I I Voor de Huiskamer DE MAATREGELEN TOT BEPERKING VAN DEN INVOER I I BINNENLANDSCH NIEUWS Geen protectionistisch karakter POSTZEGELNIEUWS BOEKBESPREKING ONZE OOST De Zuiderzeewerken SOCIAAL LEVEN f Haar vrije middag Ar; '- V I Het conflict in de textielindustrie Conferentie met den Rijksbemiddelaar. S. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Belangen der consumenten. Brand te Soerabaja De schade bedraagt f 30.MM De afsluiting der „Middelgronden'' „De Nederlandsche in- ▼an ti „De Najaarsvergadering te Eindhoven dr Re <0 II. dat op het oudste llngndam in de Te Soerabaja heeft een brand gewoed in de expeditiekamer van het kantoorgebouw van de firma E. Dunlop en Co., op Simpang. De Guido Gezelle door Hen riette Roland-Holst, i io« blz. N. V. Em. Querido's Uitg. Mij. Amsterdam. R Ji oi t.< da sc ne met likdoompleisters e g> ei st d< b h C Jl K N Jl dl rt ki M hi v< h< a: d< U ca Pt 00 bt kc br dii en cu de sti do he .c< Elizabeth wandelde naar de halte van lijn 25. Zij stapte in de bus naar Oxford Street en nam een kaartje van een dubbeltje ze betaalde den conducteur met een gulden. „Hebt u het niet kleiner vroeg deze. „Neen,** antwoordde Elizabeth, „en je kunt wel wat beleefder zijn, vind ik.** De conducteur scheurde een kaartje af en gaf Elizabeth het wisselgeld terug met overdreven beleefdheid „Asjeblieft, mevrouw de baronet** Bazuin”, Heerengracbt 26, Amsterdam. „De Bazuin”, het bekende populair, Oods- dienstwetenschappeljjk en Apologetisch weekblad voor Nederland en Koloniën, be staat thans 20 jaar en is te dezer gelegen heid met een feestnummer verschenen, waarin vele geestelijke autoriteiten hun in genomenheid met het werk van het blad betuigen en ook anderen dankbaar den ze genrijken arbeid herdenken. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bls- schop van Haarlem, stond de redactie het volgende eigenhandig schrijven ter publi catie af: Reeds twintig volle jaren schalt „De Ba zuin” door de hoofdstad des rijks, an aan Dat in het bijzonder ook met de belangen der consumenten rekening zal worden ge houden, volgt ook reeds hieruit, dat bij con- tlngenteering de concurrentie blijft bestaan. Bil de uitvoering kan tegen onredelijken prijs gewaakt worden door, waar zulks noo- Bevordering van den invoer. Me de voorgestelde regeling wordt niet beoogd de bevordering van den uitvoer door haar te bezigen als onderhandelingsobject. Dit neemt niet we# dat de regeering ge bruik wil maken van alles wat aan bevor dering van dien uitvoer op gepaste wpze dienstbaar zou zijn’ te maken, voor zoe - t zulks met handhaving van de meestbegunsti- gingsclausule in overeenstemming is. Het is der regeering bekend, dat steeds meer landen het stelsel der Invoercontingen- teering gaan toepassen. In verband hiermede zal binnen eenige dagen een wetsontwerp, houdende toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter re geling van den invoer van bepaalde- goede ren de Kamer bereiken. De vraag of van de bevoegdheid tot con- tingenteering gebruik zal kunnen worden ge maakt ter beperking van den invoer van bultenlandsch brood zou de minister zeer zeker bevestigend beantwoorden indien hij de overtuiging had, dat het brood in het al gemeen op den jüistan Prijs stond. Alvorens zich uit te spreken omtrent de wenschelijkheid van verdere behandeling van het anti-dumpings-wetsontwerp, wil de re geering eerst ervaring opdoen met het stelsel van contigenteering. 589. In minder dan geen tijd was dit karwei gebeurd. De wind, welke tamelijk krachtig was, deed de zeilen zwellen, zoodat het touwwerk kraakte en de masten krom stonden. Met een krachtigen gang schoot de schoener vooruit en richtte den voorsteven op de boot van de drie vrienden. Mauwtje, Bollebulsje en Toekle zagen den afstand steeds kleiner worden en werden weder bang. Toen verdween hij vlug naar het achter balkon. „De onbeschaamdheid van dat volk is tegenwoordig verschrikkelijk," zei Elizabeth, maar niemand van de aanwezigen in de bus vond het noodig hierop te reageeren. Bij Oxford Circus stapte de vriendelijke passagiere uit en ging een mode-magazijn binnen. Hier bracht zij een allergenoeglijkst uur (van haar kant beschouwd, tenminste) door, zonder dat zij ook maar den geringsten inkoop deed de verkoopsters van de hand schoen- en kousenafdeeling waren blij, toen ze haar zagen vertrekken. Eenmaal buiten gekomen, vroeg zij een politieagent hoe laat het was. Toen zij hoorde, dat het reeds kwart over vijf was, liep zij hard naar de bus en vergat in haar haast den agent te bedanken. kantoorlokalen van deze firma zijn geheel uit~. gebrand. De beneden deze lokalen gelegen kantoren van de Postspaarbank hebben alleen een ge weldige waterschade bekomen, terwijl ook een klein gedeelte van het archief door bet vuur is beschadigd. De schade voor de firma Dun lop bedraagt f 30.000 welke schade door ver zekering wordt gedekt. Er bestaat geen aan leiding voor ongerustheid voor de inleggers bij de spaarbank, aangezien copieën van de administratie op het hoofdkantoor aanwezig zijn. 590. Na een wilde jacht was het rooverschip hen zeer dicht genaderd. De drie zeeroovers, welke hun vaarUiig aan dat van de drie vrienden hadden vastgepikt, juichten reeds. „Dat valt jullie niet mee, hè,” schreeuwden zij naar Toekle. „Geef jullie je maar over, want het is toch verloren spel.” „Dat nooit,” riep de hond terug, „je hebt ons nog niet.” Toen trok hij even aan het touw, waarmee de walvlsch hen voorttrok, als wilde hij zeggen: Zwem nog wat vlugger. God alleen is bekend, hoe zegenrijk de aft. werking is geweest. Maar zeker is. dat velen door die bazulnstooten in hun geloof zjn gesterkt en dat velen dientengevolge hun geloof hebben behouden. Hulde aan de min, nen, die twintig jaar geleden het initiatief durfden nemen. Hulde ook aan hen, die in deze dagen van Godloochenlng en Godver zaking fier en onverschrokken de helders klanken van Godsgeloof en Godsdienst floer ,J3e Bazuin" durven laten hooren. Wij verleenen redactie en administratie alsmede aan al degenen, die op een of andere wijze aan de instandhouding of verspreiding van dit blad hun medewerking schenken, volgaarne Onzen Blssc hoppe lijken Zegen, terwijl Wij hun de verzekering ge- ven dat zij daarmede een Godgevallig werk verrichten, en terwijl Wij de hoop uitspre- ken. dat God hun verdienstelijken arbeid honderdvoudig moge beloonen. n Elizabeth Smith trad de lunchroom in Tottingham Court Road binnen en begaf zich naar een der tafeltjes bij het raam. De drie juffrouwen bij het buffet wisselden een blik van verstandhouding. Toen de bezoekster aarzelde in de keuze van haar tafeltje, zei een der drie bedienende meisjes „Wedden om een kwartje, dat zij mijn tafeltje neemt Zij verloor haar weddenschap, want Eli zabeth Smith vond het ten slotte toch maar beter in het midden der zaal een plaatsje uit te zoeken, „Ik tref het weer," mompelde Gladys geërgerd. „Dat is nu al de derde maal, dat ik dat pracht-exemplaar bedienen mag Gladys had juist een anderen klant be diend, toen een nijdig tikje haar waarschuw de, dat de bezoekster haar iets wilde bestel len. „Wat wenscht u te gebruiken, Mevrouw F’ vroeg zij onverschillig. „Zoo 1 Heeft het Hare Hoogheid behaagd, eindelijk te komen sprak de bezoekster op bitsen toon. „Breng mij een gekookt ei met een paar boterhammen, maar héél dun gesneden, begrijpt u met een kop slappe thee Aarzelend voegde zij er bij „Ik wil ook nog een stuk appeltaart hebben. Maar vlug Gladys liep naar het buffet en riep „Eén thee waarna zij naar de lift ging om de rest der bestelling naar de keuken door te geven. „Juffrouw juffrouw klonk Elizabeth’s schelle stem, „ik heb gezegd slappe thee 1” „Ijén slappe thee riep Gladys. Toen zij na een paar minuten bij Elizabeth Smith de tafel in orde maakte, nam deze de gelegenheid te baat om eenige hatelijke opmerkingen te maken over beleefdheid, manieren, enz. Eindelijk bracht Gladys, die meer dan woedend «cas, haar het bestelde en voor een poosje heerschte er rust in de lunchroom. Lang zou dit echter niet duren. Een harde tik van het mes tegen het bord, was voor Gladys het sein, dat er nog meer van haar diensten gevraagd werd. En Elizabeth bracht haar gewoon tot wan hoop door haar ongemotiveerde aanmer kingen „De thee was koud, de boterhammen waren heelemaal niet dun gesneden zooals zij bevolen had de appeltaart was oud bakken en dan was de rekening bovendien een stuiver te hoog. Met een zucht van verlichting zag Gladys ten slotte haar klant opstaan en met een glimlach van voldoening het etablissement verlaten. Een half uurtje later besteeg zij de smalle trappen van een groot pension in Bloomsbury. Haar hooghartige, arrogante manieren waren verdwenen, om plaats te maken voor een veel deemoediger houding. Elizabeth belde de deur ging open en zij werd ontvangen met de woorden „Kóm je heusch nog terug, Betje Weet je wel, dat je meer dan een half uur te laat bent 1 Vooruit, opschieten Meneer Jenkins moet zijn thee boven hebben en je moet dadelijk kolen scheppen voor juffrouw ien. Mowbray!” - Juffrouw Elizabeth Smith door de bewoners van het pension kortweg Betje genoemd deed haar hoed en mantel vlug af en holde naar de keuken. Haar halve vrije dag was om. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael” sterker naar voren treedt De dichteres be licht hierin namelijk vooral de sociale zijde van Gezelle's dichterschap. En wederom zou hier de vraag passen kon men van me- vrpuw Roland-Holst anders verwachten, en tevens jcon men verwachten, dat zij het anders zou hebben gedaan en minder fijn gevoelig en nobel, dan hier geschiedde. De vraag stellen is haar beantwoorden. Haar aanvoelen van de godsdienstig-ethische over tuiging is volkomen; schrijfster kent, waar deert en respecteert de roomsche psyche. Op de laatste bladzijden stelt schrijfster een drietal practische vragen. Haar eerste, I omtrent het verouderd zijn van Gezelle's verzen, beantwoordt zij ontkennend. Zij stelt Gezelle’s taal, wat begrijpelijkheid en natuurlijkheid betreft, verre boven de ter minologie van sommige werken der Tach tigers en de ,J'art pour l’art”-theorie krijgt een geduchten knauw. De tweede en derde vraag, of Gezelle’s gedichten nog genoten kunnen worden door het jonge geslacht, en inzonderheid door socialistische lezers, beantwoordt zij in bevestigenden zin, met een voorbehoud voor hét geval, dat de me- chanisatie-idee het voorgoed zou winnen, hetgeen mevr. Roland-Holst evenwel niet verwacht. Haar eindconclusie „Gezelle’s poëzie spreekt tot allen, wier ziel wil luisteren en nog luisteren kin" is wel de kernachtige samenvatting van deze drie antwoorden, en het besluit van deze belangrijke, kleine uitgave, welke we met gerustheid ook om z’n fraaie uitvoering lederen Gezelle- lezer kunnen aanbevelen. z In de November-aflevering van het tijd schrift „Nederlandsch Fabrikaat”, het offi cieel orgaan van de Vereeniging van dien zelfden naam, treffen wij allereerst tan een mededeeling, betrekking hebbende op de bevordering van den uitvoer van Neder landsch fabrikaat naar Nederlandsch Indië, waarin wordt medegedeeld, dat op verzoek van»en in overleg met het Bestuur der Ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat", de heer Dr. J. Stroomberg, Hoofd van de Afdeeling Handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel in Nederlandsch In dië, thans met verlof in Nederland, zich beschikbaar stelt voor het geven van inlich tingen en voorlichting ter zake van uitvoer van Nederlandsche artikelen naar Neder landsch Indië en wordt verder in genoemde mededeeling aaggegeven op welke wijze be langstellende fabrikanten van die voorlichting gebruik kunnen maken. Vervolgens is, als naar gewoonte, een uit voerig verslag opgenomen van „Wat de Vereeniging de laatste maand deed". Onder het hoofd „Nederlandsch Fabrikaat Winkelweken” wordt mededeeling gedaan van hetgeen het Bestuur der Vereeniging op het oogenblik verricht, in samenwerking met de winkeliersvereenigingen, tot het or- ganiseeren van Nederlandsch fabrikaat win kelweken, terwijl o-a. verschillende wijzen worden aangegeven, waarop het practisch resultaat van dergelijke winkelweken kan worden bevorderd. Vervolgens trekt de aandacht een mede deeling omtrent de vervaardiging van leer- films, waartoe het Bestuur der Vereeniging onlangs het initiatief heeft genomen. Dan trekt de aandacht een vlot geschreven stukje omtrent de St. Geertruydtsbronne te Bergen op Zoom. „Nieuwtjes uit de dustrie" bevat als ge woon lijk verschillende aardige, korte belangwekkende mededee- lingen, terwijl daarna de aandacht wordt getrokken door een beschrijving omtrent het bedrijf van de N.V. Koninklijke Neder landsche Zoutindustrie, Boekelo. „Wist u bevat tal van aardige korte belangwekkende mededeelingen, terwijl de heer Kalff zijn onderhoudende uiteenzet ting omtrent Hollandsche Kaarsenfabricage vervolgt. Mevrouw Willy Corsari verzorgt op de gebruikelijke vlotte wijze de rubriek „Voor de Nederlandsche Vrouw", terwijl tenslotte de aandacht moet worden gevestigd op de verschillende officieele mededeelingen, waar uit het veelzijdig terrein, waarop de Ver eeniging zich beweegt, zeer duidelijk blijkt. Alvorens te oordeelen river de wenschelijkheid van verdere behandeling van het anti-dumpingsontwerp, wil de regeering ervalring opdoen met de contingénteering „Zeg, heb je gehoord van dien gierigen Ier. die een doosje vond?” „Nee, wat was daarmee?” .Xüe heeft nu te nauwe schoenen gekocht, om die pleisters te kunnen gebrluken.” Wieringen—Friesland, „Middelgronden Thans is nog, gelijk gemeld, slechts één gat in den dijk af te sluiten, n.l. het ge deelte van 2792 meter door de geul VUeter”, waarvan bet in de bedoeling ligt in het voorjaar van 1932 tot afsluiting over te gaan. Verschenen is de Memorie van Antwoore op het Voorloopig Verslag over het, wetsont werp tot toekenning van de bevoegdheid tot bet lijdelijk treffen van maatregelen ter be perking van den invoer van goederen. De minister van Arbeid zet daarin uiteen, dat de omstandigheden, in welker licht dit wetsontwerp moet worden beschouwd, van •ben aard zijn dat over bezwarén, die in meer normale tijden aan de Invoering er van in den weg zouden staan, moet worden heengestapt. Met het oog op verdere gevaren, die ons bedrijfsleven bedreigen, kan contingenteering van den invoer noodzakelijk zijn. Ongetwijfeld mpet dit wetsontwerp in ver band worden gebracht met onze betalings- belans. Het is thans de hoogste tijd om voorzieningen te treffen, ten einde den be langrijken debetpost der betalingsbalans, den invoer van goederen te kunnen beperken. Gezien de. bezwaren, heeft de regeering ech ter tot het uiterste gewacht, voordat zij de- ■en stap deed. De voorgestelde delegatie van bevoegdheid la noodig om de noodlge voortvarendheid te kunnen betrachten, die onder de snelle wisse ling der omstandigheden meer dan ooit ver dacht wordt, wil men niet het juiste oogen- blik ongebruikt voorbij laten gaan. Het is niet noodig. dat de commissie van advies wordt uitgeschakeld, inschakeling van den Raad van State zou echter te veel vertraging te weeg brngen. Ook in den oorlogstijd zijn bepaalde bevoegdheden gedelegeerd. De door de Kroon te benoemen commissie V»n advies zal mede de waarborgen ver schaffen voor een deskundige en objectieve toepassing van de wet. Na instelling van den in uitzicht gestelden Economischen Raad zal worden overwogen, in hoever deze commis- ato van advies nog noodig is. Aan de orde is bet verslag van den pen ningmeester. Na eenige opmerkingen van afgevaardig den, antwoordt de penningmeester, de heer F. L. D. Nlvard, uit Rotterdam, dat de bond nu over 2S ton beschikt, wat nog veel te klein is voor een organisatie van 13.000 leden; dit is nog geen 20 per hoofd gedu rende de 28 jaar, waarin de Bond bestaat. De bond behoort nog* tot de financieel zwak ke organisaties. Spr. betoogt de noodzake lijkheid van kapitaalvorming me thet oog op de sterke kassen der moderne bonden. De bondsvoorzitter, da heer J. Hellemons, word^ daarop bij acclamatie herkosen. Daarna was aan de orde de begrootlng 1932. welke in ontvangsten en uitgaven sluit op 120.166.92. Te halt zeven uur werd de vergadering ge schorst. Te Hengelo had gisteren een conferentie plaats van den Rijksbemiddelaar, Ir. van IJsselstein met de partijen betrokken in het conflict in de textielindustrie. Deze confe rentie duurde meer dan vijf uur. De Rijks bemiddelaar hééft tenslotte een nieuw voor stel geformuleerd, dat neerkomt op het in stellen van een onderzoek naar de loonen bij de firma Jannink. Van arbeiderszijde wordt beweerd, dat de loonen van wevers, die ge rationaliseerd werk doen, lager zijn dan de loonen vóór de rationalisatie, hetgeen door de werkgevers wordt ontkend. De arbeiders gaan met een nieuw onder zoek accoord. De werkgevers stonden ter conferentie op het standpunt, dat een onderzoek naar de loonen eerst zou kunnen plaats vinden, na dat de staking zou zijn opgeheven. Zij zullen heden echter nader over het voorstel verga deren. Voorts werd ter conferentie gesproken over de staking bij de Stoomspinnerij ..Twenthe” te Almelo, welke staking is uit gebroken naar aanleiding van de vorige week ingevoerde 5 pCt. loonsverlaging. Aan het bestuur van den politiek onafhankelijken Textielarbeidersbond. #welke de leiding der staking heeft, werd gevraagd het conflict te beëindigen. De vertegenwoMdigers van dezen Bond deelden echter yfede, dat zij hierop niet konden ingaan en dat de-staking derhalve zal blijven voortduren. Daar de andere textjelarbeiders-organisa- ties echter niet betrokken zijn bij de staking zal nogmaals worden getracht de fabriek weer in bedrijf te stellen. Belangrijk oogenblik in de ge schiedenis van de Zuiderzee werken a Oorspronkelijk bestond het voornemen het afsluiten van de .Middelgronden': en „De VUeter” in 1932 te doen geschieden. In beide geulen waren reeds zeer zwaar verdedigde beteugelingsdammen aange bracht, om te voorkomen, dat de te ver wachten sterke strooming den bodem ter plaatse zou uitschuren De verdediging van deze beteugelingsdammen bestond uit zeer groote zinkstukken (afmeting 107 x 25 meter), verzwaard met zwaren stortsteen. De bedoeling was op deze beteugelingsdam men in 1932 den dijk verder op te trekken en zóó de sluiting tot stand te brengen. De beteugelingsdammen zijn gebouwd in de .Middelgronden” in 1929 en voor een klein gedeelte in het jaar 1930; in „De VUeter” voor een klein gedeelte in 1929 en voor het grootste gedeelte in 1930, zoodat de beteugelingsdam in de .Middelgronden” ongeveer een jaar ouder is. In het voorjaar van 1930 is een duiker- Odtlerzoek naar de ligging van de verschil lende zinkstukken in gesteld. Hierbij bleek, dat de ligging zeïi bevredigend was, doch tevens, dat het rijshout eenigszlns door paalworm was aangetast. In het najaar van ’930 en eenige malen in 1931 is dit onderzoek herhaald, waarbij gleek, dat de beide beteugelingsdammen over hun volle lengte door paalworm zijn aangetast, dat de aantasting erger is, naar mate de zinkstukken ouder zijn, doch dat de aantasting, zooals deze in Augustus 1931 werd geconstateerd, nergens zoo sterk is, dat het hout volkomen opgevreten is, zoodat dit laatste zelfs bij de sterkste aantasting nog belangrijken weerstand biedt. Was uit dezen hoofde dus niet te vreezen, dat de sterkte der beteugelingsdammen ernstig geleden had, uit anderen hoofde was hier wel reden toe. De zinkstukken zijn voorzien van circa 40 em. dikke wiepen, welke beletten moeten, dat de stortsteen door de groote stroomsnelheden wordt meegevoerd. Deze wiepen vormen dus een zeer belangrijk onderdeel van de geheele constructie, zoodat indien op haar in stand blijven bij zware stormvloeden niet kan wor den vertrouwd, de veiligheid van de beteuge lingsdammen in gevaar kan komen. Met het oog op de krachten, die op deze dikke wiepen sullen worden uitgeoefend, zijn zij in plaats van met wilgen wiepband, gebonden met ge galvaniseerd ijzerdraad, terwijl zij aan het onder- en boven roosterwerk zijn verbonden door gegalvaniseerd gevlochten ijzerkoord. Bij het dulkeronderzoek in 1930 nu was ge bleken, dat zoowel dit koord als het Ijzerdraad door het zeewater dermate was aangetast, ideelte van den beteuge- Idelgronden” deze beves tigingen sterk hebben geleden. Toen nu aan de hand van Ingestelde berekeningen bleek, dat de stroomsnelheden, welke op den be teugelingsdam in de .Middelgronden” den komenden winter verwacht kunnen worden, grooter waren dan op den dam in „De Vlle- ter" en deze op laatstgenoemden dam. zelfs wanneer de .Middelgronden” waren afgeslo ten, niet zoo groot zouden worden als met beide sluitgaten open, op den dam in de .Mid delgronden" werd besloten te trachten de Middelgronden nog dit jaar te sluiten. Het groote voordeel, dat hierdoor verkre gen wordt, bestaat hierin, dat niet met een zwakken beteugelingsdam behoeft te worden overwinterd. Da toestand van den beteugelingsdam in „De VUeter”, welke een jaar jonger is en welke, zooals hierboven uiteengezet, aan minder groote stroomsnelheden dezen winter O Bij de verschillende werken en werkjes over den Vlaamschen dichter Gezelle, ver schenen in den loop van dit en van het vorig jaar, is ook dit kleine boekje van 110 blz. zich komen voegen, van de hand onzer Hollandsche dichteres Henriëtte Roland- Holst. Uit bijna eiken regel blijkt met welk een groote piëteit, maar ook, met welk een eerbiedwekkende eerlijkheid ten ovezstaan van Gezelle’s dichter- en priesterschap, deze kostelijke kleine uitgave werd geschre ven. Trouwens kon men, van een zocëhoog- staande persoonlijkheid als mevrouw Ro land-Holst is, wel anders verwachten? Tot over de eerste helft van het boekje laat de tekst zich lezen, alsof hij van Roomsche hand ware. Maar ook verder, waar de schrijfster gelegenheid vindt om o, slechts zeer ter loops het socialistische levensideaal te stellen tegenover, of laten we liever zeggen, naast dat van den genialen priester-dichter, geschiedt dit met groot begrijpen en waar digheid, met eerbiediging van de hoogste geestelijke en moreele gevoelens. En, hoewel het kleinste deel, is de tweede helft van dit boekje, toch wel het belang rijkste, wijl hier de eigen wisie der schrijfster Belgii. In omloop worden gebracht zegel: van 40 en 70 centimes met opdruk ro c.*’ voor drukwerk, en van te voren gestetnpek met „Belgique-Beigië 1932”. Verder werd de serie met overdruk .ge vleugeld rad” aingevuld met de waarde vat 75 cent (heraldische leeuw). De Antwerpsche postzegel wereld is in be roering. Zooals men zich zal herinneren werd eenigen tijd geleden een propaganda* tentoonstelling voor de luchtpost gehouden welke georganiseerd was door eenige post- zegelhandelaren. Bij die gelegenheid is 00c een luchtvaartpostzegel uitgegeven met spe- cialen opdruk. Naderhand is echter gebleken, dat de autoriteiten van deze uitgifte niet afwisten en dat met dezen opdruk danig geknoeid werd, meldt de „Msb." Tegen dit „philatelistisch” optreden thans heftig van de zijde van ernstige postzegel- handelaren geprotesteerd. Bolivia: In het bekende driehoekig re- volutiezegeitype (15 c. rood met inschrift 25 Juin 1930) is ’n 50 c. lila uitgegeven. Engelsch Indii: In eBarwani verscheen ’n 1 a rose in het type der uitgave 1927 lan ding rr, dik blinkend paipier. In Charkah werd ’n heele nieuwe serie, vol variatie wat voorstellingen en formaat be treft in omloop gebracht. De waarden zijn t Vt a groen, 1 a bruinzwart, 3 a violet, 4 a olijfgroen, 8 a roselila, 1 R rose en groen, 3 R bruin en rose, 3 R groen en bruin en 5 R lila en blauwgroen tanding 11. Honduras: De frankeerzegels van 1 sepia, 2 c. karmijnrose, 5 c. lila en 15 blauw werden met „T.S. de C." overdrukt. Kaap Verde: De 80 c. rose der uitgavz 1922’26, Cerestype, verscheen met nieu wen waarde-opdruk „70” en strepen door het oude waardecijfer. Mozambique: De nieuwe serie (uitgave 1931) werd aangevuld met, de waarden 30 c. Blauwgroen en zwart, 45 c blauw en 70 c. geelbruin. De tanding is 14, de voor stellingen zijn verschillend. Provisorisch werd verder de a E violet (Cerestype) overdrukt met de waarden 70 c. en 1 E 40. Papoea: Een provisorische opdruk 5 d op 1 sh- olijf en donkergroen (uitgave 1916— 25) werd gevolgd door de uitgave van een nieuwe 5 d bruin en grijszwart in het type der uitgave 1908, watermerk kroon en A tanding 14. Paraguay: De nieuwe luchtpostsene voor binnenlandsch verkeer bestaat uit de waar den 5 c. blauwgroen, to c. violet, 20 c. rood, 40 c. geel-groen en 80 c. blauwgroen Alle waarden verschillend van teekening. Suriname: Evenals Nederland. Neder landsch Oost-Indië en Curasao zal Suriname ook dit jaar weer een reeks weldadigheids- zegels uitgeven, van 14 Dec. 1931 tot 1 Juni 1932, in het bijzonder ten bate van het steun behoevende volkskind. De zegels zullen ook hier te lande aan de z.g. philatelisten- loketten verkrijgbaar worden gesteld De waarden zijn 1 c. zwart (verkoopprijs 3 c.) a c. rood (4 c.), 5 c. blauw (8 c.), en de 6 c. groen (verkoopprijs 10 c.) Van de in Suriname verkochte zegels komt het prijsverschil en van de in Neder land verkochte zegels de geheele verkoops prijs ten bate van het te Paramaribo opge richte steuncomité. Het ontwerp is van André van der Vossen, grafisch kunstenaar te Overveen, die ook de Surinaamsche weldadigheidszegels van 1928 en 1929 en de Surinaamsche en Cura^aoschs luchtpostzegels ontwierp en stelt voor eea Surinaamsche vrouw, met kind op den arm, met de karakteristieke hoofdtooi en kleeder- dracht der kotto-missies. De uitvoering geschiedt in rotogravure door de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, Het formaat 25 x 30 m.-M. De fameuze D.OJC.-zegels van Suriname, welker uitgifte destijds door de Nederlandsche Vereeniging van postzegelhandela ren geboy cot werd, wijl het een „onnoodige specula tieve emissie" gold, grootendeels door spe culanten opgekocht en destijds tegen be lachelijke prijzen (25 gulden per serie) ta koop geboden, heeft uit 4000 stellen bestaan, waarvan er plus minus 1000 op brief werden gebruikt. dig mocht blijken, het contingent te ver- grooten. De minister zet verder uitvoering uiteen, dat dit ontwerp niet protectionistisch is. Ook zonder het buitenland op den weg der protectie A outrance te volgen, kan men er althans naar streven aan het Nederlandsche productle-apparaat onder de huidige abnor male omstandigheden zijn door buitenland- sche Invloeden bedreigd voortbestaan te ver zekeren. Hiertoe doet het onderhavige wets ontwerp een middel aan de hand, dat niet de kenmerken van het protectionisme in zich draagt. In verband met de gemaakte opmerkingen wenscht de minister de considerans zóó te wijzigen, dat het ontwerp ook dienstbaar kan worden gemaakt aan Invoerbeperking van artikelen, die hier te lande niet ver vaardigd worden. Hij denkt daarbij aan weelde-artikelen. Maandag werd te Eindhoven de najaars vergadering geopend van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ..St. Raphaël”, door den voorzitter van den Bond, den heer J. Hellemons. Spr. wijst erop, dat de tolmuren overal steeds hooger worden, opgetrokken en de„ industrie dreigt ten ondér te gaan. Er dreigt een economische chaos, zooals de wereld nooit heeft beleefd. De arbeiders, de armsten, ondervinden het aan den lijve. En dan zegt men nog. dat de arbeiders op te groeten voet hebben geleefd en dat er te veel gedaan is aan sociale wetgeving. Men stuurt, nu aan op een terugdringen der arbeiders naar een positie van tientallen jaren geleden. De tijd is echter voorbij, dat de arbeiders zich laten afslachten. Men wil -nu den arbeider doen Inzien, dat hjj een offer moet brengen om tot een oplossing der crisis te geraken; nu wil men met hem conferee ren, i^aar in de tijden der hoogcon junctuur had men den arbeider niet noodig om hem te doen deelen in de groote winsten. Door de arbeiders, niet het minst door het spoor- en tramwegpersoneel zijn reeds vele offers gebracht. Wij staan dan ook sterk afwijzend tegen elke loonsverlaging. Spr. dringt vervolgens aan op versterking der Standsorganlsatie en op ontwikkeling. Wjj moeten komen tot een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De voorzitter heette vervolgens welkom de heeren De Leeuw, voorzitter, en van Mal- deghem. secretaris van het christen syndicaat In België, om daarna te huldigen het hoofd bestuurslid, den heer G. H. Haen, Zwolle, die 25 jaar bestuurslid is. Pastoor Donders, adviseur van den Bond, sloot zich bij deze huldiging aan en speldde het eerekruls Pro Ecclesia et Pontlfice op de borst. Uit de mededeelingen blijkt, dat het leden tal van den Bond op 1 Jan. bedroeg 13.228, op 1 Oct. 13.174, een achteruitgang dus met 54 leden, welke In het derde kwartaal weer ten deele is ingehaald Aan de orde is daarop het jaarverslag van densecretaris. De afd. Uithoorn wijst op de tegenspraak tusschen de redacteuren van ,De Volkskrant” en dezelfde heeren als kamerlid. De secretaris, de heer F. H. Timmermans uit Utrecht, antwoordt, dat ook het hoofdbe- stuur op deze voor de propaganda schadelijke aangelegenheid de aandacht gevestigd houdt en bij het Verbond stappen zal doen om her haling van zulk schouwspel te voorkomen. Een belangrijk oogenblik in de geschie denis van de afsluiting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee w^s Zondag het sluiten van het gedeelte van den afsluitdijk loopende door de ingesteld onderzoek is gebleken, met fehulp van zwaar bestortingsmateriaal volkomen veilig te maken voor den komenden winter. Met deze bestorting is men thans reeds eeni gen tijd bezig. Met de N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken werden terzake van de sluiting van de .Middelgronden” onderhande- lingen geojsend, welke tot overeenstemming hebben geleld en waarbij zij zich bereid ver klaarde, het werk voor een bedrag, van rond f 3 000 000 uit te voeren. Met het werk werd aangevangen in de eer ste helft van Juli 1931 en wel aan de Oost zijde van de opening. Ten einde door vernau wing in de .Middelgronden” den stroom in de „Blinde Geul” niet te zeer te versterken, moest de vooruitgang van het worden geremd tot laatstgenoemde geul •gesloten was. Dit geschiedde in de eerste helft van Octo ber 1931. Het werk kon hierna met volle kracht wor den voortgezet. Het overgroote deel van het M. U. Z -materieel werd bij de dichting van het gat tewerk gestald. Door deze concentra tie van het materieel is het mogen gelukken het gat te dichten ongeveer drie weken voor het tijdstip waarop men gerekend had, dat dit het geval zou zijn. Ook de vrij gunstige weersgesteldheid van de laatste weken heeft er veel toe bijgedragen de sluiting in zulk een snel tempo tot stand te brengen. 1c I c 1: b b P V J v 11 V E t n b h s fi E f in m m ••I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 8