Buitenlandsch cTfieuws Bij Ruwe handen PUROL Doos 30 ct FEUILLETON vltRftZ). DE DE REGELING DER SCHULDEN KWESTIE Het Kasteel Roche-Noire Grandi in Amerika De strijd in Mandsjoerije BLADZIJDE 1 DERDE BLAD ZATERDAG 21 NOVEMBER 1931 Verzekering van orde en rust Ernstig mijn-ongeluk De Fransche Kamer- debatten KORT NIEUWS Inbraak in juwelierszaak FAILLISSEMENTEN vin. In Engeland belaste goederen Olietankschip in de lucht gevlogen De bandietenjacht op Corsica 4| millioen mark verdwenen Bijeenroepinè bijzondere commissie B. I. B. verzocht Een Duitsch memorandum (Semen&de Buitenlandsche Berichten De toestand in Engelsch- Indië Te New-York geestdriftig toegejuicht 50 pCt. verhooging der rechten BU Geschil met den onderkoning l Pruisische politieverordeningen Vier dooden, zes vermisten R—isilie nota aan Japan 63 Of Tot dusverre ruim 3Ó zwaargewonden Over de werkloozencrisis Nieuwe moeilijkheden verwacht ernstig Goede voorziene dieven in- Lttwinof lat tje Het zenden eener enquête-commissie Nieuwe arrestaties veertigtal wapenen is in beslag gr aan tal tegen Berlijnsch bankier Instructie (Wordt vervolgd). 1 f» Japansche luchtaanval boven Hailun. Volgens berichten uit Moekden hebben Ja pansche vliegtuigen Zaterdag de te Hailun (Naar bet Pransch) door MARIE MARECHAL Vertaling van Jac. j. Schoon. het dan Het O. M. te Berlijn heeft tegen denrflr- mant van het bankiershuis Marcus en Co. met bijna algemeene stemmen goedgekeurd. De morgen was aangebroken, waarop An toinette naar de kloosterkostschool gebracht sou worden. Voor het laatst liepen de twee kinderen hand in hand op he; terras heen en weer. Het kleine meisje schreide stil voor zich been; Guillaume daarentegen gaf aan zijn smart met de gewone onstuimigheid den vrijen teugel. De directs van de Bank voor Internationale Betalingen bijeen Nadat het memorandum van de Duitsche regeering tot bUeenroeplng van de Speciale Commissie bij de Bank voor Interna tonale Betalingen Vrijdagmiddag te Bazel was over, handlgd (bij afwezigheid van den in Amerika vertoevenden president MacGarrah, nam de vice-president Fraser de nota In ontvangst) kwam de directie in den loop van den avond in een bijzondere zitting bijeen, ten einde de bjj het Youngplan vastgestelde maat regelen vast te stellen. kral ter heeft n It t- ir i i: beschikking van het ministerie van handel, zal op alle goederen van klasse III van de in- en ultvoerljjst van het handels- bewfjs, o. producten, geschieden. Dan zal eveneens vaststaan de Federal Reserve Bank of New York een ba rer Europeesche vertegenwoordigers met de deelname aan de besprekingen zal belasten dan wel of iemand uit Amerika zal worden gezonden. De commissie waarschijnlijk 1 December as. bijeen. De Commissie van de Bank voor Interna tionale Betalingen, zal, naar te Bazel ver luidt, waarschijnlijk op 1 December as. voor de eerste maal bijeenkomen. De benoeming der vertegenwoordigers door de gouverneurs van de zeven centrale circu latiebanken zal begin volgende week kunnen nenlandschs zaken twee politieverordeningen uitgevaardigd ter verzekering van orde en rust In den vrijstaat Pruisen. De eerste verordening stelt strafbaar het verstrekken van houw-, steek- of stootwape- nen aan personen onder 20 Jaar, terwijl de tweede terrein- en ordeoefeningen In den tijd van 5 uur des avonds tot 7 uur des morgens onder den blooten hemel verbiedt. Bij over treding kan een boete van ten hoogste 150 Mk. of 14 dagen hechtenis worden opgelegd. Grandi is Vrijdag van Washington naar New York teruggekeerd. Er was veel politie op de been ten einde eventueele ordeversto ringen te onderdrukken. Doch alles bleef rustig. De menigte bracht den Italiaanschen minister een enthousiaste ovatie, toen hij zich onder sterke bewaking langs Broadway naar het Raadhuis begaf, waar hij door dui zenden toeschouwers luide werd toegejuicht. In de Fransche Kamer werd Vrijdagmor gen het debat over de werkloozencrisis voort gezet. De minister voor Handel. Rollln. heeft een wetsvoorstel in behandeling laten brengen waarbij de buitenlandsche schoenen voor ten minste 25 pCt zullen worden belast. Bij de motlveering werd medegedeeld, dat jaarlijks voor een bedrag van 120 millioen franken aan buitenlandsche schoenen wordt inge voerd, terwijl de uitvoer slechts 45 millioen franken bedraagt. Het voorstel werd Volgens een bericht uit Moekden is het Vrijdag In de nabijheid van Klnsjoe tot een gevecht gekomen tusschen troepen van Tsjang Hsoe Liang en het leger van generaal Tsjen, die In Moekden pro-Japansche poli tiek voert. Het is den troepen van Tsjang Hsoe Liang gelukt de troepen van gene raal Tsjen te slaan. Tsjen Is gevangen ge nomen en op bevel van generaal Tsjang Hsoe Llang terechtgesteld. Nog geen definitieve beslissing. In de geheime zitting van den Volken bondsraad. welke Vrijdagavond is gehouden, zijn nog geen definitieve besluiten genomen, modat de op den voorgrond staande kwesties voorloopig nog onopgelost blijven. Voor de zitting aanving, had een vrij langdurige bespreking plaats tusschen Brland en Yoshisawa. Na de zitting van den „Romp-raad" (dat 1S de Volkenbondsraad zonder de vertegen woordigers van Japan en China) heeft de Chlneesche vertegenwoordiger Dr. Sze zich naar Brland begeven. In Volkenbondskringen neemt men aan dat China de oorspronkelijk door hem zelf geëlschte enquêtecommissie niet zal kunnen weigeren. als Larcade. de tuinman zegt, ging de knaap peinzend voort, en er is daaronder eene, welke juist in bloei staat; maar de bladeren steken gelijk doornen en zouden je kunnen bezeeren; bovendien zou Larcade zich dood ongelukkig gevoelen, wanneer ik die plant, waarop hij zoo tro sch is, wegnam. O zeker, stemde Antoinette ook ditmaal met hem overeen, daar haar op dit oogen- XI <ELF) - 17 November. blik bitter weinig aan alle aloè's der wereld gelegen was. met groote stappen voort; plo‘sellng gaf hij zich een klap tegen het voorhoofd. Heureka, kreet hijHeureka. evenals Archimedes heden in z’n Grleksche verta ling. Wat zeg Je daar? vroeg Antoinette door zijn geleerdheid verbluft. Wat dat ook La- t|jd? Van kracht geworden De antl-dumpingswet werd Vrijdag ook in het Hoogerhuls aangenomen. De toestem ming van den konlng is reeds verkregen, zoodat de wet thans van kracht is geworden. Neem alles mee, wat ik heb, opdat jij je daarginds niet zoo verveelt, zelde hij. Hjj wilde in deze schipbreuk zijner laatste hoop, zooals hij Antoinette’s afscheid noemde, al zijne klnderscha ten, al zijn kostbaar speel goed werpen, om daarmede zijn b?mlnde speelgenoote een eenlg, reuzen-groot offer te brengen. Neem mijn tweeloops-geweer, ging hij voort, mijn tooverlantaam, mijn klein ka non, dat zoo Juist treft. Wil je mijn mooie weltasch, om er je boeken en schriften m te bergen? Wil je mijn horloge? vroeg hij ten leste met edelmoedlgen trots, welke voor een oogenblik zijn tranenvloed stelpte. Hi) had pas op het laatste Kerstfeest dat uurwerk van freule de Kergoël ten geschenke ontvangen. Wel is waar liep het arme hor loge niet meer met verbazingwekkende nauw keurigheid. aangezien het soms dagen en nachten lang onder hoornen, in zandhoopen, in de schuur, of in den stal gelegen had kortom; oevral, alleen niet in den zak van zijn gelukkigen bezitter. De beste uren voor het sierlijke, kleine horloge waren die, welke het bij den horlcgemaker te Brest door bracht; daar was het voor elk gevaar be veiligd nauwelijks echter op Roche-noire terug, begon voor hetzelve bet kommervolste van alle horlogelevens opnieuw. Ik heb niets van dat alles noodlg. gaf Antoinette ten antwoord. Kleine meisjes ge bruiken noch geweren, noch kanonnen, en wat zou men wel in het klooster zeggen, als ik daar met een weltasch aankwam? De voor Vrijdagmorgen vastgestelde zitting van den Volkenbondsraad is niet doorgegaan. In de plaats hiervan heeft een bespreking plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door den president van den Volkenbondsraad, Brland, en den Amerikaanschen waarnemer. Dawes. Tegen half zes gisteravond te de Raad tn geheime zitting bijeengekomen. Japan heeft onder aekere voorwaarden, waarvan de bij zonderheden nog niet bekend zijn, toegestemd in de zending van een enquête-commissie van den Volkenbond en den Raad een achriftelU- ke desbetreffende verklaring toegezonden. Volgens den in Raadskringen bestaanden wensch zal de enquête-commissie niet op grond van artikel 15 van het V B -statuut, doch volgens artikel 11 naar Mandsjoerije vertrekken, aangezien laatstgenoemd artikel grootere bewegingsvrijheid zal toelaten. Voorts dringt de raad er op aan, dat in het gebied van het conflict zoo-spoedig mogelijk een wapenstilstand zal worden gesloten. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 16 Nov.: P. van Driel. Den Haag. A. W. Frijllnk, Den Haag. J. M. Josmans JrLeiden. A. Th. Verbraeken, Kwintsheu! 8. van den Berg, Den Haag. M Turkesma, Den Haag. J den Hollander. Wassenaar. H. Mooljman. Den Haag. C. J. van Berg. Den Haag. A. Sanders, Den Haag. A. J. Capel. Den Haag Vernietigd bij arrest van het Hof, Am sterdam: 17 Nov.: M. Appelboom. Amsterdam. D. de Koekoek, Amsterdam. Neem dan tenminste mijn horloge met ketting. Maar Oulllaume, weet je dan niet, dal het In Brest is? ri?p Antoinet e, sch er blijde, dat zü door dit feit aan de bekoring ont kwam, Je te zeggen, daar er voor haar niets méér begeerenswoard bestond dan een hor loge. Wat zal ik dan doen? Ik zou je zoo gaarne een mooi souvenir geven, opdat je genoodzaakt bent, steeds aan mij te denker. O, Oulllaume! Daartoe is geen geschenk van noodel Ik zal je nimmer vergeten, zelde kleine meisje een en al ernst. Als je echter met alle geweld mij Iets wilt geven, geef mij dan maar een kleinigheid een bloem of een schelp. Oulllaume overlegde een oogenblik en keek om zich heen, of hij niet ergens iets bruik baars kon ontdekken. Hij dacht eerst aan een rozens ruik, die tweemaal zoo groot was als hij zelf. Deze struik droeg heerlijke roeen van witte en purperroode kleur en was, zoo als het daaraan hangende naamplaatje ge tuigde. een bijzondere zeldzaamheid. Althea purpurea, las Oulllaume over luid, dat te Latijn, Antoinette, en betïekenl schitterend purperrood. Zij zou wel heel mooi zijn, maar ik geloof, dat ae te groot voor je koffer te. Antoinette was van hetzelfde gevoelen en blijde, dat haar neef van dit reusachtige souvenir afzag. In de broeikas zijn nog wel aloës, die in honderd jaar naar eenmaal bloeien, aoo- brandstoffen, ijzer, en staal- electrische goederen en appa raten, machines, textleigoederen, chemi caliën, kleurstoffen, leer en leerwaren fiets banden, aardewerk, tegels en glaswaren, radiotoestellen, schrijfmachines, pakpapier, vloerbedekkingen, rubber voor schoenen, parfumerieën, crèmes en toiletartikelen, etc., van Woensdag 25 November af belast wor den met een recht van 50 pet. Naar de offlcleele Pruisische persdienst meldt, heeft de Pruisische minister van bln- Naar uit San Francisco wordt gemeld, te aldaar een aan de Standard OU toebehoo- rend olietankschip In de lucht gevlogen. Bij de ontploffing werden vier arbeiders gedood en een groot aantal gewond. Zes andere arbeiders worden nog vermist. Het antwoord van den Russischen com missaris van buitenlandsche zaken, Litwinow. .op de verklaringen van Hlrota bestrijdt den door Japan geconstatéerden analogie tus schen de huidige gebeurtenissen in China en het Sow jet-Chlneesche conflict van 1929. Ondanks de grove inbreuk, absoluut duide lijk voor allen, gepleegd op de rechten van UR8S. welke erkend waren In een verdrag, heeft de Sowjetregeering geen inval gedaan en er nooit over gedacht een Inval te doen In Mandsjoerije. Slechts na herhaalde aan vallen van Chlneesche. detachementen en witte gardisten op Sowjet-grondgebied. heb ben de Sowjettroepen de grenzen van Mands- sjoerije overschreden, teneinde de aanvallen af te slaan, de aanvallers te ontwapenen en 11. Oulllaume niet. Buiten zich zelven van toom en verdriet liep hij op een draf naar 4jn kleine vriendin. Dat is wederom hjj, die mij jou ont neem; I riep hU met Lillende item. HJ zelde ftijj dezen morgen, dat ik jou een te slecnt voorbeeld gaf, dat hij jou aan mijn Invloed moest onttrekken! Maar let eens op! Ik wil mijn best doen, om hem woedend te maken en ik zweer, dat Ik hem nooit meer zal ge hoorzamen Dat is zeer verkeerd, wat je daar zegt, antwoordde An oi ette ontsteld. Zij begreep nog niemendal van de dagelijk- sche uitbarstingen van d>t vulkanisch karak ter, maar zij wist, dat haar oom er boos om werd en achtte het in haar kinderlijk ge moed niet meer dan bUiyk, dat de vader tegenover den zoon gelijk bad. Men kan treurig zijn, zonder kwaad te ’vezen, voegde zij er bij. Ook mij doet bet. onuitsprekelijk leed, je te moeten verlaten Ik heb den geheelen voormiddag geweend doch Ik weet, dat Ik mij niet verzetten mag, zooals Jij onophoudelijk doet. JU. JU bent maar een kleine meid; maar ik. Ik ben een man, gaf Oulllaume met saam- getrokken wenkbrauwen ten bescheid, ik zal hem *ttoren, dat ik nl.t bang voor hem ben Het te volstrekt niet moeilijk, even stijfhoof dig te zijn als hij zelf. Sedert dien dag, hoe grooter zij tusschen de muren van het klooster werd, vroeg zy zich menigmaal af, waarom Oulllaume, die jegens haar steeds zoo zacht en voorkomend was geweest, vol teederheld voor zUne tante en moeder, steeds zich vriéndelijk gedroeg tegenover alle ondergeschikten, juist met zijn vader altijd twist had en in openlijke vijandschap leefde. Eerst veel later was zU in staat te begrijpen, dat twee zulke gelijk gevormde kazak ers, zooals dat van den ba ron en van Oulllaume, in felle botsing altoos het met elkaar aan den stok moesten krij gen. ECHTE FR1ESCHE Q HEERENBAAI 20 50 d rfR ONS J Van de geslaagde pogingen van Hoover af, om een nieuwe regeling voor de her stelbetalingen en oorlogsschulden te treffen, zjjn deze kwesties bijna onophoudelijk aan de orde geweest. Zoo goed als dagelijks komen berichten daarover uit Parijs, Berlijn, Londen en Washington binnen en de persin de lan den, waarvan voomoemde plaatsen de hoofdsteden zijn, wijdt geregeld beschou wingen aan deze uiterst belangrijke kwes tie. 5, Niet altijd zijn die berichten en be schouwingen van den meest optimistischer) aard en vooral den laatsten tijd duiken telkens nieuwe moeilijkheden op. Vooral na het bezoek van Laval aan Amerika duiken berichten op, welke nu en dan doen vreezen, dat er van een gunstige regeling niet veel terecht zal komen. Fransche politieke over wegingen spelen daarbij een rol en ook de mln of meer in geheimzinnigheid gehuld blijvende besprekingen tusschen Laval en Von Hoesch schenen er niet op te wijzen, dat alles een vlot verloop zou hebben. Anderzijds bestaat de zoo goed als alge meen gevestigde overtuiging, dat een nieu we, en dan natuurlijk verbeterde regeling tot stand moet komen en wel liefst zoo spoedig mogelUk. Dit laatste nu te wel zeer betrekkelijk, gezien de voortdurende onder- handellngen, welke bet brengen van een be vredigende oplossing vertragen. Als eenlg positief resultaat van al die besprekingen heeft nu Duitschland een ver zoek indienen, om de in het Young-plan voorziene speciale commissie bijeen te roe pen. Nu dit gebeurt, te de zaak ten minste aan het rollen gebracht, maar straks zullen ook wel de moeilijkheden naar voren ko men. Reeds nu worden van Fransche zijde al lerlei bezwaren ingebracht en deae zullen er wel niet minder op geworden zijn, als 1 De cember de oijzondere commissie der B. L B. bijeenkomt. Dan misschien ook zal der buitenwereld klare wijn geschonken worden ten aanzien van de bestaande tegenstellingen en blij ken, of, en zoo ja, in welke mate politieke kwesties in verband gebracht zijn met de herstelkwestie en of deze een bezwaar zul ten vormen voor een definitieve regeling. Aan het voorstel der Duitsche regeering tot bljeenroeplng van de Commissie der Bank voor de Internationale Betalingen is het vol gende ontleend: De Duitsche regeering stelt voor, dat de Bank voor Internationale Betalingen te Ba zel de bij het nieuwe plan van het Haagsche Verdrag d.d. 20 Januari 1930 bedoelde ad- viseerende bijzondere commissie zal bijeen roepen. Reeds begin Juni JJ. was de Duitsche re geering tot de overtuiging gekomen, dat zjj, ondanks de sterke verlaging van de openbare uitgaven en een herhaalde verhooging der belastinglasten, niet In staat zou zijn de be talingen der annuïteiten van het nieuwe plan voort te zetten. De economische en flnancieele toestand van Duitschland was toen reeds ernstig be dreigd. De Duitsche regeering bad derhalve besloten, de noodzakelijke gevolgtrekkingen uit dezen toestand te maken. Dit besluit werd op 21 Juni jj. door de verklaring van den president der Vereenlgde Staten van Amerika gevolgd, waarbij een uit stel van alle betalingen op schulden der re geering, herstelbetalingen en wederopbouw- scbulden voor den tijd van een Jaar werd voorgesteld. De Londensche conferentie beeft in haar slotresolutte geconstateerd, dat de aanbevolen maatregelen slechts een perste stap zijn en dat zij de basis moeten vortnen voor een actie van vergaande beteekenis. In de sindsdien verloopen maanden is de economische en flnancieele toestand van Duitschland tot op net uiterste toegespitst. De feiten, welke dezen toestand kenmerken zijn algemeen bekend. Ook in andere landen heeft de druk der crisis tot de meest ern stige .'verschijnselen geleid. Het Is de wereld in stijgende mate duidelijk geworden, dat nauwere samenwerking nopens de verschil lende door den toestand opgeworpen finan- cleele problemen vereischt te en dat deze spoedig in haar geheel moeten worden aan gevat. De Duitsche regeering legt de verctedite verklaring af, dat zij tot de conclussle is ge komen. dat de valuta en het economische teven van Duitschland door de gedeeltelijke of volkomen transfer van het ultstelboar deel der annuïteiten ernstig In gevaar zouden kunnen worden gebracht". Terwijl de Duitsche regeering deze verkla ring aflegt, moet zij tevens opmerken, dat een zoodanige verklaring van den huldigen toestand niet gerechtvaardigd te. Sinds bet nieuwe plan is de economische en flnanci eele toestand in de wereld, in het bijzonder in Duitschland, door een ongeëvenaarde we reldcrisis verscherpt. De commissie zal bij haar werkzaamheden in het bijzonder moe ten beoogen, dat de kwestie der particuliere Duitsche schulden, tUdig, voor het einde van de maand Februari »z, opnieuw zal moeten zijn geregeld en wel door een overeenkomst, welke getroffen zal moeten worden tusschen de buitenlandsche crediteuren en de Duitsche debiteuren. Een ernstig ongeluk is gebeurd op de Bent- ley-mijn in de nabijheid van Doncaster, waarbij voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld, ruim 30 mijnwerkers werden gewond. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Van de naburige mijnen zijn onmlddellUk red dingsbrigades de gewonden te hulp gekomen. en zijn procuratiehouder een gerechteHJke Instructie Ingeleld. Zij worden beschuldigd van overtreding van de wet op de deposito’s De verdachten zouden 4S millioen mark van door cliënten van het huls gedeponeerde gelden eigenmachtig hebben aangewend en ten deele hebben beleend, andersdeels hebben verloren In speculaties. Nu de onderhandelingen tusschen de rljksregeering en de Fransche regeering be ëindigd zijn en het Duitsche voorstel om de Baselsche commissie van onderzoek bijeen te roepen is verzonden, houdt men zich in Fransche kringen bezig met de benoeming van een vertegenwoordiger in deze commis sie en met de vooruitzichten, die Frankrijk heeft bij de opstelling van het rapport over de betallngscapacitelt van Duitschland. De Fransche regeering schijnt aanvanke- lijk te hebben gedacht aan het benoemen van den oud-gouvemeur van de Bank van Frankrijk, Moreau, die hiervoor echter heeft bedankt met de motlveering dat hij als president van een der groote Panjsche banken moeilijk als deskundige bU een her- stelaangelegenheid kan optreden. De keuze der regeering Is daarna op de beide deskundigen Parmentier en Rist ge vallen. In wel ingelichte kringen verwacht men dan ook, dat Rist spoedig benoemd zal worden. Men verwacht van Fransche zijde bij de besprekingen in de commissie van onder zoek zeer bepaalde moeilijkheden. Het „Journal" verklaart, dat Frankrijk en Bel gië gedwongen zulten zijn de politieke schulden van Duitschland tegen de andere mogendheden te verdedigen, In het bijzon der tegen die mogendheden, die bun mll- llarden in Duitschland hebben onderge bracht. De ..Excelsior” en een groot aantal andere rechteche bladen wijzen op de mogelijkheid, dat de Duitsche opvatting over de taak der commissie algemeen zal worden gedeeld. In dit geval zou de Fransche regeering zich gedwongen zien, ook de Duitsche deposito's In het buitenland bU bet vaststellen van de betallngscapacitelt van het rijk mede te re kenen. Er bestaat dan geen aanleiding meer, voor de Duitsche particuliere deposi to’s in het buitenland het bankgeheim te bewaren, temeer waar het voor de beleg gingen van buitenlandsch kapitaal in Duitschland ook niet bewaard is. Bij deze gelegenheid zou men dan mis schien kunnen concludeeren, dat zich onder bet In Duitschland belegde buitenlandsche kapitaal groote sommen Duitsch geld be vinden, die oorspronkelijk als veiligstelling in het buitenland waren belegd. De Ounard Line heeft besloten tot den bouw van een nieuw reuzenschip, van wege zijn reusachtige afmetingen „wolken- ibberochlp” genoemd. Het wordt 310 Me- lateg en ongeveer 44 Meter hoog. Het ;ft Tl dekken boven elkaar en een wa- terverplaatsing van 73,000 ton. Naar men zegt zal het schip een snelheid krijgen van 39 knoopen per uur. Gisteren is in de streken Sogone en Ba- logna een expeditie uitgezonden om de jeugdige bandieten Carigliol en Torre ge vangen te nemen. Driehonderd gardisten en gendarmes met zes machinegeweren namen aan deze onder, neming deel. De bandieten werden niet gevonden, doch een veertigtal arrestaties werden uitge voerd. Een nomen. De Parijsche correspondent van de .Mor ning Post" meldt, dat men In Fransche kringen thans, ondanks den wensch t her- stelvraagstuk gescheiden te houden van het vraagstuk der leeningen op korten termijn, duidelijk Inziet, dat bij een onderzoek naar den flnancieelen toestand van Duitschland de particuliere schulden niet bulten be schouwing gelaten kunnen worden. Deze wending in de Fransche opinie zou verband houden met de besprekingen van den 9rit- schen minister van buitenlandsche zaken sir John Simon en den Londenschen am bassadeur der Vereenlgde Staten generaal Dawes te Parijs. De „Financial News” meldt, dat men in de Londensche City In het geheel niet op timistisch gestemd is ten aanzien van de komende onderhandelingen. Men verwacht, dat de besprekingen zich ge ruimen tijd zul len voortsleepen en is van meenlng, dat men daarbij steeds weer op een punt zal komen, waar de besprekingen dreigen te mislukken. De markten zijn zoo nerveus, dat de uitwerking van dergelijke moeilijk heden, zelfs wanneer het slechts voorbU- gaande verschijnselen zijn toch reeds zeer ernstige gevolgen zal hebben. (150 KM ten Noorden van Charbtn) gecon centreerde troepen van Ma aangevallen en talrijke bommen geworpen. Volgens Japansche berichten hebben de Chlneezen groote verliezen geleden. Generaal Ma is gemachtigd het opperbevel over alle in Mandsjoerije gelegen troepen op zich te nemen. verdere aanvallen te verhinderen. Er is toen in da verste verte geen sprake geweest van bezetting of schending van de wettige rech ten en belangen van Japan. Zoodra de Sow- jettroepen hun beperkte taak volbracht had den, zijn zjj weer teruggetrokken op Sowjet- grondgebied. De Sc-wjetregeering heeft geen gebruik gemaakt van haar overwicht, noch van de zwakheid van China, om dit land Het is de Sowjetregeering niet bekend, of problemen op te lossen, die niet direct in verband stonden met het ontstaan van het conflict. Het Is den Sowjetregeering niet bekend, of de Chlneesche bewaklngstroepen van den Oozt-Chtneeschen spoorweg vervoerd zijn langs deaen spoorweg ten gunste van mili taire operaties. Dat was ook niet noodlg, zoolang het Chtneesch-Japansch conflict be perkt bleef tot Zuid-Mandsjoerije. Dit ge vaar kon slechts ontstaan op het oogenbllz, waarop de Japansche troepen doordrongen naar de Oost-Chlneesche spoorlijn. Toen dit gevaar reëel werd, heeft de Sov- Jetregeering rekening gehouden met deze omstandigheid en 12 November aan het Sov- jet-gedeelte van de directie van den Oost— Chlneeschen spoorweg opdracht gegeven het principe der neutraliteit te blijven hand haven en om er in geen enkel geval In toe te stemmen, dat van een der oorlogvoerende partijen troepen zouden worden vervoerd over den Oost-Chlneeschen spoorweg. Inderdaad wist de Oost-Chlneesche spoor weg, ondanks al de moeilijkheden geschapen door de nabUheid van het front en den Oost-Chlneeschen spoorweg over het geheel een regiem van neutraliteit te handhaven. Verder constateert Litwlnof in zijn verkla ring. dat de militaire operaties aanzienlijs uitgebreid zijn en buiten de limieten zijn getreden van de aanvankelijke zone. Daar deze omstandigheid de mogelijkheid van het toebrengen van schade aan de Russische belangen vergroot, moet de Sovjet- regeering wel een ernstige ongerustheid ge voelen. Zij rekent er op, dat de Japansche re geering er naar streven zal de tusschen bei de landen bestaande betrekkingen te hand haven, dat de Japansche regeering in al haar handelingen en beslissingen, welke zy ml nemen, rekening zal houden met de on schendbaarheid van de belangen van de URjSB. Zonder op de smeekende toeroeplngen van Antoinette te letten, nam de kleine jongen een aanloop en begon tegen het traliewerk der kiosk omhoog te klauteren. De vrijheer, die juist een wandeling maakte, kwam toe vallig daar ter plaatse, toen de gevaarlijke klimpartij een aanvang nam. Wat doe je hier? riep hij woedend, ver bluft over de waaghalzerij en de ongegeneer de, ongehoorzaamheid van zijn zoon. Guillaume liet zich niet storen, maar klau terde slechts met des te grooteren ijver omhoog. Kom terstond naar beneden, beval z(jn vader. Guillaume haastte zich met nog meer spoed naar boven, zoodat het sierlijke tralie werk onder zijn voeten brak. Hoor je dan niet? klonk '8 vaders stam op steeds dreigender toon. Op dat oogenblik bereikte de hand van den knaap triom.eerende de bloem. Trillend van blUdschap en stoutmoedigheid plukte hij haar met de knoppen en bladeren, haar omgeven. Aangezien hij zijn doel had bereikt, meende hjj het verder onnoodlg voorzichtigheid in acht te nemen en liet zich naar beneden glijden, waarbij hij hst muur- en lakwerk en wilde wingerd In menigte met zich mee trok, zoodat daardoor een prach.lg bloembed totsxl vernield werd. De gekozen leden van alle nlet-ambteiyke partijen In de Indische Wetgevende Verga dering. drie Indiërs en de Europeesche groep uitgezonderd, verlieten gisteren de vergade ring. Zij wenschten zich niet te vereenlgen met de verdere behandeling van het supple- tolre wetsontwerp op de financiën in verband met de houding van lord Wllllngdon. den onderkoning, die het wetsontwerp voor her overweging naar de vergadering terugzond. De onderkoning besloot daartoe na raad pleging van de partijleiders, nadat niet min der dan vier amendementen tegen de regee ring waren aangenomen. Het wetsontwerp werd tenslotte met tegen 48 stemmen verworpen. 18 Nov. opgegeven door v. d. Graaf Ca N.V. (Afd. HandeMntonnaUea) 19 November opgegeven door d. Grut en Oo. N.V. (Afd. Handelslnformatles) Uitgesproken: 18 November. De handelsvennootachap on der de firma C. van EUden, Zwolle, Veene- straat 11 en hare Indlvldueele leden C. van EUden. Veenstraat 11a en J. B A. van Dol den, Luttekesteeg. beiden Zwolle. R.c. Mr. A. Mercier. Curator Mr. H. Landberg, Zwolle. H. van Wijngaarden, kruidenier. Papen- drecht. Rc Mr J. H. v. Welsen. Cur. Mr. E. Otto, Dordrecht. N. A. Stuurstraat, bloemist, ’s-GravendeeL R.c. Mr. C. J. Heemskerk. Cur. Mr. F. Blussé van Oud Alblas. Dordrecht. M. Snellenberg, kleermaker. Utrecht. Zon straat 144. R.c. Mr. H. P. J. M. Loeft. Cur. Mr. A. de Haas, Utrecht. J, J. Wouters, landbouwer. Voorthutaen Z. 34. Rc Mr. H. P. J. M. Loeff. Cur. Mr L. Stadig, Amersfoort. A. J Janmaat, veehouder, Vlnkeveen D. M. 32. R.c. Mr. H. P. J. M. Loeff. Cur. Mr. W. J. G. Vermeulen. Utrecht. C. de Kruyf. Neerlangbroek. Cotherweg 91. R.c. Mr. H. P. J. M. Loeff. Cur. Mr. B. R. Wesseling, Utrecht. H. L. Lentfert. kleermaker. Losser (bU Ol- denzaal). R.c. Mr. E. van Schoeck Mathon. Cur. Mr. Baron Sloet tot Sverlo. OldenzaaL Vernietigd op grond van verzet: 18 Nov. II. H. Weegerink, Haaksbergen. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 18 November. T. B Gerritsen. Baambrugge: F. van Gard eren. Almelo; J. Geerdlnk, Lon- neker; A. Vlierhuis, Almelo. Neen, lieve kleine nicht, dat was Grleksch, echt, onvervalscht Grleksch. O. wat bey ik blUde. Ik wilde Je een souvenir voor het geheele leven geven dat ik daar aan niet vroeger gedacht heb. Antoinette, dit aandenken zul Je wis en zeker nooit ver geten. En Guillaume rende naar het andere einde van het terras, waar zich een kleine kloek verhief. welke te naderen hem verboden was. Deze kiosk was het geliefkoosde verblUi zjjns avdere op het heetst van den dag. Daar rookte hU en las couranten. Heel boven het dak verhief een klimroos van zeldzame schoonheid haar geurig hoofd. Inbrekers, die zich een weg gebaand hadden door een 15-inch dikken muur, hebben kans gezien ooor te dringen in de ondergrondsche safe van de fa. Walter Devies Sons, te Londen, waar hun een bult in handen viel ter waarde van 10.000 pond sterling. De heeren waren klaarbhjkelUk geen nieuwelingen In het vak. zij hadden .ge werkt" met rubberhandschoenen en kostbare apparaten gebruikt voor het doen springen van de safe. Zuurstofflesschen hebben zU achtergelaten. Dezelfde firma werd twee maanden ge leden ook al door Inbrekers bezocht. De plechtige huwelUksvoltrekking heeft te Nlzza plaats gehad tusschen prins Sahib Zada Azam Jah met prinses Durru Chehvar en van prins Sahlb Zade Moua- zam Jah met prinses Nilohjfer Hanlm Sul tane In het paleis Carabeoel, de residentie van kallef Abdul Medjld II- ze n- d. li en sd. m, ir- 33

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9