12 NOVEMBER OPENING G. v. NIEUWKUYK Co. I i I i I a t SicrhuisLA||GESTRAAT 86 moderne missie LEDIGE SUNLIGHT- KISTEN Wales -Anthraciet 12 12 112 12| H. t. Stoutjesdijk I 1 HEEREN-MODE-M AG AZIJN HOOGSTRAAT 2 AARDENBURG „BALLY” Door onzen enormen verkoop Is het bewüs geleverd, dat onze artikelen góed de prijzen laag zi]n. 38 ct. OTTO VAN OS Prima 1 1 DE MAGNEET” DOOR IVAN DE NOORMAN Onrust in het Boven-Pasirsche KERKNIEUWS MARK TN1EUWS den ONZE OOST Uit gevangenschap ontvlucht Prof. N. Greitemann Amsterdamsche Ballast Maatschappij 28 et. 28 et. GEMENGD NIEUWS Ernstige auto-botsing BINNENLANDSCH NIEUWS Koninklijk voorbeeld Politieke eenheid De overval te ’s-Gravenhage Ernstig woord van Mgr. Schioppa ■I De brandstichting te Wormerveer Ernstige aanrijding bii Castricum te koop gevraagd a 20 ct. p. stuk. Jan de Vries, Zaadmarkt, Alkmaar. De middenstand en de nood in den tuinbouw GROOTSTE HITTE MINSTE ASCH Tel. 495, Voorden, Alkmaar ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN Schaatsen Rolschaatsen 18ct. 10 ct. 48 ct. 25 ct. ff 1.35 Blokschaven Zaklantaarns vanaf -fi DONDERDAGMIDDAG 5 UUR i U beleefd tot een bezoek uitnoodigend. Aanbevelend Wij brengen steeds het nieuwste op het gebied van vertrouwd schoenwerk. Onze RUSSIAN BOOTS munten uit in pasvorm en kwaliteit Groots sorteering STEUNSCHOENEN Beitels vanaf. Messen met ketting Padvlnders- messen Zagen vanaf 18 ct. Nijptangen w ADVERTENTIËN ALLEENVERKOOP Verlaging der Wolprijzen! ■1 Auto na een botsing in een sloot vanaf f2.25 Koopt voor L'w Sint Nicolaas-cadeaux gereedschappen. Valenclo schee nnesies 5 cent. Gratis proefmesje. Verder grooten voor raad in flguurzaag-ar- tikelen en nog vele an dere artikelen in HET GOEDKOOPE IJ ZE RM A G AZIJN BIJ de Waag. GROOTE HOUTVEILING te Alkmaar DAMESTASSCHEN 3P 1 i Nieuwe radja uitgeroepen 9 Aanranding te Bussuni Verdachte aangehouden. i Retraite voor kerkzangers AMSTERDAM, Intron!satie H. Hartbeeld. I bergte wordt, zooals reeds bekend to. in Je 10 November Ge- Vermomd als Turk De nieuwe hoogleeraar in de H. Schrift met de Hellingpersoneel ontslagen Boren LAAT ALKMAAR Vijf gewonden Offers Inzittende dame ernstig gewond de 1 De heer V.. alsmede diens huishoudster. de kap in Een der daden gearresteerd. Voor den smid gratie-verzoek ingediend slotte in een langs den weg loopende diepe sloot terecht. sH i i reed vervolgens een kllometer- geheel uit den grond en kwam ten toe, héb hy zelde hart, dat warm klopt sche katholieken. meest delen. van zoo I r tl kunnen K Mid- Haarlem wege tot gevangenisstraf werd veroordeeld, uit Penang te Medan to aangekomen. HU verklaarde, dat hy op 1 October JJ., vermomd als Turk, uit de gevangenis, waar hl) sljn straf onderging, was ontvlucht. en battings. Wielrijder door achterop komende auto medegesleurd en huishoudster bleek ernstige verwondin- naarssalar worden oi I De „Limburger Koerier” had een onder houd met Mgr. Schioppa by gelegenheid van diens zestigsten verjaardag. Toen Mgr. zich zeer gunstig over de Nederlandsche Katho lieken ultllet. waagde de interviewer de op merking, dat de rapporten van den Inter nuntius over de Nederlandsche Katholieken dan wel gunstig moeten zijn geweest. Mgr. Schioppa antwoordde: De „Sumatrapost" meldt, dat de heer Le Clair, die eenige maanden geleden bij een poging om per vliegmachine van Amster dam naar Medan te reizen, in Kleln-AZlë een noodlanding maakte, waarbij hij een ernstig ongeluk veroorzaakte, dat den dood van eenige personen tengevolge had en des- Uit Bandjermasin wordt gemeld, dat de controleur van Tanahorotrot meldt, dat on rust to ontstaan In het Boven-Pasirsche. De controleur ontving bericht, dat de Dajaks van Poetlh Baka een nieuwen radja hebben uitgeroepen. De controleur to onder dekking van een brigade daarheen vertrokken. Groote keuze Nieuwste Modekleuren REGENJASSEN Prima kwaliteiten Lage prijzen LAAT Gistervoormlddag zag mej. A. Boode die Vrijdagavond in haar winkel aan de Laan van N. O. Indie te Den Haag overvallen to voor haar winkel een Jongeman op en neer loopen, In wien zij een der twee perso nen herkende, die haar Vrijdagavond met een revolver hadden bedreigd. OnmlddelHJk werd de politie gewaarschuwd. Eenige ageu- Ja, dat waren zij ook en met reden. De Ned- katholieken verdienen dit om hun godsvrucht, om hun werkzaamheid op cha ritatief gebied en ook. en niet op de laatste plaats, om de eenheid, die rij zoo zorgvuldig bewaren In politieke zaken. Ik wil natuur lijk niet over politiek spreken, maar dit ernstig woord moet mij toch van het hart. Laten de katholieken goed toezien, dat zy de eenheid bewaren. Andere landen, die niet zoo goed of In het geheel niet georganiseerd zijn. en die de treurige gevolgen daarvan ge ducht ondervinden, mogen hier tot leerzaam voorbeeld zijn. Dat de vijand waakt, is al genoegzaam gebleken uit de aanvallen, ook door katholieken gericht tegen de ééne Staatsparty. De volmaaktheid Is niet te be reiken. maar men moet er naar streven; er zullen dus altijd menschen gevonden worden, die af te dingen hebben op hun leiders, die alles beter weten. Een beetje strijd Is wel goed, maar het mag niet zAó ver gaan, dat men zich afscheidt Men kon het Z. Exc. aanzien. dat. wat uit het hart kwam en uit een voor de Nederland- Op een trein geschoten van de Koninginnen en de Prinses een der coupé’s passagiers werd „beschaafde wereld. Zoo b.v. het prach- van de In Holland zoo bekende van Nazareth” in de fabrieken. Een enquête onder de leden van R. K. Middenstandsbont! Gisteravond omstreeks half 8 had op den Hengeloschen Straatweg, halverwege Olden- zaalHengelo, een ernstige auto-botsing plaats. De heer Van H„ woonachtig te Olden zaal, reed in zeer snelle vaart met zyn auto van Hengelo naar Oldenzaal. Vóór hem reed een boerenwagen in dezelfde richting, terwyi van den tegenovergestelden kant een Ford-auto kwam, waarin zich de auto verhuurder J. 8. uit Oldenzaal met 3 inzit tenden bevond. De heer Van H. trachtte met rijn auto tusschen de twee voertuigen te passeeren. Hij raakte den boerenwagen en verloor de macht over het stuur. Met groote kracht botste hy tegen een anderen auto en daarna tegen een boom. Aan den West-Kanaalweg te Alphen aan den RUn, Is gistermiddag een auto, bestuurd door den heer V. uit Gouda en komende van Amsterdam, in volle vaart tegen een telefoonpaal gereden. De wagen reed vervolgens een kilometer- paai geheel uit den grond en kwam ten- Beide auto's werden vernield, terwyl de heer Van H. met inwendige kneuzingen naar het R. K. Ziekenhuis te Oldenzaal werd ge bracht. De inzittenden van den anderen auto be kwamen ernstige snijwonden De tnarechaussée te Oldenzaal heeft zaak in onderzoek. Zaterdag j.l. werd bij de uitbetaling van het loon aan het personeel van de Amster damsche Ballast-Maatacharpy te Umulden bestaande uit ongeveer 30 man, de treurige boodschap meegegeven, dat zy 's Maandags niet meer behoefden te verschynen Veer tien dagen terug was reeds door de directie kennis gegeven dat zy den komenden Za. terdag In verband met het gereed maken van de helling aan de Noordzijde van het kanaal ontslagen zouden worden. Dit ontslag werd echter opgeschort, zoodat de mededee- Ung Zaterdag voor velen een zware slag was. Er zyn er onder de arbeiders die al zeer lang In dienst zijn. Een persoon telde 41 dienst jaren. die eveneens in den auto was gezeten, wisten zich door het opensnijden van de kap in veiligheid te stellen. De i2_: gen te hebben opgeloopen. Belden zyn per auto naar hun woonplaats overgebracht. De wagen In de slqpt was totaal vernield. ten van het bureau Theresiastraat rukten uit om den man aan te houden. Deze was In middels de Laan van N. O. Indië afgeloopen, het Bezuldenhout op. BU de Carpentlerstraat werd hy door drie agenten gegrepen en naar het politiebureau Theresiastraat overge bracht. Zoowel mej Boode als haar leerling-ver- koopeter zyn daar met hem geconfronteerd en hebben In hem pertinent een der Jonge mannen herkend, die den overval pleegden. Van 8 tot 9 November werd te Bergen een goed geslaagde retraite gehoudep voer 92 goed geslaagde retraite gehoudep voer kerkzangers uit het bisdom Haarlem, geleld door de Enters Redemptorist «n Het muz kale gedeelte werd door de zan gers zelf ultge- oerd en stond onder leiding van den heer W. v. Tol. directeur van het zangkoor van .De Liefde”. Zaterdag werd volgens pre-ram uitgevoerd de vierstemmige Mis Fianclscl Xaverll van F Wltt en Zon dag de driestemmige Missa Duplex van W van Tol. Het Oregorlaansch stond onder leiding van den heer Grambergen te Poeldijk. De groote aantrckkelUkheld was wel de Intronisatle van het H. Hartbeeld dat de Bond het vo-ige Jaar aan het retraitehuis had aangeboden. Deze Intronisatle. een treffende plechtig heid. werd verricht door Pater Directeur. Het beeld, door de zorg der Eerw. Zus ters prachtig versierd, stond te midden van licht en bloemen. Gezongen werd het Intro- nlsatlelled, voor deze gelegenheid gecompo neerd door den heer C B»-uk uit Wassenaar. By de generale H. Communie op Maan dag voerde het koor der Eerw. Zusters de verschillende lofgezangen uit. Nadat by af scheid door den Directeur. Pater Phillp- pona. woorden van tevredenheid en aan moediging waren gesproken, dankte de heer A. Kustera secretaris van den bond van Kerkzangers, voor de zoo schitterend ge slaagde retraite De Ned R.‘ K Middenstandsbond heeft zich onlangs reeds met een adres tot de Regeering gewend om aandacht te vragen vcor de moeilijkheden, die .n verscheiden gemeenten voor den middenstand zijn ont. staan door den noodtoestand in den tuin bouw. Om deze actie met succes te voortzetten, heeft de diocesane R denstandsbond in het Bisdom thans aan alle leden In de plaatsen die van den tuinbouw afhankeiyk zijn In meerdere of mindere mate, een vrageniyst toegeron. den. teneinde feiteiyke gegevens te verza melen omtrent o- moeiiykheden, die de middenstand ondervindt by het ‘nnen der periodieke betalingen en den teruggang die in de ambachtsbedryven plaats vindt. Gezorgd Is, dat de herkomst der ve-strek te gegevens absoluut geheim blyven zal. zoo dat voor geen enkel middenstander er be zwaar tegen kan bestaan de vrageniyst binnen den gestelden termijn, nl. vóór 16 Nov. a.s., in te dienen. I AMSTERDAM. 11 November 1931 Amsterdamsche Veemarkt Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 297 Vette kalve ren; le kwaliteit f 0.68—0 74. 2e kwaliteit f 060—6.66, 3e kwaliteit 'f 052—0.60. per kilo levend gewicht 30 Nuchtere kalveren f 7—13 per stuk. 450 Varkens, wegende van 90—110 kilo f 0.47—0.48, Zware varkens f 0.48—049. Vette varkens f 0.480.47 per kl'o slachtgewicht. Aan het abattoir zijn heden aangevoerd 8 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. NOORD-SCH ARWOUDE. veiling van 11 November 3400 stuks Bloemkool f 0.70 —2. 5800 kilo Roede kool f 120—2 20. 2400 kilo Gele kool f 1 40—1.60, 3600 kilo Witte kool 1 0 60. 9000 kilo Deensche Witte kool f 130—1.90. 5500 kilo Uien: Uien f4.80-5, Orove f 4.70, Drielingen f 5 20 —5 40. TEXEL, 9 November Veemarkt 7 koeien f 190—250 6 Pinken 130—170; 4 kalveren 5075 7 nuchtere kalveren f 10 16; 31 biggen f 8—12; 13 korven kippen 0.70—1.20. BROEK OP LANGENDIJK. 11 November. Aangevoerd: 500 Kg. Wortelen f 3.203.50; 4500 stuks Bloemkool, 1ste soort f 1804.10, 2de soort f 0.70—1.— 48000 stuks Roods kool t 0.60—2.10; 18000 stuks Gele kóól f 0.70190 9000 stuks Vroege witte kcol f 0 60 23000 stuks Deensche witte kool f 0.90 —1.80; 16000 Kg Uien f 480—5.— Grove f 4.60—5.—Drielingen f 5.20—5 50; 1200 Kg. Bleten f 1.502.—. WARMENHUIZEN. 10 November Ge wone ujen 4.905.20; Orove uien 4 60 4.70; Drielingen 5 10—530; Roods kool 1.10—2.10 per 100 K.G.; Bloemkool 3.10— 2.50 per 100 stuks. PURMEREND 10 November Coöpera tieve Centrale Eieren veiling Purmerend. O.A. Aangevoerd 37976 stuks Eenden eieren. Prijs f 4 504.60 per 100. 33648 rtuks Klpeieren: 70:80 f 7.80—8. 65 68 7 50— 7 80, 63'64 7 40—7.80 60'62 730—7.70, 58/59 7 20—7 60, 56/57 7—7.30, 53/55 630—6.80, 50/53 5—6.20, 45/49 430— 5.30. Op de Kaasbeurs In hotel Wlerstra waren aangevoerd 15 party en. wegende pijn. 30000 K.O. De handel was matig tot stug. De hoogste prys was 30 per 100 pond. Niemand getroffen Op den werklledentrem van de Hembrug naar Amsterdam Is gisterenavond ter hoog te van den IJpolder door onbekenden ge schoten. Een venster van werd doorboord. Van de niemand gewond. De kogel schynt aan den anderen kan: den coupé weer verlaten te hebben. De politie heeft een onderzoek ingesteld. „Gaat en onderwyst alle volkeren!” En ze gingen de wereld in; eenvoudige vls- schers van Nazareth. Arme lui, maar "met gouden harten, groot door hun machtig Ge loof! En ze hebben ’t werk van Christus tot nooit verwachten bloei gebracht, juist door dat ze arm en „gewoon' waren, ’t Is immers altyd zoo geweest, dat het meerenneel der menschheld werken moet voor ‘t „dagelyksch brood.’’ Zulken zyn het best te winnen door huns gelijken. Ook In ónzen tijd Is dat nog voUe - heid. En wie, uit erbarmende zielenliefde tot dc diepte der armsten afdaalt, to dAArom niet „modern"; ook Christus en Zyn Aposte len hebbsn dat gedaan ons ten voorbeeld! „Moderne missie" la het apostelwerk van op VRIJDAG 13 NOVEMBER. te 10 uur v.m„ door Notaris VAN DER HEIDE, van: groote partUen nieuw hout, geschaafde en opgeploegde platen, battings, richels, enz., enz. aeer geschikt voor kippenhokken en schuren, op een terrein by de Frlesche Brug. Gisteravond ongeveer 7 uur heeft op den Alkmaarschen straatweg even bulten Cas tricum een ernstige aanrijding plaats ge had. Een aldaar rijdende fletser, genaamd De Kruyf uit Beverwyk, werd door een auto, die hem achterop reed, aangereden, eenige meters medegesleurd en tegen den grond geworpen. De man kreeg een nekwervelfractuur en moest In zeer ernstlgen toestand overge bracht worden naar het St. Antonluszte- kenhuto te Velsen. De oorzaak is waarschynlljk te soeken In het passeeren van twee auto’s met onge doofde lichten. Naar wy heden norgen vernamen. Is toestand van De K. zeer sorgeiyk. In de vergadering der Tweede Kamer heeft minister De Geer gistermiddag bij de algemeene beschouwingen over de Ryks- begrootlng medegedeeld zulks In ant woord op een door den heer Kersten dien aangaande gestelde vaag dat dt Konln- gln-Moeder en Prinseo Juliana hem eenige weken geleden bericht hebben, dat zy voor 1933 10 pct. van haar Inkomen niet wen- schen te ontvangen. De Koningin heeft op andere wijze een of fer gebracht, n.l. door voor een groot deel van de Inkomsten uit de Kroondomeinen ontheffing van de verschuldigde pacht te verleenen. Daarby Is H.M. n:et afgegaan op haar ge. wone adviseurs, maar op advies van een speciale commissie onder voorzitterschap van den heer Lovlnk De opbrengst van de Kroondomeinen is zeer aanzienlijk terugge- loopen, veel meer aan 10 pet. Ten deele zyn de gevolgen van deze ver mindering ook naar bulten gebleken. Op door de heeren Braat en Kersten ge stelde vragen antwoordde de Minister, dat ook de salarissen van de leden van het Ka- I btnet aan de ten aanzien van de amljte- -_:arlssen voorgestelde korting zouden worden onderworpen. den Wormerveerschen inspecteur van politie F. W. de G.. den commissaris en den brand weer-deskundigen Brunjt de Rochebrune en Mol onjuiste verklaringen afgelegd. In drie wrocessen-verbaal. door de politie te Wor- Bnervcer opgemaakt. heeft Mr. Stokvis on geveer veertig onjuistheden aangewezen. Door den smid, aldus merkt Mr. Stokvis in zyn gratieverzoek voorts op zal een klacht terzake meineed worden ingediend tegen de politie-ambtenaren F. W. de G. en S. Z. en terzake vervalsching van stukken van overtuiging tegen den deskundige A charge H R. M. Mr. Stokvis deelt naar aanleiding hiervan In het gratieverzoek mede, dat door hem zeer belangrijk materiaal is verzameld om een revisieverzoek voor te bereiden. Daar de voorbereiding van dit revisieverzoek gerul- men tijd zal kunnen duren, acht A. de B. zich tegenover zyn gezin verplicht het gratieverzoek In te dienen. Het request be sluit met een verzoek tot volledige kwijt schelding der opgelegde straf, mede daar de veroordeeling naar verzoeker meent, het rechtsgevoel In den lande onbevredigd heeft gelaten. Klacht wegrns meineed van politie-mannen Op 28 Mei van het vorige Jaar werd de smid A. de B. te Wormerveer door de Haar- lemsche rechtbank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde brandstichting in zjjn sme derij. Het O.M ging In nooger beroep en het Amsterdamsche Hof veroordeelde den man wegens opzettelijke brandstichting tot een gevangenisstraf van één jaar. Het beroep in cassatie werd op 2 Novem ber JJ. door den Hoogen Raad verworpen. De verdediger Mr. Benno J. Stokvis richtte heden een gratieverzoek tot H. M. de Ko ningin. In dit verzoekschrift geeft Mr Stokvis te kennen, dat De B. onschuldig Is, en steeds met den •neesten klem heeft ontkend en dat hy ook by den brand geen belang had. Naar de meening van dm smid zyn door Buitengewone groote col lectie Artistieke en Mo derne nóot^schaZ1* kwaJ°n8®*“werk op Vandaar dat deze priester moest schrij ven: „In myn tegenwoordige werkzaamheid heb ik zoo klaar ingezien en bitter ervaren, dat de invloed van Kerk en godsdienst op het meerendeel van deze werklieden byna „nul" to. Godsdienstige overtuiging en nog meer godsdienstulting is hun absoluut vreemd. Van de elementairste begrippen over 't bovennatuurlijke hebben ze geen be nul. Het bericht dat een priester hun by T karwei zou volgen, werd als 'n grap opgevat. Socialistische Organisatie en -pers, en voort durende aanvallen op t Geloof, hebben T laatste vonkje godsdienst uit hun hart ge roofd. Toch to de vyandlge stemming die in t begin soms dreigend leebrak, nu geweken door het blyvend contact met den priester, die midden onder hen leeft, die vreugde en leed met hun deelt; en zoo erkennen zy, dat hy toch niet zóó .to, als zijn tegenstanders hem ultechllderen. De meesten dezer werk lieden zyn mij persooniyk nu goed gezind en groeten me steeds vriendeiyk. Doch tusschen die persoonlyke sympathie en de zaak waar voor Ik als priester hier leef en streef, ligt neg 'n lange weg".... Sinds de kloof echter overbrugd to. Kan ge regelde vceling blijven voortbestaan. Da- geiyks komt de priester nu kyken by het ruwe werk, toont z’n belangstelling, heeft voor ieder een vriendeiyk woord, ’n Paar maal zelfs kwam hy openlijk op voor nun rechten by den patroon wat hem zeer In aanzien deed stygen! En 's avonds gaat hy de tafels rond In Iedere herberg, want daAr Is „het volk" te vinden. „Goei'n avond, Pastoo-l” zoo dreunt dan menige stem. „Ge drinkt er toch eentje met ons?" En of mynheer Pastoor dan al drie maal bedankt, er komt bier voor hem, en hy moet er tenminste van proeven. DAn lachen de bruine gezichten. In ’n hoek van een berookt lokaal zit op 'n avond 'n schreeuwer. „Heidaar! Pastoor, 'k heb geen tabak meer! Laat m's van steppe!” En Jawel. Pastoor komt naar hem „t Spijt me, vrindje; Ik rook r.let en geen tabak.... Maar nier, koep 'n kilo.... Dat Je tenminste rooken kan!" Verbluft wijst de man het vQf-Schilllng. biljetje terug. „Nee nee. m’nheer Pastoor, dank je.... Zoo heb Ik dat niet bedoeld.” ’n Paar dagen later! „Wat moet toch die zwartrok Lier? Zoo’n nlksnutter!” zoo begon ’t In ’n groeg kamera den. Daar springt de .schreeuwer” naar vo ren. .Muil dicht over hém! Hy heb my vyf Schilling voor tabak gegeven en wist niet eens wat knul Ik was. Welke baas doet dat na?” Zoo Is de schreeuwer 'n propagandist, ja ’n vriend van m’nheer Pastoor geworden, die hem overal zal verdedigen. Eveneens door 'n vrlendeiyke tegemoetko. ming Is een vurig godloochenaar de beste vriend van dezen priester geworden, altyd bereid hem te helpen. 20. 30 jaren hebben die menschen geen voet meer in de kerk gezet. Nu komen ze lederen Zor.dag. Eerst was ’t een „vriendschapsbe toon”, dan werti het nieuwsgierigheid „wat of er nü weer gepreekt zou worden." Nóg Is het geen practlsch christendom In hun har ten. maar het contact met een priester Is bet begin van hun terugkeer tot God. Zoo worden de zielen een voor een gewon nen, en nü na enkele maanden komen er haast lederen Zondag zóóveel kerkbezoe kers. dat de kapel al veel te klein to en de H. Mis daarom bulten, op T vrije plein, ge lezen wordt, waarbij krachtige mannenstem men de mooie Duitsche Schubert-Messe zin gen. Waariyk, ’n groot probleem en ’n zware taak mag 't zyn, een ontevreden, lang- verloren massi weer naar Christiis’ Kerk te voeren, met Gods genade is echter niets onmogelyk. De Moderne Missie heeft ^leen veel ..Paulussen” noodig die niet wijkeiWvoor vijandig gedrulsch; die naar t voorbeeld van hun Meester het gebroken hart te winnen weten. Door ’n harteiyk woord en vooral: door ’n flinke daad! Een dezer avonden om half 11 belde aan een villa aan den Nieuwen ’«-Gravenland- schen weg te Bussum een man aan, die het dienstmeisje, dat de deur open deed, onder bedreiging gelastte het licht uit te doen en naar boven te gaan. Het meisje begon te gil len en dit trok de opmerkzaamheid van het tweede meisje, die den chauffeur in diens bygelegen woning waarschuwde. Deze wist den aanrander te grijpen, doch de laatste kon na een hevige worsteling vluchten. De politie heeft thans een verdachte aangehou den en deze blyft hardnekkig ontkennen. Men meent echter denrelfden man te pak ken te hebben, dien men verdenkt van de aanrandingen, die den laatsten tyd te Zeist, Soest en Blaricum zltn gepleegd Het perso neel meent den man beslist te herkennen. sommigen, priesters zoowel als leeken, In de hedendaagsche, typische omstandigheden on zer *J* tig werk „Vrouwen Zoo ook het opofferend leven der Franache Priesters in de banlieue van Parijs te midden ZooaLs gisteren reeds Is medegedeeld. Is de Weleerw. heer N. Greitemann benoemd tot hoogleeraar In de H. Schrift aan t Groot seminarie te Warmond, als opvolger van prof. P. O. Groenen, die onlangs door het Nederlandsen Episcopaat werd aangesteld tot directeur van het Centraal Koloniaal Katholiek Bureau te Den Haag Professor N. Greitemann werd geboren z» December 1903 te Tlel en studeerde achter eenvolgens aan het Klein-Seminarle „Hage- veld”. te Voorhout en het aroot'8'“}iP ,2f te Warmond, waarna hy 11 .Juni 1927 tot priester werd gewijd. Aanvankelijk in de partfchleele zielszorg te Voorhout werkzaam gesteld, studeerde hij vervolgens aan nez Pauseiyk BUbel-Instltuut te Rome, waar hij begin Juli 1929 met gunstig gevolg het oac- calaureaatsexamen In de H. Schrift aflegde. In Juni JJ. legde hy met goed gevolg aldaar het candidaatsexamen af voor het doctoraat In de H. Schrift. Ter voltooiing van z«n stu die» begaf hy rich daarop n»»r den Orient, op welke reis hij achtereenvolgens Orleken- land, Turkye, Syrié, Palestina en Egypte Be zocht. Van zijn hand verschenen reeds ver schillende publicaties In dagblad- en perio dieke pers. oa. over: de scholastiek, geti teld: „Middeleeuwen en Renaissance.” van hun „voddenrapers." Echt typisch ook is het werk van een Pa ter Calasantyn op het Groesglocknergebergte in ’t Zuiden van Ocstenrljk, te midden van communisten en vrijdenkers. Over dit ge bergte wordt, zooals reeds bekend Is, een moderne auto-straatweg aangelegd, waarby twee- A drieduizend man aan ’t werk zijn; zoo echt van 't ruwe, nonchalante soort. Sommigen waren als kind Katholiek, maar dwaalden ver af van den waren schaapstal en leven er nu op los met vaak als eenlg ideaal: de blerkruik Toen In Mei van dit Jaar de gletscher- sneeuw wat gesme hen was en het groote kar wei daar begon, trok de moderne missiona ris er heen, gekleed als ’n echte bergman. In het schamele kerkje las hij er den vol genden morgen zUn H. Mis; dAn werd het bekend dat hy „priesterwas. Een ongenoo- de gast IZe lieten hem alléén I In de gendarmerie had hy een kamer als woning. lederen morgen om zes uur ging hy naar ’t kerkje, luidde de klok en. las zijn H Mis. Daarna trok hy er moedig op uit, om met zijn verdwaalde kudde contact te zoe ken. Met Paulus moest hy „Griek met de Grieken, Hebreeër met de Hebreeën worden, om allen voor Christus te winnen”; en dage- lijks peinsde hy zich af, wAt toch de beste tactiek mccht zijn. Daar kwam de Voorzienigheid te hulp. Een werkman verongelukte, stierf zónder ge neesheer. De priester wAs er tenminste. Een passende, eervolle begrafenis zou het worden! Doch toen hy by de rouw-omfloerste baar verscheen, brulde de menigte hem dreigend tegen: „Weg met dien paap! Geef ons een dokter! Wat hebbzn we aan papen?!” En juist by die begrafenis wist hy, door z'n vriendelyk, waardeerend <oord vcor den werkman, de harten al half te winnen. Ze hoorden de stem van den goeden Herder. ’n Paar dagen later kwam een oude, popu laire klant den priester op zijn manier be leefdom excuus vragen voor die woeste schreeuwparty: .Dat hebben domme lummels g&laan, heer pastoor. Echte Bara- bers, zooals wy, doen niet moe aan zooiets. Wy hebben met schop en houweel te wer ken; zoo heb ook de pastoor z’n dienst!” 'n Gemoedeiyk volkje, die „Barabers"; dat merkt de pastoor vooral ook by z'n bezoeken in hun barakken. Als hy -zoo eens terloops over „biechten” sprak, kreeg hy ten ant- “"■Aoord: „Zonden hebben we niet! We stelen •“tilks en brengen niemand om. Hier en daar eens een kioppartytje. En in den oorlog heb ben we menschen dood moeten schieten zon der dat 't zonde wasZonden begaan degenen die ons zoo slecht uitbetalen!”..'.. Dan moet de'priester menig woordje recht zetten en die arme kerels beter Inlichten, vooral wanneer zfe beginnen uit te pakken over de „Kapitallssenkerk, die den werkman vijandig tegenover staat." Want overal waar de roode Invloed doordringt, daar zaait men ook roode leugens en den gemeensten laster tegen de Roomscbe kerk. Daar zyn al mil- lioenen aan gewend en tellen 1 niet meer. Maar eenvoudige ongeletterde werklieden, die geen tyd en geen geld hebben om met de grooie wereld In bestendige voeling te biy- ven, zie: zulken door lage leugens en bedrog voor hun party te winnen, is 'n peulschille-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10