Buitenlandsch Q^Cieuws FEUILLETON „Zij” Crème vltRfZ.0- Het Kasteel Roche-Noire RADIO-OMROEP Fabry over de ontwapening Crisis, vertrouwen en arbeid De Duitsch-Fransche economische commissie Voortzetting der samenwerking Vier personen door gas vergiftigd Sinds Woensdag GEMENGD NIEUWS Inbraak in een pastorie KORT NIEUWS Groote dorpsbrand Geen menschenlevens verloren De onrust in Spanje Te vroeg uit den trein gesprongen Inflatie-paniek te Athene Geen gedwongen leening Geen ontbinding Brunswijksche Landdag De landdagverkiezingen in Hessen De zuiveringsactie op Corsica Bankier uit Antwerpen verdwenen Tegen de terreur der nazi’s; samenwerking met dé communisten? Het communistische referendum mislukt (demen&de Buitenlandsche Berichten Rede van dr. Otto Bauer Groote winst voor de Nazi’s gestolen varken Oorlog om een Waarschuwend woord van Breitscheid Reeds honderd arrestaties slechts van Hoe hij haar opvat Gevaarlijke wodka Rede van dr. Dietrich Tusschen twee stamman BREITSCHEID Een gummislang was losgeraakt Hij waarschuwt de arbeiders voor revolutie Drieduizend gulden gestolen i is Een pseudo-complot echter In de hy niet mijn vader ware! een V. Hy (Wordt vervolgd). op op 3 1 I 37 15 10 10 1 1 1 Een wapen tegen patrouilleschepen tegen het smokkelen (Naar bet Franach) door MARIE MARECHAL Vertaling van Jac. J. Schoon. Naar de Spaansche bladen melden, heeft de algemeene directeur van den veiligheids dienst, Oalazza, zijn leedwezen te enknen gegeven over de wijze, waarop tn de bulten- landsche pers is geschreven over de arres taties, die Woensdag hebben plaats gehad Te Athene heeft het gerucht, dat de re geering voornemens zou zijn, een niet vry- Het offideele kiesbureau geeft de volgende uitslag van de landdagverkiezingen in Hes- ze- Een 63jarlge weduwnaar en zijn drie doch ters van 13 tot 18 jaar te FUrth zijn ten gevolge van een gasvergiftiging om het leven gekomen. De vier personen werden dood in hun woning gevonden. Het ongeluk heeft plaats gehad, doordat een gummislang van een niet gesloten gasleiding in de keuken was losgeraakt. nag ging- werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenpracht; zij toovert een ongekend fraaie teint op uw huid. Belangrijke oorkonde verdwenen Sedert gerulmen tijd ingestelde onderzoe kingen hebben aan het licht gebracht, dat ae oorkonde, waarbij de Oostenrljksche Keizer Karl op 11 November 1018 afstand deed van leder aandeel in de staatswetten, spoorloos is verdwenen. Deze oorkonde was in de ar chieven van het paleis van Justitie onderge bracht. Men vermoedt, dat zij tegelijk met overige acten van het nieuwe staatsarchief op 15 Juli 1927 Is verbrand. Bij die gelegen heid zijn ook de acten van den staatsraad van 1848 de archieven van het ministerie van blnnenlandsche zaken, het politle-archlet tot 1848 en andere historisch waardevolle do cumenten verloren gegaan. De Estlandsche politie heeft een veront rustende ontdekking gedaan. Men heeft na melijk aan boord var. een der in beslaggeno men dranksmokkelschepen een installatie ontdekt tot het vervaardigen van een zeer gevaarlijk soort wodka tegen de patrouille schepen, daar zij de eigenschap heeft spoedig in brand te vliegen. Sedert de Baltlsche lan den zijn drooggelegd, is hier een wijdvertakte smokkelbeweglng ontstaan. zitten, staan bleef. Vader, (24) (13) 6) 7) 6) 3) 9) 3) De blbllotheekkamer was Slechte karig ver licht. Het was een groote zaal, kil en som ber van aanzien. De lamp, die op een ronde tafel stond, welke met een dik, groen kleed overdekt was, wierp een zwak licht op de lange rijen boeken tegen de wanden, en liet het paneelwerk van het plafond en de zwart - geworden eiken kroonlijst in de schaduw. Ouillaume, die zich op den eersten den besten stoel had laten neervallen, hield zijn hoofd tusschen de belde handen; hij was nog met sneeuw bedekt; want hij had er niet aan gedacht in de vestibule zich van zyn mantel te ontdoen, welks kostbare bontvoe- ring zichtbaar wm. Toen hjj den voetstap zijns vaders boorde, De diefstal van een varken heeft te Bissao in Portugeesch-Guinea geleid tot een bloed! - gen oorlog tusschen twee stamipen. Honder den inboorlingen vermoorden elkander en steken elkanders dorpen in brand. De ver minkte lijken van mannen, vrouwen en kin deren liggen tusschen de verkoolde overblijf selen der hutten. De gotfvemeur heeft bevo len, dat 4000 inboorlingen van den Macana- stam onder strenge bewaking naar het eiland Rel, tegenover Bissao moeten worden over, gebracht. De politie te Ohrdruf heeft een zeven tal communisten gearresteerd, in verband met plannen tot gewelddadig uit den weg rui men van een nat. sec. heid te erlangen, waarom ik u kwam verzoe ken. Zóó begon Ouillaume dan zijn treurige ge schiedenis. Zijn vader was weer gaan zitten. Zijn ge- heele voorkomen droeg de uitdrukking van onbuigzaamheid; met zijn spieren van staal. HU luisterde toe. zonder den verhaler een enkele maal in de rede te vallen. 60.000 francs, such te hij eindelijk, toen Ouillaume met zijn verbaal gedaan had, bet is te veel, maar Je zult ze hebben. En eenc rente van 6000 francs voor de ongelukkige familie, die JU in ellende en wanhoop hebt gestort; zulks is niet meer dan recht en bil lijk ook deze som zij je toegestaan! O vader!riep de jonge man uit, welk een edelmoedigheid! Haast Je niet te zeer met mij te be danken, viel zijn vader hem ijskoud in de rede. Ik geef je niets present; Ik sta je slechts een leening toe, welker voorwaarden wij nu regelen sullenI Vader, wees er van overtuigd, dat ik vanaf heden afstand doe van de toelage,- welke uwe vrijgevigheid mij jaarlijks toestond Dat spreekt vanzelf, hernam baron De Guitry op ijskouden toon. Ik eiseh zeker heid in geldzaken, en er Is Immers tusschen ons van niets anders sprake ik wil een pand! Vader, verklaarde Ouillaume met warm te, ik verpand u mijn woord, mijn eer.... Je eer? herhaalde de vrijheer met ver nietigende minachting, je eer? Ik zou daar in een verkiezingsrede in Darmstadt, ver klaarde het ryksdaglid dr. Breltscheld (soc.- dem.), dat zijn partij tot de regeerlngen vau het Rijk en de Landen de ernstige aanspo ring richt, een einde te maken aan de ter reur der nat.-soc. partij, daar de soc.-demo craten anders genoodzaakt zouden zijn hun verderen steun aan de regeering te ont houden. willige leening uit te schrijven door hal- veering van de waarde van het papiergeld, een paniek veroorzaakt. Er had een formeele stormloop plaats op de winkelzaken ten einde het papiergeld in te wisselen voor waren, waarbij In het bijzonder door de huisvrou wen groote voorraden werden opgekocht. Later weigerden de winkeliers papieren drachmen in ontvangst te nemen. Ook op de tram en de autobussen werd metaal geld geëischt. Officieel wordt verklaard, dat de geruch ten betreffende een gedwongen leening on gemotiveerd zijn. Zaterdagnacht is te Werkhoven inge broken in de R. K. Pastone en in de villa „Linguenda”, bewbond door den heer H. van S. De dieven hebben zich tot de R. K. Pas torie toegang verschaft door het forceeren van een raam aan den tuinkant. In de kamer van de pastorie hebben zij alles over hoop gehaald en de brandkast geopend. Hieruit hebben zij een bedrag van ruim f 3000 meegenomen. Ook een buks en een revolver van den pastoor namen zij mee. In de villa „Linguenda" viel den daders een bedrag van f 40 en een kistje sieraden in handen. f De Inbraak in de pastorie moet na 1 uur hebben plaats gehad, daar de pastoor toen naar bed is gegaan. Van de daders ont breekt tot dusverre elk spoor. Bij de van Kamenz naar Pulsnitz ver zonden auto-post is op tot dusverre onop gehelderde wijze, een geldkist met 31.000 Mark aan contanten, verloren gegaan. De leerling C. F. N. L. van de kweekschool te Breda stapte te Tilburg uit een nog in beweging zijnde trein. Hij viel met het hoofd op het perron en bekwam een zware hersenschudding. In zorgwekkenden toe stand werd L. door de O. O. D. naar bet ziekenhuis overgebracht. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—120 Strijkorkestconcert, 2204.20 Orkestconcert, 7.208.05 Werken van Sibelius, o.a. uit Ka- rella-sulte, 8.05 „Der Kammersanger’, hoor spel van Wedekind, 9.2011.20 Prinses Mar- garethe’s Kerstvereenigingsfeest. Zoolang de nat.-soc. partij niet groot was, zoo verklaarde spr. blijkens een Wolffbericht, bestond er In Duitschland geen opruiing tot moord. De „duld-polltlek” der S. P. O. tegenover de regeering Brüning, welke ten doel heeft de republiek te beveiligen, kan niet beteeke- nen, dat de regeering het drijven der nas- soc stormafdellngen in bescherming neemt. Wij verwachten antwoord op onze vraag, of de regeering den strijd tegen het fascisme wil opnemen, dan wel of zjj zich aan het nat.-socialisme onderwerpt. Dr. Breltscheld verklaarde, dat de soc.-de- mocratie In dit geval met de communistische partij, welke door haar besluit om aan de terreur van enkele groepen een einde te ma ken een belangrijke hindernis, die 8. P. D. op K. D. P. scheidde uit den weg had ge ruimd, sou samengaan en met alle midde len den strijd zou aanvaarden. De sociaal-democratie In Pruisen zou zich tegen een eventueel verbod der communis tische partij verzetten. De zuiveringsactie der Fransche gendarme rie op Corsica wordt met onverminderde kracht voortgezet. De voornaamste opzet, n.i het onschadelijk maken van de leiders der bonden, Spadia en Bornea, Is nog niet gelukt. De gendarmes hebben gisteren het blokhuis van Bornea, dat op een ontoegankelijke rots gelegen is, omsingeld. De bandieten wisten echter in rfe duisternis door het cordon heen te breken en te ontkomen. Men slaagde er echter in, een anderen bandiet te arresteerer., die door zijn indrukwekkend uiterlijk altijd de schrik der overvallenen was. De man is bijna 3 10 M. groot en weegt bijna 300 pond. Uit Antwerpen is plotseling verdwenen de bankier Kregllnger, een van de leiders van het handelshuis van dien naam te Ant werpen, sinds een eeuw daar gevestigd en een van de grootste handelshuizen van deze stad. Het is gebleken, dat de heer R. Kreg llnger, Woensdagmiddag, 11 November, Wapenstllstandsdag tegen half vier op het kantoor van de firma is gekomen. Hij heeft daar zijn post doorgezien en is toen met zijn auto, een cabriolet Renault, het num mer 101660 dragend naar het lokaal van de „Phllotaxe” In de rue de ITIopltal gereden. Om kwart voor zeven precies heeft de heer Kregllnger weer zijn auto genomen, dien hy zelf bestuurde en is er mee naar Brussel gereden, waar hij woont en waar hij zou dineeren. Vanaf dit oogenblik ont breekt elk spoor van den bankier. HILVERSUM. 298 M. Uitsluitend AVRO- uiteending. 8.0010.00 Gramofoonplaten, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonplaten, 10.30 Cactuspraatje door W. M. van Hen gelaar, 11.00—12.00 Orgelconcert door Geor ge Robert, Dl Moorlag (zang), 11.00—11.30 Zr. Meyboom: De lichamelijke en geestelijke nooden van onze bedlegerigen thuis, 12.00 Omroeporkest onder leiding van Nico Treep, zang door A. Ruiter en E. Veen (vleugel). 2.30 Gramofoonplaten, 3.00 Knipcursus. 4.00 A. Muysers (viool)'en Henriette Kop kpianoi 4.30 Kinderuur, 530 Uit het Carlton Hotel te Amsterdam: Dansmuziek door Juan Hos sas en zijn Argentjjnsch orkest, 6.00 Onder wijsfonds voor de Binnenvaart, 6.307.00 VI- oolrecital door Boris Lensky, aan den vleu gel E. Veen, 7.308.00 Engelsche les, 8.00 Zang door Irene de Noiret, 8.309.15 „De strafzaak Vivienne Ware”, van Kenneth, M. Ellis vijfde zitting. 9J510.00 Kovacs Lajos en zijn orkest (refreinzang Bob Scholte), Edmund Fritz’ ..Singsing Babies", onder lei ding van Leo Leux (vleugel E. Kirsch), 10.00 Vaz Dlas, 10.1511.10 vervolg programma 9.15, 11.1012.00 Gramofoonplaten. Iemand verlangt mijnheer den baron te spreken, zeide hij. Wie is het dan? vroeg kregel de speler, die een goeden zet gedaan had en het spel ongaarne onderbrak. Er is iemand hier, die uwe edelheid gaarne wenschte te spreken, gaf de oude be diende ten an woord met een stem, die, naar zulks Antoinette toescheen, van Inwendige ontroering trilde. Wie dan? Kun Jij je niet duidelijker uitdrukken? bromde de baron opnieuw, zon der nochtans op te staan. Nu trad Leblhan op zijn teenen naar zijn meester en fluteerde hem zacht een paar woorden in bet oor. die den vrijheer deden sidderen. •si Excuseer, eerwaarde, zeide hij, terwijl bij met moeite ópstond. Gelieve mij te ver ontschuldigen, ingeval ik nog niet aanwezig mocht zijn, wanneer je ons verlaat. Dit zeggende, verliet hij bet salon en volg- in verband met een z.g. antl-republikeinsch complot. De benaming „complot", zeide Oalazza, is op zich zelf reeds overdreven, daar de ver richte arrestaties waarschijnlijk geenerlel verband met elkaar houden. Anderzijds heeft ue zoon van den vroe- geren dictator, Antonio Primo de Rivera, aan de pers een schrijven gericht, waarin hij verklaart, dat allen, die hem kennen, heel goed weten, dat hjj de dwaasheid niet zou begaan, om een monarchistisch com plot te smeden. Hjj voegt hieraan nog toe, dat hjj den geestelijke, die tegelijk met hem gearres teerd werd, zelfs in het geheel niet kent en dat hij den commandant der infanterie, die eveneens gearresteerd werd,: naam kent. Zaterdagnacht is te Brussel brand uitgebroken in een bakkerij, waarbij vijf personen zware brandwonden opliepen. Drie hunner zijn aan de oekomen verwondingen overleden. Twee vrouwen sprongen uit een raam van de tweede verdieping op straat. Een kar, waarin negen personen ge zeten waren, werd op den spoorwegoverweg te Burgos (Spanje) door een trein gegre pen en over een afstand van ongeveer een KM. meegesleurd. Drie personen werden gedood, zes gewond, waarvan twee zwaar. heb medelijden en help mij! herhaalde Ouillaume, die zenuwachtig op de leuning van een fauteuil steunde. Wel, monsieur, ik begrijp Je! Je hebt geld noodig, en dat is bet, wat je naar den vaderlijken haard terug brengt, dien Je in twaalf Jaren niet bezocht hebt! Ja vader, u heeft het geraden; ik heb geld, veel geld noodig, bekende hij met schier klanklooze stem. En toch legde hij op deze vier laatste woorden, zulk een nadruk, dat de baron verschrikt Zich oprichtte. Jij hebt mijn naam onteerd! schreeuw de hjj met trillende stem. Neen, vader, niet in de oogen der wereld, maar in mijne eigene, in de uwe, wanneer ik er niet in slaag van uwe goed- DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding, 11.05 Lezing, 12.20 Orgelconcert door Edw. O’Henry, 1.20 Leonardo Kemp en zijn orkest, 225 voor de scholen, 4.50 Lichte mu ziek. Trocadero Orkest. 5.35 Klnderuur. 620 Berichten, 6.50 Populaire Muziek uit West Europa (gramofoonplaten). 7.10 Fransche causerie, 7.40 Variété-programma, 9.209.35 Berichten. 9.40 Orkestconcert, oa. Danse Macabre St Saëns en Kalscr-Marsch, Wag ner. 10.40 Mozaïk. 10.5512.20 Dansmuziek, Roy Fox en zijn band. De Zaterdag gehouden zitting over den partijdag van de Oostenrljksche soclaal-de- mocratie begon met een omvangrijk referaat van dr. Otto Bauer over den economlschen en politleken toestand. Spreker had het oa. over de onder de ar beidersklassen heerschende vertwijfeling en verbittering, die tengevolge van de dagelijks toenemende werkloosheid een grooten ont vang hadden aangenomen. Bij de arbeidersmassa’s komt daarom het denkbeeld op, den Gordlaanschen knoop met geweld door te hakken. Echer zou men zijn plicht tegenover de arbeiders verwaarloozen. wamjeer men de Oostenrljksche arbeiders niet voor onbezon nenheden zou waarschuwen. Het gaat om de gansche toekomst der Oostenrljksche ar- beldersklase. Zelfs wanneer het zou gelukken, door een revolutionnalre daad de macht te veroveren, dan zou men volstrekt niets met die macht kunnen aanvangen. Een revolutionnalre dictatuur in Oostenrijk zou niet eens 14 dagen lang stand houden. PARUS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.0512.50 en 1.25 Gramofoonplaten, 8.20 ,AIda" (gramofoonplaten) opera van Verdl, Artisten van de Scala te Milaan. Het communistische referendum voor ont binding van den Brunswjjkschen Landdag is mislukt. Van de 352.724 kiezers hebben slechts 41.289 Ja gestemd, terwijl de meerder heid. die noodig was om het referendum te doen slagen 176.363 stemmen bedraagt. Naar later bekend werd, hebben de on- derhandellngen van den Dultschen ambassa deur te Parijs, von Hoesch, en den Fran- schen minister van Financiën, nopens de bijeenroeping van de Deskundlgen-commissie der Bank voor Internationale Betalingen ge leid totovereenstemming in zooverre, dat de beoordeellng der credieten op korten ter mijn bij het onderzoek naar de betallngsca- pocltelt van Duitschland zal voorbehouden blijven aan de regeerlngaconferentie, welke sprong hjj op, en bleef zwijgend en onbe weeglijk voor hem staan. De vrijheer was de eerste, die het zwijgen verbrak en zeide zonder merkbare opgewon denheid op zijn gebiedenden toon: Wel, mon sieur, wat hebt ge mij te zeggen? Wat voert Je tot my terug? Vader, gaf Guillaume met mokkende stem ten antwoord, Ik wend mij tot u Ik doe een beroep op uw medelijden.... op uwe barmhartigheid!.... HU was doodsbleek, en zijn vader merkte wel op, hoe elk woord hem een vreeseljjke selfbeheerschlng kostte. Spreek, ik luister, zeide de baron, die valer dan zijn zoon was en langzaam terwijl Guillaume voor hem ZEESEN, 1635 M. 6 50 Orkestconcert on der leiding van K. List, 8.05 Actueele voor dracht, 9.30 Berichten en hierna tot 1120 populair Orkestconcert. nadat door de Commissie der Bank voor Intenatlonale Betalingen rapport zal zijn uitgebracht, bijeen zal komen. De Fransche regeering handhaaft evenals vroeger haar standpunt dat de commissie van de bank de betahngscapacitelt van Duitschland uislui tend mag beoordeelen van het standpunt der herstelbetalingen en dat de par ticuliere schulden bij de opstelling van het trekking mogen hebben op bijzaken. Door tot dusver onbekende oorzaak gisteravond brahd uitgebroken In een schuur te Trebur bij Oroos-Gerau, een plaatsje van ongeveer 2000 Inwoners. De vlammen sloegen spoedig op de bijgebouwen over en binnen zeer korten tijd stond het halve dorp tn brand. Met razende snelheid greep het vuur om zich heen. Verscheidene hulzen en een tiental schuren vormden in een oogwenk een vuurzee. Tot dusverre zijn nog geen menschen levens te betreuren. Veel vee en graan gingen vlammen verloren. Daar de plaatselijke brandweer niet vol doende was. om het vuur te bestrijden, moest de brandweer van Main» assistentie ver- leenen. aan eerst moeten gelooven! Dat is een treu rig pand, hetwelk Je mij daar aanbiedt! Ouillaume beet zijn lippen ten bloede, om zich te dwingen te zwijgen. Uit zijne oogen echter schoot een wilde vlam van toorn wegens de doodelijke beleedlglng, hem zoo- even toegevoegd. Ach, als dacht hij. Het pand, dat Ik eiseh, ben Jijzelf, ging zijn vader ongehinderd voort, het is je werk! Laat eens zien, wat ken Je zooal? Zijn Je In deze vier jaren, waarop Je op alle boulevards van Parijs hebt loopen lantert an en, nog eenige vruchten van Je studietijd bijgeble ven? Ouillaume antwoordde niet. Men prees, als ik mij niet vergis, je talent voor t schilderen! Toeken, schilder doe wat Je wilt, maar doe iets. Dat is altijd nog eervoller voor een edelman, dan arme kantoorbedienden bij het spel geld af te troggelen en tot misdaad te verleiden! Welk een foltering voor Ouilaume! stond reeds op ’t punt naar de deur te snel len en dit pijnlijk onderhoud af te breken, hetwelk zijn vader voor hem zoo vernede rend maakte. Maar zijn geweten sprak nog luider dan zijn trots. Vader, mompelde hij, terwijl hij met de uiterste krachtsinspanning den toon be streed, die als vuur in zijn gemoed laaide. Vader, ik ben tot alles bereid. Mijn goede wil echter kan het gebrek aan talent niet vervangen. Men prees mij els dilettant. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20; 9.35 tot 11.05; 11.05 en 11.30 Gramofoonplaten, 12.251.50 Orkestconcert. 4205.20 Orkest en Solistenconcert, 720 Avondconcert, 820 „Der Dokter Eisenbart”, hoorspel van J. Winckler, 9.20 Berichten en sluiting. Na beëindiging van de laatste gemeen schappelijke zitting, van de Duitsch-Fransche economische commissie, is van Fransche zijde het volgende communiqué uitgegeven: De Duitsch-Fraftsche economische com missie heeft de werkzaamheden van haar eerste zitting Zaterdag geëindigd. In haar slotzitting heeft de commissie kennis geno men van de resultaten van het onderzoek, waaraan de afzonderlijke problemen Vrij dagmiddag door de deskundigen zijn onder worpen. De voorzitters van de verschillende sub commissies hebben er rapport over uitge bracht hoe de deskundigen hun taak opvat ten en met welke middelen zij deze dennen op te lossen. De economische commissie stelde vast, dat met betrekking tot alle problemen die be trekking hebben op de Fransch-Dultsche economische samenwerking, reeds thans gun stige vooruitzichten worden geopend. Met eenparigheid van stemmen werd erkend, dat dit streven in den geest van internationale samenwerking moet worden voortgezet en wel met het uitspreken van den wensch, dat in ieder geval zoo noodig tot totaaloplossin gen te komen die dienstig kunnen zijn voor het herstel van de Europeescbe economie. Verder is besloten, dat de 4 subcommissies hare werkzaamheden zullen voortzetten. De eerste subcommissie zal in overeenstemming daarmede op 15 December gemeenschappelijk met de derde subcommissie In Berlijn bij eenkomen. De tweede subcommissie zal op 27 en 28 November in Parijs bijeenkomen. Ten slotte werd overeengekomen, dat de subcommissies intusschen in permanent con tact zullen blijven, teneinde de taak van de commissies voor te bereiden en de doorvoe ring daarvan te lelden. schelden voelen opvatting. de Leblhan, die hem met een brandende kaan voorging. Commandant, zeide deze, de handen vouwend, terwijl hU op zijnen beer een blik wierp, waarin hij al de teederheld, trouw en aanhankelijkheid zijner ziel legde. ’t Ia goed, laat mij met rust, stiet de vrijheer er borsch uit en gaf hem een toeken zich te verwijderen. De matroos gehoorzaamde. Wanneer hij een oogenblik gewacht had, sou hij gezien hebben, boe „zijn commandant” bij de deur bleef staan, alvorens de hand op de kruk te leggen, en mompelde: Zoo, is hij dan toch eindelijk terugge komen. Te Maagdenburg heeft de Duitsche Rjjks- minister van financiën, dr. Dietrich, een re devoering uitgesproken, waarin hy de we reldcrisis besprak en de vertrouwenskwestie. Spr. zette om. uiteen, dat Amerika nog ver verwijderd is van de gedachte aan schrapping der oorlogsschulden, aangezien het vreest, dat Europa de vrijkomende be dragen voor bewapening zou gebruiken. Het is de regeering gelukt een stilstand in de herstelbetalingen te bereiken zonder inbreuk te doen op de verdragen hetgeen een ca tastrophe zou hebben doen ontstaan. De mogelijkheid om door uitvoer van goe deren het op een klein gebied levende volk van 64 millioen te voeden, wordt steeds moeilijker. De meeste staten streven er naar door verhoogde invoerrechten zich te sluiten voor den Invoer. De gedachte van een „Binnen-wirtschaft" is door spr. steeds met mate en bedacht zaamheid vertegenwoordigd. De landbouw heeft in de komende moeilijke tijden een geweldige beteekenls voor de voeding van het volk. De werkloozen moeten onder alle om standigheden weer aan het werk gebracht worden, zelfs wanneer leder per week een dag minder of per dag slechts zes uren zou moe ten werken. In Duitschland moet een tegen crisis beschermd arbeider worden in het leven geroepen, die door het verwerven van een stuk land uit de groote stad kan komen ea het ontbrekende werk kan vervangen door bewerking van zijn stukje grond. Midden stand en bourgeoisie moeten zich aaneenslui ten op het uur des gevaars tot een krachtig geheel. Maar ik ben er verre vanaf een kunstenaar te zijn. Ik verlang niets, dan alleen je arbeid, de arbeid, die alles loutert, de arbeid, die het beste zoenmlddel is voor je schuld. Werk en laat het overige aan mi) over. Kan ik nog heden naar Parijs terug- keeren? vroeg Ouillaume. Ik zou nog voor den sneltrein morgen te twee uur aan t station kunnen zijn, als u zoo goed wlldct zijn mij met uw rijtuig erheen te laten brengén. Parijs is niet in mijn plan gelegen, antwoordde zijn vader kortaf en stond op, als wilde hij te kennen geven, dat hij het gesprek als geëindigd beschouwde. Dan. vader, wijs mij een verblijfplaats aan. Of zoudt gij van mij verlangen, dat ik naar Roche-noire terugkeer? Neen, neen, zeide monsieur De Guitry met klaarblijkelijke inspanning. Er is geen plaats onder mijn dak voor den oproerigen en onnatuurlijken zoon, zoolang hl) zyn misdrijf niet heeft uitgeboet! Het hangt van jou af, den tijd van je ballingschap te ver korten! Ik ben ech er niet van zins. Je een vrijheid te geven, waarvan je een zoo sleclic gebruik gemaakt hebt. Ongelukkigerwijze is het vaderlijk gezag zoo machteloos in onze dagen, en er bestaat geen wet. die d ze hei ligste der goddelijke instellingen te hulp komt. Doch hoor mijn besluit! sen: (tusschen haakjes het vorige aantal tels, behaald bjj de verkiezingen in 1927): Soc. dem. Centrum Communisten IComm. oppositie Duitsche V. P. Stainsp. Rad. dem. Chr. Soc. Volksdlenst Volksrechtp. Hessisch Landv. Duitsch Nat. V. P. Soc Arb. Partij Nat. Soc. De nationaal-socialisten zyn dus met een groote winst uit de stembus gekomen. Nadat Donderdag reeds een 40- tal roei- en zeilbooten aan het vuur ten of fer viel, is thans in het Oosten van Beriyn aan den Rummelsburger See wederom een bootenhuis afgebrand. 6 Motorbooten en 15 zellbooten zyn een prooi der vlammen ge worden. BRUSSEL. 508 en 338 M. 508 M.: 5 20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten, 820 Orkestconcert. Spaansch programma o.a. Spaansche dansen van de Falla. 338 M.: 520 Orkestconcert, 630 Gramofoonplaten, 8.20 Orkest- en Sollstenconcert, o.a. Fant. „Rl- goletto" Verdl. ROME, 441 M. 8.20 Orkestconcert o.a. Menuet, Boccherini. Tevens tooneelultzen- ding. DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsluitend K.R.O.-pro- gramma. 8.00—9 15, 10 00—1130 Gramo foonplaten, 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15—1.45 KRO-trio, concert, 1.45 Orgelcon cert Pierre Palla (gramofoon), 2.00 Vrou wenuurtje. 3.00 Gramofoonplaten, 4.00—620 KRO-Salonorkest onder leiding van M. van ’t Woud. 6.20 Bedryiscontróle-cursus, 6.45 Engelsche les, 7.10 N. van Poll: „Loon en Maatschappij." 7.458.00 Verbondskwartier- tje, 8.00—1030 Studio-opvoering van ,,r>» Konlng drinkt” fresco in drie paneelen van J. Janssen, Ver. Rotterd. Hofstadtooneel on der leiding van C. v. d. Lugt-Melsert, 10.30— 12.00 Kon. Milit. Kapel onder leiding van C. L. Boer (gramofoonplaten), circa 9.30 Vaz Dias. Nadat de Ronde-Tafelconferentie te Lon don langen tyd niets van zich had laten hooren, komt, vrij plotseling, na het verzoek uit Indië aan Gandhi, om terug te keeren, het einde in het zicht. Resultaten, welke men verhoopt had, heeft deze conferentie niet opgeleverd. De gedeeltelijke overeen stemming in de minderhedenkwestie is wel het voornaamste, wat bereikt is. En zelfs dit wordt nog door Gandhi bestreden. Hy toch is van oordeel, dat de oplossing van het minderhedenvraagstuk niet nood- zakeiyk is voor het samenstellen van een constitutie voor Britsch-Indië. En in zyn opvatting, welke een verkleining inhoudt van het bereikte resultaat, staat hy tegen over MacDonald, die vertrouwt, dat het bereikte resultaat ten aanzien der minder hedenkwestie den grondslag zal vormen voor een gunstig elndsucces. Ook in ander opzicht in deze zaak zyn beide mannen tegenover elkander komen te staan, doordat Gandhi geweigerd heeft MacDonald te aanvaarden als scheidsrech ter in de minderhedenkwestie, niet om diens persoon, maar omdat hy de Engel sche minister-president is. By dergeiyke op vattingen zal het uiterst moeilijk zyn, een bevredigende oplossing te kunnen vinden. Wat Oandhl wenscht. zooals een onlangs nieuw-verschenen boek over hem meldt: een volmaakt Indië, waarin allen zonder onderscheid in de grootste broederschap met elkander leven en waarin allen, ook do vrouwen, geiyke rechten krijgen, waar slechts een kleine legermacht noodig zal zyn, zoo’n volmaakte staat is niet met een hand-omdraaien te bereiken. Wys en voor zichtig beleid van zich hun verantwoorde- Hjkheid bewust zynde bestuurderen en sa menwerking tusschen hen, die zich nu ge- door ernstig verschil van zal meer bydragen tot een ge lukkig eindresultaat, dan zich te plaatsen eenzelfde onverwrikbaar standpunt, als deze tweede Ronde-Tafelconferentie biykt te zyn gebeurd. Het proces tegen Alfonso Graaf Romanones heeft verklaard, dat hy in Het proces tegen ex-konlng Alfonso, wegens den aanslag op het Spaansche parle ment. de verdediging des konings op zich zal nemen. Voor een vergadering van de na ttonaal - republikelnsche party heeft de voorzitter van de legercommissie van de Fransche Kamer, Fabry, een rede gehouden, waarin hy sprak over Frankryks rol by de pogingen om tot ontwapening te komen. Frankrijk is van meening. aldus Fabry, dat de aanvaller automatisch aangewezen moet worden en terstond moet worden gestraft. De aanvaller te die staat, die arbitrage afwyst en naar de wapens grypt. Frankryk is bereid, dien aanvaller met alle middelen te bestrijden. Als men echter vraagt, welke staten nog meer bereid zyn, deze verplichting op zich te nemen, dan stuit men overal op doove- mansooren. Fatery verklaarde woordeiyk: „Wanneer In Duischland zekere lieden spreken over gelijkheid van bewapening, misleiden zy be wust het publiek. Tusschen twee volkeren, wier bevolking en productie op het gebied van oorlogsmateriaal, evenals op het gebied van transportmogeiykheden, zoo in den grond verschillen, en die in aardrijkskun dig opzicht en van het standpunt van mi litaire operaties zoo gunstig en zoo ongun stig lan gesteldheid zyn-, als Duitschland en Frankrijk, zal er nooit een gelykheid van bewapening kunnen bestaan. Duitschland poogt door den etech naar gelykheid alleen maar zyn bewapenlngsvoorsprong terug te krijgen.” Op de ontwapeningsconferentie zal men een verwarring der gemoederen vinden. Een gelykmatlge ontwapening van alle staten Is onmogeiyk, aangezien de werkeiyke bewape ningen n.L de bevolking, de chemische fa brieken, de Industrie, laboratlroa, vliegtuigen, spoorwegen en wegen zich aan iedere beper* king onttrekken. Betrekkelyke formules zyn leugenachtig, aangezien men geen vergeiy- klngen kan maken. Een Ryksweersoldaat die 6 of 12 maanden heeft gediend, zal een Fransch soldaat, die 6 of 12 maanden heeft gediend, tegenover zich vinden. Fabry keerde zich ook tegen de beperking van de oorlogsbegrooting, aangezien dit geen aanvaardbare oplossing vormt. Het eenige middel Is de schepping van een in ternationaal leger, sterk genoeg om den wil van den Volkenbond door te zetten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2