Gemengd Q^Cieuws de korting op uitkeering aan GEMEENTEN EN PROVINCIËN Voor de Huiskamer BINNENLANDSCH NIEUWS Geen intrekking De moord te Zuidbroek van het ontwerp Een Hebben is hebben. u De strijd in de textiel industrie Verhooging van invoer rechten in België Brutale oplichting te Rotterdam Donatello en de linnenwever nieuwe veiligheidswet vereeniging Vergadering van het federatiebestuur alle Meer licht ia de aaak aan- tabak Inbreker aangehouden Op heeterdaad betrapt Waar is de heer G. de Meiier s Overeenstemming omtrent een contract Boerderij .af gebrand Twee personen gewend het Relletjes bij de werkverschaffing Inbrekers op heeterdaad betrapt Op dn hier aiiahandeid; oen keet vernield te gegoten ijzer. de Twee stakingen uitgebroken Verkeersongevallen te Rotterdam Twee dooden n stopgezet. nissen van de Or San be- het De politie te Tert^uaen heeft aangehou den een 24-Jarigen man uit Axel, die wel- Actieve nachtveOlgtoeidsdlenst te Oosterbeek Gisternacht omstreeks vijf uur dB uitgebroken In de boerderij, bewoond t i 1. t In verband met de Zaterdagochtend In de fabrieken aangekondigde 5 pCL loonsver laging tegen 14 December hebben tusschen Een gymnasium-leeraar te 's-Hertogenbosch verdwenen 1. r t s n K C f n 3 n it •n le in ge I.) sn in de m fa e- o- d, ?n in in et U. f- n. h m :n le te u f- k 1. ;n il- in li la us Sl. ?n et In in 2 li et Bewoner van den Eendrachtsweg voor f 12.600 opgelicht 24 November is te ’s-Hertogen- ve rd wenen aan het Namens punten, regeling afzonderlijke betreffende Sedert bosch leeraar aldaar, de In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben twee Inbrekers zich toegang verschaft aan de achterzijde van het gebouw van de coöperatieve bakkerij en verbrulksvereenlging „Werkmens belang” te Oosterbeek. Zij doorzochten dat gedeelte van het pand tot den zolder. zy hebben toen het achtergedeelte ver. laten en hadden de deuren aan de voorzijde met valsche sleutels geopend en waren juist bezig met het uitsnijden van de knippen, toen zij werden verrast door het komen van twee daar surveilleerende beambten van den nachtvelllgheldsdlenst. Sen overhaaste vlucht werd ingezet. De beambten zagen nog juist, dat zij een tasch met inbrekerswerktuigen wegwierpen. Het gelukte de achtervolgers de inbrekers te grijpen en naar het politiebureau over te brengen, waar zij nog dienselfden nacht door den commissaris gehoord zijn ge worden. ZIJ zijn zeer goede bekenden der Justitie en hebben reeds meerdere jaren ge vangenisstraf achter den rug. Nader verne men wU nog dat te Arnhem een mededader ia gearresteerd en ook ter beschikking van de politie is gesteld. De inbrekers aljn afkomstig uit Amsterdam. gerde een bedrag van 1000, dat hem op een kantoor te veel voor een chèque ia uit betaald, terug te geven. ver- boter, en K.G.; franc per Op boter en Verdere opmerkingen De vraag, of crislsuitgaven in veel grootere mate dan thans geschiedt, door het Rijk zou- •n moeten worden gedragen, schijnt der Re- Staring by dit wetsontwerp niet aan de orde. Dat het wetsontwerp de „uitgesproken be doeling’’ zou hebben de autonomie der ge meenten ten aanzien van bepaalde uitgaven »an te tasten, la onjuist. Niet alleen is dit *det de uitgesproken bedoeling, maar zelfs is ontkend, dat dit het effect zal syn; ont- Op een te Utrecht gehouden vergadering, uitgaande van de commissie uit een groote groep sigaren- en sigaaettenfabrikanten, die de prysbescherming ter hand wenschen te nemen, tot welke vergadering de besturen van den Nat. Hanzebond, van den Ned. Bond en van de Neutrale Vereeniging te Amster dam waren ultgenoodigd, is overeenstemming bereikt aangaande een contract tot prijsbe- bescherming, waartoe volgens mededeellngen ter vergadering een 40-tal fabrikanten in principe bereid was mede te werken. In aansluiting op het bericht betreffende de aanhouding van een persoon, die ver dacht wordt van den roofmoord te Zuid broek in den nacht van 26 op 26 Augustus JJ. op de weduwe Molanus en haar zoon, wordt thans medegeoeeld, dat deze persoon Is ze kere J. A_. die tijdens den moord werkzaam gesteld was bij de werkverschaffing te Jip- slnghulaen. Hy verbiyft op het oogenblik in de straf gevangenis, wegens brandstichting in een perceel te Winschoten. In verband met deze zaak zyn gisteren te Jlpsinghuizen verschil lende personen verhoord. Uitbreiding van de werkingssfeer Prijsbeschertning sigaren en sigaretten „Reugeld”. De Regeerlng zou het betreuren. Indien tet geschil, hetwelk over het wetsontwerp bestaat, nutteloos verbreed werd door een gMrtariitenwisseling over punten, waarom- ttmt volkomen eenstemmigheid heerscht en waarover verschil van gevoelen dan ook nau welijks denkbaar is. By het in de Kamer gebruikte woord „RUksgeld” is uiteraard niet gedacht zooals in het Voorlooplg Verslag tan onrechte ondersteld wordt aan alles wat in het gemeentefonds vloeit en wat de gMTwenien uit dat fonds ontvangen, maar aan hetgeen bUgepast wordt door het Ryk. Indien in de betrokken zinsnede het woo<d jtykageld" ware vervangen door: .gelden, ingetrokken op de Ryksbegrooting", dan ware de bedoeling nauwkeuriger uitgedrukt, voor critiek op de woordkeus geen plaats ge laten en de strekking van het betoog volko- m»n dezelfde gebleven. Die correctie wordt mitsdien aangebracht. De samenvoeging van de gedachte der sa- lariakorting en de gedachte van verminde ring der uitkeerlngen aan provinciën en ge meenten, vindt niet haar oorzaak In de nei ging der Regeerlng. de uitkeerlngswetten te gebruiken als middel om de provinciën en gemeenten te dwingen, haar wil te doen. De samenvoeging vindt haar oorzaak in iets anders. Doch elke besparing, uit den nood van de schatkist geboren, moet een aan- knooplngspunt vinden In den aard van den post zelf. Dit aanknooplngspunt is hier, dat in een bepaalde gemeente of provincie on danks de verlaging van het indexcyfer de ten en provinciën, die, anders dan het Rijk «w, dit kunnen veroorloven, kunnen zich niet met recht beklagen. Indien op de haar te doene uitkeering gekort wordt datgene, wat wy zouden kunnen besparen Indien zy Rijks voorbeeld volgden. Dwang wordt derhalve niet geoefend. Ek wordt alleen ge- a«d: wilt gij royaler zijn dan wij ons thans kunnen veroorloven, het zij zoo; maar dan ia toch niet redelijk, dat wy, die onze wed- dm noodgedwongen besnoeien, u daartoe in sUtfti stellen. Het denkbeeld la opgeworpen: splits de Mos gedachte van het ontwerp in twee ge dachten; kort de uitkeerlngen met een uni form percentage en grilP In op de salaris regeling. Het eerste zou haar toeechljnen een wild» bezuiniging, zonder aanknoopingspunt; het tweede een veel sterker aantasting van de plaatseiyke zelfstandigheid dan het ont werp beoogt. Ben peroentsgewyze korting op de uitkeerlngen aan gemeenten en provin ciën. louter omdat het Rijk het geld noodig heeft, zonder concrete ratio, ware of schoon formeel otrtaar niet van willekeur vrij te pleiten. By een bewoner van den Eendrachtsweg te Rotterdam vervoegde zich enkele maanden geleden sekere D v. d. L-, 29 jaar oud. die zonder werk was en door een kennis in de belangstelling van eerstgenoemde was bevolen. bewoner van den gemakshalve ver- kdat hem een %tel te Scheve- te kunnen uitgebeelde Memorie van Antwoord. t.n de Memorie van Antwoord op het Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer over bet 'wetsontwerp tot tijdeiyke korting op da uitkeerlngen, bedoeld in art. 3, onder b, jwn de wet van 15 Juli 1929 en in art 72 ma de wet van 17 Juni 1905 is bet volgende aalteend: kshd zoowel door de Regeerlng. als b v. door *«n bevoegd deskundige als prof. Van der Grinten In een tweetal artikelen in de -Maasbode" van 7 en 24 November j l. In hoever binnen het kader van het ont werp aan bezwaren kan worden tegemoet Wkotnen, aal moeten biyken by de behande ling van eventueel ingediende amendementen tijdens de openbare gedachtenwisseling over het wetsvoorstel. Aan Intrekking van het ontwerp kan niet worden gedacht Om tal van redenen. Onder meer om deze ééne. dat zy by de schrifte- 'Wke gedachtenwisseling over de salariskor ting voor het Rljkspersonel het onderhavige De Regeerlng hoopt dan ook, dat de be doelde leden hun standpunt tegenover h ontwerp zullen willen herzien. De Regeerlng beoogt in den grond niet an- «ters dan een schrapping van onnoodlg ge bleken Ryksuitgaven, wat in dezen tyd een van baar eerste plichten is. de heer O. de Meiier, Stedeiyk Gymnasium de echtgenoote verzoekt brigade-commandant der Kon. Mare chaussee te Den Bosch, met de verbiyf- plaats bekend te worden gemaakt of by eventueel vinden van het lyk, genoemden brigade-commandant draadbericht te doen geworden. Vermoed wordt, dat den heer De Meiier een ongeluk is overkomen. ontwerp heeft gehanteerd ter weerlegging van bezwaren, uit de Kamer gerezen. Aan een algemeen ingrijpen in de salari- eering van het personeel in dienst der ge meenten wordt door de regeerlng niet ge dacht, zoodat de booze gevolgen, die daarvan worden gevreesd, zich niet zullen voordoen. De kortingen op de uitkeerlngen aan de gemeenten en provinciën zullen ingaan, ge- lyk uit het ontwerp biykt, resp. met den aanvang van het jaar 1932/33 voor die ge meenten en met den aanvang van het jaar 1932 voor de provinciën. Dit in overeenstem ming met het tydvak, waarover de uitkeerln gen aan belde lichamen plegen te loopen. De Commissie van Advies voor de gemeente- flnanclën is niet vóór de Indiening van het ontwerp daarover gehoord, daar het hier meer een kwestie van algemeen Regeerings- beleid dan van techniek betrof. Wel is aan de Commissie reeds advies gevraagd over den inhoud van den in art. Ill van het ontwerp voorgeschreven algemeenen maatregel van bestuur. Het cyfer 40 heeft uiteraard Iets willekeu rigs, gelijk elke grens van dezen aard. De Regeerlng heeft het gekozen als zijnde de helft van ’t normale maximum der opcenten. De 17-jarige M. W. H. Is op den Coolsln- gel te Rotterdam door een vrachtauto over reden. Zwaar gewond is hy opgenomen en naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hy kort na aankomst is overleden. De 72-jarige W. T. K. te Rotterdam 1S by het oversteken van de V. d. Takstraat door een auto overreden. In bewusteloozen toestand is hy naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hy by aankomst bleek te zyn overleden. Ingediend is een ontwerp van wet, hou dende bepalingen tot beveiliging by den arbeid in het algemeen en by het verbiyven in fabrieken of werkplaatsen In het byzoa- der. De opzet van dit ontwerp eener nieuwe veiligheidswet heeft het belangrijke voor-, deel, dat telkens wanneer een nieuw element van gewenschte veiligheidsvoorzieningen optreedt, de gelegenheid reeds aanstonds aanwezigen is om tegen het e.v. nieuwe onge vallengevaar regelend op te treden. Voor fabrieken of werkplaatsen biyft, be houdens aanvulling of wyzlglng op sommige de In de veiligheidswet vervatte behouden. Daarnaast worden in paragrafen regelen gegeven, den arbeid in den landbouw, den arbeid by het vervoer te water met binnenschepen en by het laden en lossen daarvan, alsmede den arbeid aan boord van zeevisschersvaartuigen, terwyi voorts ten aanzien van alle of bepaalde soorten van arbeid, niet vallende onder de genoemde rubrieken, eveneens de mogelykheid wordt geopend om maatregelen tot beveiliging van de arbeiders te treffen. Verder zyn nog voorzieningen getroffen met betrekking tot *t gebruik van loodhoudende stoffen by het schilderwerk, de veiligheid op bouwwerken van kleinen omvang en op die in eigen be heer, en den handel in gevaariyke toestellen en werktuigen. Eindeiyk zyn bepalingen ontworpen be treffende het instellen en erkennen van veiligheidscommiasiën en de samenstelling, bevoegdheden en werkwyze daarvan. Het ontwerp beoogt dan ook In hoofd zaak uitbreiding van de werkingssfeer der Nederlandsche velligheldswetgeving. In het voornemen ligt, de rubriek electro- vocrschriften by de herziening welke uit de zal voort- een afzonderiyk hoofdstuk oudsten der dekens en hij werd irwaad, toen zij hem voorstelden, dat hij het onvolkomen maaksel aan den eersten den besten kooper van de hand kon doen wat hij er minder voor ontving, dan het loon, dat zij hem toe gezegd hadden, zouden zij er heel groot moedig bijleggen. De anders zoo vroolijke Donatello ge raakte heelemaal buiten zichzelf, toen hij zijn kunst zoo miskend en zijn eer zoo gekrenkt zag. „Lomperds, blijf bij je bullen I” riep hij met vreeselijke stem de lumenverkoopers toe. Meteen greep hij naar zijn steekbeitel, zoodat de verschrokken mannen, reeds be dacht op zoo'n uitval, ijlings de vlucht namen. De meester maakte nu het plan om met zijn Marcus de dwaze Linajoli een poets te bakken. Weinige dagen nog - en het standbeeld was klaar. Toen liet de beeldhouwer zich op een nacht tot geheimzinnige dingen verleiden. Met behulp van zijn assistenten uit de Bot- tega voerde hij den heilige heimelijk naar Or San Michele en stelde hem daar op in de nis, die voor hem gereed was gemaakt. Wat een verrassing was dat, toen den anderen morgen San Marco welwillend en edel op de voorbijgangers neerzag I Er kwam een oploop voor de geheiligde plaats. Allen bewonderden de figuur en er heerschte maar één roep, dat er geen beter en schooner standbeeld was dan dit in geheel Florence. Donatello werd hoog geprezen. Maai* ook de vereerde Arte dei Linajoli oogstte lof. De signoren betuigden persoonlijk hun dank en bijzondere voldoening aan het gilde en wenschten het geluk met zoo'n uitstekend kunstenaar. v De oversten van het gilde voelden zich niet weinig beschaamd. Ach I wat waren zij toch slechte kunstkenners I Zoo vlug moge lijk brachten zij Donatello de overeengeko men som en excuseerden zich met vele buigingen. De kunstenaar, inwendig juichend, sprak half ernstig, half schertsend tot den deken „Gij wilder mij grootmoedig geld geven voor een werk, dat gij versmaadt. Nu wil ik grootmoedig zijn en het versmade loon aannemen, mits gij het verdubbelt.” Wat bleef den ouderlingen over dan dien eisch aan te nemen t Of hadden zij zich in de oogen van geheel Florence belachelijk moeten maken Zonder tegenwerpingen te maken taalden zij het verlangde loon In een vergadering van bet federatiebe stuur der Algemeene R. K. Werkgeversver- eeniging werd mr. Steenberghe herbenoemd tot voorzitter der AR K W V -federatie, de heer H. W. D. Hellebrekers tot vloe-voorzit- ter en de heer Bpoorenberg tot penning meester. Besloten werd de heeren W. v. d. Lugt, mr. M. P. L. Steenberghe en dr. L. O. Kor tenhorst opnieuw voor te dragen als leden van den Nyverhelds-Raad. Tot leden en plaatsvervangende leden in den Hoogen Raad van Arbeid werden aan gewezen de heeren mr. M. P. L. Steenberghe en Ch. Stulemeyer, reapeetleveiyk mr. B. J. M. v. Spaendonck en dr. L. O. Kortenhorst. Namens de leden der A.R K.W V. werd hierop door het Federatiebestuur de motie van den R. K. Vredesbond onderteekend. Het vraagstuk van varlaglng der huren van woningen, die door de gemeenten met Rykssubsidle waren gebouwd maakte een punt van uitvoerige bespreking uit, waarna overeenkomstig voorstel van het dagelyksch bestuur besloten werd een door de leden van het federatiebestuur getcekend request te richten aan de Regeerlng. waarin, gezien de cyfers der crlsis-enquëte, zal worden aan gedrongen op het spoedig en onverwyid nemen en doorvoeren der hoogst noodzake- lyke maatregelen, ook op het gebied der handelspolitiek, om het zwaar ontwrichte be drijfsleven van Nederland te helpen. De voorzitter deelde mede, dat door de Centrale Commissie voor de Statistiek een enquête zal worden gehouden by verschillen de bedrijfsgroepen naar den invloed van het arbeidsloon op den kostprys der diverse pro ducten. technische van het veiligheidsbesluit, onderwerpelyke uitbreiding vloeien, in vereenigen. brand door den heer J. Lleee, onder dé gemeente Leek (Gr.). De brand is ontstaan doordat de heer Lieee een brandende benzinelamp by vulde. In een oogenblik stond de boerderij in lichte laaie. terwyi het vuur zich spoedig mede deelde aan de aangrenzende schuur waarin zich zee koeien bevonden benevens eenlge varkens. Alle werden een prooi der vlammen. De boer en zyn vrouw konden zich met moeite redden tengevolge waarvan zy ern stige brandwonden opliepen. De boerderij en de schuur zijn totaal uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Donatello, de groote beeldhouwer van Florence, stond in zijn werkplaats. Ziet hem daar in zijn werkplaats, hoe hij werkt, wanneer het <werk zijn liefde wekt. De stukjes marmer vliegen in het rond, maar de leerlingen en bedienden wachten er tevergeefs op, dat de vlugge en vaardige meester eenmaal verkeerd houwt 1 Want bekwaam is Donatello ongetwijfeld en hij kan zich gerust de weelde veroorloven om vlug te werken. Hij redeneert met zijn standbeelden, terwijl zij onder zijn hand bepaalde vormen aannemen. Zooals een onderwijzer zijn leerlingen berispt, zoo wijst hij zijn beelden terecht, wanneer ze weer spannig zijn. Want welken leeraar overkomt het niet eens, dat zich zelfs de meestgeliefde stof en het meestgeliefde idee tijdens de wording weerspannig toonen Zóó werkt Donato, die door de zijnen als 'n lief jongetje Donatello genoemd werd, en die nu een groot man is, groot wat zijn werk betreft en groot van gestalte. En uit zijn Bottega, zijn werkplaats, trekken in lange, levendige processie de Heiligen uit het Oude en uit net Nieuwe Verbondin marmer, gips en gegoten ijzer.volmaakt in schoonheid. Voor zijn onvermoeid werken ontvangt de beeldhouwer in het rijke Florenza naast veel eer ook klinkende munt. Maar het beheer van zijn inkomsten baart hem weinig zorgen. Het lijkt hem veilig genoeg opgeborgen in een mand, die aan net plafond hangt. Het is daar niet alleen veilig tegen diefstal door zijn vriend Brunnellesci, maar voor iedereen, die de gouden munten noodig meent te hebben. Met vroolijk, onbezwaard gemoed kan de beeldhouwer zoo werken en niet alleen het geld ,maar ook zijn spijs en drank, soms verhei De afdeeling Handel en Nyverheid van het Departement van Handel en Nyverheid maakt bekend, dat volgens bericht van H. M’s. gezant te Brussel de Belgische regeerlng op 27 November ja. een besluit heeft uit gevaardigd. waarbij de invoerrechten hoogd worden voor de artikelen wel van 0.20 franc tot 1.40 franc per margarine van 0.60 franc tot 1 K G. en onbewerkte tabak van 240 tot 350 franc per 100 K.G. Verder wordt ook bevroren vleesch. dat tot dusver vry van rechten was, door een invoer recht getroffen. De hlerbedoelde verhooglngen zijn onmld- deliyk, d.w.z. op 27 November JJ. in werking getreden. By de Emmer werkverschaffing In bet Zwlndersche veld la Zaterdagmorgen een relletje ontstaan over het feit, dat een der werklooaen, een communist, uit een der ploegen was ontslagen. Een der dlrectle- verbiyven werd in elkaar geslagen en ds beer Jouksma, opzichter van de Heide Maatschappy, wonende te Coevorden, werd mishandeld, aoodat hy zich onder behan deling van een dokter moest stellen. Marechaussée en rijksveldwachters uit Hoogveen, Coevorden en Zweeloo werden gerequireerd. De kalmte was spoedig terug gekeerd en de werklooaen vertrokken zonder tegenstribbelen naar Kmmen. De opruiers zyn by de police bekend. sten zyn op denzelfden dag gaan staken om hun eisch tot loonsverhooging kracht by te zetten. ..wy betreuren het, dat in deze moeUlflte tyden een deel der arbeiders er niet tegen opgezien heeft? ondanks onze ernstige waar schuwing, den stryd in de industrie te ont ketenen. ,JIet spreekt vanzelf, dat de leden van beide samenwerkende fabrlkantenvereenl- gingen de Enschede’sche en de Twentsch- Geldersche-ondememlngen, die slachtoffers van dezen strijd worden, elkaar met mogeiyke middelen zullen steunen. Jiet conflict dwingt ons, als eerste maat regel, een verderen loonaftrek toe te pas sen. Met ingang van Maandag 14 Deo. aa. zullen -de loonen van onze arbeiders met 5 pCt. worden verlaagd.”* Geen detagatte aaa bet uitvoe rend gosag. Tkn overvloede wordt er op gewezen, dat van een In handen geven „aan de Regee- ring" van een middel om de gemeenten te dwingen, in het geheel geen sprake kan zyn. Hst ontwerp bevat niet een delegatie aan het uitvoerend gezag, zooals enkele andere teoente wetsontwerpen. Ook wie hier .dwang” ziet, moge zich dus Je vraag stel ten of deze alsdan zydellngaAe dwang, ge oefend door de wet. niet te verkiezen te boven den door hem toelaatbaar geachten rechtstteekschen dwang, geoefend door de Regeering. De practiscbe beiwaren. Wat betreft de gevolgen van de voor gemeenten met veel personeel deze nillen dch veel kunnen besparen door het nyx>- voorbeeld te volgen en een kleine korting op ds wedden aan te brengen, welke ver blljtt bsneden de daling van het Indexcyfer Het tweede practlsche bezwaar geldt de omstandigheid, dat gemeenten, die minder dan 40 opcenten heffen, de korting zullen ondergaan, ook indien zij de 3 pet. salarisver- mtodering toepassen. De Regeerlng merkt echter op. dat die gemeenten dan In elk ge val geen schade in haar budget zullen onder vinden. Tegenover den verliespost van de korting op de uitkeering «al staan de bate vin de salarisvermindering. Dat de betref fende bepaling een straf op goed en voorzich tig financieel beled kan beteekenen. is in theorie natuuriyk niet te ontkennen, doch in de practyk plegen deze overwegingen vgel van haar gewicht te verliezen Het heffings- percentage destijds van de inkomstenbelas ting en thans van de opcenten op de ge meentefondsbelasting is als regel een trouwe en solide barometer gebleken van de objec tieve structuur eener gemeente en de alge- meene belastheld der gemeentenaren. Wat betreft het derde en het V. V. ge noemde practische bezwaar, gemeenten, die inderdaad „voor groote financieele moelllfk- heden staan", rullen zich niet tot het heffen van een laag aantal opcenten kunnen bepa len. In zake het vierde practische beswaar merkt de Regeeripg op. dat weliswaar meer malen van den «etel der centrale Overheid het in een gemeente bestaande loonpeil zon der voldoende voorlichting niet met een redelijke kans op juistheid zal zyn te beoor- deelen, maar de bedoeling la dan ook, dat behalve het gemeentebestuur, ook Oed. Sta ten steeds ter zake zullen worden gehoord. Deze v. d. L. vertelde deA Eendrachtsweg dien wy 1 der met X zullen aanduldel betrekking als chef in een ningen was aangeboden. Om aannemen had hy echter een garderobe noodig voor de - waarvoor hy echter geen geld had De heer Z. gaf v. d. L. een bedrag van 1100 Ongeveer een maand nadien kwam v. d. L. by den heer X. terug Onder veel tranen be kende hy dat hy niet naar Scheveninpen was gegaan, maar met een kennis, zekeren B een zaakje begonnen was. B. had hem echter al zyn geld afhandig weten te maken en toen hij B er achter gekomen was van wien v d. L. het geld gekregen had, had hy de brutaliteit zelfs zoover gedreven, dat hy ge dreigd had tijdens de vacantie van den heer X. eerw een bezoek in diens woning te zullen gaan brengen v. d. L. stelde den heer X. echter gerust. Hy zou wel op het huls passen en zorgen, dat er niets kwaads gebeurde. De heer X toonde zich over de oprechte schuldbeiydenis en trouwe aanhankeiykheld van zyn protégé zeer geroerd en deze profi teerde van deze milde stemming handig door met een nieuw voorstel aan te komen. Hy vertelde dat hy onlangs In relatie was geko men met de „Herna” en dat men hem voor gesteld had bedrijfschef té worden van het nieuw op te richten filiaal te Breda. De heer X. was over dit succes zoo verheugd, dat hy geen moment aarzelde om v. d. L. een bedrag van f 3300 te schenken voor de aan schaffing van enkele .jioodzakelyke” dingen De heer X. ging daarna op vacantie en een tyd lang vernam hij niets meer van «yn be schermeling Nauweiyka was hy echter terug of v. d. L. kwam weer by hem. Het ging hem heel goed, vertelde hy, maar het akelige was dat zyn vrouw onophoudelyk schulden maakte. Op het oogenblik had hy dringend 3700 noodig. Weer betaalde de heer X zyn laatsten slag sloeg v. d. L. enkele dagen geleden. Toen kwam hy met het opgetogen verhaal dat de directie van de .Hems" hem het beheer over de kas wilde toevertrouwen op voorwaarde dat hy een bedrag van 4500 als borgstelling stortte. De heer X vloog er voor de zooveelste maal in en stelde V. d. L. dit bedrag ter hand. Ongetwyfeld zou dit spelletje nog lang voortgeduurd hebben als de politie er niet achter gekomen was dat v. d. L sterk geïn teresseerd was by een smokkelhandel In ver- doovende middelen. Dies werden zijn gangen nagegaan en daarby kwam de politie ook op de hoogte van zyn relatie met den heer X. De zaak lekte uit en eergisteren werd v. d. L. gearresteerd. Hy heeft een volledige bekentenis afgelegd en is op het hoofdbureau van politie In be waring gesteld. van voor de Koekfabriek -De By aldaar in de Room- burgerlaan een rijwiel tegen den muur staan, dat hy tevoren daar niet had aange troffen. Hy waarschuwde de politie, die in de fabriek aantrof den 26-Jarigen C. A. K. uit Zoeterwoude. Deze had zich reeds van ver schillende voorwerpen meester gemaakt en ook eenig geld ontvreemd. Een tot de fabriek behoorende schrijfma chine had hy reeds op zyn rijwiel gebonden. Hy is in arrest gesteld. By onderzoek bleek hy zich ook aan verschillende rijwieldief stallen te hebben schuldig gemankt, zelfs de nachtrust voor zijn werk ten. Dat was Donatello.... En bij dezen dapperen meester bestelde de „arte dei linajoli” een heiligen Marcus. Want San Marco was de patroon van het linnenweversgilde. In een nis buiten aan „Or San Micnele” zou hij geplaatst worden. Er was n.I. door het stadsbestuur aan de bloeiende gilden opdracht gegeven binnen io jaar de 14 leege nissen van de Or San Michele met de beelden der gildeheiligen te versieren. Deze „Tuin van den H. Michael” is een plaats van merkwaardige ontwikkeling. Vroe ger stond hier een Kloostertje, waarin de nonnen van den H. Michael vroom leefden en kunstzinnige weefsels vervaardigden. In den loop der eeuwen volgde een groentehal voor het marktwezen en later een kerk. Maar de devotie verdween niet van de verwereld lijkte plaats. Een wonderbaar Mariabeeld aan een peiler van het gebouw boeide de biddenden in den Sint Michaëltuin. Na den brand werd de nieuwe hal, die nog niet eens voltooid was, in een kerk veranderd. De naam „Or San Michele” bleef. Met lust en liefde begon Donatello San Marco uit het marmer te hakken. De arbeid vorderde tot tevredenheid van den meester, lederen dag was hij verheugd over het werk en gespannen en vol verwachting zag hij het uur tegemoet, waarop zijn heilige de voor hem bestemde nis aan de Michaëlskerk betrekken zou. Een heerlijke gestalte was San Marco in zijn lang gewaad met de soepel vallende plooten.... met het Evangelieboek in de linkerhandHet edele hoofd was gesierd met een deftigen baard. Wanneer zóó iemand het Evangelie schreef, zei later Michel Angelo van dezen Marcus, dan moet men het wel gelooven. Van nabij gezien, was het beeld niet fijn en glad, maar het zou toch altijd vanaf zijn hooge standplaats bezichtigd worden. Dona tello werkte niet, om van nabij bekeken te worden, maar steeds berekende hij het effect, dat de groote standbeelden vanuit hun toekomstige plaats moesten maken. Dat begrepen vele bezoekers van het atelier niet. Ook de dekens van de Linajoli begrepen het niet.... Toen zij kwamen om het beeld te zien, meenden zij, dat deze Marcus een inderhaast gemaakt en oppervlakkig stuk werk was, dat niet de waarde van het loon had, dat men den beeldhouwer er voor beloofde. Donatello's teleurstelling veranderde in ergernis over dit slecht begrp van dien Zaterdagnacht zag een bewaker den nachtveillgheidsdlenst te Lelden, 11 uur en half 12 de wevers in de fabrieken van den voorzitter en vioe-voorzJtter der Fabrikantenvereeniglng klaarbiykeiyk volgens instructie van het hoofdbestuur van den Modernen Bond ,X>e Eendracht” het werk neergelegd. In staking zyn gegaan 130 wevers by de Enschedesdie katoenspinnery en 500 we vers by de fabriek van N. J. Menko. Depu taties der stakers eischten intrekking van de aankondiging der nieuwe loonsverlaging. De directies hebben evenwel geweigerd de de putaties te ontvangen en de poorten ge- opend. Kort daarna werden weverijen stopgezet. Het parool uitgegeven voor «1- getneene staking. Nader biykt, dat de werklieden van alle weverijen van hun vakbonden de Instructie hadden gekregen by aanplakking van de aankondiging der nieuwe loonsverlaging het werk neer te leggen en intrekking van die aankondiging te elschen. De meeste fabri kanten hebben de aankondiging echter eerst na twaalf uur, d.wx ria beëindiging van de gewone werkweek, terwyi de werklieden be zig waren de machines te „poetsen”, aan geplakt. Enkele personeelen. o.a. by de firma J. F. Scholten, hebben hier en daar toen nog de fabrieken verlaten en ryn naar de kantoren der vakbonden getrokken. Alles verliep kalm en de vrije Zaterdagmiddag verhinderde verdere directe actie. Een aanschrijving van de fabri kanten, waarin loonsverlaging wordt aangekondigd. In alle fabrieken, aangesloten bij dé fa- krikantenvereenlglng te Enschede en de Twentsch-Geldersche fabrlkanten-vereeni- glpg is Zaterdag het volgende aangeplakt: „Aan onze arbeiders. Eenlge weken gele den. toen een eisch tot loonsverhooging by de firma Jannlnk en Zonen en de aange kondigde loonsverlaging by andere onderne mingen tot een conflict dreigden te leiden, hebben wy een waarschuwing tot onze ar beiders gericht. Wy hebben hun toen voor gehouden. dat wy een loonsverlaging van slechts 5 pOt. aankondlgden, niet omdat deze voldoende zou zyn om onze industrie uit haar moeilijkheden te helpen, maar om dat een zoo gematigde loonaftrek niet tot conflicten aanleiding behoefde te zyn. wy hebben hen erop gewezen, dat Indien toch tot strijd moest komen, wy met een verlaging van 5 pCt. niet tevreden zouden kunnen «yn. „Nagenoeg alle arbeiders van de stoom- spinnery „Twenthe” te Almelo en de we vers van Jannlnk te Enschede hebben on ze waarschuwing in den wind geslagen. De eersten hebben op 18 Nov. vanwege de loonsverlaging bet werk neergelegd, de laat- 600. Direct koaen Toekle en Mauwtje het hasenpad en BoDe- bulsje volgde al spelend. Ook de beren liepen achter hen aan. maar telkens als de aap ophield met spelen werden ae kwaad en wilden zich op hem werpen. Zoo was Bolle- bulsje wel gedwongen het eene wijsje na het andere te spelen, aoodat de twee achtervolgers vrooiyk bleven dansen. Het eobeen dat ae door da mualek jMtooverd waren. 599. Niet zoodra echter had de aap gemerkt, dat zyn belde makkers gegrepen werden, of hy keerde direct terug. Wat moest hy echter doen? Hy als zwakke aap tegen twee zulke beren. Toen bedacht hy weer wat. Hy zette zyn instrument aan den mond en speelde zulke leuke, vrooiyke danswysjes, dat de twee beten hun slachtoffers loslieten en begonnen te dansen. *^10

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9