Buitenlandsch Q^Cieuws FEUILLETON I Het Kasteel Roche-Noire (Naar het Fransch) door PUROL RADIO-OMROEP wapeningsdemonstratie Bruidspaar verdronken Het conflict in het BOEKBESPREKING KORT NIEUWS Een aanval op de peseta? De Engelsche anti- dumpingwet Tegen opruiende redevoeringen Ontploffing aan boord van motorschip Strijd met misdadigers- bende Spaansch stoomschip gezonken (demen&de buitenlandsche Berichten Verre Oosten 1 De Internationale ont- Tegen een samengaan met de nat. soc. De verklaringen van Twee weigeringen Een spreekverbod In een te Frankfurt a. d. Oder uitgesproken en 5 dooden 25 man verdronken De Hongaarsche regeeringscrisis Reeds ten einde Hoe Snowden zijn salaris verdient Zijn post Is een sinecure De strijd om Tsitsikar en Agantschi. Noodlottige gevolgen i Ontoereikend geweest wel. In tweede lezing aangenomen Financieel schandaal? Werkelijk vorderingen? Lebihan, antwoordde de gi waarin 6. 85 VII. (Wordt vervolgd). 34 I Een wending bij de raads- besprekingen? Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Besluit van Oostenrijksche Heimwehren De antl-dumplngwet is door het Engelsche Lagerhuis in tweede lezing aangenomen met 376 tegen 47 stemmen. Poe Yl naar Japan De Japansche regeering heeft den voorma- llgen Chlneeschen keizer Poe Yl verlof ge geven, zich in Japan blijvend te vestigen. Een Volkenbondsenqueteconu... sie naar Mandsjoerüe? Uit Istamboel wordt gemeld, dat de Spaan- sche graanboot „Harvague” In de Zwarts Zee is gezonken. De uit 25 koppen bestaande bemanning is om het leven gekomen. De ..Harvague1' meet 7600 ton. 8 M over een een lid de J s 5 k t MARIE MARECHAL Vertaling van Jac. J Schoon. aangegaan waan- van 4 G< ko K 11. P P li s< K t I t I v n li I 1 I 1 t n d. d n ti VI Doos 30 cent Bij Apoth. en Drog. 'v Or- 730 Besprekingen tusschen Hoover en Grandi BRUSSEL. 508 en 338 M. 508 M. 5 20 Or- kestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 3.30 Moderne dansmuziek. 9.05 Sonate voor hoorn en piano. Haydn. 9.35 Ardeensche liederenavond. 338 M. 5.20 Órkestconcert. 6 35 Gramofoonpl. 8.20 ..Gravin Maritza” operette van Emme rich Kalman. ROME 441 M. 8.20 Operette „Bambu" in drie acten van E. Carabella. Naar de ..Temps" Woensdag van toonaan gevende zjjde verneemt, heeft de Japansche Raadsdelegatle een compromisvoorstel van haar regeering ingediend, waarin als voor naamste punt wordt genoemd de missie van een enquêtecommissie van den Volkenbond naar Mandsjoerüe en China. Deze commissie zal moeten onderzoeken of de Chineesche regeering in staat zal zijn de orde en vrede aan de grens te handhaven en of China de bestaande verdragen acht. Men onder stelt, dat het mogelijk zal zün een oplossing te vinden van de Mandsjoerjjsche kwestie, nadat deze commissie haar rapport zal heb ben uitgebracht. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, heeft medegedeeld, dat het noodzakelijk is, dat hij voor korten tijd naar Londen terugkeert. blnnenlandsche zaken mede, dat tot geweld dadigheden aanleiding gevende uitlatingen tijdens openbare vergaderingen in den ver volge een spreekverbod voor den redenaar in Pruisen ten gevolge zouden hebben. Verder legde Severing er den nadruk op, dat in een rechtsstaat geen plaats is voor politieke bonden van iedere richting. Deze hebben niet ter bescherming geleld, maar zijn tegenwoordig meer dan ooit een aanleiding tot verontrusting. „Wanneer wij den gedach ten aan eigen bescherming vrij spel .laten hebben wij spoedig in Duitschland Balkan- toestanden. Ik weet, dat de mogelijkheden van de politie gebonden en beperkt zijn, maar wat door de Pruisische Schupo gedaan kan worden, om dit tegen te gaan, zal gebeuren." Senatorde Jouvenel en Lord CecU hebben ontvangen redevoering deelde de Pruisische minister van pers, ten- ,J over „De Klokkenmaker van Venetië”, door Ellen Russe Uitg. P. N. van Kampen en Zoon, Amster dam. Neen, m’n goede Jeanne-Marie, zelde eindelijk de vicomte. Lebihan steekt niet den draak met Je; ik verzoek je om Je gast vrijheid. Dat is een idee, hé? voegde de matroos er bij en sloeg zich voor het voorhoofd, ter wijl hij een gezicht trok, dat grappig moest verbeelden. Maar toch niet vannacht? hield de vrouw, niet op haar gemak, aan. De kamer is wel is waar schoongemaakt, zeker, maar een ware ijskelder en aangezien er in jaren niet meer het venster open is geweest om te luchten, ook bedompt. Hedennacht en wel zoo gauw mogelijk, m’n goede Jeanne-Marie; ik ben eenlgsziiu vermoeid, herhaalde Guillaume. Dit zeggende liet hij zijn hoofd zwaar op de handen vallen en scheen niets meer om hem heen te zien of te hooren. Nu snelde de oude vrouw bedrijvig heen en weer, haalde takkenbossen en hout, lakens. Staatssecretaris Stimson heeft Woensdag tegtnover Journalisten verklaard dat Hoover en Grandi alle politieke en economische ge schilpunten hebben besproken en „werkelijke vorderingen" hebben gemaakt op den weg van algemeene overeenstemming betreffen de economische en financieele kwesties, timson erkende voorts dat in het bijzonder de ontwapening, de herstelbetalingen en de intergeallieerde schulden onderwerp der be sprekingen zijn geweest. Hij legde er den nadruk op - dat Hoover en Grandi op vele punten „vriendschappelijke overeenstemming" hadden geconstateerd. „HET GEHEIM VAN DE ZEVEN WIJZERPLATEN”. Een geheim zinnig verhaal van Agatha Christie Uitg Het Ned Boek huis. Tilburg. Het gemeentebestuur van Warschau heeft besloten, de elschen van het stakende personeel der gemeentetram nl te willigen. LANGENBERG 473 M 6.25—7 20; 10.06- 10.35 en 11.00 Gramofoonpl. 11.251.50 Or- kestconcert. 4.205.20 Órkestconcert. 720 Vroolijke Avond. 9.25 Berichten en hierna tot 11.20 populair concert en dansmuziek. Je presenteert vanavond geen thee, Antoinette? vroeg hü aan het Jonge meisje, dat hem met bange oogen aankeek. Ik wachtte slechts op u, oomlief. Alles is gereed. Antoinette schreed haastig naar de thee tafel, waar op een spiritusvlam het water in een zilveren bouloir kookte. Doch ontbrak haar, die anders de kleinste verlichting met de meeste nauwgezetheid vervulde, heden de gewone bedaardheid en tegenwoordigheid van geest. Door het buitengewone bezoek op zulk een ongelegen uur niet op haar gemak, had zjj bij de toebereidselen voor het thee zetten getracht, onopgemerkt dicht bij de deur te komen, welke zjj zonder gerucht te maken opende en op een kier zette, zoodat het haar mogelijk was. den persoon, die de bibliotheekkamer verliet, te zien. De zonderlinge, deels blijde, deels bedrukt' houding van den ouden Lebihan, had in haat een bepaald vermpeden opgewekt, en zij spiedde nu met oor en oog naar den laten bezoeker. Het gelukte haar dan ook, naast Lebihan terwijl deze zijn kaars aan de groote lantaarn in dc vestibule aanstak, een man te ontdek ken, die haar Jong toescheen, alhoewel zü zijn gelaat niet kon onderscheiden. Dé vader van den eenlgen tijd ge leden in China vermoorden jongen Engelsch- man Thornburn, heeft van het Chineesche gouvernement een schadeloosstelling van 100.000 taels geëischt. ZEESEN 1635 M. 6.50 Dansmuziek van Bamabas von Geczy en zijn orkest. 8.20 Be richten. 8.35 Goethe-herdenklnv. 9.20 Lezing /en berichten. Hierna dansmuziek ten bate ’der werkloozen te Berlijn. De auto, waarmede te Helsingfors een bruidspaar ter kerke reed voor de inzegening van hun huwelijk is van de brug over de ri vier in het watei gestort. De chauffeur en de naast hem zittende persoon konden zich nog op het laatste oogenbllk redden. Het bruids paar verdronk. «telden eisch ■Joerije vóór 16 November De latere uitlegging van Amerikaansche zijde over dit stilzwijgen heeft dezen mln of meer ongunstigen indruk niet kunnen wegnemen. En het is zelfs zoover gekomen, dat de Ver. Staten beschuldigd werden, een dubbel gezicht te hebben, dat lonkte naar belde kanten, om met ailen goede vrienden te blijven. In dit stadium hebben de Ver. Staten den tjjd gekomen geacht, de rol van zwijgenden toeschouwer te verlaten. Het Staatsdepar- tement van buitenlandsche zaken heeft thans verklaard, dat het met de leden van den Volkenbond van oordeel is, dat Japan Mandsjoerüe moet ontruimen. Er bestaat echter verschil van meening over de wijze van ontruiming. Intusschen blijft Japan Mandsjoerüe be zet houden en de besprekingen hebben al- zoo nog niét het gewenschte gevolg gehad. Integendeel schijnt nu de strijd goed te beginnen, want in het Nonni-gebied is een ware veldslag geleverd, welke, volgens de berichten, met een volkomen nederlaag der Chlneezen geëindigd Is. De Japanners heb ben nu, melden zij, bereikt wat zü wensch- ten. Doch de vervulling dier wenschen maakt de oplossing op vredelievende wijze weer moeilijken En daarom doet de verklaring van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, dat het een dwaasheid is te denken, dat Japan oorlog wil voeren tegen China, wel een beetje komisch aan. PARIJS „Radio-Parijs” 1725 M. 8.05; 12.50; 125 Gramofoonpl. 5 05 Muzikale causerie met illustraties 820 ..Les Beatudes" van Cesar Franck Koor, orkest en solisten. In het Reuzengebergte is een hevige sneeuwval begonnen. Reeds thans ligt de sneeuw er 10 cM. dik. Als men zich daaraan gewennen moet, dan beter terstond dan later, zuchtte Guil laume, wiens tanden door de koorts klap perden. En hü ledigde in ééne teug den walgelüken drank, hield nog eenmaal zijn verstijfde handen tegen de vlammen en wierp zich ver volgens geheel gekleed in bed. O, m'sieur, dat gaat zoo niet! riep Lebihan, terwül hü naar het bed trad en zün jongen meester bü het zwakke schünsel eener vetkaars beschouwde, die in een fonke lenden, ouden koperen kandelaar stak, het mooiste stuk uit heel het keukengerlef. U is doodsbleek, uwe oogen schitteren en op uwe wangen branden twee grodte, roode vlekken. Ik gevoel mij zeer wel, alleen mün hoofd is wat zwaar, dat is alles, antwoordde Guillaume, terwül hü met de hand over zün klam voorhoofd streek. Lebihan zuchtte, bromde eenlge onver staanbare antwoorden, streek de deken glad, keerde naar den haard terug en wierp er een drogen takkenbos op, om het vuur wat aan te wakkeren. De vlammen laaiden vroolük omhoog en belichtten de oude eiken balken van het pla fond, de witgekalkte wanden, het sobere vier kant van den kalen vloer, de smalle ramen, Welke, evenals het bed, niet van gordünen voorzien waren. Eenlge stoelen, een tafel, een oude kast met klinkend üzeren beslag gingen letterlük schuil in het reusachtige vertrek, dat de geheele eerste verdieping van den toren innam. Daar da vensters en de In politieke kringen te Barcelona is groot opzien gebaard door de komst aldaar van den echtgenoot van de door het Parüsche proces bekende Madame Hanau Bloch. Deze heeft, naar de laatste berichten mel den, gepoogd verscheidene leden van de Ca- HILVERSUM 298 M. 6.45—7.00 en 7.36- 7 45 Gymnastiek. 8.00 Concert VARA-septet en gramofoonpl J0.3012.00 Gramofoonpl. 12.00—2.00 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. 2 00 Voor de scholenMiddelen van vervoer voorheen en thans. 2.304.00 Gramofoonpla- enconcert. 4.00 Gramofoonpl. 5.15 Concert VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot. 6.20 Con cert. 7.15 Concert 7508.00 Concert. 11.00— 12.00 Gramofoonpl KALUNDBORG 1153 M. 1120—12.35 kestconcert. 2.204.20 Órkestconcert. Cello-duetten door de Gebr. Dletzmann. 750 „Die Nummer Lftuft" hoorsnel van M. Georg en A H Kober. 9.30 Werken van N. W. Gade. os. Strükkwintet in e-moll, op. 8. 10.201150 Dansmuziek. Op weg naar de kerk In de geheime zitting van den Volken- bondsraad, welke Woensdag ia gehouden en waaraan niet werd deelgenomen door ver tegenwoordigers der strüdende partüen, werd een zeer belangrijke wending der zaken aangekondlgd. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, hield een redevoe ring, waarin hü tamelük duldelük te .ver staan heeft gegeven, dat het beter zou zün de onmogelükheid van een oplossing der bui tengewoon moeilüke Mandsjoerüsche kwestie door den Volkenbond openlük toe te geven, dan zich te vergenoegen met achünoplossin- gen in den geest van de tot nu toe gegeven „aanbevelingen”. Dergelüke achünoplosslngen, aldus spreker, schaden het aanzien van den Volkenbond meer dan ieder ander besluit. Daarenboven heeft Simon gerefereerd aan artikel 15 van het VoUcenbondsstatuut. Art. 15 geeft in tegenstelling met artikel 11, den Volkenbondsraad de mogelükheid af te wü- ken van het principe der eenstemmigheid en de stemmen der geschil hebbende partüen te negeeren. Aldus zou een breuk van de autoriteit met alle daaruit voortvloeiende gevolgen kannen worden geconstateerd. In dien evenwel op voorstel van China zou worden besloten tot toepassing van artikel 15, zouden de onderhandellngen in een volkomen nieuwe fase treden. Ook de vertegenwoordiger van Duitschland, staatssecretaris van Bulow, heeft zich in zooverre bü den Britschen minister aange sloten, dat hü schünoplossingen eveneens on- verdraaglük noemde voor het aanzien van den Volkenbond. In den namiddag heeft een strikt geheime zitting plaats gehad, ten einde de beiae strijdende partüen ieder afzonderlük de ge legenheid te geven hun standpunt uiteen te zetten Offlcleeele mededeellngen over het verloop der zittingen worden niet verstrekt. Geen Amerikaansch compromis voorstel aan Japan en China. Staatssecretaris Stimson heeft heden de geruchten, die de ronde deden en volgens welke de Londensche Amerikaansche am bassadeur Dawes, Japan en China een com promisvoorstel had doen toekomen, officieel tegengesproken. Stimson voegde hieraan toe, dat Amerika zich aan niets heeft gebonden, doch aan den anderen kant er op staat, dat het Mands joerüsche conflict geslecht moet worden met vreedzame middelen. Een boek, waaruit een helder en scherp zinnig vernuft spreekt. In dezen roman wordt een probleem gesteld, waarvan de op. lossing moeilük te vermoeden is, doch de wüze, waarop de schrijfster den logiseben gang van zaken ontwikkelt en uiteenzet, ver schaft niet slechts ee- aangename spanning, maar evenzeer een Intellectueele voldoening. De verrassende wendingen, welke bet ver haal telkens neemt en de rustige, maar strak-redelüke ontwikkeling der gebeurtenis sen, voeren den lezer, onafwendbaar ge boeid, mede naar het verbluffende einde, dat nu eens niet een gedochte en „gemakkelljke” oplossing tnhoudt. doch een volkomen be vredigende en voor de hand liggende verkla ring van het geheele, ongetwüfeld zeer Inge wikkelde en met meesterschap opgezette vraagstuk, dat het onderwerp van behande ling uitmaakte. Op het station Eger (Tsjecho Slowaküe) is een locomotief ten gevolge van een verkeerden wlsselstand Ingereden op een voor vertrek gereedstaanden personentrein Eger—Karlsbad. 20 reizigers werden gewond waarvan vier ernstig. Een vrouw is aan de gevolgen overleden. talaansche regeering te winnen voor een of fensief tegen de peseta, van welker val hü nadeelige uitwerkingen verwacht op de Ban- que de France, welke groote bedragen in peseta's zou hebben. Het heeft den schün, alsof deze zaak, waarin ook verscheidene af gevaardigden van de Spaansche nationale regeering zouden zün verwikkeld, tot een groot schandaal zal uitgroeien. Sir Harold Ki ttermaster is benoemd tot gouverneur en opperbevel hebber van Bntsch Honduras als opvolger van Sir John Burdor.. In opdracht van het Japansche .ministerie van blnnen’andzche zaken zün de leden van het hoofdbestuur van de com munistische partü Japan, voor zoover deze zich niet naar het buitenland begeven had den, gearresteerd. Er is tegen hen een aan klacht wegens hoogverraad ingediend De minister van Handel en Economi sche aangelegenheden in Estland Pung is afgetreden, wü' de Estlandsche regeering tegen den wil van den minister 't tabaks monopolie van Estland wil geven aan een Grieksche firma. Op een vraag in het Engelsche Lagerhuis, bericht het „Handelsblad”, betreffende positie en salaris van den lord priVy seal (Snowden) heeft MacDonald meegedeeld dat de lord privy seal lid is van het kabi net. Hij heeft geen zuiver departementale taak en daarom is het niet noodig, dat hü lid is van het Lagerhuis. Het salaris aan dm -poet verbonden bedraagt a.' 2000 per Jsat, --Waarvan echterde variagtag afgaat r*flafWe-de vorige regeeéing beeft besloten Er is geen bepaald lid der regeering aange wezen. zoo deelde de premier nog mede, om r’zh met de werkloosheid bezig te houden Het amabt van Snowden, aldus MacDonald verder, ia een sinecure en evenals de andere ,stnecure”-mlnl«ters zal de lord privy seal voor speciaal werk worden gebezigd, nu sens werkloosheid, dan weer..., Labourlld: Spreken voor de radio Een (Gelach). Dut ook wel. antwoordde de prem'er, maar het Is toch ook nuttig. (Nieuw ge lach). Een ander Labourlid deed de na de toe lichting van MacDonald overbodige vraag waarom salaris moest worden betaald voor wat als een sinecure wordt omschreven. Bü de behandeling in tweede lezing van de anti-dumplngwet verklaarde Runciman, das de wet na zes maanden zou vervallen, even als alle besluiten voortvloeiende uit de wet. De waarde der goederen, waarop de rech ten zouden worden gebaseerd, zou natuurlük zün de waarde vóór de afkondiging der wet. De wet bevatte niets dat Inbreuk maakte op eenlg door Engeland gesloten handelsver- drag, maar Engeland maakt aanspraak op dezelfde vrüheld betreffende zün fiscaal stelsel als andere landen bezitten. De regeering zou van do door haar ver langde macjit* geen misbruik maken. De regeering waakt even krachtig voor* de Britsche handelsbelangen als de oppositie De wet zal vermoedelük 20 November de konlnklüke goedkeuring ontvangen. De uitlating van Runciman, dat de Board of Trade gedurende het week end niet wer keloos zal zün, heeft bü de leden van het parlement geleld tot de gevolgtrekking, dat de eerste besluiten ingevolge de nieuwe wet Zaterdag zullen worden uitgevaardigd en dat voor bepaalde invoeren reeds Maandagmor gen réchten moeten worden betaald. te oude kameraden, om voor elkaar bang te zün, gaf Lebihan onverschillig ten antwoord. Overigens 'krijgt u mij niet hier vandaan, alvorens ik u góed en wel in bed zie. Heeft u nog ergens behoefte aan? Ik vrees, dat uw diner van hedenavond u niet al te zwaar op de maag zal liggen. Ik heb alleen dorst, jonge man, en zou je willen verzoeken, oude vriend, mij wat drinken te brengen. Jawel, maar wat? hernam de bediende, terwül hü zich achter het oor krabde. Wat je maar hebt, ’t komt er niet op aan. Een glas wün met veel water, dat lescht tenminste de dorst. Hier fn huis is echter geen druppel wün te krügen, m'sieur Guillaume. Welaan, breng mü dan water, frlsch, klaar water, dat is alles wat ik noodig heb De matroos snelde üüngs de trap af en weer op. Hij hield een steenen potje in de eene en een waterglas in de andere hand. Excuseer, zelde hjj. maar 8 la guerre comme la guerre; de goede Jeanne-Marie heeft trouwens geen beter servies, Guillaume greep haastig paar het potje. Het wa'er is heerlük koel, zelde hü. ter wül hü het glas vol schonk en dit gretig aan zün lippen bracht. Bah, riep hü nochtans plotseling, terwül hü de eerste teug weer uitspuwde, dit is zeewater. Je zult je vergist hebben, brave oude. Neen, neen, m’sieur vicomte, het is put water, maar helaas, ietwat brak doch Och. m’sieur, het onweder en ik zün daar gewent men wel aan. Een verhaal in 86 bladzüden klokkenmakersfamllle, waarvan groote klok voor de Piazza San Marco te Venetië vervaardigde met kunstig mecha- niet. Na in verval te zün geraakt, komt de familie weer op haar oude plaats terug. Een vlot-lezend boekje, waarvan de uit gave büzonder goed verzorgd is. De Christ. Soc. Econ. Partü heeft giste renavond een beraadslaging gehouden in -de kwestie van de deelneming der nwdletdende Industrieele arbeiders aan de noodonder- steuning. f 1 Er werd een overeenkomst i- met den Minister van Volkswelvaart?” bü de socialistische vakvereenigingen de ter beschikking zijnde 2 mlUioen petigó 150.000 pengö steun bekomen. Door deze overeenkomst is de regeerings- crisis opgeheven. dekens en kussensloopen. Daarna begaf zü zich met Lebihan naar boven en keerde na verloop van een kwartier alleen terug. Wanneer m'sieur de Vicomte zich ter ruste wil begevenalles is klaar, zoo goed als het ging, zelde zü; het is in de kamer echter nog zoo koud, en het zou daar om wellicht beter zün, als uwe edelheid nog een poosje zich hier wilde warmen. Het goede oudje had tranen in de oogen. De brief van den vrüheer, haar door Lebihan ter hand gesteld, had haar zoo velerlei doen gissen. Zü vroeg Guillaume daarom niets meer, maar verdubbelde daarentegen hare eerbiedige, llefdevolle zorg. Toen Guillaume zich naar boven begaf, vond hü Lebihan op de knieën voor den haadr liggen, met bolle wangen in het vuur blazend, die maar karig branden wilden. Parbleu, dat begint goed, mopperde de brave kerel voor zich heen. Nat hout in een haard, die rookt als een keet. En dat noemt „hü” bewoonbaar. Ach m’sieur de baron, ik bedank voor een woning van dit slag. Zelfs geen scheepsjongen der handelsmarine zou men in zulk een gat durven inkwartieren. Je hebt immers mün toilet-zak meege nomen, Lebihan, vroeg Guillaume. Ja, m’sieur vicomte. Het overige zal menn morgen vroeg hierheen brengen. O, dat heeft zoon haast niet. Maat maak nu gauw dat je naar huis komt, oude vriend. Het onweer wordt van minuut tot minuut erger. Te Barcelona heeft de politie gepoogd een mlsdadlgersbende onscl adelijk te maken, die zich had verschanst In een beruchten bar. Daar de politle-agenten met schoten werden ontvangen werd een detachement ‘versterking gehaald. Er ontstond een vuur gevecht, dat ruim 3 uur duurde en In den loop waarvan 1 politie-officler, 2 politie agenten, 1 vrouw en een der misdadigers werden gedood. De rest van de bende slaagde er In over de daken te ontkomen. DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgenwüdlng. 11.05 Lezing 12.20 Solistenconcert (alt, te nor. harp). 1.00 Orgelconcert door Helen T. Young. 150 Gramofoonpl. 2.43 Voor de scho len. 4.05 Voor de scholen (kwartet) 4.50 Lichte muziek. Moschetto en zün orkest. 5 35 Klnderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Volksliederen uit West-Europa (gramofoonpl.) 7.10; 730 en 7.50 Lezingen. 8.20 T.lederen uit de Revue’s van Monckton en Caryll. Solisten koor en orkest o. 1. van L. Woodgate 9209.35 Be richten. 9.40 Lezing door Sir William Ro- thensteln. 10.25 Serenadenconcert o. 1. van Victor Hcly-Hutchinson, o a. suite ,Le tombeau de Couperin". Ravel. 11.2012.20 Dansmuziek Japan zou traineeren. Naar gisteravond uit betrouwbare bron verluidde, zün de aan de Amerikaansche regeering door de eigen delegatie Voorgestelde compromisplannen zonder uitwerking ge bleven. Tokio zou aan zijn vertegenwoor digers opdracht hebben gegeven, zich aan de tot dusver geldende aanwüzingen te houden. De geheime zitting van den raad van gister avond kon eerst 1J4 uur later dan was vastgesteld aanvangen, daar de Japansche delegatie nog niet gereed was met haar voorbereidingen. Yoshisawa bracht een lang rapport uit. waarin echter alleen het reeds bekende standpunt herhaald werd. In Volkenbondskrlngen heeft men dan ook den indruk, dat Japan tüd wil winnen en de onderhandellngen wil traineeren. Men houdt ernstig rekening met de mogelükheid. dat de Chlneezen binnenkort toepassing zullen elschen van artikel 15 van het Vol- kenbondspact. Naar uit Charbln wordt gemeld, hebben de Chlneezen tüdens de gevechten van gis teren 300 dooden en ruim 3000 gewonden verloren. Ook de Japanners leden groote verliezen. De Nonnirivler is toegevroren. De soldaten van beide legers hadden veel te lijden van de buitengewoon vinnige koude. Er waait een Ürige wind. De temperatuur bedraagt 15 graden onder nul. VRIJDAG 20 NOVEMBER' 193L HUIZEN 1875 M. Algemeen programma verzorgd door den KJt.O, 8.00—9.15 en 1050 —11.30 Gramofoonpl. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Concert KRO-kwln- tet. 1.45 Gramofoonpl. 2.30--3 30 Orgelcon cert door E. Haak. 4.00 Zevende symphonla in E-dur van Bruckner. 5.006.30 KRO.. Kunstensemble o.l.v. P. Lustenhouwer. 6.00— 6.15 W. Graziano „Wintersport in Zwitser land”. 6.30 Land- en tulnbouwhalfuurtje. 7.00 Praatje over papier. 7.45 Cor Schneider (declamator). 8.00—11.00 Uit Rozendaal: Concert KRO orkest met m. v. Jaqueline Verllnden (zang), oa uit „Figaro's Hoch- zelt”, Mozart 11.00—12.00 Gramofoonpl. Mlddelerwül had ook op het kasteel de avond zün verloop genomen. Monsieur de baron was met zulk een somber gezicht In het salon teruggekeerd, dat bü zün intrede elk gesprek verstomde. Den laatsten tüd heeft de houding van de Ver Staten ten aanzien van het con flict in Mandsjoerüe niet overal waardeering gewekt. Reeds toen een „waarnemer" van Amerika In de vorige Volkenbondsvergadering, waarin deze Aziatische moeilükheld besproken weid, slechte een zwügende rol vervulde, werd dit ten nadeele van Amerika uitgelegd. Moge- lük niet geheel ten onrechte werd deze «wügende Amer&aansche vertegenwoordi ging eerder als een nadeel voor de bespre kingen beschouwd dan als een versterking van den in een conclusie aan Japan ge tal ontruiming van Mand- Op grond van een enquête der Oosten- rüksche natlonaal-sociallsten. die onder de leuze: „Habsburg of Harzburg” stel’ing- nemlng verlangden in de Habsburgsche kwestie en de Anschlusskwestle. hebben voor eenlgen tüd In Stiermarken en Kaemten plaatselüke onderhande’lngen plaats gehad tusschen de Heimschutzbonden en de natio naal-socialisten. Deée onderhandellngen hadden echter geen resultaat, aangezien de nat.-soc.. naar de Heimwehren beweren, In de op te richten gemeenschap de leiding wilden hebben Op een büeenkomst der landsleiders der Heim wehren in Linz is thans het besluit geno men. onder a'le omstandigheden politiek zelfstandig te blüven. In de aangenomen motie wordt o.a. ge zegd. dat de hoofdzorg van den staat het behoud van het Dultsche volkswezen op Oostenrükschen bodem moet zün. Derhalve kan de Helmatschutz zich nooit In eenlge politieke richting laten dringen, welke zich tegen de belangen van het Duitsche volk zou kunnen richten. De Helmatschutz weigert derhalve zich als werktuig te laten gebruiken van dynastlsche belangen. Erkennende, dat de verhoudingen In Oostenrijk essentieel verschillen van die in het Duitsche rijk, moet de Helmatschutz zün politieke ze'fstandtg- held béhouden. gisteren de vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche einde hun inlichtingen te verstrekken de Parijsche internationale ontwapenings- demonstratie. De Jouvenel. de voorzitter van de organl. satlecommissie verklaarde, dat ’t er om gaat de stemming der volkeren van alle landen ten gunste van een werkelüke vermindering der bewapeningen tot uiting te brengen. Ten- einde dit doei te bereiken heeft men de be stuursleden uitgenoodigd van alle groote po litieke, sociale, religieuze en intellectueele vereenlgingen van alle landen tot een bulten, gewone internationale bijeenkomst Aan deze vergadering zal een motie worden voorgelegd welke is uitgewerkt op een ver gadering tot het geven van prae-advies oo 25 Juli fn Pari s. - P Vervolgens deelde spr. den pers vertegen v.cordtgers mede, dat de organisatiecommis sie slechts twee weigerende antwoorden 'had ontvangen en wel een uit Sovjet Rusland, van Lunatscharsky en een van de Dnitsphe nationaal-socialisten. Lunatscharsky heeft zün aanvankelijk gegeven belofte Ingetrok ken. daar zijn aanwezigheid om L2 landsch politieke aangelegenheden in was’ terwül Aan boord van het motorschip „Itu”, dat den dienst onderhoudt op de Yangtse, heeft een ontploffing plaats gehad ten gevolge waarvan 14 personen om het leven sü» gejtomen. De ontploffing had plaats in de machine kamer, waar vier stokers en machinisten werden gedood. Het schip, dat 200 passa giers aan boord had. geraakte onmlddelljk in brand. Tüdens de pan ek sprongen 10 Chlneezen over boord. Zü zün verdronken. Ondanks de hoog oplaaiende vlammen die zich spoedig aan het geheele schip mededeelden, is het den, kapitein gelukt zün schip bü Tschoeng Kiang te verankeren en dc passagiers en de leden der bemanning te redden. De kapitein en verschillende pas sagiers eerste klasse zün door de autori teiten gearresteerd en gedurende eenlge uren in arrest gehouden. binnen- - ---- .a Sov jet Rusland noodzakelük was. terwül de Duitsche nationaal-socialisten de van te vo ren opgestelde motie hebben afgewezen als basis van onderhandeling. Door Duitsche persvertegenwoordigers werd hierop onmiddellük de vraag gesteld, of dan de Fran, rechtsche part, b v. groep- Marin of de Action Francaise aan de uit- noodiging gevolg zouden geven. Hierop ont spon zich een levendige gedachtenwtsseljng. waarin de Jouvenel verklaarde, dat in Frankrijk in het geheel geen rrartüen waren t jenoodigd, maar alleen die verbonden tiie in de ontwapening geïnteresseerd waren Om deze redenen heeft men zich ook noch tot de rechtsche Fransche partüen, noch tot de Action Francaise in het büzonder ge richt. Ten slotte moest echter de Juvoenel toe geven. dat de Fransche rechtsche partüen, wanneer men zich direct tot hen had ge wend, vermoedelük eveneens een weigerend antwoord zouden hebben gegeven. Hieraan werd toegevoegd, dat deze afwüzende hou ding immers voor niemand een geheim kon zün. wanneer men de Parüsche rechtsehe bladen leest. deur slecht sloten, blies üzig de wind naar binnen en van bulten hoorde men de bran- dnig der golven tegen de rotsen op de kust zich breken. Het is een ware heksensabbat!), mom pelde Lebihan, toen hü Guillaume in de koorts hoorde kreunen. Zeker zal hü van nacht geen oog kunnen sluiten. Waarachtig de commandant heeft een hart van steen. Maar Guillaume sliep. De vorige slapelooze nachten, de vermoeie nis van de reis, de woeste chaos van opwin dingen, gevoelens en gedachten, dat alles ie zamen bewerkte, dat hü weldra vast insliep Eerst was het slechts een soort van verdoo- ving, waarin hü duizend-m afwisselende beelden voorbü zag trekken, waaronder hü alleen het portret züns vaders eenlgsztns duldelük herkennen kon; ten leste kwam ei over hem zulk een verkwikkende, diepe slaap, dat de trouwe matroos, die bü zün bed ge bleven was, te vüf uur In den morgen einde- lük van meening was. zich nu gerust te kun nen verwüderen. Om niet het minste gerucht te maken, had de brave kerel zün zware, met üzer beslagen schoenen uitgetrokken en sloop op s'n teenen weg. Nieuwe nota van Japan en China Van officieele züde vtardt medegedeeld, dat de Japansche minister van Buitenland sche Zaken. <Jen Chlneeschen ambassadeur te Tokio een nota heeft overhandigd, waarin de Japansche regeering alle Chineesche be schuldigingen als onjuist betitelt. De Chineesche regeering heeft de besluiten van den Volkenbondsraad ernstig overtreden, zoodat geen sprake kan zün van een ont ruiming van het bezette gebied. De Buitenlandsche Commissie van de Ka mer heeft Woensdag op voorstel van den socialistlschen afgevaardigde, Grumbach, be sloten met 16 tegen 11 stemmen den presi dent der commissie. Paul Boncour, op te dragen den Franschen premier het leedwe zen uit te drukken der commissie over de ontoereikende verklaringen, welke hü voor de vereenigde commissies voor financieele en buitenlandsche aangelegenheden in de bijeen komsten van het einde der vorige week heeft afgelegd. Een tweede voorstel, waarbü de minis ter-president wordt opgewekt aanvullende’ verklaringen af te leggen, werd met 119 stemmen verworpen De Commissie is de meening toegedaan, dat de premier tüdens de debatten der Kamer nopens de buitenlandsche politiek, gelegen-- heid zal hebben zün verklaringen aan re vullen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2