o HET WERELDRAADSEL g I ¥1 t3ooo.. «?so.- jLsaris 1200.- “-ïstsixs tns.-iso.- VRIJDAG 6 NOVEMBER 1931 VOORNAAMSTE NIEUWS HOE MEER LOON, DES TE MEER KOOPKRACHT Het Dansvraagstuk Beperking van den invoer Kinderverlamming in Hagen De ernstige toestand in het Verre Oosten De nieuwe Engelsche nationale regeering Nijverheid en Handel in het Zuiden De bezoeker liet een geladen revolver zien De brand in het Neder- landsche Paviljoen Condens-fabrieken. gesloten De verduisteringen door jhr. E. JOH. LAUWERS ALKMAAR PAYGLOP 3 Hospltaallinnen diverse priizen dit NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN \7DTTnAn A NOVEMRFP 1Q31 VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 261 I I -V 4 De noodtoestand in de tuinbouwstreek van West-Friesland MOGIFIE KOU, OP STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHILDER UITERLUK DRIEMAAL VIER ER TWIHTIG UREH HA HET 0R6EVAL De architectenkwestie Het nieuwe Engelsche kabinet is als DUSGEEN LOONSVERLAGING? Neville Cham- Herbert Zaken: Sir De nood der West.Friesche tuinders. (Nationale Oorlog: Lord Hallsham Melkstrtid te Amsterdam te wachten? Hoare Thomas CunUffe Sir Markies van Londonderry -en uit Ne. Volks gezondheid Sir Walter Runciman Snowden (Nat. Sir Bolton Eyre- Sir Donald Barometerstand 9 uur vjn.: 771 achteruit. Eischen dér regeeringscomtnissie en het danslokaal en handhaving van orde en goede leid Boerderij in vlammen opgegaan De bewoners zaten rustig te kaarten caféhouder gedood Vrouw van een Aan de gevolgen overleden ter De zaak terug naar den rechter-commissaris ea rt- Amerikaansche stappen te Tokio en Nanking f Hieruit blijkt dus, dat men zich niet op „Quadragesimo Anno” mag beroepen, als men a tort et A travers door dik en dun loonsverlaging veroordeelen en tegenhouden wil. De harde ekonomlsche wet kan loons verlaging in bepaalde omstandigheden dwingend gebieden, als de hoogste recht vaardigheid. Tot heil van heel het volk, maar van de arbeidersklasse in het bijzonder. dansen vang De verduisteringen door jhr. E. te Half weg. De zaak terugverwezen naar den rech ter-commissaris. De Tweede Kamer over den brand te Vin cennes. Rapport der regeerlngscommlsste inzake het dansvraagstuk. Vereenlgde vergadering der Kamers van Koophandel en Fabrieken in Brabant en Limburg. De ..HoDandia**-fabrieken te Purmerend en Scharsterburg (Fr.) gesloten. daling scharen als van E. «a uit te «g „Ook moet bij de bepaling van het loon rekening gehouden warden met het bedrijf en zijn ondernemer. Want het zou onrecht vaardig zijn overmatige loonen te elschen die het bedrijf niet kan dragen zonder zelf ten gronde te gaan en de arbeiders mee te sleepen in de ellende.” heeft, als berichten De noodtoestand in de tuinbouwstreek van West-friesland. Antwoord op aan den mi nister gestelde vragen. «e is. en LIGHT OP. De lantaarns moeten morfen worden opgestoken om: 4AL trfi ▼erlie» van ‘n anderen ringec 1NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD 11-ONS BLAD Memorie van Antwoord verslag P. T. T-- begrooting: de minister over het vraagstuk van den zenderbouw en het verzoek van de A.V.R.O. Inzake invoering Gleichwellensys- teem. Gevolg o.a. van overproductie verminderde koopkracht 3 Maatregelen aan de regeering verzocht Reeds 4 gevallen met doodelijken afloop de commissie voor, dat met het Intrekken van de toestemming tot het gelegenheid geven tot dansen voor korter of langer t‘jd. als sanctie op de naleving der te stellen voorwaaiden, zal kunnen worden voldaan. Lord- Nationale Onderwijs: Liberaal). Landbouw en Vlsscherij: ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 honger De Paus zet dan verder uiteen, dat de sociale rechtvaardigheid elacht, dat in gemeenschappelijk overleg de loonen zoo veel mogelijk aldus geregeld moeten worden, dat zooveel mogelijk arbeiders kunnen werken en daardoor van hun arbeid kunnen leven en dan schrijft Z. H. letterlijk het volgende: en Eerste Ramsay MacDonald Reuter meldt uit Sjanghai, dat het ge vecht om de spoorbrug over de Nonni daarom een ernstige beteekenls heeft, om dat het conflict nu geleidelijk de invloeds sfeer der sovjet-regeerlng nadert, daar de brug slechts ongeveer 50 K.M. van den Chineeschen Oosterspoorweg af ligt, die on der gemeenschappelijk Chlneesch-Russlsch beheer staat. Wielrijder van den dijk gewaaid „Wie immers weet niet, dat al te lage of buitensporig hooge loonen oorzaak ge weest zijn, waardoor de arbeiders tot werk loosheid gedoemd werden? Het is dus In strijd met de sociale recht vaardigheid ter wiMe., van het eigen voor deel en met achterstelling van het alge meen welzijn de loonen der arbeiders te veel te drukken of te veel te verhoogen.” De bewering hoe meer loon, des te meer koopkracht op zichzelf In ze keren zin juist, geeft gereede aanleiding tot een groot misverstand. Meestal toch wordt hierbij vergeten, dat het loon niet enkel en alleen de be paler is van de koopkracht, maar dat het tevens de productiekosten beïnvloedt. Heb ik veel loon, dan kan ik veel koopen, goed Maar het hooge loon, dat ik dan ver dien, komt tot uitdrukking in den prijs van de artikelen, welke ik produceer; zoo kan het hooge loon van den ééne oorzaak zijn, dat de andere niet koopen kan, waardoor vermindering van koopkracht, vermindering van afzet, dus.werk loosheid ontstaat. Men mag het loon niet eenzijdig be lhouwen als een factor van koopkracht, men moet zich bij de beschouwing van het loon evenzeer afvragen: welke rol speelt dit loon in de productie, welke prijs van het artikel wordt door dit loon noodzakelijk? Er moet tusschen de koopkracht van het loon en de prijs-beïnvloedlng door datzelfde loon een zekere verhouding, een zeker evenwicht bestaan. Gaat dit evenwicht verloren, dan moet er loonsverhooging of loonsverlaging volgen. Mr. Van Rhijn heeft In „De Nederlan der” eens een populair voorbeeld gesteld, hoe b.v. te hooge loonen de werkloosheid bevorderen en daardoor de koopkracht juist doen afnemen. In het pas verschenen voorloopig verslag van de begrooting van Koloniën maken ver scheidene leden een ironische opmerking over het feit, dat de regeering reeds er in geslaagd is. de begrooting één heele gulden lager te stellen dan verleden jaar. Zij waren echter van oordeel, dat verder gaande bezul. nlgingen mogelijk en wenschelljk zijn. Tengevolge van moeilijkheden op de internationale cóndens-markt Wanneer nu zijn loonen te hoog’ De loonen zijn te hoog, wanneer zij de prijzen der artikelen dermate beïn vloeden, dat het voor de massa onmo gelijk wordt, de artikelen te koopen en wanneer (mede") daardoor werkloosheid ontstaat of verergerd wordt. Een dergelijke toestand kan nooit duurzaam zijn: zoodra wij niet meer kunnen concurretren met het buiten land, wreken zich de te hooge loonen: wij krijgen minder afzet, de productie moet worden ingekrompen met als ge volg: werkloosheid, steeds meer werk loosheid. De 53-jarlge landbouwer M. van tangen- h-jyzenis Woensdagavond te Gemonde met Zijn rijwiel van den dijk gewaaid. Hij brak een halswervel en is naar X Groot Zieken, gasthuis te Den Bosch overgebracht. Daar is hij overleden. Naar het „Handelsblad" verneemt, zullen twee” der fabrieken van de N.V. Holl. Fabrie ken van melkproducten en voedingsmiddelen te Vlaardingen het condenseeren lijdelijk stopcetten als gevolg van de groote moeilijk heden op de Internationale condens-markt. Het zijn de fabrieken te Scharsterburg (Fr) en Purmerend. Van deze laatste fabriek heeft 44 van de 115 man personeel tegen Zaterdag as ontslag gekregen. De fabriek te Scharsterburg is reeds ge sloten. Te Purmerend zal men trachten, de melk onverwerkt te verkoopen. „Bijv.: wanneer 100.000 arbeiders aan het werk zijn, die ieder 35 gulden per week ver dienen, dan is er een koopkracht van 3.5 mlllioen gulden per week. Maar wanneer door handhaving van een te hoog loonpeil 20 000 arbeiders worden ontslagen, dan daalt de koopkracht met 20 pet. De koop kracht zou veel minder zijn afgenomen, b.v. maar io pet. hebben bedragen, indien 10 pet. loonsverlaging was toegepast en alle arbeiders aan het werk hadden kunnen blijven." In een café te Utrecht Het gisterenavond een der bezoekers een geladen revolver zien. Bij het bekijken ging de revolver onver wachts af en de vrouw van den caféhouder I werd doodelijk getroffen. Kort daarna is zij J overleden. A, De begrooting van Koloniën De begrootingsdebatten in de Tweede Ka mer. Tengevolge van de krisis nu, alsmede tengevolge van de tallooze uitvoerbelem- meringen, laatstelijk ook nog tengevolge van den val van X Engelsche pond, zijn de concurrentie-mogelijkheden voor ons in beklemmende mate verminderd en in vele bedrijven heeft de noodzakelijkheid van loonsverlaging zich dan ook reeds Pijnlijk geopenbaard. Aan het rapport der regeeringsoommissie inzake het dansvraagstuk ontleent de Tel., dat de commissie eenstemmig van oordeel is, dat de vraag, of ook voor ons land het in het openbaar zoodanigen om- en aard heeft aangenomen, dat de overheid hier een taak heeft, bevestigend dient te worden beantwoord, doch dat het hier allereerst een taak der gemeentelijke overheid betreft. Het is de commissie wenscheltjk voorge komen de regeering aan te bevelen om van harentwege eenige normen vast te stellen, waaraan de voor het dansen in het open baar te verleenen vergunningen ten minste zullen moeten voldoen. De commissie zou de regeering willen aanbevelen om in het art. 56 van het ontwerp Drankwet, zooals dit thans bij de Eerste Kamer aanhangig is, nog een bepaling op te nemen, die de regeering de vrijheid geeft om in een al- gemeenen maatregel van bestuur de nor men te stellen, die als minima in alle ge meenten zouden behooren te worden in acht genomen. De commissie, overgaande tot fonnulee- ring van de elschen. die in den algemeenen maatregel van den gesteld, willen verdeelen. Ie. De inrichting van aanhoorigheden. 2e. De zeden. Wat het worden Gisterenmiddag te 3 uur kwamen de ne gen Kamers van Kcophandel en Fabrieken in de provincies Noord-Brabant en Limburg te Eindhoven in hotel du Commerce in ver eenlgde vergadering bijeen, onder voorzitter schap van den heer Clément Schellens, voorzitter der Kamer van Koophandel voor Oostelijk Noord-Brabant. 0 Ten einde de vergadering een demonstra tief karakter te geven waren de leden van alle Kamers in zeer groeten getale opgeko men. De bedoeling der vergadering was, dat de afgevaardigden der verschillende Kamers zeer beknopte mededeelingen zouden ver strekken omtrent den toestand van de voor naamste bedrijfstakken in hun district. De vergadering nam de volgende resolutie aan: De Kamers van Koophandel en Fabrieken van Noord-Brabant en Limburg in gecombi neerde vergadering te Eindhoven bijeen op 5 November 1931, constateeren uit de door de afgevaardigden dezer Kamers uitgebrachte rapporten, dat de toestand van nijverheid en handel in Noord-Brabant en Limburg uiter mate ernstig is en een groot aantal onderne mingen met algeheelen ondergang wordt be dreigd. Zij stellen vast, dat een der voornaamste oorzaken van de huidige moeilijkheden is ge legen eenerzjjds in het ontbreken van ex portmogelijkheden, door de hooge invoer rechten en de abnormale financieele toe standen in het buitenland; anderzijds in den steeds toenemenden invoer van vreemde fabrikaten en producten van land- en tuin bouw en veeteelt op de binnenlandsche markt. Zij zijn van oordeel, dat de tot heden ge volgde handelspolitiek aan nijverheid en handel in het Zuiden des lands ernstige schade heeft toegebracht en het weerstands vermogen van enkele ondernemingen in hooge mate heeft verzwakt. Zij constateeren, met instemming, dat de Regeering thans, blijkens de ingediende wetsontwerpen tot bestrijding van dum- pingspractijken en tot het in het leven roe pen van contingenteeringsmogeljjkheden, hare afzijdige houding wil laten varen. Éénstemmig zijn zij echter van oordeel, dat deze maatregelen met hun sterk uitge sproken tijdelijk karakter ten eenenmale onvoldoende zijn om het bedrijfsleven voor de toekomst den noodigen steun te geven. De gezamenlijke Brabantsche en Llmburg- sche Kamers van Koophandel doen dan ook een krachtig beroep op de Regeering om' i naast de reeds voorgeetelde tijdelijke maat regelen een tweetal maatregelen van blijven der: aard op handelspolitiek terrein te tref fen en wel: A. Een verhooging van het huidige 8 pet. tarief tot een zoodanig tarief, dat, met wijzi ging waar noodlg van het ad valorem recht in een specifiek recht, aan het Nederland- sche bedrijfleven op de binnenlandsche markt een behoorlijke grondslag voor een regelmatlgen afzet verzekert. B. De introductie van het wederkeerlg- hetdsbeginsel in de regeling onzer handelspo litieke betrekkingen met het buitenland door instelling van een onderhandellngstarlef, teneinde aldus, zoowel wat nijverheid als land- en tuinbouw en veeteelt betreft, de exportmogelijkheid te bevorderen en nieuwe exportbelemmerlngen af te weren. De resolutie wordt onder applaus aange nomen. Zij zal ter kennis worden gebracht van de Regeering, van de Staten-Generaal en van de overige Kamers van Koophandel in den lande. Naar wordt medegedeeld is In Hagen en tal van plaatsen in dén omtrek een vrij rrroot aantal gevallen van kinderverlamming -oorgekomen n het stadsgebied van Hagen zjjn tot dusver 25 gevallen aangegeven, waarvan 4 een doodelijken afloop hadden. Woensdagavond omstreeks half tien is te Boxtel brand ontstaan in de boerderij van J v. E. De bewoners zaten beneden rustig kaart te spelen, terwijl het dak al in volle vlam stond. Door den sterken wind werd het vuur zeer aangewakkerd, zoodat de boerderij tot den grond is afgebrand. Zes koeien en een paard kwamen in de vlammen om. De varkens en wat kleeren konden in veiligheid worden gebracht. Daar de boer derij langs de spoorlijn BoxtelTilburg was gelegen, neemt men aan dat een vonk van de locomotief op het rieten dak is terecht gekomen. Gisteren zou de Vijfde Kamer der Am- sterdamsche Rechtbank uitspraak doen in de zaak tegen Jhr. C. A. H. C. E., wonende te Halfweg, employé eener te Amsterdam ge vestigde N V., die terecht had gestaan we gens oplichting en valschheid in geschrifte. De verdachte had onder allerlei verdicht sels en met behulp van door hem gemaakte valsche papieren, verschillende particulieren bewogen tot afgifte van geld of geldswaardig papier en wel tot een zeer hoog bedrag, dat. wat betreft de feiten in de dagvaarding ten laste gelegd, de tweehonderdduizend gulden benaderde. Het O. M. had vier jasr gevangenisstraf met aftrek van de Voorlooplge hechtenis ge- eischt. Gisteren wees de Rechtbank interlocutoir vonnis en verwees de zaak terug naar den rechter-commissaris om een onderzoek te doen instellen naar de leefwijze en den per soon van den verdachte en een onderzoek naar eventueel overgebleven gelden te doen houden. -De regeering zal zoo mogelijk spoedig een beslissing nemen t. a. v. hulpverleening een die den goeden gang van zaken mede ver- Verder heffing van een wering van ongewenschte Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Kortenhorst, betreffende het ne men van maatregelen in verband met den noodtoestarvi in de tuinbouwstreek van West-Friesland, heeft minister Ruys de Bee- renbrouck geantwoord, dat hem bekend was, dat de tuinbouwstreek van West- Frlesland sinds gerulmen tijd met ernstige moeilijkheden te kampen heeft, alsook dat door het mislukken van den aardappeloogst en het onverkoopbaar zijn van het grootste deel van de bloemkool gedurende de laatste weken de toestand nog aanmerkelijk on gunstiger is geworden. Hjj acht het echter onjuist, dat het voor het grootste deel onverkoopbaar' zijn van de bloemkool een gevolg zou zijn vanhandelspolitieke maat regelen in Duitschland, nj. het heffen van invoerrechten. Weliswaar is Duitschland de grootste afnemer van bloemkool, zoodat deze maatregelen een ongunstigen Invloed uitgeoefend hebben, doch veel meer dan van dit invoerrecht Is de on verkoopbaarheid van een deel der bloemkool in de laatste weken z.L een gevolg van andere factoren. In de eerste plaats noemt de minister den plotselingen grooten aanvoer van bloemkool op veilingen, als gevolg van de voor de ontwikkeling van dit gewas in het begin dezer maan£ Ingetreden zeer gunstige weersgesteldheid. In Duitschland. waar bo vendien de teelt van deze groente, onge twijfeld mede in verband met de bescher ming. welke het invoerrecht verleent, maar ook ais gevolg van directen overheidssteun in de laatste jaren sterk is toegenomen, werden terzelfder tijd en door dezelfde oor zaak de markten met het binnenlandsch product overvoerd. In de tweede plaats heeft, volgens den minister, de uitbreiding, welke de bloemkoolteelt hier te lande heeft verkregen, er toe bijgedragen, dat de pro ductie dermate is toegenomen, dat het aanbod in de laatste weken de vraag her haaldelijk overtrof. In de derde plaats is, aldus de minister, .ook de daling van de koopkracht van breede scharen van consumenten, zoowel hier te lande als in Duitschland een be langrijke factor, welke de prijzen ongunstig beïnvloedt. De vraag, in hoeverre en op welke wijze het mogelijk is deze streek hulp te bieden, maakt nog een punt van onderzoek uit. O ■<poed zal worden aangedrongen. De aj. ..Standaard" acht het zoo pas inge diende ontwerp „zoo goed als waardeloos.” Wat de Regeering voorstelt, is ongetwü- goed bedoeld, maar.... zal in de uit komst teleurstellen. Moeten we dezen weg op, en we vreezen dat het niet anders kan, dan moeten we het wagen met ruimer bfevoegdheld dan de Re geering zelf thans vraagt. Dan moet het mogelük zijn het dubbele doel: beperking èn van onnoodlgen én van overmatigen Invoer te verkrijgen. Dus zeker te zijn, dat onze betalingsbalans niet passief wordt én valuta dumping ons bedrijfsleven niet ernstig bena deelt. Wi) zien daarbij niet over het hoofd, dat door toepassing van het laatste tevens hèt- eerste gediend wordt, maar wij meenen tege lijk, dat dit, dcor.toepassing van den maat staf dien de Regeering bezigen wil (de waar de van den invoer), in onvoldoende mate mogelijk zal blijken. Bij welke opmerking ,.De Gelderlander" zich aansluit met deze andere, dat het wets ontwerp ook stimuleerend dient te -werken op onzen uitvoer. Want anders is onze betalingsbalans toch niet in het lood te houden. Dan blijven in- en uitvoer als de wieken van 'n molen, waarvan het versje zegt, dat ze elkaar niet kunnen krijgen. Maar iets vermogen wij toch. Het lijkt ons 'mogelijk de beperking van den invoer meer of nzinder straf toe te pas sen, naarmate het buitenland meer of min der van onze prwdukten toélaat. Velen beroepen zich thans op de en cycliek „Quadragesimo Anno” om te be- toogen, dat loonsverlaging uit den booze is, en inderdaad staat in genoemde encycliek te lezen, dat het welvaartspeil der arbeiders moet worden opgevoerd, wat dus tot op zekere hoogte loonsver laging zou uitsluiten. Maar de Paus zegt in zijn encycliek tévens: i Donderdagavond zijn twee Chineeeche nota's gepubliceerd, welke direct zijn door gezonden aan den Raadspresldent. met het verzoek zich persoonlijk tot de .Tapansche regeering te wenden ten einde een einde te maken aan het optreden der Japansche troe pen, aangezien dit optreden anders de ern stige gevolgen zou kunnen hebben, waarvoor de geheele verantwoordelijkheid zou vallen op de Japansche regeering. China heeft tot nu toe nog niet om een onmiddellijke bijeenroeping van den Raad verzocht. Het is evenwel niet uitgesloten, dat Briand op grond van de laatste verontrus tende berichten den Raad tegen 16 Novem ber as. zal bijeenroepen Twee nieuwe nota’s van China aan den Volkenbond bestuur zouden moeten wor- zou deze in twee rubrieken Daar !s geen speld tusschen te steken: Hoe meer geld er verdiend wordt, des te grooter is de koopkracht: hoe meer geld de menschen voor het verbruik in handen krijgen, des te meer kunnen zij koopen. En nu redeneeren velen verder: geef dus goede loonen, dan wordt er veel gekocht, dan is er groote afzet, dan moet er veel geproduceerd worden, dan is er werk voor vele handen, dan ver mindert de werkloosheid. Tableau! Vooral de socialisten maken zich aan dit sofisme schuldig. Omdat dit- hun politiek voordeellg is. X Wil er bij de menschen immers zoo graag in: laat ons veel verdienen, dan kunnen wij veel koopen en dan bestrij den wij meteen op een prettige manier de werkloosheid! Mijn liefje, wat wil je nog meer. Op dezelfde gronden kanten de socia listen zich ook en dat is vooral van actueele beteekenls tegen iedere loonsverlaging: loonsverlaging toch vermindert de koopkracht, vSrklelnt den afzet en ver groot derhalve de werkloosheid. Van deze theorie is voorzeker iets waAr, maar zóó als de socialisten en enkele anderen haar in deze krisistijden han- teeren, beteekent zij weinig minder dan volksmisleiding De leidende figuren in de S. D. A. P. en elders weten heel goed, dat het pro bleem niet zoo eenvoudig is en dat loons verlaging absoluut onvermijdelijk kan zijn, ook al wordt daardoor dan tijdelijk de koopkracht verminderd, maar wat malen zij daarom: het proces gaat van zelf zijn gang, de noodzakelijk gebleken loonsverlaging komt er tóch, ook al ful- mineeren zij er kwasi-heftig tegen om bij de arbeiden in het gevlei te komen ofrie blijven; anderen mogen de kastan jes uit het vuur halen en aan populari- wtrit inboeten, bij de weinig nadenkende massa. Men kan dat spelletje met politiek profijt spelen, totdat diezelfde massa met schade en schande wijzer geworden door de onverbiddelijkheid der pijnlijke feiten de oogen opengaan en zij hun misleiders wegbezemen, zooals in Enge land de arbeiders zelf de Labour-opposi tie, die van geen loonsverlaging wilde weten, weggebezemd hebben. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1-25: elke regel meer 0.25. RECLAME per regel t •-« TOOt de eerste pagina; voer de ovérige pagina's f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” b(j vooruitbetaling per plaatsing 0.80 per advertentie van 5 regels; Iedere regel meer 0.12 Belast ineen door Japanners geconflskeerd. Men meldt uit Sjanghai, dat de Japansche autoriteiten in Mandsjoerlje aan de plaatse lijke overheden opdracht hebben gegeven, niet over te gaan tot het verzenden van de belastingopbrengsten naar de instanties te Charbtn. Alle bedragen, die reeds voor de Chlneesche schatkist waren geïnd, zijn door -te Japanners geconfiskeerd. Uit het Voorl. copieverslag der Tweede Kamer betreffende de begrootiflg van Ko loniën voor 1932 blijkt, dat vele leden hun groote waardeerlng uitspraken voor de in richting van de Nederlandsche afdeellng op de internationale koloniale tentoonstelling te Parijs. Hulde werd gebracht aan het uitvoerend comité en aan hen. die den bouw en de in richting van het Nederlandsche Paviljoen en den tateren wederopbouw hebben ontworpen en geleld. De noodlottige brand van het paviljoen en het daarbij verloren gaan van vele onver, vangbare kunstschatten uit Nederland en Nederlandsch-Indtë hadden algemeene ge voelens van groote teleurstelling gewekt. Gaarne zou m°n vernemen of de Regeering ♦v-P-tc ka-, mp-’-n welke de oorzaak van den brand is en wie de schuld draagt van het verlies der kunstschatten Sommige leden wen-chen in het. bi’zoïiHer te vernemen of door de leiding van de Ne derlandsche afdeellng op de tentoonstelling met betrekking tot de inzendingen uit Ne. derlandsch-Indië de noodlge zojjg is besteed en of de voorwaarden te dien aanzien door het Ned.-Indlsch comité gesteld,-in acht zijn genomen. Indien dit niet het geval mocht zijn, zou van het Ned -Indisch Comité op de meest royale wijze ter zake genoegdoe ning moeten worden gegeven Men achtte X gewenscht. dat de minister met de beide oo- mité’s ter zake in verbinding zou treden. Ook verzocht men te worden ingelicht over de architectenkwestie. Wie moet als de ontwerper van het eerste en wie als die van het tweede paviljoen wor den beschouwd? Is er eenige reden om aan te nemen, dat met betrekking tot deze aan gelegenheid door de algemeene commissie door haar uitvoerend comité of door en kele van zijn leden incorrect is opgetreden? Men achtte het een etsch van recht, dat ook ten deze movelijke auteursrechten zoyden worden erkend en geëerbiedigd. Gevraagd werd of de Staat geldelijke schade heeft ge leden bil den brand en zoo ja, hoe groot het bedrag dier schade is. De Amerlkaansche regeering gevolg van het ontvangen van nopens een nieuw gevecht tusschen Japan ners en Chineezen in Noord-Mandsjoerjje. naar men meent te weten, zeer omzichtige instructies gezonden aan de vertegenwoor digers der V. S in het Verre Oosten om vertoogen te richten tot Tokio en Nanking tegen een nieuw optreden, dat in staat is den toestand ernstiger te maken. Nu kan daartegen worden opgemerkt: gij vergeet de uitkeeringen, die aan de werkloozen worden verstrekt en de koop kracht vergrooten. Op dien grond wordt het geven van hooge uitkeeringen Inder- daad wel verdedigd. Maar met deze rede- neering moet men zeer voorzichtig zijn. Ge uitkeeringen Immers moeten van el ders worden toegevoerd door belastingen *d.).xOp zijn minst vernietigen zij elders evenveel koopkracht als zij aan de werk- loozen verstrekken. De strijd om de Nonnibrug Naar uit Sjanghai wordt gemeld, in tegenstelling tot reeds uit andere bronnen geseinde berichten, in verband met den strijd tusschen de Chineezen en Japanners om de Nonnlbrug. zjjn de Chineezen vt»- slagen door de Japanners en vluchtten zij in wanorde naar Tsltslkar. De nieuwe Engelsche regeering volgt samengesteld: ‘Minister-president tresaurier: Labour. Lordpresident van den Staatsraad: Baldwin (conservatief). Minister van Financiën: berlaln (cons.). Binnenlandsche Samuel (Nat. Lib Lordkanseller Lord Sankey Labour). Minister van (conservatief). Minister van Buitenlandsche Zaken: Sir John Simon (Liberaal Nationalist). Minister voor Indie: Sir Samui (conservatief). Minister voor de Dominions: (Nationale Labour). Minister voor Koloniën: Lister (conservatief). Luchtvaart: (conservatief). Minister voor Schotland: Sir Archibald Sinclair (Nat. Lib.) Minister voor Hilton Young (cons.). Minister van Handel: (Lib. Nat Lord -zegelbewaarder Labour). Minister van Marine: Monsell (cons.). Minister van Mac Lean (Nat. Minister vOor Str John Gilmour (cons.). Minister van Arbeid: Sir Henry Betterton i (cons I Minister voor Openbare Werken: E. Orm 3>y Gore (cons.). Het kabinet bestaat dus uit 11 conser vatieven, 4 nationale Labours, 3 nationale liberalen en 2 liberale nationalisten. BUREAU: HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie No. Redartle No. 633 eerste betreft dienen elschen te gesteld ten aanzien van de opper vlakte van den dansvloer, mede in verhou ding tot de omliggende ruimte, het vermij den van boxen of andere afgesloten ruim ten ten aanzien van verlichting en lucht- verversching. Wat de handhaving van orde en goede zeden betreft: èen verbod voor minderjari gen beneden den leeft:jd van 18 jaar. Het dansen meet geleid worden door daartoe geschikt geacht dansleeraar, voor antwoordelijk toegangsprijs elementen. Het komt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1