3 FEUILLETON t I Buitenlandsch oJ'fieuws L vltRFZZ). Shea van de lersche Brigade ’s PUROL er op! DERDE blad ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931 Uit de Fransche radicaal- De Fransche landbouw socialistische partij Studenten-demonstraties Elzas-Lotharingen De Russische binnenlandsche en inter- nationale toestand KORT NIEUWS V De relletjes te Halle Het conflict China-Japan BOEKBESPREKING I Uitsluiting te Keulen 95 De Engelsche ministers in functie Aanslag op Portugeesche minister verijdeld Joodsche studenten afgeranseld RANDALL PARRISH Gemengde Buitenlandse he Berichten Cholera-epidemie in Roemenië Het verzacht ea geaeeat BLADZIJDE l in Belgrado Autonomie-voorstel voor 9 Ruim 100 gevallen Eenige eischen behandeling Tegen de verkiezingen >00.000 arbeider, er by betrokken De herstel-betalingen Francqui legt lijn plan voor aan Laval Met één stem meerderheid verworpen Redevoering van Molotow gesteld. D e de samenzweerders Belegering van d e De studenten tegen Prof. Dehn Ook tan den «itvoer? Mutatie in het Duitsche kabinet Minister Schlange i Amerika» houding ongewijzigd. 20 gewonden tot of* XXV by my (Wordt vervolgd’ De Japanners zetten hun opmarsrh voort. DOQR Arbeidsovereenkomsten in Rijnlandseh-Westfaalsche textiel* industrie opgezegd refd aan 'er- Wetsontwerp ter bevordering van de productie De Russische belangen bij den Oosterspoorweg 4000 metaalarbeiders betrokken HET ZONNEGLOREN VAN DEN DAG VAN MORGEN het de afgeranselde het Sejmge- Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snij wonden. Ontvellingen en allerlei Huldverwondlngen. „Bootairenen”, een bundel verhalend proza van Joan Kat. Ui tg.: Het Ned. Boekhuis, Tilburg. ties gekoi voering i voor as. In een vliegtuigfabriek te Warschau heeft een ontploffing plaats ge had. waarbij vier arbeiders werden gedood. Belangrijke verduisteringen Oneerlijke ambtenaren De politiek der nieuwe regeering. MacDonald zal Maandagavond aan het banket van den Lord Mayor een belangrijke redevoering houden over de politiek der nieu we regeering. Tegen het voornemen van Briand om de volgende zitting van den Volkenbondsraad te Parijs bijeen te roepen, verluidt uit be voegde 'Engelsche bron, dat er geen bezwa ren bestaan tegen olt plan en dat tegemoet zal worden gekomen aan de wenschen van Briand. Vandaar dat het te Londen zoo goed als zeker wordt geacht, dat de zitting van den Volkenbondsraad op 16 November te Parijs zal plaats hebben. Monopoliseering van den invoer in Estland len duren, worden teruggetrjkken Nieuwe gevechten. Naar uit Moekden wordt gemeld, hebben Heel langzaam kwam Ik tot het bewustzijn terug om het gouden zonlicht op de steenen van den muur te zien schijnen en het aan trekkelijke gezicht van Mademoiselle met *n blik van hartelijke toegenegenheid over my te zien heen gebogen. Haar handen hielden de mijne omvat en toen Ik probeerde te glimlachen, kwamen de woorden haar als van zelf met onstuimigen aandrang van de lippen. „Ach. Monsieur! wat was het toch vreese- Hjk U in dien toestand te zien! Ik wist niet wat ik moest beginnen, en hoe ernstig gij gewond waart." „Bah. het heeft niets te beteekenen, gij maakt er te veel ophef van.” gaf .ik ten antwoord, een beetje beschaamd over myn onhandigheid om over dat ding te struike len en mij Inspannend om overeind te gaan zitten. „Ik struikelde als een lompe boeren jongen en viel, en bet kwam leeljjk aan op mijn hoofd. Ik ben er nog een beetje duize lig van, maar bet heeft niet veel te beteeke- nou I*jde laatste «m er vandoor Maant* aansprakelijk monopolie. Het verluidt, dat in de naaste toekomst ook de uitvoer van boter en eieren zal worden ge monopoliseerd. Er wordt, wat de boter en eieren betreft, bijna uitsluitend geëxporteerd naar Dultschland en Engeland. Door deze wet hoopt de Estlandsche regeering het hoofd te bieden aan alle valuta-moeilijkheden en den koers van de kroon op goudparitelt te handhaven. Voorts wordt dezer dagen een scherpe con trole verwacht op het deviezenverkeer. In Russische politieke kringen laat men zich over den toestand in het Verre Oosten niet uit. Uitsluitend wordt verklaard, dat er tot op heden geen reden tot ongerust heid is over het lot van den Chineeschen Oester Spoorweg, daar de Japansche troe pen den spoorweg in het belang der be trekkingen met de Sovjet Unie ongetwijfeld niet zullen bezetten. Zouden de Japanners den spoorweg wél bezetten, dan zou de Sovjetregeenng tegen dezen maatregel pro- testeeren. Rusland wenscht geen conflict met Japan te veroorzaken. Dat weet Tokio even goed als Moskou. De Japansche regeering zal, ook warmeer zij Tsitsikar tijdelijk be zetten laat, den Chineeschen Oosterspoorweg in de toekomst in Russiscn-Chineesch bezit laten. Volgens een oficieel bericht zetten de Ja panners hun opmarsch op Tsltskar voort. De CUnaasche troepen bieden, naar gemeld, he- vigen tegenstand. Generaal Ma verklaarde, dat de Japanners zich op den weg Hergen-Tsitsikar bevinden en pogen op te rukken langs den Nonnl. De toestand van den generaal wordt als uiterst moeilijk beschouwd, daar hij geen dekking in den rug heeft. Met 80«7 stemmen heeft het lersche parlement besloten, den benzineprijs van 4 tot 8 pence per gallon te verhoogen. By een onderzoek, ingesteld op de flnanci- eele bureaux van de stad Hamburg, is komen vast te staan, dat er een tekort is van 4000 R M. Een der ambtenaren heeft eenige pos ten valsch geboekt, terwijl hy eenWedeelte van het genoemd bedrag heeft verduisterd. Voorts is komen vast te staan, dat een vroeger bij de domeinen werkzame ambtenaar door actevervalschingen belangrijke bedragen beeft verduisterd, waarvan de waarde ge schat wordt op ongeveer 50.000 Rjjksmark. Beide ambtenaren zullen vervolgd worden. In de Keulsche metaalnijverheid zyn van morgen bij acht firma’s, o.a. bij de Humboldt- Deutsch-motorenfabrlek. 4000 arbeiders uit gesloten, daar geen overeenstemming over het stukwerk kon worden bereikt. Door een scheidsrechterlijke uitspraak is het uurloon met Ingang van 2 November met 6% pet. verlaagd, doch de onderne mers willen het loon voor het stukwerk ver der verlagen, in sommige gevallen met 25 pet en deelden den arbeiders, die deze loons verlaging niet wilden aanvaarden, mede, dat zij zich als ontslagen moesten beschouwen. Bij verscheidene andere fabrieken is ech ter overeenstemming tusseben werkgevers en arbeiders bereikt In de textielfabrieken van Gladbach- Rheidt en omgeving hebben de werkgevers Vrijdag alle arbeidsovereenkomsten, welke op grond van het 10 October geëxpireerde loon- tarief waren gesloten, eveneens opgezegd. Voor het afloopen van den opzeggingster mijn zal na de bekendmaking den arbeiders een aanbood worden gedaan tot voortzetting der werkverhoudingen. Overeenkomstige maatregelen zijn in byna alle RJjnland-Westphaalsche districten door de werkgevers in de textielindustrie genomen, voor zoover de tot nu toe loopende loonover- eenkomst niet meer geldend zyn. Door deze opzegging worden ruim 200.000 arbeiders en arbeidsters getroffen. Hoewel de leden van het nieuwe Engelsche kabinet hun ambtszet-’s niet zullen ontvan gen voor Maandag. -.neer zy naar Buc kingham paleis zullen gaan om de handen van den koning te kussen, hebben reeds eeni- gen hunner hun ambtsbezigheden aangevan gen De Eerste Minister vertoeft te Lossiemouth, waar hij eenige dagen rust geniet, voordat de regeering in het parlement verschijnt Maandag zal MacDonald naar Londen te- rugkeeren. Spoedig na het bezoek aan deri koning zal de eerste zitting van het nieuwe kabinet worden gehouden. Verwacht wordt dat het parlement niet langer dan vier weken bijeen zal blijven Waarschijnlijk zal het dan tot Februari wor den verdaagd Na een bijeenkomst van den Bond van Nationale Studenten heeft Vrijdagmiddag een Asta-zitting (vergadering van afgevaar digden van studenten) der universlteit Halle plaats gehad, waaraan door twee hoogleera- ren werd deelgenomen. Na urenlange debatten werd besloten óen strijd tegen Dehn in het bijzonder wegens het nieuwe tegen hem aangevoerde mate riaal onverminderd voort te zetten. De stu denten eischen voorts met bijzonderen na druk het aftreden van rector dr. Aubln. aan gezien een andere rector weliswaar door het systeem gedwongen zal zyn misschien prof. Dehn te steunen, doch nochtans meer reke ning zal houden met de belangen der stu denten. Wegens de Woensdag op het Universiteits plein plaats gehad hebbende Incidenten en aangezien volgens getuigenverklaringen is komen vast te staan dat de politie ook tin nen het universiteitsgebouw gebruik heeft gemaakt van den gummistok en ten slotte wegens het nieuw ontvangen materiaal, achtten de studenten het doelloos in den middag een persoonlijke bespreking te hou den met prof. Dehn. De studenten verwier pen derhalve een deelneming aan de voor den namiddag vastgestelde besprekingen. Na afloop der Asta-zitting begaf een de legatie zich naar den rector, teneinde dezen op de hoogte te stellen van deze resolutie. De rector heeft Vrijdagmiddag vanaf het bordes van het Melanchthonium een toe spraak gehouden tot de op het Universiteits plein verzamelde studenten. Hy verklaarde, dat voor zoover hy weet, de natlonaal-so- cialisten voornemens zyn opnieuw groote demonstraties te houden. De aanwezigheid van vele politiebeambten geldt deze mani festatie en niet den studenten. Hy zeldp dan ook te verwachten, dat de studenten niet zullen deelnemen aan deze manifesta tie. overeenkomstig de afspraak. De rector heeft de studentendelegatie, welke hem de resolutie overhandigde, ver. klaard. niet te zullen aftreden. De gouverneur van Nieuw - Guinea heeft den eerste-minister van het gemeenebest er van in kennis gesteld, dat in het gebied van Papua een gevecht tus schen stammen heeft plaats gehad, waarbij 17 inboorlingen den dood vonden. tien moesten onder medische worden gesteld Een groep tot bloedens toe Joodsche studenten kwam in bouw, waar zj) by de Joodsche -fractie een aanklacht Indienden. Tijdens de kloppartij werd ook de toevallig passeerende echtgenoote van den rector der Universlteit. Lukasewicz, waarschijnlijk door een politieagent mishandeld. De colleges zijn tot het einde dezer week afgelast. De Joodsche fractie heetf een interpellatie Ingediend, waarbij bescherming wordt ge dacht voor de Joodsche studenten In de in. terpellatie wordt er om. op gewezen, dat Joodsche studenten ook door politieagenten werden mishandeld In de zitting van den Algemeenen Raad te Straatsburg, welke Donderdag gehouden is, is het. volgens de „Badische Presse” tot een merkwaardig incident gekomen. Een autonomistisch voorstel, ten doel hebbende Elzas-Lotharingen autonoom te verklaren, werd met 17 tegen 16 stemmen verworpen. Ook de president van den Algemeenen Raad, de autonomistische gedeputeerde Michel Walter, stemde voor het voorstel Herriot leider Vrijdag is de vroegere minister-president Herriot. op den partijdag der radicaal-socia listen tot leider gekozen. Herriot nam de be noeming aan. Strijd op breeder basis In een door de nat.-soc. studentengroep te Halle bijeengeroepen openbare vergadering heeft gisteravond de voorzitter van het Duit- sche studentencorps aan de universlteit Halle Boemer, cand. math., het woord gevoerd over de houding van het Duitsche studenten corps. met betrekking tot het geval-Dehn. Opnieuw werd vastgesteld, dat de stryd met onverminderde kracht op breedere basis zal worden voortgezet; de strijd gaat thans alleen met de hoogeschoolvereenlglng niet al leen tegen hem. wiens aftreden geëischt is, maar ook tegen den rector. In dezen eisch vinden de studenten ook by een deel van de professoren solidair begrijpen. Het Estlandsche parlement heeft Vrijdag de wet nopens de monopoliseering van den invoer aangenomen. De wet geeft de regeering het recht den geheelen invoer van Estland te. monopolisee- ren. De monopoliseering betreft de artikelen, welke dezer dagen reeds afzonderlijk zyn ge noemd, welke artikelen 18% van den geheelen import uitmaken. De geheele regeering is voor de doorvoering van het Naar uit Lissabon gemeld wordt, Is de politie er in geslaagd ren aanslag, gemunt op den minister van financiën, Oliveira Sa lazar. op net spoor te komen. Een krachtige afdeellng politie omsingelde de samenzweerders, die zich hadden terug getrokken in een afgelegen huis, waar na *n vrij langdurig vuurgevecht 3 samenzweerders gearresteerd konden worden. Onder de gearresteerden bevindt zich ook de chauffeur van den minister van finan ciën. In een plechtige zitting in het Groote Thea ter te Moskou, gewijd aan den veertienden verjaardag van de Octoberrevolutie, heeft de voorzitter van den raad van volkscommissa rissen, Molotow, een redevoering over den blnnenlandschen en internationalen toestand gehouden. Hij zeide ojn. het volgende: Terwijl in tal van kapitalistische landen de industrieele productie ongeveer gedaald is tot op het vooroorlogsche niveau en er tientallen millioenen werkloozen en uitgehongerden moeten worden onderhouden, heeft de Sowjet- Unie haar industrieele productie opgevoerd tot het drievoudige van de vooroorlogsche productie, de werkloosheid volkomen over wonnen en voelt zy zelfs een gebrek aan werkkrachten. Voortdurend wordt de mate- rleele en cultureele toestand van de arbeiders klasse verbeterd. In de kapitalistische landen heerscht een landbouwcrisis, tientallen mil lioenen boeren zyn in uiterste armoede ge dompeld De Sowjet-Unle maakt een mach tige vlucht mede van den landbouw op de basis der collectivisatie. Vervolgens sprak Molotow als zyn overtui ging uit, dat men er in zal slagen het vyi- jaren-plan in vier jaren uit te voeren en ging over tot het bespreken van de moeilijk heden, die daarby zyn te overwinnen, o.a de gebreken, die vooral voorkomen in het voorzien met levensmiddelen van de bevol king en de ontplooiing van den Sowjethandel. Molotow merkte op, dat dank zy de uitbrei ding op reusachtige schaal van de industrie, vooral van de industrie der goederen voor het groote verbruik en dank zy den grooten opbouw der kolchozen deze gebreken spoedig geheel zullen worden overwonnen. Over gaande tot de bespreking van den In ternationalen toestand, wees Molotow op het ernstiger worden van de tegenstellingen t‘us- schen imperialistische staten in hun strijd om de afzetgebieden en hun systematische voorbereiding van nieuwe oorlogen. De Sowjet-Unle volgt ook een systematische po- litek. maar een vredespolitiek, geiyk o.a blijkt uit haar ontwapeningsvoorstellen aan de^kapitalistische landen en haar voorstellen inzake een economisch non-agressiepact. De Sowjet-Unle blijft haar pogingen voort zetten om de uitbarsting van nieuwe oorlogen te voorkomen en een aanval op haar te ver mijden. Amerikaansche raadgevingen Men meent te weten, dat de gezant der Ver. Staten een nota overhandigd heeft aan den Japanschen Minister van Buitenland- sche Zaken met vriendschappelyke raadge vingen over de kwestie-Mandsjoerye. De twee regeeringen zouden overeengeko men zyn, den Inhoud der nota geheim te houden. Blijkens een andere telegram zou Amerika ook te Nanking gewaarschuwd hebben, niets te ondernemen, dat. de spanning kan doen toenemen. reeren, onrustig en gejaagd sprong het staal van den een op dat van den ander over. Twee keer maakten wy een ronde en deden tevergeefs moeite om doel te treffen; ééns raakte hij mUn schouder en twee keer voelde ik dat myn stoot vleesch raakte! Maar geen van tweeën nam een oogenblikje rust of wilde van wyken weten. Wij snakten naar adem, het zweet stroomde ons langs net lichaam Saint Patrick! dit was nog eens een stryd om over te pochen een echt gevecht, geen achermtournooihet aangroeiende dag licht tintelde op de blanke bladen, terwijl zy zich rusteloos op en neer bewogen. Zeker, hy was de sterkste van ons tweeën en het knapste in den stryd, maar Ik har, myn jeugd voor, een zekere roekeloosheid en een meer geoefenden pols. Hy vocht als een duivel, maar toch wist ik hem lang zamerhand terug te dringen, zoodat hy ten slotte geheel tegen den muur stond aange drukt. En daar kwam de tweestryd tot een eind hy met hooge stootplaat om myn schijnaanval op zyn rechterschouder af te weren, ik met het punt van mijn stalen blad op zyn hart gericht. De stoot trof doel zyn zwaard viel kletterend aan myn voeten neer en zyn lichaam zakte ineen. Een oogenblikje stond Ik naar dat bewe er bij vecht deelgenomen. De beweglnglooae li chamen van de mannen lagen daar bij elkander gegroept, juist als zy waren neer geveld hier, dicht by de plek, waar ik stond, de mannen, die de kracht van het oude wapen van den Chevalier op zich hadden voelen neerkomen, en daar, verder op, zy, die meer In de achterhoede hadden gestreden. Ik zag Jules* gezicht, met den zwarten baard; het scheen of hy zelfs in den dood nog zuur keek, en de lykkleurige trekken van den afschuwelyken dwerg, wiens dunne Hppen tot een gryns waren verwrongen. En d'Enville „Uw broer. Mademoiselle?” vroeg ik met bevende lippen. Is hy nog in leven?” „Ik weet het niet Monsieur; ik heb nog geen tyd gehad te gaan kijken.” „zyt gy dan geen oogenblikje vandaan geweest?” „Neen Monsieur, ik kwam hier toen gy neervlelt. Het greep my zoo aan; Ik dacht aan niets anders dan dat gy daar gewond neerlaagt.dat ik hier alleen achter bleef. Maar.... maar ik ben toch bang, dat Charles dood is. hy ligt zoo stlL” De cricis in MandsjoerQw Met betrekking tot de gebeurtenissen in Mandsjoerye. zeide hÖ. dat de houding van de Sowjet-Unle, evenals die van de geheele wereld, duldeiyk is. De Sow jet-regeering handhaaft een politiek van niet-inmenging, aangezien zy de internationale verdragen res pecteert, die met China zyn gesloten. Deze houding van de Sowjet-regeering is door Ka. rakhan op voldoende wyze uiteengezet in zyn antwoord aan den Japanschen ambassadeur Hirota De provoceerende verzinsels over een rood gevaar, verbreid door zekere personen in de Japansche dagbladen, die overgenomen zijn door de imperialistische Europeesche en Amerikaansche pers, bewijzen, dat de bezetters en hun bondgenooten geen andere motieven hebben voor hun bezetting, dan alleen maar drogredenen. Volgens hun politiek om China te verdee- len, bereiden de imperialisten op het Chi- neesche territorium een nieuwen grondslag voor een oorlog voor tegen Rusland en de werkende massa's van Chinar met slechts imperialistische doeleinden. Onder luid applaus bevestigde ten slotte Molotow, dat de Sovjet-Unie deze imperialis tische tendenties zou blijven ontmaskeren en een vredespolitiek zou blijven voeren, gelijk zy dit in de afgeloopen 14 jaar heeft ge daan. Geen bezwaren van Engeland tegen een Raadszitting ie Parijs Rede van MacDonald verwacht Het is den talentvollen auteur van ..Boot- slrenen” mogen gelukken, talrijke levens vormen en verschynselen te binden aan zyn soepelen geest en vorm te geven in een aantal boeiende en sappig geschreven schet sen. Hy redeneert niet hoogdravend over de dingen, noch caueeert hy losjesweg over de wezenlijke kernen heen, doch met groote liefde gaf hy aan schiJrLaar eenvoudige en onbelangrijke verschijnselen en gebeurtenis sen een scherp relief en een krachtig accent Als bootsirenen troffen hem de dingen, nu eens langgerekt en doordringend, dan weer kort en stug, omar steeds de volle aandacht trekkend en gespannen houdend Tal van goedgeslaagde teekeningen ver. luchten den tekst. Een fraai, kleurig omslag verhoogt de aantrekkeiykheid van deze ty pografisch wel verzorgde uitgave. Vrydag is het te Warschau opnieuw bloedige botsingen gekomen tusschen natio naal-democratise he studenten en Joodsche studenten, welke, volgens de Poolache le zing. door de laatsten zouden zyn uitge lokt. Op letten lectoren bakkerste Beriyn hebben be slagen. den broodprijs voorloopig niet te verhoogen. In de Zweedsche unlversltiets- stad Upsala is een standbeeld onthuld voor Finn Malmgren, den jongen Poolonderzoe- ker, die by de Nobile-expedltie op zoo tra gische wijze om het leven is gekomen. Tardleu. de minister van landbouw heeft een wetsontwerp Ingediend ter bevordering van de productie van den Franschen land bouw. Hiervoor wordt in het wetsontwerp 1 milliard francs uigetrokken. welk bedrag echter op de begrooting nog niet voorkomt. Aan een delegatie van den landbouw ver klaarde de minister gisteren, dat de Invoer tot het einde van de tegenwoordige crisis tot een bepaalden omvang moet worden be perkt. Ook de invoer van hout en schoenen moet beperkt worden. Het contingent van den invuer zal voortaan na afloop van ieder kwartaal opnieuw wor den vastgesteld. De regeering zal alles doen, om een overstroomlng van de Fransche markt met buitenlandache producten te ver hinderen. „HET LEVEN VAN MICHTEL ADRIAANSZ. DE RUUTER”, door J. Stamperius. Ultg. Gebrs. Kluitman, Alkmaar. Welke echt-Hollandsche jongen leest niet graag van onze zeehelden, van hun dikwerf moeliyke beginperiode, van hun opklimmen langs de maatschappeiyire ladder, van hun roem en successen? Wie leeft niet met hen mee in bun velen stryd? Wie wenscht niet graag hun dapperheid en moed na te volgen? Welnu, in dit boek, ryk met platen van Pol Dom geïllustreerd, kunnen zy ruim schoots hun hart ophalen, zy zullen het boek niet terzijde leggen, voor zy het geheel uitgelezen hebben. De Rykspresident heeft Rljksmlnister Tre- viranus en den Pruisischen staatsminister Hiertdiefer overeenkomstig hun verzoek ont slag verleend als Rjjkscommissaris voor de Oosteiyke gebieden. Op voorstel van den Rijkskanseller heeft de Rykspresident het Ryksdaglld Schlange benoemd tot Rykscommissaris voor de Oos- telijke gebieden en tcgeiykertljd tot Rijks- minlster zonder portefeuille. .Ja, Monsieur, ik heb hem niet meer ge zien... maar gygy zyt leeiyk gewond ik zie van alle kanten bloed.” Niets dan schrammetjes. Mademoiselle, die met een beetje water weer in orde ko men. In het garnizoen was ik andere toe standen gewoon, al was het dan maar by een scherm party. Dt Saule was de eenige onder hen, die met het zwaard kon omgaan; hy heeft mij aardig wat te doen gegeven. Ik zal nog even de hulp van uw hand be hoeven, om weer op myn beenen te staan. ha, ik voel het al. ik zal zoo aanstonds weer de oude zyn.” zy steunde my een weinig, daar ik nog een beetje onvast op myn beenen stond: ik had nog veel pyn en myn geest was nog altyd niet tot rust gekomen. Maar toen myn oogen over de dakruimte heen dwaal den, die nu in het volle licht van den dag lag, begon er tets in myn bloed te wer ken Ha! het was een gevecht geweest, lederen krygsman v. aardig, een wapenspel, waarover men in het kamp en aan het hof kon spreken, zonder dat men behoefde te vreezen geen luisteraars te vinden. d’Enville had, voor hy gevallen was, zich als een onverschrokken stryder doen ken nen, en ik had nek met eer aan het ge- ginglooze lichaam te staren; ik omknelde het gevest van myn zwaard en waggelde op myn beenen als een dronken man. Alles was zóó vlug in zyn werk gegaan, dat het my als het ware duizelde een minuut ge leden vocht hy als een krankzinnige en nu lag hy aan myn voeten zonder eenig leven „Monsieur.... de andere man!” Haar stem wekte myn gepeins Ik keek <An my heen en maakte het blad van myn zwaard vry; het bloed drupte neer van het bevlekte staal. De kerel stond tusschen ons en de torentrap In. Het vage licht van den aanbrekenden dag toonde ons het rimpelige gezicht van Francois; de man had een ge weer in zyn handen. Maar al was hy ook gewapend, zyn houding was echt de houding van iemand, die besluiteloos Is en buiten zich zelf van schrik. De plocsell.^e dood van de Saule had ongetwyfeld zyn vechtlust aanmerkeiyk bekoeld Ik gaf hem trouwens geen bedenktyd en sprong op hem af. Hij draaide zich om. snelde de trap af, doch struikelde en verloor daarby zyn geweer. 8t. Anne! Ik zou hem zeker geraakt hebben als Ik niet over een stuk van d’Enville’s weggeworpen wapenrusting was komen te vallen! Over het algemeen heerscht in de Engelsche pers tevredenheid over de samen stelling van het nieuwe kabinet. Dit komt niet het minste, doordat daarin gematigde elementen zyn opgenomen en de conserva tieven met hun elf van de twintig minister zetels niet de overheerschende positie inne men, welke na hun overwinning aan de stembus misschien verwacht had kunnen woeden. MacDonald is er werkeiyk in geslaagd, het karakter van het nationale kabinet te bewa ren en wel dusdanig, dat dit ministerie een der sterkste en kundigste van den laatsten tyd genoemd wordt. Dat het Labour-partyblad, de „DaUy Herald” op dit ministerie afbrekende critiek uitoefent, is te begrypen. De door de ver kiezingen geslagen diepe wonde is nog niet genezen; de tyd zal hier wel als heelmeester moeten optreden. Maar het blad der arbei- dersparty Is ook slechts het eenige, dat critiseert. Dat MacDonald een tegenstander van de herstelbetalingen. Sir John Simon, onder zyn directe medewerkers geschaard beeft, mag er op wyzen, welke politiek te dien aanzien in de toekomst door het Engelsche Ryk gevoerd zal worden, een politiek trouwens, welke den laatsten tyd der wereld niet De laatste dagen is het aan de universlteit van Belgrado tot stormachtige demonstra- ^mun tegen de regeering en de door- vfh de parlementsverkiezingen, die Zondag zyn uitgeschreven. In een verkiezingsvergadering is de minis ter van onderwijs uitgekreten door een aan. tal studenten, die in hoongeroep tegen de re geering uitbarstten. De politie greep m en dreef de studenten naar het studentenhuis, waarbij een persoon met een bajonet werd gewond Vervolgens werd de universlteit -loor de politie bezet, teneinde een protestvergade- ring der studenten te verhinderen. Een ge sloten demonstratleoptocht door de hoofd, straten van Belgrado is door de politie uit eengejaagd, waarby 18 personen werden ge arresteerd. Het grootste gedeelte der demonstranten trok zich toen weer terug in het studenten huis. vanwaar, zy door middel van spreek koren de bevolking opriepen Zondag a.a zich van stemmen te onthouden. De studenten hebben den eisch dat de gearresteerden ohmiddellijk in vry- held zouden worden gesteld, waaraan ge volg is gegeven. De universlteit is tot Zon dag gesloten. De Fransche radicaal-soclallstische party heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen inzake de economische politiek, waarin de volgende eischen zyn uitgespro ken: Ten eerste contróle over het economische leven, ten tweede organlseeren van een economische samenwerking met bet buiten land op alle gebieden; ten derde maatrege len tegen speculatie In deviezen; en ten vierde bestryding van de werkloosheid, aan den eenen kant door groote openbare werken, aan den anderen kant door verlenging van arbeldstyd. door middel van overeenkomsten tusschen de Industrielanden. Afgevaardigde Pamade. die rapport uit bracht over de economische politiek, legde er den nadruk op, dat alleen dan geld aan het buitenland mag worden geleend, wan neer het gebruik van de toegestane credle- ten word gecontroleerd. Frankrijk moet in dit opzicht politieke en economische ga ranties hebben. Te Bralla Is een typhus- en cholera-epfde- mle uitgebroken. Tot nu toe worden 124 ge vallen gemeld, waarvan verschillende met doodelljken afloop. plein van de universlteit be- Poolsche studenten Joodsche den toegang tot de gehoorzalen. Daarby werden talryke ruiten Ingeslagen. In totaal werden 20 studenten gewond. Der- Mlnister-president Laval heeft Vrijdag morgen den vroegeren Belgischen minister van Financiën Francqul ontvangen, wien hy een uitvoerig rapport uitbracht over zyn be sprekingen met president Hoover en eenige vooraanstaande Amerikaansche politici. Francqui wees Laval op de naar zyn mee- ning noodzakeiyke Instelling van een inter nationale credletbank. welke tot taak zou hebben de in Dultschland en andere landen bevroren credleten op korten teemOn te con- verteeren In credleten voor den tyd van 3 tot 5 jaren. De Belgische financier zou zyn plan bespreken met den Franschen minister van Financiën Flandin en den flnancieelen expert Rist, waarna In den volgenden mi nisterraad de definitieve beslissing der Fran sche regeering zal worden genomen. den vreemd is. Die herstelbetalingen biyven nog immer in het teeken der belangstelling staan. Thans heeft Owen Young het naar hem genoemde plan weer besproken. Hoewel hy dit nog goed noemde, was toch nog zyn oordeel, dat een wyziging voor de regeling der her- stelschulden noodlg is. De deskundigen waren, naar zyn meening, by de vaststelling van dit plan te kortzichtig geweest, maar dat was nog wel te verhelpen, omdat het elastisch genoeg was, er wijziging in aan te brengen. Zoo komen over deze buitengewoon belang rijke aangelegenheid steeds nieuwe meenln- gen tos, welke alle toch hierop neerkanen, dat verandering dringend noodig is. Hoe algemeener deze meening wordt, hoe beter, omdat daarmede de kans van wyziging ten goede stijgt. ..Spaar Uw adem. Monsieur.” viel ik koel in de rede, „er wacht U nog een kaï weitje. Dt kwam één duim, twee duim naar voren «n hy voelde dat het my doodeiyke ernst Was en waagde geen woord meer. Het scheen hem plotseling duidelijk te werden dat dit niet langer een kinderspelletje was. maar wanhopige ernst. De blik in zyn oogen ver anderde, de sarcastische glimlach verdween *an zyn lippen. Hy hield zyn lippen styf °P*en geklemd, terwyi zyn tastend en zoe kend staal het myne raakte met die zachte, verlokkende streellng, die op een doodeiyk beffen wijst En ik drong hem zonder me- dedtxigen terug en noodzaakte hem zich te verdedigen en liet hem geen gelegenheid voor een aanvaL Het was toestooten en pa- Rra q r e to ris. Stimson heelt ->et derhal ve noodzakeiyk geacht Vrijdag tegenover eenige journalisten te verklaren, dal de po litiek der Amerikaansche regeering onge- wyzigd biytt. De regeering zal ook m de toekomst de andere staten steunen bij hun streven naar vrede, door onalhankeiyk op te treden langs diplomatieaen weg en zich volledige onafhankeiykheid voorbehouden by de beoordeeling der te ondernemen stapen. TegelUkertyd heefl de Japansche rn.bas- sadeur verklaard, dat de gevechten i>y de Nonnibrug zyn gestaakt. De Japansche troe pen welke bezig zyn met de verbetering van de brug, zullen na beëindiging dezer werk- de Chineezen Vrydag aan de Nonnirivier over de geheele linie een tegenaanval onder nomen. ten einde de door de Japansche troepen opnieuw bezette stellingen, weer te veroveren. Volgens tot nu toe ontvangen berlcnten hebben de Chineezen 200 en de Japanners 40 man verloren. Dokter: .Jk waarschuw u by voor- oaat, dat de operatie pyniyk en uiterst gevaariyk is. kan Ik voor dien mis schien nog iets voor u doen?” Patiënt. .Ja, me in myn jas helpen."

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9