o ONS BLAD LEEKEPREEKEN s 1 ti AAN ONZE H.H. ADVERTEERDERS ABONNE’S L 9 -S Een kinderlachje i I E- I VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 2S0 dit nummer bestaat uit drie bladen ZATERDAG 2 NOVEMBER 1931 VOORNAAMSTE NIEUWS Gevecht aan de grens N N Z. «- en K De inzameling voor het Natiohaal Crisis-Comité Doodelijk ongeval te Noordwijkerhout De Internationale Ontwapeningsconferentie te Parijs Auto op drietal wielrijders ingereden 6 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Gillette mesjes en apparaten 3 o tö f 3000.- f 750^^”^ f 250.- f 50.- f 40, AANGIRE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL t NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD LIS c'=~ VERWACHTING Hevig tumult in de slot-zitting Regeling «»n den uitroer. auto door te HOMO SAPIENS. (Nadruk verboden). door De nieuwe chef run den Marine-staf. Ingekomen bij de redactie WerUooaenrellet jes te Londen. Paard doodgereden Droevig einde van een trouw dier. en IS ra Barometerstand 9 uur v.m.: 757 vooruit. I een Bestuursvergadering vangst der Haagsche politie Goede Een slachtoffer overleden Nieuwe besprekingen te FarUs. veiligheid en Kachel uiteengesprongen Twee kinderen gewond. De nieuwe chef van den Marinestaf Kapitein ter see J. de Graaff lbo Studie-coaunlssie uit de R.K. Staatspartij inzake het gezinsloon geïnstalleerd. De Tweede Kamer over de kasvoorschot ten aan den Kon. Holl. Lloyd. den oorlog verdiend werd, zooals te lande, dringt de waarheid het en het traagst door. Maar tegen ïjarig meisje door auto overreden op slag gedood Wetsontwerp tot het instellen van ba- drtjfsraden. Frankrijk'» contingenteerings- maatregelen ons ets. Naar het Soer Handelsbl verneemt repa trieert de kapitein ter zee J. de Graaft bln- Het grootste rangeerterrein der Ned. Spoor wegen, te Maarn, verdwijnt. De ronde-tatel.conferenUe intake Birma la geopend. nenkort. HU is bestemd om den vice-admi- raal mr. J. Jager op te volgen als chef var den Marinestaf bij het departement van I> fensle. tegenwoordiger Binnenlandse!» BUREAU: Telefoon: Tolle moras Felix LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 3.51 en overmorgen 3.51. «S- ult alle 10.— 25 10.— wederom staat on- L Nederbragt. chef ABONNEMENTSPRIJS: Prr kwartaal, voor Alkmaar f I.— Voor builen Alkmaar 2.85 Met GeïHustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Een goede vangst voor de Haagsche poli tie. Naar een B.T.A.-telegram uit Antwerpen Eldt heeft aan de Nederlandsche grens bij ’eet-Wezel een bewoner uit Zundert, behoo- mde tot een groep Nederlanders, die door «1 Belgischen douanebeambte werden ge- aitroleerd, dezen beambte met een mes in tt gezicht gestoken; een tweede messteek uslukte. De aanvaller Is gearresteerd en naar ntwerpen overgebracht. een omdat hierdoor Meisje te Noordwijkerhout overleden en gedood. Heden wordt een nieuwe loonsverlaging van 5 pet. voor de arbeiden In de textiel, nijverheid in Twente aangekondlgd. verlies vso O anderen vtaaer HOF ALKMAAR Administratie Na. «33 Redactie No. «33. De heer A. M. te Hapert had een paara uitgeleend aan een landbouwer te Rietho ven. Blijkbaar had het beest van zijn nieu wen dienst genoeg, althans het verbrak de overeenkomst en keerde moederziel alleen over den grooten weg van Riethoven naar Hapert terug. Terwijl het dier daar zoo rus tig aan voortstapte, kwam er een auto van den heer V. uit Eindhoven over den weg aangereden. Het teugeUooce paard wist ech ter van een auto geen bestaan, terwijl ook de chauffeur nog nooit een paard meege maakt had, dat niet voor hem uit den weg was gegaan. Zoo gebeurde het. dat de auto in volle vaart op het paard Inreed. De auto duikelde in een sloot en hoe hierbij de chauffeur schier ongedeerd gebleven is, is een onoplosbaar raadsel. Het paard liep, doo delijk gewond, nog verder naar zijn baas In Hapert. Het dier moest spoedig afgemaakt worden. De begroeiing van Koloniën Tweede Kamer aangenomen. De spinnerspatroons in de katoenindustrie van Lancashire hebben de arbeidsovereen komst opgeaegd. Voor een lachend kinderkopje, IMchjes, die het altUd doen, (Jfcf een rijke dollar-konlng, NRar men las, een half mlllioen. 'k Was een lief, aanminnig lachje, ■tollaansche kunst en écht, Öbor de hahd van een groot meester dl het marmer vastgelegd. I|ljk aan dollars was de kooper ER, toen bU het beeldje zag, Scheen zijn hart toch ook te snakken Naar een lieven kinderlach. Want wat heeft het geld voor waarde. Sta je met je geld alleen Maar de lach, dien hij kon koopen. Was toch maar een lach van steen! Hoeveel rijker is de mensch dus. Want het geld telt hierbU niet. Die het échte kinderlachje Van een lévend kopje ziet! MARTIN BERDEN. Quidde verklaarde, dat hij niet voor de bewapening van Duitschland was met het motief, dat de andere mogendheden niet ontwapenen. In het geval dat de ontwape ningsconferentie zou mislukken, zal de be weging in Duitschland. om uit den Volken bond te trekken en om de volledige vrüheld weer te herkrijgen, dusdanige vormen aan nemen. dat geen enkele regeertng daartegen zal zijn opgewassen. Ten slotte voerde Paul Boncour het woord, die het bekende Fransche standpunt inzake veiligheid, arbitrage en ontwapening uiteen zette. Nadat een drietal voorconferentles waren gehouden, kwam Vrijdagavond de Interna tionale Ontwapeningsconferentie, bijeenge roepen op Initiatief van Lord Robert Cecil in het Trocadéro bijeen. De groote zaal was tot de laatste plaats bezet, evenals alle galerUen en loges. Onge veer 8000 personen waren In het gebouw, waaronder, naar tijdens de zitting bleek, vooral op de galerijen, vele communisten en nationalisten. De zitting, waaraan ruim dertig gedele geerden uit Nederland, vertegenwoordiger» van een groot aantal organisaties van ver schillende richtingen deelnamen, werd gepre sideerd door den Franschen oud-mlnister Herrlot. die in zUn openingswoord wees op de groote beteekenls van deze conferentie in verband met de in Februari a-s te Genève te houden Ontwapeningsconferentie. Deze con ferentie te Parijs is uitsluitend bedoeld om den wil der volkeren naar vrede en ontwape ning tot uiting te brengen. In deze plenaire zitting werd vervolgens het woord geoverd door Mad. Héloïse Welss. de heer Joos (Duitschland). Scialoja (Italië). Lord Robert Cecil (Engeland), Palnlevé (Frankrijk), Houghton (Amerika), Maderla- ga (Spanje) en de Jouvenel. De redevoeringen werden herhaalde malen onderbroken door het tumult van commu nisten en nationalisten, welke laatsten voort durend riepen: „Vlve la France." Eenige op schriften langs de wanden, waarin de ontwa pening werd genropageerd, werden afge scheurd en vernield Er was een sterke politlebezetting, zoowel In als bulten het gebouw. De resolutie, die was voorbereid, is niet aan de orde gekomen. De zitting is ten slotte zonder ernstige In cidenten uiteengegaan. Het R. K.' Werkliedenverbond en de crisis Gisterenmorgen ontstond een ontploffing in de kachel ten huize van den heer D. Houwen In de Poortstraat te Groningen, waardoor de kachel uiteen vloog. De stuk ken van de kachel vlogen door de kamer, waardoor twee kinderen van den heer H. aan armen en beenen werden gewond. De door de ontploffing ontstane brand was door de brandweer spoedig gebluscht. De oorzaak is nog niet bekend. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1— regels f 1.25: elke regel meer ƒ9.25. RECLAME pee regel 9-75 voor de eerste pagina; voo» overige pagina's f RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" Mj vooruitbetaling per plaatsing 0.90 per advertentie van 5 regels; Iedere regel meer 9.12 De commissie, die voor eentgen tUd da kwestie der contingenteering van den Fran schen Import in verband met al-Nederland« sche belangen met de Fransche regeertng be sproken heeft, is gisterenavond wederom naar Parijs vertrokken voor bespreking der practlsche uitvoering vande destijds vast gestelde regelen. Van de commissie, die v der leiding van dr. J. A. der Directie van Economische Zaken” maakt van het Departement van Zaken en Landbouw, en voorts een aantal particuliere deskundigen. Wij leven snel, veel te snel in onzen tijd. Hoe ouder we worden, lioe gemak- kelijker de indrukken van vandaag door d» gebeurtenissen van morgen wordeh uitgewischt. Toch zullen allen, die thans in den middelbaren leeftijd of ouder zijn zich nog levendig de stemming herinne ren, waarin de menschheid vóór 17 jaren verkeerde. In den zomer van 1914 was de groote wereldoorlog uitgebroken. Als een ongemeen zwaar onweer na een dagenlange hittegolf, barstte plotseling de eene oorlogsverklaring na de andere uit. In angst en ontzetting zag men de Duitsche legers langs onze grenzen door ds vreedzame landstreken van onze zuiderburen trekken. In karavanen kwa men de vluchtelingen binnen. Vfetn verre hoorden we het zware geschut dreunen en de eerste doodenlljsten wekten Innige deernis, afschuw, ontzetting. Maar bij de meesten leefde de overtuiging: de. schok moge hevig, de lawine moge ver woestend zijn, hoe geweldiger de bot- sing, des te sneller de afloop. Na twee, drie maanden verwachtte men het einde. Doch na drie maanden was nog geen uitzicht te bespeuren en einde No vember, toen de winter inviel, kroop de angst naar aller hart: zóó kan het nog wel een jaar en langer duren! Het kerkelijk jaar was geëindigd en met den Advent een nieuw begonnen. Onheilspellend, als was het voor onze dagen geschreven, hoorden we in onze kerken de Evangeliën over het vergaan der wereld en de verwoesting van Jeru zalem voorlezen, van de benauwenis der belegerden in de gevloekte stad en van de verschrikkingen der dagen, die aan den grooten oordeelsdag vooraf gaan. Wat was het een bijzondere Adventstijd! Wij voelden veel sterker dan ooit te vo ren de waarheid der profetieën in de ja ren, die aan Christus’ komst in de we reld voorafgingen. Het was, als beleef den wij dien tijd van bange afwachting, van sombere dreiging, die de profeten deed smeeken en de trouwe zonen van het oude volk met opgeheven armen "smeekend deed bidden: dauwt heme len van omhoog en dat de wolken den Rechtvaardige mogen regenen! Zóó ver beidde de diep geschokte menschheid in den eersten oorlogswinter van 1914 het Kerstfeest, biddend om vrede op aarde, hopend tegen alle hoop in op beëindi ging van den broedermoord. Met de kerstdagen waren de kerken voller dan ooit; er werd vuriger dan lang te voren gebeden. Hier en daar kon men de mee- ning hooren en lezen, dat de over ons gekomen oorlogsramp althans deze goede zijde beloofde te hebben, dat de mensch heid tot inkeer, tot grooter levensernst en nader tot God kwam! Het heeft niet lang mogen duren. Ook aan den oorlog wende men op den duur. In de oorlogslanden groeide met den dag de haat tegen den vijand en de ver bittering tegen den moord. In de neu trale landen kwam een gevaarlijk gevoel van veiligheid, een overschatting van eigen wijsheid, waarmee men buiten de bloedige conflicten gebleven was en een tot behaaglijkheid groeiende stemming, toen bleek, dat aan dat oorlogvoeren van anderen nog wel wat te verdienen viel; toen de nationale industrie een ongekenden bloei beleefde en smokkel handel en ongeregelde affaires fabelach tige winsten deden maken. De mensch heid heeft in haar geheel, noch in de oorlogvoerende, noch in de neutrale landen, ook maar iets van den bloedl- gen krijg geleerd. Zij is er veel slechter, veel materialistischer, veel egoïstischer uit gekomen, dan zij er in ging. De eer ste schok mocht de handen gevouwen en de lippen tot bidden hebben gebracht, de les was te spoedig vergeten: er was ^geen werkelijke Inkeer, geen volhardend smeeken en berouwvolle overgave aan de Voorzienigheid. Roerend waren in de eerste oorlogsmaanden de berichten van het Fransche front, hoe mannen, die jaren lang hun kerkelijke plichten had den verzuimd, in dichte rijen zich om biechtstoel en communiebank verdron gen, alvorens het vuur In te gaan. Maar toen de oorlog maanden lang voort kroop en de troepen in de loopgraven hield, toen het geschutvuur eentonig werd, b’eek de godsdienstzin van de eer ste maanden een stroovuur te zijn ge weest. Hoe langer hoe meer sleet men 21jn dagen dobbelend en in ongepaste vermaken, om bij een aanvalssein met afgestompt gevoel den dood tegemoet te gaan En achter het front, zoowel In de neutrale als In de oorlogslanden, ver wilderden de zeden met den dag en loerde van klein tot groot op oorlogs winst! Die hebben de meesten gemaakt, behalve dan in landen waar de oorlog verloren werd. Oorlogswinst in louter stof felij ken zin werd niet het minst in ons land verdiend, al Zijn de meesten na seven tien Jaar al weer vergeten, hoe de ïakomsten vóór 1914 waren. Die oorlogs-' Giften kunnen ook worden toegezonden aan het bureau van ons blad. Firma's, die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren in goederen in na ture, kunnen dit eveneens bij ons blad op geven. De Ingekomen giften zullen in dit blad worden verantwoord. WH meenen goed te doen nog eens onder de aandacht te brengen, dat onze administratie naast het plaatsen van Uw adverientiën in onze eigen uitgave, gaarne haar bemiddeling verleent voor het planteen van Uw gelegenheids-advertentiën ook in ander» bladen. U kant van onze bemiddeling gebruik maken zonder dat de prijs van Uwe annonce daardoor maar eenlgsxlns wordt verhoogd. Wü houden on» gaarne aanbevolen. DE ADMINISTRATIE. kant, nijd, afgunst, opstandigheid aan den anderen kant waar te nemen. Men kijkt en loert, wat er fn zijn evenmenach te gispen is en vergeet na te gaan in hoeverre men zelf tegen de naasten liefde zondigt. In- plaats van te zoeken naar wat vereent, wordt in eigen kring de klassenstrijd aangeblazen. In afwachting van het Kerstfeest 1931, in afwachting van de komst van den Vredevorst, moeten wij ons op den eer sten Advents-Zondag. op den algemee- nen boete- en bededag, bezinnen en na gaan niet wat aan anderen en aan de maatschappij, maar wat aan ons zelf ontbreekt. Dan kan, bij zulk een zelf inkeer, de algemeene gebedsdag een kentering ten goede brengen! Vrijdagmorgen had nabij het station NordwUkerhout een aanrijding plaats met dodeUJken afloop. De heer C. v. d. Z. liep mt twee kleine kinderen te wandelen. Een at' kleinen had een plaatje in haar hand, deh op een gegeven moment woel dit weg. D> beide kinderen liepen het achterna en stfcen daarbU plotseling den weg over. Op hetzelfde moment naderde de vachtauto van de Firma Van Rijn NordwUk. De chauffeur remde uit nicht, maar kon niet voorkomen, dat bei- d< kinderen, het 5-jarig dochtertje van G »rs en het 5-jarig dochtertje van P. Da mn, onder den auto geraakten. Eerstge- nemd meisje werd op slag gedood en het adere kreeg ernstige wonden aan hoofd ei handen. Er was onmtddellUk geneeskundige hulp amwezlg, terwijl ook de politie direct oiderzoek naar de schuld tnstelde. Voor de ouders heeft het gebeurde waar verlies veroorzaakt, kun eenlgst kind ontnomen is. Naar men ons meedeelde treft den be- stuurder geen schuld. Nadere bijzonderheden I De geweldige zaal van het Trocadéro. waar om 9 uur 30 de zitting geopend werd, was versierd met de kleuren van alle deelnemen de landen. Reeds de korte openingstoespraak van Herrlot werd door protesten en tegen- demonstraties minutehlang onderbroken .Van de groote galerij klonken voortdurend afkeu rende kreten, die door groot rumoer werden gevolgd. Het grootste gedeelte van de uitge sproken redevoeringen ging in het tumult verloren en eerst tegen het einde wisten de aanhangers met hun bijval den boventoon te voeren. Voortdurend poogden ordeverstoor ders, die de zaal waren uitgezet, door de zij deuren de loges binnen te drinken en ver grootten het rumoer in de zaal door aan houdend bonzen op de muren De toesnraak van den ParUschen aartsbisschop, kardinaal Verd'er. was volkomen onverstaanbaar Nau- welitks een half uur na de opening ontstond reeds de eerste vechtpartij In een zijloge, wel ke door het publiek met groote belangstelling werd gevolgd. De politie verwijderde eenige raddraaiers Een oude heer werd door jonge mannen tegen den crond geslagen waarna hij een toespraak hield tot de aanwezigen. Toen de Duitsche rijksdagafgevaardigde *t woord nam, steeg een door spreekkoren on dersteund fluitconcert op: het tumult bereik te zijn hoogtepunt. De vechtpartijen namen steeds grooteren omvang aan. geen mensch luisterde meer naar den spreker. BUna even onvriendelijk werd de Italiaansche vertegen woordiger Scialoja ontvangen; de opwinding zakte toen echter langzaam. Lord Cecll werd r ------- met grooten bijval ontvangen doch het feit deel ult de heer H- P' Bonthuis, dat hij Engelsch sprak, wekte misnoegen' --- ---- Met geweldig applaus werd Palnlevé begroet die de Fransche these inzake ontwapening had vjrdedlgd. Groote onrust ontstond weer, toen Pichot een algemeene. gelijktijdige en gecontroleerd- ontwapenlng eiachte, benevens het scheppen van een internationaal politieleder. Wederom weerklonk de Marseille en 1 tumult bezon onufeuw. Ten slotte ging de conferentie uit- een. Vrijdagavond omstreeks half acht had in de gemeente Voorst bjj Zutphen een ernstig auto-ongeluk plaats. Een luxe auto bestuurd door den heer B. 8. reed op den Rijkastraat- weg in de kom der gemeente Voorst op een drietal wielrijders in. Een dezer, de heer J. Sclv werd zoodanig gewond, dat hij binnen enkele uren overleed. De tweede wielrijder, de heer R. werd 30 meter meegesleurd, doch bekwam slechts enkele schaafwonden. Het derde slachtoffer werd slechts licht gewond. De auto is in beslag genomen. Heden zal de sectie op het Ujk worden verricht. De rijks- en gemeentepolitie stelden on- middellljk een uitgebreid onderzoek in. De Haagsche politie heeft dezer dagen we der een goeden slag geslagen. In den nacht van 10 op 11 November was er Ingebroken in een perceel in de Gouwe- straat. waarbij een brandkast aan de achter zijde werd opengescheurd. Aangezien deze brandkast echter in verschillende vakken was I verdeeld, en de dader (s) haar juist op de •zerkeerde .plaats had(den) opengemaakt, ton niets worden ontvreemd. De politie vond echter in het lokaal, waar de Inbraak ge pleegd was. eenige aanwijzingen, die er toe leidden, dat van dit mlsdrUf verdacht werd *e 25-jartge J. M.. die vroeger als magazljn- Inecht in het betreffende perceel werkzaam vas geweest. Deae M. werd daarop aange- louden en inderdaad legde hij een bekente- ris af, waarbU bleek, dat hU zich ook leeds op 25 October JJ. door verbreking van «en ruit toegang tot hetzelfde perceel had ’erschaft, om eens poolshoorte te nemen. Inmiddels stond bij de politie vast, dat de aatste Inbraak, gezien de zwaarte van de brandkast, niet door één persoon kon zUn gepleegd en uit een nader onderzoek bleek laar, dat hierbij ook betrokken moest ge weest »Un de 25-jarige C. P. B., verblUvende te Amsterdam. Deze verdachte werd daarna op verzoek door de Amsterdarosche politie aangehouden en naar Den Haag overgebracht, waar hij intusschen ook reeds een bekentenis heeft af gelegd. Belden zUn daarop in het Huis van Bewa ring ingesloten en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld Douanebeambte met een mes gestoken Dezer dagen vergaderde het Bestuur van 1 R. K. Werkliedenverbond. De begrooting voor 1932 werd in concept 1 vastgesteld. Besloten werd het filmfonds zoo mogelijk tot f 25.000 te verhoogen. Verder werd besproken de situatie op soctaal economisch gebied en nader het standpunt van het Verbondsbestuur ter zake bepaald. Mede werd onder het oog gezien het Re. geeringsbeleid. voor zoover dit gericht is op de beïnvloeding van de ontwikkeling der so ciaal-economische verhoudingen. Hoewel erkennende, dat in de huidige eco nomische moeilijkheden in bepaaide gevallen loonsverlaging niet zal kunnen worden ge keerd. handhaafde het bestuur zUn oorspron- kelijk Ingenomen standpunt, dat de omstan digheden van het oogenblik een algemeene verslechtering der positie van de werknemers niet vorderen en dat. dus veroordeeling ver dient de Regeeringstaktiek, welke er, blij kens verschillende uitingen en daden, op ge richt is een algemeene daling van het le venspeil der werknemers te stlmuleeren. Het bestuur kon zich daarom evenmin ver- eenigen met het in de Tweede Kamer geval, len besluit ter zake van de salariskorting van het Rijkspersoneel, wijl deze moet worden be schouwd als een onderdeel van een geheel plan, dat moet leiden naar een ongun stige beïnvloeding der positie van de werk nemers in bet algemeen. Het bestuur betreurt, dat ten opzichte van de zorg voor de werkloozen door de Regee- ring tot dusverre -^en zoo schriel standpunt wonlt Ingenomen, handhaaft zUn wenschen met betrekking tot dit punt en zal trachten met alle passende ten dienste staande wet tige middelen een behoorlUke zorg voor deze slachtoffers van de crisis te bevorderen. Gevecht met gendarme bü de Neder- landach-Belgizche grens: Nederlander uit Zondert gearresteerd en naar Antwerp»» gebracht. winst werd zoowel hier als In heel de wereld op pulnhoopen opgetrokken. Ge^n waarschuwingen tegen de onsoll- ditelt van de oorlogswelvaart mochten batenhet was prettiger om te gelooven, dat wij een nieuwen, een beteren tijd, beter dan alleen in stoffelij ken zin, tege moet gingen. Weinigen bemerkten, dat zij op een vulcanischen bodem leefden. Een ongekende en al meer Ingrijpende economische crisis dwingt eindelijk tot erkenning van den valschen schijn. Waar het minst geleden en het meest aan hier laatst te houden Is ze ook hier niet. Opnieuw, als zeventien jaren geleden, treden we een donkeren Adventstijd In. Er Is een zwarte .dreiging van revolutie en burgeroorlog aan onze oostergrenzen. Het zakenleven is lamgeslagen; de In dustrie wordt binnen eigen grenzen te ruggedrongen. De werkloozencljfers stij gen met tienduizenden, bij onze buren met honderdduizenden. Het vertrouwen In den Raad der volkeren, die te Ge nève heeft bepaald, dat, wie van de naties het waagt een ander aan te val len. allen tegen zich zal zien keeren, dat vertrouwen is geschokt, nu men rustig in het verre Oosten Japan ziet voort schrijden In een anders grondgebied, zander protest zelfs van leden van den Volkenbond. Over eenige maanden zul len diezelfde onmachtige beschermers van den vrede een internationale ont- wapenings-conferentle beleggen. Al maanden lang Is verkondigde wanneer men het dan over het stopzetten en In krimping van bewapening niet eens wordt, wacht Europa een catastrophe. Het ziet er dus donker uit voor de naaste toekomst, vooral, omdat zoo weinig waarde wordt gehecht aan den factor, die meer dan wat ook In staat zou zijn om verbêterlng te brengen: de beleving der christelijke leer. WIJ voelen ons weer als in de tijden van vóór Chfyrtus’ geboorte, toen het egoïsme In het'oude heidendom hoogtij vierde. Tot veel \>ractlj ken van toen is de wereld weer teruggekeerd. Vergeefs zal bij geleerden en financiers, bij eco nomen en diplomaten om een uitredding uit de wereldmalalse worden gevraagd. Wanneer de wereld niet opnieuw door- deesemd wordt met het christendom, zal van een blijvende welvaart, van een waarlijk gelukkige samenleving geen sprake zijn. Daarom rust op de christe nen van thans zulk een zware verant woordelijkheid. De Kerk roept bij het begin van den Adventstijd heel het ge weldige verlosslngsprobleem voor onzen geest. De besloten Adventsweken herin neren aan de vier eeuwen verlangend wachten der wereld op een Verlosser. Hoe langer de tijd duurde, hoe meer het getal Inkromp dergenen, die In eenvoud des harten en in volle overgave aan de Voorzienigheid den dag der verlossing verbeidden. Ten slotte leefde die hoop nog slechts bij het Joodsche volk en ook dat was in overgroote meerderheid door den tijdgeest bedorven. Toch Is Christus op aarde gekomen en heeft het aan schijn der wereld veranderd. Maar hoe gehavend ziet onze maatschappij er na twee eeuwen Christendom uit! Telken- Jare opnieuw krijgt de wereld bij de na dering van het Kerstfeest de gelegen heid om over het misbruiken der ge loofsgenade na te denken. Ditmaal wordt er op een bijzondere wijze naar het Kerstfeest heengewezen, nu alle christen-kerken besloten hebben den eersten Advents-Zondag tot een boete- en bededag te maken. Gebed en boete! Waarin kunnen de christeneh êlkaar gemakkelijker vinden dan In een geza menlijk opzien naar den Almachtigen Hemelvader en een schuldbewuste er kenning van eigen, groote tekortkomin gen? Want laten wij dit vooral op den algemeenen bededag bedenken, dat wij er met het uitspreken van een gebed zonder meer niet zullen komen. Ook in onze samenleving kan het christendom opnieuw het zout worden, dat geheel de maatschappij gezond maakt, wanneer de christenen voor de modern-heidensche wereld eveneens het voorbeeld zijn, dat In de oude heidensche maatschappij zooveel jaewondering wekte. Toen deel den de rijken aan de behoeftigen uit en de armen benijdden volgens de voor schriften van het Evangelie de rijken niet, maar erkenden de ongelijkheid van staat en stand als een door God gewilde orde. Zij eerbiedigden zelfs het heiden sche staatsgezag vólgens Christus’ woord: geef den keizer wat des keizers is. Wat hebben wij, twlntigste-eeuwsche christenen, veel va® die eerste christe nen te leeren! Waar Is onze eenheid, waar onze naastenliefde? Wordt ook van ons door de moderne heidenen gezegd: ziet hoe zij elkander liefhebben? Neen, veeleer valt er op eigen erf liefdeloos heid, hardheid, hebzucht aan den eenen Twee brandkasten-operateur» aangehouden In de zitting van gisteren van het Inter nationaal Congres ter voorbereiding van de Ontwapeningsconferentie, welke büeenkomst geleld werd door den Franschen staatsman Paul Boncour. voerde de Duitsche afgevaar digde Baron von Rhelnhaben het woord, die er op wees, dat Duitschland zijn verplichtin gen inzake de ontwapening was nagekomen en niet de bedoeling heeft weer te bewapenen. HU wenschte evenwel, dat ook de andere mo gendheden zouden ontwapenen tot op dezelf de hoogte van Duitschland. Duitschland be roept zich hierbU op artikel 8 van het Vol- kenbondspact. HU stelde zich voorts op het standpunt van de RUksregeering. toen hU in het bijzonder Het uitkomen, dat de door den Volkenbond opgestelde ontwapenlngs- overeenkomst van 9 December van het vorig Jaar, die de lUnen voor de a». ontwape ningsconferentie aangeeft, niet gehandhaafd kan ^lijven Men verwijt Duitschland de scheidsgerechtovereenkomat niet ondertee- kend te hebben. Duitschland is niet tegen deze overeenkomst, doch maakt met betrek king tot de methode, een voorbehoud. De Brltsche arbeidersvertegenwoordlger Dromly zeide. dat een groot deel der mo gendheden momenteel veel intensiever be wapend is dan in 1914. HU eischte afschaf fing van de militaire luchtvaart, een verboa voor het bouwen van onderzeebooten en hei weigeren van elk bewapenlngscrediet door de parlementen. Voorts moet aan de particu liere Industrie het vervaardigen van oorlogs materiaal verboden worden. Professor Tiende vergadering den Partijraad der R. K. Staatspartij.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1