<1 DE RIJKSBEGROOTING 1932 4 Hoe spelen wij Contract-Bridge TWEEDE KAMER Na den moord te Blijdorp Geen uitkeering FINANCIËN D ONZE OOST Noodlottig misverstand Gooische Bank Indische Dienst I DE KA THOLIEKE'~ILt USTRA TIE VEILING-OVERZICHT GEMENGD NIEUWS Ernstig arbeids-ongeval FAILLISSEMENTEN De ma Aanrijding met doodelijken afloop Spr. is tegen Internationale deviezen-conferentie geopend Door een stier op de horens genomen QAlèemeene beschouwingen IL CASTRICUM Een arrestant bekent, doch ontkent naderhand weer HOORN KROMMENIE KOEDIJK WARMENHUIZEN PROVINCIAAL NIEUWS o Waterschap ST. PANCRAS C. Kramer GHJnls te heer den Voortooplf stilzwijgen aan Sergeant gedood. zoodanige Betalingen gestaakt. De spelregels bezuinigingen. Arbeider onder klei bedolven d. Graaf Het d. 700 BI t Landbomreraknecht ernstig gewond wegens gebrek aan actief 30 Wielrijder onder een vrachtauto kan spr. weinig goeds zeggen. Voor ons land f. a.e a aS 1 S— Amvaws I voor van Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf het hoogheemraadschap ran de Uitwa- De F in het haar A crum tc Mede voor B Arnheir druk b< De v< dan ooi «uooee i •Ja, di ik aeu Bouw kalkoven Door den bouwmateria lenhandelaar C.' de Oroot alhier wordt op het Stet onder Bakkum aan de zgm. Llm- mervaart een kalkoven gebouwd, waardoor de alhier wonende schelpenvisschers er ver zekerd van zijn dat hun product regelmatig en tegen behoorlijke prijzen zal worden afge nomen. Deze bouw Is vooral voor de schelpenvis schers, wier bedrijf de laatste jaren weinig loonend Is geweest ,van groot belang, te meer daar met die personen een overeenkomst Is aangegaan tot afname van de geehele pro ductie - Overvch vvev Ne Is vrijhandel *p levensbeginsel. denken dat na deze Ifrocent. de salarissen ge- jfaar de dele rende. bijeen kc Mr. F. v*n Bu vsngenc H. Bud versiteit prof. M chef v ,an he Zaken, Handels M. van der Sta oud-vta der land neerd v gepensic Vliegen, ten-Gen Voorst, len Sta Staf vai Vreede, Voor de delet digen v nische 1 Het verschil tusschen R.A.B. en C.B. Het Is hoofdzakelijk In de puntentelling dat het verschil tusschen Royal Auction Bridge en Contract Bridge Is gelegen en de invloed hiervan op het bieden. Daarop komen wi) t_z.t. nog terug. De spel-regels zijn dezelfde. Eervol ontslag Bij- Kon. besluit is met Ingang van 1 November 1931, aan F. W. J. Boekhout, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur der tweede aftteeling van het Rykslandbouw-proefstation alhier, onder dankbetuiging voor de gedurende vele jaren bewezen diensten. is tegen uitstel van de Zuider zeewerken en tegen verslechtering van het onderwijs. Ook de fiscale verhooging der ta- kan spreker niet aanvaarden, wel Gewetensgeld Bij den ontvanger der directe belastingen, alhier, is f 150.82 gewetensgeld ingekomen. stopzetting van de Zuiderzeewerken, omdat dit de werkloosheid vergroot. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. STATION KROMMENIE-AS>SENDKLFT Het nieuwe station, dat in verband met de electriflcatie U verrezen ,ls thans in zoo verre gereed gekomen dat de wachtkamers dezer dagen voor het publiek zijn opengsteld. Alleen de seinkamer waarin nog technische werkzaamheden moeten gebeuren, is nog niet in gebruik. Het geheel dat er buitengewoon keurig uitziet, Is uitgevoerd door de fa. van der Meulen en Zn. te Heerenveen. U van terende Sluizen In Kennemerland en West- begrootlng noodzakelijk, bestaat daarover geen ning, al verschilt zij van meenlng regeering over worden aangewend. Spreker Concurrentie aan „Werkspoor" Naar sommige leden meenen te weten, wordt in Dultachland jaarlijks bij de daar voor in aanmerking komende machinefabrie ken een gezamenlijk aantal locomotieven tei. dienste van de Ryksspoorwegen besteld te gen loonende prijzen. De verdeeling der be stelling geschiedt aldus, dat de fabriek, die kans ziet de meeste bultenlandsche orders te verkrijgen, ook het grootste quantum der locomotieven voor Duitach gebruik te leve ren krijgt. Indien nu een fabriek kans ziet een groot aantal Nederlandsche orders te verkrijgen door de locomotieven te leveren beneden kostprijs, omdat zij dientengevolge ook een groot aantal Dultsche locomotieven te bouwen krijgt, is dan de concurrentie, welke deze bultenlandsche fabriek fabrieken als Werkspoor hier te lande aandoet, als kunst matig te beschouwen in den zin van het wets ontwerp? Men vernam gaarne de meenlng der Regeering hieromtrent. Groot- en klein-,.Slem" Elke speler heeft dertien kaarten. In het gunstigste geval kan hij daarmede dus alle dertien slagen halen, eventueel In combinatie met zijn partner. Het minimum aantal slagen dat men moet maken is zes. Elke slag, dien men daarboven maakt, wordt „trek” genoemd. Als men dus bijvoorbeeld tien slagen maakt dan heeft men vier aan trek. Maakt men echter twaalf slagen dan heeft men het zoo genaamde .Jcleln-slemdus met zes aan trek. Dit geeft extra punten. Maakt men er echter dertien, dus 7 aan trek, dan is het record bereikt en boekt men .groot-slem”. wat nóg meer punten aanbrengt De punten telling zelf wordt hieronder behandeld. Burgerlijke Stand over de maand October. Geboren: Catharina Johanna, d. van Nlco- laas Kleft en Anna Margaretha Berkhout; Anna Catharina Marla Theresia, d. van Jo hannes Verduin en Cornelia Theodora Meijering; FTancisca Clasina, d. vna Nlco- laas Zentveld en Clasina Hes: All, d. van Cornells Damiaans en Grietje Mulder. Getrouwd: Nicdaas Bos. oud 32 jaar met Dirkje Kossen, oud 19 jaar. Overleden: Antje Bakker, weduwe Klaas Hopman, 75 jaar; Neeltje Slotemaker, 16 jaar. Coupeeren. Als een spel geschud is door-den sneler. die dus rechts van den gever zit, moet de laatste het spel even coupeeren z.g. .afnemen" dat is een deel van het pakte kaarten afnemen en het overbiyvend deel door den gever daarop laten leggen. Hierdoor wordt voorko men. dat de onderste of bovenste kaart be kend kan zijn. De Gooische Bank te Buteum heeft haar betalingen gestaakt. De rechtbank zal een bewindvoerder aanwijzen. De Gever. De speler, die de laagste kaart heeft ge trokken, geeft, terwijl Intusschen de recht- tegenover hem zittende speler (zijn partner) een ander spel wascht en dit daarna rechts naast zich legt, dus tusschen ham en den speler, die voor het volgende spel zal moeten geven. Er wordt dus gespeeld met twee spel len. elk met eert ander kleur dekblad, ter onderscheiding bij het schudden. Elke speler geeft op z'n beurt. De volgorde gaat daarbij van rechts naar links. De partner van den gever schudt de gebruikte kaarten van het vorige spel, waarbij de gever daarna steeds nog het recht heeft de kaarten opnieuw te wasschen. Aangezien er gespeeld wordt met een z.g. „vol" spel, dus met 52 kaarten, moet Iedere speler dertien kaarten krijgen. Bestemd voor uitzending naar N.-Indlë: J. C. van Beuzekom. adm. ambt. b. h. Blnn. Best., 's-Gravenhage. Verlofgangers: E. Israël, contr. 1ste kl. b. d. P.T.T., ’s-Gravenhage; P. de Kat Ange lin o, insp. b. h. kantoor van Arbeid, Dubbel dam; S. P. Postma, contr. 1ste kl. b. d. P. T. T„ ’s-Gravenhage; E. Flik, ambt. 4e kl. b. d. dienst der In- en Ultvoerr. en Acc., s-Gravenhage; G. Ch. van Hespen, gedlpl. gezagh. b. h. Blnn. Best., Bergen op Zoom; J. S. Pomper, leeraar b. d. Koning Willem m-schoöl te Batavia. Amsterdam; mr. A. H. M Janssen, tijd, buitengewoon voorzitter v. d. Landraad te Malang, Valkenburg (L.) 66ste jaargang No. 5 Met een charmante voorplaat opent dit nummer, waarop een rijk-gevarleerde Schil derachtig Nederland-pagina volgtterwijl de fotopagina's uit Binnen- en Buitenland zeer variante trekjes weergeven. Fred. Thomas viert in dit nummer zijn liefde voor de Zui derzee bot in z’n artikel „Hft legioen der ge- doemden, waarnaast Job Tylaerdt van Bal- vera ons naar „Perugia, de roemruchte stad op Umbrië's heuvelen" leidt. Dan bevat dit nummer nog, naast de belangwekkende ver- volg-romans, een gevoelig vlot geschreven herfst-sehets „Gouden Munt”, van Amanda VroklageWolf en „De weg naar roem," door J. van Noort. Aan de abonné’s, die hun foto grafische talenten willen ontplooien wordt hiervoor In de toekomst de kans geboden, waarover de redactie In „Uit de dopkere ka mer" mededeellng doet. Op de bekende keu rige wijze Is de rubriek „Van den vroolukea kalW' bewerkt. „Manche en Robber." Men heeft een manche gewonnen wanneer men aan trek 30 punten heeft behaald in een. hetzij 1? mindere spelen te zatnen. Men heeft een robber gewonnen als men van de drie te spelen of gespeelde er twee gewonnen heeft. Als men dus twee manches achtereen wint dan wordt de derde niet meer gespeeld, omdat de tegenpartij dan toch niet meer kan inhalen. Troef of .jiam atout.” De waarde-opvolglng der kaarten is als volgt: aas, heer, vrouw, boer. tien, negen, acht enz. Bij troef In een of andere kleur zijn de honneurs de eerste vijf genoemde kaarten, dus aas, heer, vrouw, boer en tien. Bij „sans atout”, hetgeen beteekent «onder troef, décla- reeren zijn de vier a«en de honneurs. De Blinde of de ..Dummy” Hij. die vóór zit speelt <Je eerste kaart uit. Onmlddelllfk daama legt de daaropvolgende speler, dat Is dus de partner van den leider (gever) zijn kaarten open voor zlcb neer In kleur- en waardevolgorde In verticale rijen e» rangschikt. Deze speler wordt n j „dum my’ en hij mag peen enkele op.r.crkln-’ ma ken ->f aandv’dlng geven In rafc? een ever- tuee’ te volgen speelwijze Het ee- Igste wat hij wel mag is. wanneer z’n partner geen kleur bekent, vragen „Hebt ge er geen meer?" om op die manter verrakinv. met daaraan verbonden straf (welke we later bespreken) te voorkomen. Overtreedt de dummy deze be paling dan mist zijn partij het recht «tref punten te vorderen van de tegenpartij. „Chicane." Dit noemt men het geval als geen der twee spelers van één partij, dus speler en partner, troefkaarten had, waarvoor eveneens punten woiden toepekend. Bij contract-bridge wor den deze punten meestal niet geteld. Friesland de Stompe toren. aan de gemeenten LANGENDIJK Dat het om dezen tijd teer stil is aan onze veilingen is een jaarlijks teruykeerend ver. schijnsel en voor heden dus niet alleen aan den slechten gang van zaken toe te schrij ven. Alles is in de weer om de bewaarkool binnen te halen en dan is er voor velen geen tijd. Daar intusschen niet minder werd aan gevoerd dan vorige weken, valt toch uit de prijsverbetering voor eentge producten op te maken dat er toch iets meer vraag is ge komen Bijzonder «el it dit voor het artikel Uien, waarvoor al een paar weken een ze kere graagte blijkt te bestaan en dat niet on aardig in prijs is gestegen. En degenen, die het maar eenigazlns in overeenstemming met hun andere werk konden brengen, trachtten vaq dit vrij onverwachte vleugje Het Spelen. Als dus na het beëindigen van het bleoen gebleken is. welke partij het spel zal spelen, speelt, na ’t uitkomen van den „vóór-zltter”, de leider dus met zijn eigen kaarten en met die van den ..dummy". Er moet steeds kleur bekend worden. Kan men dit niet, dan mag men soowel troeven (als er troef gemaakt la) als een kaart van een andere kleur bijspelen. De speler, die de hoogste kaart bijspeelt, haalt den slag en komt opnieuw uit. De slagen Gistermiddag heeft op het fabrieksterrein der firma Oosthoek en Zoon te Alphen a. d. Rijn een ernstig ongeluk plaats gehad. De 26-jarige arbeider J. Dirkzwager was bezig met het afgraven van kiel, bestemd voor de pannenbakkerij, toen de kleihoop ter hoogte van eenige meters plotseling naar beneden stortte, waardoor D. geheel onder de kiel werd bedolven. Eenige arbeiders, die getuige waren ge weest van het ongeval, schoten onmiddellijk toe en wisten den man met veel moeite te bevrijden. Een ontboden geneesheer constateerde, dat de borstkas van het slachtoffer was Inge drukt, terwijl hij voorts ernstige Inwendige kneuzingen had opgeloopen. In zorgwekkenden toestand is D. naar zijn woning overgebracht. De internationale deviezenconferentie te Praag is Dinsdag geopend. Met gesloten deuren werd allereerst rapport uitgebracht over den algemeenen deviezentoestand. De eigenlijke onderhandellngen beginnen Woensdag. Besloten werd, het stilzwijgen te bewaren over de besprekingen en eerst aan het einde een officieele verklaring te publi- ceeren. De Bank voor Internationale Betalingen is vertegenwoordigd door de directeuren Portera en Blessing. Voor de Dultsche Rijksbank zijn geheim raad Mueller en directeur Knaack aanwezig. Oostenrijk wordt vertegenwoordigd door Dr. Reisch en twee secretarissen. Voorts wordt aan de conferentie deelgenomen door de de legaties uit Hongarije, Roemenië, Joegoslavië, Polen, Bulgarije en Tsjecho-Slowakije. Gistermiddag om 2 uur tl ts Den Haag op het Stadhoudersplein, hoek Stadhouder*, lean, de 18-Jarlge wielrijder F. H. van D„ wonende aan de Thomsoalaan. door «en vrachtauto aangereden, tengevolge, waarvan hij dusdanig aan het hoofd werd gewond, Van verschillende zijden ontvingen wij het vei zoek om toch ook nog even de voornaam ste algemeene spelregels te behandelen zoodat leder, die belangstelling voor Bridge voelt, daaruit wel het noodlge kan putten om in de toekomst al onze verdere beschouwingen te kunnen volgen. Gaarne willen wij aan dit verlangen voldoen en laten nu dus allereerst de verschillende regels en wetten der spel- etlquette hieronder vólgen. In ha: begrooti rapporti gewezen den gew met 1# tot sent werken, den. In ring oir over de gebruikt Ir.zaki ningen der com verstrek beloop c van 193 land. In eer zegt de worden de :dtga leenlng tende Hlerbi schuld i vlottend In d s Rijks vorderin schuld ginnenk den ged lijk tek< in 1931 i de in Ir moeten durende gezamer Het jut: lande schuld meer da de rond reeds zi U k in d n.ogelljk consolld Naast vendlen van de ning te durende gemeen! De eige looman doene k be neven 1914 (w ven), t X dekt; h millloen king va: dienstja gewonei ming vi oogenbi beneder waarscb Veilingomzet Aan de veiling alhier werd in de afgeloopen maand verhandeld: Roode kool 140 925 K G„ <136.860 K.G.); Gele kool 27550 K G„(36.400 K.G.)Ge wone witte kool 272 300 K.G.. (600.400 K.G.); Deensche witte kool 12.600 K G„ (2300 K.G.) Nep 21.450 K.G., (43 695 KG); Uien 213.0.75 K.G., (150.400 K.G.); Slaboonen 2106 K.G., (520 K.G); Peen 21.125 K.G., <40525 K.G.); Snijboonen 19 K.G.. (100 K.G.); Bieten 15.400 KG., (10 700 K.G.); Aardappelen 83.433 K.O., (154.200 K.G); Grauwe erwten (375 Vale erwten (525 K.G.); Bloemkool 832 st„ (2 650 stuks); Chln. Witkrop (726 KG). De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn van October 1930. De omzet bedroeg in October 1931 f 1824951 tegen f 23.001.30 In October 1930. Gele nep. drielingen en Uien: Te beginnen met het hoofdproduct aan deze veiling In deze week, kunnen wij allereerst met genoe gen constateeren. dat de in de vorige week ingetreden prijsstijging In deze week Is voort gegaan. De hoogste noteering van de nep be droeg de vorige week f 5.60. Op JJ. Womsdag liep deze op tot f 6.30 ter vijl op «Zaterdag nog maar eventjes f 6.90 werd betaald De drielingen uien gingen eveneens In gelijke mate omhoog. De prijzen varieerden hiervan van f 3.90 tot f 4.70 per 100 K.G. Ook de prijzen van de uien bleven niet ten achter. Degene dl 3 thans den tijd heeft om de uien veilingklaar te maken, kan er nog van pro fitwren, want bU een normale teelt is de opbrengst bü deze partijen redelijk goed te noemen. Voor de uien Is betaald van f 4.605.20 per 100 K.G. en voor de grove uien van 4.30 tot f 5.30. De totale aanvoer bedreeg in deze week 26500 K.G. tegen 10.150 K.G. In de vorige week. Behalve de uiensoorten is niet vael bij zonders meer aangevoerd. Roode kool. Op alle -lagen behalve Zater dag bedroeg de aanvoer nihil. Blech* s roode kool is verkocht vpor den ge. Het „Handelsblad" bericht: De man, die dezer dagen gearresteerd is in verband met de aanranding te Overschie, Is gisteren door de politie en justitie aan een scherp verhoor onderworpen. Tijdens dit verhoor heeft hij bekend, de dader te zijn van den moord op een meisje in den polder Blijdorp, te Rotterdam. Toen men hem hierover echter nader aan den tand voelde, bleek hij van verschillende détails niet op de hoogte te zijn en later herriep hij zijn bekentenis weer. De politie hecht dan ook aan zijn verklaringen weinig of geen waarde, al wordt de zaak natuurlijk onder zocht. De Na voornemen om de rijkssalarissen te verlagen Is zjj verder gegaan en wil ze ook de gemeenten dwingen tot salarisverlaging over te gaan. Inflatie-gevaar bestaat niet op het oogen- blik, doch dit gevaar moet met alle kracht vermeden worden. Daarvoor is een sluitende In sprekers partij verschil van mee tnet de de voorstellen, die moeten te profiteeren, zoodat er slles bijeen aan beide veilingen nog ruim 20 wagons weiden aangevoerd. Voor de mooiste partijen werd de laatste dagen van f 55.30 per 100 K G. besteed en voor de andere, zoomede de grove sorteering en de drielingen van f 4.505.00. De nog komende partijtjes nep gingen zelfs graag weg voor f 67.00. Een willige markt had ook de Peen. Van f 2.503.00 in het begin der week steeg de prijs op de laatste veilingen van f 3.504.00. Ei wordt van dit artikel echter zeer weinig aangeboden, wat niet alleen veroorzaakt wordt door de drukte, maar ook door de slechte teelt. Er is maar zeer weinig peen van beste kwaliteit. De kleine sorteering vmdt weinig aftrek en maakte ook nu niet meer dan f 11.50 per 100 K.G. Wat de koolsoorten betreft, het blijft met de witte kool zeer slecht. De fabrieken hier, die de eenige afnemers zijn, hebben blijk baar voldoende aan de door haar gecontrac teerde hoeveelheid, waardoor het beetje dat nog aan de veiling wordt aangevoerd, ook niet meer dan f 6070 per wagon kon op. brengen. De paar wagons Roode kool, die dagelijks nog ter veiling kwamen vonden, voor zoover ze bestond uit eenigszlns mooi kleingoed, kcopers voor belangrijk betere prijzen dan men den laatsten tijd gewend is. Er kwamen nctecringen voor van f 3, en van 3.40 en éénmaal zelfs van 3.80 per 100 K.G. Dat het met den uitvoer echter nog steeds mis Is, bewezen echter weer de prijzen v»n 70 of 80 c. voor sommige partijen groote kool. Met Ge»e kool is net precies eender. Groote kool loop, soms tot den minimum prijs en mooi Klein gied werd voor binnen land afgenomen voor 2 50 of lets daarboven. En dit laatste Is slechts te danken aan het minimale aanbod. Met de Bloemkool scheen het de vorige week iets beter te worden, maar de vrij ster ke nachtvorsten hebben aan de kwaliteit geen goed gedaan. In het begin der week opgeloopen tot f 3—7, ging de eerste soort reuzen de laatste dagen weer voor f 2.50 tot iets boven f 5.00 per 100 stuks naar gelang van kwaliteit. Deensche witte kool komt nog slechts spo radisch ter veiling en bracht van f 150—2.00 per 100 KG. op. Slaboonen zijn tot het einde een zeer willig artikel gebleven en deze week kwa men nog noteerlngen voor van 30 tot 40 cent per KG. Wat er echter nog komt is on- beteekenend. Ook was er Donderdag nog een partijtje Tomaten, waarvan de A 17 en de C 11 cent per kilo opbracht. Met vele pro ducten. ook met aardappelen, kan het sei- zoen als afgeloopen worden beschouwd. Het zal dus voortaan alleen om de stapelpro- ducten gaan. worden steeds opgenomen, bij elk der partijen door den partner van hem die den eersten slag voor zijn partij gemaakt heeft. Alleen vóór een slag is opgenomen mogen de kaarten van een vorigen slag nog ter inzage gevraagd worden. Een eenmaal losgelaten kaart mag alleen worden teruggenomen als blijkt, dat daardoor verzaking kan worden voorkomen. Uit deze in hoofdzaak vermelde regels blijkt reeds duidelijk, welk een enorm verschil er bijv, tusschen bridgen en whisten, of bridgen en pandoeren bestaat. In bridge heeft men geen bepaalde met namen aangedulde spelen, zooals piccolo, misère, zwabber, pandoer, etc. HoofcHaak bij het bridgen is het bieden op de innerlijke waarde der kaarten, wat men mo gelijkerwijze spelen kin om z’n bod te winnen Alleen de resultaten Van een spel kunnen be paalde namen dragen, welke wij hieronder even zullen verklaren. Partners. In tegenstelling met bijvoorbeeld pandoe ren, waarin men by elk ..spel" een anderen partner kan hebben, heeft men in het brid gen tijdens den duur noodlg voor het behalen van den „Robber" (welke benaming later zal worden verklaard) steeds denzelfden me despeler. Wie de tweo paren zullen zijn wordt door het lot bepaald Elk der vier spelers trekt een kaart, de hoogste twee en laagste twee kaarten gaan dan samen. De waarde der kaarten wordt in dit geval beschouwd als te zijn: heer, vrouw, boer, tien, negen enz. tot.aas (Is een). Hebben twee spelers kaarten van dezelfde waarde getrokken dan beslist de kleurwaarde In de volgorde van schoppen, harten, ruiten en klaveren. By trekking om nartner-verdeellng is het aas dus de laagste kaart In het spel. Partners zitten tegenover elkaar. DouMeeren en redonbleeren. Als de tegenparty doubleert, dus verdub belt. en degene, die het spel speelt, haalt het geannonceerde aantal trekken, dan wor den de punten voor die trekken verdubbeld, dus respect'evelUk 18, 16, 14 en 12. of bü sans atout 20. Tevens mag die party dan nog 50 punten boven de H)n voor het nakomen van het contract en nogmaals 50 punten voor lederen trek, die boven het aangekondlgde aantal wordt verkregen, noteeren. By re- doubleeren worden deze waarden nogmaa!» verdubb^'d De waarde der honneurs veran dert niet. D*ar san het no* hw! wat vastzit gaan we daarop nu niet nader in, later komen we daarop vanzelf nog uitvoerig terug. Ook het verzaken elscht nog nadere be spreking en dan kunnen we weer tot het hoofddeel van het «pel, het bieden terugtee- ren. 2 November opgegeven door Co. N.V. (Afd. HaadeMnformatie*) Uitgesproken 30 October: L. P. Lamb, aannemer, Rotterdam, Duynstraat 43, zaak doende Crooswyksche- weg 6. R.c. Mr. M. Franken. Cur. Mr: A. S^^H^bel. 'trinkelier. Rotterdam. Lange HlUeweg 10. R.c. Mr. M. Franken. Cur. Mr. O. B. de Kat. Rotterdam. R. E. Frlezer, caféhouder, Rotterdam, Jon ker Fransstraat 9. Rx. Mr. M. Franken. Cur. Mr. P. Groeneboom. Rotterdam. J. de Quaastenlet, houthandelaar, Gerrit v. d. Lindestraat 54a, Rotterdam,’zaak doen de Mathenesserdyk 295. R.c. Mr. A. Dirk zwager. Cur. Mr. D. D. van Waardhuizen. Rotterdam. H. Sipma, aardappelhandelaar. Rolde. Rc Mr. J. O. Kaempff Prikken. Cur. Mr. H. P. Linthorst Homan, Assen. J. Schulenburg, landbouwer en fabrieks arbeider, Vossebelt gem. Dalen. R.c. Mr. J. O. H. Kaempff Prikken. Cur. R. Rlghle, Nw. Ams'erdanj, Emmen. O. Feyen, landbouwer. Bmilde, Dikkewyk R.c. Mr. J. C. H. Kaempff Prikken. Cur. Mr. H. P. Linthorst Homan, Assen. N V. Stoombootdiensten in likwldatle, Til burg. R.c. Mr. F. Tilman. Cur. Mr. J. A. A. Blóte, Tilburg. WARMENHUIZEN en met 31 Oct. 1*31 K.G. roode kool is verkocht vpor den ge. ringsten prijs wrtken m-n thans aan de vei ling kan besteden, f 0 60 werd zoowel be taald voor de goede kwaliteit air voor de kale roode kool. De vorige week bedroeg de aanvoer nog 7.500 K G. Gele kool. Van tijd tot tijd komt er eens een schuitje gele kool opdagen Jl. Zater dag had de betreffende tuinbouwer „het geluk" zyne groenten te kunnen van de band doen voo« de kapitale som van f 0.60 per 100 K.G. De aanvoer wa) niet groot nJ. 300 K.G. tegen geen aanvo^r in de vorige week. Witte kool. Nadat eenige weken achtereen de witte kool steeds onverkoopbaar was, Is nu eindeiyk eenige verbetering Ingetreden nd. zooveel, dat men tenminste nog wat witte kool kon verkoopen. Een wagon van 10.000 K.G. is alzoo verkocht voor f 60. Slaboonen. Voor een uiterst gering par. tytje mooie slaboonen betaalde men ‘op Dinsdag JJ. nog f 20 40 per 100 K.G Bloemkool. Ten slotte zyn nog 160 stuks bloemkool (eerste soort) verkocht voor de ook al niet loonende pryzen van f 2—3 per 100 stuks. „C.V.V.” van 28 tot 31 October: G. Lode, melkventer, Zwolle, v. d. Laenstraat 16. R.c. Mr. A. Mercier. Cur. Mr. H Landberg, Zwolle. R. Stavorinus, kruidenier en koopman. Heino. R.c. Mr. A. Mercier. Cur. Mr. H. Landberg, Zwolle. Opgeheven October: C. A. Bijstera. Ro’terdam. D. H. Dorrestyn, Rotterdam. Vernietigd door Gerechtshof Den Haag: J. Ohr. H. M. Lutkle, vroeger Wassenaar, thans België. Volgens v. d. Graaf Co. N.V. te Brussel den over de o'o-l'ooen week eindigende October 19j’. 3 fel' 1' en.en'.en tegenover 19 voor hetzelfde tydperk van het vorige jaar uitgesproken. Van 1 Januari 1931 tot 30 October 666 faillissementen tegenover 486 voor het zelfde tijdperk van 1930 uitgesproken. Vergadering van Dinsdag 3 Nov. De heer AALBERSE <R K brengt rapport uit over het ondeizoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden ds. Faber (S. D. A. P.) en H. Amellnk (A. R.). Besloten wordt tot toelating. Ds. Faber legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De VOORZITTER stelt voor heden een aanvang te maken met de algemeene be schouwingen over de begrooting en te be ginnen met de volgende week, de vergade ringen op Dinsdag en Donderdag tot Kerst mis des avonds voort te zetten. t Aldus besloten. Aan de orde »yn dan de Algemeene Be- ii schouwingen over de Ryksbegrooting-1932. De heer ALBARDA (S. D. A. P.) schetst deze crisis als een gevolg van de kapita listische productiewijze. De regeering zegt 'nu, dat alleen de „wilde loten” er van moe ten worden weggenomen. Hoe wil zy dat doen? Aan de overheerrehende macht van het kapitaalbezit is geen einde te maken, zon der het kapitalume zelf aan te tasten. Onder kapitalistische leiding is geen oplos sing mogelyk. Als het kapitalisme plaats zou maken voor ten chaos of voor een ordeiyke maatschappij, hangt het er van af de destructieve of constructieve krachten de macht veroveren. De arbeidersklasse heeft hier een productieve taak, die zy zal ver vullen of de wereld zal ten onder gaan We gaan nu reeds den derden crisiswinter in en t het leger van werkloozen neemt nog steeds toe. In Amsterdam is 1/7 en In Rotterdam 1/6 der bevolking afhankeiyk van over- r heidssteun. Na een zwaren stryd van tientallen van jaren hebben de arbeiders zich uit de diep ste armoede weten op te werken en een begin van welstand veroverd. Denkt men, dat men hen weer in die ellende kan terug storten? zy zullen klauwen, zoo lang zy klauwen hebben! Dat wil niet zeggen, dat de arbeiders in bepaalde gevallen niet toe- gankeiyk zouden zijn voor een echter bewijs voering. dat een loonsverlaging verruiming van werkgelegenheid zal beteekenen. regeering gaat voor in loonsverlaging. - haar Dinsdagmiddag werd de landbouwers- knecht D. O. de K„ te Ouderkerk, toen hij In den stal een stier wilde vastleggen, door het dier onverwachts op de horens ge nomen en tegen het houten beschot ge smakt. Gelukkig «choten eenige personen toe, welke er in slaagden het woedende dier te overmeesteren. De K. had echter zware inwendige kneuzingen bekomen en werd per ziekenauto naar zyn woning ver voerd. dat hy kort daarop ter plaatse U overleden De Geneeskundige Dienst vervoerde het stoffeiyk overschot naar het alekenhuis aan den Zuldwal. Tegen den bestuurder van dm vrachtauto J"-uroces-verbaal op- gemakkL De sergeant van Kempen, commandant van de hoofdwacht te Koetaradja, is gister nacht, toen hy de posten controleerde, door een schildwacht, die dacht dat hy door een Atjeher beslopen werd, neergeslagen en ge dood. Heven de benzine-belasting. Na de voorgestelde bezuinigingen. die spr. wel aanvaardt,. Is er nog te dekken 58 millloen. Dit kan gevonden worden door bestemming van eer. grooter deel der saldi van ^oor 1929, grooter bezuiniging op de de. fensie -uitgaven en het heffen van een crisis belasting. Het heilig huisje van het mlll- tairisme wordt steeds te zeer ontzien. Een zeer groot deel van het Nederlandsche volk heeft geen vertrouwen in leger en vloot. Men kan hierop beter bezuinigen dan qp produc tieve uitgaven. Spr. wenscht een verminde ring met 25 pet. Wat de crisisbelasting betreft, spreker denkt niet aan een conjunctuur-belastlng. Deze crisisbelasting zou moeten zyn een tydelijke verhooging ven de inkomsten-be- lasting. Zulks is niet aangenaam, maar *t meest billijk. De regeering richt zich uit sluitend tot de anjbtenaren, maar zy dient zich te wenden tot het geheele volk, in de eerste plaats tot het meest draagkrachtige gedeelte, dat by voorspoed ook de voordee- len geniet. Spr. komt nu op de kapitaal-jxjsltle. De regeering zal geldmiddelen moeten verschaf fen aan het bedrijfsleven, aan Indle, aan de gemeenten. De crisis heeft zich niet alleen op econo misch, maar ook op politiek gebied doen gevoelen. Overal worden aanslagen gepleegd op de arbeidersklasse. Laat men het ver trouwen der arbeidersklasse in den jemo- cratischen strijd niet ontnemen. Dat hangt af van de huidige kapitalistische leiders. Slaagt men er In, de arbeidersklasse terug te dringen, dan zal zy terugkeeren. Haar volgende sprong zal haar dichter brengen by de verwezeniyklng van het socialisme. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Albarda een motie heeft ingediend, die uit spreekt verlaging der defensie-uitgaven met 25 pct. van het bedrag van 1930. Deze motie Wordt tegelyk behandeld. De heer BRAAT (P. B.) zegt, dat als het zoo doorgaat, wy het volgende jaar staan voor een tekort van 150 millloen. Handel en scheepvaart liggen stil, de landbouw is geheel neergeslagen. Het vermogen des lands is weggezakt. Wat de maatregelen be treft, die de regeering voorstelt, begrijpt hy niet, dat zy nog met nieuwe belastingen durft komen. Van een benzine-belasting moet spr. niets hebben. Zij Is een belasting op de energie van het bedrijf. Van een be. zuiniglngscommisste vervracht spr. niets. Laat men den heer Zimmerman, oud-burge- zneester van Rotterdam, eens laten komen, laat die het zaakje eens nakijken en laat men diens adviezen opvolgen. Er zyn tien, duizenden In den lande, die totaal geen In komsten hebben. Daarby vergeleken Is de korting, die men den ambteparen oplegt, te flauw om over te spreken. Spr. begrijpt niet, hoe de regeering kan korting van een paar in een juiste verhouding zullen zUn bracht. Spr. critiseert de sociale verzekering, die hU in particuliere handen wenscht te geven, zoo ook de posteryen. Laat men be ginnen met op het Konlnkiyk Huis te be zuinigen. Kindertoeslagen, en pensioenen moeten worden afgeschaft. Deze dingen zyn onbiliyk tegenover anderen. Verder dient bezuinigd op Defensie, Waterstaat, wming- bouw, onderwUs. Spr. dringt voorts aan op maatregelen te. gen cumulatie van pensioenen en afschaf fing van non-actlvitelta-tractementen voor Kamerleden. Van de laatsten zyn er, die f 2358, f 2400 enz. non.activltelts-tracte- ment genieten. De mlnlsters-salarissen be dragen f 18.000. maar de minister van On- derwys ontvangt nog eens f 720 „kinder, toeslag”. De socialisten zeggen, dat het ka pitaal schipbreuk heeft geleden, maar spr. meent, dat het socialisme schipbreuk heeft geleden. De heer FLORIS VOS (Middenp.) meent, dat de Staatsdiensten gesaneerd moeten worden met behoud der ambtenaars-salarls- sen. Hij klaagt voorts over te hooge onkosten van het onderwijs, opgevoerd nog door de zeer kleine schooltjes, die ontstaan. Op de. fensie wil hy veel meer bezuinigen. Over de voorgestelde verhooging van Invoerrechten De regeering te Buitenzorg berichtte aan de groote gemeenten dat volgend jaar noch de vaste, noch de accrea-ultkeeringen zullen plaatsvinden. De kleine gemeenten moeten eveneens op 'n dergelyken tegenvaller reke nen. Voor de gemeente Batavia bedraagt de vaste uitkeering f 500.000. Door het achter wege biyven hiervan zullen verschillende werken onuitgevoerd blyven. De Puntentelling. Punten voor honneurs, slem, chicane, voor voldoen aan het contract by doubleeren door tegenparty. en strafpunten 'mogen nimmer medegeteld worden voor het winnen van een manche. Als er gespeeld Is met troef dan «tjn de verschillende waarden als volgt: Elke trek: (8. 9; H. 8; R. 7; K. 6 punten, maakt men dus drie trekken byv. twee in S. (schoppen) en één In H. (Harten) dan heeft men 2 x 9 en 1 x 8 is 26 punten. 3 Honneurs: (8 18; H 16; R. 14; K 12): 4 Honneurs: (S. 36; H. 33; R 28: K. 24); 4 Honneurs: S. 72: H. 64; R. 56; K. 48); mits alle vier in één hand; 5 Honneurs en vier daarvan in één hand (8. 81; H. 72; R. 63; K 54); 5. Honneurs in één hand: (8. 90; H. 80, R. 70; K 60); 5. Honneurs S. 46; H. 40; R. 35; K. 30); Chicane: (8. 18; H. 16; R 14; K. 12); Als er gespeeld is zonder troef, dus .Bans atout”: elke trek 10 punten; 3 Azen 30 punten; 4 Azen 40 punten: 4 Azen in één hand 100 punten Vervolgens telt voor groot slem: 100; klein slem 50; strafpunten voor eiken trek te weinig 50; het winnen van den robber 250 punten. Burgerlijke Stand. Geboren: Karst Jan, I. van Theodor Post en, Wilhelmina Beens. Gehuwd: Gerard die Waal en Lena Annlg- je Vos. Cornells Korver en Teetje Cor nelia Goeslnne. Overleden; Jacob Tol, 80 jaren, wedn. van Antje Siyker. Sjoerd Jans Admiraal. 56 jaren, echtgenoot van Geeske Gaukes Wa- genaar. Cornells Groen, 68 jaren, echt genoot van Tryntje Ruys. ANTI-DUMPINGSWETSONTWERP Vele bezwaren Aan het Voorloopig Verslag over het wets ontwerp tet toekenning van de bevoegdheid tot het tydeiyk treffen van afweermiddelen tegen kunstmatige concurrentie uit het bui tenland is het volgende ontleend: Verscheidene leden merkten op, dat door de Regeering geen enkel feit wordt aange voerd. dat de toekenning van de bevoegdhe- deix welke dit wetsontwerp aan de Regee ring beoogt te verleenen, zou rechtvaardigen. Wel heeft de Regeering aan de Commissie voor de Sconomische Politiek om advies ver zocht. De leden, hier aan het woord, waren van oordeel dat van dumping Ind en zin van het wetsontwerp tot dusver niets Is gebleken. Vele andere leden spraken de opvatting tegen, dat vcor het indienen van een wets ontwerp tot het tegengaan van kunstmatige concurrentie uit het buitenland de feitelyks grondslag zou ontbreken. Sommige noemden een reeks van gevallen, waarin naar hun meenlng zoodanige concurrentie aanwezig was. Vrachtendumping werd aanwezig geacht ten aanzien van de Rynvaart en in het al gemeen met betrekking tot den aanvoer van steenkolen uit Dultachland. Verscheidene dezer leden waren van oor deel, dat de Regeering met de Indiening van een wetsontwerp tegen dumping reeds veel te lang heeft gewacht. Over het beleid der Regeering In deze spraken zy hun ernstige teleurstelling uit. Vele leden achtten het wetsontwerp prin cipieel onaannemeiyk. De bevoegdheden, wel ke de Regeering door de totstandkoming van de voorgestelde regeling zou verkrijgen, zou het een protectionistisch gezind kabinet mo gelyk maken c«is land midden In het vaar water van het protectionisme te brengen. Vele andere leden achtten het noodzakeiyk, dat de Regeering In staat is snel op te tre den. Indien gevallen van dumping te barer kennis komen, zy wenschten echter een een voudiger procedure. Verscheidene leden maakten er bezwaar tegen, dat de te treffen voorzieningen zich alleen zullen kunnen richten tegen In het buitenland genomen „maatregelen”. Dum ping kan haaf oorzaak ook vinden In toestan den of verhoudingen. De concurrentie uit Sovjet-Rusland b.v. berust niet op een be paalden maatregel, maar op een ganscKan- dere productiewyze. Ten slotte achte men onjuist, dat afweer alleen toegepast zal mogen worden Indien een Nederlandsch bedrijf door de bultenlandsche concurrentie In zyn voortbestaan wordt be dreigd. Deze gedachtengang leidt tot het in stand houden vooral van zwakke bedryven. Patroon. „Heb je den kassier van morgen ook gezien?" Zoon: ,,j» hy kwam hier zonder snor en leen de myn spoorboekje.” (Passing Show)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6