Sport en Wedstrijden -- 1 kater 4 4 r PAARDENSPORT VOETBAL PROVINCIAAL NIEUWS VEILING-O VERZICHT - KOEDIJK ZWEMMEN FA ILLISSEMENTEN GEMENGD NIEUWS I r Uit de^ngelsche Voetbal wereld Z1JPE HEERHUGOWAARD- EGMOND AAN ZEE hetgeen gebeurde.... Inbraak te Hoevelaken Radioliefhebbm aan hei werk Haagsch ElftalZwaluwen 61 Kat sticht brand Twee koeien omgekomen Inbraak in kerk en pastorie Bot’I- een K pastorie 'eheel Aanrijding bij Naarden 9 Gecompliceerde aanrijding t< Wielrijder te Amersfoort gewond ..De Portefeuille f 3000 verdwenen met Gestolen geld niet gevonden Nog geen licht in de zaak van Gorinchem de Boerderij afgebrand I’ Een vroni Curator 7500 en :rekend Wandelaar aangereden Met zware hersenschudding opgenomen Veertig booten verbrand de Lijk opgehaald ruimte Geen sporen van misdrijf Frutman, weduwe E Eljon, Botsing bij Hakkelaarsbrug N.V. Rijntransport Maatschappij Vrachtwagen vernield 3 De bestuurder van een onverlichte handkar zwaar gewond De overval in een winkel te Den Haag s 7 4 1 1 3 4 5 den Twee koeien verbrandden. die hooi en een lantaarn droeg, viel het Geeatmerambacht, "ilgende motie aan den I' Een aardappelhandelaar te Oud-Voseemeer heeft aangifte gedaan bij de politie van de vermissing van een portefeuille met 3000. Nadat hjj omstreeks middernacht een brief was gaan posten, vond hij de achterdeur van zijn huls open en de portefeuille met inhoud, die gereed lag om mede naar boven genomen te worden, was verdwenen. ook wel noemende Frederlkspleln 23. De 26ste Schotsche overwinning op Engeland Van een scheidsrechter, die een off-day” had Vier yards buitenspel De leiders komen be kaaid thuis Vier goals in twaalf minuten Vreugde op Stampford Bridge De club van Steve Bloomer het slachtoffer Wedstrijden voor as. Zaterdag De ge- buiten- 44-23 3X-14 43-31 23-17 20-30 VRAAGT SPOOR/ Let op het Fabrieksmerk MOSTERD Rhenen, mr. H. J. van Essen, V K’s verwijzingen naar uitlatingen en ency clieken van verschillende pausen wordt aan het eind van dit door den bisschep van Ber lijn, Mgr. Schreiber, onderteekende stuk ge zegd: „In herinnering aan den vreeselijken wereldoorlog en met het oog op den nieuwen bewapenineswaanzin en het nieuwe oorlogs gevaar sluiten wij ons aan bU den ontwa- penlngs- en vredeswil van onze pausen en elschen wjj van de verantwoordelijke ontwa peningsconferentie eindelijk een zichtbaar begin der ontwapening en een strenge alge- meene contröle." Ven te (DJI.C.j. Spaar - donk (Neptunus) en Van Nellen (D.H.C.) 14 10 15 14 14 14 3 31 pnt. 4 19 pnt. 4 IS pnt. 18 pnt. 3 17 pnt Te Zwiggette is de boerderij van den land bouwer J. Pruntel afgebrand. De brand ontstaan doordat de vrouw kwam te vallen met een arm vol hooi en een lantaarn In de hand. Het vee kon gered worden, doch de Inboedel en verschillende landbouwgereed schappen zijn mede verbrand. nleld, bet paard sloeg op hol, maar de voer man bleef gelukkig ongedeerd. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan een onoplet tendheid. van den autobestuurder, wiens wa gen van voren werd Ingedrukt. Everton West Bromwich Sheff. Wed. Huddersf. T. Arsenal De volgt uit: De deur van de dienstbodenkamer geblokkeerd Opgeheven wegens gebrek aan actief; 39 Oct. J O. Holleman, Arnhem. 5 Nov. D. K. Landaal. Den Haag. 5 Nov. W. Bltman. Lelden. 5 Nov. W. Den Haag. 5 Nov. w. M J. 8. Brands, Leiden. 5 Nov. J. C. de Ridder. Den Haag. Nov. D. J. M. van Lienden. Roterdam. 6 NOV. ■HollandDuitachland. Rotterdam. 6 Nov. F. Twee Nederlandsche records verbeterd. Onder groote belangstelling is in de zwem inrichting ..De Regentes" te Den Haag, het 20-jarig bestaan gevierd van de Haagsche Zwem- en Polo-Club. Het was een sportieve avond, waarbij eenige aardige successen geboekt zijn gewor den. De uitslagen luiden als volgt: Waterpolo-dames: H. Z. en P. C—R.D.Z. 2—2. Waterpolo-heerenH. Z. en P. C.—Dolfijn 1—2. 100 M. vrije slag heeren: 1. J. Gisternacht is ingebroken in de radlozaak van den heer J. Roersen aan den Rijksweg te Hcevelaken. De daders hebben voor zoo ver kon worden nagegaan twee radlo-toe- stellen ontvreemd. Het onderzoek wordt voortgeset. ernstige tijden ook wel weer doorkomen, hetgeen voor de toekomst van onze paarden- stapel van groot belang zal zijn. 100 M. vrije slag heeren: 1. J. v. Hemsber- £en (Haarlem) 1.06 3/5. 2. Dijkstra (U.Z.C.) 1.06 4/5. 100 M. schoolslag dames seniores: 1. Mej. Hessel (het Y-A’dam) 1.29 4/5. 2. Mej. Brou wer (R.D.Z. R’dam) 1.32 4/5. 5 z 50 M. estafette vrije slag heeren: 1. H. Z. en P C. in 2 mln 29 sec. 2. H. Z. en P. C. (2) in 2 mln. 33 2/5 sec. 3 Haariem. 100 M. vrije slag dames seniores: 1. W. den Ouden (RJ3.Z. R’dam) 1.09 4/5 (nieuw Ned. record). 2. Mej. Baumeister (idem) 1.13 3/5. 3. Mej. Ketelaar (A.D.Z. Adam). 5 x 50 M. est. vrije slag dames: 1. R.D.Z. 'R’dam) 2 min. 48 3/5 sec. 2. O.D.Z. (R’dam) 2 mln. 54 sec. 3. Inter Nos (A’dam). Zweedsche estafette heeren: 1. H. Z. en P. C. (Den Haag) 5 min. 13 sec. 3. Haarlem 5 min. 17 sec. 3 x 50 M. wisselslag estafette dames: 1. R.D.Z. (R’dam) 1 min. 51 sec. (nieuw Ned. record!. 2. OD.Z. (R’dam) 1 mln. 57 sec. Schoonspringen heeren: 1. J. Stotijn (HZ. en P.O. 7823 pnt. 2. Verbaten (R.Z.C.) taald. Misschien nog wel met eenige opcen ten toe. Waarmede St. Ardallo per saldo ten volle tevreden kan zijn. Zij heeft daarmede lm- mere haar doel bereikt. In de week van 2—7 November 1931 zijn in Nederland uitgesproken 81 faillissemen ten. N.V. te n week (inenten Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur werd een vrachtwagen van de firma Thüring te Naarden op den rijksweg nabij de Hakke laarsbrug van achter aangereden door een personenauto. De wagen werd totaal ver- - Ravesteln. Geldrop. Nov. A. Verster. Waalwijk. Vernietigd op grond van verzet: 5 Nov. A. Spoor. Oosterbeek. gem. Ren- kum. 5 Nov. P. Eelman, Nijmegen. Goedgeslaagd zwemfeest van de H. Z. en P. C. Personalia B en W hebben den heer J Homan, gemeente-veldwachter te Scha- gerbrug. aangewezen als z.g. plaatselijk deur, waarder. belast met het Ueteekenen van stukken betreffende vervolging ter invorde ring van plaatselijke belastingen en de ten uitvoerlegging van dwangbevelen. Gistermorgen om kwart over zes raakte de bestuurder van een vrachtauto beladen met zand, op den stlkdonkeren Rljksstraatweg nabij de Karncmelksloot onder Naarden ver blind door de glinstering op het asfalt van de gedempte lichten van een tegemoet rij denden auto. Plotseling zag hij vlak voor zijn wagen een handkar, probeerde nog naar links uit te halen, maar kon de aanrijding niet verhinderen. De wagenkruk drong in zijn radiator en de man achter de handkar kreeg zulk een schok, dat hij bewusteloos hleef liggen. Deze, zekere W. R. uit Bussum. jwerd naar de Majella-stichting vervoerd. De handkar was niet voorzien van een lantaarn of reflector. Gisteravond ongeveer acht uur liepen te Amsterdam twee mannen op de Ruysdael- kade ter hoogte van de Jan van der Heij- denstraat aan den boomenkant. Een auto reed hen achterop en wierp een van de man nen omver. De wagen sleurde den man on geveer vijf meter mee en is daarna doorge reden. De auto is niet bekend. VermoedelUk is het een particuliere wagen. De man. die gevallen is, bleek een zware hersenschudding te hebben en is in bewusteloozen toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. Gistermiddag omstreeks 5 uur Is uit het water van het zijkanaal F van bet Noord- zeekanaal het lijk opgehaald van een man. Vermoedelijk, is het een zekere J. van Gen deren uit IJmulden. Het lijk is naar het Bin nengasthuis te Amsterdam overgebracht Daar geen sporen van misdrijf aanwezig zjjn en men vermoedt, dat de man bij bet uitoefenen van zijn werkzaamheden te water is geraakt, acht man misdrijf uitgesloten. Gisternacht is Ingebroken in de R. te Oud-Ade. Door het verbreken van een ruit in de achterdeur zijn de dieven binnengekomen. Uit de keuken is een por- temonnaie met 15 ontvreemd. De deur der dienstbodenkamer was door de dieven met touw afgebonden en over gens geblokkeerd. Uit de armenkamer is ook eenlg geld ver mist. Het overige was in de brandkast gebor gen en is onaangeroerd gelaten. In de kerk zijn alle offerblokken geledigd. De kerksieraden zijn echter achter gelaten De dieven hebben zich blijkbaar op hun gemak gevoeld, want ze hebben appelen gegeten en cigaretten gerookt. Te Appelscha is de woning van L. Dolsma afgebrand. Vermoedelijk Is een kat in aan raking geweest met een brandend petro leumlampje. waardoor het dier in brand raakte. In haar angst zou de kat in de schuur zijn gevlucht, met het gevolg, dat het stroo vlam vatte. Van den inboedel kon niets worden ge red. Gisteravond heeft op het verlichte V.U.C.- terreln, alhier, een wedstrijd plaats gehad tusschen een Haagsch elftal en De Zwalu wen. Er was groote belangstelling voor dezen wedstrijd, waarvan de opbrengst bestemd' is voor het N. O. C.-fonds. Het bleek spoedig, dat het Haagsche elftal verre in de meerderheid was. De mlddenllnle en de achterhoede van de „Zwaluwen” faal den herhaaldelijk. Hun plaatsen was zeer langzaam en slecht, terwijl hun voorhoede aardig op dreef was, hoewel zij vaak pech „de Weet” te Koedijk in algemeene spoedvergadering bij een, ter behandeling van ..stopzetting der steunregeling voor de Tuinders,” door de ge meente Koedijk; is van oordeel, dat deze stopzetting als een ramp bij den huldigen nood wordt gevoeld; dat vele arbeiders weer worden ontslagen; dat de Tuinders hun stapelproducten zelf moeten binnenhalen, met gevolg, dat bij vroeg invallen der vorst de kool te velde bevriest, dat de producten in de schuren zullen ver rotten; dat de koolproducten momenteel tengevolge van de huidige lage prijzen niet kunnen worden verkocht; dat de Tuinders geen financiën meer heb ben voor noodzakelijke levensbehoeften. geven met verschuldlgdeif eerbied Zijne Excellentie in ernstige overweging, met den meesten spoed de gemeente Koedijk te mach tigen de „steunregeling" voormeld, in het belang van ceize werkelijk noodlijdende be drijven voort te zetten.” Besloten werd nog 2 of 3 leden af te vaar- dlgenjnaar een in Hoorn te houden verga dering. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan den burgemees ter voor diens tegenwoordigheid. Met betrekking tot de Schotland contra Engeland-match schreven wij de vorige week: 't zou ons in het minst niet ver bazen, als de Schotten hun eerste schrede zetten op het pad naar de 50ste overwinning. Et vo!14 wat wij verwachtten is inder daad ook geschied. De Schotten zijn met een 43-zege aan hun nieuwe serie be gonnen, n.l. de 36ste overwinning op Enge land. Of deze zege echter wel verdiend is, is punt twee. In de eerste plaats had de aan houdende regen de „Celtic-ground”, te Glasgow, tot een moeras gemaakt, waarop accuraat voetbal vrijwel ónmogelijk was. Bovendien had referee J. Hudson, uit Glasgow, een „off-day”, waarover men h?t in beide kampen toerend eens was, doch waarvan Engeland de dupe is geworden. Door zijn Intens zwakke leiding bleef het spel af-en-toe lang niet binnen de perken. Daarnaast bestrafte hij forsch afhouden van den back, Goodall (Engeland) met een strafschop, doch dat was nog niet het erg ste. Toen de score 3—3 stond, ontving de Schot Thomson, in klare bultenspel-positle wel vier yards! het leder en maakte ongehinderd de Schotsche overwinning tot een feit. Een ieder had de overtreding ge constateerd, behalve de rechtspreker, zoodat Schotland niet ortfcrtulnlijk aan de over winning kwam. Intusschen is men In Engeland niet In alle opzichten over het elftal tevreden. De beproefde achterhoede is een langer leven beschoren, In tegenstelling met de half backs en deelen van de voorhoede. Wij zijn nieuwsgierig, welke "wijzigingen zullen wor den aangebracht voor de ontmoeting op 18 November tegen Wales te Liverpool. Het ..een speler per club”-systeem is dus voor den eersten keer practisch toegepast. Desondanks blijven de Internationale matches hun invloed op de competitie uitoefenen, wat uit verschillende uitslagen overduidelijk blijkt, terwijl het daarnaast evenzoo uit het verloop van het spel valt op te maken. 1 Is voor leder duidelijk, wat cracks als Dean, Blenkinsop, Bastin, etc. voor hun elftal beteekenen en schijnt bij hun absentie plotseling het geheele verband verdwenen. Dat zag men bil Everton en Arsenal wel in het bijzonder, óm twee van de sprekendste voorbeelden te noemen. Everton, dat den laatsten tijd in een soort overwlnnings-roes verkeerde, is door Hud dersfield tot staan gebracht, en hoewel niet werd verloren, moest men aan de Leeds-road toch één veer laten. De aanval der Toffees, die zoo onweerstaanbaar speel de met Dixie Dean als de bezielende leider, probeerde van alles, doch kon er niet in slagen om Huddersfield’s keeper. Tur ner, te slaan. Ook bij Arsenal was het mis. In plaats van den internationaal. Bastin, speelde David Jack linksbuiten, doch dit experiment lukte allesbehalve. Men kwam dan ook maar spoedig tot de oude formatie terug, d.w.z. met den Invaller op de links buitenplaats. Toen ging het beter, doch t was al te laat. Newcastle United had met rust reeds een 3—0-voorsprong. en hoewel de Londenaars er beter Inkwamen, verde digde de United zoo fanatiek, dat men zich met twee doelpunten moest tevreden stellen. Een merkwaardige match vond verder op den West Ham-ground plaats, waar de runners-up. West Bromwich, te gast was. Reeds na twaalf minuten was de strijd vrijwel beslist. De verdediging der Hammers werd totaal in den grond gespoeld, en bin nen genoemden tUdr had W. G. Richardson, de centre-forward win Bromwich, het kunst stukje volbracht om vier goals te maken. Voorzeker een unicum! Daarna scoorden belde partijen leder nog eenmaal, zoodat West Brom weer de tweede plaats bezette. ranglijstsplts ziet er momeneel als schoenmaker. Groningen. Emmastraat 20. Rcchtcr-commissaris J. G. A. Kattenbusch. Curator mr. H. J. Siebers, Groningen. W. P. Bos. groentenhandelaar. Groningen. Meeewenderweg 69. Aechter-commissaris J. O A. Kattenbusch. Curator mr. H. 8. Biebers. Groningen H. F. Peeters.. koopman. Tilburg. Nieuw- straat 168. Rechter-commissarls mr. J. C. Bikkel. Curator mr. dr. J. T. M. Eras Til burg. A Bargeboer. koopman.Wlnschoten, To renstraat. Rechter-commissarls mr. J. F. B. J. Godding. Curator mr. P. de Groot. Winschoten. 9 November: J. T. Boekelman. haring venter, Amsterdam. Prinsenstraat 24 DL R.c. mr. H. D. Feenstra Cur. mr. W. 8. Lanz, Amsterdam. Damrak 6971. A Schwabauer schoenmaker. Amsterdam, Kerkstraat 293 hs R.c. mr. H D Feenstra., Cur. mr. W. 8. Lanz. Amsterdam, Damrak 69—71. T. van Schalk, motorrenner. Hilversum, Groest 36 R.c. mr. H D. Feenstra, Cur, mr. W. C. Royaards, Hilversum. Groest 73, Gisteravond werd op den Utrechtscheweg te Amersfoort een wielrijder, de 23-jarige Butselaar, aangereden door een personen auto. De wielrijder kwam onder den auto terecht en werd eenige meters meegesleurd door den wagen, die intusschen met een autobus in aanrijding kwam. Een dokter constateerde een gebroken sleutelbeen en een aantal lichtere kwetsu ren. De fiets en beide auto’s werden bescha digd. In een oud bootenhuls van een zeilver- eeniging te Berlijn, welke direct aan de Wannsee is gelegen, is Woensdagmiddag brand uitgebroken, welke in korten tijd groote afmetingen aannam. De brandweer kon voorkomen dat het vuur over sloeg op de belendende gebouwen. Tal rijke roelbooten volgens de brandweer een veertigtal zijn een prooi der vlammen ge. worden. In den loop van dit jaar zijn thans reeds vijf bootenhulzen met meer dan 200 booten in de omgeving van Berlijn een prooi der vlammen gew rrden. De gisteren gearresteerde 30-jarige zwer ver v. W die was aangehouden in verband met het bedreigen van een wlnkelhoudster aan de Laan van Nieuw O.-Indië te Den Haag, heeft een volledige bekentenis afge legd. Na aanvankelijk te hebben gezegd, dat hij van de zaak niets af wist, is de man, na de confrontatie met de beide dames uit den winkel, door de mand gevallen. Omtrent zijn medeplichtige wilde hij zich niet uitlaten. is het opmerkenswaard uit de de 51-zege van Sheffield op Birmingham, terwijl Aston Veel verschil Is er momenteel nog niet aan den kop, doch wanneer wU aanstonds Kerstmis achter den rug hebben, komt er vermoedelijk wel meer teekenlng in de situatie. Meer vreugde dan de West Ham-suppor ters. beleefden de Chelsea-vrienden op Stamford Bridge. Want het Chelsea-team, dat voor den zooveelsten keer was gewijzigd, versloeg Derby County met 21. Hugh Gallacher vormde met Jackson den rechter vleugel, en *t dient gezegd, zi) verstonden elkaar wonderwel. Nochtans beleefden de Londenaars talrijke angstige oogenbllkken, en het groote moment van juichen kwam pas vier minuten voor het eindsignaal. (Een der lijnrechters reclameerde een corner, welken de arbiter niet had geconstateerd, en ook zeer dubieus scheen, getuige het appèl van Derby County. Deze hoekschop wist Jackson te benutten, alzoo de Chelsea-zege tot een feit makend. 1 Was een hard lot, dat County onder ging, de club, die nog steeds de mooiste historie In zich draagt van een van Enge land» grootste voetballers. nJ. Steve Bloomer. Deze ster onder de sterren scoorde niet minder den 360 goals In eerste klasse voetbal! Verder competitie Wednesday Villa met dezelfde cijfers Blackpool klopte. Voor de bezetting der laatste plaats wist Grimsby Town met 31 op Porthmouth zich hieraan te onttrekken, waardoor laatstgenoemde weer de twijfelachtige eer heeft hekkensluiter te zijn. Tenslotte stippen wij uit het programma van as. Zaterdag van Arsenal—West Ham; Blackpool—Sheffield W Everton—Chelsea West Bromwich A—Aston Villa, terwijl Huddersfield Town wel eens met zege uit Portsmouth sal terugkeeren. Volgens van der Graaf Co. Brussel werden over de adggjpop eindigende 6.11.'31, 20 faflllss tegenover 12 v»r hetzelfde tijdperk van het vorige jaar uitgesproken. Van 14.31 tot 6.11.'31. 684 faillissementen tegen 498 voor hetzelfde tijdperk van 1930. 6 November: W. H. Bos. had. Van Nellen speelde voortreffelijk, evenals Odijk, die zijn heiligdom meesterlijk verde digde. De Hagenaars drukten hun overwicht in de eerste helft In niet minder dan vier doelpunten uit. Na de rust wogen de partijen beter te gen elkaar op. De Zwaluwen hadden even wel nog steeds pech. Het Haagsche elftal vergrootte na ongeveer 10 minuten spelen, hun voorsprong tot 50 uit een penalty. De Zwaluwen, die eveneens een penalty te ne men hadden, misten de hun hierdoor gebo den kans. Vente stelde Dltmars In de gele genheid het eenige tegenpunt te scoren, waarna Pasteurs er tenslotte 61 van maakte. De elftallen waren als volgt samengesteld: Haagsche elftal: Doel: Quax (A D. O) Achter: Weber (ADO.), Lelyveld (V.U.O.) Midden: Van Maren (A.D.O.), Tap (A. DO.), Kok. Voor: De Fonseca (HBS Klein (V.U.C.), Ophorst (H.B.8.), Pasteur (H.V.V.), Van Gel der (V.U.C.) De Zwaluwen: Doel: Odijk (De Hollandtaan). Achter: D. van Nellen (D.H.C.), Huisman (Haarlem). Midden: Verploegen (Xerxes), Van Kalker (Fortuna), van Ooyen (Peyenoord). Voor: v. "d. Steen (Stormvogels), (Neptunus), Van Dltmars Benoemd Tot ambtenaar, belast met T Innen van Waterschapsgelden van den Pol. der Heerhugowaard Is benoemd de heer Bleijendaal, gemeente-veldwachter. alhier. Deze benoeming houdt verband met het feit, weigerachtige betalers per deurwaar. dersexplolt te doen vervolgen, gelijk dit ge schiedt bij de Rjjksbelastlngen en die van de gemeente. _8t. Ardallo” Het Patronaatsgebouw 8t. Aloyslus trok een groot aantal belangstel lenden naar de opvoering door de R. K. Tooneelvereenlging ,.8t. Ardallo” van de kluchtige fantasie ..Hallo!! Met Mars?” En die velen, gewend als zij zijn van St. Ar dallo iets goeds te ontvangen, werden niet teleurgesteld. Het stuk zelf behoort tot de moderne kluchten: radio speelt er een zeer belang, rijke rol In. St. Ardallo heeft het er best afgebracht. Jammer, dat men over zoo weinig beschikt, zoowel In het zaaltje als op het tooneel. Dat moet men toch zien te ver anderen. Want ook bulten de R. K kringen geniet deze club een goede reputatie. Mede tengevolge van de bekrompenheid vennoede- Ujk duurden de pauzen beslist te lang, al zorgde de „radio" voor aangename tijdpas. seerlng. Doch, dat is per slot van rekening alle maal zij het dan niet geheel weg te cij feren bijzaak. De hoofdzaak Is: de toe hoorders hebben veel en hartelijk gelachen, se hebben prompt hun tol aan de klucht be- November opgegeven doer v. d. Graaf 1 Co. N.V. (Afd. Handetalnformatles) 6 Nov. L. P. Torn, kantoorbediende. Rot- f terdam, Hoevestraat 17a. R.c. mr. M. Fran ken. Cur. mr. J. J. v. Berg. Rotterdam. J. M. Buys. Son. Dorpstraat. Rc. mr. dr. Hejrman. Cur. mr. A. F. M. v. d. Meeren, Eindhoven. 7 Nov. J. Panhuis, koopman en touwsla ger. Meppel. Molenstraat 9. R c. mr. O. M. Doornbos. Cur. mr. J. Werkman. Hooge- veen. 6 November: H. J. Tak. grossier In sigaren, Amsterdam. Ie Oostenxirkstraat 8C82. Rechter-commla. sa ris mr. M. D. K. S. van Lier, curator mr. R. H. Woltjer, Amsterdam, Heerengracht 357. H Mulder, bootwerker. Amsterdam, Gr, Wlttenburgeratraat 3 I. Rechter-commlssa. ris mr. M D. K. 8. van Lier. Cur. mr. D. Bas Backer, Amsterdam, Heerengracht 388. B. Schinkel. zich Schenkel, Amsterdam. Rechter-commissarls mr. M. D. K. S. van Lier. Curator mr. R H. Woltjer. Amsterdam, Heerengeracht 357. 5 November: J. van Klaveren, veekooper. Kerkplein. Rechter- commissaris HUtschler. Curator mr. L. H. Veenendaal. VEILINGOVERZICHT ..DE STREEK” Vanaf Westwoud tot Enkhuleen staan de velden bedekt met een onafzienbare massa bloemkool, die bij dit wekenlang aanhouden, de zachte herfstweer zeer snel rijpen. Het behoeft dan ook geen verwondering te wek ken. dat dagelijks een aanvoer vin 4 a 500 zwaar beladen schuiten met dit product de veiling binnenvaren. Er komen dagen voor met een aanvoer van ver boven 300 000 stuks, waarbij men dan nog rekening hou- den moet met het lelt, dat de derde soort en ook een deel lichte tweede soort op het land wordt stukgeslagen als zijnde waardeloos. Dinsdag liepen van het station karspel af 83 beladen spoorwagens. Het gaat aan de veiling slecht, weldlge aanvoeren gaan tegen een gewoon laen prijs weg. Konden we in ons vorig overzicht neg melding maken van een opgewekten handel en prijzen van f 6 f 8. daarvan is thans peen sprake meer. Sinds de vorige week is het steeds terugloopend en vandaag stelde zich de eerste kwaliteit op f 34 f 4 50. tweepe op f 1.50 per 100 stuks. De zouters hebben meerendeel hun portie te pakken, zoodat ook van die zijde gten steun geboden wordt. De vraag voor binnenland blijft bevredigend, doch de or ders uit Duitachland zijn onvoldoende en de consignaties leveren ook bij deze geringe prijzen nog verlies. De aanvoer van andere artikelen is on beduidend en alleen van uien valt wat goeds 'te zeggen. Dit artikel houdt goed prijs, voor de groote en drielingen Is het f 2.50 4 f 2.',5. voor nep f 3.50 per baal. Het naderen van den winter vermag nog geen meerdere vraag naar slultkool uit te lokken. Daarin Is het een dooie boel, rood en geel gaan voor f 1 4 f 2. naar gelang de kwaliteit, wittekool komt op enkele dagen niet kwijt en gaat nog slechs voor 60 4 80 cents per 100 kilo. Bleten of kroten liggen ook steeds bulten de belangstelling, de noteerlng voor groo te zoowel als voor kleine staat op f 3 4 f 4 per 1000 stuks. Het valt niet te verwonderen, dat bij dit alles de omzet aan de veiling In een bui tengewoon traag tempo omhoog iaat en een nadeellg verschil van 7H ton bij het vorig jaare Jaar aanwiist. In we’.x jaar de omret toch ook al reeds veel ic wenschen overllet. Motie van „De West aan den minister Maandagavond werd een spoedvergadering van de tuinbouwvereenlglng „de West” ge houden In de zaal van den heer Jb. Groot. De voorzitter opende de vergadering met een wcord van welkom voor de groote op komst. ongeveer 100 leden. Dan kreeg de heer Klomp het woord, die verklaarde dat het hard noodlg Is voor de tuinders de steunregeling weer voort te zet ten. In de Jaren 1914—1918 hebben ze veel van ons binnen gehaald, laten ze nu ons geld maar weer terugbetalen. HU wil een bericht zenden, een S O. S.-berlcht. aan de Staten - Generaal De heer Mulder zei dat het RUk tot nu toe steeds geweigerd heeft ons eenlg bericht te zenden en dat de heer Duijs verklaard heeft dat hU den Minister Over dit vraagstuk zal onderhouden, waarop de heer Blauwboer opmerkte waarom Amsterdam wel 40 pet. en Den Haag 25 pet. toeslag krijgt en de tuin ders niet. De heer Hart sprak ook zUn leed uit over de stopzetting van de steunregeling en zegt dat er iets van de vergadering uit moet gaan, een protest niet naar de gemeente maar naar den Minister en verklaarde dat de tuin ders geen credleten meer willen hebben om dat ae al begraven zijn onder de credieten, maar dat ze steun hebben willen. De voorzitter sprak dan over overproduc tie, dat daardoor zulke lage prijzen betaald worden, waarop de secretaris zei dat er geen overproductie is. dat de opbrengsteii dit jaar veel minder waren dan verleden Jaar, maar dat 't komt door de hooge tolmuren en door dat Duitachland zelf ook meer kool gaat verbouwen, zoodat de kool daar goedkooper is. De heer Zwetsman Sr. zei dat de ingevoer de steunregeling boven de draagkracht van de gemeente gaat, waartegen de heer Hart op merkte dat de gemeenteraad dit wel zal be- oordeelen en hU geen Raad naast den Raad duldt. Het bestuur van „de West" had beter gedaan door te trachten maatregelen te zoe ken die het mogelUk maakten om met de steunregeling door te gaan. De heer Hart vond het noodlg dat zoo spoedig mogelUk wordt gesprotesteerd tegen het ultblUven van een beslissing van den Minister en zei een motie naar den Minister te willen zenden om te verzoeken de gemeen te Koedijk machtiging te verleenen de steun regeling voort te zetten. De voorzitter wees er op dat de menschen dan kool kunnen vellen, waartegen de heer Hart echter weer aanvoerde dat dit wel goed is als alle tuinbouwers dan vellen en dan percentsgewijze, maar niet de grootere bou wers hun kool houden ten koste van de an deren. De burgemeester die mede ter vergadering tegenwoordig was. zei dat bU een bespreking In Den Haag de regeling van Koedijk werd toegejuieht en er van verschillende zijden naar deze regeling is geïnformeerd. De nood lijdende bedrijven dienen geholpen te worden en spreker protesteerde tegen de geruchten In de verschillende bladen. Na verschillende discussies, waarin os. naar voren gebracht werd de benoeming van een crisiscommissie en ook werd opgemerkt de steun dien het Rijk verleent ten behoeve van de Zuiderzeewerken, welke steun even goed besteed kan warden voor tewerkstelling van werkloozen lij j werd besloten deJ tol Minister te zenden Tutnbouwv^i eeniging Het is stil geworden in de wereld van het paard en voor den paardensport-journalist beteekent de herfst en winter een werkelijke komkommertijd. De concounen-hippique zijn voorbij, de draverijen en rennen even eens, doch de hengstenkeuringen worden in vele provinciën wederom gehouden en in de maneges heerscht weer leven en beweging. Ook over onze grenzen gebeurt er nog wel het een en ander, dat de aandacht verdient en wellicht, wel weer aanleiding kan zijn tot beschouwingen met het oog op het vol gende seizoen. Zoo’n rusttijd is toch eigenlijk voor alle paardenmenschen wel goed en ook voor de paarden zelf, want in een druk sei zoen wordt er heel wat van hen gevraagd en hoe meer zij moeten presteeren des te tneer moet ook de mensch zich inspannen. De winter is dan het aangewezen tijdperk om weer op krachten te komen en ons voor te bereiden voor het nieuwe seizoen. Bij ons te lande begint het seizoen eigenlijk eerst einde April begin Mei, doch in het buitenland is men er vroeger bij. Zoo kan men zeggen dat in Duitschland het nieuwe seizoen wordt ingezet met het jaarlijksche groote concours-hipique te Ber lijn dat in 1932 van 30 Januari tot 7 Februari zal worden gehouden. Niettegenstaande 'de slechte tijden hebben de organisatoren ge meend de geldprijzen nog te moetén ver- hoogen en zoo is men tot het enorme eind bedrag gekomen van een totaal van Mk. 126.000 aan geldprijzen. Wellicht moge -in deze sombere tijden een verhooging van geldprijzen niet gemotiveerd lijken, toch is dit niet het geval en brengen we zelfs gaarne hulde aan de Duitschers die dit hebben aan gedurfd. Men redeneert daar zoo: De paar densport hangt ten nauwste samen met de paardenfokkerij en is eigenlijk een onmis baar onderdeel ervan. Zij ishet reclamemiddel voor het warmbloedpaard en toont frank en vrij aan een ieder die het zien wil hoe het paard eruit ziet en wat het kan presteeren. Wanneer men dan bovendien, zooals de Duitschers dat zoo keurig weten te doen, de afstammeling van elk paard in den catalogus vermeldt, dan kan de onpartijdige toeschouwer zelfs de prestaties der verschuilende rassen aan een vergelijkende beschouwing onder werpen. Bovendien moet de paardenfokkerij voor een zeer groot gedeelte berusten op liefhebberij, op liefde voor het warmbloed paard. Wanneer een fokker er in de aller eerste plaats op uit is om geldelijk voordeel van het fokken met zijn paarden te verwerven, dan zou de fokkerij reads spoedig g< verdwenen zijn. Een echte paardenfokker fokt in de eerste plaats om het fokken zelf en omdat hij van paarden houdt. Dat fokken moet dan zoo rendabel mogelijk worden ge maakt, want zelfs de meest geestdriftige paardenfokker zal per slot van rekening, wan neer zijn liefhebberij hem te veel geld gaat kosten, er toch wel mee ophouden. En dat moet voorkomen worden. Zoowel de over heid als ook de particuliere instellingen op het gebied van paardensport en paarden fokkerij moeten dan de behulpzame hand bieden. Het spreekt vanzelf hoe populairder de paardensport is, des te beter zij zich kan ontwikkelen. Niet alleen heeft men thans dat bij paardensportfeesten een groot aan tal bezoekers voor een kasoverschot zorgen en daardoor indirect de paardenfokkerij weer steunen, doch ook zullen er uit zoo’n geest driftige menigte liefhebbers naar voren ko men, die de paardensport actief wenschen te beoefenen en die zelf later zich een grootere of kleinere stoeterij gaan inrichten. Het is meermalen voorgekomen en ten onzent zijn de bewijzen er vooral bij de landelijke ruiter sport te vinden, dat personen die van huis uit in het geheel niet in de paarden zijn opge groeid, later wanneer zij er kennis mee heb ben gemaakt tot de meest fanatieke leden van het gilde der paardenmenschen gaan behoo- ren. Doch genoeg hiervan. Men zal nu het verband tusschen paardensport en fokkerij kunnen begrijpen en zoo is het te verklaren, dat de Duitsche organisatoren dan het enorm v hooge bedrag aan geldprijzen hebben uitge loofd. Wanneer in dezen tijd van malaise de paardemokkerij en paardensport wordt los gelaten, dan zal de kans groot zijn, dat men in betere tijden niet meer zoo spoedig op het gewenschte niveau kan terugkomen. Daarom in deze tijden zoo lang mogelijk volhouden. Gemotiveerd is het bovendien, omdat de paardenfokkerij een groot nationaal belang vertegenwoordigt. Het Engelscne seizoen begint met de shows, of keuringen der verschillende in Engeland inheemsche paardenrassen. Wij krijgen dan in Maart te Londen de show der shires, der hunters, der poneys, arabieren en Suffolks. Tegenover Duitschland, waar het „Reichs- verband” de geldprijzen verhoogt, staat Engeland, alwaar de regeering ingevolge de oeconomische crisis de prenuën, die werden uitgeloofd voor de beste hengsten, die be stemd werden voor de halfbloedpaarden- fokkerij, voor 1932 niet meer ter beschikking zal stellen. Dit beteekent voor de Engelsche paardenfokkerij een groote slag en de be langstelling bij de aj. huntershow zal er wel aanmerkelijk door verminderen. Ook uit andere feiten kan men bemerken, dat in Enge land de toestand verre van rooskleurig is, al blijft er dan nog altijd geld beschikbaar, en zelfs vrij veel, voor de paardensport die Zoo nauw verband houdt met de paarden fokkerij. De jaarlijks terugkeerende verkoopingen van volbloedjaarlingen hebben dit jaar niet tulke hooge verkoopsprijzen te noteeren gegeven als in 1930. In dat jaar werd er een jaarling verkocht voor 75<x> en voor 7100 of in Hollandsch geld omgerekend P«r stuk respectievelijk f 90.000 en f 85.200. Ditmaal bracht het duurste jaarling „slechts 6600 op. Wat ten slotte ons land betreft, zoo geloo- ven we dat met behulp van de Rijks en pro vinciale subsidiën de paardenfokkerij het nog wel kan uithouden, al is er dan van een bloeiende fokkerij geen sprake. Hoewel de resultaten betreffende de dekkingen nog niet bekend zijn mag toch op grond van ver schillende feiten worden verondersteld dat er dit jaar meer is gefokt dan in de vooraf gaande jaren. Vooral de warmbloedfokkenj in de provincie Noordholland zal bij het jaaroverzicht geen slecht figuur slaan, dank rij de steun van de provincie, die zeer terecht inziet dat zoolang er nog paarden in het bedrijf •moeten worden gebruikt, de paarden fokkerij- een groot belang vertegenwoordigt. Een goede hengst is op Texel ingevoerd en eveneens in de Haarlemmermeer verschil lende goede merrieveulens, terwijl dank zij het premiestelsel de fokstallen in kwaliteit althans niet achteruit zijn gegaan. Wanneer de fokkers met oud-Hollandscne standvastig heid blijven voortgaan kunnen we zelfs deze Naar aanleiding van een bericht, dat de vermiste f 6100 In ae woning van den aan gehoudene, in verband met den moord te Gorinchem, zouden zjjn gevonden, heeft het „Handelsblad” zich om Inlichtingen gewend tot den commissaris van politie aldaar. „Ik wilde, dat het waar was,” antwoordde de heer Van der Marei. „De waarheid Is. dat de vrouw volhoudt, het geld verbrand te hebben en ons onderzoek naar de al of niet waarschijnlijkheid van deze verbran ding duurt nog voort.” De Gorkumsche Inspecteur van politie, de heer Veldhuizen, vergezeld van een rechercheur uit die gemeente, heeft gisteren opnieuw een huiszoeking gedaan In het huls van den aangehoudene te Woerden. Wel zjjn alsnog eenige voorwerpen In be slag genomen, die wellicht bU verder onder zoek van belang kunnen zijn, doch de f 6200 (volgens den man Is er f 100.— af genomen voor het doen van inkoopen), zijn niet gevonden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7