ONS BLAD r s DINSDAG 1 DECEMBER 1931 UIT DEN PARTIJRAAD De vechtende Vrede ig N JOH. LAUWERS PAYGt OP 3 ALKMAAR Windkussens en IJszakken DIT nummer bestaat uit drie bladen VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 2S2 3 VOORNAAMSTE NIEUWS II W eerzinwekkend I De contingenteering in Frankrijk De inzameling voor het Nationaal Crisis-Comité De bescherming der Engelsche Industrie l 1 Qverval te Oudendijk 7 De toestand in het Visscherijbedrijf HOUDT BOEK! ONS KIESREGLEMENT Droevig einde van een week-end ISS-vMte. versekerd voor f 3000.» f 750.- f250.- f 125.- dX^^rin^ 50.- f 40, AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLMK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL t5 I I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Het ontdekte complot te Budapest. Het conflict in MandsjoerVc. ons Overval te Oudendijk; een dappere dame. Tol-„oorlog** te Maartensdijk. Een nieuwe tarievenlijst Dreigende rereerinrscriais in DuitschlandT MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) Barometerstand 9 uur v.m.: 774 vooruit. Een moedige dame op Het conflict in Twente De toestand hedenmorgen. Boete- en Bededag on- Athletiek in Indië Geen reden tot ongerustheid Herhaling in 1934 Invoer van ossen verboden Hoogerwerf vestigt een nieuw Indisch record 800 M. in 2 min. 7 sec. 72 7 30; belofte door het ge- 10 jaar worden opge- van een kraan- be.*.lag Licht op De lantaarns moeten worden worden opgestoker. om 4.19. Onderhandellngen tusschen Nederland en Frankrijk te Parijs over de contingentcerin- gen. Arbeidstijd in broodbakkerijen in verband met het St. Nicolaasfeest. De tarievenkwestie. Flandin’s bezoek aan Londen. ter Ine w; G. 50: .60 30 Giften kunnen ook worden toegezonden aan het bureau van ons blad. Firma's, die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren In goederen in na- tura, kunnen dit eveneens bij ons blad op geven. De Ingekomen giften zullen In dit blad worden verantwoord. Ingekomen bjj de redactie De knalclub van de 3e Ulo f 5.50 Goede oplossing van een prijsraadsel 230. Bjj De Bilt is een auto in een sloot ge reden; een doode en twee gewonden. UW de te U: 38. 55 in Uk an ol. (rd te le- je- ïln te. iet 30 ®- 8C. ?er tte 3e -48 If- re- L— sre -33 ter ier ?e- ABONNEMENTSPRIJS. ftf kwartaal, voor Alkmaar Voor bulten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Koningin Emma nog niet geheel hersteld Juist van een tertje van den eigenaar verwondingen Is overleden. De auto is met behulp wagen utt de sloot gehaald en In genomen. Reeds vaak Is er gewezen op het nut van gen hij Geen gunning vóór behandeling der Defensie-begroottng in Tweede Kamer. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Cramer, in verband met de in schrijving voor den bouw van den derden kruiser, heeft de minister van Defensie ge antwoord: De inschrijving voor het ontwerp van den derden kruiser en de gunning van het ontwerp hebben plaats gehad. Ook de Inschrijving voor het geschut van 15 cm In torens had plaats. De Inschrijving voor den bouw van het schip zelf echter nog niet. De minister is bereid met de gunning te wachten tot na de behandeling van de defensle-begrootlng in de Tweede Kamer. ver lie. .en n anderen rinser Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Duymaer van Twist betreffende het verleenen van medewerking van Regeerings. wege tot het niet doen plaats hebben van openbare vermakelijkheden e. d. op den op Zondag 29 Nov. 1931 door de kerken gehou den boete- en bededag, heeft de Minister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw ge. antwoord: De omstandigheid, dat eenerzijds de Re geering ten deze regelende bevoegdheid mist en anderzijds de plaatselijke besturen zelfstandige regelende bevoegdheid ten op zichte van de in de vragen behandelde materie aan de wet ontleenen, leidt er toe, dat de minister meent zich te moeten ont houden van een nadere beantwoording van deze vragen, hoewel hem overigens de ge dachte, om op bedoelden Zondag het plech tig karakter daarvan bijzonder naar voren te brengen, sympathiek is. De bouw van een derden kruiser Auto met Duitsche dienstboden in de sloot door allerlei bijkomstigheden, die wel op kantoren en groote handelszaken noo dig zijn, maar die In een klein bedrijf best gemist kunnen worden. In enkele lessen kan leder zich voldoende kennis eigen maken. Welnu, het nieuwe jaar Is een heel geschikte tijd om met de boekhouding te beginnen. Daarom raden we onzen le zers in hun welbegrepen eigenbelang aan niet langer uit te stellen. Volgens mededeeling van den Rijksland- bouwconsulent te Parijs, dr. A. 8evenster, is het contingent voor invoer van ossen in Frankrijk uitgeput. In verband daarmede is de invoer van ossen in Frankrijk tot 1 Januari verboden. Als een hoon staat in de kranten: Het schandaal van Trocaderol Want het pellglas van den vrede Daalde ongeveer tot zero. Men zou in Parijs eens toonen En den Volken demonstreeren, t Werd een oorlog met den vrede Wel het best kan propageeren En de radio verspreidde Wilde golven door den aether.,.. Als dit vrede moest beduiden. Nou. dan weten wj) wel beter! t Werd een oorlog met den vree En een vechtlust-demonstratle En de Fransche vredesactie Hoeft geen verdere explicatie. Vrede is een vreedzaam woordje. Maar naar 't schijnt tot niets bij machte En de wensch blijkt thans ook hier weer Slechts de vader der gedachte! En vóór dat de wereldvrede Ook erkend wordt In zijn rechten Zal men, om dit te bereiken. Toch nog éérst wat moeten.vechten! ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.23: elke regel meer 0-25. RECLAME per regel t «-’5 voor de eerste pagina; voer de overige pagina's f 9.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bu vooruitbetaling per plaatsing 0.00 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 De Indringer snijdt haar hoofdhaar af Te Oudendijk onder de gemeente Wou- drichem heeft Maandagmorgen te omstreeks half tien een overval plaats gehad ten huize van den heer H. Pelikaan, gepensioneerd brugwachter aldaar, wonende aan de Zand- steeg. Tijdens zijn afwezigheid is een onbe kend persoon het huis binnengedrongen en heeft aan mevrouw Kamerman, die met haar echtgenoot bU de familie P. Inwoont en op dat oogenbllk alleen thuis was, gevraagd, waar het geld opgeborgen was. Toen z\j aan het verzoek niet voldeed heeft de man haar vastgepakt en het hoofdhaar van de vrouw afgesneden. Zij volhardde echter in haar weigering. De man heeft haar toen bU de keel gegrepen en haar aldus gedwongen de plaats van het geld aan te wijzen. Nadat hij het geldkistje gevonden had, heeft de man nog een kast opengebroken, doch geen geld meer gevonden. In het kistje bevond zich slechts een bedrag van f 25. De vrouw wist in’”,<Mels te ontkomen en is naar haar va der, die op gerulmen afstand woont, geloo- pen, waarna de politie van het geval In ken nis is gesteld. De man is er vandoor gegaan. Tot dusver ontbreekt leder spoor. De opper wachtmeester der Marechaussee en de ge meenteveldwachter lelden het onderzoek. Wederom Is een wijziging van kiesreglement aan de orde gesteld. Wie zou uit het hoofd kunnen zeggen, hoevele en welke wijzigingen het kies reglement sinds 1922 reeds heeft onder gaan? Amper was het eene stelsel beproefd (een keer zelfs nog niet eens beproefd!), of het moest al weer plaats maken voor een ander: bij iedere Kamerverkiezing beleefden wij wat nieuws. Omwille van de curiositeit volge hier een kort stukje historie: Tot 1922 bestond er een volledige de centralisatie in het partij-verklezings- proces. Iedere kieskring had zijn eigen kiesreglement, meestal als onderdeel in de Kringstatuten opgenomen. Het eenige centrale punt was het zoo veel gesmade Politiek Advies. Men was het erover eens, dat deze toestand niet langer duren mocht en in 1923 kwam het rapport-Barge. Tijdens de N. K. P.-actie was herhaal- delUk het bezwaar geult, dat de kleine groepen intellectueelen en hoogere stan den door de administratieve scheiding der kringen in kleine deelen werden uit eengedreven en dat deze daardoor geen invloed kohden uitoefenen; de vraag was dus: laat ons landelijk stemmen Onder invloed van de ingevoerde Even redige Vertegenwoordiging drong zich vanzelf ook een neiging naar E. V. bin nen het partijverband op; hiertoe zou natuurlijk ook een landelijk kiesregle ment noodig zijn. Doordat de laatste jaren meerdere samenwerking in het partijverband noo dig gebleken en ontstaan was, brak zich vanzelf de centralisatie-gedachte op algemeen organisatorisch gebied ruimer baan. Met deze factoren hield het rapport- Barge rekening: de factor: partijleiding werd volledig gecentraliseerd in den VerHezingsraad; de Rijkskieskrlngen hadden in het hier voorgestelde kiesreglement een zuiver administratieve taak te vervullen. In December 1923 besloot de Bonds vergadering de centralisatie-gedachte (landelijk kiesreglement) te behouden; ook de idee van „stemmen-verzamelen” werd aanvaard, en wel in de motie Bon- Van Alfen, welke vroeg: „invoering van E. V. binnen de grenzen van onze partij met uitsluiting van het stelsel-Barge”; de Rijkskieskrlngen werden betrokken in de samenstelling van het Adviseerend College. Dit stelsel bracht het nooit tot de praktijk, want nog vóór de Kamerver kiezingen van 1925 kwam (in 1924) het reglement der commlssie-Bongaerts: het landelijk reglement werd behou den; stemmen-verzamelen werd In drie groepen ingevoerd, niet over het geheele land; de Rijkskieskrlngen werden inge- Khakeld, doordat zij voordracht-recht kregen voor de afgevaardigden uit de Rijkskieskrlngen in het Adviseerend College en doordat het verslag over het voor-overleg van het Adviseerend Col lege ter bespreking naar de Kringverga dering werd doorgezonden. In 1927 gingen wij het kiesreglement alweer „vervolmaken”: De commissie-Ruys bezorgde ons een herzien reglement: het landelijk reglement bleef behou den; stemmen konden voortaan over het geheele land verzameld worden, echter alleen voor de vrMezPlaatsende Rljks- kieskringen kregen een belangrijke eigen taak, nJ. zij zouden gehoord worden over de groepen-samenstelling. zij bepaalden de volgorde van de in 'hun eigen kring of groep aangewezen kwaliteitszetels en ZU brachten het Politiek Advies (perso nen-advies) uit. Met dit reglement doorstonden wij de Kamerverkiezingen van 1929. Het reglement was echter nog niet toegepast, of de bezwaren werden al reeds gevoeld; vooral het beginsel der kwaliteitszetels werd niet zonder beden king ontvangen en aanvaard. Reeds in November 1929 gaf de partij raadsvergadering aan een commissie op dracht, „de werking van het klesregle- ment-1927 te toetsen a^n de ervaring. Thans reeds is duidelijk merkbaar, dat de laatste weken van het jaar 1931 voor het vlsscherijbedrUf buitengewoon ongunstig zul len worden. Het is bekend, dat de weken, die aan Sint Nicolaas en Kerstmis vooraf gaan, nooit bijzonder gunstig z|jn; ditmaal beloven ze den top van de crisis te zullen vormen. Eenige weken geleden begon zich na een zekere stabilisatie, een nieuwe InuMklng te vertonnen, die in hoofdzaak het gevolg was van de scherpe daling der vischprijzen. Alle markten waren overvoerd. De toestand is sindsdien verergerd en waar de vorige week reeds eenige trawlers werden opgelegd, is Maandag wederom een zestal uit de vaart genomen De besommingen waren dan ook van dien aard, dat bijna alle reizen tekorten opleverden. Het gevolg hiervan is, dat de werkloosheid onder de zeevlsschers wederom is toegeno men en waar den laatsten tijd toch al. als gevolg van de lage besommingen, weinig werd verdiend, zjln voor velé gezinnen reeds thans de donkere dagen vóór Kerstmis aan gebroken. In de vlschhal daarentegen is de laatste dagen volop werk en de oppervlakkige toe- - schouwer is allicht geneigd daaruit te con- cludeeren, dat In IJmulden alles bij het oude en er van een crisis geen sprake is. Want niet alleen Is er veel aanvoer van trawlers, ook het aantal Engelsche haringdrifters dat de laatste dagen binnenkomt is zeer groot. In Engeland is de haring zeer goedkoop, het geen. gepaard met het feit, dat de Engelsche readers bU verkoop in ons land profiteeren van 't koersverschil, de oorzaak is. dat het verkoopen in ons land voordeeliger is dan in eigen land. En het is vooral de haring, die veel ar beid oplevert. Daar zijn in de eerste plaats de lossers. Gaat de haring nu versch naar de rookerljen dan is de beurt aan de vtach- knechts, die met be'fcwamen spoed hun werk verrichten, want het is steeds haast-je, rep- Je, nog meer dan bjj de andere vlsch. Maar de meeste haring wordt, na met zout te zijn vermengd, ingekuipt en wanneer ze dan bo vendien nog gekaakt wordt, zooals de laatste dagen veelvuldig geschiedt, wordt er heel wat arbeidsloon uitbetaald. Het is daarom, dat men in IJmulden hoopt, dat bet nog wat op deze wijze door mag gaan. Er waren heden voor den middag reeds 32 drifters binnen, die zeer zeker wel 15 000 manden haring aanvoerden. Al deze drukte is echter naar men ver wacht nog steeds een kwestie van eenige da gen. De haringvlsscherlj zal op de Noordzee wel spoedig afgeloopen zijn en dan is bet uit met de drifters. Vandaar da» deze drukte, boe aangenaam ze voor velen mag zijn, van weinig invloed is op den algemeenen toestand. Het blijft er voor het vlsschersbedrjjf donker uitzien. Bij de op Zondag 15 November J.l. te Ba tavia gehouden athletiekwedstrljden, slaagde de Haarlemmer Hoogerwerf er In om het Indisch record 800 M. met ruim sec te verbeteren en te brengen op 2 min. 7 sec. Ook zijn clubgenoot Dick Nooj) boekte eenige aardige successen. Hij werd nJ. drie maal tweede en wel op de 100 M.. de 400 M. hordm en verspringen met aanloop. Bovendien maakten t* samen deel uit van de Estafette-ploeg welke een nieuw record 4 x 200 M. op haar naam wist te brengen. Tijd: 1 mln. 381/5 sec. In bet voorjaar van 1932 wil Hoogerwerf een aanval doen op de Indische records 400, 1000 en 1500 M. Donkere dagen voor Kerstmis De Fngelsche regeering overweegt maatregelen ter bescherming der Brltsche bollenkweekers. De heer Gilmour, de Engelsche minister van Landbouw, heeft gisteren in het Lager huis mededeellngen gedaan betreffende den Invoer van bloemen en bollen, aldus meldt .Reuter” uit Londen. „Vroeger.” zoo zeide hij, „betrokken wli vele fijne bollen uit Nederland. Thans heeft de Duitsche regeering maatregelen getroffen om den invoer van Nederlandsche bloemen >n bollen te benerken. Wij kunnen dus ver wachten. dat de Nederlandsche bollenkwee kers een ander afzetgebied zullen zoeken. Zoo zullen zij ook trachten hun uitvoer naar Engeland te vergrooten. „WIJ zullen wel niet den invoer geheel kunnen stonzetten, maar het zal gerecht vaardigd ziln ook verdere restrictie-maatre- gelen te treffen om aldus de Engelsche bol lenkweekers van Lincolnshire, de Scilly- eilanden. de eilanden in het Kanaal en het el'and Man te beschermen. Deze lieden voe ren thans al een emstigen strijd om het be staan. ,.De nationale regeering is besloten, zoowel met de kleine als met de groote aspecten van het geheele probleem rekening te hou den en ook de landbouwkundige zijde niet uit het oog te verliezen." De Passiespelen van Oberammergau Het woord, dat hier boven staat, is van het weekblad „De VrUzinnlg-Democraat” en heeft betrekking op het Kamerlid Duys. Deze sociaal-democraat zit boordevol kleine partU-poIitiek. Van de meest benepen soort. Dezer dagen diende hij In de Tweede Kamer, toen de vermindering van de vrachttarieven op de spoorwegen werd besproken, plotseling een motie in, die letterlijk droop van dat soort politiek. Bovengenoemd weekblad zegt er van: „Het is een nare vertooning. Dat met deze motie de noodlijdende tuinbouw niet kan worden geholpen, staat als een paal boven water. Er is hier misbruik voor politieke doel einden van den nood, die in de kringen van land- en tuinbouw heerscht. Zoo weinig ern stig is de zaak, dat bij de stemming over de motie nagenoeg de halve soctaal-democrati- sche fractie afwezig blijkt Het is een zoo onwaardig spel, dat in de geheele Kamer behalve de beide communisten en den ver doolden heer Floris Vos bulten de sociaal democraten niemand zjjn stem aan deze mo tie wil geven.” En het blad noemt dit optreden „weerzin wekkend”. Precies. Zoo wordt in deze moeilijke tijden de nood van een deel der bevolking geëxploiteerd voor partU-politiek. Geen regelende bevoegdheid van de Regeering De Invoer van bacon en melk In het Lagerhuis stelde de afgevaardigde Hannon den minister van Landbouw, m verband met de hoeveelheden bacon, die onlangs uit alle deelen van het vasteland zijn geïmporteerd ten nadeele van het Brit- bacon-bedrUf. de vraag, of er onver- om aan In het conflict in de textielindustrie te Enschede is weinig verandering gekomen, al was hedenmorgen het aantal stakers in de textielfabrieken beduidend kleiner dan gistermiddag. De aankondglng van de moderne, R K. en Chr. organisaties, dat de besturen dezer dn» organisaties hedenmiddag bijeenkomen, ter bespreking van den toestand en het verzoek aan de arbeiders het besluit der besturen af te wachten, hebben blijkbaar veel invloed gehad. De staking duurde hedenmorgen nog voort bU de firma N. ter Kuile en Zn.. Blij- denstein en Co. J. F. Scholten en Zn., de Enschedésche katoenspinnerij, de Twentsche textfelmaatschappij en de spinnerij Room beek. Op andere fabrieken is een klein ge deelte van het personeel nog in staking. On de 4 fabrieken van de firma van Heek en Co. zijn bijna alle arbeiders aan het werk ge gaan. Het aantal stakers bedroeg hedenmor gen nog eenige duizenden. De Passiespelen van Oberammergau, die Ingevolge een oude loovlge volk om de voerd (de laatste spelen werden in 1930 fehouden) zullen in afwijking van de oude gewoonte ook in 1934 worden herhaald, zulks in verband met het derde eeuwfeest van de Passiespelen die in 1634 voor htt eerst werden vertoond. Zooals bekend, is H. M. de Koningin-Moe- der eenige weken geleden lichtelijk ongesteld uit Baden-Baden in ons land teruggekeerd. De „Tel." verneemt, dat H. M. sedert dien nog niet geheel hersteld is. ’s Morgens houdt zU haar kamer, terwijl zij overigens het pa leis niet mag verlaten. Reden tot eenige on gerustheid is er echter niet. Koningin Wil helmina. die Zaterdag van Het Loo naar de residentie is teruggekeerd, heeft Maandag morgen Koningin Emma een bezoek ge bracht» Een doode en twee gewonden Gistermorgen in alle vroegte heeft op den Utrechtschen weg te De Bilt, ter hoogte van de villa ..Koolenberg", een ongeluk plaats 'gehad, dat aan een meisje het leven heeft gekost. Een 7-tal Duitscne meisjes, als dienstbode in Den Haag werkzaam had gezamenlijk een auto gehuurd om een weekend In de ouderlijke woning in Duilschland te gaan doorbrengen. Behalve de zeven meisjes en de bestuurder eigenaar van den wagen maakte ook diens dochter den tocht mede. Om circa half zes gistermorgen op weg naar Den Haag, geraakte de bestuurder op bovengenoemde plaats door tot nog toe on bekende oorzaak het stbur kwijt en reed rechts van den weg in een sloot. De wagen kwam op zijn zijde in de sloot, waarbij het dochtertje van den bestuurder door de voorruit viel en zeer ernstig werd gewond. Een tweede meisje en c.e bestuurder werden ook min of meer ernstig geblesseerd. Een passeerende postbode, die het geluk had zien gebeuren, slaagde er met uiterste krachtsinspanning in de inzitten den uit hun benarde positie te bevrijden. Dit ging echter zeer moeilijk, daar enkele meisjes bewusteloos waren geraakt. Met den auto van den onmiddelljjk ge- waarschuwden geneeskundigen dienst, utt Utrecht, werden de slachtoffers naar de Rijksklinieken eyergebracht, waar het doch tertje van den eigenaar aan de bekomen boekhouden en verwacht zou mo- worden, dat ieder, In welk bedrijf werkzaam is, er tegenwoordig een eenvoudige boekhouding op nahield. En toch moet nog telkens geconstateerd worden, dat men nalaat aanteekening te houden van inkomsten en uitgaven. zij, die in deze tijden het meest de crisis te lijden hebben, verzuimen behoorlijk kasboek aan te leggen.- Wij bedoelen den kleinen boer, landbou wer en tuinder. Groote zaken weten het wel, dat om verschillende redenen een degelijke boekhouding onmisbaar is, maar de eenvoudige man is daarvan nog steeds niet voldoende doordrongen. Met het oog op de belastingen reeds is het noodzakelijk goede aanteekenin- gen te maken, wil men naar billijkheid worden aangeslagen. In tijden van bloei en goede verdiensten wordt het njinder gevoeld, indien er al eens wat te veel aan den fiscus moet worden geofferd; in de omstandigheden evenwel, die op dit oogenbllk worden doorgemaakt, zal het dubbel noodig zijn den belastingambte naar met bewijzen te overtuigen, dat het inkomen inderdaad bedroevend klein is. Maar hoe wil men dat zonder boek houding? Klachten over een te hoogen aanslag zullen zeker het volgend Jaar in groot getal te verwachten zijn, iullen ze baten? Ja. als ze gestaafd worden door betrouwbare gegevens! WU weten het wel: er wordt beweerd, dat boekhouden zoo moeilijk is en niet wel doenlijk voor den mln ontwikkelden man. Deze bewering Is echter onjuist, boekhouden is niet lastig, als men zich ten minste tot het allernoodzakelijkste tieperkt. Jammer is het, dat zoovele cur sussen de zaak te Ingewikkeld maken ache wijlde stappen worden overwogen varkensteen in Groot-Brittannië moedigen. Gilmour antwoordde, dat hij er van de hoogte is. dat groote hoeveelheden bacon gedurende de jongste maanden zijn ingevoerd. Hij was echter niet in staat iets toe te voegen aan zUn verklaring van Don derdag 1.1. Antwoordend op een vraag van Hannon inzake den invoer van versche melk uit Denemarken en Nederland en de kans, dat het mond- en klauwzeer hierdoor in Enge land zal worden verbreid, betoogde Oit- mour dat krachtens de Deensche wet de melk wordt gepasteuriseerd, en dat het de gewoonte in Nederland is haar te pasteurt- seeren. alvorens zij wordt uitgevoerd. Hij zeide, dat er geen melkverordening met be trekking tot geïmporteerde melk is opgesteld. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir John Gilmour, de minister van landbouw, een flnancieele resolutie ingediend, die mach tigt tot het heffen van buitengewone rech ten welker bedrag de 100 pet. der waarde niet overschrijdt op vruchten, groenten, enz. Oilmour betoogde dat de verkoop der ,Juxe-producten" groote moeilijkheden voor de Brltsche producenten met zich brengt, en dat de producten niet als volksvoeding kunnen worden gekenschetst. De maatregel loont de moeite, daar het duidelijk is dat men door gebruikmaking van kassen en door intense cultuur de productie van noodza kelijke levensmiddelen in het land zelf aan merkelijk kan opvoeren. Hij schatte, dat de totale waarde van deze in 1930 ingevoerde producten de 13 miUioen pd. st. overschrijdt; alleen reeds de waarde van de categorie, welke door de z.g. zuivere „primeurs" wordt gevormd, kan op zeven tot acht miUioen worden geschat. Voorts verklaarde Gilmour dat de cate gorie: bloemen, bollen en rozenstruiken, het onderwerp vormt van een aanvullende bepa ling in de resolutie, n.l. dat de waarde van bepaalde artikelen zal worden geschat naar de standaardprijzen van de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Daar, waar het ad valorem-beglnsel niet kan worden too- gepast. is voorgesteld de bevoegdheid te vra gen om speciale rechten te heffen, betrek king hebbende op het gewicht, de afmeting of het aantal. De speciale rechten zulten in een verordening worden vervat: doch de mi nister zou zich voldaan achten. Indien het gemiddelde dezer rechten, wanneer zij van kracht zijn, de 100 pct. van de waarde der normale zending niet overschrijdt. Ten slotte zeide Gilmour, dat de in voor bereiding zijnde verordeningen aan het La gerhuis zullen worden voorgelegd ter aan neming of verwerping. In bepaalde gevallen zou een hooger recht kunnen worden ge heven, hetzij voor een langere of korter» periode, of een gradueel verminderd recht gedurende bepaalde perioden van het jaar. Het doel is te verzekeren dat de Brltsche producenten van z.g. „primeurs" een rede lijke kans krijgen om de Brltsche markten te betreden. De rechten zouden dus lang genoeg gehadnhaafd moeten blijven om ge durende een periode van den voomaamsten oogst van invloed te zijn. daarmede bij de verkiezingen van 1929 opgedaan” en op 11 October 1930 stelde het bestuur de commissie in en be noemde zjj de leden daarvan. Het beginsel der kwaliteitszetels wilde de commissie blijkens haar onlangs verschenen rapport behouden; overi gens bleek het ook wel, dat de commissie geen voorstander Is van beperking dier zetels, doch daarvan juist veeleer een goed toegeruste en Veelzijdig samenge stelde Kamer-fractie verwacht; de kwa liteitszetels zouden „omschreven zetels" genoemd kunnen worden; dat het kwa liteiten-stelsel „pollUek-onwaarachtlg” zou werken („doorzichtigheid” van ge stelde kwaliteits-zetels) kon slechts |en deele worden erkend; een werkelijk zuiver opgezette en consequent doorge voerde standen-vertegenwoordlglng zou de commissie ten sterkste willen ont raden, niet alleen omdat daardoor de politieke en organisatorische eenheid der partij in groot gevaar zou komen, maar vooral omdat daardoor het algemeen staatkundig belang in de mentaliteit van het katholieke volksdeel op den achter grond zou kunnen worden gedrongen; wat betreft het bezwaar tegen het stemmen-stelsel, erkent de commissie, dat aan het „inschuiven" van candidaten inderdaad moeilijkheden verbonden zijn, doch zij spreekt zich uit vóór handha ving van het landelijk stemmen ver zamelen: de in te schuiven candidaat zou echter een bepaald aantal stemmen moeten bereiken, minstens gelijk aan den landelijken kiesdeeler; het plaats- vervangers-instituut kon beter worden losgelaten, gezien toch het feit, dat dit weinig geschiedt, soms bezwaarlijk is en het stembiljet vereenvoudigt. Na de jongste besprekingen in Den Haag welke natuurlijk nog maar als zeer voorloopig beschouwd moeten wor den, aangezien deze aangelegenheid nog in alle partij-instanties opnieuw in be handeling zal komen is het ons in- tusschen al wel zeer waarschijnlijk, dat het nieuwe reglement er niet gansch en al uit zal zien, zooals de commissie het schijnt te wenschen. Het beginsel der kwaliteits- („om schreven”) zetels moge behouden blijven, het aantal dier zetels zal men in den lande ongetwijfeld verminderd willen zien; ook over de „politieke onwaarach tigheid” de „doorzichtigheid” zal nog wel menig hartig woordje gesproken worden; het is duidelijk, dat in het alge meen de bevoegdheden der centrale lei ding te groot worden geacht. Forsch en fier werpt de commissie een stelsel van standen-vertegenwoordi ging* maar Pastoor Overmeer merkte ter vergadering heel scherp op. dat prak tisch de standen-vertegenwoordiging reeds is binnengehaald, voorzoover kwa liteiten geëischt en gesteld worden, welke volkomen „doorzichtig” op standen-ver- tegenwoordigers doelen. Dat is indertijd werkelijk een prin- cipieele fout geweest, maar niet ondui delijk gaf Pastoor Overmeer te verstaan, dat kwaliteitszetels, als hier bedoeld, van zekere zijde waren afgedwongen, na tuurlijk niet «onder dreigement. In dit verband zouden wij de vraag willen stellen, of het moreel geoorloofd Is, indien men om z’n zin af te dwingen ermede dreigt, het gemeen schappelijk bewoonde huis te verwoes ten! Laten wij ons wel wachten, voort te gaan in een richting, welke onze een heid onvermijdelijk eenmaal vernietigen zal. Dat men de „Inschuiving” van can didaten mogelijk wil laten, achten wij juist, en een verhooging van het ver- elschte aantal te behalen stemmen lijkt ons een verbetering. Het plaatsvervangers-instituut zonder meer los te laten, schijnt ons echter niet geheel onbedenkelijk: vooral voor „omschreven” zetels bestaat het gevaar, dat wanneer er een plaatsvervanging voorkomt de kwaliteit volkomen ver dwijnt. Met deze losse opmerkingen meenen wij voorloopig te kunnen volstaan. BUREAU: HOF 6. ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 633

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1