J I V( at LUTJEBROEK UITGEEST I dan te nut hia; leei age cijf one dit boe art. HOOGKARSPEL ANDIJK HOOGWOUD HOORN EGMOND BINNEN BLOKKER ZWAAG ENKHUIZEN VENHUIZEN Wap»<vNmij17FN GROOTFRROEK SCHAGEN DEN HELDER TEXEL WOGNUM GEMEENTERAAD PROVINCIAAL NIEUWS voor K. V. van schuren. heer D. Rooker alhier. Oem. me’ Sparta I speelde uit tegen Beverwijk I en wist een gelijk snel te bevechten 22: ntet onverdlenstelljk tegen het sterke Beverwijk. ji Tooneeluitvoering Jozefgegellen De Too- neelvereenlglng der Gezellen geeft een uit voering in 1 Gezellenhuls op Zondag 22 en Maandag 23 November as. Opgevoerd wordt een tooneelstuk „In de branding” (in 3 bedrijven) van Jan Tromp en een klucht in één bedrijf „Corruptie” van Herman de Vries. R- K. Voetbal Uitslagen van Zondag 15 November: U.8.V. IDimmen II UB V. n—De Rijp II Parochie van den H. N'icolaas. R. K. Klesvereenlging Tot vlce-voontt. ter van de R K. Ktesvereeniging is gekozen de heer P W. Kalkmans. Overigens Is het bestuur ongeaVzlgd gebleven. io%r an i- I to Re eet die ter dec me kre da op ree ver kal uit De Be te bul wai ver loc wai wei nat ren mil trol op bel< dcc bor ziel aar sch mei sch sta: en nci E lijk mei vre het 6 mei Kei va a gen af, del ged not lijk bes! Bü trei kon Aer Adt mei dee en tijd ian ziel eim feci var van leer zoo eml voo rek Hei eek ^tn ben Kai rch aan van ti’d lijk C tog wel Hol kor zjjn eer spo 148: Adc mot pen stri ta« voe fels caa met gaf sch Rot laai jon hor De Zijt om hor wat in t sch wiji gel luk te te re Geertrulda Boendermaker (Enkhulzen). Getrouwd: Arle Recourt en Catharina Graaf (Weltevreden) Parochie van den H. LaurenUns. Dinsdagavond om 7 uur Lof ter eere den H. Laurentius. Donderdagavond jongens-congregatie. Zaterdag algem. kinder-communie. Gele genheid om te biechten van 35 en 68 uur. Deze week de H. Mis om 7.30. De H H Missen zjjrt deze week om 7 en 8 uur. de Anton de Jong en Cornelia Konlng (Edam).. Bernardus v. d. Koelen en Anna M. v. d. Gracht. Gevonden voorwerpen Een Insigne zie kenverpleging. Inlichtingen bij den Veldw. Schaakwedstrijd. Alhier werd een schaakwedstrijd gehouden tusschen .Kan te gen verlies” uit Enkhulzen en .Bchaaklust" van Andi' Einde H Brokkenhuis Waar bij groote werkloos heid de armoede dezen winter ongetwijfeld sterk zal toenemen, doet het bestuur der 8t. Vlncentiusvereenlglng een beroep op allen, die kleedingstukken. oud zoo goed als nieuw, schoeisel, dekens enz. te missen hebben. Men wordt vriéndelijk verzocht hierin kennis te geven aan een der leden der St. Vincentlus- - veree^glng. die de te missen goederen gaar, ne ro' afhalen. a.s. Vrijdag de goede de- de commissie Inlevering r|Jks»oederen De na-lnleve- ring van kleedlng van de dienstplichtigen der lichting 1918 Is bepaald op Woensdag 9 December a.s. te Winkel. Door twee dienst plichtigen uit deze gemeente zal hieraan moeten worden deelgenomen. gen baten aanwenden om de opcenten op de personeele belasting andermaal te verlagen tot 8o opcenten. Dit zijn in groote trekken de financieele voorstellen van de commissie. Door deze wijzigingen aan te bevelen heeft de commissie groote massa Parochie H. Joannes de Dooper. Woensdag congregatie voor de meisjes. Vrijdagavond te 7 uur Lof ter eere van den H. Franclscus Xaverlus. Zaterdag 10e der 12 Zaterdagen ter eere van O L. Vrouw OnbevL Ontvangen. Ge legenheid om te biechten van 3 uur af. Burgert, stand Overleden: Maria B G Bonnamy 58 Jaar. echtgenoot* van A. M. H. de Zwart; Catharina Maria Boots, 9 maan den te Zwaag. Ondertrouwd: Gerrit Gelmers en Maart je Voetbal Zondag speelde de R. K. voet balclub E. 8. V. I tegen H 8. V I. Om 2 uur begon de strijd onder leiding van scheids rechter Plrovano. die zeer correct leidde E. 8. V. heeft 2 invallers. Aanvankelijk speelt hjj vrij zenuwachtig, maar na een kwartier komt er meer spel in. De rechtsbuiten doet eenige snelle aanvallen, echter czonder suc ces Rust ging in met 00. Daarna speelt E. 8. V. met meer geestdrift, zoodat de mid voor na 20 minuten een doel punt kan maken. Na den aftrap doet H 8. V. een paar aanvallen en krijgt een schrafschop toegewezen, welke In een doelpunt wodt om gezet. Er wordt verder hard gestreden, even wel zonder verder resultaat, zoodat het einde kwam met 11. E 8. V. speelde een uitstekend spel. Van der Molen als keeper was weer heel goed. Voor- en achterhoede kunnen op een goeden wedstrijd terugzien. E. 8. V. II haalde in de Wormer een 05 nederlaag. Zondag speelt het eerste elftal tegen Spar ta, het tweede gaat naar Beverwijk om D. E. M. te bekampen. Santosbloempje Zondag aa zal aan de kerken het SantosbloempJe ten bate van de tuberculoze-bestrljdng onder de leden van. den R. K. Middenstandsbond, ten verkoop worden aangeboden. Verlengng openstelling telephoon In het patronaatsgebouw alhier had een door het gemeentebestuur belegde vergadering plaats, met het doel tot het bespreken van door- loopende dag- en nachtverblndlng. Burgemeester Oostveen sprak in zijn ope ningswoord z’n voldoening uit over de op komst der per circulaire opgeroepen abonné's. Het doel van de bijeenkomst was dan om de door het P.T.T.-bestuur geboden gele genheid tot doórloopende openstelling van de telephoon te bespreken De voorzitter zette uiteen, dat de kosten eventueel bedragen de vergoeding, overeen te komen met den kantoorhouder. Dit bedrag zou dan zijn 300 per jaar of gemiddeld 12 per aansluiting. Na gevoerde discussie bleek de vergadering in beginsel bereid de gevraagde bijdrage te verleenen. waartoe de regeling werd bepaald Waar echter op een vraag van Dr. Barn- hoorn. of Hoorn des nachts te bereiken zal rijn, een ontwijkend antwoord van kantoor Hoorn inkwam, werd iieeloten pogingen in het werk te stéllen de opening bij dag ver lengd te krijgen van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uur. De voorzitter werd bereid gevonden dtt nader gevormde plan uit te werken en op een volgende bijeenkomst ter tafel te brengen. Onder dank voor de opkomst volgde slui ting der vergadering. De Hanze De eertijds bloeiende afdee- llng BlokkerWestwoud—Zwaag van de R. K. Mlddenstandsvereeniglng „De Hanze" hield in de afgeloopen week een vergadering in het patronaatsgebouw alhier, waartoe alle middenstanders der drie bovengenoemde ge meenten waren ultgenoodigd Die vele aan wezigen werden door den voorzitter, den heer G Appelman, welkom peheeten. in net bijzonder de heer Oostveen. burgemeester van Blokker, welke dezen avond een uiteenzetting gaf van de Winkelsluitingswet. Na hiertoe het woord te hebben gekregen, zette de spreker de langdurige voorgeschiede nis dezer wet uiteen, om vervolgens de wet artlkelsgewijze te behandelen en duidelijk uit een te zetten. Om plaatselijl het meest practische resul taat te bereiken, ligt het volgens spr. op den weg der betrokken middenstanders om tijdig het gemeentebestuur te adviseeren. hoe'vol gens hun Inzicht door de gemeentelijk te be palen verordening voor allen het meest be vredigende resultaat is. te bereiken. Ne de duidelijke en leerzame lezing, welke met aandacht werd gevolgd, werden door ’n tiental aanwezigen vragen gesteld, welke, voor zoover mogelijk, door den spreker werden beantwoord. Aan het verzoek, vanuit de vergadering ge daan, om binnen korten tijd een vergadering van belanghebbenden bij de winkelsluitings wet betrokken, bijeen te roepen, verklaarde het bestuur zich bereid gevolg te geven. Deze vercade-ingen zullen dan worden gehouden te Blokker en te Westwoud. De voorzitter dankte den spreker voor diens bereidwilligheid om deze voor de middenstan ders zoo leerzame lezing te willen houden en sloot vervolgens deze goed geslaagde bijeen komst met den Christelljken groet. Borg «and. Geboren: Nlcolaas. z- van Volken Homan en Catharina Bessellng Wilhelmina, d. van Jan Hoogland en Mar- garetha Hagenaars. Jan, z. van Jan Kraakman. Dlvera. d. van Laurens Schil der en Antonia Laan. Overleden: Willem Groot, wedn. van Neel- tje Druif. Marijtje Langenberg. echtge noote van Hendrik Balk. Arte Stroet, echt genoot van Engellna Bonenkamp. Pieter van D(jk. echtgenoot van Aaltje Laan. Jan, z. van Pieter Lakeman en Vrouwtje Bakker. Nicolaas, z. van V. Thoman en Cath. Bessellng. Klaas Snip, wedn. van ut Maigaietha van Russen. ceurtje ontvangen. Bij de post straatverlichting verzocht dc heer Weeder bij het P.E.N. te willen aan dringen o{> verlaging van den prijs voor de maximum belasting, temeer daar onze ge meente destijds vrijwillig den prijs hiervan heeft verhoogd. De voorzitter antwoordde, dat de bestaande regeling het vorig jaar is vastgesteld en toen geen verlaging kon wor den verkregen. De heer Hoebe ondersteunde het gezegde van den heer Weeder. „Voorheen was het voor het P.E.N. gemotiveerd, daar toen ver liezen werden gelden, thans wordt echter veel winst gemaakt," aldus spr. Besloten werd een schrijven aan het P.E.N. te richten. De post werkverschaffing werd op voor stel van den heer Hoebe met f aoo verhoogd. De begrooting werd in ontvangsten en uit gaven op het vastgestelde bedrag goedge keurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Helder nog eenige inlichtingen betreffende de kas geldleen ing. De heer Hoebe sorak eenige woorden van dank tot den voorzitter voor het genomen initiatief om hier een crisiscommissie in het leven te willen roepen. Spr. hoopte, dat de goede bedoeling die hier in den geheelen raad heeft voorgezeten bij de ingezetenen navolging mag ondervinden en mag strek ken tot heil van de geheele gemeente. Hierna volgde sluiting. dat alcohol schadelijk is voor het mensche- HJk organisme. Niet alleen voor het lichaam beteekent het gebruik van alcohol schade, maar ook voor de rieL De strijd van Kruis verbond en Marlavereenlglng gaat tegen de groote volkszonde van drinkgewoonte en de propaganda voor het drankkapltalisme. Dat er werkelijk van drank kapitalisme kan wor den gesproken toont spreker op overtuigende wijze met cijfers aan. Dat de drinkgewoonte bestaat, is alleen reeds te dlstllleeren Jlt het feit, dat de Katholieken van Nederland jaar lijks voor 120 millioen gulden drank gebrui ken. Het gevaar voor de zedelijkheid en de ge zondheid wordt niet genoeg ingezien. Kruis verbond en Marlavereenlglng trachten het Juiste begrip bjj te brengen van de beteeke- nis van het alcoholisme. Laten we, zegt spr., het nut der drankbestrijding gaan inzien, laten we vooral de Jeugd drankvrlj opvoeden, geven we ze andere en hoogere idealen mee dan het drankgenot. Onze kinderen zullen ons slechts dankbaar kunnen zjjn voor hun reine Jeugd, hun goede gezondheid, him le vensvreugde. Laten we bouwen aan een heerlijke, blijde alcoholvrije maatschappij, waarin God gepre zen wordt door de monden van matige men schel). laten we ons aansluiten bij Mariaver- eenlging en Kruisverbond. Een dankbaar applaus volgde op deze mooie rede. 22 nieuwe leden gaven zich tijdens de pRu- ze op. De heer Korthage dankte den spreker. De presidente van de propaganda-commls- sie van den Marlabond bedankt eveneens den heer Lobel. Wekt de aanwezigen op getrouw R. K. Gemengd Tooneelgezelsehap Zon dagavond voerde In het gebouw van den R K Volksbond bovengenoemde vereeniglng ten tooneele het tooneelsnel in drie bedrijven door Jan Fabriclu» „Onder één Dak Het stuk speelt in een boerenfamilie; de •ene zoon is tegen den zin zijner ouders ge trouwd met een „dame” uit de stad. Vandaar een haat vir’-al van den vader tegenover de ▼rouw van zijn zoon. Daar zij vlak naast el kaar wonen. T»oDton rij elkaar da^Hlks zien. Erger wordt het echter als de moeder sterft en de vader niet alleen kan blijven dus MJ een der kinderen moet komen, dus of btj o Propaganda- en feestvergadering Kruisver bond en Maria vereeniging. De Noord-Hol- landsche Commissie van den Marlabond en Dlocesaai) Krulsverborid In het bisdom Haar lem In samenwerking met Marlavereenlglng en Kruisverbond te Enkhulzen hielden Zon dagavond In het St. Gomarusgebouw een groote propaganda- en feestvergadertng, wel ke uitstekend is geslaagd. De voorzitter van het Kruisverbond, de heer Eeden, roept de talrijke aanwezigen het welkom toe en zegt verheugd te zijn over de groote belangstelling, welke wordt betoond voor het werken der drankbestrijdersvereeni- gingen. Hij wenscht allen een genoeglijken •vond en geeft dan het woord aan den heer Korthage, voorzitter van de Noord-Holland- sche Propaganda-Commlssie van het Kruis verbond. De heer Korthage zegt, dat de bedoeling van deze vergadering Is de activiteit te ver- hoogen, maar om den avond Iets gezelliger te maken zal de Amsterdamsche Damestoo- neelclub: „De vier Wijzen uit het Oosten", blijk geven van haar kunnen. Vervolgens richt hU een woord van welkom tot den heer Jos. de Lobel, den spreker van dezen avond en feliciteert hem met het her stel van rijn ziekte. Hij wenscht hem een aandachtig gehoor en dat zijn woorden vruchtdragend moge zijn. De heer Lobel, zijn rede onder applaus aanvangende, begint met te zeggen, dat hU en de zijnen gekomen zijn om een aanval te doen OP bet kasteel van Konlng Alcohol. Uitvoering Op 24 Nov a.s. zal in het Pa tronaat door de Tooneelvereenlglng Vela Nuova worden opgeioerd het Tooneelstuk: Een dag dame" en het kluchtspel: „Ze krij gen elkander." Onze Tooneelvereenlglng Vela Nuova, wiens reputatie gevestigd is zal zeker alle be zoekers wederom zeer doen genieten en wij wenschen haar een volle zaal. Immers goede Wijn behoeft geen krans R. K. S. V. „Vlos" Vios I Geel-Rood 1 Ongeveer twee uur trapt G. R. af Direct at er spanning in van belde kanten, doch lang zamerhand wordt Vlos sterker, en tegen de rust geeft de Vlos-mlddenvoor zijn club de leiding. 10. Na de thee is Vios weer in de meerderheid, doch G. R. beschikt over een uitmuntenden doelman. Toch kan ook deze niet verhinderen, dat Vlos den stand opvoert, want als een voorzet van rechts hem te machtig blijkt, loopt de Vlos rechtsbinnen den bal 't doel in. Spoedig daarop schiet de Vlos middenvoor de derde goal er In. G. R. wijzigt dan haar opstelling met goed gevolg, want de rechtsachter, die nu de middenvoor plaats Inneemt, schiet onhoudbaar in. Met dezen stand, 31 in "t voordeel van Vlos brak het einde aan van een in goede verstandhouding gespeelden wedstrijd. Scheidsrechter Hultema voldeed goed. Vlos II verloor met 7—1 in LangendtJk tegen Voorwaarts II. Vloe Jun. a. speelde met zeven man tegen S. V. W. Jun. en verloren eervol me» 32. Con. Zelo-Jun.Vlos Jun. b. 01. veel mogelijk Is gerekt om voor het levensonderhoud niet korten. De heer Neuvel zag liever steun gegeven aan de patroons. De bedrijven gaan zlender- oogen terug. Wanneer de tuinders voor hef steungeld arbeiders konden nemen, dan waren én de patroons èn de arbeiders er mee gebaat. De voorzitter: Het is misschien een nieuw lichtpunt, dat verbetering kan brengen. De heer Slagter kan zijn stem niet geven aan het voorstel-Nieuwboer, omdat z.1. de gemeente voor meer uitgaven komt te staan. Naast de arbeiders zijn er ook nog vele kleine tuinders, die steun behoeven. Spr. wil het verschil wel grooter maken, b.v. f 5.50 voor ongeorganiseerden en f 8.50 voor georgani- seerden. De heer Broersen zag liever dit punt aan gehouden tot een volgende vergadering. De voorzitter antwoordt, dat met dit punt Juist spoed Is betracht, omdat des te eerder subsidie van het Rijk kon worden verwacht. De heer Jac. Broersen kan wei met het voorstel-Slagter meegaan. Het voorstel-Broersen. om het punt aan te houden tot de volgende vergadering, werd verworpen met 63 stemmen. Het voorstel-Nieuwboer werd daarna ver worpen met 54 stemmen, zoodat het voor stel van B. en W. ongewijzigd werd aange nomen. Tegen het voorstel van B. en W waren de heeren Nleuwboer, Neuvel, Kenter en Jac. Buysman. Een wijziging der Bouw- en Wonlngveror- denlng werd goedgekeurd. Het betreft het beroep op den raad. De pensioengrondslag van de schoonmaak ster A. Mettes is destijds f 10.te hoog ge steld. In verband met een verzoek van den Pensioenraad werd besloten dezen te stellen op f 208.25 met ingang van 15 Augustus 1921. Afwijzend werd beschikt op het verzoek om lid te worden van de Stichting Landver huizing Nederland. Volgde aanwijzing van het G. E. B. als bedrijf, bedoeld In art. 122 der Gemeentewet en daarop van toepasslng-verklaring van art. 252 der Gemeentewet. Een verzoek van den raad der gemeente Noord-Scharwoude om adhaesle-betulging In zake zijn verzoek om de wedden van burge meester en secretaris te verminderen met 5 pct., die van den ontvanger met 10 pet., werd voor kennisgeving aangenomen. Na korte rondvraag volgde sluiting. H plm 2.66 00 H A. en 2.70 00 H A Kooprrs A Mooy te Zuld-Scharwoude. C. Blom te Bergen, en P. Bos te Heiloo, vo^r f 18.113 40. Fe-c. 4 en 5. »»erp. groot 2 23.80 H.A. en 1.40.00 H Abeidea grasland Koopers K. Leeuw Jr. en H. A K-am, belden te Ben- nlngbroek. voor f 6034 36. Perc. 6 en 9. welland, resp. groot 1.47.20 en 1.86.50 H A. Kooper K Clay te Bennlngbroek, voor f 4670 87. Perc. 10. wei’and. groot 1 42 40 H A Kooper D. Rooker te Hoogwoud, voor f 3417 60. De gehele plaats, groot 18 02.30 H.A., voor f 34.656.23. comité. De Voorzitter deelde mede een bespreking te hebben gehad met eenige bestuursleden van den Bond voor groote gezinnen die de wenschelijkheid bespraken om gelden in te zamelen om die gezinnen te kunnen steunen, welke niet valen onder armenzorg. Spr. heeft toen geantwoord dat het hem meer wenschelijk voorkwam dat dit door de ver schillende organisaties werd gedaan uit de gemeente zonder uitzondering van richting. Dit plan vond direct instemming bij genoemd bestuur, waarna een vergadering van afge vaardigden van verschillende vereenigingen werd gehouden, waarbij ook spr. tegenwoordig was. Op deze vergadering is toen besloten zich tot den raad te wenden. De Voorzitter zei, de noodzakelijkheid van een steuncomité dan ook wel terdege in te zien, en meende dat er nog wel bronnen zullen gevonden kunnen worden. Spr. dacht b.v. aan de boerenleenbank. Nutsspaarbank, Kerkgenootschappen enz., die voor dit doel wel een flink bedrag zullen willen offeren. Drn zullen er ook nop wel particulieren zijn, die iets willen afstaan. Het comité zou kunnen bestaan uit af gevaardigden van de verschillende vereeni- I gingen alsmede van het Burgerlijk en kerkelijk armbestuur. De heer Hoebe vroeg of het ook in de be- Joelin»’ ligt arbeid te laten verrichten, waar voor de werkgever steun ontvangt. Hierdoor zo»j en de werkgever èn de werknemer mee geholpen rijn. De Voorzitter antwoordde bevestigend, l’it de besprekingen bleek verder wel, dat op de eerste plaats geldelijke steun zal worden verstrekt, doch tevens raadgevende steun zal I worden gegeven betreffende werkgelegenheid, moeilijkheden met hypotheken enz. Met algemeene stemmen werd besloten een comité in het leven te roepen. Een verzoek van den heer P. Kooijman, Zomerdijk, om aldaar een straatlantaarn te •'l’',tsen werd voor kennisgeving aangenomen. V-n den R. K. Ppuwvakarbeidersbond Sint Jozef te Utrecht was ingekomen een verzoek om toe te treden tot het werkloos heidsbesluit. De heer Klaver bleef bij rijn vorig stand punt en was niet voor aansluiting. De heer Hoebe zei dat de toestand weer veel is veranderd. De heer Helder vroeg inlichtingen be treffende de kosten. Spr. zei dat waar de arbeiders zich kunnen verzekeren, zij ook moeten kunnen rekenen op medewerking van de Overheid, en waar de arbeidersgroep hierin den raad niet is vertegenwoordigd, moeten de belangen van deze groep toch ook terdege worden behartigd. Spr. was voor aansluiting. De heer Hoebe was van meening, dat, waar de regeering meent dat geholpen moet worden, de gemeente niet mag achter blijven. De Voorzitter is het met beide vorige sprekers volkomen eens. Het gemeentebe stuur heeft tevens meer zeggingskracht, wanneer een ongeorganiseerde om steun verzoekt. Meer dan ooit is thans de tijd om tot aansluiting over te gaan. Op de vraag van den heer Van Berkel of bij aansluiting later hierop kan worden terug gekomen wanneer de resultaten niet bevredi gend mochten zijn, antwoordde de voor zitter dat bet besluit op alle plaatsen zeer gunstig werkt. De heer Kok zou er wel voor zijn, wanneer er meer groepen waren georganiseerd. Het is op 't oogenblik juist voor die categorie die niet het'minst verdient. De heer Hoebe zegt dat juist de aansluiting bevordert dat ook andere personen zich zullen organiseeren. Spr. stelde voor tot aan sluiting te besluiten. Dit voorstel werd aan genomen. Vóór de heeren Weeden, Schipper, Helder, Hoebe en Van Berkel. Van het R. K. Schoolbestuur Was inge komen een kostenberekening voor de in aanbouw zijnde R. K. Meisjesschool. Aangevraagd was een bedrag van 54867.30 terwijl door verschillende omstandigheden dit bedrag thans bedraagt 56634.40. De voorzitter lichtte toe, dat er verschil lende posten bijgekomen zijn die bij de eerste aanvrage niet waren inbegrepen, zooals school- meubelen enz. Tevens is de centrale verwar ming anders uitgevoerd, wat veel minder onderhoud eischt, terwijl de grondaankoop 1600 hooger was, dan oorspronkelijk was geraamd. ”7 De aanvraag werd goedgekeurd. Een schrijven van den raad van Noord- Scharwoude was ontvangen om adhaesie te betuigen betreffende salarisverlaging van burgemeester en secretaris met 5 en van ontvanger met 10 De heer Weeder had deze salariskwestie ter sprake willen brengen bij het behandelen der begrooting. Spr. zou echter nog verder willen gaan inplaats van tot 5%, tot 10%. Gaarne zou spr. zien, dat de betreffende functieonarissen vrijwillig deze bedragen terugstorten. De voorzitter zeide hiermede zelf vooruit te willen loopen. De heer Helder vermoedde, dat wanneer de door het Rijk voorgestelde verlaging wordt aangenomen, ook de salarissen der ambte naren wel zullen volgen. De voorzitter deelde nog mede, dat door het Rijk is voorgesteld, 3% te korten op de salarissen welke door den raad worden vast gesteld. Deze salarissen bedragen hier in totaal f 3800.zou dus rijn een bedrag van f 134. De heer Hoebe meende, dat de salarissen ten opzichte van anderen wel wat hoog rijn De heer Helder stelde dan voor adhaesie te betuigen aan genoemd schrijven, maar deze verlaging te stellen op 10%. Aldus werd besloten. Hierna werd overgegaan tot behandeling begrooting 1932. De heer Weeder bracht op de eerste plaats dank aan den voorzitter voor de uitgebreide toelichting aan de leden verstrekt, spr. moest echter rijn teleurstelling uitspreken, dat de reels genoemde salarissen niet vrijwillig p;sr beneden rijn gegaan en ten slotte, dat de bezuiniging op verschillende posten niet ver genoeg is doorgevoerd. De begrooting werd post voor post nage gaan. Op de ontvangstposten werden geen aan merkingen gemaakt, terwijl bij de uitgaaf posten de heer Helder voorstelde het pre sentiegeld der raadsleden te verminderen De voorzitter ontraadde dit ten sterkste, daar ieder in de gelegenheid moest worden gesteld raadslid te k/nnen rijn en een pre sentiegeld van f 2.50 zeker niet te hoog is. De post blijft gehandhaafd. De post salarissen lagere gemeente ambte naren werd verlaagd met 5%. Salaris ge meente geneesheer, die onder de hoogere ambtenaren is gerangschikt. Mocht echter de salarisver! hoogere ambten... vil niet dooife - Gemeenteraad Vrijdagavond was de raad In openbare vergadering bijeen onder presidium van burgemeester Schrijnden Af wezig: wethouder P. J. Jong en Th. Roosje. Na opening kwam aan de orde het voorstel tot vaststelling der steunregeling voor de werklooze arbeiders. Als steun aan uitge trokken arbeiders wordt voorgesteld f per week, benevens f 0.75 per week en per gezinslid beneden 16 Jaar. Voor niet-georga- niseerde arbeiders wordt voorgesteld f 6. per week en per gezinslid beneden 16 Jaar. Overigens is het model der regeling offi cieel voorgeschreven. De heer Nleuwboer noemde, het verschil tusschen de niet- en de wel georganiseerden^ te klein. Hij stelde voor den steun voor de georganiseerden te verhoogen tot f 10. Spr. berekende, dat een georganiseerde boven zijn betaalde contributie over 13 weken slechts f 12.ten goéde komt. Dit is volgens spr. niet billijk en zal ontevredenheid wekken bU de georganiseerden. Tevens is het geen aansporing voor nlet-georganiseerden' om toe te treden tot de organisatie. De voorzitter zei, dat het verschil al roc het minimum te veel te i tenspel. Het was echter slechts uitstel van 1 executie want spoedig deponeerde Brugeman den gelijkmaker in 't net. Achtereenvolgens I werd de score opgevoerd door Deutekom er tweemaal door Plukker, vooral de eerste goal van Slem Plukker was een pracht doelpunt Het geheele elftal speelde vooral na rust voor wat het waard was en toonde zich over alle linies de meerdere van Stormvogels, dat overigens goed parttl heeft gegeven, behetds- t rechter v. Wieringeri leidde correct. Door DE GEMEENTE-BEGROOTING 1932 A.s. Vrijdag zal dan door den gemeenteraad worden behandeld als hoofdschotel van de agenda: „de gemeente-begrooting 1932.” Den raad wacht de zeer moeilijke taak voor onze burgerij op de minst schokkende wijze er in te voorzien dat uitgaven en in komsten voor 1932 worden geregeld. Reeds hebben wij eenige weken terug medegedeeld wat B. en W. van plan waren te doen, wat onze belastingen betreft n.l.: opcenten op de Personeele Belastingen tot roo%; de opcenten op de grondbelasting tot 8o°ó op gebouwde eigendommen en tot 20% op ongebouwde eigendommen; de opcenten op de gemeentefondsbelasting op te voeren tot 80%de vermogensbelastirïg te verzwaren met opcenten en ten slotte tot invoering over te gaan van een nieuwe straatbelasting. Door deze verhoogingen zal er aan nieuwe belas tingen een bedrag moeten opgebracht wor den van f 21.877.81. Dit feit staat vast, wanneer de uitgaven op de begtooting van 1932 niet verlaagd (kunnen) worden' Men bedenke, dat dit alles moet geschieden niettegenstaande de uitkeeringen pit het gemeentefonds die ook aan onze gemeente in deze tijden van sterk gewijzigde conjupctuur thans een welkome belastingverlaging hadden kunnen geven. Ja, hadden kunnen geven, wanneer Schagen de laatste jaren (en vooral de laatste vier jaar) niet zoa royaal geleefd had. De inkomsten op de begroetingen tot van 1929 f 107331.04; van 1930 f 117779.40; van 1931 f 127588.34 en ten slotte op de begrooting van 1932 gebracht tot f 141452.15, toonen toch duidelijk aan, dat wanneer onze uitgaven niet zoo onzinnig hoog geweest waren wij nimmer in steeds stijgende mate tot Ztilke hooge sommen hadden behoeven te komen. Ja zou zelfs met de vrij groote uitkeering uit de gemeentefondsbelasting hier, evenals elders, tot een belangrijke belastingverlaging rijn kunnen worden overgegaan. Dat de belastingopvoering thans bijna haar hoogtepunt heeft bereikt, bewijst dat men flink in het moeras zit met de financiën. Wannéér wij nu vragen, wat zijn dan wel de oorzaken dat het zoo geloopen is, dan behoeven wij slechts op twee zaken te wijzen, waarna het een ieder duidelijk zal wezen, waar de schoen wringt. ie. De aankoop van de Heerenboschgron- den (reeds eerder gesignaleerd) met de daar aan noodzakelijk verbonden groote -uitgaven voor het in exploitatie brengen van die gron den, wat schatten heeft gekost en voorloopig nog zal blijven kosten, en vervolgens de niepwbouw van de O. L. School, welke al met al de gemeente op anderhalven ton komt te staan. Het mag een verblijdend verschijnsel heeten dat door de R.K.-fractie in de laatst? vier jaar bij herhaling op dat financieël debiele is gewezen en deze beide groote pos ten door deze fractie fel bestreden zijn. Het baatte echter niet tot schade thans van de belastingbetalers. Zullen de oogen opengaan Ter zake. De begrootingscommissie, waar in gekozen zijn de heeren J. Schoort Pz., H. v. Nuland en K. Bakker, heeft in haar nogal omvangrijk rapport op niet minder dan zestien posten aanmerking gemaakt en willen besnoeien. In het kort willen wij het voornaamste even nagaan. Een belangrijke bezuiniging zal het volgens de commissie geven ‘wanneer de vacatpre bij de O. L. School onaangevuld blijft daar er immers een tweetal boventallige onderwijskrachten .rijn Eveneens wanneer het Voorbereidend Lager Onderwijs zou ondergebracht worden in een lokaal van de nieuwe O. L. School welke hoogstwaarschijnlijk zal disponibel zijn, al thans in de naaste toekomst zal komen. De post verhaal pensioenbijdragen zal een bezuiniging kunnen geven van f 1735- voor de hoogste ambtenaren. Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Voor het gasbedrijf f 230.en voor het electr. bedrijf f too. en voor het grondbedrijf f 17.Te zamen het niet onbelangrijke bedrag van f 2.082. De mogelijkheid van dat pensioenverhaal te onderzoeken is wel de moeite waard. De commissie wil verder den post retributie electriciteitsbedrijf verminderen met f xooo.-; de voorgestelde opcenten op de personeele belasting met 10 verminderen en brengen op 90 en de nieuwe straatbelasting afvoeren. Daar echter om de begrooting in even wicht te brengen dan andere dekking moet gezocht worden, wil de commissie de op centen op de vermogensbelasting opvoeren tot 50. De minderheid van de commissie wil bovendien de belasting op de publieke vermakelijkheden verhoogen van 15% op 20% evenals zulks te Alkmaar en Den Hel der geschiedt. B. en W. hebben dit intusschen leden of nlet-leden aanwezig te zijn op de vergadering van 29 November a.s.. des na middags 3 uur in het St Gomarusgebouw. Met den Christelljken groet sluit zU dezen schoonen avond. Vermelden we nog, dat de cpgevoerde too- neelstukjes uitstekend werden gespeeld en dankbaar werden gewaardeerd. De besturen van Marlavereenlglng en Kruisverbond kunnen met genoegen op den succesvollen avond terugzien. S. R. C. II speelde uit tegen Geel-Rood n te *t Zand en hoewel met 10 man spelend wist ook 8. R C. n de palm der overwinning te behalen met 2—1. Wo’ter, den zoon die' te»-?n 'den zin zijner onder» getrouwd is met de Juffrouw uit de stad, of blJ Jacob, een onderwijzer, hooghartig en gierig, door de ophitsing van zijn vrouw, of bit^-Antle, getrouwd met Jan, een smid, den vroolBk-n vol met kwinkslagen en era ri pen. Als het op Jacob valt, neemt Wolter het van hem over, waardoor het conflict zfjn hoogtenunt bereikt, doordat de vader haar het huis moet van de vrouw, die hij haat. Tenslotte wondt de vrede tusschen. belden gesloten en krijgt de onwaardige zoon Jacob zijn verdiende loon Het Is een stuk wat de toeschouwers van het begin tot het einde boeide doordat de karakters goed werden uitgebeeld en tot het e’nd volgehouden. De keuze van dit stuk is dan ook o.l. een zeer goede geweest. Hpt ap plaus waarmede de spelers de dankbaarheid van de toeschouwer» voor het gebodene in ontvangst hadden te nemen, was na ieder be drijf overweldigend. WU gelooven dan ook dat de goede krach ten, welke er ongetwijfeld In deze vereeniglng zijn, onder de bekwame leiding van den spel leider, den heer E. Ligt erin gen. nog veel be loften voor de toekomst Inhouden. R. K. Voetbalclub S. R. C. S. R. C l speelde Zondag thuis tegen haar grootste concurrent Stormvogels I uit Hoog woud. Voor de rust kwam Stormvogels door een misverstand tusschen back en keeper wat fortuinlijk aan haar eerste en eenlgs’e doelpunt door den linksbinnen Jonker en hoewel 8. R. C. geregeld In de meerderheid was wilde het voor het doel niet vlotten. Na I de rust was Haverkamp verhuisd naar de backplaats en Ploeger naar de halfllnle. Nu sloot het elftal en al spoedig maakte I Plukker een doelpunt, wat terecht door den scheidsrechter werd geannuleerd wegens bui- I Bon-i-avond A. N. W. B. Door den Toe ristenbond voor Nederland (A. N W. B.) zal alhier op 26 November as. een bondsavond georganiseerd worden, bestaande In een ex positie van kaarten, gidsen, reisboeken, enz. voor auto-, motor-, rijwiel-, wandel-, water en rultertoerlsten, een lezing over het werk van den bond en de vertoonlng van 'n mooie serie lantaarnplaatjes. De burgemeester heeft zich bereid verklaard, dezen avond met een kort woord in te” lelden. Ingekomen personen Over de maand October 1931 N. H. Vonk, van Bergen op Zoom; G J. van Es, van Eindhoven; J. Kok, van Haarlem; A. A. Schotman en gezin van Krommenie; 8. J. Konlng en echtgen. van Oosthuizen; M. F. Herwegh van Beverwijk; U. J. van Veen van Utingeradeel; L. Terol van Den Helder. Ijsclub te Den Hoorn Dezer dazen werd te Den Hoorn de jaarvergadering gehouden van de Ijsclub ,.D* Geul” aldaar. Uit de rekening bleek, dat er een klein nadeelig saldo was. Tot secretaris en penningmeester werden gekozen de heeren D Drijver en M de Porto, inplaats van de heeren M. Bruijn en Jac. Wil te die zich niet meer beschikbaar srelden. Besloten werd te trachten in den komen den winter in vereeniglng met de Ijsclub van Den Burg en die van De Cocksdorp wed strijden te houden, om een wisselbeker voor de club die 5 Jaren achtereenvolgens den len prijs wint, en om geldprijzen voor de prijs winnaars. Tot aanvulling der kas werd een goedge- keurde verloting gehouden van een paar kunstschaatsen. De heer J. Cupido Jr was de prijswinnaar. De ijstent werd bij opbod verhuurd aan W. Ie Noble voor f 5 staangeld en f 250 per dag. Gedurende de zomermaanden zal de heer C. Hulsman voor het gebruik hiervan f 13 betalen. Hierna sloot de heer P B Rltero de ver gadering welke door veis belangstellenden werd btjgewoond. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dag. Na opening met gebed werden de notulen gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Van de vereeniging van oud-leerlingen der Rijkstuinbouwwinterschool te Hoorn was een verzoek om subsidie ingekomen. B. en W. stelden voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Hoebe zeide in het algemeen veel te gevoelen voor dit onderwijs. Voor het groote nut welke deze vereeniging doet, achtte spr. een kleine subsidie wel gewenscht. De heeren Weeder en Helder ondersteun den dit voorstel. Na eenige besprekingen werd met alge- tneene stemmen besloten f 10 toe te staan. Op een verzoek van de commissie voor malariabestrijding om Dr. E. R. de Vries, secretaris-hoofdcontroleur, in de gelegenheid te stellen in plenaire zitting van den gemeen» teraad een en ander mede te deelen over het werk der commissie, stelden B. en W. voor, hierop niet in te gaan, omdat inmiddels het jaarverslag over 1930 is toegezonden, waaruit een en ander reeds aan de leden is medege deeld. Werd goedgekeurd. Van de Westfriesche federatie van R. K. drankbestrijding vereenigingen was het ver zoek ingekomen om verschillende bepalingen in het l^ven te roepen welke kunnen leiden tot beteugeling van de ontaarding der ker missen, door in overleg met andere gemeenten centralisatie der kermissen te verkrijgen, door een tapverbod tijdens het dansen, en door het vaststellen van een tijdig sluitings uur. B. en W. stelden voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, gezien het poovere resultaat dat reeds eerder en elders ontplooide actie heeft opgeleverd. Aldus werd besloten. 11 Inwoners, werkzaam in de Wieringer- tneerpolder, verzochten, in navolging van zoovele andere gemeenten, er toe over te gaan gedurende de wintermaanden een ver goeding voor rijwiel of autobus, al naar ver kiezing, te verstrekken. B. en W. stelden een onderzoek in naar de weekloonen der betrokkenen, waarvan er niet minder dan 6 ongehuwd zijn. Wanneer mocht blijken, dat het weekloon belangrijk boven het gemiddelde loon ter plaatse uit gaat, stelden zij voor, op het verzoek niet in te gaan. v De heer Helder zeide, dat het toch wel aanbeveling verdient, zooveel mogelijk te trachten ieder in de gelegenheid te stellen daar te kunnen werken, en zoodoende de werkloosheid te bestrijden. De heer Hoebe onderschreef dit wel meent spr., dat ieder geval afzonderlijk moet worden behandeld. De heer Klavet was er wel vóór, wanneer het loon het bedrag genoemd in de vergade ring van B. en W. niet te boven gaat. Besloten werd eerst de opgave der loonen af. te wachten. Aangezien de raad zich zonder verdere bestudeering niet competent acht over de wijziging der schoolgeldverordening een juist oordeel te vellen, wordt besloten deze regeling in studie te nemen en irf een volgende vergadering een beslissing te nemen. Vastgesteld werden na kleine wijziging: een ontwerp overeenkomst inzake uit voering van de vleeschkeuringswet; een ontwerp verordening op den keurings dienst van vee en vleesch; een ontwerp verordening tot aanwijzing van het openbaar slachthuis in de gemeente Hoorn voor alle andere slachtingen dan „huisslachtingen”; een ontwerp verordening op de heffing van rechten voor diensten door den keurings dienst van vee en vleesch bewezen bij huis slachtingen een ontwerp verordening op de invorde ring van rechten voor diensten door den keu ringsdienst van vee en vleesch bewezen bij huisslachtingen. De bouwverordening werd gewijzigd en aangevuld met een bepaling inzake het be roep op den raad. Vastgesteld werden de verschillende ver goedingsbedragen per leerling krachtens art. 86-101 en 205 der L. O. W. 1920 over 1930. De vergoeding aan het R.K. Schoolbestuur over 1930 krachtens art. 101 werd vastgesteld op f 3189.6a. De vergoedingsbedragen krachtens art. 86 en 205 der L. O. W. 1920 over 1930 werden vastgesteld, voor de meisjesschool op resp.: f 4.10 en f 3.59 per leerling en voor de R.K. Jongensschool op resp. f 4.04 en f 7-07- Ingekomen was een schrijven van afge vaardigden van diverse vereenigingen om te Verkoop'.ng Ten overstaan van notaris Rees te Bennlngbroek had alhier de verkoo- plng plaats van een huismanswonlng met schuren, gierkelder, erf. boomgaard, tuin en wei’and, aan de Pade alhier samen groot 18 H.A. 2 A. 30 C.A.. bahoorende tot de na- ’atenschap van den heer P Bakker Jz. te Hoorn. Perc. 1. huismanswonlng, schuren, gier kelder. erf en boomgaard, groot 31 A. 63 c.A. Kooper. de heer D. Rooker alhier, voor f 1710 Perc. 2. tuin, groot 0 70.20 H.A. Kooper P. te »Un aan de vereeniging en verzoekt allen. Davidson alhier, voor 710.—. J Perc 3, 7 en 8. welland, resp. groot 3.74.57 -O A O u A --- deze overwinning heeft 8 R. C. de 1-ldlng genomen en staat thans ongeslag-n met uit 6 wedstrijden 10 punten bovenaan, gevolgi door Stormvogels met uit 4 wedstriiden 6 punten. Volhouden Jongens, het ging Zondag uitstekend. naar onze meening aan de een dienst bewezen. De raadsvergadering van zal het moeten uitmaken of mocratische bedoelingen van weerklank zullen vinden. Bakker. Jacobus Molenkamp (Tilburg) komen tot het oprichten van een crisis-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6