FEUILLETON Buiten landsch cd^ieuws xfitRfro- 5 kinderen HET CONFLICT CHINA-JAPAN JVIoeders, geeft Uw Het Kasteel Roche-Noire RADIO-OMROEP De Fransche buiten landsche politiek en de voor Hitler tegen iedere coalitie De Amerikaansche Studentendemonstraties presidentsverkiezing te Luik KORT NIEUWS 1 A I Nederlaag Australische regeering Werkloozenrelletjes in Ts jechoSlowaki je (demen&de Buitenlandsche Berichten Frankrijk en de Engelsche tarieven de kinderen worden. Want het hooge gehalte aan eiwit en koolhydraten in Quaker harermout, herstelt zeer in snel de verbruikte krachten. De Kamerdebatten de Repressaillemaatregelen Fransche Chinas eischen aan den Volkenbond overhandigd sprekers De Volkenbond vordert opnieuw ontruiming van Mandsjoerije gevaarlijke Verkiezingen in Januari Bijeenroeping Rijksdag geëischt Hetzelfde spelletje van dezen zomer. Openbare werken in Spanje Uitvoering op ruime schaal 7 dooden, 19 zwaar gewonden s Zes personen gearresteerd Corruptieve handelingen gepleegd 1 I 1 Alle andere partijen moeten verdwijnen Inhoud van de te genwoordige grcote pakken 5 ons netto en bon voor zwaar verzilverd tafel gerei. Het echte Quaker kent IJ aan dcgeel blauw rood» origincele pakken. Stormachtige tooneelen ia bet Huis van Afgevaardigden In verband met de bloedige gebeurtenis sen by Frelwalden is bet !n het Huls van Afgevaardigden tot stormachi..*e demonstra ties gekomen van de communistische afge vaardigden. welke tooneelen cct onderbreking van de zitting leidden. Na de heropening Fransche regeering Importartlkelen 1 3 1 t 5 S i 1 (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL Vertaling van Jac. J. Schoon reeds by de S a a s a n, de leider van den opstand In Engelsch-Indtë In December van het vo rig Jaar, zal Zaterdag as. in de Tharrawa- day-gevangenis worden opgehangen. 3 1 3 Hoe Frick een eoalltie opvat In den „Völk. Beobachter” publiceert de rijksdagafgevaardigde dr. Frick een artikel, waarin hij de verhouding van zijn partij tot het Centrum bespreekt. Het Centrum ver- h om verre dectle te bcoordeelen. Een Met het gebruikelijke ceremonieel heeft Viscount Snowden zitting genomen in het Hoogerhuls. Een neutrale zóne in Mandsjoerije? secretarls-generaal van den Volken heeft naar verluidt gisteravond een ontvangen van den Chineeschen heden In 1922 te Washington gesloten. De Brltsche regeering aldus Simon hecht zeer groote waarde aan dit verdrag. Voor zoover de minister zelde te weten, was er g»a schade voegebracht aan Britechen eigendom of personen, als gevolg der onlusten in Mandsjoerije. doch, indien noodlg. dan zul len de maatregelen worden getroffen. doen toekomen, inhielden dat een Volken- bondscommlssie zou worden gezonden ter be- studeering van den toestand ter plaatse in Mandsjoerije en in China In het algemeen. Het verluidde, dat de commissie niet zou intervenleeren in de directe onder handelin gen tusschen de partijen en niet zouden trachten te intervenleeren met troepenbewe gingen aan een der beide zijden.. De Chlneesche gedelegeerde zelde. dat hij het niet over zich kon verkrijgen, het voor stel betreffende de commissie te aanvaarden, alvorens hij verdere bijzonderheden zou ken nen. Het idee eener commissie werd in al- gemeene bewoordingen door andere leden van den Raad toegejuicht. o.m. door den Brit schen vertegenwoordiger. Het voorstel wordt door den Raad zorgvuldig bestudeerd. Sir JohnS imon voegde aan zijn verklaring toe, dat de Brltsche regeering met de andere Raadsleden ten nauwste samefiwerkt ten einde de strijdende partijen tot elkaar te brengen. Simon zeide voorts nog. dat het principe van open deurpolltiek voor den internatio nalen handel In Mandsjoerije gegarandeerd wordt door het Verdrag der Negen Mogend - Een politiek schandaal van den eersten rang brengt sinds eenlge dagen de gemoede ren in de Vereenlgde Staten in beweging. De dlrecteur-generaal van eenlge suiker ondernemingen. Dahlberg, die de senatoren Watson en Davls zou hebben geholpen om In 1928 en 1929 groote winsten te maken bij den windhandel in sulkeraandeelen. wordt er van beschuldigd zoowel in het verklezingsfonds der republikelnsche partij als in dat van de democratische partij In 1928 gelden te heb ben gestort met corruptieve bedoelingen. Tot deze conclusie is de voorzitter van een door den Senaat Ingestelde commissie, John Holland, na onderzoek gekomen. Holland ver klaarde, de bewijzen er voor te hebben, dat Dahlberg in bet republikelnsche verklezings fonds voor de verkiezing van president Hoo ver 5000 dollar en in het democratische ver kiezingsrond* voor den candldaat Al Smith 1000 dollar heeft gestort en dat hy later deze bedragen van drie handelsorganisatles, waar mee hij in relatie stond, heeft teruggekregen. Dit is volgens de senaatscommissie een over treding van de wet tegen de corruptie. Dahlberg wordt er voorts van beschuldigd, een lid van het bestuur der republikelnsche party groote bedragen te hebben gegeven om een campagne te voeren voor het winnen van aanhangers In het parlement van hooge beschermende rechten op suiker. In de op Donderdagmiddag as. te houden bijeenkomst van het Seniorenconvent vau den Rijksdag zullen de Communisten de by- eenroeping van den Ryksdag op 2 December as. eischen, met agendapunten: het bepa len van de houding ten opzichte van deu economischen en flnancleelen toestand en de in overweging te nemen nieuwe nood verordeningen; debatten over de buiten landsche politiek In het bijzonder nopens het Japansch-Chipeesch conflict en het uittre den uit den Volkenbond. I n d e haven van Hamburg is de MM tonslichter „Vossfeld” door het 500 tons groote Engelsche stoomschip ..Lapwing" ge ramd en gezonken. Het lot der vyf leden van de bemanning van den lichter is nog onbekend. De Japansche opmarsch Volgens een bericht uit Peking rukken de Japansche troepen momenteel op naar de stad Kin tsjou aan den PekingMoekden- spoorweg, waar zich de regeering en een deel der troepen van Maarschalk Tsjang Shoe Liang bevinder. Twee regimenten zijn reeds gezonden naar het ten Noorden van Klntsjou gelegen gebied. Dinsdag vonden weer ernstige gevechten plaats in het district Haitsioeng (Liantóeng) Zuidelijk van Moek elen. Na een aanval van Japansche vliegma chines werden de Chineeeche troepen naar het Zuiden teruggeelagen. Japansche cavale rie'achtervolgt de Chlneezen. hallfabrikaten dezer dagen Kamer. Voorts is de nemens zekere land als niet doen InnerUJke staatsman naal-sociallsme een nieuwe leiding. De Spaansche minister van openbare wer ken heeft aan de Cortes een wetsontwerp aangeboden voor een credlet van ruim 409 mUlloen. om te kunnen beginnen met den aanleg van openbare werken, die dringend noodzakeiyk zyn. voorwaarden zou China Ingeval dè raad het eischte zijn strydkrachten in het belang van den vrede achter den Groeten Muur kunnen terugtrekken. Het Chlneesche memorandum is gister middag aan de eerste ve tegenwoordigers der delegaties overhandigd. Gelijk bekend is elscht China onmiddellijke beëindiging van de vyandeiykheden, ontruiming binnen 14 d»~sn. contróleerlng der ontruiming door neutale mogendheden en doorvoering van het Kelloggpact. van de Washlngtonsche negen-mogeedheden-conventie en het Vol- kenbondspact In aansluiting hierop zijn de 12 raads leden. zonder de in conflict zynde partijen, in een geheime zitting by Briand byeenge- komen. Een besloten raadszitting volgde, teneinde vast te stellen, of op de tot dusver gehandhaafde basis verder kan worden on derhandeld, dan wel of de onderhandelingen opnieuw moeten beginnen. Naar verluidt zou ook de Amerikaansche waarnemer, generaal Dawes aan de bespre king by Briand hebben deelgenomen. Gisteravond verluidde, dat de vertegen woordigers der kleine staten, zooals Polen. Zuid-81avlë. Noorwegen en Spanje. Briand hebben medegedeeld, dat zy niet gaarne deel zouden willen hebben aan een besluit, waar door Ch’na in verlegenheid zou wordèn ge bracht. In Volkenbondsk-inaen gelooft men niet dat deze ..kleine revolutie” ernstig Is bedoeld. Te Freiwaldau In Mahrisch-SUezië vonden gisteren ernstige ongeregeldheden tueecbeu werkloozen en gendarmerie plaats. De werk- loozen te Freiwaldau zouden een groote de monstratie houden op den Rlngplatz. Werk loozen uit de omliggende dorpen en buurt schappen zouden eveneens aan deze demon stratie deelnemen. De gendarmerie sloot de toegangswegen af met het doel te verhinde ren. dat de werkloozen van buiten Freiwal dau de plaats zouden kunnen bereiken. Daar deze werkloozen met geweld zich toegang wil den banen naar het punt waar verzameld zou worden, kwam het tot gevechten met de gendarmerie. De laatste zag zich gedwon gen van de vuurwapens gebruik te maken. Naar tot nu toe kon worden vastgesteld wer den by deze ongeregeldheden zeven perso nen gedood en 17 anderen zwaar gewond. Voorts werden zeven gendarmes door stee nen en stokslagen gewond. De leider der gen darmerie, die door de opgewonden menigte werd neergeslagen, moest met levenegevaar- lyke verwondingen naar het ziekenhuis wor den overgebracht. In verband met het feit, dat men ook verder nog ongeregeldheden vreest, hebben de garnizoenen te MAhren bevel gekregen zich gereed te houden. Toen het bericht van de ernstige relletjes in het Huis van Afgevaardigden bekend werd, kwam het tot stormachtige tooneelen In de zaal. De SUezlsche afgevaardigden elschten onmiddellljk een verklaring van den Minister van Binnenlandsche Zaken Inzake het gebeurde. Men neemt aan. dat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken heden nog een officleele verklaring over de ongeregeld heden te Freiwaldau zal afleggen, terwijl dan tegeiykertyd maatregelen zullen worden getroffen om dergeiyke gebeurtenissen in de toekomst te verhinderen. 15. U weet het dus? antwoordde Leblhan verbaasd. Des te beter! Dat maakt mijne taak veel gemakkelijkerHy zou namelijk gaarne boeken hebben, bet komt er niet op aan welke, om zich te verstrooien. Ah! zeide het jonge meisje, dat plotse ling uit hare overprikkelde stemming gerukt werd, hy beeft je opgedragen, mij om boe ken te vragen? O neen, zeker niet, mejuffrouw! Maar hy verzocht my, hem het een of ander boek te brengen, al zou het ook een almanak stfn. Toen heb ik aan u gedacht, omdat men zegt dat u een geleerde Is! Antoinette zuchtte. Wat zou zy blijde zVn geweest, wanneer Guillaume zich om dezen kleinen dienst tot haar had gewend! Maar was dan deze jonge man nog Inderdaad haar „neef Guillaume deze charmante „bon- vivant”, wiens bedroevende geschiedenis zy zooeven gelezen had en dien tout Paris ver wachtte? Was bet wal te verwonderen, dat oorsrei dat de Japansche gedelegeerde 21 te Luik, ontvangen met kreten als: November aan den Volkenbondsraad heeft - - autonomie" en ..Lang leve Borms”. Zes studenten werden gearresteerd. De slag ten Zuiden van Moekden Volpens Japansche berichten is de slag tusschen de Japanners en de Chfneeren ten Zuld-Westen van Moekden geëindigd In een overwinning der Japanners. De Chlneeeen zouden na een strijd, die verscheidene uren geduurd heeft met aanzienlijke verliezen geslagen zyn. Zy vluchten, achtervolgd door de Japanners. Hailoen door de Japanners ontruimd Volgens een mededeeling van generaal Ma hebben de Japanners Hailoen ontruimd De stad Is door de Chlneesche troepen weer beset ternauwernood kon hy den parkmuur als een vaagdonkere massa onderscheiden. De zee scheen als het ware „verdwenen te zyn. één geworden met deze regenstroomen. welke de geheele wereld dreigden te verslinden; alleen rees er van tyd tot tyd een bijzonder groot- golf van schuim omhoog, doch ook slechts onduldeiyk en ver af onder den dichten nevelsluier van regen, regen, regen. Guillaume voelde een hevig verlangen in zich opkomen naar buiten te gaan en einde- iyk den krachtlgen zoutadem der zee op te snuiven. Aar- den oever zou hy zich vryer gevot - len, dacht hy. Vrijheid immers was voo: een karakter als dat van Gulliautne eene eerste en dringende behoefte. Hy had zyn vader beloofd zich niet bul en den bepaalden kring van eenlge mijlen te verwijderen tot zyne eer zy het gezegd het kwam ook in de verste verte niet by hem op. zijn gegeven woord te breken. Desniettemin gevoelde h.; deze ongewone beperking van z’jnen wil als een harden en kwellenden druk, warraan hy hst beste hoopte te kunnen un.komen als by weder aan de zee kon zitten, den blik naar het onmeteiyk verschiet gericht, met de van kluisters ontdane ziel in die af gelegen landen dwalend, welke zyn bedrij vige verbeelding hem in de meest bonte kleuren zou voortooveren. Toen hy zyn vader als smeekende nadei - de. had hij een geb -I anderen ui r ag ge hoopt. Zeker had hy .e.j* vooraf vermoed boe ver de vaderlijke gestrengheid kon s r John Simon over den toestand. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon heeft verschillende vragen beantwoord met betrekking tot den toestand in Mandsjoerije. Hy zeide, dat de voorwaarden van het voorstel, dat de Japansche gedelegeerde 21 de kleine vriendin zyner kinderjaren geheel uit zyn geheugen verdwenen was? Doch, hoe het ook zy, hy wenschte boeken en hy zou ae hebben! Ze zou er zeker In slagen, zyn smaak te treffen! Des avonds van dienzelfden dag pakte Guillaume bij den haard een kleine, zorg vuldig gerangschikte boekenkist uit De volledige werken van Shakespeare! riep hy uit. Bravo, Leblhan! En bier de brieven van Jacquemont. En de revolutie van Thiers. En reisbeschrijvingen en romans! Weet Je wel, dat het toeval Je hand zóó be stuurd heeft, dat je geen gelukkiger keuze had kunnen doen? Ja, natuuriyk bet toeval, antwoordde de matroos, wiens eeriyk gemoed zich ver zette tegen een lof, dien hem niet toekwam. Maar hy moest zwijgen. Antoinette had hem ten strengste verboden, zelfs slechts haren naam te noemen. De boeken waren een kostbare hulpbron voor Guillaume; met een zekeren eer bied streek hij over elk der deelen, die nu de gezellen zyner eenzame avonden zouden worden. Leblhan, die als een getrouwe hond in zyn geliefkoosde houding op den vloer hurkte, beschouwde met vochtige oogen zyn jongen meester, terwyi deze heen en weer liep om zyn boeken te rangschikken. Maar zeg eens. hier heb ik een .ge schiedenis der restauratie”, welke my nooit beeft toebehoord. O, m'sleur Guillaume, maak u niet on gerust, riep de matroos met aplomb uit. IK haalde haar onmiddellijk met een kleur van verlegenheid terug. Zijn zak was ledig! Toen hy den vorlgen avond na het lange en pyniyke onderhoud zyn vader verlaten wilde, had deze hem gevraagd, hoeveel con tant geld hy by zich droeg. Zonder, ook maar in gedachten, zich te verzetten, had hy zyn portefeuille, die twaalf- a vijftienduizend francs bevatte, voor den dag gehaald en zynen vader overhandigd; zóózeer gevoelde hy zich in dat uur overwonnen. Dat Is slechts een droppel In de zee, had monsieur De Guitry gezegd, desniette min behoud ik deze som. aangezien jy het geld Immers thans absoluut niet noodlg hebt Was het een verzuim, een toe val, of een wel overlegde bedoeling? Sigaren on'braken op de lyst van het zeer beperkte credlet, hetwelk Guillaume door zynen vader by de winkeliers was toegestaan. De bond schryven vertegenwoordiger, waarin, onder verwyzlng naar het feit, dat de Japansche strijdkrach ten samengetrokken werden by Tsjlntsjau en een ernstige botsing tusschen Chlneesche en Japansche strijdkrachten onvennijdeiyk was. de instelling van een neutrale zóne ge- elscht. De raad zou onmlddeliyk de noodlge maatregelen nemen om een neutrale zóne tusschen de Japansche en Chlneesche stel lingen vast te leggen, welke bezet zou moe ten worden door Engelsche, Fransche. Itall- aansche en andere neutrale afdeellngen on der het gezag van den raad. Onder deze Na een week van verschrikkeiyk weer kwam er regen, die dooi aanbracht, en alle wegen en paden onbegaanbaar maakte. Men verzonk in den doorweekten grond en Lebl han, die slechts weinig vrijen tyd luid, kon nu niet meer bezoeken aan zyrrjongen vriend op het programma van den dag zet ten. Ik wou dat het maar eens helder be gon te vriezen, dacht Guillaume, die voor het kleine raampje van zyn kamer stond en naar bulten In den regen staarde. Zoo ver hjj keek eindeloos grauwe lucht. factor wordt intusschen gezien tn de toespitsing van den toestand b(j Tsjtngtsjau. Briand heeft de Japansche en Chlneesche regeerlngen verzocht een kal meerenden invloed te willen uitoefenen. Dit beroep van Briand zal worden gesteund door afzonderiyke stappen der raadsmogendheden. Het ontwerp-beslult bevat in zyn inleiding een verwijzing naar het besluit van 30 Sep-' tember, waarby de partijen zich verplicht hebben alles te doen om weer tot geordende betrekkingen te komen. Het ontwerp zelve bestaat uit 5 punten: 1. Belde partijen vtrpllchten zich den lei ders der strydkrachten bevel te geven zich van leder initiatief te onthouden, dat nieuwe incidenten en nieuwe verliezen van men- schenlevens zou kunen doen ontstaan en 2. alle noodzakelyke maatregelen te nemen ter vermijding van een verscherping van den toestand. 3. Op de leden van den Volkenbondsraad wordt een beroep gedaan om den Raad alle inlichtingen te doen toekomen, die door hun ter plaatse aanwezige vertegenwoordigers worden verkregen. 4. De Raad benoemt een commissie, die den toestand in Mandsjoerije ter plaatse zal be- studeeren en die rapport zal uitbrengen over alle gebeurtenissen, welke van dien aard zyn dat hierdoor de internationale betrekkingen worden beïnvloed en de vrede tusschen Ja pan en China wordt verstoord. Deze beide mogendheden zullen in de commissie verte genwoordigd zyn door een lid van ieder land. 5. De vorming van deze commissie en haar werkzaamheden raken in geen enkel opzicht de verplichting van Japan om zyn troepen terug te trekken uit de Zuld-Mandsjoerij- sche spoorwegzone. Deze verplichting is door de Japansche regeering aanvaard en vastge legd in het besluit van 30 September. Nog verklaarde Sir John Simon, dat, zoo lang de Volkenbondsraad nog nuttigen .ar beid zou kunnen doen, de Engelsche regee ring geen houding zal bepalen, welke den schyn zou kunnen dragen van veroordeellng van een der partyen. Sedert Japan de Rus sische rechten In Mandsjoerye overgenomen heeft, zijn er steeds onopgeloste kwesties ge weest tusschen China en Japan. De moei lijkheden waren begonnen, toen Japan ge bruik is gaan maken van zyn ontwyfelbaar vaststaand recht om de troepen In de spoor wegzone vooruit te schuiven. Deze bezettings- gordel Is door Chlneesche troepen doorbro ken. De toestand is ernstig geworden, toen Japansche strijdkrachten waren doorgedron gen op gebied, dat zonder twyfel Chlneesch was. Volgens de meening van Sir John Si mon is het niet Juist, wanneer Japan ont ruiming weigert, tot China zyn eischen zal hebben Ingewllllgd. Het uitzenden van een commissie mag geen rede zyn om de ontruiming te vertragen. Japan heeft nooit zyn toezegging ingetrok ken om tijn troepen terug te trekken, zoodra dit kan geschieden met handhaving van de orde. Gisteren hebben Katholieke Vlaamsche studenten van de Leuvensche Unlveraltelt konlng Albert, by een bezoek aan de school -Weg met den konlng”, „Lang leve de Vlaamsche betuigde de minister van Binnenlandsche Zaken zyn diepen spyt over de bloedige ge beurtenis. De afgevaardigden der regeertngs- party, die zich ter bescherming an de mi nisters voor de mlnistersha*ik hadden opge steld. werden door de communisten aan gevallen. Een communistische afgevaardigde werd ten slotte uit de zaal verwyderd. Bo vendien worden hem voor een maand de presentiegelden ontzegd. De meerderheids partijen besloten nog hedenavond een par lementaire commissie van onderz-»k naar Freiwaldau te sturen. Na het einde van de geheime raadszitting van gisteren heerschte in raadskringen een optimistische stemming. Men hoopt zelfs de onderhandelingen Vrijdag ten einae te kun nen brengen. De raad heeft een aanvullend ontwerp-besluit uitgewerkt, dat den in con flict zynde staten ter aanvaarding zal worden voorgelegd. Het Chlneesche memorandum wordt voor- loop’g op zy gezet, ten einde den Chineeschen vertegenwoordigers de gelegenheid te geven zonder gebonden te zyn aan hun tot dus- gedane verklaringen, de nieuwe re- De invoering eener Fransche invoerbe- lastlng ad 15 pet, voor waren uit landen met lage valuta, kan worden verwacht als maat regel tegen de Engelsche douane-polltlek. Een ander wetsvoorstel, dat voorziet in een algewieene verhooglng van den Invoer op en producten, zal worden ingediend handelsbalans en de be scherming der arbeiders des lands, anders niets. Met het oog op het aantal Ingeschreven verzocht Laval voortzetting der discussies over de interpellaties op Donder dagmiddag. Aldus werd besloten. Naar de „Oeuvre” meldt, heeft de radicale Kamerfractie besloten, by de elndstemm ng na de debatten over de buitenlandsche politiek der regeering zich van stemming te onthouden. Herriot zal evenwel verklaren, dat de radicalen de regeering n et willen hinderen by de aanstaande buitenlandsch-politieke besprekingen. In antwoord soc.) de doel hadden het herstel van het evenwicht der gaan, maar de te wachten straf had zijn avontuuriyken geest eer aangetrokken dan afgesclirlkt: een verbanning naar een vreemd land, de invloed van een onbekend klimaat, gevaarlijk wedden en wagen ont beringen van a’lerlei aard, misschien we. gevechten en avonturen, gelyk die van den graaf Raousset Boulbon. Amerika of Australië had hem als zyn toe- koms'lg vaderland voor oogen gezweefd. Hy had 'gevoeld, dot hij niet meer zonder wal ging in Iwt Parische leven kon tcrugkee- ren. hetwelk hy in al zijn hooftan en diep ten kende, dat geen geheim en aar:uui geen bekoorlijkheid meer voor hem b zat. Zonder onverwachte, noodlottige onlkrooplug hy er misschien nog midden in zyn. latïgt, aldus Frick, van de nat. soc een princlpieele verandering van standpunt. In dien de nat.-soc. voor het Centrum in aan merking zouden willen komen voor een coa litie. Daarop kan het Centrum lang wach ten. verklaart Frlck. Niet de nat.-soc. moe ten hun standpunt veranderen, doch het Centrum. Er is haast by. Thans is het nog tyd dat het Centrum zich kan bezinnen. Over enkele weken en maanden is het te laat. die zou maar geblaseerd, onverzadigd, een diep-m- neriyke onbevredigde, die van nature tot ie verheveners geschapen, op den bodem zijner ziel de behoefte gevoelt, door een nieuw leven de verloren achting voor zich zelvei. te h.rwinnen. Hy wilde nochtans de-en vaak gewensch- ten ommekeer aan zyn eigen *11, aan zUn eigen initiatief te danken hebben. Uit eigun kracht wilde hy zich opheffen uit t omeras, gelijk hü zich uit eigen beweging daarin ge stort had. Toen hy nu plotseling begreep, weer onder den wil zyns vaders te staan, die hem steeds een zwaar en lastig juk ge weest was, or d ■"■vond hy een kreg Ughekt een gevoel van oproerigheid, d.ë het berouw van de eerste uren gehe-’i en al met zico meesleurden. (Wordt vervolgd)- voor- streng te contingenteeren. Hlerby heeft zy allereerst het oog gericht op de Nederlandsche bloe men. Poolsche eieren, Belgisch gevogelte, zoomede Belgische eieren. Voor de Fransche Industrie zullen even eens uitgebeelde beschermingsmaatregelen worden genomen. Vrydag zal een ministertaad worden ge houden, ten einde den toestand te bespre ken. De regeering is vast besloten zich door geenerlei protesten van haar voornemen te laten afbrengen den ter bescherming van dë binnenlandsche industrie Ingeslagen weg verder te vervolgen. Fransche Kamer verklaarde, in op vragen van Bergery (rad - Rollln, de minister van handel, dat onderhandelingen met de Sovet ten De Australische regeering Is tn het Huis van Afgevaardigden met 37 tegen 32 stemmen verslagen. De nederlaag der regeering volgde op een debat over een kwestie, waarby de Integri teit van den minister van financiën van het gemeenebest. Theodore, in twyfel werd ge trokken. Er werd een motie tot verdaging in gediend, waarin de benoeming werd gevraagd van een commissie, om een onderzoek In te stellen naar de tegen Theodore Ingebrachte beschuldigingen. De stemming over deze motie leidde tot de nederlaag der regeering. Theodore zou van politieke voorkeur hebben biyk gegeven by de toekenning van werkloo zen -ondersteuning. Dit votum zal waarschynlUk tot resultaat hebben dat de lang verwachte algemeene verkiezingen in Januari zullen plaats hebben VRIJDAG 27 NOVEMBER j93t HUIZEN, 1875 M. Algemeen Program» ma, verzorgd door de N.C.R.V7 8.0» Schriftlezing 8.15—9.45 Gramofoónpl. 10.30 Ziekendienst 11.00 GramofoonpL 12.1512.30 GramofoonpL 12.30 Con cert. G. Strasbourg, bas-bariton, H. Hsrmvna viool, H. v. d. Horst Jr., cello en Mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode, piano j.oó GramofoonpL 3.00 Concert door het „Hendriks Trio" (viool, cello, piano) 4-3o4.45 GramofoonpL 5.00 Orgel concert door W. de Vries 6.00 Causerie 6.30 Radio-dokter 7.45 GramofoonpL 8.00 Concert N.C.R.V.-Symphonie-orkeet o. 1. v. F. Schuurman. O.a. nde Symphonie G-dur, Haydn 9.009.30 Causerie over Venezuela en Curacao. Na afloopVat Dias en tot 11.30 GramofoonpL HfLVERSUM, 298 M. 6.457.00 730—7-45 Gymnastiek 8.00 Piano recital Joh. Jong (microioonlooze vleugel) 8 30 Gramofoonplaten 10.30 Concert VARA-septet en Gramofcotrpl. 12.00 2.00 Concert Omrcep-orkest o. 1. v. N. Treep 2.00 J. Vriend* Valkenjacht (Voor scholen) a.30 GramofoonpL 3.004.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 4.00 Piano- orecital Joh. Jong (microfoonlooze vleugel) 5.15 Cc eert VARA-orkest 6.15 Ver volg concei t 7 158 00 Slot concert ll. 0012.00 GramofoonpL DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgei», wijding 11.05 Lezing 12.20 Concert. R. Amy, sopraan, H. Cameron, bariton en Ch. Prector, piano 1.00 Orgelconcert door 4.05 Voorlezen uit „Ée 4 5O Moschetto ne zijn orkest 5.35 Kinderuur 6,30 ■lederen uit Wales 7’0. 7-30 en Lezingen 8.ao Operette van Cynll Scott 9-55 „001401-ine great Detective", radio-klucht van Edward Lewis 10.20 BBC Licht-orkest o. L v. B. Walton pour une infante Dansmuziek door de Savoy Hotel Orpheans. PARIJS „RADIO-PARIS", 1735 M. 8.05, 12.50, 1.25 GramofoonpL 9.05 Con cert. O.a. Kreutzeronate, Beethoven 9.50 Liedreen. O.a. Feldeinsamkeit, Brahms. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.30 en 11.20 GramofoonpL 12.251.50 Orkest concert 4.205.20 Concert. Sted. Orkest van Wiesbaden 7.35 „Vom Hundersten ins Tausendste”, vroohjk orkestprogramma m. tn. v. Gustav Jacoby. Hierna tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1153 M. 12.051.20 Strijkorkestconcert uit Hotel Angleterre 2.004.00 Blaasorkestconcert 7.20—8.00 „Gudernes generalforsamling", hoorspel in 1 acte van Erhesto 8.00 Werken van N. W. Gade door Solisten. O.a. Strijkkwintet e-moll, op. 8 9.0510.05 Internationale Ontwa- peningsoenferentie te Parijs. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M. 5.20 Orkestconcert 6.20 24 Préludes voor piano, Chopin 6.50 GramofoonpL 8.ao Orkestconcert o. 1. v. J. Kumps. O-a. Scenes pittoresques, Meassnet. 338 M. 5.20 Orkest concert 6.50 Dansmuziek 8.20 „Het évrouwtje van Stavoren", operette vanMarcel Poot. ROME. 441 M. 8.20 Operette „Clo- Clo", van Fr. Léhar. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Uit New-York „Worueber man in Amerika spricht" 7.35 „Buschiade” in woord en toon. Muziek van Karl Scula 8.50 „Das Buch Tobias”, zangspel van H. Mostar 9.45 Concert door de kapel Eysoldt lo.ao—ii.ao Dansmuziek. Naar aanleiding van de Asta-verkiezingen heeft Adolf Hitler gisteren een redevoering gehouden in, een vergadering. die belegd Aëas door den natlonaal-socialistlschen stu denten bond. In zyn redevoering, die twee uren duurde, schilderde Hitler de doeleinden van het nationaal-socialisme en verklaarde daarby o. a.: Zoolang de vraag Marxisme of natlonaal- aoclalisme niet beantwoord is, kan Duitsch- krachtfactor zich in de wereld gelden. Eerst moet het volk tot eenheid komen, voordat een iets uitrichten kan. Het natlo- schept een nieuw volk en Hy, spr., vergenoegt rich er niet mede met andere partyen samen aan de vorming van het Dultsche lot deel te nemen of een regeering te vormen. Want de N. 8. D. A. P. strijdt om de ziel van ons volk. Het natlonaal-soclallsme kan zich nooit verzoenen met die andere op vattingen. Er zal eerst dan rust komen, wanneer het natlonaal-soclallsme den an deren partyen ook aen laatsten man zal hebben ontrukt. Reeds wekenlang werd uitgezien naar het debat in de Fransche Kamer over de buitenlandsche politiek, door Frankrijk ge voerd. By dit debat toch werden belangrijke verklaringen van Laval verwacht over een nieuwe regeling betreffende de herstel- kwestle, welke een uitvloeisel zou zyn van «le besprekingen met president Hoover. En thans Is d!t lang verwachte debat reeds ruim een week aan den gang, zonder ook maar eenige spanning teweeg te kunner. brengen. In de Fransche Kamer zelf be staat ternauwernood belangstelling voor de besprekingen, welke geen breedvoerige publicaties waard zyn. En alsof dit nog niet voldoende was, heb ben de radicaal-soclallsten onder leiding van Herriot besloten, rich by de eindstem ming over de buitenlandsche politiek der regeering van stemming te onthouden. Door deze verklaring gaat de beteekenls van het debat geheel verloren. Daarby komt nog, dat de verheoging der Fransche spoorwegtarieven voorloop g nog niet Inge voerd zal worden, waarmede een steen des aam too te voor de oppositie is weggenomen Die verhooglng komt nu waarschijnlijk we! later aan de orde, maar daarmede heeft Laval tyd gewonnen, daar de oppositie door dit besluit voorloopig aan banden is ge legd. De groote redevoering van Laval wordt nu vandaag of morgen verwacht. Doch na het besluit van de radlcaal-sociaiisten, die. vol gens hun verklaring, de regeering niet wil len hinderen by het voeren der buitenland sche politiek, Is de taak van den Franschen minister-president zeer vereenvoudigd. Dat ia niet het geval by de verhouding tusschen de Dultsche Centrum-party en de natlonsal-soclallsten. Het Centrum had verklaard, dat voor een coalitie de natio- naal-socalisten van koers moeten veran deren, doch namens de nazi's Is dr. Frlck nu komen verklaren, dat de koerswyzlglng zich by het Centrum moet voltrekken. En et Is. volgens hem, zelfs haast by de zaak, daar de verkiezingen voor een Duitschen rijkspresldent en voor de Prulslschen Land dag het volgend Jaar een definitieve oplos sing zullen brengen. Hce beslissend deze uitspraak van Frlck ook tnoge lulden, het Centrum zal, naar het zich laat aanzien, vooralsnog de eischen v*n Hitler's party niet inwUllgen en zeker niet na wat gisteren by huiszoekingen in Hessen is gebleken, waar, volgens de eerste „berichten, allerlei manifesten zijn gevonden, welke de nazi's uit hadden willen vaardigen, indien zy de macht In handen hadden kun nen krijgen. heb maar dit en dat meegepakt, wat achte loos in dezen en genen hoek lag. Het zal my ook gemakkeiyk vallen, den voorraad te ver nieuwen, als u met dezen ten einde is. O, Leblhan, je hebt my daar schat: et, gebracht, waarmee men nooit „ten einde Is, verzekerde Guillaume verheugd, terwyi hij twee dikke deelen van Molière uit de kist haaide. Des te beter, zóó Is het ook veel ge- makkeiyker. hernam Leblhan met zyn fer- tnen, harteiyken lach. En nu, ouwe jongen, zei Guillaume byna vergenoegd, toen hij zyne boeken ge borgen had en nu, ouwe jongen, behoef je my nog enkel sigaren te verschaffen; dan zou Ik werkeiyk niets meer kunnen prakki- aeeren, wat my nog tot een aangenamen avond ontbrak. Ik meende, zooals gewooniyk, nog een goeden voorraad In mijn valies te hebben, doch de arme Rouillé heeft ze dit maal vergeten. Myn overhaast vertrek >4it Parijs en zyn op staanden voet gegeven ont slag. dat er het eerste gevolg van was. heeft hem zóó bedroefd en in de war gebracht, dat hy het belangrijkste vergat. Hy was overigen* een model kamerdienaar.... Maar vertel my eens, Leblhan, waar kan ik in deze negerij sigaren bekomen? Eerst in Plancoët. antwoordde de matroos en ook dAAr zyn ze nu Juist niet van ce allerbeste kwaliteit. t Komt er niet op aan. Laat er voor my wat halen. En Guillaume stak de hand In zyn zak, om hem geld te geven, doch By Targoel iRoemepië) zyn twee goederentreinen op elkaar geloopen. Twaalf personen, allen behoorende tot het spoor wegpersoneel, werden zwaar gewond. ■ri. de volgende drie weken eiken dag de kostelijke Quaker spijzen. U zult zien hoeveel krachtiger en flinker C. H. Trevor 1.50 GramofoonpL Voor scholen 4.05 Voorlezen uit Kc o p man van Venetië" ne zijn orkest 5.35 Berichten 6.50 Liederen uit Wales met Harpbegeleiding 7.10, 7.30 en 7.50 1 .Janet and Fehx\ yrill Scott 9.55 „Borzoi-The great ~9t 1 *~9 T -- c réuiu-Kiuini van n BBC Licht-orkest o. L O'Donnell. O.a. Pavane défunte 11.2012.20 >y Hotel Orpt PARIJS „RADIO

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2