‘t Hoestend kind heeft Abdijsiroop noodig DE ROOFMOORD TE GORINCHEM N.V. JAN DE VRIES „VRIESIA” PROVINCIAAL NIEUWS s Groote brand te Burgerbrug Vier perceelen in de asch gelegd In het hartje van Borneo Nog geen spoor van den dader - Vermoedelijk f 6000. - gestolen T- LEEUWARDEN L HOOGWOUD ANNA PAULOWNA WORMERVEER „Voor de Borst” VERBAND- EN ZIEK ENVERPLEGINGS ARTIKELEN [DRAlSItlAvAhiVALKEhBURG'S--1 I e A iLEVÈRTRAAFI I SPANBROEK ...VHWM uitga ven. omdat de tijdsomstandigheden daartoe dwingen. De boer werkt evenveel als vroe ge». maar verdient veel minder. Zoo gaat het met tal van anderen, ook al doen ze evengoed hun best. Waarom moet dan de dierenarts evenveel blyven ontvanuenT 26 vereenigingen was R.K. II. Rond Laham: In de Natuur bevond hieraan OP meer worden zou de sectie op het lijk van den zijn opmer- beroofd; Vergadering van de vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in Noord-Holland. T. B. C.-BESTRIJDING ONDER HET RUNDVEE. dit punt besproken, persoonlijke daartegen bezwaar, wijl n.e- tijdens de vergaderinrg rea- drjjven. recht op kan een Vrijdagavond te zes uur had de politie nog geen enkel spoor gevonden, dat een aanwij zing in de richting van den dader zou kun nen zijn. Hedenochtend worden verricht. Vermeld kan nog worden, dat de nacht- veiligheidsdienst Donderdagavond en in den loop van den nacht op de gewone tijden het huls heeft gecontroleerd, doch niets vreemds had bemerkt. - De vrouw en kinderen van den notaris wo nen in Den Haag bij kennissen, omdat zij te Gorinchem niet konden wennen. Gisterenmiddag zijn zij in Gorinchem aan gekomen. Hoe verschrikkelijk het weerzien is geweest, laat zich bevroeden. Notaris C. 8. placht lederen Zaterdag en Zondag naar Den Haag te gaan om deze dagen bij zijn gezin door te brengen. Ook JJ. Zaterdag en Zondag is hij daar nog geweest. De verslagenheid over zijn wreed verschel den is in Gorinchem zeer groot. Den 19 te een die Ge Geve en h Vei Inllcl ALKMAAR ad f 2000 op .gereserveerd boekjaar Personalia Met Ingang van Januari as. as. is tot onderwijzeres <6e leerkracht» aan de B. L. school in het Zuideind alhier be noemd mejuffrouw V. M. Beerepoot. enge «em< ture •ege Schr drac' tinch <Tex NI. zulle Nleu teger den besp Prü» Hu Oran ter l huls Gene berel In gelui Sb meer dat i besta een ïuldi «che W< wink, word J>e bouw R. K Het gespe» beden werd goedg Hiei in op eemgi blgtn met d aan l ïing De hiemi vangs t 684 plaats werd De verwe Bij aftrec 8Um De zange risico wedst Het lagen reisve pen. Pas toesta waart voorai goedii naar aenkM Tot gewea Komt De eenig toe e van sehen Ter voor ten e beid d em flp Hle DROGISTERIJ EN CHEM1CALIENPANDEL TELEFOON SM deze stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Arbeider ernstig gewond. Woensdagmor gen te omstreeks 6 uur begaf de heer C. B. wonende te Breezand, zich per flets naar zijn werk in den Oostpolder. Bij het spoor van den Kerkweg werd hij door een achteroprU- denden vrachtauto, beladen met kool, aan gereden. De fiets werd eenige meters mede- gesleept. Hevig bloedend aan zijn hoofd bleef de ongelukkige op den weg liggen. De ontboden geneesheer constateerde ern stige inwendige k»-- Kiesvereeniging „Ieders Recht" Donderdagavond hield de R.K. Kiesvereeni ging „Ieders Recht" te Wormerveer haar jaarvergadering in het R.K. Vereeniglngsge- bouw. De voorzitter, de heer E. H. C. Jan zen. opende de vergadering met den chris- telyken groet en heette de aanwezigen wel kom, inzonderheid de beide RJC. raadsleden, deheeren L. Groep en T. A. v. d. Laan en de candidaat-raadsleden. Verder memoreerde de voorzitter de Staten-en Raadsverkiezin gen, die dit jaar gehouden worden. Dank zij het feit, dat de katholieke kiezers een drachtig bu de raadsverkiezingen samen werkten, zijn de katholieken er in geslaagd een raadszetel er by te winnen. Ten slotte bracht de voorzitter dank aan de R.K Pro pagandaclub en aan allen, die op welke wijze dan ook, tot dit heuglijk resultaat hebben medegewerkt. Daarna las de secretaris, de heer C. D. E. de Roy van Zuljdewijn de notulen der vorige vergadering en het jaarverslag, welke onder dank voor de keurige en accurate samen stelling werden goedgekeurd. Uit het jaar verslag bleek, dat van de 526 katholieke kie zers voor den gemeenteraad 517 hun stem op de katholieke lijst hebben uitgebracht. BU de 8 ontbrekende sternen waren nog eenige zieken. De penningmeester, de heer F J. Claes- sen, deed hierop rekening en verantwoor ding van zijn gehouden beheer. Het saldo van het vorig jaar was f 93.43. de ontvangsten bedroegen f 155.25. Samen f 248.68. De uit gaven bedroegen f 187.71. zoodat na de ge houden Staten- en Raadsverkiezingen er nog een batig saldo was van f 60.97. De kiesver eeniging telt thans 310 leden. De heeren J. P. Majoor en G. HeUne, be noemd om de bescheiden van den pe< ning- meester te controleeren. verklaarden na onderzoek alles keurig in orde, waarna de penningmeester, onder dankbetuiging voor zijn gehouden beheer werd gedechargeerd. Besloten- werd de reglementen te laten drukken. Aan het bestuur werd door de ver gadering volmacht verleend dit op de goed koopste wijze te laten aceu Tot afgevaardigden naar den Rykskles- Xring werden na gehouden stemming geko- zen de heeren C. D. E. de RoU van Zujjde- wyn en N. J. Th. MaiUiijs?n. terwijl tot afgevaardigden naar dsn Statenkieskring werdenx gekozen de heeren E. H. C. Janssen en N. J. Th. Matthysssn. De heer C. D. E. de Roy van Zuljdewijn, die tot bestuursr- lid van den Statenkieskung was gekozen, moest zijn mandaat als afgevaardigde neer leggen. Bij de rondvraag deelde de heer J. Bte- vens Jr. mede, bezwaar te hebben, dat bjj de stemming voor de groslijst hret aftre dende raadslid, de heer L. Groep, door het bestuur was aanbevolen en dat bij de ge houden grosiyststemmlng éen der bestuusrie- den aan de kiezers geadviseerd had den heer Groep no. 1 te stemmen. Uit Gorinchem wordt ons nog gemeld: Toen mejuffrouw W. van Hof gistermor gen het huis van notaris Courrech Staal was binnen gegaan en zich voor bet verrichten van werkzaamheden naar het kantoor wijde begeven, vond zy dit gesloten. Zij dacht toen dat de notaris zich verslapen had en ging naar bonen om hem te wekken. Zij «dopte aan de slaapkamer, doch kreeg geen gehoor. Toen zij daarna de slaapkamerdeur had ge opend, ontdekte zy dat de notaris niet naar bed was geweest. Het bed was nog onbe slapen. Het meisje heeft zich toen begeven naar de woning van den heer Meets, een kantoor bediende van den notaris, van wlen zij wist, dat hij een sleutel van het kantoor had. Samen zjin zij daarop naar de woning terug gekeerd en hebben zij de deur van het privé- kantoor geopend. Zij deden een vreeseüjke ontdekking. Zooals reeds gemeld, lag de no taris met zijn hoofd tusschen schoorsteen en kachel. Naar wij thans vernemen, lag hij in een grooten plas bloed. Van politiezijde zijn hier over nog geen mededeellngen verstrekt, doch het heet, dat het slachtoffer van den roof moord een diepen steek in den hals had. In den loop van den ochtend is het par ket uit Dordrecht ter plaatse verschenen. Uit het Ingestelde onderzoek is gebleken, dat de telefoonlijn was doorgesneden en dat de stop pen van het electrisch licht waren iitge- draald. Het kantoor van den notaris vas in de benedenverdieping van het gebouw geves tigd, terwijl zijn woning daarboven was. Verder verluidt, dat een dame, die Donder dagavond langs het perceel is gekomen, in het kantoor van den notaris op lulden toon heeft hooren spreken. Men weet evenwel niet of dit gesprek met den moord verband houdt. De dader schijnt slechts één greep in de brandkast te hebben gedaan en zich toen snel uit de voeten te hebben gemaakt. Er lag nog geld in de brandkast en ook vóór deze kast lagen nog eenige bankbiljetten. Vermoedelijk is een belangrijk bedrag ge stolen, men spreekt van f 6000. Thans heeft een onderzoek der boeken plaats om het juiste bedrag vast te stellen. Van den dader was gistermiddag nog geen spoor ontdekt. Uit het politieonderzoek is komen vast te staan, dat notaris W. J. Courrech Staal het slachtoffer van een roofmoord is geworden. Het Is zoo goed als zeker, dat de moord Don derdagavond vóór half elf is geschied. In verband met het ondereoek zijn te Go rinchem in den loop van den dag aangeko men de heer C. J. Ledden Hulseboech, po- litle-deskundige, die gisteren op weg was naar Veendam en per radio werd verzocht zich naar Gorinchem te willen begeven en voorts De. Hulst en De. Tas. Rekening en begroeting. De commissie, aangewezen om de reke ning na te zien, rapporteerde tot goedkeu ring ervan by monde van den heer Ham. ojj een i— - ever van Verwaarloozen kan onberekenbare gevol» gen hebben. Als Gij dadelijk Abdijsiroop neemt zult Ge morgen reeds verbetering kunnen zied. Abdijsiroop neemt de hoest- 1 prikkel weg, onverschillig of deze wordt veroorzaakt door gevatte kou, bronchit s of borstbenauwdheid, omdat de vastzitterde i slijm wordt opgelost en uitgedreven. Geef dus Uw kleine en groote kinderen, die hoesten^Abdijsiroop. welke verzacht, zui- 1 vert, helpt. Een lepel Abdijsiroop is daarom voor Uw kinderen een lepel gezondheid- ‘““■Abdijsiroop i Alom verttrijgbasr. Prijs Ft 1.50. PI. 2.75, Ft. 4.50 1 Gebruik buitenshuis Abdljslroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. AIHJSIROOP BONBONS (OeitoUe ANijsirM»! Nien pal z As dèn 8 eer», deze is. hel men- In <1 en sa» In c person wsarii »He ai Is ve rende te det geheel reeds Lani deurei tning- Het midde ruim ti M. Deze l ken v De Benig' gekleu terend De benut, maakt jioelei Tot «e Pasta La ti dat Zaans vindei ultvoe kunne ruimt» werke Ijjkhei zegger is uit| concei We Zonds Heer ’s Zangi ultvoe wordt werkt den 2 Muzie not". Hie: tnej. de he Th. Boon, levent Het den. De heer KAGER (Texel) vroeg of het niet mogeiyk is een commissie te benoe men voor het vaststellen van de schade Dij afmaken van een rund. 8pr. meende dat dit wel kan gebeuren, als men in gevallen by „open” t.b.c. de dieren slacht op een centraal punt. De VOORZITTER bleef ook hiertegen over by zyn meening. kunnen leiden tot een verhoogde ring, brengt te veel moeiiykheden mede. Onze Speciale Afdeellng levert U Verbandtrommels in alle mogeiyke modellen en afmetingen Ook voleens de voorschriften van de Arbeids-Inspectie Verbandtrommels voor: groo»e en kleine Bouwwerken. Scholen. Fabrieken. Inrichtingen. Werkp’aatsen. Huishouding. Automobiel. Autobussen enz By-vu'lir.g van verbandtrommels geschiedt by ons correct goedkoop en zeer spoedig Alle verband-artikelen en instrumenten ook los verkrijgbaar naar gewenschte hoeveelheid en soort. water hemels, recent den Heer. Alle wilde en tamme dieren, zewent den Kinderen der menschen, zegent den Heer Heer.” En hoe gemakkelitk wordt dat loflied voor den mensch. als hll slechts naar *t woord Guido Gezelle. zijn ziel te luisteren legtl J. GROEht M.8.F. Burg. Stand van 1 tot en met 31 October Geboren: Gerardus Petrus, z. van Klaas Ursem en Aafje Mulder. Thymen, z. van Geert Koster en Geesje van Voen. Rember- tus, z. van Jan Rood en Emma Klaver. Overleden: Klasina Anna de Boer, 10 we ken. d van Pieter de ïioer en Neeltje Jo hanna Becker. Lourus Verhage, 54 jaar, ge scheiden echtgenoot van Elisabeth van Dalen- Willem Deugd, 91 jaar. weduwnaar van Marytje Kok. Maria Kool, 68 jaar, echtge- noote van Walterus Petrus Schutte, 63 jaar, echtgenoote van Jacob Kuiper Cz. Ondertrouwd: Petrus Obdam, 23 jaar, te Blokker en Elisabeth Anna Pater. 21 jaar, te Bergen, onlangs te Hoogwoud. Cornells Schouten. 50 jaar, weduwnaar van TrUntje Groot, te Hoogwoud en Petronella Hooyboer, 26 jaar, te Opmeer. Getrouwd: Petrus Obdam, 23 Jaar. te Blok ker en Elisabeth Anna Pater, 21 jaar, te Bergen, onlangs te Hoogwoud. Jaarverslag. De SECRETARIS bracht hierna het jaarverslag uit. wy ontleenen hieraan het volgende: In het afgeloopen boekjaar heeft de regeerlng bygedragen voor het onder zoek van 24253 runderen f 12126.50 en voor 107 wegens open vorm afgeslachte runde ren f 2675, terwyi door haar bovendien verzorgd werd het onderzoek van de se- en excreten en het algemeene toezicht op het onderzoek. In de kosten van onderzoek zal door het provinciaal bestuur worden byge dragen met f 24253. Voor de afgeslachte runderen werd betaald f 2675. Voor het onderzoek van 24253 runderen werd in to- f 26678.30 en voor de 107 vorm afgeslachte dieren bolder de diepte in naar het beekje, om daar de lastige bezoekers en mecereizlgers te verkwikken of liever te verschrikken met een frlsch bad. Aan water hebben ze een broertje dood en dat is maar goed ook; wy waren ze kwijt! Weer ging de weg door het beekje en we kropen over en onder gevallet dikke boomstammen heen gingen langs groote rotsblokken weer naar het punt van uitgang terug. Achter de pastorie is het ook mooi, maar dat kim je allemaal te voet bereiken en daarom steken we zoo graag in een prauwtje de rivier over. Dat hadden we op een goeien Zondag ook weer 'ns gedaan Tegen een heuvel aan geleund lag onze ladang of rijst veld en vandaar was er een weg. zei men, naar de ladangs van den kampong La ham Ja. d’r was ee.- weg en een mooie ook en die liep over een heuvelrug. En dan zie je aan beide zyden t bosch afdalen de diepte in en sta je te kyken over een meer van groen. Verdwalen Is heelemaal niet onmoge- lyk. 1 Is rondom overal hetzelfde. Uit voor, zerg neem je altijd een parang, een Ba- hausch zwaard, mee. Dat is op onbekende wegen dubbel welkom. Je slaat hier en daar een tak van den boom om zoo noodig door dit middel den weg terug te kunnen vinden. In z.-x>'n geval kwamen we te verkeeren. We draaiden steeds op hetzelfde punt uit en be reikten nooit de ladangs. die we zochten. Gelukkig, dat we een kleinen voorzorgs maatregel genomen hadden! We gingen maar gauw de prauw opzoeken. Eerst ga je dan een stuk stroomopwaarts, totdat je de prauw kunt laten schuin over den grooten stroom, de statie af. Werkeiyk het binnenland is mooi! En Borneo bergt in zyn uitgestrekte wouden ’n geweldigen njkdom aan boschproduc mn en heel paradijsschoone p>«lries. Zoo zorgt O. L Heet er voor dat ook de werkers In zyn wijngaard een gepaste ontspanning kennen, t Heeft mU persoonlijk zeer genotvolle en rijke oogenbllkken bezorgd' Is T dan niet gevaarlek in die bosschen? Behalve mieren en bloedzuigers heb ik er niets gevaarlijks gezien: geen enkel wild dier, geen enkele slang. Herten en dwerg hertjes, wilde varkens en wilde ooschkatten zijn er genoeg, maar die moeten van ons niets hebben. En omdat we nu juist niet stil vooruitsluipen, kunnen ze ons al van verre hooren aankomen en zorgen, dat ze uit onze nabijheid vandaan blyven. Vogels zyn er wel en heel mooie kleurige ook. Meer aan den rand der bosschen aoort men de zangvogels en een ervan heeft veel weg van onzen merel of lijster. En dat is toch zoo mooi in die stille omgeving! Als de zonnehitte en de zonneblankheid gaat dalen en de zon zelf ondergaat, dan wordt ’t zoo helder in de natuur en is 't een oogenlust te staren in de lichtspeling van zon en bosch. Dan komt de avond, de in drukwekkende stilte van Indié. Een zware krekelstem geeft eerst met één sjierp t half uur vóór zonsondergang aan en als ie twee maal roept, is ’t zes uur. Het heele krekel- koor valt in. rondom in ‘t bosch. maar ook rondom de woningen. Indié schijnt stamp, vol te zitten. *t Is net als by den bakker in zt*n lekker warme bakkerU! Trouwens het tropenklimaat heeft veel weg van een bak oven! De temperatuur by avond is verrukkelyk. Veel aangenamer dan een Hollandsche zo meravond, die zoo moeilijk de drukkende hitte loslaat. Bij helderen avond staat de lucht vol sterren. De melkweg is één wit lichtgeflonker. Daarin en omheen de ster renbeelden van den Zuideiyken hemel en midden daarin het zuiderkruis. De groote beer aan den noordkant ligt op zijn rug en heel ver kun je de poolster nog vinden. Iedere avond in Indié brengt me opnieuw onder z*n zachte bekoring en senenkt me steeds weer nieuwe voldoening en verkwik king. De lofzang der drie Jongelingen in den vuuroven van Babylon doet je vanzelf in stemmen met den lof, dien heel die mooie schepping door zyn bestaan alleen gedurig den Schepper toezingt. Luister maar: „De aarde zegene den Heer. Love en ver- heffe zij Hem hoog in eeuwigheid. Bergen en heuvelen, zegent den Heer. Alle gewassen op aarde, zegent den Heer. Waterbronnen, zegent den Heer. Zeeën en rivieren, zegent den Heer. Zeegedrochten en al wat wemelt in het zegent den H»er. Alle vogelen des taal uitgegeven wegens open f 5350 Met inbegrip vorige dienstjaren en de andere sten, was het-totaal bedrag aan inkomsten f 53.692.79 (de bijdrage voor het jaar 1931, het laatste deel dus van het boekjaar, moet nog door het provinciaal bestuur worden ulteekeerd) Er waren 26 vereenigingen aangesloten (evenveel als het jaar te voren) met 1434 veehouders (verleden jaar 1380). Het aan tal onderzochte dieren boven 2 Jaar 18317 v. j. 16558. beneden 2 jaar 5936 v. j. 21762. Van de oudere dieren reageerden na het onderzoek 4521, van de jongere 275. In ver- gelijking met het vorige jaar was de uit slag voor de oudere koeien iets gunstiger, voor het jongvee iets ongunstiger, over het geheel een tikje gunstiger. Het aantal we gens open vorm van t.b.c. af geslachte run deren steeg van 89 tot 107 dieren. De on derzoekingen van den aanstaanden winter zullen een. antwoord geven op de vraag waaraan deze stijging is toe te schrijven aan verminderd weerstandsvermogen of aan het beter georiönteerd-zyn van de veeart sen, <Jie daardoor vlugger hun conclusies kunneta vaststellen. Ten opzichte van de reactie-vrije veebe- slagen valt geen vooruitgang te constatee- ren. Uitvoerig werd uitgeweid over het be smettingsgevaar van de t.b.c. en eenige voorbeelden werden genoemd van sterke uitbreiding als gevolg van een niet nauw lettend toezien. Als een der moeilijkheden van een goede t.b.c.-bestrydlng werd ge noemd de tegenwerking van sommige on derlinge veeverzekeringen (veefondsen). Dit werd nader aangetoond, waarna ongemerkt werd, dat de fondsen te Barsingerhorn en Zijdewind na persoonlijke besprekingen met een der bestuursleden besloten met de zaak mede te werken. Bijzondere aandacht werd In het Jaar verslag besteed aan de gezondheid van het vee in het consumptlemelk-gebled rondom Amsterdam. Geconcludeerd werd, dat de volksgezond heid het bestrijden eischt van de t.bc. onder het rundvee en dat de overheid zich er niet bij kan neerleggen dat er niets zou gebeu ren. Zou men daarom niet vrijwillig den strUd opnemen, dan zou zou het wel eens tot een verplichting kunnen komen, wat wellicht voor dc boeren niet beter zou zyn. Het jaarverslag werd onder applaus goed gekeurd. werd aangenomen met dezelfde stemverhou ding. Ter uitvoering van het besluit van den Raad van 1 September is een aanbesteding gehouden tot het bouwen van een RJC. landbouwschool en woning en dit gegund voor f 18832, terwyi bouwterrein is aange kocht voor pijn. 1400. Voorgesteld werd aan de R K Vereeniging tot verschaffing en bevordering van opvoe ding en onderwijs ten behoeve van den land en tuinbouwenden stand in het Bisdom Haarlem te verhuren een door de gemeente te bouwen schoolgebouw voor minstens t 1520 gedurende 25 achtereenvolgende laren. Aan het hoofd dezer landbouwschool te verhuren een door de gemeente te stichten woning voor minstens f 350 per jaar. Een bouwterrein voor genoemd doel aan te koopen ter grootte van ongeveer 11 Aren voor de som van hoogstens f 1400. Een geldleenlng aan te gaan van ten hoogste f 22300 tegen een rente van hoog stens 5 pet. af te lossen te beginnen in 1932. met jaariyks minstens f 500. Biykens de gemeentebegrooting over 1931 is een post geraamd van f 545 als opbrengst van een geldleenlng, bestemd voor restau ratie van het oude raadhuis. In verband hiermede werd voorgesteld een geldleenlng aan te gaan van hoogstens f 600 tegen een rente van hoogstens 5 pet. Na toelichting door den voorzitter werd tot vaststelling besloten. Hierna volgde sluiting. Gemeenteraad Een vergadering van den gemeenteraad werd Donderdagmorgen gehou den. De voorzitter opende de vergadering en wydde eenige waardeerende woorden aan het overleden raadslid wyien den heer C G. Kok. De geloofsbrieven van het benoemde lid van den Raad den heer C. Beemster, werden in orde bevonden, zoodat tot toelating werd besloten. De vereischte eeden werden afge legd. Besloten werd aan de Malaria-commissie in Noord-Holland voor 1932 wederom 1 cent per inwoner subsidie te verleenen. Aan de RK. Geitenfokvereeniging te Spierdyk werd f 10 subsidie verleend. Op het verzoek van K. Appel alhier, om een gecentraliseerde noodslachtplaats aan te wyzen, werd afwijzend beschikt. Van de commissie van den legwedstryd te Beemster betreffende het pluimveebedryf, was ingekotnen een verzoek om subsidie. B. en W. adviseeren evenals het vorige jaar f 10 beschikbaar te stellen. Na bespreking werd besloten Indien er geen deelneming uit deze gemeente is, geen bijdrage te verlee nen. In het tegenovergestelde geval zal de subsidie worden verleend. Aan het bestuur van den R.K Land- en Tuinbouwbond werd ten behoeve van een cursus vdor zaalhuur, verlichting en verwar ming f 84 toegestaan. Aan het R K. schoolbestuur te Zuldep- meer werd Ingevolge art. 101 der L. O.-wet een voorschot op de toe te kennen vergoe ding verleend. Tot gemeente-geneeshecr werd na eenige bespreking benoemd de heer P. J. V. van Wesemael te Wognum. De benoeming gaat op 1 Januari a.s. In en voorloopig voor den tyd van 1 jaar. De verordening op de heffing en invorde ring der besmetteiyke-ziektengelden werd vastgesteld. Hierna volgde behandeling gemeentc-be- grootlng en begrooting Burgerlijk Armbe stuur 1932. Verschillende posten werden besproken. De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag van f 39959.08 met een post van on voorziene uit gaven van f 288.92 gewone dienst en f 8545.37 kapitaaldienst. De begrooting van het BurgerUJk Arm bestuur werd vastgesteld tot een bedrag van f 191942 met een post onvoorziene uitga ven van f 94.42. In verband met de gebleken noodzakeiyk- heid om de inkomsten der gemeente te ver- hoogen, werd voorgesteld: tot invoering van - hondenbelasting wo l S en f 2; tot ophef fing van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting; tot verhooglng der op centen op de hoofdsom der personeele be lasting van 40 tot 100. De heer Wagenaar achtte de voorgertelde belasting van f 5 en f 2 veel te hoog. HU vreesde dat bU deze verhooglng vele hon den zullen verdwynen en dientengevolge de opbrengst beneden de verwachting zal bly ven. HU wilde voorstellen het bedrag te bepalen op f 2.50 en f 1, hetgeen instem ming vond bü andere leden. De voorzitter zegt dat er geld moet ko men en dat B. en W. meenen dat deze be lasting niet te hoog is. Het voorstel van B. en W. werd hierop verworpen met 4 tegen 3 stemmen waarna het voorstel Wagenaar Heel, heel ver van de beschaafde wereld leef je in een omgeving, waar de natuur haar eigen wegen gaat en waar men schoon heden ontmoet, die men er niet zou zoeken. Men leeft er te midden van een natuur- weelde, die je soms geweldig aangrijpt, zóó. dat je d’r van zucht. De platte grond van de statie is geteekend In een minimum van tydi Op ruim een vier kanten hectometer kun je alle gebouwen neerzetten en in een paar minuten kun je ze van eind tot eind doorloopen. Maar daar omheen gaan de kleine wegeltjes naar den groententuin, naar het kerkhof, naar den rubbertuin, naar het voetbalveld, naar de bosschen en de beken. Rondom de statie heb je de onvervalschte natuur. 't Is een Z3e van groen, en daar tusschen- door de meestal witte stammen der boomen en daarin speelt de zon cn toovert er prach tige schaduwplekken. De natuur is tropisch weelderig Een boom gaat onder en wordt van wortel tot kruin, om stam er in tak en twijg bedekt en volgegroeid met woeker planten. En dat hangt in trossen als sluiers naar beneden en maakt het tropisch bosch ondoordringbaar. Toch slingeren zich door die boschgemeen- schap vele voetpaadjes, die de Dajaks er met hun parang in gemaakt hebben, om hun rijstvelden te kunnen bereiken en hun jachtterrein te kunnen doorkruisen. En langs die paadjes gaan ook wy dikwyis wan delen om te dwalen in de rijke vr(je natuur. De omgeving is zeer heuvelachtig, t Is een gedurig klauteren langs en over strui ken en omgevallen boomen, 't is oppassen, dat je niet ultgludt en je kleeren niet scheurt. Trouwens op zoo'n wandeltocht trek je natuuriyk niet je beste toog aan, doch zoek je wat oude spullen op. Die zyn altyd nog goed genoeg voor een omzwerving in de bosschen. En dan moet je 'ns zien, hoe je terugkomt! Geen wonder! ’t ZUn geen ge baande wegen; struiken en stronken van alle kanten en daar wring en kruip je door, heen. Woekerplanten houden je vast en al lerhande onkruid omstrengelt Je beenen! Behalve je collega's heb je als gezellen de groote boschmleren en de bloedzuigers. Dat tuig is zeer handig en weet er wel wat op te vinden o-n zich aan je lekker Hollandsch bloed te goed te doen. Aan weerskanten van de rivier is de streek rondom de statie even heuvelachtig. Door de smalle dalen stroomen meestal ondiepe beekjes. Die vormen over ’t algemeen de best begaanbare wegen De bedding van fyn steen spoelt over gladde rotsen heen. Door dat heerlyk koele water te loopen Is een waar genot en een aangename verkwikking in de tropen. Op zulke wandelingen raak je wel ’ns onder den Indruk van de majes tueuze wyding van het oerwoud. 8tel u voor een klein beekje, maar eenige meters breed. Het kronkelt door het bosch en zo“kt zich een weg door de heuvels heen. Aan belde oevers ondoordringbaar groen; dan gaan we door de rotsen heen, soms sta pelen ze zich als reuzen-blokken honderden meters hoog op en verheffen zich loodrecht de lucht in. Dan is 1, alsof de eene boom den anderen zyn schouder leent om hooger nog te klimmen en op te stijgen naar de blauwe lucht, naar het witte zonlicht. DAt boort door het oerwoud heen en werpt hee le stralenbundels door ’t dicht gebluderte en sprenkelt vonkjes en sterren tot op de stille bedding vin het beekje. Hoe dlkwyis heb ik daarvan genoten en telkens als we op wandeling zoo iets ontmoeten. lUfct T weer nieuw en schenkt weer nieuwe voldoe ning. t Is echter niet altyd genieten, op 'n keer beklommen we een der heuvels aan den overkant der rivier Altijd maar klimmen naar t zonlicht toe! Ook op het bovenste puntje sta je nog rondom in de boomen. overal bosch! En toen naar Beneden! En vlug dat *t ging, want ja. ook in het oer woud gaat dalen vlugger dan stygen Alle drie gleden we achter mekaar naar bene, den. totdat we In eens midden in een groot mierennest terecht kwamen. In een oog wenk zaten we onder en overal werden we gestoken. Gauw wat stampen en schudden en slaan en leelyk doen en dan holderde- „het •pookbaJ» genoemd. Eenige jaren geleden heeft een van de beweners zich daar van het leven kort daarna is er weer een zelf moord gepleegd en thans Is er dit misdryf ontdekt. Men verwacht niet, dat er nog iemand gevonden zal worden, die bereid .zou zyn In dat huls te gaan wonen, nu drie opeenvolgende Bewoners er een onnatuur- lUken dood zyn gestorven. De commissaris van politie te Gorinchem kon gisteravond, In het belang van het on derzoek, nog geen nadere mededeellngen doen. -n totaal In ontvangsten en uitgaven bet jaar 1 Mei 1930—30 April 1931 f 53602.79 met een batig saldo van I t 5402.99. De begrooting over het Jaar 1931—1932 werd In ontvangsten en uitgaven vastge steld op f 75278.98. met een geraamd batig slot van f 21528.83. De heer Ham vroeg of het bedrag van f 1.per rund voor onderzoek door de die renartsen niet verlaagd kan worden nu men allerwege door den nood der tUden gedwongen aandringt op beperking van uitgaven. Spr. meende dat hiertoe de mo gelijkheid moet bestaan, omdat men des- tyds ook ten aanzien van de contróle op de varkens tot verlaging heeft kiuwn ko men. De voorzitter antwoordde dat nog niet in het bestuur was maar hU wilde wel als zyn meening zeggen, dat het niet aan te raden Is op verlaging aan te dringen. Als de vee artsen met de boeren meeleven en zoo nu en dan eens aanwipten op de boerderU en hun contróle uitstrekken ook over de nieu we aankoopen en tevens klinisch onderzoek toepassen, is een gulden per rund zeker niet te veel. De heer E. Dz. COVERS onderstreepte deze meening. Voor goed serieus werk -- en dat Is het als het wordt opgevat zooals de voorzitter had aangegeven mag wel f 1.betaald worden. Spr. ontried dan ook eiken aandrang op verlaging. Wel wilde hy de t. b. c.-bestryders-organlsaties opwek ken inniger verband onderling en met bet bestuur te zoeken, opdat de contróle en het onderzoek gemakkeiyker en beter kun nen geschieden. De beer HAM waa niet overtuigd, wil van allen kant verlaging van Men De beer COVERS zou niet mi ider wil len beloonen voor de door de veei'ts'n uit te oefenen contróle, maar misschien men er meer werk voor vragen, dus meer intensief werk, zooals b.v. de veree niging te Stomnetoren deed. De beer HAM wilde van king geen voorstel maken. Ten aanzien van den post de begrooting. aangeduid als uit de rekening van bet vorige om dit laar uit te betalen voor de daar voor In aanmerking komende verhoorde Mldraeen voor afgeslachte rundsren”. zei «e voorritter, dat het niet doenlijk is om nb zuiveren maatstaf die boogers ultkee- rlng te verleenen, zoodat het bestuur voor stelt om voortaan niet meer uit te keeren dan de oorspronkeiyk bepaalde f 50.Een alleszins voldoend onderzoek naar de ver schillende omstandigheden, die zouden uitkee- De voorzitter antwoordde, dat op de ledenvergadering het bestuur had medege deeld, een aanbeveling te doen voor het aftredende lid. Geen der kiezers had op de vergadering mand hierop geerde. Vóór de volgende raadsverkiezing zal op een te houden ledenvergadering beslist wor den of er al dan niet een politiek advies zal gegeven worden De heer C. Nielen verzocht den raads leden actie te voeren tegen het in functie zUn van de gehuwde vrouw in gemeente dienst. De heer Groep antwoordde hierop, dat eenige maand engeleden van katholieke zyde felle oppositie is gevoerd tegen een voorstel van B. en W. om bü huwelUk een ambtenares niet te ontslaan. Resultaat is evenwel niet bereikt wyi de 8. D. A. F. en eenige liberale raadsleden vóór het voor stel van B en W. stemden Na deze discussie werd de vergadering met den Christeiyken groet gesloten. Nog eenige bijzonderheden Dr. van Ledden Hulsebosch vertelde aan een verslaggever, dat hy, te Gorinchem aan gekomen, in het kantoor van den notaris alles onveranderd vond. Dit stelde hy zeer op prijs, omdat dit voor hem het onderzoek belangrijk gemakkeiyker maakt. „Hadden zy dat in de moordzaak-Lans te Rotterdam ook maar gedaan," zeide hy. Het parket te Dordrecht heeft voorts naar Gorinchem ontboden den heer J. van Tas, inspecteur van politie te Rotterdam, chef van de afdeellng fotografie en dlacty- loscopie. De heer van Tas, die reserve- offlcler is, was juist met een batterij onder Delft aan het oefenen. Men heeft hem zoo snel mogeiyk den oproep telefonisch doorge geven en even later was hy per auto op weg naar Gorinchem, na te Rotterdam zyn Instrumenten te hebben opgehaald. In Gorinchem wordt het huls van verslagene algemeen In den nacht van Donderdag op Vrydag heeft In Burgerbrug gemeente Zype een brand gewoed, die niet minder dan vier Perceelen heeft verwoest. De brand begon in het café annex woon huis van den heer C. Pronk en breidde zich uit tot het belendende woonhuis van den heer K. Bos, terwyi vervolgens de twee aangrenzende woonhuizen van den heer Klerk door het vuur werden aangetast. Spoedig was de motorbrandspuit van Schagerbrug ter plaatse aangekomen, ter- wyi bovendien de hulp van de brandweer der naburige gemeente Schagen werd inge roepen De beide brandspuiten hebben echter niet kunnen verhinderen, dat het café met woonhuis van den heer Pronk totaal af- brandde en dat de overige perceelen voor een groot gedeelte door den brand werden verwoest. Omtrent de oorzaak van den brand tast men In het duister. van de overschotten van ontvang- Deze vergadering had gistermiddag plaats in het Landbouwhuis te Alkmaar, onder voorzitterschap van den heer P. Stapel uit Hoogkarspel. Er waren een zestigtal heeren aanwezig, onder wie de heer Wolmerstet als vertegenwoordiger van de nieuw aldaar opgerichte vereeniging. In zyn openings woord. waarin hy alle opgekomenen harte- lUk welkom heette, constateerde de voor zitter. dat de crisis ook In de veehouders- wereld haar Intrede heeft gedaan. Hy wees er hlerby op, dat een productieve en ge zonde veestapel een van de beste midde len is die de boeren in de hand hebben om de crisis te bestrijden en dat die hen sterk doet staan tegenover de regeerlng, als zy om steun moeten vragen. De notulen werden na lezing door den secretaris, den heer E. Koster Dzn onver anderd onder dankzegging goedgekeurd en vastgesteld. Onder de Ingekomen stukken zich een schrüven van het dagelUksch be stuur der gemeente Amsterdam met ver zoek. om. in verband met de aldaar be staande kwestie, zoolang de overgangstyd duurt, de contróle over het vee te willen doen uitvoeren door de vereerïlging. De secretaris deelde hlerby mede, dat die contréde naar aanleiding van dit schrU- ven was opgedragen aan dr. Van Gelder, waarvoor de gemeente Amsterdam vergoe ding zal betalen. Van de vereeniging tot bevordering van hygiënisch melken was bericht Ingekomen, dat in Aug. j l. was besloten tot het op richten van een nieuwe vereeniging en dat deze In October definitief is opgericht. Er waren 47 leden toetretreden. Van het provinciaal bestuur was bericht ontvangen, dat het bereid is de helft te betalen van de premies door de pas opge richte vereeniging In het melkwlnningsge- bied voor Amsterdam uit te keeren, mits die gemeente het overige deel voor hare rekening neemt. Deze heeft zich daartoe bereid verklaard. Door den Nieuwen Bond van Zuivelfa brieken werd medegedeeld, dat voortaan de heer W. C Oude fans als vertegenwoordi ger dezer organisatie zal optreden in de plaats van den heer Harp. Medegedeeld werd, dat met de dieren artsen Is overeengekomen, dat voor alge heel onderzoek der dieren een gulden per rund zal worden uitgekeerd. Al deze stukken werden voor kennisge- Verkiezing bestuurslid. Het aftredend bestuurslid, de heer E. Dzn. Covers werd by acclamatie herkenen. Rondvraag? ASSENDELFT vroeg eerdere uitbetaling voor opgeruimde dieren. SECRETARIS antwoordde, dat wordt voldaan zooveel mogeiyk Is. De heer BOONTJES drong er op aan, dat belanghebbenden gehoord zulten wor den alvorens over hun royement zal wor den beslist. De VOORZITTER zei overweging toe. De heer KOSTER vroeg het bestuur pa raat te blyven ten aanzien van de vergoe ding aan veeartsen. De heer SLOT te Hoogkarspel sprak over het hooge percentage van reactte-dieren in zyn vereeniging en vroeg of moet worden aangedrongen op sterker klinisch onder zoek. HET BESTUUR raadde zulks aan en zei, dat de vereeniging er wel meer van zal hooren. Verder vroeg de heer SLOT of het, nu de f 2000 voor verhoogde bydrage voor af- geslachte runderen niet meer zal worden uitgekeerd, niet goed zou zyn premies uit te loven voor tb.c.-vrUe stallen Spr. zou hierin een aansporing voor de boeren zien om de reactte-dieren sneller weg te wer ken. HET BESTUUR zegde ovci weging van dit idee toe. De heer BOS vroeg voor elk lid een be- wys van lidmaatschap, wat bü verkoop van vee getoond zou kunnen worden. De VOORZITTER kon hiermee accoord gaan en zegde toe de vraag in het bestuur te zullen bespreken. SCHAGERBRUG vroeg afschrift van het sectie-verslag van onderzoek der runderen ten behoeve van de plaatseiyke t. b. c.- bestrydlngsorvanlsaties. De heer DUIN Schoor 1) vroeg waarom para-t.b.c. als reden van afmaking niet vergoed wordt. Die ziekte is toch ook be- smetteiyk en er schünt niets tegen te doen te zyn. Dat veten nog afzijdig staan van de vereeniging, komt mede doordat de para- t.b.c. niet vergoed wordt. De’ heer ’t HOOFT, propagandist t.b.c.- inspectie veeartser.ijkundige dienst te Haag, hoopte by zyn spreekbeurt op November de meening der boeren Schoort te wyzigen in het voordeel der ver- eeniging. De heer HAM merkte op. dat de naam der vereeniging toch ook spreekt van „an dere veeziekten." De VOORZDTER gaf dit toe. maar men moet bedenken, dat we nu nog maar be zig zyn aan het eerste deel van dien naam; als we hier klaar mee zyn, komt ook Let andere aan de orde De heer VELDSTRA vroeg nader mede deellngen omtrent de moeiiykheden, waar van de voorzitter had gesproken ten aan zien van de ve hoojde uitkee.ring. Snr.’s vereeniging had toch alle mogeiyke opga ven verstrekt en dat zouden toch ooi: de andere organisaties wel kunnen doen De VOORZITTER bleef van meening. dat desondanks de moeilijkheden te groot zyn om tot een stelselmatige hoogere uit- keerlng te geraken De heer H. K. KOSTER meende, dat. als overal de toestand was zooals In Opmeer, de taxatie gemakkeiyker zou zyn. Als er In elke vereeniging een soort verzekering was. zou er kunnen komen wat de heer V. wenschte. K>e heer BAKKER, directeur van veefonds, merkte op, dat de boeren, hun vee niet ’-erzekerd hebben, de nadeell- ge gevolgen moeten dragen. SCHAGERBRUG meende, dat de belang stelling voor de t.bxs.-bertrlldlng verflauwt, en vroeg of de neer t Hooft bereid is die eens weer wat on te wekken. De heer t HOOPT zegde dit toe, men moet vroe<rtl1dig aanvragen. De VOORZITTER sloot hierna de ver gadering met het ultapreken van de hoon, dat de leden propagandisten zulten »yn voor de vereeniging. in het belang van de volksgezondheid

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6