ONS BLAD PUNCH DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 EEN ROZENKRANS VAN DEN PAUS f te J OH. L AU WE RS PAVGIOP 3 ALKMAAR afgewezen verwijt Frankrijk A VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 270 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN De samenzwering in Spanje De invoer van Deensch vee VOORNAAMSTE NIEUWS r Verschrikkelijke dood Lemmer in het donker De bloembollenaffaire Onjuiste mededeelingen Dysenterie-epidemie in Belgisch Congo De Rljksmiddelen in October 1931 De roofmoord in Gorinchem Brillen en Face’s main W. M. H. PELS ZOON Schapenvleesch naar f3000.- f ?so.- ïü3us^kf 250.- «"StS" f 125.- z f so.- t-rx MHGIFTE MOET, 0l> STRAFFE ÏAR 7ERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHIEDEH OITERLIJR DRIEMAAL VIER EH TWIHTIG UREA HA HET ORGEVAL Per JlescU l}20. X2.85 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 1. J e te Tijdelijke beperking? a a Philip Snowden in den adelstand veeberen. 1 de havens van Dulsbnrr- in Grand! in Amerika aangekomen. 3000 sterfgevallen De koloniale tentoonstelling te Parijs Nederiandsche slnitlngsplechtigheden 1 Het contingent bereikt om Barometerstand 9 uur tjh.: 775 .vooruX Bijna f 6 millioen beneden de raming Drie slachtoffers Bedrijven buiten werking Botsing tusschen bus en auto Een gewonde Wielrijder aangevallen De aanvaller op de vlucht geslagen Zijn arm gebroken Een directeur gearresteerd Op de Mooksche baan onder Mook, De Tilburgsche inbraken Maatregelen te Den Haag. Reeds eestten diefstallen opgehelderd Oude man aangereden Gedeelte van den buit nog vermist Motorrijder ernstig gewond Nederlanders te Brussel gearresteerd uit ver- 0 1 r Een nieuw wérk van Kardinaal van Boa sum. “i tot een begeleiding der post- r t i Verhooging der invoerrechten in België? r i i Verhooging der Invoerrechten op vleesch en boter in België? De stall Interna ti< LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.33. t van het Ned. paviljoen op de Ie Tentoonstelling te Parijs. ra K Voor buiten Alkmaar 1 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger De politie te Brussel heeft twee Neder landers aangehouden, waarvan, wegens frau- van dus Het De buitengewone sitting van den Volken- bondsraad ter ondersoek van het conflict In Mandsjoerfje geopend. Maatregelen In Engeland tot beperking van den invoer. Staking Ruhrort. Ingediend la een wetsontwerp tot wette- Hjke voorsienlng In verband met de mede werking van Stad en Lande van Gooüaan b(j het Gooiaehe natuurreservaat. Zondagavond heeft op den Nieuwen Rijks" weg bij Delft een botsing plaats gehad tus schen een auto, bestuurd door een heer uit Rotterdam en een auto der H.TM. De auto stond rechts van den weg, doch werd niet tijdig door den busbestuurder bemerkt. Dn Rottet dammer wérd bjj de botsing zoodanig gewond, dat hij naar *t ziekenhuis te Delft moest worden overgebracht. i c •chadever- „Om mijn Bfj een dysenterie-epidemie In den Congo hebben zich reeds 3000 sterfgevallen voorge daan. Het is niet voldoende dat goed is; zij moet zelfs den meest wenden smaak voldoen. i>. p t L r 1. n n n is ge- ge- I ^^^ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal, voor Alkmaar l.— r Zondagavond reed de Weleerw. Pater Ser- vatius van 'Zenderen in gezelschap van den kapelaan van de Lutte per rijwiel over den Benthelmerstraatweg naar Oldenzaal om een bezoek te brengen aan den pastoor van de Lutte. die in het Ziekenhuis te Oldenzaal ver pleegd wordt. Eensklaps geraakte de pater ter hoogte van Huize Hulst door onbekende oorzaak het stuur kwijt en stortte op straat. Ernstig aan den eenen arm verwond werd hij ld een nabij staand huis binnengebracht, waarna de hulp van dr. Essink werd Inge roepen, die onmiddellijk verscheen, een voor- loopig verband legde en daarna den pati6nt met zijn auto naar het ziekenhuis overbracht. Bij nader onderzoek bleek, dat de arm wel op 5 i 6 plaatsen gebroken was. Nu werd ook de hulp van den chirurg dr. J. Laan inge roepen en de patiënt verder door de belde doktoren behandeld. De RUksmiddelen hebben In October 1931 ruim f 7.8 millioen minder opgebracht dan in October 1930; In de eerste Uen maanden van dit jaar ruim 54 millioen minder dan in die periode van 1930. De regeering overweegt maatregelen em den invoer van vleesch te beperken. wordt ■rjngsgeld ge- Öi den loop •■“t gedaald het is niet twijfelachtig, dat de Invoer De schipper en een bloembollen handelaar gearresteerd Het pleit Is voorlooplg beslecht: De Tweede Kamer heeft de salaris verlaging voor het Rijkspersoneel tegen 1 Maart a s. aanvaard. Dat spijt ons oprecht voor de velen, die door deze beslissing getroffen wor den, want wij schreven het reeds meermalen over salarisverlaging en de gevolgen daarvan mag men niet te licht denken: al zijn de laatste jaren de indexcijfers der levenskosten ook zeer aanmerkelijk gedaald, over *t algemeen stelt men zich nu eenmaal in op wat men als zijn min of meer gegarandeerd inkomen be schouwt en op wat men daarvoor koopen kan; in gunstiger conjunctuur spaart men wellicht wat meer, men geeft ook méér uit; en als er dan op een maal minder geld binnenkomt, dan klopt de oude rekening niet langer. In talloos vele gevallen kan zulks heel pijnlijk zijn, vooral, wanneer de spaar mogelijkheid tóch al tot een minimum Naar uit Belgisch Congo wordt gemeld, is aldaar In het district. Kwango een ernstige dysenterie-epidemie uitgebroken. Tot dus verre zijn reeds 3000 sterfgevallen door deze ziekte geteld. Pater Servatius van zijn fiets gevallen ter hoogte van café Spoeitman, is een heer, die in de richting Piasmolen reed, aange rand door een tot nu toe onbekend geble ven persoon, die plotseling van achter een boom te voorschijn kwam en den heer met een scherp voorwerp een slag tbebraeht. De aangevallene verdedigde zich met een elec- tri'che lantaarn en deelde hiermede ver schillende slagen toe. De aangevallene zelf ontving hierbij nog een^Revlgen slag op de rechterhand. Blijkbaar verrast door het ver zet, nam de aanrander hierop de vlucht De politie, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, is er tot heden niet in geslaagd den aan rander te vinden. Bij het verder onderzoek, dat de Tilburg sche recherche gisteren instelde naar de In beslag genomen goederen in de woningen der beide gearresteerden v. Kr. en H. konden reeds zestien der in den laatsten tijd ge pleegde Inbraken worden opgehelderd. Voor den leider van den Tllburgschen recherche dienst, den heer J. Stevens, die de val wist op te zetten, waarin de beruchte dieven ten slotte geloopen zijn, is dit niet alleen een schitterend resultaat van maandenlang on vermoeid werken, maar voor de Tilburgsche bevolking is het tevens een geruststelling, dat thans aan het werk van een paar ge raffineerde insluipers een einde is gemaakt. Een woord van lof voor de Tilburgsche recherche ig aekee Dist misplaatst. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels L25: elke regel meer 0.2*. r' RECLAME per regel t «-7S voer <e eerste pagina: vod» de overige pagina’s f 0.50, RUBRIEK.VRAAG EN AANBOD" I bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 0-12 Uit Brussel wordt aan het „Handelsblad” gemeld, dat de Opperste Economische Raad een regeeringsvoorstel heeft goedgekeurd, om de vooroorlogsche Invoerrechten op boter en vleesch met zeven te vermenigvuldigen. Wanneer deze regeling door de Belgische volksvertegenwoordiging wordt aangenomen, zal het invoerrecht op boter, dat thans 30 francs bedraagt, 150 francs, dat is dus f 10*0 worden en dat op vleesch 105 francs of wel f 7.35 in plaats van 15 francs. In de eerste negen maanden van het loo- pende jaar heeft ons land 4 millioen Kg. (van de 36 "4 millioen Kg. totaal) naar Bel gië uitgevoerd, dat is dus pl.m. 15 pet. Van onzen totalen varkensvleeschexport (versch), betrok België 10X millioen Kg. of ruim 40 pet. en van onzen rund- en kalfs- vleeschexport nam België bfjna 314 millioen Kg. af of wel meer dan de helft. De Ryksmiddelen hebben over de maand October 1931 opgebracht f 33 858.161.68, ter wijl geraamd was f 39 158.020.83. Over de zelfde maand van het vorig jaar was de opbrengst f 41064 505 32. De opbrengst over de eerste tien maanden van 1931 en 1930 was resp. f 367 341 683 54 en f 421.374.976.30. De raming over deze tien maanden van 1931 bedroeg f 391.590.208.30. De inkomsten ten bate van het „Wegen fonds" bedragen in October f 812.670.33 te gen f 704.644 07 in October 1930. De inkomsten ten bate van het „Gemeen tefonds" bedragen in October 1931 f 5.673.190.53. De Inkomsten ten bate van het „Leenlng- fonds 1914” bedragen over de maand Octo ber f 4 068 61233 tegen f 5326.87838 in Oc tober 1930. Op verzoek van het O. M. te Berlijn is Maandag door den rechtercommissaris van het Landgericht het vooronderzoek Ingeleld tegen Ludwig Katzenellenbogen en de vier andere leden van de vroegere directie der Schultheiss Patzenhofer A.G. Zij worden er van beschuldigd als leden a van het bestuur bij herhaling onjuiste en onware voorstellingen te hebben gegeven van den stand van zaken by hun maatschappij. Op verzoek van het O. M. is tegen Katze nellenbogen een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd uit vrees voor ontvluchting Katzenellenbogen is in Moabit opgesloten. Alia sbonné’s op dit blad lijn Ingevolge de verzekeringavoorwaarden tegaa ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Naar de „Ostrauer Morgenzeitung” meldt, is op een weide in de nabijheid van Press- burg in ongeluk Men weet, dat „Het Volk” weinig kleskeu- i rig Is In zijn middelen om „Rome en de brandkast” te bestrijden. Noch in ..De No- tekraker”, waar sedert Hahn de roode cari- catuur het katholieke gevoel pleegt te erge ren met Roomsche pastoors en dikke kapita listen als Cerberussen voor de bewaking van de brandkast, noch het hoofdorgaan der 8. D. A. P., dat dr. Poels als een landver rader voorstelde, den „fakir van Moeskroen die bloed kan wegen” als de gelijke van The- rese Neumann van Konnersreuth en dat nog de vorige maand zijn correspondenten als hyena’s beeft af gestuurd op het klooster kerkhof te Soest. „Het Volk” maakt op het oopenbltk een reclame-campagne en met sensatie en tam,- tam moet de krant er bjj de massa in ge schetterd worden. Op elk schandaaltje wordt geaasd en als het met den klassenstrijd den strijd tegen Kerk en geestelijken kan dienen, dan is het dubbel welkom voor het aanplak bord. belicht door het roode rias van de nog niet gedoofde ouwe „Amsterdamsche Lan taarn”. Zoo heeft thans een modern reo-ganlseerde aan het blad een lekker verbaaltfe aange- bracht over den „rozenkrans van den Paus.” Men\kan er in Het Volk" van Zaterdag avond anderhalve kolom over lezen in den berucaten anti-katho'ieken colportage-stijl die me» ook wel van vliegende bladen in den schandaalhardel kent De dubbele titel over twee kolom belooft al den echten „Volk”- kost: Fen rozenkrans van den Paus Door de Recherche in beslag genomen.” En dan volet het smeuïg vertelseltje dat zich „Het Volk” heeft laten aanpraten en zonder verder on derzoek van de feiten aan zijn lezers voorzet. De man had .een hoofd-eereprijs uit de loterij van Hellomare. de Vereenlglng van Roomsch Katholieke Herstellingsoorden voor Longlijders en zwakke kinderen te Amster dam” gewonnen Het was een gouden rozen krans van den Paus, meneer, het waren door den Paus gegarandeerde Iaspis-steenen en de zegen zit er nog zóó aan, meneer: er was my dadelijk duizend gulden voor geboden, meneer. Maar ik ben bedrogen, meneer, want de steenen zijn niet van Jaspis en de ketting „niet van «oud. doch slechts van blinkend metaal verguld”. En nu heeft de Officier van Justitie te Amsterdam door de Haarlemsche recherche beslag laten leggen op den rozenkrans, meneer, nadat ik hem had laten beoordeelen „by den juwelier Ci troen in de Ka'verstraat" en daar was mij medegedeeld, „dat de rozenkrans niet bezet was met jaspis-steenen. doch met een goed- kooner soort, nj lapissteenen”. enz. enz. Wat is nu de waarheid? Dat ..Het Volk” zich heeft ingelaten met een geïnteresseerde, die haar niet de volle waarheid verteld heeft. BDjC - aan niet hoocer dan f 200 wist, getracht heeft f 5000 af te tellen. Zegge vijfduizend gulden, voor welke hij de omstandigheden en het be stuur van Hellomare trachtte uit te bul ten. En toen hij zijn zin niet kreeg, is hij kwaad weg naar „Het Volk” geloopen. om zich te wreken met een schandaal-zaakje. Ziehier de toedracht der feiten: Hellomare was zoo gelukkig, door de goede bemldeling van Mgr. Eras te Rome, als eereprijs voor haar loterij ten behoeve van longlijders, een goudgekettlngde met jaspissteenen versier den rozenkrans te mogen ontvangen van Z.H. den Paus. De rozenkrans was door Z. H. zelf gewyd. Een ieder begrijpt, dat men verheugd was over dezen fraalen prijs, minder om de materieele waarde dan wel om de :deeëele beteekenis. Terwyi als eerste prijs dan ook was aangewezen een auto, werd onmiddellijk besloten den rozenkrans tot eereprijs te be stemmen. De heer Rings, aannemer var het nieuwe Herstellingsoord te Wijk aan Zee. kocht voor zijn familie eer. geheele serie van twaalf loten, waarvan er echter juist tevoren een aan den schilder Kramer was verkocht. Op dit lot viel toevalligerwijze de rozenkrans van den Paus, hetgeen den avond van den dag, waarop de trekking plaats vond, over den Huizer zender bekend werd. De verver Kramers hoorde op deze wyze van zyn ge luk. de heer Rings van zyn tegenvaller, om dat juist op het ontbrekende lot van zijn ge heele serie de zoozeer begeerde prijs was ge vallen. De heer,rings die wist dat de schil, der Kramers niet Katholiek was en dus ver onderstellen kon. dat de ‘deëele beteekenis van den prijs voor den winnaar niet zou gel den, begaf zich dien volgenden morgen naar den verver om te vragen van den rozenkrans afstand te doen en ging daarbij zelfs zoo ver, dat hy den weieerachtlgen verver ten -Jatte de som van f 1000 bood welk bedrag de ma. terieele waarde verre en verre overtrof. De verver had zijn prijs toen zelf nog niet gezien eo d«" werkelyke redenen van den heer Rings niet kunnende bevroeden, ging hy niet op het voorstel in, veronderstellende dat In antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Braat, omtrent te ne men maatregelen tot beperking van. den in voer van Deensch vee hier te lande, deelde de Minister van Arbeid. Handel en Nyver- held. de hteer Verschuur, het volgende mede: Biykens de Nederiandsche statistiek van den in-, uit- en doorvoer, werd in 1929_J»r ons land uit Denemarken lngevoerd"aan versch rund- en kalfsvleesch 200 ton. in 1930: 11038 ton, gedurende de eerste negen maanden van het loopende jaar 9049 ton. De uitvoer van vleesch in dat land direct noch indirect door regeei steund. De vlees^ilprijzen zijn der laatste maagden aanmerkelyk en 1 “2 van het Deensche vleesch. hoewel deze niet meer dan ongeveer 10 pct. van het totale gebruik van rundvleesch hier te lande be draagt, daarop een belangryken Invloed heeft uitgeoefend Aanwyzlgingen. dat de aanbiedingen van Deensch vleesch op de Ne- der'.andsche markt binnenkort beduidend zullen verminderen, acht de minister niet aanwezig. Het is den minister bekend, dat de huidige groote Invoer van versch rund vleesch ernstige ontevredenheid wekt in de kringen der Nederiandsche veehouders. Zoo- als bekend, is dezerzyds in overleg getreden met de Deensche regeering over de vraag of het mogelyk zou zyn, dat van Deensche zijde de uitvoer van vleesch naar ons land kon worden beperkt Deze stappen hebben niet tot het gewenschte resultaat geleld. Thans worden dezerzyds maatregelen over wogen om den invoer van vleesch te beper ken. Indien het onlangs Ingediende invoer- contlngenteerlngs-wetsontwerp tot wet wordt verheven, zal worden overwogen of daarvan gebruik kan worden gemaakt om den invoer van vleesch tljdeiyk te beperken. Regecrtna'som stel, om de invoerrechten op boter en vleesch met seven te vermenig vuldigen Volgens den directeup-generaal der ge heime politie te Madrid zyn naar aanleiding van het monarchistisch complot nog eenige arrestaties verricht. De in de kerk aangehouden personen zyn weder in vryheld gesteld, nadat hun een boete van 1000 peseta’s was opgelegd. Het aantal by het complot betrokken per sonen zou 500 bedragen, verdeeld In kleine groepen van 30. De eigenlijke organlsaor der samenzwe ring zou een zekere Fernandez uit Cordova zijn. Verschenen is de Memorie van Antwoord g—de-^gaterstaatsbegrooting voor 1932. of tot nul gedaald is. Door welke omstandigheden dan ook. WIJ zijn daarvan ten volle overtuigd en wij voelen het met de getroffenen mee, maar Juist daarom mag men ons niet verwijten (zooals In een ons toege zonden schrijven gebeurt), dat wij op salaris- en loons-verlaging zouden heb ben aangedrongen. Wanneer wij tot op heden, zuiver za kelijk, het krisisvraagstuk beschouwden en daarbij ook de kwestie van salaris en loonsverlaging behandelden, dan ge schiedde dit enkel en alleen tot voor lichting van onze lezers, tot sociaal-be- doelde voorbereiding op wat wellicht on vermijdelijk zou zijn in het welbegre pen belang van een leder, wien dit aan ging maar in ieder geval niet tot be vordering van een verlagingscampagne. Hoe hooger de salarissen' en loonen kannen blijven, des te liever zal het ons zijn, en des te ongedeerder zullen wij naar onze meening door de krlsis héén komen; wij schreven dan ook reeds dat het middel van loonsverlaging tot bestrijding van de krlsis zoo kort en zoo weinig mogelijk gehanteerd zal mogen worden. Wat betreft de salarisverlaging voor het Rljkspersaneel: het’zou ons iets liefs waard zijn, als de Intemationaal-ekono- mlsche toestand op 1 Maart aA. zóóda nig was, dat de regeering van heel de verlaging mocht willen en kunnen af zien. Er zou intusschen dan wel zooiets als een klein wondertje moeten gebeuren, maar.... wij zouden zoo’n klein won dertje zéér op prijs stellen. Zóó gaarne zouden wij het welvaarts peil behouden willen zien. Zoolang een dergelijk wondertje ech ter niet in het vooruitzicht is, zal de re geering moeten vasthouden aan haar voorzichtige taktiek. In het belang van héél ons volk. Omtrent bet vinden te Woerden van een pakje bankpapier, In een bed verstopt, in de woning van den dader van den roof moord te Gorinchem, kan thans nog wor den medegedeeld, dat niet het geheele ver miste bedrag is gevonden, doch slechts een bedrag van f 4800. Van de overige 1300 gulden is op het oogenblik nog niet bekend, In verband met de hoog verzekerde, ver loren gegane lading bloembollen, waarover wy reeds eerder hebben bericht, is de schipper van het vaartuig „Vertrouwen” aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. Verder is, naar het „Handelsblad" bericht, een bloem bollenhandelaar uit wyk aan Zee na ver hoor te Dordrecht, aldaar ter beschikking van de justitie gesteld. In het geheel bevin den zich thans arte personen voor deae zaak in arrest. 500 deelnemers aan het complot Tsjecho-Slowakye een vreeselyk gebeurd, waarbij drie menschen- levens verloren gingen. In den laatsten tyd hadden de soldaten op die weide oefeningen gehouden. Hierby sehynt een handgranaat verloren te zyn gegaan. Door den commandant werd voor het vinden van de handgranaat een beloo- nlng uitgeloofd van 25 Tsjechische kronen. Vier herders vonden de granaat en bekeken die by een open vuur Een 19-jarige herder wierp plotseling de granaat in het vuur, met het gevolg, dat onmiddeliyk een explosie volgde, waardoor drie der herders in stuk ken gereten werden. Naar „De Avondpost” verneemt, is de Haagsche politie er. met het oog op de toe nemende onveiligheid en de vele roofoverval len van den laatsten tijd, toe overgegaan een speclalen bewakingsdienst in te stellen voor de by-post-, telefoon- en telegraaf kantoren. Zoowel ’s nachts als over dag worden aeze kantoren thans aanmerkelyk vaker gecon troleerd dan voorbeen het geval was, terwyi van af het Invallen der duisternis te onge veer half vyf 's middags tot de sluiting der kantoren een agent wordt op post gezet. Practisch gesproken, wordt het daardoor onmogeiyk gemaakt, dat misdadigers ook op de Haagsche postkantoren een overal zou den beramen. Ook zyn maatregelen getroffen speciale bewaking en L Zondag hebben twee Nederiandsche plech tigheden de sluiting van de koloniale ten toonstelling te Parijs bezegeld. Des middags bood het comité van ont vangst aan het uitvoerend comité met eenige van de voornaamste medewerkers een maal tijd aan. Ongeveer 33 personen zaten aan. De heer Hartog. voorzitter van het comité van ontvangst, huldigde het uitvoerend co mité met name mr. Bock. Nederland is - WSM tegenwoordiger van de regeering de alge- meene bewondering. De gezant herinnerde aan de voorbereidselen tot de Nederiandsche deelneming te Vincennes. Dr. Koningsberger was toen’ minister van koloniën. De heer Loudon ging nog eens het schitterende fcerk na dat Nederland ter tentoonstelling ver richtte en wierp een terugblik op de prijs vraag voor den bouw van een paviljoen, waaruit da heer Zweedfjk als ■emwuinzsr te voozschyn kwam. De manier waarop deee jeugdigs architect zich van zyn taak kweet, dwingt eerbied af. De heer Moojen gaf by deze woorden biyk het er mede eens te rijn. De gezant schetste daarop het aandeel van den heer Moojen en prees diens gespierde vuist en gouden hart. Tenslotte dankte mr. Fock voor al de on dervonden medewerking. Zondagavond vulde een dichte schare Ne" derlanders de groote hal van het paviljoen. De heer Fock nam toen het woord om den weemoed van dit afscheid onder woorden te brengen. De nationale en de oranje vlag, die op het paviljoen gewapperd hebben, werden daarop voor het borstbeeld van de Koningin gelegd. Daarna volgden alle aanwezigen den heer Fock om de laatste vlag op het terrein naar beneden te halen. Toen vielen met groot geraas de Ijzeren schermen voor den ingang dicht en sloeg de heer Fock zeven maal op de groote gong, ten teeken dat het paviljoen gesloten is en biyit. Vervolgens sprak de gezant nog zijn war men dank uit aan het geheele comité. Na een korte wandeling door de zalen was de Intieme plechtigheid geëindigd. Sedert den nacht van Zondag op Maan dag. omstreeks één uur. doet zich, naar het Handelsblad” meldt, te Lemmer een sto ring in het electrisch net voor, waarvan ve le bedrjjven gisteren het ongerief ondervon den. Zoo werden o.a. de zuivelfabriek en de radlo-centrale bulten werking gebracht, ter- wyi verschillende andere bedrijven zoo goed als niets hebben kunnen uitrichten. Ook de mlstslrene. die tengevolge van den mist in werking was gebracht, heeft des nachts ge zwegen. Gelukkig vallen er in den nacht na Zondag zelden schepen de haven binnen. Reeds den geheelen dag is men van de rijde van het P. E. N. bezig de storing te zoeken, doel» tot gisteravond heeft men de oorzaak niet kunnen vinden. Met het vallen van den avond deed het ongerief zich gisteren in grootere mate woe len. vooral in winkels, waar het publiek by een' petroleumlichtje moest worden geholpen. Geheel Lemmer ligt voorts zoo goed als ge heel in het donker. Alleen de straatlantaarns, die van gas voorzien worden, branden. Speciale bewaking van postkantoren Gistermorgen heeft de motorrijder D. Etten den hoogbejaarden R. uit Doetlnchem in de Hamburgerstraat in laatst genoemde plaats aangereden. R. werd met lichte ver wondingen opgenomen en naar huis ge bracht. De motorrijder echter moest in Zooals bekend heeft de Fransche regeering vastgesteld, dat gedurende den tijd van 11 tot 30 November de Invoer van schapenvleeecti afkomstig uit Nederland, beperkt is tot 96.000 K G. Teneinde te voorkomen, dat zendingen aan de Fransche grens worden opgehouden, wanneer dit kwantum zou zyn bereikt, beeft de directie van den Landbouw door bemid deling van den Rykskeurmeester van voor uitvoer bestemd vleesch, cyftrs verzameld omtrent het aantal in de week van 8 tot 15 November geslachte schapen, bestemd voor Frankryk. De hoeveelheid bleek te bedragen 5471 stuks. Daar het gemiddelde gewicht der ge slachte schapen ongeveer 26 K G bedraagt, moet worden aangenomen, dat het vastge stelde contingent reeds is bereikt, zoodat te verwachten is, dat vóór 1 December as. in Frankryk geen schapenvleesch afkomstig uit Nederland meer zal worden toegelaten. I rozenkrans nog wel meer waard zou riln. [et viel hem dan ook deerlijk tegen, toen hy y het bestuur van Hel'.omare boorde, dat de szenkrans voor Katholieken wél een bijzon ere idëele beteekenis had. maar dat deze ’at de stoffelijke kostbaarheid betrof, niet oog aangeslagen kon worden. De verver erklaarde daarop, dat hl.1 er al f 1000 voor lad kunnen kriigen waarop he’ bestuur riln erbaring erover te kennen gaf. dat bij dit r*jna vorsteiyke aanbod niet had aangeno men. Toen de schilder den prijs in ontvangst :wsm nemen op 7 Oc’ober j.l werd hem een fschrift gegeven van een schrilven. dat de rnding uit Rome had begeleid en waarin iïgr. Eras gevaagde van „een machtigen orenkrans van jaspinsteenen met goud ge- gettingd.” Eerst nu krees: de schilder spyt. dat hij het aanbod van den heer Plngs niet had aangenomen. Want deskundigen en niet- deskundlgen overtu'veten hem. dat de stoffe- yke waarde geen f 200.zelfs geen f 150. >edroeg. Teleurgesteld en verbitterd heeft zich de nan daarop met een dreigenden brief tot het >estuur van Hellomare gewend, om uit hét geval te halen wat er voor hem te halen Was. Hij maakte daarbij gebruik van dé Omstandigheid, dat in den begeleidenden prief eigenlik had moeten worden gesproken bver verguld zilveren in plaats van vulden montuur en van lanls-steenen in plaats van iaspis-steenen, daar dit voor de waarde ëenig. hoewel gering, verschil gaf OfTlms desbetreffend verzoek was Mgr. Eras zoo welwillend ons mee te deelen, dat na een door Mgr. voorgedragen verzoek by Z. H. den Paus een beambte van het Vatlcaan het geschenk bii Mgr. Eras bezorgde zonder eenige toevoeging. De qualificatie jaspissteenen met goud geketttngd is niet van Z. H den Paus afkomstig, was de persoonlijke meening van Mgr. Eras, die de ketting voor goud hield en dit te goeder trouw schreef. Ware de rozenkrans, hetzil te Rome hetzy te Amsterdam aan een juwelier ter toetsing gegeven, dan was ook het geringe misverstand voorkomen worden, waarvan de winnaar een wiekst gebruik trachtte te maken, om zich te verryken en den Roomschen een hak te zetten. Want om den aard te teekenen van de opzettelijkheid en den opzetter het vol gende: De verver schreef d.d. 11 Oct. aan het bestuur van Hellomare een brief, die I veel van een bedreiging had. welke wel I eens afpersers plegen te gebriuken Chantage te plegen, wy hebben dien brief onder de oogen gehad, maar ..Het Volk” wacht zich wel er gewag van te maken. In dit schryven zinspeelt de onderteeke- dte vooral sorgntMig verzweeg, dat'hff e*’rst' op ^een redeiyka een rozenkrans. Waarvan hij de waarde Voeding in geld?” Waarom? - eigen gevoel en om hetgeen ieder zegt, dat hy hooge waarde heeft om reden hy van Z.H. den Paus is” (sic.). En het genie pige slot van den brief was: „Om dien en andere redenen eisch ik een schadevergoeding van 5000.zegge vyf duizend gulden. Ik wil zoo als U het waar schijnlijk ook liever zult willen deze zaak netjes behandelen, zonder ruchtbaarheid er aan te geven, maar verlang dan ook door U op dezelfde manier te wordefi behandeld”. Natuuriyk behandelde het bestuur de zaak ..netjes" door den man te verzekeren, dat hy inderdaad den uit Rome gezonden rozenkrans had ontvangen, terwyi het hem bovendien zyn bemiddeling aanbood om in Rome ver dere inlichtingen in te winnen. Maar ziende dat het kaakje niet lukte, zooals hy het onderhands gedacht had klaar te spelen, ging hy minder „netjes” te werk en haalde er de straat by. Intusschen ontkent de Haarlemsche poli tie het bericht van „Het Volk”, dat „de officier van justitie na onderzoek van deze zaak de besche den in beslag liet nemen” Alleen de Haarlemsche politie heeft dit op eigen initaitief en ter vergemakkeiyklng van het onderzoek gedaan. Mede is de voorstelling van het blad onjuist, dat de schildersknecht in verband met het rozen- krans-geval zou zyn ontslagen. Dit ge schiedde, omdat het werk, waarvoor de man werd aangenomen, geëindigd was. En elnde- lyk Is het niet waar, dat de heer Citroen den bedoelden rozenkrans heeft getaxeerd. Moge- HJk deed het een procurat ehouder. Een be drag van f 1000 biykt in el kgeval schrome- iyk overdreven voor een rozenkrans, te schat ten op f 100 k 150, terwyi er tusschen jaspis- en laplssteenen belde half- edelsteenen nauweiyks verschil in.prijs bestaat. Maar dit alles verhindert niets;' dat de Amsterdamsche straatcolpcrtage straks aan de burgerij het falen der Pauseiyke onfeil baarheid en het bedrog door het Vatlcaan meedeelt, alles ter oorzake van „den rozen krans van den Paus”. - f Af) verlta» van I *tU.” anderen rinser BUREAU) HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 633

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1