Gemengd c^Cieuws WIJN DES LEVENS 2 0 o o o o o Amsterdamsche Beurs Informatie Cheque-koersen DINSDAG 24 NOVEMBER 1931 9.75% 34.65 9.11 2-49’/,. 59.02 48.32% 12.90 21.20 Een uitstapje naar den kleinsten Staat van Europa N.V. JAN DE VRIES - Drogisterij Noord-Holland Brand in een garage (San Marino) II. De geknipte Heldersche avonturiers 0 o o o o o o 'O'V Provinciale Staten van WIJNEN TELEF. 324 ALKMAAR 1 Ato ge deze OUDORP Slaags met de politie S tuin- Noodlottige val DINSDAG 24 NOVEMBER 1931 Baagseha dame ernstig gewond. Een veerpont gezonken Geen persoonlijke ongelukken een Op de politie geschoten MIsdrUf of een misplaatete gi*p "4% Het stroopersdrania te Fijnaart De Op vrije roeten gesteld l‘/. 77 Geen salariaveriaging het (caMel 90 Zedenschandaal 3 7.36 Prolongatie betreedt, ziet ge eerst d 43 04 de De Vorige Koersen 127 71 43% 64 139% 179% 24 200 30 140 180 24 200 95 11 205 187% 10 53 116 61 46 6’/, 4’/. R' a vs de ge de bii mi w< tei Suiker a. v a. ii “oerworedje - /orster.landen Actions Idem 16 51 47% 30 85% 10’/, 205% ra ds z< of st he tri sci te trc ws aai hn va fer ge' 14 sd Gisteravond reed een auto, bestuurd door TT- v. d. N. v. O., te ongeveer half tien op 91*/, 8 3*/le 15 12% Parijs Brussel -Xmden New-York Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 6 4% 20 76% 5’/, 5O’/„ 42% 18’/, 13 23“/,. 13% 28% 25 I1/.. 50% 42 18 14 23 14 21 29% 26% 4 9 69 70 88% 115 18’/, 127 71% Spoorwegen Union Pacific Vabash utuc. Mhw St Pain vansas City South Ene Rallr. ste teCl ger ave bili dei eer mo dei wi Nu me en 1 H. Oc ten koe we, der bel var ver en boe vor me de te be dei we bel do op uit m: dai bel hai aa- gel te? feu ooi 15 Rubber Vdam Rubber Bandar Teil Batavia Rubb Roti. Tapanoell terbadjadl Sllau V L C. O. Allied Lnteroontln Rubber Petroleum Dorische Petr Daboes Kon Olie ’erlak ’eudawa Continental Oil -• Shell Union Oil 4? w E te ali di te g« ve *o nc wi be nc kc aa ar of ca op ?e Ui' ba ze al< hc nii in ha ndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O 8 Leather - Intern. Nickel 9.70 34.55 9.— 2.49 58.90 48.25 12.75 21.— Gedeputeerde Staten meenen niet onver meld te moeten laten het aanhangige wets ontwerp, onder meer strekkende tot lijdelijke korting op de uitkeeringen, die de Provin ciën van het Rijk ontvangen Ingevolge de Wet van 17 Juni 1905. Indien de voorgestelde bepalingen wet worden, zal deze Provincie hare geheele uitkeering. te weten een bedrag van S8.757.14, moeten derven. Gedeputeer de Staten nemen aan, dat de onderwerpelijke begroeting nog wel genoeg elasticiteit bezit om dezen schok op te vangen. Met nadruk wijzen zij er echter op. dat de dreiging van dezen tegenvaller een reden te meer is om niet tot belastingverlaging over te gaan. S tealsleenlngen 1 Nederland 1919 Nederl 1916 4% Nedert 1917 1 Nederland 1931 IK NJnd 1936 B strooptocht onder de gemeente zich door politie sagen ontdekt, een van zijn gesellen werd die aan de gevolgen hiervan is overleden, Is thans voorlooplg weer op vrije voeten gesteld. MeJ. P. L. v. D. uit Ringbaan Oost, te Til burg, had het ongeluk van een klein trapje te vallen, terwijl ze een blaadje met een paar theekopjes in de hand had. Met haar hoofd viel ze op de bij haar val gebroken kopjes en bekwam daardoor een verwonding aan dat lichaamsdeel. Nadat ze in haar woning op een stoel was gaan zitten, verloor mej. D. het bewustzijn en overleed spoedig daarna. tlU< zullen worden geleld. Zij sullen worden ^ervolgd wegens diefstal en heling. Op den een Te Bpsschehoofd, onder de gemeente Hoe ven is een uitgebreid zedenschandaal aan het licht gekomen, waarbij een 15-jarlg meisje en tientallen andere personen betrokken zijn. De strooper M. N, uit Fijnaart, die in het Hui» van Bewaring te Breda was ingeslo ten. als verdacht van het noodlottig schot te hebben gegeven, toen hij en zijn gesellen op hun Fijnaart waardoor getroffen. Aan de Memorie van Antwoord op Algemeen Verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland om trent de Begrooting der Provinciale Inkom sten en Uitgaven, dienst 1931, is het vol gende ontleend: Verkiezingen en zamenztelling Gedeputeerde Staten Daar de samenstelling van het College van Gedeputeerde Staten door de Provinciale Staten zelf geschiedt, meent het College op te dier zake gehouden beschouwingen niet te moeten ingaan. Mijnbouw Boeten Mijnbouw Alg. Exploratie Even toen de auto, die met volle vaart ongeveer 200 M. verder was, klonk opnieuw een schot. Een der omwonenden kwam op het schieten naar buiten en stelde onmlddellijk zijn auto ter beschikking van de politie. Hij reed met belde rUksveld- wachtera in de richting van Middelburg, den bewusten auto In groote snelheid achterna. Dese auto is echter nergens meer terugge vonden. De politie acht intusschen alle reden aanwezig om het ondersoek voort te zetten om te weten te komen of hier een ernstig misdrijf bedoeld was of wel een teer afkeurenswaardige grap Is uitgehaaid. Zaterdagavond waren twee rijks veld wach ters nabjj Nieuw- en 8t Joosland op surveil lance op den Riiksstraatweg Goes—Middel burg. toen een ses-persoons-auto passeerde Bij het passeeren van de polltemannen klonk uit den auto, waarvan de lichten ge dempt waren, een drietal knallen, later, reed. Industrieën □nilever Calvë Delft Alg Kunstzijde Van Berkel» Pat Nieuwe Philloa Küch Accoustlek 7ed Ford Banken Koloniale Bank Indische Bans Cert. Handel-MÜ Scheepvaart Holl. Amerika LUn llto Gem Elgend Kon Ned Btoomb Scheepvaart - O me ’arine cornm. Marine prei. Het is jarenlang een rijksveer daarna is het aan de gemeente Hekelingen overgegaan, welke gemeente bet voor 15 Jaar heeft verpacht. Salarissen Prov. personeel. Den flnancieelen toestand van de Pro vincie achten Gedeputeerde Staten niet van dien aard, dat deze eene aantasting van de aibeidtvoorwaarden van het provinciale per soneel onvermijdelijk maakt. Het peil der provinciale belastingen rechtvaardigt eene korting op de loonen niet. In dit opzicht behoort tusschen salarisregeling en pen sioenregeling principieel geen onderscheid te worden gemaakt. Ook voor de vacantie- toeslagen zouden Gedeputeerde Staten on der de huidige omstandigheden nog geene uitzondering willen maken. Vermindering van subsldlën. een bezuini gingsmaatregel, door verschillende leden aangeprezen, zou slechts eene zeer geringe bate opleveren. Gedeputeerde Staten mee nen daartoe niet te moeten overgaan. Aan de provinciale kas kan geen winst van de bedrijven ten goede komen, omdat er van winst bij de bedrijven niet mag wor den gesproken zoolang de reserve voor het Provinciaal Electriclteitsbedrijf niet lot 15 pet. en voor het Provinciaal Waterleiding bedrijf niet tot 10 pet van het In die be drijven vastgelegde kapitaal is opgevoerd. Soberheid dient natuurlijk ook in de Pro vinciale Ziekenhuizen te worden betracht; deze komt echter met aan de gemeenten, doch uitsluitend aan de Provincie ten goede, aangezien de gemeenten niet meer betalen dan 850.per patiënt per jaar en het wel als uitgesloten is te beschouwen, dat het mogelvk zou blijken den kostprijs tot bene den dit bedrag te verminderen. De geopperde denkbeelden om te bezuini gen samenvattende, meenen Gedeputeerde Staten, dat waar besnoeiing van de ramin gen wórdt voorgesteld deze niet mogelijk of niet wenscheliJk is, en waar andere maat regelen worden voorgesteld, slechts eene verplaatsing van middelen het gevolg is, waardoor eventueel wel een onmlddellijk voordeel kan worden geboekt, maar dan tevens in gelijke mate de flnancleele positie van de Provincie verzwakt wordt. 189% O4» g 34.85 hoofddader werd bij zijn arrestatie nog bedrag gevonden van pijn. 3200. gegrondvest. San Marino maar dit heeft eigen wetten en gebruiken weten te handhaven, omdat het zich gelukkig voelt 68% 70% De drie Heldersche jongelui, die de vorige week Donderdag met 3000welk bedrag één hunner van zijn vader ontvreemd had, op step waren gegaan en Vrijdag in Roosen- daal en Esschen gearresteerd zijn. zijn gis termiddag van Den Helder, waarheen si) op transport waren gesteld, naar Alkmaar over, gebracht, waar zU voor den officier van jus- De belastingen. Gcdepu teerde Staten meenen te mogen aamymen, dat in de eerstvolgende Jaren een sterke belastlngverhooging niet noodig zal zijn. Daartoe is het echter geboden in de eerste plaats het reservefonds thans intact te houden en in de tweede plaats het batig slot van de rekening over 1930 op normale wijze aan de begrooting voor 1933 ten goede te laten komen. Vermoedelijk zal dit batig slot ongeveer 1.900.000.bedragen. De begrooting voor 1932 vangt niet aan met dit batig slot, doch met het batig slot van de rekening over 1929. De netto-opbrengst van één opcent op de Inkomsten- en vermogensbelastingen Is ge raamd op ruim 216.000. Met de vele leden, die bij de verdediging van het beleid van Gedeputeerde Staten aan het woord kwamen, meenen Gedepu teerde Staten, dat de belastingen, ook na de voorgestelde verhooging, al kan niet ontkend worden, dat deze relatief aanzien lijk is toch, absoluut gesproken, laag blijven- Het is daarom verstandig, bet reservefonds te bewaren, om zoo mogelijk te bereiken, dat de belastingen ook in de volgende jaren op ditzelfde niveau kunnen blijven. Inderdaad kan overigens Noord-Holland ook eene vergelijking met de andere pro vinciën in het opzicht van de opcentenhef- flngen best doorstaan. Aangezien de opbrengst van één opcent op de Inkomsten- en vermogensbelastingen te urnen op ruim 216.000.geraamd Is, zou bij inhouding van de jaarlijksche storting van 1.000.000in het Wegenfonds, belas tlngverhooging onnoodlg worden of tot één opcent kunnen worden beperkt. ZjJ zou evenwel niet telken jare opnieuw kunnen plaats vinden en dus slechts tot uitstel van executie kunnen lelden. en bedenkelijke voorwaarden. Wanneer ge als vreemdeling uw intrede in San Marino doet, zoudt gc wellicht meenen dat de blikken van geheel het plaatsje op u gericht zouden zijn. Niets is minder waar. Eensdeels is men in San Marino gewoon bezoek van vreemdelingen te ontvangen en anderdeels heeft men er de goede Itali- aansche gewoonte, dat men vreemdelingen nrftig hun gang laat gaan. Wilt ge souve nirs, van welken aard ook, van San Marino Een beschonken luitenant wa: one rijd goe een gih -a.tief hee het afsi geh van een nar De onz vrij ma baa Hij blei me' «ez tre: van hoi op de J. tijd hij dez 100 100 r.5 fl 101’/ '00% 100 95 81 den Leldschen straatweg bjj de begraafplaats RhUnhof. ter hoogte van de Haagsche Schouw. In den auto zaten de eigenaresse, de 54-Jarige mevr. J. M. H, wonende te Den Haag en haar gezelschapsdame, de 36- jarlge mej. C. de R. Laatstgenoemde zou het portier van den auto geopend hebben, toen des» nog een vaart van ongeveer 30 K. M. per uur had. Mej. de R. kwam te vallen, waarbij zij ernstige verwondingen opliep, en ran hersenschudding kreeg. ZU is naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden overgebracht. Een plausibele oplossing van de reden waarom de dame het portier geopend had, vermocht de chauffeur noch de eigenaresse van den auto te geven. 5*/lt medenemen, wel, de kleine winkels geven ze u in overdaad. Er zijn briefkaarten, waarop ge de typische uniformen van San Marino kunt zien, en ge kunt er de veel gevraagde postzegels op het postkantoor verkrijgen óf het San Marineesche geld dat niet meer in omloop is, tegen hooge prijzen koopen. Maar voor ieder die een dag of korter of langer in dit zoo karak teristieke bergstadje heeft doorgebracht, en die daarna is gegaan door de verschillende dorpen van de republiek, blijft de her innering aan dit bezoek zoo sterk, dat souvenirs niet noodig zijn om die te be waren. Wat Monaco noch Lichtenstein noch Andora vermogen, vindt ge m San Marino de uiting van een eigen bestaan, op de tradities van eeuwen Het leven daarbuiten is aan niet onopgemerkt voorbijgegaan, heeft eigen wetten en gebr_ll J- A—A 1. met wat het heeft en niet wenscht te hebben wat anderen bezitten. Ge vindt in San Ma rino een klein maar goed voorzien museum waar oude Italiaansche schilders met prach tige doeken worden aangetroffen ge vindt er in beide kerken kunst, die van eeuwen her is. Dat wordt met piëteit bewaard, maar voor het overige streeft San Marino er niet naar zich voor den vreemdeling aantrekkelijk of belangwekkend te maken. Wie er komt is welkom, maar wie er niet komen wil, wordt door geen vereeniging ter bevordering van het vreemdelingen verkeer daarheen gelokt. Al zou er werkelijk genoeg aantrekkelijks aan te bieden zijn Uit een auto gevallen 29*/, 26“/„ 51 Memorie van antwoord van Ged. Staten Verkoop van sigaren door Personeel Van gezamenlijken inkoop door personeel der Provincie, b.v van sigaren, is aan hun College niets bekend. Wel bestaat er eene vereeniging. genaamd C.I.VA, welke aan hare leden sigaren en andere artikelen te koop aanbiedt, doch deze staat geheel loo van de Provincie en telt onder hare lede»* zoowel Rijks- als provin ciale en gemeente.ambtenaren. Of de geruch ten. dat de leden dezer vereeniging door hen gekochte sigaren weder aan nlet-provlnclale ambtenaren verkoopen. juist zijn, is aan Ge deputeerde Staten niet bekend. Ei kan dus evenmin sprake van zijn, dat het op hun weg zou liggen aan dergelijke al dan niet bestaan de praktijken, een einde te maken. Opjstreeks half een is in den nacht van Zaterdag op Zondag van de binnenplaats van het Scala-Theater, te Den Haag, per arrestantenauto naai het bureau Prinse- straat gebracht, negens mishandeling van een agent van politie een 28-jarige le luitenant der Jagers, gedetacheerd aan de Hoogere Krijgsschool. De luitenant, die in zwaar beschonken toestand verkeerde, werd aan voornoemd bureau ter ontnuchtering in bewaring ge steld. Proces-verbaal Is ter sake opgemaakt. zien voorbijgaan. En toch wat moet niet menigmaal bij de bevolking van San Marino hebben vastgestaan, dat, welk kwaad men ook wilde, men toch eigenlijk tegen deze natuurlijke bergvesting weinig vermocht. De weg toch, nu gemakkelijk begaanbaar, is waarlijk niet altijd zoo geplaveid geweest, en die weg gaf voldoende gelegenheid tot versperringen en verschansingen, tot over val en list. Maar de toerist, die daarboven staat, denkt niet aan deze rumoerige tijden; hij bemerkt, dat hij op bijkans 8oo M. boven den zeespiegel zijnde, een prachtig uitzicht beeft naar alle kanten en hij geniet, geniet tenvolle van dit heerlijke uitzicht. Op de Pianella verheft zich in het midden het beeld der vrijheid en aan de eene zijde het geheel vrijstaande Regeeringsgebouw. Daartegenover zal binnenkort het Gerechts gebouw verrezen zijn, waardoor het nabij gelegen Palazzo Mercuri wordt ontlast. Het Regeeringsgebouw is modern, kwam in 1894 gereed en werd door niemand minder dan den groeten dichter Carduccé ingewijd. Beneden bevinden zich de ver trekken, naar ouden trant betimmerd, van de Kapiteins-Regenten en van de twee Staatssecretarissen de een voor buiten- landsche, de ander voor binnenlandsche aangelegenheden. Een breede trap voert naar boven, aan uw rechterhand is de zaal voor den kleinen Raad, aan uw linkerhand is de groote Raadszaal. Zestig gebeeldhouwde stoelen staan in het rond voor de zestig leden van den Raad. Aan de eene zijde is de fresco, voorstellende den Heiligen Ma- rinus, die zoowel het wereldlijk als het geestelijk gezag de overheersebing van het grondgebied verbiedt. Daaronder is de troon van de beide Kapiteins-Regenten. Achter de zaal is het balcon, waar op eiken feestdag de vlag van San Marino, blauw-witte kleuren bevattend, wordt uitgestoken, en waar de nieuw benoemde Kapiteins-Regenten zich aan het volk vertoonen. Wilt ge nog hooger s' igen, dan komt ge op het platte dak, waar Tabak Dell Batavia Dude Dell □ostkust Senembah Maxwell ouden datum, maar zij zijn in den laatsten tijd hersteld, en ge kunt u, ook al zijn ze gelegen op de uiterste punt van de rotsen, er gerust op wagen. Het metselwerk is er nog stevig als ruim 1000 iaren tevoren. La Ciesta is bestemd als gevangenis daar worden ook de klokken geluid als er een vonnis is uitgesproken of de Raad moet bijeen komen. La Rocca is onbewoond, maar voorzien van een tweetal mortieren, op de Oostenrijkers veroverd, die de Italianen aan San Marino hebben geschonken. Niet om daarmede oorlog te voeren, maar om saluut schoten te geven bij plechtige gelégenheden. De derde echter bestaat uit niet meer dan jen ouden toren, die men nauwelijks, al thans zeer moeilijk kan benaderen. Wanneer de zon schijnt, is het warm daarboven in San Marino, maar de winter kan er zich doen gelden, en de sneeuw kan er met een prachtig wit kleed geheel de republiek be dekken. Nog altijd is San Marino wat moei lijk toegankelijk, want de spoorweg is nog niet klaar. Gelijk de rijweg, gaat deze in groote bochten rond de rots kleine tunnels worden doorsneden, langs steile hellingen en diepe afgronden gaat de weg. San Marino had reeds vroeger een spoorweg kunnen heb ben, wanneer het was ingegaan op een voor stel van avonturiers, die het een spoorweg ten geschenke wilden geven, als maar concessie werd verleend voor de oprichting van een speelhuis. Maar de regeering van San Marino is een wijze en waakzame en zij aanvaardde geen geschenk op zoo zware Tegen half zee gisteravond kwam 6-wiellge vrachtauto van de firma Kommer Hoogstad te Hekelingen, geladen met steenen voor Nieuw Beljerland met bestemming voor Hekelingen. Een van de belde veerknechten liep den wal op, om de veerboot met een staaldraad vast te setten, teneinde te voor komen, dat de oprijdende auto de boot van den kant sou doen drijven. De pont Is een platboom vaartuig met voor- en achterklep, welke boot aan een kabel wordt voortgetrek- ken door 3 veerknechten. De pont kon 6500 K.G. dragen en biedt ruimte voor 3 auto’s. De vrachtauto was vooral boven de achteras zwaar geladen en toen de wagen het veer opreed, kon de chauffeur het stuur niet houden en de auto botste tegen den zijwand, waarna het voorwiel klem liep tusschen boet’ng en den boom van de voorbrug, pont helde sterk over en begon water te scheppen. De veerknecht, die met een stop- hout aan boord klaar stond om den auto tegen te houden, was, toen de wagen op 41 ging, naar de reeling gevlucht. BU het over hellen van de pont verloor hU het evenwicht en hü sloeg overboord. Zwemmende wist hl) den wal te bereiken. De chauffeur heeft nog een poging gedaan, om den auto achteruit te doen rijden, maar bet voorwiel zat zóó be klemd, dat het hem niet lukte. Omdat de pont steeds meer water maakte en gevaar voor kapseizen bestond, sprong hjj daarop uit de cabine en hij vluchtte den wal op. De staal draad waarmee de pont aan den kant vast lag knapte af en even later zonk de pont met den auto in de diepte weg. Er gtaat ter plaatse 9 meter water. Terstond is de rijkswaterstaat gewaar schuwd en van Oud Beljerland uit is een motorboot gezonden om boven de gezonken pont een licht te plaatsen. Aan de firma De Wit's bergings- en transportbedrijf te Rotterdam is opgedragen om de pont te lichten. Vanmorgen zou een bok naar Nieuw Beljerland worden gezonden Het rijverkeer is volledig gestremd, auto’s moeten van Hekelingen over SpUke- nissen en de BeUerlandsche brug rijden. Het veer hekelingenNieuw Beljerland vormt de verbinding voor Voorne en Putten met Dordrecht, geweest; (VINUM MALACENCE COMP.) Eetlustopwekkend. Koortsverdrijvend. Zenuwstillend, Bloedzuiverend. Verkrijgbaar in heele en halve flesschen BLOEDWWN. SAMOS, PORT i FORT. BERGERAC, SPAANSCHE WIJN, KINA-WIJN, MALAGA, SAINT JULIEN. SAINT EU8TÉPHE, MUSCAAT FRONTIGNON, enz. Zeer btlHjke prijzen. acDacDacDacDBCDacDacDacDacDacicDacDgcDBCDgaDaaDBCDacDacaac De binnenkomst in San Marino is als op een groot tooncel. De poort van San Fran cesco, leunend tegen de kerk van dien naam, doet u den blik werpen in een steil stijgende straat. Ge gast deze op, en komt op de kleine, karakteristieke Piazza di Titano. Aan de eene zijde gut de smalle straat naar beneden, naar de kleine paleizen, waarin het Museum vin San Marino en het Italiaansch Consu- laat-Gencraal zijn onderyebracht, maar ander zijds set de weg zijn stijging voort. Ge komt aldus aan de plaats, waar Garibaldi, door de Ooetenriiksche troepen in 1849 verslagen en hierheen gevlucht, heeft genist met de zijnes een soort overeenkomst met de Oostenrijken werd gesloten, die Garibaldi en zijn soldaten een veiligen aftocht ver zekerde. Mast de ervaren krijgsman ver trouwde de Oostenrijken niet te zeer, wist te ontvluchten en zag zijn voorzorg goed genomen, want bijkans al zijn «Idaten hebben jaren achtereen in de kerken te Rimini en Ravenna gesmacht. Daar bij dit caré, naar Garibaldi geheeten, komt weer een ander stukje straat loodrecht op het voorgaande te staan en zet de stijging voort. Langs het Palazzo Mercuri, waarin de rechtbank zetelt, komt ge op de Pianella, en daarachter op een plein, Cantone gehee ten. dat het meest schitterend denkbare uitzicht toestaat. De nood der tuinders In het antwoord, onder dagteekening van 23 September IJ. op de vragen van het lid der Staten, den heer N. Beuzemaker, gegeven, herinneren Gedeputeerde Staten aan het feit, dat de Provincie reeds eenige malen hare geldmiddelen ten behoeve van den tuinbouw had beschikbaar gesteld. Uit hoofde van de in 1923 ers in den aanvang van 1931 verleende voorschotten U de Provincie thans nog borg voor een bedrag van in totaal rond f 533.000. Het is-duidelijk dat de Provincie gevaar loopt op deze borgstellingen op den duur een groot verlies lijden. De Provincie kan dan ook niet voortgaan de provinciale kas te belasten met de kosten der maatregelen, die dienstig zou. den kunnen zijn om uitkomst uit den nood te brengen. In bedoeld antwoord werd er trouwens op gewezen, dat de middelen om de gevolgen van de economische crisis op te heffen, van zoodanigen omvang zouden moe ten zUn, dat alleen het RUk daartoe de noo- dlge stappen zou kunnen doen. Dit is ook thans nog het gevoelen van Gedeputeerde Staten en zij hebben dit gevoelen kenbaar gemaakt aan der Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw, er daarbij met na. druk op aandringend dat de Regeering niet langer lijdelijk zou blijven. Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat Ge deputeerde Staten ten aanzien van de in het Algemeen Verslag aanbevolen maatregelen, voor zoover deze van het Provinciaal Bestuur zouden moeten uitgaan, een afwijzend stand, punt moeten innemen. Het is aan Gedeputeerde Staten niet be kend, of uit de afwikkeling van ce zaken van de N.U.M. tniUloenen zija beschikbaar geble. ven. welke tot leniging van den nood in den uiinbouw gebruikt zouien kunnen worden. In elk geval heeft het Provinciaal Bestuur over deze millioenen niet de beschikking. Gedeputeerde Staten zouden liet met het oog op de toekomst der nrovinclale geldmid delen niet verantwoord achten, de reserves voor steunverieening aau den tuinbouw te gebruiken. Aanbevolen worden: de stichting van com. missies tot verschaffing van meststoffen, de verschaffing van bedrijfskapitaal A fonds perdu, de betaling van ren zeker percentage •an het arbeidsloon op -len voet van de door de gemeente Koedijk getroffen regeling. Ge deputeerde Staten willen in het midden laten, of een of meer maatregelen in het bijzonder doeltreffend zouden zijn om de moeilijkheden te helpen overwinnen; zij kunnen slechts herhalen, dat thans het Rijk en niet de Pro. vlncie is aangewezen het noodlge te verrich ten. Dit geldt wel in bijzondere mate van het denkbeeld eene organisatie te scheppen voor de ruiling van binnenlandsche producten te gen buitenlandsche waren, die hier noodig zijn. Naar Gedeputeerde Staten vernamen, is de regeling die te Koedijk getroffen werd, reeds wegens de al te hooge lasten voor de gemeente beëindigd. De Regeering heeft trou wens Juist medegedeeld, dat zU eene derge lijke regeling verwerpelijk acht. Juist omdat de tuinderij bedrijven voor hun bloei in zeer belangrijke mate op den ex port zijn aangewezen speelt de lange han. delsketting tusschen den landelljken produ cent en den stedelijken consument in de heerschende malaise niet de voornaamste rol. Gedeputeerde Staten ontkennen niet dat ook deze aangelegenheid alle aandacht verdient, doch het behoeft wel geen betoog, dat zij zoo vele kanten heeft en dat zoovele factoren daarbij een rol spelen, dat zU door een nood maatregel, genomen zonder degelijke voorbe. raiding, niet nader tot eene oplossing ge bracht kan worden. Gedepute :rde Staten verwachten dan ook van de stichting van een provinciaal-gemeentelük levensmlddelsnbe- drijf geen heil; integendeel zou te vreezen zijn, dat daarmede weder vele andere belan. gen geschaad zouden worden zonder dat groo- tere afzet en betere prijzen voor de tuinbouw producten er het gevolg van zouden zijn. Het verschaffen van werkgelegenheid aan tuinders in andere bedrijven ?al bij de alge meen heerschende werkloosheid, wel niet an. ders dan in uitzonderingsgevallen uitkomst kunnen geven. Wat de onder borgstelling van de Piovlncle en van de gemeenten aan tuinders verleende voorschotten betreft, kan woraen medege deeld. dat het in het algemeen aan een rui me medewerking van de gemeentebesturen niet heeft ontbroken. De gunstige resultaten welke waarschijnlijK dez- credletverleenlng gehad zou hebben, zijn echter in vele gevallen door de verscherping van de crisis verijdeld. 1 Gemeentebestuur van Schagen heeft in de meening verkeerd, dat de R. K. Credietbank aldaar niet in de uitvoering van de crediet-. regeling kon worden betrokken, omaar zij niet was aangesloten bij eene centrale boe renleenbank Slechts een enkele aanvrager had het vooracnot van de bedoelde bank wil len ontvangen: zUne aanvrage werd om an. dere redenen afgewezen. Zondagavond is brand ontstaan in de autogarage van een autobusdtenstonderne- ming te Zoetermeer, welke diensten onder houdt naar Rotterdam en Den Haag. Van de v vier autobussen, die in de garage waren, heeft men er slechts één kunnen redden. De garage is geheel uitgebrand. De accousUek in de Statenzaal De plannen tot verbetering van de accous. tiek m de statenzaal verkeeren nog in een stadium van onderzoek. Het is aan Gedepu teerde Staten niet bekend, of Prof Fokker een schriftelijk advies heeft uitgebracht In dien dit geschied is is dit intusschen uitge bracht aan den RUksgebouwendlenst. Overigens wordt ei de aandacht op geves tigd, dat deze aangelegenheid behoort tot de zorg van het Rijk. het uitzicht nóg mooier is dan beneden, en waar ge geheel het San Marineesch gebied in de ronde kunt zien. Het is 70 K.M.2 groot het telt ig.000 inwoners, dat wil zeggen een verdubbeling in ongeveer een halve eeuw tijds. Bijkans weer rechthoekig op de straat, die tot de Pianella toegang geeft, staat di straat, die naar de Kathedraal voert. Een «temmig gebouw, met een gevel, gedragen door groote zuilen. Geen bijzonder rijke versiering onderscheidt het, maar er gaat rust uit van deze Kathedraal, waar men u bij den ingang ter rechterzijde, wijst op het graf van Onofri. die Kapitein-Regent was ten tijde, dat Bona parte vergrooting van het grondgebied aan de republiek aanbood. Aan de achterzijde van de Kathedraal ziet ge neer op het terras, Cantone geheeten, waar zich een klein standbeeld ter eere van den geleerde Borg hese verheft. Deze Borghese heeft aan San Marino zijn belangrijke numismatische ver zamelingen geschonken. Napoleon III zond hierheen een wetenschappelijke commissie, die verblijf moet hebben gehouden in het slot van Borghese, waarop ge van hier neerziet. Boven u strekt zich de verdere stad uit, bergstad bij uitnemendheid, die steeds hooger boven uw blikken uitgaat. Sedert Belluzzi, Kapitein- Regentin den loop der achttiende eeuw, een eerste school stichtte, heeft het onderwijs de bijzondere zorg van San Marino gehad. Scholen vindt ge er genoeg, en ondanks het feit, dat daar aan uitgaven verbonden moeten zijn, zijn als gezegd, de belastingen er laag. Ambte naren telt San Marino weinig, en het meeren- deel der ambten wordt con amore ot tegen zeer geringe vergoeding waargenomen. Het is niet slechts een eer tot Kapitein-Regent te worden benoemd, het is een plicht de functie te aanvaarden op gevaar af een groote boete te betalen. De drie hoogste punten van San Marino worden gevormd door de drie reeds ge noemde kasteden of forten. Zij zijn van Bijdragen aan Openbare Leeszalen Dc post onder dit volgnummer werd met f 5.000 verhoogd, omdat vutstond, dat, be halve de in de toelichting genoemde instel lingen. ook de Roomsch-Katholleke Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Amsterdam voor een subsidie in aanmerking zou komen. BU de toepassing van de algemeene voor, waarden voor de subsldleerlng van openbare leeszaal en bibliotheken in de provincie heb ben Gedeputeerde Staten geene aanleiding gehad een bepaald standpunt in te nemen ten aanzien van het weren van „de Tribune” Finsncieeto toestand. Besatai- ging ea Belastinrverbooging Dat de flnancleele toestand der Provincie gunstig wordt beoordeeld, zeggen Ged. Sta ten. mag worden afgeleid uit het feit, dat het eerste deel van een leenlng, uitgegeven tegen den koers van 97% pet., ruim werd volteekend. De veranderde verhoudingen op de geld markt maken eene wijziging noodzakelUk van het bU de begrooting gevoegde ontwerp besluit tot het aangaan van eene geldlee- nlng, in dier voege, dat daarin, in plaats van 4% pet., 6 pet. zal moeten worden ge lezen. Ten aanzien van den grondslag der schatting, dat de inkomsten- en ver mogensbelastingen niet meer dan 80 procent zullen opbrengen van hetgeen in vorige jaren werd geheven, kan worden me degedeeld. dat deze op onderhandsche in lichtingen van de zijde van de rijksbelas- tingadmlnistratie steunt. De geraamde daling van de kohieren heeft eene verhooogtng van het opoentental nood- zakelMk maakt. Aan deze verhooging wordt Intusschen door vele leden eene overdreven beteekenis toegeschreven. Slechte vergele ken bU de zeer lage belastingen van de voorafgaande Jaren is de heffing van 16 opcenten hoog. In volstrekten zin kan ook deze niet anders dan laag genoemd worden. Het streven van Gedeputeerde Staten is er op gericht dit lage niveau te handhaven. Gedeputeerde Staten kunnen zich niet vtreenlgen met het denkbeeld om. ten einde belastlngverhooging te stuiten, een beroep te doen op het Wegenfonds. Benoeming. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot directeur van het Jongenspatronaat alhier, den weleerw. heer H. Westerkamp. Crisis, weridoosheidsbestrUding, bouw. Gedeputeerde Staten zUn bereid een on derzoek in te stellen naar hetgeen in de provincie voor de rUpere Jeugd zou kunnen worden gedaan, omdat zoodanig onderzoek in leder geval aan het treffen van maat regelen behoort vooraf te gaan. Voor de rechtstreeks door de Provincie ondernomen werkverruiming op het Landgoed te Castricum is 19 61554 uitgegeven. Ten opzichte van het kanalenplan willen Gedeputeerde Staten er aan herinneren, dat aan de kanalen Stolpen—Schagen—Kolhorn. KolhornAlkmaar en HoornMedembllk in het bUzonder aandacht is besteed, omdat daarvoor door het Rijk de noodlge bijdragen zijn toegezegd. Van de beide eerste kanalen is de voorbe reiding reeds ter hand genomen. terwUl om. tient het in de laatste plaats genoemde ka naal nog onderhandeling^n met de direct be langhebbenden worden gevoerd. Hoewel Ge. deputeerde Staten ook op het overige deel van het kanalenplan hunne aandacht geves tigd houden, moest voorshands worden aan gegrepen wat practlsch bereikbaar was. Eene vervroegdj uitvoering der wegen, en kanalenplannen achten Gedeputeerde Staten, technisch en financieel niet mogelijk. Gedeputeerde Staten vereenigen zich voorts met het oordeel van de leden, die meenden, dat economisch vervoer het eerste vereischte is. Hoewel er ongetwUfeJ 1 producten zijn, welke alleen op snelvervoer zijn aangewezen, staan daar tegenover naar hun oordeel tal- looze andere objecten en materialen, waar voor het vervoer te water de beste oplossing is. De practUk heeft geleerd, dat waar belde wijzen van vervoer naast elkaar bestaan, voor elk van beide als regel een behoorlUk emplooi is te vinden. Een bedrag van ongeveer f 2200 terecht zijn gebouwd. En daar beneden u strekt zich net prachtige landschap uit. Uw blik gaat naar Rimini en Ravenna en de Adria- tische zee, en die blik draagt u. indien het weer maar voldoende helder is, tot aan de Dalmatische kust. Uw blik gaat daarna landwaarts in, langs de wegen, die als linten in een speelgoeddoos, het gebergte en de laagvlakte doorsnijden. Geheel den kronkelenden weg, dien ge gegaan zijt vanaf Rimini, kunt ge terugvinden, en Borgo Maggiore, Valdragone en hoe deze San Marineesche dorpjes meer mogen heeten, liggen aan uw voeten. Maar aan den anderen kant gaat uw blik naar de aangrenzende provinciën van Toscane en Perugia en Emilia ge ontwaart Urbino, waar eens de graven van dien naam zetelden, en waarheen een weg voert, die tot de mooiste van dit gedeelte van Italië behoort. Hoog bovenop een rots zijt ge gezeten, en ge ziet daar beneden het leven in de vlakte zich voor u afspelen. Wat moet niet menigmaal de bevolking van San Marino in bange ver wachting een grooter of kleiner leger van een grooter of kleiner potentaat hebben recht hoe typisch een bergstadje San Marino is, en hoe hoog ge zijt gestegen. Ge kijkt neer op de daken van de huizen, die on- middellijk door de wallen worden omsloten, en tegelijkertijd ziet ge hoog boven u andere huizen, die langs de steeds stijgende straten gebouwd. En daar beneden u strekt „1 prachtige landschap uit. Uw blik tische zee, en die blik draagt u. indien het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 12