ONS BLAD S. KROM HET WERELDRAADSEL STOOMERIJ - VERVERIJ DIT nummer bestaat uit twee bladen VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17915 DINSDAG 3 NOVEMBER 1931 f40 f 3000 f750 VOORNAAMSTE NIEUWS TE WEINIG KOOPKRACHT vanaff3.25 Mantels stoomen JOH. LAUWERS Ontwikkelen en Afdrukken f Oplichting op groote schaal De verduistering bij de Bossche Hanzebank De ongesteldheid der Koningin-Moeder Telefoon 1523 (3 lijnen) Japonnen (wol) stoomen vanaf f 2.75 Japonnen (zijde) stoomen v.a. f3.25 Onze naam waarborgt II zorgvuldige en vlugge aflevering Post-auto te Amsterdam gestolen Het communistisch archief AAMGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL T i In totaal f 70.000 afhandig gemaakt Lynden, Plissé extra Een brutale roof 4 Laval te Parijs teruggekeerd. Roofovervallen te Berlijn. Aardbevingen in Zuid-Japan. een Barometerstand 9 uur vjn.: 774. Vooruit. PAYOLOP 1 - ALKMAAR De onrust te Paramaribo Eet Een «iderioek gevraagd De secretaris van de F. I. F. A. Zoo Spaarbank sluit loketten Kans op volledige terugstorting een Slachtoffer van het medium Surséance van betaling maar meer koop- Aanrander in hechtenis genomen NODRD-HOLLANDSCH DAGBLAD 4 o i i De heer Baars moet zich schuil houden BUREAUi Telefoon: K ■L er- ces ALKMAAR No. 433 Totaal 75 124 199 (Ontleend aan Fried „Das Ende des Kapltalismus”) 30 24 15 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beeoen of beide ooaen 10 36 63 25 12 10 5 3 21 10 4 Aa. gevraagd door de stoomschoenfabriek A. van Schjjndel vloed ter In Amsterdam is een rUwielxaak in vlam men opgegaan. In Rotterdam rijn vier mannen aangehou den wegens verduistering van f <0.000. Dr. Schrieker opvolger van den heer Hinchmann si. rf. id. ar Is* te en eed nd. Paarden eten graag geschimmelde hrufr. Schimmelculturen op brood. 100.000 schim, melswammen in 1 gram aarde. Schimmel redde den koning van Engeland BU nota van wVriging wordt voorgesteld de geheele 6 pct. gtaatrieening-1922 A. en B. te oonverteeren. Overleden dr. A. F. baron van oud-burgemeester van Utrecht. De gemeenteraad van Leiden b.eeft beslo ten tot een meervoudige opdracht insake den bouw van een nieuw raadhuis met behoud van den ouden gevel. Een schrijven van Z. H. den Paus aan den Generaal der Jesuieten betreffende de ver volging in Spanje. Het conflict in MandaJoerUe. Japan hand haaft rijn standpunt. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken 'om4.56. na sr- hn 11- nr rdt rit en lad ris oor ’an die oe- rd let De de >en ats de ee- erd nd len ite- Zlj, die zóó spreken, die op deze wijze de koopkracht behouden en ver sterken willen, schenen groot gelijk te hebben. Maar. Over dit .jnkar” in een volgend arti kel. B. en wer- :er L. H, K. Geneefsche besprekingen over economische non-agressie. Ik, m >or in, n- ak en im en en ar >01- de uk een epe len «en ler. W. les. mr. Het lid der Tweede Kamer, de heer Ijzer man. heeft aan den minister van Koloniën de volgende vragen gesteld: le. Is de minister bereid een onderzoek te doen Instellen naar de oorzaken en het ver loop van de ernstige ongeregeldheden, welke blijkens een door zijn departement van den gouverneur van Suriname ontvangen tele gram. gedagteekend 29 October JJ. te Para maribo hebben plaats gehad? 2e. Zoo ja. Is de minister dan bereid, van de resultaten van dat onderzoek mededeeling aan de Kamer te doen? procedure noodzakelijk hierbij dan brieven en V. 8. Europa Lat. Amerika Canada Indië China Malaia Japan Australië Z.-Afrika Egypte de snippers die gevonden werden, weer kun- nen reconstrueeren en hierdoor is de «oer ge- raffineerde oplichting die jarenlang goed is gegaan, dan ook aan het licht gekomen. 1 Zooals uit het voorgaande dus blijkt, heeft er noch een strafrechterlijke, noch een civiele procedure plaats gehad. De Indische ambtenaar bestond eveneens alleen in de verbeelding van de oplichters die met hun vieren deze geheele zaak handig in scène hebben gezet. De NV. Spaarbank „De Algemeene Delft- sche Credletbank". gevestigd te Den Haag en te Delft, deelt haar spaarders in een circu laire mede, dat zij zich genoodzaakt ziet de te sluiten voor opnamen en stor- Er wordt In verhouding tot de groote wereldvoorraden te weinig ver bruikt. Wij lijden aan onderconsumptie. Hoe komt dat? Blijven de wereldvoorraden liggen, om dat de menschheid van alles verzadigd is en omdat er aan die voorraden dus werkelijk geen behoefte bestaat? Geenszins! Wie, in welk land ter we reld ook, maar even om zich heen ziet, ontwaart, dat de behoeften van breede lagen der bevolking allesbehalve bevre digd worden; zijn de levenstoestanden m ae meeste Europeesche landen sinas den oorlog voortdurend weinig rooskleu rig, om niet te zeggen: meelij-wekkend geweest, naarmate de wereldkrisis vor derde, zijn in vele landen de toestanden nog veel verergerd. Wie hoort, hoe het b.v. in vele arbei iersgezinnen in Duitschland. In Oosten rijk en Hongarije toegaat; wie ziet, hoe daar gewoond, geslapen, gegeten en ge dronken wordt, vraagt zich af, hoe die menschen In het leven kunnen blijven! Aan de buitenlandsche kinderacties is al sinds eenige jaren een einde gekomen, doch dat wil geenszins zeggen, dat de nood daarginds gelenigd zou zijn: wie in deze tijden als Hollander door Hongarije reist, vindt op zijn weg voortdurend wanhopige moeders, die bidden en smee- ken, een of meer harer kinderen naar Holland te mogen zenden, en wie jonge meisjes uit Hongarije in Holland- «che betrekkingen zou willen en kunnen plaatsen, mocht wel extratreinen laten loopen! Zóó erg is t Goddankniet overal gesteld, maar overal toch heerscht nood, zélfs in ons rijk en gelukkig landje; en allerminst kan men beweren, dat de behoeften bevredigd worden. Neen, dë menschheid is allerminst ver- «adigd, er zijn nog genoeg behoeften te bevredigen, een ai te groot deel der menschheid kan de bevrediging der be hoeften alleen maarniet betalen Het ontbreekt aan koopkracht. Dat is de groote misrekening van geld schieters en producenten geweest, dat zjj een te groote productie schiepen voor -fK'Wgreld-betaalkracht. vaart samengaat, en Sir Henry Deter ding heeft onlangs toch nog geschreven, dat de internationale levensstandaard niet omlaag gedrukt, maar juist opge- voerd moet worden. HOF C Administratie Redactie No. 633 schulden-ter-wereld van en verschillende wereldgebieden eens even met aandacht be- ->h verlia» van 'n anderen vinger Uitkeering aan crediteuren gaat door Vier Rotterdammers aangehouden Wegens oplichting van f 70.000 Is Zaterdag door de politie te Rotterdam aangehouden de 36-jarige koopman A. O., wonende te Rotterdam. Deze heeft reeds een bekentenis afgelegd en is In verzekerde bewaring gesteld. Zondag werd, verdacht van medeplichtig heid, aangehouden de 45-jarige A. W. le R. Voorts werden gisteren aangehouden de 46- jarige boekdrukker L. H. K. en de 44-jarige kantoorbediende A. L. B.. allen te Rotterdam woonachtig. Dit viertal werd ervan verdacht, met be hulp van valsch opgemaakte gerechtelijke stukken betreffende verschillende civiele procedures tusschen O den eersten verdachte en andere Rotterdammers de oplichtingen te hebben gepleegd. Deze hebben geloopen vanaf 1926 tot nu toe en zijn begonnen met kleine bedragen, die later steeds opliepen, zoodat het totaal be drag op het «ogenblik f 70.000 bedraagt. De gearresteerde curator T. in het fail lissement van de Hanzebank in het bisdom den Bosch, heeft een volledige bekentenis afgelegd omtrent de door hem gepleegde verduisteringen. Het bedrag, dat daarbij verdwenen is, staat intusschen nog steeds niet vast. De heer T. heeft afstand gestaan van al zijn particuliere bezittingen. Vernomen wordt dat de voorgenomen ult- keering begin 1932. van 7H pCt. aan cre diteuren van de Hanzebank onverminderd zal geschieden. ging dus steeds méér het geld ontbreken, waarmede de door een „misverstand" juist zoo enorm groote wereldproductie moest worden afgeno men, waarmede het ekonomisch rader werk in gang moest worden gehouden. Verminderde koopkracht ten deele ook verminderde koop-durf ziedaar de voornaamste factor, welke, in nood lottige samenwerking met de (naar ver houding van de verwachtingen) dalen de bevolkingstoename, de ondercon sumptie, dus de wereldkrisis veroorzaakt heeft. Dvitscher is en dat zijn ouders in Duitsch land wonen. Het lag voor de hand, dat de juffrouw zich vergiste. Intusschen bleek ook, dat het niet heelemaal onwaarschijnlijk is, dat de juf frouw, die geheel van streek was geraakt door de consternatie. Inderdaad 18 jaar geleden een zoon heeft gehad, die ontvoerd is gewor den. ZU verklaarde langs medlamieken weg de mededeeling te hebben ontvangen, dat het vermiste kind in het circus Barrasanle was. Zij was daarom naar het circus gegaan en «y meende in een van de portiers haar zoon te herkennen. Alk «bonne’» op dit blad zijn Ingevolge de veraekerinasvoorwaarden team ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerimten Zondagmiddag heeft een juffrouw voor den ingang van het circus Sarrasanl te Rotterdam heel wat consternatie verwekt, door op een jeugdigen portier toe te loopen. onder het roe pen van den kreet: „mijn zoon! mijn zoon! Hij is het!” De jonge man. een Dultscher, kende de juf frouw heelemaal niet en hij wilde niet veel van haar weten, maar de juffrouw beweerde, dat ht moederhart snrak dat de stem des bloeds zich deed hooren en de jonge man haar zoon was Per slot van rekening is de politie er bij te pas moeten komen. Uit het onderzoek van de Hulp van een specialist ingeroepen Omtrent de ongesteldheid van H. M. de Koningin-Moeder kunnen wtj mededeelen, dat het een gevatte koude betreft, opgedaan tij dens de jongste reis naar Duitschland. waar bij wellicht te weinig rekening is gehouden met de temperatuurswisseling. De ongesteld heid verergert zich niet, maar is toch van dien aard, dat H.M. de Koningin-Moeder de kamer moet houden. H. M staat onder dageiyksche behandeling van Dr. W. C. Haverkamp te Apeldoorn, wijl de hofarts, Dr. L. Pot, wegens ziekte de prak tijk niet kan waarnemen. Met het oog op den hoogen ouderdom van de patiënte, is ook de hylp van een specialist ingeroepen. De verloren zoon loketten tingen. De bank heeft bij de Rechtbank te Den Haag een verzoekschrift ingediend tot ver- leening van surséance van betaling Tot geruststelling kan nog worden mede gedeeld, dat het totaal-bedrag der spaargel den thans nog is gedekt door rente-gevende obligaties en dat er kans bestaat op den duur het volle bedrag der spaargelden terug te betalen, indien de bank door inwilliging van haar verzoek om uitstel van betaling wordt in staat gesteld haar liquiditeit be hoorlijk te regelen. Gevolg van een gevatte koude ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25: elke regel meer f 9-25. RECLAME per regel «-75 voor de eerste pagina: •o«r overige pagina’s f 9.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bU vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie"van 5 regel»: Iedere regel meer 0.12 u groene schimmel? SCHULDEN TER WERELD In milliarden R.M. Aan de V. 8. Aan Engeland Totaal 10 6 39 10 12 6 5 2 20 10 4 Den daders slecht» een geringe buit In handen gevallen Maandagavond hebben te Amsterdam waarschijnlijk twee tot nu toe onbekende personen een brutalen roof gepleegd, waar bij de daders het opnieuw op een postauto gemunt hadden. Te rulnUzeven uur reed een auto der pos terijen, waarmede de brievenbussen in de stad worden gelicht, vóór bij het bijkantoor der posterijen in de van Eeghenstraat 139, nabij de Cornells Schuytstraat. Toen de postbeambte, die zoowel den wagen bestuurt als de bussen ledigt, bezig was de voor het postkantoor staande brievenbus te ledigen, hebben waarschijnlijk twee personen kans gezien er met den auto vandoor te gaan. De postbeambte zag plotseling den auto wegrijden. Hij weet niet met zekerheid te zeggen of er één of twee personen in zaten. Het bijkantoor-van Eeghenstraat waar schuwde onmiddellijk het politie-bureau Overtoom en binnen eenige minuten was de roof van den postauto via den telegraaf dienst van de politie op alle polltiebureaux te Amsterdam bekend en werd in de ge heele stad een onderzoek naar den auto in gesteld. Binnen een uur werd het vermiste voer tuig gevonden en wel voor de Christelijke H. B. 8. in de Jacob Jordaensstraat nabij de Euterpestraat. Voor deze school is eeft pleintje en daar hadden de roovers den postauto neergezet. Toen de politie den wagen vond was deze, zooals vanzelf spreekt, verlaten. De postbe ambte. die met het vervoer belast was, deelde mede, nadat de wagen onderzocht was, dat de dieven er vandoor moeten zijn gegaan met twee postzakken. De inhoud daarvan heeft echter voor hen nagenoeg geen waarde. De eene bevatte slechts drukwerk en de andere brieven, die uit de gewone brievenbussen in* de stad waren gelicht. Aangeteekende stuk ken bevonden zich daar niet bij. De politie stelde onder leiding van Com missaris Dijkstra van het bureau Overtoom een onderzoek in, waarbij assistentie werd verleend door den politle-sohelkundlge dr. van Ledden Hulsebosch. Volgens mededeellngen van een dame aan de politie heeft zij gezien, dat even nadat de postwagen in de Jacob Jordaensstraat had halt gehouden een andere auto in de nabijheid daarvan stopte. Uit den postauto zjjn volgens haar twee mannen gestapt, die nadat zy den wagen aan den achterkant met een valschen sleutel hadden geopend, twee zakken overlaadden in den anderen auto, waarmede zij wegreden. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. De politie heeft de geheele omgeving in den loop van den avond afgezocht, doch bij het verzenden van dit bericht was nog niets ontdekt. Vermoedelijk hebben de daders den ver keerden auto meegenomen en hadden zU het gemunt op den wagen, die des avonds na het sluiten van de bijkantoren de geldswaar den naar het hoofdkantoor moet brengen. De bijkantoren sluiten om half acht en de gewone postwagen komt iets eerder voorbij het kantoor. Het wegrijden van den auto met geldswaarden was echter niet mogelijk geweest, daar deze tegenwoordig door twee beambten bezet is. zoodat zich altijd een van beiden op den wagen bevindt. ..Een paard, een paard, een koninkrijk voor een paard" laat Shakespeare Richard III roepen. Overeenkomstig de traditie zoo zegt de volksmond schertsend werd dus ook koning George door een „schimmel" van den dood gered. Experimenteels onderzoekingen, welke door dr. Charles Thom, een ambtenaar van het ministerie van Landbouw in de Vereenlgde Staten, bij een aantal paarden gedaan wer den, leverden het verbluffende resultaat op, dat de dieren met bijzonder genot totaal ver schimmelde haver aten, die men in de kribbe geschud had en dat zich geenerlel vergifti gingsverschijnselen, zelfs geen nadeellge ge volgen na het gebruik van dit vreemd voed sel vertoonden. Dr. Thorn, die zich gedurende 27 jaar met de studie van de schimmel bezighoudt beweert, dat de beruchte schim mel, die zich vormt bij de voedingsmiddelen, welke eenlgen tijd aan de inwerking der lucht blootgesteld zijn absoluut niet vergiftig is. Met afschuw schuift tegenwoordig ieder welopgevoed mensch een verschimmeld stuk brood terug wanneer het hem toevallig aangeboden wordt maar met appetijt eet hy misschien kort daarna een stuk beschimmelde kaas: .Jlarzer”. „Limburger”, „Liptauer”, ..Camenbert”, Roquefort", of *hoe die ver schillende kaassoorten heeten mogen. Merk waardig genoeg wordt nu juist de groene schimmel, die het brood voor onze begrip pen ongenietbaar maakt, door de fabrikanten dér verschillende kaassoorten gebruikt, om hun product te doen rijpen, zoo worden bij de productcle van Roguefortkaas in den regel kunstmatige schimmelculturen speciaal voor dit doel op brood „gekweekt” en wanneer ze rijp zijn op de kaas gebracht. Is ons voor oordeel tegen beschimmeld brood dus ge rechtigd? Eenerzyds worden leder jaar door de levensmiddelenindustrie enorme som men uitgegeven, om hun waren voor het schimmelen te bewaren, anderzijds worden door dezelfde industrie niet minder groote bedragen uitgegeven. om hun producten zoo spoedig mogellik te doen beschimmelen. Overal in de lucht vormt zich schimmel. Bacteriologische onderzoekingen van den laatsten tijd hebben aangetoond dat zich in één gram aarde, naar schatting 50 000 tot 100.000 schlmmelzwammen bevinden. Het zal nog lang duren vooraleer de duizen derlei vormen en soorten van de schim mel wetenschappelijk onderzocht zijn. Eén ding echter heeft onze tijd reeds in gezien den buitengewonen genezenden in- van de schimmel bij de behandeling meest uiteenloopende ziekten, vooral echter bij ae bestrijding van bloedziekten. In Popular Science Monthly wijst maar schalk Andrews op het feit, dat de koning van Engeland in het crltlek stadium zijner ziekte door een schlmmelpraeparaat van een zekeren dood gered werd. De beterschap trad eerst in. toen zijn lijfartsen hem ver schillende infecties calclum-gluconaat toe dienden, dat Amerikaansche chemici van het Ministerie van Landbouw te Washington kort tevoren na laboratoriumproeven, welke jaren achtereen genomen werden, uit een onbekende schlmmelsoort gewonnen had den. Wij hwien aan onderconsumptie. o Dat beteeker^ voor een groot deel wij lijden aan verminderde koopkrach>. We hebben rqeds besproken, welk een fnnesten invloed de rationalisatie op de wereld-arbeldsmarkt gehad heeft, hoe ontelbaar-vele menschelljke arbeids krachten werden vervangen door ma chines of op andere wijze werden weg- geraticnmiiseerd; al deze menschen ver loren Inkomen, geheel of gedeelte lijk, waren gedwongen zich de uiterste óeperl^pfcen op te leggen, konden dus niet veel geld uitgevenvia werkloosheid veroorzaakte de rationalisatie een ge weldige vermindering van koopkracht. "t Is een zonderlinge wisselwerking: de fabrikanten meenden hun onderne mingen tot zoo sterk mogelljken bloei te brengen door te rationaliseer en, aoor aen gluren” mensch te vervangen door de goedkoope’’ machine, maar hier was ■1 weer een misrekening in het spel door den arbeider werkloos te makelt, door hem zijn koopkracht te ontnemen, beroofde hij zichzelf meteen van zijn af nemer, van zijn consument. Dit proces zou zich echter waarschijn lijk óók voltrokken hebben, indien de oorlog geen krisisbodem geschapen had, maar nu er toch eenmaal een krisis moest komen, nu moet de rationalisatie doordat zij een zoo groote verminde ring van koopkracht veroorzaakte de krisis wel in erge mate bevorderd heb ben. Memoreeren wij hier nog even de beide Midere groote factoren, welke de koop kracht verminderden: a) de politieke schulden, b) de beurskrach van New-York en elders. Het valt niet onder cijfers te brengen, hoezeer de verarming, welke van a) en b) het gevolg was, de koopkracht ver-y minderd heeft. Vooral het schulden-vraagstuk is van enorme beteekenisop Duitschland drukt een schulden-last van 600 R.M. per hoofd, en in menigen anderen staat is de toestand niet veel gunstiger: in Brazilië, Argentinië en Cuba b.v. be draagt de internationale schuld in R-M. omgerekend zelfs 630 per hoofd der bevolking. Hoezeer de wereld zucht onder inter nationale schulden-lasten, kan men «enigszins bevroeden, wanneer men het in dit artikel ingevoegde staatje betref fende de aan de onderling kijkt. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft de politie te Overschle aangehouden, zekeren A. 8.. flle een Juffrouw had aan gerand. De man U na een achtervolging gegrepen en ingesloten. Hij moet ook te voren eenige kinderen hebben aangerand. Te Amsterdam is gisteravond een post auto gestolen en later onbeheerd terugge vonden; twee lakken met drukwerken xljn verdwenen, doch er was geen geldswaarde in den wagen. Hoe het in aUn werk ging De eerste gearresteerde A. O was in con nectie gekomen met een Rotterdammer, wien hij voorspiegelde, dat hij een aandeel aan een Indisch ambtenaar In bewaring had ge geven. die dit niet wilde teruggeven. Hij wilde een proces beginnen en vroeg daarvoor geld te leen. Dit proces werd In alle Instanties voortgezet, althans zoo deed O. het voorko men. Telkens kwam hfj by zijn geldschieter terug om gelden op te nemen die voor de j waren nu toonde bescheiden die den Indruk vestigden dat zij van verschillende rechtbanken en gerechtshoven afkomstig wa ren. Tenslotte kwam hij met de mededeeling. dat de strafrechterlijke procedure verloren was en dat hij nu een civiele procedure wilde beginnen. Ook hiervoor vroeg hij gelden te leen, waarbij hij weer met documenten van rechtbanken en gerechtshoven voor den dag kwam Al deze documenten waren echter vervalscht. ZU zijn opgesteld door den aan gehouden kantoorbediende A. den gedrukt door den boekdr Tenslotte was er tegen O. argwaan gere zen, zoodat toen hj] zich Zaterdag jJ. weer ■op het kantoor van den geldschieter had ge meld, hij gearresteerd werd. Even tevoren had hij weder een document getoond, dat hij later verscheurde, zooals hij tevoren al de documenten die hij geteekend had, vernield Had. Het laatste document heeft men door Waar nu de verminderde koopkracht zoo'rf heillooze rol gespeeld heeft in het krisis-proces, daar wordt, heel begrijpe lijk, van een vermeerdering der koop kracht een gunstige uitwerking ver wacht. Maar hoe zal een vermeerdering der koopkracht verkregen kunnen worden? Kunnen wij de rationalisatie te niet doen, de machines kapot slaan en ar beiders. voor goed geld, daarvoor In de plaats te werk stellen? Wie er het eerst mee begon, zou het loodje leggen; en wie zou de meerdere kosten voor zijn rekening nemen? Kunnen wij een streejj halen door de politieke schulden? Kunnen wij de beurzen dwingen tot hoogere noteeringen? Allemaal, opdat er kracht zou ontstaan? Neen! De geldmagnaten, de politici en de ekonomen staan er voorloopig machteloos tegenover. Maar, zoo zegt men, als er van ver meerdering der koopkracht heil te ver wachten ia, verlaag dan in ieder geval niet de loonen: door de loonen althans niet te verlagen zal de fataal vermin derde koopkracht ten minste niet nog erger.verminderd worden. Behoud althans in dit onderdeel de koopkracht, welke er momenteel is. Ford heeft toch steeds beweerd, dat met de hoogste loonen de schoonste wel- De tanden van den president In 8t. Louis werd dezer dagen een geval van bedrog behandeld, dat niet ontbloot is van zekeren humor. De president der Ver. eenigde Etalen. Hoover, werd eenlgen tijd jeleden. toen hij een bezoek bracht aan b». Louis door hevlgen tandpijn overvallen, zoo dat hij zich een tand moest laten trekken Enkele dagen later ontving de tandarts van een verzamelaar het verzoek om hem den tand te verkoopen en hU bood er tegelijkertijd 10 dollar voor. De tandarts ging op het verzoek in, daar hjj er een goed zaakje mee maakte. Hiermee was het geval echter niet afgeloopen, want in heel Amerika had zich het nieuws ver spreid. dat Hoover zich In St. Louis aan deze operatie had moeten onderwerpen en nu meldden zich direct verschillende verzame. laars, die een tand van den president wilden koopen. Ja, men nood 500 dollar voor één tand. De verzoeking, was te groot voor den tand arts. Hij besloot van de gelegenheid gebruik te maken en tanden te leveren zoo veel men wilde hebben. Om voldoende voorraad te krij gen. kwam hij op den lumineuzen inval, de bewoners van 8t. Louis kosteloos tanden te trekken. De zaak zou ongetwijfeld schitterend heb. ben blijven gaan en het had nog heel lang zoo kunnen duren als hjj niet zoo onvoorzlch- zlg geweest was, aan én verzamelaar, die al 32 van de waardevolste tanden bijeen had, nog •n 33e exemplaar te leveren. Deze tand was, om zoo te zeggen, de druppel, die de maat deed overloopen De verblufte verzamelaar die er aan twijfelde of de president meer dan X normaal aantal tanden in zijn mond zou hebben, begaf zich met zijn collectie naar een anderen tandarts, die verklaarde, dat deze collectie, welke de verzamelaar als volledig beschouwde, alleen vijf noektanocn der lin kerkaak bevatte. Het bedrog was dus bewezen en de tand arts zal er zich over te verantwoorden heb ben. De eene echte presidentstand zal des te meer In waarde stijgen, als werkeltk blijkt, wat hier zoo amusant verteld wordt. Deze cijfers zjjn niet nieuw meer; sinds Fried dezen staat samenstelde, hebben er ongetwijfeld belangrijke ver schuivingen plaats gehad, maar in groote trekken vindt men hier toch een beeld van de schulden-verdeeling over de wereld. Hoe zouden de landen, die zoo diep In de schuld steken, hun kooplust kunnen uitvieren? En niet alleen de debiteuren, ook de crediteuren dragen den last: zij missen de uitstaande kapitalen, en het uit staande geld is allesbehalve safe: voor Duitschland moest Hoover moratorium afdwingen, lang tevoren reeds was Australië tegenover Engeland in gebreke gebleven, enz. En hoe rijk en welvarend is Engeland den laatsten tijd gebleken, met al zijn vorderingen op het buitenland tot een bedrag van 124 milliard!! De beurskrach van New York en el ders veroorzaakte wij wijdden daar aan reeds de aandacht veel verar ming en dus véél vermindering van koopkracht: de papieren daalden opzienbarend, en velen, die zich rijk waanden en zich tot dan toe alle weelde hadden kunnen pennitteeren, moesten zich aanmerke lijk bekrimpen. En niet alleen de rijkaards werden de slachtoffers van beurs- en bank-krach: de flnancieele ontreddering dupeerde ook" de kleine luyden, die een opge spaard centje hadden belegd of gede poneerd hier of daar, de flnancieele ontreddering dupeerde ook vele kleine renteniers, die van, hun kapitaaltje moesten leven. Daarbij kwam nog de algemeene angst psychose, gevolg van de flnancieele on zekerheid over heel de wereld: wie weet, wat ons nog te wachten staat! laten we ons geld zooveel mogelijk vasthouden en zoo veilig mogelijk bewaren, des noods In de tradltioneele oude kous of diep in den grond! bil een onaeval met f OEI) bil verliet ven een bend f I4C bil verllee ven een f En >ii een breuk ven doodeliiken nfloop een Toet ot een doe duim ot wlievineer I wV» been of erm Het bestuur van den Internationalen Voet balbond (F.I^A.) is te Brussel bijeengeko men In verpand met het aftreden van den secretaris, den heer Hirschmann te Amster dam Besloten werd het secretariaat van de F I F A, te Amsterdam te laten en den Dult scher Dr. Stricker tot het volgend congres van de F.I F.A. te Stockholm met het secreta riaat te belasten. Aan de zitting van het bestuur namen deel de heeren Rlmet (Frankrijk), voorzitter, Dr. Stricker Difitschland)Buero (Uruguay), Seeldrayers (België), Mauro (Italië) en Prof. Pelikan (Tsjecho-Slowakije). ABONNEMENTSPRIJS: kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor buiten Alkmaar 2A5 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Naar het Dagblad van Noord-Brabant uit goede bron uit Waalwijk verneemt, is door de N V. Stoomschoenfbriek A. H van 1 W*'™_v’n Schljndel surséance van betaling aange vraagd. Duitsche communisten zouden hem willen doen verdwijnen Naar de ..Nieuwsbron" bericht, is de leider der Nederlandsche fascisten, de heer Baars, die er in slaagde het communistisch archief aan te koopen en te publiceeren, verplicht zich reeds sedert een week schuil te houden, daar uit Duitschland een aantal communis ten gezonden is met het doel om hem van het tooneel te doen verdwijnen. Het gerucht doet weliswaar de ronde, dat de heer Baars door communisten ontvoerd zou zijn, doch het blad meldt, dat dit niet juist is. Na een week in Den Haag vertoefd te hebben, heeft de heer Baars thans elders zijn schuilplaats gezocht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1