I JAN DE VRIES I I I I Betere Actetasschen voor Heeren Schooltasschen voor Scholieren Van Putten Oortmeijer PAYGLOP MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 fWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 ALKMAAR Een noodkreet PROVINCIAAL NIEUWS ENKHUIZEN R. K. Crisis-Comité 1 B Vechtpartij BROEK OP LANGENDIJK BESTUURSVERGADERING L. G. C. Z1JPE TEXEL Heerlijk, Frisch en Geurig is ons, reeds alom bekend Jachtwater en Hoofd-Eau de Cologne N.V. DROGISTERIJ ALKMAAR - TE LEF. 324 rtiaw teYWW wa*het w ndw dw* Mchtwatj stellen tot Totaal DISTRICTSARBEIDSBEURS. Hendrlkus Witte en Neel- Catha- en Vragen aan B. en W. het De Directeur v.m. L naam: De Kaasmarkt tot haar recht, is niet ver- Geslaagd St. Elisabethvereeniging Filmnieuws Een groteske film van Sfodmak. Raadsvergadering den Penningmeester DE MAN, DIE ZIJN MOORDENAAR ZOEKT. wordt aanbevolen. Het R.K. Crisis-Comité. io< io. IOO.- van van Hoogachtend UEA. dw. (w.g.) GOVERS LANGEVELD STOUTJESDIJK 50.— io. 40.— 50.— 300.- 5-— Mensch en hart, dat God geschapen heeft om lief te hebben, wordt in onzen t(fd stelselmatig vervuld van haat en ontevredenheid. Penningmeester Bijzondere Raad Sint Vincentius vereeniging: Ken- nemerstraatweg no. 49 Alkmaar Postgirorekening 105019. Men verzoekt ons mede te willen deelen, dat niet 16 stapels roede oommissiekaas onverkocht bleven, doch slechts één stapel. Burgerlijke Stand Geboren: Lourentlua Franclscus, zoon van Petrus Vree ken en Cornelia konijn; Cornells, zoon van Arte Filmer en Elizabeth Christina de Wit; Anna, dochter van Arie Filmer en Elisabeth Christina de Wit. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Johanea Mui. 43 Jaar. nmmar- man, te Harenkarspel en Anna Mekken. M Jaar, te ZUP«. Komelte Meter, 35 Jaar, betonwerker, tn Zljpe en Oerritje Rozebootn, 33 jaar. Alk maar. Alhier zijn geslaagd voor diploma A voor ziekenverpleging de Eerw. Zuster Asstela en de dames A. Omes (Hilversum, vroeger te Hoorn), M. Konlng (Bovenkarspel), J. Koot (Limmen) en G. M. Bakker (Overschie), al len opgeleid in het St. Elisabethziekenhuis, alhier. Bij de jaarlijksche uitdeeling der St. Eli sabeth Vereeniging werd aan ruim 300 leer lingen der R.K jongens- en meisjesscholen, die zich hiervoor hadden aangemeld, elk 3 stuks onderkleeding uitgereikt Aan 29 moe ders werd op aanvraag een baby-uitzetje geheel of gedeeltelijk verstrekt, terwijl 3 kinderen, waarvoor uitzending naar een sa natorium noodzakelijk was. van benoodigde kleedingstukken werden voorzien. Het bestuur en leden bedanken allen har- telijk die door hun milde gaven hebben bij gedragen om de vereenlglng in staat te stel len in dezen moeilijken tijd zooveel hulp te verleenen. Uit Spanje ontvingen wij het volgend bisschoppelijk schrijven „Ook St. Nico laas wordt getroffen door de economische crisis. Hij heeft vele grage han den en klompjes te vullen, zoodat er weinig dreigt over te blijven voor de kleine meisjes van het St. Francisca Romana-Patronaat. Wie wil mijn heiligen baas door enkele giften in natura, nuttige, tong-streelende of amu sante dingen, beter in staat stellen, zijn ge wone vrijgevigheid ook dit jaar uit te oefenen? Ik zal het namens den goeden Sint afhaien bij mej. Wanna, Ritsevoort 3. Bij voorbaa t den bisschoppelijken dank. Namens St. Nico laas w.g. ZWARTE PIET, knecht cn secretaris. Burgerlijke Stand van 21 tot en met 37 November. Geboren: Helena Emelle d. van Hendrik Cornells Dijt en Gerardlna Petro- nella Dljksen. Christina, d. van Cornell» Dirk Bremer en Christina van Oosten- brugge. Ondertrouwd tje Schellingen GetrouwdHendricus Kalis rina Grieteka Pereboom. Overleden: Jacob Pieter Bisschop 31 J. Camelia Johanna de Ridder 41 Jaar,, ge huwd met Klaas Vermeulen. worden, zoodat thans de controleurs op één dag soms groote reizen moeten maken, wat moeilijk is en het werk belemmert. De keurmeesters aan de veiling zien het product reeds als het gepresenteerd wordt en zijn steeds bij de lossing, zoodat een be tere contróle niet mogelijk is. Hierna sluiting. Een beslist afdoend middel voor levend hoofd- onreln; het doodt self» de onzichtbaarste kiemen; verwijdert roos en vettigheid; bevordert in hooge mate den haargroei. LEDIGE FLACONS HEBBEN WAARDE. Vraagt cadeau-HJst aan bij Uw winkelier, of, bij hem niet verkrijgbaar, direct bij ons. Alom verkrijgbaar en gros. x Zaterdagnacht om 12 uur werd door den caféhouder C. Smit, wonende Lombardsteeg. alhier, assistentie van de politie Ingeroepen. E» tweetal beaacjjers, nj, «U wo- De 3 V.B.-raadsleden hebben aan college van B. en W. de volgende vragen gesteld Ondergeteekenden, D. J. Govers, Mr. P. Langeveld. H. C. Stoutiesdijk, leden van den Raad der Gemeente Alkmaar, hebben de eer. Uw College de navolgende vragen te stellen 1. Wanneer is door de Vereeniging St. Joseph de rekening en verantwoording, be doeld in art 81 lid 1 der Lager Onderwijswet 1920 (aan welke rekening en verantwoording die vereeniging gebonden is) van den bouw van de school tn de Koornlaan ingediend 2. Welk eindbedrag bevatte deze rekening en verantwoording 3. Waren in dit eindbedrag begrepen eenige kosten voor bouw van een gymnastieklokaal, dat door den Raad met was toegestaan 4. Zoo neen, op grond waarvan zijn B. en W. dan gerechtigd, uitgaven hiervoor toe te staan, wanneer de Vereeniging St. Jo seph deze met in haar eigen officieele reke ning en verantwoording heeft opgenomen, en B. en W deze dus ook met op grond van artikel 81 lid 2 der Lager Onderwijswet 1920 alsnog kunnen toestaan 5. Zijn B. en W. buitendien niet van mee ning, dat, zelfs al waren deze kosten m de rekening en verantwoording opgenomen, B. en W. deze niettemin niet hadden mogen toestaan, waar de Raad besloten had, geen gelden beschikbaar te moeten stellen voor den bouw van een gymnastieklokaal, in welks raadsbesluit door de Vereeniging St. Joseph was berust 6. Zijn B. en W. niet met ondergeteekenden van meening, dat de Vereeniging St. Jo seph hoogstens wat buitendien nog voo-i betwisting vatbaar is eene nieuwe aanvrage voor den bouw van een gymnastieklokaal op grond van art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan den Raad had moeten indienen, met alle gevolgen daarvan, ook ten aanzien van het beroepsrecht voor de ingezetenen 7. Zijn B. en W. bereid, te bevorderen dat dit alsnog geschiede, en dat de aanvrage overeenkomstig de bovengenoemde wettelijke bepalingen alsnog opnieuw aanhangig worde gemaakt Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken In de „Hormonle” draalt txyengenoemde film, waarover de „Maasbode'' o.m. schreef; In de films, die wU tot nog toe gezien heb ben van Siodmak, toont deze zich een bui tengewoon gevoelig en veelzijdig cineast. Zijn nieuwste filfii: „De man die zijn moordenaar zoekt" komt deze meening bevestigen. Na de „verhalende" film, waarvan „Menschen am Sonntag" qua film een uitstekend voorbeeld was, en na „Abschled", waarin Siodman ge legenheid kreeg en ten volle benutte om zijn ta'ent voor het scheppen van sterke dra matische conflicten te toonen, heeft hij zich nu gewijd aan een geheel ander genre film werk, n.l. de amusementsfilm. De amusementsfilm wordt veelal als niet geheel volwaardig beschouwd en In de meeste gevallen Is zij dat ook niet. De eenige eisch, die meestal aan een amusementsfilm wordt gesteld, is dat zjj amusant moet zijn, dat het publiek er zich meer amuseert. Dat zij be- ha’ve deze verdienste, die wij zeker niet ver waarloosd willen zien, ook filmische kwali teiten moet bezitten, daarover denkt men nauwelijks na. Temeer moet het daarom op prijs gesteld worden, dat Siodmak met deze film het bewijs levert wanneer dit althans nog geleverd moest worden dat filmkunst en Amusement geen tegenstrijdige begrippen nende te Petten en zekere A G. uit Egmond aan Zee waren slaags geraakt. Belde personen werden naar het politie bureau overgebracht, waar proces-verbaal wegens •'emlellng werd opgemaakt. ten in een gemeentelijke. Spreker vindt dat bij omzetting in een gemeentelijken dienst de gemeente een risico op zich neemt. De heer van Dok zou deze instelling tot bedrijf willen stempelen en ziet daarin een voordeel voor den gebruiker. Bij particuliere distributie is „de verdienste” hoofdzaak. De voorzitter wijst op het bezit van de bedrijven gas. waterleiding en electriciteit welke tegenwoordig onmisbaar zijn voor de volksgezondheid. De rest waaronder dan de radiodistributie zou vallen acht spreker direct niet noodig als een levensbehoefte. De heer van Dok zou het op prijs indien B. en W. een explotatierekening zou den willen opmaken. De voorzitter: „Doet u dat zelf. Het is een voorste! van uw fractie. Het gaat nu toch niet aan, om B. en W. de zaak te laten af maken." De heer van Dok (S.D.A.P.) wenscht de concessie op te schorten en spreekt namens zijn fractie om het opmaken van een explo tatierekening in handen te leggen van B.en W. Dit voorstel wordt verworpen 48. Bij de behandeling van volgno. 431 wordt doorde S.D.A.P.-fractie voorgesteld de ge meente te plaatsen in de ie klasse. Gem. fonds belasting. De rechtsche fractie wenscht 2e klasse, terwijl B. en W. de gemeente in de 3e klasse gebracht wenschen te zien. Na langdurige discussie wordt besloten de gemeente te plaatsen in de ze klasse. Voorts werd be sloten 50% te heffen op de vermogensbe lasting, waarna de vermakelijkheidsbelasting een onderwerp van bespreking uitmaakte. De heer van Dok stelt voor de vergadering te schorsen in verband met het vergevorderde uur. Hiertoe wordt besloten. De voorzitter deelt mede, dat de behan deling a.s. Maandagavond zal worden voort gezet. mentsfilm zijn kan en dat met betrekkelük eenvoudige middelen. Wie van een film houdt en van amuse ment, zal deze twee dingen in een voortref- fe'Uke harmonie vereenlgd vinden in deze film van Siodmak. die echter om enkele scènes voorbehoud voor volwassenen nood zakelijk maakt. Vergadering van het bestuur der Langen dijker groentenveiling te Broek op Langen dijk op Donderdag 26 November 1931. Te half twee opende de voorzitter van de L. G. C. de vergadering en werd overgegaan tot het lezen der notulen van de algemeene vergadering, gehouden 11 Maart, welke weer den vastgesteld en geteekend. Tegenwoordig 26 personen, afwezig met kennisgeving de afgevaardigde van Koop handel. Daarna werd overgegaan tot het behan delen van veilingzaken enz., onder voorzitter schap van burgemeester Slot en werd door den secretaris de notiilen van de vorige ver gadering gelezen. Naar aanleiding daarvan werd een schrij ven voorgelezen van de Fa. K. Wagenaar. waarin vermeld was, dat bij hen niemand met een klein gedeelte kool naar huis ge stuurd was. Tevens werd voorgelezen een gedeelte der notulen van de algemeene vergadering van 1924, waarin het ophouden van pro ducten aan de veiling ontschreven was en waar de veilingleider de taak was opgelegd om bij ongemotiveerd ophouden, het veilen dien dag te verbieden. Over de keurlijst over October welke acht keuringen bevatte werd geen op- of aan merking gemaakt. In het rapport over het nazien van het kantoor werd medegedeeld dat in de maand September geveild was voor een bedrag van f 95.450.13 waarvan voor Broek op Langen dijk f 17171.42; H. Hugowaard f 6902.50; H. Hugowaard R.K. f 15938.66; Zuid Scharwoude f 6539.70; Zuid-Scbarwoude R.K. f 2075.70; Hensbroek f 5418.27; Scher merhorn f 56.58; De Rijp en Omstreken f 98-55; Koedijk f 10676.94; St. Pancras f 18640.75; St. Pancras R.K. f 3751.78; de Schermer f 1449.36; Ursem f 1293.16; Oter- leek f 391-46; De Rijp L.T.B. f 582-48; Diver sen f 4402.62. In de maand October was geveild voor een bedrag van f 63337.21 waarvan voor Broek op Langendijk f i58i4-99,H.H.Waard f 2059.69; H.H. Waard R.K. f 8704-83 Zuid Scharwoude f 5431.10; Zuid Schar- woude R.K. f 1764.90; Hensbroek f 4654.81; De Rijp L.T.B. f 52.50; Diversen f 1613.55; Koedijk f 6035.96; St. Pancras f 10557.91; St. Pancras R.K. f 2667.21; de Schermer f 795.75; Ursem f 2403.50; Oterleek f 768.01; De Rijp en Omstreken f 12.50. Schrijven ingekomen van de Prov Com missie waarin vermeld was dat voorstellen konden worden ingediend voor de algemeene vergadering. Voorgesteld zal worden, dat het Prov. demonstratiebedrijf te H.H. Waard ver warming krijgt in de kassen (of) bakken, voor het kweeken van koolplanten. Besloten werd om het land bij de laadplaats onder hands te verhuren voor een jaar. Schrijven ingekomen van de vereeniging „De Koophandel” met verzoek om sunsidie voor de nachttelefoon. Dit werd toegestaan. Daarna bracht de secretaris verslag uit van de gehouden vergadering van den Vier bond. Punt.i. Strafbepaling voor kooplieden die kool beneden de minimum prijs koch’en, werd bepaald dat k00per en verkooper in zoo’n geval dezelfde boete opgelegd zou worden en wel f 25 voor partijen beneden 5000 K.G., grootere partijen naar verhou ding. Voor deze bepaling was ook de mede werking gevraagd van de veilingsvereeniging „West Friesland” waar inmiddels bericht van gekomen was dat zij dezelfde besluiten ge nomen had. Punt 2 stelde voor om de minimumprijs van enkele producten te wijzigen en wel voor breekpeen, bieten en uien. Voorgesteld werd om breekpeen te brengen van f 1.op f 0.60, bieten van f 0.80 op f 0.60 en uien van f 0.60 op f 0.80. Deze wijziging is aan het Centraal Bureau voorgedragen en kon daar de goedkeuring wegdragen. Punt 3 van de agenda was van de veilings vereeniging N.M.B. te Noord Scharwoude, welke voorstelde om na 1 Jan. geen verkoop- vergunningen meer te geven om producten uit de hand te koopen. De veilingsvereenigingen Obdam en War menhuizen konden hier met in meegaan, de L. G. C. te Broek op Langendijk wel, daar die reeds het besluit had genomen en slechts wachtte op de medewerking van de zustervereenigingen. Daar echter twee ver eenigingen er niet in mee gingen werd be sloten dat de N. M. B. en L. G. C. dit punt in hunne groote bestuursvergaderingen zou den bespreken. Dienaangaande werd dit punt aan de ver gadering voorgelegd. Secretaris deelde mede dat de N M.B. besloten had dit besluit ten uitvoer te brengen, spr. zeide dat de L. S.C. dit besluit &eds eerder genomen had doch met dien verstande, dal de vierbond dit geheel zou uitvoeren. Thans staan wij voor de keus om het als twee groote veilingen aan de Langedijk uit te voeren, doch er zullen wel moeilijkheden jjf-j- i_*W rik tes WFiiinv ka- »vn controleur aanitrtifld cbaa” atoxt pp Polydor 90177. MMr dan ooit te het werk der RJC. Jumts-IESBESCHERMING Jutet NU een MODERN Apostolaat. NU rijn er méér alleenstaande meisjes dan vroeger. NU, bü toenemende zedeloosheid, bedrei gen haar GROOTERE gevaren. NU komen nog Jonge kinderen uit bui tenland hier tn betrekking. Het ligt in het voornemen van den bur gemeester tegen Woensdag 16 December as. des namiddags te 1 uur, een Raadsver gadering te beleggen ter behandeling van de Gemeentebegrootlng voor 1932, voort te net ten op Woensdagavond en zoo noodig op Donderdag en Vrijdag 17 en 18 December da.v telkens des namiddags en des avonds. Het afdeellngsverslag met de beantwoor ding ervan zal aan de Raadsleden worden verzonden omstreeks 3 December u. St. Nicolaas en het St. Francisca- Romana Liefdewerk Raadsverslag Donderdagavond ver gaderde de Raad dezer gemeente. Met ui'zondering van den heer De Vos, waren alle leden aanwezig. De Voorzitter, burgemeester Mackay opende de vergadering en stelde post volgno. 176 van de begroeting aan de orde. (Kosten van havens, vaarten, enz.). De heer Roozendaal is van oordeel, dat in verband met een afsluiting der Zuiderzee, mede in verband met het geringe verschil in eb en vloed deze post wel f 1000.lager kan worden geraamd. De heer Stapel (V.B.) acht het wenscheh’j- ker deze post niet te verminderen, temeer niet daar B. en W. op het rapport van de S.D.A.P.-fractie hebben geantwoord meer aandacht te zullen schenken aan het uitbag geren van de binnengrachten. Spreker is de meening 'oegedaan. dat op een ander jaar het baggeren een keer kan worden overge slagen. De heer Van Dok (S.D.A.P.) acht het nu de tijd om voortgang te maken met het uit baggeren der binnengrachten, vooral nu in verband met het groote aantal werkloozen. Spreker zou het bedrag van f 1000.waar mede de heer Roozendaal (V.D.) dezen post wil verlagen, overgebracht zien naar post werkverschaffing. De heer Roozendaal kan zich hiermede vereenigen, daar de werkzaam heid, zooals bier bedoeld, toch wordt uit gevoerd, wanneer de tijd voor werkverschaf fing aanbreekt. De heer Sluis (A.R.) steunt het voorstel van den heer Roozendaal (V.D.). Het voorstel van den heer Roozendaal om de desbetreffende post met f 1000.te verlagen wordt met algemeene stemmen aangekomen. De post wordt gebracht van f 3750.op f 1750.Het voorstel om t 1000.meer te bestemmen voor post werk verschaffing. wordt eveneens met algemeene stemmen goedgekeurd. Volgno. 177. Onderhoud en bediening q»n klokken. Op het voorstel van B. en W. om het salaris van den stadsklokkenist me’ 100 te verhoogen. vraagt de S.D.A.P.-raadsfractie waarom 100 0 salarisverhooging wordt voor gesteld. terwijl door de Rechtsche fractie motieven worden gevraagd. De heer Rodenburg (S.D.A.P.) acht het salaris van den klokkenist te laag. Spreker stelt voor 40 te verhoogen. De heer Kof- man (C.H.) is evenwel van meening, dat B. en W. 100 hebben voorgesteld in ver band met verhooging van zijn pensioen grondslag, temeer daar de heer Crevecoeur eeds op leeftijd komt. Spreker acht het in verband met salarisverhoogingen in het alge meen wenschelijk, dat door den raad loon schalen worden vastgesteld. Zoolang deze loonschalen niet zijn vastgesteld is het naar zijn oordeel beter, den sprong niet te groot te nemen. Spreker kan zich dan ook met een verhooging van 50 vereenigen. Het voorstel van B. en W. wordt in stem ming gebracht en verworpen met 2 tegen 20 stemmen. De heeren Roozendaal (V.D.) en Stapel (V.B.) stemmen voor. Het voorstel van den heer Rodenburg (S.D.A.P.) wordt aangenomen. Bij de behandeling van jx>st 244 heeft de S.D.A.P. fractie te kennen gegeven, dat door B. en W. de klachten, welke door het Hoofd van School B., den schoolarts en de Gezond heidscommissie zijn geuit, ongegrond worden geacht in verband met het geraamde bedrag voor onderhoud van school B. Enkele dier klachten zijn o.a. te kleine opper vlakte der schoolborden zeer slechte gas verlichting, gedeeltelijke versleten vloer in het lokaal aan de N. W. zijde, geen goede banken in lokaal IV enz. Elovendien acht de fractie de weerlegging van een deel dier klachten door den gemeente- architect niet afdoende. De heer Visser (S.D.A.P.) vraagt, of deze klachten door het school geuit door B. en W. zijn onderzocht. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Visser (S.D.A.P.) merkt op, dat reeds in 1928 de Inspecteur niet wilde mede werken tot verbetering van school B. terwijl deze toen reeds noodzakelijke verbetering behoefde. Spreker geeft B. en W. in overweging, om niet te doen alsof dezé school mets zou man- keeren. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de Inspecteur in Januari a.s. met hem de scho len zal rondgaan, teneinde een onderzoek in te stellen. Bij de behandeling van post volgno. 279 merkt de heer Rodenburg (S.D.A.P.) op, dat door B. en niet is gevraagd om een rapport over den toestand van de bewaar school. Volgens spreker is het gebouw ook van het geven van bewaarschool onderwijs ongeschikt, en vestigt daarbij de aandacht op mogelijk brandgevaar. Volgens de mee ning van de heer Rodenburg behoeft deze school ook grondige verbetering. De voorzitter deelt hierop mede, dat het bezoek van den Inspecteur ook deze school geldt. Het voorstel van B. en W. om het salaris van den secretaris van de plaatselijke school commissie van f 50.te verhoogen en te brengen op f 100.vindt over het algemeen geen bijval. Het voorstel van B. en W. wordt met 4 tegen 8 stemmen verworpen. bespreking van volgno. 348, vraagt Rodenburg (S.D.A.P.) inlichtingen en W. omtrent het tewerk stellen persoon bij den gemeente-tuinman. persoon niet der arbeids- 475-— De bij de verzonden circulaires gevoegde inschrijvingsbilietten worden gaarne inge vuld en onderteekend terugverwacht, terwijl, met het oog op de voorziening in vele nooden de wekelijksche buscollecte langs de huizen, die voor het eerst in het bejón van de vol gende week zal worden gehouden, ten zeer ste Geopend van 9ia uur. Voor werkgevers van 91 en van 92. Op Maandag en Don derdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Maandag en Don derdagavond. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke ingang. De Directeur van bovengenoemd bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschreven 3 autog. lasschers, 6 bakkers, 12 bank werkers, 1 betonwerker, 2 betonvlechters, 4 boekbinders, 3 boerenarbeiders, 18 chauf feurs, 4 electr’ciens, 30 grondwerkers, 3 ketel makers, 1 incasseerder, 1 instrument maker. 6 kantoorbedienden, 2 koetsiers, 4 keil tiers, 1 kleermaker, 5 klinkers, 2 letter zetters, 4 loodgieters, 4 mach, houtbewer kers, 4 machinisten. 4 magazijnbedienden, 27 metselaars, 5 metaaldraaiers, 11 meubel makers. 6 monteurs, 16 opperlieden, 7 pak huisknechts, 3 plaatwerkers, 5 scheepsbou wers, 15 sigarenmakers. 1 sigarenkistjesplak- ker, 43 schilders, 3 smeden, 7 stucsdoors, 2 stokers, 1 stoffeerder, 1 steenhouwer; 1 suikerbewerker, 2 tabaksbewerkers, 1 teer kenaar, 3 tuinlieden, 42 timmerlieden, 1 tand- techniker, 1 typiste, 5 voegers, 2 wagen makers, 1 werktuigkundige, 2 winkelbedien den, 2 vuurwerkers, 16 ijzerwerkers, 159 losse arbeiders, 28 transportarbeiders. Geplaatst 7 grondwerkers, 5 losse arbei ders, 3 metselaars. 3 opperlieden, a timmer lieden. 2 transport-aroeiders, 1 sigarensor teerder, 1 loodgieter. Alkmaar, 28 Nov. 1931. ED. VAN DEN HEUVEL Bij de bespreking van volgno. 348, vraagt de heer aan B. van een Spreker merkt op, dat deze bij het correspondentschap bemiddeling stond ingeschreven, terwijl hier in de stad genoeg personen te vinden waren, die zich wel bij het correspondentschap hadden aangemeld. Spreker zou gaarne willen vernemen, welk motief hiertoe heeft geleid. De voorzitter deelt mede, dat enkel het motief is geweest, dat deze persoon in de boomen kon klimmen, wat bij anderen niet het geval was. De heer Rodenburg (S.D.A.P.) merkt op, dat dit niet enkel het motief kan zijn. Naar zijn oordeel schuilt hier iets anders achter. In ieder geval had volgens oordeel van spreker eerst een proef genomen kunnen worden met personen, die bij het correspon dentschap waren ingescreven. De heer Stapels (V.B.) voert aan, dat de tuinman personen moet hebben waar hij iets aan heeft. Hierna komt in behandeling overname van de particuliere radio distributie te plaatsen in verband met de behandeling van volgno. 570. De heer Posthumes (S.D.A.P.) bepleit overname door de gemeente en haalt hierbij aan de Arnhemsche en ’s Hertogenbossche distributie. De heer Kofman (C.H.) vindt het betoog van de heer Posthumes niet volledig, aan gezien door de S.D.A.P.-fractie geen kos tenberekening van Arnhem is aangehaald. Volgens spreker is de radiodistributie in de gemeente zeer goed, vooral de laatste jaren. Er is geen grond voor redelijke klacht, ergo, im te NU vooral te de zedeiyke nood der onge huwde moeder ontstellender. Dus: NU te bescherming tegen zedelljke geva ren meer dan ooit geboden. NU te hu(p na een sedelUken val drin- gerderl WAT DOET DE MEISJESBESCHERMING? 1. ZU vangt de meisjes op. die mt het vaderlijk huis naar de steden komen in dienstbetrekkingen, en aan zich zelf zijn overgelaten. 3. ZU controleert de alleenstaande katho lieke meisjes, en waarschuwt ze tegen ge varen. 3 ZU waakt aan stations tegen de dul- velsche listen der handelaars in blanke sla vinnen. 4 ZU verschaft onderdak aan hulpeloozen buiten betrekking. 5, ZU treedt bemiddelend op en zorgt voor veilige dienstbetrekkingen. 6. En als een ongelukkige gezondigd heeft, dan brengt ztj redding na den val, beurt op. en helpt moeder en kind tegen zedelUkeu en llchamelüken ondergang. wu VRAGEN UW STEUN!! Door immer sympathiek over ons werk te spreken. Door gebruik te maken van ons Bemid delingsbureau. Door ons adressen en adresveranderingen van alleenstaande mesljes mee te deelen. Door bU voorkomende gelegenheden ons te waarschuwen, of onze hulp in te roepen. Tenslotte vooral door uwen geldelUken steun! Als Liefdewerk steunen we totaal op GITTEN. En onze UITGAVEN worden met den dag zwaarder. HELP ONS. WANT DE NOOD IS GROOT!!! Steunt ons vooral door uw jaarlijksche do- nateursglft. Het bestuur der R.K. Metejesbeschermlng Mevr. J. van DijkMolenaar. Pres. Mevr. W’. WljnandsSpruyt. Secr. dej. A. de Wild, Penningm. Onder vermeldt de H. M. V. een groot aantal be langrijke nummers. Hiervan noemen we In het bijzonder het symphontech gedicht „Francesca da Rlmlnl" van Tschaikowsky, ’n schitterend orkestwerk, gespee’d door het Londensch Symphonic-orkest, onder leiding van dirigent Albert Coates. Voorts een nieu we plaat van Yehudi Menuhin. Dit „wonder kind" speelde voor de mlcrophoon twee hier te lande minder bekende werkjes: Monslg- ny’s „Rlgaudon” en Novacek’s „Perpetuum Mobile”. In het eerste kan men vooral zUn wonderschoone loonvorming, In het tweede zjjn parelende techniek bewonderen. Onder dezelfde rubriek ontmoet men den Marek Weber met zjjn orkest. Hij speelt In de bekende Tavan-bewerklng een Fantasie uit „Manon" van Massenet. Het te wel een arrangement, doch de muziek komt toch vrijwel Jazzt. Wie den tenor Wllll Forst wil hooren, wage eens naar Odeon 11525 met de Slow Fox „Sonst nlchts" en de aardig samenge stelde „Elne Llebestragödle In drel Minuten". Voor dit soort muziek een goede stem en de veretechte typeerlng. Odeon brengt ook nog een mooie vloer plaat. De violist Marcel Darrleux speelt op n 166.441 de „Sérénade Andalouse" van Godard en de overbekende, toch nog immer Interessante Cavatine van Raff. Ook de Sérénade te voortreffelijke vioolmuziek, en wordt evenals de Cavatine door Darrleux met charme voorgedragen. In denzelfdentrant biedt de Supraphoon een pracht-plaat aan. Op A 07 zUn opge nomen twee der schoonste vioolnummers van den componist Drdla: de beroemde Kubelik- Serenade en Souvenir. Deze nummers zijn vertolkt door den concertmeester van het BerlUnsche Opera-orkest: Georg Kniest&dt. Een vlo'tet met buitengewone begaafdheden. Zeldzaam fijn te zijn toon en sterk door- voeld rijn voordracht. Van de Supraphoon-Kerstplaten dient nog te worden genoemd: A 0604 met twee liede ren. De sopraanzangeres Ursula van Dlemen zingt op Ingetogen, plechtige wijze het: „O, du Fröhllche". Haar glansrijke stem komt op c*e plaat volkomen tot haar recht. De be geleiding geschiedde door orkest, orgel en klokken. Op de keerzUde dezer plaat te het „Stille Nacht” opgenomen in een sjieciale zetting voor gemengd koor met orgel cn orkest. Een klankrijk ensemble, dat diepen indruk maakt. Dan verdienen nog enkele plaatjes „Amu sementsmuziek" de aandacht. Jack Hylton’s orkest speelt uit „Victoria und Ihr Husar" twee walsen: ..Good Night” en „Pardon Ma dame” (B 6053) en twee foxtrots: „Mausi" en „Mama” <B 6054). Van de Comedian Harmonists, de z.g. Dult- sche Revellers biedt de H. M. V. in den han del twee leuke nummers: „Was schenkst du mir darm" en „Leichte Kavallerle". Een klankrijk mannenkwartet hoort men ook in den refrelnzang van de Supraphoon-plaat A 0108, waarop de tenor Lultpold Ganther de opgewekte Duitsche liederen: „lm grü- nen Wald" en „Der grüne Jagersmann” voor draagt met orkestbegeleiding. Volledigheidshalve voegen wU hieraan toe, dat de fameuze bariton Heinrich Schlusnus, behalve de reeds genoemde nummers, twee Brahms-liederen: „Minnelied" en „StAnd- stuur van de aangesloten vereemgingen een belangrijke taak wacht, wanneer wij dit besluit ook zullen uitvoeren. Gezegd werd dat steeds door onze leden op de algemeene vergaderingen er op aange drongen wordt na 1 Januari geen bonnen meer te geven, zoodat wij zeker in den geest van de leden handelen, als wij dit besluit thans nemen, waarop dan ook besloten werd, na 1 Jan. geen bonnen meer af te geven, zoodat elke tuinder met al zijn producten aan de veiling moer komen. Bij overtreding van dit besluit, d.w.z. als toch utf de hand wordt verkocht, is de boete bepaling 10% van het verkochte bedrag met een minimum van f 25. De vereenigingen uit Schermer, H.H. Waard enz. vroegen of het niet mogelijk was dat zij steeds op monster konden veilen met het oog op het vervoer per auto hetgeen goedkooper is en minder tijd neemt. Daar door dezen miatregel de aanvoer aan de veiling bevorderd kan worden, werd dit verzoek toegestaan. Daarna werd door den secretaris verslag uitgebracht van een gehouden vergadering van de vereeniging „De Koophandel.” Het punt boetebepaling voor kooplieden die kool beneden de minimumprijs kochten, werd aangenomen. Verder kwam op de vergadering sterk naar voren dat het zeer gewenscht was dat er veel meer goedgekeurde aardappelen door de tuinders gekweekt werden, ten eer ste, omdat er steeds meer vraag naar dat product komt en ten tweede, omdat er dezen zomer al landen waren die hun grenzen voor ongekeurde aardappelen gesloten hielden. Ook hier heeft de landbouwuitvoerwet het onder de aandacht genomen om een uitvoer verbod in het leven te roepen voor onge keurde pootaardappelen. Wij kunnen zegt spr., heel goed dit ver zoek steunen omdat de opbrengst en de prij zen van die aardappelen meestal de beste zijn. Verder werd ook aanbevolen het ver bouwen van middenzomer aardappelen en dan witvleeschige voor export, daar er steeds wel vraag is voor dat product en dan ook het verbouwen van late consumptie aardappelen, daar die steeds hier ingevoerd moeten worden en ze heel best hier geteeld kunnen worden. Ook deze laatste verzoeken willen wij gaarne steunen zegt, spr., ja zelfs ten zeerste aanbevelen omdat het goede producten zijn voor wisselbouw en ook, op dat wij middenzomer producten hebben om te verkoopen. Het zal zeker goed zijn als alle tuinders er goede studie van maken dat ze hun bedrijf zoo inrichten, dat ze zoo ongeveer het ge- heele jaar door regelmatig producten hebben te verkoopen. dan is de kans grooter dat het bedrijf loonend zal zijn en hiervoor zijn zeker bovengenoemde aardappelen heel goed te verbouwen. Tevens was op die vergade- dering nog het verzoek gedaan om als twee partijen kool door elkaar geveild werden, dat dan de kooper het recht had één der partijen te nemen welke hij gebruiken kan. Over dit verzoek heeft thans de vergadering te beslissen. Na enkele besprekingen was men over tuigd dat dit in de eerste plaats een belang was voor den aanvoerder, zoodat besloten werd het verzoek toe te staan en werd de veilingleiding opgedragen het in de veiling bekend te maken. Door het dagelijksch bestuur werd voor gesteld om met ingang van 1 Januari 1932 het veiling-percentage te verhoogen tot 2%. Een begrooting over 1932 was aan het bestuur voorgelegd, waaruit de noodzakelijk heid wel bleek, dat het verhooging moest worden overgegaan. Deze verhooging werd vastgesteld met de bepaling, dat het voor één jaar geldend is, zoodat een volgend jaar opnieuw het veilings-percentage moet worden besproken. Het dagelijksch bestuur stelt voor om de salarissen boven f joo.te verlagen met 10% ingaande 1 Juli 1933, verder de kleine salarissen niet te verlagen en ook de presentie gelden te laten zooals die zijn. Wat de salarissen betreft, zulks werd direct goedgevonden; wat aangaat de presentie gelden, waren enkelen van meening en werd door de heer A. Hoogland voorgesteld deze te verlagen van f 3.op f 2.en dan vrije reiskosten er «bij te vergoeden. Dit voorstel werd echter met 22 stemmen tegen en 3 voor verworpen, zoodat de pre sentiegelden zijnde f 3.blijven gehand haafd, zonder reiskosten. Verder werd nog door het dagelijksch bestuur voorgesteld, om de algemeene ver gadering te houden met de helft der afge vaardigden zooals in art. 13 van het H. R. is bepaald; hetwelk luidt 1 afgevaardigde voor 10 leden, terwijl nu wordt voorgesteld 1 afgevaardigde voor 20 leden. Werd goedgevonden zulks bij referendum door de vereenigingen te Laten besluiten. Rondvraag. De heer W. Visser vraagt hoe de verkie zing of wel benoeming gebeurd van secre taris voor de Prov. Commissie en of daar ook sollicitanten voor opgeroepen worden. Hierop kon geen antwoord gegeven wor den. De heer Hoogland zegt dat in het regle ment ontschreven staat, dat de koo man niet meer behoeft te nemen als in de veiling verkocht is. Spr. vraagt zulks naar aanleiding van het besluit 5% boven gewicht. Voorzitter zegt dat bij vergaderings- besluit zulke bepalingen gewijzigd kunnen worden. De heer H. Glas zegt dat de keur op de uien nog steeds door de controleurs gebeurd en zag liever dat dit door onze eigen keur meesters gedaan werd. Voorzitter zegt dat het Centraal Bureau op ons verzoek en door het besluit van de algemeene vergadering van het C. B. deze regeling aan het U. C. B. heeft voorgesteld, doch tot heden kan het U. C. B. daar nog niet toe over gaan, daar zij meenen dat er nog te veel veilingen zijn, waar het nog niet aan de keurmeester kan overgelaten worden. Secretaris zegt, dat het wel te betreuren is, dat die zaak nog niet geregeld is. daar het voor de contróle zeker beter is; voor elke Bij den Penningmeester kwamen Donderdagavond, 26 November, de volgende bijdragen in V. R!f L J. C. W. C. N N. N. ter eere v. St. Laurenr tius D. W H. W A. M. M N. N N. N Noviteiten. de rubriek: Klassiek-programma

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5