N.V. JAN DE VRIES Barometers Informatie Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen ZAADMARKT 58 - ALKMAAR - TEL. 324 Burgerlijke Stand van A'kmaar TWEEDE BLAD 1931 OFFICIEELE HET TREKKEN VAN BLOEMBOLLEN MEDEDEELINGEN Keuze uit meer den honderd «tuks! Alle werkjes met tien jaar garantie I AFDEELING OPTIEK PROVINCIAAL NIEUWS ALKMAAR BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Paratyphus tengevolge van ondeugdelijk vleesch Prachtige vliegmachine-propellers met Barometer of Klokje e»/, DINSDAG 17 NOVEMBER >0“/„ NOORD-SCHARWOUDE NIBBIXWOUD S f F f Schei-V eemarkt Narcissen in den winter - Nieuwe methode toe&epast Het auto-dngeval bij Foxhol Het kinderlijkje thans opgehaald in te van Malariabestrijding door de bevolking Het vergiftigingageval te Bergen genoegen, waarna slul- cable) Werk opgedragen De firma Ringers in het ongeluk gesteld Kalenders MAANDAG 16 NOVEMBER 1931 Inbraak te Tilburg Ruim f 600 verdwenen de Aanrijdingen Correspondentie Gemeenteraad van Alkmaar „Eenlge arbeiders** te Egmond-Binnen Slager geverbaliseerd 55 Jubileum Adres aan den Raad Belangrijke arrestatie 204 gevenden 160 29 uit Prolongatie 5$ Geschil tusschen twee chocoladefabrikanten 8 5% Zaterdagmorgen te half 11 werd door den autobestuurder H. B., wonende alhier een by het station staand hek. rond het a'daar zoo mooi aangelegde grasperk, stuk gereden. De schade werd met den dienst der Plantsoenen onderling geregeld. Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken Districts-Arbeudsbeurs De Arrondissementsrechtbank, alhier, heeft Zaterdag de voorlooplge hechtenis der beide verdachten in het verglftlgingsgeval te Ber gen, met 30 dagen verlengd. Het onderzoek duurt voort. 'vers ig en Zondagmorgen tusschen 7 uur en half 8 Is ingebroken bij den heer K. In de Korenbloem- straat te Tilburg. De dader heeft zich toe gang verschaft door een boven-dakvenster. Ruim f 600 aan bankpapier wordt vermist 5—0 0—2 Staatsleeningen 5 Nederland 1919 «V, Nederl. 1916 «H Nederl. 1917 I Nederland 1931 t*4 N.Ind. 1926 B 204 y, 12 47% 37 72 75 93 Vonge Koersen Hongaar, verdacht Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S. Leather Intern. Nickel Petroleum Dorische Petr Gaboes Kon. Olie “erlak ’eudawa Continental OU Shell Union'Oil. Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Oem. Elgend Kon Ned Stoomb Scheepvaart - U nle 'tirtne comm. Marine prei 127% 68% 53 32% 101% 18% 219% 42% 69 122 138 79% 77 75 92 41% 68 b Te Bloemendaal gestolen sieraden Parijs Brussel _onden Sew- York 3eriyn tünch Rome Madrid Stockholm Copenhagen Praag (Veenen «Warschau 9.70 34.55 9.35 2.48% 58.90 48.45 (2.80 21.40 165% 190 29 215 30 126% 67% 50 33 99% 18 215 5‘> 4“/.. 22*/, 85% 6*/. 101’/, 10C’/, IOC»,,. 97’/,. 36% 31 4% Suiker H. V. A. Poerworedje Vorstenlanden Actions Idem 104 8V, 3% 107% 8u'i. 3«/„ 16»/, 16 Bond van Gemengde Zangvereenigingen Spoorwegen Union Pacific (Vabash Chic. Müw. 8t. Paul Kansas City South. Erie Rallr. MAANDAG 16 NOVEMBER 1931 De heer T. Knegt. marktontvanger van de veemarkt, herdenkt 1 December as. den dag. waarop hij voor 25 jaar in vasten dienst van de gemeente is getreden. Verwacht mag worden, dat het den sym- pathieken jubilaris op dien dag, ook van de zijde van aanvoerders en marktkooplieden, niet aan belangstelling zal ontbreken. 20. Idem tot verlenging van den termijn van ontruiming voor een tweetal onbewoon baar verklaarde woningen (bijlage nr. 207). 21. Idem tot het bouwen van een nieuwe Bokkebrug (bijlage nr. 208). Namens het Bestuur der Vereenlglng voor Volkshuisvesting w.g. P. A. DE LANGE. Voorzitter. w.g. F. H. RINGERS Jr. Wnd. Secr. Is bij d!t or-^val ook eer der volwassenen. de heer Bones uit Stads kanaal. om het leven gekomen. Rechts de hoofdbuis van waaruit het water door de stj-spruiten in het buizennet in den grond wordt geperst. Op den voorgrond is een gedeelte van het bovenste buizennet blootgelegd» waaronder men de spruiten van de bollen kan sten. Tientallen patiënten te Alphen aan den Rijn 35i/„ 30>»/„ 4% Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Woensdagmiddag JJ. werd In kort geding bij de Arrondissementsrechtbank alhier, een zaak behandeld van de firma Ringers, cho coladefabrikant, contra de Enkhuizer Cacao- en Chocoladefabriek West-Frisla. De firma Ringers had onlangs een nieuw chocolade-artikel In den handel gebracht In den vorm van een viooltje. De Cacaofabriek West-Frlsla had dit nagevolyd. Hiertegen kwam de firma Ringers in verzet. Zaterdag heeft de president van de recht bank conclusie genomen. - Hij achtte geen tenpen aanwezig om het maken van chocolade-vlooltjes te beschouwen als een onrechtmatige daad en veroordeelde de firma Ringers tot betaling van de kosten van het geding. Industrieën Unilever Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips KUch. Accoustlek Ned. Ford 9.76 34.65 9.39 2.47»/, 59. 12% 48.55 12.87% 2i.50 66.52 66.53. 7.38 35.25 27.— Wij ontvingen reeds den eersten kalender- 1932, n.l. dien van de Ned. Vereenlglng tot Dierenbescherming. Voor een huiskamer lykt ons het formaat te groot, niettemin is het geen onaardige wandversiering. Onder een aardige kleurenplaat zijn blaadjes voor iedere maand aangebracht met vriendelyke plaatjes en een aardig vertiaal- tje over dieren er achter. Namens het bestuur der vereenlglng de Gereformeerde school te Amsterdam werd heden door Arch. J. op t Land aan de fa. Schaaf en Stegerhoek te Alkmaar als tweede inschryfster opgedragen het bouwen van een 7-kIassige school met Gymnastieklokaal en lokaal voor handenarbeid, voor de som van f 84.767.—. een gedeelte wordt dit thans omgezet In een leer. ing. Ve-der werd een steunregeling vastgesteld voor de In de gemeente wonende transport- arbe'.ózrs. die door den buitengewoon lagen omzet aan de groentenveillng den geheelen zomer een zeer laag loon verdiend hebben Voor deze steun-cgellng zal de Rykssubsidie worden aangevraagd. De steun bedaart voor gehuwden 10. plus f 0.75 per gezinslid boven de 2 personen tot een maximum van 6 personen; voor kost gangers 8.per week. Voor nlet-eeorganiseerden en dubbel-ultge- tro';kenen zijn deze cijfers resp. f 9.0 50 en 1 7. Betreurd werd, dat. ingevolge de voor schriften personen boven 60 jaar niet In aan merking mogen komen. By de rondvraag deed de heer Kansen het voorstel, zooals door hem In de vorige ver gadering was aancekondlgd. n.l. om de ver goeding aan de beide wethouders en ook de presentiegelden der raadsleden met 20% te verlagen in maande 1 Januari 1932. De voorzitter vroeg den heer Kansen dit voorstel aan te houden tot de volgende verga dering. daar deze vergadering een bijzondere vergadering was. Deze nam hiermee ting. Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell 125% 18»/,. 137 79’»/,. 4%. 8 5“/„ 131»/, 100’/, ICO»/, 97»/, 8’/, Banken Koloniale Bank Indische Banx Cert. Handel-My 53 43*% 21*4 14% 24 «4 15% 32% 25 In verband met een nieuwe dndlng betref fende het trekken van bloembollen en het forceeren van den bloei, waarby voor het broeien een geheel andere methode moet worden gevolgd, dan tot nu toe het geval was, vernamen wij van den bloembollenkwee- ker den heer Ch. J. de Goede te wyk aan Duin de volgende byzonderheden Professor Blauw te Wageningen was er reeds eerder in geslaagd tulpen en hyacinten in een koele bewaarplaats zoo te behandelen, dat ze alternate geschikt ?yn te achten voor zoogenaamden vroegbroel. De onderzoekingen b’j de daarop gevolgde proeven hebben uitge maakt, dat tulpen, bewaard In een tempera tuur van negen graden Celsius, zich het ge. makkelijkst In bloei laten trekken. Daarna is de bewaring In koelhuizen gekomen. Vooral de broelers van bloemen in het Westland, die reeds eerder kennis hadden opgedaan van het bewaren van druiven en andere vruchten in koelruimten, hebben op groote schaal de gedachte van Prof. Blauw in toe passing gebracht. In het Westland werden verschillende koel cellen gevestigd om tulpen te koelen, terwijl ook de exporteur-kweekers koellnrichtingen hebben laten bouwen, om de bollen, als goede voorbereiding voor den bloei als het ware *n kunstmatigen winter te geven. Het systeem van koelen en voorbehandelen op de plaats of in de omgeving waar de bollen later in bloei getrokken worden heeft een voorsprong boven alle andere. Tot nu toe was dat niet op een andere wijze mogelyk dan zooals dé Hollandsch? broelers dat doen. Dank zy de thans gevonden methode is een oplossing verkregen om de bollen een goede voorbehandeling te geven ter plaatse waar de bollen vroeg in bloei getrokken moeten wor den, onverschillig waar dat ook is. De kweekers Gebrs. van Buggenum. Chr. J. de Goede en Gebr. de Weyer te Bevrt-wyk, hebben een Inrichting geconstrueerd, waarby het mogelyk is de in de kisten geplante bol len In den grond, waar de kistjes Ingegraven zyn, een temperatuur te geven van 10 graden C en deze temperatuur zoolang te onder houden. als voor de goede ontwikkeling van het gewas gewenscht Is. Op deze inrichting is bereids octrooi gevraagd in Nederland en verder in die landen, waar veel bloembollen in bloei getrokken worden. Uitgaande van de gedachte, dat de ontwik keling van de nieuwe bloelwyze de z.g.n. Vergadering van den Raad In de Za terdagmiddag gehouden raadsvergadering werd besloten een geldleenlng aan te gaan van 16.000.ten behoeve van het nieuwe raadhuis, waarvan de bouwkosten reeds be taald kliu uit de gewone kasmiddelen. Voor goedkeuring hebben op onze plannen van den Inspecteur van Volkshuisvesting. Dat het behooriyke woningen zullen wor den, zal ook de zóó deskundige Ir. Keppler van Amsterdam met ons eens zijn, waar deze toch nog voor kort aan zyn gemeente rap porteert. dat het z.l. voldoende Is als met één woonruimte volstaan wordt, niet in t minst omdat ook blijkens een In 1000 wonin gen gehouden enquete zulk een tweede woon kamertje resp. slaapkamer „herhaaldeiyk” voor „mooie” kamer voor huisindustrie of voor onderverhuur gebruikt bleek te worden, (zie de Telegraaf van 8 October 1931). wy herhalen, aan deze woningen bestaat een zoer dringende behoefte, en waarom zoudt gij nu. waarom zou de gemeenschap nu niet ook die menschen helpen, die dAArop aangewezen zyn. waar dat bovendien zonder eenigen geldeiyken meerlast voor de gemeen schap mogelyk zal zyn?l Hlerby wyzen. wy uwen raad nog op den toestand zooals die In het Roergebied on - staan Is door het bouwen van te dure wonin gen. Daar toch moet de ondersteunde werk- looze bijna geheel zijn ontvangsten besteden om toch maar onder dak te kunnen biyven Een schip op 't strand Is een baker in zee. (Zal zóó wel niet bedoeld zyn! Red.) Tot goed inzicht in het bouwplan, in het byzondei de indeeling der woningen, voegen wy hierbij een kleinen blauwdruk, waaruit u zal biyken, dat^le afmetingen der vertrek ken aan redelyke elschen voldoen. Ten slotte herinneren wy u er aan, dat sedert 1918 met goed resultaat soortgeiyke woningen, gelegen aan de Visscherslaan *ni Tweede Landdwarss aat, door onze Vereenl glng worden geëxploiteerd. Leeg staan dezer woningen komt sporadisch voor. Een zelfstandig onderzoek in deze straten zal ongetwyfeld aan een julsten kyk op onze plannen ten goede komen. Gaarne verklaren wy ons bereid bij zulk een onderzoek tot het geven van Inlichtingen' tegenwoordig zyn.” Geopend van 912 uur. Voor werkge' van 91 en van 25 uur. Op Maandag Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Maandag en Don derdagavond. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke ingang. De Directeur van bovengenoemd Bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschreven: 3 autog. lasschers, 7 bakkers, 9 bank werkers, 1 betonwerker, 2 betonvlechters, 4 boekbinders, 4 boerenarbeiders, 1 borstel maker, 15 chauffeurs. 3 electricieus, 38 grondwerkers. 4 ketelmakers, 1 koetsier, 1 incasseerder, 8 kantoorbedienden, 2 kellners, 1 kleermaker, 5 klinkers, 1 kistenmaker, 1 letterzetter, 3 loodgieters, 3 mach, hout bewerkers, 5 machinisten, 3 magazijn bedienden, 22 metselaars, 2 metaaldraaiers, 9 meubelmakers, 6 monteurs, 17 opperlieden, 8 pakhuisknechts, 3 plaatwerken, 6 scheeps bouwers, 1 scheepstimmerman, 15 sigaren makers, 4 sigaren sorteerden, 28 schilden, 4 smeden, 4 stucadoon, 2 stoken, 1 stof feerder, 1 steenbikker, 1 steenhouwer, 1 suikerbewerker, 1 tabaksbewerker, 1 teeke- naar, 3 tuinlieden, 51 timmerlieden, 1 tand- techniker, 1 typiste, 5 voegen, 1 wagen maker, 1 werktuigkundige, 2 vuurwerken, 2 winkelbedienden, 15 ijzerwerken, 148 losse arbeiden, 31 transport-arbeiders. Geplaatst: 10 grondwerken, a straat- maken, 1 metselaar, 1 loodgieter, 1 loop knecht, 2 sigarenmaken, 1 ketelmaker, x huishoudster, 1 losse arbeider. Alkmaar, 13 November 1931. De Directeur v.n. ED. VAN DEN HEUVEL. Bovengenoemde Bond vergaderde Zondag morgen alhier. Daar wy de agenda eent gis termorgen ontvingen, kunen wy geen ver slag van deze vergadering geven. Geboren: Hendriks Petronella. d. van Si mon Hopman en Maria DuinmeUer; Maria, d. van Nicolaas Broersen en Jaantje Kiybroek; Melne, z. van Melne Groefsema en Maria van Schagen; Ma rijke Thea, d. van Cornelia Swager en Maartje Schultemaker. Overleden: Klaas de Moor. 74 jaar; Geer- trulda van Oversteeg, weduwe van Gerrit Krijt, 86 jaar; Gerardus van Ravesteyn, d. jaar; Geertje Catharina Rykers. 16 jaar. De directeur van het Marktwezen te Alk maar brengt ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de Schel-vecma.kt oq, Woensdag 18 November as. het vee. het velk men niet per vaartuig naar de markt brengt alleen aangevoerd mag worden langs den Helderschenwêg, over de Hellooëerbrug. de Schermervlot brug of over de Friese bedrug. Aanvoer van vee over de Bergerpoort. de Emmsbrug. de Nleuwlanderslngelbrug of de beide rustieke voetbruggen, is verboden. Het vee vanaf den Schermerweg naar (te markt gebracht, moet over de Schermervlot- brug en den Achterweg worden vervoerd. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee mogen gelost worden aan de Handelskade, de Havenmeester zal de ligplaatsen aan wij zen. In verband hiermede zullen, voor zooveel nooflig, de schepen welke een ligplaa’s aan de Handelskade hebben, op aanwyzlng van den Havenmeester tUdeiyk worden verlegd Het vee langs den Helderschenweg en pe; vaartuig aangevoerd aan de Handelskade mag alleen naar de markt worden gebracht over de Korte Nleuwesloot van de Handels kade af. By de Schermervlotbrug, de Frleschebruc. de Hellooërbrug en aan de Koite Nieuweeloo' zal het aan te voeren vee deskundig wordt n onderzocht, en zal het verschuldigde markt- geld moe en worden voldaan. In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zonder voorafgaand deskundig onderzoek en betaling van het marktgeld. Vóór des morgens zeven uur wordt geen vee ter markt toegelaten. De directeur voomoemd. D. SCHENK. Voor ongeveer acht dagen werden In een gezin te Alphen aan den Ryn ziekteverschijn selen geconstateerd, welke zeer veel overeen komst vertoonden met die van influenza. Aanvankelijk werd hieraan niét veel aan dacht geschonken maar toen het aantal patiënten steeds toenam en zich over de geheele gemeente ultbreidde, ging men de oorzaak der ziekte wat nauwkeuriger na, waarby bleek, dat allen na het eten van ge rookt boterhamspek onwel waren geworden. Eenlge rester van dit spek werden onder zocht met als resultaat, dat paratyphus- baclllen werden gevonden. Het spek bleek afkomstig te zijn van den slager J. H. W. aan de- Hooftstraat. by wlen onmlddellljk door den plaatseiyken vleeschkeuringsdienst een onderzoek werd ingesteld, terwyi tevens ge Inspecteur der Volksgezondheid te ’s-Graven- hage werd gewaarschuwd. De slager bleek nog slechts eenlge resten van het spek in voorraad te hebben, doch tevens werd bij hem een party van 38 K.G. ongekeurde en bedorven vleeschwaren In beslag genomen W. deelde mede, het spek uit Rotterdam te hebben ontvangen. De -juistheid van deze mededeellng is echter nog niet komen vjust te staan. De in beslag genomen resten vap het spek zyn Zaterdag voor onderzoek naar het laboratorium van het Centraal Bureau voor de Volksgezondheid te Utrecht overge bracht. Het aantal aan paratyphus lydende patiënten Ir deze gemeente beloopt thans eenige tientallen. Tot dusver deed zich echter nog geeh enkel geval met doodelljken afloop voor. Tegen den-betrokken slager Is proces verbaal opgemaakt. Door de Wassenaarsche politie is, zooals bekend, korten tüd geleden een Kasso genaamd, gearresteerd als van een groot aantal Inbraken. De vorige week hebben wy reéds een lan ge lijst gepubliceerd van de vele kostbare gouden en zilveren sieraden alsmede edel gesteenten, welke men bU huiszoeking wist op te sporen. Het Is gebleken, dat verscheidene dezer voorwerpen te Bloemendaal en Aerdenhout gestolen zijn. Zoo Is o a. zoo goed als de geheele buit teruggevonden, grootendeels bestaande gouden sieraden, van de in den nacht van Zondag 25 October in de villa van den heer S. aan de Westerlaan 7, te Aerdenhout ge pleegde Inbraak. Men heeft met de arrestatie van K. dus *•1 «en goede vangst gedaan. ken zyn, jongens Zullen er een van de twee puntjes mee komen? S. E. W a W F. C. a S. E. W. b—D V. O a Stormvogels II—S. E. W. m Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb. Rott. Tapanoell Serbadjadl Sllau" V. T. O. O. Allied tntercontln Rubber Zaterdagmiddag te 3.20 uur had in de Steynstraat een ernstige aanrijding plaats tusschen een stadsbus, bestuurd door zekeren W. J. alhier woonachtig en een motorrijwiel; bestuurd door M. v. d. Broek, wonende te Zaandam. Laatstgenoemde bekwam een been breuk en werd onmlddellljk naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Oorzaak is vermoedeiyk het te veel links rijden van de stadsbus. Gisterenmorgen om half 9 werd de wiel rijder J. H. I., alhier woonachtig op de noek Langestraat St. Laurensstraat aangereden door een auto, bestuurd door den heer D. van L-, wonende te Beemster. Beide reden in de Langestraat in de richting van de Groote Kerk. De wielrijder wilde by het kruispunt recht doorryden. waarby hy door den auto, die rechts af wilde, werd aange reden. Het rijwiel werd vry ernstig be schadigd. De schuld ligt waarschyniyk by den auto bestuurder, die het van rechts komende ver keer den voorrang had behooren te geven. Hedenmorgen is uit het Winschoterdiep bi Westerb-oek hret Hikje opgehaald van het kindje der familie Drer.th uit Stadskanaal dat sinds 5 dezer werd vermist toen het met een auto, waarin zich ook vier vol wassenen bevonden, nabU Foxhol in het water reed. Zooals b-kend strekkingsperiode en van het wortelgestel het beste plaats vindt in een omgeving, waar een temperatuur heerscht van negen graden C., hebben genoemde kweekers getracht dat te bereiken, zonder aange .vezen te zijn op koellnrichtingen. die ver van de kweekery gelegen zyn. De nieuwe methode komt op het volgende neer: Alvorens de bollen in de kistjes worden geplant, wordt een stel buizen in den grond gelegd. Deze hebben verbinding met een hoofdbuis, waarop een Nortonpomp staat, die het water aanzuigt van 50 M. diepte. De tem peratuur van het water deelt zich mede aan den grond en blijft constant op deze hoogte. Ook boven de kistjes worden buizen gelegd. De nieuwe methode wordt van zeer groote beteekenis geacht voor de bollentrekkeriJ. Tot nu toe is men er b.v niet in geslaagd met succes narcissen te prepareeren. Elke poging, welke daartoe werd ondernomen, faalde, omdat het bolrot zoo spoedig op trad. Bij de nieuwe werkwijze is het mogelyk reeds van Kerstmis af bollen In bloei te heb ben. Niets belet den kweeker, om nu de narcissen bytyds te rooien, de bollen eenlge dagen rustig te laten liggen om af te rijpen en de nieuwe bloem te fomieeren en ze dan zeer vroeg, b.v. in begin Augustus In hun wlnterverbiyf te brengen. Wanneer de bollen tot half December In deze temperatuur ge bleven zyn is de bloei al koover gevorderd, dat zonder bezwaar met forceeren kan wor den begonnen. Gedurende den geheelen win. ter kunnen dan de narcissen worden getrok ken en verkocht. Een belangrijk voordeel is nog, dat door *t aanbrengen van een standpyp, <ile het water uit de hoogere grondlagen haalt in den win ter water door de buizen gedreven kan wor den van een temperatuur boven tien graden. De groei zal dan ook by strenge vorst onbe. lemmerd door kunnen gaan. Een lichte be dekking is voldoende, om het korsten van den grond te voorkomen. Op de kweekerij van de Gebrs. van Bugge num aan den Hoflanderweg ta Wijk aan Duin is een dergelbke inrichting thans In be drijf gesteld. Reeds hebben de onderzoekin. gen uitgewezen, dat de ontwikkeling der bloemen In den bol in de verwachte richting gaat. In den winter zullen de -esultaten van de nieuwe methode nader blijken. Een nieuwe methode voor het trekken van bloembollen De Raad dezer gemeente zal vergaderen Donderdag 19 November aj„ nam. 1 uur. ten einde te beraadslagen en te besluiten om trent de hieronder vermelde punten: 1. Vaststelling van de notulen van de vo rige vergadering. Mededeellngen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan de Gemeenteschool Nr. 7 (bijlage nr. 194). 3. Herbenoeming van stadsartsen en de stadsvroedvrouw (bijlage no. 195). 4. Benoeming van tydelyke leeraren aan de Handelsschool (bylage nr. 197). 5. Benoeming van tydelyke leeraren aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nljver- heidsonderwys (bylage nr. 206). 6. Voorstel tot het verleenen van een cre- dlet voor de aanschaffing van leerboeken ten behoeve van de St. Josephschool (u. 1. o.) (bylage no. 175). 7. Idem tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouw en de inrichting van het gymnastieklokaal by de St. Aloysiusschool aan de Koomlaan (byiage no. 178). 8. Idem Inzake subsldieering van het R. K. Bewaarschoolonderwys (byiage no. 179). 9. Idem inzake het verzoek van de Veree- nlging voor Volkshuisvesting „Alkmaar” om medewerking voor den bouw van 28 arbei derswoningen en 2 winkelwoningen (byiagen nrs. 55 en 180). 10. Idem inzake den aanleg vair rijwielpa den langs den Munnlkenweg (byiage no. 193) 11. Idem inzake het verzoek van den Alk- maarschen Bestuurdersbond om een ultkee- ring In eens voor aanschaffing van klee- ding, dekking en schoeisel (byiage nr. 196). 12. Idem inzake de voorbereiding van een uitbreidingsplan „West” en toepassing van art. 36, 4e Ud. der Woningwet op dat plan (byiage nr. 198). 13. Idem om afwyzend te beschikken op een verzoek om subsidie voor het onderhou den en het aanschaffen van speelwerktuigen voor speeltuinen (bylage nr. 199). 14. Idem inzake het verstrekken van re- genkleedlng aan sommige ambtenaren en werklieden der gemeente (byiage nr 200). 15. Idem tot wyziglng van de regeling van vervanging van continu-arbeiders (byiagen nrs. 139 en 201). 16. Idem Inzake uitvoering van de Ziekte wet (byiage nr. 202). 17. Idem tot het verleenen van een nader subsidie van f 500.voor het jaar 1931 aan de Commissie tot Huisverzorging (bylage nr 203). 18. Idem tot wjjelglng van het Raadsbe sluit Inzake het waarborgen van rente en aflossing eener door de afdeeling Alkmaar van de N. H. Vereenlglng „Het Witte Kruis" aan te gane geldleenlng voor de stichting van een magazijn met kantoorgebouw (bij lage nr. 204). 19. Idem tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling met de gemeente 'Vieringen voor het toelaten van kinderen uit die gemeente tot de openbare scholen voor lager onderwijs In deze gemeente <bU— lage nr, 305). Onder leiding van Dr. J. N Scheeren te Lutjebroek. werd In de ..Roskam” te Hoorn de vergadering gehouden van het district Hoorn tot bestrijding der Malaria door de bevolking. Byzonder op prys gesteld werd de tegenwoordigheid van Dr. R. de Vries uit Hilversum, hoofdcontroleur en se cretaris der Provinciale Commissie tot be- stryidng van Malaria door de bevolking, die door langdurig verbiyf in de tropen, volle dig met het vraagstuk der Malariabestrij ding op de hoogte mag geacht worden Nog was aanwezig Dr. Romeyn te Westwoud, als voorzitter van het district sybekarspel tot bestrydlng der Malaria door de bevolking. Dr. de Vries toonde zich een gezellig cau seur, die zyn onderwerp volkomen meester was. Van Jaar tot jaar wordt de samenwerking met de bevolking beter. Men richt thans niet meer zoo krachtig den aanval op mug gen in de stallen: de muggenverdel$ers trekken niet meer van boerdery tot boer derij. Men vaart thans op het kompas van da wetenschappeiyke Malarla-commlssie en bestrijdt de besmette mug In woon- en slaapvertrek. Het parool moet zyn: het doo- den van elke mug In de woningen. Het deed spr. leed, dat In de vergaderingen van som mige gemeenteraden met zeker wantrouwen gevraagd werd, wat gedaan werd met de subsidie van 1 cent per Inwoner. Wat er ge daan wordt biykt uit de jaarverslagen. Spr verklaart zich gaarne bereid in de vergaderingen dier raden de thans gevolg de bestrydingsmethode uiteen te zetten, die meer gericht is op de besmette mug en den lyder. Met klem waarschuwde Dr. de Vries tegen het op eigen houtje slikken van chlnlne. daar dit niet zulk een onschuldig mtddel is, als sommigen wel meenen. Ook moet men de kuur niet te spoedig afbreken. Over peraflneeren wordt in wetenschap pelijke kringen niet gelijk gedacht. In elk geval is het te kostbaar om op groote schaal te worden toegepast. Als bestrijdingsmiddel kan parafineering dan ook wel van het programma worden afgevoerd. De vraag: Is t een nieuw geval of heeft men met recidive te maken? is niet altyd even gemakkeiyk op te lossen. Ook de be handeling van recidive is moeliyk; chlnlne baat hier niet. Thans onderzoekt men de waarde van chlno-plasmlen als bestrijdings middel. dat naar beweerd wordt, de koorts aanvallen vaorkomt. Met spanning wacht men den uitslag dezer onderzoekingen af. De heer de Vries deelde mede, dat bin nenkort de nieuwe propagandaplaat zal verschynen. De eerste prijs voor het ont werpen eener dergelljke propaganda-plaat, werd tpegekend aan den heer Henk Meyer te Amsterdam. De rondvraag, waaraan velen deelnamen, was een goede gelegenheid voor Dr. de Vries tot liet geven van vele behartenswaar- tüge wenken en verspreidde duldeiyker licht over tal van zaken met de bestrydlng der Malaria In verband staande. In de vacature. In het dlstrictabestuur ontstaan door het vertrek van Dr Raams- donk uit Blokker, werd voorzien door de benoeming van Dr. Hessellnk te Enkhulzen. Aan de ledep van den Raad is door de Ver. „Volkshuisvesting” het volgende adres gezonden „Terzake ons adres aan uwen Raad omtren1 he: bouwen van 23 arbeiderswoningen en 2 winkelhuizen, naar aanleiding waarvan by lage 180 werd opgesleld, zouden wy gaarne opmerken dat wy het met het College van B. en W. eens zyn, dat er niet gebouwd moet worden onder drang van oogenbllkkeiyken noodtoestand, maar dat wy het er geenszln.; mee eens zyn, dat de ontworpen woningen niet aan de elschen van goede volkswoningen voldoen. Ze zyn geriefeiyker dan de aller eerst door ons gebouwde en niemand zal durven beweren, dat die ondate woningen Inmiddels tot krotwoningen verworden zyn (wat »e bU behooriyk onderhoud ook »ooi» zullen worden) n’en déplalse de opmerking dat onze nieuwe woningen reeds van stonde af aan krotwoningen zouden zijn. Trouwens wniren hiertegen de bouwvoorschriften, en de terwijl wij de WMbweiende 8. E. W. I S. V. W. I 01 Het Is de blauw-witte S. E. W.-ers wederom niet mo gen gelukken om de puntjes thuis te hou den. Na het goede succes van vorige week hadden wy zeker een geiyk spel mogen ver wachten. Doch helaas. Vrouwe Fortuna was dezen middag weer niet aanwezig De wed- strjjd, die in een vlug tempo gespeeld werd, werd geleld door den heer Kwaad. De volgende week Zondag moet S. naar Langendyk. dan zal het wederom aanpak- wy verzoeken een der genen, die ons een ongeteekend ingezonden stuk zonden, ons zyn naam en adres op te geven, wy zullen daarna de zaak uitvoerig met hem be spreken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5