DE DOODE ZEE STROOPERSDRAMA TE ECHT (L.) MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 UIT DEN PARTIJRAAD JOH. LAUWERS PAYGl OP 3 ALKMAAR Elast. Kousen en Kniestukken I 1 ip TWINTIGSTE JAARGANG No. 2’1 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIJF EN f40 VOORNAAMSTE NIEUWS Een hongermarsch 3 TELEGRAFISCH WEERBERICHT Nationaal Crisiscomité 0 3 De inzameling voor het Nationaal Crisis-Comité De mislukte sluiting der Ontwapeningsconferentie Een koude winter te wachten? AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL W eerzinwekkend Geheimzinnige brand- O stichting Mislukte inbraak bij een burgemeester Drie jongemannen op beestachti&e wijze om het leven gebracht Hun lijken in een kuil begraven Ing een ongeval met Een koude winter te wachten? I. Het conflict in de textielindustrie. (Nadruk verboden) Parijs van Frankrijk wint te 1 Twee verdachten gearresteerd Geheimzinnige brandstichting in Jutland. Geruchten over een Hongaarschen «PsU:»". Nieuwe Veiligheidswet Ingediend. na ait Algemeene een Werkloozen naar Washington De daders reeds op het spoor? Barometerstand 9 uur v.m.: 7.73, vooruit. te was, een regeerlngloos De kuil gecamoufleerd ver- zaal gelooide en ver- De slachtoffers gewaarschuwd Het conflict ChinaJapan f® De öi» een breuk »»n arm .Federatie-bestmir der Werkreversvereenifinr. C3 NOORD-BOLLANDSCB DAGBLAD - ONS BLAD - BUREAU! Telefoon: „Nederland weet niet,” zoo sprak Prof. Aalberse, „wat Mgr. Nolens beteekende in binnen- en in buitenland,” en hij legde er den nadruk op, dat de overleden leider niet alleen zijn Kerk en zijn Par tij, maar heel het land den grootst mo- gelijken dienst bewezen heeft door de eenheid der Katholieken op politiek ter rein te behouden. Hoe was hem dit mogelijk geweest? Doordat hij, van wiens onbaatzuchtig heid en eerlijkheid een ieder overtuigd was, het volle vertrouwen genoot. Vertrouwen, en nog eens: vertrouwen! ten ran en- ao* HOF Administratie Redactie No. 633 ALKMAAR Na. 433 2 ,50 t 259 aan vona Noodlottig auto-ongeluk b(j Reuver; twee dooden en twee gewonden. Overval te Leusden, waarschijnlijk door communisten gepleegd. Ontspanning in het Verre Oosten. De Ja panners trekken terug. Rede van minister Groener over Dultech- land. Ernstig verkeersongeval te Helmond; een doode en een swaar gewonde. Brutale oplichting van f 12.600 te Rotter dam. izel Re nd. er- ka- ■en. ag. dat or de De ord ere Na in md oor en bet nie MO Ingekomen bij de redactie N. N Mevrouw X. Tot president van Lima Is Sanches Cerro gék osen. sen isté er en sen het «es ien ra- Nederland met 43. cn- es- 1.50 ut- >00 W- ge- 1.20 130 0- de ert, ty- >20 140 tl), UT. ■te •t- W uit xi- i.00 ur- ra- 140 vl- bls ïn- sr’. ds- est, 130 :he >59 ui- ick li no ers ol’s de te en, nt- er- Mê, nis tide at- aa- ele ren de md op er- hü ast ing lad al- jke die Mi en, oc- ind ren ■ch, sch ien en, jne Ike aee M. ks- sh- ao. ert ■tja se", rsl- ert Bit, >00 Verklaringen uit een voordracht te Stockholm -- ---f QAnft Levenslange «eheeie onfleechiktheid tot werken door f een fïn®ev®1 niet f ORfi *eriie« van een hand f IOC verliee v»n een f CQ w ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen wUUU." verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen doodeliiken afloop een voet ol een one duim ot wijavingei v been of Oneenigheid tusschen Japansche autoriteiten De spanning tusschen de Japansche Iltalre autoriteiten en steeds toe. Naar in officieels kringen verluidt, zou de Japansche regeering overwegen af te treden, wanneer de militaire autoriteiten tegen haar wil toch er toe overgaan Tsjingtsjan te be zetten. Het woord, dat bier boven staat, is van het weekblad „De Vrijzlnnig-Democraat" en heeft betrekking op het Kamerlid Duys. Deze soclaal-democraat zit boordevol kleine partij-politiek. Van de meest benepen soort Dezer dagen diende hij in de Tweede Kamer, toen de vermindering van de vrachttarieven op de spoorwegen werd besproken, plotseling een motie In, die letterlijk droop van dat soort politiek. Bovengenoemd weekblad zegt er van: „Het is een nare vertoonlng Dat met deze motie de noodlijdende tuinbouw niet kan worden geholpen, staat als een paal boven water. Er is hier misbruik voor politieke doel einden van den nood, die in de kringen van land- en tuinbouw heerscht. Zoo weinig ern stig is de zaak, dat bij de stemming over de motie nagenoeg de halve sociaal-democrati sche fractie afwezig blijkt. Het is een zoo onwaardig spel, dat in de geheele Kamer behalve de belde communisten en den ver doolden heer Floris Vos buiten de sociaal democraten niemand zijn stem aan deze mo tie wil geven." En het blad noemt dit optreden „weerzin wekkend”. Precies. Zoo wordt In deze moeilijke tjjden de nood van een deel der bevolking geëxploiteerd voor partjj-politlek. Dit mooie resultaat kon niet ultbllj- ven: niet zijn Het conflict in Lancashire dreigt de ge heele texUeHndu«,-‘e>»e omvatten. Najaarsvergadering R- K. Partijraad. Po litieke rede van prof. Aalberse. Wij krijgen ook een Doode Zee. Die Hollandsen fabrikaat is. Ofschoon, natuurlijk, zulk een zee Een dwaasheid in t kwadraat is. De afsluitdijk is bijna dicht. Eén sluitgat ligt nog open En dan.... bluft voor de Zuiderzee Helaas, niets meer te hopen. Dan hebben wij een Doode Zee. Juist als in Palestina. Al slaat de angst je op de keel Als schorheid bij angina! Een Doode Zee maar niet voor niets. Ze kostte ons millioenen. En leder, die daar visscher is. Loopt op zijn Istatste schoenen. En Volendam en Spakenburg, En hoe die plaatsen heeten. Ze sterven weg en worden dan. Zooals dat gaat vergeten. Alleen komt d&nMn Baedeker, Al staat het minder aardig: De Doode Zee in Nederland. Was, vroeger, bezienswaardlgl MARTIN BERDEN Stroopersdrama te Echt (L.)drie per sonen gedood. Prinses Juliana geeft f 30.000 aan bet Na tionaal Crisiscomité. Hoogste barometerstand 777.4 te Memel. Laagste barometerstand 749 6 te Isafjord. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, waar schijnlijk droog weer temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst in het Oosten, in het Westen weinig verandering van tempe ratuur. ml- het kabinet neemt De regeering verklaart aan Intrekking van het wetsontwerp betreffende tijdelijke kor. tingen op de uitkeeringen aan provinciën en gemeenten niet te denken. Prof. Aalberse sprak. En de heele trouwde hem. Niet jéén hard woord werd gesproken. En wij twijfelen niet, of heel Katholiek Nederland zal na Prof. Aalberse’s rede aanvaarden, dat onze Kamerfractie in de gegeven omstandigheden haar plicht deed, haar duren plicht. H. K. H. Prinses Juliana heeft aan het NatlonaaF Crisiscomité een gift van f 30.000 doen toekomen. Nadere bijzonderheden Omtrent het stroopersdrama te Echt namen wjj Zondagavond het volgende: De drie jongemannen, die Zondag in het bosch begraven werden gevonden, waren de genoemde F. W. en de gebroeders K. alien woonachtig te Putbroek, een gehucht onder de gemeente Echt. Vrijdagavond zjjn zij ten huize van K. tot ongeveer 12 uur aan het kaarten geweest. Daarna zijn de drie mannen vertrokken, zeer waarschijnlijk met het doel strikken te zoeken. Zooals bekend zijn zu niet teruggekeerd. Zondag hebben politie en marechaussee bij het reeds gemelde onderzoek den kuil gevon den. Boven de lijken waren takkenbossen ge legd, afgedekt met aarde en mos. De drie lij ken waren in één kuil Ingegraven en zooals gemeld hadden zjj allen een aantal schoten. Zondag is de justitie uit Roermond geweest tot het instellen van een onderzoek. Het is waarschijnlijk, dat Dr. Hulst uit Leiden de sectie zal verrichten en daarom heden te Roermond zal aankomen. De lijken zijn voor- loopig naar het Kloostertje, het St. Antho- nlusgasthuls te Echt overgebracht. De politie laat zich omtrent het onderzoek in deze zaak niet uit. Het schijnt, dat men verdenking op iemand heeft, doch of er reeds een aanhou ding is geschied, konden wU niet te weten komen. Het onderzoek duurt vooert. De dader op bet spoor? lijken vertoonden verschillende schot- LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 3.50? In de omgeving van Hobro bij Aarhus in Jutland heeft een brandstichter schrik en ontzetting onder de bevolking verspreid! In een kort tijdsverloop is in zeven boerenhof steden brand gesticht en gisteravond branaoe de achtste boerenwoning af, hoewel men reeds weken lang voor zooiets op zijn noeoe was. De brandstichter had nJ. op een tele foonpaal een plakkaat bevestigd, waarop hij dag en uur van de brandstichting nad mede gedeeld. Ook de andere slachtoffers waren oo deze wijze gewaarschuwd, dat hun behuizing zou afbranden. Heden is een boerenkneent gearresteerd, in wien men meent, den ge heimzinniger! brandstichter gevonden te neo- ben. Vorstelijke gift van Prinses Juliana Het stond zoo eenvoudig, zoo beschei den, zoo sober op de agenda voor de Partijraadsbijeenkomst van Zaterdag ochtend. „Mededeelingen vanden voorzitter van den Partijraad." Wat zoo simpel als „mededeelingen” stond aangeduid is echter een van de belangrijkste politieke redevoeringen ge bleken te zijn, welke er in jaren tljds in Nederland werden gehouden. Belangrijk, hoogst belangrijk was de ze politieke rede om haar inhoud, om haar doel en om het door haar bereikte resultaat. Prof. Aalberse, die thans voor den eer sten keer in zijn nieuwe functie als voor zitter van den Partijraad optrad, had zich tot taak gesteld, de vertrouwens mannen der Katholieke Staatspartij, vereenlgd in den Partijraad, in te lich ten omtrent de motieven, welke de eens gezinde houding der Katholieke Kamer fractie bij de behandeling der motie- Marchant betreffende de verlaging der ambtenaren-salarissen In de Kamer be paald hadden, door welke inlichtin gen hij hoopte te bereiken, dat de aan wezigen, die toch werkelijk geacht mochten worden, het Katholieke kie zersvolk te vertegenwoordigen, een juist inzicht in het probleem zouden krijgen, en dat voorzoover over de door onze Kamerfractie aangenomen houding ont stemming heerschte het verkregen juiste inzicht in staat zou zijn, het mis noegen weg te nemen. Hierin nu is Prof. Aalberse, misschien wel bóven eigen verwachting, geslaagd. Niet alleen heeft hij het misnoegen, waarvan velen der aanwezigen vóór den aanvang zijner politieke rede ongetwij feld nog vervuld waren, geheel wegge nomen, maar bovendien hebben zijn klare en eerlijke woorden de verblijden de. we zouden haast zeggen: ontroeren de uitwerking gehad, dat zelfs uit de kringen dergenen, die zich tot dan toe in vergadering en pers zeer laatdunkend en dreigend over het Kamer-votum had den uitgelaten, woorden van hulde voor den eminenten voorlichter opklonken, woorden, die tot bewijs strekten, dat men de „uiterste noodzaak”, waarin de Ka merfractie verkeerd had, niet alleen vol komen had begrepen, doch dat men de houding dier fractie thans ook wist te waardeeren. Met dit prachtig en eerlijk-verkregen resultaat voor oogen zal de eenvoudige Prof» Aalberse wel willen, wel moeten erkennen, dat hij reeds bij zijn eerste optreden als opvolger van den onverge- telljken Mgr. Nolens, als opperste leider van het KathoUek-politiek leven in Ne derland schitterend geslaagd is. Fen verklaring der Nederlandsche Bank omtrent het ponden-beril. Een nadeelig saldo verwacht. Handhaving der gondwaarde van den gulden. Giften kunnen ook worden toegezonden aan het bureau van ons blad. Firma’s, die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren in goederen in tura, kunnen dit eveneens by ons blad op geven. De ingekomen giften zullen in dit blad worden verantwoord. De crisis en de handeldrijvende midden stand. Oordeel van Nederlandsche gedelegeerden In de kringen der Nederlandsche gedele geerden ter Ontwapeningsconferentie te Parijs is men zeer teleurgesteld. Dr. J ter Meulen uit Den Haag schreef de mislukking de in de voor-conferentles behandelde resolutie werd niet eens in stemming ge bracht. omdat de heer Herriot daartoe, naar het schijnt, geen kans meer zag in de eerste plaats toe aan de slechte organisatie Ds. J. B Th. Hugenholtz. die als secre’aris was opgetreden van de Nederlandsche com missie van voorbereiding voor deze conferen tie, was zeer ontdaan! Toch moet men verklaarde hy den moed niet verliezen. De tegenstanders van de ontwapenlngsidee had den zich tien jaar geleden om een dergelljke demonstratie niet druk gemaakt.. Maar de idee wint veld en nu tracht men te sabotee- ren wat niet meer te negeren valt! Hetzelfde geldt voor de pers. Tien jaar ge leden zou indien destijds een dergelljke Conferen. e mogelijk zou zijn geweest «ie rechtsehe pers de conferentie doodgezwegen hebben. Thans hebben ..Am! du Reunie" (van Coty), de ..Action Prancaise”. waarmede stu denten druk langs de boulevanis colporteer den. de „Echo de Paris” en andere bladen de zaak eerst belachelijk trachten te maken Na het gebeurde in Trocadore verheugen z!1 zich over den gang van zaken Het Fransche satyrieke weekblad Le Coup de Patte” stel«le Lord Robert Cecil de vorige week als een roofvogel voor, die naar Parijs komt om de Franschen iets af te nemen De haat keert zich bij allen tegen Duitschland in de eer ste plaats, welk land men er van beschuldigt zich steeds sterker te bewapenen. De actie van de natlonaal-soc'alisten in Duitschland Is hierbij koren op den molen der Fransche rechtsehe extremisten. De llnksche ,.1’Oeuvre" en „Republique" keuren het optreden der aanhangers van de ..Action Francaise”. enz., ten sterkste af. Er is echter niets meer aan te doen: het jam- merill'.e is geschied en de goedbedoelde de monstratie der volken voor ontwapening is door het ontreden va-' «H»n hand’evol onrust stokers zonder resultaat geëindigd. Zy. die vertrouwen hebben in de toekomst, zullen zich echter dor deze mislukking niet uit het veld laten slaan en hun werk in het belang van den vrede voortzetten! »i- verlie» w»n anderen rinaer Vrijdagnacht heeft te Echt (L.) een vree- seljjk stroopersdrama plaats gehad. Drie boerenjongens, de 27-jarige Frans W en de gebroeders K., resp. 24 en 19 jaar oud, zijn Vrijdagavond uitgegaan om in de bosschen in de buurt wild te schieten. De Jongens zijn niet teruggekeerd. Zaterdag heeft men reeds naar hen gezocht, doch niets gevonden. Zondagmorgen zijn opnieuw een veertig personen op zoek uitgegaan. Na lang zoeken is men op ongeveer 200 M. afstand van de woningen gekomen by een versch gedolven kuil, welke met mos bestrooid was. Hierin vond men genoeg aanleiding om een nauw keurig onderzoek in te stellen Men ging aan het graven en vond vrU spoedig de petten van de vermiste jongemannen. Na gerulmen tyd verder te hebben doorgegraven vond men tenslotte de drie lUken. Alle drie slachtoffers waren met kogels doodgeschoten. Onmiddel- lyk werd de justitie te Roermond gewaar schuwd, die weldra ter plaatse verscheen om een onderzoek in te stellen. De lyken werden naar het gemeentehuis te Echt overgebracht. De opschudding, die dit drama te Echt heeft veroorzaakt, is buitengewoon groot. Dit drama doet herinneren aan de verdwy- ning in Augustus van dit Jaar van zekeren R., eveneens afkomstig uit Echt Van hem heeft men nooit meer iets gehoord. Men ver moedt nu. dat deze persoon op dezelfde wjjze gedood is, als de slachtoffers van Vrij dagnacht. In de bosschen wordt op het oogenblik gezocht of men nog een spoor kan vinden van dezen vermiste. In den nacht van Vrydag op Zaterdag hebben de Jlsp dieven gepoogd in te breken by den burgemeester dezer gemeente, deu heer W. Voster. Door het vallen van glasscherven by he. uitsnijden van een ruit werd de heer Voster uit den slaap gewekt. Hy is toen met een revolver gewapend naar buiten gegaan, waarop de dieven yiings de vlucht hebben genomen. De burgemeester heeft hun nog een kogel nagezonden, die echter het doel miste. Hy heeft direct alarm gemaakt, met het gevolg dat de politie nog denzelfden nacht één der verdachten, een Amsterdammer, heeft aangehouden, die in Purmerend in arrest is gesteld, De Zaandamsche politie heeft denzelfden nacht een man uit Woerden aangehouden, die verdacht wordt mede aan deze poging tot inbraak schuldig te zijn. De sterk communistisch gezinde organi satie van Amerlkaansche werkloozen. de zoo genaamde nationale Raad van Werkloozen, bereidt een grooten hongermarsch naar Washington voor, waarby op den dag voor de opening van het Congres duizenden werkloozen uit het geheele land en uit alle deelen van de Vereenlgde Staten naar Was hington zullen trekken. Reeds zün 1114 vrachtauto’s en een hondertal particuliere auto's met weikloozen op weg naar Was hington Elke auto wordt geëscorteerd door drie man, die deel uitmaken van een zelf gevormd afweercorps, die met steenen en knuppels gewapend zyn om eventueele aan vallen op de werkloozen af te weren. De autoriteiten treffen alle maatregelen om botsingen te vermbden. alleen, doordat Prof. Aalberse stellingen onverwrikbaar-logisch achter elkaar poneerde en met cijfers en feiten en data bewéés, maar ook, en vooral, doordat hij den avond tevoren reeds terstond een sfeer van vertrouwen om zich heen had weten te scheppen, waaraan geen enkel eerlijk mensch zich onttrekken kon. De rede, waarin hij den verscheiden voorzitter van den Partijraad, Mgr. No lens, herdacht, was juist In haar een voud een juweel! En wél gelukkig zullen de aanwezigen zich gevoeld hebben, dat zij uit den mond van Mgr. Nolens’ eigen intiemen vriend zulke treffende herdenkingswoor- den mochten beluisteren. Met groote piëteit herdacht hier de vriendden vriend, als mensch en als staatsman, en ’t zal voor velen een openbaring geweest zijn, dat Prof. Aalberse de teruggetrokkenheid, de schijnbare onaandoenlijkheid van Mgr. Nolens, die uit zichzelf heelemaal niet eenzelvig of ongevoelig was, verklaar de uit heiligen eerbied voor zijn inner lijk wezen, zijn ziel, zijn.... Priester schap. Dat alles was te heilig om met de bui tenwereld in verbinding te treden: van zijn heilig gemoedsleven mocht de bui tenwereld niets bemerken! In het heilig Misoffer, dat Mgr. Nolens dagelWs op droeg, leefde hij zich uit, maar slechts aan heel enkelen is het vergund ge weest, een door Mgr. Nolens in de stille Zusterkapel opgedragen heilige Mis bij te wonen; de weinigen echter, wien dit voorrecht ten deel viel, gingen vroom gesticht huiswaarts Als een broze vaas, zoo droeg Mgr. Nolens zijn Priesterschap door het leven: daarom kon hij zich niet vergemeenza- men met het luidruchtige leven daar buiten, daarom moest hij zich in de bui tenwereld wel een masker van onaan doenlijkheid vóórzetten. Deze schijnbare onaandoenlijkheid kwam zijn staatsmanschap Intusschen ten goede: iedere beoordeeling viel nuch ter en zakelijk uit, en hij oordeelde nooit verder dan oogenblikkelijk noodig was. Een ideaal staatsman, die zich door reen vervoering, zelfs door geen lichte impulsie liet beetnen^n. Op ongeveer vy'fhonderd meter afstand vaft de woning van de vermisten vond de politie Zondag bij het qnderznek verst een ieeren broekriem, welke bloedsporen vertoon de. Naar aanleiding van deze vondst werd de geheele omgeving daarna nauwkeurig af gezocht en op tweehonderd meter afstand van de plaats, waar de broekriem gevonden werd, ontdekte men dat de grond was om gewoeld. Men vond daar den kuil van on geveer 1 meter diep, waarin de drie lüken waren gelegd. De kuil was afgedekt met een laag aarde van ongeveer 20 cM.. waarover- heen takken waren gelegd om alles zooveel mogelljk te camoufleeren. Omtrent den dader of de daders valt op het oogenblik nog niets met zekerheid te zeggen. Door personen, die te Putbroek goed bekend zyn. worden de namen van een of meer personen genoemd, die men van het misdrijf verdenkt. Uit den aard der zaak zUn de Justitie en Politie uiterst voorzich tig in deze. Een persoon, op wien men ver denking heeft, is Zondagavond nog een verhoor onderworpen, maar men geen termen aanwezig om hem in arrest te houden. Of men hier met een of meer daders te doen heeft, zal het nader onder zoek eveneens moeten uitwijzen. De lijken hadden talryke schotwonden. Een van de drie slachtoffers isdoor revolverschoten, de belde anderen schynen door geweerschoten gedood te zyn De drie mannen droegen geen wapens by zich: een van hen had een knup pel. De slachtoffers zyn ongeveer tweehon derd meter ver het bosch ingébracht en toen begraven. De gebroeders K. komen uit een gezin, waar nog een jongere broer en drie zeer jeugdige zusters zyn. De vader is mijnwerker. Het derde slachtoffers was de wonden. Er werden zeker 19 schoten geteld, oudste zoon uit een vry talryk gezin Deze moeten bUna van zeer dichtby gelost zyn, daar enkele hulzen mede in het lichaam waren gedrongen. Het parket uit Roermond werd direct gewaarschuwd en was zeer spoe dig ter plaatse om dit dieptreurig schouwspel te overzien. De aanval zou volgens de bloedsporen ge beurd zyn op den grooten weg. welke langs den boschrand loopt. Hier moeten zy verrast zijn door boschwachters of andere personen. Om het geld kan het hier niet gebeurd zyn. daar deze menschen allen gewone landbou wers zijn die meestal het beroep van stroopen ook verrichten. Vanaf de plek der bloedsporen zyn naar allé waarschynljjkheid deze drie lyken gedra gen naar de plaats midden in het bosch welke 500 M. ervan verwyderd is. Het beulenwerk dat toen verricht is, kan bijna onmogeluk door één persoon verricht zyn. Het onder zoek in deze lugubere zaak is na de ontdek king met vollen spoed begonnen. Er zijn lui. die 7 schoten gehoord hebben en even later ook personen hebben zien passeeren Dit alles is nauwkeurig nagegaan, waardoor er mis schien kans is de vermoedelijke daders spoe dig te pakken. Volgens'niet-officieeie bronnen zouden door de marechaussee gearresteerd zijn eer. parti culier boschwachter uit die streek en syn zoon. Ook zou er nog een deide verdachte iroeten ontdekt worden. Omtrent deze aan houdingen waren echter geen juiste gegevens te verkrygen. ABONNEMENTSPRIJS’. M kwartaal, voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Na de gebeurtenissen in Hessen. Dr. Best uit zyn ambt ontaet. Waarnemingen over den golfstroom, die sedert een reeks van jaren zyn verricht, hebben den merkwaardigen invloed van de zen stroom op het klimaat van Noord- Europa, in het bUzonder van Noorwegen en Zweden aangetoond. De heer Sandström. het hoofd van het meteorologisch-hydrographisch Instituut te Stockholm heeft hierover een voordracht ge houden. waarin hy verklaarde, dat het thans practisch mogelijk Is de weersgesteldheid drie jaar vooruit te voorspellen en vast te stellen, of wy warme of koude zomers en winters zullen hebben. Dit hangt af van de wisselende temperatuur van den golfstroom. Toen in den zomer van 1928 van gene zijde van den Atlantischen Oceaan het be richt werd ontvangen, dat het water van den golfstroom buitengewoon warm was, werd gedurende den volgenden winter waargenomen, dat dit warme water het Zui delijke punt van Ijsland had bereikt, waar door een toestand ontstond die gunstig was voor de vorming van laagdruk-gebleden. ter wijl boven Noordeiyk Rusland een hooge atmospherische druk werd opgemerkt, welke vergezeld ging van helder, koud weer. Deze winter is een der koudste winters in de an nalen van Zweden geweest. Den volgenden zomer, in 1929. ging de warme waterstroom Noordeiyk van Ijsland, waardoor dezelfde toestanden voor laagdruk- gebleden ontstonden. De Zuidelijke winden van Spanje en de Azoren brachten toen hun warmte direct naar Zweden, waardoor dit land een der warmste winters in zyn ge schiedenis beleefde. In «ien derden zomer bereikte de golfstroom de Noordpooizee ten Noorden van Noorwe gen. In dat jaar werd opgemerkt, dat het ijs in het Poolgebied in buitengewoon groote mate smolt, waardoor het mogeluk werd, de overbiyfselen van de Andree-expedltie te vinden. De Westeiyke winden veroorzaakten dat jaar een warmen herfst, doch «ie warm- waterstroom ging in Noordeluke en Oosteiy- ke richting tot Spitsbergen en Franz Jozef- land. Dientengevolge draaide de wind meer en meer en werd tenslotte Noord-West, waardoor de koude lucht van het met ijs bedekte Groenland naar Zweden kwam. Het voorjaar en de zomer van 1931 waren dien tengevolge buitengewoon koud en onplezie rig. De jongste berichten uit de V. 8. melden, dat de golfstroom «iit jaar zich ten Oosten van New-York en Boston beweegt. Voordat de Invloed van dezen stroom zich in Noor delijk Europa doet gevoelen, zal de cyclus van weersveranderingen voltooid zUn. zoodat ditmaal een koude winter kan worden ver wacht. Nolens.... Aalberse. Nolens scheen zijn meening te dlc- teeren, Aalberse tracht te overtuigen, maar beiden slagen, omdat zij het vertrouwen genieten. Het vertrouwen, dat Mgr. Nolens ge noot en waaruit Prof. Aalberse diens welslagen in dienst der Katholieke poli tieke eenheid verklaarde, dat zelfde ver trouwen blijkt ook Prof. Aalberse, die in de vele decennia van zijn politiek le ven dan ook niet dan goed deed, te be zitten. Terecht zeide de nieuwe voorzitter, dat hy moeilijk in een moeilljkeren tijd als voorzitter van den Partijraad had kunnen optreden, maar een gemoedelijk woord uit zijn mond „In alle openhar tigheid” heeft reeds aanstonds een ver rassend resultaat gehad. Hij constateerde groote ontevreden heid alom, zeer begrijpelijke ontevreden heid: de ekonomische wereldkrlsis laat niemand ongemoeid. Maar men moest een open oog hebben voor de onvermijdelijkheid van zekere krisis-gevolgen. We beleven een wereld-krisls, waarin ons kleine landje hoegenaamd geen rol kan spelen. en daarom is het dan ook hoogst onbillijk, ons zittend kabinet tot zondebok te maken; onze regeering moet vóór alles inflatie voorkomen, en daartoe is noodig, dat de begrooting van het Rijk In evenwicht is; daartoe is óók noo dig, dat onze betallngs- en onze handels- balans In orde zijn. Wat dit laatste betreft, mogen wij zéker niet gerust slapen: De laatste jaren is er voor rond 600 millloen meer In- dan uitgevoerd, en die weelde konden wij ons permitteeren, doordat ons uit Indië ongeveer 400 en uit de scheepvaart en uit in het buiten land belegd kapitaal, ongeveer 200 mil lloen gulden toevloeiden. Maar thans zijn de inkomsten uit In dië met 200 a 300, en die uit de scheep vaart met rond 100 millloen gulden ver minderd. zoodat er ongeveer 400 millloen gulden minder beschikbaar Is om In het buitenland te betalen. Wordt hier niet met goederen betaald, dan moet er betaald worden met goud, en wordt er aan Nederland goud ont trokken, dan komt de gulden in gevaar, dan dreigt er inflatie, waardoor alle in komens automatisch met een zeker per centage verminderd worden. En dit percentage is niet vast te leg gen op 3, 4 of 5! In deze omstandigheden was het de allereerste taak der regeering, de staats- begrooting sluitend te maken, en sinds de millioenennota was de toestand nog zeer ongunstig gewijzigd. j Was nu de motie-Marchant aangeno men, dan zou zeer zeker het kabinet af getreden zijn en een maandenlange ka- binetskrisis, gedurende welke wij prak tisch sender (een actieve) regeering zouden zitten, ware onvermijdelijk ge weest. Wie durfde In z«5ó precaire omstan digheden, nu een actieve regeering juist zoo onmisbaar tijdperk aan? De Katholieke Kamerfractie niet, en dat is de reden, waarom zij, na dagen lang overleg, zich eensgezind keerde te gen de motie-Marchant. Tot op het laatste moment is er ge confereerd. In dit laatste feit zit tevens de beant woording van de vraag, waarom de Ka merfractie, waarvan een delegatie aan vertegenwoordigers van ambtenaars bonden aanvankelijk had verklaard, dat de R. K. fractie zich tegen salarisverla ging verzetten zou, geen gelegenheid meer had, de overigens wel wat al te voorbarige toezegging van den voorzit ter der Kamerfractle-delegatie terug te nemen. ADVERTENTIEPRIJS: Van regeb L25: elke regel meer f 645. RECLAME per regel «-’5 roor de eerste pagina; voor de overige pagina’s 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD bU vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 6.12

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11