FDQJC vRi&rsoeriS Gemengd c^Cieuws Voor de Huiskamer I te Uit de Twentsche Textiel-Industrie Fantasie Een paar inbrekers gepakt KUNST EN KENNIS FAILLISSEMENTEN KERKNIEUWS Een kind ontvoerd Een- winstgevend bedrijf Het beslag bij Sarrasani BOEKBESPREKING Mijn-ongeluk Nachtelijke overval op een auto BINNENLANDSCH NIEUWS Goede vangst van de Tilburgsche politie Fabriek van doctors- diploma’s Aalberse tot voorzitter gekozen van een zenuwachtig bediende De „roofoverval” Oosterbeek Hooge Raad van Arbeid Het royement van Mr. v. Doorne Rheumatiek genezen de Alleen staking by Jannink De weldadigheidspostzegels Uitgifte In Nederland Feilde verschijnen. Verschillende diefstallen opgehelderd Het AVRO-bestuur weigert medewerking Naar de stratosfeer Voor de tweede maal en vermakéiyk De dader de vader beperkte winkelier, Ooster De rechter niet meer noodlg. het De te De automobilist was op rijn qui vfw. Arbeider gedood. Met een motorrijwiel er van door De pret was van korten duur. Uitvaart van oud-pastoor A. G. van den Berg plaatse niet waarom hy toorbedlende. De „Neue Augsburger Ztg.” meldt eenige I nadre bijzonderheden over de tweede bal der ter antwoord deze den den zijn te ..Hier lon-opstijging. die het bereiken van de stra tosfeer ten doel heeft. Nóch Piccard zelf nóch Kipfer zullen aan dezen ballontocht, waarbij men een hoogte van 16.500 M. hoopt te be reiken, deelnemen. De physicus Cosyns, een leerling van Piccard, die zich met de studie der kosmische straling heeft beziggehouden, zal ditmaal de opstijging wagen. Piccard draagt zorg voor de voorbereiding. De ballon zal met slechts 2000 M3 waterstofgas wor den gevuld. In verband met de kwestie tusschen gemeentebestuur van Heerlen en de direc tie van het circus Sarrasani, welke kwestie in kort geding voor den President der Haag- sche rechtbank is behandeld, wordt mede gedeeld, dat partijen in onderhandellng zijn getreden over een schikking. Als voorwaarde hiervoor was in de eerste plaats van de zijde van Sarrasani gesteld, dat het beslag op de wagens van het circus zou worden opgeheven. De opheffing van dit beslag is inmiddels geschied. Wat het overige beslag op de ontvangen gelden van voorverkochte kaarten betreft, hierover zal een minnelijke schikking worden getroffen in dien zin, dat door Sarrasani een zeker bedrag als zekerheid zal worden gesteld. Hangende de daartoe leidende onderhan- delingen hebben partijen den president der rechtbank verzocht zijn uitspraak in het kort geding voorloopig uit te stellen, en voor het geval de te treffen schikking door par tijen zal zijn onderteekend, deze uitspraak niet meer te geven. Uitgaven Gebr. Kluitman, Alkmaar fa. Kluitman blijft zorgen voor mooie nieuwe jongens- en meisjesboeken, wat in den komenden St. Nicolaastijd te pas kan komen „Suus gaat uit kampeeren,” is een vroolijk gekozen het lid van dien raad, H. P. Gelder- man. Het advies van den raad over de wijziging van de Arbeldswet-1919 in verband met het aanvangsuur van broodbakkerijen, werd aan gehouden ten einde nog nader onder de oogen te zien of andere oplossingen mogelijk zijn dan het voorstel van den Minister. Tevens zal de commissie die over dit onder werp advies zal uitbrengen met enkele leden uit het banketbakkersbedrijf worden aange vuld. bedrag van Mlddelrib Opge' ii Nov. F. G. H. ii Nov. G. T. ii Nov. N.V. en Veevoeder Mij., Rotterdam. ii Nov. P. v. d. Ent Czn., Rhoon. 11 Nov. D. J. A. Chr. Florijn, Rotterdam. Zaterdag kwamen de hoofdbesturen vier textlelarbeldersorganlsaties bijeen vaststelling van het te verzenden aan den rijksbemiddelaar. Er werd in vergadering volkomen overeenstemming be reikt en besloten werd aan ir. van IJsselsteijn het volgend telegram te zenden: ..Kunnen uw bemiddelingsvoorstel inzake de loonsverlaging niet aanvaarden. Gebleken is. dat tegen deze loonsverlaging niet gestaakt zal worden. Betreffende de kwestie-Jannlnk, die los staat van de algemeene loonsverla ging is besloten aanstaanden Maandag (he den) de aangekondlgde staking te doen in gaan. Ben jongeling uit Middelburg verliet de ouderlijke woning, liet zich per auto naar Kruinlnged brengen en wist van een mo- tortiandelaar aldaar een motorrijwiel van 860 voor een proefrit los te krilgen onder voorwendsel bet rijwiel te willen koopen. De jongeman kwam niet terug maar reed in de richting Antwerpen. Onderweg was de benzine op en de avonturier had geen cent op zak. Hij liet het motor-rljwiel onbeheerd aaa den V«C «t**D en verruigde te voet zijn terug, waar hij ter beschikking justitie is gesteld. Vernietigd op grond van hooger beroep door het Hof Arnhem. ii Nov. J. L. Legerstee, Zutfen. ;eheven_ wegens gebrek aan actief H. Meijer, Rotterdam. J. van Loon, Rotterdam. Peeveema Peulvruchten Vrijdag heeft te Ottersum bij Gennep in allen eenvoud de begrafenis plaats gehad van den oud-pastoor der St. Lidulna-pa rochie alhier, den Zeereerw. heer A. G. van den Berg. Mgr. H. J. M. Taskin. neef van den overledene, droeg in de kloosterkapel de H. Mis van Requiem op met assistentie van de pastoors B. P M. de Jong en A, P. van Eeden, oud-kapelaans van pastoor van den Berg. De kapelaans Bik. Molenaar en A. J. Clarijs der St. Liduinaparochie. dr. Ver hoeven. pastoor J. A. M Krook uit Hille- gom. pastoor H. B. J. Warnlnk uit Kwints- heul. peter Wildenburg C. S. 8p. de kerk meesters Schröder en Peters en X school hoofd A. Hooft van Huysduynen woonden de plechtigheid bij. Zaterdagmorgen werden in de St. Lldui- nakerk aan de Schenkkade de Lauden ge zongen, waarbij pastoor P. H. Wij tenburg agens was. de kapelaans Bik en Molenaar assisteerden en kapelaan Clarijs cerémonla- rius was. Vervolgens droeg Mgr. Taskin een plechtige H. Mis op. Het parochiale zangkoor zong de Requiem mis van Perosi. In het priesterkoor merk ten wij o m. op kanunnik H. A. Th. van Dam. deken van 's-Gravenhage, deken J. C. F. Jansen van Zoeterwoude, de eere- kanunniken W. F. H. Jansen en H. J. van de Ven de pastoors Wijtenburg, Bulters O. F. M„ Gilessen O. F. M„ Postma, de Jong, Beysens, Annegam, v. Mierloo uit Voorburg, van Buchem uit Rijswijk, oud-pastoor Ij zermens uit Heemstede en verschillende klasgenooten van den overledene en veel andere geestelijken. In de bijna geheel gevulde kerk zagen w- onder de parochianen de ministers Deckersen Verschuur en de Kamerleden Hermans en Schaepman. Kerk-, arm- en schoolbestuur waren vertegenwoordigd, evenals verschillen de parochiale corporaties. Een tweetal Eerw. Zusters vertegenwoordigden het wees- en oudeliedenhuis te Rotterdam, waar pasoor vna den Berg recor is geweest. Na de plechtigheid besteeg mgr. Taskin den kansel voor het uitspreken van een gedachteniswoord. Op initiatief van „Vrij Nederland” is des tijds een commissie gevormd, bestaande uit ^de heeren Star Busmann, J. A Elgeman en Ribbius, teneinde een onpartijdig onderzoek in te stellen in verband met de beschuldi gingen tegen mr. J. H. van Doorne vitge- bracht door het bestuur van de AVRO en welke hierop neerkomen, dat de heer van Doorne zich zou hebben schuldig gemaakt aan zoodanige inferieure handelingen, die zjjn ontslag als bestuurslid en zijn royement d Vrande maakte indertijd aantee- kenlngen die thans werden aangevuld door vele gegevens van een oud-compiesgenoot Wim Spanjerdt. Het als lid zouden rechtvaardigen. In haar thans uitgebracht rapport ver- nfieldt de commissie, dat het bestuur van de AVRO geweigerd heeft medewerking aan Te Weenen zij twee schrijvers gearresteerd, die in contact stonden met Instellingen, die tegen hooge betaling doctors- en ingenieurs diploma's vervaardigden en leverden. Het be treft hier 'n uit Leoben afkomstlgen schrijver Kari Hutter en den in Galicië geboren dr. Noah Leiser Pohorilles. De arrestaties zjjn geschied op grond van een aanklacht uit Pforzheim Daar werd een man gearresteerd, verdacht van het verval- aeben van documenten. Deze man verklaarde, een doctorsdiploma van de philotechnische universiteit te Brussel door bemiddeling van Pohorilles te hebben gekregen. Ben huiszoeking, die daarop bij den laat ste werd ingesteld, bracht een uitgebreide briefwisseling met tal van menschen aan het licht welke door zijn bemiddeling doctors bullen hadden bekomen. Men vond brieven in bijna alle talen van de wereld. Bij de philotechnische universiteit te Brus sel gaat het om een particuliere instelling, dïe .geen recht had academische titels uit te reiken. Volgens Belgisch recht bestaat er echter geen mogelijkheid hiertegen op te tre den. Hoe lucraltf het bedrijf was. blijkt wel uit het feit, dat Hutter een groote vacantierels r.--- de Soenda-ellanden heeft gemaakt en ook naar China en Japan kon reizen. Poho rilles heeft herhaaldelijk zijn diensten aange boden ter verkrijging van academische gra den langs snelle en gemakkelijke wegen. Er werd niet de minste selectie toegepast onder de sollicitanten. Hieronder zijn slagers, wijn handelaren, schoenmakers etc. De prijs voor een titel bedroeg 1500 Schilling of hooger, al naar de positie van den sollicitant. Hutter verdiende hiermede gemiddeld 20 tot 25000 Schilling per jaar Alleen reeds In het bui tenland heeft hij een vermogen vastgelegd van 180.000 Schilling. Prof. mr. Ook in ons land zullen dit jaar wederom weldadigheidszegels verschijnen. Uit zeer goede bron verneemt het „Handelsblad" in dit verband het volgende. De zegels zullen verschijnen van 10'De cember 1931 tót 9 Januari 1932. Zij zijn gemaakt naar het. ontwerp van den sier kunstenaar G. Kiljan te Voorburg, en zij zullen verschijnen in de waarden van IJj, 5. 6 en 12 y, cent, verkoöpswaarde resp. 3. 8, 10 en 16 cent. De voorstellingen, welke er op af ge beeld worden, zjjn ontleend aan de kinderbescher ming (blinden, doofstommen en andere ge- brekkigen). De zegels zullen van het for maat zijn als het onlangs ingevoerde zegel van 36 cent. ..Margreet en haar zusje”, door Jehu. Een uitstekende, vermeerdering van de meisjes-literatuur. Met een niet weg ter ruk. kefi spanning zullen onze meisjes grif genie ten van de gebeurtenissen in het leventje van Margrefit en haar Itallaansch zusje, dat niet aarden kan in de residentiestad van Hol land, en dat o zoo hevig terug verlangt naar het gouden zonneland. Italië Een paar keu rige teekeningen van Henri Preek verhoogen de aantrekkelijkheid van dit prettige meis jesboek. boek is Inderdaad natuurgetrouw en daarom op verschillende plaatsen ruw plat. Soldaten hebben nu eenmaal geen aris tocratisch taaltje! Voor mannen die in de mobilisatie gediend hebben is het echter, bijzonder en die zullen de proeve der militaire Neder- landsche taal wel kunnen verdragen. Zaterdagmorgen had op de Oranje-Nas- saumijn II te Schaasbergen een doodelijk ongeluk plaats. De 23-jarige mijnwerker J. P. werd door een, in een remhelling naar beneden komenden wagen, doodelijk getroffen. De ongelukkige was ongehuwd en woonde te Vaals. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Hoogen Raad van Arbeid heeft de voor, zitter, de heer E. Kupers, eenige warme woorden gewijd aan de nagedachtenis van den overleden voorzitter van den Raad Prof. Dr. W. H. Nolens. In de vacature, ontstaan door dit over lijden werd bij acclamatie tot voorzitter ge kozen prof. mr. P. J. M. Aalberse. In de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer ir. J. A. Kalff werd bij acclamatie tot piaatiini ispgvmrl voorzitter meisjesboek van J. H. Brinkgreve—Entrop, geïllustreerd door C. Oudenaarden, dat op prettige wijze vertelt van kampeerleven. Jacoba Hazevoet heeft in „Grootmoeders Tuin” een boek gegeven voor 812-jarigen, waarin allerlei prettigs verteld wordt. De schrijfster heeft den waren toon te pakken, om goede maatjes te worden met haar le- zeresjes en lezertjes. De illustraties verzorgde C. Oudenaarden. „Van 3 jongens en een vrijen Zaterdag” en „Jongensleven”, beide van J. Stampertus zijn jongensboeken van het genre, dat de man nelijke jeugd graag in bezit beeft. De naam van den schrijver is voldoende bekend, om te weten, dat hij lectuur geeft, welke de jongens boeit en' hün veel pleizier verschaft. De illustraties van J. G. Kesler dragen het hare hiertoe bij. ken. Terwijl de heer Middelrlb er naar rond tastte, schrokken plotseling zijn ooren en bevroor zijn hart door een wilden, snerpen den schreeuw van zijn vrouw. .Moord!" gilde ze. .MoordI O, help mij! Help! Help! De heer Mlddelrib zat plotseling recht overeind in bed. Zijn haar stond ook recht overeind. De nacht was zoel, maar hij werd in een seconde tot ijs. „Wel allemachtig," zei hij. met bleeke lip pen. terwijl h(j in koortsachtige haast over het heele bed heen tastte „waar zijn die vervloekte beesten nou?” En een groot bol bruin dier, met een an gel even Onbarmhartig als de hand van het noodlot, kroop terzelfdertijd op langs binnenkant van het nachthemd van heer Mlddelrib, tot het dwars tusschen beide schouders zat, en toen begon het pellen naar zijn merg, en zei kalm: heb je er een." En mevrouw Mlddelrib schaamde zich over de zwakheid van haar kreten, toen de heer Mlddelrib beide armen omhoogwierp, en met een gebrul, waar de ruiten van rammelden, I uitstiet: I .Neem 'm weg. wel allemachtignogantoe, laat dan toch iemand 'm pakken!" En toen een slanke honingbij begon te krieuwelen aan de zool van den voet van mevrouw Mlddelrib. schreeuwde zij zooda nig, dat het huls beefde, en toen lag zij in een zenuwaanval. Het heele huis was nu op de been. Juf frouw Mlddelrib en de jongeheer Mlddelrib en de dienstboden drongen de kamer binnen en verhoogden de algemeene verwarring door te jammeren en oneerbiedig vragen te stel len, terwijl zjj staarden naar de gedaante van een man van eenigszins gevorderden leeftijd, gekleed in een lang nachthemd, en wild grijpend naar de onbereikbare plek op het midden van zijn rug. en daarbij een onnatuurlijken, geheimzinnlgen, boosaardi- gen dans uitvoerend bij het vroom getem perde licht van de nachtlamp. En terwijl hij danste en huilde en terwijl zij staarden en schreeuwden, had een marineblauwe wesp, die de jongeheer Mlddelrib voor de harmo nie en de afwisseling óok in de flesch had gedaan en tevens om wat leven in de mena gerie te houden, zich de pooten en vleugels af gedroogd met een slip van het laken; en na een paar voorbereidende toertjes rondom het bed, om zijn vaart te krijgen en arbelds- geest op te doen, schoot hy zich af, dwars de kamer door, en tot zijn stervensdag toe zal de heer Mlddelrib blijven gelooven, dat een der boden hem voor een inbreker aanzag en op hem schoot. Geen mensch, laat staan de heer Middel rlb zelf, kon er aan twijfelen of hij was, al thans voorloopig, afdoend genezen van zijn rheumatiek. Zijn zoontje zelfs had zich niet luchtiger en met grooter lenigheid kunnen bewegen. Maar de beterschap was niet duur zaam en de heer Mlddelrib praat er niet graag over. weg naar Antwerpen. Hij is blijkbaar tot bezinning gekomen en keerde naar Neder land terug, maar" toen hij de grens over schreed. stond de marechaussee hem op te en bracht hem naar Middelburg van Het is gisteren aan de Tilburgsche politie in samenwerking met de Amsterdamsche, ge lukt de hand te leggen op een paar inbrekers die nog al wat op hun kerfstok hebben en waardoor niet minder dan zeven inbraken, waarvan de daders tot dusverre onbekend bleven, worden opgehelderd. Het was namelijk de politie opgevallen, dat een zekere J. van K. wonende aan de Van der Aa-straat en een zekere v. d. H. wo nende aan de Ringbaan verscfiillende gouden voorwerpen en Juweelen hadden verkocht, waarvan de herkomst niet moeilijk viel te gissen. Op verzoek van de Tilburgsche re. cherche werden deze personen door de Am sterdamsche politie aangehouden en naar Tilburg vervoerd. Toen gistermiddag de trein om 3 uur 8 uit Amsft rdam te Tilburg binnenreed, ston den aai. het station een paar auto's opge steld, waarin de heeren afzonderlijk naar het politiebureau werden gereden. Inmiddels werd door den heer commissaris, den heer Preusting. een onderzoek Ingesteld in boven gemelde woningen en daar werden tal van voorwerpen ontdekt, die van inbraak afkom stig waren. Mede werden hier aangetroffen de f 7000 aan effecten, die eenlgen tijd ge leden (tijdens de Tilburgsche kermis) gesto len waren bij den heer Waaljers OTelegraaf- straat) en het gouden horloge, dat daar eveneens werd ontvreemd. De daders hebben reeds bekend verschillen de inbraken te hebben gepleegd. Uitgesproken il Nov. J. W. KIeisr, kapper, Schiedam, Nieuwe Haven 267, zaak Nieuwe Haven 265. 265. R.c. Mr. A. j. Marz. Cur. Mr. J. H. Weicker, Schiedam. 11 Nov. M. Jansen, Rotterdam, van Heusdenstraat 36. R.c. Mr. M. Franken. Cur. Mr. W. Jalink, Rotterdam. 11 Nov. H. M. van Oosterom, Rotter dam, Lusthofstraat 6a7 R.c. Mr. M. Franken. Cur. Mr. J. van Duyvendijk, Rotterdam. ii Nov. C. 't Mannetje janszoon, tuinier, Marialust, Vierpolders. Horsche Boschdijk. R.c. Mr. M. Franken. Cur. Mr. H. P. Hermans, Brielle. 11 Nov. J. P. Salomé, melkbezorger, Rotterdam, Meester Willetnstraat 64. R.c. Mr. M. Franken. Cur. Mr. I. Labzowski, Rotterdam. 11 Nov. de Handelsvennootschap onder de firma Gebroeders Droog, Schiedam en hare vennoot en C. Droog, Lekstraat 15 en M. Droog, Lekstraat 17, Schiedam. R.c. Mr. M. Franken. Cur. Mr. F. Bordewijk, Schiedam. 11 Nov. T. Koele, arbeider, Wezep, gem. Oldebroek, buurtschap Het Loo. R.c. Mr. A. Mercier. Cur. Mr. J. A. Willinge Gratama, Zwolle. 11 Nov. H. Sjollema, vroeger schoen maker, IJsselmuiden Wijk I No. 46. R-c. Mr. W. A. Vos. Cur. Mr. A. W. E. Brandsma, Zwolle. 11 Nov. H. Kin, melkrijder, de Meele, D. 51, gem. Nieuwleusen (postbestelling den Hulst-Nieuwleusen). R.c. Mr. A. Mercier. Cur. Mr. J. A. Willinge Gratama, Zwolle. 12 Nov. S. de Hi wolde. R.c. Mr. J. F. v. Beeck Calkoen. Cur. Mr. J. v. d. Geer, Heerenveen. 22 Nov. H. Peeters, koopman, vroeger Meyel, thans Mierlo. R.c. Mr. H. Diephuis. Cur. Mr. A. Vullinghs, Helmond. 12 Nov. J. J. van den Broek, koopman, Mierlo-Hout. R.c. Mr. H. Diephuis. Cur. Mr. F. de Wit, Helmond. 12 Nov. A. B. van Schaik, winkelier, Deventer. R.c. Mr. H. L. A ots. Cur. Mr. Dr. H. W. Jor dens, Deventer. 12 Nov. B. H. Stoelinga, schoenmaker, Deventer. R.c. Mr. H. L. Wilkens. Cur. Mr. Ch. J. V. Kors, Deventer. Toen Zaterdagnacht de moeder M. de V„ wonende aan de Godsachter te Franeker te ongeveer drie uur wakker werd, bleek, dat eenvoudig ”het slachtoffer was anderhalf jarig zoontje bij haar niet meer aanwezig was. Zjj was uitgeweest en had zich omstreeks middernacht ter ruste begeven. Deze vrouw leeft gescheiden van S. V. Bij onderzoek bleek, dat de deuren 4 van het slaapvertrek niet alleen open stonden, maar ook dat ft de loods, grenzende aan het slaapvertrek, een ruit was weggebroken, zoodat wordt verondersteld dat het kind daarlangs ontvoerd is. Een buurvrouw In de Schoolsteeg, zag een man met een pak on der den arm wegvluchten. Door de duister nis kon zij hem niet herkennen. De politie werd gewaarschuwd. Bij onder zoek bleek dat 6e vader de ontvoerder was geweest, die het jongetje bij zjjn ouders te Franeker onder dak had gebracht. Het jeugdig paartje leefde reeds gerul- men tijd op gesjjannen voet. De politie heeft proces-verbaal opge maakt. haar onderzoek te verleenen, terwijl daarna in de algemeene vergadering der AVRO het royement met algemeene stemmen werd be vestigd. Een voorstel van mr. Van Woeideren. den raadsman van mr. Van Doorne, om een com missie te benoemen teneinde een onderzoek naar de beschuldigingen in te stellen, werd door het bestuur bestreden, terwijl er niet over is gestemd. Hoewel nu onder de gegeven omstandig heden de commissie niet in staat is een on partijdig onderzoek naar de feiten in te stel len wegens de volstrekte weigering tot mede werking van de zijde van het bestuur van de AVRO, meent zij toch, alvorens haar taak neder te leggen, het volgende niet ongezegd te mogen laten. Het komt aan de commissie voor, dat uit het verslag der vergadering duidelijk blijkt, dat aldaar met de rechten van mr. van Door ne niet voldoende rekening is gehouden. Im mers het royement als lid van een vereenl- ging is een zoo érnstige, de eer en goeden naam van den betrokkene rakende zaak, dat deze aanspraak erop mag maken, dat de feiten, waarop dit royement wordt gegrond^ deugdelijk en zorgvuldig worden onderzocht. Een groote vergadering mag daartoe ten eenenmale ongeschikt worden geacht, daar gelaten dat deze vergadering tot een zooda nig onderzoek niet de minste poging heeft aangewend. In dit licht beschouwd was het voorstel van mr. van Woeideren tot een na der onderzoek door een commissie, in volko men vrijheid door de vergadering te benoe men, alleszins juist en de vergadering heeft geen bewijs van onpartijdigheid gegeven door dit voorstel zelfs zonder stemming ter zijde te stellen. Zoo is de commissie van oordeel, dat afge zien van de juistheid der beschuldigingen zelve, welke zjj niet heeft kunnen onderzoe ken, ten oprechte aan mr. van Doorne de gelegenheid is onthouden zich te rechtvaar digen. Een woord van afkeuring van deze wijze van handelen acht de commissie hier op zijn plaats. Genoopt door bovengemelde omstandighe den, legt de commissie hiermede haar taak neer. Aan dit rapport heeft mr. van Woeideren enkale opmerkingen toegevoegd. Hij besluit als volgt: Uit de uitspraak der commissie blijkt, in tegenstelling met wat van belanghebbende Ben dezer nachten passeerde een heer uit Venlo met zijn auto de heide, tusschen Heeze en Borneren, alwaar hjj werd stil gehouden door twee personen, die zich voordeden als commiezen. Toen de wagen stopte, bedreigden zij echter den bestuur der. Deze maakte de schijnbeweging zijn portemonnaie te nemen, maar trok zijn re volver en loste een paar schoten op de aanranders. Tegelijkertijd zette hjj den wagen in be weging en nam de vlucht. Volgens verkla ring van den automobilist zonden de aan randers hem nog twee schoten achterna, die echter geen doel troffen. De politie te Someren heeft de zaak in onderzoek. zijde steeds is bewqerd, dat veroordeeling zonder onpartijdig onderzoek heeft plaats gevonden. Dat van de zijde van' mr. Van Doorne op zoodanig onderzoek steeds is aan gedrongen. doch het AVRO-bestuur hierop niet wenschte in te gaan, geeft zéér te den ken. Terecht heeft de commissie een en ander scherp belicht en daarover haar afkeuring uitgesproken. In de geschiedenis van de AVRO zal de behandeling van de zaak-mr. Van Doorne een harer donkerste bladzijden blijven. We hebben melding gemaakt van een mislukten overval, welke by Oosterbeek zou «Un gepleegd op een bediende der Hevea- fabrieken. Deze zou, toen hij daar fietste, door een automobilist zijn aangesproken en zeifs vastgepakt met de bedoeling hem het geld, dat hij bij zich droeg, afhandig te maken De wielrijder wist echter te ontkomen aan des roovers greep. De betrokken bediende schijnt echter on der invloed van vele overvallen, den laat- sten tjjd gepleegd, een slachtoffer te zijn geworden van zijn eigen verbeelding. De -N. Tilb. Crt.” althans weet te melden, dat er van een roofoverval absoluut geen sprake 1» geweest. De bewuste automobilist, aldus genoemd blad, was de handelsrelzlger T. uit Tilburg, die op weg was naar de Hevea-fabrieken om aldaar offerte te maken. Op een gegeven oogenbllk was hij ter bekend zijnde verdwaald. den bewusten wlelrljder-kan- -die een groote som gelds bij zich droeg, den Juisten weg vroeg. De aan gesprokene, die, zooals wel aan te nemen is, ten slotte, naar aanleiding van de vele roofovervallen vreesde, dat de automobilist hem met andere bedoelingen aansprak, antwoordde niet op de vraag naar den weg, doch fietste zoo hard hjj kon weg. den ver baasden heer T. achterlatende. In de dicht- bUzljnde bewoonde omgeving deed de wiel rijder aangifte van een „mislukte roof overval" op hem en alleen aan zijn kranig optreden zou het te danken zjjn, dat hy nog met een volledige som op de fabriek aankwam. Boeren uit den omtrek, die van het geval geboord hadden, wapenden zich met rieken en hooivorken en zouden den automobilist wel eens even opvangen om hem aan de politie over te leveren. De politie van Arnhem e. o. had intusschen eveneens uit gebreide afzettingsmaatregelen genomen om den automobilist op te sporen. Deze laatste werd even later door eenige boeren aangehouden en het kostte hem veel moeite otn zich de boeren, die hU ten slotte van zUn onschuldige bedoelingen kon overtui gen, van het lijf te houden. Hij heeft zijn weg naar de Hevea-fabrieken vervolgd, daar gewoon zijn zaken gedaan, maar moest zich even later op den avond nog aan een streng verhoor der Oosterbeeksche en bij zjjn thuiskomst ook van de Tilburgsche recherche onderwerpen. Spoedig is echter gebleken, dat hjj niets kwaads in het schild voerde en -1 geworden van een erg zenuwachtig en wel licht wat fantastisch kantoorbediende. En dit was nu de mislukte roofoverval bij Oosterbeek! „Pijn en Gijn” door Fr. v. d. Vrande Andries Blitz te Amsterdam De schrijver van dit soldatenboek beeft een poging gewaagd om in beknopten vorm, de waarheid getrouw, neer te schrijven verschil, lende gebeurtenissen, welke zich Tiebben voorgedaan bij de 3e Compagnie van één der Bataillone van het 7e Regiment Infanterie, dfe tijdens de mobilisatie van 1914, als onder deel van de IVe De visie, in Brabant gelegerd waren. Fr. 13 November opgegeven door N. V. v. d. Graaf Co. (Afd. Handelsinfor- maties) Kort geleden las de heer Mlddelrib in zijn krant een artikeltje, waarin werd meege deeld, dat de steek van een bij 'n uitstekend geneesmiddel was tegen rheumatiek, en er werden meerdere voorbeelden aangehaald van menschen, die door dit verrassende mld- del volkomen genezen waren. De heer Mid- delrib herinnerde zich de scheuten rheuma tiek, die nu en dan zijn knieën doorpriem den. en hem het leven tot een last maakten. Hij contracteerde met den jongeheer Mid- delrib voor een beperkte leverantie van bijen. Voor het bescheiden bedrag van een kwartje nam de jongeheer Mlddelrib op zich, er eenige ter tafel te brengen, name lijk: zes bijen, onverschillig van welk ge slacht of welken leeftijd. Maar do heer Mid- delrib, al verkeerde hjj in onzekerheid om trent de soorten, stelde de voorwaarde, dat er althans drie gewone honingbijen bjj moes- 1 ten zijn. De laatste stralen der ondergaande zon beschenen jongeheer Mlddelrib met in de handen een korte, wijde flesch, vrij goed be volkt met drukke, booze bijen, en den heer Mlddelrib met in de hand een kwartje. Het kwartje en de flesch verwisselden van eige naar. De heer Mlddelrib verstopte de bijen in zijn slaapkamer, en toen hij er naar keek, juist vóór hjj ze wegzette, wenschte hij half, dat de proef al goed en wel voorbij was. Hij wou maar, dat de gekerkerde bijen er niet zoo druk en boos uitzagen. Met de uiterste zorg plaatste hij de flesch in een kom wa ter en liet eenige druppels op de verhitte inwoners vallen, om hen af te koelen. Eindelij! bedtijd, en «je nacht was zoel en drukkend. Onder allerlei bedrieglijke voor wendsels bleef de heer Mlddelrib door t huis heen dwalen, tot alle anderen in bed wa len, en toen zocht ook hij zijn kamer op. Hij draaide de lamp laag, totdat haar zwak ke schijnsel schemerig aandeed als een doo- denllchtje. De heer Mlddelrib ontkleedde zich lang zaam. zeer langzaam. Toen hij eindelijk ge reed was, zich neer te vleien in zijn vredige legerstede, loosde hjj een diepen zucht, zoo vol van zorg en kommernis, dat mevrouw Mlddelrib, die er wakker van werd, zeide, dat het misschien maar beter was. als hij dien nacht op bleef zitten, als hij zooveel pijn kreeg bij X In bed stappen. De heer Mlddelrib loosde nog een zucht, maar zei niets en kroop in bed. Nadat hij een paar minuten stil gelegen had. strekte hij de hand uit en greep zijn flech met bijen. Het was niet zoo makkelijk, één by met zyn vingers uit de volle flesch op te pik ken, zonder er last van te krygen. De eer ste by, die de heer Mlddelrib te pakken kreeg, was een klein bruin honlngbytje, dat nog geen half ons woog, als je het by de ooren optilde, maar als je het by een ach terpoot ophief, woog het byna evenveel als het achtereind van een muilezel. De heer Mlddelrib kon een kreunt je niet onderdruk ken. K „Wat mankeert je?” vroeg zjjn vrouw sla perig. Het was erg hard voor den heer Mlddel rib, te zeggen, dat hij 't alleen maar erg warm had, maar toch deed hy dit. En daar hoefde hy nog niet eens om te liegen. Hy voelde zich Inderdaad meer dan warm ongeveer achtenzestig over zyn heele li chaam, en honderdzevenennegentig aan den top van zyn duim. Hy keerde de by om en drukte het krijgszuchtige uiteinde ervan stevig tegen zyn rheumatische knie. Het deed niet zoo erg zeer, als hy gedacht had. Het deed heelemaal niet zeer. Toen herinnerde zich de heer Mlddelrib, dat een honingby, als zy een vyandlgen mensch prikt, gewoonlijk haar harpoen in de wonde achterlaat, en dan wist hy, dat het eenige ding, waarmee deze by kon steken, zyn taak reeds vervulde In den top van zyn duim. Hy bracht zyn arm van onder de dekens te voorschyn en liet het ontredderd^ frag ment rheumatlekgenezing op het karpet val len. Toen, na een periode van stomme ra deloosheid. begon hy rond te tasten naar de flesch, en wou maar, dat hy wist wat hy er mee gedaan had. Intusschen waren er vreemde dingen voor gevallen. Toen hy de eerste by had beetge- kregen. had de heer Mlddelrib het dier met overhaasting naar buiten getrokken, en voor X moment de heele flesch met haar hell- brengenden inhoud vergeten, en ongekurkt in het bed laten liggen, tusschen zichzelf en zyn onschuldige vrouw. In de duisternis was er toen een stille, maar algemeene ver huizing uit die flesch begonnen. De byen, wier vleugels klam waren van het water, dat de heer Mlddelrib er op had gedruppeld om hen af te koelen en te kalmeeren, schar relden in den vflde rond over bet onderla- 575. Elndeiyk lag hun sloep tegen het kaperschip. Nu was het de kunst om ongezien van boord te komen. Enkele gewonde roovers zagen hen wel loopen maar konden hen niet tegen houden, omdat zy te veel pijn hadden. Zoo gelukte bet dus, ongehinderd tot voor op bet scbtp te komen. 576. Qelukklg, daar lag de boot voor hen. Nu was het voor Bolle- bulsje en Maywtje niet moeilijk om omlaag te klimmen. Voor Toekle echter, die niet aoo’n klauteraar was, viel het niet mee. „Ik zal wel eerst gaan," ze! de aap, „dan volgt Mauwtje en vervolgens kom jy maar. Toekle, dan kunnen wy je desnoods opvangen." Zoo geschiedde. Bollebulsje en de kat daalden omlaag en Toekle volgde langzaam.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 8