I (Binnenlandsch Nieuws —JFDQKSTI 1 I i Voor de Huiskamer I Regeling TWEEDE KAMER Het Kortingswetje Een nieuwe loonsverlaging in Twente den uitvoer van Een wetsontwerp ingediend LUCHTVAART K. L. M. Maam zwaar getroffen RADIO-OMROEP Herman de Lamme De Benzinebelasting I Nationaal Crisis-Comité 51» Vergadering van Vrijdag 27 November 1Tf Ons grootste rangeer terrein verdwijnt Vergadering van Donderdag Critiek Voor 18.000 arbeiders in de textielnijverheid van protest - Geen maatregelen der regeerlng te wachten MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 dag-rangeerdienst Dans- Orkestconcert. 820 9 35 Maatregelen tegen ontduiking. k 7. Geen giften in nature zenden Het Nationaal Crisis-Comité bericht, dat de N. v, Vleescbwaren- en PoORms&MfiMn ■1 reden haar een ring, werd 597. Door het stevig doorstappen werden ze warempel weer een beetje warmer en se hadden alweer een weinig plezier. Maar opeens bleef Toekie stokstijf staan, stak zjjn neus tn de lucht en snuffelde. De anderen vroegen wat dit moest be- teekenen. „Ik ruik met mijn hondenneus gevaar, makkers. Een vreemde reuk dringt in mijn neusgaten. Er zijn hier vijanden in de buurt.” dewerken in dien dn. dat bij het vinden van abnormale voorraden benzine, ook al zou de aanwezigheid daarvan niet tot verdenking van overtreding aanleiding geven, mededee- llng wordt gedaan aan de inspecteurs der invoerrechten en accijnzen, wlen dit aangaat. Met belangstelling dient afgewacht, hoe Minister de Geer zich tegenover de critiek zal stellen. 9.20 Concert der O. a. Concert F-dur O v I 1 Mr. Kropman bestrijdt uitvoerig Profes sor Van der Grinten en stelt de vraag, of de gemeenten dit ontwerp hebben verdiend. Het antwoord luidt: neen. daarom een proef van slechte wetgeving, welke onder een en dezelfde algemeene norm tracht te brengen plaatselijke toe standen. die oneindig gevarieerd zijn en die derhalve alleen van geval tot geval beoordeeld kunnen en moeten worden. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat door gemeentelijke autori teiten van de meest ulteenloopende poli tieke gezindheid en In bladen van vrijwel alle richtingen t wetsontwerp algemeene afkeuring ontmoet. Een rustig, maar klem mend protest tegen dit wetsontwerp is daarom alleszins gewettigd. Aangezien gistermiddag om 12 uur geen bericht was ontvangen van de arbeidersorga nisaties in de textielindustrie staat het vol gens het „Handelsblad” thans vast, dat heden in alle fabrieken, aangesloten bij de Fabrikantenvereenlglng te Enschede en de Twentsch-Geldersche Fabrikantenvereenlglng een nieuwe loonsverlaging van 5% wordt aangekondlgd. Deze nieuwe verlaging betreft ongeveer 18.000 arbeiders. begroeting en het algemeen belang, tege moet te komen aan de eischen. welke naar haar meenlng, terecht worden ge steld! en de nEm- richt te Aan het bureau van het Nationaal Crisis comité worden thans reeds kleeren en andere goederen afgegeven ter distributie. Daar op het secretariaat geen gelegenheid bestaat tot berging dezer goederen en de distributie bovendien slechts zal kunnen ge schieden door plaatselijke comlté's, welke in de meeste plaatsen nog moeten worden op gericht. verzoekt het Comité thans slecnts ■duif telijke toezeggingen van dezen aard te mogen ontvangen. De firma Constant Arnouts, dames- en heerenkleedlng. Hoogstraat 37 en Eugène Ar- ncuta Regenkleeding, Passage «8. belde te 's-Gravenhage. hebben ter beschikking van het N.C.C. gesteld 5 pCt. van de opbrengst van hun uitverkoop gedurende de maand December. ▼an den Berg A Gereon, te Wassenaar, een gift heeft doen toekomen van 1000 blikken Erwtensoep met kluif en voorts zich bereid heeft verklaard verdere levensmiddelen tegen kostprijs aan het N.C.C. te leveren (Vervolg) Behandeld woedt de begroottng van De fensie voor 1932, Om 2 uur 15 krijgt de heer VAN ZADEL- HOFF het woerd. Deze verzoekt met het oog op bet late uur zyn rede te mogen uitstellen tot de volgende vergadering. Hoe ik het wetsontwerp ook bezie/ ik kan geen andere verklaring voor zijn ont staan vinden dan een psychologische.De Regeering heeft, nu ze tot de verlaging van de salarissen der Rjjksambtenaren heeft besloten, ook de salarissen der ge- meente-ambtenaren willen drukken om bij de Rijksambtenaren geen voet te geven aan een zeker gevoel van verongelijking Daarom heeft de Rijksregeering haar bemoeiingen uitgestrekt tot een terrein, dat aan de locale besturen tot nu toe was voorbehouden; heeft zy eenvoudig een schrap willen doen halen door een dee: der salarissen van het gemeentepersoneel zonder rekening te houden met plaatse lijke omstandigheden, blind voor het feit, dat die salarissen van gemeente tot ge meente zeer uiteenloopen, onbekommerd om de vraag, of een dergelijke verlaging misschien al door enkele gemeentebestu ren kort tevoren was toegepast en zon der het besef te toonen. dat aldus het be trachten van evenredige rechtvaardigheid tusschen de ambtenaren van verschillen de gemeenten onderling in de knel moest geraken. Van een noodrecht, waarvan Prof. Van der Grinten in een in de Maas bode opgenomen artikel rept ten aanzien van het wetsontwerp, kan mijns Inzien moeilijk sprake zijn. Immers, het wetsont werp strekt niet tot leniging van den fl- nancleelen nood van het Rijk en evenmin kan gezegd worden, dat alle gemeenten of het grootste deel ervan in nood verkeeren en daarbij geregeerd worden door gemeen tebesturen, die het besef hunner verant woordelijkheid in de gegeven omstandig heden missen. Ik zie in dit wetsontwerp als leerlingen, een wereldgeschiedenis duidt den loop der sterren aanomvat als een kind den wereldbol. Dan klinken liederen in hem opliederen die uit de cel tot den abt doordringen. Priester is hij geworden, maar nooit kan hij de ge iden zegenend opheffen aan het vpi&rsners? Begroottng vaa Koloniën /an de orde te de stemming over de be groeting van Koloniën De begroeting wordt aangenomen met 23 tegen 19 stemmen. Tegen de sociaal-democraten en de com- munlsten en de beer Floris Vos. r aF 598. Nauwelijks was hy uitgesproken, of twee reusachtige ijs beren sprongen op hem af, Bollebulsje had nqg juist tijd om te vluchten. Toekle en Mauwtje werden echter aan hun staart vastgegrepen en konden, zich niet losrukken. „Lieve tijd, help,” kermde de kat. „Groote grutje," jammerde de hond. „Het is met ons gedaah. Wat een leelijke monsters zijn dat. Bollebulsje, Bollebulsje, help, wy worden vermoord.” De VOORZITTER meent, dat er van een laat uur nog niet kah worden gesproken en verzoekt den heer Van Zadelhof! zijn rede nu te houden De heer VAN ZADELHOFF (BD.A.P) spreekt dan over ontwapening en de particu liere oorlogsfabri eken. Te 3 uur 5 is het woord aan den beer BCHAEPMAN (R.K.) die betoogt, dat ons land er een weermacht op na moet houden en dat bezuiniging daarop hoogst bezwarend is. BIJ de algemeene bezuiniging mag Hoofd stuk Vin daarop geen uitzondering maken. O°k de Minister achtte vroegpr als Kamerlid bezuiniging mogeljjk; er was te veel beroeps- personeel. Spr wil met het te groote militaire tehuis verhuizen naar een kleiner. Zeer uit voerig behandelt hij het voorgeoefenden- instituut. dat een bolwerk is togen defaitisme *n valsche pacifistische beschouwingen. Te 3 uur 50 wordt de vergadering verdaagd tot gistermiddag 1 uur. Verstrekking credieten voor bedrijven Op een kasteel, dicht bij de plaats waar de Donau ontspringt, werd in het jaar lorg Graaf Wolfram von Beringen en zijn vrouw Hiltrude een zoon geboren. Hoe klein en armzalig echter was dit kind Zijn rug was gekromd, het kon niet met de voetjes trap pelen zooals kinderen dat doen. Het lag lam in zijn wiegje en kon zich niet verroeren. Verschillende dokters kwamen bij het zieke kindje, maar niemand kon het genezen. Toen de jongen 5 jaar was, zat hij vaak in den leunstoel aan het raam, hoorde het lachen en spelen der kinderen, dat tot hem doordrong. De ouders vertroetelden hem, moeder zong liedjes, die in de open lucht weerklonken. Maar Herman was gevangen als een vogel in zijn kooi, 's Avonds, wanneer de sterren opglansden, schouwde Herman in de wijde wereld Gods, onvatbaar en ver van iederen mensch. Dan ondervroeg hij Beperking van den invoer Aan de orde is het wetsontwerp tot eon- tingenteering van den invoer. De heer AMENT (RX.) betwijfelt of, deze wet veel zal bijdragen tot verbetering van de betalingsbalans en ce handelsbalans. Maar ten aanzien van onze land. en tuinbouw producten is het wenachelyk den afzet te be vorderen door den invoer te beperken. Met *t vleesch staat het evenzoo. Als deze met slechts eenlge exportmoellljkheden zou zjjn op te heffen of te verminderen, zou reeds daarom bet ontwerp aanvaard moeten wor den. De heer VAN HELLENBERG HUBAR (RJC.) is voldaan over dit wetsontwerp. De Minister heeft reeds tot het uiterste ge wacht met maatregelen als deze. Spr. be spreekt den invloed van het ontwerp op de betalingsbalans. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag. kan eischt”. Zeer juist! De Minister maakte trou wens nog meer goede opmerkingen. Zoo onder andere deze: de gemeente Amster dam als overheidsorgaan staat tegenover haar personeel in een eemgszins andere positie dan de particuliere werkgevers en zjj kan zich niet zonder meer naar dezen richten. De gemeente toch heeft de vrij heid, binnen het raam van een sluitende HUIZEN, 1875 M. Vital. N. C. R. V.-Utt- zending 8.00 Schriftlezing 8.15—9.45 Gramofoonplaten. 1030 Ziekendienst 11.00 Lezen van Chr. Lectuur 1130—1X30 Gramofoonplaten 12301.45 Orgelconcert Jan Zwart 1.45 Gramofoonplaten 2.00 Bataksche Tooverdoctoren (Causerie voor de Scholen) 2.35 Tulnboqjrpraatje 3.15— 3.45 Gramofoonplaten 4.00 Ziekenuurtje 5.006.15 Concert. A. Borgers (Hobo), P. V. d. Hurk (Fluit), B. v. d. Star (Viola d'amore en alt), J. Monlssen (Piino) 6.15 Verteluurtje voor jongeren 6.45 Causerie door H. Amellnk 7.00 Engelsche les 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 Concert N. C. R. V.-orkest o. 1. v. F. Schuurman. On. Piet Hein Rhapsodle. 9.00 Causerie over Indlë 930 Vervolg Concert. Oa. Auffor- derung zum Tans, Weber. Hierna Vas Dias en tot 1130 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 en 730 7.45 Gymnastiekles 8.00 Gramofoonpla ten 1030 Cello-recital door Max Rodri gues. Joh. Jong (Vleugel) 11.15 Vervolg - Cello-recital 12.00 Concert VA.R.A-Sep. tet en Gramofoonplaten. 230 Gramofoonpla ten 3.30 Gramofoonplaten 5.00 Concert V. A. R. A.-Septet en Gramofoonplaten 7.00 Paedagogisch concert V. A. R. A.-PM- harmonisch Orkest o. L v. H. de Groot. In leiding: P. Tlggers. 830 Concert VARA-Phll- harmonisch Orkest o. L v. H. de Groot. Oa. Ouverture Euryanthe. Weber 11.10 Vas Dias 112012.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 1220 Licht klassiek concert. Trio en Alt 120 Het Commodore Grand Orkest o. 1. v. Muscant 2.45 Voor de scholen 4.05 Cello- en plano-recital door K. Jacobs en J. Kadish 4.35 Mo- schetto en zijn Orkest 5.35 Kinderuur 6.20 Berichten 650 Beethoven's Piano sonates door Dorothy Moggridge 7.10 Boekbespreking 73u en 7.50 Lezing 8 20 „Frae a’the airts”, programma voor St, An drew's Night 9.40 Lezing 10.10 Kamer muziek door het Pro Arte strijkkwartet. Oa. Kwartet in Bes, op. 18.. nr. 6. Beethoven 112012.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. PARIJS, „RADIO-PARIS”, 1725 M. 8.05, 1250, 125 Gramofoonplaten 4.05 Orkest- concert 8.20 „Tosca", Opera van Puccini (Gramofoonplaten van de Scala te Milaan). LAN GEN BERG, 473 M. 6.25—720 Or- kestconcert 12251.50 Concert door or kest van werklooze musici 420520 Con cert door strijkkwartet en solisten 750 ..Das Erlebnis der Liebe”. voordrachtenserie door Rud. Rleth 9.4011 05 Concert. Hier na Verslag van de Zesdaagsche Wielerwed strijden te Keulen. KALUNDBORG. 1153 M. 1120—120 Concert uit Hotel Angleterre 250-450 L. Preils Instrumentaal Ensemble 720— Concert der Caecilla-Vereenlging. voor strijkers, hobo, hoorn en continuo, Hindel. Hierna muziek door Watson's Band uit Restaurant „Wivex”. BRUSSEL, 568 en 338 M. 508 M.: 520 Gramofoonplaten 6.50 Gramofoonplaten 820 Orkestconcert 8 50 Vervolg Con cert. Gewijd aan de jacht. O. a. Jagd- Symphonie, Haydn 338 M.: 520 Sonaten concert 5.50 Gramofoonplaten 550 Gramofoonplaten 820 Concert Omroep- Méditatlon de Thais, Masse- ZONDAG 29 NOVEMBER 1931 HUIZEN, 1875 M. 836 N.C.R.V. 9.36 —5.00 K. R. O. 5.00—7.45 N. C. R. V. Hierna K. R. O. 830—930 Morgenwij ding. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Hoogmis uit de Kloosterkerk der Paters Minderbroe ders te Weert. 11.30—12.00 Gramofoonplaten. 12.00—1.30 Concert K. R- O.-sextet. 1.30— l. 50 Gods. Onderlicht voor ouderen. 1.50 Gramofoonplaten. 2.10 Literair halfuurtje. 2.304.30 Concert K. R. O.-Salon-Orkest. 4.30 Ziekenhalfuurtje. 5.00 Orgelspel door M. v. d. Heyden. 550 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Alpben a. d. Rijn. 7.45 Sociaal Economische voordracht. 8.10 Voetbaluitsla gen. 8.1510.40 Concert K. R. O.-orkest m. m. v. Fr. Boshart (piano). Oa. Butterfly en Dreimaderlhaus. Ca. 9.30 Vaz Dias. 10.40 11.00 Epiloog. HILVERSUM, 298 M. 8.15 Gymnastiek les. 8.30 Esperantocursus. 855 Voetbalnieuws 9.3010.00 Instrumentaal Concert. Oor Klnt (Viola d'amore). Joh. Jong (Piano). 12.00 2.00 Concert A. V. R. O.-Kamerorkest o. 1. v. L. Schmidt. 1.00130 Lezing over Film kunst door L. J. Jordaan. 2.00230 Boeken halfuur. 2.30430 Ooggetuigen-Verslag van den Voetbalwedstrijd FrankrijkHolland in het Stade de Colombes te Parijs. 4305.00 Gramofoonplaten. 6 00 Concert V A_R A - orkest 7.158.00 Vervolg en slot VARA- orkest. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. Oa. Tweede Peer Gynt Suite, Grieg. 8.45 Rodi Roeiers met een praatje. 8559.15 Vervolg Omroeporkest. 9.15925 Praatje door W. Vogt. 925—10.15 iHet Spook van den Molen”, komisch zangspel iite- één bedrijf van Adam. M. m. v. Solisten o. 1. v. Nico Treep. 10.15—1030 Rodi Roeters. 1030— 12.00 Kovacs Lajos en zijn Orkest. Refreln- zang: Bob Schol te DAVENTRY, 1554 M, 1050-1135 Tijd sein en Berichten. 3.20 Schotsche Kerk- diepst. 420 1ste deel van de .Messias” van G. F. Handel. Koor-orkest en Solisten o. L v. 8. Robinson. 550 Plano-recital door Ger trude Peppercorn. 6206.40 Klnderuurtje. 820 Kerkdienst. 9.05 Llefdadlgheldsoproep. Thans is Ingediend het aangekondigde wetsontwerp, houdende toekenning van ae bevoegdheid tot het tlidelyk treffen van maatregMen ter regeling van den uitvoer van bépaalde goederen. Blijkens de memorie van toelichting acht de minister van Arbeid. Handel en Nijver heid het ten zeerste in het belang van den exporthandel, dat de gelegenheid worde ge schapen om. waar zulks noodig mocht blij ken, van Nederlandsche zijde maatregelen te nemen ten einde de bezwaren, welke uit de bultenlandsche eontingenteeringsregelln- gen kunnen voortvloeien, aanstonds op te vangen. Het ontwerp nu verleent aan de Kroon de bevoegdheid om. indien en zoo lang een vreemd land den Invoer uit Nederland van bepaalde goederen contlngenteert. regelen te treffen inzake den uitvoer van het voor Nederland toegestane kwantum De kern van elke regeling zal wel steeds moeten zfjn een verdeellng van het toegestane kwantum over de belanghebbende exporteurs. Regelingen, krachtens het wetsontwerp tot stand gekomen, zullen in geen enkel opzicht een Inbreuk beteekenen op de bepalingen van het verdrag tot afschaffing van in- en uitvoerverboden of beperkingen van 8 No vember 1927. van welk verdrag Nederland deel uitmaakt. Zij vormen zuiver een terug slag op beperkende maatregelen door het buitenland getroffen, .ten doel hebbende de schadelijke werking in. de wijze van uitvoe ring dier- maatregelen gelegen voor den Ned exporthandel op te heffen. Het desbetreffend contigenteerend land zal tegen een dergelijk streven uit den aard der zaak geen bezwaar hebben. is hij wijde altaar. Gekluisterd aan zijn leunstoel, kan hij niet, zooals de Heiland aan het meer van Genezareth, tot de menschen gaan, hij kan slechts denken aan de wereld, bidden en lijden als de Gekruisigde. En ginds, daar trekken zijn vroegere vrienden, zooals Pau lus.... als leerlingen van Christus en hij is zijn leven lang een geketende. In zijn rolstoel zit Herman en onderwijst de kinderen, die gezonde en sterke ledematen hebben. Hij leert hun de wijsheid Gods, de wijsheid der wereld. Hij zingt hun de liederen van Gods lof, van het Kruis der Verlossing, van het dal der tranen, van ellende, van het land vanwaar wij trekken naar het eeuwige vaderland, waar alles hel en wijd en licht en vroolijk is. Zoo wordt hij muziekleeraar van het klooster, zijn gezangen weerklinken in het koor, voor het altaar, den heiligen berg Gods, dien hij nooit bestijgen kan. Herman is geboeid in het tranendal, zijn blik richt zich op het eeuwige Jeruzalem. Zoo menig mensch trekt, arm en verstooten als Herman door het dal der tranen naar de Doode Zee, waar Sodoma en Gomorra liggen, zich zelf ver vloekend in de wereld van vervloekte zonden. Maar Herman, die hulpeloos als een kind, aan zijn leunstoel geketend is, schouwt met wijde, groote oogen naar het heilige Jeru zalem. Als de mare van den deod zijner moeder tot Reichenau doordringt, waar de arme Herman in den leunstoel zit, dan denkt hij aan een moeder, die den armen gekruisigde zoo lief was als eens zijn moeder haar arm verlamd kind. Het jaar 1054 werd voor Herman het jaar des Heeren, dat hem het eeuwige rijk opende, zooals in den herfst boven Reichenau trek vogels naar de eeuwige lente in het Zuiden trekken. zijn moeder vaak naar de sterren. En altijd vroeg Herman naar meer.... de heele wereld wilde hij kennen, hij, de gravenzoon, die veroordeeld was tot een voortdurend verblijf in zijn leunstoel, in zijn kamer. Toen kwam de moeder tot de ontdekking, dat haar kind zooveel vragen deed omtrent alle dingen en raadselen der wereld, dat zelfs de ouders niet altijd wisten te ant woorden. Nooit echter zou Herman op het trotsche strijdros springen, hem, den kreupele zou de gravenkroon ontzegd blijven. Opent zich nergens de poort der wereld voor zulke vurige wenschen Toen dachten de ouders aan de monniken op Reichenau, midden in het meer van Constanz, daar, waar de wereld zoo schoon is, waar leer lingen de wijsheid Gods en der wereld leeren. Op een prachtigen zomer reden de ouders met den 7-jarigen Herman in het aardige rijtuig naar het lachende Bodenmeer, dat glanst als het oog Gods. In het klooster van Reichenau wera Herman opgenomen, hij leerde daar veel, hoorde van Gods heerlijk heid en de duistere raadselen der wereld. Toen werd zijn hart ruim en vroolijk. Doch menigmaal, wanneer hij in zijn leunstoel gekluisterd, vanuit zijn cel over het water staarde, waar zijn kameraden zich vroolijk vermaaktenwanneer hij zijn vrienden van heerlijke wandeltochten in het ver gebergte hoorde thuiskomen.... dan kwam ^er een droeve trek om zijn mond. Zoo wijd is de zeezoo wijd is de wereld maarzoo eng 1' leunstoel, waarin hij door te brengen. De leeraar vertelde de jongens vaak van Koning Alexander, die als jongen een wild paard getemd, als man van Griekenland uit het verre Azië veroverd hadvan mon niken, die met het kruis naar verre landen togenveroveraarsvan Goden hij, Herman, was als de reus Prometheus, die aan een rots vastgesmeed was. Vaak, in eenzame nachten, weende Herman stil in zich zelf. Doch dan schouwde hij op naar de sterren, ver en onbereikbaar voor iederen mensch. De sterren en de geschiedenis der wereld werden Hermans liefdemet vurig hart en dorstige ziel nam hij alle» in zich op, wat de monniken hem leerden. Doch wanneer de eene leerling na den andere de wereld introk, in monnikspij verkondiger der verlossing door het Kruis.... dan werd het eenzaam rond Herman. Zou hij dan nooit vrij wordenvrij, zooals Herman de Cherusher, die de Duitschers verloste van de slavernij Wijd is de wereld, ginds ver lacht het meerver glanzen de bergen in het sneeuwig lichten zoo eng.... zoo eng is de celO, wat 'n hard lot 1 Met sidderende lamme vingers krast Herman woorden in zijn waschtafeltje, woor den van kennis <ver Godde wereld de sterrendat menig oude wijze monnik verbaasd staat over zooveel wijsheid, die er achter dat bledte voorhoofd verborgen is. Daar zit nu Herman in zijn leunstoel.... dicteert geleerde mouüljefl, die luisteren Van de directie der K. L. M. ontvingen wij het nieuwe vouwblad van de luchtlijn AmsterdamBatavia v.v. Dit drukwerk werd ontworpen door de afdeeling Propaganda en uitgevoerd door drukkerij Levisson in de K L M.-kleuren oranje en blauw. Getracht is op duidelijke, overxichteiyke wijze de drie categorieën: passagiers, post, goederen, te vermelden, terwijl het formaat zóó gekozen is. dat het gemakkelijk in een standaard-enveloppe verzonden kan wor den. De folder wordt zoowel in Nederland als in Nederlandach-Indië op groote schaal verspreid. Ken. Holl. Lloyd Ann de orde la de conclusie .inzake den Kon. Hon. Lloyd. De heer SCHOUTEN <AR) acht het het beet, als zoo weinig mogelijk gesproken wordt over het rapport terzake. Dtt is in het belang der maatschappij De commissie uit dé Ka mer te van meening, dat van een voortbe staan der MU. geen sprake is, tenzij binnen korten tijd een financieele reorganisatie tot stand komt. Spr. meent, dat de beste oplos sing te, dat de voorschotten worden opgezegd, tenzij vóór 31 Mei een aannemelijke oplossing is verkregen. De heer Dr. VOS (VB.) meent, dat de slechte toestand van onae havens aanleiding moet zUn. om eenigszlns welwillend te staan tegenover deze kwestie. Het bestaan van 2600 gezinnen staat hier op bet spel De heer WIJNKOOP (OP.) betoogt, dat bil zich van begin af aan verzet heeft tegen ieder kasvoorschot aan den K. H. L. Het rapport heeft spr. in zijn overtuiging nog gesterkt. Het te de firma KrSDer Co die er weer een rol speelt. De oude schepen zijn niets meer waard, maar men wil ze gebrui ken in een komenden oorlog Het zijn in werkelijkheid de havenbelan- gen van Bremen en andere bultenlandsche havens, die in de eerste plaats behartigd worden. De heer GOSELTNG (R. K is het noch met de commissie, noch met den minister eens. Sprekers bezwaar Is, dat er weer nieuwe etappes worden geschapen. De minst ongewenschte oplossing is, dat tot 31 Met de 'minister de bevoegdheid krijgt, de overeenkomst op te zeggen, zonder voor waarden verder. MINISTER VERSCHUUR wijst er op, dat de zienswijze, die hy verleden jaar had, juist is gebleken. De nieuwe factoren heb ben een buitengewoon resultaat gehad, nl ds nieuwe directie, de samenwerking met Duitsche ondernemingen en de reor ganisatie. Indien deze factoren in 1928 bestaan hadden, dan ware de rekening slui tend geweest. De Landsadvocaat heeft spr. afwijzend ge adviseerd over het stellen van een termUn, binnen welken de financieele reorganisatie moet zijn tot stand gekomen. Spr. wenscht af te wachten tot 1 April. De positie der K. H. L. is een zeer Ingewikkelde en dus ook de financieele reorganisatie. Het te onrede- Hjk daarvoor een termijn te stellen. De heer SCHOUTEN (AJt.) repliceert. Juist de voorwaarde, die de minister zou moeten stellen ten aanzien van de flnan- eleele reorganisatie zal naar spr. meent een spoorslag voor de credietgevers zijn, vol. ledig aan die reorganisatie mede te werken. De MINISTER wil met dat doel, dat de commissie voor oogen heeft, zoover mogeiyk meegaan, maar hy kan en mag het wapen niet aanvaarden, omdat het de maatochappy in de grootste moeiiykheden kan brengen. De conclusie wordt hierna aangenomen met 51 tegen 21 stemmen. Verder ligt in de bedoeling bet rollend materiaal, dat uit het Noorden en uit de richting OldenzaalApeldoorn komt, by Amersfoort te looeen, voor zoover het reizl- gersvervoer dit ten minste t treinen, die uit de richting merik komen, te Arnhem uit ’s-Hertogenboech, enz. Door dezen bezuinigingsmaatregel meent de directie circa f 100.000 aan arbeidsloonen, kolen en slijtage van assen en ander mate riaal te kunnen besparen. Het jiersoneel te Maam, dat door deze methode vanaf 1 Januari vrijkomt, blijft er nog tot 1 Februari gevestigd. Practisch komt een en ander voor Maam op het volgende neer: dat het station, een station met een stationschef le klasse B. geassisteerd door een chef-commies, slechts een halte met haltechef zal worden, en dat circa 70 gezinnen, met naar schatting on geveer 300 zielen, aan Maarns bevolking zul len worden onttrokken. d.L 15 pCt. van de totale bevolking, die thans ruim 2000 zie len telt. Het spreekt vanzelf, dat de werkplaats te Maam door dezen bezuinigingsmaatregel in de naaste toekomst weinig of geen van bestaan meer zal hebben; ook personeel zal worden overgeplaatst. Er zyn in totaal meer dan 300 personen der Spoorwegen op of by het rangeerter rein te Maam, doch de overigen wonen veelal te Rijzenburg. Driebergen of Doorn. In Maam zijn thans 3 seinhuizen, welke nu kunnen vervallen. En het tuindorp, spe ciaal voor beambten en arbeiders der Ne- derl. Spoorwegen, pas eenlge jaren geleden gebouwd, zal binnenkort heel wat bewoners minder tellen, zoo niet voor 75 pCt. ontvolkt zyn. z 9.10 Berichten. 925 Tom Jones en het Grand Hotel Eastboume-jrkest. M. m. v. Sopraan. O a Fantasie Tosca, Puccini. 10.50 Epiloog PABUS, „RADIO-PARIS”, 1725 M. 835 1250. 120, 220 Gramofoonplaten J20 Voetbalwedstrijd Frankrijk—Holland. 5.20 Orkestconcert. 8.20 „La Femme de Tabarin" van Catulle-Mendès. 9.05 Gramofoonplaten. Oa. Uit Turandot en Butterfly. 950 Gra- mofoonplaten. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.26 Or. kestconcert. 105011.20 Bach-eantate. 12.2g 150 Orkestconcert. 3 50520 Koor- en So listenconcert. 7.20 Operette „De Vogelkoop, man” van Karl Zeiler. Hierna tot H.00 Avondconcert. Daarna Verslag van de Zes daagsche te Keulen. KALUNDBORG, 1153 M. 1126—122» Orkestconzzrt. 1201.50 Gramofoonplaten. 2 454.20 Orkestconcert m. m. v. Solisten 7.207.40 Muziek uit den HOlberg-Tyd. Or. kestconcert. 7.409.10 Komedie, van L. Hol. berg. 9201030 Orkestconcert. O a. uit Les Millions d’Arlequin. Drlgo 10201150 Dans muziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 530 Orkestconcert. 6.20 Dansmuziek. 8.20 Orkest concert m. m. v. M. Dambols (Cello). 905 Humor. Dialoog. 920 Vervolg Concert. Oa. Féte polonais van Chabrier 338 M.539 Orkestconcert. 620 Gramofoonplaten. O. a. Negende Symphonic, Beethoven. 8.20 Opeï rette ..Hoffmann's Vertellingen” van J. Of fenbach. ROME, 441 M. 8.20 Orkestconcert m. m. v. Eugenio Albinl (Cello). ZEES EN. 1635 M. 720 Radio-Potpourrt ,Nord-3üd” voor solisten, koor en orkest. Llrigent Eduard KUnneke. Oa mm.v. Mar. cel Wlttrlsch. 9.20 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door Dajos Bela en zijn Orkest. De minister van Staat, minister van Bln- nenlandsche Zaken en Landbouw, heeft aan de gemeentebesturen den volgenden brief verzonden: In overleg met den minister van Finan ciën heb ik de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen: By de Staten-Generaal is, gelijk bekend, een wetsontwerp aanhangig beoogende de heffing met ingang van 1 Januari aa. van een byzonder invoerrecht op benzine. Dit wetsontwerp voorziet tevens in de navorde ring van Invoerrecht ten aanzien van voor raden benzine, welke op 1 Januari as. in het vrije verkeer boven een zekere hoeveel heid hier te lande opgeslagen zyn. De mogelykheld is groot het verschijn sel zou reeds hier en daar zijn waargenomen dat nu reeds min of meer groote hoeveel heden benzine worden ingeslagen, vermoede- lyk met de bedoeling, de navordering van het bijzondere Invoerrecht te ontgaan. Ik meen daarop uwe aandacht te moeten vestigen, omdat zoodanige opslag van ben zine boven zekere hoeveelheden kan leiden tot niet naleving van de voorschriften der Hinderwet dan wel van Politieverordeningen, zoo deze in uw gemeente op dit punt gelden. Geldt In uwe gemeente naast de bepalin gen der Hinderwet geen byzonder voorschrift te dezer zake, zoo moge ik wijzen op de bijzondere wenschelljkheld. dat alsnog spoe dig de noodige bepalingen worden getroffen ter zake van het in voorraad hebben van benzine voor zoover daarvoor geen ver gunning krachtens de Hinderwet noodig te; zulks in het belang van de veiligheid, die ernstig kan worden bedreigd door tydeiyken opslag van voorraden benzine. Voorts moge Ik uw college verzoeken ter bevordering van de controle in verband met boveiibedceM wel |e willen mo lk deed reeds een beroep op Ministei De Geer, die in de Memorie van Toelich ting wees op uitwendige omstandigheden en niet het beleid aanwees als den schul dige. Misschien zal men zeggendit is reeds eenlge jaren geleden, de spilzucht dateert van de laatste jaren. Ik heb hier voor mu een gewichtig do cument van Augustus 1931: het antwoord van den Minister van Blnnenlandschc Zaken op een verzoek van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers om hei besluit tot goedkeuring der Amsterdamsche begroeting te vernietigen in verband met de loonregeling van het gemeenteperso- neel van Amsterdam. Dit ministeriele antwoord is niet zonder beteekenis. De Minister blijkt een enthousiast voorstan der te zyn van de autonomie der gemeen ten! ..De moge schrijft Zijne Excellen tie er op wijzen, dat ons staatsrecht berust op het beginsel der decentralisatie, zich uitend in autonomie en zelfbestuur der publiekrechteiyke lichamen. Deze de centralisatie mag nochtans niet ontwrien- tend werken op het staatsbestuur: het middel om hiertegen te waken is de toe passing van het vernietigingsrecht van de Kroon. Aangezien van de zelfstandig heid der gewestelijke en plaatseiyke over heden in wetgeving en bestuur wordt uit gegaan, dient dit recht (dit vernietigings recht) met de grootste behoedzaamheid te worden toegepast, wil niet het rechts goed van autonomie en zelfbestuur wor den gelaedeerd”. En verder: ..Alle beken de staatsrecht-deskundigen waarschuwen tegen een lichtvaardig gebruik van dit wapen. Ik heb my eveneens steeds af> dit standpunt gesteld. dat, zoo eemgszins mogeiyk, de verordening van het lageie orgaan moet worden gehandhaafd, omdat dit orgaan beter dan het booger gezag beoordeelen wat het locaal belang is de cel, zoo eng de i gedoemd is zij'n leven orkest. O. net. ROME. 441 M. Folkloristische muziek. ZEESEN, 1635 M. 720 Populair con cert door de kapel Geba Komor 7 50 Lezing door Felix Timmermans 830 Concert door het Omroeporkest Lezing en Berichten en hierna tot 1150 Dansmuziek dcor Alfred Beres en zijn Band. Op de vragen van den heer Kortenharst betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege in verband met de moeilijkheid om in de tegenwoordige om standigheden crediete-j te verkrijgen voor verschillende bedrijver^ heeft minister Ver schuur geantwoord, dat. ofschoon deze moeiiykheid de volle aandacht der regee- ring heeft, geen toezegging kan worden gedaan, dat in deze credietverleening door maatregelen van Overheidswege zal worden voorzien. Een dergelijke kunstmatige cre dietverleening zou, r^lus de minister, de intrinsieke credietwaardlgheid der betrok ken ondernemingen meer schaden dan be vorderen en bovendien, op eenlgszins ruime schaal tóegepast. de natuuriyke grenzen van alle economisch-verantwoorde credlet- verstrekklng uitwlsschen. waardoor ten slotte de veiligheid van ons ruilmiddel zou kunnen worden In gevaar gebracht. Het 3-procent-kortingswetje heeft al een buitengewoon slechte ontvangst genoten. In de afdeellngen der Kamer wist ook bijna niemand er Iets goeds van te zeggen. Den Minister is dringend verzocht, om het ont werp maar weer in te slikken. Allerwegen hoort men ook acties tegen het ontwerp. De R. K. Centrale van Burgeflyk Over heidspersoneel belegde op Zaterdag 14 Nov gecombineerde hoofdbe turenvergade- waarin het ontwerp op de pijnbank gelegd door Mr. van Maarseveen, rechtskundig adviseur van het R. K. Werk liedenverbond en Mr. Kropman, wethouder van Amsterdam. Hun toen gehouden redevoeringen zyn thans in brochures geschreven. De conclusie van Mr van Maarseveens betoog luidt: Tot <te door de directie der Ned. Spoor wegen ontworpen bezuinigingsplannen be hoort de inkrimping van den rangeerdienst. Het in 1901 in gebruik genomen rangeer terrein by Maam, het grootste van ons land zal by wijze van proef geleideluk bulten dienst worden gesteld 1 December zal de worden opgeheven. De eenlgszins uitgebrei de emplacementen te Arnhem, Amersfoort. Den Bosch en Woerden zullen het tekort aan ruimte moeten aanvullen. 1 Januari wordt in Maam ook de nacht dienst stopgezet met als gevolg, dat deze te Arnhem wordt ingevoerd. Verder ligt in de bedoeling

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10