ONS BLAD ff I ;r VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 272 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN DONDERDAG 19 NOVEMBER 1931 f40 Mijn aangespoeld Malaise bij Van Houten ONJUISTE STEUNVERLEENING te Weesp Scherpe kantjes Invoerrechten België’s Tariefplannen Geen aardschokken NOODLOTTIGE BRAND TE ANNA-PAULOWNA DRIE KINDEREN. RESP. 7, 5 EN 1} JAAR IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN De strijd in het Verre Oosten JOH. LAUWERS PAVGl OP 3 alkmaar Brillenreparatie’s vlug en billijk VOORNAAMSTE NIEUWS o oooo.- ff 75O.-’tóii^’a.,fi”°‘f 250.- ff 125.- f so.- AAMGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIÉWAM ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Alle «bonne'» ot> dit bied lijn ingevolge de veriekerlngevoorwaerden Nog gevuld met springstof (Ingezonden) Bezuinigingsmaatregelen Aardtrilllngen waargenomen. tusschen Hoover De regeeringacrisis in Hongarije opgeloet. zal De slag in Mandsjoerije te- Barometerstand 9 uur ran.: 1.68 vooruit. Zwijgen Tariefsverhooging aanvaard den Indiening volgende week Een groot bedrag aan geld laten liggen alle bladen dus. hun Het textiel-conflict in Almelo motorrijwiel Geen der staken aan het werk Motorrijder ernstig verwond Nationaal Crisis-Comité I Doodelijk mijn-ongeluk Arbeider bekneld geraakt Trillingen waargenomen Commies-griffier der Tweede Kamer De Altnelosche postdiefstal De Tilburgsche inbreker» Bult van twee en twintig inbraken gevonden VermoedeUJke daden aangehonden en 4/ n. KI denken en van van een nog De politie te Leiden heeft proces-verbaal opgemaakt tegen 13 studenten, wegens het volgen van colleges aan de Leldsche Univer- sltelt. zonder de daarvoor vastgestelde col legegelden betaald te hebben. Studenten, die geen collegegeld betalen Vergadering R. K. Juvenaat in het bisdom Haarlem. Geen vorderingen b|j de besprekingen fa den Volkenbond over het conflict in het Verre Oosten. st Ik m s. et ld Te Anna Paulowrja sjjn bij een brand drie kinderen omgekomen. De strjjd in Mandsjoerije. Overwinning der Japanners In het N'onni-gebied. Het Engeleehe anti-dumping-wetsontwerp in tweede lezing door het Lagerhuis aange nomen. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.21. 1 >i< verlies anderen vinger ABONNEMENTSPRIJS) Per kwartaal, voor Alkmaar L— Voor bulten Alkmaar f tM Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger op deze ver- pers- Nleuw renet in Engelsch-Indlë aangekon- digd. ie le A. 3 Is- 500 ■en len bo wel ik- ten. ider bU call ho- on- 3 nee! ider ere. per dtt eri leb- nras aan les- de liet en- *na wU de en, een den t. be d en 301 >er ng je- ?n op be ten het IUk ien Hi eld in len re ran eu in- Bb- Er ztjn krant-propaganda, worden .afgevild, propaganda op de been te blijven, als zoodanig met een actieve nationale politiek dienen te worden gesteund. Zoolang de huidige wijze van steun ver leening wordt gehand haafd, zal men speciaal voor het kleine tuinbouwbedrijf o.a. aangewezen zijn op een dergelijken maatregel. Tac. GROEN Az De propaganda zou daardoor winnen In kracht en.... sympathie. Een Ijjst met vijf en twintig sollicitanten. Voor de betrekking van commles-gnffier aan de Tweede Kamer hebben zich tien tallen opgegeven. Aan de Kamer is gisteren een alphabetlsche Ijjst van sollicitanten toe gezonden, welke niet minder dan 25 namen bevat van juristen, waarvan de oudste 33 jaar is en de jongste 33. De Ijjst begint met mr. H. Albarda sluit met mr. H. van Zanten. De meeste sollicitanten wonen in Den Haag, maar de post trok ook de belangstelling te Amster- Botsing tusschen auto en in een meende Toespraken van Prinses Juliana en Jhr. van Citters. Zooals reeds bekend is zal Maandag a s. om 2 uur des middags in de Trèveszaal van het Departement van Waterstaat de instal latie plaats hebben van het Crisis-Comité. Daarbij zullen toespraken worden gehouden door H. K. H. Prinses Juliana, eerevoor- zltster en Jhr. van Citters, voorzitter van het Comité. Deze toespraken zullen met welwillende medewerking van de A.V.R.O. (op 298 M. golf) en de N.C.R.V. (op 1875 M. golf) wor den uitgezonden. De Tweede Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp tot verhooging van bet tarief van invoerrechten. Gisternacht hebben onbekend gebleven personen zich langs de brandtrap toegang verschaft tot den stadsschouwburg te Til burg. Met een beitel wisten ze de buitendeur te openen, waarna zjj in het gebouw nog een afgesloten deur forceerden, die toegang geeft tot het kantoortje van den bureaulist. Hier braken zjj het bureau open, waaruit een be drag van 85.werd ontvreemd. In het aangrenzende dtrectie-kantoor lag in een bus een bedrag van 2200.de ontvangst van den Fritz Hlrsch-avond op Dinsdag, be nevens een bedrag van 40 aan stui vertjes in andere bussen. Dit is aan den speurzin der Inbrekers ontgaan dam. Bussum, Rotterdam.'Eist, Dell, Almelo, Warmond. Utrecht, Voorschoten. Hoorn. Aerdenhout. Soesterberg en Haarlem. De Kamer beslist Vrijdag aa. bjj den aan- Met ingsng van 21 dezer zal de Zaterdag als arbeidsdag zoo goed als geheel zijn uitge sloten op de fabrieken der firma Van Hou ten te Weesp. Slechts zij, die noodzakelijk aanwezig geacht moeten worden, zullen biy- ven. Werden tot nu toe uren aan gezinshoof den uitbetaald, waarvoor niet werd gear beid. ook dit zal dan ophouden. Bovendien achtte de directie het noodig. wederom enkelen te ontslaan, onder wie zelfs met langen diensttijd, en anderen over te plaatsen in afdeelingen met lagere loon- klassen. Gistermorgen zijn de poorten van do stoomspinnerij Twente te Almelo weer open gezet, maar geen der arbeiders ging de fa briek binnen, zoodat in den stand der sta king geen verandering gekomen is. Ook zijn gistermorgen de loonen. welke de arbeiders nog te goed hadden, uitbetaald. Onregelma tigheden hadden niet plaats en de politie hoefde niet handelend op te treden. 5t- ht. F«- Of. of. rd nd en at. -al ■ze li st. de in li- U en •n nt et De Tweede Kamer heeft Woensdag het Wetsontwerp tot verhooging van de tarieven der invoerrechten met 56 tegen 36 stemmen aangenomen. Bij rechts voegden zich alleen de liberalen Boon, Bierema en Van Rappard. ►ef. per dat rst- In „De Katholieke Pers”, het mkand- orgaan van de Ned. R. K. Journalistenver- eeniglng, schrijft de heer J. Zwetsloot, onder het hoofd „Scherpe kantjes”, het volgende: Reeds de volgende week zal de Belgische regeering een wetsontwerp indienen om de invoerrechten op gekoeld vleesch, boter en waarsrhjjnlijk ook margarine met 7 te ver menigvuldigen. De twee Zondag te Amsterdam gearres teerde Inbrekers, die verdacht worden van een reeks van diefstallen te Tilburg weige ren aan de politie alle inlichtingen omtrent de voorwerpen die in hun woningen In be slag zijn genomen. Het ondersoek heeft in- tusschen uitgemaakt, dat die goederen van 23 verschillende Inbraken afkomstig zijn. Dinsdagmiddag is in de ondergrondsche werken van Staatsmijn Maurits te LutUaade Geleen de houwer P. K., terwijl hij bezig was een stijl weg te nemen, bekneld geraakt. Hij liep verschillende breuken op en was onmiddellljk dood. De ongelukkige woonde te Oeleen, was 37 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen De besprek tg en Grandi. In verband met den postdiefstal te Almelo, welke In Augustus JJ. beeft plaats gevonden en waarbij belangrijke waarden verloren gingen, zijn thans door de Enschedescha recherche aangehouden, zekere R. en diena broer, in wie de politie de daders van ge noemden diefstal meent te hebben gevonden. R. la naar Almelo overgebracht, ADVERTENTIEPRIJSVap 1— regels t.25: elke regel meer 6-M- RECLAME per regel A7S voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bli vooruitbetaling per plaatsing 6.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 6.1» Inbraak in een schouwburg gebeurde Anna-Paulowna consternatie gewekt. De vrouw en de drie geredde kinderen zijn gedurende nacht bij bekenden ondergebracht. beteekent dus, dat de katholieke om het katholiek belang abonnement op Huisgezin. Centrum. Resi dentiebode we noemen er zoo maar een paar moeten opzeggen om daarvoor de Volkskrant te nemen.... We zullen er niet meer van zeggen, maar wijzen er alleen op dat ook deze voorstel ling vafrstd. B.) weer demonstreert, dat er scherpe kantjes zijn aan de Volkskrant- propaganda. Het bovenstaande was reeds geschreven en opgezonden naar Den Haag, toen ons een artikel van (d. B.), in het Verbondsblad van 6 Nov. JJ„ onder de oogen kwam, waarin gezegd wordt, dat het een katholiek belang is. dat de R K. arbeiders aan de Volkskrant boven alle andere bladen de voorkeur geven. Dat arbeiders Daar is iets wat me ae laatste dagen ge hinderd heeft. En aangezien er in ons orgaan ook w^l gelegenheid zal zijn om sljn hart te luchten, heb ik mijn potlood gegre pen. Ik vond daartoe rog meer aanleiding omdat ik weet, dat ik met de eenlge ban die lichtelijk verstoord raakte. Verschillende collega's deelen mijn gevoelens. Wat is het geval? De Volkskrant is, zooals bekend, een groote propaganda-actie begonnen voor zich zelf Tegen die propaganda heb Ik geen enkel bezwaar. Het schijnt nu eenmaal In onzen tijd niet anders te kunnen, dan dat men reclame maakt voor zich zelf; dat men eigen karaktertrekken en voortreffelijkheden aangeeft, aanprijst en desnoods aandikt. De Volkskrant is in dit opzicht een kina van haar tijd en wl zou haar dit euvel dulden. Zij blaast hoog van den toren en ik hoop van harte, dat haar geluid worden Dus heb ik wordt rechtstreeksche of zljdelingsche van anderen; Naar aanleiding van mededeelingen uit verschillende deelen van het land, o.m. uit Den Haag, dat daar gedreun en trillingen waren waargenomen naar men meen de afkomstig van aardschokken deelde de Directeur van het Meteorologisch Instituut te De Bildt ons gisteravond mede, dat ook daar trillingen zijn waargenomen. De seis mograaf heeft echter aangetoond, dat van aardschokken geen sprake kan zijn geweest Men vermoedt, dat deze trillingen door de lucht zijn overvebracht. Niet ónmogelijk is het voorts, dat het gedreun en de trillingen afkomstig zijn van het gebruik van zwaar geschut Of in Nederland gisteren oefeningen zijn gehouden, en waar deze zouden hebben plaats gevonden, is ons niet bekend. Overwinning der Japanners Volgens berichten uit Tokio is de slag tus schen de Japanners en de troepen van gene raal Ma geëindigd met een overwinning der Japanners. De Japanners hebben de stad Agantschl veroverd en hiermede den Chinee- schen Oosterspoorweg bereikt. De Chlneesche troepen zouden zich thans in allerijl terugtrekken naar Tsitslkar. Ja-, pansche vliegtuigen hebben deze stad gebom bardeerd. Na een hevig gevecht, dat drie uren duurde, is het den Japanners gelukt de voorste linies der Chlneezen bij Sautschien- fang te bezetten. Generaal Ma zou vermist zijn. Volgens de ontvangen berichten, is de aan val in de vroege morgenuren uitgegaan van de troepen van generaal Ma, die in den be ginne succes hadden en den Japanners ern stige verliezen toebrachten, welke 800 man zouden betreffen. Volgens berichten uit Charbin, hebben de troepen van Ma tegen den middag (OosteL Tijd) de Japanners, na ernstige gevechten, teruggedreven. Ook te Tokio heerschte ern stige bezorgdheid. Men vreesde daar een ge voelige nederlaag der Japanners en verweet generaal Ma, dat hij de overeenkomst had geschonden. Bijzonder gevaarlijk voor de Japanners werd een optreden der Chlneezen bij-Tan- schoe geacht, waarbij de Japanners door de verwoesting van den Taonan-Soeplng Kal spoorweg en een vernieling van de teiefoon- telegraaflUnen. werden afgesneden van de hoofdmacht. Na dit aanvankelijk succes der Chlneezen, gingen de Japanners tot een al- gemeenen tegenaanval over langs de Nonnl- llnie. Zij sloegen^mn, tegenaanval van 2000 man Chlneesch^ langs den rechte verkregen hierna crisistoestand spoediger de kunnen bevorderen. Wanneer een industrie in zoodanige moeilijkheden verkeert, dat het bedrijf moet worden stopgezet, dan wordt er voor de daardoor werkloos komende ar beiders onmiddellijk gezorgd. Welnu, de gemeenten, die dezen maatregel namen (althans de meeste van deze), waren er van overtuigd, dat meerdere, ja vele tuinders gedwongen waren, hun arbei ders te ontslaan, en dat andere, die geen arbeiders, maar ook geen Inkomen hadden om er schamel van te kunnen leven, uit het bedrijf zouden loopen .en eenvoudig armlastig zouden worden. Zij waren zich er van bewust, dat als er niets gebeurde de lasten toch in een anderen vorm op de gemeente zouden komen drukken, en dat tegelijkertijd het bedrijf, waarvan alle of althans de meeste burgers afhangen, vernietigd zou worden. Daarom dienen deze regelingen (waarbij, dit geven we toe, de excessen moeten worden voorkomen) behouden te blijven. En dit niet alleen zij verdie nen den steun van de Landsregeering, zoolang het tenminste Staatstaak ge acht wordt, de werkloosheidsbestrijding te steunen. MHJor v, Het land- en tuinbouwbedrijf «al, om vang der vergadering. cavalerie, welke plaats had {-vleugel, met succes af cn <le overhand. De bezetting van Agantschl bevestigd Bevestigd wordt, dat Agantschl door de Japansche troepen is bezet. Het Japanschc ministerie van Oorlog heeft een bericht ont vangen van het Japansche hoofdkwartier te Moekden. dat Woensdagmiddag om 1 uur (Oosteljjken Tjjd, dl. 3 uur verschil van Am- sterdamschen tijd) de stad werd ingenomen. De Japansche cavalerie achtervolgt de troe pen van generaal Ma welke In de richting van Tsitslkar vluchten. In Japansche krin gen verwacht men. dat de voorhoede der Japansche cavalerie Tsitslkar in den nacht op Donderdag zal bereiken. Men rekent er niet op. dat de Chlneesche troepen nog ern- stigen tegenstand zullen bieden. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft verklaard, dat het groote dwaasheid is te denken, dat Japan oorlog voert tegen China. Het Japansche optreden in Mandsjoerije is slechts zuiver politioneel. Daarom is er geen sprake van een schending van 't Kelloggpact door Japan. De minister spreekt den ^ensch uit. dat de normale betrekkingen tusschen China en Japan spoedig zullen hersteld zjjn De nederlaag der Chlneezen volkomen Generaal Honjo heeft medegedeeld, dat hij gedwongen is geweest tot den aanval over te gaan, ten einde een Chineeschen aanval te voorkomen. Het Japansche hoofdkwartier te Moekden deelde Woensdagmiddag mede, dat de Chlneesche nederlaag in den nacht op Donderdag volkomen zal zijn. Te Tokio verluidt officieel, dat met de nederlaag der Chlneezen het hoofddoel der Japanners, in het gebied der Nonnibrug de concentratie der Chlneesche troepen te ver hinderen. is bereikt. Daarom hoopt men zeer spoedig de Japansche troepen te kunnen terugtrekken. Naar uit generaal Kortsluiting de vermoedcljjke oorzaak De verkoolde lijkjes gevonden Woensdagavond heeft te Breezand, op on geveer 3 KM. afstand van Anna-Paulowna. een vreeseljjk ongeval plaats gehad, waarbij drie kinderen zijn omgekomen. De weduwe Kruithof, wonende aan de Zand vaart, was omstreeks 8 uur even van huis gegaan, om een bezoek te brengen aan de buren. Tij dens haar korte afwezigheid is op de boven verdieping van haar woning, vermoedelljk tengevolge van kortsluiting, brand uitge broken. De weduwe woonde met haar 7 kin deren in het huis, van wie 6 thuis waren. Twee van hen. de oudsten, zaten in de woonkamer beneden, terwijl de vier overige kinderen, waarvan de oudste 9 Jaar is, op de bovenverdieping sliepen. Alleen het jon getje van 9 jaar heeft zich, door uit een venster te springen, kunnen redden. De drie andere kinderen, die op deze verdieping sliepen, konden niet worden gered en zijn in de vlammen omgekomen. Het zijn een meisje van 7 Jaar en twee knaapjes van 5 en IK jaar. Toen de moeder gewaarschuwd was en zij bjj de woning kwam, stond het heele huis Ju lichte laaie. De brandweer, die spoedig ’ter plaatse was, kon niet voorkomen, dat het geheele huis afbrandde. Eenige personen hebben nog getracht de kinderen te redden, doch dit mislukte ten gevolge van de groote hitte en den rook. Tegen middernacht is men er in geslaagd de lijkjes van de drie kinderen, die geheel waren verkoold, te vinden. Het heeft te Breezand en te veel Nabij het Westerslag op Texel tusschen de mijlpalen 14 en 15 spoelde gisteren groote mijn aan. welke bij onderzoek gevuld met springstof bleek te zijn. Omtrent de nationaliteit tast men nog in het duistef. het staat evenwel vast, dat zjj niet van Nederlandschen oorsprong is. Door een maloor-torpedl’t van den Mari- nedienst uit Den Helder, werd de mijn met behulp van picrlnezuur tot ontploffing ge bracht en onschadelUk gemaakt. Neen, consumeerend Nederland wil blijven profiteeren van den ongebrei- delden en doodenden Invoer uit het bui tenland en Is als de dood voor bijv, een onderhandelingstarief, waarmede het mogelijk zou zijn van landen, die zoo veel belang hebben bij dien invoer, gun stiger voorwaarden te bedingen voor dén invoer vam die producten, waarvan wij een surplus hebben. En laat Intus- schen onzen land- en tuinbouw, voor wien genoemde maatregel vooral nood zakelijk zou zijn, langzaam maar zeker ten ondergaan. Tot ze ten onder gegaan zal zijn. Maar dan zal men te laat begrij pen, dat men bezig is geweest, z’n eigen graf te graven. Het eenlge verwijt, dat aan deze Regeering te richten zou zijn, is, dat zij niet nadrukkelijk genoeg op den ernst van den toestand heeft gewe zen en ook niet met werkelijk krasse maatregelen is gekomen. Dat heeft de Engelsche regeering wél gedaan en met succes’ Intusschen, er is werkelijk een geest merkbaar geworden, welke den land- en tuinbouw wel zou willen heljien. D.w.z. men begrijpt, dat er eenige steun moet komen voor degenen, die hun kapitaal reeds hebben Ingeteerd. Wij merken hierbij op, dat deze steun geen voorzie ning beoogt om een bepaalden bedrijfs tak te steunen, maar alleen de meest- getroffenen, dus een sterk individualis- tlschen inslag heeft. Toch zijn we hier dankbaar voor. Want méér nog dan werkloozen In de steden, kunnen derge lijke menschen (en hierbij hebben wij vooral zeer vele R.K. groote tuindersge- zlnnen op het oog) dien steun niet ont beren. t Is eenvoudig een sociale plicht. Regeering en Kamer! laat die steun nu eindelijk eens komen! En maak het niet al te moeilijk om hier werkelijk van te kunnen profiteeren. Want gij hebt er, in het algemeen gesproken, geen denkbeeld van, hoe bitter de nood is en hoe hoog deze is gestegen. Anders kunnen wij ons tenminste niet verkla ren, dat er tot heden ook op dit gebied nog niets is gebeurd. Ten slotte het zij nog eens gezegd de gawraakte regeling is door meer dere gemeenten genomen, mede als ge- volg van het lange ultblljven van rijk»- maatregelen. Maar toch heeft deze regeling nog een andere oorzaak. Er is bij de betrokkenen in het alge meen nog niet de wanhoopsstemming, dat het Immer zoo slecht zal blijven als op den huldigen dag. Het onmogelijke wordt schier gedaan, om het bedrijf in stand te houden en ook de besturen der gemeenten, waarin het geheele econo mische leven van land- en tuinbouw rechtstreeks afhankelijk is, zijn zich bewust van den chaotischen toestand, die ontstaan zou, als dat bedrijfsleven werd stopgezet. Het eenlge motief, dat aan deze regelingen ten grondslag ligt, is dan ook; instandhouding der bedrij ven. Noem dit kunstmatig, goed! Maar durft gij, Regeering en Kamer, riskee- ren, dat het bedrijfsleven Ineenstort? Kunt gij ons een betere bron van be staan aanwijzen, die als vervanger zou moeten optreden? Is het beter, dat, te gelijk met die ineenstorting, het aantal werkloozen nog met eenige duizenden wordt vergroot? Neen, als de Nederlandsche Staat niet bij machte is het bedrijfsleven met een actieve en nationale politiek op de been te houden, en de eenige mogelijkheid bestaat hierin, dat met wat geld (zoo lang dat er nog is) de allerergste honger gestild wordt, dan achten vele gemeen tebesturen het terecht geen dwaasheid om dit te doen in een vorm, waarbij het bedrijf tevens nog eenlgszins intact blijft. Opdat bij een verbetering in den dat bedrijf weer des te algemeene welvaart zal Uit Brussel wordt nog aan het „Handels- blad” gemeld, dat het wetsontwerp, om de Belgische Invoerrechten op boter en vleescn te verhoogen, reeds volgende week bij de Kamer zal worden Ingediend. De Katholieke boerenafgevaardigden in Kamer en Senaat hebben aan de ministers van Financiën en Landbouw gevraagd, om de invoerrechten op boter, gekoeld vleesch. tabak en margarine met zeven te vermenig vuldigen. De ministers, die aanvankelijk van plan waren, om de rechten op gekoeld vleesch en margarine met vijf te vermenigvuldigen, en die op boter met zeven, schenen zich met dit voorstel te kunnen vereenlgen. doch ble ken niet bereid te zijn, de invoerrechten op tabak er in te betrekken. verstaan, tegen de propaganda-op-zich-zelf geen bezwaar, mits.... ze gevoera positief en met vermUdlng. van bestrijding mits ze geschiedt overeen komstig het algemeen gebruik bij de propa ganda van de bladen, n.l. dat men zich nauwkeurig beperkt tot aanprijzing van eigen kwaliteiten en dat men in geen enkel op- zlch afgeeft op collega’s. Ten koste van anderen tracht men niet naar eigen baat. Dar wordt en terecht als onbehoorlijk beschouwd. Nu is dit het opmerkelijke in de Volks- krant-propaganda, dat ze niet altijd posi tief blijft, doch nu en dan. door Biet ter zake doende uitlatingen of zinspelingen op anderen, collega's uus ons min of meer Pijnlijk grieft. De voorstelling wordt b.v. gesuggereerd, dat de „Roomsch-burgerlijke" pers voor de rechten der arbeider* niet opkomt en zich daaraan niets laat gelegen liggen. is goud, denken die bladen volgens de Volkskrant en dus zwljgén ze de rechten der arbeiders dood Deze voorstelling Indien de Provinciale besturen een gewillig oor leenen aan de circulaire van den Minister van Binneniandsche Za ken Inzake werkloosheidsbestrijding in land- en tuinbouw (zie het nummer van 16 Nov. IJ.) en als gevolg van hetgeen in den laatsten zin ia vervat, goedkeu ring zouden gaan onthouden aan te dezer zake gemaakte gemeentelijke re gelingen, dan is óók het laatste middel, om het in nood verkeerende bedrijf nog wat de helpen, uit de hand geslagen van degenen, die meenden dit in uiterste noodzaak te moeten toepassen. De Minister zegt aan het slot van zijn brief: „Mocht mijn schrijven aanleiding geven tot het maken van opmerkingen, dan verneem ik die gaarne.” Hoewel die vraag aan Ged. Staten is gericht, meenen wij ons te mogen ver oorloven, enkele opmerkingen te maken. *t Klinkt misschien wel wat aanmati gend, maar, wij meenen beter de rede nen en de noodzakelijkheldsgronden te kennen, waarom de gemeenten tot een dergelijke regeling zijn gekomen dan de hoogere instanties, aan wie zoo’n regeling ter goedkeuring wordt voorge legd; althans wat betreft ons gewest en meer speciaal: de tuinbouwcentra. Vooraf wil ik den Minister gaarne toe geven, dat aan deze regelingen bezon- dere bezwaren kleven, dat zij een sterk individueel karakter dragen en dat daar om verreweg te prefereeren zouden zijn maatregelen, die (al vallen ook deze buiten de normale verhoudingen) een massaal karakter hebben en welke voor zieningen beoogen, die een geheelen be drijfstak in den landbouw helpen. De organisaties, welke -een dergelijke rege ling hebben aanbevolen, en de gemeen tebesturen, dia. deze hebben vastgesteld, zijn van een en ander zelf wel overtuigd, maar men Is er toe moeten overgaan om twee zeer ernstige redenen. Ten eerste, omdat de voorzieningen, die zouden beoogen een geheelen be drijfstak te helpen ten die kunnen, als de mogelijkheid er toe bestaat, alleen van Staatswege worden genomen) tot op den huldigen dag ten eenenmale uitble ven. En ten tweede, omdat inmiddels in vele gemeenten het economisch leven zoo hopeloos is vastgeloopen, dat men ten einde raad zijn toevlucht o.a. geno men heeft tot de gewraakte loontoeslag- regeling. Nu is het mijn bedoeling niet, om alleen de Regeering verantwoordelijk te stellen voor het zoo lang ultblljven van werkelijk doeltreffende maatrege len om de bedrijven te steunen. Neen, wij willen zelfs toegeven, dat het niet alleen op rekening van de Regeering kan gesteld worden, dat de vele en dringende betoogen vanuit het bedrijfs leven, niet het minst uit den georgani- seerden landbouw om toch te letten op zijn belangen de waarschuwingen, dat met het opdrogen van de bron nen van welvaart óók de belangen van ons geheele volk gemoeid zijn geen gewillig oor hebben gevonden. Want zelfs op dit oogenblik, nu de nijpende toestand dagelijks méér aan den dag treedt, kunnen we nóg niet constate ren, dat er bij ons volk, onze volksvertegenwoordiging, al gemeene medewerking is voor een breed opgezette economische politiek. Wil men nü begrijpen, althans aannemen, dat vóór alles noodig is herstel van ons be drijfsleven (en hiermede bedoel ik geenszins alleen den landbouw). dat vóór alles noodig zijn krasse maatrege len ten opzichte van onzen uit voer? Neen! Het is voor de zooveelste maal duidelijk gemaakt, dat onze handelspoli tiek ongewijzigd zal moetend) blijven. Er is geen meerderheid voor en regee- rlngsvoorstellen blijven achterwege. En het contingeeringswetsontwerp dan? Een nieuw hopeloos geval. Artikel 2 van dit ontwerp houdt in, dat eventueel de invoer van bepaalde goederen zal kunnen worden verboden, voor zoover de totale waarde hiervan hooger zou zijn dan de gemiddelde waarde dezer goede ren in de jaren 1928, 1929 en 1930. Reke- ningrfioudende met de sterke daling der wereldmarktprijzen van zoovele goede ren In de jaren 1930 en 1931, zal het contingent daardoor wel van zulk een omvang zijn, dat de concurrentie met het buitenland er niet door zal worden gebroken. Tenzij de Kamer zooals uit het Voorlooplg Verslag blijkt met een regeling als deze geen genoegen neemt. En laat men toch heusch niet denken, dat het als protectlemaatregel uitgekre ten verhoogde Invoerrecht tot 10 pet. eenlge beteekenis als beschermende maatregel zal hebben. De eenlge waarde, die er voor noodlijdende bedrijven aan gehecht kan worden Is, dat het mogelijk eenige baten zal opleveren om deze be drijven financieel te steunen. Generaal Ma wil aljn hoofd- kwartier verplaateen Tsitslkar wordt gemeld, heeft Ma verklaard, dat hl), in geval Tsitslkar door de Japansche troepen wordt bezet, zijn hoofdkwartier naar Sachaljam (aan de Russisch-Mand-sjoerljsche grens aan de Amoer gelegen) zal verplaatsen, om van daar de strijd tegen de Japanners voort te zetten. BUREAU) HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie Na 433 Redactie Na S33 Gistermorgen heeft op den Meppeler- straatweg. tusschen Zwolle en Staphorst, nabij de Lichtmis, een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een luxe-auto, komende uit de richting Meppel. kwam daar ter plaatse In botsing met een motorrijwiel, komende van Zwolle. De bestuurder van het motorrijwiel, J. Th. J., uit Zwolle, werd met ernstige verwon dingen opgenomen en naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De voertuigen %erden beschadigd. De Marechaussee stelt een onderzoek in. is o. t. in haar alge meenheid onwaar en ook de Volkskrant- moet 1 bekend zijn, dat b.v. vele kathó-f’ lieke bladen de Volkskrant zal de katho lieke bladen toch niet alle onder de kleine willen rangschikken zich voor de verbete ring van de poslt'e der arbeiders en voor de verovering van -ie hun toekomende rech ten groote verdiensten hebben verworven. Maar ook al was de voorstelling van de Volkskrant waar wat wij ontkennen dan nóg is t de vraag of t pas geeft reclame-campagn* fouten van de katholieke collega's te wijlen O. i. niet. Een reclame-campagne moet zich strikt houden tot de zaak, die men propageeren wil; alle gedachte aan pUemlek moet daarbij uitgesloten zijn; nauwgezet moet daarbij vermeden worden elke openlijke op bedekte bestrijding van of aanval op anderen. En dit geldt nog in sterker mate als die anderen collega’s zijn, die mede naar beste weten de katholieke zaak en ook de zaak der katholieke arbeiders dienen willen. scherpe kantjes aan de Volks- dle o. L beter kunnen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1