Koster B J I 2 ■2 12 0 1 Amsterdamsche Beurs WRIJFWAS Kleeding naar Maat Cheq ue-koersen Informatie bladzijde I tweede blad i Burgerlijke Stand vanaf f 54.— N.V. „VRIESIA” JAN DE VRIES o o o o o van Alkmaar DONDERDAG 5 NOVEMBER 1931 ALKMAAR 0 Ongewenscht marktbezoek 0 0 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Te water geraakt ilicatie Geen inkwartiering verleend Een socialistisch dominee te Alkmaar Opgedragen Drankwet Wit-Gele Kruis PROVINCIAAL NIEUWS De Veemarkt <2> Binnenbrandje BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE' c Maartensdijk Rood 1 - Wit - Bruin - 7’~rt Vraagt Uwen winkelier uit zuivere grondstoffen. Groote pot 20 cent 5‘/„ KEURIGE SORTEERING WINTERSTOFFEN VOOR COSTUUM. ULSTER OF WINTERJAS Tolbestorming te FABRIKAAT ZAADMARKT58 - Tel. 324 - ALKMAAR ZUID-S^HARWOUDE VERGADERING VAN DEN RAAD BERGEN HEER-HUGOWAARD COMB. KREYMBORG, ALKMAAR D». Faber van rtchUvttvoljlnj onl 3 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1931 (cable) G. Koopman, aannemer, alhier. WOENSDAG 4 NOVEMBER 1931 te i 114 Z. b.. 84 voor hand- Stll Prolongatie 2% itoai door A PA. nog steeds schuldig was. Tot de gedu- r Dinsdagmiddag te ongeveer kwart over 4 geraakte de 10-jarige D. Boesert, doordat 1927 1928 1929 1930 Ie akker, j^jders-orga- te nemen te- pkCheid- mg aangenomen 1 Appelman. 62 laar. Dirk Hartenberg. wedn. van T. Bruntlnk. 77 jaar. Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Oem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Marine cotnm Marine pref Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Mllw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Vorige Koersen 190 10% 54 34.90 32 67% 131 74 69 72 88 195 12 32 67 52% 42 24 14 24 13 30 8 5*/2 koeien 3365 2780 2812 2148 ge- een >e brui kt wordt langt. t op 28 Api lat het Wi Heden is Ingekomen een verzoek van J. A. Chrlspün te Bussum om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in het perceel Oeesterweg no. 6. Binnen twee Weken na dagteekenlng dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van deze vergunning Indienen. Alkmaar. 4 November 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Petroleum Dortsche Petr Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Shell Union Oil 68% 72% 88% 145 180 22 Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau, 33»/, 28 4 Suiker H. V. A Poerworedje orstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust ...?Sb Senembah Maxwell 122»/, 63 43z/4 39 70’z, 17 211% 147 180 23 V, 20C 30 105 9’1, 3»4 18 14“/, 105 9 3»/2 Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. S. Leather Intern. Nickel Rubber A’dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb. Rott. Tapanoell Serbadjadi Sllau V. I. c. o Allied tntercontin Rubber 9.75 34.55 9.384 2.4*/ 58.70 48.37% 12.75 21.75 51.50 53.50 52.50 35.— 33% 9% 101»/w 101 100 8C»/, 126% 64 44% 29% 72% 18 212 -o Staatsleningen 5 Nederland 1919 4 Nederl. 1916 4% Nederl. 1917 4 Nederland 1931 IS N.Ind. 1926 B Door den architect L. Krijgsman te Rot terdam is de bouw van een landhuis met garage te Bergen opgedragen aan den heer 9.70 34.45 9.2C 2.47% 58.75 48.25 12.60 21.60 Getrouwd: Auke Jan Stienstra en Josina Wilhelmina van Amstel. Geboren: Trijntje, d. van Cornells Kaajj en Clasina Vermeulen. Gerrit, z. van Evert van Engelenhoven en Jacoba de Ruij- ter. Antonius Gerardus, z. van Gerardus Kufjper en Maria Pels. Marieke, d. van Pieter Geus en Antje Waslander. Overleden: Jan Dekker. 83 jaar. Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie 113*4 130 74 4*'i. 8’/,. Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkels Pat. Nieuwe Philips Küch Accoustiek Ned. Ford hij uitgleed, In het water van de Oudegracht. De jongen, die geheel kopje onder ging, kon later door eenlge passeerende voorbijgangers weer op het droge worden gebracht. Het was een drukke veemarkt; deze drukte was echter niet «en teeken van welvaart. Dat er veel vee was, vindt zijn oorzaak groo- tendeels In het feit, dat de'boeren geld noo- dlg hebben voor het betalen van pachtprij zen. Bij den grooten aanvoer viel een levendi- gen handel te constateeren. In de prijzen deed-zich echter op gevoelige wijze de concurrentie van het Deensche vleesch gelden. Nu de uitvoer van het vee naar het bui tenland tot het uiterste beperkt is en de in voer van Deensch vleesch nog niet gecon- tingenteerd is. hebben de boeren geen kans om hun goede vee voor een behoorlijken prijs ‘van de hand te doen. Er viel sinds vorig jaar een prijsdaling te constateeren van 10 tot SO pct. Ter vergelijking geven wij hieronder de prijzen van heden, naast die van het vorig jaar 1930: Melkkoeien f 100—380, hij den tolgaarder toe: de ketting er houden en de sloten er op! Tegen 4 uur maakte een Inspecteur van den autobusdienst er een eind aan door de 9® ets. te betalen, die de eerste automobi- Dinsdagmiddag is met medewerking van de marktbezoekende boeren door de politie aan gehouden zekere O. F uit Brussel, die be trapt werd toen hij het minder faire beroep van zakkenroller uitoefende en den heer P H uit Schermer van 165 beroofd had. De dader, die in het Politleblaadje rignaleerd stond, was voor de politie langgezoejite buit. In verband met deze arrestatie verzoekt de Commissaris van politie te Alkmaar degenen, die Dinsdag (waarschijnlijk op de veemarkt) een lederen inschuifbaren slgaren-koker, in houdende twee Texas-sigaren van 6 cent. is kwijt geraakt, zich onmiddellijk met hem m verbinding te willen stellen. :gt er tegen •Gele Kruis 3% 3 18’/, 84% 5»/« Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mij. !01’/lt 191 100 96’/,. 80*/, dienstbode, naar Blokker, Westerblokker B 148. W. N. Kuyper. R. K.. broodbakker, naar Schermerhorn. Ooeteinde A. 5. P. Poet ma, geen, boterhandelaar; naar Alkmaar, Wester- weg 17. N. A. Zuurbier, R. K.. zuivelberelder. naar Wassenaar, Langstraat 103. J. Orone- man, N.H., z. b., naar Peldmeilen (Zw.>. Th. H. M. Imming, R.K., bakker, naar Alkmaar, Spoorstraat 40. J. Koopman. R. K.. z. b„ naar Zijpe, ’t Zand R. 65. E. Schrader, R. K., z. b., naar Dultschland, Waltrop bij Munstei, Ikenerstraat 57. J. C. Vermunt, R. K.. ar beider N. 8.. naar Alkmaar, Baansingel 9. D Scheffer, geen, dienstbode, naar Den Hel der. -Vischstraat 8. M. Kots, N. H-, 1. b., naar Alkmaar, Emmastraat 67. J. H. Geels, R. K.. schilder (o), naar Alkmaar. Oudegracht 142. K. Hooft, N.H., z. b., naar Alkmaar, Veer- straat 1. E. van Diepen, R. K., h. 1. d. hulsh.. naar Alkmaar. Zeglis 9. S. Kamphuis. G.K.. z.b.. naar Gramsbergen, de Krim, p.a. A. Kamphuis: M. Schulte. R.K.. dienstbode, naar Eindhoven. WUlemsiraat 9; O. Beugeiing. N.H., arbeider, naar Ruinen, Ruinerdijk, p.a. H. Beugeiing; A. P. Wokke, R. K. kellner, naar Laren (N.H). Zijtak 40: S. M. C. de Jong, D.O., z.b.. naar 's-Oraven- hage. Magnoliastraat 34; M Blokker, N.H., machinist. naar Amsterdam. Bankastraat 24 I: W. Dingerdis, R.K., z.b.. naar Alkmaar, Druivenlaan 30; L. C. de Jong. RJC., z.b., naar 's-Oravenhage, Prinsenlaan 12; C. Leyen, R.K., naar 's-Gravenhage. Prinsen gracht 12; P. J. van Velzen. R.K., naar 's-Oravenhage. Drijfriemstraat 27; P. A. Ver- mue, R.K., naar Kloetlnge, C 49; O .Evers. N.H., naar Alkmaar. Kanaalkade 23; W. F. Kappers, G.K., reiziger, naar Helloo, Wes- weg D. No. 42; E. Kikkert. N.H.. kantoorbed., naar Amsterdam Hasebroekstraat 791K. Bulstra, N.H., comm. RJjksbel., naar Schoor! Heerenweg C. 54; H. C. Groentj^f, R.K., zonder beroep, naar Alkmaar Snaarmanslaan 7?; J. Bruin. R.K., slager, naar Alkmaar. Omval 5; C. J. van Gulik. N.H., z.b.. naar Amsterdam, Sarphatlpark 4611; O. Sch&pe, R.K.. dienstbode, naar Schermerhorn, Wijk A. No. 6; J. Boorsma. geen, dienstbode, naar Leeuwarden, Groninger Straatweg 17; I. Wll- lekes Macdonald, N H„ z.b.. naar Frankrijk. St. Jean de Luz; A. Schmidt. R.K., dienst bode. naar Amsterdam. Karei du Jardin- straat 82; Jn. van der Lenden, geen, slager, naar Alkmaar, Laat, pa. Biskanter: A. J. M. Pjjpenseel. N.H., dienstbode, naar Am sterdam. van Breestraat 92: W. Tros. RK, reiziger, naar Haarlem. Vosmaerstraat 91; L. M. Zuurbier R K.. z.b., naar Egmond- binnen, Rlnnegom. Heerenweg 210; H. Orup- stra, N.H., boerenknecht, naar” Schoterland, Oudeschoot, p.a. J rupstra. M H. Boen- dermaker. N.H., z.b., naar Amsterdam. Waal straat 49 11; A. E. Bakker, N.H., z.b.. naar Den Helder. Doolhof 18. in de leen te dragen; spr. wil afwachten of de regeertng met steunmaatregelen komt, wat z.i. zich niet lang zal doen wachten. Het zou ons te ver voeren de breedvoerige besprekingen te vèrmelden en zullen wij volstaan met een resumé der discussies en de genomen besluiten. De Raad is het er geheel over eens hulp te verleenen. Als dat geschiedt zal met des te meer kracht bij de regeering aangedrongen kunnen worden om steun. Het' lijkt ook gewenscht, dat z.g. kleine bouwers zonder arbeider en bouwers, die met eigen jongens werken, gesteund moeten worden. r Met algemeene stemmen wordt besloten over te gaan tot steunverleening, mi dien zin dat een toeslag gegeven wordt op het uit te geven arbeidsloon en dit voorloopig tot Januari te doen gelden. Besloten werd om aan het Rijk hierin subsidie te vragen. De verdere regeling zal in comité behan deld worden en voor de uitvoering een com missie benoemd worden, bestaande uit de drie tuinbouwers-raadsleden, de heeren Kroon, Muller en Groen. Nog komt ter sprake of het uitbetaalde bedrag, wanneer het met de kool goed gaat, eventueel terugbetaald moet worden of niet. Besloten wordt geen terugbetaling te ver langen, daar het hier geen leening betreft, maar toeslag in het arbeidsloon. Wanneer het eventueel nog een goede winter wordt, zul len er zeker enkelen wel vrijwillig de ont vangen steun terugbetalen, wat natuurlijk op prijs gesteld zal worden. Wegens het late uur (kwart voor een!) wordt geen rondvraag gehouden, maar sluit de Voorzitter onmiddellijk de vergadering. De kantonrechter’te Zutphen heeft heden uitspraak gedaan in tie zaak tegen bet Tweede Kamerlid Ds. Faber, die terecht had gestaan ter zake van zjjn weigering tot het j~Gele'~Krul7 de “gevraagde verleenen van inkwartiering en tegen wien de ambtenaar van het openbaar ministerie een geldboete van f 75 subsidiair 75 dagen hechtenis had geëischt. De kantonrechter heeft dominee Faber heden ontslagen van rechtsvervolging. In zijn vonnis overwoog de kantonrechter dat de vordering, in ar tikel 5 der inkwartieringswet vermeld, alleen kan worden gedaan ter zake van een aan vraag van de militaire autoriteit, in artikel 5 dier wet vermeld, daar zonder die aan vraag de burgemeester niet bevoegd is een lastgeving tot inkwartiering te verstrekken. De kantonrechter overwoog verder dat deze aanvraag de essentieele verelschte is voor de strafbaarheid van het feit. Dat het ontbre ken daarvan in de dagvaarding behoort te leiden tot ontslag van rechtsvervolging, overwegende dat niet in de dagvaarding is gemeld, dat de vordering door den burge meester is gedaan, krachtens de wet van 14 September 1866 Staatsblad 138. doch dat de dagvaarding- feiten behoort in te houden en dat de vermelding van de felteiyke'bestand- deelen van sen delict niet kan worden vervangen door verwijzing van een wet, heeft de kantonrechter dominee Faber ontslagen van rechtsvervolging. en godsdienstige overtuiging te eerbiedigen hebben. Dat we die inlichtingen gevraagd hebben is zeer goed geweest, want nu weten we precies, hoe het naadje in de kous zit. En we hebben wel te maken met dat misverstand als de gegeven subsidie niet gebruikt wordt op de manier, die de Raad verlangt. Uit de inlichtingen blijkt, dat op 28 April door de R.K. is'medegedeeld, dat het Wit- Gele Kruis een zuster in dienst gesteld heeft, die de R.K. zou bedienen, en is het Witte Kruis in overweging---- Zuster aan te stellen. Steun aan den tuinbouw. Ingekomen is een adres van een 30-tal tuinders met verzoek om steun te mogen ontvangen in de kosten van uitbetaling van loon aan de arbeidsxrachten en wel voor het thuishalen' en schoonhouden der kool. Het is bekend, dat in deze chaotische tijd wel wettelijke 'maatregelen bestaan ten op zichte van de werknemers, terwijl daarnaast een gropte categorie werkgevers er financieel veel erger aan toe is en waarvoor een wette lijke regeling ontbreekt. De meerderheid van B. en W. is voor in williging van het verzoek, en van oordeel dat de toestand van velen zoodanig is, dat hulp geboden is. De VOORZITTER is er (we zouden haast schrijven: natuurlijk) tegen en meent dat wanneer daartoe wordt overge; gemeente niet in staat is om dit a Aan den tol te Maartensdijk heeft zich gistermiddag een Incident voorgedaan. Om streeks kwart over drie wüde de heer A. M. uit Den Haag den tol passeeren zonder te betalen. De tolgaarder wenschte hem niet te laten en hield den tolkettlng ge sloten. Spoedig stond aan weerszijden een file van automobielen, totaal een veertigtal. Twee autobussen van den dienst Utrecht —Hilversum vice versa wisselden hun pas sagiers om den dienst niet te onderbreken. Toén de secretaris van Maartensdijk met de bus vertrok in de richting Utrecht, riep voor Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat: le. de „Commissie tot bestrljdNM der tuberculose”, wegens hare opheffing^ heden door hen van de lijst van blnnën deze ge meente ^gevestigde instellingen van wel- dadigh^d. bedoeld in artikel 3 der_ Armen wet. Is af gevoerd; 2e. de ..Alkmaarsche Vereenlglng tot be strijding der tuberculose" heden door hen op de lijst van binnen deze gemeente ge vestigde instellingen van weldadigheid, be doeld in artikel 3 der Armenwet.. isj*e- plaatst. Alkmaar. 2 November 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Burgemeester Secretaris. Gisterenmiddag omstreeks kwart over één werd brand ontdekt in de timmerfabriek van de firma Bruin en Blom aan de Perronstraat. Een der werklieden had verzuimd een strijk- Ijzer, dat zich in de Ujmkamer bevond, uit te schakelen. Hierdoor ontstonden vonken, die in op den vloer liggende, krullen terecht kwamen. De brandweer, die met de beide motorspuiten spoedig ter plaatse was, kon met een slang op de waterleiding verder on heil voorkomen. De schade is gering. Een en ander trok veel belangstelling. peerden behoorde iemand, die op weg was naar zijn vader, die te Hilversum op ster- ven Toen de tolgaarder niét bereid bleek hem door te laten, hebben automobi listen plaats gemaakt, opdat hij vla UtrechtZeist Hilversum kon bereiken. De burgemeester van Maartensdijk deelde mee, dat de gemeentelijke politie wegens werkzaamheden elders in de gemeente niet aanwezig kon zijn. De kwestie van 'den tol staat op het oogenbllk zoo, dat de tolgaar der op zijn recht van tolheffing blijft staan, daar Gedeputeerde Staten onlangs hebfcen medegedeeld, dat de weg niet op het pro vinciaal wegenplan za! worden gezet De gemeente Maartensdijk 'moet dus In de onderhoudskosten van den weg blijven vooralen. De inkomsten van den tol bedra gen 80.000. Naar het zich laat aanzien zal deze tolkwestie eerst van de baan zijn Indien de ontworpen weg van Utrecht vla Hilversum naar Laren-aan de overzijde van den spoorweg gereed zal zijn. Hiermede zal nog ca, 4 A 5 jaar gemoeid zijn. 52*/, 44 24 'g 14% 29% 25 schaffing van radio voor rijn café. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken, omdat aan de hand der verordening geen ontheffing kan verleend worden en dit geval daarin niet is voorzien. In de volgende Vergadering zal hierover een nader voorstel worden gedaan. Na eenige bespreking gaat de Raad hier mede accoord- Ingekomen is van de Ned. Herv. Kerk, alhier een schrijven, waarbij verzocht wordt om ook het Zuidelijkst gelegen akkertje van het nabij het Kerkepad gelegen land, aan te koopen. (Het betreft hier het bouw terrein. aangekocht door, de gemeente dat gelegen is naast de nieuwe weg-Kerkepad). Bij weigering van het gemeentebestuur wordt de f 100.voor aankopp der sloot, door de kerkvoogdij niet terugbetaald. H:t'olj<t, dït dï paisrhavige akker(7 snees) voor de gemeente totaal geen waarde zal hebben, daar wegens de nabijheid van het kerkhof er niet op gebouwd mag wor den. Met 5 tegen stemmen wordt niet-over te gaan tot aankoop vatyt De alhier gevestigde landarl nisaties verzoeken maatregelet)/ gen de heerschende werkli Dit wordt voor kennisge4 daar de Werkloosheid door de koolcampagne niet zoo groot is en bovendien reeds werk verschaffing bestaat. De Raad vergaderde Dinsdagavond half 8 uur in voltallige zitting. Op de pu blieke tribune was veel belangstelling. Na opening en goedkeuring van de notu len, volgde behandeling van de Gemeentebegrooting 1932, welke is onderzocht door een uit drie leden van den Raad bestaande commissie. Namens deze, zegt de heer KRAMER (R.K.) geen bemerkingen te hebben over de begrootingen der Lichtbedrijven. Bij de be groeting van het Burgerlijk Armbestuur, is de aandacht gevallen op de hooge raming van de kosten van riekenhuisverpleging. Spr. wil er op aandringen, dat degenen die hiervan gebruik maken, zooveel moge lijk zich zullen verzekeren, daar de contributie door het Armbestuur eventueel veel beter te betalen is dan de hooge verplegingskosten. Wat de gemeentebegrooting betreft, de commissie i« van oordeel, dat over het alge meen de v r chillende uitgaafposten aan den hoogen kant rijn geraamd. Zij geeft B. en W. in overweging voortaan zooveel mogelijk de werkelijkheid te benaderen door een scher pere raming. De heer Groen R.K. sluit zich aan bij de opmerking der Commissie en noemt enkele posten die lager geraamd hadden kunnen worden. De begrooting is over het algemeen te ruim opgezet. Dat hindert wel met, maar toch dringt spr. aan op een zoo zuinig mogelijk beheer. De begrootingen der Lichtbedrijven en van het Burgerlijk Armbestuur worden on gewijzigd vastgesteld. Thans volgt artikelsgewijze behandeling van de gemeentebegrooting. Bij de posten uitkeering van het Rijk uit het gemeentefonds wordt opgemerkt, dat vol gens de berichten, de regeering van plan is een korting van 3 toe te passen, daarvoor als maatstaf nemende de salarissen van het gemeentepersoneel. De heer du Burch (Vrijz.) wil er de aan aandacht op vestigen, dat dan ook de salaris sen der Lichtbedrijven daaronder zouden vallen, hoewel die niet door de gemeente uit betaald worden. De heer Groen maakt nog een opmerking over de hooge uitgaafpost voor onderhoud van de ambtswoning van den burgemeester, die steeds jaarlijks f 250 a f 300 bedraagt. De Voorzitter zegt, dat als men een huis niet onderhoudt, de kosten op den duur veel hooger worden. Post Subsidie Burgerwacht f 50. De heer Muller (Vrijz.) zegt in principe tegen de Burgerwacht te rijn en stelt daarom voor, deze post te schrappen, opdat ook de gemeente het voorbeeld voor ontwapening geeft. De Voorzitter zegt, dat de meerderheid van B- en Wdeze post wenscht te handhaven De Burgerwacht is in het leven geroepen in revolutionnaire omstandigheden en die zijn blijven bestaan. De wethouder du Burch (Vrijz.) is tegen de subsidie, daar z.i. de orde hier niet ver stoord zal worden, anders dan in zeer ernstige omstandigheden en dan is het veel beter dat de Burgerwacht niet bestaat. De heer Kramer (R.K.) is having. Gezien de toestand der wereld is het thans meer dan ooit noodig. Zie b.v. naar Spanje, waar een klein aantal gewapende communisten de kans heeft gekregen de eigendommen en bezittingen van anderen te verwoesten, zonder dat die daar iets tegen konden doen. De heer Groen is het eens met den heer Kramer. De Burgerwacht, die bestaat uit de meest vredelievende burgers, moet be schouwd worden als preventieve maatregel Als men weet, dat een gewapende macht tegenover staat, zal wachten. f350425. stug; Geldekoeien - stug; Oelde-vaarzen f 160240; Kalfvaarzen f 180260. Graskalveren f 80 f 150; Stierkalveren f 150225. 1931: Gelde-vaaraen f 80—140. stug; Kalfvaaraen t 100210, goed; Graskalveren f 40110, goed; Stierkalveren f 100210, stug. Hieronder volgt een vergelijkend overzicht van de aanvoeren der laatste jaren. kalveren. 693 440 586 512 Ingekomen personen: P. van Diepen. R.K., zonder beroep. Dorpstraat 94a, van Rheden. G. Otzen. NH dienstbode. Dorpstraat 1, van Winkel. C. C. Blom, geen, onderwijzeres, Leo Gestelweg 13, van de Bilt. A. Wokke, RJC., arbeider, Kogendijk 14, van Limmen. J. Grant. R.K.. z. b„ Loudelsweg 20, van Wervershoof. F. M. Mens, R.K. Loudelsweg 20, van Boskoop. V. G. de Konlng, RJC., Loudelsweg 20, van Medembllk. J. Jenk, R.K., dienstbode. Dorpstraat 25. van Amsterdam. D. Grolman, R.K., caféhouder. Dorpstraat 25, van Amsterdam. S. Rentenaar, RJC., z. b., Beemsterlaan 3. van Zijpe. A. Zwart, O.C., dienstbode, „Jong Nederland”, van Egmond aan Zee. J. Schuil, geen, z. b.. Berkenlaan 18, van Assen. J. G. Schluter, N.H.. reiziger, Russenweg 28, van Amsterdam. M Vlaar, R.K, z. b.. Loudelsweg 20, van Heerhugo- waard. H. J. de Klerck. N.H., z. b., Breelaan 14, van Amsterdam. P. C. Pronk, geen, z. b„ C. S. A. van Scheltemaweg 2, van N. O.-I. M. Onkoop, R.K.. z. b„ Loudelsweg 20. van Amsterdam. J. M. A. van der Kuip. R.K., z. b„ Loudelsweg 20, van Alkmaar. M. H. van der Kulp. R.K., z. b., Loudelsweg 20. van Alkmaar. O. M. Landman, R.K., z. b„ Loudelsweg 20, van Amsterdam. G M A. Landman. R.K., z. b., Loudelsweg 20, van Amstefdam. C. F. Hulskamp R. K kantoorbed.. Zake- dijkje 15, Alkmaar; A. Th. W. van Heems- kerek. geen, z.b., Bieelian 43, Amsterdam; J. Leinweber. R K dienstbode, Breelaan 16, Amsterdam; H. A. E. M. Crolman. R. K. z.b.. Dorpstraat 25 Vlisslngen: J Rook. geen, z.b.. Leo Gestelweg 12. Amsterdam; J. Qulst. N. H.. Idem idem; C. C. Acda. R. K,t z.b., Loudelsweg 20. Baarland; C H. Jonker. N.H., slager (o.), Oosterweg 1, Schoorl; R. E. Co ronel, geen, h. i.d hulsh.. Berkenlaan 10a, Amsterdam; W. O. Bogaard, geen. z.b., Tulndorpweg 3. Den Helder; F. Scheepbou wer, N.H.. huishoudster. J. Oldenburgl. 48, Alkmaar; A E. Pater, R. K., dienstbode, Groefieweg 20, Hoogwoud; J. H. Elfring. geen, accountant. Dorpstraat 58. Amster dam. N. van Altena. N H.. z.b.. Dorpstraat 2. Helloo; L. M Kouwenberg. R. K.. dienst bode. Dorpstraat 94 a, Hillegom; A. C. M. Andrée Wiltens. R. K„ dienstbode. Beuken laan 5. Bussum, C. J. Gehrels, R.K., z.b., Tulndorpweg 21. Alkmaar; P. A. van Langen, R.K., muziekleeraar. Nieuwe weg 1, Alk maar; A. Feldkamp. D.E.. dienstbode, Bree laan 21, Alkmaar, B. G. Hllbers. R.K.. bloemb. kw., Heerenweg 67 Wijk a. Zee en Duin; W. O. Groot, N.H., z.b.. Prlncessel. 2 inw. van N.O.I.; L. S. H Claassen, EL., dienstbode. Breelaan 37. van Dultschland; G. de Sairi, geen, hovenier, Kogendijk 17, Baarn. Vertrokken personen over 1931. J. A. Abbo, R.K., z. b. n. Amsterdam, le Atjehstraat 58 III. M. V. Stijgers, geen, z.b naar Amsterdam, le Const. Huyenstraat 11. L. S. de Lange, D.G., z.b. naar Amsterdam. Gabriel Metsustraat 8. M. Tiemes, N.H., h.i.d huish., naar Alkmaar, Spoorstraat 24. C. M Mathot, R.K., z.b., naar Amsterdam, Cabral- straat 12 II, H. Owel, EL., dienstb., n. Am sterdam, Alex Beerstraat 28. J. Bos. Rem z.b. naar Alkmaar, Lindelaan 68. A. E. Pruis, R. K. , z.b. naar Alkmaar, Schermerpad 1. C. A. Koedooder, R. K., z.b. naar Enkhuizen, West- einde 162. G. Wardenburg, EL., dienstbode, naar Alkmaar, Lahgestraat 97a. F. G. Swart. R. K., z.b. naar Hoogkarspel, ps. N. Swart. M. H. Vissers, R.K., z.b. naar Haarlem, Tet- terodestraat 108. J. Dingerdis, R.K., z.b. naar Alkmaar. Vróuwenstraat 10. L. Maaswinkel. Rem., kellner, naar Amsterdam, Stroomarkt 1. V. Krauskopf, R.K.. dienstbode, naar Alk maar Nleuwesloot 23. A. Boonstra, G K Bnrgerijjke Stand over October 1931 Geboren: Petrus, z. van P. Buurman en A. de Jong Allda Johanna, d. van G. Brink en C. Mul Catharina Petronella, d. van P. Molenaar en A J. Oudhuls Catharina Anna, d. van J. Bot en A. de Haan Pe trus Adrianus. z. van P de Goede en A. H. Strooper Ptetemella, d. van Jb. Volkers éfi N. Mienis Elisabeth, d. van G. Balder en M. Pluister Jacob, z. van C. de Geus en Johanna Glas. Rectificatie Het In de maand Septem ber opgegeven kind: Cornells, als z. van J. Wünker en A. van Diepen, behoort te zijn z. van J. Wijnker en A. van Langen. Ondertrouwd: A. Cornelissen 55 j.. Anna Paulowna en G. Rood 45 J H. van Tuncn 28 j-. Heemskerk en J. E. Dekker, 25 j. Getrouwd: A. C. Bruin en A. Stoop. A. Cornelissen en G Rood. Overleden: Cornelia Groenveld, 6 jaar d. van J. Groenveld en M. Bakkum. Johannes Gutter. 4 jaar z. van J. Gutter en M. den Engelse. Maarten de Vries wedn. van KoolJ, 85 Jaar. Pieter Joon. wedn. van Swart, 47 jaar. Jan Bleeker, echtgen. van E. De socialistische dominee Frits Kuiper te Krommenie, een der meest op den voorgrona tredende anti-militaristische predikanten, heeft een beroep aangenomen naar dé Doopsgezinde gemeente te Alkmaar. Daarmede zal dus ook in Alkmaar een ■ocialistlsche predikant zijn intrede doen. Gedurende de maand October 1931 wer den door de Wijkkraamverpleegster 6? be zoeken afgelegd en 68 contróle-bezoeken bij leerllng-bakers. benevens 58 bezoeken, betrekkelijk nieuwe ‘aanvragen. Door de Wijkverpleegster werden 301 be zoeken af gelegd. waarvan 72 (gratis-) bezoeken voor Stadspatiënten ën 229 be- zoeken bij leden Wit-Gele Kruis. gegeven geen tweede Als het Bestuur van het Witte Kruis voor eigen risico had gestaan, dan was de zaak wel Sped bekeken, maar nu is het toch doorge- nan, en 'daarom wordt de zaak voor den Raad erger. Spr. zegt, op te komen voor alle inwoners en niet te zeggen omdat jullie Roomsch zijn, krijgen jullie geen subsidie. Op 38 April had het Witte Kruis moeten zeggen, nu is het anders «worden. Spr. wil de leden van het Witte Kruis echter niet de dupe laten worden van dè houding van het Bestuur en stelt daarom voor de subsidie aan het Witte Kruis van 15 cent per inwoner voor 1932 nog te handhaven en aan het Wit-Gele Kruis een subsidie toe te kennen van 5 een per inwoner, in de overweging dat men vroe[ gev-ook met 5 cent toe kon. Spr. zegt ten slotte, dat wij ons niet kunnen bemoeien met de schandelijke manier, waarop het adres van het Wit-Gele Kruis in Noord-Scharwoude is behandeld. Weth. BEKKER (R.K wi'. aan 't Wlt- j 15 ct. verleenen, wat zjj noodig hebben. Volgens spr. heeft *t Witte Kruis zich in deze kwestie bezondigd. Het had in overweging moeten nemen, dat zooals het nu gegaan is, een schadepost geweest is van f 1000. De heer MULLER (Vrijz.) zei te rijn het verzoek van het Wit-1 in te willigen. De’ heer DIJKHUIZEN (Vrijz.) vindt het jammer, dat het Bestuur van het Witte Kruis op den ingeslagen weg is doorgegaan. Straks komt het voor het feit, dat er voor 2 Zusters geen voldoende arbeid is. De heer KROON (V.B.) zegt dat het Witte Kruis steeds tot ieders genoegen gewerkt heeft en vindt het jammer dat de wijk verpleging gesplitst wordt. Hij is er in ieder geval voor, de subsidie van het Witte Kruis te handhaven. De heer KRAMER (R.K.) geeft een uit eenzetting hoe het met deze kwestie gegaan is. Spr. zegw dat het aan het Witte Kruis bekend wa3r dat de katholieke zuster de hoogtezonMpu willen bedienen en dat een katholieke Vuster minder zou kosten. Hij kan meegaan met het voorstel van wethouder du Burch, maar voor 1933 moet het opnieuw onder de oogen gezien worden. Spr. zegt: onze levensbeschouwing brengt het mede, dat wij er op gesteld zijn dat wij verpleegd worden door een zuster van onze richting. Er was thans de gelegenheid om dit op een voordeelige en prettige wijze tep bereiken, maar het Witte Kruis wilde niet. Daarom wordt dit door ons, katholieken, gevoeld als een daad tegen ons. Spr. is dankbaar dat de heer du Burch een ander geluid deed hooren en hoopt dat ook in de andere gemeenten een waardiger houding wordt aangenomen. De heer GROEN (R.K.) merkt op, dat de verhoogde subsidie van 15 ct. aan het Witte Kruis is uitgekeerd over het geheele jaar 1931. Echter is de tweede zuster, waar voor de subsidie noodig was, eerst op 1 November in dienst getreden. Dus was de verhoogde subsidie slechts voor 2 maanden van 1931 noodig. Spr. wil voorstellen om de subsidie voor 193a te verminderen met het in 1931 te veel betaalde. Het blijkt nu, dat wethouder du Bruch aan het Wit-Gele Kruis wil verleenen niet een subsidie van 5 ct. per inwoner, maar per R.K. inwoner. De heer GROEN zegt, dat het Wit-Gele Kruis dan wel geen prijs zal stellen op die jodenfooi van f 40.Die f 40.zal dan nog wel opgebracht worden door de R.K. burgers. De heer DU BURCH, zegt dat de 5 ct. per R.K. inwoner gebaseerd is op het feit, dat vroeger aan het Witte Kruis ook 5 cent verleend werd, voor één zuster. In stemming wordt gebracht het voorstel van wethouder Bckker om aan het Wit-Gele Kruis 15 ct. per R.K. inwoner te verleenen. Wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de R.K.-fractie. Het voorstel-du Burch, om 5 ct. te ver leenen, wordt aangenomen met 4 stemmen voor, 1 tegen wethouder Bekker) en 2 blanco (de heeren Groen (R.K.) en Kroon (V.B.). De heer GROEN handhaaft zijn voorstel om de subsidie 1932 aan het Witte Kruis, te verminderen met het in 1931 teveel be taalde, rond f 150. De VOORZIT IlR wil in overweging geven om het Witte Kruis daarop te wijzen en het aan hen overlaten het teveel ontvan- gene terug te betalen. De heer Groen zegt, daar sterk aan te moeten twijfelen, gezien de inlichtingen die thans van het W. K. ont vangen zijn. De heer DU BURCH oppert de mogelijk heid, dat het geld is besteed voor de aan schaffing van een hoogtezon en gaat mee met den voorzitter. Het voorstel-Groen wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, de heeren Bekker en Groen. De heer GROEN tot den heer Kramer: je denkt zeker nog aan een loyale behandeling van deze zaak 1 Bij verschillende posten worden door enke le heeren kleine opmerkingen gemaakt, die geen van allen tot resultaat hebben dat er iets gewijzigd wordt. De post onvoorziene uitgaven, als het ware het saldo der begrooting, vermeldt een bedrag van f 2957.25. Nadat nog afwijzend is beschikt op een verzoek om als lid toe te treden van den Provincialen Brandweerbond, wordt de be grooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 59-889.93; kapitaaldienst f 183.15, met destem van den heer Groen legen. Medegedeeld wordt dat een districts- schoolartsendienst in voorbereiding is. Vastgesteld wordt een wijziging der Bouw verordening, in hoofdzaak betreffende het openstellen van beroep op de beslissingen van B. en W. bij ‘den gemeenteraad. De in de gemeente gevestigde caféhouders verzoeken den Raad de politieverordening aldus te wijzigen, dat het sluitingsuur Za terdags en Zondags van 10 uur op 11 uur gebracht wdrdt. B. en W. adviseeren gun- f)e heer KRAMER gaat niet met B. en W. accoord. 10 uur is een redelijke tijd. De heer Groen ondersteunt dit; hét is nergens voor noodig. In de meeste plattelandsgemeenten wordt om 10 uur gesloten. De heer MULLER gaat met de vorige sprekers mee. 10 uur is lang genoeg. Het argument, dat Noord-Scharwoude, waar om 11 uur de café’s gesloten worden, con- cureert met onze caféhouders, gaat niet op, want naar zijn meening zijn Zondagavond om 10 uur de portetnonnaie’s der jongelui wel leeg. De heer BEKKER zegt, dat B. en W. dit verzoek willen inwilligen, omdat in Noord- Scharwoude om 11 uur gesloten wordt, an ders gaan de jongelui daarheen De heer GROEN doet een beroep op den Katholieken wethouder Bekker om met zijn beide fractiegenooten mee te gaan in deze principieele kwestie. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangesomen met 4 tegen 3 stemmen, de heeren Muller, Kramer en Groen. Van den heer Th. Rijper, caféhouder, is er een verzoek om ontheffing van vertnake- lijkheidsbelasting in verband met de aan- tegen- :genover staat, zal men zich wel En bovendien, er wordt toch geen onnöodig gebruik van de wapenen gemaakt. De post wordt gehandhaafd met dé heeren du Burch, Muller en Dijkhuizen (allen Vrijz.) tegen. Post Bijdragen Wijkverpleging De Voorzitter zegt, dat ingevolge het be sluit van de vorige vergadering aan het Witte en Wit-Gele Kruis is gevraagd om inlichtin gen betreffende de kwestie tweede wijkver pleegster. Spr. zegt, dat de Raad zich op gevaarlijk terrein begeven heeft. De Raad moet zich buiten het misverstand tusschen beide in stellingen houden. De Raad mag zich niet opwerpen als rechter, maar heeft alleen de strekking van het adres van het Wit-Gele Kruis te beoordeelen. Weth. du Burch (Vrijz.) zegt, wel eens ster kere argumenten dan die van den voorzitjer gehoord te hebben. Dat raakt kant noch ijal. Spr. is van oordeel, dat we ieders politieke

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5