LEEKEPREEKEN S. KROM AAN ONZE H.H. ADVERTEERDERS ABONNE’S STOOMERIJ - VERVERIJ o VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 262 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931 f 40 VOORNAAMSTE NIEUWS Audiëntie TOT HET BITTERE EINDE I 3X brand in de haven van New-York f4.50 i en HOMO SAPIENS. 1 3 Twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst Liturgisch Bureau verplaatst Hoogoven-gas voor de PEN-Centrale f2.50 f 1.00 G '°0 - Heerencostumes stoomen Heerencostumes ontvlek- ken en oppersen Heerencostumes oppersen Desverlangd binnen 3 dagen klaar Onze aflevering is DE BESTE DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN JOH. LAUWERS ALKMAAR PAYGLOP 3 Scharen Friedrich Herder Br ï.- ff 8.85 sblad ONGEVAL Koffie en Thee van De Ster ALTIJD BEST f 3000.- f 750.- f 250.. T f 125.- f 50. AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAM VERLIES VAN J^LLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN H4 HET n te X uur r de van Ve». De Krakatau vormt weer lichte werking. 7. 7. van Z. Exc. Mgr. L. Schioppa 60 jaar Receptie op Dinsdag u. uur te Tokio. satla a da B. voor •ren. Te Alkmaar gevestigd Bisdom Vliegtuigbotsing in Llbau. Zes dooden. Brand in de Synagoge te Leiden De Krakatau Vooral veel waterschade teer. Weer lichte werking 1 Xdt Nieuwe onlusten te Halle. Studenten demonstratie* te Belgrado. h. nog boer den brand vrij spoedig meest^r, peelt ouw. tö ge il. a. heer Barometerstand 9 uur v.m.: 755, achteruit. sore. Grond verschoven .AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Zes dooden Ongeval bij de Mekog Arbeider van een ladder gevallen Te St. Anna-Parochie Weer een inbraak in een pastorie vijt Thans te Nieuwkoop Telefonie met schepen Met ingang van 9 November Invoer in Frankrijk Groot* brand te Burgerbrug. Vier per- ceelen afgebrand. tref- ters. De „Statendam” slechts weinig beschadigd reg. Art nge. Hi Het Liturgisch Bureau in het Haarlem, tot nu toe gevestigd in Ilpendam. zal met Ingang van 15 November as. over gaan naar Alkmaar, Huize St. Augustinus. Directeur is dan de Zeereerw. heer Rector J. J. M. Bcele, Emmastraat 8, Alkmaar. De Krakatau vertoont wederom lichte wer king. Erupties werden waargenomen tot een hoogte van vier honderd meter. Het begrootingsdebat In de Tweede Kamer. Jubileum Nationale Landstormcominissle, receptie te Den Haag. De roofmoord te Gorinchemvan den dader nog geen spoor. Voorloopig verslag der begroeting van Ar beid. Handel en Nijverheid. Huldiging van den heer J. W. Smit te Am sterdam. - - Z. H. Exc. de Bisschop van Haaflem zal de volgende week Maandag en Donderdag geen audiëntie verleenen. Herrtot tot voorzitter der radicale partij gekozen. Brand In de haven van New-Work. De „Statendam", licht beschadigd. dat den bog- Ves- Tot 1 Januari geen stieren, vaarzen varkens De invoer van Hollandsch vee in Frank rijk. 175 110 JA5 De levering begonnen 7, uur en bis- i; M. tun- over mg- 'die poe- rek- ulda o o o 1 R. dam tstr, J. Idee, twU- -«4 TUlA M. WO meenen goed te doen nog rena onder de aandacht te brengen, dat on» administratie naast het plaatsen van Uw advertentie* in onze eigen uitgave, gaarne haar bemiddeling verleent voor het plaatsen van Uw gelegenhelds-advertentien ook tae anders bladen. U kunt van onae bemiddeling gebruik maken aonder dat de prijs van Uwe annonce daardoor maar eenlgssina wordt verhoogd. WU honden ons gaarne aanbevolen. DB ADMINISTRATIE. ABONNEMENTS1 Per kwartaal, voor Atkl Voor buiten Alkmaar Mei Geïllustreerd zj 0.60 hoogq Revolverbandteten ip Den Haag; de over val mislukt. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.41 en overmorgen om 4.39. Aanstaanden Dinsdag, 10 November, zal Z. Exc. Mgr. L. Schioppa bij gelegenheid van zijn 60sten verjaardag in het gebouw der nuntiatuur. Bezuldenhoui 93. Den Haag een receptie houden van 5 tot 7 uur. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ONS BLAD In den vorlgen nacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan de R K. pastorie te Nieuwkoop: door openschuiven van een raatn heeft men zich toegang weten te verschaffen In de spreekkamer van den Zeereerw. Heer Pastoor wa~en alle kasten aan een grondig onderzoek onderworpen en alles overhoop ge haald. Een bedrag van ongeveer 80 wordt vermist. De politie heeft de zaak ïn onder zoek. De directeur van den P.T.T.dienst maakt bekend, dat met ingang van 9 dezer het telefonieverkeer zal worden geopend tus- v hen alle kantoren en stations in Neder land en de Nederlandsche schepen, voorzien van een concessie voor een radio-telefonie 7 installatie verlie* »«n 'a anderen vinger De Algemecne Raad te Straatsburg heef* met één stem meerderheid een autonomle- voorstel voor Elzas-Lotharingen verworpen. k >b een breuk ven been nt arm BIJ verbetering van de Paardepi’p te Leeu warden is gisteren, naar het „Handelsblad" meldt, een gedeelte van de Groentemarkt op den hoek van de Peperstraat voor het al daar staande modehuis in de richting van de open ruimte verschoven. Over een breedte van 7 i I meter rolde de grond naar beneden, palen brokken en wal- muur met zich meesleepend. De arbeiders grepen in en sloegen een groot aantal planken in den grond om verdere verzakking te voorkomen. Deze planken wor den gestut door lange palen, welke op hun beurt weer steun vinden tegen den walkant aan de overzij. Een gelukkige omstandigheid Is. dat op het oogenblik van de verschuiving nog niet met heien was begonnen, daar in dat geval door de reactie op de tril lingen de verzakking grootere afmetingen had aangenomen In dat geval was een in storting van ht hoope perceel niet uitgeslo ten geweest, omdat alle steun voor het huis ontbrak. Reeds thans bevindt zich voor het modehuis een strook grond ter breedte van ongeveer 2'4 meter, waarlangs het verkeer tusschen Peperstraat en Brol is stopgezet. De directie van den Landbouw deelt mede, blijkens telefonische mededeeling van RUkslandbouwconsulent te Parijs, de contingenten, vastgesteld voor de periode 1 October—31 December as. voor den Invoer in Frankrijk van stieren, vaarzen en var kens, zijn bereikt. Invoer van dit vee wordt tot 1 Januari u. niet meer toegestaan. De eerste levering van hoogovengas aan de PEN-Centrale te Velsen ten behoeve van de stroompruiuctie vond deze week plaats. Reeds eerder was het P- E. N. begonnen electrischen stroom aan Hoogovens te leve ren, zoodat deze bedrijven thans tweeledig aan elkaar verbonden zijn. Het transport van het hoogovengas (d.l. het gas, dat ge produceerd wordt In den hcogoven bij de vervaardiging van ruwljzer) vindt plaats door middel van de groote bovengrondsche leiding van ca. 170 c.M. diameter, welke In dertijd uitvoerig door ons werd beschreven. De regelmatigheid van den gasstroom wordt verzekerd door middel van een gashouder van 40.000 M3, inhoud. boven afgerond tot een veelvoud van cent.' Toegelaten zijn gewone regcerings- en ge wone particuliere gesprekken. Het verkeer omvat voorloopig alleen de trailers Antje, Bet je en Wielingen. De beide eerstgenoemde vaartuigen heffen geen scheepstaks. laatstgenoemd een scheepstaks van f 0.20 per gesprekseenheid van drie mi nuten. Bij verbeteringswerken bij de Groentemarkt te Leeuwarden Tijdens den Dankavond, welke dezer dagen werd gehouden in de Geref. Kerk te St. Anna-Parochie. voelden verschillende kerk gangers zich onwel worden. Enkelen geraak ten bulten kennis De voorganger, ds. Koeter. zag zich genoodzaakt den dienst te onder breken. De patiënten werd naar bulten nebracht en terstond werd een a’ts gewaarschuwd. Een en ander heeft voor de betrokkenen geen schadelijke gevolgen gehad Vermoedelijk is de bedweimiRg een gevolg geweest van ont snappend gas uit een llchtleldlng. Nog meer beperking Het Wolff-bureau verneemt nog, dat de Fransche regeerlng van 10 November af ook den Invoer van ham, gevogelte, duiven, ko nijnen en eieren zal stopzetten. Het con tingent, berekend naar den gemiddelden in voer in November en December der laatste vijf jaren, is bereikt. Rede van Molotow over den Russischen - binnenlandachen en Internationalen toe stand. Gasbedwelming in een kerk In den nadht van Donderdag op Vrijdag werd de bij de Mekog werkzaam zijnde ar beider J. Hennink, wonende te Beverwijk, terwijl hij zich op een ladder bevend, duize lig door opstijgende dampen. Dientengevolge viel hU van de ladder, ten gevolge waarvan hij een hoofdwond bene vens een hersenschudding kreeg. Door de zorgen van den verbanddienst werd hij per ziekenauto naar het Roode Kruis-zleken- huls te Beverwijk vervoerd. Zijn toestand liet zich Vrijdagmorgen gunstig aanzien. Het tarief, dat voor gesprekken met deze schepen wordt geheven, is samengesteld uit: a de scheepstaks; b. de Mndstatinstaks; c. de landlijntaks. De landstationstaks voor t Nederlandsche kuststatlon bedraagt f 3.20 en de Nederland sche landlltntaks f 0.50 per gesprekseenheid van drie minuten. De scheepstaks wordt voor elk schecpsstation afzonderlijk bepaald. Het tarief per minuut bedraagt het derde deel van dat per gesprekseenheid van dri» minuten, eventueel naar boven afgerond tot een veelvoud van vijf cent. Kan een gesprek op den gewenschten spreekdag niet worden gevoerd, dan kan dit op verzoek van den aanvrager tot het beëindigen der reis kos teloos van dag tot dag worden verscho ven Komt een voorbereid gesprek buiten de schuld van den dienst niet tot stand, dan zijn door den aanvrager voorbereidingskoe- ten verschuldigd, gelijk aan de koeten van een gesprek van een minuut, eventueel naar ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25: elke regel meer 8.25. RECLAME per regel f •■H voor de eerste pagina; voo» de overige pagina's f 0 50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bU vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels; Iedere regel meer 0-12 Vrijdag is te Hoboken ten gevolge van een grooten brand een uitgebreide aanlegsteiger welke-een waarde heeft van rond een half mlllioen dollar, verwoest. bouw vrii De brand deelde zich mede aan het Ne derlandsche stoomschip „Statendam", doch - hét vuur aan boord van dit schip kon spoe- het daget... In het worden gebluschUn^at de-Statendam" was versleept. De schadê^elke de „Stal J^dMr^slechts gering. De redactie van het persbureau Vas Dlas heeft zich Vrijdagavond tot de Holland Ame rika Lijn te Rotterdam gewend. Te Rotterdam was echter nog geen enkel bericht van den brand op den „Statendam" ontvangen. Men neemt daarom aan, dat de» niet van be- teekenis kan zijn geweest. De „Statendam" moet heden (Zaterdag) van New York naar Rotterdam vertrekken Gistermiddag is, volgens een bericht In de BerlUnsche bladen uit Riga, in Llbau een ernstig vliegongeluk gebeurd. Twee militaire vliegtuigen van het Heln- kel-type waren opgestegen om schiet- en doeloefeningen in den luchtstrijd te hou den. De bemanning der beide vliegtuigen bestond uit 3 officieren, twee sergeants en de jonge vrouw van den eenen piloot. Op ren hoogte van 800 M. botsten de beide toestellen tegen elkaar en stortten met vernielde vleugels ter aarde. zy kwamen terecht op ren kerkhof in de nabijheid van Libau. Alle zes inzittenden zijn om het leven gekomen. Het conflict in het Verre Ooeten; de ge vechten om de Nonni-rivler. Gistermiddag te ongeveer kwart over twee is brand ontstaan in de Synagoge der Ned Israëlitische Gemeente te Lelden. - welk gebouw is gelegen op den hoek van het Le- vendaal en de Korenvaartstraat. De brand is aangekomen, doordat een lange pijp van de kolenkachel, die voor den dienst van gisteravond was aangemaakt, met de houten zoldering van de vrouwengalerij in aanraking was gekomen, deze althans in vlam had gezet In den aanvang liet de brand zich ernstig aanzien, maar dank zy het spoedig optre den van een politieagent en de brandweer was men den brand vry spoedig meester, na dat men de brandende kachel naar buiten had weten te brengen De heilige wetsrollen en de kostbare zilveren voorwerpen, die de Synagoge bezit, konden in veiligheid worden gebracht. Er is echter door het geheele ge- J veel waterschade, terwyi de vrou- wengalery ernstig beschadigd is. Verzekering dekt de schade. Ongeveer 15 laar celadsn is op vrijwul de zelfde wyze brand In dit gebouw ontstaan, doch toen was de schade belangrijk geringer dan thans het geval is. ..Dat is nu thee, zooals ik ze vroeger altyd dronk! Pittig en geurig." „Toch is het maar een gewone, goed- koope kwaliteit, eigenl’Jk de goedkoopste, maar ze is dan ook van „De Ster". „Neen, maar die is wat je noemt, waar 'koop Je die?" „De Ster" koffie en thee koop je tegen- woordlg overa'. Je-moet de koffie eens proeven!” Zóó moet het gaan, wil het goed worden. De protectie-waanzin moet nóg hooger stijgen, nóg algemeener worden. Net zoo lang, tot de boel hopeloos vastloopt, net zoo lang, tot alle Sta ten de pijnlijke ervaring hebben opge daan, dat protectie, hooge tarlefmuren, Invoerverboden, co.itingenteerlngen, enz. allemaal averechtsche middelen zijn om den nationalen handel en de nationale industrie te redden of de nationale welvaart te bevorderen. Nederland heeft het langst van alle het op zichzelf juiste vrljhandelsbegln- sel gehuldigd en in praktijk gebracht, maar is nu eindelijk laten we hopen, niet te laatl in gaan zien, dat in abnormale tijden, wanneer de heele wereld abnormaal doet, geen heil te ver wachten is van een normaliteit, welke het land tot een goedkoopen buk maakt van de abnormaliteit. Onze regeerlng wil machtiging om in zekere gevallen den invoer te belemme ren. ZIJ wil maatregelen nemen tegen bultenlandsche dumping. 1 Is natuurlijk allemaal niéts in ver gelijking met wat andere landen ons leveren. Maar, allo! het is tenminste iets; hier zien we tenminste een symptoom van een streven om Nederland te doen aanpassen bij heel de overige wereld, opdat wij wanneer eenmaal het ge zond verstand weer doorbreekt nog zullen mee-tellen en dus onze rechten nog zullen kunnen laten gelden. In een wereld, waarin alle Staten on wijs doen, kan men geen heil vinden Ui een houding, alsof alle Staten zich ver standig gedroegen. Dat besef schijnt eindelijk tot onze regeerlng doorgedrongen te zijn. We willen hopen, dat Nederland niet lang en zoo weinig mogelijk zal moeten meedoen met de internationale protec tie. Het mag .alleen de ijzeren noodzaak zijn, welke ons daartoe dwingt. Maar Nederland moét meedoen, om geen doodelijke uitzondering te maken. Intusschan - zuldehFrankrijk, dat zijn heil zocht in „rücksichtlose” protectie, begint van die protectie nn velf 'axi. II» tftlgen: óp Frahsche bandelsbalans loopt schrikba rend achteruit. Zóó moet het gaan. ■De protectle-landen moeten door pijn lijke ondervinding wijzer worden. Nederland doe met de protectie al leen maar mee om, zooals we zelden, geen doodelijke uitzondering te maken enom de maat te doen overloopen. Het moet heel erg worden, wil t een maal goed komen. Tot het bittere einde dus! gewichtige en vaak Inge- loysflngen, welke In deze voortdurend ten beste worden gegeven, om de crisis te verklaren en op te lossen, willen wU volstaan tmet één eenvoudtgen raad, welke onze artikelen over dit onderwerp moge besluiten. Het geneesmiddel, dat ons langzaam, maar zeker tot nieuwe welvaart zal moeten voeren is: arbeid! Dit mag on begrijpelijk en zelfs onaannemelijk klin ken in dezen tijd van toenemende werk loosheid, toch Is dit het eenige remedie tegen de heerschende economische kwaal. De wereld verdiept zich zoo menig maal in schijnbare ingewikkelde raad selen en vraagt aan de priesters van haar tempels, n.m. de professoren van de unlversiteiten, een oplossing, zooals de Grieken en Romeinen die eischten ▼Ah de auguren van hun tijd. Dan verschijnen er dikke boeken en uitvoe rige referaten; de een spreekt den an der volkomen tegen en de duisternis wordt al dichter. Hoeveel pogingen zijn er de laatste tientallen Jaren niet ge- i daan om het oorlbgs- en vredesprobleem op te lossen; om de oorzaak van ver schil In maatschappeJJJken stand, van armoede en rijkdom te verklaren; om het sexueele in den mensch te be lichten; een anderen vorm voor het oude, christelijke, onverbrekelijke huwe lijk tusschen één man en één vrouw te vinden, enz. En hoe meer men zocht en •chreef en ultvondK hoe verder men van de wijs raakte. De oorzaak? Men hield met dit ééne, allervoornaamste geen rekening, njn. de onvolmaakte, zondige natuur van den mensch. Zoo is het ook met het onderwerp, dat ons bezig houdt. Wanneer wij vergeten, dat de Schepper den arbeid, het gebod >Jn het zweet uws aanschijns" als plicht en als straf heeft opgelegd, zullen wij nooit een bevredigende oplossing voor den nood van onze tijden kunnen vin den. Arbeid 1a plicht! Van nature staat zrbeld den mensch tegen. In den oor- •Pronkelijken staat van den mensch was de aarde zóó rijk en de schepping voor hem, als konlng van al het geschapene, roo ingericht, dat zijn leven in volle vrijheid één zalig geluk was. Maar om de ponde werd dé aarde gevloekt en Een Amerikaansche demarche Het Duilaehe rijksdaclld Schlange (ScM- ninrenl' tot minister tonder portefenUI* be noemd. arbeid, zwoegen om zijn levensonder houd, werd zijn straf. Gelukkig werd die straf getemperd en kreeg de mensch het vermogen om zich zóó aan den ar beid te wennen, dat deze hem een behoefte en zelfs een vreugde kon wor den. Maar niettemin heeft heel de ge schiedenis van zesduizend Jaren bewezen, dat alleen arbeid en niets anders blij vende welvaart en rijkdom kan opleve ren. Het schijnt wel eens, dat de feiten daarmee in tegenspraak zijn. Maar juist wanneer groote winsten met weinig ar beid verzameld worden, zooals met den ongeregelden handel in de oorlogsjaren of met de speculatie, gelijk voor enkele jaren geleden, het geval was, dan zijn wij op den verkeerden weg; dan heerscht 9r een schijnwelvaart, die zich kort daarop wreekt. Ware, hechte welvaart ontstaat slechts door noeste vlijt en geregelden, harden arbeid. Dat Is het parool voor alle tijden en In alle omstandigheden. Dat moet ook de leuze zijn voor onzen tij 1, al moge het ontbreken aan werkge legenheid daarmee ook schijnbaar In te genspraak zijn. Toen een eeuw geleden de machine het handwerk ging vervangen en door toepassing van stoom en later van elec- triciteit de mntaehelijke kracht scheen uitgeschakeld, ontstond er een alge- meene vrees onder de handwerkslieden en hier en daar ook tijdelijke werkloos heid. Toen men zich aan de nieuwe vindingen had aangepast kwam er een opleving en een vraag naar werkkrach ten als nooit te voren. De menschheld In haar geheel heeft zich echter te veel op de mechanisatie verlaten en In plaats van door samenwerking en on derling overleg een gelukkige maat schappij te vormen, heeft men de ma chinerieën tot wapenen -gemaakt, om elkander te bestrijden. De oorlog heeft er het zijne toe bijgedragen om den chaos nog te vergrooten. En de meenlng begon port te ratten, dat d? redding alleen gevonden kon worden door ver mindering van- werktijd, afschaffing Van arbeid voor een groot deel van de menachheld. Werkloosheid dreigt hoe langer hoe meer een natuurlijke toe stand te worden. Ook voor onzen tijd echter zal arbeid vóór alles de eenige oplossing blijken. Aanpassen, hoe dan ook, aan nieuwe omstandigheden, zal noodzakelijk zijn. Wanneer het onverstand der volkeren de naties doet omringen door hooge tarlefmuren, zóó, dat de een niet meer aan den ander de producten van zijn natuurlijken rijkdom en van zijn bij zondere vlijt £n aanleg kan leveren, dan zal zelfbehoud dwingen te werken voor de nationale markt met tegenweer van vreemden import, totdat de dwaasheid algemeen wordt ingezien en de onna- tuurlljke obstakels wegvallen. Maar hoe dan ook: gearbe'.d zal er moeten wor den! En steun aan allen, die arbeiden willen en er toe bekwaam zijn, zal ge geven moeten worden. Is het niet merk waardig, dat zelfs in dezen tijd van ma laise nog door vele werkgevers wordt geklaagd, dat zij voor bepaalde werk zaamheden niet de juiste administra tieve krachten of geschoolde arbeiders kunnen krijgen? Zijn er nog niet ontel bare halve krachten, die tot heele die nen te worden gemaakt? Is onze natio nale arbeidsmarkt niet overstroomd met enkele tienduizenden bultenlandsche dienstboden en andere vreemde arbei ders? Is niet op ontelbare plaatsen een vrouwelijke kracht werkzaam, die ge- makkelijk en soms beter door een man nelijke, door een kostwinner of toe komstig huisvader te vervangen was? Zoo zijn er nog vele vragen te stellen, die wijzen op een slechte organisatie van onze maatschappij. Wanneer er is de sterke wil om den validen man aan 'arbeid te helpen en de algemeene over tuiging, dat slechts arbeid tot rijkdom voert, dat wij ons dus, kost wat kost, aan alle veranderde omstandigheden moeten aanpassen en tot verhoogde pro ductie moeten komen, dan zullen wij de waarheid ondervinden van de uitspraak van den grooten, pas gestorven Edison, dat alle moeilijkheden door arbeid te overwinnen zijn. Vijf economische de pressies heb Ik meegemaakt, zei de groote uitvinder. Zij verloopen alle op dezelfde manier. Wanneer de zaken 60 pet. slech ter gaart moet men zijn Inspanning 75 pet. verhoogen. En wie dat deden kwa men er altijd bovenop. Dit zei de man. die tot zijn dood, op hoogen ouderdom, vijftien uur per dag werkte. De kwaal van onzen tijd was, dat op de eerste plaats werd gevraagd, hoe ar beid het duurst te verkoopen was en eerst op de tweede plaats of er werk was. Wanneer weer de overtuiging alge meen wordt^ dat werken levensplicht en noodzaak is, zullen wij op den weg van nieuwe welvaart en verhoogd levensgeluk terugkeeren. BUREAUi hof 6. ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 633k HET GENEESMIDDEL WU ontvingen naar aanleiding van onze laatste beschouwing een aantal brieven, welke van groote belangstelling In het door ons behandelde onderwerp getuigen. De inzenders mogen, voor zoo ver zij één enkel punt uit onze drie voorafgaande artikelen nemen en daar op hun debaterskracht concentreeren, wel bedenken, dat wij op deze plaats geen diepgaande betoogen over loons verlaging en dergelijke kunnen houden. In deze rubriek passen slechts ethische beschouwingen; filer bezien wij de din gen enkel van den zedelljken kant. En wanneer wij schijnbaar zeer materieele zaken als levenskosten, loongrenzen en dergelijke aanraakten, geschiedde dit terloops en bij wijze van voorbeeld. Het was er ons slechts om te doen te wijzen op het gevaar In dezen tijd van verlies der volkskracht, een gevaar, dat alleen nog maar dreigt en heel goed Is af te weren. Ten bewijze daarvan verwezen wij naar een tijdsperiode, waarin de volkskracht Inderdaad zeer verslapt was, zochten de oorzaken daarvan op en gingen na, hoeveel schade de groote omwenteling van 1914/18 aan het mo reel van ons huidig geslacht heeft toe gebracht, hoeveel goeds er nog overge bleven is en welk een groote verantwoor delijkheid de leiders van ons openbare leven dragen tegenover het thans op groeiend geslacht. Bij zulk een breeden kijk op de zaken is men zal het moeten toegeven de vraag van vijf of tien procent loonsverlaging voor hen, die nog het geluk hebben te kunnen arbeiden, van ondergeschikt belang. Waar wij heen wilden en waarop, naar onze meenlng. de aandacht van het volk niet sterk genoeg kam worden ge concentreerd, Is dit, dat wij een periode van schijnwelvaart achter den rug heb ben, dat wij vermoedelijk voor lang een tijdperk van moeilijke jaren op een lager levensniveau tegemoet gaan, maar dat dit geen minder levensgeluk behoeft te beteekenen, zelfs mogelijk het tegen- deel. Toen de oorlog inviel en de schaarschte kwam, begreep iedereen, dat er een buitengewone tijd was aangebro ken. Wij aten, zij het met lange tanden, het grauwe oorlogsbrood en misten onze onmisbaar geachte koffie en thee en veel van' wat voor kort nog als levens behoefte werd beschouwd. Het was oor log en wij berustten. Moeilijker en toch even noodzakelijk Is het, ook tl^ns we der de waarheid te doen doordringen, dat ook wij, met heel de wereld, een groot stuk armer zijn geworden en ons aan den nieuwenstaat zullen moeten aafipassen. BU^de wikkelt dagen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1