ONS BLAD I HetNederl. Elftal voorden wedstrijdFrankrijk-Nederland teParijs29Nov. 1931 if De definitieve samenstelling. f 1 VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 269 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN MAANDAG 16 NOVEMBER 1931 f50 f 125 VOORNAAMSTE NIEUWS Drama te Amsterdam EMIGRATIE-PROBLEMEN te De overval te Schipluiden Kinderbewaarplaats Napels ingestort W erldoosheidsbestri jding in Land- en Tuinbouw De roofmoord te Gorinchem Uit de Twentsche Textiel-Industrie JOH. LAUWERS PAVGI OP 3 ALRMAAR DONKEREKAM ER-LAMPEN elects, en petroleum - Nieuwe arrestaties te Madrid f 750.- f 250 f 3000.- aahgifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ohgeval Duitsche schip breukelingen te IJmuiden aangebracht f 40.-^taXte‘ NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD tegen ongevallen verzekerd voor De dader pleegt daarna aelfmoord In het bed vervorgen Straus,.The American Oskar oud Ook de laatste dader in arrest Van gezonken haringlogger B|j Maubeuge Barometerstand 0 uur vm.: 774, vooruit. Rennen Draverijen te Duindigt en De staking begonnen tegen de republiek? Samenzwering (PyljzendraveriJ voor Geen Thana la ook da laatste dader van den roofoverval In handen der politie. Het geld, op aanwijzing der vrouw, gevonden Verstoorde voetbalwedstrijd te Blokzijl Man schiet op zijn gescheiden echtgenoote de en De ^roofoverval” te Oosterbsek gefanta seerd. gister- politie men Verschenen is het Provinciaal Blad Noord-Holland, bevattende het oeslult afwijzende beschikking op het verzoek W. bi) verlies van een duim ol wijsvinger LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken cm: L35. Geen algemeene staking in de Twenteehe texUel-industrie, Inbraak In de R. K. Pastorie te Werk hoven. Het geld van den roofmoord te Gorinchem gevonden. De TUburgsche politie arresteert twee be ruchte inbrekers. Generaal Smote ireedt op als bemldfeiaar tnsachen MacDonald en GandhL O. J. Stad. VI. Breltscheid verklaart, dat de soc. -dem. party, als de Duitsche regeerlng geea stad maakt aan de terreur der nazi's, met de communisten zal samenwerken in den strijd daartegen. Nederlandsch vliegtuig doet een noodlanding Onjuiste steunregeling van sommige gemeenten Het schijnt, dat de Fransch-Dultsche ekonomlsche commissie de emlgratle- kwestie als een punt van bespreking zal behandelen, hoewel de samenstelling der commissie er niet direct op wijst. Hoé het ook zij, dit is een heel voor naam punt, een punt, waarin de belan gen van vele Europeesche landen paral lel loopen. Dit is één van de punten, die alleen gemeenschappelijk kunnen wor den opgelost, d.l. in verstandhouding tot elkander. Het is één van de vele pro blemen, die Europa manen tot éénheid, samenwerking, verstandhouding. autobusdienst Den Helder Amsterdam doet het wat Irriteerend aan, daar telkens een humaan en alge meen menschelijk theoretisch tintje aan gegeven wordt. De oplossing zal moeten worden ge zocht In het explolteerer. van nieuwe ge bieden. Met name denkt men aan Zuid- Amerika en aan de AJrikaansche Kolo niën van Frankrijk. bil verlies van een band een voet ol een oor van tot van Prins, te Den Helder, om vergunning tot het in werking brengen van een auto busdienst van Den Helder over Alkmaar en Haarlem naar Amsterdam en terug. De Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land overwegen daarbij, dat door de bestaan de verkeersmiddelen, i.c. spoor, autobus en tram, voldoende in de behoeften vanhet verkeer op het door verzoeker aangevraagde traject wordt voorzien. Voor gistermiddag was voor de competitie van den Noord Centralen Voetbalbond de ontmoeting B V. C. tegen Giethoorn vastge steld. Tegen 2 uur verscheen de burgemees ter van Blokzijl, de heer H. 3. Bulten op het afgesloten terrein en nam een achter het doel liggende bal in beslag. Om moeilijk heden te voorkomen wilde de burgemeester n.l. dezen wedstrijd verhinderen, daar geen toestemming van te voren voor deze ontmoe ting was aarnevraagd. De wedstrijd was voorts alleen toegankelijk voor leden en do nateurs. Om vijf minuten over twee liet de scheids rechter aanvangen, doch er was maar nau welijks afgetrapt of de burgemeester ver scheen weer binnen de lijnen. HU vorderde ook dezen bal. De spelers verlieten daarop het veld. Aan het verzoek van het bestuur om procesverbaal op te maken werd niet vol doen. evenmin aan de vordering van den eigenaar van het terrein om dit te verlaten. BU de betrokken instanies zal geproesteerd worden tegen het optreden van den burge meester, terwijl de bezoekende vereenlglng Giethoorn een eisch tot schadevergoeding zal Indienen. Een veldwachter was mede op het terrein aanwezig. BUREAU l Telefoon: ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar Xj— Voor buiten Alkmaar tJW Mei Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 honger De gemeentelijke steunregelingen ter be strijding van werkloosheid In land- en tuinbouw. gezetenen gevoelen gemeenten, sing vindt. Een ander, zeer ernstig bezwaar is verder het feit, dat hetgeen in land, en tuinbouw wordt toegestaan, nJ. het geven van loon- toeslagen niet geweigerd kan worden, zoo toepassing wordt gevraagd in de industrie, welke evenzeer onder zware moeilijkheden gebukt gaat. En, zou de regeerlng er in berusten, dat de Industrie dezen weg op ging, de gevolgen zouden financieel en economisch niet te overzien zijn. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat het stelsel in zijn volle consequenties tot een débacle moet leiden Het gevaar is verder niet denkbeeldig, dat maatregelen als hier bedoeld, het ontslag van arbeiders in de hand zullen werken en dientengevolge Hedenochtend is de staking onder de we vers bU de firma M. Jannlnk en Zn. te En schede begonnen. Om half 8 is geen der ongeveer 450 weven de fabriekspoort binnengegaan. Alle overige arbeiders der firma Jannlnk zjjn rustig aan bet werk gebleven. In alle fabrieken, waar de loonsverlaging van 5 pct. met ingang van deze week le afge- kondlgd, is men aan het werk gegaan. Ongeregeldheden hebben zich nergens voorgedaan. Zooals bekend, staat de staking bij de fir ma Jannlnk geheel los van de gevoerde actie tegen de loonsverlaging. De staking bij Jan nlnk gaat om loonsverlaging In verband met ingevoerde ratlonalisatle-maatregelen. Daar nergens tegen de 5 pet. loonsverla ging wordt gestaakt, kan worden geconclu deerd, dat deze verlaging door de arbeiden zonder strijd wordt aanvaard. De vraag is thans, welke maatregelen de werkgevers zullen nemen In verband met de staking bij de firma Jannlnk en Zn. 1) Prof. Spirit". De Minister van Staat, Minister van Bln- nenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de besturen der onderscheidene pro vinciën een brief gezonden van den vol genden inhoud: „Ik heb de eer de aandacht van uw col lege te vragen voor het volgende: Het komt onder den Invloed van de uitertt moeilijke tijden, waarin wU leven, de laat ste maanden meermalen voor, dat in ge meenten waar de land, en/of tuinbouw, hootdbron van bestaan is (zijn), van ge meentewege regelingen worden getroffen, waarbij, in een of anderen vorm, aan land en tuinbouwers steun wordt verleend, In- dlen zij personeel m dienst nemen, dan wel houden. De gedachte, welke aan dit stelsel ten grondslag ligt, nJ. den arbeider zooveel mogelijk in zijn gewoon werk te laten, is ongetwijfeld sympathiek. Hiertegenover staat bil sen breuk van been ol erm De Amsterdamsche politie heeft Zondag avond daar ter stede de arrestatie verricht van .Mottige Rinus", den laatsten zich nog op vrije voeten bevindenden mededader van den een.lag op den kassier van de Boeren leenbank te Schipluiden. Deze aanhouding geschiedde In den loop van den avond door agenten van het post huis Dapperplein. Zij kregen namelijk be richt, dat .Mottige Rinus" zich ophield in een café in de Dapperbuurt, alwaar hij door .j~nlge personen was herkend. De agenten gingen naar het café en arresteerden den verdachte. Zijn aanhouding vond zonder moeilijkheden plaats. HIJ werd naar het politlepoethuls overgebracht en kort daarna per auto naar het hoofdbureau getranspor teerd. Daar is hij in bewaring gesteld om naar Delft te worden gebracht. Reeds lang vóórdat Laval naar Ame rika ging om president Hoover een be zoek te brengen en met dezen vertrou welijke besprekingen te voeren, werd er van verschillende zijden beweerd, dat hij in die vertrouwelijke besprekingen ook de kwestie van de emigratie zou betrekken. Dat is op zichzelf reeds voldoende om aan te toonen, dat deze kwestie inder daad een der meest belangrijke, een der méést om oplossing vragende is in Europa. Het komt hierop neer: Europa, dat vóór den oorlog geregeld een overschot van zijn bevolking loosde naar de overzeesche staten, met name naar Amerika, kan dat thans niet meer. Amerika, dat nog in 1913 bij monde van een zijner meest bekwame hoog- leeraren 1) verklaarde, dat er geen grootere ramp bestond voor een land, dan zichzelf af te snijden van alle ban den met zijn eigen verleden, datzelfde Amerika heeft na den oorlog herhaal delijk beperkende en zéér beperkende maatregelen tegen de immigratie geno men. Dat is trouwens heel goed te be grijpen; de V. S. zelf zitten met een be volkingsoverschot, te weten: met meer dan zeven millioen werkloozen, voor wie geen plaats is in het ekonomisch leven. Hoe groot het probleem is, waar Europa thans voor staat, kan men het beste beoordeelen naar enkele cijfers: Het aantal emigranten, dat vóór den oorlog Europa verliet, bedroeg 2 mll- Hoen per jaar in 1928 nog maar 500 000 meer. Thans is het nog meer afgenomen. De oorlog zette 5 jaar lang de emigratie stop. Zoodat 10 millioen menschen, die in normale omstandig heden Europa zouden hebben verlaten, nu binnen moesten blijven. Daartegenover kostte de oorlog aan ongeveer 10 millioen menschen het le ven. Zoodat de verschrikkelijkste van alle oorlogen Europa slechts van even veel menschen kon ontlasten als de vreedzame emigratie in vreedzame tij den. Wat menschenaantal betreft, is Europa er dus met den oorlog noch op vóór-, noch op achteruit gegaan. Na den oorlog, en met name na 1923, is de groote vermindering van de emigratie ingetreden. De bevolking hoopt zich dus op en er ontstaat een betrekkelijk en een plaatselijk teveel. Met name in Engeland en In Duitschland; echter ook zeer gevoelig in Frankrijk, waar men den laatsten tijd eveneens met de werkloo zen geen weg weet. Zoo zag Engeland, dat In 1913 nog bijna 400.000 emigranten „exploiteerden”, dit aantal in 1927 teruggeloopen tot 150.000. In Duitschland is de emigratie van een kleine 120.000 in 1923 binnen 4 Jaar teruggeloopen tot de helft. Frank rijk heeft nooit veel emigratie gehad (in 1927 4000), maar zou de laatste jaren willen, dat het een grootere speelruimte kon krijgen. Ook de quanta van Italië en Spanje zijn aanmerkelijk terugge loopen. Met Zaterdagmorgen Is te IJmuiden door den haringlogger „Pinguïn” BV 56, thuisbehoo- rende te Vegesack, aangebracht de uit 16 le den bestaande bemanning van den eveneens te Vegesack thutabehoorenden haringlogger BV 47. Laatstgenoemd vaartuig was Vrijdagmid dag, toen het zich ter hoogte van Cross-Sand bevond, zoodanig lek geworden, dat het niet meer drijvende waa te houden. De beman ning van het zinkende vaartuig werd door de ..Pinguïn” zonder moeite gered. Getracht werd nog den zinkenden loger te Yarmouth binnen te brengen. Hij verdween echter spoedig in de diepte. De schipbreukelingen werden onderge bracht in het Koning WUtemshuis te IJmui den. evenwel, dat het normale bedrijfsleven, ook j Daarop heeft burgemeester van Kempen al gaat het met den landbouw en den tuin bouw niet goed, wil het zoo snel mogelijk door de moeilijke tijden heenkomen, niet te veel aan de Overheid moet zijn gebonden. Dit laatste nu is het geval, wanneer, kunst matig, regelingen als hier bedoeld, toepas sing vinden. Weliswaar heeft de regeerlng in de afge- loopen maanden ten behoeve van den land bouw enkele voorzieningen getroffen, die eveneens buiten de normale verhoudingen vallen, doch deze voorzieningen beoogen een geheelen bedrijfstak in den landbouw te helpen. Dergelijke hulp draagt een mas saal karakter, heeft dus ook in de uitwer king algemeene beleekenls. Dit nu Is niet het geval met de hulp van de gemeenten, welke ik hier op het oog heb. Deze steunverleening hier en daar toegepast, heeft een sterk individualist schen Inslag en leidt ook daardoor tot onbillijk heden Onbillijk b v. in dezen zin, dat ge meentebesturen, welke tot nu toe dat stelsel niet toepasten, genoopt werden tot in voering er van over te gaan, willen de in- I zich niet achtergesteld blijven ten opzichte van inwoners van waar de regeling wel toepas- Een Nederlandsch verkeersvliegtuig moest, verrast door den mist, na op geringe hoogte beven Maubeuge (Fr.) te hebben rondge vlogen, een noodlanding maken, welke werd uitgevoerd op een terrein nabij de lucht- schlphal te Maubeuge. Het scheelde maar weinig at de noodlan ding was sleoht afgeloopen, doch dank zij de bekwaamheid van den piloot, die het toestel vlak bij een diepen greppel tot stand wist te brengen, werd een ongeluk voorko men. Het vliegtuig, dat nes personen aan boord heeft, zou hedenochtend weer vertrekken. HOF ALKMAAR Administratie Nu. 433 Redactie No. 633 (Ren op de vlakke 1. Raindrop, elg. H. dit alles correspondeert een te ruggang in de Immigratie in Amerika, Canada en Australië. De Vereenigde Staten, die in 1913 en ’14 nog meer dan een millioen menschen per jaar opnamen, en in 1921 nog meer dan 700.000, beperkten dit aantal in 1924 tot iets meer dan 100.000. Canada en Australië deden al eerder zoo. In heel Amerika liep het maandge- middelde van 1924 op 1927 terug van een kleine 60.000 tot een kleine 30.000. In 1929 bedroeg het nog maar 23.000. De V. 8., die in Augustus 1930 nog bijna 15.000 menschen binnen lieten, beperk ten dit aantal in dezelfde maand van dit jaar tot' 4000. Amerika wil beginnen met de aan- kweeklng van een sterk eigen ras, zoo beweert het, en het wenscht geen invasie van ongewenschte individuen uit een door den oorlog en zijn naweeën verwilderd Europa! Schoone theorie! Maar Europa zit met een overladen maag in casu met een overladen ar beidsmarkt. En nu beteekent dit alles natuurlijk niet, dat er teveel menschen op de we reld zijn, noch ook dat de aarde haar bewoners niet zou kunnen voeden, inte gendeel; het geldt hier een ongelijke verdeeling van de menschen over het aardrijk, een ongel ij ke verdeeling van arbeidsgelegenheid, een té obgelljke ver deeling vaak ook van bezit en inkomen. Veel kans, dat Amerika zijn grenzen weer zal openstellen, Is er, dunkt ons, niet. Wij hebben er al meer op gewezen, dat dit land alleen zijn eigen belangen kent. We hebben ons daarbij neer te leggen. Alleen als Zooals men weet, was het de politie nog steeds niet gelukt, het geld te ontdekken, dat de dader van den roofmoord op den no taris Courrech Staal te Gorinchem uit diens brandkast had medegenomen. De vrouw van den dader zeide het te hebben verbrand, doch aan deze bewering hechtte de politie niet veel waarde. Intusschen leverde een herhaalde huiszoeking in de woning te Woerden geen resultaat op. Eergisteren echter is de vrouw, die zoo als men weet onder verdenking van heling in verzekerde bewaring is gesteld, gaan spreken. Z(j deelde nu mede, het geld in bed te heb ben verstopt. Als gevolg daarvan heeft de rechter-com- missarls te Utrecht zich Zaterdagavond om negen uur nog met Woerden in verbinding ge steld en opdracht gegeven opnieuw een on derzoek in te stellen. Bch, vergezeld van hoofdagent van der Werf en een politieagent naar de verlaten wo ning van het echtpaar S. begeven. Hier heeft men het beddegoed en de ma tras aan een grondig onderzoek onderworpen. Hoe men ook zocht en ploos en matras en veerenbed uit elkaar haalde, langen tijd leek het of men ook nu weer op een valsch spoor was. Eindelijk echter, na ongeveer anderhalf uur zoeken had men succes. Verborgen in het veerenbed vond .men een pakje bank papier. Aan de Justitie is terstond van deze ont dekking kennis gegeven. Drama te Amsterdam; man schiet op «B» gescheiden echtgenoote en pleegt daarna zelfmoord. Acht personen, die verdacht worden, deel uit te maken van een samenzwering tegen het huidige regime in Spanje, zijn nacht gearresteerd in een kerk. De had zich daarheen begeven, omdat haar er van verwittigd had, dat in de kerk wapens werden verborgen, hetgeen zij wilde vertfieeren. Later werden nog tien personen in hech tenis genomen. Tot de gearresteerden, meldt een B. T. A.-telegram, behooren een kolonel en twee kapiteins, de prior van bet Jezuïe tenklooster Chamartin, een monnik van het klooster La Merced, een kassier van de Bank van Leening, een advocaat, een ambtenaar van het departement van den premier, vijf studenten en drie bekende aristocraten. Naar verluidt, moet voorts Juan Argen tales, die eere -commissaris van politie was onder de dictatuur, gearresteerd zijn. Het staat vast dat er te Madrid en in de pro vincie nog meer personen in hechtenis zul len worden genomen. en de werkloosheid vergrooten. Het is om al deze redenen, dat ik mij genoopt zie, uw college te verzoeken het vorenstaande ter kennis te willen brengen van de naar uw oordeel daarvoor in aan merking komende gemeentebesturen in uw provincie. Ik zou het verder zeer waar- deeren, indien u zou kunnen besluiten, gelet op het groote algemeene belang hierbij be trokken. wanneer uw college toestemming wordt gevraagd om tot Invoering van het hierbedoelde stelsel van loontoeslagen over te gaan, met de zienswijze van de regeerlng ten dezen rekening te houden. Tiende Heerrljdersren. (Ren op de vlakke baan over 2500 M): 1. Amhemla, eig. luit. M J. v. d. Hoog; 2. Tulllseumoy, eig. W. Jochems. VII. Troubodoursprjjs. (Prijzendraverij 2de en 3de klasse over 2040 M): 1. Prodigal St. L„ eig. O. Ensing: 2. Quick O., eig. W. H. Geersen. De uitslagen der gisteren te Duindigt ge houden rennen en draverijen lulden als volgt: l. Vlrede Aanmoedigingsprijs. (Prijzendra verij 4de klasse over 1740 M.): 1. Void, eige naar Bi F. v. d. Burg; 2. Voorlooper, eig. C. P. v. d. Kroft. n. Tricoloreprijs. (Ren op de vlakke baan over 1200 M.): 1. Milano, eig. W. Jochems; 2. Fackeltr&ger, elg. R. J. J, Hiemstra. m. Fokkersprijs. paarden van 3, 4. 5 en 6 jaar: 1. Uitblinker K., eig. C. Kleyne; 2. Trotteur. elg. H. van Zal Inge. IV. Tourterelleprijs. baan over 1900 M.) Perny: 2. Marlalva. elg. R. L. Portocarrero. V. Tiende Heerrijdersprijs. (Handlcapdra- verij 1ste klasse over 2000 M.): 1. Cald, eig. d. Elshout; 2. Clyde, eig. Joh. v. d. Gistermiddag heeft zich een drama af gespeeld in de Pieter Nleuwlandstraat te Amsterdam. Aan een der woningen in ge noemde straat kwam een jeugdige vrouw van ongeveer 26-Jarigen leeftijd, In gesel schap van haar beide kinderen, op bezoek bU haar zwager en haar zuster, die op de eerste verdieping woonachtig zijn, meldt de „Crt." De vrouw leeft geesheiden van haar man, een werkloos koperslager van ongeveer dertigjartgen leeftijd, die den laatsten tijd verblijf houdt bij Zijn moeder in het woon wagenkamp. Zij en haar beide kinderen brachten bi) de familie een gedeelte van den middag door. Om ruim kwart over vijf nam zij afscheid en vertrok met de kinderen met de bedoeling haar woning op te zoeken. Toen zij in de opening van de kamerdeur stond, zag zij zich plotseling geplaatst te genover haar echtgenoot, die de trap was opgelóopen. Zij schrok en wilde met de kinderen om hem heen loopen. Nauwelijks had zij een stap gedaan, of de man, die geen woord ultte, hief een revolver op en loste een schot op haar. De kogel, die op het lioofd gericht was. schampte even langs haar slaap en boorde zich In het plafond. De man. vermoedelijk in de veronderstelling zijnde, dat hij haar had geraakt, richtte het vuurwapenen tegen zijn voorhoofd, boven het hoofd en trok ten tweeden male af. HU zonk ineen: de dood was terstond ingetre den. De personen, die waren toegesneld, vonden hem, met de revolver naast zich. De bewoners haalden in allerijl de politie. Ook de G. G. D. werd opgebeld. Voorloopig bleef, tijdens het onderzoek, het lijk in de woning achter. Inspecteur J. van den Berg van het bureau Llnnaeusstraat, verhoorde verscheiden personen en ook de vrouw, die gelukkig slechts licht gekwetst was. Daaruit kwam het gebeurde duidelijk vast te staan. 4 dooden, verscheidene gewonden i Te Napels zijn twee verdiepingen van een groot huis ingestort. In (dit* huis was o*, een particuliere klnöarbewaarplaats ingericht, waar zich 40 kinderen bevonden 4 kinderen werden gedood, 5 personen werden zwaar en een groot aantal kinderen licht gewond. Tijdens de bergingswerkzaamheden had een tweede instorting plaats, waardoor eenlge brandweerlieden ernstig werden gewond. Met vermoedt, dat de instorting veroor zaakt is door den hevlgen regenval van laatste dagen. Het huls was reeds bouwvallig. Prof. mr. F. J. M. Aalberse la tot vaar- sitter van den Hoogen Raad van ArbeM gekozen. HET ELFTAL, DAT NEDERLAND ZAL VERTEGENWOORDIGEN BIJ DEN VOET- ADVERTENTIEPItIJSl Van I— regeb t L«»:elkeregnlme«r/A». RECLAME per regel •-» de eerste pagina; voer de everlge pagina's «JA RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bU vooruitbetaling per plaatsing 8.M per advertentie vas 8 regeb: Iedere regel meer f 8.1*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1