N oorderkwartier Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Het museum der verschrikking te Rome HET KAN niet anders of iedereen moet een liefhebber van King Pepermunt worden. In het eenvoudige King- tablet komen tezamen de uitkomsten der me dische wetenschap van eeuwen her, de zorg vuldige selectie van het edele natuurproduct en een fabricage, die op zichzelf een voorbeeld is van hygiëne en nauw gezetheid. Autob usdienst FAILLISSEMENTEN 8. r. o. WESTWOUD K de Beer, Amsterdam, Hier begint het I Wybert J Na rondvraag sluiting. Kr Is herstel yan vertrouwen noodlg; dan In JDe Roskam” te Hoorn werd gisteren de Najaarsvergadering gehouden van boven genoemde vereeniging. PROVINCIAAL NIEUWS al* Naast X niet van uitkeeringen Inderdaad kan het Crtmlneele Museum, dat onlangs te Rome plechtig is geopend door' be ats d. Graaf aansluiting Rome. meening, dat. als de steunt, het ook ge- hoe verschrikkelijk en veelzijdig kan zijn. Hier In dit museum ontdekt wat de misdaad is, hoe zij kan maar uit de provincle-kas. De voorzitter sluit de discussie, welke spr. ter overweging aanbeveelt aan de Wegen commissie. De heer G. Nobel deed vervolgens de vol gende mededeelingen namens de naar aan 25 November opgegeven door A Co. N. V. (Aid. Handeisinformatie*) ..He. vriend! Wat ben JU daar aan het doen?” „I-lk ben den geheelen tüd al b-b-beidg om dezen muur over te klimmen." (Aussie) St. VincenUus- vereeniging Maandag as. zal bovengenoemde vereeniging bij den hoofd- raad worden Ingelljfd. igriJk ver. grc I bai 36 ger 1 llru U we( vra Ha; VOO bes wai geli WÜI E wet Zgt exti k kla; dite in •wet E hef bet dek 0 Vrli ter de S nen kan doo ver E ten van E E keh stul oon en VOO E eini hoe bou S als rlnj VOO ten D D ove: ken mei kan doei 0 mee het besl wat D het Wai litle pra< tuin mot D RE! Van supi mot dan De scha baal koen D best soor heei tuin den (Ru D gen com Di een gen tere- best ache dus gen de I M tubs gebe aan mini waa nem Ni het aam D< ring die de BI heer inrk op inhc M ztjn Bi KRI mijn kost oplc een Vooi aami geer vind sprei D( Ujde intei het Dt natli het geer land bedr D< F.) de 1 Nedi .Gemeenteraad Naar wü vernemen zal Vrijdag een openbare raadsvergadering war den gehouden. Be Vkiesche brug te Alkmaar 3. Ten aanzien van het maken van een brug over het Groot Noordhollandsch kanaal te Alkmaar in de plaats van de Friesche brug acht de Commissie het algemeen ge wenscht, dat deze Noordelijker wordt ge maakt. ter hoogte van de Hoomscne vaart, waarlangs een weg zeer gewenscht Is, mede in verband met de plannen tot verbetering van de vaart. Wanneer de brug op genoemde plaats komt, wordjtde inrit in de stad goed en voor het doorgaand verkeer kan de kanaalkade di rect worden gebruikt. Het groote wegenplan kan goed op deze brug aansluiten, zoowel van uit Schenner Omval naar Alkmaar ter hoogte van het Vic- toriabeeld als langs de Hoomsche Vaart en het kanaal. 3e. Het trace voor den weg OmvalHuy- gendijk acht zij zeer goed te maken langs het aldaar te maken kanaal; deze weg geeft aansluiting op den weg naar het Zuiden langs het Groot Noordhollandsch kanaal en naar het Noorden op den weg langs het ka naal naar Oudkarspel. Het idee om door het noordelijk deel van Sehermeer te gaan, wordt algemeen goedgevonden. prijsdaling; overal, gaan en verwacht De wegen in de Sehermeer 4e. De Commissie bracht ook bezoek aan Grootschermer. Graft en De RUp. De weg door deze plaatsen naar Alkmaar, door de Sehermeer, is een slechte weg voor het door gaand verkeer en is door de dorpen niet goed te maken, hoe gewenscht het ook is, dat er verbetering komt. Sehermeer heeft voor deze dorpen een belangrijk stuk weg in orde tc houden, wat volgens de Commissie in aan merking zou komen om te worden opgenomen in het tertiaire wegenplan. Se. De Commissie heeft ook een bezoek ge bracht aan Oudkarspel om zich te overtuigen of de zg. Spoorstraat voor primairen weg Is te bestemmen. Gezien ’t geheele plan wegverbetering en kanalisatie sluit onze Commissie zich aan bij het Provinciale plan, dat zij beter vindt dan de Spoorstraat voor primairen weg te be stemmen, waaraan verschillende bezwaren zijn verbonden. men eerst zijn, komt men plotseling te staan tegenover de wreede, gruwelijke werkelijkheid van de misdaad. Er is een geheele collectie snüwerktulgen, groote en kleine, mooie en leelUke. Temidden hiervan is een dolk; op het lemmet hiervan staat te lezen: „Dat mün wonde doodelijk zü”. Elegante stokken verbergen flikkerende degens of zijn handig gecamoufleerde schiet werktuigen. Aan elk dier moordwerktuigen kleeft bloed van een of meer menschen. Ieder dier zaken Is een gewichtig onderdeel geweest In een afschuwelijk treurspel. Men kan er brandkasten bewonderen en z.ien. hoe het misdadige genie deze open heeft weten te krijgen. Hier omheen liggen de voorwerpen, die hiertoe gediend, hebben in den strijd vand en dief tegen sloten en staal. Valsche sleutels, cirkelzagen, electrische en gewone boren, oxygeentoestellen. Het valsche hazardspel is vertegenwoordigd door een verzameling van valsche speelwerk- tuteen. hier een roulette, die vehoo-zaamt aan d*n wil van den valsch-speler. daar de meer bekende valsche kaarten. Maar tevens opent zich voor den toeschouwer een andere wereld, de wereld van het valsche spel. Hoe veel verschillende voorwerpen, hoeveel vor men En daar Is dén de zaal van de vijf guil lotines". ZIJ zijn Ingezonden door verschlllen- <te Fai'asnsche provtn-tes- zjj gePOen alle op e'kander en zUn de uitvinding van den medicus Guilieton. die ergens In een hoek te lachen staat, als genoot hü van de ontzetting, die met lepe's vol van ons gezicht te scheppen is. Vijf guillotines, omlijst door een galg op twee voeten en geomeerd met beulszwaarden en messen, de kleerep van dm beul en oude nrenten. betrekking Wbbende op het einde van talrijke menschenlevens onder het me chanisch bewogen mes van de guillotine. Een echte gruwelkamer Is de;* zaal. Het belangrlikste voorwerp In deze zaal Is echter een kooi. Geen gewone kool, maar een soort harnas, bestaand.; uit ijzeren réepen. Alfredo Rocco, den bekenden Minister van Justitie, een Museum der Verschrikking ge noemd worden. Op uitnoodiglng van voormelden Minister hebben Gterechtelijke autoriteiten uit geheel Italië allerlei voorwerpen gezonden en is men er in geslaagd een collectie bijeen te brengen, die heel moeilijk elders zal kunnen worden gevonden. Deze collectie beschrijft de misdaad In angstwekkende, maar wreede gevoellooze dui- delUkheid. Alle voorwerpen op een of andere wijze verbonden met alle vormen van mis daad zijn hier uitgestald. De verzameling fotografiën. betrekking hebbende op bekende moorden, behoort tot één der verschrikkingen in dit museum. Nooit heeft men vermoedt, de moord Uitgesproken 23 November: J. O. Martens, handelsrelzlger, Den Haag, Van Zeggelenioan 313. R.c. Mr. A. B. Bom- mezün. Cur. Mr. H. Th. Kwast, Den Haag. J. H. W. Rolvlnk, werkman. Den Haag, Drebbelstraat 58. R.c. Mr. G. Scholten. Our. Mr. C. C. Dicker Caarten, Den Haag. J H. C. Staubesand, winkelier, Den Haag. Vaillantlaan 244. R.c. Mr. F. J. A. Hijlnk. Cur. Mr. J. M. W. Maussen, Den Haag. A. P. Rombouts, weduwe van A. de Voogd, modiste, Den Haag, Rü*wük*cheplein 15. R.c. Mr. O. H. B. van den Boon. Cur. Mr. A. J. E. Roest Crollius, Den Haag. J. H. de Groot, Den Hgag, Muzenstraat 1L R.c. Mr. J. C. v. d. Burcht van Llchtenbergh. Cur. Mr. C. H. Bruün, Den Haag. G. H. Jautze, Den Haag, Kapelplein 10. R.c. Mr. H. W. E. Klomp. Cur. Mr. H. vaa Wijk, Den Haag. J. de Visser, koopman, Den Haag, Ternoot- straat 102. R.c. Jhr. Mr. Th. V. C. Caikoeu. Cur. Mr. J. J. de Graaf, Den Haag. A J. Penning* Azn„ bloembollenkweeker, Noordwijkerhout, Huis ter Lugt. Rc. Mr. A. N. Kuhn. Cur. Mr. C. J. Goudsmlt, Leiden. J. P. Kooman, Benthuizen, Hoogeveen- tcheweg 82. R.c. Mr. J. H. van Laer. Our. Mr. A. de Gidts, Den Haag. 25 November: J. L. Hoogendijk, koopman. Amsterdam. Karnstraat 11. R.c. Mr. A. M. Baron V. Tuyll V. Serooskerken. Cur. Mr. A. J. C. Levenkamp, Amsterdam, Keizersgracht 518. Vernietigd na gedaan verzet: 25 Nov.: F. J. H. van Ooy, Amsterdam. Van Woustraat 203. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 23 Nov.; J. G. Andrlesse, Amsterdam. Da niël Stalpertstraat 31. 25 Nov.: J. de Klerk. Amsterdam. Kanalencommissie. Deze Commissie heeft In hare mededee lingen In de laatste jaren geijverd voor de tot standkomlng van de Kanalen Alkmaar OudkarspelKolhora Kolhora—Schagen Stolpen AlkmaarAvenhom. Lutjeschardam. MedembllkHoorn. Evenals op de vorige vergadering valt ook nu weer een belangrijke voortgang van de plannen te oonstateeren. Voor het kanaal Ko.hom—Schagen—Stol pen is reeds het grootste deel der gronden voor het maken van het Kanaal en den pri mairen weg daar langs In handen der Pro vincie en zal spoedig afdoening volgen. Voor bet Kanaal AlkmaarOudkarspelKolhorn is het overleg te Noord-Scharwoude, voor den sluisbouw In een zeer vergevorderd stadium, zoodat binnen korten tüd de werken aldaar kunnen worden ultgevoe-d. Te Rustenburg zijn de onderhandellngen met belanghebbenden in vollen gang en bin nenkort beëindigd, zoodat ook daar het zeer belangrüke werk voor de doorvaart en gelijk- legging met Schermerboezem kan worden uitgevoerd, wat een zeer groote verbetering zal zijn. De Commissie ziet deze werken met vol komen instemming uitvoeren en verbindt/ daaraan de conclusie, dat door de werken te Rustenburg en opruiming sluls-zeswlelen. de vaart naar OudendUk en verder veel verbe terd wordt en hoopt, dat In de toekomst de doorvaart naar Lutjeschardam ook - keljjkt zal worden, waardoor een bel kanaal dwars door Noord-Holland wol kregen. Zü hoopt, dat ook het kanaal Medembllk— gunstiger krijgen. t korten tijd Voorkom I Gorgel droog acclamatie benoemd In de commissie tot onderzoek van de rekening 1931 en de be groeting 1932. Hoorn in de toekomst geleidelijk kansen op tot standkomlng w De Commissie ontving voor het verzoek van het Bestuur om nog eens na te gaan, hoe de rentabiliteit van de kanalen in West-Frieslan i nu zal zijn, waar, bij statistisch kan worden vastgesteld, hoe in de laatste 10 jaren hef autoverkeer en het scheepvaartverkeer zikh hebben ontwikkeld in Noord-Holland. De Commissie zal trachten dit onderzoek zoo goed mogeiUk in te stellen en hoopt daarover later rapport ’lit te brengen. U kunt gezonder en op gewekter worden door den fijnen smaak en de verfrlsschende eigen schappen van KINS EPERMUNT, tlngenteerirfgswetje wel eenige goede moge lijkheden. De heer Veenstra concludeert, dat de land bouw met inflatie niet veel geholpen is, als, zooals in Engeland, daarbü de prljaen der levensmiddelen slechts plm. 2 pet. stijgen. De heer Kaag heeft indertUd met zijn col lega Polak op verzoek van den minister een onderzoek ingesteld naar het verschil tus- schen groothandel- en klelnhandelprjjzen waarbij spr. tot de conclusie kwam dat deze zich behoorlijk bü elkaar aanpassen. Toch zijn na dien tijden de groothandelprijzen 35 pet. gedaald; die van den kleinhandel slechts 6 pet. Prof. Kaag verwacht voor Engeland een stUging van grondstoffen met 30 pet. en daarbij slechts een verhooglng van den le vensstandaard met 5 pet. Een verhooglng van den levensstandaard gaat volgens spr. gepaard met verhooglng van den prijs der landbouwproducten. Ir de Vries, meent dat de Ned. Bank het niet In haar macht heeft den gouden standaard te handhaven, als de handelsbalans een ne gatief saldo krijgt. Prof. Kaag wijst er op. dat t passief van de handelsbalans wel grooter 1* dan vorig jaar, doch veel kleiner dan in 1920. Bpr. wüst ook op de betalingsbalans; we hebben groote vor deringen op andere landen; deze worden mo menteel geïnd in baar goud en goederen. Er is zooveel goud op de Ned. Bank en andere banken, dat men niet ongerust behoeft te zijn voor den gulden. Met het oog op den tüd sluit de voorzit ter de discussie, na nog een jvoord van dank aan Prof. Kaag. De heer G. Nobel, doet hierna mededeeling van het volgende: r Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben, gezien een gemeenschappelüken brief'van G. Ligthart, te Züdewlnd, en A Spoor en E. Spaans, beiden te Haren karspel, d.d. 3 Juli 1931, houdende verzoek de aan eerstgenoemden ondernemer ver leende vergunning tot het in werking hou den van een autobusdienst van Alkmaar naar Züdewlnd en terug over te dragen aan beide laatstgenoemde ondernemen, besloten de bü hun besluit van 29 Juni 1927, No. 8, aan G. Ligthart, te Züdewlnd, ver leende vergunning ut het in werking hou den van een autobusdienst van Alkmaar Züdewlnd en terug over te dragen A. Spoor »n -J. Spaans, t>eiden te Harenkarspel. allerfijnsten dolk, een boek een zaag, kruisbeeld een dolk, een kroon wordt veran- de-d in een kleine vllfm—berpe kling, een "r’iker wordt een mes, enz. Het Irdmkwekkcn-'ste -an de h'er h’’»en»eh’-aChte verrnmeline wordt gevormd door oude nrenten die Hlfstrsffen martellr- een en doodst-affen uitbeelden. Evenals de collectie fotocraflën behoort deze verzame ling eicenlifk tn een anart cabinet thuis, dat ’nnr het groote publiek niet te zien moest zün. Feltelifk mo»«t bet reboe’e '■oor het n-W’i.v c de fascist!—"-e den toegang te wassenen. Advies van de Wegenoommissie De Wegencommissie is zeer erkentelük voor de voorstellen van heeren Gedeputeerde Sta ten, goedgekeurd door de Provinciale Staten voor het aanvullend wegenplan, waardoor naast het bestaande wegenplan volgens de wegenbelastingwet voor een wegennet van niet minder dao 471 K.M. bijdragen uit de Provinciale middelen worden verleend. Het doet de Commissie genoegen, dat de Regeering dit plan ook heeft goedgekeurd en tevens instemming heeft betuigd aan de overdracht van wegen aan andere organisa ties dan waarbij zü thans in beheer zün. De Commissie plaatst zich op het stand punt, dat de Provinciale Staten een plan van doorgaand verkeer hebben ontworpen ter aanvulling van het primaire wegennet, om daardoor het verkeer over de geheele Provln- zal het geld de goederen weer op gaan zoe ken. Dan komt er ook een - - Spr. hoopt, dat het zoo zal gaan dit ook grootendeels. Spr. eindigt met den wensch, dat de starre en stoere rust, die spr. hier vond, mag blü- ven, om te komen tot meerdere welvaart, na de moeiiükheden van thans te hebben over wonnen (applaus). De voorzitter dankt den heer Kaag voor zijn goed gedocumenteerd jjetoog. De heer Kaag vraagt of de overheidslicha men niet behooren voort te gaan tot verla ging der hooge salarissen. Voorts vraagt spr. of de tüd niet is gekomen voor protectionis tische maatregelen. De heer Kaag meent, dat men pas in laat ste instant ié moet overgaan tot loonsverlaging om de koopkracht niet te verminderen. Bü verlaging moet men nooit verder gaan dan het strikt noodzakelüke; spr. beschouwt loonsverlaging als een noodzakelük kwaad. Spr. wüst voorts op de te dure levensmid delendistributie, daarin kan de landbouw medewerlten om verandering te brengen. Protectie zal prüstüglng tengevolge hebben, dat is dus al een argument om van den vrühandel een meer gepast gebruik te maken. Spr. is niet enthousiast voor actieve handels politiek of de z.g. vechttarleven; dan weet men niet, waar men blüft, hetgeen met pro tectie wel het geval is. Spr. ziet in het con- dle een menschelljk lichaam kunnen omslui ten. Deze kool diende tot enge verblüfplaats van een tot een langzamen dood veroordeel den rampzalige, waarin zoo iemand zich niet kon bewegen, noch met zün hoofd noch met zün armen en beenen. In deze verschrik- kelüke onbeweeglijkheid verbleef hü in dit martelwerktuig, dat ergens werd opgehangen aan een publiek gebouw, en wel zóólang, tot de laatste vonk leven in hem gedoofd was, overgegeven aan de smarten van honger en van dorst. De kooi, die hier in het Museum der Verschrikking te zien is, werd gevonden in de ruïnen van het kasteel Milazzo. Het doodshoofd bevindt zich nog in het hoofd einde dezer lugubere samenstelling van U^cren reepen. Ergens in een vitrine is het overige deel van het skelet te zien. Wellicht zal een maal het geheim van deze executie wordrn opgelost; men heeft n.L metalen knoopen bü de beenderen gevonden en deze knoopen. eenmaal behoord hebbende aan een uniform, dragen deze woorden: „Enniskilling 27" en .Covent Garden”. Een Engelschman dus? Welk verschrikkelük geheim verbergt deze kooi? Een andere eigenaardigheid valt te zien in de fotocraflën van tatoueeringen van gevan gen misdadigers. Uit de tatoueeringen is de neiging van lederen gevangene te zien. Er zün echter ook zeer curieuze onder. Zoo bü- voorbeeld is op den rug van een moordenaar de geheele scène van de executie van Lode- wijk XIV te zien. Tot welke excessen leidt het gevangenis leven! Onder de meer curieuze excessen riet men o.a. de nennevruchten v»n ’n beroemden misdadiger. Hij verpersoonlijkt het type -van misdadigers, dat verontschuldiging tracht te vinden voor zün misdrijf en dit op omslach tige en groteske wüze tot uitdrukking tracht te brengen. Er zün gevangenen, die hun leven beschre ven door middel van teekenlngen in aarde werk. Hoe de drang naar de vr’lheid dik wijls de geniaalste eedachten in den gevan gene kan dcen ontstaan. zl»n wil hier. Naal den. één voor één zorg’wldlg bijeengezocht en aangebracht in een stuk hout, vormen te Z"r2eJ?.„eSn ZaaT. Een Pl,D°’tcel verbergt een een cle zóó te verdeelen, dat op betrek- kelük korte afstanden goede ver keerswegen over de geheele Provincie zün. De tusschen dit wegennet liggende veel minder belangrüke wegen zullen door dit goede wegennet belangrük minder van 't verkeer lüden en minder kosten van onders, houd. Alle wegen op te nemen in het plan voor algemeene steunverleenlng van de Provincie zou tot gevolg hebben, dat de steden ook met evenveel recht alle straten vooi reke ning van de Provincie wenschten te brengen. Bü de beoordeellng van alle wegen voor lekening van de Provincie moet men reke ning houden met dc belangrijkheid van den weg voor het verkeer ten algemeenen nutte en niet voor het verkeer van in hoofdzaak belanghebbenden, die gaarne ontheven wen. schen te worden van het onderhoud. Bü de gewaardeerde medewerking van de Provincie voor het tertiaire wegenplan be staat nog wel de mogelükheld om voor be langrijk geachte stukken weg te pleiten voor opname in het wegenplan. En de Commissie zal gaarne hare medewerking verleenen. wanneer dergdljke belangrüke stukken weg voor opname in aanmerking komen, en zü hoopt daarbij op de medewerking van Gede puteerde Staten. Dit is het standpunt der Commissie tegeii- owr hen. die pleiten voor overname van alle wegen, wat niet te bereiken is. de mededeeling van dit standpunt heeft de Commissie nog enkele mededeelin gen -A le Zü zal gaarne zien, dat de Boe'telweg, als belangrük voor het doorgaand verkeer naar Wlerlngermeer, ook op het aanvullend wegenplan kan wo-den ,'eplaatez. Museum n’et --♦•id en verbieden aan nlet-vol- De trambaan SehagenWegnam 6e. Nu de voormalige trambaan Schagen Wognum eigendom der provincie is, acht de Commissie den tüd gekomen om maatregelen te overwegen voor het reven van eene be stemming aan de nu nutteloos liggende aar den baan. Aangezien het stuk WognumOpmeer voor primairen weg bestemd zal worden, gaat het advies der Commissie over het stuk Opmeer Barsingerhom Van dit gedeelte 1* het stuk Opmeer-Winkel zeer goed te bestemmen voor een goede verkeersweg, waartoe onze Comm. hoopt op de steun der Provincie. Het stuk Winkel—Weere zou zü eveneens gaarne tot weg bestemd zien. In verband met het kana lenplan AlkmaarOudkarspel Kolhora, is evenwel nog niet te zeggen tot waar deze weg zal kunnen worden aangelegd, omdat nog niet vaststaat, waar het kanaal tusschen Winkel en Weere zal worden aangelegd. De heer Vink ingenieur bü den Prov. Wa terstaat herinnert aan het Statenbesluit in zake subsidie voor 471 K.M. tertiaire wegen en noemt de verschillende voorwaarden, aan dat subsidie verbonden; dit tertiair* wegsn- plan is voor 5 jaar vastgesteld; daarna kau het herzien worden. Met de berekening van de aan diverse weg beheerders is reeds aange vangen. De heer de Veer (Schagen) beschouwt dit Statenbesluit meer een stap -in de goede richting, dan een algeheels oplossing. Ei moet 400 A 600 per KM. aan den weg ten koste gelegd worden; dit is nog al hoog. 6pr. vraagt zich af, hoe de concentratie in het wegbeheer geregeld moet worden en hoe de kosten moeten verdeeld worden. Het lükt spr., dat de landbouw een vaste bü- drage moet geven voor het gebruik, dat hü van de wegen maakt. Spr. zou graag willen, dat men het gebruik van de wegen vast omlünde, en vraagt de wegencommissie dit te onderzoeken. De heer Koster (Mldwoud) onderstreept het betoog van den heer De V^er en vraagt de wegencommissie meer het algemeen be lang der wegen in het oog té houden. De heer Stapel had als Voorzitter graag een omlünd voorstel van den heer De Veer verwacht. Inzake de concentratie van bet wegbeheer. Spr. kan niet zeggen, hoe het met de wegen moet gaan, die niet op het aanvullend tertiaire wegenplan voorkomen. De landbouw moet zooveel mogeUjk van het wegbeheer ontlast worden; we zün aldus spr. al een eind op dien weg. Er zal wel gelegenheid komen wegen over te doen, mear de vraag is op welke voorwaarden. De heer Kaay waarschuwt tegen alge- heele overdracht van de wegen aan de Pro vincie. Dat zou nog meerdere kosten met zich brengen voor de weggebruikers. De heer E. Govers vraagt of voor de ter. tialre wegen van het aanvullend wegenplan ook de bepaling geldt, dat ze voor doorgaand verkeer moeten kunnen dienst doen. De heer Ir. Vink wüst er op, dat het aan tal K. M. door de Staten is vastgesteld; de uitkeerlngen zün niet uit het wegenfonds, De huidige crisis en de gouden standaard. Hierover sprak prof. H. A. Kaag uit Til burg. Spr. heeft hier, in deze vergadering een stugge rust en zakelükheld geconstateerd, waarbü het bleek als dacht men niet aan crisis. Zoo moet het ook. Men moet door werken zonder eigen!ük aan de cr„si* te denken. Spr. wüst op het eigenaardige verschijn sel, dat er een crisis is bü een overvloed van levensbenoodigdheden. In de geschiedenis kwamen vrü geregeld dergelüke crisisperioden voor. Ook vielen er in de geschiedenis regelmatig conjunctuur- perioden te constateeren. Perioden van pessimisme en optlmAme volgden elkaar op, afgewisseld door perioden van rust. Eigenlük spreekt men steeds oMer malaise, en als er een hausse valt te con stateeren, aegt men: het gaat nog al, maar goed is het nog niet (gelach). Spr. neemt aan, dat op den huldigen slechten tüd wel weer een goede tüd zal vol gen. Sommige pessimisten voorspellen den on dergang van West-Europa en een opkomst van het Oosten. Daarom is het goed te wüzen op de historie, die leert dat na een malaise weer een hausse komt. Bpr. noemt de economische crisis, die In 1 begin van dit Jaar ontstond, een zelfde verschünsel als die van vroegere perioden; er kwam echter bü een vertrouwenscrisis, m verband waarmee spr. noemt de drie pro blemen: Rusland's Vüf-Jaren-plan, Dultsch- land’s Herstelbetalingen en het loslaten van den gouden standaard door Engeland. Rusland’s Vüf-Jaren-plan bracht eens deels crisis in den landbouw van andere landen andersdeels opleving van industrie; doordat Rusland geen credleten meer krügt. wordt het Vüf-Jaren-plan vertraagd. Als er geen cultureel belang aan vastzat, zou het goed zün Rusland niet uit te schakelen. Eind 1929 en begin 1930 werd het Rus sisch graan verkocht op onze markt tegen eiken prüs; een prüs, toen laag, doch welken mén thans hier nog graag zou maker. Hl:r- ult blükt, dat de Russen het verloop van de conjunctuur beter hebben voorzien dan wü. Spr. concludeert, dat we eerder bezwaar moesten maken tegen den cultureelen import dan tegen de goederen-lmport. Komende tot Dultschland’s Herstelbeta lingen herinnert spr. eraan, dat deze in Juli dit Jaar werd stopgezet. Duitschland leende meer dan het betalen moest. De po litieke schuld werd meer een oommercieele schuld. Door zün export te stimuleeren zal de Dultache handelsbalans dit Jaar een voor- deelig saldo opleveren van 3 rail Hoen Rüks- tnark; 2 Jaar geleden was er nog een na- deelig saldo. a Door toedoen van Hoover krügt Duitsch land nu 1 jaar uitstel van betaling. Frank- iük had daartegen bezwaar en wou de vor deringen op Duitschland verkoopen, over brengen op leeningen; de politieke schuld aan Frankrük omzetten in commercieel* schuld aan iedereen, die wil. Daarom verzette Frankrük zich tot het uiterste tegen het ver anderen van het karakter der onvoorwaar- delüke betalingen. Dultschland’s schuld is niet verontrustend; door de Inflatie na den oorlog is Duitschland en zün gemeenten schuldenvrü gemaakt: de Dultsche valuta verkeert in sterke positie. Economisch staat Duitschland er goed voor, wellicht beter dan andere landen; politiek echter niet. De Dultsche export is wel gestegen, doch de werkloosheid is daarbü niet verminderd, integendeel met nog 1 mlllloen gestegen. Komende tot Engeland loslaten van den gouden standaard, wüst spr. op de groote credleten door Engeland in het buitenland, os. Duitschland verleend. Engeland speelde de laatste eeuwen de rol van wereldbankier en genoot als zoodanig een onbeperkt ver trouwen. Als het in andere landen slecht werd, stroomde het deposito's en credleten naar Engeland. Maatschappijen met wereldreputatie had den saldi in Engeland, enz. enz. Engeland was deposltohoudster en crediet- geefster. Het vertrowwen in Engeland werd geschokt door de moeiiükheden der Dultsche Banken, de moeiiükheden van Engeland in zün Kolo niën en in eigen land. Salarisverlaging en bezuiniging op de grooting konden Engeland niet redden. Door Engeland's positie van vroeger bankier en wereldmarkt, ontstond en groeide er onrust over de geheele wereld, toen En geland zün gouden standaard losliet. Enge land heeft pas vüf Jaar den gouden standaard, evenals Nederland. Men heeft gezegd, dat de daling van het Pond met 25 pet. zou worden een loondaling van 25 pet. Dat is niet zoo, want voor zün loon ontvangt de Engelsche arbeider niet minder goederen. Als de waardevermindering van het pond op 25 i 30 pet. wordt gehandhaafd, wordt het voor den Engelschen arbeider iets duur- der, daar de levensstandaard 4 4 5 pet. ging stügen. Spr. verwacht, dat Engeland weer zal te- rugkeeren tot den gouden standaard op de ouden basis van 100 pet. De gevolgen y<qpr ons land waren, dat ver schillenden verliefen leden in ponden sterlings; zoo leed de Ned. Bank ongeveer twintig mil- lioen gulden verlies. De goudvoorraad van de Ned. Bank is echter zóó sterk, dat de gouden standaard hier heel goed gehandhaafd kan worden, het geen de Ned. Bank verklaard heeft te willen. Men behoeft dus voor den gulden en het bankbiljet niet te vree zen. Men zegt wel eens, dat de gouden standaard de waardevastheid van den gulden waarborgt. Spr. ontkent dit; de waardevastheid van den gulden houdt verband met wat men ervoor kan krügen. Het houdt verband met het wereldprüs- nlveau. Bü daling van het prijsniveau en bij stüging van de waarde van den gulden zou spr. niet aarzelen te adviseeren: laat den gouden standaard los. In verband met de hypothecaire schulden lasten, zou spr. 't immoreel vinden den gou den standaard te handhaven. Het is moeilük, de waarde-eenheid con stant te houden. Spr. vraagt: is er kans op een stüging "an het wereldprijsnlveau? En spr. antwoordt hierop bevestigend; doch daarvoor is noodlg, dat het vertrouwen in het geld niet wordt verbroken. De geldaan- wezlgheid in ons land is momenteel büzon- der groot. Men pot maar raak; *oms uit vrees voor het communisme. Het lükt spr. over bodig uit vrees voor het communisme geld te potten. De voorzitter, de heer J. Best, opende met een woord van welkom speciaal tot den heer Vink, Ingenieur van den Prov. Waterstaat. Bpr. wees op het feit, dat sedert de laatste algemeene vergadering de vereeniging 60 Jaar heeft bestaan. Zeer veel is door de vereeniging in dien tüd gedaan voor de belangen van den land bouw. De aanstelling van landbouw-, tuin bouw-, zuivel- en veeteeltconsulenten is bevorderd; Hollands Noorderkwartier is baanbreker geweest voor landbouwonderwüs, bemestlngsproeven, zaaizaadverbetering. fok- vereeniglngen, verbeteringen in de zuivelbe reiding, enz. enztal van zaken waarvan velen hebben geprofiteerd. Nochtans beleeft de landbouw thans bui tengewoon moeilüke tijden door de geweldige daling van de conjunctuur. De oorzaken daarvan zün van Internationalen aard. Deze tüd dwingt den mensch om over de grenzen van zün eigen land heen te zien. De econo- sche malaise toont ons zonneklaar, dat ieder land en ieder volk een deel is van het we- reldgeheel. Dat wil zeggen, dat ieder volk met de internationale problemen te maken heeft. De naweeën van den oorlog, de gewel dige schuldenlast op de volkeren en de be lemmeringen ta het wereldverkeer zün voor land- en tuinbouw noodlottig. De belangen van den land- en tuinbouw worden in ons land behartigd door de drie centrale landbouworganisaties Hollands Noorderkwartier is hiervoor ook bü het Kon Nederlandsch Landbouw Comité aangesloten Het urgentte-program van deze 3 centrale landbouworganisaties is bekend. Spr. behoeft daar du* niet op te wüzen. Niettemin blijft er voor Noorderkwartier ook nog een werkprogram in zün gebied en voor het dienen van de belangen van dit ge west doet spr. een beroep op aller medewer king. Hiermede opende spr. de vergadering. (Applaus). De secretaris, de heer G Nobel, las ver- voigens de uitvoerige notulen voor, welke onder dank conform werden vastgesteld. De voorzitter heette vervolgens Prof. H. Kaag welkom, die Inmiddels ter vergadering was gekomen. Medegedeeld werd, dat het bestuur zich gewend heeft tot het Koninklijk Ned. Land- bouwcomlté over het besluit van de Eerste Afdeelinc van dat comité, om steun aan de N. V. Thermo Chemische fabrieken te ver leenen. Uit het ontvangen antwoord blijkt, dat het niet de bedoeling is geweest om kleine destructors, welke voor veerijke ge bieden ongetwijfeld op hun plaats zün. tegen te werken, omdat men van meening is, dat "beide vormen van destructie reden van be staan hebben en dat steun aan de N T. F heel goed zou kunnen samengaan met het propogeeren voor de locale Inrichtingen voor de daarvoor geschikte gebieden. T.o.v. deze laatste Is tot nog toe geen steun van het comité ingeroenen. Het argu ment van actie van het Kon. Ned. Landbouw- comlté ten gunste van de N. T F. was gele gen in het feit, dat deze N. V. ook de vee- arme gebieden bedient. Hetbestuur is Van, Regeering de N. T. F. wenseht Is kleine destructoren te steunen Voorts werd medegedeeld, dat het bestuur medewerking hoopt te verleenen om de Ba- eoncontróle te bevorderen, welke voor onze provincie ongetwüteld van belang Is. Benoemd Is een commissie van onderzoek naar het prijsverschil van de producten tus schen producent en consument; hierin heb ben zitting de heeren C. Nobel, J. SUp en K. Koster. De centrale proefveldencommissie is thans samengesteld als volgt: drie vertegenwoor diger* van de H. M. V. L, waarvan één lid van „Noorderkwartier” 1* gekozen, twee ver tegenwoordigers van den L. T. B., twee vertegenwoordigers van den C. B. T. B Het bestuur betreurt, dat de vereeniging nlet-officieel in deze commissie vertegen woordigd is, wat het niet goed kan vinden. Deze mededeelingen werden voor kennis geving aangenomen. De heer Veenstra, Landbouwconsulent, deed vervolgens eenige mededeelingen Inzake bemestlngsproeven op verschillende proef velden. Dr. L. T Schey. Zuivelconsulent, wüst op de noodzakelijkheid van goed drinkwater voor het vee; met voorbeelden illustreert spr. dat. wanneer men hier niet voor gezorgd heeft, er groote nadeelen voor den veehouder kunnen ontstaan. Ir. De Vries, veeteeltconsulent, doet eenige mededeelingen over het vee voed er bureau: betreffende de mengvoederfabricatle acht spr. meer contact tusschen het veevoeder- bureau en de inkoopcoöperaties gewenscht; reeds is er met de melkveehouders rond Am sterdam meer contact gekomen; er zün in t geheel reeds 13 coöperatieve inkoopver- eenlglngen, die aan mengvoederfabricage doen. Ook aan helder drinkwater zal het veevoederbureau zün aandacht schenken. De heer H K. Koster wijst op het groot belang van goed bedrüfswater op de boer derijen. Spr. vraagt den voorzitter als lid van Prov. Staten zün invloed aan te wenden om ook niet rendabele gebieden van goed bedrüfswater te voorzien. De voorzitter wijst er op, dat er reeds in die richting iets gedaan is en spr. zal er zün aandacht aan schenken. Spr. twüfelt er niet aan, of alle gemeente besturen in Noord-Holland zullen adhaesle betuigen aan het adres van de gemeente □- pendam aan Prov. Staten om van niet-rendabele gebied Een uitgebreide discussie ontstond naar aanleiding van dit punt, waarbü bleek, dat de medewerking van het Prov Waterleiding bedrijf nog niet Ideaal is; de betrokkenen moeten een té groote garantie geven, welke in sommige gemeenten door de gemeente besturen worden gegeven; in andere niet. De heer K. Kuyper (Oostwoud) geeft in overweging bü het P. W. B. op meer mede werking aan te dringen. De heer H. K. Koster wüst op de buiten gewone winsten van het P. W. B., waardoor het beter mogelük is, niet-rendabele gebie den op gunstiger condities aan te sluiten. Besloten werd de voorjaarsvergadering in Schagen te houden. In de vacture van den heer P. Stapel Cz., Hoogkarspel, werd benoemd de heer Joh. de Veer, Behagen, met 29 van de 44 stemmen. De heer E. Koster Dz, Berkhout, kreeg 15 stemmen. Tot voorzitter in de vacature J. Best werd benoemd de heer C. KramerGUJnl*. De heeren P. Trapman, D. Timmerman en T. Wonder, allen te Schagen, werden hü Let op het Fabrieksmerk HOSTERD

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6