^Binnenlandsch Nieuws 1 Voor de Huiskamer L FAILLISSEMENTEN GEMENGD NIEUWS Ernstige aanrijding TWEEDE KAMER Verhooging tarief invoerrechten KERKNIEUWS RADIO-OMROEP Hoe moet men leven? ff ONZE OOST De brand in het Ned. Paviljoen i De benzinebelasting goedgekeurd Pater Innocentius Vernet O. P. Vergadering van Vrijdag r Slachtoffer gedood. Uitgesproken Ernstig ongeluk te Rotterdam Van 11 Meter hoogte op straat geslingerd. constateert, Van de veerboot gevallen tot Djnsdag Doodeljjk ongeluk te Rhenen ver- I Indische begroeting 1932 Houtblok op de rails C. v. Roy, Een trarnrtftuig vaetgeloopen. Modern toegernst. Bisschop De daden gearresteerd. zonder hoofdelijke Mislukte roofoverval Kantoorbediende gelnkkiglUk ontkomen Opgeheven wegens gebrek aan actief ie Bandjirs in Longkat Vu mitering uKbeiaaM .^-41 mpMnteel [n vacan- De uit Scheveningen ontsnapte inbreker Huwelijksvoltrekking op de gramofoon io Nov. W. Sliep, Soestdijk. xo Nov. M. Oterbeek, Utrecht. 10 Nov. A. M. de Boer wed. Visser, Soest. xx Nov. P. Wegter, Almelo. xa Nov. M. Matthee, Amsterdam. xa Nov. M. J. C. Tasseron, wed. B. Struykenkamp, Amsterdam. om Het ROME. 44! M. 8.20 Populair concert Folkloristische muziek. LANGENBERG 413 M. 6.25—TM. 10.00 —10.20. 10.20—10 35, en 11.20 Gramofoonpl. 12.25—1.50 Orkestconcert. 420—520 Gramo foonpl. 7.20-9.05 Paul Lincke-programma oa. Ouvert „lm Relche dee Indra" en „Lyslstra- ta". 925 Berichten en hierna tot 1120 con cert en dansmuziek. PARIJS „Radio-Parijs” 1725 M. «05 12.50. 1.25, Gramofoonpl. 8.20 „Sophie Ar- HUItni" ^oorspel van Nlgond. 9.05 Gramo foonpl 934 Vervolg concert oz. uit de Cava- leria RuzUcana. ding, eert rette van Joh. Strauss. Dansmuziek door het Fred Blrd-orkest. rantiegalden Nederlandsoh verlleeen ZU moeten acht geven op hun maagzuren zy moeten geen vleesch eten, omdat er teveel stikstof in zit. Zij moeten alsmaar fruit eten, omdat er niets van inzit. Zij moeten geen water drinken uit de kraan en geen sardines eten uit een blikje. Zij moeten geen melk drinken uit een glas en bevreesd zijn voor alcohol. Wanneer zij dit alles stipt nakomen, zullen zij heel erg oud worden, mits ze voor dien tijd niet onder een auto zijn gekomen, want een middel daarvoor is in deze lessen niet begrepen. KALUNDBORG, 11M M. 1126—120 Or* kestooncert. 260—4 50 Orkestconcert. 7.20— 8 20 Orkestconcert. o.a. Hongaaracha dansen 5 en 6 Brahms. 8 45 Liederenvoordracht. 9.20 —10 20 Orkestconcert, o.a. Elne kleine Nachtmuslk. Mozart. Ingediend is de Indische begrooting 1933. r Vicaris Apostolicus en van Curasao Diefstal van horloges xa November opgegeven door v. d* Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinfor- maties) Donderdagavond omstreeks 5 uur is het 10-jarig zoontje van de weduwe R. te Wa teringen spelenderwijze by bet R. K. Volksgebouw, onder een luxe auto geraakt. De wielen gingen over de borstkas, die ingedrukt werd. De toestand van den jon gen is aeei ernstig. Men vreest voor zyn leven. timmerman, v. Regteren Door een auto overreden Gistermorgen. omstreeks half twaalf, kwam een bediende van de Hevea-fabrleken per rijwiel terug van Arnhem, waar hy by het agentschap van de Nederlandsche Bank geld had gewisseld, bestemd voor de uitbe taling der loonen. Ter hoogte van de Fonteln-allee te Ooe- terbeek werd hy ingehaald door een auto. De bestuurder van dezen auto sprak hem aan, doch de bediende, die een flink bedrag Tien Jaar geleden ontmoette ik een man, genaamd Jlggins, die naar zijn zeggen de juiste leef-methode kende, om heel erg oud te warden. Precies weet ik het niet meer, doch het was zeker om en nabij de twee honderd. Het was zyn gewoonte lederen morgen een Ijskoud bad te nemen. Dat was om de poriën te openen, zeide hij. Daarna sponsde hy zich met beet water af. Dat deed hy, om ze weer te sluiten. Ik geloof, dat hy bezig was het zoover te brengen dat hy ze naar believen kon openen en dichtdoen. lederen morgen stond Jiggins aan het open venster te steunen en te zuchten. Dat was het uitzetten van rijn longen. Wa»*om hy een grooter formaat longen wenschte te heb ben, is me tot op heden een raadsel geble ven. Zoodra Jlggins zyn overhemd aan had, ging hy zich in allerhande bochten wringen, net als een hond, die tracht zyn muilkorf af te rukken. Dat waren, volgens hem, Bandow- oefenlngen en om beurten vloog hy voor waarts, achterwaarts en op zy. Al zyn vrijen tyd op kantoor besteedde hy aan dezelfde oefeningen. Als zyn patroon binnenkwam, lag hij vaak, midden op den .grond, plat op zyn bulk te draaien en te kronkelen en probeerde zich met zyn duimen omhoog te heffen. Als hem dat gelukt was, zocht hy net zoo lang, tot hy een oefening gevonden bad, welke hy niet kon en probeer de die toch te doen. Des avonds was hy op zyn kamer bezig met allerhande yzeren ballen, staven en sak ken zand en probeerde zich aan zyn tanden omhoog te heffen. Het knarste als een deurschamler, doch hy was er dol op. Den halven nacht liep hy In looppas zyn kamer op en neer. Dat was om zyn hersens helder to maken. Wanneer hy heelemaat helder was, stopte hy in bed en ging slapen. Zoodra hy wakker werd, begon hy weer van voren af aan met dezelfde oefeningen. ,-Jlggins is nu dood. Doch het feit, dat hy eerder gestorven is dan de doorsnee mensch, wyi hy een yzeren bal in zyn nek liet vallen, is voor het jonge nageslacht geen roden, om zyn geaondbeldsmethode niet te volgen. Laten zy op onmogeiyke uren opstaan. Zij behooren in die gekko pakjes marathon- rennen te ondernemen voor zy ontbyten. zy moeten op bloots voeten loopen, otn hun vei stevig te maken, ZU moeten jagen op ooon. Uit Rome ontvangt de „Msb." het bericht, dat tot opvolger van wyien Mgr. Gregorius Michael Vuylsteke tot Vicaris Apostolicus en Bisschop van Curacao is benoemd de Zeereerwaarde Pater Innocentius Verriet O.P. sinds 1909 missionaris op Curacao. Pater Innocentius Verrlet werd op 4 No vember 1880 te Venray geboren. De plaats van zyn geboorte wees den jongeman, die roeping voor het priesterambt voelde, als van zelf aan waar hy zyn voorbereidende studies sou be ginnen. In Venray toch hebben de Paters Franciscanen hun gerenommeerd college voor priester-studenten- opleiding en de jonge Vernet behoorde ongetwyfeld tot de beste leerlingen van zyn tyd, die een groots belofte voor de toekomst in zich droegen. Op achttienjarigen leeftijd trad de jonge Verrlet als novice In de Orde der Domini canen. Priester gewijd in 1906, werd hy tot leeraar benoemd aan het Bint Dominlcuscoilege te Nymegen. Slechts drie jaren mocht Pater Verriet als leeraar aan het Sint Dominicuaoollege ver bonden zyn; met even groote toewijding en gehoorzaamheid gaf hy gevolg aan het ver zoek zyner Oversten om voortaan zyn uit verkoren talenten en zeer gewaardeerde krachten te gaan wijden aan het Domlnl- caansche missiewerk op Curacao. 16 Mei 1909 kwam Pater Innocentius op Curacao. Hy werd allereerst kapelaan te Pietermaai en Otrobanda, daarna gerulmen tyd secreta ris van den Bisschop. Dan pastoor te West punt en daarna Pastoor to Playa op het eiland Aruba. Van West-Punt werd hy pastoor te Playa op het eiland Aruba. Dat heeft hem syn ge zondheid gekost. In Holland op zyn eerste gedwongen qg-lof wachtte hem een groote teleurstelling, op me disch advies werd hy voor de missie afge keurd. Maar Pater Verriet kon In dit hards vonnis niet 'berusten. Curacao trok hem met hart en ziel. Ten slotte mocht hy teruggaan, maar op voorwaarde dat hy geen zielzorg meer mocht uitoefenen, niet meer preeken en blechthooren. Onze veel gesmade kolonie begon in die da gen economisch op te leven, vooral door de gelukkige vestiging van de Bataafsche. Pa ter Verriet zag hier zyn taak aangewezen; de organisatie van de meestal katholieke ar beiders. Pater Verriet heeft toen prachtig werk gedaan. De R. K. Volksbond kwam hier tot een zeldzamen opbloet. In de plaats van syn vriendeiyke pastorie op Aruba kreeg hy nu weer een klein en be krompen kloosterkamertje. Z’n preekstoel slonk tot 'n lessenaar, waarop hy het eigen orgaan voor de arbeiders, de „Union", redi geerde. En toen dat zoo voortreffeiyk lukte, kreeg hy er spoedig de redactie van de „Aml- goe dl Curacao" nog by. Toen tien Jaar geleden ter gelegenheid van het gouden feest der werkzaamheid van de Paters Dominicanen op Curacao een keurig gedenkschrift verscheen, was t ook Pater Verrlet, die daar een aanmerkelijk deel toe heeft bygedragen. De nieuwe Bisschop vertoeft met verlof hier te lande, waar hy tie by zyn familie in Venray doorbrengt. .vöi&rsoen BRUSSEL. 548 en 338 M. 508 M 9.30 Sonateconcert. 550 Gramofoonpl. 8.20 Gra mofoonpl. 8.50 Schemering. Luisterspel van G. Fay. 9.20 Gramofoonpl. o.a. Im Frühllng, Grieg. 9 35 Koorconcert. 338 M.5.20 Orgel concert. 650 Gramofoonpl. 8.20 Symphonie- cencert 9.20 Vervolg symphonleconeert. Om 8.50 „Nichtje# Roman" van Ferrier. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Populaire muslek de kapel Geza Kumor. 8.00 Oberst Chabert hoorspel naar de Balzac van A. Mtlhr. 9.20 Berichten en hierna tot 1150 dansmuziek van Paul Godwin en zyn Band en de Tango- kapel El Aguilar. Gistermiddag heeft op den Crooswykschen weg te Rotterdam een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. De 18-jarige loodgieter J. v. d. W. was bezig op het platte dak van pand 116 aan genoemde straat reparaties te verrichten aan het dak van het naastgelegen pand. Door tot nog toe onbekende oorzaak is de schoorsteen die op dit pand staat, plotseling omgeslagen, tengevolge waarvan V. d. W. van het dak geslingerd werd en van 12 Meter hoogte op de .straat viel. In bewusteloozen toestand en bloedende uit enkele diepe wonden aan het hoofd, werd de ongelukkige een naburig café bin nengedragen, waar onmlddeliyk de genees kundige dienst gewaarschuwd werd. Deze heeft hem naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd waar hy met ernstige In wendige kneuzingen, een hersenschudding en groote wonden aan het hoofd is opgenomen. In zyn toestand is spoedig een verbete ring ingetreden, zoodat er alle kans bestaat dat hy spoedig weer zal herstellen. aan geld by zich had, reed door. De be stuurder van den auto sprong toen uit den wagen en greep hem by de jas, doch dc bediende wist op zyn rijwiel weg te komen. De automobilist ging weer in den auto en probeerde den bediende, die naar de fa briek te Doorwerth moest, In te halen, het geen hem echter niet gelukte. De wagen is daarop in de richting van Wageningen verdwenen. De politie stelt een onderzoek In. Gisteravond om kwart voor acht had ongeveer 40-Jarige boerenknecht van landbouwer v. Het Bataviaasch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen ontving bericht van de uitbetaling van t 100.000 aan aesu- voor by dsn brand in bet paviljoen te Parys geleden Benzine-belastlng. Aan de orde is het wetsontwerp tot het heffen van een byzonder invoerrecht op ben zine. De beer IJZERMAN (B. D. A P.) ver klaart, dat de sociaal democraten met dit ontwerp mee kunnen gaan, hoewel er wel beswaren tegen zijn aan te voeren. Bpr. wijst er op. dat de belasting eenige tonnen meer zou kunnen opbrengen, als de belasting per liter werd geheven en niet per kilogram. Wat de gebruikers dan betalen komt dan gahaal aan de schatkist ten goede. Anders hebben de importeurs een voordeeltje, daar het soortelijk gewicht van de hier inge voerde benzine nog al laag is. De heer BIEREMA (V. B.) wil het ont werp aanvaarden maar wijst er op, dat de benzine in hoofdzaak gebruikt wordt voor het bedryf. De beswaren tegen deze belasting zyn dus wel groot. Bpr. zou gaarne hoeren, dat mat de laatste verhooging het laatste woord is gesproken. De heer BRAAT (P.B.4 wyst er op, dat de belasting meer dan 100 pot. bedraagt van den tnkoopprya. De benzine wordt voername- iyk ook In de kleine scheepvaart en den kleinen landbouw gebruikt. De beer FLORIS VOS (Middenp.) meent, dat de minister zich wel te gemakkeiyk heeft af gemaakt van deze zaak. Do kleine trans- portbedryven zullen groote schade lyden door deze heffing. Do hear WIJNKOOP <CJ».) zegt tegen alle indirecte belastingen te zijn en dus ook tegen deze. Deze belasting zal juist heele kleine luiden en kleine bedrijven treffen. MINISTER DE GEER wil gaarne een on derzoek instellen naar de mogelijkheid om heffing der belasting per liter. Hy merkt op, dat tegen iedere heffing bezwaren zyn aan te voeren. De benzine is gedaald sinds ver leden jaar van 13 cent op 5 cent Op goede gronden kan men geen overtuigende bezwa ren aanvoeren. Zonder een nieuwe fenome nale daling van den prys, is geen nieuwe verhooging te wachten. Het wetsontwerp wordt hierna aangenomen met 73, tegen 4 stemmen. Tegen: communisten en de heeren Braat en Floris Vos. Te Eindhoven zyn op straat gearresteerd zekere R. en 8. terwyi zy ongeveer honderd horlogee vervoerden, welke Dinsdagnacht by de firma Bol en De Vries aldaar ge stolen waren. Later Is ook nog een broer van 8 gearresteerd. W. de Koning, Renswoude. R.c. Mr. A. D. Altena. Cur. Mr. M. Tydeman, Amersfoort. 11 Nov. H. M. van Leeuwenstein, echtge- noote M. Appeldoorn. Utrecht, Leidschekade 13. R.c. Mr. A. D. v. Regteren Altena. Cur. Mr. T. M. Feikema, Utrecht. 11 Nov. J. Buurman, landgebruiker Oomsberg (O.). R.c. Mr. J. F. B. J. Godding. Cur. Mr. H. F. R. Reitsma Stadskanaal. ix Nov. W. Wiltens, schipper, Dordrecht. R.c. Mr. C. J. Heemskerk. Cur. Mr. J. A. W. Burger, Dordrecht. xx Nov. G. Damsteeg, Isndbouwer, Gou- driaan. R.c. Mr. J. Bentfort van Valkenburg. Cur. Mr. C. J. Beukelman, Gorinchem. 11 Nov. J. Bok, Sliedrecht. R.c. Mr. M. van Aken. Cur. Mr. D. Huurman, Gorin chem. ii Nov. M. den Hartog, wed. H. den Her tog, koopvrouw te Sliedrecht, aldaar han delende onder den naam of firma wed. H. den Hartog en Zoon, Sliedrecht. R.c. Mr. M. van Aken. Cur. Mr. D. Huurman, Gor- cum. xx Nov. A. J. Lichtenberg, machinist, Almelo, Bornschestraat 346a. R.c. Mr. M. van Schaeck Mathon, Cur. Jhr. Mr. W. G. van der Wijck, Almelo. 11 Nov. H. Katqphuis, koopman, Hengelo (O.), Denneboschweg ax R.c. Mr. E. van Schaeck Mathon. Cur. Mr. C. W. van Rhijn, Hengelo (O.) 12 Nov. J. P. Eillebrecht, Muiderberg, Eikenlaan 157 en J. A. Geudeker, Amster dam, ae van Swindenstraat 54, tezamen handelende onder de firma P. Èiilebrecht- Geudeker in liq., Amsterdam, de Clercq- straat ill. R.c. Mr. J. J. ter Maten. Cur. Mr. C. P. Kalff, Amsterdam, Keizersgracht 497- ia Nov. J. H. Wolters, pantoffeifabrikant, Amsterdam, Laurierstraat 36 hs. R.c. Mr. J. ter Maten. Cur. Mr. C. P. Kalff, Am sterdam, Keizersgracht 497. xa Nov. J. vin Bmpel, winkelierster, Am sterdam, Witte de Withstraat 5a hs. R.c. Mr. J. J. ter Maten. Cur. Mei. Mr. A. Boese, Amsterdam, Keizersgracht 224- xx Nov. A. A. J. Bierman, Amsterdam, electrotechnicus, 2e Weteringdwarsstraat 36 I R.c. Mr. A. M. Baron v. Tuyll v. Serooe- kerken. Cur. Mt, A. J. ^7. v. Ro yen, Am sterdam, Museumplein 10. 11 Nov. M. C. Haasjes, Stadionkade 90 huis, Amsterdam. R.c. Mr. A. M. Baron van Tuyll v. Serooskerken. Cur. Mr. A. J. W. v. Royen, Amsterdam, Museumplein 10. 11 Nov. N. H. Lucas, weduwe B. de Jong, laatstelijk wonende Waverstraat 68, Amster dam, thans zonder bekende woon- of ver blijfplaats. R.c. Mr. A. M. Baron v. Tuyll v. Serooskerken. Cur. Mr. C. M. Bergsma, Amsterdam, Keizersgracht 305/309. 11 Nov. P. H. Voss, schildersknecht,' Bussum, Nieuwstraat 4. R.c. Mr. A. M. Baron v. Tuyll v. Serooskerken. Cur. Mr. Th. F. Boerlage, Amsterdam, Prinsengracht 460. it Nov. A. Zadoks, Plantage Kerklaan 8, Amsterdam. R.c. Mr. A. M. Baron v. Tuyll v. Serooskerken. Cur. Mr. J. L. Bakhuijsen Schuld, Amsterdam, Keizersgracht. 441. 11 Nov. R. Beerens, koopman, de Bilt, Looydijk 149. R c. Mr. A. D. v. Regteren Altena. Cur. Mr. W. M. v. d. Breggen, Zeist. 11 Nov. Th. J. Klinkenberg, Utrecht, Abstederdijk 82. R.c. Mr. A. D. v. Regteren Altena. Cur. Mr. Dr. R. F. Utrecht. 11 Nov. 1 de den d~8. te Resteren het ongeluk bij het verlaten van de veerboot te Rhenen In den Rijn te geraken. Alle pogingen hem te redden waren vruchteloos slachtoffer was ongehuwd. MAANDAG 16 NOVEMBER 1931 ..HUIZEN, 1875 M. Uital. NCRV-alta. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.45 Gramofoonpl 10.30 Ziekendienst. 11.00 Chr. lectuur. 1130— 12.30 Gramofoonpl. 12 301.45 Orgelconcert Jan Zwart. 1.45 Gramofoonpl. 2.00 Causerie over «en reis naar PaWma. 2.353.16 Cau serie over kamerplanten. 3.163.45 Gramo foonpl. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Chr. liederen door Joh. de Heer 8.30 Verteluurtje voor jongeren. 7.00 Engelsche taalles. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Ds. A. Klinkenberg: „De wenschelijkheid eener nieuwe BUbelvertaling". 8 3tf Concert door de Chr. Gem. zangver. „Sursum Corda" ol.v. G. ter Braake (tevens orgelOS. werken van Palestrina. 9.30 De nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament. 10.0010.35 Vervolg van het concert o.a. Psalm 100, Mendelssohn. 10.35 Vaa Dlas 10 4511.36 Gramofoonpl. 4 HILVERSUM. 298 M. 645—7.00 en 730 —7.45 Gymnastiek. 8.00* Gramofoonpl 1030 Gramofoonpl. 11.35 Piano-recital door Joh. de Jong. 12.00 Concert VARA septet en gra mofoonpl. 2.15 Gramofoonplaten. 3. IS Viool en piano (E. v. Bloghem en D. Bellnfante).* 3.45 Gramofoon. 5.30 Concert Amsterd. So listenkwintet oJ v. Loe Cohen, 7.00 Paedago- gisch concert o.l.v. P. Tiggers. E. Emeljanoff (zang) en Hanna Beekhuis (plano). M. Be versluis: Rythrne In de poëzie. 20 Concert VARA-orkest. 9.30 concert 10.20 Piano-re cital door Piet Ketting o.a. Concerto. Vivaldi -Bach. 10.40 Vaz Dlas 10.50 Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. DA VENTRY. 1554 M. 1035 Morgenwy- U.05 Lezing. 1220 Licht klassiek con- (Trio en sopraan». 1.20 Lichte muaiek. 2.15 Berichten. 2.46 Voor de scholen. 4.06 So nate v. viool en piano Es op. 18 Strauss. 4.35 Lichte muziek, Moschetto’s orkest. 5-35 Kin derurn 6 20. Berichten. 6.50 Volksmuziek uit Weat-Europa (Gramofoonplaten). 7.10 Boek bespreking 7.30 en 7 50 Lezing 8.20 Koor- en orkeatconoert. Oude herinneringen. 9.20—935 Berichten. 9.40 Interview over „Oorlog of Vrede”. 10.20 Lydla Lopokova In ,Xa Botte 4 Joujoux” van Cl. Debussy met orkestbe geleiding. 11.05—12.20 Dansmuziek. Als gevolg van een bandjir van de Besl- tang-rivler, is de brug over de Bealtang ontzet. Het verkeer naar Atjeh Is ge stremd. Het vrachtverkeer in Beneden-Langkat biyft gesloten, daar bet peU van de Lang- katoche rivieren gedurende den geheelen regentyd hoog zal bUJven en elke regen bui in het brongebled het water doet aty- gen, terwijl het zeer bezwaariyk wordt ge acht de Wampoedyken te herstellen, waar door in de komende maanden Inundaties zyn te verwachten. Het peraooniyk verkeer la toegelaten op eigen risicovan den be langhebbende. De heer KORTENHORST (R.K.) meent,' dat deze gelegenheid zich niet leent voor een prlncipieele vraag: vrijhandel of protectie. Voor spr. gaat het erom, hoe het budget sluitend te maken zonder dat 11 millioen uit het tarief gehaald wordt. Een verterings belasting zou spr. zeer bedenkelyk achten. De tabaks-accijns heeft naar spr. meent, de uiterste grens bereikt. De heer WIJNKOOP (O.P.) dat men hier met volle zeilen het protectio nisme tegemoet gaat. De heer BEUMER (A. R.) is principieel noch voor, noch tegen vrijhandel en heeft geen bezwaar tegen deze kleine verhooging. Spr. bestrijdt voorts dr Vos. Noch met Ge nève. noch met Oslo is dit ontwerp in strijd Nooit heeft men zich daar bemoeit met een tarief van 10 pCt De vergadering wordt daagd. Donderdagmiddag vond ten stadfiuize te Deventer een huwelijksvoltrekking plaats, welke niet, zooals vaak gebrulkeiyk. op de fotografischs plaat werd vastgelegd maar op gramofoonplaten Gisteravond omstreeks zev enuur Is de 5Q-Jarlge wielrijder D. V.. stalbaas te Arn hem, op den Velperweg, die er wilde over steken. door een motorwagen van de ge- meentetra mgegrepen. De men raakte on der den wagen, die opgevywld moest wor- aen. W. werd opgenomen met twee' ernstige boolawonden en eenige kneuzingen Zijn ribben zyn vermoeddy* de longen ge drongen. et slachtoffer is naa- het gemeente ziekenhuis overgebracht, waar> hy aan de gevolgen is overleden. Onlangs is uitvoerig melding gemaakt van de arrestatie van zekeren D., een gevaariyk Inbreker, die ongeveer twee Jaar geleden uit de Schevenlngsche strafgevangenis ont snapte en zich gerulmen tyd schuil wist te houden. By een huiszoeking in zijn woning aan den Groenen Hllledyk te Botterdam, werd toen een tot in de puntjes verzorgde collectie inbrekerswerktuigen gevonden. Daaronder bevond zich ook een uiteriyk zeer onschuldig voorwerp, dat by een nadere be schouwing een uiterst gevaariyk wapen bleek te zyn. Het Is een gewoon model vulpot lood van de afmeting van een eenigszlns fllnken vulpenhouder. Men kan er mee schryven. Aan de achterzijde is echter een opening aangebracht, waarin een traangas patroon gestoken wordt. Achter de ruimte voor de patroon bevindt zich een ontstekings- inrichting die In werking gebracht wordt door een handeltje boven op het potlood aan gebracht, dat den vorm heeft van een clip, waarmee men het potlood ook in zjjn vest zak kan vaststeken. Met het wapen, dat van Duitsche makelij, ia, kan men een te genstander 10 minuten absoluut buiten ge vecht stellen. Donderdagavond is een motorrytulg der Geldersche TramwegmaatschappU tusschen Doetlnchem en Keppel op een zwaar hout blok gestooten. dat op onverklaarbare wu- ze op de lyn terecht waa gekomen. Het blok verwrong de remlnrichtlng. waardoor de wagen niet meer voor of ach teruit kon. Verhooging tarief van invoerrechten. Aan de orde Is het ontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten. Do heer IJZERMAN (8B.A2.) acht dit ontwerp bedenkelyk. Het houdt geen rekening met weelde-artlkelen en wordt niet naar draagkracht geheven. Bpr. had verre de voorkeur gegeven aan een crisisheffing, die met de draagkracht re kening houdt. Het sou door zyn dubbele beswaren verdie nen, tweemaal te worden verwm pen. Hy hoopt, dat hot althans éénmaal zal gebeu- ren. De heer OUD (VD.) wijst er op, dat als dit ontwerp wordt aangenomen, in seven jasur tyds ons tarief verdubbeld «al syn. Tegen deze tariefpolitiek wil spr. ernstig waarschuwen. Bpr. acht beechermfng alleen geoorloofd als esn bedrijf of een groep' van bedrijven door tUdeiyke abnormale omstandigheden in nood verkeert. Deze verhooging is perma nent. Bpr. begrijpt niet, hoe de minister daartoe gekomen is. 8pr. hecht er ten zeerste aan dat de wet alsnog aan een termijn van drie jaren wordt gebonden. De heer dr. VOS (Ub.) esgt, dat het wel moeuyk is, deee wet aan een tennyn to bin den omdat het bedrijfsleven zich niet kan aanpaseen aan een telkens wisselend tarief. Spr. bestrydt krachtig dn wetoontwerp. Hy zou verre de voorkeur geven aan een verte ringsbelasting en een verhoogde tabaksbe lasting. Bpr. verwacht van verhooging der Invoer rechten een nadeeligen invloed op de be- tBlingstMlanc. De beer v. VOORST TOT VOORST OLK.) betoogt dat de kleine verhooging. die nu wordt voorgeeteld, geen beeohenning beoogt Wel kan een «eer zwakke beeobermlng er het gevolg van rijn. Spr. betreurt, dat de landbouwarttkelen niet in de verhooging rijn betrokken. Het verkeer naar Atjeh geetremd ZONDAG 15 NOVEMBER 1931 HUIZEN, 1«75 M. 8.20 N.O R V. 9.30 5.00 K RO. 5.00 N.O.R.V. 7.46—11.00 K.R.O. 8 30 Morgenwijding 9.30 Gra mofoonpl. 10.00 Pontificale Hoogmis uit de Kerk van den H. Hyppolytus te Delft, door Z. H. Exc. J. D. J. Aengenent 12.00 Concert K.R.O.-sextet 1 30 Godsdienst onderricht voor ouderen 1.55 Vlool-recital Bronislaw Hubermann, gramofoon 2.06 Literair halfuurtje 2 30 uit Artis: Con cert „The Dutch Gentlehien Band” ol.v. V. v. Zanten 430 Ziekenhalfuurtje -—-641V Gewyde Muziek 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Kloetlnge. Hierna tot 7.45 Gewyde muziek 7.45 Causerie over de sociaal -economische organisatie 8.10 Voet baluitslagen 8 15 K.R.O.-orkest o.a. Scenes alsaclennes, Massenet 9.15 Vaz Dlas 9.30 K.R.O.-orkest ol.v. J- Ziegler. Friedl Dotza (zang)oa. uit Schon 1st die Welt”, Lehri 10 40—11.00 Epiloog door het Klein Koor o.l.v. J. H. Plcckers. HILVERSUM. 998 M. 9-15 Gymnastiek les 8 55 Voetbalberlchten 9 30 Gramo foonpl. 12 00 Concert A.VBO-Kamerorkest ol.v L. Schmidt 1.00 L. J. Jordaan: De groote regisseurs 1.30 Vervolg kamermu ziek 2.00 Boekenhalfuurtje 2.30 Aansl. Concertgebouw Orkest, oj.v. Dr. W. Mengel berg M. m. v. Walter Gleseklng (piano) 4.00 D. Hans: Parlementaire anecdotes en Incidenten 4.30 Gramofoonpl. en Vaz Dlas 6.00 Concert V A R A -orkest 7 15—8 00 Concert 8.00 Vaz Dlas 8.15 Omroep orkest, o. 1. v. fc. Treep, oa. Ouverture ..Orpheus In de onderwereld", Offenbach 8.45 „The Twinkling Five” (Populair ensem ble) 9.00 Vervolg Omroeporkest 9 30 „The'Twinkling Five" 9.46 Vervolg orkest 10.00 Jubileumconcert Utr. Mannenkoor „Euterpe", Mannenkoor „Die Spaerne- sanghers" en Tlelsche Mannenzangvereenl- glng „Zang en Vriendschap", oJ.v. Lieven Duvosel. Soliste: mevr. M. v. Waay-Doore- mans sopraan en J. Röntgen, vleugel begelei ding 10.35 Vervolg Omroeporkest 11.00 12.00 Gramofoon. Ryksbegrooting Aan de orde is hoofdstuk II (Hooge Colle ges van Staat). Da héér KKTELAAR D.) licht pen amendement toe op artikel 17 (Personeel- uitgaven), strekkende, om dit artikel met t 200 te verminderen. In een tyd, waarin de regeerlng een al- gemeene salarts-verlaging onvermydelijk acht, gaat het volgens spreker niet aan. gel den uit te trekken voor een buitengewone tractements-verhooging. De heer d. WAARDEN (8, D. A. P.) ziet geen bezwaar In principe tegen een bui tengewone tractementsverhooglng. Men kaïx niet zeggen, dat een verkeerde daad is be gaan met verlaging der tractementen, nu onthoud Ik ook anderen wat hun toekomt. Het is spreker ook niet gebleken, dat van het Instituut misbruik wordt gemaakt. De heer SCHOUTEN (A. R.) zou willen dat over 1932 geen enkele bijzondere trac- tementsverhooglng werd toegekend. y De heer BRAAT (Plat. Bond) zegt, dat er ieder jaar ambtenaren in aanmerking ko men voor deze tractementsverhooglng. De sen regel moet men blijven volgen. Hij is dan ook tegen het amendement De heer SCHOKKING (C.H.) ziet in deze soort tractementsverhooglngen 'n veiligheids klep voor een te stellen salarls-regellng. Toch is spr. geneigd met het amendement mede te gaan uit hoofde van de bijzondere omstandigheden. MINISTER DE GEER zegt, dat deze kwes tie een algemeenen kant heeft. Wordt het amendement aangenomen, dan zal van alle begroetingen deae post worden af genomen. Wanneer men thans de verhoogingvn niet goedkeurt, beteekent dit feltelUk een extra korting. Spr. laat echter de beslissing over mui <10 Kamer De heer BRAAT (Plat. Bond) verklaart, dat hy van Inzicht is veranderd en voor het amendement zal stemmen. Het amendement-Ketelaar wordt hierna aangenomen met 6119 stemmen. (Tegen de SDAP. en de heeren de Wilde, Stneenk en Heemskerk). Het ontwerp wordt stemming aangenomen. Hoofdstuk VU. (Nationale schuld) wordt sender hoofdelijke stemming aangenomen, evenals hoofdstuk XII (onvoorzien). DAVENTRY, 1554 M. 10.50—11.06 Tijd sein en Berichten 3.20 Bach-cantate 4.06 Bijbellezing 4.20 Godsd. Causerie 4.35 Kamermuzl (alt-vlo'a-piano) 9.57 Koor-concert 6206.40 Klnderuur 630 Kerkdienst van uit Swansea s- 8.20 Kerk dienst 9.05 Orgelnaspel 9.10 Berichten 9.25 Orkestconcert. O.a. „Die Fledermaus”, Strauss. PARIJS „RADIO-PARIS". 1725 5L 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Orgelconcert 120, 2.20, 4.20 Gramofoonpl 5.50 Orkestoon - eert 750 VroolUk halfuurtje 8.20 Ope rette ..Encore 50 centimes”, van Chrlstlnè en Yvain. LANGENBERG. 473 M. 6.20 Orkest concert 7.20—7.50 Gramofoonpl. 1030 Bach-cantate 12 201.50 Orkestconcert 3.505 20 Orkest en Solistenconcert 6.25 Vroolijk halfuurtje 720 Operette „Wenn Liebe erwacht" van- Ed. KUnneke. Hierna Berichten en tot 1120 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1220 Orkestconcert 1.201.50 Gramofoonpl. 2.454.20 Orkestconcert m. m. v. 3 pianisten 720820 Orkestconcert. Jachtmuzlek 9.3010.20 Orkestconcert. O.a. Slavische Dans, F-Dur, Dvorak en Hongaarsche Marsch, Schubert 10.2011.50 Moderne dansmuziek. BKI FSEL, 508 en 338 M. 50€ M.: 5.26 Orkestconcert 6.35 Dansmuziek 820 Orkestconcert m. m. v. de Kuban-Kozakken o.a. Ouvert. Rus’an und Ludmilla, Glinka 338 M.: 520 Orkestconcert 6.35 Gramo foonpl. 8.20 Opera „Faust" van Gounod. ROME, 441 M. 8.20 Symphonleconeert o.a. Aragona, Albenlz. ZEESEN, 1635 M. 7 20 „1001 Nacht", ope- :ma tot 1130 --j voor Zooals men weet, werd de ontwerp- begrooting voor 1932 op 26 Juni jj. by den Volksraad ingediend. De begrooting. «ooals die luidt na de ver anderingen, vertoont de volgende eindcyfers: ttltagven geheele dienst f 845.250.568^ gewone dienst f 804.955.981, buitengewone dienst f 40.294.587, ld. middelen resp. f 724 5159r72, f 715.929.234 en f 8 587.738. tekort resp f 120.733.596, f 89 026.747 UT f 31706>4B,^ -schansing toen Toekie dit het Ifree anderen er op. die spoedig is, welke hun eigen boot achter ipen ze toen zachtjes: „Hoera". 574. Na lang wachten en niet dan nadat de gevangenen aan boord reeds alle hoop hadden opgegeven, werd elndeiyk in de verte aan den hortoon 'n stip zichtbaar. De_drie vrienden ■aten gehurkt achter de vei eerst ontdekte. Hy wees de I zagen dat het de walvlsch W zich aan sleepte. Alle drie ri 573. Daae nam kennis van den inhoud en riep met zware stem: „Wees maar niet bang, vrienden: Ik zal jullie wel helpen." En toen begon de xeuaevtoch den ganschen omtrek af te ■oeken. Hy awom net aoolang rond tot hy de verlaten boot van de drie vrienden ontdekt had en nam haar op sleep touw.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10