MODERNE MISSIE sa PROVINCIAAL NIEUWS HEILOO VERGADERING VAN DEN RAAD DOOR IVAN DE NOORMAN - E HOOGKARSPEL HAUWERT TEXEL WARMENHUIZEN wrkooping De verkooping HET< HOORN NIEUWE NIEDORP f CASTRICUM OPPERDOES Voorts wil spr- zich houden aan bet raads> CALLANTSOOG WERVERSHOOF ANDUK i- EGMOND-BINNEN 'l O Benoemd reest, die de vergadering opende —11i D. Gorter en van de staatsmacht, t De Voorzitter sluit de discussie. heeren „De Eendracht’’ openbare bie der Jb. de Ntjs; noot van T Olie; '7 f t e Pastoor komt naar hem toe. héb Verlaging tarieven G.E.B. Geen belastingverhooging dezer verlaging van de stroomprijzen, te berekenen door het G.E3. Ziekteverlof Aan mej. van Olezen, on- derwijseres aan de R. K. Jongensschool, is wegens ongesteldheid ziekteverlof verleend. Ijsbaan Heiloo De algemeene verga dering van de IJsbean Heiloo wordt gehou den op Maandag B Nov. »a In het gebouw ,JDe Unie”, Koorstrvat te Alkmaar. Tot tydelyke onderwijzeres aan de R K. Jongensschool alhier Is be noemd mej. A. v. d. Vliet te Boskoop. Witte Kruis In de gehouden bestuurs vergadering van het Witte Kruis is tot voor zitter benoemd de heer D. Schoenmaker en tot penningmeester de heer 8. M. Middelhof! Oranje- vereent ging Deze vereeniglng hield in café Hoek een huishoudelijke ver gadering onder leiding van den heer H. Pol. Volgens de rekening van den penning meester bedroegen de ontvangsten 132.01. de uitgaven f 118.19‘i. alzoo een batig saldo van 13.09H. Het totaal bezit der vereeni glng bedraagt f 85.16. De heeren C. Stapel, P. Schermer, P. de Ruiter en mej. D. Kroon werden als bestuursleden herbosen en ge kozen de heer C. Feereboom. Den heer P Galis werd voor het kosteloos afstaan van zijn land een geschenk aangeboden. Tot het opmaken van het feestprogramma voor 1932 zal in Juli wederom een huishou delijke vergadering worden gehouden. Samenwerking der Zuivelfabrieken In hotel Texel te Den Burg werd Dinsdagavond een druk bezochte vergadering gehouden, waarin op verzoek van de N. V, ZuiveUa- i Teoneeluitvoering Naar wij Vernemen zal evenals her vorig Jaar in het café „Nieuw Andyk” van den heer KI. Kuin door het R. K. Gemengd Tooneelgezel-chap 8t Gan- gulphus” van Onderdy.-c een tooneelultvoe- ring gegeven worden. Opgevoerd zal worden het blijspel ,X>e strijd om het verleden”, daarna het klucht- sjtel .Radio Madjo" De uitvoering is vastge. steld op Donderdag 26 November. Hiertoe wordt besloten. Sen over de in deze gemeente getroffen re- Uitvoerig werd ook gesproken over het punt rioleering. In behandeling kwam hierbij een adres van de afdeeling Heiloo van het Witte Kruis inzake aanleg van een rioleering. B. en W. merken hieromtrent op De vraag of een rioleering uit hygiënisch oogpunt noodzakelijk is, valt zonder diep gaand deskundig onderzoek niet te beant woorden. Uit 'het ingekomen adres blijkt piet, dat door adressante zulk een onder zoek is ingesteid en er is B. en W. ook verder niets van bekend, dat het heeft plaats gehad. B. en W. kunnen daarom weinig waarde hechten aan de zonder eenig bewijs in het adres aangevoerde motieven. Bovendien is het bekend, dat het rioleeringsvraagstuk de volle aandacht van den Raad heeft. Hetgeen adressante aanvoert omtrent af voer van faecaliën is niet geheel juist. Het is B. en W. bekend, dat een ingezetene tegen betaling van ƒ12.per iaar, welk bedrag toch zeer billijk is te noemen, bereid is eens per week de tonnen te verwisselen. Waar het adres geen wijziging brengt in de meening van B. en W., dat aanleg van een rioleering niet urgent is, stellen B. en W. den Raad voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Greeuw stelde namens de S.D. A. P. voor aan het Gemeentebestuur Alkmaar te vragen of aansluiting mogelijk is bij de rioleering die wordt aangelegd bij de Vier- staten. De Voo van B. en B. en W. z De heer Weth. N vergadering staat» verzoeken die vergunning te stellen ten name van de N.V. Eerste Nederlandsche Radio Centrale (Afd. AlkmaarHeiloo), terwijl die N.V. verzoekt de vergunning aan haar te verleenen. B. en W. stellen voor te besluiten aan het verzoek te voldoen. De heer Greeuw stelt in het vooruitzicht een adres van de V.A.R.A., waarin gevraagd wordt een gemeentelijk radiodistributieberirijf op te richten. Spr. stelt voor dit stuk aan te houden. De heer Kostelijk wil het particulier ini tiatief niet benadeelen. De Voorzitter is niet voor aanhouding en zou het onbillijk vinden tegenover de par ticulieren, als de gemeente het bedrijf ter hand nam. Or een vraag van den heer Greeuw deelt de secretaris mee, dat de nieuwe Rijkscon- cessie voor 5 jaar verleend zal worden. De heer Greeuw handhaaft zijn voorstel om dit schrijven aan te houden. Dit voorstel wordt met 9 tegen a stemmen aangenomen. Tegen de heeren Maas en De Jager. Hierna werd opnieuw vastgesteld de ver ordening tot heffing van schoolgeld voor U.L. Onderwijs. Van de Ver. voor Handeldrijvenden en In dustriëlen Middenstand was een verzoek in gekomen om noghiaals het verleenen van reductie op de prijzen van stroom voor be drijfsdoeleinden in overweging te nemen. Het door adressant bedoeld adres werd in de raadsvergadering van 27 Mei 1931 be handeld. Zoowel de Commissie van Bijstand voor het G.E.B., als B. en W., brachten een advies uit, tot afwijzende beschikking, waar toe de Raad toen besloot. B. en W. zien geen enkele reden om het verzoek opnieuw in behandeling te nemen en stellen voor het onderhavige adres voor ken nisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Hierna was aan de orde een voorstel tot tenaar te benoemen. De heer Kostelijk bedoelt niet een ambte naar te benoemen, doch wel een voorma*. De Voorzitter wijst erop, dat de eerste wegwerker deze taak vervult. B. en W. wil len die zaak echter onder de oogen zien. Bij het punt wegenonderhoud wijst de heer Kostelijk op den slechten toestand van Westerweg en Hoogeweg de paardepaad- jes kunnen gevoeglijk worden weggebroken. Spr. wil meer wegen met teer vastleggen, op dat de wegen in den winter ook goed blijven. Hij geeft in overweging den Ir. du. der Prov. Waterstaat adv,es te vragen. De Voorzitter verwacht hier ook wel re sultaten van en geeft in overweging deze zaak aan de wegencommissie over te dragen. Hiertoe wordt besloten. Het paard beteek komkc zijn v eens, in vel< de ma Ook c het ee en w« tot be gende voor a voor c zoen 1 en ho meer De w om w< te bei ons ti eerst buiten Zoo het ni jaarlijl lijn da zal w< slechti meend hoogei bedraf 126.0c deze geldpr dit nie hulde geduri denspi paarde baar o voor en vrij paard Wanni Duitse afstam verrne zelfs aan ei werpe: voor 1 hefhet paard, eerste van he dan z verdwi fokt en om moet maakt, paarde neer z kosten moet heid a het g< fokker bieden de paa ontwil dat bi tal bel en daa steune driftig men, d beoefe of klei meerm de bev sport t in het groeid, ben ge het gil ren. D verban kunnei dat de hooge loofd. War paarde gelaten betere gewem in dezi Gemot paarde: vertege Het shows, Engela krijgen shires, en Suf Tegt verban: Engelai oecono uitgeloi stemd fokken: zal stel paardei langste: aanmer andere land d al blijf 1 en zelf zoo na fokkerij De j van vo Zulke jegever Jaarling 7100 per stu Ditmaa 6600 Wat ven we vinciale nog wel bloeien, resultat niet bel schillen er dit j gaande in de jaarovet Zij de st inziet bedrijf fokkerij Een go< eveneen lende g het pre althans de fokk, beid bli Overeenkomstig het advies van de com missie, stellen B. en W. voorde prijzen voor den stroom vast te stellen als volgt Voor licht op 35 cent per K.W.U. (is thans f 0.2714). Voor verwarming op 7 cent per K.W.U. (is thans 0.07)4). Voor kracht, verbruikt per jaar buiten de lichturen van l tot en met 500 K.W.U. f o.rr per K.W.U. (is thans f 0.1a). Van 501 tot en met 1000 K.W.U. f 0.10 per K.W.U. Van 1001 tot en met 3000 K.W.U. f 0.09 per K.W.U. Van 2001 tot en met 3000 K.W.U. f 0.08 per K.W.U. Van 3001 tot en met 4000 K.W.U. f 0.07 per K.W.U. Meer dan 4000 K.W.U. f 0.06 per K.W.U. 1 De heer Schuijt stelt voor dubbele meters in te voeren voor groot-verbruikers B. en W. nemen dit voorstel over. Conform z.h.st. besloten. Aan de orde was hierna een voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het personeel ter secretarie. De heer Keesman wil dit punt aanhouden tot bij de begrooting. De Voorzitter is hier niet voor. De heer Greeuw begrijpt niet, hoe B. en W. die in hun M. v. A. op de begrooting steeds wijzen op noodzakelijke bezuiniging wegens slechten tijd, met dit voorstel kunnen komen. De Voorzitter verwondert zich erover, dat de arbeiders-afgevaardigde dezen toon aan slaat spr. herinnert aan de houding van den heer v. d. Vall, die vol lof was over de betref fende functionaris en den wensch uitte dat eens een vaste aanstelling zou volgen. Spr. wijst op meerdere werkzaamheden op het secretarie, vooral met het oog op het gesticht. Door voortdurende toename der bevol king en het zich uitstrekken van de gemeen telijke bemoeiingen is het niet mogelijk, dat de werkzaamheden ter secretarie door de te genwoordige ambtenaren kunnen worden uitgevoerd. De werkzaamheden door den volontair verricht nemen thans geheel het karakter aan van het werk van een ambtenaar, zoodat wan neer de Raad zich op het standpunt blijft stel len, dat het niet aangaat om in zulk een ge val het werk door een volontair te laten doen, welk standpunt juist is, uitbreiding van per soneel zal dienen plaats te hebben. B. en W. stellen voor te besluiten met in gang van 1 Januari 1932 het personeel ter secretarie te doen bestaan uit drie ambtena ren. Voorts geven B. en W. in overweging te bepalen, dat de jaarwedde van den 3en amb tenaar ter secretarie zal bedragen f 900. met vier eenjaarlijksche verhoogingen van f75.maximum alzoo f1200*. Als volontair had deze functionaris f 600.- Het beteekent dus een verhooging van f 300. Conform voorstel van B. en W. is z.h.st. besloten. Aan de orde was hierna de en Wilhelmina Klijn; Nicolaas Gerardus, z. van Johannes Mol en Aaltje Scholten; Pe trus. z. van Jacob Nieuweboer en Marga- retha van der Gulik; Martha, d. van Gerrit van Ophem en Margaretha de Boer. Overleden: Jacob Mol, 86 j„ echtgen. van Trijntje Kuin; Willem Groot, 85 j„ wedn. van Neeltje Druif; Johannes Maria, 1 J„ z. van Johannes C. Appelman en Oeertruida Sneek. Getrouwd: Frans Joseph C. M. A Verisooy en Afra Maria Buijsman. wonende te Enk- hulzen, Parklaan 11; Johannes Josephus Sjerps en Johanna Hooiveld, wonende te Medembllk. Opstandig In verband met een alhier te houden protestvergadering tegen gevan genhouding der dienstweigeraars werd door eenige personen met anti-mUitairistische lectuur op de markt gecolporteerd. Toen zij hier verwijderd werden trokken zij naar de Kaasmarkt. In de Kruisstraat kwamen zy echter in conflict met de politie, die zich genoodzaakt zag een der propagandisten te arreateeren. Dit ging echter niet of er wer den eerst eenige rake klappen uitgedeeld. Later schoolde er een aantal menschen sa men voor het politiebureau. Zü werden door de politie verspreid. Hierbij werden weer eenige onwillgen gearresteerd. Door een en ander bleef het nog geruimen tijd rumoerig. :itter stelt voor, dit voorstel V. te renvoyeeren om advies Hen spoed betrachten. /ahl wil er wat mee wachten, as herinnert eraan, dat op de van de gezondheidscommissie te Beverwijk geoordeeld werd, dat rioleering niet urgent is. Dr. Barnhoorn wil eerst een onderzoek instellen naar de noodzakelijkheid van riolec- ring acht een bevoegde commissie het wel urgent, dan sluit spr. zich daarbij aan, of schoon spr. momenteel nog niet overtuigd is, dat rioleering urgent is. De heer Kostelijk spreekt zich uit voor een onderzoek naar dubbele rioleering en voor het menage-water en voor de faecaliën. De Voorzitter vraagt den heer Barnhoorn in de commissie van onderzoek naar de noodzakelijkheid van rioleering zitting te nemen. De beer Greeuw acht het nu den tijd om met Alkmaar te onderhandelen. De heer Maas maant tot voorzichtigheid, rioleering zou tonnen kosten als de hygië nische en de gezondheidstoestand werkelijk zoo slecht waren als het Witte Kruis beweert, doch niet aantoont, was het wat anders. De heer Kostelijk wil de commissie heel het ontwateringsvraagstuk doen onderzoe ken. Dr. Barnhoorn meent, dat Alkmaar zijn rioleeringsplan moeilijk zal kunnen wijzigen. De Voorzitter'-wil in stemming brengen het voorstel Barnhoorn inzake de urgentie van rioleering. De heer Greeuw stelt vóór Alkmaar te vratten of aansluiting van de rioleering van Heiloo bij die van Alkmaar mogelijk is. Weth. Obdam acht deze vraag overbodig. Het voorstel Greeuw wordt verworpen met 9 tegen a stemmen. Tegen de heeren Maas, pranken. Vahl, De Jager, Barnhoorn, Dekker, Schuyt. Opdam en Kostelijk. Dr. Barnhoorn stelt (om 6 uvr) voor de vergadering te verdagen. De Voorzitter verdaagt de vergadering tot Vrijdagavond half 8. Een incident. De heeren Keesman en Greeuw protes- teeren ertegen, dat de Voorzitter deze dis cussie smoort. De heer Greeuw zegt, deze obstructie met obstructie te zullen beantwoorden. De Voorzitter hamert voortdurend. Met 7 tegen 4 stemmen wordt deze sub sidie verleend. Tegen de heeren Kostelijk, Vahl, Greeuw en Keesman. Enkele leden der commissie wenschten den Bouw- en woning-opzichter opk te be lasten met het toezicht op het aanleggen en onderhouden van wegen. B. en W. achten daarvoor den tijd nog niet gekomen en waarschuwen ertegen een am|>- Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Petrus, z. van H. Poland en Ca th. Prinse; Johannes, z. van Joh. Wester en G. Snip. Ondertrouwd: A. WadtJk te N.-8charwou- de en T. Appelman. Getrouwd: T. D. Houtkooper te Schagen en M. Aalbrengste; A. Kwadijk en T. Appel, man. Overleden: T. v. d. Molen. 59 j., echtge- G. Jonker, 75 J., wed. van Jb. Sander; J. Teeling, 37 j-, echtgen. van M. Koorn. Uitslag verkooping De uitslag van de openbare verkooping ten ver zoeke van de erven P. Pronk, is als volgt, bij opbod: Personalia Dezer dagen slaagde te Am sterdam voor steno-typlste, onze plaate- genoote mej R. Bosch. Jubileum Op 15 Nov. a. s. zal de heer J. DUn Hz. zjjn 35-jarig Jubileum als ge- meente-ontvanger vieren. Begrooting 1933. De heer Kostelijk leest een uitvoerig be toog voor, waarin hij nakaait over de wet- houdersverkiezingen en het beleid der wet houders becritiseert, en de samenstelling van het College een déblcle noemt. De Voorzitter merkt op, dat de Raad deze samenstelling zoo gewild heeft. Spr. consta teert, dat Heiloo in een financieel goeden toestand verkeert en het beleid van B. en W. dus niet zoo slecht is geweest. Het eenige re sultaat van het wanbeheer van B. en W. is het voorstel tot tariefverlaging. De finan ciën van de gemeente zijn kerngezond we moeten zorgen dat dit zoo blijft, daarom kon den B. en W. niet voldoen aan de wenschen van verschillende leden, in het rapport der Begrootingscommissie geuit. Dat de samenstelling van B. en W. een déblcle is, zal moeten blijken als over de be grooting gestemd wordt. De heer Keesman noemt het niet een ver dienste van B. en W. doch van den Raad, dat de gemeente er zoo goed voorstaat. Hierna is de behandeling van de begroo ting aan de orde. Daarbij kwam aan de orde een adres van „Heiloo vooruit”, inzake ver mindering van de personeele belasting. B. en W. zijn van oordeel, dat zoolang er nog geen vaststaande gegevens aanwezig zijn, een belastingregeling behandeld kan wor den het wachten is op gegevens van den in specteur. Daarom stellen B. en W. voor, dit aan adressante te berichten en niet tot ver mindering der personeele belasting over te gaan. Zoodra de kohieren er zijn en B. en W. over de gegevens kunnen oordeelen, zullen B. en W. de zaak ter hand nemen. Z.h.st. ging de Raad hiermee accoord. Van de Vereeniging voor Handeldrijvenden en Industriëeelen Middenstand'was een adres ingekomen, verzoekende de personeele be lasting op biljarts af te schaffen. Dit schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. Op voorstel van den heer Vahl, gesteund door Dr. Barnhoorn, werd besloten, bij Ged. Staten herziening te vragen van de tarieven voor waterleiding. Dr. Barnhoorn wil er tevens op wijzen, in het adres aan Ged. St., dat groote bedrij ven, die geen contract voor grootgebruik kunnen sluiten, wel eens over zouden kun nen gaan tot een eigen waterleidingbedrijf. De heer Schuijt vraagt wat beter is, een adres van den Raad of een verzoek tot de politieke vertegenwoordigers in de Staten. Dfe heer Vahl betoogt dat het ook een ge meentebelang is, omdat voor de brandkranen ook te veel betaald wordt. Bij het punt kosten straatverlichting, wijst de heer Kostelijk erop, dat verschillende lan taarns niet branden of niet van een reflec tor zijn voorzien. De Westerweg en de Hoogeweg zijn volgens spr., te slecht verlicht. De heer Greeuw wijst op de onvoldoende verlichting 's morgens vroeg, als de arbeiders naar den eersten trein moeten men zou 's avonds de verlichting een uur eerder, dus om half ia, kunnen uit laten gaan. Spr. vraagt naar de meerdere kosten. De heer Vahl ondersteunt het verzoek van den heer Greeuw. De heer Kostelijk wil reorganisatie van den administratieven dienst het mag z.i. niet voorkomen dat dezer dagen de quitantie ovef Juli en Augustus wordt aangeboden. De heer Dekker kan zich ook niet tevreden stellen met het antwoord van B. en W. Spr. zag gaarne meer verlichting aan den Venne- watersweg en in 't Zuid-Eind. De Voorzitter wil de sprekers antwoorden. De heer Kostelijk had liever antwoord ge hoord van den Voorzitter van het G.E.B. De heer Maas zal spreken, als hij dat noodig vindt doch hij laat zich niet door den heer Kostelijk uit zijn tent lokken. De Voorzitter betoogt, dat verandering sommige menschen wel eens onaangenaam zou zijn- De gemeente overal verlichten is niet doenlijk. Om voor ao 1 30 arbeiders ’s morgens de lichten te laten branden, acht spr. niet noodig. Spr. zou zeker niet 's avonds eerder het licht willen uitdraaien dat zou het dorp geen vooruitgang brengen. geling voor de werkverschaffing. Spreker had «voor de raadsvergadering overleg gepleegd met den burgemeester, waarbij wel zeer bleek, hoe moeilijk een afdoende regeling is. Daarna had hij In overleg met de bestu ren van deze afd. en met dat van Den Hoef ’n ontwerp gemaakt, dat ook op de vergade ring werd voorgelezen. Een der leden merkte nog op. dat op het oogenblik nlet.georganlseerden evenveel ver dienen bij de gemeentelijke verschaffing als georganlseerden. De voorzitter zegt, dat dit vermoedelijk slechts tot 1 December zal zijn. HU drong er «Jaarna op aan. dat de contröle-commissle actief moet zijn. Hierna kreeg de nieuwe adviseur het woord. HIJ verklaarde, dat het hem aange naam is weer met landarbeiders te mogen samenwerken. HIJ zal medewerken de afdee- bhg nog tot hooger bloei te brengen en ver heugde zich, dat de leiding bU dezen voor zitter In goede handen is. Vervolgens schet. ste hij uitvoerig de waarde van den land- bouw-stand voor de maatschappij. Maar deze stand moet versterkt worden, en niet het minst in zijn godsdienstige beginselen. Daar, op moet de staat kunnen steunen. En hier voor Is noodig organisatie en goed organi satie-leven. zoowel inwendig als naar buiten uit. Wie niet georganiseerd is, is tegen zich zelf, daarom moet ook ieder propagandist zt)n. De voorzitter dankte voor deze woorden, en hoopte dat de leden zich daar naar zullen gedragen. Na nog aan de bestuursleden van den Hoef, die deze vergadering bij woonden bij zonder dank gebracht te hebben, werd de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells, z. van M. Jansen en W. Brouwer; Maartje, d. van D. Prins en C. Raven; Cornells, z van J. Hoek en T. ten Boekel; Pletertje, d. van J. Hoek en T. ten Boekel. Getrouwd: Jac. Veter te Zljpe en G. Ra ven, alhier. Overleden: T. Doorn, 55 j., echtgen. van H. Zeeman; 8. Raken, 51 j., echtgen. van E. Duin; A. WUdeboer, 82 j., wed. van P. Vrees man; P.-Hoek, kind van J. Hoek en T. ten Boekel. tje voor roode agitatie; kwajongenswerk op groote schaal 1 Vandaar dat deze priester moest schrij ven: ,Jn mijn tegenwoordige werkzaamheid heb Ik zoo klaar Ingezien en bitter ervaren, dat de Invloed van Kerk en godsdienst op het meerendeel van deze Werklieden bijna „nul” is. Godsdienstige overtuiging en nog meer godsdienstuiting is1 hun absoluut vreemd. Van de elementairste begrippen over 't bovennatuurlijke hebben ze geen be nul. Het bericht dat een priester hun by t karwei zou volgen, werd als ’n grap opgevat. Socialistische Organisatie en -pers, en voort durende aanvallen op 1 Geloof, hebben t laatste vonkje godsdienst uit hun hart ge roofd. Toch is de vijandige stemming die In ’t begin soms dreigend leebrak, nu geweken door het blijvend contact met den priester, die midden onder hen leeft, die vreugde en’ leed met hun deelt: en zoo erkennen zjj_ dat hU toch niet zóó Is, als zjjn tegenstanden hem uitschilderen. De mees ten dezer werk lieden zijn mij persooniyk nu goed gezind en groeten me steeds vriendelijk. Doch tusschen aie persooniyke sympathie en de zaak waar voor ik als priester hier leef en streef, ligt neg 'n lange weg”.... Sinds de kloof eqhter overbrugd is, kan ge regelde voeling biyven voortbestaan. Da gelijks komt de priester nu kijken bij het ruwe werk, toont z’n belangstelling, heeft voor ieder een vriendelijk woord, 'n Paar maal zelfs kwam hij openlijk op voor hun rechten by den patroon wat hem zeer In aanzien deed stijgen i En ’s avonds gaat hij de tafels rond in iedere herberg, want dAAr is ..het volk” te vinden. „Goel’n avond. Pastoo-i” zoo dreunt dan menige stem. „Ge drinkt er toch eentje met ons?” En of mijnheer Pastoor dan ai drie maal bedankt, er komt bier voor hem, en hy moet er tenminste van proeven. DAn lachen de bruine gezichten. In *n hoek van een berookt lokaal zit op schreeuwer. „Heidaar! Pastoor, tabak meer! Laat m’s van je briek „de Hoop” te De Waal en de Coöp. Zuivelfabriek JDe Eendracht” de heer H. K. Koster van Wieringerwaard een inleiding heeft gehouden over samenwerking in zui velbereiding. T Aantal aanwezigen was on geveer 180. Dit druk bezoek stond zeer ze ker in verband met het feit, dat ernstig wordt overwogen, om de kaasfabrlek te De Waal op te nemen In de Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht". De heer Koster toonde in het kort de voordeelen aan die centralisatie van Zuivel fabrieken geeft. Vooral bracht spr. daarby op den voorgrond de voordeelen. die men in Noord-Holland in bijzonder te Wieringer waard van samenvoeging van verschillende fabrieken plukt. De rede van den heer Koster werd met de grootste aandacht aangehoord. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verschillende personen gebruik ge- maak. De heer S. C. Eelman drong er by- zonder op aan. vooral ook aansluiting te zoeken met de N. V. De Onderneming te Den Hoorn. Wel heeft deze zuivelfabriek, zei spr., direct nog geen centralisatie noo dig doch op, den duur zal biyken. dat, nu uit het veehoudersbedryf de laatste cent moet worden gehaald Den Hoorn niet buiten samenwerking kan. en wanneer de Een dracht dan weer verbouwd moet worden, zou men dubbele kosten krygen. In over weging werd gegeven, een gecombineerde ver gadering te houden van besturen der drie Zuivelfabrieken op Texel. De heer Koster deelde ten slotte nog mede, op welke wijze de verschillende zui velfabrieken in Noord-Holland tot combina tie zyn gekomen. De fabrieken werden daar ni. op waarde gesteld en met de schulden in de groote coöperatie opgenomen. ■De heer Stoepker deelde nog mede, dat de samenvoeging van ,De Hoop” en ,J> Eendracht" door de besturen zal worden be sproken. Vermoedelük rullen later commis sies benoemd worden, die de plannen zul len uitwerken. Hierna werd de vergadering gesloten. Geboren: Nicolaas Gerafdus, z. van Petrus Poland en Bregje Heus; Oeertruida There sia, d. van Johannes Mol en Geertje Vriend; Adrianus Antonius z. van Cornells Haak man en Wilhelmina Mettes; Oeertruida Dl. vera. d. van Cornells Warnaar en Maria Christina Bennis; Meinardus Martlnus, z. van Cornells Warnaar en Maria Christina Bennis; Maria Petronella, d. van Theodorus Boon en Tecla Heuvel; Jacobus, z. van Jan Orent en Catharina Boots; Martha, d. van Arend Jong en Maria Mol; Willemina, d van Jan Willem Keizer en Oerritdlna Jo hanna Schutte; Nicolaas, s. van Pieter van Dyk en Geertje Weel; Catharina, d. van Petrus Johannes Baas en Martha Catharina Bessel Ing; Catharina Maria, d. van Adria- nus Bakker en Ala Broers; Theodorus Mar- tinus, z. van Willem Bank en Maria Keiser; Jatumnea Cornells, van Cornells Haakman „Gaat en onderwijst alle volkeren!”.... En ze gingen de wereld in; eenvoudige vls- schers van Nazareth. Arme lui, maar met gouden harten, groot door hun machtig Ge loof! En ze hebben 't werk van Christus tot nooit verwachten bloei gebracht, juist door dat ze arm en .gewoon" waren, t Is Immers altyd zoo geweest, dat het meerenneel der menschheld werken moet voor 't „dageiyksch brood." Zulken zyn het best te winnen door huns gelijken. Ook in ónzen tyd is dat nog volle waar heid. En wie. uit erbarmende zielenliefde, tot de diepte der armsten afdaalt, is dAArom niet „modern"; ook Christus en Zijn Aposte len hebben dat gedaan ons ten voorbeeld! „Moderne missie” is het apostelwerk van sommigen, priesters zoowel als leeken, in de hedendaagsche, typische omstandigheden on zer „beschaafde wereld." Zoo b.v. het prach tig werk van de In Holland zoo bekende „Vrouwen van Nazareth” In de fabrieken. Zoo ook het opofferend leven der Fransche Priesters in de banlieue van Parijs te midden van hun „voddenrapers.” Echt typisch ook is het werk van een Pa ter Calasantyn op het Grossglocknergebergie in t Zuiden van Oostenryk, te midden van communisten en vrijdenkers. Over dit ge bergte wordt, zooals reeds bekend is, een moderne auto-straatweg aangelegd, waarby twee- A drieduizend man aan ’t werk zUn; zoo echt van ’t ruwe, nonchalante soort. Sommigen waren als kind Katholiek, maar dwaalden ver af van den waren schaapstal en leven er nu op los met vaak als eenig ideaal: de bierkruik Toen in Mei van dit Jaar de gletscher- sneeuw wat gesmolten was en het groote kar wei daar begon, trok de moderne missiona ris er heen, gekleed als 'n echte bergman. In het schamele kerkje las hy er den vol genden morgen zyn H. MIs; dAn werd het bekend dat hy „priester" was. Een ongenoo- de gast!.... Ze lieten hem alléén! In de gendarmerie had hy een kamer als woning. lederen morgen een zes uur ging hy naar t kerkje, luidde de klok en las zyn H Mis. Daarna trok hy er moedig op uit. om met zyn verdwaalde kudde contact te zoe ken. Met Paulus moest hy „Griek met de Grieken, Hebreeër met de Hebreeën worden, om allen voor Christus te winnen”; en dage- lyks peinsde hy zich af, wAt toch de beste tactiek mocht zijn. Daar kwam de Voorzienigheid te hulp. Een werkman verongelukte, stierf zónder ge neesheer. De priester wAs er tenminste. Een passende, eervolle begrafenis zou het worden I Doch toen hy by de rouw-omfloerste baar verscheen, brulde de menigte hem dreigend tegen: „Weg met dien paap! Geef ons een dokter! Wat hebben we aan papen?!" En juist by die begrafenis wist hy, door z’n vriendelyk, waardeerend woord vcor den werkman, de harten al half te winnen. Ze hoorden de stem van den goeden Herder. *n Paar dagen later kwam een oude, popu laire klant den priester op zyn manier be leefdom excuus vragen voor die woeste schreeuwparty.Dat hebben domme lummels gedaan, heer pastoor. Echte Bara- bers, zooals wy, doen niet mee aan zemiets. Wy hebben met schop en houweel te wer ken; zoo heb ook de pastoor z'n dienst!” ’n Oemoedeiyk volkje, die ..Barabers”; dat merkt de pastoor vooral ook by z’n bezoeken in hun barakken. Als hy zoo eens terloops over „biechten” sprak, kreeg hy ten ant woord: „Zenden hebben we niet! We stelen niks en brengen niemand om. Hier en daar eens een kloppartytje. En in den oorlog heb ben we menschen dood moeten schieten zon der dat ’t zonde was.... Zonden begaan degenen die ons zoo slecht uitbetalen Dan moet de priester menig woordje recht zetten en die arme kerels beter inlichten, vooral wanneer ze beginnen uit te pakken over de „Kapltallstenkerk, die den werkman vyandig tegenover staat.” Want overal waar de roode Invloed doordringt, daar zaait men ook roode leugens en den gemeensten laster tegen de Roomsche kerk. Daar zyn al mll- lioenen aan gewend en tellen t niet meer. Maar eenvoudige ongeletterde werklieden, die geen tyd en geen geld hebben om met de groote wereld In bestendige voeling te biy- ven, zie: zulken door lage leugens en bedrog voor hun party te winnen, is ‘n peulschllle- 'n avond 'n ■k heb geen stoppe!" En jawel, „t Spyt me, vrindje; Ik rook niet en geen tabak.... Maar hier, koep ’n kjlo.... Dat Je tenminste rooken kan!” Verbluft wyst de man het vyf-Schilllng. biljetje terug. „Nee nee. m’nheer Pastoor, dank je.... Zoo heb Ik dat niet bedoeld.” 'n Paar dagen later! „Wat moet toch die zwartrok Uer? Zoo*n niksnutter!” zoo begon ’t in *n groeg kamera den. Daar springt de schreeuwer" naar vo ren. ..Muil dicht over hém! Hij heb my vyf Schilling voor tabak gegevenen wist niet eens-wat knul ik was. Welke baas doet dat na?" Zoo Is de schreeuwer *n propagandist, ja 'n vriend van m’nheer Pastoor geworden, die hem overal zal verdedigen. Eveneens door ’n vriendeiyke tegemoetko ming is een vurig godloochenaar de beste vriend van dezen priester geworden, altyd bereid hem te heljien. 20, 30 jaren hebben die menschen geen voet meer in de kerk gezet. Nu komen ze lederen Zondag. Eerst was T een „vriendschapsbe toon", dan werd het nieuwsgierigheid „wat of er nü weer gepreext zou worden." Nóg is het geen practlsch christendon- In hun har ten. maar het contact met een priester is "bet begin van hun terugkeer tot God. Zoo worden de zielen een voor een gewon nen. en nü na enkele maanden komen er haast lederep Zondag zóóveel kerkbezoe. kers, dat de kapel al veel te klein is en de H. Mis (laarom buiten, op 1 vrije plein, ge lezen wordt, waarby krichtlge mannenstem men de mooie Duitsche Schubert-Messe zin. gan. Waariyk, ’n groot probleem en 'n zware taak mag t zyn, een ontevreden, lang- verloren massi weer naar Christus’ Kerk te voeren; met Gods genade is echter niets onmogelijk. De Moderne Missie heeft alleen veel ..Paulussen" noodig die niet wyken voor vyandig gedruisch; die naar T voorbeald van hun Meester het gebroken hart te winnen weten. Door ’n harteiyk woord en vooral: door ’n flinke daad! I De Raad dezer gemeente vergaderde I gistermiddag om 2 uur ten Raadhuize, onder I voorzitterschap van burgemeester van Fo- reest, die de vergadering opende met een I woord van welkom, speciaal tot den heer I Franken, dien spr. geluk wenschte met zijn I gedeeltelijk herstel. Spr. hoopt dat hij spoe dig geheel hersteld zal zijn. I De notulen van de 14 October j.l. gehouden I Vergadering, werden goedgekeurd en con- 1 form vastgesteld, behoudens een enkele op- I meriting van den heer Keesman. I Verschillende ingekomen stukken worden Voor kennisgeving aangenomen. I Van den heer Noorman is bericht ingeko- I men, dat hij zijn benoeming aanneemt en op I een door hem nader mee te deelen datum in functie zal treden. I De heeren Vahl en Keesman maken er I bezwaar tegen, dat deze nieuwbenoemde I functionaris zelf den datum van in functie trading bepaalt. I De heer Kostelijk concludeert, dat het I hoofd der school deze zaak opzettelijk ge- I traineerd heeft. I De Voorzitter kan deze insinuatie niet toe- I laten bovendien raakt deze kant noch wal I spr. toont dit nader aan. I Op een vraag van den heer Greeuw deelt I de Voorzitter mee, dat na de Kerstvacantie I de heer Noorman wel in functie zal treden. I Het schrijven van den heer Noorman I woedt voor kennisgeving aangenomen. I Van Jb. Klaasse e.a. was een verzoek in- I gekbmen om bijplaatsing van een lichtpunt I aan de Zevenhuizerlaan overeenkomstig I het advies van de commissie van Bijstand I voor het G.E.B., stellen B. en W. voor, gun stig op het verzoek te beslissen. Conform besloten. I Van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur was I een verzoek om een bijdrage in de kosten van I het te geven vervolgonderwijs. I Op grond van de financieele gelijkstelling I wenscht de heer Kostelijk geacht te worden, te hebben tegen gestemd. I De heer Keesman vraagt of er voor het I openbaar vervolgonderwijs geen tien leer- I lingen te vinden zijn spr. had graag gezien, I dat B. en W. een advertentie hadden geplaatst I De Voorzitter zegt, dat er geen belangstel ling genoeg voor is. I De heer Schuijt herinnert aan het stand- I punt van den fractiegenoot van den heer I Kostelijk, den heer Van Veer, die voor een dergelijk voorstel stemde, omdat het billijk I was. De heer Greeuw meende, dat billijkheid I hier buiten beschouwing moet blijven een I anderen keer treft het de linkerzijde. De heer Schuijt zegt den heer Greeuw zijn stem toe, als de linkerzijde een dergelijk voor stel doet dat eveneens billijk is. De heer Kostelijk is principieel tegen bij- I zondere scholen en zegt niet verantwoorde lijk te zijn voor het gesprokene door-den heer Van 't Veer. Conform besloten tegen de I Kostelijk, Keesman en Greeuw. Ter goedkeuring werd voorts aangeboden de bouwtekening, betreffende de werken voor gasvoorziening over 1930. Conform goedgekeurd. B. en W. stelden hierna voor een garantie I te verleenen voor aanleg van waterleiding I langs een gedeelte van den Kanaaldijk. Langs een gedeelte van den Kanaaldijk zal waterleiding worden aangelegd, wanneer door deze gemeente een garantie wordt ver leend, groot f 52.36 per jaar. Door bedoelden aanleg zullen drie per- ceelen kunnen worden aangesloten, voor I welke perceeien inderdaad aansluiting wordt verlangd en wier eigenaren zich tot een vri) I belangrijke dekking van de aanlegkosten hebben verbonden. De voorgestelde garantie achten B. en W. Vrij belangrijk, doch de mogelijkheid om die te voegen bij de garantie voor de uitbreiding in het zuidelijk gedeelte der gemeente, waar door «Ie kans ontstaat, dat binnen afzienbaren tijd geen betaling zal behoeven plaats te heb ben, geeft B. en W. vrijheid om gunstig op het voorstel te adviseeren. B. en W. geven den Raad daarom in over weging te besluiten de gevraagde garantie, onder het voorbehoud dat die gevoegd kan worden bij de reeds verleende garantie, voor, rekening der gemeente te nemen. Conform z.h.st. besloten. Besloten werd voorts tot wijziging van de tenaamstelling der verleende vergunning tot het gebruik maken van de palen van het electrisch net, voor de radio-distributie. De heeren A. C. Bauling en J. Kluijver, te wiens namen bovenbedoelde vergunning f Burreri. stand Over de maand Oct. Ondertrouwd en getrouwd: O. Schenk 23 Jaar en N. Ruig 31 jaar. P. Schenk 33 jaar en G. Vriend 23 Jaar. Geboren: Trijntje d. v. D. Gorter en M. Vreugdenhll; Dirk z. van D. H. Visser en IJ. de Boer; Simon s. van KI. Nydam en A. Schuurman; Hermanns Pieter s. v. P. Brink man ei» A Mosch; Paulina Joaephina d. v. O. Ruiter en A. Lieuwen; Margaretha Agatha d.,v. A. Teseelaar en D. Hoogeboom; Cornells Jan. z. van C. Boot en A. op’t Land; Klaas, z. van J. d. Vries en A. Dekker; Jan Willem, z. van W. Bart en M. Krul- Bertha Theodora d. v. O. J. Klomp en H. B. Hesse, link; Catharina d. v. E. F. Griffioen en T. Dekkers. Overleden: Cornells Linger, oud 43 Jaar geh. met J. Reek. Deus Dedlt Dinsdagavond verga derde de afd. Egmond van de Land- en Tuinarbeidens. De voorzitter, de heer Van de Reep opende de vergadering en heette in het bVzondér welkom den heer Loerakker van het Hoofdbestuur. Na de lezing der notulen, voerde deze hoofdbestuurder het woord, waarby hy op verzoek behandelde „De alge meene toestand”. De lange en pittige toe spraak werd met veel belangstelling gevolgd. Het dankwoord van den voorzitter was dan ook welverdiend. Hierna werd de nieuwe adviseur, die in middels ter vergadering was gekomen met een harteiyke toespraak geïnstalleerd. De voorzitter hoopte, dat pastoor Looyaard met evenveel welwillendheid de belangen der afd. zal behartigen als pastoor Roevers dat deed. Nadat nog een paar vragen waren behan deld, deed de voorzitter eenige mededeelln- besluit, om bij lichte mzan de lantaarns te laten branden. Dat het opnemen van meters en het innen der gelden gelijk geschiedt, is een bezuinigingsmaatregel, bij raadsbesluit genomen het renteverlies is niet noemens waard. Spr. zal den administrateur opdragen geregeld een contrólerondgang te maken. B. en W. waarschuwen verder tegen te vér opvoering van den post verlichting. De heer Vahl achtte voorloopig 6 1 7 lantaarns voldoende. Op sommige plaatsen zijn nieuwe huizen, doch geen nieuwe lan taarns gekomen. De heer Kostelijk doet een voorstel tot bijplaatsing van 7 lantaarns, op verschillende plaatsen in de gemeente. De heer Schuijt stelt voor de klachten in handen te stellen van de G.E.B.-commissie en deze opdragen een onderzoek in te stellen. De heer Greeuw ook ’s morgens om 5 uur. De heer Schuyt als ’t moet, natuurlijk De Voorzitter zegt, dat het wel eens voor kan komen, dat B. en W. een advies van de commissie niet opvolgen. Spr. voelt wel voor het voorstel-Schuyt. De heer Greeuw stelt voor, de lichten ’s avonds een uur eerder te dooven en ze 's morgens van 5 3/4 tot 6 3/4 uur op te steken. De heer Vahl geeft het volle vertrouwen aan de commissie. Dr. Barnhoorn wil de commissie tevens opdragen, de kosten van deze reorganisatie mede te deelen, ^conform voorstel van den heer Schuyt werd besloten. De heeren Kostelijk en Greeuw maakten bezwaren tegen de subsidie aan burgemees ter en landstorm. De heer Schuyt zégt, dat deze- instituten er voor zijn, om in te grijpen als een minder heid zich met geweld wil meester maken De heer Greeuw vraagt, waarom dan bij de relletjes te Heerlen de burgerwacht de geweren werden afgenomen Morsmeer: perceel L 27 snees, f 33, bieder J. A. Beladers; perceel 2. 26 snees, f 29, bieder T. Pronk Pz.; perceel 9. 19 snees, f 33, bieder Th. Reinders. Veugelaal: perceel 4. 28 snees, f 61, L-. L Z~„~. perceel 5. 11 snees, f 59, bieder H. Dekker; perceel 6. 17 snees, f 60. bieder P. Pronk Kz.; perceel 7. 7 snees, f 57, bieder W. Siykerman. De drie geerzen: perceel 8. 19 snees, f 48. bieder F. Pronk Pz.; perceel 9. 19 snees, f 51. bieder Jb. de Nys. Kostverlorenperceel 10, 16 snees. 41. bieder de heer J. A. Reinders, alle bieres te Wannenhuizen. De afslag zal zyn op Dinsdag 17 Novem ber as eveneens in het café van den heer G. J. Mosch te Wannenhuizen. Deze ver kooping geschiedde voor notaris Pinxter te Schoorldam Meldlngspost De organisatie der hulp- verleenlng by ongelukken. uitgaande van het Oranjekruls, heeft in deze gemeente een meldingspost voor aangifte van onge lukken geplaatst te Schoorldam by 8. Da mlaans en te Wanr.enhulaen by A. H. de Geus.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6