ONS BLAD i i DE ROOFOVERVAL TE SCHIPLUIDEN 1 tó i- 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 12 NOVEMBER 1931 VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 266 -1 f 3000 f40 IS DAT VERANTWOORD Goed vertrouwd? VOORNAAMSTE NIEUWS Samenzwering in Spanje? I Indië 3 De salariskorting I Grondverschuiving GEBARSTEN fl 1 1 TELEGRAFISCH WEERBERICHT 4 De laatsten der Mafia r H Vlet met zeven personen gekanteld De nachtelijke schietpartij te Zundert JOH. LAUWERS ALKMAAR PAYGLGP 3 Verbandstofffen Utermöhlen 3 *1 'I i Boekarest wenscht geen verkeersregeling Vier der vijf daders in arrest De eene dader wijst zijn medeplichtigen aan AANGIFTE MOET, Invoering der 5 pCt. korting eerst 1 April a^.? f 750.- f 250-- f 125.- ff 50.- OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG OREN NA HET QNGEVAL Met vergiftigde pijlen beschoten NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Heftige vechtpartijen woeste scenes in Het Wederom een passagier aan boord het Lagerhuis voor in Wapenstilstand nabij de Nonnl-brug. I Een opvarende in de modder gestikt i Barometerstand 9 uur v.m.' 7 55, vooruit. ral Drama in Menado Groot rechtsgeding te Palermo De marechaussees handelden uit noodweer De zoon van Primo de Rivera gearresteerd Ons dunkt, dat „De Morgen" In deze dagen geen ontstemming moest wekken door te wijzen op onvervulde en onver vulbare Idealen. De dag van heden geeft wel andere dingen te doen. verbod vrouw ikelljke ge er niet, of ij ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor bulten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger eenigszlns weemoedige nu ons verklezlngspro- In den Wleringermeerpolder, nabij de land- bouwschuren achter Hypolltushoef is heden morgen de 30-jarlge ongehuwde grondwerker P. Jeronimus afkomstig uit Wlsselkerke ia Zeeland, bij het kantelen van een vlet, dat een 7-tal personen over het kanaal achter de landbouwschuren moest zetten, verdron ken. De vlet was slechts bestemd voor twee of drie personen. Alle zeven personen geraak ten te water, doch zes van hen konden wor den gered. Waarschijnlijk Is P. J. In de modder ge stikt. ZUn lijk is overgebracht naar de land- bouwschuur en zal vermoedelijk naar Wtase- kerke worden overbebracht. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de BUt, hedenmorgen om 9.45 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede!" De gemeenteraad van Amsterdam neemt een amendement-Van den Bergh op de win kelsluiting*-verordening aan, dat verplicht* sluiting voor alle winkels op Dinsdagmiddag Inhoodt De Britsche münenleggvr..Patersfleld'* la aan de Chlneeache kust gestrand. In Menado zijn drie personen met vergif tigde pijlen beschoten, aan de gevolgen waar van sU iljn overleden. Te Arnhem Is overleden de heer Looi* Bouwmeester Jr„ directeur van het Revue- gezelschap van dien naam. Washington heeft een versoenlngsgesiiid* nota van Japan ontvangen. In Madrid Is een complot van monarchis ten ontdekt. In de gistermiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft prof. Aalberse om. den wensch geult, de invoering van de sala riskorting te doen uitstellen tot de winter voorbij is. Dr. Ooljjn en dr. Schokklng heb ben zich later bij dezen wensch aangesloten en eveneens bepleit de salariskorting eerst op 1 April 19*3 te doen Ingaan. De voorzitter van den Prulslsehen Land dag, Friedrich Bartels, Ie overleden. Samenstelling van het nationale crtd»- comite De Zeereerw. beer Pastoor A. G. v. d. Berg overleden. >5 1 ■i LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.31. ■j oi .4 Twee arbeiders bedolven; een overleden b wij dezer dan ook een „Weemoedige bezigheid”, De politie te Madrid heeft heden in ver band met een monarchistische samenzwering verscheidene personen gearresteerd, waar onder den zoon van den overleden dictator Primo de Rivera, benevens een hooggeplaatst geestelijke. Met spijt moet erkend worden, dat in drukkende krislstljden niet allen, katholieke politieke en sociale leidende Aan een diner te Partje heeft Yoshlsawa da houding van Japan ten aanzien van het con flict in Mandsjoerlje verdedigd. Regeerlng doet Een bloembollenhandelaar gearresteerd op vermoeden van knoeierij oli verlies van 'a anderen vinger „Het is bezigheid, gram opgemaakt in Hedenmorgen om 7.20 is van Schiphol ver trokken het K. L. M. vliegtuig JOe Duif, met als eerste bestuurder Q. Te pas. tweede bestuurder J. van Onlangs, werktuigkundige M. C. H. Buitenhuis en radio-telegraflst P. •Hegener. Het toestel had 88.7 K.G. Vracht en 2394 K. O. post aan boord. Een passagier vliegt mee naar Bandoeng vanwaar hjj zijn reis voortzet naar Australië. Het kon niet anders of vandaag of morgen moest de bom inzake het beleid van de regeerlng met betrekking tot de vrachttarieven voor het spoorwegvervoer van landbouwproducten barsten. De commissie door de regeerlng in Januari van dit Jaar Ingesteld, met opdracht op korten termijn advies uit te brengen aan den minister, volbracht die taak niet, want tien maanden zijn niet wat men verstaat onder een korten termijn. In de commissie domineerde bovendien ge heel de directie van de spoorwegen, zoo- dat zij als zoodanig reeds in samenstel ling niet voldeed aan hetgeen redelijker wijze als eisch mocht worden gesteld, daar de spoorwegen onwillig waren en men dus aan het verkeerde adres was, door aan leiders van dit bedrijf weer ad vies te vragen. Vier leden van de com missie zijn, als wU het goed hebben, aan de leiding van de spoorwegen verbonden. De directie van de spoorwegen deed alsof de commissie niet bestond. Tijdens het onderzoek toch, of vrachtverlaglng gerechtvaardigd was, verleende zij aan de exporteurs uit het Westland en uit Rotterdam, waartoe ook behooren de Zuid-Hollandsche eilanden, een reduc tie van 15 pet. We hebben dat destijds genoemd een slag in het gezicht van den minister, die de commissie instelde. Bo vendien werden door deze reductie de belangen der exporteurs gesteld tegen over die van den tuinbouw, vereenigd in de veilingen. Men poogde vanuit Utrecht op deze wijze, wat niet fraai was, den strijd tegen de vrachttarieven van de spoorwegen, die door de producenten en den handel gezamenlijk tegen de spoor wegdirectie gevoerd werd, te verplaat sen en te maken tot een belangenstrijd tusschen producent en handel. De export uit het Westland en Rotter dam bedraagt de helft van dien van den Nederlandschen tuinbouw en wjj kunnen dezen schatten op 20.000 wagons. Stellen we de wagons gemiddeld op 60 gulden, dan bedraagt het vervoer 1.2 millloen. Hiervan krijgen nu de exj?orteurs in het voorjaar de reductie ineens uitbetaald, aljnde volgen* deze berekening f180.000. BU het opruimen der fundamenten van de eenlgen tijd geleden afgebrande boerderij van oen heer W v. d. Zijp te Elahu’.zen (Pr.) is, naar het „Handelsblad” meldt, plotseling de grond verschoven, waardoor twee werklieden bekneld raakten tusschen steen en puin. Een 62-Jarige artieider uit Balk kwam daarbij om het leven. Churchill pleit protectionisme. Gisteren werden .Ie Amsterdam gearres teerd een zekere D. en mejuffrouw B., terwijl Dinsdagavond reeds te Rotterdam een zekere L. In arrest werd gesteld in verband met den roofoverval te Schipluiden. De commissaris van politie te Delft heeft ons hedenmorgen eenlge mededelingen ver strekt over de wijze, waarop de politie erin geslaagd Is zoo spoedig na den roofoverval de hand op de daders te leggen. Reeds direct na den overval had de poli tie verschillende aanwijzingen gekregen be treffende de richting. In welke zi) naar de daders moest zoeken. Vooral ook het vinden van een Jas en een pet op de plaats van den overval was een belangrijke aanwijzing Voorts was bjj een door de Rotterdamsche recherche ingesteld onderzoek gebleken dat een zekere L., een recidivist, sinds Vrijdag niet meer op zUn werk was verschenen. Eveneens kwam het de politie ter oore. dat bU een fuif, die in den nacht van Zaterdag op Zondag In een café op den Schledamschen Dijk te Rotterdam werd gegeven, in dronken schap door enkele personen was uitgelaten dat zij wel iets van den overval wisten. Met deze aanwijzingen slaagde de politie er vrU spoedig in L. aan te houden. BU een caféhouder te Rotterdam wist de politie beslag te leggen op een bedrag van 5600 gulden, afkomstig van den roofoverval te Schipluiden en dit bedrag werd aan L. voorgelegd. L. verklaarde toen, dat men hem bedrogen had, want dat hU slechts f 1300 had ontvangen en uit kwaadheid over dit bedrog van zUn medeplichtigen, heeft hij zijn mede daders aan de politie bekend gemaakt. Het waren de 35-jarlge D., die de hoofddader zou zijn, de 35-jarige 8. uit Amsterdam en de 24-jarige mejuffrouw B. uit Rotterdam. L. vertelde verder, dat D. hem had ult- genoodigd aan den overval deel te nemen. Deze overval sou oorspronkelijk plaats heb- MacDonald «nu een offlcleelen stap b(j Amerika willen doen In sake schadevergoe dingen en oorlogsschnlden. „Komt er lets van terecht? Niets. Het wordt niet eens beproefd. Het Kabinet als zoodanig wU er niet aan. En in de Kamer is er ook geen meerderheid voor." Welnu! Wat beteekent dit verwijt dan’ In de Kamer Is er geen meerder heid voor. Had een minister van Arbeid, Nijverheid en Handel, luisterend naar den naam Max van Poll, dan wèl kans *ezien, een onderhaRdelingstarief inge voerd te krijgen? Van 2) heet het: De postvluchten naar De schrijver van dit artikel is wel zoo eerlijk, te erkennen, dat in dezen krisis- tijd van verscheidene dier „schoone voornemens" toegegeven moet worden, »dat er eenvoudig niet over valt te den ken, om hun realisatie te beproeven," maar, zoo heet het dan verder: „er staan eehter onder de genoemde punten ook een aantal, waarvan men zou zeggen, dat de nood van den tjjd hun urgentie verscherpt heeft.” Bedoeld zijn dan: 1> het Instellen van een onderhan- delingstarief, 2) het toezicht op het bankwezen, 3) het verbod van den arbeid der ge huwde vrouw in fabrieken en werk plaatsen. Van 1> wordt gezegd: ADVERTENTIEPRIJS: Van I— regels f 1.25: elke regel meer RECLAME per regel 6.75 voor de eerste pagina; voer de overige pagina's f 4 5*. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bU vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regela: ledeee regel meer f 0.1* Uitgifte eener obligatleleening Noord- Holland. groot 2 mlllioen tegen 97 Heagsche Gerechtshof heeft afgewe zen de vordering van de Wed. van Meer te Zundert, wier man door marechaaaeéea ia doodgeschoten. Vier verdachten aan den overval op do ’loerenieenbank te Schipluiden gearresteerd. De .heeren Aalberse, ColQn en Schokklng dringen bU de Regeerlng aan, om de salaris korting voor de smbteneren te doen ingaan op 1 April Inplaats van op 1 Januari a-a. I Een vijfde medeplichtige gearresteerd BU het verder onderzoek in de zaak van den roofoverval Is gebleken, dat er nog een vijfde medeplichtige is. Hedenmorgen is deze vijfde medeplichtige te Vlaardinger Ambacht gearresteerd. Het la de 27-jarige boerenarbeider A. v. U. aldaar. HU heeft verschillende relaties met den hoofdpersoon uit den overval. VennoedelUk is hij de gene geweest, die het plan voor den overval beeft geopperd. ,Jn een tijd van crisis, nu de macht .van het Geld zich nog geduchter doet gevoelen dan anders, nu de banken vrU openlijk hun Invloed uitoefenen op de gemeentepolitiek, nu we ook Insolventies van een aantal kleinere bankonderne mingen beleven, nu zou men zulk een toezicht zelfs op het beperkte nationale terrein moer dan ooit gewenscht kunnen noemen. Wat zien we nu echter gebeu ren? De Regeerlng is tenminste nog zoo vriendelijk, om overweging der mogelijk heid toe te zeggen. Doch In het Kamer overzicht van ons grootste katholieke dagblad wordt mr. Marchant voor een naïeveling uitgemaakt, omdat hU over zoo iets durft te spreken bU de Be- grootingsdebatten." Tien dagen geleden is. naar het ..Handels blad' meldt, te 's-Gravendeel het schip „Gccd Vertrouwen” geladen met bloembollen welke lading verzekerd werd voor f 54 000. Dit vaartuig is later te Wemeldinge op een krib geloopen. waarna de lading overboord werd gegooid. Het schip is na de roode vlag gehe- schen te hebben vlet gemaakt door Smits' Bergingsbedrijf aldaar. Aangezien de schipper reeds meermalen In aanraking kwam met de justitie, wekte een en ander het vermoeden van een ..ewgge- brachte" lading. Als gevolg van het onder zoek is Dinsdagmorgen om 5 uur een bloem- bollenhandelaar te 's-Gravendeel van sUn bed gelicht en In het Huls van Bewaring te Dordrecht opgesloten. Het schip „Goed Ver trouwen" Is te Middelburg aan den ketting gelegd. Aan den tuinbouw komt dit bedrag rechtstreeks niet ten goede, want het vormt een buitenkansje voor de expor teurs. die er leder een of meer duizenden guldens van krijgen. Van een rapjiort Is nog niets te »len. Als we de geruchten, die er over ver spreid worden in de tulnbouwkrlngen. mogen gelooven. dan heeft het eerste deeltje van het rapport het levenslicht gezien, maar dat is niet wat de minister gevraagd heeft. De voorzitter, prof. De Vries, die de opdracht zoo'n beetje beschouwd schijnt te hebben als een aan. hem gestelde wetenschappelijke vraag, wil van dit rapjjort zoo iets maken als een stan daardwerk in de vervoer-economle, te gebruiken bij de colleges aan de Han- delshoogeschool te Rotterdam. Nu krjjgen we het bericht, dat de heer Valstar, de voorzitter van het Centraal Bureau voor de veilingen in Nederland, die als eenlg belanghebbende voor den tuinbouw in deze commissie zitting had, ontslag heeft genomen uit de commissie. Hij heeft den minister bericht, dat hij zich niet meer vercenigen kan Tnet de opvatting, die de commissie van haar taak heeft. Deze wijkt geheel af van wat naar zijn meenlng aan de commissie is opgedragen, n.l. een op korten termijn beantwoorden van de door den minister gestelde vragen. Tot deze vragen behoorde in de eer ste plaats, die omtrent de vrachttarie ven voor de land- en tuinbouwproduc ten, waaromtrent een afzonderlijk rap port werd gevraagd, terwijl de commissie de beschikking had over al de gegevens en de adviezen, die daarover door de commissie-Lovink al waren uitgebracht. Voor een snel en practlsch bruikbaar advies was dus alle materiaal aanwezig. Dat schijnt men ter zijde te hebben ge legd, om het vraagstuk academisch te behandelen, waar men in het bedrijfs leven zelf geen behoefte aan heeft. Nu het lid van de commissie, dat daar krachtens zijn functie in den Nederland schen tuinbouw zitting in had, ontslag heeft genomen en het vanzelf sprekend is, dat nu ook geen ander lid van de tuinbouworganisaties die plaats meer zal innemen, is hierdoor, wat men zou kun nen noemen, een crisis in de commissie ontstaan. Bij de begrooting van Waterstaat, waaronder de spoorwegen ressorteeren, wordt nu de kwestie wel heel scherp ge steld en de minister zal de gemoederen niet tot bedaren kunnen brengen, door te zeggen, dat het rapport sjioedig tege moet mag worden gezien. Waar land- en tuinbouw toch reeds in groote moeilijkheden verkeeren en de stemming als gevolg daarvan al niet te best is, daar kon dit wel eens tot heele scherpe debatten en tot groote moeilijk heden aanleiding geven. Mogelijk vormt het ook een aanleiding voor dezen bewindsman om thans krach tig in te grijpen en zelf tot stand te brengen, wat de commissie niet heeft kunnen doen. Het zou, daar zijn wij van overtuigd, de beste oplossing zijn en zelfs het eenlge middel om den storm die dreigt op te steken, te bezweren. Het zal dan echter moeten geschieden voor de begrooting in behandeling komt. In de hootdstraten van Boekarest hebbe. zich ter gelegenheid van een proefneming der politie het verkeer naar Weet-Europeesch voorbeeld te regelen woeste scenes slee speeld. Toen de politie een weerbarstigen voetgan ger met den gummiknuppel bewerkte, ont stond een groote vechtpartij van het publiex tegen de politie. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden arrest gewezen In de procedure van de weduwe Van Meer tegen den Staat, in welk proces de wed. v. M. voor zich en haar min derjarige kinderen 50.000 schadevergoe ding elscht tegen het onrechtmatig dood schieten van haar man. die Caféhouder was te Zundert. als gevolg van het optreden van twee marechaussees in Januari 1927 In eerste Instantie heeft de Haagsche Rechtbank de vordering afgewezen. Het Hof heeft thans overwogen, dat de Rechtbank terecht de noodweer der belde marechaussees bewezen heeft geacht, dat door hun handelen de grenzen van noodweer niet zijn overschreden zoodat hun handeling met een onrechtmatige daad oplevert. Op deze gronden heeft het Hof dan ook het vonnis der Rechtbank bevesUsd. ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 633 Alle .bonne's op dit bl.d iijn Ingevolge de verzekerlng.voorw..rden tegen ongev.llen v.rzeterd voor een der volgend. ben op Woensdag 4 November, doch daar de kassier dien avond niet in de Boeren leenbank aanwezig was. werd de overval ult- gesteld tot Zaterdagavond. Hoe de overval heeft plaats gehad is bekend Uit de verklaringen van L. is gebleken, dat S. bet geld uit de brandkast heeft ge nomen. D. had een revolver en heeft daar mede op den kassier, den heer H. van Vel- zen. geschoten, terwijl L. ten slotte zelf den kassier heeft neergeslagen. Mej. B. stond gedurende den overval op den Schlplulden- schen weg te wachten. Het geld Is later aan D. overgegeven, die hierop kalmpjes met mej. B Is weggewandeld. L. is op de flets gesprongen en heeft zich met 8 naar Delft begeven, vanwaar zij per trein naar Rotter dam zijn verder gegaan. In een café te Rotterdam werd de buit. die. zooals men weet, 10.000 heeft bedragen, verdeeld. D. en mej. B. ziin later naar Amsterdam gegaan, omdat zij het veiliger waanden uit de buurt van Delft te blHven Ook 8. is naar Amsterdam gegaan, doch deze is nog niet gevlalden en de politie tracht hem als nog op te sporen. Het staat wel vast, dat de politie de wer kelijke daders van den overval in handen heeft. De Resident van Menado seinde, dat het landschaps-onderdlstrlctshoofd van Towana (Zuid Boengkoe) met vier kamponglieden, die waren uitgezonden om een 100-tal uit geweken Ta wans-lieden terug te brengen, op 25 October zonder directe aanleiding tijdens het baden met vergiftigde pijlen werden beschoten, waardoor dat hoofd en twee man zUn overleden. Daarop Is een patrouille uitgezonden on der het adjunct-dlstrictshoofd om de vier hoofdaanleggers op te pekken. Onder deze hoofdaanleggers bevindt zich een sipds 3 jaar ontslagen ontevreden kamponghoofd. De overige Towana-bevolklng is volkomen rustig. deze die in leringen leidende functies bekleeden, zich den ernst van den toestand volko men reallseeren en hun volgelingen op voeden tot het Juiste besef van wat thans plicht is. Na de voortreffelijke, meesterlijke redevoering van den nieuwen katholie ken fractie-leider in de Tweede Kamer, mr. Aalberse, zou men toch zeker anders mogen verwachten. Het is hoogste plicht, de massa den wer keil j ken toestand van land en volk in financieel en ekonomlsch op zicht duidelijk voor oogen te stellen, opdat allen, die daaraan nu eenmaal niet ontkomen kunnen, den zedelijken moed zullen bezitten, zich in het eigen en in het algemeen belang berustend neer te leggen bij het onver mijdelijke. Onze tijd is toch waarlijk wel aller minst geschikt om nog ontevredenheid te wekken door te wijzen op desiderata uit een (fn vergelijking met thans) nog normalen tijd, desiderata, welke niet in vervulling gegaan zijn. Met verwondering lazen dagen in „De Morgen” hoofdartikel dat aldus aanvangt: „de Regeerlng wil het niet en de Regeerlng doet het niet, omdat er hardheden uit kunnen voortvloeien. Is er wel ooit een ingrijpende maatregel op sociaal gebied geweest, welke moeilijkhe den meebracht voor bepaalde Indlvi- dueele gevallen, doch werden er dan geen overgangs- en uitzonderingsbepa lingen getroffen, welke deze hardheden afslepen? En zou dat nu ook niet kunnen?” Dezer dagen zullen te Palermo 241 ver dachten voor het gerecht verschijnen, die de laatste leden van den geheimen bond der Mafia zijn. Allen zitten, evenals hun voorgangers, in een groote ijzeren kool, welke in ItaUM de beklaagdenbank vervangt. De Mafia is, als men de offlcleele lezing mag gelooven. geheel ultgeroeld. dank zij den onverbiddelijken strijd van Mussolini, die had gezworen „Sicilië van de pest dezer .Mafioso” te bevrijden, die reeds lange jaren vier mlllloen vreedzame burgers geweld aandedën. De beschuldigingen betreffen straatroof, afdreiging, roofovervallen, brandstichting en moord. Eenlgen der aangeklaagden worden er voorts van beschuldigd, meisjes onder doods bedreiging gedwongen te hebben, teren hun wil te trouwen en reeds bestaande verlovin gen te verbreken. Er zullen bij het proces 140 getuigen aan wezig zijn en ongeveer 100 advocaten. De behandeling van het proces, welke eenlge maanden ral duren, heeft plaats ia de voormalige kerk Santa Rite te Palenna. Wéér vragen we: zou een minister Van Poll dit katholiek programmapunt tot verwezenlijking gebracht hebben? Uit verschillende artikelen in dit blad Is duidelijk gebleken, hoe sterk wij voor dit programmapunt voelen, en niets zal ons liever zijn dan de gehuwde vrouw uit de fabriek en in het gezin te zien arbeiden, maar Inderdaad zou een mln of meer plotselinge verwijdering van de gehuwde vrouw uit de fabriek juist in krisistijd zooveel hardheid veroorzaken, dat de vraag gewettigd Is, of thans het katholieke ideaal wel vervuld kan en mag worden. Zonder geleidelijkheid zou de ellende, door het ontslag veroorzaakt, wellicht veel grooter zijn dan het daartegenover staande, voor de maatschappij nleuw- verworven heil. Maar juist door die leidelijkheld kan de slechts weinig, mee bestreden worden. In leder geval is er geen reden om een katholieken minister thans te ver wijten, dat hij de uitvoering van dit pro- granuna-punt niet aandurft. Zou een minister Van Poll de verant woordelijkheid daarvoor in de huidige omstandigheden wèl aangedurfd heb ben? een om van 1929 op te slaan. Het’ werd een tijd, dat de crisis pas begon te schemeren aan den hori zon en er staan dan ook heel wat vroo- hjke dingen. Zoo lezen we bijvoorbeeld: Ruimere subsldieerlng van het bij zonder hooger onderwijs. Belastingverlaging voor zoover daar door algemeen nuttige uitgaven voor economische, sociale en cultureele doel einden niet behoeven achterwege te blijven. Geleidelijke afschaffing van Indirecte belastingen op eerste levensbehoeften. Verbeterde salarleering van het Rijks personeel door herziening van het Be zoldigingsbesluit en van de overige toonregelingen. Vermindering van de successiebelas ting bif vererving in de rechte HJn en in de eerste graden van bloedverwant schap. Het Instellen van een onderhande- llngstarlef teneinde de mogelijkheid tot het sluiten van handelstractaten met andere landen open te houden. Toezicht op het bankwezen. Bevordering van de openbaarheid ten aanzien van het trust- en kartel wezen. Betere regeling van ouderdom?- en invallditeltsrente. Wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering. Wettelijke regeling van vacantle voor alle werknemers. Verbod van den arbeid der gehuwde vrouw in fabrieken en werkplaatsen, als ambtenares en onderwijzeres In scho len. Men ral moeten toegeven, dat het beschouwen van deze hier en daar uit het program gelichte punten, waaraan onze Kamerleden en ook onze Premier In zijn kwaliteit als candidaat der R.K. Staatspartij hun handteekening hebben gegeven, niet bepaald een onverdeeld genoegen vormt.” Alweer: wat beteekent dit Verwijt? „De Maasbode” is geen uitvoerend or gaan voor het katholiek program, en de Regeerlng t wordt erkend zegt overweging toe. Zou alweer’een minister, als bovengenoemd, kans gezigrv hebben, in dezen tijd vérder te kamen 'met dit uitermate moeilijk en precair vraag stuk? Eerst dezer dagen zijn enkele In leidingen tot „Toezicht op het Bank wezen” verschenen, welke besproken zullen worden In de vergadering van onzen Partijraad op 28 November a.s. In dit stadium verkeert de evolutie van het denkbeeld in ons hoogste party- college. Had minister Max van Poll het toezicht op het bankwez-n thans reeds tot een feit kunnen doen zyn, zoodat de krisis-druk (gesteld, dat dit mogeiyk is) er thans reeds door verlicht werd? Ten slotte ad 3): Het verbod van den arbeid der ge huwde vrouw in fabrieken en werk plaatsen „De Morgen” zegt er van: Hel complot mislukt Een B. T. A.-telegram uit Madrid meldt nog: De regeerlng droeg |edert eenlge dagen kennis van een complot met een monarchis tisch karakter. Onmiddellijk stelde de politie een aantal verdachte personen onder bewaking. Het schijnt, dat zekere hoogere officieren, aan wie. In verband met een decreet, uit gevaardigd door den minister van oorlog, waarbij eenlge hervormingen In het leger werden doorgevoerd, kort geleden ontslag was gegeven, een samenzwering op touw gezet hebben. De leiding van den algemeenen veilig heidsdienst had reeds in het geheim eenlge arrestatie uitgevoerd. Onder de gearresteerden bevinden zich ook de deken van de kathedraal van Ma drid. alsmede Juan Antonio Primo de Rl vera. de oudste zoon van den vroegeren dic tator en commandant Rosado Het onderzoek wordt voortgezet. Waarschijnlijk zullen nog eenlge arresta ties plaats vinden, doch men kan gerust zeggen, dat bet complot mislukt is. Hoogste barometerstand 756.5 te Mar seille. Laagste barometerstand 732 6 te Larwick. Verwachting: Meest matige Zuid-Weste lijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met tijdelijke opklaring, enkel* regenbuien, aanvankelijk tets kouder. Later dezelfde temperatuur. in ik r- h k ■t BUREAU I HOF

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9