I Voor de Huiskamer DE WATERSTAATSBEGROOTING VOOR 1932 I I «Ue- TWEEDE KAMER en BINNENLANDSCH NIEUWS GEMENGD NIEUWS Een nacht in het Bosch Mislukte inbraak EERSTE KAMER r. Motie-Duijn om reductie op de vrachttarieven van land- tuinbouwartikelen voor het buitenland - Journalistiek Mateties bfj „De N< Prettige thuiskomst winkelpersoneel Geen vrije middag of ochtend de Boerenleenbank gehaald. verworpen Maastricht in het donker Raadsvergadering bü kaarslicht Betaling met frankeerzegels Niet tegen geld Inwisselbaar Het conflict in de Textielindustrie aan- 29e Nationaal Middenstandscongre» sai Hellende toren te Hindeloopen Volgend jwar te Arnhem Per jaar '/i c.M. scheever. t Over de grens gelokt Aangehoudene op vrije voeten gesteld Twee inbrekers gearresteerd I Uit een auto gevallen Kind overreden en gedood 1 Bankbediende vermist Doodelijke val Een vrij groot bedrag met hem verdwenen Auto van de helling gegleden Een moordaanslag opgehelderd Twee Inzittenden zwaar gewond De dader ges esteerd door die In Ernstig motor-ongeluk d- Door een tanune kaew Honderdjarige dame al C. te Vtelp het bewaring gesteld. i r. 3 t I Vergadering van Woensdag Prof. Eerdmans Besloten wordt prof. Eerdmans toe te laten als lid der Kamer. kleine J brief L 1. Het Algemeen Bestuur van den Kon. Ned Middenstandsbond heeft In zijn dezer dagen gehouden vergadering besloten, de uitnoodi- ging van de Amhemsche Vereenlging van Handel en Nijverheid te aanvaarden en de Algemeens Bondsvergadering en het 29e Na tionaal Mlddenstandscongres In 1932 te Arn hem te houden. Als data werden voorloopig vastgesteld 12. 13 en 14 JuU 1932. 593. „Ziezoo," riep Bollebuisje uit, „dat is een pak van mijn hart. Paar zijn wij gelukkig goed afgekomen, hè blauwtje? „Nou en of/' Juichte de kat. en ook Toekle kwispelde met zijn staart van vreugde. Toen dook de walvlsch van onder water omhoog en stak zijn groeten kop vooruit. Bollebuisje bedankte hun redder, ook namens zijn kameraden, en aaide den visch vriendschappelijk over den neus. 1 i I I i- a u L i. c. J. raming te verminderen met 812.600 gulden. k. r. L Iger Jr„ daarna na ren A. :n- >ek er- iu- tar en !TZ. 27, ir- IU- ar en te Begroeting Arbeid, Handel en Nijverheid Zaterdag JJ. vertrok een 18-jarige bank bediende uit Hoogeveen met een vrij groot bedrag aan geld bij "zich naar Bussum. HU is daar echter niet aangekomen en ook op he den niet te Hoogeveen teruggekeerd. Men vermoedt, dat de Jongen zich naar het bui tenland heeft begeven. De vader heeft de politie om opsporing verzocht De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft toegeetaan, dat aan arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam in een win kel, gedurende het tUdvak van 30 November tot en met 5 December 1931, geen vrije mld- Een nMuwe loonsverlaging tenzij de con ferentie van heden een oploaeing brengt De heer HERMANS (8. D. A. P.) blijft het betreuren dat de plaateelüke keuze op si) la gezet. De overgroote meerderheid der drank bestrijders is voorstander van plaataelijke keuze. Vroeger waren de Katholieke drank bestrijders dat ook: een deel hunner lang niet allen Is daarop om voor spr. onver klaarbare redenen teruggekomen. De heer BASSE VAN YSSELT (RE.) her haalt zijn critiek op de onleesbaarheid en rechtszekerheid van het ontwerp. Het schijnt alsof de kunst, om wetten te maken, ver loren la gegaan. De heer KRANENBURG (V.D.) motiveert mede namens zün geestverwanten zijn stem. Wanneer wU stonden voor een geheel nieu we zaak dan zou spreker er wellicht anders over denken dan thans, doch de moeilUk- heden die deze wet biedt, bestaan reeds lang In de praktijk. Deze wet. die verschillende goede elementen bevat, heeft daarom spre kers Instemming. Minister VERSCHUUR zegt toe. met een novelle te zullen komen zoodra in de prac- tijk de behoefte daaraan is aangetoond. Het wetsontwerp in stemming gebracht, wordt aangenomen met 23 tegen 15 stemmen. Te 1.20 wordt de vergadering gesloten. Op den weg tusschen Hoenderloo en Apel. doom is gisteren een auto uit Apeldoorn, komende uit de richting Arnhem, op den Uchetechen berg in snelle vaart van het weg dek afgegeleden, de vier A vijf meter lager gelegen helde in. De veldwachter van Hoen derloo trof aldaar den geheel vernielden auto met twee zwaar gewonde inzittenden aan. Uit hun verklaringen bleek, dat twee andere inzittenden verdwenen waren. Tot op heden zijn zij niet gevonden. Uit het politioneel onderzoek bleek, dat het gezelschap te Hoederloo eenlgen tijd in een café had vertoefd. De twee zwaar gewonden werden per zie kenauto naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. De heer Baart, architect te Leeuwarden, heeft In den gemeenteraad van Hindeloopen gerapporteerd over de scheefte van den Westertoren. Oewenscht is. dat de fund Be ring wordt onderzocht. Volgens de opme- Ungen helt de toren per jaar J4 c M. over. Door den koopman Van Wijk te Oelder- malsen werden gisterenmorgen onder die gemeente eenige kinderen In zijn personen auto opgenomen. Nadat hü den wagen op gang had gebracht geraakte een der por tieren los. met het gevolg, dat het 8-jarig dochtertje van den hoer Van Doorn een zwager van den heer Van Wijk uit den auto vlei en werd overleden Het meisje is spoe dig tengevolge van verbloeding overleden. Sinterklaastijd en Toen de groentenkoopman K. te Dieren van de markt terugkwam, was rijn vrouw verdwenen en met haar een groot gedeelte der meubelen, benevens 600 contanten, die in huls waren. Bovendien had zij ƒ2100 van Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over Hoofdstuk X, Arbeid, Handel en Nijverheid, der Rijksbegrooting voor 1932 is het volgende ontleend: Ook de minister betreurt het, dat Dinsdagavond heeft Maastricht ongeveer een uur in het donker gezeten. Midden u> de raadsvergadering ging het licht uit en na een poosje werd de zitting met enkele kaarsen ten einde gebracht. Te half acht brandde het licht weer. BU Informatie bleek, dat de -storing nies in Maastricht zelf, maar vermoedelijk bü de Staatsmijnen, althans In Zuld-Llmburg, te geweest. teal te Venlo ovei gebracht. De wielrijder bewam verwondingen aan been, armen en hand en is in het gebouw van het Groene Kruis verbonden. Vandaag zal mevrouw CardlnaalSelleger te Velp den honderdjarigen leeftijd berei ken. ZU werd geboren te Batavia. In 1904 verhuisde zü naar Amsterdam en in 1906 naar Velp. Waterstaat Voortgezet wordt de behandeling van de be groeting van Waterstaat. De motle-de Visser (geen uitstel van open bare werken) wordt verworpen met 46 tegen 35 stemmen. Artikel 182 (subsidie K. L. M.) wordt genomen met 79 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren De Visser en Braat. Voortgezet wordt vervolgens de behande ling der afd. Spoorwegen. Minister REYMEr betoogt, dat de spoor- wegenovergangen bü stations brandende «tie in Den Ynlet blind Ie statistiek de wel be- meeste on- 594. Toen er echter een ander groot vaartuig in de nabUheid kwam, schrok de walvlsch hevig. „Nu tot ziens, vrienden," riep hü uit, ,4k moet spoedig vertrekken, want ze hebben het op mijn leven gemunt. Dat is n.I. een wal- ischvaarder Gegroet dus hoor. Adieu." Daarop dook hij schielijk onder water en was In korten tijd uit het gericht verdwenen. Slechte een boog opspuitende waterstraal wee» zjjn richting aan. Bü Heeze (N.-B.) is de 18-jarige J uit Beesel met zijn fiets tegen een motor rijder, den 42-Jarigen J. O. v. d. A., uU Heeze gereden, toen hij een tamme tor en- touw. die op zijn schouders wilde gaan zitten, af weerde. De motorrijder vlei met het hoofd op den trottoirband. HU liep een hersenschudding op en Is naar het hospi- Glsteren meldden we. dat de caféhouder H uit Koppen bü Wlnterswük door do Dulteche douane over de grens was gelokt en toen In verzekerde bewaring gesteld, daar hü benzine aou hebben verkocht, welks daarna naar Dultschland werd vervoerd. Thans wordt nader bericht, dat H., na door den rechter In Borken te zün gehoord, op vrije voeten is gesteld. Gisternacht is Ingebroken in het kantoor van de Unie loterij van den heer Max. Co hen op het Hofplein te Leeuwarden. Daags tevoren was dit kantoor een som van f 20.000 toegezonden. de prijs die was gevallen op het lot van een inwoner, en waarschünlük is het den Inbrekers om dit geld te doen geweest. Echter zün de inbre kers er Waren er twee niet rustig ge noeg te werk gegaan. De heer Cohen werd wakker van hun gestommel en waarschuw de de politie. Na een sensatloneele vlucht over de da ken werd een der mannen op een dakgoot gearresteerd; den anderen vond men op de W C. in een perceel In de buurt. De daders zün twee bekenden van de politie, een schil- dersknecht en een stoker, belden uit Leeu warden. Ni.r ..De Nederlander" meldt, teur van de N.V. Dagblad ..De Ne In de plaats van den heer J. M. 1 die op 1 Juli Jl. zün ontslag nam als waarnemend directeur aanbleef, benoemd de heer W. Wagenav. wiens werkzaamheden op 24 November zün aangevangen. In de op dien dag gehouden vergadering van commissarissen bevestigde de heer J. R. Snoeck Henckemans zün reeds vroeger uit gesproken wensch, aan het einde des Jaare het hoöfdredacteurschap neer te leggen. Zün medelid In de hoofdredactie, prof. dr. J. R Slotemaker de Bruine, werd door conunissa- rissen bereid gevonden als eenlg verantwoor- dag of vrüe ochtend wordt toegestaani-Uriljk hoofdredacteur op te treden, terwül de heer Snoeck Henkemans de toezegging deed zijn medewerking aan het blad te blüven verleenen De heer Van Boeyen trad toe tot den raad van commissarissen. len, doch ondervindt dat het geen zegels terugneemt of ruilt. Men make liever van geldverkeer (giro, postwissel, aangetee- kenden brief, postbewüs». Want de post kantoren wisselen onder geen beding een maal verkochte zegels In. Naar het ..Handelsblsd" verneemt. Maandag Is de 35-jarige gehuwde arbeider J. B., wonende onder de gemeente Eztnge, van een wagen gevallen. Met een ernstig''1 hoofdwonde is bü naar het Academisch zie kenhuis te Groningen overgebracht, waar hü gisteravond aan de bekomen verwondingen Is overleden. I het gelijk is In prijs en kwaliteit met het buitenland, is spr. uit het hart gegrepen, maar als nu veel kolen naar België en Luxemburg gaan, komt dat niet door onwil vap Nederland om de eigen kolen .te ge bruiken, maar omdat de Limburgsche mjj- nen voor afzetgebied georiënteerd zün op het Zuiden, wat natuurlük Is en zoo blüven moet. Bjj de afdeellng ..Rüksspaarbank' bepleit de heer JOEKES (VJ>.) verhooglng van de rentevergoeding bij de Rükspostspaarbank tot 4 pet. Minister REYMER acht den tegenwoor- digen economisch™ toestand minder ge- wenscht daarvoor. De Rjjkspostspaarbank rit bovendien nu reeds met haar geld verlegen en kan er slechts zeer moe 11 Uk belegging voor vinden. De heer KORTENHORST (R K.) bespreekt bij „Kapitaaldlenst” het feit, dat grondwer- ken voor het Jullanakanaal niet openbaar zijn aanbesteed. Minister REYMER zegt, dat de eerste op dracht Is gegeven In een tUd. dat bü de aannemers weinig belangstelling Voor zulke grondwerken bestond, zoodat de Inschrijvin gen de ramingen verre overtroffen. Er is onderhands aanbesteed met t resultaat dat men een aannemelük aanbod verkreeg. De vergadering wordt verdaagd tot heden. haald op den koop toe. De maan was opgekomen, maar ik had liever gehad, dat het maar heel donker was geweest. Ik gevpelde geen behoefte de roovers te zien en nog veel minder wenschte ik door hen gezien te worden. Zoo lang m'n weg nog door het open veld leidde, was ik tame lijk gerust, maar toen ik aan het bosch kwam, vernam ik nog een ander geluid dan dat van mijn voetstappen. Ik kon nu duidelijk het kloppen van m’n eigen hart hooren en werd door een hevigen angst bevangen. Toen ik de plaats naderde, waar in vroeger jaren de moord was geschied, dacht ik aan alle omstandigheden, welke mij zeer goed bekend waren, die daarbij hadden plaats ^had. Hè, hoe kraakte die tak daar aan de linkerzijde van den weg zoo opeens Er was geen wind er kwam ook een geluid tot mij in 't bosch, even alsof er zich menschen moordenaars natuurlijk door het kreupel hout bewogen. Ik was een eerste hardlooper en had spoedig besloten wat ik doen zou. Het geluid was gemaakt op korten afstand van den middenweg, en ik was overtuigd, dat ik die plek nog voorbij zou kunnen rennen, eer iemand zich uit het dichte kreu pelhout een wtj kon banen. Als een pijl uit den boog vloog ik voort. Toen ik de verdachte plek voorbijsnelde, hoorde ik een schreeuw achter me en voelde als 't ware, dat er een man op den weg sprong. Ik berekende, dat hij me moeilijk zou kunnen inhalen en dat ik niet meer dan anderhalve mijl had af te leggen, voor ik bij de stad wras. Maar opeens rees als ’t ware voor m'n voeten op een donkere gestalte, die zich op den weg voor mij plaatste, de beide armen uit strekte om mi; het voortgaan te beletten, en m’n vervolger in den rug toeriep „Ik heb hem beet, Dick l" Zonder een oogenblik op te houden, liep ik op dezen nieuwen vijand toe, alsof ik hem omver wilde loopen. Toen ik dicht bij hem was, zag ik hem boosaardig grinniken en herkende den man met het ongunstig voor komen, die zich des morgens juist voor den winkel bevond, toen mijn patroon me terug nep om de kwitanties mee te nemen. Hij grinnikte ditmaal bij de gedachte, dat ik probeeren zou, hem met m’n tenger lichaam omver te loopen, maar dit was ik niet van plan. Juist op het oogenblik dat hij dacht dat ik tegen hem op wilde loopen, week ik links uit en rende hem voorbij. M'n vijanden waren nu achter me. Als ik nu pas was be ginnen te loopen, dan zou ik hen zeker -oor gebleven zijn, maar jk had al geruimen tijd zoo harê gerend als ik maar kon en de tweede roover was nog onvermoeid. Ik bemerkte dan ook, dat hij op me won. Ik voelde m’n knieën knikken en m’n beenen beven. Z’n voetstappen kwamen zoo nabij, dat ik z’n ademhaling en *t knarsen van zijn tanden kon hooren. Hij was me op de hielen en wilde me grijpen. Maar ik dook als een eend, m’n vijand greep in de lucht, verloor z’n evenwicht en viel op den weg, waar hij onbeweeglijk bleef liggen alsof hij z’n nek gebroken had. Toen ik me weer voortspoedde, was de andere kerel wel dertig merer achter me, maar ik was uitgeput. Ik verzamelde m'n laatste krachten, sprong in het kreupelhout langs den weg en legde me daar uitgeput neer. Ik hijgde alsof m’n hart zou breken. Spoedig kroop ik verder tot een kleine open plek in 't bosch, waar ik een boom vond met klimop begroeid. Ik klom dien op tot een hoogte van vijf, zes voet en verborg me in 't dichte gebladerte. Het net van klimop hield me goed omsloten. Ik herinner me niet, iets gehoord te hebben van de nadering van mijn vervolgers, doch opeens vernam ik een samenspraak, die aan den voet van mijn schuilplaats tusschen hen werd gevoerd. „Ik zal hem vermoorden," zei de man met het ongunstig gelaat, „al moet ik tot morgen op hem wachten, want hij heeft m’n linker arm voor mijn leven verminkt.” „Hij zal, als de dag aanbreekt wel komen, daar kunnen we zeker van zijn en dan kunnen we hem aan 't eind van 't bosch wel te paklun krijgen.” „Ik zal niet rusten vóór ik hem in m’n macht heb,” hernam de andere, met een vloek. „Laten we het bosch nog eens goed doorzoeken, want ik sta er borg voor, dat htj voor het dag wordt, zal trachten te ont snappen.” „We zullen dien jongen wel onder de aarde ■toppen.” De schurken gingen verder. Ik was nauwe lijks bekomen van de ontzetting, die dit gesprek bij me te weeg gebracht had, toen een ander man de takken opzij duwde en de voet van den boom, waarop ik me bevond, naderde. Ik merkte, dat het niet een van mijn vervolgers was, maar ik vreesde toch, dat hij met hen bekend kon zijn, en hij was nog wel bezig met het laden van een geweer. Ik hoorde het neerzetten van de kolf op de droge bladeren. Juist toen hij gereed was, snoof ik bij ongeluk wat fijne houtmolm op van dien boom, waarin ik mij bevond, hetgeen me deed niezen. Ik had het niet kunnen laten, al was m'n leven er mee gemoeid geweest. De vreemdeling legde, op dat geluid, on middellijk z’n geweer op me aan, en riep, dat, als ik niet direct naar beneden kwam, hij zou schieten. Ik liet me direct naar bene den glijden, want ik had een vriendenstem gehoord 1 Eenige jaren geleden, had ik een dienst aan WiUiam Ritson, den wildstrooper kunnen bewijzen. Ik had een brief voor hem aan z’n vrouw geschreven om haar te zeggen, dat hij in moeilijkheden was geraakt met de overheid van onze stad.... en deze William stond nü onder den boom. Toen ik hem m’n ontmoeting verhaald had sprak hij „Ik heb voor elk van die schoften een schot klaar Ik ging nu met hem het bosch uit, met veel meer moed dan ik er in gekomen was. Behouden kwam ik in de stad en begaf me, na al den doorgestanen angst, te bed. M’n beide bekenden uit het bosch werden nog binnen de week gevat en in verzekerde Vergadering van Woensdag De Drankwet aangenomen Voortgezet wordt de behandeling van wetsontwerp houdende bepalingen tot rege ling van den kleinhandel in alcoholhoudende diaken. Mevr. POTHUIS—SMIT (8. D. A. P.) Is verwonderd over de goede verwachtingen, die de minister, naar het schünt. van het wetsontwerp koestert voor de drankbestrij ding. Zoolang er nog „pakkende reclame" kan worden gemaakt voor bier en sterken drank, heeft spr. niet veel vertrouwen in de zegenrijke werking van de drankwet. ZU betreurt dan ook, dat de plaatselüke keuze buiten het ontwerp is gebleven. De Minister van Arbeid. Handel en NU- verheid. Mr. VERSCHUUR, zegt, de bezwa ren. die door enkele leden naar voren zün gebracht, niet te kunnen deelen. Met name heeft de critiek van den heer Van Sasse van Ysselt hem wel wat ontnuchterd. (Ge lach). Pogingen om een geheel nieuwen tekst voor het ontwerp te vinden, schünen tot mislukking gedoemd. Het ontwerp laat een groote mate van ruimte aan de drank bestrijding daar het zonder strijd tegen matig gebruik een rem beoogt aan te leggen aan de zich sterk ontwikkelende op wekking van behoefte aan alcoholhoudenden drank, en daardoor wordt een onmisbare steun gegeven aan de vrije krachten uit de samenleving, die strijd voeren tegen het al coholisme. Dat het ontwerp niet geheel te gemoet komt aan de verlangens van die drankbestrijders, die alle succes van de over heid verwachten, kan worden erkend; dan immers zou de plaatselüke keuze er in moe ten zün opgenomen. Er is echter ook een belangrijke categorie van drankbestrijder», die op staatkundige overwegingen tegen plaatselüke keuze is. Spr. denkt hier o.a. aan de Katholieke drankbestrüdlng, die van oor deel is. dat deze strijd moet blijven In han den van de vrüe krachten in de maat- schappü. derhalve zonder overheldsdv ng. Spreker schaart zich aan die staatkundige zijde; een voorstel tot invoering van P. K. is van hem niet te verwachten. De heer RINK (Ub.) houdt zün critiek op de rechtsonzekerheid, welke blijkt uit de vele „vermoedens”, die het ontwerp stelt, op grond waarvan weigering, intrekking of be boeting kan plaat hebben. Op 5 Augustus jX U te Amsterdam, naar men weet, des morgens zeer vroeg In de Nieuwe Brugsteeg bü een twist tusschen twee mannen een moordaenaleg gepleegd. Een hunner werd door den ander met een mes gestoken en vrü ernstig verwond. De pclitle heeft vergeefs naar den dader ge zocht. doch Dinsdagavond heeft deze zich vrijwillig aan het bureau Warmoesstraat gemeld, waar hjj onmlddellUk door den commissaris is gehoord. De dader is een 28-Jarige man. bewaring is gesteld. Het komt herhaaldelük voor, dat schulden voldaan worden door InLa postzegels tot het verelschte bedrag In’ te sluiten. De geadreseerde wenscht de zegels dan gewoonlük weer tegen geld In te wisse- postkantoor dus in dergelüke gevallen Zaterdag, tenzü de conferentie van vandaag gebruik van de bestaande middelen 1 een oplossing mocht brengen in alle fabrie ken. aangesloten bü de Twentach-Gelder- sche Fabrikanten vereen! ging een nieuwe loonsverlaging van 5 pet. worden aange- kondlgd In verband met de stakingen in Enschede en Almelo Het is niet zeker, dat de werkgevers heden ter conferentie sullen komen, aange zien zü Maandag den rljksbemiddelaar den wensch te kennen hebben gegeven van verdere besprekingen verschoond te blüven. Ook de minister betreurt het, dat nog voor eenige groepen van arbeiders de Ar beidswet niet is Ingevoerd. Zün voornemen, om die wet dit Jaar nog voor den arbeid voor volwassenen in kantoren In werking te doen treden, kon helaas niet In vervulling gaan door den ongunstigen toestand van het bedrijfsleven. Een voorontwerp van een werktijdenbesluit voor apotheken Is thans in behandeling bü den Hoogen Raad van Arbeid. Een vervroeging van de tijdstippen, waarop versch brood mag worden vervoerd en af geleverd acht de minister niet gewensoht. Een onderzoek over het geheele bedrijfsle ven naar de omstandigheden, waaronder vrouwen en meisjes In de verschillende in dustrie arbeid verrichten, acht de minister niet noodig. De arbeidsinspectie houdt op dien arbeid reeds Intensief toezicht. De minister is niet van meening, dat in het stelsel van het voorontwerp van wet op de bedrijfsraden de collectieve arbeidsover eenkomst en de verbindendverklaring niet meer passen. De vraag of uitstel der ver bindendverklaring wellicht een voorbereiding vormt om tot afstel te komen, beantwoordt de minister ontkennend. Het ongunstig oor deel van den Hoogen Raad van Arbeid over het voorontwerp-bedrijfsradenwet heeft den minister niet tot de overtuiging gebracht, dat het wenschelük aou zijn, deze materie voorloopig te laten rusten. Het bezwaar van den druk der tüden, dat tegen de verbin dendverklaring bestaat, geldt naar de mee ning van den minister niet voor een wette- lUke regeling der bedrijfsorganisatie. Het aangekondigde ontwerp inzake wette- lüke bescherming der arbeiders In de huis industrie kan in de eerste helft van 1932 worden tegemoet gezien. Het ontwerp eener nieuwe veiligheidswet zal binnenkort wor den ingediend. Met betrekking tot de wetteUjke regeling van het cadeaustelsel heeft de minister zün standpunt nog niet definitief bepaald. Een herziening der IJkwet is in bewerking. De minister gaat uitvoerig in op de nota van den heer Drop en .concludeert, dat wü- zlglng der Ongevallenwet onnoodig is. omdat de tegenwoordige formuleerlng een recht vaardige toepassing der wet ten volle mo gelijk maakt. Voor eenlg ingrüpen, zooajs door den heer Drop bepleit, bestaat dan ook geen reden. In een nota van wijzigingen betoogt de minister, dat wegens de noodzakelijkheid om waar eenigszlns mogelük de uitgaven te beperken het na een nauwkeurig onder zoek is gelukt, de oorspronkelijke nog Als aa-jsrig jongeling Was ik bediende in een boek- en kunsthandel, van het stadje B. in 't Noorden des lands. Ik had een gunstig voorkomen, bezat goede manieren en stond dan ook in bijzondere gunst bij onze vrouwe lijke klanten. Eenigen hadden op zekeren namiddag in September afspraak gemaakt voor een picknick bij de ruïne van 'n kasteel, ongeveer vijf mijlen van ons stadje gelegen, en daar ze vergeten hadden teekenbehoeften mee te nemen, zondeW ze een boodschap aan m’n patroon, mij het benoodigde te laten nabrengen. Ik gevoelde me zeer vereerd met die op dracht en verzamelde zorgvuldig al de arti kelen bijeen. Al wat ik brengen moest, liet zich bergen in een portefeuille, die ik op den rug kon hangen. Dit gaf mij het voor komen van een reizend kunstenaar. „Luister eens jongeheer,” zei m’n patroon, toen ik op den drempel der voordeur ver scheen, „je hoeft den heelen namiddag niet te luieren. Je kunt meteen bij lady Dis- browne en miss Carter de kwitanties presen- teeren. „Dat is niet iut je weg het wordt tijd, dat die dames me betalen. Begrepen Óf ik het begrepen had I De halve straat had het wel kunnen hooren, zoo schreeuwde hij. Een man, die juist voorbij kwam, had het zeker ook verstaan, want ik zag hem boos aardig grinniken, toen hij m'n teleurstelling zag. Ik moest weer naar binnen om te wachten tot de kwitanties geschreven waren. Ik ver liet den winkel wel een kwartier later dan ik eerst zou gedaan hebben. Op de hoogte van Luton-Spinney gekomen, een groot bosch, begon ik kalmer te worden en minder snel te loopen. Het was een prachtige Septemberdag en toen ik bij de dames kwam, waren ze zeer vriendelijk. Ze gaven me champagne, welke drank mij nog onbekend was, en ik kreeg een groot stuk van een pastei, dat me heerlijk smaakte. Maar aan alles komt een einde, dus ook aan dien picknick. De avondschemering viel in, de pret was achter den rug en ik moest het be drag der kwitanties nog innen. De dames boden me een plaats in hun auto, maar tot m’n leedwezen moest ik daarvoor bedanken ik wist, dat ik nog eenige mijlen moest loopen. Luton-Spinney met z’n dicht geboomte, het sombere bosch, waarin een paar jaar geleden een alleenreieend man door struik- roovers vermoord was, deed zich nu niet aangenaam aan mijn geest voor. Als ik ’t nog voor 't zeggen gehad had, zou ik van de mij aangeboden plaats in den auto gebruik gemaakt hebben, zelfs op gevaar af, mij het misnoegen van m’n patroon op den hals te halen. Er was echter niets meer aan te veranderen en daarom ging ik de kwitanties bij de beide dames presenteeren, met een verontschuldiging voor m’n late komst. Bij beiden ontving ik het aan m’n patroon toekomende geld en werd nog gastvrij ont- vraagstukken zün. De Haag Inliet zoo urgent, al fel voor de aangevoerde bezweet bewijst, dat de ongelukken itMi waakte overwegen gebeuren, gelukken zün aan eigen obvoónichtlgheid te wijten. pen heer t. Dis antwdordt spreker, dat de wet eischt, dat op Zondag vervoerd wordt. Zgn. voetbaltrelnen behooren tot de gewone eztra-treinen, die geen lager tarief hebben. Met de A. T. O. ie het publiek gebaat, klachten komen alleen van de züde der expe diteurs. De opheffing van tnunlünen staat in verband met den noodtoestand der tram- ■wegen, die ook In het buitenland bestaat. De bevolking moet alch neerleggen bü op heffing. waar dat noodig Is. Het gaat voor het Rijk niet aan steeds maar tekorten te dekken. Ook spr. betreurt, dat het rapport-de Vries inzake de tarieven Is verschenen. Ech ter is de Waterstaatsbegrooting vroeger aan de orde gekomen dan andere jaren. Spr deelt nog mede, dat het rapport bin nen enkele weken is tegemoet te zien. Wel kan spr. meedeelen. dat over het vorige jaar door de spoorwegen verlies geleden is op het vervoer van land- en tuinbouwproducten De heer J. TER LAAN (8DAP.) dringt ten slotte aan op spoed met verbetering van het spoorwegvraagstuk te Rotterdam. De heer BOON <V£.) trekt zijn motie In. De heer v. DIJK (AJL) maakt nog en kele opmerkingen over het A T. O. vraag stuk. Er is ontevredenheid geuit over de oomblnatle: SpoorwegenA. T. O.—v. Genu en Loos. Hierin ligt een gevaar opgesloten voor het particulier bedrijf. De heer DUYS 8BA.P.) meent, dat men eindelijk eens iets moet doen aan de te hooge vrachttarieven voor land- en tuin bouwproducten. Spr. dient een motie in. waarin de Kamer alx haar oordeel uitspreekt, dat de regee- ring een billijke reductie verleenen moet voor vervoer van land- en tuinbouwproduc ten naar het buitenland Deze mot e wordt direct behandeld. De heer KRIJGER (C.H.) acht de motie overbodig, daar de minister voldoende be kend is met de meening der Kamer. Spr. merkt op. dat de regeerlng geen reductie kan verleenen. Dat moeten de Spoorwegen doen. heer VAN DER WAERDEN (SDAP.) meent, dat de regeerlng In afwachting van het rapport der commissieDe Vries zal besluiten, aan de spoorwegen te vergoeden, wat zü tê kort komen voor de tariefreductle. De heer KORTENHORST (RJC.) zegt, dat het zonderling Is. dat de heer Van der Waerden, die zich alüjd tegen handelspo litieke maatregelen heeft uitgesproken, nu practisch een uitvoêrpremle voor land- en tuinbouwproducten wenscht. HU acht de motie boerenverlakkerij. (Rumoer). De Minister van Waterstaat, de heer REYMER, zegt, dat ook volgens den heer Van der Waerden de spoorwegen een self supporting bedrijf moeten zün. zoodat de motie minder den Minister van Waterstaat' dan de regeerlng In het algemeen aangaat. De motie is niet slechts overbodig, maar schadelük voor land- en tuinbouw, want zü baat niet voldoende en de hulp zou niet komen In de zakken, waar zij behoort. De heer DUYS (8 DA.P.)zegt, dat de bestrijders nu aanvallen doen op den per soon van den voorsteller der motie. De heeren vloeien over van liefde voor den tuinbouw, maar spartelen als vlsschen aan den haak om van de stemming af te komen. (Rumoer) De Kamer verwerpt de motie met 45 te gen 16 stemmen. Voor: sociaal-democraten, communisten en de plattelander Braat. De heer KNOTTENBELT (V.B.) verdedigt een amendement om geen wijziging te bren gen In het stelsel van subsidie voor de In tercommunale tramwegen, om te doen voort bestaan het rechtstreeksch verband tus schen subsidie en peroneellasten en om al dus de tramwegmaatscbappüeh niet te bren gen in een toestand van afhankelijkheid van de Inzichten van den minister. Minister REYMER zegt, dat men moet •ubsldiecren naar behoefte en dat dit niet gebeurt, als men het subsidie blijft koppelen aan personeellasten. Spr. ontraadt aanne ming van het amendement, bü aanneming waarvan spr. toch moet blüven bü zün voor nemen om subsidie te geven naar behoefte. Na re- en dupliek wordt de stemming over het amendement bepaald op heden bü den aanvang der vergadering. De heer KRIJGER (CM.) bepleit verbete ring van den toestand bij het veer te Zijpc, die onhoudbaar is door het terrorisme van de R. T. M. BU de afdeellng Scheepvaart beplpit de heer VAN DER BILT (R.K.) een behoorlüke inrichting van het logies voor schepelingen op schepen van meer dan 400 ton bruto inhoud. Minister REYMER zal overleg plegen met rijn ambtgenoot van Justitie. Bij de afdeellng ..Mijnwezen" wijst de heer KRIJGER (CH.) op het feit, dat in de münen ongeveer de helft van de productie kosten bestaat uit arbeidsloon, zoodat een oplossing van het kolen vraagstuk goeddeels een oplossing van het arbeidsvraagstuk is. Voor die oplossing is noodig internationale samenwerking en bespreking. Moge de Re- geertng een goed opvolger van mgr. Nolens rinden om ons land bü internationale be sprekingen waardig te vertegenwoordigen. De heer DROP (8.D.A P.) keurt af de lijdelijkheid van de regeerlng. nationaal en Internationaal, ter zake van de crisis, die het mijnbouwbedrijf getroffen heeft. De heer HERMANS (RE.) wenscht tate»- natlonale samenwerking op het gebied van het münbouwbedrijf en een zoodanlgen re- geertn^ssteun aan het mijnbedrijf van ons tend, dat aan het nationale karaakter van het bedrijf recht gedaan zal worden. De heer VAN DER WAERDEN <SJ3A.. F.) wil niet ondersteunen den andrang om de kolenproductie te vergrooten. Dat men Nederiaodacb ft»brik»e» moet gebruiken, ate

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7