ONS BLAD Ki AAN ONZE H.H. ADVERTEERDERS ABONNE’S HET VERGAAN VAN DE „OPHELIA” De Drankwet koffie-leed aangifte moet, op straffe van verlies var alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier er twintig uren na het orgeval dit nummer bestaat uit vijf bladen VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 278 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1931 f40 VOORNAAMSTE NIEUWS De echtscheidingen weer met Zonnebrillen Pince nei VERHAAL VAN EEN OOGGETUIGE en Het versplinterd protestantisme Hoogverraad der nationaal-socialisten? Werkloozendemonstratie te Amsterdam Diamanten en parels van groote waarde aan boord van de „Statendam” ontvreemd JOH. LAUWERS PAYGl OP 3 ALKMAAR Feiten en cijfers over School en Onderwijs De installatie van het Crisis-Cotnitc Een onfortuinlijke reis cN^adere bijzonderheden over de ramn I te NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Alle abnnne'a op dit blad allo Inxevoixe de veriekeriiutavoorwaarden in de Tweede Nieuwe verkiezingen in Australië hoogverraad protestanten. meer wijs kunnen worden MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) Charge in de Kalverstraat Richtlijnen voor mogeljjken burgeroorlog ter Alg. Landsdrukkerij. Zooveel hoofden zooveel zinnen Mr. A. Baron van Wijnbergen Wijziging in den toestand „Wü telden er achtenveertig. i Prinses Juliana voor de Nederlandsch sprekende film BUREAU! Telefoon: HOF Administratie Redactie No. 633 ALKMAAR Na. <33 De demon inspecteur Naiionaal-socialistisch Dui techland? Verklaringen van Sir John Simon in het Lagerhuis over Mandsjoerije. „Zoo, ouwe jongen! Hoe gaat het met je?” Uit een passagiershut a. b. van de „Staten dam” lijn diamanten en paarlen van groote waarde gestolen. Een belooning van 100.000 Belg, francs uitgeloofd. In de chique Eerste Kamer. Met het neusje der noblesse. Heeft men ook. uit plichtgevoelens, Voor den drank een interesse. En uit monden, die slechts nippen Aan kristallen panje-glazen. Klonk het duwe woord Jenever. Zonder climax of extase! Nog wel Hoog Edel Gestrengen. Wisten een vulgaire dranksfeer Op het Binnenhof te brengen! Ja. de woorden drank en misbruik. Alcoholisch en beneveld. Werden uit exquise monden In de Zittingszaal geheveld. ..Het ontwerp is haast onleesbaar Deze woorden reeds verklaren Hoe de afkeer bü de leden In de maagstreek was gexaren! Maar ten alotte is de drankwet. Om den drankpraat te betoomt n, Met een rondje (maar van stemmen!) In de Kamer aangenomen. Nieuwe actie van den Volkenbondsraad bij het conflict in Mandsjoerjje. Wü meenen goed te doen nog eens onder de aandacht te brengen, dat onse administratie naast het pissteen van Uw sdvertentiën In onse eigen uitgave, gaarne haar bemiddeling verleent voor het plaatsen van Uw gelegenheids-advertentiën ook in anders bladen. U kunt van onse bemiddeling gebruik maken «onder dat de prijs van Uwe annonce daardoor maar eenigszins wordt verhoogd. Wü houden ons gaarne aanbevolen. DE ADMINISTRATIE. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.60 achter uit. Brazilië weet met zijn koffie bijna geen raad meer. Enkele mlllloenen ba len moeten nog worden vernietigd en men kan ze maar niet met fatsoen kwijt raken. Toen men er 40.000 in zee had gegooid zaten weldra de schepen in de boonen, die boven kwamen gedreven. Richtlijnen voor tnogelijken burgeroorlog Een ooggetuige van de ramp die den hek- wieler „Ophelia” getroffen heeft, verhaalde dat hjj zag hoe het schip al manoeuvreerende dwars werd gedreven tegen een staalkabel, die over de rivier gespannen is. Deze staal kabel zakte in het midden eenigszins door. De locale situatie op de rivier brengt mede, dat de „Ophelia" dicht langs de kust moest houden, teneinde aldus te kunnen doorvaren onder dezen staalkabel, die bestemd is voor geleide van een auto-pont over de rivier. Ge woonlijk geschiedde dit zoo, dat een matroos voorzien van een gaffel, zich voor op den hekwieler plaatst en door de gaffel den kabel een eind optilt, zoodat het schip passeeren kan. Nu heeft de bandjir de gebeurtenisen op fatale wijze beïnvloed. Aangezien de ..Ophelia” zeer veel afdreefn aar het midden van de rivier en de manoeuvre met de gaf fel door dit afdrijven mislukte, kon de ramp plaats hebben. Deze geschiedde als volgt: De schoorsteen van de „Ophelia” werd gegrepen door het laag afhangend deel van den staal kabel. Dit had tot gevolg dat de bovenbouw van het schip omgebogen werd en dat de hekwieler begon water te maken. Dit is voor schepen van dit platbódem-type desastreus. De gebeurtenissen, die elkander nu snel op volgden, werden door den ooggetuige eenigs zins verward. In ieder geval staat vast dat kapitein T. P. Flkenscher, die met zijn troep op patrouille ging en die plaats had genomen op het bovendek van de „Ophelia” plotseling bemerkte, dat het schip begon om te vallen. Aanstonds sprong de kapitein over boord en trachtte zwemmende den wal te bereiken. Ondanks zijn krachtige pogingen werd hü evenwel door den sterken stroom afgedreven. Inmiddels was er alarm gemaakt in het kam pement, waar in allerijl prauwen werden uit gezonden. Een dezer werd gecommandeerd door den tweeden lult, der int. O. Kesselring. Het ge lukte de bemanning van deze prauw den ka pitein, toen hü boven water kwam, vast te verlies vea anderen .Inzer „We zijn zoo braaf” ,Jk weet het niet! De eene dokter zegt, dat ik voor mijn nieren veel gymnastische oefe ningen moet maken en de an dere dokter zegt, dat ik abso luut rust moet houden voor mlin hart." Voor een belangrijk gedeelte staat de leer stof vast. In alle scholen voor gewoon lager onderwijs worden de vakken lezen, schrij ven, rekenen, Nederlandsche taal, vaderland- sche geschiedenis, aardrijkskunde, kennis der natuur, zingen, teekenen en nuttige handwerken voor meisjes onderwüzen. Het is echter van belang even op een paar andere vakken te letten. Vooreerst op het vak llcha- meljjke oefening. Eerst over eenige Jaren zal, volgens de Lageronderwüswet 1920, dit vak aan alle scholen ingevoerd zijn. Thans geldt dienaangaande een overgangsbepaling. De Statistiek van het Gewoon en Uitge breid Lager Onderwüs 1) vermeldt, dat er aan 65 pCt. van de scholen voor gewoon lager onderwüs reeds onderwüs In lichame lijke oefening wordt gegeven. Handenarbeid vindt men slechts In een gering aantal scho len, n.l. 5 pCt. van het totaal. Zwemonder wijs genieten de kinderen van 3 pCt. der scholen. Fransche, Dultsche en Engelsche taal mag. gelijk bekend, in de eerste zes leerjaren eener school voor gewoon lager onderwijs niet onderwezen worden. Vele ouders laten daarom hun kinderen een cursus in een schooluren. Vooral Fransche cursussen ver heugen zich in groote belangstelling. Voor- zoover aan fiet Centraal Bureau voor de Statistiek I ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—3 regels 1.15: elke regel meer 0^4. RECLAME per regel voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f IM. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bü vooruitbetaling per plaatsing I 0.60 per advertentie van 5 regel»: tedere regel meer •-!? LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 3.53 uur. In den toestand van mr. A. baron van Wijnbergen, die gelijk men weet nog in het St. Antoniusgasthuis te Utrecht werdt ver pleegd. is de laatste dagen eenige wijziging gekomen, die echter allerminst reden tot be zorgdheid geeft. Wel zal dientengevolge het verblijf in het ziekenhuis wat langer durvn. De Waterstaatebegrooting Kamer. - ABONNEMENTSPRIJS) Per kwartaal, voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger De ,.N Venl. Crt." schrijft over het schrik barend stijgen der echtscheidingen: We hebben altijd met de noodige verach ting over Frankrijk gesproken. Holland is veel netter en degelijker en braver Die ze deloosheid daar.... Nu komt de Vlaamsche ..Standaard” met cüfers over echtscheidingen en.we steken Frankrijk naar de kroon der zedeloosheid. Het meest moderne en vplgens somniiga 't allerideaalste Rusland staat natuurlük bo venaan. Driehonderd echtscheidingen op de 100 000 Inwoners. Wat een geluk voor de vele verworpen slavenvrouwen en voor de ver waarloosde kinderen! Wie zulke bestiale toe standen kan toejuichen zijn de eersten in de rij der beschaafde landen: 89.6 en 61.6. Dan K’olgt Frankrijk met 47.7. Dat scheelt nog al 1) Uitgegeven 's-Gravenhage. H. K. H. Prinses Juliana heeft het goed gevonden, dat door de filmfabriek Polygoon te Haarlem een geluidsfilmopname vervaar digd werd van ae installatie van het Crlsis- Comlté door de Prinses. Polygoon heeft vanzelfsprekend van deze uitnoodiging gaarne gebruik gemaakt en was b‘J de plechtigheid met haar geheele ge- iuidsfilmlnstallatle aanwezig. Dank zü een •7 ooi treffelijke microfoon-opstelllng, waartoe de Prinses eveneens de gelegenheid had ge geven, is de vervaardigde opname geslaagd en is deze vanaf a.s. Vrijdag dan ook in het ftrootste deel der Nederlandsche Bioscoop theaters te hooren. De „N. Rott. Crt.” heeft een betoog van een Amerikaanschen predikant gelezen over de moeilijkheden met al de namen van protestantsche sec ten. En daarna is hü de „uithangborden" van de Nederlandsche pro testantsche kerkjes gaan bekijken. Het blad zegt dan: daan zou trachten naar het Stadhuis ste gaan, was op den Dam een vrij groot aan tal politle-agenten geconcentreerd, waarbij politieruiters Het gerucht bleek echter onjuist te zijn en de politie kon zich er toe beperken sa menscholingen te voorkomen door de be- toogers tot doorkropen aan te manen. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot regeling van den kleinhandel in alcoholhou dende dranken aangenomen. Hoe de „Ophelia” omsloeg; de noodlottige ramp bü DJambi Belooning van 100.0006 Belg, francs De Commissaris van Politie van de Cen trale Recherche te Rotterdam maakt het vol gende bekend: Op 31 October 1931 werden uit een passa giershut aan boord van het sa. „Statendam” de volgende juweelen ontvreemd: Een collier van 93 echte parels wegende pl.m. 260 gr. met platina slot, bezet met 4 kleine diamanten model „Marquise"; een pla. tina ring.bezet met groo’e parels in het mid den, omgeven door 8 diamanten; een emaille broche met lazuursteen en 100 diamanten; een armband van 77 echte parels; een gou den maliëntasch. Door belanghebbende is een bedrag van 100.000 Belgische francs uitgeloofd aan den- gene. die aanwijzing kan doen, welke mocht leiden tot opsporing en terugbrenging van bovengenoemde Juweelen. In geval van ge- deeltelüke herkrijging zal de belooning pro rato worden uitbetaald. Naar aanleiding van dezen brutalen dief stal wordt nog gemeld, dat hü op de uitreis gepleegd is. De „Statendam” was op 23 Oc tober naar New-York vertrokken. Te Bou logne sur Mer scheepte zich een buttenland- sche familie in, die de kostbare Juweelen in haar bezit had De diefstal is vermoedelük in den nacht van 30 op 31 October gepleegd. Op laatstgenoemden datum werd de verwis seling geconstateerd en toen de „Statendam” te New-York arriveerde werd onmlddellijk de politie gewaarschuwd. Deze stelde een uiterst nauwkeurig onderzoek in, doch zij slaagde er niet in den dief of de juweelen te vlndan. Arme protestanten, die her en der ge dreven worden en uit hun eigen kerken niet En dat na een paar honderd jaar, terwijl de splitsing nog steeds verder gaat Daartegenover de Kerk op de steenrots, die reeds 2000 Jaar onveranderd bleef. AH' 'verukerd* róror'^en' rt-rVe[^eran“7TrW'J',r<len f 3000 - Levanalanit» geheele oumchlktheld tot werken door f 750 -W O*M*’*1 me' f 250 - b" w,è~ *‘•"<1 f 1 25 6,1 »«rlta» ren ren f CA oi' -en breuk ren tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen ulHIU. verlies van beide armen, belde beenen at beide oooen wlle doodcllikêb afloop een roet ot een oo» 1*0.- duim ot wlievlnaei been at arm grijpen en binnen boord te trekken. Kapi tein Flkensche heeft geen nadeellge gevol gen ondervonden van het ongeval. Hü doet reeds weder normaal dienst. Gistermorgen is door eenige DJambi-ers ge doken In de nabüheid van de plaats van het ongeval. Inmiddels bevatten de berichten niets dat er op wüst dat eenlg gunstig resul taat zou zijn bereikt terzake van het vinden van de vermiste slachtoffers. De passagiers bevonden zich op het oogen- bllk van de ramp voor het grootste deel In hun hutten. Bijzonder tragisch is het geval van mevrouw Blok, die moeder is van zes kinderen en wier echtgenoot, die asslstent- resldent ter beschikking is, juist een maand geleden zijn pensioen had aangevraagd en verkregen. Haar lijk werd eerst na twee uren zoeken gevonden en toen waren alle levens kansen geweken. Tot dusverre zijn geen an dere lijken van slachtoffers gevonden. Ech ter heeft men een gedeelte van de lading en de postzakken zes kilometer stroomaf waarts aan den oever gevonden. De havenmeester van DJambi Is met eenige duikers derwaarts vertrokken. Momenteel is de rivier 10 meter diep, hetgeen de berging van het vaartuig ernstig bemoeilijkt. Baroe- langoen is het eindpunt der rivlerdiensten en daar is het kampement gelegerd. De ver binding met Palembang is onmogelük, daar gedurende den tijd van bandjirs de wegen overstroomd zijn, terwijl Het bereiken van d!e plaats vanuit DJambi binnen een etmaal uitgesloten is. Bovendien blükt de telefoon verbinding zeer slecht te zijn. Een typeerend voorbeeld hoe moeilijk 8a- roelangoen te bereiken is, is dat het s.s. ,.Wega” eerst Vrijdag op de plaats van het onheil verwacht kan worden. Kort geleden staakte de Kon. Paketvaart Mij. de diensten op de rivier in het Djamblsche, waarna ver moedelijk het vervoer van Gouvemements- passagiers door middel van het gewestelük vaartuig „Ophelia” werd voortgezet. wat Ja ja. die Fransche geest is zooveel slechter dan de gedegen Dultsche. Na Frank rijk komt Nederland met 35.5. Vervolgens Zweden 34 7. België 29.5, Noorwegen 28.1, Luxemburg 27.4. We zitten het slechte Frankrijk dus al aardig op de hielen. De Vrijhelds-denkende liberalen, socialisten en andere verlichten zullen nog het geluk beleven, dat wü de glorie van Frankrijk overtreffen. Sinds 1914 steeg het citfer in dit vermaledijde land van 37.7 op 47 7 en wü hadden de eer 18.1 te zien groeien tot 35.5. Dat is dus zijna een ver. dubbellng. Of wij ook zedeljjk en deftelük z|jn! Ja. de beschaving stügt In Holland want Zuld-Nederland Is hiervan goeddeels uitgezonderd zienderoogen. De criminalitelts-cijfers zijn voor het don kere Zuiden o zoo beschamend, niet waar .<ibclalistlsche heil .soldaten? Als een Jochie ’n appel uit een der vele open tuinen steelt en een atrooper een der vele konijnen en hazen pakt, die al te zeer misbruik maken van de gastvrijheid der boeren, dan komt dat als even ernstige delicten op de statistiek als groote stadsmisdaden, die heusch wel een tikje ernstiger zijn. Buurvrouwen-ruzietjee zetten we er hier ook zeer Overig op, maar ruzies uit geheime dames-holen In de ver achte steden blüven verborgen. En o zoovele zonden wordeq er niet onder de misslagen geteld. Echtscheiding een fout te noemen Is zelfs volgens die hooggezeten geesten een dwaasheid, een absurditeit.” had gegooid zaten weldra de schep- de boonen, die boven kwamen getfr Toen men den brand er in stak „stikte men In de koffie”-damp, die overal doorheen drong. Ook toen men er kunstwerk van wilde maken kwam men „op de,ioffle”. Nu zal men er dan bri ketten van persen, waarmee de locomo tieven worden gestookt die hun ouden naam: .koffiemolen” eere gaan dragen. Maar alle gekheid op een stokje, wij weten zoo onderhand wel wat deze din gen beteekenen. Het wordt uit en treure herhaald, dat er overproductie bestaat, dat er veel te veel voorraden zijn enz. enz. Maar de oorzaken van dit alles? Het „Berliner Tageblatt” is er op uit geweest om die te ontdekken en komt nu met een verklaring, die niet bepaald veel zegt: „Jaren lang reeds”, zoo verklaart het blad op gezag van Georg Praedel, voorzitter der noteerlngs-commlssie van voedingsmiddelen aan de Berlijn- sche beurs, „jaren lang reeds moeten de Braziliaansche planters hun oogst aan de regeering inleveren om door haar te worden betaald. .Tengevolge van dit stelsel, dat de prijs bedoelde te stabillseeren, produceerden de boe ren de grootst mogelijke hoeveelheden koffie, en verwaarloosden zij de kwa liteit. Het wereldvérbruik richtte zich toen eerst op de betere soorten van Midden-Amerika, zoodat In Brazilië reusachtige hoeveelheden bleven lig gen, die bij gebrek aan schuren In de openlucht werden opgeslagen, waar ze weldra door de 40-daagsche tropen- winterregen ongenietbaar werden ge maakt.” Gistermiddag te ongeveer half vüf. ont stond in het midden van de Kalverstraat, te Amsterdam, een oploop, doordat een groep werkloozen demonstreerde met een bord dat een opwekking bevatte om deel te nemen aan de communistische werk- loozenmeeting. die Vrijdagochtend a. s. op het Parkschouwburgterrein zal worden ge houden. Er naderde een Inspecteur van politie. De demonstranten wierpen het bord neer en een hunner zond den Inspecteur eenige scheldwoorden na, waarop deze den Jongen man wilde laten arresteeren. stranten drongen rondom den ep en deze, geen gelegenheid hebbende om van zijn wapens gebruik te maken, hield de betoogers met het bord van zich af. Inmiddels waren eenige agenten en recher cheurs ter plaatse gekomen om den inspec teur te ontzetten, ifn charge met gummi stok en sabel was noodig om de betoogers uiteen te drijven. Het bleef ook daarna in de omgeving van Kalverstraat en _>am onrustig. Aangezien de politie het gerucht had be reikt, dat een groep werklooeen uit de Jor- 1 het Centraal Bureau bekend, volgen ongeveer 10 pCt. van de leerlingen van het 5e en 12 pCt van de leerlingen van het 6e leerjaar zulK een cursus. In de groote steden is het per- centagfr veel hooger dan op het platteland. Het is bekend, dat in het wetsontwerp tot wijziging der Lageronderwijswet wordt voor gesteld het onderwüs in een der drie moder ne talen in de genoemde leerjaren weer mo gelijk te maken. Ten hoogste 3 uren per week zouden dan aan dit onderwijs mogen worden besteed. In vrijwel alle confessloneele bijzondere scholen worden vakken onderwezen, verband houdende met de richting der school, zooals bübelsche geschiedenis, kerkgeschiedenis, enz. In de openbare scholen wordt geen godsdienstonderwijs gegeven. Althans niet binnen het gewone leerplan. „Het geven van godsdienstonderwijs blijft”, zoo bepaalt de wet de godsdienstleeraren overgelaten”. Bü de regeling van de schooltüden der open bare scholen moet evenwel door het vrij geven van uitdrukkelijk In die regeling ge noemde uren worden geaorgd, dat de school gaande kinderen in de schoollokalen die daarvoor kosteloos beschikbaar worden ge steld of elders godsdienstonderwüs van dfe godsdienstleeraren kunnen genieten. Van deze gelegenheid wordt nu aan 60 pct. van de openbare scholen voor g. 1. o. en aan 37 pct. van de openbare u. L o. scholen ge bruik gemaakt. De statistiek, waaruit wü deze gegevens putten, vermeldt, dat 17 pet. van de leerlingen der openbare scholen voc: g. L o. en 12 pct. van die van de openbare u. L o. scholen op deze wüze godsdienst onderwüs genieten. Wanneer men de uitgave zelf raadpleegt vindt men deze gegevens af- zonderUjk voor de provinciën, de grootste gemeenten en enkele groepen van kleinere gemeenten, terwijl daarin bovendien nog is vermeld, welke kerken en organisaties op dit gebied werkzaam zijn en hoeveel scholen en leerlingen zü bereiken. Dat alles kan waar zijn, en kan het aannemelijk maken, dat het nog zoo’n groot schandaal niet Is, wanneer de kof fie met^ massa’s wordt verbrand, maar de oorzaak van de overproductie zit dieper. Toen de ekonomlsche politiek der staten In het begin van deze eeuw zich zóó zeer had uitgebreid, dat zij meende de wereld te kunnen zetten naar haar hand, heeft zij een verdeeling gemaakt tusschen grondstof-landen en industrie landen. Er werd een „Weltwirtschaft” een wereldekonomie opgebouwd. De heele wereld moest één fabriek worden met één arbeidsverdeellng. Alle gebie den moesten één functie vervullen, moesten lid zijn van het geheel, een wiel In de machine. Geen zelfstandige landen meer. Geen „gesloten huishou dingen” meer. Alles moest versmelten tot één reuzenblok, en dan zouden de menschen roepen: „Wie Is er gelijk aan ons!” f Maar die Toren van Babel is ingestort en de wereld-ekonomle bleek geen eko- nomle van alle tijden te zijn. De wereld oorlog kwam en verdeelde de staten op nieuw, trok een lijn dwars door de schoone verdeeling der ekonomlsten, bracht een breuk in de machine. Haastig heeft men na den oorlog getracht alles weer bijeen te lijmen, maar alles was onveranderd. De indus- trle-staten hadden hun landbouw ont wikkeld. De grondstoflanden hun indus trie. -Consumenten doken op, die zich niet wilden voegen In een dwangsysteem van wereld-ekonomle. Het was uit met de pret. En ook met de koffie. Brazilië had zich ingericht als rad in de wereldmachine, maar die machine sprong uit mekeer. Het Is zijn afgespro ken monopolie kwijt. En het verbrandt de droeve herinnering aan het verleden in den vorm van briketten. Terwijl de Dultsche boeren van ge brande gerstekorrels een sopje brouwen, dat zjj koffie noemen. *t Is wél dwaas! En het ekonomisch leed der wereld Is lang niet alleen.... koffle-leed: in vele cultures en industrieën Is het navenant. „Wü telden er achtenveertig. En wü zün tot de overtuiging gekomen, dat de bezwaren, welke voor de Amertkaansche nomenclatuur gelden, ook hier in Neder land te vinden zün Het kost predikanten op huisbezoek of catechisatie heel wat hoofdbrekens, zoo een belangstellend lidmaat of een leergierig catechisant hem een uitlegging vraagt om trent het verschil tusschen Hervormd en Gereformeerd, .wat toch eigenlük het zelfde beteekent. of omtrent de tegenstel ling tusschen Evangelische Lutherschen en Hersteld Evangelische Lutherschen, tusschen Chrtstelük Afgescheidenen, Chris- telük Evangellschen, Vrüe Christelüke Evangelischen, Vrüe Evangelische Gere formeerden en Evangellschen zonder meer Wie zou niet In de war raken, als hü in één en dezelfde straat veertien uithang borden ontmoet, onderscheldenlük uit- noodigend tot kennismaking met de Gere formeerde kerk, de Gereformeerde kerk onder hersteld kerkverband, de Gerefor meerde Gemeente, de Dortsche Gerefor meerde gemeente, de Vrije Gereformeerde Gemeente, de Oud-Gereformeerde Ge meente. de Gereformeerde Gemeente on der het kruis, de Oud-Nederdultsch Gere formeerde gemeente, de Oud-Gereformeer de kerk, de Nederduitsch Gereformeerde gemeente, de Chrtstelük Gereformeerde kerk, de Hervormde kerk, de Hervormde gemeente en de Vrije Hervormde gemeente. De voorbüganger denkt bü de Doops gezinde gemeente en de gemeente van Gedoopte Christenen onmlddellük aan water en bü beeft er geen notie van, dal dit gemeenschappelük symbool twee groe pen aanduldt, die in geestelük opelcht elkaar even vreemd zün als in lichamelük opelcht een Samojeed en een Neger Een prijsvraag onder het publiek: „Wat willen de Remonstranten en waarom hee- ten zoo?” zou wellicht ontstellender resultaten opleveren dan een prijsvraag over de Ku-Klux-Klan of het Lamaisme Sechts een kerkhistoricus is in staat de beteekenls van de kerkelükë uithangborden te begrüpen en hun opschriften te veront schuldigen. Maar het Evangelie 'is niet louter voor kerkhistorici bestemd en de kerk heeft evenzeer als alle overige in stellingen behoefte aan introductie en publiciteit. Zou zü niet beter doen haar uithangbord overeenkomstig de behoeften des tüds over te schilderen? Maar Rev. Scot ford heeft gelük: wat moet er dan op komen te staan? Ook ten onzent zal het moeilük zün het verschil in naam af te lelden uit een verschil in geloof." Het bestuur der dlstrictsafdeeling Hessen van de N8DA.P deelt op verzoek mede, cat Woensdagmiddag ong -veer 40 beambten der crtmineele politie te Darmstadt in ae bureau van het bestuur zün verschenen waar zü van 5 uur tot 7 uur een huiszoeking heb ben gedaan Het doel dezer huiszoeking is. naar door den Hessischen minister van Binnenlandsche Zaken op een desbetreffende vraag weru medegedeeld, de in beslagneming van ma terial dat betrekking sou hebben op een voorbereiding van hoogverraad. Naar voorts wordt medegedeeld heeft de huiszoeking gee- nerlei succes. Ook de huiszoekingen, welke tegeiükertüd hebben plaats gehad ten huize van vooraanstaande nazi’s, hadden geen re sultaat. De politie heeft tot nu toe nog geen en kele mededeel Ing verstrekt. Over de redenen, die geleld hebben tot de huiszoekingen in Hessen, bericht de ..Berliner Boersenkurier" nader, klaarblükelük op grond van inlichtingen, welke de Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken aan een bepaalden kring van persvertegenwoordigers verstrekt heeft, dat in het midden van Sep tember reeds volgens het onderzoek der Pruisische regeering rlchtlünen waren opge steld tüdens een geheime bespreking op het Boxhelmer Hoen bü Lampertheim Aan deze bespreking zouden deelgenomen hebben de nationaal socialisten kapitein b. d. Wassung, Dr. Best, Dr. Wagner. Dr. Schaeffer, kapi tein luitenant b. d. von Davidson, en de par. ticuliere secretaris van d8h dlstrictsleider van Hessen Stavienoga. Schaeffer, die zich reeds bezwaard had ge voeld heeft 1 toen ontstane „program” reeds half Sept, bekend gemaakt aan deq president van politie te Frankfurt a.d. Main die d on- n.lddellük doorstuurde naar he Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken Door vergelüklngen van handschriften heeft men vastgesteld dat correcties in den oorspronke- lüken tekst van de hand van Dr. Best waren. Bü het onderzoek schünt men ook het aandeel der overige bovengenoemden volle, dig te hebben vastgesteld. Het materiaal is aan den naar Berlün ontboden Ober- relchsanwalt overhandigd. De schrijvers van dit document gingen oogenschünlük uit van de onderstelling dat door een volledige ineenstorting en burger oorlog Duitschlar.d in een bloedigen chaos gestort zou worden, waaruit na het overwin nen van de communistische machtsinstanties het lichamelijke verder leven slechts var het Dultsche Volk niet anders zou kunnen wor. den gered dan door middel van een ongelimi teerd standrecht. Ieder verzet tegen een be vel. ook van den laagsten dlenstgraad. zou met den dood gestraft worden. Alle levens middelen zouden in beslag genomen worden, alle goederenvoorraden geregistreerd, enz. Alleen arbetdsdlenstdoenden zouden recht hebben op levensmiddelen, alle eigendom zou voorlooptg worden opgeheven, alle geldvorde ringen zouden voorlooptg rusten en derge- lüke meer. De Boersenkurier noemt dit document een bolsjewistisch manifest van een nationaal- soctalistlsche groep.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1