^Binnenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer L FINANCIËN GEMENGD NIEUWS TWEEDE KAMER KERKNIEUWS De kellnerin VERKEER EN POSTERIJEN Bij’ de wet vastgestelde j’aarwedden De Jezuïetenvervolging in Spanje De Raadhuis-kwestie te Leiden Ernstige brand te Amsterdam Eierenpakhuis te Landsmeer in brand Berooving op een postkantoor? I tl fietsen Zwartsluizer Bank Vergadering van aandeelhouders Categorische tegenspraak. 40 personen gevisiteerd Twee houten pakhuizen af gebrand Groote schade aan den voorraad eieren Het Belgisch brood De arrestant, die uit den trein sprong verschillende Maximum SOO millioen Een ongelukkig proefritje Inbraak te Hilversum Jongeman ernstig gesrond f 700 verdwenen Spaarfonds voor Bodemcultuur Een slotuitkeering ran 9.3 pet. Drie inbrekers gegrepen Op heeterdaad betrapt De regeering bedoelt geen protectionisme T antièmebelasting Schrijven van Z. H. den Paus hü Jong begonnen van Waar luiheid toe voert! Oud-burgemeester ran Utrecht. Invoerrecht op benzine Verslag ever het wetsontwerp In het verslag over het wetsontwerp kleur cent t Conversie 6 pCt. Staatsleeningen A en B ct. ct. Op de griffie der Arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage ligt thans ter Inzage hield wijl de derde tevens slotultkeerlngslüst in het faillissement van de Stichting „Spaarfonds voor Bodemcultuur" te Lelden. Het saldo van deae derde lijst bedraagt 144.747. hetgeen toelaat een ultkeerlng aan de concurrente schuldelschers, die te ramen een vordering hebben ad 1556563.van 9.3 pct. over iedere vordering na aftrek van 13.17 als gevolg van afrondingen. 553. Toekle greep zün kijker en snelde naar voren. Hü richtte haar op den horizon en tuurde met een ernstig gezicht naar het naderende vaartuig. „Ik vertrouw de zaak niet recht,” mompelde hij. „Het riet er zoo verdacht uit. De mannen, die ik zie', dragen wapens en zien er zeer woest uit” .Als het maar geen zeeroovers rijn," riep Klauwtje angstig. Ook Bollebulsje was niets op zijn gemak en stond met angstige oogjes te turen. 554. Het schip, met volle zeilen, naderde met groote snelheid. De drie vrienden, ziende dat het waarschijnlijk wat in zijn schild voerde, poogden nog te ontkomen en gooiden het roer om. Maar ook de zeeroover (want dat was het) ver anderde koers en was spoedig vlakbij. Toen klonk een zware stem, die hun beval direct te stoppen. De bood, de aap en de kat liepen in doodsangst door elkaar en riepen maar steeds: „O. wee, o, wee.” bruin groen karmijnrood blauw Te Nieuwe Pekela is een 30-jarige jonge man, die de motorfiets van rijn vriend wilde probeeren tegen een met een paard bespan nen bakkerswagen aangereden. De botsing was zoo hevig, dat het paard neerviel en onmlddellUk moest worden afgemaakt. De jongeman werd bewusteloos opgenomen en bleek een beenbreuk en ernstige Inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. In bet büpostkantoor aan de Charlotte de Bour bonst raat, te Den Haag, zich Geen maatregelen tegen den Invoer te wachten. Gisterennacht heeft de politie te Schiedam een goede vangst gedaan. De heer J. wonen de Hoogstraat, had te 1 uur a nachts lawaai geboord In het pand van de N V. Papaver aan den Korten Dam. Daar hU de zaak niet vertrouwde, waarschuwde hij onmiddellijk de politie, die ook spoedig verscheen. Het bleek, dal men met een Inbraak te doen had. De daders, die de politie blijkbaar hoorden aan komen, konen 't hazenpad. Twee mannen wa ren echter dadelijk gegrepen op een zolder van pand 6 aan de Overmaanschesteeg. Het waren H. J., die 33 jaar oud is, uit Rotterdam, en de 30-jarige J. K., eveneens uit Rotter dam. Bij. nader onderzoek bleek dat de die ven reeds een groot gat geboord hadden in de brandkast, staande op het kantoor van de Papaver. De brandkast (er was f 1400 in ge borgen) was nog niet geopend. Een groote collectie inbrekerswerktulgen is door de po litie in beslag genomen. Later arresteerde 'n agent nog den 27-jarlgen J. K. M. uit Rot terdam, die de vlucht had genomen via de daken en op een plat dak ran perceel 138 aan de Lange Haven werd aangetroffen. Alle drie booswichten zijn In verzekerde bewaring gesteld op het hoofdbureau. Hier verklaarden zü naar Schiedam gekomen te zijn om hun slag te slaan. De laatste dagen werd, naar het „Han. delsblad" meldt, bij de Bredasche politie herhaaldellik aangifte gedaan van vermis sing van rijwielen. Later werden die rij wie. len dan teruggevonden bij een school, waar ze onbeheerd waren neergezet. Het vermoe den leek niet ongewettigd, dat een school jongen zich ervan had meester gemaakt om zoodoende gemakkelijk naar school te ko men. Inderdaad is het de recherche gelukt den jongen aan te houden. Hij bekende er zulk een systeem op na te houden, omdat hij Zaterdagavond tusschen 10 en 13 uur is tijdens de afwezigheid der bewoners Inge broken In den kunsthandel van den beer Schaap aan de Em mast raat te Hilversum. De winkel welke verlicht was, is aan de straatzijde, waar druk verkeer is. Beneden werd uit de toonbanklade een f 500 gestolen. Boven werd alles overhoop gehaald en nog f 200 benevens eenlge gouden horloges en sieraden bult gemaakt. Dividend- en Tijdelijke korting met ingang van 1 Januari a.s. Weldadigheidszegels voor Neder landsch-Indië Te Zwartsluis is een algemeene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Zwartalul- zer Bank gehouden, die te behandelen had verschillende voorstellen ter voorlooplge rege ling van zaken. Ter vergadering waren van de 710 geplaatste aandeelen 867 vertegenwoor digd. Nadat door een der commissarissen eenlge mededeelingen waren gedaan over de oorza ken der moeilijkheden waarin de bank ver keert. werd door den voorzitter een accoun tantsrapport voorgelezen, waaruit bleek, dat volgens een zeer voorlooplge schatting, waar omtrent nog alle voorbehoud wordt gemaakt, een verlies is geleden van ten minste t 300.000, boven en behalve het aandeelenkapitaal en de reserve der bank. De vergadering heeft zich onthouden van het bespreken van persoonlijke kwesties, om dat hier grooter belangen te behartigen wa ren. Wel is besloten dat een nieuwe vergade ring zal worden gehouden zoodra de deskun digen gereed zijn met hun rapport en op die vergadering zal de gelegenheid bestaan aller lei onderwerpen te behandelen, waarvan de bespreking thans achterwege moest blijven, omdat belangrijker en urgenter zaken alle aandacht opeischten. Een Ingekomen voorstel tot ontslag ran commissarissen Is met algemeene stemmen verworpen, nadat de voorzitter had uiteen gezet. dat een nieuw college van commissaris sen gereed moest staan, Indien en zoodra het oude verdwijnt. De algemeene vergadering gaf op voorstel van een der aandeelhouders met algemeene stemmen opdracht aan de accountants En- klaar en van Steenbeek, die tot hiertoe werk ten in opdracht van commissarissen, om de geheele zaak grondig te onderzoeken en aan haar rapport uit te brengen. Medegedeeld kan nog worden, dat de credi teurencommissie reeds tal van vergaderingen met crediteuren heeft gehouden, zoowel te Blokzijl en Vollenhove als te Zwartsluis, in i dank zij haar krachtdadig optreden er in welke vergaderingen gelegenheid bestond ora geslaagd toe te treden tot de overeenkomst tusschen I komen, crediteuren en bank en tot tiiertoe met zeer veel succes. wordt nogmaals van de meest bevoegde zijde vei sekerd, dat die geruchten volkomen uit de lucht zijn gegrepen. De kardinaal staatssecretaris, Z. H Em. Pacelli. heeft op last van den H. Vader aan den generaal der Jezuïeten, den hoogeerwaar den pater Ledochowsky, een schrijven gericht waarin hij de orde zijn bijzondere sympathie betuigt, naar aanleiding van de treurige ge beurtenissen in Spanje. Nogmaals en plechtig herhaalt de H. Vader, dat schending van de godsdienst', heid en belemmering van de werkzaamheid der religieuze orden een schen ding is van de rechten van God en de H. Kerk. Het is juist de Sociëteit van Jesus, zoo ver volgt het PauselUk schrijven, die op zoo emi nente wijze trouwe en eerbiedige dienaren kweekt van Christus' Stedehouder op aarde en daarom treft het den H. Vader zoo bij zonder smartelijk, dat een wetgevend lichaam de Socletas Jesu, op grond van haar gelofte van gehoorzaamheid vervolgt, al Is het den H. Vader tevens een troost in dit lijden, dat de Jezuïeten zoo moedig de vervolging te dragen weten. Men wil, door de vervolging van trouwe katholieken den Paus bet recht op zijn wettig gezag ontnemen, dat hij op geestelijke wijze uitoefent over alle geloovigen. Echter de pauselijke macht strekt zich over al uit. waar zich katholieken bevinden, over eenkomstig het hoogheilig bevel van den Goddeljjken Stichter der Kerk. De bekende staatsman, vorst Bismarck, heeft eens gezegd, dat men een geestelijke macht, welke in een land vele millloenen ge loovigen telt niet als een bultenlandsche mo gendheid behandelen kan. Ten slotte roept de H. Vader In dezen moeilijken tijd Gods hulp in en spreekt Hij de hoop uit, dat de wetgevers tot het in zicht mogen komen, dat zU. met den gods dienst. ook de cultuur en 's lands beschaving vernietigen. Indien het .Handelsblad" wel is ingelicht, zou net rapport van de professoren Kaag, en Polak den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid géén aanleiding hebben ge geven, om in de naaste toekomst maatrege len te treffen tegen den Invoer van Bel gisch brood. loopige aanslagen” directe belastingen. Tot deze belastingen wordt de dividend en tantièmebelastlng niet gerekend. Toch is het ook bij deze belasting niet steeds moge- llk, terstond na het tijdstip van het ver schuldigd worden, den aanslag op te leggen. Hierdoor heeft de staat een aanzienlijk renteverlies, terwijl de gemeenten soms ge- rulmen tijd moeten wachten op de baar inge volge de wet van 26 Juli 1918 toekomende 48 opcenten Hel ontwerp heeft de «trekking ook hier het opleggen van voorlooplge aanslagen degelijk te maken. De Weldadigheidszegels worden voor het gebruik gelijkgesteld met gewone Indische frankeerzegels en zijn geldig tot en met September 1932. I het gevaar voor ultbrela'ng te voor komen, en kon de door het vuur aange brachte schade voorlooplg worden opgeno men. Daaruit bleek, dat de werkplaats ge heel was uitgebrand; zij vertoonde met haar verwoeste muren, verbrande balken en ver wrongen werktulg-onderdeeien een vreese. lijken chaos. Ook t voorgedeelte. waar mo. toren en rijwielen gestald stonden, liep brandschade op. Geheel ultgebrano is ook het achtergedeelte van de eerste étage, ter wijl van perceel 314 alle drie étage's brand en waterschade opliepen. Ook In perceel 310 Bü de Tweede Kamer Is een wetsontwerp tngedlend houdende een regeling betref fende het opleggen van voorlooplge aan dagen in de dividend- en tantiémebëlastlng Bü de wet van 13 Januari 1922 is den fiscus de bevoegdheid toegekend zg. „voor op te leggen voor de Mr. Dr. A. F. Baron van Lynden f Zij dankte. „Nog altijd niets. Juffrouw Lonny?” HU bekende haar, dat hü aan haar woning geweest was. HU was haar adres door den eigenaar van het café te weten gekomen. „Moeder weet niet, dat ik deze betrekking heb,” antwoordde de kellnerin. „ZU mag het niet weten. Moeder meent^ dat het geen beroep voor een jonge dame is.' HU wilde hetzelfde zeggen, maar hü durfde niet. ,Jk kon mü niets beters denken,” zei hjj. en hU hield haar de bloemen voor. ZU weigerde. „Waarom? Ik ben niet jarig Ik zorg voor moeder!” ZU wendde zich ü**r een anderen gast, zoo vriendelUk en waardig als een koningin. Nerous staarde voor zich uit. ZUn gedach ten wilden niet verderseconden lang. Toen stond hü op, ging naar haar toe en vroeg: „Wilt u de bloemen werkelük niet?" „Geef de bloemen aan een ander!” HU ging naar zijn tafel terug. Een andere? ZUn rechterhand begon licht te beven ZUn vingers verhieven zich reeds om blad na blad van den ruiker uit te trekkenToen Het hU de hand zinken, nam het glas, dronk het leeg, betaalde en ging heen.... ZU zag. hoe hü 'n innerlUken strijd streed. Maar zij deed alsof zü niets zag. Op het dichtsbijzUnde parkeerterrein nam Nerous weer een taxi en reed naar het huls in de voorstad. Hu klauterde weer acht trap pen op en klopte aan de deur in den seneeven muur. .Alsjeblieft.” zei hü. toen Loony’s moeder opendeed. „Neem dezen ruiker van 'n onbe kende. Ik schenk hem aan de moeder van een goede dochter!” Toen ging hUdacht aan paarlen in de diepte der zee en aan bloemen, die haar kel ken sluiten, wanneer kevers komen en het stof der wegen door de tuinen warrelt Een verlangen ging met hem, verlangen naar tempels in het menschelUk wezen, ver langen. dat spoedig vervulling vond, omdat de moeder van een goede dochter Paul Nerous aan tafel noodigde. om hem te danken voor zün bloemen. ZU versierden de feesttafel, waaraan hü met Lonny en haar moeder over sterren sprak, die in het mensebenhart bran den als kaarsen aan Kerstboomen. Gisteravond te 8.15 uur ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak brand in de con serveer-inrichting van den heer J. Goede Szn. te Landsmeer. Omstreeks zes uur heeft het personeel het pakhuis, waarin deze in richting is gevestigd, verlaten. Men vermoedt dat de brand is ontstaan in het oude hout van de steigers nabij de pakhuizen. Ongeveer twee mlllloen eieren bevonden zich in bet tweetal aan elkander gebouwde pakhuizen, van de firma, die aan elkander zUn gebouwd en van hout zUn opgetrokken. Gisteravond 9 uur breidde de brand zich Noordwaarts uit. Het vuur werd aangewak- kerd door den tamelUk krachtlgen wind. De brandweer van Landsmeer, die met enkele stralen op de waterleiding werkte, trachtte het aangrenzend perceel, dat bewoond wordt door den heer Brand, dat ernstig gevaar liep, te behouden. Te 10 uur was de brandweer het vuur mees ter. De belde houten pakhuizen van de firma Goede brandden tot den grond toe af. De be lendende perceelen konden, dank zü het krachtig Ingrijpen van de brandweer, die later op den avond geassisteerd werd door de brandweer uit Watergang, behouden blUven. De eieren voorraad, welke zich in de sg. eierenputten in de kelders der pakhuizen bevond, heeft groote schade geleden. De schade wordt door verzekering gedekt. Blijkens het verslag over het wetsontwerp tot verhooging van het tarief van invoer rechten van 8 op 10 pet. bestonden bü ver scheidene leden van de commissie van voor bereiding in wier handen het wetsontwerp is gesteld, zeer ernstige bezwaren ZU konden zich niet onttrekken aan den indruk, dat de regeering van de abnormale tijdsomstandig heden gebruik heeft willen maken om op ge- makkelüke wUze een maatregel tot stand te brengen, die Nederland opnieuw een stap doet zetten op den weg der protectie. Andere leden verklaarden zich met het wetsontwerp te kunnen vereenlgennaar hun oordeel brengt het geen protectie. Benige leden zouden een vast recht gehe ven willen zien op vleesch. Op het oogenbllk bestaat daarop wel een invoerrecht, doch dit is een recht dat opweegt tegen den accUns. Voorts zouden deze leden het invoerrecht op blikgroenten nog aanmerkelük meer ver hoogd wenschen te zien. Tenslotte merkten deze leden nog op. dat ook het heffen van een invoerrecht op die landbouwproducten, welke wü doorgaans niet in-, doch uitvoeren, een goeden invloed zou kunnen hebben. Sommige leden we nachten, dat de Regee ring in haar voorstellen nog verder zou gaan en het algemeen tarief tot 12 pet. verhoogen Eenlge leden vestigden in het büronder de aandacht op het nadeel, dat voor de nood lijdende scheepvaart zal voortvloeien uit deze en andere maatregelen, die lUden door be perking van den Invoer. De regeering ontkent In haar antwoord, dat zü van de abnormale tijdsomstandigheden gebruik wü maken om op gemakkelüke wijze een verderen stap te zetten op den weg der protectie. Daar het ontwerp een fiscale strekking heeft, kon een voorstel tot invoering van een vast recht op vleesch 'waarmede blUkbaar bedoeld wordt versch en gekoeld rundvleesch) niet In overweging komen Wel wordt het bestaande waarderecht van 10 pet. naar de algemeene lUn van het ontwerp tot 13 H pet. verhoogd. Evenmin bestond aanleiding, een verhooging voor te stellen van het bestaande Invoerrecht op blikgroenten van 25 tot 40 pet. Een heffing van invoerrecht op landbouw producten, welke wü doorgaans niet in-, doch uitvoeren, zou evenals een invoerrecht op alle land- en tuinbouwproducten, zooveel deze toonbankartikelen zUn, niet vallen in het kader van net aanhangige wetsontwerp Zooals reeds in de M v. A over hoofd stuk I der Rüksbegrootlng werd medegedeeld, heeft de regeering bezwaar tegen een ver hooging van het algemeene tarief tot 12 pet. Naar het inzien van de regeering is van de thans voorgestelde verhooging van rech ten geen beduidende vermindering van de importen te verwachten. 3 ct. 7% ct. 15 20 In bet verslag over het wetsontwerp tot Wdelüke heffing van een bUzonder invoer- ttcht op benzine, komt tot uiting dat ver- Geen gedwongen leening op het vermogen Een nieuw stadhuis met behoud van m de gisteren gehouden raadszitting van Leiden is besloten Th te trekken het raads besluit van 16 December 1929 voor zoover bet betreft de opdracht van den architect Dudok tot het ontwerpen ran een plan voor den bouw van een nieuw raadhuis zonder behoud van den ouden gevel en mitsdien ook niet aan te nemen het voorstel van de beeren Schueller. Groeneveld en van Eek cm een terrein, gelegen aan de Lammer markt aan te wijzen als bouwterrein voor dit door den heer Dudok te ontwerpen plan, zonder behoud van den ouden gevel en voorts B. en W. te verzoeken de noodige voorstellen in te dienen teneinde alsnog eenlge door den Raad aan te wUzen architecten uit te noo- dlgen. plannen te ontwerpen voor den bouw van een nieuw raadhuis op het zoo noodlg naar de zijde van de Korenbrugsteeg uit te breiden terrein aan de Breestraat en wel met behoud van den ouden gevel Hiermede staat dus rast, dat het nieuwe stadhuis zal gebouwd worden op het oude terrein en dat de oude gevel zal worden ge restaureerd Omtrent de keuae van de architecten voor dese meervoudige opdracht zal een nadere beslissing genomen worden, evenals over de erentueele uitbreiding naar de zijde van de Korenbrugsteeg. Reeds is gemeld, dat Woensdag bU Maar- heese een arrestant uit den trein gespron gen en in de bosschen gevlucht is. Sindsdien verklaren verschillende menschen deren man te hebben gerien. HU leeft in de bos schen en vroeg den weg naar Eindhoven. Allen verklaarden, dat hü ernstige wonden »an het hoofd had. Op een boerderU had hU om drinken gevraagd. Een hand hü steeds in den zak. Men vermoedt, hier nog een boel om den pols zit. Verhooging van invoerrechten Paul Nerous was stamgast in het café Wlnser. Bü gelegenheid van een beambten- feest, waaraan hü zich niet onttrekken kon, kwam hü er heen. Sindsdien ging hü vaak. Op zekeren avond na den dienst, nam hü zün smoking uit de kast, kleedde zich aan. alsof hü naar een feest ging, borstelde het blond haar met meer zorg dan anders, be keek zich in den spiegel van de woonkamer en meende, dat hü er niet slecht uitzag. Hü was goed gevormd, had blauwe oogen met een frisch gpziebt en had een flinke maat. Na een uur hield de taxi, waarmee reed, voor een huis in de voorstad stil. Ne- rous steeg uit. beval den chauffeur te wach ten en besteeg de acht trappen Toen stond hü boven voor een kleine deur. Zü stiet met een hoek tegen het schuine pla fond. waarvan de kalk afbrokkelde. Nerous klopte aan. „Excuseer,” rel hü. den hoogen hoed op lichtend, toen de deur openging. „Ik wensch juffrouw Lonny te spreken!" Een vrouw, die opendeed en een bril droeg, keek hem verbaasd aan en toen den bloem ruiker, dien hü bü zich had. .Dat komt niet uit, münheer," tel re vrien delUk. „Hier woont geen Lonny!” Paul Nerous maakte zün excuus. „ZU is toch kellnerin In het café Wlnser?!” „Woont hier niet, münheer!" En luider sprak de vrouw: ,MUn dochter heet Eleonore en is geen kellnerin!" HU zei, dat hü zich dan zeker vergist moest hebben, verontschuldigde zich en vroeg of deze dame dan misschien op de andere étage woonde Nadat de vrouw ook deze vraag ont kennend had beantwoord, ging hü been. Beneden stapte hü weer in den auto cn reed naar het café van Wlnser. Nerous ging het lokaal binnen. Een origineele Jazzband bracht stemming. Vlak bU de deur ging Nerous In een fau teuil zitten. Een bekkenslag vieL Violen krasten fluiten jammerden en een altviool steunde. Dan dansten dunne vingers op gladde toet sen, vlug.vlugger.Een bandoneon or- gelde en een triangel tikteLichtreflexen flirtten daaibü in rose en geie lompe? ap- pen,Sigarettendamp vermerrae zich met den reuk «'Tin a’lerlel likeuren. 'F man In rok maakte gymnastiek en het sextet zwol aan tot forto..., .forto,,., fortissimo!. Het vel der pauken donderde als een glet- schervalMen zong, terwijl de lichamen licht meewiegeld. Gestalten deinden als bloemen en dlstelen in den storm. Nerous legde den bloemruiker op de mar meren tafel Een man met hoornen bril maakte van bet «ogenblik der dansextase gebruik om onder de tafel den inhoud van zün portemonnale te inspecteeren. Nerous raadde uit de trekken van zün gezicht, dat hü in verlegenheid was. Hoe lang reikte de inhoud nog? Nerous zag aan de mondhoeken van den man, dat hü al lerlei domheden uitkraamde als een dichter die van dingen droomt, welke niet bestaan. Ongetwüfeld dacht hü reeds aan het ellend'.g dakkamertje, waar hü naar toe moest klim men aan het karig avondmaal dat vol pen zou Twee jonge mannen trokken als wereldwü- zen aan zware havanna's, lieten de onder lip hangen en maten de gasten met hun el.Nerous hoorde hen phllosopheeren als flirtende musschen. Zü meenden pret te heb ben. wanneer zü den man der wereld na- aapten. Morgen stonden zU mlschlen aan de draaibank en voerden een woord als globe trotters, Een kellnerin kwam op hem toe met op vallend rustigen tred. Zü droeg een decente japon. Haar knap, vriendelUk gezicht bad het stempel van een vast karakter. Zü groette den heer kort en vroeg naar zün wensch. „Sherry.” antwoordde hü- .Dn voor u, wat u wilt, juffrouw Lonny!” Even rustig, afgemeten ging zü weer heen. Even later was zü terug en bracht alleen sherry „En n??“ 3 5 13H. 15 heeft men van het water te lUden gehad. Naar men ons mededeelde zou de zaak van den heer Meierdres voor een bedrag van tien k vüftlendulzend gulden verzekerd zün. In een Nota naar aanleiding van het Ver. slag over het wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geldleenlngen ten laste van het Rük, deelt de Minister van Financiën ingevolge in het verslag gemaaxte opmer king mede, dat het Inderdaad de bedoeling is, zoodra het mogelük zal blüken. de be doelde leening op aannemelüken voet te oonverteeren, de rente van de verstrekte wonlngbouwvoorschotten nader in oogen- schouw te nemen. BU Nota van Wüzlgingen wordt voorge. steld de machtiging tot conversie aan den minister te wijzigen van 240 in 300 millioen. De gelden n.l. die in 's Rijks kas beschikbaar zün voor buitengewone aflossing van schuld, kunnen uit den aard der zaak ook strekken ter voorkoming van nieuwe schuld. Daar tkjans stellig reden zou bestaan. 60 millioen te consolideeren. is het derha-ve aangewe zen. het volle bedrag der leening 1922 voor conversie in aanmerking te brengen Gisteren is te Utrecht in den ouderdom »an 75 Jaar overleden mr. dr. A F. Baron van Lynden, oudburgemeester van Utrecht en oud-voorzitter van het college van cura toren van de RUksunlversltelt aldaar. Baron van Lynden is te Amsterdam ge inen op 6 Maart 1856. HU studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en promoveerde 17 Dec. 1880 tot doctor in de Rechsweten- schappen op proefschrift: .Düdrage tot de leer der verjaring en de wettelüke verval termijnen op priraat-rechtelük gebied.” Den zelfden dag werd hü op stellingen bevorderd tot doctor In de staatsweten schappen Nadat hü korten tüd als gemeenteambte naar werkzaam was geweest op de secre tarie te Den Haag, kwam hü als adjunct- «xnmies aan het departement van Binnen- landsche Zaken, waar hü later als referen daris chef werd van de afdeeling medische Politie Als opvolger van mr Dyckmeester. die tot Commissaris van de Koningin in de Provincie Zeeland was benoemd, werd hü sccretaris-generaal van Blnnenlandache Zsrt ken, -Op 4 Maart 1908 werd baron van Lynden btj K. B benoemd tot burgemeester van Utrecht, welke functie hü tot 18 Maart 1914 behield. Dr. J. P. Fockema Andreae volgde hem toen op als burgemeester. Aangezien gebleken is, dat ondanks een daarvan reeds gegeven tegenspraak, de geruchten, als sou de Regeering overwegen een gedwongen Staatsleening op het ver mogen uit te schrijven, blüven aanhouden. *he‘den leden van de commissie van voor bereiding. in wier handen het wetsontwerp is Wteld. de verhooging wellicht zouden aan- ^arden met betrekking tot de benzine, ge- "Jdkt voor luxe-auto's, doch deze vormen 81echts een kleine minderheid tegenover de Trochtauto's in dienst van de bedrijven. Het B1*rendeel der leden verklaarden hun stem •*n het ontwerp afhankelük te moeten ma- ten van de toezegging, dat deze heffing niet n°8 zal worden verhoogd. *®dere leden achtten de heffing weinig Intusschen gaven verscheidene *den ais hun meening te kennen, dat het Wwenscht is, dat de belasting aanstonds T*® opgeheven of verminderd, indien de t*nrineprüs mocht gaan stijgen. Evenals het vorige jaar zullen vanaf 1 December as. gedurende één maand, der halve tot en met 31 December d.a.v. in Ne- derlandsch-Indië worden uitgegeven en ook hier te lande gedurende denzelfden termüu aan de philatellstenloketten verkrügbaai worden gesteld weldadigheidspostzegels, waarvan de extra-opbrengst dit jaar ten bo«c komt van de Vereemging „Witte-Kruls Kolonie” bü Sklatiga, alwaar buna 800 arms Inlanders worden verzorgd en werk vinden; blinden, kreupelen, zwakzinnigen, moeder- looze zuigelingen, weezen. weduwen en ouden van dagen worden opgenomen. De zegels zün naar in Indië vervaardigde ontwerpen in plaatdruk uitgevoerd door de firma Joh. Enschede en Zonen te Haarlem in het formaal pl-m. 33 X 21 cM. Zü zullen verschünen in 4 typen, te weten: Frankeerw. Verkoopprus kleur Gewond op zwerftocht door de bosschen? Motor- en rijwielstalling uitgebrand vervoegde gisterochtend iemand aan het loket met de mededeellnr. dat hü in de wacht kamer was beroofd van t 490 door middel van opensnijding van zün vest. De beheerder van het büpostkantoor Het daarop onmlddellUk de deur van het kantoor sluiten, terwül hü de politie tele fonisch van het geval in kennis stelde. Na aankomst der recherche werden alle aanwezige personen, ongeveer 40, in een afzonderlük lokaal gevisiteerd, doch de» visitatie heeft geen enkel resultaat opge leverd. De politie stelt In deae zaak nog een nader onderzoek in. een hekel aan wandelen had. HU werd bo vendien nog In het bezit gevonden van een ontvreemd rijwielbelastingmerk en een eens ontvreemd paar handbeschermers. Die bad hü van een paar fietsen afgehaald, om dat hü gemerkt had dat sommige die misten. Tegen den veelbelovenden knaap, die den a&nvalllgen leeftijd rah tien jaar had, 1» proces-verbaal opgemaakt. Bü de Tweede Kamer Is een wetsontwerp Jugedlend tot vaststelling van een tijdelüke korting met ingang ran 1 Januari 1933 op jaarwedden van de leden van den Raad ,,n state, de Algemeene Rekenkamer, de fechterlüke macht en de militair rechterlüke nacht Dese tüdelülce korting bedraagt: a voor ben, die gehuwd zün at gehuwd geweest 2 S pet van de eerste 3000 en i pct. van het oneerdere; p. voor ben, die ongehuwd zün en nimmer gehuwd zün geweest 3H pct. van de eerste I 1000 en 5 pet van het meerdere. De tüdelüke korting brengt geen conse quenties met zich in den vorm van lagere pensioensgrondslagen en lagere pensioenen, tenrijl evenmin invloed uitoefent op het bedrag van de kindertoelage. Gisteravond heeft te Amsterdam een zeer ernstige brand gewoed in *t gelükstraatsche gedeelte van perceel van Ostadestraat 313, waar gevestigd is de Motor- en RUwlelstal. ling en Herztelplaats van den heer F. H. Meierdres. Deze was tegen half negen in de aan den achterkant gelegen werkplaats be zig. met het in orde maken van een ben. zlne-soldeerbout voor het repareeren van een motor, toen deze plotseling in brand ge raakte. De eigenaar liet het voorwerp val. len. dat neerkwam bü een met benzine ge vulde bus. die daarop eveneens in brand geraakte. In eer oogwenk verspreidde zich het vuur door de werkplaats, met zulk een felheid, dat de vlammen, weldra tiaar bulten sloegen en langs drie boven elkaar gelegen houten balcons van perceel 314, tot boven het dak uitkwamen. Ook de eerste étage van perceel 313 werd door het vuur, dat door het plafond heen brak, aangetast. De heer Meierdres had in allerijl zün zaak verlaten; zün vrouw en kind, die zich op de eerste étage bevonden, verlieten het huis langs de trap, ook de be woners van de tweede en derde étage, als. mede die van de belendende perceelen, zoch ten voorlooplg een goed heenkomen. OnmlddellUk was de brandweer gealar meerd; zU rukte met veel materiaal uit. Tegen de groote watermassa's die zonder ophouden op de vlammen werden geworpen, verminderde de hevigheid van het vuur zienderoogen. Te ruim negen uur was de brandweer.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7