INSTELLING ADVENTSGEDACHTEN VAN BEDRIJFSRADEN PARTIJRAAD DER R. K. STAATSPARTIJ FF I Tiende vergadering te 's-Gravenha&e KERKLIJSTEN ASSENDELFT GROOTEBROEK PROVINCIAAL NIEUWS Herdenking wijlen Mgr. Dr. W. H. Nolens - Installatie nieuwen Voorzitter De Encycliek „Quadragesimo Anno” - Behandeling voorstellen der Rijkskieskringorganisaties UITGEEST LUTJEBROEK r De overheid moet de gunstige resultaten consolideeren en tot nieuwe stimuleeren PURMEREND HOOGKARSPEL UITGEEST HOOGKARSPEL OUDORP DEN HELDER 1 luid •j groote boodschap by het begin van bet Ker- 1 1 de Na dezen bilk over de aarde en hare vol- 1 I Party- gelegenheid i 1 t I t om te gelegenheid Parochie H. Joannes de Dooper inge- voor de dat Ge- famUie der maand. blechthooren van 5 HF 1 i I 1 i a V De samenstelling van de bedrijfarasa Bij de samenstelling van den bedryfsraad doet zich In de eerste plaats de vraag voor. i 1 1 1 1 Vervolgens rapport der Gemeenteraden verkiezen. Leiden mr. Schölvinck) van het aantal deskun- 1 1 1 l 1 b h <1 b zonder Want diepe het de aan ZONDAG de H. Missen te 730 en 10 uur, 2.30 uur oefening van den H. Kruisweg, waar- 1 1 i 1 t 1 c voor de S t d a 8 r r 1 I 1 c J plechtig Lof. DONDERDAG van 68 uur om te biechten. VRIJDAG, eerste Vrijdag van de maand, te 7.30 gezongen H. MIs. Des avonds 7 uur lof. Feestdag van de H. Barbara, patrones van een zaligen dood. ZATERDAG van 48 uur gelegenheid «om te biechten, te 7 uur Lof. Katechlsmus naar gewoonte. Parochie van den H. Nicolaas Heden le Zondag van den Advent. Te 7 uur de H. MIs voor de levende en overleden leden van het Leesgezelschap, te 10 uur de H. Mis voor de parochie, elders tot zekere intentie. Onder de H.H. Missen collecte voor den St. Pieterspenning, 12.30 uur Spaarbank en Bibliotheek, te 1 uur voorbereiding, 2 uur het Lof metv oorgeschreven gebeden, te 6 uur Jongenscongregatie. Deze week Mariacongregatie en Jeugdwerk volgens gewoonte. VRIJDAG, eerste van de maand, toege wijd aan de vereerlng van het Goddelijk Hart, gezongen H. Mis en s avonds te 7 uur Lof met Akte van Eerherstel. ZATERDAG blechthooren volgens gewoonte. De H H. Missen deze week om 7 en 8 ur. As. ZONDAG viering van het Patroons feest. hun vrijheid en recht en voor die van srk en Haar dienaren, gevraagde adhaesle wordt door rs gegeven. Bedrljfsraden en Ondernemingsraden Bij de behandeling der bedrijfsorganisatie kan onderscheid worden gemaakt tusschen de bedrljfsraden en de ondernemingsraden. Bedrljfsraden zijn instellingen, die In een bedrijf, d.w.z. In een complex van onderne. mingendie een soortgelijk product vóórt brengen, worden gevormd. Ondernemingsra den daarentegen zijn Instellingen in de af zonderlijke onderneming. ZU worden in ons land veelal als fabrteksraden of kernen aan geduld en als zoodanig ook in het bedrijfs leven aangetroffen. Het onderhavige wetsontwerp brengt een wettelijke regeling der bedrljfsraden. Het maakt In art. 2, lid 1, de Instelling van II. H. Petrus en Paulus i ZONDAG, 29 November. De H. H. Missen zijn te half 8, 9 uur en half ii de Hoogmis. Des avonds 7 uur Lof. Begin van het nieuwe i - na Congregatie voor de meisjes en te 7 uur Kerkelijke Jaar. Eerste Zondag van den i c drukkende tijden, blijkt wel hieruit, dat zich I inders voor dit doel ter secretarie aan- oel'den. De werkkring van den bedryfs raad is zóó gedacht, dat de raad zal optreden als volgt: orgaan van cverleg, van advies, van uitvoering, van beslechting van geschillen en als orgaan van bemiddeling. Moreele steun aan Spanje. Spr. verzocht adhaesle voor een te rich ten schrijven aan de hoofdredactie van' „El Debate” (in Spanje is geen katholieke par tij), waarin de Partijraad uiting geeft aan zijn oprecht en Innig medeleven met den moeilijken strijd der Spaansche katholieken Heden le Zondag vand en Advent; 7 uur de Vroegmis en half 10 de Hoogmis; 1 uur Godsdienstonderricht; 2 uur de Vespers met voorgeschreven gebeden. MAANDAG 7 uur Congregatie jongens. DINSDAG de H. MIs niet om 6.45 maar om 7.15. WOENSDAGavond 7 uur Congregatie voor de meisjes. VRIJDAG, eerste van de maand, gezon gen H. MIs ter eere van het H. Hart; des avond 7 uur Lof met gebeden. ZATERDAG, 12e Zaterdag ter eere van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen. Gelegenheid om te biechten voor den mid dag tot 10.20 en na den middag vanaf 3 uur tot 8 uur. - ------ in Partijraad der Ingediend is een ontwerp der wet inzake de Instelling van bedrljfsraden, aan de toe lichting waaraan het volgende Is ontleend: Dat de Overheid met betrekking tot de arbeidsverhoudingen een bepaalde taak heeft, wordt thans weinig meer betwist. Verschil lende factoren heblien er toe bijgedragen deze gedacchte meer algemeen te doen door dringen. Daar is In de eerste plaats het feit, dat het geheele bestaan van den arbeider van het productieproces afhankelijk Is. Hij Is de economisch zwakkere. Ook voor den viytlgen arbeider bestaat geen bestaanszeker heid. Achteruitgang der onderneming, maat regelen van rationalisatie enz. kunnen hem zijn positie doen verliezen, zonder dat de wijze, waarop hij zijn taak vervult, daartoe aanleiding geeft. Bovendien bedreigen hem dikwijle physieke gevaren, die zooveel mo- gelljk moeten worden afgewend. Nog een an dere factor vestigde de overtuiging, dat de Overheid zich niet bulten de sociale verhou dingen kan houden. Het belang der gemeen schap elscht Immers, dat het productieproces zooveel mogelijk zonder schokken vei loopt. Voor zoover de Overheid in de gelegenheid Is zulks te bevorderen, behoort zij ook langs dezen weg de algemeene welvaart te dienen. De groote uitbreiding, die de sociale wet geving in de laatste 25 jaren heeft ondergaan, deed meer en meer de wenschelijkheld ge voelen, dat de Overheid, zoo noodlg onder haar toezicht, een deel van haar omvang rijke en moeilijke taak aan het bedrijfsleven zelf zou overlaten. Naar de meenlng van den Minister moet de Overheid In de eerste plaats consolldeeren de gunstige resultaten, die In de sociale ontwik, kellng van het economische leven werden be reikt. Maar daarbij behoeft het niet te blij ven. ZU kan bovendien de mogelijkheid scheppen voor een verdere ontwikkeling van de organisatie van het bedrijfsleven. Op deze wijze kan zij stimuleeren tot het bereiken van nieuwe resultaten. Installatie voorzitter Partijraad. Vervolgens vond de Installatie van den nieuwen voorzitter van den Partijraad, prof. mr. P. J. M. Aalberse, plaats. BestuursverMesing. Vervolgens werd voorzien In de verkie zing van een lid van het Dageiyksch Be duur in ds vacatureM. van Hout. Gekozen werd de heer Mr. J. J. Houben, lit Breda. In de kascommissie voor het dienstjaar 1931 werden benoemd: de heeren Brinkmann Kuyper (Amsterdam) en (Utrecht). Aan de orde kwamen dan de voorstellen der Rijkskieskringorganisaties. ZONDAG: 1.45 cat 230 Lof met Rozen hoedje, litanie van het H. Hart en akte van eerherstel tot het H. Hart om barmhartigheid over de wereld af te smeeken. MAANDAG H MIs in de kapel, 730 In óe kerk. DINSDAG-avond 7.30 congr. afd. meisjes. WOENSDAG-avond 730 St. Jozeflof. DONDERDAG van 6730 blechthooren, 7 30 congr afd. Jongens. VRIJDAG: le Vrijdag. 7 15 schoolmis, 8 uur gez. H. MIs, des avonds 7.30 Lof met akte van toewijding. ZATERDAG van 48 uur blechthooren, 7 uur Marialof. ZONDAG as. Eucharistische dag, schaal- collecte voor de kerk, welke zeer dringend wordt aanbevolen. Dagelijks is de kerk van 45 uur geopend voor een bezoek aan het Allerh. Sacrament. Blechthooren voor de schoolkinderen van klasse 1, 2 en 3. Vrijdag om 11.30 meisjes. Za terdag om 12 uur voor de jongens. Ijveraars, Zondagavond 7 uur In het oude Patronaatsgebouw jaarvergadering. Woensdag 2 December as. is ten 10 uur 's morgens aan de pastorie gelegenheid de pachten te betalen van kerk- en armenlan- derljen. In Dececmber zullen de armmeesters hun jaariykshen rondgang maken om de giften voor de armen in ontvangst te nemen. Gisteren en vandaag houdt de Partij- raad van de R. K. Staatsparty zijn tiende vergadering in de tuinzaal van het ge bouw van het Koninklijk Zoölogisch Bota nisch Genootschap (De Dierentuin) te 's-Gravenhage. Het Is voor de eerste maal, dat een Partyraad-vergaderlng buiten Utrecht plaats vindt. Nadat <je vergadering gistermiddag te 5 uur door Mr. C. M. J. F. Gosellng met gebed was geopend, herdacht de vergadering staan de wyien Mgr. Nolens, voor wiens zletenwt een gebed werd gestort. ZONDAG, 29 Nov. De H.H. Missen te 7 30, 9 en 1030 uur de Hoogmis. 12.15 Catechis mus. 's Avonds 6 uur Vespers met de voor geschreven gebeden om uitkomst in de we reldcrisis, nJ. Rozenhoedje, Litanie van het H. Hart en Acte van eereboete NB. De parochianen worden dringend aangespoord om ook voor die Intentie ter communie te gaan. DONDERDAG, 3 Dec. Nam. van 57 uur blechthooren, geen Lof. VRIJDAG. 4 Dec. Feestdag van de H. Bar bara. patrones voor een zaligen dood. 1ste Vrijdag van de maand. 7.45 uur gezongen H. MIs. om 7 uur Lof. ZATERDAG, 5 Dec. nam. blechthooren slechts van 35 en van 79 uur. 's Avonds 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Corne lls Jonk Dz., die In den Heer is overleden. zich zelf te wijten hebben en die zoo onver- draagiyk groot geworden is. staat de liefde en erbarming dsr Goddelijke Barmhartigheid, die altijd nog oneindig veel giooter is: dat is de beteekenlsvolle hoop van den Advent, de groote boodschap bij het begin van bet Ker kdijk Jaar. Beschouwen wy nog een oogenblik den gedachtengang van den meester der geeste- lyke oefeningen Richten ook wy een blik op de wereld van onze dagen. Het wil ons haast voorkomen, als was zy nog geheel gedompeld in het Adventsdonker, de hopeloosheid van den tyd, welke de komst van Christus voor afging. Hetzelfde gevoel der volkeren dezelfde Strijd tusschen de rassen der menschen. klassen en standen, dezelfde redevoeringen vervuld van toorn en jalouzle. vol leugens en laster, dezelfde moorddad'ge strijd, dezelfde hopeloosheid. Is de verlossing dan nog niet gekomen? Is de groote daad van God. het Raadsbesluit der Verlossing, zonder eenlge uitwerking gebleven? Het is maar al te waar: velen, heel velen, al te velen zijn ontrouw geworden en volgen een andere ster dan die, welke boven Bethlehem opgaat en zy meenen andere sterren te moeten volgen. Laten wy ons niet misleiden. Gods Raads besluit is nu van dezelfde kracht als ooit. Het heeft alleen geen uitwerking voor hen, die niet willen, die zich krampachtig vast klemmen aan al wat tot de wereld behoort. En omdat dit er zoovelen geworden zyn en ook omdat zoo velen van ons In hun denken en begeeren zich van den Geest Gods af keerden en In plaats van Christus na te vol gen. hun eigen „lk“ op een troon plaatsten, is de nood weer zoo overgroot geworden. De Adventklokken roepen hen allen op tot inkeer en boete, tot ommekeer en bezinning. Voor allen echter, die hun hart werkeiyk voorbereiden tot de komst van Christus Konlng is de nood der wereld de toetssteen voor hun geloof en hun liefde. En in geloof en liefde zal de ster der verlossing voor de wereld weer zichtbaar worden, tot het laatste opflfkkeren op den dag der voleinding. ..Laat ons aanbidden den Konlng. die ko men gaat d. Dries CsBosch) heeft nooit bezwaren ondervonden by het aanwyzen van candldaten van bijzondere groepen. Waar die moeiiykheid wel wordt ondervonden, kan misschien een goede verdeellng door verbinding van kringen worden verkregen. kunnen en moeten worden aangekweekt. In de combinatie van voorzitterschap van P. R. en Fractie beeft ons Partyreglement een middel gezien dit te bevorderen. Maar het moreele vertrouwen moet gul, spontaan wor den gegeven. Ik zeg niet blindelings en zon der grond. Maar juist als de gronden voor dit soort vertrouwen er zjjn, zooals dit te genover u het geval is, dan past die gulheid. Avondvergadering. 's Avonds te kwart over acht wordt de vergadering door prof. Aalberse geopend. Na de hoofdeiyke oproeping van de stem gerechtigde leden van den Partyraad en nadat de notulen der Party raadsvergade ring van 12 en 13 Juni 1931 waren vast gesteld. kwamen aan de orde de volgende Ingekomen stukken a. Bericht van overiyden van Z. Exc. Mgr. prof. dr. W. H. Nolens, Minister van Staat, voorzitter van de R K. fractie van de Tweede Kamer der Staten -Generaal en voorzitter van den Partyraad der R. K. Staatspartij. b. Bericht van overiyden van den heer C. Schipper, in leven lid van den Party raad en voorzitter van de R. K. Klesver- eenlglng te Voorschoten. Deze berichten werden voor kennisgeving aangenomen. Hemel (Coevorden) beveelt van de politieke adviezen aan, opdat een deel der kiezers van hou vast weet. De heer Parochie van den H. Laurentius Heden le Zondag van den Advent; 730 dee erste H. Mis tot zekere intentie, 10 uur de Hoogmis voor de parochie. De H. Com munie wordt om 7 uitgereikt, na de Vroeg mis en om 9 uur. Na de Hoogmis zitting van Spaarbank en Bibliotheek. Hedenavond 7 uur Lof met Rozenhoedje; daarna feest avond voor de Gezellen. MAANDAG 7 uur Meisjescongregatie. DINSDAG 7 uur Lof ter eere van den H. Laurentius. ODNDERDAGavond biechten. VRIJDAG, eerste van de maand, half 8 gezongen H. MIs voor de leden van de Broe derschap van het H. Hart; des avonds 7 uur Lof met Akte van Eerherstel. ZATERDAG algem. KIndercommunle. Ge legenheid om te biechten van 35 uur en van 68 uur. Deze week de H Mis te half 8. Eiken dag des morgens vanaf 7 uur biechtgelegenheid. Stichting „Dr. Schaepmanfbhds”. De R. K. Rykskleskringorganisatle Arn hemNymegen stelde voor De Partyraad besluit dat de Stichting „Dr. Schaeipmanfonds” rekening en ver antwoording schuldig is aan den Party raad en dat daartoe zoo noodlg de Stlch- tlngsactie gewijzigd wordt. Ter vergadering wordt dit voorstel naar aanleiding van het praeadvies van het P. B. ingetrokken. r zich herhaaldeiyk teruggetrokken om een Jong Kamerlid te doen spreken, zy het niet dan na de waarschuwing: Wees voorzichtig. Was hy dictator van de Katholieke Kamer fractie? Geen van die lid daarvan waren en van hen, die het nog zyn, zal dat getuigen. Hy was kort-aangebonden en nauwlettend op den tyd, maar hy liet elk vry om naar zijn gevoelen te handelen. De eenstemmigheid, die op enkele uitzonde ringen na In de R. K. Fractie heeft ge- heerscht, was zeker óók aen Mgr. Nolens te danken, maar dan kwam dit door het diepe respect dat men voor hem had om zyn groot Inzicht en vooral om zyn onbaatzuchtigheid. Deze man is gestorven zooals hy geleefd heeft, in vrome eenzaamheid. Die eenzaam heid heeft hy steeds gezocht uit schuchter heid, dat men raken zou aan zyn grootste bezit en zyn grootste kracht, zyn Priester schap. Laten wy allen dezen man levenslang biy- ven gedenken, en ons blyven spiegelen aan zyn groote voorbeeld en hopen, dat zyn voor bede ons werk moge zegenen. (Langdurig, dankbaar applaus). Crisiscomissle In de laatst gehouden ver gadering is het bestuur als volgt samenge steld: H. Twaalfhoven. voorzitter; C. Da- gelet, secretaris en J. Louwe. penningmees ter. Besloten werd dat door meisjes zal ge colporteerd worden met stebonnen A 1° cehts, na toestemming van den burgemees ter. Burgerlijke Stand Getrouwd: Willem Hendrik Seiy en Alida Barbara Velzeboer; Jacob Staatsman en Gerdina Mekka Claas sen. Overleden: Cornells Tromp, gehuwd met Catharina Maria Jak, oud 77 jaar. Werkverschaffing. Dat het laten bag geren door werkloozen ten behoeve van klei ne bouwers die de halve kosten moeten vestl- tueeren een goede maatregel zal zyn in deze dan past die spontaneïteit, ja dan meen ik die te mogen vorderen, niet het minst ter wille van behoud en versterking van den invloed van allen, die dien Invloed slechts door bemiddeling van anderen kunnen doen gelden. Plechtig te instaUeeren heb ik u niet. U bent voorzitter van onzen Partyraad „quall- dat hy zelf alles doen wou, Mgr. Notens beeft tate qua.” Maar ik gevoelde toch behoefte De encycliek „Quadragesimn Anno". Prof. Mr. Dr. L. Triebels, hoogleeraar aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, hield dan een rede over de Encycliek „Qua- dragesimo Anno". De geheele geschiedenis, zoo sprak Prof Triebels, is een schitterende getuigenis van d« sociale actie der kerk, die steeds elk nieuv terrein betrad, niet zich een taak aanmati gend, maar doende wat haar taak is. Rerum Novarum heeft het doel gewezei waarnaar Qnadrageslmo Anno met haast ontstellende kracht streeft. De kerk wil niet enkel christelyke men schen vormen maar ook een christelijke maatschappy opbouwen. Voor den arbeider moet ook verkregen worden redelyke wel stand en een behooriyke sociale positie. Plus XI heeft de leer van Leo XIII, welke de leer is der kerk, uiteengezet en aangevuld Vooral ten aanzien van X eigendomsrecht en de uitoefening daarvan zyn in „QA.” de be. ginselen gepreciseerd. Spr. ontleedt dan wat de nieuwe Ency cliek zegt over „Kapitaal en Arbeid”. Boven dit deel van Q A stond in de officieel Fran- sche vertaling „Het kapitalisme in zich is niet slecht, maar het is bedorven”. Spr. kan niet aannemen, dat zulk een vertaling zou zyi toegelaten, indien ze onjuist ware. De excessen /ar het kapitalisme worde» veroordeeld, maar ook wordt toch de moge lijkheid opengelaten van lof voor goede dln. gen, welke ook onder het kapitalisme not zyn waar te nemen. Het wordt als oen bespotting van de so ciale positie van den arbeider beschouwt dat de wet het euvel beschermt, dat edi werknemer met het loon van een betallngt- termyn Wordt weggezonden, ook al kan HU geen anderen werkkring vinden. Het volgende van zijn uiteenzetting wijdt spr. aan het in de Encycliek behandelde on derdeel „Het Loon”, aangevende welke prin. clpes daarin door Z. H. den Paus de mensch- heid worden voorgehouden. Als een banier wordt de sociale actie der Kerk op alle tUden door een Juichende men- schenmenlgte gedragen. De tyd heeft recht gedaan aan de juist heid van de opvattingen van Paus Leo XIII, hy zal het ook doen aan die van Paus Plus XI. Laat men bedenken, aldus besloot spr., dat wy de Kerk uitmaken, die deze sociale actie biyft voeren. De vergadering werd hierna geschorst tot des avonds 8 uur, toen de huishoude- lyke agenda werd behandeld. een bedryfsraad mogelyk, „wanneer de om- standigheden daartoe aanleid ng geven”. Door deze zeer ruime formule bestaat vol- doende gelegenheid om met de byzondere omstandigheden, waarin elk bedrijf verkeen, rekening te houden. Men zal veelal als regel kunnen aannemen dat alteen die bedrijven rijp zyn voer een bedrijfsraad, waarin het organlsatlor sch overleg tusschen werkgevers en arbeiders vol doende is gevorderd. Mr. C. G. Geseling sprak prof. Aalberse als volgt toe: Herdenking van een leven, dat door mede werking aan Gods genade welbesteed mag worden genoemd, heeft ongetwyfeld de be- teekenis van eer te brengen aan God, in en door zyn schepsel. Dit biyft de hoogste plicht. Maar de herdenking moet ook Inhou den een versterking van ons, overgebleven werkers, in den goeden geest. Het zou den schUn kunnen hebben. Prof. Aalberse, dat, juist wat dien geest betreft, een zekere beproeving u by de aanvaarding van uw nieuwe taak niet bespaard zou bly ven. Naar menscheiyken, ik zou haast zeg gen naar menschllevenden maatechaf ge sproken. zou ik u gaarne een intrede in den Partyraad hebben toegewenscht onder meer rooskleurige omstandigheden. Ik weet, dat u in een hoogst verantwoor delijk ambt in moeliyke tyden zware beslis singen ook niet bespaard zyn gebleven. Den gemakkeiyken weg van den minsten weer stand hebt u nooit gezocht. Wel dien van harde plichtsbetrachting, van wegpyferen van uzelf, van opofferen van eigen belang en van wat men als geluk beschouwt. En daarom kon het niet ultbiyven, zeer velen ook bulten onzen kring u moes ten schenken vertrouwen, en allen uitzondering achting en waardeering. uw werk wordt gedragen door een overtuiging, gegrond op uw blijmoedig Gods vertrouwen en op uw gedegen kennis. Ik zeg dit niet om u in het openbaar In de hoogte te steken. Dat acht ik een goed koop gebaar, zoowel voor dengene die het moet ondergaan als voor dengene, die het rnaakt. Maar ik zeg het juist nu, omdat Ik overtuigd ben dat wij allen zonder uitzonde ring u in uw functie als voorzlter van den Partyraad met groot vertrouwen tegemoet moven, kunnen, moeten treden. Vertrouwen het Is een van de .artike len", dat onder de crisis wel het zwaarst te lyden heeft. Niet alteen het vertrouwen tus schen de volken, tusschen de verschillende groepen in één volk, maar zelfs het vertrou wen in eigen kring. Wèlnu, zonder dat vertrouwen is juist een goed geordende democratie ondenkbaar. Het .Jntellectueete” vertrouwen, het doen begrij pen zal zeker van de zyde van de leiding Winkelieroactie Evenals andere jaren komt ook as. Zondag 29 Nov., door de be moeienis van de gezamenlijke winkeliers, 8t. Nicolaas aan ons dorp zyn Jaariyksch bezoek brengen. Het fanfarekorps zal hem ’s mid dags 4 uur van het station afhalen en in triomf door het dorp voeren. (Haarlem)F. Mr. de Vink Kerkeiyke Jaar. Eerste Zondag van den Advent, den tyd van voorbereiding voor het H. Kerstfeest. MAANDAG 8 uur, H. Familie, Ufdeellng mannen. DINSDAG-avond te 7 uur Lof, 730 H. Familie, afdeellng vrouwen, 830 St. Joeephsgezellen. WOENSDAG-avond te 730 uur Maria- Congregatle der meisjes, le afdeellng; 8.15 2e afdeellng. DONDERDAG-avond ZONDAG, le Zondag van den Advent, half 8 voor de parochie, 10 uur voor overL familie wyte-Dudlnk, half 3 Lof met Rozenh. en Litanie van het H. Hart volgens voorschrift der Bisschoppen, lied 27. MAANDAG by de Eerw. Zusters tot zekere intentie, 8 uur voor Joannes Biersteker. Feestdag van den H. Andreas, Apostel, dag tan devotie. DINSDAG half 8 voor Joanna Kramer, hulsvr. van Jac. Zoon; 8 uur voor Cornells de Jong. WOENSDAG half 8 voor overt Heddes en echtgen.; 8 uur voor Maria Bal vers hulsvr. van Pleter Tromp. DONDERDAG half 8 voor Catharina de Goede, hulsvr. van Cornells Zuurbier, 8 uur voor Nlc. Henneman, v»n 57 uur biechtge legenheid. VRIJDAG half 8 voor overt, fam. Gerrit Bos; 8 uur gez. H. Mis voor Theodora Ver tuin, hulsvr. van Corn. Oud. Eerste Vrijdag. 7 uur Lof, ZATERDAG half 8 voor de overt, armen der parochie 8 uur voor Maartje Zuurbier. ZONDAG tweede Zondag van den Adven* eerste der maand, half g voor Joannes KD behooren daarbij te worden gezien. een le Vrijdag der maand, le H. MIs om 6 uur, half 8 gezongen B. Mis Des avonds 7 uur gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart. ZATERDAG-avond uur tot half 9. ZONDAG as. onder H. Mis van half 8 Generale H. Communie voor de Gezellen. Het Kiesreglement 1927. kwam in behandeling Commissie belast met toetsing van het Kiesreglement 1927 de daarmede in de praktijk opgedane er varingen. Op de schrifteiyke vraag van den Kies kring Lelden hoe het staat met het rap port der Staatscommissie over het afbeta- Jlngssysteem, deelt mr. Gosellng mee, dat het Comlté-v. d. Heyden dezer dagen zal gereedkomen met de eerste lezing van een voorontwerp van wei. Van den Rykskleskring Amsterdam is de vraag Ingekomen: Is de financieels politiek van de Regeering wel in overeenstemming met de Encycliek Quaragesima Anno? Deze vraag, aldus mr. Gosellng, Is wel heel erg ruim. Spr. adviseert Amsterdam te willen wachten tot Zaterdagochtend, waarop de voorzitter van den Partyraad mededeelingen zal doen van poll tleken aard en dan wellicht daarna de vraag concreter te stellen. De kieskring vraagt beperking dlgenzetels tot minstens een derde. By samenvoeging van kieskringen zul len de kieskringen toch zelf het recht moe ten hebben hun eigen candldaten aan te wijzen. Pastoor Overmeer uit Heeg (Fr.) ziet in de belangencandidaten niet anders dan standsvertegenwoordiglng, die het einde van de eenheid der party beteekent. De heer Hemel (Coevorden) wederinvoering op welke wyze de leden van de bedrljfsraden dienen te worden aangewezen. Twee mogelijkheden vooral onder de oogen Men kan de werkgevers en arbe ders uit bedryf in de gelegenheid stellen gezameniyk hun stem uit te brengen. In dat geval geldt een individueel kiesrecht. Maar men kan ook van het standpunt uitgaan, dat de organi saties van. werkgevers en arbeiders de leden moeten aanwijzen. In dat geval beweegt men z ch in de iyn van een organisch kiesrecht. In het wetsontwerp wordt een regeling In laatstbedoelde zin voorgesteld. Art. 3, lid 3, bepaalt, dat de leden en de plaatsvervangen de leden van den bedryfsraad voor de helft worden benoemd door de, door den Minister daartoe aangewezen, vakvereenlglng of vak- vereeniging van werkgevers en voor de helft door de, door den Mln ster aangewezen vak- vereenlglnen of vakvereenlglngen van arbei ders, wier leden alsnog of voor een gedeelte in het bedrijf werkzaam zyn. De mogelijkheid is niet u tgesloten, dat het betrokken bedrijf er prijs op stelt, dat voor alle of bepaalde werkzaamheden nog eenige personen, die niet In het bedrijf werk zaam zyn aan den bedryfsraad worden toe gevoegd. En dat geval opent artikel 4, lid 2, daartoe de mogeiykheld. Omtrent de werkwyze van den bedrijfsraad kan zooveel mogelyk aan het inz eht van den raad zelf worden oergelaten. Art. 10. lid I. schept waarborgen, dat de raad geen besluiten neemt in een vergade ring. waarin het werkgeverselement of het arbeiderselement op onvoldenode wijze ver tegenwoordigd is. der zonde. Dit verlangen leeft het sterkst in het Uitverkoren Volk Gods; het leeft echter ook In de besten onder de heidenen, voor wier helder eng de ellende der menschen niet verborgen kon blyven en die eveneens ver langen uitzagen naar een Verlossing.... Na dezen blik over de aarde en hare vol- keren in de duisternis van den wereldadvent 4 voert de groote Meester, die de zielen zoo Rtied kent, den btddenden mensch naar de hemelzaal tot voor den troon der Allerheilig ste Drlevudigheid. zy kUkt neer op deze duistere aarde, waarop toch menschen wo nen, geschapen naar Gods beeld en geiyke- nls. met het verlangen naar het groote geluk. blUde hoop en eerbiedige verwachting hoort hy daar de woorden van het onbegrij pelijk raadsbeslu't van Goddeiyke erbarming: het besluit der Verlossing. God zelf komt en zal u verlossen. Boven alle ellende der menschen, die zy alleen aan O. L. Vr Onbevlekt Ontvangen ZONDAG 29 November, le Zondag van den Advent. Half 8 Vroegmis, 9 uur mili tairen en half 11 de Hoogmis, 1 uur groote leering, des avonds 7 uur byzonder smeek- lof; na het Lof Jongenspatronaat. MAANDAG 7 uur vergadering meisjes patronaat. DINSDAG, 7 uur Maria-Congregatle, le afdeellng. WOENSDAG, 7 uur Lof ter eere van St Jozef; kwart voor 8 Maria-Congregatie, 2e afdeellng; half 9 vergadering van de Ge zellen. DONDERDAG van 6 tot 8 uur biechthoo- ren, half 9 vergadering van het Leeken- apostolaat. VRIJDAG, Herdenking wjjlen Mgr. prof, dr. W. H. Notens. Prof. mr. P. J. M. Aalberse sprak hierna een rede uit, gewyd aan óe nagedachtenis van wyien mgr. prof. dr. W. H. Nolens, leven voorzitter van den 1 R. K. Staatsparty. Wy zyn aldus prof. Aalberse onder indruk zooals het geheele land onder den in druk is geweest over het verlies van zulk een Staatsman. Toen Mgr. Nolens ernstig ziek uit Généve was teruggekomen en daarvan iets in de kranten was bericht, werd ik opgebeld door een niet-katholiek Staatsman, die vroeg of dit Bericht niet iets ergere inhield. Toen ik daarop bevestigend antwoordde, kon ik merken hoe aan den anderen kant de tyding diepen Indruk maakte. Dat zal een zeer groot verlies zyn voor het geheele land en het volk begrijpt niet wat het aan hem zal verliezen. Door het bewaren van de een heid heeft hy den grootsten dienst aan het land bewezen welken hy bewijzen kon. By zyn veertigjarig priesterfeest en op zyn zeventlgsten verjaardag werden Mgr. Nolens huldebetuigingen gebracht, maar zy yverden overtroffen door de uiting van eenheid en dankbaarheid na zyn dood. Van hoog tot laag van H. M. de Koningin tot den eenvoudigsten mynwerker heeft ons land zyn nagedachtenis geëerd hy hy heeft een begrafenis gehad ak een vorst. Kerk en Land heeft Mgr. Nolens gediend en in s n devies „Utrique fldells" ligt zyn beteekems als Staatsman en als mensch. Zyn gemis wordt alom gevoeld, allereerst hier, maar ook in de Kamer, waar men er nog niet aan gewend is hem niet meer te zien. De krachtige mensch, die gehoopt had evena'ls zyn vader negentig jaren te worden is in korten tyd geveld. Zyn karakter was grooter en mooier dan wie ook gedacht heeft; hy was von binnen veel beter mensch dan hy naar bulten Het biyken. Hy was niet zoo stuursch als hy er uit zag, ook niet de imperator zooals een beeldhou wer hem heeft uitgebeeld. Hy was alleen bang dat men merken zou de goedheid van zyn hart. Spr. vroeg hem eens eenige gegevens over zyn jeugd, maar hy kreeg ze niet, omdat Mgr. Nolens meende dat men daar niet mee had te maken en dat men enkel zyn werk en niet zyn persoon behoefde te zien. Wat we van hem aan den buitenkant heb ben mogen zien en beleven stemt ook tot be wondering en waardeering. Aan het eind van zyn langdurige politieke loopbaan kon iedereen, ook zyn tegenstander verklaren, dat zy tegen hem hadden opgezien, omdat hy zich volmaakt onbaatzuchtig gaf voor zyn idealefi. Nooit is er in de Kamer iemand geweest, die hem niet vertrouwde, omdat men over tuigd was de eerlfjke meenlng te hooren van een eeriyk mensch. Tot vlak voor zyn dood heeft hy gestu deerd en nooit handelde hy zonder de zaken door en door in zich opgenomen te hebben. Maar toch zou zyn Invloed nooit zoo groot zyn geweest als hy niet zulk een groote, no bele mannenfiguur was. Hy was in tegenstelling met Schaepman een kalme nuchtere denker, wiens redevoe ringen niet meer waren dan eenigszins uit gewerkte schema's en als hy optrad deed hy niet anders dan de concrete dingen van den te behandelen, In het openbaar wenschte hy zich nooit vast te leggen, hoe hy een volgende maal over een bepaald iets zou denken. Hy was voorzichtig, maar niet vreesachtig, zooals sommigen wel van hem onderstelden. Men heeft over Windhorst, den leider der Duitsche Centrumparty wel eens getuigd. Mededeelingen. Mr. Gosellng doet daarna mededeellng van de aanstaande oprichting van de Fe deratie van Bonden van Katholieke meenten, van de adviescentrale voor ge meentepolitiek, half Januari Het wetsontwerp—Terpstra. De Bond van R. K. Klesvereenigingen in Gelderland had de volgende motie diend: De vergadering van afgevaardigden voor den Bond van R. K. Kiesvereeniglngen in Gelderland, gehouden te Nijmegen op 3 October 1931, betreurt de indiening van het wetsontwerpTerpstra, hoofdzakeiyk om de daarin voorgestelde uniforme leerlingen- schaal, waardoor een enorme schade zou worden toegebracht vooral ten platten- lande aan het onderwijs, besluit deze motie ter kennis te brengen van de R. K. Kamerfracties, de Pers, den Partijraad en gaat over tot de orde van den dag. Een mededeellng desbetreffende aan den Partijraad werd eveneens voor kennisgeving aangenomen. advlescentrale van het partUorgaan. dat zal verschijnen en daarna tweemaal per maand zal uitkomen, onder voorzitterschap van Mr. Romme, van de commissie voor bestudeering van bet ge zinsleven en van de commissie voor het Jongeren-vraagstuk onder leiding van Mr. Teulings. Voorts zaT een leidraad verschynen voor gemeenteraadsverkiezingen, terwyi verwacht wordt, dat in den loop van bet volgend jaar een technische herziening van het Reglement haar beslag zal krijgen. De Internationale betrekkingen tusschen katholieke politici hebben verderen voort gang gekregen. Verkiezing door voorkeurstemmen. De Rykskleskringorganisatle Helder sprak voorts als haar oordeel uit, dat het wen- scheiyk was, dat de Partijraad zich be raadde, welke maatregelen getroffen zou den kunnen worden, om de moeilijkheden te overwinnen, welke ontstaan doordat le den van de Party zich by de verkiezingen voor de Gemeenteraden door voorkeur stemmen doen verkiezen. Een afdoende oplossing voor dit vraagstuk acht men noo dlg. Mr. Joroa uit Leeuwarden merkt op, dat al te streng optreden tegen met voorkeur stemmen gekozenen tot gevolg kan heb ben Hat een zetel aan een andere party overgaat Mr. Gosellng verwijst naar het praeadvies,? waarin wordt gezegd dat deze aangelegen heid ampel wordt overwogen, juist omdat het Partijbestuur dergelijke moeilijkheden niet onderschat. Kiesvereeniging of afdeellng der B. K. Staatsparty. De R. K Rykskieskrlngorganlsatie Hel der stelde voor:. In den vervolge worde niet meer gespro ken van R. K. Kiesvereeniglngen, doch van Afdeelingen der R. K. Staatsparty Mr. Gosellng meent, dat deze zaak het best by de kamende reglementsherzlenlng zal kunnen worden geregeld. Gewenscht acht hy het wel, dat er eeni ge verandering komt, daar het recht op het voeren van het praedicaat R. K. toch ont leend wordt aan het lidmaatschap van de R. K. Staatsparty. van 6—8 uur blechthooren. 7 uur Lof ter eere van hei H. Sacrament. VRIJDAG, eerste Vrijdag van de maand. Te kwart vóór 7 uur gezongen H. Mis. te kwart voor 8 algemeene Kindercommunie, 7 uur Lof met Acte van Toewydlng aan het H. Hart. Te 730 Maria-Congregatie der Jongelingen, le afdeellng, te 8.30 2e afdec- llng. ZAlekDAG, kwart vóór 7 gezongen H. Mis. Van 49 uur blechthooren. by de aanvaarding van uwe functie deae en kele gedachten te uiten. Het spreekt vanzelf, dat het Partijbestuur allereerst het zich tot een aangenomen plicht rekent u het vertrouwen te geven, waarvan ik sprak, gul en volop. Voorzooveel ik voor het contact met dat bestuur een mtn of meer aangewezen schakel zal biyken te zyn, zal ik my te gereeder laten Inschake len, omdat ik reeds uit ervaring weet, dat ik niet als Instrument word ingeschakeld. Voor het vertrouwen, d^t u tegenover my hebt betoond, spontaan, gul, ik zou byna willen zeggen, op voorhand, ben ik zeer erkenteiyk. Niet in de eerste plaats voor mUn persoon. Maar vooral omdat ik daarin zie een blijk van uw besef van eenheid en begrUpen, tus schen fractie en kiezersorganlsatie. waar voor eenheid in de fractie op zichzelf na tuurlijk geen waarborg biedt. Voor zoover my bekend is. heeft u geen offlcieele wapenspreuk. Uw groote voorgan ger zal er wel geen bezwaar tegen hebben, wanneer u zyn devies zoudt ovememen: AAN BEIDE GETROUW! Aan de Kerk, als beschermster van den Schat der GoddelUke Waarheid, waarnaar wy al ons handelen, in besef van diepe ver- antwoordeiykheid hebben te richten. Aan het tend, aan de geheele volksge meenschap. waarvan wy ook door ons werk alle leden nader moeten trachten te brengen tot hun eenige bestemming door alle moeilijkheden heen. En aan belde GETROUW. Want het is juist die trouw, die niet kan nalaten op te wekken, ja op te eischen, dat onmisbare vertrouwen, waarvan ik u groeiende volheid van harte toewensch ten bate van ons allen! Nadat Mr. Gosellng zyn rede heeft be ëindigd. geeft hy den voorzittershamer over aan Prof. Aalberse die zelde in zyn studietijd een devies te hebbsn gehad nJ. ..Nil nisi Ve ritas” (niets dan de waarheid), welke hem echter door de Studentenvereeniglng, ,’le hy met Prof. Struycken stichtte, is ontfutseld. Spr. wil echter dat devies wel weer opne. men ten bewyze, dat. hy eeriyk en oprecht zUn werk wil verrichten te zamen met den Partyraad. Ia zUn beroemde geesteiyke oefeningen geeft de H. Ignatius een zeer eigenaardige „Adventsbeschouwing". Hy voert den medlteerenden reiziger over het geheele wereldrond, dat zich in de duis ternis der tijden vóór den Verlosser voor ons ultbreldt. Al die mlllloenen en nogmaal millioenen menschen laat hy voorby trek ken al die menschen zoo verschillend in lichaamsbouw en -kleur, in ouderdom en geslacht, blanke en zwarte, gele en bruine, mannen en vrouwen, jongen en ouden, heer en knecht, de vrije menschen en de slaven Dat warrelt en raast door elkander...’,', meestal In verbitterden stryd, de een tegen den ander, ieder zoekt zooveel mogelyk van den ander te proflteeren, zonder hem ook maar eenigszins te ontzien. Wat zy zeggen, is maar al te vaak leugen en bedrog, woede en venynschrille oorlogskreten en heerschzuchtlge commando's als zweepslagen over slavenruggen En hun daden 1 Sint Paulus heeft het ons in zyn brieven geschilderd hoe God de Heer hen omwille van hun ongeloof aan de ■chandeiykste lusten overilet. Slechte één goede eigenschap was ten minste den besten onder hen gebleven: het verlangen, de hoop op een redding uit de ellendige slavernij

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2