S.J.A.Keesom Informatie Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 BELASTINGZAKEN worden behandeld door: JORRITSMA* 0 WASSCHERIJ o FIJNE GOEDEREN o MIERT 25 - ALKMAAR o Burgerlijke Stand van Alkmaar TWEEDE BLAD ZATERDAG 14 NOVEMBER 1931 x ALKMAAR Een nieuw artikel 0 0 Voormeer 3 - Alkmaar 0 0 Speciaal adres voor alle 0 0 0 MARKTNIEUWS SOCIAAL LEVEN Misdaad in een Bosch BERICHTEN UIT ONZE bij Honnef VORIGE OPLAGE Het Herstelvraagstuk De toestand in Mandsjoerije LANDBOUW EN VEETEELT De overeenstemming ter Ronde Tafelconferentie Fransche hulpverleening aan Duitschland Herriot over den politieker! toestand Het conflict in het Verre Oosten Accountant - Leeraar M.O. 33‘J.. m% IOC* 100» 97’,.. 84»/, De moord op den notaris te Gorinchem 218 »i AND1JK fa*-'*- 8*»/„ f SCHAGEN BLADZIJDE! PROVINCIAAL NIEUWS De gestelde politieke voorwaarden jy Provinciale Staten van Noordholland VICTORIA-THEATER „Het Paradijs van de Wals" Verschillende bijzonderheden Christ. Werkloozenfonds (cable) Lijk opgehaald VRIJDAG 13 NOVEMBER 1331 boom opgehangen een Alkmaar in cijfers Een compromis? te Heerlen contra Sarrasani 35 124 zal het Chineeschen Brandstichting te Heerlen Slag voor de Roermondsche eiermijn voornemens zijn De dader meldt richielf aan Stopzetting tengevolge van conttagenteering? ?I4% De Duitsche Groenland-expeditie Voikenbondscommissie 58 Teruggekeerd te Kopenhagen Het Engelsche kabinet eischt volmachten Een Fransch-Duitsche entente noodzakelijk Het dreigend conflict in de textiel-industrie Ook een offieler zou te Angangl Hedenmorgen om 10 uur Is het schip uit Groenland met de laatste deelnemers van de Duitsche Groenland-expeditie van wijlen Tien procent Verlaging voor de .wilde vaart" Ingetrokken 73 76 95 40 69 79 4Ó 68 b 168 200 24 87 De Provinciale Ziekenhuizen Wordt het aantal krankzinnigen grooter? Geen overeenstemming tusschen de arbeidersorganisaties Twee beslagleggingen tot een bedrag van 9500 Vorige Koersen •69% 199% 56% 43 25 15 26 17 talker H. V A 'oerworedje Vorstenlanden Xctlons idem Tabak *11 Batavia lude Dell II» >BC3BC3BCDaaaC3EC=>aC9aaBCDI o 21C 59 37 10 5% 23 87 5*/, 35% 12 in pu- 9.70 34.55 9.35 2.48 58.65 48.45 12.70 21.40 9.76 34.60 9.40 2.48% 58.on 48.52% 12.85 21.50 52.50 53.— 7.36 35.25 27.— 56*1. 43% 24*4 14% 26% 17 34 25 Woensdag is een conferentie gehouden tus schen het bestuur van den Bond van Werk gevers in de Koopvaardij en dat van de Cen trale van Koopvaardlj-Offlcieren. De B. v W nam de voorwaarden aan. zooals die door de C K. O. waren getormuleerd. Alleen bleek de B. v. W. niet bereid voor de arbeidsvoorwaarden op langer termijn over een te komen dan voor de gages. Het resultaat Is, dat een gageverlaging van 10 pet. is overeengekomen en dat de voor de zgn. wilde vaart voorgestelde verlaging van 10 pet. door de reeders werd Ingetrokken. De tot stand gekomen overeenkomst Is voor inbepaalden tijd afgesloten. gevolg, dat het op hol sloeg en in 'den berm van den dijk terecht kwam. De wagen kan telde waardoor vele brooden In het slijk te recht kwamen en verloren gingen. De wagen werd beschadigd. Japansche troepen overschrijden den Chineeschen Oosterspoorweg Staatsleenlngen I Nederland 1919 iy, Nederl. 1910 4 ‘4 Nederl 191? I Nederland 1931 IH N.Ind. line B 500.10 bijdragen 40430 Totaal 904.00 Het bestuur en alle christelijke arbeiders brengen de milde geefsters en gevers harte lijk dank voor hunne groote offervaardig heid. Sabber Vdam Rubber Bandar *11 Batavia Rubb Rolt. Tapanoell lerbadjadl Itlau v i c. o. Mlled ntercontln Rubber Gageverlaging voor koopvaardij- officieren - 130% 69»/, 52 34% 104*/. Gistermorgen ontdekte een schipper, alhier in het Noord-Hollandsch Kanaal bij den Schermerweg het Hjk drijvende van een vrouw, gekleed in blauwen mantel/ kousen, lakschoenen en handschoe- Indnstr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel 8. Leather intern Nickel Petroleum Oortache Petr. Taboes Kon Olie *eilak *udawa Continental OU Shell Union OU de eerste plaats ging om een ontspanning der Duitsche gemoederen en zoowel om het afzien van een Anschluss-politiek met Oos tenrijk. als om het afzien van het aan de orde stellen der Poolsche corrldorkwestle en van demonstrties als die der Stahlhelm. Deze voorwaarden waren den Duitschen Rljkskanselier voorgelegd. Ondertrouwd: Dirk Coevorden en Theodora de Munk; Cornells Severein en Neeltje van den Adel; Simon Kopjes en Atje Hof ma; Komells Meter en Gemtje Rose boom; Ger rit Gelmers en Maartje Bakker. Overleden: Simon Spruit; 73 j.; Christoffel Kater. 59 J. Geboren: Johannes, z. van Johannas Swier en Maartje Nlerop. Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Noord-Hollandsch Kanaal, Ir de gemeente Zjjpe. Raming f 5600. Ingekomen waren 26 biljetten. De laagste inschrijver was P. Buis te Oudorp, voor t 4140. In de Engelsche kabinetszltting van gis teren Is besloten, dat de regeering het Lagerhuis een wetsontwerp zal voorstellen, waardoor zij gemachtigd wordt bij bijzon dere Orders-ln-CouncU tarieven te heffen op Ingevoerde goederen, wanneer zij van meenlng Is, dat de lederen worden In gevoerd tegen dumplng-prljzen of in over matig groote hoeveelheid. Deze bevoegd- neid zal zoowel geldefl voor industrie- als voor agrarische nrxiucten. Het wetsontwerp ra. zoo spoedig mogelijk gereed gemaakt wo-den en waarschijn lijk reeds In den 'oop van de volgende week aan het par.ement worden voorgelegd, zoo- dat de belde Hulzen het met den grootsten spoed, kunnen behandelen. Donderdagavond Is brand uitgebroken de houten gereedschapsloods van den blieken werkplaats aan den Gnngelweg te Heerlen. In den beginne liet de brand, die te ruim 8 uur uitbrak, zich ernstig aanzien. Omstreeks 10 uur had o» brandweer net vuur gebluscht. De schade was niet groot. Bjj de politie heeft zich vanmorgen de ge- meente-werkman B. In overspannen toestand aangemeld, die bekende ten brann te heb ben aangestoken. Hij had een en ander met petroleum over goten en na dit te hebben aangestoken ia hjj heengegaan. De man Is In verzekerde bewaring gesteld. „Im Waltzerparadies” Paard op bol Toen bakker C. I. dezer dagen zijn klanten bediende en zijn nieuwe ket voor den wagen gespannen had, schrok het beest van een grooten auto, met het De heer A. J. Alzas heeft ons een demonstratie gegeven van een nieuw arti kel, hetwelk hij zelf fabriezert, nd. een electrisch voetenbankje, dat verkocht zal worden onder den raam „Antlreuma" (anti- rheumatlek). Het is geheel Iets nieuws op het gebied van voetverwarmlng en onder scheidt rich van al het bestaande door de volgende bijzondere eigenschappen: 1. Minimum stroomverbruik. 3. Constante temperatuur, welke ook bij voortdurend contact niet verhoogd wordt en die varieert van 80 tot 100 graden. Uit het bovenstaande volgt, dat schroei- of brandgevaar geheel Is uitgesloten. Betreffende de ter Ronde Tafelconferentie verkregen overeenstemming tusschen de Mo hammedanen en de vertegenwoordigers der kleine Indische minderheden wordt nader gemeld, dat de onderhandelingen Hepen over de kiesrechten, de vertegenwoordiging In de bij het ontwerp-grondwet voorzien wetgeven de lichamen van elk der minderheden. Vijfentwintig Mohammedanen en leden der kleine minderheden hebben thans een schikking getroffen nopens de bescherming van hun rechten op commercieel, religieus en politiek gebied, hetgeen waarschijnlijk van grooten invloed zal zijn, zoowel op de nieuwe constitutie als de toekomst van Indlë Naar verluidt, vertegenwoordigen de min derheden, die zich bij de overeenkomst heb ben aangesloten circa 50 pet. dei totale In dische bevolking. Er moet echter worden afgewacht of de minderheden het hoofdprobleem zullen aan vaarden. dat nog door de Ronde Tafelcon ferentie moet worden opgeloet. n.l. het groo te meénlngsverschll tusschen Mohammeda nen en Hindoes. was voornamelijk gewijd aan de nagedachte nis van prof. Alfred Wegener. Namens de teruggekeerde expeditie sprak dr. Kurt Wegener, die met vreugde her innerde aan de gastvrijheid, die de expe ditie heeft ondervonden alsof zij een Deen se he expeditie was. 129% 70 SI 106 218 72 75 95% Omtrent het dreigend conflict In de tex tielindustrie kan worden gemeld, dat er ten opzichte van het In te nemen stand punt geen 125% •8“/,. 140»/, 7^ 5’/!. •eheepvaart Holl. Amerika Lijn iito Gem Elgetid Kon Ned Btoomb Scheepvaart-Unie ’artne comm. Marine prei Industrieën Unilever Calve Delft Alg Kunstzijde Van BerkeTs Pat Nieuwe Phlllns KUcb. Accoustiek Ned. Ford Naar verluidt, zou ministerpresident Laval bU zjjn verslag over zijn BerlUnsche reis In de gecombineerde vergadering van de Kamer commissie voor bultenlandsche zaken en van financiën hebben verklaard, dat hij groote waardeering had voor d?n Duitschen RUks- kanseller Dr Bruenlng. maar dat Dr. Brue- ning zelf meer rekening moest houden met de stemming in zijn elften land en met de publieke opinie in Duitschland. Na afloop van de vergadering gaf een rechtsche afgevaardigde als zijn indruk te kennen, dat president Hoover Frankrijk de vrije hand had gelaten bij de behandeling van het herstelvraagstuk. Tijdens de zitting stelde de socialistische afgevaardigde Guernot den ministerpresi dent de vraag, wat hij'had geantwoord, toen president Hoover een Duitsche leening van 5 milliard franc ter sprake had gebracht. Laval antwoordde, te hebben gezegd, dat Frankrijk onder zekere politieke voorwaarden misschien daartoe bereid zou zijn. Toen Guernot daarop vroeg, welk voor waarden de minister-president daarmede bedoeld had. antwoordde Laval, dat het In 111% 100’/,, I00V, 97»/„ 84»/, De collecte voor het hierboven genoemd fonds beeft opgebracht aan: contanten aan maandelljksche jonge lichte nen. De politie werd gewaarschuwd en bracht het Ujk op het droge, waarna het per brancard naar het lijkenhuisje werd ver voerd. De identiteit kon nog niet worden vast gesteld. Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MU VvCL^xJUr FKmJc In verband met de op 31 December ge houden volkstelling, is Vet definitief bevol kingscijfer op dien datum voor deze ge meente thans door het Centraal Bureau voor de Statistiek yastgesteld op 28305, t.w. 13657 mannen en 14648 vrouwen. Op genoemd tijdstip zijn alhier geteld 20 gestichten, 7119 bewoonde, 115 leegstaande en 9? in aanbouw zijnde woningen. 2? schippers en 11 woonwagenbewoners, alhier gedomicilieerd, 9 woonarken, 106 hotels, lo gementen. restaurants, vergaderlokalen exL, 33 scholen, 19 kerken en evangellesatle- lokalen, 88 kantoorgebouwen, 665 pakhul- zen. 201 fabrieken en werkplaatsen en 144 stallen. Het Victoria-Theater brengt deze week weer eens een programma om van te water tanden, dat stellig in de komende dagen herhaaldelijk volle zalen zal trekken. Een uitmuntend verzorgd voorprogramma brengt de laatste actualiteiten in binnen- en bui tenland in beeld, voert ons mee op een va- cantlerelsje naar een der schilderachtigste gedeelten van het Amerlkaansche bergland. Yoho, en laat ons voorts genieten van een alleraardigste teekenfUm: „Fellx bjj de Es kimo's" en last not least op het tooneel van een zeer attractief dansnummer. uitgevoerd door het trio „Flashes", dat telkenmale een geestdriftig applaus in ontvangst te nemen heeft en menig open doekje krijgt voer de ■eer bewonderenswaardlge prestaties. En dan het hoofdnummer. Het Paradijs van de wals. Het neusje van den zalm In bet genre der Operettefilms; geestig, hier en daar rijk aan heerlijke Weensche melo dieën, op welker maat men haast zou gaan meewiegen, al zittend In zijn stoel. Een film met romantiek, pakkende sensatie en kleine liefdestragedies, een film waarin vroolljk- held en lichte sentimentaliteit elkaar in welgekozen volgorde afwisselen; een film, die leder eenlge aangename oogenbllkken bezorgt; kortom, een film die waard is, om gezien te worden. Naar aanleiding van contlngenteertng van den Invoer van eieren door de Fransche re geering Woensdag J.l. afgekonoigd neeft de Coöperatieve Roermondsche Eiermijn een telegram gezonden aan den Minister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw te Den Haag, waarin er op wordt gewezen, dat het contingent zal worden vastgesteld In ver houding van de invoeren over 1926 tot en met 1930 en wel op voorstel van de Nederlar.dsche delegatie, die In verband met oeze contlngen- teerlng onderhandelingen te Parijs heeft ge voerd. Dit zal algebeele stopzetting van der. •lerexport i,aar Frankrijk beteekenen, daar deze eerst In 1931 is begonnen. Betreurd wordt dat de K ederlandsche delegatie een en ander ■onder deskundige voorlichting heeft gedaan De Coöperatieve Roermondsche Eiermijn expo: teert in den laatsten tijd ongeveer 14 barer aan voeren naar dat land. Dringend wordt verzocht maatregelen te nemen dat een andere basis wordt vastgesteld. Verschenen is het algemeen verslag dei af- deellngen van de Provinciale Staten van Noord-Holland betreffende de balansen en rekeningen over 1930 en de begroetingen voor 1932 der Provinciale Ziekenhuizen nabij Santpoort, te Bakkum en te Medemblik. Algemeen werd hulde gebracht aan den afgetreden directeur van a i bijzonder voor wat deze gedaan heeft voor de toepassing der arbeldstheraple. De verwach ting werd uitgesproken, dat In deze richting onverzwakt zou worden doorgewerkt. Een der leden had den Indruk gekregen, dat de kosten van beheer der Ziekenhuizen te hoog zijn, vooral te Bakkum. Wat salaris sen, voeding, watervoorziening en de kosten van wasch- en strljklnrichtingen betreft, staat Bakkum volgens zijn berekening boven aan, alleen voor wat aangaat kleedlng is Medemblik duurder dan de andere gestichten. Het in het algemeen dure beheer had bü dit lid de vragen doen rijzen: of wel econo misch gewerkt wordt, of er wel gezamenlijk wordt ingekocht, dan wel door Iedere direc tie afzonderlijk en of er wel voldoende con- tróle is op Inkoop en verbruik. Naar aanleiding van de stijging, zoowel van de bijdragen In verpleglngskosten van behoeftlgen als In de rechtstreeks door de Provincie betaalde verpleglngskosten, werd de vraag gesteld, waarom de Provincie niet meer personen naar de goedkoopere christe lijke en katholieke ziekenhuizen uitzendt. Hiertegenover werd aangevoerd, dat de uit getrokken bedragen veeleer te laag zjjn. Er heeft eene regelmatige toeneming van het aantal krankzinnigen plaats, bevorderd door den psychlschen schok van de crisis. Intus- schen is er gebrek aan ziekenhuisruimte. Vooral In de open afdeellng Is te weinig plaats, waardoor zenuwpatiënten krankzin nig verklaard moeten worden om plaatsing te kunnen vinden. Daarenboven subsidieert de Provincie al leen in de verpleglngskosten van krankzinnig verklaarden, niet In die van maatschappe lijk ongeschlkten. Het is zoo erg, dat men ten plattelande achterlijke kinderen krankzinnig verklaart om hun althans onderwijs te waar borgen. Ook eischt de nazorg dringend ver betering en dient heel wat meer te geschieden dan alleen maar het verleenen van een sub sidie. Verkeerd Is het, dat geldelijke baten van degestichten In de provinciale kas terugvloelen, In stede van ze tot daling van den verpleegprljs aan te wenden. Gewenscht ware het. indien de Provincie zich tot de Regeering wendde met aandrang, om de RUksbljdrage van f 40 In de verpleglngskos ten per patiënt althans te herstellen. De ver pleegprljs der confessioneele inrichtingen is door de provinciale ziekenhuizen niet te be reiken. Zeker niet die van de katholieke in richtingen met hun goedkoop, geestelijk per soneel.' Aangedrongen werd op meer uniformiteit in de organisatie der ziekenhuizen. Er zón leerling-verpleegsters in het Ziekenhuis te Santpoort, echter niet te Bakkum; evenzoo zijn er In Santpoort eerste verpleegsters, ech ter niet In Bakkum. Een der leden herinnerde aan de discussie in de laatste Statenzitting gevoerd over de wijze waarop de geesteszieken van verschil lende geestesrichting worden opgenomen Hl) stelde de vraag of hierover spoedig eene nota van Gedeputeerde Staten mag worden ver wacht. Uit de verslagen blijkt, dat kapelaans en predikanten verbonden zijn aan de zieken huizen. Enkele leden vonden dit son juist; naar hunne meenlng zijn er voldoende ziekenhui zen op religieuzen grondslag. Andere leden meenden, dat althans de kosten der geeste lijke verzorging niet ten laste der Provinciale kas mochten komen, maar moesten gedragen worden door de kerkgenootschappen. Van andere zijde werd toegejuicht, dat er In de provinciale ziekenhuizen voor voldoende gees telijken bijstand gezorgd wordt voor allen, die daarop prijs stellen. Men zou gaarne vernemen wat er waar is van de geruchten, dat het voornemen zou be staan Medemblik op te heffen. Andere leden vestigden de aandacht op het terugloopen van het aantal patiënten en stel den de vraag, of Gedeputeerde Staten reeds middelen hadden overwogen om tot eene vol ledige bezetting van Medemblik te geraken Zou het niet mogelljk zijn om pat.ênten uit Santpoort en Bakkum, van wie verwacht moest worden, dat zij eene langdurige ver pleging behoeven, over te plaatsen naar Medemblik? Nog werd opgemerkt, da Medemblik, wat zijne ligging betreft, achters ond bli de an dere ziekenhuizen. Zooveel mogehj< wordt rekening gehouden met de wenschen der fa milie; dan blijkt dat Medemblik zelden wordt gevraagd. Ook wat de geschiktheid van zijne terreinen betreft, staat Medemblik achter bu Santpoort en Lak .um De „Financial News" acht het een ultge- maakte zaak, dat op de conferentie van ver tegenwoordigers van Duitschland en van de crediteurenbanken, die tegen het einde der maand te Bazel zal worden gehouden, de voorwaarden der Stillhalte-overeenkomst ge wijzigd zullen worden. De crediteuren zijn bereid, de overeenkomst voor drie maanden te verlengen, op voorwaarde, dat een bepaald deel der schulden terugbetaald zal worden. Men spreekt van vijftien procent. Dit per centage hangt echter af van de verdere on derhandelingen. Voorts wordt het gewenscht geacht, dat een verschU zal worden gemaakt tusschen de verschillende categorieën van schulden. Van de zijde der Engelsche ban ken is voorgesteld, de schulden In te deelen in de volgende drie categorieën: 1. De accept-crtdleien voor Duitsche im porteurs zullen een bijzondere voorkeur krij gen, aangezien zij voor den Duitschen han del van groote beteekenis zijn. Op de terug betaling van deze schulden behoeft niet te worden aangedrongen, aangezien zU zich zelf liquldeeren. Integendeel HJkt het - ge wenscht, deze credieten nog te verhoogen, aangezien hun huidige limiet berust op de cijfers van Juli. De zomer Is echter voor den invoer een doode periode. 2. Voorschotten In baar geld zullen ge converteerd worden In leenlngen op langen termijn, waarvoor de Duitsche regeering ga ranties zal moeten geven. Dit voorstel be rust op de veronderstelling, dat crediteuren die voorschotten In baar geld kunnen geven, In het algemeea tot conversie bereid sullen zijn. Zoo noodig, zouden de circulatiebanken van de crediteurenstaten maatregelen voor een herdlscopto der consolldalre voorschot ten kunnen treffen. 3. Credieten. die zich zelf niet automatisch liquldeeren en andere verplichtingen op kor ten termijn, moeten door Duitschland in den loop van één 4 twee jaar geamortiseerd wor den. Een naar Mandsjoerije? Japan zou. naar te Genève verluidt, zijn goedkeuring hechten aan het voorstel, een Volkenbondscommlssle naar Mandsjoerije te zenden, die ter plaatse den toestand zal onderzoeken. ALKMAAR. 13 November 1931 Graan markt Aangevoerd 632 HL. als: 8 tarwe f 450. 40 rogge 6.148 gerst 5 507. 232 haver 7—8 75. 89 bconen: bruine boonen 1318; citroen boonen f 25-^-2750. aulvenbeon 101030; witte boonen 30 25. 2 rood mosterdzaad f 30.75: geel mos terdzaad f 19. 5 karwjjzaad 24. 1 blauw- maandzaad 1230—13.50. Tulnboonen 107 erwten: Kleine erwten, groene f 123016: groote groente f 2440; ld. grauwe f 2046; ld. vale 2838. Alles per 100 K.G. Handel goed. ALKMAAR. 13 November. Kaasmarkt. Aangevoerd 84 stapels, wegende 12350? K.G. Fabrleks kleine f 2810 Fabrleks commissie f 29 Boeren kleine f 29. Boeren commissie f 31. Handel stug. Oud-minlster Herriot heeft in een lezing opnieuw de vredesgedachte naar voren ge bracht en een overzicht gegeven van het idéé van een Europeeschen Statenbond, hetwelk, volgens spr., reeds door Kant en Voltaire naar voren zou zijn gebracht. De Fransch-Duitsche Entente, aldus Her riot, is onontbeerlijk voo^ deh vrede In Euro pa. De moeilijkheden waarin Eurojia zich sedert 1919 bevindt, spruiten daaruit voort, dat het groote idee van Wilson niet ten uit voer kon worden gebracht, wijl zU. die me degewerkt hebbën aan den opbouw van het vredesverdrag zich teruggetrokken hebben, voordat de nieuwe Internationale orde tot stand was gebracht. Brland is echter de man geweest, die dit werk heeft voortgezet. Hij heeft het o^l. Europa vermaand: „Wees voorzichtig. zöKlfefiiet wilt verdwijnen.” De kwestie der douaraPtariefmuren kan slechts In het kader van den Europeeschen Staten bond worden opgelost. Aan het slot zijner rede veroordeelde Her riot den „Anschluss”, welke het idee van den Europeeschen Statenbond in den weg stond. hebben verbrand. Het resultaat van dit onderzoek moet, naar wij vernemen, aan getoond hebben, dat geen realen van ver brand waarde papier In die aschdeelen ge vonden zijn soodat het onderzoek in andere banen wordt voortgezet. In verband met het feit, dat het gemeen tebestuur van Heerlen zekere vermoedens had dat het circus Sarrasani niet aan zijn verplichtingen zou voldoen, heeft het ge meentebestuur bfj den voorverkoop van kaarten in Den Haag voor 7000.— beslag laten leggen. Sarrasani heeft hierop het gemeentebe stuur gedagvaard, welke zaak heden in kort geding voor de Haagsche rechtbank worden behandeld. Woensdag j.l heeft het gemeentebestuur opnieuw beslag laten leg gen ten deele op wagenmaterlaal tot een be drag van 2500.—. Castle, Amerlkaansch ondersecretaris, van bultenlandschè zaken, heeft rich optimis tisch uitgelaten over etn compromisplan, dat, zooals hij te kennen gaf. de volgende week in den Volkenbondsraad zaï worden voor gesteld voor het regelen van de wrijving in Mandsjoerije. Castle weigerde bijzonderheden mede deelen. Burgerlijke «rand Geboren: Maria Eiti- ma, dochter van Louwrls Jacob Hoogland en Geertje Wals; Rens Alewjjn, zoon van An thon..: de Jongh en van Antje Bakker; Cor nells Nlcolaas. zoon van Bernard Smit en van Dievera Maria Verduln; Wilhelmina Gerdlna, dochter van Wilhelmina Gerdina Bierau. Overleden: Pieter Klstemaker, 55 jaren, echtgenoot van Grietje Timmerman. Parijs Brussel Londen New-York Berlijn 5ürich Rome Madrid Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau tusschen de 4 arbeidersorganisaties volledige overeenstemming bestaat. „Unites” en J3L Lambertus” wenschen het 1 voorstel van den rljksbemlddelaar Inzake de loonsverlaging wel te aanvaarden, ter wijl „De Eendracht” en de „Landelijke Federatie" op een ander standpunt staan Wel bestaat er overeenstem Ing Inzake het ulimatum bij de firma Jannlnk en Zn.. „Unltas" en ,5t Lambertus" wenschen deze zaak afgescheiden van de andere te beschouwen en zullen hun leden, evenals „De Eendracht” en de ..Federatie” advl- seeren »A Maandag het werk bU de firma Jannlnk neer te leggen. Aan Gisteren werd nabij een bank In het bosch bij Honnef, het Hjk van een 25-jarig meisje gevonden, hangende aar een tak van een boom. Aanvankelijk dacht'men aan zelf moord. doch het onderhoek wees uit. zoowel door de wijze, waarop de strop bevestigd was, als door de houding van het Hjk, dat deze veronderstelling uitgesloten was. Den vorigen avond was het meisje gezien In gezelschap van een Jongeman, die In middels verdwenen is en wiens opsporing thans gelast Is. Volgens Chineesche berichten, kwam «.steren t t een botsing tusschen voor waarts trekkende Japansche troepen in üe richting van Tsitslkar, en Chineesche gen darmen. Verschillende Japansche cavalerie-esca- drons zouden reeds over den Oosterspoorweg zijn getrokken. Van Chineesche zijde vreest men, dat de Japanners voornemens zijn Tsitslkar te omsingelen. Omtrent de plannen van generaal Ma- SJang-Sjan verluidt, dat hU voornemens is zijn hoofdkwartier naar Taiansjan te ver plaatsen. Van Japansche zijde wordt be weerd, dat Ma door Russ.sche strijdkracli- ten wordt gesteund Van dezelfde zijde wordt medegedeeld, dat in de laatste dagen vijftien wagons met wapens en munitie te Angangl zijn aangekomen en door de Rusran ter beschik king van Ma zijn gesteld, van den Russlschen staf zijn aangekomen. Met generaal Yang, een onder-chef van maarschalk Tsjang-Hsue-Liang, die meteen troepenmacht van twintigduizend man ten Zuiden van Tsjlntsjau ge'egen is, zou Ma een overeenkomst hebben gesloten om de Japanners van twee zijden aan te vallen. 1% 32 230 II4>/, 9»» 3% 16% 16 Gisteren heeft le Gorlnchemsche politie de aschresten uit het fornuis en uit de kachel uit de -xoning van vrouw S. te ■poerwegen In Ion Pacific Vabash ?hlc Mbw St Paul 'ansas City South Erie Rallr de Japansche mUltaire Woerden overgebracht naar het laborato rium van den deskundige Van Ledden die de asch- massa's aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp om na te gaan In hoeverre de verklaringen van de vrouw S. Juist konden zijn, dat zjj namelijk de bankbiljetten zou gen slechts militaire attaché’s te Tokio van de Staten, die In den Volkenbond vertegenwoordigd zijn, zullen worden geko zen. Te Genève werd heden een nieuwe Chi neesche nota overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat bevelhebbers in Mandsjoerije het aftreden van generaal Ma. evenals de ontruiming i Hulsebosch te Amsterdam van Tsitslkar elschon China verlangt thans formeel, dat de Raad van den Volkenbond een neutrale /commissie van deskundigen ümu* Mandsjoerije aendt. I prof. Alfred Wegener, en de Engelsche expeditie Watkins, _n de naven van Kopen hagen a aangekomen, begroet door sen* groote menschenmei.igte. Ter begroeting waren aanwezig de Deen- sche Minister-President Stauning, en tal rijke hooge regeeringsambtenaren, de Duit sche gezant te Kopenhagen Freiherr von Richthofen en de weduwe van prof. Alfred Wegener en talrijke andere vooraanstaande personen. Minister-President Stauning begroette de teruggekeerden, namens het Deensche volk en de regeering Denemarken. Zijn rede ïostjeust enembab Maxwell

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5