ONS BLAD 8 a Ei I I A.DAM&Co. IJi FIAT- EN NASH- AUTOMOBIELEN Luxe Verhuur- en Begraf enisondern. fil M de zondebok VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 265 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 f40 Nimmer nationaal? Politieke eenheid VOORNAAMSTE NIEUWS Koninklijk voorbeeld Advocaten als wegwerkers Grieksch schip vergaan Sensatie Journalistiek VERZOEK Adverteerders De toestand van het Panamakanaal De zwager van Hoover gearresteerd De brandstichting te Wormerveer Moeilijkheden in het Bedrijfsleven De strijd tegen de Corsicaansche bandieten Ernstige aanrijding bij Castricum De roofmoord te Gorinchem De middenstand en de nood in den tuinbouw JOH. LAUWERS ALKMAAR PAYGLÓP 3 Tafelmessen Friedrich Herder GAUGE: SCHARLOO - ALKMAAR TELEFOON 490 I Z- I tö ra c dit nummer bestaat uit twee bladen f 3000.- f 750.- f 250.- f 125.- f50.- AAMGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De Koninklijke familie en de bezuiniging. den zou Belangrijke oplichting te Amsterdam. Het Nederiandsch paviljoen naar Diemen. Straf voor de N.C.R.V. opgeschort. ver- Prof. N. Greitemann Tweede De nieuwe hoogieeraar in de H. Schrift Ernstig anto-ongetak btf Bussum. Straf der N.C.R.V. opgeschorst Minister zal de partijen hoeren. Verklaringen van MacDonald. Nieuwe Engelsche ministenbenoemingen. Stad op Honduras door orkaan verwoest. I Groote aardverschuiving Een dorp bezet Barometerstand 9 uur vjn.: 744. Stilstand. te met de Rijk en Gemeente Leenlngen alleen bij he< R|jk Geen alledaagsche vertooning Lot der passagiers onbekend i aan Directeur Kon. Mil. Kapel van binnengekomen Naar Parijs De overval te ’s-Gravenhage Een der daders gearresteerd. Het gestolen geld verbrand? Verwoestingen in Honduras Door orkaan aangericht. DE DIRECTIE I voort, De Posterijen-begroeting in de Kamer. voo» aaMc dank» Voor den smid gratie-verzoek ingediend De instelling van een commissie spoedig te wachten Wielrijder door achterop komende auto medegesleurd aldus en opgevangen, stoomschip NB. en 7 gr. waarvan vernomen. De overval in een winkel te Den Haag op- gehelderd; een der daders aangehouden. Het Kabinet verdedigt het regeeringsbe. leid. ..De vrouw van den dader van den moord te Gorinchem verklaart het («stolen geld te hebben verbrand. Het adres van antwoord op de Engelsche Troonrede door het Hoogerhuis aangenomen. Ontstemming! n rechts-conservatleve krin gen over verklaringen van MacDonalb be treffende dumping. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.32. Opnieuw Rjjksvoorsehot aan de Kon. Holl. Lloyd? Een commissie uit de Tweede Kamer adviseert strenge voorwaarden te stellen. Distributie van onverkoopbare groente to Utrecht. lea oeRg L Zaterdag u. zal het groote spoorboekje verschijnen. 60ste verjaardag van Z. Exc. Mgr. Schioppa. Het Engelsche parlement door den konlng geopend. van J- H. p da a en lam* reikt. Verschenen is het rapport der commissie van advies in zake kasvoorschotten aan den Kon. Holl. Lloyd. A BONNEMENTSPRU8 pc» kwartaal, voor Alkmaar le geer buiten Alkmaar f SS Mei Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Een enquête onder de leden van R. K. Middenstandsbond voert, enz. voor. Geschrijf als dat, wat wij hierboven citeerden, honoreert men niet met weer spreking. Men signaleert het alleen maar. Dan vindt het vanzelf zijn verdiende verachting. Volgen* een bericht uit Tegucigalpa in Honduras is de stad Lasmasica door een or kaan volkomen verwoest. De spoorwegverbin dingen zijn verbroken. Men vreest, dat tal rijke menschen om het leven zijn gekomen. Dinsdag hervatting verkeer. Een Reuter-telegram meldt nog, dat alle verkeer Is stopgezet. Het wordt waarschijn lijk geacht, dat het as. Dinsdag weer gedeel telijk zal worden hervat. Mi verlies van 'o anderen rinser Naar „Het Volk” van zeer wel ingelichte zijde verneemt, heeft de regeering zich tot de directie van de Nederlandsche Bank gewend met den aandrang om vooral geen gemeentelijke leenlngsbewijzen voor herdls- conteering in aanmerking te doen komen. Dit beteekent dus, dat de regeering be werken wil. dat alle gemeentelijke aanvra gen om kasgeldleenlngen slechts bij de re geering zelve terecht zullen komen, zoadat jij de gemeentelelding In handen heeft. De heer Walther Boer, kapiteln-dlrecteur van de Koninklijke Militaire Kapel zal in Februari 1932 te Marseille een serie sym phonic-concerten van de Association des Concerts Classiques dlrigeeren. O Gistervoormlddag zag mej. A. Boode die Vrijdagavond in haar winkel aan de Laan van N. O. Indlë te Den Haag overvallen Is voor haar winkel een jongeman op en neer loopen, in wien zij een der twee perso nen herkende, die haar Vrijdagavond met een revolver-hadden bedreigd. Onmlddeliyk werd de politie gewaarschuwd. Eenlge agen ten van het bureau Theresiastraat rukten uit oïh den man aan te houden. Deze was In middels de Laan van N. O. Indlé afgeloopen, het Bezuldenhout op. Bij de Carpentierstraat werd hij door drie agenten gegrepen en naar het politiebureau Theresiastraat overge bracht. Zoowel mej Boode als haar leerling-ver koopster zijn daar met hem geconfronteerd en hebben In hem pertinent een der jonge mannen herkend, die den overval pleegden. dat de aan de De Minister van Waterstaat, bij wien de N.C.R.V. in hooger beroep is gegaan van de haar opgelegde straf, heeft de uitvoering hiervan opgeschort. De datum waarop de Minister de partijen zal hooren. om naar aanleiding daarvan uitspraak te doen is nog niet bepaald, daar de Minister het op ’t oogenblik in verband met de begroeting, zeer druk heeft. Het gevolg van de opschorting van het besluit van de Algemeene Programma-Com- missie is. dat de reeds vastgestelde uitzen ding van de N.C.R.V. voor het Algem. Pro gramma van deze week doorgaat. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Offers van de Koninginnen en de Prinses Slechts 18 man aan boord Nader wordt uit Parijs gemeld, ..Georgios", die met zware averij Fransche westkust ronddreef, niet meer is teruggezien. Het Fransche stoomschip, dat hulp tracht te te bieden en vijf man der equipage van de „Georgios aan boord nam, is eveneens in nood geraakt. Aan boord van de „Georgios” bevonden niet, zooals eerst wejd gemeld, 118, „Het is een kapitalistisch verwUde- rtngsverschijnsel en het is geen toeval, dat het zich juist thans ook in Nederland óp zoo opvallende wijze openbaart. Onder den Invloed van de bij uitstek felle economi sche crisis beeft de kapitalistische verwil dering ook in Nederland haar Intrede ge daan. De remmen zijn weggeslagen. De staatsmacht heeft zich, als in Amerika, als een naakt filiaal van de niets ont ziende kapitalistische klasse gevestigd. De ondernemersklasse dicteert, dat de loonen omlaag moeten en de regeering slaat aan en volvoert de order. Het parool is; halen van de arbeidersklasse wat ervan te halen valt. Er woedt een spoed-bezuiniglngscom- missie ingesteld, die tot taak aanvaardt op alle werkzaamheden van de overheid, op „alle belangen van ons volk, geene, ook de laagste niet, uitgezonderd.” te be sparen, om geld in de wacht te slee pen. Geld, geld! is de regeerlngsleuze en de ondememersleuze die tegen de arbeiders klasse worden aangeheven. Geld, geld! Uit dezen verwilderden bodem zien wjj de bankovervallen en de postberoovingen ontspruiten. Geld, geld! Als bet dan al- )mo maar om geld en nog een» geld te doen is en alias geoorloofd la nm geld te bemachtigen, als geen beloften, geen con tracten, geen zeden daarvoor meer ontzien behoeven te worden, dan maakt zich van de duistere onderlagen der maatschappij dezelfde niets ontziende jacht naar geld meester. De van boven af ingezette ver wildering vindt haar echo beneden.” Vrooljjke tooneelen hebben zich, vertelt het „Handelsblad”, gisteren afgespeeld op den grooten straatweg bij Montpellier, de hoofd plaats van het dep. Hérault, waar een aantal jonge leden der balie, gewapend met hou- weelen en schoppen, zich naar hun werk be gaven I Qeze jeugdige rechtsgeleerden heb ben nl. als protest tegen de hooge plaatse lijke belastingen het alternatief vcor het niet-betalen dezer belastingen gekozen: han denarbeid te verrichten, een recht, dat elke Fransche burger sinds onheuglijke tijden bezit Vandaar dat zjj nu steenen gingen houwen aan den weg. Het was een grootsch opgezette „actie”, welke door de Vereeniging van Jonge Advo caten was georganiseerd. De gemeente had de werktuigen en de.... brillen voor het spatten van het steengruis geleverd, en de vereeniging had verder de noodige instruc ties gegeven, wat betreft den arbeidstijd en het schaftuur I De jonge advocaten, lulde tcegejulcht door de bevolking van Montpellier, hopen met hun gers van de algemeene centrales van werk gevers en de algemeene centrales van werk nemers. onder leiding van oud-minlster mr. J. B. Kan. lid van den Raad van State, ter voorbereiding eener door de Regeering in te stellen commissie welke zich zal bezighouden met da huidige moeilijkheden In het be drijfsleven. Voor het voorzitterschap dezer commissie heeft de Regeering den heer mr. Kan be reid gevonden. Zoo spoedig mogelijk zal een Koninklijk besluit tot instelling dezer commissie ver schijnen. nadat mededeeling van bereidheid van alle organisaties tot medewerking zal zijn ontvangen. De vergadering had het gewenschte loop. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—9 regels f 1.35: elke regel meer 0-33. RECLAME per regel 8.75 voor de eerste pagina: vote de overige pagina's f e.M. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bii vooruitbetaling per plaatsing 0.80 per advertentie van I regels: Iedere regel meer 8.U Klacht wegens meineed van politie-mannen Op 28 Mei van het vorige jaar werd de smid A. de B. te Wormerveer door de Haar- lemsche rechtbank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde brandstichting in zijn sme derij. Het O.M. ging in hooger beroep en het Amsterdamsche Hof veroordeelde den man wegens opzettelijke brandstichting tot een gevangenisstraf van één jaar. Het beroep in cassatie werd op 2 Novem ber JJ. door den Hoogen Raad verworpen. De verdediger Mr. Benno J. Stokvis richtte heden een gratieverzoek tut H. M. de Ko ningin. In dit verzoekschrift geeft Mr Stokvis te kennen, dat De B. onschuldig is, en steeds met den -neesten klem heeft ontkend en dat hij ook bij den brand geen belang had. Naar de meenlng van d?n smid zijn door den Wormerveerschen inspecteur van politie F. W. de G., den commissaris en den brand- weer.deskundigen Brun?t de Rochebrune en Mol onjuiste verklaringen afgelegd. In drie processen-verbaal, door de politie te Wor merveer opgemaakt, heeft Mr. Stokvis on geveer veertig onjuistheden aangewezen. Door den smid, aldus merkt Mr. Stokvis in zijn gratieverzoek voorts op, zal een klacht terzake meineed worden ingediend tegen de politie-ambtenaren F. W. de G. en S. Z. en terzake vervaisching van stukken van overtuiging tegen den deskundige A charge H. R M. Mr. Stokvis deelt naar aanleiding hiervan in het gratieverzoek mede, dat door hem zeer belangrijk materiaal is verzameld om een revisieverzoek voor te bereiden. Daar de voorbereiding van dit revisieverzoek gerui- men tijd zal kunnen duren, acht A. de B. zich tegenover zijn gezin verplicht het gratieverzoek in te dienen. Het request be sluit met een verzoek tot volledige kwijt, scheiding der opgelegde straf, mede daar de veroordeellng naar verzoeker meent, bet rechtsgevoel in den lande onbevredigd heeft gelaten. Zooals gisteren reeds is medegedeeld, is de Weleerw. heer N. Greltemann benoemd tot hoogieeraar in de H. Schrift aan 't Groot seminarie te Warmond, als opvolger van prof. P. G. Groenen, die onlangs door het Nederiandsch Episcopaat werd aangesteld tot directeur van het Centraal Koloniaal Katholiek Bureau te Den Haag. Professor N Greltemann werd jgeboren 29 December 1903 te Tiel en studeerde achter eenvolgens aan het Kleln-Semlnarle „Hage- veld”. te Voorhout en het Groot-Semtnarle te Warmond, waarna hij 11 Juni 1927 tot priester werd gewijd. Aanvankelijk in de parochieele zielszorg te Voorhout werkzaam gesteld, studeerde hij vervolgens aan het Pauselijk Bljbel-Instituut te Rome, waar hij begin Juli 1929 met gunstig gevolg het bac- ealaureaatsexamen in de H. Schrift aflegde. In Juni j.I. legde hy met goed gevolg aldaar het candldaatsexamen af voor het doctoraat in de H. Schrift. Ter voltooiing van zijn stu dies begaf hjj zich daarop naar den Oriënt, op welke reis hij achtereenvolgens Grieken land, Turkije, Syrië, Palestina en Egypte be zocht. Van zijn hand verschenen reeds ver schillende publicaties in dagblad- en perio dieke pers. o.a. over: de scholastiek, geti teld: „Middeleeuwen en Renaissance." Een geweldige landverschuiving nabij Cu- lebracut, een van de smalste plaatsen van het Panamakanaal heeft duizenden tonnen aarde en rotsen verplaatst, met het gevolg, dat een 40 tal schepen, die reeds door hoog water twee dagen oponthoud hadden, werden tegengehouden. De aardverschuiving is van dien aard, dat het kanaal op dit punt nog slechts een breedte heeft van 8 voet en» een diepte van 25 voet, vergeleken by de vorige 300 en 45 voeten. Baggermolens zijn voort durend ingespannen aan het werk, om het kanaal weer op de juiste breedte en diepte terug te brengen. Met allen spoed worden tevens maatregelen genomen om het verschuiven te voorkomen van 500.000 kubieke voeten grond, waarvan men vreest, dat zij binnenkort in het kanaal kunnen te land komen. «f LH niL_ In de vergadering der Tweede Kamer heeft minister De Geer gistermiddag bjj de algemeene beschouwingen over de Rjjks- begrooting medegedeeld zulks in ant woord op een door den heer Kersten dien aangaande gestelde vraag dat de Konln- gin-Moeder en Prinses Juliana hem eenlge weken geleden bericht hebben, dat zij voor 1932 10 pct. van haar inkomen niet wen- schen te ontvangen. De Koningin heeft op andere wijze een of fer gebracht, nJ. door voor een groot deel van de Inkomsten uit de Kroondomeinen ontheffing van de verschuldigde pacht te verleenen. Daarbij is HM niet afgegaan op haar ge. wone adviseurs, maar op advies van een speciale commissie onder voorzitterschap van den heer Lovink. De opbrengst van de Kroondomeinen is zeer aanzienlijk terugge- loopen, veel meer dan 10 pet. Ten deele zijn de gevolgen van deze ver mindering ook naar buiten gebleken. Op door de heeren Braat en Kersten ge stelde vragen antwoordde de Minister, dat ook de salarissen van de leden van het Ka binet aan de ten aanzien van de ambte naarssalarissen voorgestelde korting zouden worden onderworpen. Uit Corsica wordt gemeld, dat de groot opgezette zuiveringsactie der Fransche gen darmerie tegen de bandieten op Corsica, ten gevolge van de ongunstige weersomstandig heden, slechts zeer langzaam vordert. Na een inspannenden marsch kon het plaatsje Palneca worden bezet. Zeventien personen werden gearresteerd. Onder hen bevindt zich ook de burgemeester van het dorb. 4 Het dorp was verdeeld in twee partijen, n.1. aanhangers en leden van de families Santonl en Bartoli, tusschen welke beide families een zeer oude veete bestaat, die slechts door bloedwraak kan worden gewroken. De vijandelijkheden tusschen de belde partijen duurden voort tot het oogenblik, waarop het dorp door de gendarmerie werd bezet. Gisterochtend heeft in het departement van Arbeid. Handel en Nijverheid een bij eenkomst plaats gehad van vertegenwoordi- Enkele Amsterdamsche banken vonden tezamen met een Franach conaortiam «en Zaid-Afrikaansche leenlng opnemen. Zóó wordt ons goede volk nu voorge- llcht en beleeraard door de roode pers. t Is het kapitalisme, dat al deze boos doeners fokt; de ondernemersklasse en de regeering dwingen zekere jongens van de vlakte als het ware om op roof moord uit te gaan, om postauto’s overvallen, enz. Wij zouden hier een heel andere be schouwing tegenover kunnen stellen dat vermogensdelicten in tijden van nood natuurlijk veelvuldiger voorkomen dan anders, dat naar onze meenlng het afschuwelijke voorbeeld tot navolging maar wij passen daar in het stadje Santa Monica bjj Los An geles in Callfomië is de daar woonachtige zwager van president Hoover, Leavitt ge naamd, gearresteerd. HU werd door een agent van politie gesnapt, toen hij juist een delicatessenwinkel door een achterdeurtje wilde verlaten met 19 flesschen whisky. Ook de eigenaar van de zaak werd gear resteerd. Na veel gepraat echter, werden beiden tegen borgstelling van 250 dollar weer op vrije voeten gesteld. Het gebeurde heeft in geheel Amerika ge weldig opzien gebaard. Te Bordeaux en Oporto zijn radloselnen blijkens welke het Grieksche „Georgios" op 45 gr. 37 mln. 22 min. W.L., een punt in de Golf van Blscaje, 120 mijl ten Noorden van Spanje, in nood verkeerde Gisteravond ongeveer 7 uur heeft op den Alkmaarschen straatweg even buiten Cas tricum een ernstige aanrijding plaats ge had. Een aldaar rijdende fietser, genaamd De Kruyf uit Beverwijk, werd door een auto, die hem achterop reed, aangereden, eenlge meters medegesleurd en tegen den grond geworpen. De man kreeg een nekwervelfractuur en moest in zeer emstigen toestand overge bracht worden naar het Si. Antoniuszie- kenhuis te Velsen. De oorzaak is waarschijnlijk te zoeken in het pesseeren van twee auto’s met onge doofde lichten. Naar wij heden-norgen vernamen, is toestand van De K. zeer zorgelijk. Terecht constateert „Het Volk’, dat we een periode van groote, afschuwellj- ke misdaden beleven: De kassier van een boerenleenbank te Schipluiden overvallen en bestolen, een notaris te Gorinchem aangevallen en bestolen, een Incasseerder van postqul- tanties bij Eindhoven aangevallen, twee postzakken uit een postauto te Amster dam per auto geroofd, een bankwljk- kantoor te Den Haag per auto over vallen, een bankwijkkantoor te Rotter dam door gemaskerden overvallen.... Ziehier eenlge berichten uit de laatste paar weken. Het is een golf van buitengewoon stoutmoedige aanslagen, alle met dief stal op groote schaal tot doel. Zoo Is het inderdaad. Maar nu gaat „Het Volk” phllosophee- ren, nu gaat het zich afvragen: „Wat heeft dit opvallend verschijnsel ons te zeggen?" Wat Is van al dit leelUks de schuld? Jlet Volk" heeft het probleem in al zijn diepten onderzocht en Is tot de conclusie gekomen (ge raadt het nooit! of liever.... ge raadt het terstond: want „Het Volk” is een socialistische krant), dat de zondenbok.... het kapi talisme is. De echtgenoot* van den dader van den moord op notaris Courrech Staal heeft gis termiddag aan de politie verklaard het ge stolen geld, ten bedrage van f 8100 te heb ben verbrand. Zij wordt heden ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Utrecht. D« politie «et bet onderzoek nog steeds betooging de aandacht te hebben gevestigd op den steeds toenemenden belastingdruk in hun stad. Wegens overtreding van de Drankwet zich i' - - doch 18 man. Ook van andere schepen worden 8.0 8 - selnen ontvangen, o.a. van een Italiaansch en een Spaansch stoomschip. - Dn „Georgioa” vergaan Volgens een bjj het radiostation Bordeaux binnengekomen draadloos be richt, heeft een stoomschip eenlge opva renden van de „Georgios” gered. Volgens dit bericht zouden echter nog 118 menschen aan boord zijn van het schip, men sindsdien niets meer heeft Beleefd veraoeken wij de medewerking van onze H H. Adverteerders Inzake het vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-num- mers bestemde advertentlën. W() zullen het zeer op prijs stellen indien wij de an nonces, bestemd voor Zater dag, reeds de* Donderdags of uiterlük des Vrjjdagsmorgens ontvangen. Door het vroegtijdig Inzan den van advertentlën kun nen wU ook aan de uitroe- ring, dus aan het zetten van de advertentie, meer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend jde reclame- waarde van de annonce ten goede komt. Mede In Uw eigen belang vertrouwen wij op Uwe medewerking Izuake een en ander te mogen rekenen, waarvoor bij voorbaat onsen dank De hervorming welke met 1 November jl de socialistische pers beeft ondergaan, moge technisch wellicht een verbetering lijn, het journalistiek gehalte is er zeker niet op vooruitgegaan. De socialistische bladen zijn verlaagd tot een peil van een minderwaardige sensatie-Journalistiek, waar aan schier alles opgeofferd wordt. Sensa- tioneele kopjes, uitgesponnen lugubere drama's, verzonnen griezelverhalen met 20 en meer moorden, het staat alles op even •chreeuwerige wijze op de voorpagina’s. Het 1» een speculatie op de laagste hartstochten van de massa. Ideëels is in deze journalistiek niets meer te ontdekken en voor een redelijke volksopvoeding is een dergelijke sensatie- Journalistiek niet anders dan Tl groote ramp. K Wjj vragen ons af, schrijft de .Residentie bode", of terwille van dergeiyke sensatie- voorlichting een groot ideëel arbeidersbelang. •Is de nachtrust, en de Zondagavondrust der arbeiders moest worden opgeofferd. Terwille ’an smakelijk versch brood, mogen de arbei ders geen nachtarbeid verrichten, maar ’terwille van dergelijke sensatie-journalistiek WeL De consequentie Is hier zoo hopeloos zoek, dat met deze socialistische propaganda voor den nachtarbeid het bok van den dam fc- Want als nachtarbeid voor zulke mid delen geoorloofd is, dan zien wij op den ^uur geen enkele belemmering meer. De Ned. R K. Middenstandsbond heeft zich onlangs reeds met een adres tot de Regeering gewend om aandacht te vragen voor de moeilijkheden, die in verschelden gemeenten voor den middenstand zijn ont. staan door den noodtoestand in den tuin bouw. Om deze actie met succes te kunnen voortzetten, heeft de diocesane R K. Mid denstandsbond in het Bisdom Haarlem thans aan alle leden in de plaatsen, die van den tuinbouw afhankelijk zijn in meerdere of mindere mate, een vragenlijst toegezon. den. teneinde feitelijke gegevens te verza melen omtrent o- moeilijkheden, die de middenstand ondervindt by het innen der periodieke betalingen en den teruggang die in de ambachtsbedryven plaats' vindt. Gezorgd is. dat de herkomst der verstrek te gegevens absoluut geheim blyven zal. zoo. dat voor geen enkel middenstander er be zwaar tegen kan bestaan de vrageniyst binnen den gestelden icrmUn. nl. vóór 18 Nov. aa., in te dienen. Ernstig woord van Mgr. Schioppa ^e Rimburger Koerier” had een onder houd met Mgr. Schioppa by gelegenheid van diens zestigsten verjaardag. Toen Mgr. zich zeer gunstig over de Nederlandsche Katho lieken uitliet, waagde de interviewer de op merking. dat de rapporten van den inter nuntius over de Nederlandsche Katholieken dan wel gunstig moeten zyn geweest. Mgr. Schioppa antwoordde Ja, dat waren zy ook en met reden. De Ned. katholieken verdienen dit om hun godsvrucht, om hun werkzaamheid op cha- ritatief gebied en ook, en niet op de laatste plaats, om de eenheid, die zy zoo zorgvuldig bewaren in politieke zaken. Ik wil natuur- lyk niet over politiek spreken, maar dit ernstig woord moet fny toch van het hart. Laten de katholieken goed toezien, dat zy de eenheid bewaren. Andere landen, die met zoo goed of in het geheel niet georganiseerd zijn, en die de treurige gevolgen daarvan ge ducht ondervinden, mogen hier tot leerzaam voorbeeld zijn. Dat de vyand waakt, is al genoegzaam gebleken uit de aanvallen, ook door katholieken gericht tegen de ééne Staatsparty. De volmaaktheid is niet te be reiken. maar men moet er naar streven; er zullen dus altyd menschen gevonden worden, die af te dingen hebben op hun leiders, die alles beter weten. Een beetje stryd is wel goed, maar het mag niet zóó ver gaan, dat men zich afscheidt Men kon het Z. Exc. aanzien. dat. wat hü zeide. uit het hart kwam en uit een hart, dat warm klopt voor de Nederland sche katholieken. wy lezen in de .Red.”: De vorming van een „nationale” regeering is ten onzent thans niet aan de orde, zoodat het vraagstuk niet actueel is. Niettemin is het van voortdurend latent belang, gezien met name wat overal m de wereld aan de orde is. In dezen zin was het een teleurstelling, dat de heer Albarda by interruptie zonder motiveering „neen” zeide, na de rhetorlsche vraag van mr. Aalberse. if eventueel ook de 8 D A P. aan een nationale regeering willen deelnemen. Dit korte bescheid krijgt thans nog iets meer relief, doordat in België de heer Van der Velde zich juist tegen iedere idee van samenwerking heeft uitgesproken De vroe gere ervaring lokt niet tot een nieuwe proef neming uit en zynerzyds zou hy zich ver klaren tegen iedere deelneming aan de re. geering, waarbj de leiding niet can de so cialisten zou zyn. Een MacDonald is, naar hy vertrouwt, in België niet te vinden. Deze uiting is vooral <UArom zoo teleur stellend. omdat de vraag er door vertroe beld wordt in plaats van verhelderd. Geheel daargelaten Immers, welke erva ring men opgedaan heeft, toen men met andere partyen samen een meerderheid vormde waartegenover dus ook een minder heid stond thans zou de vraag luiden: indien met aller medewerking onder aller verantwoordelykheid gehandeld zal worden in het belang der natte, doet gij dan mee? dX geeft ook gij uw krachten èfi neemt ook gy verantwoordelykheid op u? Dat hier in België en ten onzent de so cialisten „neen” zeggen, is een fout. Wie Ti belangrijk deel van het volk achter zich heeft, moet in abnormale tyden mededoen om gansch het volk te helpen. Dan opzettelijk afzijdig staart én aan an deren de verantwoordelykheid laten, dus ook in een gegeven geval op anderen het „odium" leggen van harde, noodige maatregelen dat is niet nationaal gedacht. Hier biykt nu, hoe bedenkelyk het is, wanneer een politieke party niet een „volks”, party is en dies in alle landen wortelt, doch een Jrlasse”-partydie welbewust slechts opkomt voor een deel. BUREAUi hof ALKMAAR TtJefooni Administratie 433 Redaetie No. «33

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1