ELCK_WA T WILS westwoüd PROVINCIAAL NIEUWS Hoe schriftvervalschers te werk gaan OBDAM WARMENHUIZEN VEILING-O VERZICHT Altijd beleefd i r i j i i I I I I' I I i WAARLAND EGMOND AAN ZEE BLOKKER HEEMSKERK OUDE NIEDORP BARSINGERHORN UITGEEST ASSENDELFT SCHAGEN voldoende be- wordt voorstel-Molenaar aangenomen. waarna VRCU- acht het van 5 bij den i VERGADERING VAN r»EN RAAD Het muntgas verlaagd alhier, en A. voorstel van B. en volgende i r r i i 5 5 1 i i l r I 1 8 t 1 J l l S 1 van alle verwl- autogrameigenaar I verbruikt wordt, hoe lager de prijs kan wor den; als de slechte verbruikers normale E Een handigheid, die noodlottig wordt Vee- vahehte rappor v’i. tot vervalachte autogram- men kwartslamp onthult staat, dat goede arbeiders meer kunnen dienen. De heer Mink vindt het loon te laag; met f 3.houdt men de armoe niet uit een ge zin. De heer Slot wijst er op, dat in parti culiere bedrijven niet (veel) meer betaald *Een nieuwe vereenlging? Blijkens een in dit nr. voorkomende advertentie zal alhier een vergadering worden gehouden om te ko men tot de oprichting van een vereenlging ter-betattWng. van .Banne en. P01(lerbelgnr gén. Animo. Aan een oproep om adspirant- leden voor de fanfare „Eensgezindheid" werd Wel gevolg gegeven. Niet minder dan 21 jon gelui meldden zich op de Donderdag gehou den vergadering aan FEESTVERGADERING R.K. WENBOND Onder bevredigende belangstelling van de zijde der leden herdaAt de R.K. Vrouwen bond. zijn 10-jarig bestaan. De feestvergade- ring in een der lokalen van de oude zusters- school werd geopend door de presidente mej. Appelman-Deken. Deze bracht in her innering het vruchtbaar werken in het afge- 100pen tijdperk, waardoor zoo veel goeds in de parochie tot stand is gebracht, waarop met vreugde kan warden neergezien. Uit het financieel verslag van de penning- meesteressse mevr. Koerman-van Langen, vernemen wij dat de inkomsten plus het saldo van 1930 bedroeg f 261.83, de gave f 156.01, aldus een batig saldo van f 105.8a. Door de secretaresse, mej. C. Slot werd een uitgebreid resume gegeven over het 10-jarig bestaan van den R. K. Vrou wenbond. Vermeld zij het prachtig werk der hulpvérleening in groote gezinnen en door uitdeeling van kleedingstukken in behoeftige gezinnen. Een bedrag van ruim f 49a werd als zoodanig uitgegeven. Na een prachtige vertooning van de film „Marchtia,” een episode uit de eerste Chris tentijden, en een hartelijk woord van den ZeerEerw. Heer L. Th. Mulder, pastoor der parochie, die als geestelijk adviseur de jubileerende vereenlging in waardeerende bewoordingen toesprak en als zijn wensch te kennen gaf. dat de R.K. Vrouwenbond in de toekomst in zijn nuttig werken in deze parochie zal blijven doorgaan, werd deze prachtig geslaagde feestavond onder dank gesloten. J)e Blokkers” In het patronaatsee- bouw had de jaarvergadering plaats van de R. K. Voettxüvereeniglng „De Blokkers”. Het dagboek. Inzake het verloop van de gespeelde wedstrijden en verdere aangelegen heden. op overzichtelijke wijze bijgehouden, werd door den secretaris uitgebracht en goedgekeurd. Hierna volgde het eerste jaarverslag, waar in op correcte wijze het wel en wee der ver- eemging werd weergegeven. Het ledental blgtcheneden verwachting. Het verslag sluit met dank aan allen die hebben meegewerkt aan het welzijn der club en een aanmoedi ging tot de leden. De heer M. Karsten, penningmeester deed hierna rekening en verantwoording. De ont vangsten waren f 1073.14 en de uitgaven t «8453 Saldo f 388.61. waarvan f 300 ge plaatst op de Boerenleenbank. De rekening werd aldus vastgesteld. De ZEerw. heer Pastoor Blankenauw werd verwelkomd. Bj) de bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren H. Verbeek en C. 8ijm werden de aftredenden herbenoemd. De kwestie der ongevallenverzekering werd aangehouden. Nadere Inlichtingen Inzake het risico bjj het spelen van vriendschappelijke wedstrijden zullen gevraagd worden. Het bestuursvoorstel, de contributie te ver lagen van 35 op 20 ct. per week, en geen reisvergoeding meer te geven, werd verwor pen. Pastoor Blankenauw concludeerde dat de toestand nu voorlooplg ongewijzigd blijft, waarop de voorzitter, dit bevestigend, zich voorstelde dat het bestuur alleen reisver- goedlng zal verleenen voor verre afstanden naar te houden competitiewedstrijden voor senioren Tot leden der kascommissie werden aan gewezen de heeren C. C. Stalenhoef en C. Komen. De Z Eerw. heer Pastoor wenschte de ver- eeniging bij de wedstrijden het beste succes toe en hoopt dat er steeds een goede geest van samenwerking onderling moge heer- schen. Ter voorkoming van absentie der spelers voor uitgeschreven wedstrijden werd beslo ten een boetestelsel in te voeren. Bij afwezig heid zonder voorkennis aan het bestuur zal <1 enspelers een boete woeden opgelegd van t 1 per keer en voor de reeerve-spelers f 050. Hierna volgde sluiting. Marius, een eenvoudig burger uit Mar seille. maakte zich gereed naar Parijs te reizen, om daar de Koloniale Tentoonstel ling te bezoeken. Zijn vrienden waarschuw den hem. De PariJzenaars, meenden si), heb ben heel andere gewoonten dan wij. Je mag op de eerste plaats niet zoo druk en ongema nierd zjjn als in Marseille, maar je moei altijd beleefd, uiterst beleefd zijn. De wak kere Marius knoopte *t in zijn oor en speel de het met eenige moeite dan ook klaar om nergens aanstoot te geven. Den volgenden dag stapte hij in een autobus. Naast hem zit een dame. ..Madeleine” mompelt zij als de conducteur met de kaartjes komt. Natuur lijk bedoelde zij de halte nabij de Made- lelnekerk. Halt, denkt Marius, hlsr gebiedt de be leefdheid zich voor te stellen. En als de conducteur hem vragend aan klikt. mompelt hij met een beminnelijk ge.- sicht: .Marius! Marius Dupönt uit Mar seille!” Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: een hond (herder, geel-zwart) en twee petten. Verloren: een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij de politie. wordt, het gaat niet aan de arbeiders in Staatsboschbeheer hooger loon te geven dan de arbeiders in de particuliere bedrij ven. De heer Mink zou graag zien, dat het loon op De neer veel opbrengt, verplicht zulle: Meldlngspost Voor eerste hulp bij ongelukken is als meldlngspost voor deze gemeente aangewezen dr. Postma. Voordracht Ter voorziening der vaca- tu™ van Hoofd der O. L. school alhier, wegens eervol ontslag aan den heer I. J Schroevers, zjjn door B. en W. op de vocr- omcht geplaatst: H. Buddendorf te Doe- tinchem, r. Kelderman te Zuld-Eierland 'Texel) en W Hicmstra te Behagen. Meowe weg De eigenaren d'e grond 5}Uen me ten afstaan voor aanleg van den eeuwen weg, willen, naar wij vernemen, **8®n 11. 12 en 13 dezer ter secretarie wor- opgeroepen tot het houden eener eerste ““breking betreffende de te bepalen koop prijzen. schuur en erf, groot 15 A. 60 c.A.. benevens 2 perceelen weiland, te zamen 2 H.A. 41 A. 90 CA Koojier K. Hoogschagen, Zijpe. voor f 885452 Combinatie perceelen weiland 5. 6, 7. 8, Vesseerd heeft, waarna getracht zal worden een conferentie te mogen hebben met Ged. Staten. Dit voorstel werd sluiting volgde. Verknoping Donderdagmiddag had in de groote zaal van de Cérès de toeslag plaats van het heerenhuis aan de Land- bouwstraat. de boerenwoning en de lande rijen van wijlen den heer Pieter Buis Jz. Perceel 1, heerenhuis. kooper de heer C. Buis, f 6250.—. Combinatie perceelen 2, 3 en 4. waaron der de boerenplaats aan den Molenweg met liteit van het product van 16—35 ct. per Kg. Woensdag 5 November werd de eerste ge- Munenlljke schorseneerenvelling gehouden. Ongeveer 30.000 Kg. was op deze veiling aangevoerd. Er was echter over het weinig kooplust, zoodat de meeste partijen werden opgehouden. De prijzen voor le «oor liepen uiteen van 1012 ct. per Kg. f 3.gesteld wou worden. Geus vreest, dat, als de kool niet ook kleine bouwertjes straks verplicht zullen zijn aan het werk te gaan. De Voorzitter zegt, dat de gezamenlijke gemeenten gepoogd hebben om f 3.uit betaald te krijgen, daar is echter nog geen antwoord op gekomen. Besloten wordt het verzoek voor kennis- geving aan te nemen. Van Ged. Staten was bericht van goed keuring ingekomen van het raadsbesluit tot het converteeren van de geldleening, groot f 50.146.—. Voor kennisgeving aange nomen. Van de caféhouders in deze gemeente was een schrijven ingekomen om de belasting op de biljarts te doen vervallen. B. en W. stellen den Raad voor de hoofd som van deze belasting, zijnde f 20.— te be palen op f 10. In het adres wordt er op gewezen, dat de koffiehuizen van de crisis een nadeeligen in vloed ondervinden en deze belasting ernstig drukt op de exploitatie der bedrijven. De heer Mink vraagt hoeveel biljarten er zijn in deze gemeente. De Voorzitter: negen of tien. Z.h.st. wordt conform - W. besloten. Ingekomen was voorts een verzoek van de weduwe P. Vos, J. Beukers en J. B. Maste ring om hun een vergoeding toe te kennen, ingevolge art. 13 der L. O.-wet, over 1931. B. en W. stellen voor f 10.per kind te verleenen, aangezien de kinderen meer dan 4 K.M. van de school wonen. Conform z-h-st, besloten. Op een vraag van den heer Mink deelt de Voorzitter mee dat de arbeiders in Staats- bcschbeheer f 2.50 per dag verdienen plus den gemeentetoeslag; de mogelijkheid be- --ver_ Burgerlijke Stand Geboren: Sietske, d. van L. Mink en J. Hiemstra; Aafje, d. van P. Zwakman en G. Dekker; Neelie, d. van J Schreuders en N. Vink; Annie, d. van A. Wielijk en E. van der Stam; Jan en Annie Gerarda. z. en d. van A. J. C. Vader en A. Boom; Jacob Pieter, z. van Ja^. Pooi en G de Beurs; Jacobus Bernardus, z. van Alph. Öynesael en E. L. de Smit; Greta, d. van P. Slot en N. Cath M. Kuiken. Ondertrouwd: P. Moeliker, Müller te Winkel. Getrouwd: Henk Smit en J. Kossen; H: Dooinkamp en A. van der Klooster. OverledenT. Groot, oud 89 jwed. van K. Palsgraaf; Annie, d. van A. Wiedljk en E. van der Ham; Jan, z. van W. Vader en van A. Boom. j Beverwijk. Niettegenstaande het aanbod der verschil lende groentensoorten nog van beduidende omvang kan worden genoemd, toch begint zco langzamerhand de veiling meer het aan zien van winterbeeld te vertoonen. Al was het niet veel meer wat den laataten tijd van zomerproducen nog als restanten werd aangevoerd, de enkele vorstnachten der vo rige week maakten hieraan voor goed een einde. Hoe onprettig dit voor sommige In brengers ook mocht stemmen, toch is de goede zijde hiervan ook weer aanwezig, daar het glasproduct hierdoor niet meer zoo sterk beconcurreerd wordt. Voor enkele glaspro ducten trad dan ook een kleine verbetering in, hetgeen vooral met bet artikel sla en tomaten duidelijk naar voren kwam. Wat overigens den handel betreft, voor de meeste producten kon de stemming der laatste vei lingen niet bevredigend worden genoemd, daar de prijzen over het algemeen aan den lagen kant stonden. Bloemkool kwam bij sterk verminderden aanvoer weer tot een kleine verbetering voor eerste soort van 1012 cent. Voor mindere kwaliteit was weinig belangstelling en be paalden de prijzen zlah naar evenredigheid der kwaliteit. Spruiterrdie In het begin der vorige week weer met eenigszlns gunstiger prijzen uitkwamen, ondergingen de laatste veilingen weer een sterke daling, met terug- loopende prijzen die absoluut als niet loo- nend kunnen worden beschouwd. Ook voor de andere koolsoorten bestond weinig koop-' lust, zoodat de besommingen voor deze pro ducten over het algemeen zeer miniem waren. Van Bospeen zijn de aanvoeren nog zeer groot, waardoor de prijzen natuurlijk sterk werden beïnvloed. De meeste partijen kon den dan ook aan geen behoorlijke noteerin- gen komen die uiteenliepen van 48 ct. per bos. Andijvie gaf tengevolge der vele afwijkin gen waarvan vele nog op rekening der vorstnachten kunnen worden gesteld, even eens een groote schommeling in prijzen. Voor het goede product was nog al atten tie, hetgeen duidelijk uitkomt In de notee- ringen die een verschil aangeven van 15 65 ct. i>er kist. Spinazie van goede kwaliteit vond nog al willige kooper» en kwam voor eerste soort aan prijzen van f 0951.35, terwijl mindere soorten werden betaald terugloopend tot 30 cent per kist. Sla was als glasproduct goed te verkoo- pen en ging naar soort van 36 ct. per stuk. In den kleinhandel bleef de opleving, die vorige week was ingetreden vrijwel besten digd en bleven de prijzen op peil van 46 ct. per Kg Tomaten waarvan de aanvoeren al sterk beginnen In te krimpen, hadden veel aan dacht. De noteeringen varieerden naar kwa- R. K. Volksbond. Donderdagavond ver gaderde de R. K. Volksbond te 7 uur in het Gezellenhuls. In rijn openingswoord wees voorzitter Twaalfhoven er op. dat de laatste vergade ring van de afdeeling reeds lang geleden was en men van meerdere kanten weer eens naar eer. bijeenkomst verlangde. Na lezing van de notulen kwamen ver schillende ingekomen stukken aan de orde. Hierna bracht de heer Twaalfhoven ais plaatsvervangend afgevaardigde verslag uit van de gehouden Centrale Raadsvergade ring, waarna de samenstelling van het win terprogram de aandacht der aanwezigen vroeg. Gezien het feit, dat de in de laatste Jaren gegeven cursussen zoo slecht bezócht waren, meent het bestuur geen krachten bulten de afdeeling daarvoor te moeten interesseeren. Er wordt dan ook besloten In de komende winterperiode een paar praatavonden te hou den en een tweetal sprekers van het Hoofd bestuur aan te vragen. Vervolgens kwam een voorstel van den heer C. Daan in behandeling, hetwelk tot doel heeft, de oprichting van een reiskas. Na een korte, duidelijke uiteenzetting, be treffende doel, Inrichting en werkwijze eener door hem bedoelde reisvereenlglng voor de afdeelingsleden, wordt de reiskas definitief ojigericht met een aanvankelijk ledental van 10. Intusschen was de Eerw heer Kapelaan, de nieuw benoemde geestelijke adviseur, ter vergadering gekomen. Met een kernachtige sympathieke toe spraak werd Z Eerw. door den voorzitter wel kom geheeten en geïnstalleerd. Hij beloofde ook namens de leden volgzaamheid aan den adviseur en vroeg wederkeerig de noodlge hulp en steun. De mannen van den Bond zullen steeds In alle omstandigheden naast den geestelijken adviseur staan. Op deze toespraak van den voorzitter volg de een speech van den adviseur, waarin te vens dank werd gezegd voor de hartelijke woorden, waarmede hl) door de vergadering was ontvangen. Alsnu deed het bestuur nog de mededeelfngen: Het bestuur heeft namelijk besloten vanaf verlichting was nog niet gereed. tproeven, die werden genomen met ^kleurde schijnwerpers, leverden een schit terend resultaat op. De ruimte onder het tooneel wordt ook benut. Hier is een waterdichte kelder ge- r«.vt die een bergruimte biedt voor 450 itoelen. 1 Januari as. den volgenden maatregel krachtig door te zetten, nJ. hen. die bedan ken als Ud hunner vakvereenlglng, ook te royeeren als Ud van den Bond. Nieuwe tooneeteal De nieuwe tooneel- -.si nadert haar voltooiing. A.s. zondag zal de eerste uitvoering wor- (jbn gegeven. In geselschap van den %eer~ eeTV Heer Pastoor, aan wiens dóórzicht deze aanwinst voor de parochie te danken jj, hebben we reeds een kijkje mogen ne- jdbil In de vestibule bevindt rich de garderobe en aan de rechterzijde het buffet. Tn de zaal, die plaats biedt aan ruim 460 personen, valt dadelijk op de rustige lijn, tnuirin aUes Is opgetrokken. De balken zijn ,He aan het oog onttrokken en het plafond js vervaardigd van Martinex, een isolee- jende stof, die de eigenschap heeft, lawaai te dempen. De beschildering was nog niet geheel gereed, doch wat we zagen, maakte reeds een goeden indruk. Langs de wanden zijn behalve de nood- deuren twee gasradiatoren voor de verwar ming. Het tooneel is in drieën verdeeld. Het middenvak wordt ingenomen door de speel- rulmte. die de afmetingen heeft van 6 bij 5 b(.Aan de kanten zijn de kleedkamers, peze kleedkamers zijn ook van alle gemak ken voorzien. De Eenige de parochianen het waardeeren, dergelijke zaal, die in de geheele /.««nstreek. wat inrichting betreft, niet te vinden is, in Assendelft is gebouwd. De uitvoeringen, die er zullen worden gegeven, kunnen beter slagen doordat de tooneel- rulmte veel grooter gemaakt is. Het publiek werke echter hierin mede door alle onorde- lykheld verre te houden. Dan kunnen we zeggen, dat tevens een beschavende Invloed is ultgégasn van het stichten dezer nieuwe concertzaal. We kunnen verder nog mededeelen, dat Zondagmiddag de zaal door den Zeereerw. Heer Pastoor zal worden ingewijd. 's Avonds wordt door de R.K. Gemengde Zangvereeniglng „Kunstgenot” de eerste uitvoering In deze zaal gegeven. Opgevoerd wordt een „Sacraments-oratorium", be werkt naar gegevens uit de H. Schrift door den Zeereerw. Pater C. Haarmans, O. F. M. Muziek van den directeur van .Kunstge not". den heer H. J. Trompert. Hieraan zal worden medegewerkt door mej. Truu» Out uit Beverwijk, sopraan, en de heeren 8. Kroon, wonende alhier, tenor, Th. Stelder. Zaandam, bas. als solisten. E. Boon, piano en A. Schelvis, orgel. Voorts levende beelden. Het belooft een kunstvolle avond te wor den. Uitvoering Volgens in dit nummers voorkomende advertentie zal alhier op Zon dag 8 November 1931. in de tooneelzaal van den heer Corn, van Ophem, door de R. K. tooneelvereeniging „Ons Genoegen” een uit voering gegeven worden. Dcor de tooneelisten zal dan worden op gevoerd een tooneelspel in drie bedrijven, n.l. ,KUn Jongen Dit Is een zwaar, doch doch prachtig tooneelstuk, vol dramatisch conflict en diep menschelijk tragiek. De ver schillende daarin voorkomende personen blijken zeer juist gezien en raak getypeerd. Verder zal nog .De Verdraaide Sectie," militaire grap in één bedrijf ten ttoneele worden gebracht. Het R. K. fanfarecorps. Sint Gregorius zal ook op deze uitvoering zijn medewerking verleenen. Gelukkige bezitters van handschriften en autogrammen! Hoe onrustig zou hun slaap zijn, wanneer zij plotseling door wantrouwen over de echtheid van hun zorgvol bewaarde schatten overvallen werden Niemand kan t aantal van de in omloop zijnde vervalschte autogrammen én handteekenlngen ook maar eenigszlns schatten. Er zjjn er wel honderd duizenden. Zij worden in speriale vsrvalschingswark- plaatsen gefabriceerd en het zij hier meteen gezegd, dal een goede handschriftverval- schlng haast even moeilijk Is als een verval- schlng van banknoten. Het is niet zoo buitengewoon moeilijk handschriften fatsoenlijk na te bootsen, s! zijn er ook hierin niet te evenaren kunste naars. Maar de kleinigheden daarbij: papier, waterdruk, houtvez-ils enz. berokkenden vaak de grootste moeilijkheden. Zoo was er In P-essburg eens een archi varis. Kalmyh genaamd, die de handschrif ten en handteekeningen van haast alle be roemde menschen op commando verbazend goed wist na te maken. Hij schreef op ver langen een brief mot een „echten Napoleon” en direct daarop fen niet minder „echten Goethe”, die slechts door uitstekende ken ners als onecht verklaard konden wordsn. Deze Kalmyh deed het natuurlijk maar uit gekheid en schrok daarom geweldig, toen hij op zekeren dag een dagvaarding thuis kreeg. Een vriend had hem een paar dcaijn' van zUn nagemaakte autogrammen ont futseld en ze voor goed geld verkocht aan een antiquair, die weer niets beters wist te doen dan de autogrammen aan eenige musea te koop aan te bieden. Toen kwam natuurlijk de vervalsching aan het licht. De archivaris was natuurlijk absoluut onschuldig en werd vrijgelaten met de waar schuwing. in het vervolg wat voorzichtiger te zijn In het uitoefenen van zijn kunst. Niet zoo onschuldig was de geleerde Spieger. toen hij tegen het einde der vorige eeuw wegens een werkelijk delict gearres teerd werd. Spiegel kon niet alleen uitsté kend handschriften vervalschen. maar hit besteedde ook de grootste zorg aan papier en inkt. HU fabriceerde op deze manier „echte” monogrammen, zóó misleidend echt, dat deze vervalschingen waarvan er tegen woordig nog enkele tn het politle-museuip van Weenen te zien zijn, haast overal voor gangbare munt aangenomen werden. HU prepareerde het pnpier en onderwierp het blad, wanneer het afgeschreven was. neg aan een chemisch proces, om daardooi het schrift wat te doen verbleeken. Maar hU ging nog verder en dat werd rijn ongeluk. Om den kooper te misleiden en pUnlUke onderzoekingen te ontgaan, voegde hU bti zijn vervalschingen gezaghebbende advie zen van de beste kenners uit zUn tijd, die natuurlijk evqneens vervalscpt waren. HU kops daarvoor persocnWQiïdcnT die bulten Weenen woonden en van wie hij veronder stellen kon. dat zij zijn vervalschingen nooit onder het oog zouden krijsen. Een vervalscht Beethovenblad kwam per toeval slechts in net Conservatorium van Leipzig, waarvan de directeur een harth- tochtelUk verzamelaar was van autograpi- men van musici. Deze toonde het blad aan den toenmallgen ordinarius voor muziek- wetenschau van de Leipziger Unlvereïteit en deze e. nde aan een bUna onzichtbaar teeken, een zonderling geplaatst vodrtertowi aan het begin van den notenbalk, de vef^ valschlng. Spiegel had voor het gerecht, dat hem tot twee jaar gevangenisstraf veroor deelde. nog de voldoening, dat beroemde kenners vol bewondering voor zijn werk waren. Sedert dit geval heeft men een grooten vooruitgang tn de vervalsching van hand schriften gemaakt, maar ook de methode van ontdekking van deze vervalsching Is niet in gebreke gebleven. Kr bestaat, tegen woordig ó.a. een methode, die voortdurend meer én meer toegepast, op den duur in staat is, den vervaischers te- dwingen hun handwerk geheel neer te leggen. Bedoeld ia de uitra-violette doorstraling van het document. Alles kan een verval- scher voor het bloote oog imlteeren, maar tegen „den tand des tUds**. die zelfs voor de microscoop in aUe finesses verborgen blUft. is hU toch niet opgewassen. Het pa pier en de Inkt ondergaan In den loop der tientallen van jaren en bepaald vernieti gingsproces en kunstmatig „oud** gemaakt papier gelijkt werkelijk maar uitwendig pp echt oud papier. Het ultra-violette licht légt onbarmhartig den waren ouderdom bloot! De bestraling met de kwartslamp komt meer en meer in de mode. Speciaal de groote autographenhandelaars bedienen er zich van. tot hun eigen voordeel en dat der klanten. De ontdekking van de kwartslamp, al< dén onbarmhartlgen vijand schers, zal menig trots wreede ontgoochelingen gebracht hebben. Er zijn ongeveer dubbel zooveel brieven en autogrammen van Goethe in omloop, als htj tijdens Xijn leven geschreven heeft en dat Is zoo het geval bij haast iedere beroemdheid, wier autogrammen waarde hebben en zeld zaam zijn Thans schijnen de vervalschers zich meer en meer toe te leggen op tljdgenooteR en pasgestorven beroemdheden, waar de kwarU- lamp geen kwaad kan doen. Hier kan de kwartslamp niets uitrichten, want tn hon derd jaar zal voor het ultra-violette licht Mp nauwkeurige vervalsching even „echt" rijn als het origineel. Burg. Stand van 117 October. Gebo ft Engel, z. van Jacob Zwart en Adriana Zwart. Martin*, d. van Willem Gul en Overleden: Trijntje Pluimgraaf, 75 jaar. d. van -Wijlen Cornells Pluimgraaf en Barbara de Jong. (Trijntje Pluimgraaf woonde te Hilversum' Gerrit van Werven, 60 jaar. t. van wijlen Pieter van Werven en Cathari na Bell. WUlem Glas. 81 jaar, echtgenoot rim Ouurtje Vis, z. van wijlen Pieter Glas én Jannetje Gouda Getrouwd: Hendrik Groen, wonende te Bovenkarspel met Job je Zwart, wonende te Kgtnond aan Zee. Burg. Stand van 1731 October. Over leden: Kniertje Stam. 47 Jaar, echtgenoote van Andries Zwart. Neeltje Bosman, 71 jaar. weduwe van Engelbertus Molenaar. Getrouwd: Jozef Hendrik van der Pol. wonende te Aalsmeer met Louise Gerhardlna Wilhelmina ten Veldhuis, wonende alhisr. 9 en 10, te zamen 9 HA. 96 A. 40 c.A. Koo per de heer K. Sander. Schagen. voor f 19.736 94 De perceelen 210 kwamen in totaal op t 28.59186 doch werden niet gemynd Ver. na AutemoMelberitten Donder dagavond vergaderde het district Schagen »«n bovengoemde vereenlging In hotel ,JDe Beurs De voorritter, de heer Jansen, heette al len hartelijk welkom en gaf daarna het «ord aan den secretaris van den Kring West-Frtesland, den heer Meure van Edam die nogmaals doel en streven van de ver- «ehiglng uiteenzette. Hierna traden vier nieuwe leden toe. De voorzitter deelde mede dat het ptan is. dat het bestuur zich zal wenden tot Ged. Staten en het Polderbestuur om verbetering te krijgen van de drie voornaamste wegen, nJ. die van Schagen—Lagedijk. Behagen Baraingerhom en Schagen—richting 8t Maarten. De wenschelijkheid werd nog uitgespro ken de verschillende Staten-afgevaardlgden in deze actie te betrekken. Na eenige bespreking werd gepauzeerd, waarna de voorzitter mededeelt, dat het be stuur een conferentie zal aanvragen met den heer Kooiman, lid van Gedeputeerde Staten, en den heer Fldris Vos. die zich reeds eerder voor de wegen alhier jeïnte- Ingekomen was voorts het bekende schrij ven van den minister van binnenlandsche taken betreffende tewerkstelling van arbei ders bij het Staatsboschbeheer te Schoorl. Vocrioopig zal deze regeling tot x Jan. 1933 gelden. De heer W. Dekker stelt voor een kleine vergoeding voor bet gebruik van de fiets te geven. De heer de Groot betoogt, dat deze ar beiders een reparatie aan hun fiets niet zou den kunnen bekostigen, De heer Mink vindt'hierin aanleiding om het loon op f 3.te brengen. De Voorzitter wil dit in B. en W. over wegen. De heer Slot is niet voor een directe be slissing, omdat nog niet vaststaat, dat f a.50 verdiend wordt: het kan wei f 3.worden. De heer de Groot wil f 1.voor de fiets vergoeden, als het loon niet hooger wordt dan f 15. Goedgevonden wordt, dat B. en W. zich er nog eens over zullen beraden. Aan de orde was voorts de vaststelling van de gemeenterekening over 1929 en 1930. Door Ged. Staten werd opgemerkt, dat de waarborgsom der bijz. scholen niet in de rekeningen 1920 en 1930 is opgenomen. Dienovereenkomstig werden deze reke ningen opnieuw vastgesteld. Hierna volgde vaststelling van de supple- toire begroeting van den kapitaaldienst over 1930. Hierna was aan de orde een voorstel van B. en W. om, in verband met het in werking treden van de nieuwe woningwet op Aug. 1931, de bouw- en woningverordemng te wijzigen en aan te vullen met enkele be palingen inzake het beroep op den Ra.xd van beslissingen, genomen door B. en W. Conform z.b.st. besloten. Aan de orde was vervolgens de behande ling van de begrooting-1932. Namens de rapporteurs-commissie brengt de heer Mink verslag uit: de Begrooting van het gasbedrijf sluit in ontvangst en uit gaaf op f 66923.68, winstsaldo f 2408.27. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur sluit in ontvangst en uitgaaf op f 11236; met een inbegrepen subsidie van de gemeente van f 3000. De begrooting van het gemeente tuin- bedrijf sluit in ontvangsten en uitgaven op f 5.171.15 met een verliessaldo van f 360.58 voor de gemeente. De commissie zag gaar ne, dat in het vervolg de gemeentelijke be drijfsleider van het Tuinbouwbedrijf bon nen uit geeft voor iedere onderhandschen verkoop. De Voorzitter acht het praktisch niet veel nut. De heer Slot gelooft niet, dat het resul taat er anders door zal worden. De heer Molenaar heeft nooit aan ver keerd beleid gedacht; de man heeft een vertrouwenspositie. Toch acht spr. het niet bezwaarlijk bonnen af te geven. Spr. vindt het wenschelijk, dat de commissie de zaak onder de oogen ziet. Hiermee gaat de Raad accoord. De gemeentebegrooting. De heer Mink rapporteert namens de commissie, die een verhooging van de op centen op de fondsbelasting noodig acht met het oog op de zeer lage uitkeering uit het gemeentefonds, die nog geen f 5.per inwoner bedraagt. Verlaging van de sala rissen en loonen achtte de commissie niet mogelijk, wel vroeg men zich af of het niet mogelijk is een klein percentage, te heffen als vergoeding voor de onkosten der pen- sioen-verzekering. Ook bevreemdt het de commissie, dat geen post voor vervolgonder wijs is uitgetrokken. Voorts vraagt de commissie aansluiting bij den Armenraad. De Voorzitter herinnert eraan, dat hij vorig jaar wel vóór aansluitinr Armenraad te Alkmaar was; de Raad wilde er echter rhet aari; 'het vervotg-onderwtja werd om finantieele rédenen en wegens ge ringe belangstelling afgeschaft. Wat betreft de pensioen-bijdrage zien B. en W; met belangstelling een voorstel uit den Raad te gemoet. De heeren de Groot .en Mink bepleiten aansluiting bij den Armenraad te Alkmaar. De heer Slot vindt, de kosten ervan te hoog in verhouding tot de voordeelen er van. De heer Dekker dacht dat de commissie van oordeel was het nog een jaar uit te stel len. Besloten werd om bij den Armenraad te bereiken, dat voor ieder geval afzonderlijk bijstand wordt verleend. De heer Molenaar meende het vervolg onderwijs te moeten schrappen, om te be zuinigen en omdat er weinig belangstelling voor bestond. De heer Mink vraagt hoeveel leerlingen er vorig jaar voor 't vervolgonderwijs waren. De heer Tesselaar meent van 29 de ver goeding bedroeg f 50 per leerling. De Secretaris deelt mee, dat in 1929 werd uitgegeven f 1360 voor vervolgonderwijs. De heer Mink vindt het niet erg als hand- werkonderwijs vervalt. Het ander onderwijs zag spr. gaarne gehandhaafd zou het niet mogelijk zijn verspilling van leerkrachten en lokalen enz. te voorkomen. De heer Molenaar acht dit praktisch niet mogelijk spr. zou er geen post voor kunnen vinden in deze begrooting. Het is nood gedwongen, dat de post eraf ging. Het 7de leerjaar heeft voor deze gemeente ook al enorme kosten meegebracht. De heer de Groot gaat met het voorstel van B. en W. mee. Spr. meent ook, dat er geen animo voor is bij de jongens dit zou wellicht anders worden als het onderwijs in een andere richting ging, b.v. door de jon gens boeken te verstrekken. Het absentisme is nogal groot. De heer Slot verwondert zich hierover, omdat daarvan in de verslagen niets blijkt. De Voorzitter heeft gehoord, dat het absen tisme niet abnormaal groot is. De heer Mink vraagt B. en W. een onder zoek in te stellen naar de belangstelling voor het vervolgonderwijs en dit"dan te doen door gaan in 193a en zonder verspilling van ar beidskrachten enz. De Voorzitter kan niets toezeggen, als de finantieele toestand zich niet wijzigt. Waar er steeds geen animo bestond, moet het initiatief maar eetls komen uit de burgerij. De heer Mink vraagt u dan de Ouder- commissie en laat die het voorbereidend werk doen. De Voorzitter s laat de Oudercommissie zich tot B. en W. wenden. B. en W. zijn niet bereid in de richting te gaan, die de heer Mink aangeeft. De heer Tesselaar kan zich heel goed met het voorstel van B. en W. vereenigen. De Voorzitter sluit de discussie over dit punt. De heer Tesselaar bepleit voorts het ver halen van de pensioenbijdrage, die tot dus verre door de gemeente betaald wordt, op de loonen van de gemeentewerklieden. De heer Dekker vraagt zich af waar de landhuren van betaald moeten worden de gasprijsverlaging noemt spr. reeds een be lastingverlaging. Spr. kan zich goed vereeni gen met het voontel-Tesselaar, om de 8%% pensioenbijdrage te verhalen. De heer de Groot wijst op de verlaging van den levensstandaard en acht 'n bijdrage billijk. De heer Mink wil beginnen met 5% te ver halen. De pensioengrondslag, het salaris blijft toch onveranderd. De Voorzitter vindt het moeilijk over deze Tot slot van deze uiteenzetting plaatsen het verzoek van den Zeereerw. Heer Pastoor. Laten dat een Door de congrescommissie was na overleg met het afdeelingsbcstuur besloten het batig saldo ad I 31.64 te storten In de kas van de onderaldeeling, welke zich ten doel stelt het organiseeren van Sint Nlcolaasfeesten voor de kinderen der bondsleden. Ook oprichting eener retraiteclub staat op het program. Deze club wordt eveneens ge vormd met voorlooplg 7 leden Bij de rondvraag deed de heer C. Daan den geestelijken adviseur het verzoek schrif telijk vragen te mogen indienen betreffende apologie. De geestelijk adviseur «gde gaarne inwil liging van het verzoek toe. Ingediende vragen schril lelijk ingezonden en uitsluitend geloofs- en zedeleer betreffend, zullen dan op een der eerstvolgende verga deringen behandeld worden. Op een vraag van den heer Van Mont- foort geeft voorzitter te kennen, dat de St. Nlcolaasfeesten voor de leden der bondskln- deren reeds dit jaar gehouden zullen worden. Tenslotte doet de heer P de Goede nog de mededeellng. dat de onderafdeellng „Oud Papier" wegens gebrek aan voldoende be langstelling Is opgeheven. Hierna sluiting. Burg. Stand. Geboren: z. van Jacob Terol en van Guurtje Winter. Agatha, d. van Antonius van Eerden en van Margaretha Twaalfhoven. Ondertrouwd: Willem Hendrik Sell) en Alida Barbara Velzeboer De Raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag voltallig om drie uur ten Raad- buize, onder voorzitterschap van burge meester H. Nolet, die de vergadering opende met een woord van welkom. De notulen van de ai 'Augustus en 12 October gehouden vergaderingen werden goedgekeurd en conform vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, betreffende het nemen van maatregelen ter bestrijding en ter leniging van de werkloosheid. B. en W. stellen den Raad voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. De Voorzitter zegt toe, dat voor tewerk stelling zooveel mogelijk gezorgd zal worden; in de duinen te Schoorl zijn reeds 10 a 15 kostwinners werkzaam. Tegen steun-uitkeering zullen B. en W. zooveel mogelijk waken; beter is werk te verschaffen. Er is echter momenteel niet veel werkloosheid. „St. Deus Dedit” De onlangs opge richte R.K. arbeidersvereeniging „Sint Deus Dedit" alhier hield Donderdagavond een algemeene vergadering in het R.K. Vereeni- gingsgebouw Sr. Willibrordus. Op verzoek werd deze bijeenkomst gepresideerd door den heer W. van Duin, die allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder den Z E. Heer Kapelaan Jansen en den heer Dekker uit Haarlem, welke laatste aanwezig was als afgevaardigde van den R. K. Werklieden- bond. Na goedkeuring der notulen volgden eenige mededeelingen en werd het regle ment besproken. De voornaamste artikelen werden door den heer Dekker uitgelegd, terwijl medegedeeld werd dat aan elk lid een exemplaar der statuten zal worden uit gereikt. De heer Dekker maakte hierbij por- paganda voor de vereeniging, waarna werd overgegaan tot het inschrijven der leden. Nu volgde de verkiezing van een bestuur, bestaande uit 5 leden. Met groote meerder heid van stemmen werd gekozen tot Voor zitter, de heer W. van Duin. Vervolgens tot bestuursleden de heeren G. Berkhout, C. Reus, P. Schouten Ezn. en Bern. Poland. De functies zullen onderling worden verdeeld. Hierna werd de werkwiize van het bestuur nader door den heer Dekker uiteengezet. Een flinke propagandarede volgde, waarbij spreker allen opwekte, goede «n ijverige leg den van de arbeidersvereeniging te zijn, op dat het ledenaantal spoedig zal zijn verdub beld. Spreker noemde de verschillende mid delen tot het voeren van succesvolle propa ganda en wees daarbij op het groote nut van „huisbezoek.” Na de rondvraag werd de vergadering gesloten met den Christelij- ken groet. Hulp bij ongelukken Vanwege „Het Oranje Kruis” te bij den gemeenteveldwach ter R. van der Werf (naast het gemeente huis) een ver band trommel geplaatst. Oeneeaheer, enz. kan men daar trachten te bereiken. In dezen tijd van vaak voorkomende on gelukken zeker n.et overbodig. Steun aan werkloozen Door het Alge- ®een Armbestuur ia een besluit genomen, •1st de te bieden steun aan werklooaen zal bestaan voor een gedeelte in geld en voor een gedeelte in bonnen ter waarde van een gulden, welke uitsluitend bij de Heemskerk- *he winkeliers kunnen worden besteed. We gelooven wel, dat dit besluit door de ■Inkeliers alhier ten zeerste gewaardeerd »ortt. belangrijke zaak onvoorbereid te beslissen. De heer Slot onderstreept deze meening, waarna de heer Molenaar den Raad de be voegdheid niet ontzegt een dergelijk voorstel te doen. Spr. wil echter den toestand nog een jaar aanzien misschien is de Raad vol gend jaar wel gedwongen om tot verlaging van salaris over te gaan. Aan de hoogt salaris sen kan de Raad niet tornen. Spr. vraagt zich af, of Ged. Staten onder de huidige om standigheden deze salarissen wel verhoogd hadden spr. meent, dat Ged. Staten, als ze het nóg moesten doen, deze salarissen eerder zouden verlag» 11 Een kleine vermindering van de salarissen acht spr. niet onbillijk, met het oog op het goedkooper levensonderhoud. Spr. vraagt of er iets tegen is, dit punt aan te houden en in de volgende vergadering te behandelen en de begrooting tot dan aan te houden. De Voorzitter wil de begrooting vaststel len, zooals die is aangeboden, en de volgende vergadering een suppletoire begrooting vast stellen eventueel. De heer Mink noemt het niet hetzelfde als salarisverlaging bij verhaal van pensioen bijdrage blijft toch de pensioengrondslag gehandhaafd. Conform het besloten. De heer Slot vraagt of het ^uet op den weg van den Raad ligt om Ged. Staten te vragen ook de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger te verlagen; zulks met het oog op de Regeeringsmaatregelen t.o.v. salarissen van gemeente-ambtenaren. Dit kan ook onder de oogen gezien worden. Z.hAt. Wordt hierna de begrooting goed gekeurd en aldus vastgesteld. Met het oog op de slechte tijdsomstan digheden werd op verschillende subsidie aanvragen afwijzend beschikt. Hierna volgde vaststelling van de veror dening tot geldigverklaring van de verorde ningen tegen welker overtreding straf is be dreigd. Tenslotte was aan de orde een voorstel tot verlaging van den prijs van het muntgas; overeenkomstig advies van de gascommissie stellen B. en W. voor den prijs van het munt gas met de meteropneming vanaf t Januari 193a met 1 cent per kub. Meter te verlagen en voor meter en installatiehuur 25 ct. per maand in rekening te brengen. De mindere opbrengst wordt op f 360 geraamd.,wat echter naar men hoopt door meerder gebruik zal worden goedgemaakt. De heer Molenaar vreest wel een mindere rasafname tengevolge van de lagere petro- leumprijzen. Spr. achtte gasprijsverlaging daarom wel gewenscht. De heer Tesselaar vraagt, of het bij wijze van proef is, dat het gas verlaagd wordt. De Voorzitter zegt, dat zulks niet de be doeling is. De heer Slot betoogt, dat, hoe meer gas verbruikt wordt, hoe lager de prijs kan gebruikers werden, zou de prijs 2 ct. ver- taagd kunnen worden. Conform voorstel van B. en W. wordt Z.h.st. besloten. Na rondvraag volgde sluiting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7