ONS BLAD ROOFOVERVAL OP DE BOEREN- LEENBANK TE SCHIPLUIDEN ARRESTATIE IN VERBAND MET DEN ROOFMOORD TE GORINCHEM KRISIS, WERKLOOSHEID EN LOONSVERLAGING I dit nummer bestaat uit twee bladen vijf EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 2«3 MAANDAG 9 NOVEMBER 1931 f40 VOORNAAMSTE NIEUWS De N. C R. V. gestraft Boerenarbeider te Vloerden aangehouden - Nachtelijke huiszoeking f Een 22-jarige moeder moordenaar Fransch marineluchtschin A. in den storm verongelukt Vechtpartijen in een schouwburg te Madrid Mislukte aanslag op ex-keizer Hsuan Tung JOH. LAUWERS ALKMAAR PAYGLOP 3 Scheerstellen Scheerdoozen 5 te ioro, 1-10. rmn- uiven her nazie S per ïnol- 103— at; itelen 5 per Prei De kassier neergeslagen De drie daders met een buit van ongeveer tienduizend gulden ontkomen IN EEN SOCIALISTISCHE MAATSCHAPPIJ f3000.- fiso.- sacr-is 1250.- x-TSTshs 1125.- f 50- ■i.-Tr*.™ MHGIFTE MOEI, OP STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHILDER UITERLIJK DRIEMAAL VIER EH TWIRTIG UREH HA HET ORGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD K. middenstand en bcdrijfsorg*- De A. V. R. O. contra den Staat. font- De bemanning gered IUW- Barometerstand9 uur v m. 7.54. Stilstand. vaststellen. onderhoud Zoo mofelUk Maandag aa. uitspraak De moordenaar verwond? te Be de De bemanning gerjd te Noodlottige familietwist Voor drie maal uitgesloten van da venorgtag van het „algemeen programma” Amerikaansch stoomschip ramt Deense h visschers vaar tuig BUREAU! Telefoon: Sporen in verschillende richtingen notaris het De N.CJ1.V. voor drie maanden uitgeslo ten van de verzorging van het .algemeen programma”. De brandschade op de ..Statendam” «eer gering. Het schip is naar Rotterdam ver trokken. Crisiscommissie ter vermindering van moeilijkheden in het bedrijfsleven. Roofoverval op de Boerenleenbank te Schip luiden. De daders met pLm. 10.000 verdwe nen, na den kassier te hebben neergeslagen. Een arrestatie in verband met den roof moord te Gorinchem. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 435. ABONNEMENTSPRIJS: .per kwartaal, voor Alkn^aar 2.— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger bom explo- een verband doch een chef -controleur kantoor hetgeen te «000 rarte- Zondag „Cou- De R. nisa tie. Fransch marineluchtschlp verongelukt; de bemanning is gered. tante —38; hvell 340; Aug. ertiy sas- •non 2.30- witte ifoode L Gele T stuks. ■wene Rep - tot 2 per i ct. kool ct. ld. idü- ruk. ha lbot *ren elen lee- Poi- ct. slag. Om- aten K.O. Bra. fleur nln- t f 4 lette, eren, n f7 Peer veau —36. 3—8. 1— ruit- 20— -048 kist. üor- 84— -1.06 35 ven. ant Per laten -010 slling fsan- The ortu- »nge nann diry. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrootlng van Binnenlandsche Zaken voor 1932„ Het ondersoek wordt met kracht voortgezet. In het kantoor van den vermoorden no- t*ris is waarschijnlijk naar sporen gezocht met het succes, dat men enkele vingeraf drukken heeft gevonden, die omnlddellUk gefotografeerd zijn. Een groove stroom van getuigen heeft zich aangemeld, waaronder er verschillende personen waren die te half 9 in den avond van den moord een fiets voor de woning v*n den vermoorden notaris hebben zien staan. Al de inlichtingen die deze getuigen verstrekken worden zorgvul dig nagegaan. Vast is komen te staan dat de moordenaar door de voordeur is binnengekomen en op dezelfde wijze *t huU weer heeft verlateu. Do Mi verlies van 'o anderen vinger De N. C R. V is door de Algemeen pro- gramma-commissie voor drie achtereenvol gende koeren uitgesloten van de verzorging van het „algemeen programma”, in verband met haar uitzending van Vrijdagavond 30 October 1931, welke door de Radio-Omroep- Contróle-commissie Is afgebroken, dasu- het desbetreffende programma door de algemeen programma-cotnmissie niet was goedgekeurd. Het „Handelsblad" verneemt, dat het be sluit tot schorsing is genomen zonder dat de N. C. R V. in de gelegenheid is gesteld om zich te verantwoorden. Een brutale roofoverval heeft Zaterdag avond te Schipluiden plaats gehad, waarbu den daders een bedrag van ongeveer f 10.000 bijna geheel bestaande uit bankpapier, in handen is gevallen. Wegens zijn herstel tot keizer over Mandsjoerije? Het meest Interesseert ons daarin nu natuurlijk de vraag betreffende krisis, werkloosheid en loonsverlaging in zulk een maatschappij. Zullen deze onprettige dingen zich in de vernieuwde maatschappij óók (kun nen) voordoen? Het tooneelstuk was tegen de Jezuïeten gericht De overval heeft in het anders zoo rus tige plaatsje groote consternatie verwekt. Toen het gebeurde in den loop van Zon dagochtend bekend werd, verzamelden zien groepjes voor bet kantoor om het gebeurde te bespraken. Het kantoor en de woning van de Wed. Van Adrichem liggen op ongeveer 50 Meter afstand van de overige aan de Tramkade gelegen hulzen. Behalve de kassier en de heer C. van Adrichem schijnt niemand in het dorp iets van de daders te hebben ge zien. Het onderzoek van politie en justitie wordt voortgezet. De kassier van de Boerenleenbank te Schipluiden, de heer H. van Velzen, uit Delft, houdt o.a. op Zaterdagavond zitting. Het kantoor der bank is gevestigd aan de Tram kade en is aangebouwd aan de woning van de Wed. Van Adrjchem. Het bestaat uit een wachtkamer, een tusschenkamer en het eigenlijke kantoor, waar de kassier zitting houdt. De cliënten der bank worden daar door den kassier ontvangen achter een tafel. Tusschen het kantoor en de woning van de Wed. van Adrichem bestaat geen verbinding. op onmiddellijk den burgemeester van Schip luiden. den heer D. J. M. van Gent en de politie. De belde veldwachters van het dorp waren spoedig ter plaatse, doch de burgemeester stelde tevens onmiddellijk de politie van Delft van het gebeurde In kennis. Ook de dokter, de heer Dr. F. H Reijnders, werd ge waarschuwd. De overval heeft te ongeveer negen uur plaats gehad en tegen tien uur waren de hoofdinspecteur van politie uit Delft C. Borstlap en de inspecteur van de recherche,'- de heer A. I. Oerlemans, ter plaatse. Dr. Reijnders had intusschen den neer Van Velzen verbonden. Zijn toestand was vrij gun stig. Hij heeft eenlge slagen op het hoofd gekregen hij kan niet zeggen waarmede dit geschiedde en was dóór het schot, zooals gezegd, aan den duim en in het ge laat gewond. Hij was vrij kalm en kon van het gebeur de een goed relaas geven zonder evenwel een goed signalement van de belde mannen, die hem hadden overvallen, te kunnen öpgeven. Na het eerste verhoor is hij per auto naar zijn woning te Delft vervoerd. Gebleken Is, dat ongeveer een bedrag van tienduizend gulden door de beide mannen Is meegenomen, te weten twee bankbiljetten van f 1000, oud model, een of twee bankbil jetten van f 1000 nieuw model, negen bank biljetten van f 300, 40 of 50 bankbiljetten van f 100, een bankbiljet van f 60. twee bankbiljetten van f 50 en twintig bankbiljet ten van f 25 en verder 80 kwartjes in twee rolletjes van 40 stuks. De justitie werd tevens op de hoogte ge bracht van den overval. Nog Zaterdagavond werd met een politie hond In de omgeving gezocht, doch eenlg spoor van de daders heeft men tot dusver niet kunnen vinden. De drie mannen waren vermoedelijk in grijze costuums gekleed. Hoe zij vertrokken zijn, heeft men tot nu toe evenmin kunnen t Kort geding A.V.R.O. contra den Staat Er zullen middelen te vinden zijn om de kansen op een ekonomlsche krisis met alle gevolgen daarvan te verkleinen. Maar dan zullen de soclaal-demokra- ten niet het eenig-mogelijke ekonomi- sche stelsel moéten trachten te vernie tigen. doch met ons in den geest van „Quadrageslmo Anno*’ moeten strijden voor een juiste beleving van het heden ten dage zoo veel gesmade, maar dan ook vaak zoo schandelijk misbruikte kapitalistische stelsel. Vrijdag is in een der schouwburgen Madrid een tegen de Jezuïeten gericht too neelstuk voor de eerste maal opgevoerd. Onder een gedeelte van het publiek wekte het stuk groote verontwaardiging. Het kwam tot twisten tusschen kerksche en antl-kerksche groepen toehoorders, welke ten slotte ontaardden in wilde vechtpartijen, waarbij zelfs de inrichting van den schouw burg gedeeltelijk werd verwoest. De voorstelling moest worden afgebro ken. Het toegesnelde detachement politie ontruimde den schouwburg en arresteerde 70 personen. Talrijke personen werden bij vechtpartijen gewond. en zich daarvoor eveneens chem begeven had. Zaterdagavond is een Fransch marine luchtschlp In de nabijheid van Rochester- sur-Mer in een hevlgen storm geraakt tenge volge waarvan het, wegens een ontstaan mo- motordefect moest dalen. De commandant had alle voorzorgsmaat regelen genomen om een vlotte landing mo gelijk te maken. Ofschoon hij het omhulsel liet scheuren, werd echter het luchtschip door den krachtlgen storm nog 3 tot 4 KM. over den bodem gesleurd, waarbij de hoo rnendie In den weg stonden, omgeworpen werden. Tenslotte bleef de gondel loodrecht han gen. Als door een wonder Is het grootste ge deelte van de bemanning ongedeerd. Slechts de commandant en een Ingenieur hebben lichte verwondingen bekomen. Dus ging. Maar hiermede is men ook in een ge socialiseerde maatschappij niet klaar: ook. hier zullen de gevolgen der krisis voor de slachtoffers verzacht moeten worden. En wat dan? Landauer zegt: .Dan moet ook het socialisme zorgen de schade te herstellen, die zij niet heeft kunnen voorkomen. Dan moet ook het socialisme een gedeelte van het inkomen van zijn burgers in beslag ne men, niet om de conjunctuur te sanee- ren. maar om daarmede de arbeiders, die op straat staan, aan den arbeid te zetten, wanneer het er zich niet toe wü beperken, hun vrijaf te geven en hun te ondersteunen en boven dien toestand wil het socialisme juist uitko men." Dat beteekent voor de gemeenschap dus ook al weer inkomstenvermindering, voor de arbeiders: loonsverlaging. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, heeft het Amerikaansche stoomschip ..Sa guache”, van de MacCormack-Ujn, een Deensch vlsschersvaartuig, „Merry" ge naamd, gistermorgen ten Westen van Skaw geramd. De aanvaring was zoo hevig, dat de vls- scherskotter gedurende meer dan 10 minu ten aan het Amertkaanache stoomschip bleef hangen, gedurende welken tijd de neenjw.be bemanning op het Amerikaansch* stoom schip overspringen kon. Daarna zonk de kotter met al het vischtuig en een volle lading visch. --*- -- Deze waarneming klopt volkomen met de getuigenis van een dame, die eveneens op genoemd tijdstip een flets voor het huis heeft zien staan. Van deze verklaring maakten wij reeds melding. HOF «C ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. 633 bodem van het uintje achter de woning be staat uit rul zand en als de moordenaar dezen weg gekozen had om het pand bin nen te dringen of te verlaten, zouden er Indrukken van voetstappen gevonden moe ten zjjn, wat niet het geval is. Een oproep. Daar het van het grootste belang is dat eenieder die op den avond van den moord den notaris gesproken heeft, bekend wordt, heeft de burgemeester van Gorinchem een circulaire laten vervaardigen, die in 70 ge meenten rond Gorinchem verspreid is en waarin eenieder die Donderdagavond tus schen .6 en 11 uur in het huls van den no taris is geweest verzocht wordt zich bij de politie te Gorinchem te vervoegen. De indruk dat de moordenaar een mede plichtige gehad heeft, Is versterkt. In de nabijheid van het Hjk Is een vul penhouder gevonden, waarmee de versia- gene naar alle waarschijnlijkheid vlak voor zijn gewelddadiger: dood nog heeft ge schreven. Er Is dan ook lang gezocht naar stukken of brieven, die hij geteekend had, maar men heeft deze niet kunnen vinden. Sporen in verschillende^ichtingen. Er zijn sporen in verschillende richtingen heeft commissaris v. d. Marei verklaard en al deze sporen worden zorgvuldig nagegaan. Een oogenbllk heeft men bij het zoeken naar den moordenaar nog gedacht aan een beruchten inbreker, zekeren P. P., die zich eenigen tijd geleden aan verschillende in braken in het naburige Herwijnen heeft schuldig gemaakt. Deze P. Is onlangs tij dens zjjn overbrenging tusschen Eindhoven en Roermond uit den trein gesprongen en aan zijn geleiders ontkomen. Men heeft deze theorie echter al weer spoedig als hoogst onwaarschijnlijk opgegeven. Deze moord Is trouwens vermoedelijk„über haupt" niet door een Inbreker gepleegd. Het juiste bedrag van het uit de brand kast gestolen geld is. naar bij een nader onderzoek in boeken gebleken is, f 6100. De dader van den moord moet zijn ver wond of moet een, bloedneus hebben opge- loopen. Aangezien het onderzoek ook onvermoeid Is voortgezet, heeft de rant" den commissaris van politie, die het onderzoek leidt, slechts even te spreken kunnen krijgen en wel gisteravond. Hij deelde het blad mede, dat reeds arrestatie heeft plaats gehad In met deze zaak, en wel te Woerden, dat In het belang van het onderzoek verder nog nieta naders kon worden bekend ge maakt. Er komen bij de politie vele gegevens binnen, welke stuk voor stuk nauwkeurig onderzocht worden. Het officieele rapport van dr. Hulst uit Lelden beeft de oommjs- ADVERTENTIEPBIJS: Van 1—5 regels f 1.25: elke regel meer 0.25. RECLAME per regel t >-1s f0” de eerste pagina; voor de overige pagina's 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bii vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: iedere regel meer f 0.12 Zal het met krisis, werkloosheid en loonsverlaging in de gedroomde toe komstmaatschappij dus zooveel gunsti ger gesteld zijn dan heden in onze „ka pitalistische” samenleving? Als we het getuigenis van dezen socialistischen deskundige ernstig over wegen, zijn onze verwachtingen niet al te hoog gespannen. En met deze zakelijke redeneering voor oogen mochten onze sociaal-demo- kraten, die thans weigeren de gevolgen van een voor ons onvermijdelijk ge worden krisis te aanvaarde1» en die alle schuld zonder meer laden op het kapi talistisch stelsel, wel een toontje lager zingen. Zeker! In de zaak van den moord op Courrech Staal' tal Gorinchem is op oogenbllk nog niet veel licht gekomen. Er schunt sprake van te zUn. dat de moordenaar een medeplichtige heeft gehad. Een rechercheur heeft op den avond van den moord een hem bekenden man om het huls van den notaris zien ronddraaien. Deze man is een keer of vijf naar een tol- letinrichting vlak In de buurt gegaan, van- waarult hij de situatie kon overzien. Natuurlijk heeft men dezen man trach ten op te sporen, doch het is wel zeer merk waardig. dat hU uit Gorinchem verdwenen is en geen spoor heeft nagelaten. Tevens heeft bedoelde rechercheur tegen half 9 een man op een flets voor het huis van den notaris zien stilhouden en naar binnen gaan. saris van politie nog niet ontvangen, zoo- dat nog niets kon worden medegedeeld om trent de juiste oorzaak van den dood van het slachtoffer. Alle telefonische mededeellngen voor het huis van den verslagene bestemd, gaan vla het politiebureau. Het blad had ook nog met den heer v. d. Wal. van de N. V. „Nachtveillgheldsdlensl", die het volgende vertelde: HU, v. d. W. was met den notaris over eengekomen, dat, Indien op het van "Men notaris licht brandde, volgens afspraak alleen door V. d. W. zien was door een kier in de blinden, hij tegen de ruiten klopte. Dit klopteeken werd dan door den notaris teruggegeven, of deze liet zich zien en maakte door spre ken zUn aanwezigheid bekenej. Ook Don derdagavond was v. d. W. op contröle, doch daar er geen licht brandde, werd geen teeken gegeven. Ook bespeurde hjj verder niets bUzonders. Het geven van afgesproken teekens (ook door middel van zaklantaai is) gebeurt ook wel bU andere bij dezen nachtdienst aan gesloten ingezetenen, doch twee en een halve maand geleden had de heer Cour rech Staal extra toezicht gevraagd. In ver band hiermede wordt vermoed, dat de ver moorde voorgevoelens had van een eventu- eelen overval of Iets dergelijks, doch tegen over zjjn personeel heeft hjj zich in degen zin nimmer uitgelaten. Omtrent de arrestatie te Woerden, waar over de commissaris van politie te Gorin chem zich In enkele bewoordingen uitliet, meldt de correspondent van het blad te Woerden nog het volgende: De bevolking werd gisteren opgeschrikt door de aanhouding van zekeren S., een boerenarbeider, die pas kort in de ge meente woont, als verdacht van den moord op den notaris te Gorinchem. De politie wenschte echter geen inlichtingen te ver strekken en ook aan de getuigen is geheim houding opgelegd, waarschijnlük in ver band met het verdere onderzoek. Men vertelt echter het volgende: Een spoor, dat naar deze gemeente leidde, werd door den inspecteur van politie uit Gorinchem gevolgd tot de woning van 8. Deze en zijn vrouw waren niet thuis doch werden, toen zU van den trein kwamen, gearresteerd en naar het politiebureau ge leid. Zaterdagavond arriveerden de politie deskundige Van Ledden Hulsebosch en de inspecteur van politie uit Gorinchem die met den burgemeester, den heer H C. van Kempen, een huiszoeking verrichtten. Den geheelen nacht schijnt het onderzoek duurd te hebben. De verdachte Is gister morgen naar Gorinchem medegenomen. Hoe kritiek de tijden ook ^Ijn voor heet ons volk, de 8. D. A. P. vyeigert ondanks haar zware verantwoorde lijkheid In vele bestuurscolleges mede pogingen aan te wenden om den nood te keeren, om tot saneering mede te werken. In de Kluner kan een man als Albarda wel eens een verstandig woord spreken over de krisis en wat daarmee samen hangt, maar op haar vergaderingen en in haar pers voedt de 8.'ï>. A. P. haar volgelingen op tot het geloof, dat de regeering zonder noodzaak de loonen wil verlagen, dat zij zonder noodzaak weigert, de werkloosheid behoorlijk te bestrijden en den werkloozen een beter lot te bezorgen. En wat beduidt een verstandig woord van Albarda in de Kamer,'planneer de S. D. A. P. uit demagogische overwegin gen weigert In diezelfde Kamer de ver- soberingspoütiek der regeering te steu nen l Onder het voorwendsel o.a., dat de regeering eerst maar eens 25 pct. van de Defensie-uitgaven moet schrappen, wat dat moét egn Albarda weten een absolute onmogelijkheid is! De sociaal-demokraten geven wat heel goedkoop is! de schuld van alle krlsis-ellende aan het kapitalisme, en met een zeker leedvermaak zelfs zien zij de wereld worstelen en zwoegen en lijden. Omdat zij in deze krisis het bankroet van het kapitalisme zien. Naar zij zeggen. De wereld mag vergaanals daar door maar het bewijs geleverd wordt, dat het vervloekte kapitalisme een on deugdelijk stelsel is en nooit heeft wil len deugen. Er zijn reeds vele lange dagbladarti kelen geschreven en vele lange rede voeringen gehouden om bet onderscheid aan te tooner» tusschen kapitalisme „met en zonder aanhalingsteekens”, en ter loops zij er hier even aan herinnerd, dat er verschil bestaat tusschen het kapitalisme en het misbruik daarvan. De socialisten willen het heele stelsel opruimen en in hun minachting voor het stelsel vinden zij het nauwelijks de moeite waard, uitroeiing van kapitalis tische misbruiken na te streven. D e oplossing van alle moeilijkheden zien de socialisten enkel en alleen in de verwezenlijking van hun „heilig ideaal”, In de vestiging van den socialistischen heilstaat. Alles wat er slecht en boos is in het kapitalisme, dat zal in het socialisme goed en edel zijn. De'sectie op het lijk. Eergisteren heeft de sectie plaats gehad op het lijk van den vermoorden notaris Courrech Staal. De lijkschouwing, die zoowel in- als uit wendig plaats heeft gehad, is verricht door Dr. Hulst, die daartoe naar Gorinchem was gekomen Dr. Hulst is daarbU geassisteerd door Dr. van Ledden Hulsebosch en door inspecteur J. v. Tas, den chef van den fotographischen dactyloscopischen dienst, welke laatste weer naar Gorin- Het is een, ook voor de socialisten, ellendig feit, dat nog nooit Iemand ter wereld zich een eenigszlns concrete voorstelling van het leven in een rooden heilstaat heeft kunnen vormen, ofschoon het deb mensch over *t algemeen toch niet aan phantasie ontbreekt. Denken wij er eens wat dieper over na, dain stuiten wij telkens op moeilijk heden om niet tte zeggen: onmogelijk heden hoe zal dit, hoe zal dat gaan? Wij zien dan al maar vraagteekens! In verband met de houding der so ciaal-demokraten ten opzichte van de krisis-moeilijkheden is het echter *an het grootste belang, de vraag te stellen: zal het socialisme in staat zijn, kri- slssen in de toekomst te bezweren, zal het socialisme afrekenen met die af schuwelijke werkloosheid en zal in den toekomststaat het ongemak van loons verlaging uitgebannen blijven? Heeft het socialisme voor al die na righeid het heilmiddel gevonden? De „kapitalisten” gelooven er niets van, maar dat is natuurlijk weer een leelijke streek van diezelfde „kapitalis ten”; zij Willen natuurlijk hun standje redden en zijn dus als de dóód voor de erkenning van de voortreffelijkheden der in de toekomst lokkende socialisti sche maatschappij. Neen, als we omtrent deze dingen in gelicht willen worden, dan moeten wij terecht komen bij achttien-karaats- soclalistische voorlichters, voorlich ters, die ons weliswaar veelal in den steek laten, wanneer we *t naadje van de kous betreffende den toekomstigen heilstaat willen weten, inaar die in ieder geval toch veel geloofwaardiger zijn dan de egoïstische kapitalisten. Nu zijn we met onze moeilijkheden omtrent krisis, werkloosheid en loons verlaging in een socialistische maat schappij eens bij een prima socialistisch deskundige terecht gekomen; *t Is Carl Landauer, die onlangs een boek In het licht gaf, getiteld ,,PIanwlrtschaft und Verkehrswirtschaft”, waarin de schrij ver probeert, ons een voorstelling te geven van den gang van zaken In een gesocialiseerde samenleving. Naar uit Peking gemeld wordt, is gister nacht in zUn huis in de Japansche conoee- sie aldaar een aanslag gepleegd op ex-kei zer Hsuan Tung. Volgens de Japansche dagbladen bracht een hotelbediende ten huize van den ex- keizer een geschenk, bestaande uit twee manden fruit en twee bussen thee. Toen Hsuan Tung het deksel van een der man den oplichtte, bleek, dat er een bom in verborgen was. welke echter niet deerde. Men meent, dat deze aanslag gepleegd is door eenige Chineezen, die in een hotel woonden in de Fransche concessie en die den hotelbediende met de geschenken naar den ex-keizer hebben gezondene Zd waren Inmiddels vertrokken. V Aan deze gebeurtenis wordt groote poli tieke beteekenis gehecht in verband met de geruchten, die in den laatsten tijd de ronde deden en volgens welke de Japan ners ex-keizer Hsuan Tung hebben aan geboden hem te herstellen tot keizer over MandsjoerUe. Voor den waarnemend president van de Haagsche rechtbank, mr. Van Rhede van der Kloot, werd eergisteren het kort geding behandeld, waarin de Avro den minister van Waterstaat had gedagvaard naar aan leiding van de beslissing van den minister van 14 October, waarbjj aan de Radiovolks- unlversltdt Holland twee uur aendtüd per drie weken werd toegekend met ingang van 3 November, in mindering van den zendtijd van de Avro. Namens eiacheres pleitte mr. G. J. Salm, uit Amsterdam, en namens den minister mr. J. H. Telders. Voorts woonde de heer Van Gheel Gildemeester, algemeen secre taris van de Avro, de pleidooien bij. Als laatste bezoeker voordat de aanslag heeft plaats gehad, heeft de ongeveer 25- jarige Com. van Adrichem. de zoon van de Wed. Van Adrichem, den heer Van Velzen bezocht. Er zaten toen drie personen, ver- moedelUk tusschen 21 en 30 jaar, in de wacht kamer. Toen de heer Van Adrichem vertrokken was, kwam een dezer drie mannen het kan toor binnen en begon een gesprek met den kassier. Spoedig daarop verscheen een twee de persoon en samen zijn zU den heer Van Velzen te Hjf gegaan. Een van hen sloeg den kassier met een hard voorwerp op het hoofd, terwijl de ander uit een revolver een schot loste. Doordat de heer Van Velzen met den arm trachtte af te weren, ging een kogel door den linkerduim en als schampschot langs het Jukbeen. Door de slagen op het hoofd viel de heer Van Velzen echter neer en daar hU, hoewel niet bewusteloos, toch niet in staat was iets tegen de beide over vallers te doen, bleef hU liggen. De Indringers gingen toen naar de open staande brandkast, waaruit zij een bruin le deren wisselloopersportefeuille met bankpa pier namen en vertrokken. De derde persoon heeft in dien tUd vermoedelijk op den ult- kUk gestaan om bU eventueel onraad te waar schuwen of verset te plegen. Toen de beide mannen verdwenen waren, heeft de beer Van Velsen om hulp geroepen en heeft geklopt op den muur, die zijn kan toor van de woning van de Wed. Van Adri chem scheidt. De heer Com. van Adrichem, die wel eenlg gerucht gehoord had, doch nlev had begrepen wat er gebeurde, is toen naar het kantoor gegaan, waar hij den heer Van Velzen vond liggen. De heer Van Adrichem waarschuwde daar- Carl Landauer ziet een ekonomlsche krisis voornamelijk als het gevolg van een tekort aan kapitaal: In de jaren, welke aan een krisis voorafgaan, wordt enorm veel kapitaal in het productie proces gestoken; de productiemiddelen worden enorm uitgebreid, maar als de productie eenmaal geconsumeerd moet worden, blijkt er een tekort aan kapitaal om al die uitbreidingen te financieren. En dan is de krisis daAr. Kan dit malheur een gesocialiseerde maatschappij óók overkomen? Landauer zegt van Ja”: ,.In ieder geval kunnen overbeleggin- gen (in de gesocialiseerde maatschap pij) voorkomen. Haar oorzaken kunnen zijn misrekeningen der centrale instan ties of dwalingen der bedrijfsleidingen. Het kan gebeuren, dat de afzonderlijke ondernemingen op grond van beschik baar bespaard kapitaal met beleggingen beginnen, waarvoor dat bespaarde ka pitaal niet toereikend is.” Voor een ekonomlsche krisis zal dus ook de verhoopte, nieuwe maatschappij niet zonder meer gevrijwaard zijn. Landauer heeft echter niet alleen dit minder gelukkige feit geconstateerd, hij heeft zich ook afgevraagd, hoe men in zoo'n maatschappij een krisis zou kunnen voorkomen; hij meent er het volgende or gevonden tè hebben: j. .Tedere conjunctuuromslag ontstaat doordat de hoeveelheid kapitaal te kort schiet. De gunstige conjunctuur wordt derhalve in stand gehouden, wanneer men uit het fonds, dat voor maat schappelijk verbruik beschikbaar is, een deel van het inkomen wegneemt en het aan de productie toevoert, het derhalve in trgpitq»! otnsst. Do sociAlisUscbc Btaat heeft tot taak krisisgevaren voor uit te zien en af te-wenden, doordat hü zoodra zich het gevaar vertoont, be halve door de reeds geldende belasting, door een bijzondere korting, op de winstaandeelen, door daling der grond- loonen of door verbruiksbelastingen het verbruikslnkomen vermindert en het gedeelte van het inkomen, dat daardoor vrij komt, ter beschikking van de ondernemingen stelt voor beleggin gen." Het valt ons erg tegen: In geval van krisis zal dus ook In den toekomststaat het verbruikslnkomen o.a. ook het grondloon verminderd moeten worden; en de vrijkomende gelden zullen voor beleggingen ter be schikking van de ondernemingen moe ten worden gesteld. in geval van krisis: loonsverla- De 23-jarige chauffeur Saalfeld te Berlijn, loste tijdens een familietwist uit zijn pis tool, een schot op zijn moeder. ZU stortte dood neer. Daarna richtte hU het wapen op zijn 18-jarige zuster, die door eenlge schoten zwaar gewond werd en in het ziekenhuis huis moest worden opgenomen. Re moordenaar U gearresteerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1