Dit groote pak Quaker 1 Buitenlandsch c^Cieuws 0 Mg FEUILLETON Echt en goed zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- i van den fabrikant xiltREZz). 51 Het Kasteel Roche-Noire RADIO-OMROEP een Deurwaarder neer- geschoten De onrust in het Verre Oosten KORT NIEUWS Friedrich Bartel overleden Rede van Sir John Simon H< g Uit het Engelsche Lagerhuis Bom-aanslag op Italiaanschen consul Gemengde Buitenlandsche Berichten D H Het verzet op Cyprus tegen Engelsch bewind 0 5? «a ot co VLUGKOKENO met een inhoud van 5 ons netto verzilverd tafelzilver. van Pogingen ter voorkoming van verscherping Demonstratie tegen het fascisme berichten uit Bcranton De herstelkwestie V» De besprekingen van Von Hoesch ook Moeilijke arrestatie W apenstilstand Vereenlgde kiwi V*W j tonder tegenstand boeien en burg overgebracht. Het Calmette-proces Herdenking wapenstilstand Een oudersvergadering besloten President kant Over het Mandsjoerijsche conflict gezonden presidium van den Landdag condoleantie- teekenlng dragen 1 A MHnlsntUI A. Mijnhardt. AU Br. o hl ouderdom. 2 /-i-aRuS is voordeeliger voor de zuinige huisvrouw. Bij elk pak van het kostelijke Quaker ontvangt U bon voor keurig, zwaar Openlijke demonstraties in Griekenland Alleen wetsvoorstellen de regeering Sir John Simon heeft gisteren zijn eerste redevoering gehouden in zijn kwaliteit van den door den Angllcaanschen blsschop van Londen. Braun heeft een aan de weduwe van oi b Naar een vredelievende regeling Minister Stimson maakt bekend, dat een zeer verzoeningsgezinde nota van Japan be treffende Mandsjoerije is ontvangen. Hooggeplaatste ambtenaren van het depar tement van buitenlandsche zaken zijn opti mistisch ten aanzien van een vredelievende regeling van het Chlneesch-Japansch con- (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL Vertaling van Jac. J. Schoon. scherpe rijtuig I Jong^fr de on <öi he ba ge on te mi go we uil mee be groot gesch plat® zeer schur Brug. me- gesteld Vo stelll als si comi derv< mijn TE met i vaste badks aan va STEG Alkm van den Pruisischen Landdag Tot dusverre had hem slechts één gedach te beheerscht. Ik zal naar mijn vader gaan, herhaalde hU onophoudelijk bij zich zelven. Doch het was niet de kreet van den berouw- hebbenden zoon; het was de kreet van een eindelijk, toen hij door ior *t heftigste zelfver- verliet, rljp- van iemand zijner vrlen- naar het ^sneltrein en l zitten Ambassadeur Dawes vertegen woordigt Amerika in de Vol- bonds raadszitting Staatssecretaris Stimson heeft medegedeeld, dat hij den Amerikaanschen ambassadeur te Londen, Dawes, opdracht heeft gegeven, tijdens de aa. zitting van den Volkenbonds raad Inzake het Chlneesch-Japansch geschil te Parijs, aanwezig te zijn. De Amerlkaansche ambassadeur te Parijs Edge, vertoeft momenteel in de Vereenlgde Staten. Bartels, de voorzitter van een Pruisischen landdag, heeft een operatie ondergaan. Zijn toestand is naar omstan digheden bevredigend. Het conflict aan de universiteit te Halle De minister van Binnenlandsche Zaken van Hessen, heeft op grond van artikel 133 der Rijksgrondwet voor Hessen van 15 November a s. af tot nader order alle politieke vergaderingen in de openlucht, optochten, enz. verboden. De toestand van den 31-Jarigen Lord Dalmeny, den zoon en erfgenaam van Lord Roseberry to Oxford, die lijdende is aan bloedvergiftiging ten gevolge van het uittrekken van een kies, baart groote zorg. Met 378 tegen 0 stemmsn is in het Lager huis een voorstel van Baldwin aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat tijdens de hui dige zittingsperiode alleen door de regee ring wetsvoorstellen mogen worden ir.ge- diend. De president van den Pruisischen Land dag, Friedrich Bartel, die sinds eenige we ken lijdende was aan blindedarmontsteking en enkele dagen geleden door prof. Sauer- burch werd geopereerd, Is Woensdagavond om 7 uur op 60-jarigen leeftijd overleden. Friedrich Bartel werd 38 Maart 1871 te Loitz in Pommeren geboren. Hij werd schilder en reeds in 1904 vakvereenlglngs- employé. In 1913 werd Bartel lid van het Bestuur der S. P. D In het Jaar 1935 werd hij Ud van den Pruisischen Landdag. In de laatste twee zittingsperiodes van den Land dag werd hij tot president gekozen. Minister-president Braun heeft telegram Bartel. Ook het r - heeft president Braun een telegram gezonden. De wapenstilstandsdag van gisteren te In Griekenland onverwachts een groote demon- stratledag voor Cyprus geworden Overal te op Indrukwekkende wijze ge protesteerd „tegen de overweldiging van het eiland Cyprus" door Engeland mét verkrach ting van het zoo plechtig als doel van een oorlog aangekondigde zelfbestemmlngsrecht der volken. Het adres van de bevolking van Cyprus is in ontvangst genomen door den voormallgen president der Orieksche republiek Kondoe- rlotte. Uit alle deelen van Griekenland komen voortdurend protesten binnen tegen de En gelsche bezetting op het eiland. Het Engelsche gezantschap te Athene staat onder versterkte politie-bewaklng. De Griek - sche regeering treedt streng tegen de anti- Engeteche betoogers op. In Frankrijk De Wapenstilstandsdag te te Parijs op de gebruikelijke plechtige wijze gevierd. De Fransche sociaal-democraten hielden een betooglng voor de ontwapening, waarop Léon BI urn liet woord voerde. Ernstige excessen te Athene Te Athene te het voor het Universiteits gebouw tot ernstige excessen gekomen welke ontaarden In een straatgevecht. De woedende volksmenigte wierp van de laag- opgetrokken bijgebouwen dor Universiteit met dakpannen naar de politiebeambten. Daarbij werden meer dan 20 studenten en politiebeambten gewond. De ruiten van een tramwagen werden vernield. De pol.tie heeft talrijke arrestaties verricht. van den dader 1 al 5 I m< cp Ge gei int 1 ml 1 dei te 1 vei vei in 1 rei vsu I bes ove er do< vai fee 1 1 ten hoi opl het het pril ten als r var D hee ren zool keil D hier D VOO! mer Bi D VOO1 G G D gras maa <Wk 5 Di om het dras Di zijn op d plaa bete vast; aller Te ■aar Ve In nieu derh Dl nomi Japansche kruisen ter be scherming van Tientsin De Japansche admlrale staf deelt mede: In verband met de laatste gebeurtenissen te Tientsin heeft de Japansche admlrale staf met toestemming der regeering vier kruisers gezonden naar Dairen, ten einde aldaar paraat te blijven. In geval de bescherming der Japanners noodzakelijk mocht zijn, zul len de oorlogsschepen uit Dairen naar Tientsin varen. De admlrale staf verklaart, dat het In het voornemen ligt de Japansche zeest^jdkrachten te Dairen nog verder te versterken. het punt den koetsier het bevel toe te roe pen om te keeren. Was hij dan niet vrij? Maar dan rees weder dat verschrikkelijke vi sioen voor Guillaume’s geest op en tegelij kertijd het wanhopige besluit. Dan wond hy zich op wegens den langzamen gang van het paard en de tergende bedaardheid van den koetsier. Er. opnieuw begon de inwendige strUd, waarin niets hem te hulp kwam. Verschrikkelijk zelfverwyt pijnigde hem. Evenals in de dagen filet, zy gelooven. dat deze verkregen kan worden zonder dat men zyn toevlucht be hoeft te nemen tot pfessie in den vorm van diplomatieke doodverklaring of economlschen boycot. kasplantje, dat zy was, kon zy zich niet ge wennen aan dit ongure land, sloeg nooit recht wortel in dezen granieten rotsgrond van haar nieuw Bretonsch tehuis. In éiln woord, de jonge barones verveelde zich. De ernstige man, wiens verovering hare meis- jesydelheid gestreeld had. scheen haar wel dra te styf -deftig en somber toe. Zy was in zyn bijzijn schuchter, verlegen, haast bang, zy Aad er geen slag van zich aan zyn karakter aan te passen, en werd door hem, wiens versomberd humeur van Jaar tot Jaar verergerde, steeds als een kind als een kostschoolmeisje behandeld. Wat baat het, als ik geestig ben, dacht zy somtyds met Bitterheid, aangezien ik toch nooit in de gelegenheid kom, zulks te too- nen. Sedert Antoinette’s komst voelde madame De Gultry zich minder eenzaam Nu bezat zy eindeiyk een gezellin, een vriendin vertoonde behoefte By den 3. Toen hy twee dagen daarna weder zyn club bezocht, werd hy by zyn binnenkomen door een vreeseiyke nieuwstyding als het ware verpletterd; zyn tegenparty, de elegan te, blonde speler, wiens onverstoorbare kalm te hy bewonderd had, was In zyn woning dood gevonden; hy had zich een kogel door het hoofd gejaagd. Daar hy door een voor- maligen studiegenoot aan het college In den •rlstocratlschen kring geïntroduceerd was, vermoedde niemand en Guillaume aller minst dat de onversaagde speler, die het goud met een waariyk konlnkiyk gebaar op de speeltafel wierp, een eenvoudig kassier van een bankhuis was. Om een schuld te dekken, had hy van zyn patroon een aan- zieniyke som geleend. Na dien noodlottlgen speelavond wist hy maar al te goed, dat hy het geld nooit of nimmer meer zou kunnen terug geven. Toen verloor hy bet verstand en zonder te denken aan zyn arme moeder, een weduwe en zyn belde zusters, wier lenigen steun hy was, zonder te bedenken. T e Montlucon (Frankryk) heeft een krankzinnige een voorbyganger met een AMolverschot gedood en twee andere ern- *g gewond. Vervolgen* pleegde hy zelf moord. Bezwaren der oppositie In het Lagerhuis heeft de oppositie ian- gekondlgd, dat zy voor het adres van woord op de troonrede met een wyziglngs- voorstel zal komen. Hierin wordt er op gewezen, dat de regee ring geen plan heeft ontworpen voor de openbare contróle van do voornaamste in dustrieën en den landbouw, van het finan- ciënwezen en dé banken. De arbelderslelder Wedgwood verklaarde zich tegen een stabilisatie van het pond op zyn oorspronkeiyke waarde, daar toch de val der Engelsche valuta de Britsche expor teurs In staat gesteld heeft met andere lan den te concurreeren. In Amerika President Hoover heeft ter gelegenheid van wapenstilstandsdag een nieuw gedenkteeken voor de gevallenen onthuld, waarby ny een toespraak hield, waarin hy ook de tegen woordige crisis ter sprake bracht en ver klaarde. dat deze alleen door het herstel van het vertrouwen, niet alleen tusschen de tnenschen, doch ook tusschen de volken, overwonnen kan worden. minister van buitenlandsche zaken voor de Volkenbondsvereenlglng te Birmingham naar aanleiding van den Wapenstilstandsdag. Spr. Het zich buitengewoon hoopvol uit over het Mandsjoerysche conflict. Hy acht te de kansen op byiegging van de moeliyk- heden door den Volkenbondsraad zeer gun stig. Het feit, dat de Amerlkaansche am bassadeur. generaal Dawes, aanwezig zal zyn, is misschien wel het beste bericht, dat hy ontvangen heeft. Vervolgens verklaarde Sir John Simon, dat hy een aanhanger is van den Volkenoor.d. Wanneer de beschaving geen middelen vindt ter verlaging van de bewapeningen, gaat zy een deflnitleven rampspoed tegemoet. De moderne oorlog is een vloek voor overwin naars en overwonnenen De wereldoorl< heeft de theorie van bewapeningen als vre- desgarantle verwoest. Een algemeene ontwa pening der groote volkeren der wereld zou een veel grooteren waarborg voor den vrede scheppen en de flnancieele lasten, die de vol keren te dragen hebben, verlichten. De we reld leert, dat het niet voldoende Is voor den vrede te bidden, wanneer men niet te gelijkertijd practische middelen zoekt om den irede te bevorderen. van de u Gal een dat hy zich vóór den tyd voor den rechter stoel van den eeuwigen God bracht, beging hy de eenige misdaad, waarvoor geen be rouw meer bestaat den zelfmoord. De on gelukkige moeder was, naar men vertelde, schier krankzinnig van droefheid. Eene vrouw van de strengste rechtschapenheid, kon zy het niet verdragen, haren zoon met den naam van moordenaar gebrandmerkt te weten, en daar zy bovendien eene overtuig-, de christin was, veroorzaakte de gedachte aan Gods strenge rechtvaardigheid haar zulke zielïolteringen, dat zy in een gemoeds toestand geraakte, die voor hare gezonde geestvermogens het ergste deed duchten. Ook Guillaume meende het verstand te zullen verliezen, toen hy al deze verschrik- keiyke dingen vernam. Twee nachten lang beroofden bloedige visioenen hem van slaap en rust. Den derden morgen de slapelooze uren. X wyt, als geslagen zyn te In hem een besluit. Zonlk afscheid te nemen, zonder eel den te verwittigen, snelde spoorwegstation, sprong in bleef daar peinzend en roerlool zitten tot aan Brest, waar hy een rytulg huurde, om hem naar Roche-Noire te brengen, dat hy nog vóór den avond wilde bereiken. De groote Parljsche bladen constateeren eenstemmig, dat de onderhandellngen, die se dert eenige dagen door den Duitschen ambas sadeur te Parys, Von Hoesch, in opdracht van de ryksregeerlng zyn gevoerd, geen en kel resultaat hebben opgeleverd. Het ningsverschll biyft bestaan Inzake de voegdheden van de te Bazel Ingestelde com missie. welke bevoegdheden men van Duit- sche zyde uitgebreid wenscht te zien. Frankrijk wijst dit echter beslist af, aan gezien hierin een stllzwygende toestemming jtan worden gezien om de particuliere schul den geiyk te stellen met de herstelbetalingen of zelfs de eerste den voorrang boven de laatste te geven. Ambassadeur Francois Poncet heeft Woensdag opnieuw een langdurig onderhoud gehad met Laval, die hem nieuwe instruc ties verstrekte voor zyn besprekingen met de Dultsche Ryksregeerlng. Hy is des middags naar Beriyn terugge keerd. voorstel van dezen aard in tenzy Europa er bewape- In leder geval is van tweederde van het de te hulp pynlgde in de dagen zyner kinds heid voelde hy zich overwonnen, maar ook onderworpen. Koetsier, linksaf, de laan in. Reeds werd de logge, donkere massa van Roche-Noire, te midden van het met sneeuw bedekte landschap, zichtbaar. in. Het was negen uur en ’t souper in *t kasteel was afgeloopen. Baron De Guitry, die by den reusachtigen haard zat, waarin bykans een heele boom lag te branden, was ver diept in een party schaak, met abbé Gae, den pastoor van Plancouèt. Het licht der lamp viel verf op zyn haar, dat reeds begon te grijzen, op zijn hoog voorhoofd, meer ge rimpeld door zorgen, dan door Zyn hoekige kin sprak van een machtigen wil. zyn welgevormde mond vaste lijnen, die de gewoonte en van bevelen te kennen gaven, eersten blik zeide men tot zich zelven: dat Is een man, die geen tegenspraak duldt. De barones zat vlak tegenover hem. diep achterover geleund in een reusachtigen fau- De generale Raad van de Na- t onale Bank te Weenen, heeft de disconto- rente, welke sinds 23 Juli 10 bedroeg, verlaagd tot acht procent. aan de Nonnibrug In verschillende deelen der Vereenlgde Staten hebben opnieuw demonstraties tegen liet fascisme plaats gehad. Te Scranton (Pennsylvania) explodeerde voor het huis van den vloe-conaul van Hal een bom. waarbij de voorgevel van het ge bouw byna geheel werd vernield. De con sul. zyn echtgenoote en twee huisbed-enden werden gewond. Volgens latere werden by den aanslag op den Italiaan schen' const 20 personen gewond. De ont ploffing was zóó hevig, dat alle huizen in dc vreemdel n gen wijk min cf meer ernstig werden beschadigd. Het Panamakanaal weer opengesteld Woensdag is het verkeer in het Panama kanaal hersteld nadat de door de aardstor tingen veroolkaakte storingen weer waren opgeheven. Wegens den hevlgen regenval der laatste dagen «taat het water In de rivieren in den staat Panama zeer boog. - JOe plaats San Juan werd byzondet jjrn- stlg geteisterd. Volgens de tot nu toe ont. vangen- toèrtchten zyn negen personen ver dronken. Vele kudden zee kwamen in bet water om het leven-* In de op voorstel van den professor In de anatomie. Stieve. gisteravond bijeengeroepen docentenvergadering, heeft de rector, prof Dr. Aubln, rapix>rt uitgebracht over de gc- beurtenissen van dc vorige week. Prof. Stieve. die in byzonder nauw con tact staat met het studentencorps en wieti hat gelukt was een herhaling der onlusten van Vrydag te voorkomen, vertegenwoordig de het standpunt van het studentencorps in het conflict. Hy betreurde het, dat niet in den aanvang van het wintersemester onmid- deliyk gepoogd was de meenlngsverschillen in een plenaire vergadering van het studen ts .jorps op te helderen, aangezien de stu denten, gelijk gebleken is uit het ingrijpen van verscheidene docenten, voor zakeiyke ar gumenten volkomen toegankeiyk zyn. Het is noodig, dat men eindelijk eens het hart laat spreken, opdat het vertrouwen der studenten In de docenten weer worde hersteld) Wan neer dat thans niet gelukt, bestaat uiet ge vaar. dat reeds in de eerstvolgende dagen de onrust weer op’ecft, en dan ditmaal overslaat op alle andere universiteiten. Prof. Aubln merkte op, dat een rectoraats- vergaderlng op dit oogenblik te Beriyn1 als een gedeeltelyken terugtocht moet worden gevoeld. Een herhaling der demonstraties moet voor het studentencorps de ernstigste gevolgen hebben, daar intusschen demonstra ties in de open lucht verboden zijn en het universiteitsplein polltlerechteiyk een open baar plein is als ieder ander. In de hierop volgende gedachtenwisseling bleek het streven te bestaan, zich onvoor waardelijk achter rector en senaat te stellen, aan den anderen kant echter ook om erken ning te toonen voor het eerlijke en idealis tische willen der studenten. Er werd beslo eten een gemeenschappelijke verklaring Don derdagmorgen op het zwarte bord aan het studentencorps bekend te maken. Bovendien zullen alle docenten in hun colleges van dit besluit melding maken. Men verwacht, dat op deze wijze op het laatste oogenblik een verscherping van het conflict kan worden voorkomen. Engeland heeft zyn wapenstilstandsdag waer gehad en in twee minuten stilte het geschiedkundig oogenblik van het elfde uur van den elfden November herdacht. Maar deze vreedzame herdenking is voor het Brttsche volk op bittere wyze vergald door demonstraties in Griekenland tegen de Engelsche bezetting van het ellapd Cyprus. Alsof de ergernis en verontwaardiging zich opgehoopt hadden Juist tot dezen elf den November, zoo uitten zy zich spontaan op dezen dag door het geheele land. En dat de wrevel diep zit, biykt uit de protesten zelf, welke Engeland beschuldigen van „overweldiging van het eiland Cyprus, daardoor schendende het zelfbestemmlngs recht der volken,’’ dat als doel van den oor log aangekondigd was. Do nieuwe moeilijkheden voor de Engelsche regeering, haar gebracht door het verzet op Cyprus, zyn, naar thans duideiyk naar vo ren komt, niet zoo gemakkeiyk te over winnen. En al treedt de Grleksche regee ring -streng op tegen de antl-Engelsche be- toogingen, de uitingen van net Orieksche volk zelf geven aan. dat het van Engelsch bewind niet gediend is, wat den Britten mogeiyk nog veel onaangenaamheden kan brengen. Als een andere verrassing wordt gemeld, dat in de Fransche pers de besprekingen van den Duitschen gezant te Parijs, Von Hoesch. betreffende de herstelbetalingen mislukt zyn. Dultschland wenscht uitbrei ding van de bevoegdheden der te Bazel in gestelde commissie, waartegen Frankryk zich verzet. De Fransche gezant te Beriyn, Francois Poncet. is thans met nieuwe Instructies van Laval naar zyn standplaats teruggekeerd. Wat deze inhouden, is nog niet bekend. Churchill eischt een douanewetgeving In den loop van de Lagerhulsdebatten over de Troonrede heeft Churchill zyn standpunt tegenover de regeering uiteenge zet. Voor zoover hy ziet heeft de regeering wel 1* waar de stabilisatie van het pond ster ling als doel upgegeven, doch er zijn nog geen overeenkomstige besluiten genomen. Chui chili hoopt dat de Engelsche regee ring een gemeenschappciyk internationaal optreden, in het bizonder met die landen waar het goud ligt ojfgestapeld, tot stand zou kunnen brengen.-'opdat het goud weer zyn regelmatigen loop terug verkrijgt. In dien dit niet mogeiyk mocht zyn, dan moet op zyn minst een soort esperanto-valuta op de D?sis van het pond worden ingevoerd Churchill eischte dat de regeering zoo spoe dig mogeiyk met wetgevende maatregelen Inzake de tarlevenkwcstle zal voor den dag komen. door een groote menschenmenigte, die zich in Westminster verdrong. De ceremonie werd uit een der vensters langs Whitehall tegenover den cenotaph ga degeslagen door de koningin. Aan den voet van het gedenkteeken ston den de prins van Wales, al zijn broers en vele leden van de konlnkiyke familie. Verder waren er vertegenwoordigers van alle deelen van het Brltsche ryk, een groot aantal Indische vorsten, minister-president MacDonald en de leden van het kabinet, de leider der oppositie In het lagerhuis oud- mlnlster George Lansbury en de hooge com missarissen der dominions. Voorts waren aanwezig detachementen van alle regimenten en andere deelen van leger en vloot en van de koopvaardij- en visschers- vloot. Het einde van twee minuten werd aange kondigd door de trompetters van de Royal Air Force, die het oude hymne „O God our help in ages past” bliezen, en vervolgens het „God save the King”, dat werd meegezon- gen door een groot koor en werd begeleid door eenige militaire kapellen. Vervolgens werd een korte dienst gehou- De belangengemeenschap mette-benadeelden, heeft oudersvergaderlng gehouden. De voorzitter eischte met allen nadruk, dat de strafrechtelijke kant vóór den dlsch-wetenschappeiyken zou worden en dat meer dan tot dusverre de vragen en uitingen van neven-aankla- genden zouden worden onderzocht. De opders elschten. dat men pogen zou tot een spoedige volkomen opheldering en daarmede tot een voor de aangeklaagden rechtvaardige straf De besprekingen waren ten deele zeer opgewonden. De ouders zyn er van over tuigd. dat men hier te doen heeft met een onachtzaamheid, die gestraft moet worden. wanhoplgen schipbreukeling, die naar het eenige reddingsmiddel grypt, dat zich hem aanbiedt. Hy moest terstond 60.000 francs In contan- een jaariyksche IX* francs voor de ongelukkige hire beide dochters. Baron De ■jk genoeg om met deze som tide zielerust van zijnen zoon te mj het ook doen zou? Wat had pe, ooit voor zyn vader gedaan» i zulk een offer te kunnen ver- tond er eenige belofte voor de ilke dit lang verleden van weer- ld en liefdeloosheid kon doen ver- Aan president Von Hindenburg zal Zondag as. het eerelidmaatschap van het derde konlnkiyk-Hongaarsche regiment infanterie Stuhlweissenburg aangeboden worden, waartoe dit reg’ment naar Beriyn zal vertrekken. Deze eerbetuiging geschiedt op voorstel van ryksregent Horthy. Nieuws stappen? Volgen* den correspondent van de ,New- York Evening Press” te Washington, zou de veroordeellng in het Lagerhuis door MacDonald van de achadeve: gocdlngen en de -oorlogsschulden, een formeels stap van Groot-Brittannlé doen, voorzien met het oog op een hernieuwd onderzoek van deze kwesties. De correspondent is van oordeel, dat het standpunt van MacDonald overeenkomt met dat der regeering van de Vereenlgde Staten. Het is Intusschen zeker, dat het Congres geen enkel overweging zou nemen, in zou toestemmen zyn kostbare nlngen te verminderen, de meerderheid i Congres tegen een permanente verminde ring <der Europeesche schulden. Oppositie zou in het byzonder komen van de sena tors van het Westen en het Zuiden, die schrapping van de oorlogsschulden betitelen als een samenzwering, door New-Yorksche bankiers gesmeed, teneinde zich het bedrag van hun particuliere leenlngen aan Dultschland ten koste van de Amerikaan- sche belastingbetalers te doen terugbetalen. Te Londen. De plechtigheid van gistere iorgen, ter herdenking van den wapen ..nd, by de Cenotaph op Whitehall, werd bijgewoond De deurwaarder Füger uit Offenburg (Ba den) is door den landbouwer BUhler in hét dorp Neuhausen, by wlen hy een kalf In be slag wilde nemen, doodgeschoten. BUhler verschanste zich hierop In zyn wo ning, doch was gedwongen, zich, na een be legering van drie uren, aan de gendarmes en politie over te geven. Tien politieagenten uit Offenburg,, een aantal gendarmes, benevens het Freiburger overvalcommando, dat eveneens gealarmeerd was, hebben van half twaalf tot ’s middags half twee het huls van BUhler belegerd. Daar de gewelddadigheid van BUhler al gemeen bekend was, sloot men het huis Voor zichtig in. Vervolgens begaf de hoofdman van politie Ross, uit Offenburg, zich naar de achterzyde van het huls en wierp een handgranaat in den tuin, waarop hy met een tweede hand granaat naar voren sprong en BUhler beval het huls aan de voorzyde te verlaten BUhler kwam than* met de handen In de hoogte naar buiten en liet zich door de po-, iitiebeambten zonder tegenstand boeien er weglelden. Hy Is naar de rechtsgevangenis te Offen- VBIJDAG U NOVEMBER 1M1 HUIZEN, 1875 M. Algemeen proaramn» verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing 8.15—9 45 Gramofoonpl. 10.30 Zieken, dienst 11.0012.30 Gramofoonpl. 1230 —3.00 Concert (Twee violen, cello, plano/ 2.00 Gramofoonpl. 3.00 Concert. Mevr L Mulder—Besser (altmezzo) J. H. E. Wlttnen (fluit) H. Schoil (viool) en G. HengeveM (piano), 4.304.45 Gramofoonpl. 5.00 Orgelconcert door H. Schouten 6.00 Cau serie door H. J. Steinvoort 6.30 Radlcdok- ter 7.00 Tuinbouwpraatje 1.458 00 PTT-kwartlertje 8 00 Concert A Capella- koor „Belcante” o.l.v. A. Vranken 9.00 Prof. Dr. E. C. v. Leersum: Over voeding 9.30—1030 Vervolg concert 930 Vaz Dia* 10.3011.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 730- 7 4ö; Gymnastiekles e.OO Gramofcónpl. 10.30 VARA-septet, oJ.v. Is. Eyl. Mevr. J. Oogen (Voordracht) 12 00—2.00 Concife door het Omroeporkest ol.v. Nico Treep 2.00 Zorg toch voor Je gebit, (voor scheien) 2 30 Gramofoon 3.00 Aansl. N.V. De Byen- korf te Rotterdam, Ensemble oJ.v. Ferry Gyallay 4 00 Plano-recltal (Microfoonlooze vleugel) 5.15 VARA-orkest oJ.v. Hugo de Groot en Gramofoonpl. —7.15-8.00 Ver volg concert. 11.0012.00 Gramofoonpl DAVENTRY, 1554 M. 10 35 Morgenwy. ding 11.05 Lezing 12.20 Concert (Tenor- plano) 1.00 Orgelconcert 1.50 Gramo- toon 2.45 Voor de scholen 2.50 Lezing 3.20 Lezing 3 45 Voorlezen 4.05 Voor lezen uit „Richard III" 4.35 Voor de scho len 4.50 Moschetto en zyn orkest 535 Kinderuurtje 6.20 Nieuws 6.50 Fgwyj gymraeg" in Welsh dialect 7.10 Muzlek- critiek 7.50 Lezing 8.20 Concert, mili taire kapel en koor, o.m. Marche militaire, Schubert 9.20 Nieuw* 9.40 Lezing 9.55 ,Jane Eyre hoorspel van Chr. Bronte 11.25 Dansmuziek. PARIJS „RAD1O-PARIS”, 1725 M. 80S; 1250; 135 Gramofoonpl. 5.05 Orkestcon- cert 6.50 en 9.05 Gramcfoon 9.20 Gel* avond ter gelegenheid van de opening van den nieuwen zender. LANGENBERG, 473 M. 6.25—730; 10.0Q —10 35; 1130 Gramofoonpl. 1235—1-50 Orkestconcert. 4.20530 Orkest en piano concert. 7.35 Lustspel „Die Preler" van Otto Zoff. Hierna tot 935 Orkestconcert oa. BUrger als Edelman, Strauss. Daarna tot 11.20 Concert en Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.06—130 Or kestconcert 3 204.20 Orkestconcert 730 Fransche Rokoko-liederen uit de 18e eeuw 7 45—9.40 „Laat ons schelden" co- medie van-Sardou'9.5510.25 Kamermu ziek Piano-kwartet op 15 e-mol van Fauré BRUSSEL, 508 M. en 338 M. 5.08 M.: 530 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 830 Orkestconcert oa. Sylvia-ballet van Delibes 338 M.: 5.20 Orkestconcert 650 Gramo foonpl. 8.20 „De Graaf van Luxemburg" operette van Fr. Léhar. ROME, 441 M. 8.20 Operette ,JHe Cmt- dasfürstln" Kalman. ZEESEN, 1635 M. 7.35. Zie Langenberg 8.45 Symphonieconcert 9.30 Berichten en hierna uitzending voor de werkloosen. Literaire voordracht en orkestconcert. Demonstratie der studenten Woensdagmiddag heeft op het Marktplein te Jena een demonstratie plaats gehad van de universiteiten Halle, Leipzig. Jena en de Nyverheidshoogescbool Koethen. Uit Halle en Leipzig waren belden onge veer 1000 studenten overgekomen. De voorzitter van het studentencorps te» Jena hield een scherpe redevoering tegea professor Dehn. Er werd een resolutie aan genomen, waarin verklaard wordt, dat de studenten der Mlddendultsche universiteiten scherpe afkeuring uitspreken tegen de be noeming en het handhaven van leeraren die niet onvoorwaardeiyk alle geesteiyke en 11- chameiyke krachten In dienst van volk en vaderland stellen. De studenten zullen het systeem van den sociaal-democratlschen minister van onder wijl Grlmme sterk bestrijden. Zij hopen, dat alle leerlingen der hoogescholen zich aan de zyde der studenten zullen stellen. Bjj arbitrale uitspraak zyn de loonen van het personeel der Dultsche RÜksspoo. wegmaatschappy met 4H pet. verlaagd. teull, waarin haar aardig figuurtje byna ge heel schuil ging. Met droefgeestige blikken volgde zy het spelen der vlammen in den haard. Van tyd tot tyd keek zy helmeiyk naar de pendule, wier wyzers geleken op de pooten eener ontzaglijke spin, en zuchtte zachtjes. Het boek, dat opengeslagen op hare knieën lag, scheen haar niet byster te boeien, zy was nog geen 28 jaar oud en zag er zóó jong uit, dat men haar ternauwernood voor de vrouw van den baron kon houden. Als men de bevalligheid, harer bewegingen, de betooverlng van haar pikant gezichtje zag, begreep men al te goed de dwaasheid van den man op leeftyd, die een meisje tot vrouw begeerde, wier vader hy had kunnen zyn. Maar de ruwe zeeman was niet al te lang In de rol van bewonderende verliefde ge bleven; wat hem zoo bewonderenswaard toe geschenen had In mademoiselle De Fresnaye, liet hem weldra koud by madame De Gulltry. De geestige slagvaardigheid, de kinderiyke vrooiykheid der schitterende jonge dame hadden hem gevangen genomen; hy werd onder den Invloed dezer stralende lentezon weder jong en zeide by zichzelven, dat zy wel in staat was, zyn oud, somber huis licht en levendig te maken. Nauweiyks' echter was mejuffrouw De Fresnaye meesteres op Ro che-Noire geworden, of zy had haar zonni ge vrooiykheid verloren. Om zich te ont plooien, had zy behoefte aan de atmosfeer van het wereldsche leven, waarin zy van kindsbeen geademd had. Daaruit verwijderd, scheen zy zich een banneling toe, als in een vreemden grond verplant. Schitterend broel- De wederzydsche strydkrachten In het gebied van de spoorbrug over de Nonni, hebben, op grond van een overeenkomst tusschen den Chineeschen opperbevelheb ber Ma Tschang Scnan en den Japanschen consul te Tsitsihar, de vijandelijkheden beëindigd. Er is een wapenstilstand geslo ten. Generaal Ma Tschang Behang zou zich verplicht hebben geen verdere aanvallen op de Nonnibrug te doen en sUn stryd krachten uit de vooruitgeschoven linies terug te trekken. Veégens andere berichten hebben Japan sche - verkenningsvliegtuigen groote Chl- neesche troepenbewegingen waargenomen in de richting van de Nonnibrug. Volgens een bericht uit Moekden is de Chlneesche generaal Tschang Hal Peng. die aan de z'jde der Japaners strydt en by Anganghi is gelegerd, voornemen* van daar uit een aanval te ondernemen tegen 3da Tschang Schan. zy eindeiyk een gezellin, een vriendin en ofschoon zy zich over den vroegrijpen ernst van hare Jonge nicht verwonderde, nam zy haar dezen toch niet kwaiyk; want om haar te plelzleren wist Antoinette met onver moeibare beminnelijkheid opgeruimd en vroolijk te schynen. Alhoewel tien Jaren Jonger dan de barones nam zy al spoedig de rol eener oudere zuster op zich, die de jon gere met moederlijke zorg omringde en werd nooit moede de telkens herhaalde Jeremiaden van het lyden en het verdriet der Jonge ba rones aan te hooren, die zich als een sror offerlam beschouwde, dat voor altoos ver oordeeld was tot een leed volle verbanning. (Wordt vervolgd). ten hebben en bovendien rente van weduwe en Gultry was den vrede ei koopen. Of hy, Gulllaui om van hen langen? toekomst, jwi spannl geten? In dief te vlokken viel de sneeuw; een Noordenwind deed ze om het open varrelen, het eenige voertuig, dat de m machtig had kunnen worden. Hy was evenwel ongevoelig voor de koude en de snerpende sneeuwjacht; h(j zag noch de bladerlooze boomen die naast hem voorby- gleden, noch de omtrekken der rotsachtigs kust, noch den zwakken weerschyn der brandende lantaarns op. den besneeuwden weg. Hy had slechts de eenige gedachte, welke zich niet liet afwyaen, hoeseer hy ook trachtte haar van zich af te schudden: hy zou zyn vader weerzien, den man, die zyn leven had verwoest, hy zou hem weerzien., als een smeekellng. Wat zou hij zeggen? Hoe deze treurige geschiedenis vertel len? En het zweet parelde op zyn voorhoofd: wel twintigmaal stood hy op da Oi m de zie hm ve

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2