Rechtszaken CONGREGATIE EN GRAAL Voor den Alkmaarschen Bij Kantonrechter D Tijd* PROVINCIAAL NIEUWS TEXEL De verbinding met Den Helder Een ni Divi Mr. D o De tal quenties pensioen terwijl bedrag 1 n Laatste woord bij belezenheid van een laatste tooneelopvoerinZ in de Laurentiusparochie Hier werkt 30 ben Opl< t, f j aanwezig, bleet ont- STRAFZITTTNG VAN VRIJDAG OCTOBER. Inmiddels is in verband met gepleegde wederspanmgheid, door den rechter Com missaris in Strafzaken, een instructie inge steld. hebben :t wordt. ost-naar- iten ver- De Marine heeft hiertoe welwillend stemming verleer Maandagmor ge i Gister tan 75 tan Lyi oud- toren vi Baron boten 01 Rjjksuni 17 Dec. schappe: loer der termüne Den 1 bevorder schappei Nadat naar w< tarie te commies hmdsche darts ch Politie die tot provincii secretart ken. •Op 4 UI K. Utrecht, behield, hem to< gebouw clubhuis De president-commissaris is de man, die de wettelijke klappen in ontvangst heeft te nemen. Heden had plaats de verdere .behandeling van het proces tegen den heer Cornells P-, president-commissaris van de naaml. Ven nootschap, die te Lammen een kleine kaas- fabriek exploiteert en waarin de kaasmaker tevens als verantwoordelijk bedrijfsleider fungeert. De contróleur van de arbeids inspectie, de heer Renooy, die dezen kaas maker N. Z., op Zondag, ia Juli in de fabriek werkende aantrof, nam geen genoegen met deze verantwoordelijkheid en maakte procesverbaal op tegen den presi- Hoewel deze heer nu de wettelijke aansprakelijkheid van zich af trachtte te schuiven, had deze poging geen succes en werd de heer P. veroordeeld over eenkomstig requisitoir tot 10.boete of 10 dagen. in de Laden I besluit bet beta Dodok t den bou behoud ook niet heeren om een markt a dit door ander b B. en W in te die Raad as dlgen. p van een naar t te breid: met bef Hierm stadhuis terrein rastalire Omtre deze me beslist in eventuee Korenbr BV de lugedlen korting de jaarv van Sta lechterh macht Dese I a. v<x il)n ge»i Spet va b. gehuwd j 1000 e Bu de ingedien lende h slagen ii BV de fiscus di loopige directs t Tot d en tanti het ook lek. ten schuldig: Hierdoor rentever ruimen t voige de opeenter Het o< het op nogelyk Als de kinderen maar zoet zijn, speelsche jongelieden. om den heer Maurits N. er tusseben te ne men of tot zijn glorieuse vrijspraak bij te dragen. Wij moesten echter tot ons leedwezen coostateeren dat de voortgezette behande ling voor den automobilist steeds ongunstiger symptonen begon te vertoonen en de heer N., nadat de ambtenaar bereids 50 boete of 50 dagen had gevorderd, door den kanton rechter, die dreigde in 't vervolg tegen al I dergelijke verkeersovertredingen met de meeste gestrengheid te zullen optreden, werd ver oordeeld tot f 30 boete of 30 dagen en wat erger was voor dezen zakenman, 3 maanden I ontzegging van zijn bevoegdheid motorrij tuigen te besturen. De civiele vordering van den heer van Heugten 14.20 werd aan dezen toegewezen. --ring :en nagestreeftd en bereikt twee simpele wc brigade. Meisjes, De zaak betreffende het neerlaten der overwegboomen bij den tunnel opnieuw in behandeling. Het is hoogst gewenacht, de seinbel weer in werking te stellen. Heden werd in de voortgezette zaak contra Mr. Dijkstra uit Amsterdam, wiens auto op 26 Juli door het ontijdig neerlaten der spoor- wegboomen werd getroffen en beschadigd en welke jurist op 9 October terecht stond terzake van het spoorwegreglement, alsnog gehoord de heer de Cocq van Delweynen, de spoorwegbeambte, die met de bediening der spoorwegboomen bij den Bergerweg is belast en deze moeilijke en verantwoordelijke taak reeds jarenlang waarneemt, benevens een zekere heer J. Metselaar, die een en ander had waargenomen. De spoorwegwachter verklaarde geheel volgens zijn instructies te hebben gehandeld, over het optreden van Mr. Dijkstra was getuige niet geheel voldaan, maar getuige moest erkennen, dat de toestand ter plaatse niet zonder gevaar was. Na het gebeurde zijn op verzoek van de directie eenige hinderlijke en het vrij uitzicht be lemmerde boomen gedeeltelijk afgekapt. Voorts gaf getuige toe, dat door het afschaf fen van de waarschuwt ngsbel de onveiligheid ter plaatse is toegenomen. De ambtenaar requireerde aanvankelijk 2 boete of 2 dagen, doch wijzigde na uitvoerige repliek van Mr. Dijkstra, die het gebeurde wiskunstig tot de juiste proportien terug bracht, zijn meening en vorderde alsnog vrijspraak. De heer kantonrechter zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Nu werden de beide troepen van Vriend en Vijand in het vuur gebracht De heeren K. en C. D., 'n paar visscher- lieden uit Alkmaars Scheveningen oftewel Egmond aan Zee, hadden zich op Vrijdag 34 Juli, volgens waarneming van de heeren jachtopzieners De Winter en Koelewijn, bevonden in de duinen van jonkheer Six te Egmond Binnen. Vermoedelijk met voor den konijnenvoorraad van gemelden jonk heer minder gunstige bedoelingen. De jachtopzieners sprongen er dus op als een bok op de haverkist en produceerden het onvermijdelijke procesverbaal ter zake het feit, dat de gebr. D. de onder hun toezicht staande honden niet behoorlijk hadden terug geroepen teneinde deze heeren, die zoo weinig eerbied toonden voor de duinen en konijnen van Jhr. Six, een gevoelige repri mande toe te dienen. Toen echter gezegde heeren K. en C. D. op 18 September terecht stonden, hadden zij zooveel aanmerkingen en bedenkingen tegen het „perses” dat de heer kantonrechter de onvruchtbare debatten maar sloot en de zaak in den pekel zette tot heden, ten einde de alstoen met opgeroepen jachtopzieners als getuigen te hooreno Deze ambtenaren waren tl evenals de verdachte Cor D., kennen en beweerde niet in bovenaange duide duinen zich te hebben opgehouden. De verbalisanten persisteerden evenwel bij hun procesverbaal en ten slotte werd Cor nelia D en zij'n broeder ieder veroordeeld tot 8 dagen principale hechtenu. De kantonrechter wil daar haring of kuit van hebben. Na het voorbijrijden van een voorgaande auto kwam in den avond van 8 Sept., de heer H. M. G. J. H., handelsreiziger te Haarlem, met zijn auto in aanraking met een aan den rechterkant van den Rijksstraatweg te Lammen nabij de buurt staand motor rijwiel. eigendom van den heer J. P. Nu yens, bollenhandelaar, die nog met zijn vader stond te praten, op het punt van te ver trekken. Zoowel auto als motor werden be schadigd en de heer H. stond heden terecht. Hij beweerde, verblind te zijn geweest door de groote lichten van een tegenligger en den motor daardoor niet te hebben opgemerkt. Voorts vermeende hij, dat bedoeld motor rijwiel het verkeer had belemmerd. Gevor derd werd 60.boete of 60 dagen, benevens toewijzing der civiele vordering van den heer Nuyens ten bedrage van 45.2;. De kantonrechter vermeende, dat het onderzoek niet volledig was geweest, gelastte aanhou ding voor onbepaalden lijd. Altijd maar de catechismus van het verkeer bestudeeren De heer Theo R., vrachtrijder te Aker sloot, kwam op 30 Augustus met een volge- iaden touring nabij de Hensbroeker en Kruisweg te Heer Hugowaard in aanrijding met den wagen, gechauffeerd door mevrouw D. Buisman-Peereboom uit Obdam, zulks als gevolg van de fout, dat hij deze dame, als komende van rechts niet de voorkeur liet. Beide auto's werden beschadigd, die van den vrachtrijder nog het meest, doch deze scha depost legde bij de appreciatie van het feit weinig gewicht in de schaal en werd de heer R. veroordeeld tot 15.boete of 15 dagen. De begeleidende vermaningen en adviezen werden hem niet in rekening gebracht. De volgende week openbare inspectie van een boeren- jachtwagentje De 65-jarige veehouder A. de K. uit de Stainmeer gemeente Wormer was op 27 Aug. te Dimmen door brigadier de Koek koek gecalangeerd, omdat zijn jachtwagentje niet over een wegspiegel beschikte. De oude heer had dit gevalletje te Purmerend voor één achterwiel kunnen schikken, doch had die mooie gelegenheid verzuimd en moest nu terecht staan en hoorde den heer Ambte naar thans f 5.boete of 5 dagen requireeren. Toen echter ons boertje in zijn repliek ge waagde van een rijksveldwachter te Wormer, dte den jachtwagen had bezichtigd en alstoen had geconcludeerd dat hij voor zoo'n kar nimmer een bekeuring zou hebben gedaan, kwam de Kantonrechter direct in actie, gelastte uitstel der behandeling tot ia. week, dagvaarding van den verbalisant en kwam voorts met den veehouder overeen, dat hij alsdan met zijn jachtwagentje zou voorrijden, teneinde de edelachtbare Heeren gelegen heid te geven een onderzoek in loco in te stellen. Zonder twijfel zal deze openlucht voorstelling veel belangstelling wekken. terwijl je leven je tot nu toe misschien onbenullig en nier--- ik zou heel jullie I vergelijken met 'n groot ge wolkenkrab' monumentale gothische kerk ieder steentje in dat bouwwerk heeft z'n plaats en taak en is er noodig en heeft wat te beteekenen. en, zoo er ook maar één enkel steentje uit is dan is dat gebouw niet volmaakt, niet af zóó ook met de Graal, zóó ook met jullie. Bovendien wordt je-jonge leven ook inder daad mooi. Als je jezelve heelemaal maar ook din pas, dan ga je van de houden die toch feitelijk jullie eigen beweging is, dan zal op haar beurt de Graal ook veel wellicht alles voor jullie worden en dan zal De paedagogische de hygiënische en de Politieautoriteit moesten getuigenis der waarheid afleggen. Op 18 September genoot de 48-jarige heer Mmanufacturier te Amsterdam, de gewoonlijk ietwat twijfelachtige en m geen geval voordee’ige eer als verdachte te mogen verschijnen voor den Kantonrechter, naar aanleiding van het feit, dat hij Dinsdag 21 Juli op zakenreis zijnde, zoo onfortuinlijk was op den Helderschen weg onder Bergen, een wielrijdertje, de jeugdige Piet van Heug ten, die met zijn vader op weg was naar een tuinkarweitje, met zijn auto aan te rijden, met gevolg dat Piet van zijn rijwiel in het bermgras werd geslingerd en zijn fiets werd beschadigd. De heer N. M„ die zich tamelijk snel voortbewoog, had moeten uitwijken voor een lange processie luxe wagens en auto bussen, waarmede de schoolfeestvierende jeugd uit het Zand, gem. Zijpe, werd ver voerd en bij dit uitwijken de maat naar rechts wat ruim gemeten, zoodat gezegde Piet van Heugten, die geheel rechts van den weg reed, door het hierboven gereleveerde resultaat, in de versukkeling geraakte. Door den verdachte werd echter deze aan rijding niet volkomen toegegeven en ver kondigde deze heer de meening, dat de wiel rijder was geschrokken van het gegeven sig naal en toen een niet te voorziene beweging naar links had gemaakt en toen in aanraking was gekomen met het rechter spatbord van den auto. De bestuurder had daarna onmid dellijk geremd en wel zoo krachtig, dat zijn wagen dwars over den weg kwam te staan. De alstoen gehoorde getuigen, de heer v. Heugten Junior en Senior en de landbouwer Slik, schenen niet voldoende opheldering te kunnen geven en de zaak werd aangehouden tot 16 October, ten einde alsnog een drietal heterogene specialiteiten op verschillend gebied, de brigadier der rijksveldwacht, het hoofd" der feestvierende school en een melkcontroleur uit het Zand, dienstdoende als geleider op te roepen teneinde de noodige inlichtingen te kunnen verschaffen noudtjf In he UMelüki recht oj «heiden here ld in lesteld. narden briükt v slechts ’rachtai serene »an het ken van tal Ander drukke# leden al tewensc wordt o benstaej Als de spullen in orde zijn, is er gewoonlijk niemand die er belang in stelt Honderden malen bad de bakker Jan de Vr. uit Zuid- en Noordschermer al in zijn wagentje rondgeboemeld steeds voorzien van alle papieren, die hij als automobilist bij navraag had te toonen, zonder dat één ambtenaar hem lastig viel. En ziet, op 23 Augustus gleed hij bevallig ovér het gepolijste wegdek van de Langestraat te Alkmaar en werd hij aangeklampt door verkeersagent Volberda, tuien hij niet in staat was, zijn rij bewijs te vertoonen. Hij had zijn wagen uit geleend en daarna verzuimd dit bewijs op de gewone plaats te bergen. Deze nalatigheid werd hem heden met al te zwaar aangerekend en de straf bedroeg slechts f 4 boete of 4 dagen, doch toch gelooven wij, dat de bakker, desgevraagd dit bedrag liever had willen besteden voor een sappige ossenrollade. Bloedig gevecht met een weerbarstigen •trooper. Over die ontmoeting zal nog heel wat te pennen vallen. Dezelfde visscher Cornells D., te Eg mond aan Zee werd beleefd verzocht nog eenige oogenblikken te willen blijven, omdat de Heeren nog niet met hem hadden afgehan deld Hij stond nu nog terecht terzake het stroopen met behulp van een lichtbak in den nacht van ai Augustus jJ. Hij had zich toen volgens de jachtopzie ners de Winter en Koelemey bevonden met eenige andere personen in de duinen en deze heeren waren betrapt door bedoelde jachtopzieners. Bij de achtervolging strui kelde de Winter en werd momenteel buiten gevecht gesteld, waarop Koelemey alleen het offensief voortzette en Cornells D. te pakken kreeg. Er ontstond een geduchte worsteling tusschen die twee pootige knapen. Koelemey ontving een geweldigen slag met een carbid- lantaarn en kon dientengvolge zijn linkerarm niet meer gebruiken. Hij bracht op zijn beurt zijn tegenstander een slag toe en hield hem zoo lang mogelijk vast, tot de strooper een mes trok en hem dreigde dood te steken. Om eventueel verder bloedvergieten te ver mijden, gaf Koelemey, die trouwens al ge ducht was toegetakeld, den strijd verder op en de strooper nam de vlucht, met achter lating van zijn pet De van deze ernstige wederspanmgheid verdachte Corn. D. ont kende daaraan alle schuld. Het was zijn broeder Jan, die zich aan die feiten had schuldig gemaakt en zulks aan hem en eenige andere personen had bekend. Met dezen stand van zaken achtte de kantonrechter I een voortgezet onderzoek en aanhouding noodzakelijk. „Heropening” van de „Kapperszaak” We gaan heden blijmoedig verder met de gewichtige strafzaak, waarvan de verschijning van Mr. Tack’s voornaamste invité niet alleen ons oog verrukte, doch ook ons reuk orgaan op de alleraangenaamste wijze ver gastte en verrastte. Ten genoege echter onzer geduldige lezers, van wie niet verlangd kan worden, dat ze ter wille van dit erwten- soep-proces, om het nu maar eens in het „nette” uit te drukken, reeds gelezen en her lezen edities van dit toch al veelgelezen blad opschommelen - willen we recons trueeren dat de heer Nico S., kappersbediende te Beverwijk en voortreffelijk golfspeler, voor zoover het „Watergolf” betreft, in den nacht van 30 op 31 Augustus in de plaats van zijn ouder lijke inwoning Limmen een motor zou heb ben bereden, niet voorzien van de voorge schreven achterverlichting en voorts zou hebben verzuimd bij het inslaan van den welbekenden Vischweg aldaar, een verplicht verkeersteeken te geven. De heer S. gaf bij de vorige behandeling direct toe, de onvol doende verlichting van achternummer en letter, doch ontkende beslist, bedoeld ver keersteeken te hebben achterwege gelaten. Een dergelijk gebaar, filosofeerde de heer S., maakt een motorrijder uit kracht der gewoon te automatisch en het was ongetwijfeld door de verbalisanten, de H.H. Koekkoek en van der Sande niet opgemerkt in het verblindende licht van een vóór verdachte rijdend motor- rijwieL In verband met deze ontkentenis werd het noodig geacht Brigadier de Koek-koek alsnog te hooren, zoodat we heden nogmaals onze aandacht moesten vestigen op dit nachtelijk verkeers- n Smak om UEd. dood te schrikken I In een uiterst kalm vaartje, de 25 *4 kilo meter niet te boven gaande, tufte op Zondag 13 Sept, de heer G. J. Rotering, bakker te Gastricum m gezelschap van zijn vriend de Winter met zijn wagentje langs den rijksweg onder Limmen, toen hij eensklaps door den chauffeur van een ander benzinemonster, die blijkbaar meer haast had, bij het voorbij rijden met de achteras aan de voorzijde werd aangereden op zoo verschrikkelijke wijze, dat het karretje van den bakker, na een in de geboorte verstikte poging om 'n foxtrott uit. te voeren, eensklaps met een smak omvertuimelde, tot grooten schrik van de inzittenden, die eerst hun ledematen con troleerden uit vrees voor diverse breuken en ontwrichtingen. Gelukkig kwam dit wonder best af, doch de auto had een schade be komen van pl.m. 125 en was vrijwel on toonbaar. De woeste rijder werd opgespoord en bleek te zijn C. M. P., 'n chauffeur, wo nende te Haarlem en in dienst bij een garagehouder te IJmuiden. Hij moest heden terecht staan, doch was niet aanwezig. Het oordeel over dezen chauffeur was, dat hij met veel van zijn vak seneen te kennen en werd hij veroorleeld tol ƒ40 boete of 40 dagen. Een tweetal speelsche jongelieden, de 18-jarige Anth Sch. th de 17-jarige J. S., beiden te Alkmaar, wisten in den avond van 11 Augustus van malligheid niet, wat ze zouden uitspoken en hielden zich onledig met op het kippenbruggetje bij Rocdale 'n stuk dun touw ieder aan *n eind vast te houden met het gevolg, dat de heer C. Kievit, ’n schilder, die niets kwaads vermoe dend op zijn rijwiel kwam aangepeddeld, het touw tegen zijn gelaat kreeg en zijn hoed werd afgewipt. De heer Kievit was natuurlijk niet gesticht over deze baldadigheid en had op zijn minst een verontschuldiging verwacht. Toen deze uitbleef, deed hij aangifte en stonden heden beide grappenmakers terecht. Van hen moest echter getuigd worden, dat zij eerlijk schuld erkenden en overigens verklaarden slechts uit speelschheid en niet met kwade bedoelin gen te hebben gehandeld. De heer kanton rechter was zoo vriendelijk deze belijdenis te accepteeren en hen ieder te veroordeelen tot 5.boete, subsidiair voor Anthoon te vervangen met 5 dagen hechtenis en voor de baby Jantje met 1 week tuchtschool. HET SOLISTENCONCOURS TE HAARLEM Schitterend aheena van de solisten van Wlnnabat, eerste en tweede prthen. In het Gemeente Concertgebouw te Haar lem werd Zaterdag 31 Oct. en Zondag 1 Nov. het Nationaal Solisten-, Duet en Kwartetcon- court gehouden, uitgeschreven door Haarlem s Tramfanlarecorps, bü gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. In den foyer van bet Concertgebouw wer den de deelnemers verwelkomd door den voorzitter der jublleerende vereenlging. Spr. wees er op dat bij het ultschrtjven van dit concours de gedachte had voorgezeten om, nu de belangstelling voor de muziekcon coursen door een teveel aan het afnemen is, den muziekliefhebbers individueel meer aan te sporen en genoegdoening te verschaffen, omdat men als solist in het uit te voeren nummer, meer zijn persoon kan leggen. Spr. hoopte dat zijn jublleerende vereenl ging door het ultachrijven van dit concours zou mogen medewerken tot het kweeken van goede muzikanten. De jury bestond uit A L. Hazebroek. oud- directeur Stafmuziekcorps Kon. Mar. en Jos. de Klerk, Toonkunstenaar. Om half een nam het concours een aan vang. Hieronder laten we den uitslag volgen van de solisten der R. K. Harmonlekapel Win- nubst, met de beoordeellng der jury. Vermelden we nog dat men voor een eer sten jirijs minimum 46, voor een tweeden 36 en voor eegi derden 30 punten moest behalen. Ie Afdeellng Solisten: J. B. Schenkels. Es clarinet met Souvenir de Dauphine, L. Blement. Beordeeling: Stemming en klankgrhalte vooral in den boventoon goed, rhythmiek wel verzorgd, andante bijzonder fraai, voordracht en nuanceering was warm en correct, le prijs, 47 punt. C. Koopman. Trombone met le Fantasie Originate, A. Barbe. Beoordeellng: Stemming instrumentaal goed, klankgehalte zeer fraai, techniek vast en zeker, mag iets losser, rhythmiek zeer goed verzorgd, le prijs, 48 punten. A. J. Mulder, Fantasie Siebel, E. Mullet. Tuba. Beoordeellng: Kon hier en daar wat vlot ter. klankgehalte goed, mag alles vrijer, meer gedurfd muslceeren, 2e prijs, 40 punten. H. J. Wilms. Baryton. Morceau de Salon No. 8 H. Painparé. Beoordeellng: Over het algemeen goede ver tolking, klankgehalte goed, in de forto's niet overmoedig worden, le prijs. 46 punten. Afd. Uitmuntendheid Duetten. Hierin kwamen uit de gebroeders J. B. en J. J. Schenkels met Grand Duo voor Es en Bes Clarinet, L. Canwez. Beoordeellng: Stemming zeer goed, klank gehalte egaal en beschaafd, hier en daar Bes-darlnet iets te domlneerend, samenspel, techniek ook rhythmiek wel verzorgd, le prijs, 48 punten. Afd. Uitmuntendheid Kwartetten. Bestaande uit de heeren C. Trap en N. Ver- beme, Piston. H. Hoes en O. Koopman, Trom bone. Quartet no. 2 van Richard Wagner, arr. James Ord. Hunse. Beoordeellng: Techniek hier en daar kleine afwijking, rhythmiek zeer goed, klankgehalte bevredigend, vooral de trombone fraai en kranig werk, voordracht wel voldaan, zeer muzikaa'. geheel, le prijs, 47 H punt. Afd. Uitmuntendheid Solisten H. Toes, Trombone, le Fantasie Originale, A. Barbe. Beoordeellng: Klankgehalte goed, aange naam geluid, jammer dat de stemming met de piano er ietwat tegenaan was, rhythmiek Is correct, 2e prijs, 44 punten. J. J. Schenkels, Clarinet Sib., Erwin Fan tasie, C. Meister. Beoordeellng: Stemming bevredigend, klank gehalte vooral bovenregister voldeed zeer goed eveneens techniek, 't rolde alles even makkelijk, rhythmiek ook correct werk, voordracht muzikaal. Zeer goed ontwikkelde techniek, gepaard aan een flinke dosis ge- soode muzikaliteit, le Prijs, 54 punten. De heer O. Veenstra accompagneerde de ollsten op voortreffelijke wijze. Een woord van hulde voor de schitterende resultaten door de solisten van Winnubst behaald, waardoor zij het muzikaal prestige van Den Helder hebben hooggehouden. Naar aanleiding van de beperking van den stoombootdienst TexelHelder, als gevolg van de werkzaamheden aan de Texel- sche dijken is Vrijdagavond in het raadhuis te Den Burg een vergadering gehouden van het Dagel. Best, dezer gemeente, den postdirecteur van Texel, een inspecteur der posterijen, de Alg. Middenstandsvereeniging en het bestuur van T. E. S. O. Hierin is besloten, de eerste Texel gedurende den winter te voeren met het stoombootje, dat van Den Helder naar het vliegkamp de Mok vaart. verleend. :n heeft het bestuur der posterijen deze regeling goedgekeurd, zoo dat van Dinsdag af de eerste post hier aan komt om morgens 8.15 aan de Mok. Daar het vliegkampbootje direct weer terugvaart, zal het ook de post van Texel meenemen, waardoor ook deze vroeger te Den Helder zal aankomen. Pogingen worden nog in het werk gesteld, om ook personen het mogelijk te maken, naar Tex el komen met hetzelfde bootje, welke pogingen vermoedelijk zullen gelukken. Te Den Helder zal men dan een kaartje moeten koopen bij den agent van T. E. S. O., den heer A. Luycks, op het Havenhoofd. weg. Hoe vtrder en hoe langer de stroom stroomt des te rustiger wordt zijn gang en ook in de Graalbeweging wordt practisch ondervonden dat men al doende leert en dat schade en wellicht ook reeds schande ook de Graal al tot levenswijsheid gestrekt heeft Spreekkoren en lampionoptochten houden hoort bij de Graal maar dat alles is nog niet de Graal.... Van de Vrouwen van Nazareth heb ik de besteverwachtingen; zij nemen mij heel wat werk uit m'n handen en die lichte droef heid maakt geheel en al plaats voor blijheid nu ik weet dat dit werk in zulke goede han den overgaat. Ik zelf heb naast m”n Congre gatie mijn huisbezoek waar eigenlijk toch het beste de zielzorg is uit te oefenen en priester- werk te verrichten. Ik hoop van harte, dat zij ten bate der jonge meisjes en der jonge vrouwen en dus ook tot heil der Ouders werkelijk heel veel goeds mogen presteeren; moge de Graal onder den zegen van Boven en met daadwerkelijke belangstelling van heel veel eigen geloofsgenooten vooral van die der vrouwen haar zegenrijken arbeid verrichten tot m lengte van jaren dan zal de Graal zijn en blijven een dam, 'n stuw dam, een stootbrigade voor talloos velen van onze katholieke jonge meisjes en jonge vrou wen en zoo noodig ook voor jongens en jongemannen Kap. DE WIT. Algemeene Politieverordening, die wij het voorrecht hebben te bezatten. Maar de delinquent was zoo vrij deze eer van zich af te schuiven op de schouders van den caféhouder van „De Raaf’ in wiens stal de kar werd geborgen en die beloofd had, voor de berging te zullen zorgen. Aanstaande week kan alzoo het optreden van den heer C. de Gr. verwacht worden. Hij is dus gewaarschuwd en heeft gelegenheid zich te prepareeren. de Graal je de kans geven om de rijke gaven, die de Schepper en Geyer van al het goede en mooie in je gelegd heeft en die nu nog sluimeren in je geest en in je hart, te ont wikkelen en te ontplooien tot volle waarach tigheid en werkelijkheid. Dan pas zal je jonge leven voor je gaan openbloeien en zelf zal je getuige zijn van 't overheerlijke schouwspel van den rijkdom van gaven die de vrpuwennatuur in zich omsluit; bij menige jonge vrouw blijft dit alles nü helaas bij n oppervlakkig gedoe of het daalt af tot iets banaals, maar dan zal het uitgroeien tot iets heerlijks en wonderbaars. Dezer dagen las ik juist iets wat me trof en op dit uur van afscheid herhaal ik die :1e woorden: stuwdam en stoot- w ja dat is de Graal al voor honderden, ze moet het worden voor dui zenden en nog meereen dam die tegen houdt naar het lagere, het verkeerde, het onchristelijkeeen stootbrigade naar t hooger om met en na jullie duizenden mee te trekken en mee te sleepen naar waarach- 1 tige beleving ,van grootscher en schooner - katholiek leven, een stootbrigade niet alleen op het gebied van godsdienst maar ook op sociaal-economisch terrein, want de Graal wil ook zijn een sociaal-economische in- 1 stelling. I Na de jonge meisjes noem ik dan de jonge vrouwen. Van jullie allen kom ik op dezen 1 avond iets vragen. Niet je geld of je arbeid maar iets anders. Luistert maar even. I Ik bouw geen luchtkasteelen en ik heusch niet de gedachte toegedaan, dat handomdraai tien- ja twintigtallen van deze parochies of van de stad of van daarbuiten spontaan naar de Graal zullen overgaan om je zelve aan die beweging te geven, maar toch zou ik aan alle jonge vrouwen hier op dezen slotavond tegenwoordig deze gedachte mee naar huis willen geven: laat in ’n stil oogenblik je geest eens rustig gaan en stelt je zelve dan de vraag: hoor ook ik daar niet thuisen als je dan om 'n zwaarwichtige reden nog aarzelend of weifelend bent en blijft gedurende korten of langeren tijd of voor immer, geef dan tenminste wat ik nu aan jullie vraag uit naam der goede zaak, je belangstelling en je meeleven. Praat er dan niet over in afkeurenden zin, houdt die woorden liever in, weest niet koel en koud maar weet dan te waardeeren wat er voor meisjes en jonge vrouwen uit eigen kring gedaan wordt, dit alles is ontzettend veel meer dan enkele tientallen jaren terug, en weest dan hartelijk blij óm'dat alles. Becntiseeren en bevitten moest je toch feitelijk onwaardig wezen en het is in geen geval de geest van Christus. Afbreken is ook het werk van het meest kleine Kind die speelt met de bloxken van ’n blokkendoos, het is zoo gemakkelijk maar tot opbouw daar toe is niet een ieder in staat. Dit nog als vingerwijzing: mocht toch iemand schok schouderend voorbijgaan zonder zich te verwaardigen ook maar even aandacht aan de zaak te schenken, dan is *t niet onmogelijk dat de rollen worden omgekeerd en zij die zegt de Graal niet noodig te hebben zou later kunnen gewaar worden als ze alleen komt te staan en overschiet, dat de Graal het op- perbest kan stellen buiten haar. Ten slotte nog dit Verlaten we even het katholieke kamp en gaan we op bezoek bij 'n jeugdbeweging van de overzijde de A.J.C. Neen a.u.b. niet vanuit de hoogte staren alsof het is minderwaardigs was. Ik voor 'mij kan bewondering hebben voor hetgei Gij als Teek en christen en ik als priester wij kunnen niet met alles onze volledige instemming geven, dit neemt niet weg dat de A.J.C. ”n doel voor oogen heeft, dat ze werkt volgens vast plan, dat ze werkelijk wel iets presteert en dat de A.J.C. dus iets beteekent wat wij Katholieken niet noncha lant hebben te passeeren. Ai zijn alle mid delen welke ze aanwendt niet christelijk vroeger bv. werd gehuldigd en gepractizeerd het gezamelijk kampeeren van jongens en meisjes, dat alles daargelaten weet die beweging toch 'n massa jongeren te begees teren en dat blijvend omdat zij als onmid dellijk doel stelt de opheffing en veredeling van den mensch en van de menschelijke samenleving om zoodoende *n veilige en schoone toekomst op te bouwen. Bij niet eigen partij in de leer gaan heeft toch voor ons z'n beteekenis niet verloren, of wel 1 Als het de zaak welke wij voorstaan dienstig is waarom dan ons voordeel er niet mee gedaan I Waarom bv. de kleur rood nog niet meer gehaald in eigen beweging? Is rood het teeken van opstandigheid, revolutie, bloed, rood is niet minder het bewijs van christen liefde die, tot 'n exces geworden, zich open baart in *t offeren van eigen harte bloed naar ’t voorbeeld van den grootsten aller marte laren Christus. En als dan de A.J.C. tot dje kracht- prestatie in staat is dat ze duizenden en dui zenden weet mee tc trekken mee te sleepen zie stadion Amsterdam is het daa niet zaak, ja meer dan dat, dat ook wij buiten onze kerkgebouwen en vergaderlokalen uit dragen wat we daar hooren en binnen in ons opnemen? Nog ’ns: als de A.J.C. tot zoo iets in staat is dan moeten wij méér kunnen en beter of we zijn den naam van christenmensch niet waard, we halen dien door slijk en mod der, immers de middelen die zij hebben staan ook ons ten dienste (in zooverre ze niet on christelijk zijn) maar daarnaast hebben wij nog zooveel meer wat niet christenen niet bezitten: Kennen en erxennen we wat wij van God ontvingen en weten wij het fel uit te buiten. Ook moeten we niet de enge gedachte zijn toegedaan, dat de Graal als het ware is een Roomsche A.J.C.-beweging. Ik voor mij geloof, dat ik niet teveel zeg door te beweren, dat 'n massa van de hooger geplaatsten in onze samenleving hunne positie bij verre na niet begrijpen en zich geen rekenschap afleggen van de roeping die zij blijkbaar in onze dagen kunnen vervullen en ook wer kelijk hebben te vervullen. Andere tijden eischen nu eenmaal andere manieren. Och, ik weet wel, de Graal is beoordeeld, door meer dan een veroordeeld! Heeft ze dan geen fouten begaan Ik ont ken dit niet, het is begrijpelijk, het is te vergeven! ’n Nieuwe opkomende beweging bruisend als sterk stroomend water treedt wel ’ns heel even buiten den afgebakenden Een bakker, wien bet in de booze wereld niet medeliep. De 28-jarige bakker Job. W., te Egm. aan Zee, heeft geruimen tijd in het ziekenhuis doorgebracht wegens een ernstige ongesteld heid en kon zich na zijn herstel ook al weer niet beroemen op een onbezorgd leventje. Zijn zaak was sterk achteruitgetippeld en een volwassenknecht kon hij met meer be kostigen, zoodat hij was aangewezen op de assistentie van een jeugdig neefje, waarbij hij al heel gauw in conflict kwam met de arbeidswet, zelfs zoo geducht, dat de ambte naar heden tegen deze n recidivist 1 dag principale hechtenis vorderde. De kanton rechter was nog zoo coulant om die land- loopers- en bedelaarscorrectie te wijzigen in f 8.boete of 8 dagen, doch het is waar lijk de vraag of de tobber met zijd '1 dag hechtenis nog niet beter af zou zijn geweest. Een daalder, waar men meer plezier mee had kun nen maken. De krullebollige negentienjarige jongen heer G. N B. uit Alkmaar, fietste in den avond van 22 October op het rijwielpad van den Schermerweg, onbekend met het feit dat zijn rijwiel de voorgeschreven reflector miste. Deze absentie werd opgemerkt door eenfambtenaar, belast met het opsporen van strafbare feiten en aan zijn bemoeiingen dankte de wielrijder het voorrecht heden 1.50 te mogen offeren op het altaar des vaderlands. Van de plaatsvervangende dag hechtenis zal wel geen gebruik worden ge maakt. Het menu is best, maar eentonig. de voorname en ho om de beweging te vrouwelijke jeugd in heel ons Bisdom. Alle clubs, van amusement of niet komen op die plaatsen waar zij gevestigd zijn min of meer onder hare hoede. Reeds arbeiden zij en met merkbaar goed en prac tisch gevolg gedurende 'n paar jaren in de grootstad Amsterdam, waar 'n achttal huizen tot haar beschikking staan Rotterdam telt drie huizen, Den Haag en Haarlem ieder twee. Leiden en Schiedam een, en ook Alkmaar is in 't bezit van ’n huis voer haar drie parochies. Uit de kranten van de laatste twee weken hebt u allen kunnen opmaken, dat er ook m de omliggende dorpen van de steden clubs worden opgericht, die aan de jonge meisjes en jonge vrouwen den echte Graalgeest van christelijke fierheid en durf gaan brengen om ten slotte in de steden allen en in de dorpen zooveel als mogelijk is te winnen voor een en dezelfde beweging welke voor ons Bisdom de eene en eenigste is de Graalbeweging. In de kerk derhalve de Congregatie en daarbuiten wegens de vele en velerlei clubs een en dezelfde jeugd- vereeniging voor ieder en voor allen:de Graal. Twee Vrouwen van Nazareth hebben ons tooneelstuk bijgewoond en uit naam van alle meisjes der beide Congregatie-afdeelingen heb ik ze welkom geheeten in ons midden mogen zij met de plaatselijke Graalleidsters veeT practische en vruchtbaren arbeid ver richten hier ter stede voor de jonge meisjes en voor de jonge vrouwen. Gij, jongere meisjes, gaat in groote groepen over tot jullie eigen beweging de Graal, die onder de eminente, de begeesterende, de stuwende leiding der Vrouwen van Nazareth een heerlijke toekomst tegemoet gaat. De Graal heeft jullie en jullie hebben de Graal noodig. Geeft daarom je zelve aan de Graal maar dan ook gehee! en al, dan zal ook de Graal alles aan jullie geven. In de Graal heb je ’n practisch doel voor oogen, dat je pakt je hebt daar als jong meisje wat te beteekenen, 1 zoo etszeggend toescheen, en Graalbeweging dan willen bouw, neem 'n :enkrabber of 'n spitsen toren van een conflict. Om echter maar tot een definitief besluit te komen, willen we volstaan met te melden, dat de beer S. ter zake het ontbre kende achterlicht werd veroordeeld tot ia.boete of 12 dagen en verder werd vrijgesproken. Deze Vrijdag was een ware ongeluks dag voor den werkloozen metselaar. De 21-jange metselwerkmissende metse laar Albert D., te Egmond aan Zee, was heden met een vriend, Jan Zw., voor den kantonrechter gedirigeerd, als verdacht, zich op 15 Sept, in het duin-jachtveld te hebben bevonden met een wildstrik. Kameraad Jan Z. was vermoedelijk op een persoonlijk onderhoud niet gesteld, had het aan den met selaar overgelaten, de firma te vertegenwoor digen. Het jongmensch bracht thans ter zijner verdediging in, geen strooper te zijn en zelfs niet eens te hebben geweten, hoe een wildstrik er zoowat uitzag. Zij hadden zoo'n wildstrik in het duin opgemerkt en lagen erbij geknield om de curiositeit des te beter te kunnen bewonderen, toen plots een jachtopziener verscheen en hen ezonder genade op den bon plakte. Het was een feit, dat Albertus D. niet op de zwarte lijst der stroopers van Egmond bekend stond en de ambtenaar daar rekening mee houdende, eischte ..slechts” 6.boete of 6 dagen, maar de heer kantonrechter scheen de meenmg te zijn toegedaan, dat Albert met zijn naïve onbekendheid met wildstrikken, hem zoo’n beetje voor den gek stond te houden en dacht vermoedelijk ik zal jou eens opknappen, vriendje, daarbij de straf bepalend op ia.boete of 12 da gen. Natuurlijk sloeg de schrik den veroor deelde om het hart, doch zijn ellende was daarmede helaas nog niet beéindigd, daar hij na het verlaten van het rechtsgebouw buiten komende tot de ontstellende ontdekking kwam, dat men gedurende zijn aanwezigheid bij de zitting gebruik had gemaakt van de schoone gelegenheid om zijn rijwiel te stelen Voor de aangedane eer be leefd bedankt. Een jeugdige expediteur, eigenlijk officieel gekwalificeerd--als „loopknecht”, doch wij bezigen bij voorkeur euphemistische syno niemen, de heer Dirk M. werd door den kantonrechter aan den tand gevoeld, betref fende een handkar, die hij in den nacht van 15 op 16 Augustus op de Breestraat te Alk maar lichtvaardiglijk zonder toezicht had achtergelaten, welke nonchalance strafbaar is gesteld bij een van de 331 artikelen der het geeft meer weersta tegen kouvatten Wat ondergeteekende de aanwezigen mee deelde bij de laatste uitvoering wilde ik nog wat meer bekendheid geven ik acht dit dienstig voor de goede zaak bovendien kan ik op papier meer meedeelen dan ik toen kon zeggen, omdat het teveel tijd in beslag nam. De speelsters van het tooneelclubje Jeanne d’Arc der meisjescongregatie hebben over de afgeloopen avonden geen klagen ieder der drie avonden herbergde ons zaaltje ’n 160 4 170 belangstellenden en iederen avond dreigde het benauwend vol te worden. Congreganisten en Ouders en de overige aanwezigen waren tevreden er is goed spel geleverd natuurlijk was het spel voor ver betering vatbaar, wie zal dit ontkennen I De meisjes zelf zijn hiervan maar al te zeer overtuigd. U gelieve dan ook wel in aan merking te nemen, dat ik alle spelende personen, ook die der mannenrollen, te kiezen had uitsluitend uit eigen Congregatie. Ook het stuk zelf stond litterair wel wat hoog èn voor de speelsters én voor menig luisteraar. Dit neemt niet weg dat ik voldaan ben over alles wat gepresteerd is. Nu ter zake 1 Op dezen slotavond sta ik voor u met eenige gemengde gevoelens een lichte droefheid tracht zich bij me op te dringen en waarom het opschrift geeft u antwoord op die gestelde vraag: Het is mijn laatste tooneelopvoering, ik moet derhalve afscheid nemen, afscheid van iets wat ik steeds gaarne deed en waartoe deze tooneelclub ook het hare bijdroeg, de zorg n.l. en de op voeding en vorming der meisjes en der jonge vrouwen in wie ik niets anders zie dan onze toekomstige christenmoeders. Laat ik ’n klein stukje geschiedenis geven Ruim twee jaar terug kreeg ik hier in de parochie naast ander werk nl. het huis bezoek, aan mijn zorgen toevertrouwd de meisjescongregatie en het meisjespatronaat. De congregatie splitste ik in twee afdeelingen, de jongeren los van de ouderen en de ouderen van de jongeren vandaan, niet omdat het voor mij gemakkelijker was, maar omdat ik bet zóó voor de meisjes beter oordeelde. Daarna wilde ik ook ’n nieuwe richting in slaan met het patronaat een nieuw werk program volgens nieuwe methode het patronaat kreeg congé van mef het werd verlaten, en een ander, meer 'n als *n patronaatsgebouw, werd gehuurd alits onderging in die dagen verandering gebouw, naam, vlag, uniform, leeftijd der meisjes uit het oude patronaat werd geboren De Jonge Vogels 1 Met groot enthousiasme was ik begonnen, omdat ik er van overtuigd was, dat dit nieuwe veel goeds bevatte, wat ik in Amsterdam reeds mocht hooren en aanschouwen. Van hooger hand kwam hierin verande ring het patronaat werd opgeheven, de Jonge Vogels verboden en voor dat alles kwam in de plaats de Graal, de Graalbeweging, de Graal wacht. En nu op het einde van deze onze derde congregatie-uitvoering, welke ook m'n laatste is, doe ik dan van alles afstand om het te geven in handen van anderen. Zoo iets, het is menschelijk, kost, en het is dan ook te begrijpen, dat een lichte droefheid bij me tracht op te komen ik deed dit werk on danks vele en velerlei moeilijkheden steeds weer graag en ik had er de beste verwach tingen van, maar het moest nu eenmaal anders worden en van de Graal onder leiding der Vrouwen van Nazareth heb ik dan ook de allerbeste verwachtingen. Voor dit laatste vraag ik nog even uw aandacht. Buiten de Congregatie hebben de Vrouwen van Nazareth van naar Bisschop ze zending ontvangen leiden der schoolvrije vrouwelijke jeugd in heel ons Haarlemsch

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6