Barometers N.V. JAN DE VRIES Informatie Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs 'n Parker KLOOSTER KIEBERT tweede blad 'J Vulpenhouder Van Putten Oortmeijer PATGLOP I ZAADMARKT 58 - ALKMAAR - TEL. 324 Burgerlijke Stand Alkmaar t ENORME KEUZE ST. NICOLAAS-GESCHENKEN BLADZIJDE 1 DINSDAG 1 DECEMBER 1931 ALKMAAR BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Onverwacht nam haar PROVINCIAAL NIEUWS Keuze uit neer dan honderd stuks! Alle werkjes met tien jaar garantie! AFDEELING OPTIEK Prachtige vliegmachine-propellers net Barometer of Klokje EGMOND-BINNEN Violen, Strijkstokken. Mandolines, Gitaren, Harmonica’s en Mondorgels (merk Hohner). Fluiten. Occarlno’s, Beeld- werk van Beethoven, Mozart en Wagner, Muziek In prachtband. enz7 enz. Bij aankoop van minstens f 1. waarde, een mooi muzlekinstrumentje cadeau. Ziet thans onze speciale St. Nlcolaas-etalage. MIENT 22 ALKMAAR gewicht af Bioscoop-Theater „Harmonie” MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 De (cable) R. K. Smedenpatroonsbond MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 Met progressief karakter De terugtocht der Japanners Bijra voltooid 43 Gevolgen 110 Zelfmoord van een directenr-reneraal 4% Geslaagd 1’1.. Diefstal overdag gepleegd 179 I 49 171 Looping the loop op 400 voet hoogte i%% Prolongatie zitten. De taak van de provinciale commissie zal. werk op den grond gelegen van de En als de pijn over was kon ik me weer bewegen. Tot ik op een goeden Uw advertentie las en besloot Kru- De heer Longmore te Baladean Brighton heeft gisteren op een hoogte van slechts 400 voet een looping the loop gemaakt met een zellvllegtuig. Dit Is een wereldrecord voor een motorloos vliegtuig. Een wereldrecord voor een motorloos vliegtuig 177*/, 9 50 30 Vorige Koersen 122% 70 4 19 76 Ingevolge artikel 28, „Ambtenarenreglement 9.70 34.50 8.75 2.48% 58.90 48.20 12.70 20.90 28’/, 25’/, 3% 9 104% 58 41% 28 89% 13 190 Dan, die Suiker H. V. A. “oerworedje Vorstenlanden Actions Idem 'poorwegen □nlon Pacific •Vabash 7hlc Mliw 8t. Paul Cansas City South Erie RaUr. 66 68*/, 87’/, 65 69 87 Scheepvaart Roll. Amerika UJn 11 to Gem Etgend Kon Ned. Stoomb Scheepvaart- Unie ’artne comm. Marine prei. 48% 40 16 12 21 14 26 84 6*/, 2% 12%B 12% Parijs Brussel jonden New-York Berlijn ZUrich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag WeeTien --- Warschau Petroleum Dorische Petr. a boes Kon Olie Perlak ^eudawa "ontlnental OU SheU Union OU Rubber A'dam Rubber Bandar □ell Batavia Rubb Roti. Tapanoell Serbadjadi Sllau V 1. G O. Allied Intercontln Rubber tndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. 8. Leather Intern. Nickel Tabak Dell Batavia □ude Dell Sostkust '-enembab Maxwell 9.73% 34.52% 8.63 2.49*/, 59.— 48.30 12.85 21.— 48.50 47.50 7.36 34. 27. 81 6»/, 2% zou een collega dus fcrniet juist. £ór B. en W. voorge- Loonsverlaging bij Philips Zaterdag hebben inbrekers hun slag gesla gen In het huls van den rijken ondernemer Herbert Straus aan de Park Avenue te New- York. vanwaar zij kans rapen te ontsnappen met 90.000 dollar aan juweelen en kostbare edelgesteenten Het polltie-onderzoek wees uit dat de dief stal overdag moet zijn gepleegd, terwijl een aantal leden van het gezin en tien leden van het personeel In het huis aanwezig waren. De cassette, waarin de Juweelen zich bevonden werden uit een slaapkamer op de tweede ver dieping van de woning ontvreemd. De politie heeft tot nog toe geen spoor van Jg daders ontdekt. De voorzitter heeft met stijgende veront waardiging de uiteenzettingen van den heer Suzenaar aangehoord. Spr.’s aandacht was onlangs gevallen op het opschrift van ’n sluitzegel Onkunde is de bron van alle leed en strijd. Dit zou men thans ook kunnen zeggen. Hier is sprake van grove onkunde omtrent de belangen van het onderwijs zelf en die van de leerlingen. De heer Ketelaar heeft in 1925 gezegd, dat er toen in Nederland 90.000 jongelui, tusschen 14 en 17 jaar, waren, die geen op leiding ontvingen. Dit bewijst, dat er nog een geweldig tekort aan opleiding is. Spr. deed hierna voorlezing van een motie, waarin de verschillende, door den heer Suze naar naar voren gebiachte grieven waren samengevat en met klem tegen de door den Minister voorgestelde maatregelen werd ge protesteerd. Met algemeene stemmen werd deze motie aanvaard. Nadat de heer Pinkhof (Den Helder) nog eenige vragen had gesteld, sloot de voor zitter met enkele woorden van dank deze ver gadering. 42% 64% 106»/, 58*/, 41*4 26% 89% 12% 190% Alhier zijn geslaagd voor het diploma A ziekenverpleging de Eerw. Zusters Januana (Delft) en Epiphemia (Bergen) en de da mes H. van der Klei (Alkmaar) en O. J. Tb. Joosten (Rotterdam); alle geëxamlneerdeo zfjn geslaagd. Staatsleeningen i Nederland 1919 4Y> NederL 1918 4H Nedert 1917 1 Nederland 1931 IH N.Ind. 1938 B „Urks haren De praeadvles stellen. 135 172% 24*/„ 189*/, 28 Geboren: Magdalena Maria, d. van Poulus Kramer en Johanna Dirk zen. Jezia, d. van Frans Seven en Lamberdlna van Dijk. Anto- nius, z. van Bas Joosten en Johanna de Gier. Overleden: Josephus Brouwer, 44 jaar. 101% 100% 99’/, 96’/ 80% 101% 100% 99’/, 96’/,. 80% 48*/, 39% 16*/, 12*J. 21% 14*/, 28 25 l/ï Provinciale Staten van Noord-Holland 4% 3% '8% 76*/, 4’/, Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Vacantletodage. eerste lid van het 1920" moet door de staten thans wederom worden bepaald, of. en zoo ja, naar welke regelen en tot welke bedragen, over het jaar 1932 eene va- cantle-toelage zal worden uitgekeerd. Ged. zijn van oordeel, dat er geen ter men zijn, om te dezer zake een ander stand punt in te nemen dan bij hun voordracht van 12 November 1930 door hen is gehuldigd, en stellen daarom voor, de naar aanleiding van die voordracht getroffen regeling ook voor 1932 te bestendigen. De Centrale Commissie voor georganiseerd overleg heeft verleden jaar te kennen ge geven, dat zij. zoolang het voornemen zou bestaan de geldende regeling der vacantle- toelage te continueeren. er geen prijs op stelde dienaangaande telken jare te worden gehoord. Het advies dier Commissie behoef de derhalve niet meer te worden ingewon nen. Official Parker Dealer Industrieën □nll#er Cali< Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe -Philips Ktlch. Accoustlek Ned. Ford Protest-vergadering van den Ned. Bond v. Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs De directie van de Philips gloeilampenfa briek deelt ons mede, dat zij besloten beeft, met Ingang van 1 Januari 1932 een algemene salarisverlaging met progressief karakter in te voeren. 28»/, 25% 3»/, 9 Voor 90.000 dollar aan juweelen gestolen 107% 18*/, V?3% 70*/, 3*»/,, 6”,„ 4*’/., centen <50) op de vennogensbelastlng niet op te voeren, zooals de voorzitter zich oor spronkelijk had gedacht, maar dé opcenten op de personeele belasting, die waren van 50 tot 100 voor alles te brengen op 75. omdat aan de 100 toch niet wordt toegekomen, daar hier geen woningen zijn met zulk een hooge huurwaarde. De 7de klas blijft echter gehandhaafd. heer Bras: Dus de verhooging drukt weer op den kleinen man. het kon beter van den groote af. De voorzitter: Ten plattelande bestaat het vermogen vrijwel geheel uit grondbezit en betalen zii dus reeds veel aan hoogheem raad. polderlasten en belasting op onge bouwd, wat hier vrij hoog is. dan treffen we die menschen dus nog meer. De voorzitter: De verhooging moet f 1000 opbrengen, als we dit heffen van hen. die er goed bij zitten, zouden die misschien de gemeente verlaten Hierna volgt stemming: óf 50 opcenten op de vermogensbelasting óf 75 op de perso neele belasting. Vóór opcenten vermogensbelasting Bras en van de Reep, zoodat de 75 opcenten op de personeele belasting met 5 tegen 2 stemmen wordt aangenomen. Vervolgens wordt het rapport aangeboden Inzake gasuitbreiding naar Egmond-Binnen. Hiervoor zal de Raad bijeenkomen in co mité. terwijl de ontwerper zal gevraagd wor den een toelichting te geven. Besloten wordt voor 1932 zoo noodig weer een bankovereenkomst aan te gaan met de Bank voor Ned Gemeenten. Na korte rondvraag volgt sluiting en gaat de Raad in comité. Subsidie Ged. Staten der provincie Noord-Holland stellen voor, te besluiten: aan de Vereenl- ging Proef- en Schooltuin ..Kennemerland" te Alkmaar voor het jaar 1931 een bijdrage te verleenen van ten hoogste f 500.in het tekort op de gewone exploitatie, op den grondslag van de rekening over dat jaar. Ged. Staten der provincie Noord-Holland stellen voor te besluiten: Aan de Noordhollandsche Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose jaarlijks, te beginnen met 1932 tot wederopzeggens, ten behoeve van haar evrpleegfonds een subsi die te verleenen, gelijk aan de bijdrage van het Rijk voor dit fonds, doch tot geen hooger bedrag dan f 7500. Donderdagavond om 7 uur in café Bos, Waagplein. vergadering van de afd. Alkmaar en Omstreken van den Ned. R. K. Smeden patroonsbond. De heer Sljtsma. Rifksnijverheidsassistent. ad een lezing met lichtbeelden geven over „Autogeen Metaalbewerking.” Ook nlet-leden worden uitgenoodigd. Er wordt op tijd begonnen. van het Sklarek-proces Uit Moekden wordt gemeld, dat de Japan- sche brigade, die Vrijdag jX tot Tsjintsjuu was opgerukt, haar terugtocht bijna voltooid heeft. Reeds 200 wagons met troepen en mate riaal zijn te Moekden teruggekeerd. De man. die »Un moordenaar zoekt Ged. Staten der provincie Noord-Holland stellen voor te besluiten: aan de Naamlooze Vennootschap Eerste Urker Stoomboot Mij. Belang” te Urk ten behoeve van stoombootdlenst Kampen-Urk-Enk- hulzen. voor het tijdvak van 1 Juli 1931 tot 1 Juli 1936 een bijdrage van ten hoogste 12.500 's jaars toe te kennen. naar het Ged. voorkomt, zoo ruim mogelUk gesteld moeten worden. Niet slechts met het tuinbouwbedrijf, hetwelk het voorstel A. Asscher ca. tot een onderwerp van stu die gemaakt wil zien, doch evenzeer met het landbouwbedrijf, waarop het voorstel- Van de Vall ca., mede het oog had, zal ijj zich moeten bezighouden. Voorts zal moeten vaststaan, dat zij alle aangelegenheden, die met den bloei van deze bedrijven in ver band staan, in den kring van hare onder zoekingen zal kunnen betrekken, derhalve evenzeer de grondprijzen, het pachtvraag- stuk, het veilingwezen, het credietstelsel. het vervoerwezen de afzetmogelijkheden als de vraagstukken met betrekking tot den omvang en de organisatie van de bedrijven en den aard der cultures. In het bijzonder zal ook het dlstributie-vraagstuk (marktwe zen) de aandacht der commissie moeten hebben, gelijk reeds door uw metjflld, den heer E. Polak, in uw vergadering van 28 October 1930 is betoogd. Naar een veelzijdige samenstelling van de commissie zal dan ook gestreefd moeten worden. Zij stellen voor, deze samenstelling aan hun college over te laten, opdat, zoo- dra de personen, geschikt en bereid in de commissi? zitting te nemen, zullen zijn ge vonden. deze kan worden geconstitueerd an met haar werkzaamheden kan beginnen. Reeds zagen Ged. om naar een deskundige van gezag, die eventueel het voorzitterschap zou kunnen bckleeden. Dit voorstel is van ruimere strekking dan het voorstel van de heeren Asscher c.s., die wellicht thans aanleiding vinden, het hunne terug te nemen. De door de in het Sklarek-proces afgelegde verklaringen zwaar belaste directeur van het Berljjnsche Gemeentelijke Haven- en Opslagplaatsbeörijf. de dlrecteur-generaal Schuening. heeft hedenmorgen zelfmoord ge pleegd door zich In zjin woning met een revolver dood te schieten. Commissie van onderzoek In zake land- en tuinbouw - In de vergadering der Staten van 28 Oc tober 1930 werd door de heeren A. Asscher es. aan de Staten voorgesteld het navol gende besluit te nemen. vergadering besloot het voorstel om in handen van de Staten te Gemeenteraad Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitter schap van burgemeester Bos. Ingekomen zijn eenige verzoeken om verlaging van land- huur, te weten van J. Tervoort. J. Baart, F. Tervoort en Jb. de Waard Pz. Ook bij het Alg. Armbestuur van Wimmenum zijn diezelfde verzoeken binnengekomen, dit be stuur heeft de beslissing echter op verzoek van den Burgemeester aangehouden om daarna een lijn te trekken met de gemeente. B. en W. stellen dan voor den huurders voor 1931 een korting te verleenen van 15 pet., behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Die korting zal dan iedere huurder krijgen, niet alleen degene, die er om heeft ge vraagd. en allen eenzelfde percentage. Na eenige bespreking wordt besloten de kwestie aan te houden tot de volgende ver gadering. Het hoofdbestuur van den L. T. B. heeft verzocht een regeling te treffen voor steun aan tuinders. Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mij. „De Staten besluiten tot instelling eener commissie tot het bestudeeren van de oorzaak van den slechten toestand van den tulnbcuw in hun gewest, en tot het aangeven van maatregelen door de provinciale overheid in samen werking met andere overheidscolleges en organisaties van belanghebbenden geno men kunnen worden ter verbetering van den toestand in dit bedrijf.” Pe naam van deze groteske geluidsfilm, on- der leiding van den bekenden regisseur Ro- tert Siodmak vervaardigd, doet ’n groot kwantum sensatie verwachten. Niets is echter minder juist. De aan dit U.F.A.-product toe gewezen portie van dit voor ’n film schier onmisbare, is beperkt, maar dat „tekort” ^ordt ruimschoots vergoed door de komische situaties, waarin men telkens wordt ver plaatst. Het is «en echte amusements-fllm, waaraan elke overdrijving vreemd is Wie een ▼rooliJke, werkelijk amusante film wil zien, die ga genieten van dezen man, die z’n moor denaar zoekt. Deze film behandelt het verhaal van een man. die tot eiken prijs den dood zoekt, doch er maar niet toe komen kan zichzelf van het leven te berooven en die dan zijn eigen moor denaar huurt, een Individu, dat het echter ook al aan doortastendheid ontbreekt en dat om een uitstel vraagt van twaalf uur. binnen welken tijd hU dan zijn principaal het ttide- lilke voor het eeuwige zal doen verwisselen. Nu wil het geval, dat de levensmoede man juist in dit tijdsbestek een aanvallig metste leert kennen, hetceen oorzaak is. dat hil opnieuw vreugde in het leven begint te schepoen Hit brengt dan ook zltn gehuurden moordenaar tot wanhoop, want al diens moordpogingen falen, zoodat die tenslotte het .karwei” aan een collega overdoet die ech ter al evenmin succes heeft, trots de menigte moordwerktuigen, waarmede hij zijn geluk beproeft Aan het programma gaan een geluidsjour- naal en enkele andere geluidsfilms vooraf, dte vooral voor liefhebbers van ruitersport zeer bezienswaardlg zjjn Westerveld heeft omtrent deze voorberei dende technische cursussen een nauwkeurig onderzoek ingesteld en gezegd, dat ze te duur zijn en niet aan haar doel beantwoordden, daar vele leerlingen toch naar niet de M.T.S.. gaan. Spr. toonde aan, dat’ deze conclusie volkomen onjuist was. 13 April verscheen van den Minister van Onderwijs een circulaire, gezonden aan di verse school- en gemeentebesturen, waarin op het inrichten van 1-jarige cursussen met 10 lesui en werd aangedrongen. De Minister was niet te overtuigen, dat verzachting nood zakelijk was, want in Juli verscheen een ande re brief, waai in ’n vermindering van 25 pCt. werd voorgesteld. Een der scholen, die haar leerplan naar deze circulaire wijzigde, kreeg later bericht, dat de cursus niet langer dan 10 maanden mocht duren. Voorts wordt aangedrongen op een uniform schoolgeld van 30. Dit is welbewuste afbraak van het Nijv. Onderwijs. Thans wordt de M.T.S. voor de practici nagenoeg gesloten. Wellicht wil de Minister de leidende hand geheel terug trek ken en zoo de leerlingen, die naar de M.T.S. willen, noodzaken dure privé-lessen te nemen. Met vele staten en cijfers heeft de com missie getracht aan te toonen, dat het voor bereidend onderwijs schatten van geld kost. Maar voor het Middelbaar onderwijs worden wel bedragen van 1300.per leerling betaald. Bij schrijven dd. 14 Augustus verzocht de Minister op het materiaal te bezuinigen en de toegekende subsidie zoo min mogelijk te gebruiken. Hij hoopte hierdoor ingrijpende maatregelen te kunnen voorkomen. Hoepel inmiddels tot salaris-verlaging was besloten, meende de Minister toch tot die maatregelen tg moeten overgaan. Het vreemde hiervan is. dat elke school of ge meentebestuur apart en op een anderen tijd wordt aangeschreven. Zoodoende wordt de indruk gewekt, dat de regeering een regel matig verzet wil vermijden en de aandacht van de volksvertegenwoordiging afleidin. Met ingang van 1 Januari a.S. mogen slechts gedurende 26 weken telkens 10 lesuren wor den gegeven. Ook de West-Friesche Ver eeniging voor vakopleiding moet versoberen en het aantal lesuren terug brengen tot to.. In een door den Minister van Onderwijs, Minister van Arbeid en Inspecteur-Generaal geschreven voorwoord, ter gelegenheid van het congres van de Ver. tot Bevordering van Vakopleiding, wezen ze met nadruk op het belang van dit onderwijs en thans worden deze maatregelen voorgesteld. Indien dé finandeele toestand dan zoo slecht is, waarom dan ook niet bezuinigen op de H.B.S., Gymnasium of Universiteit. Zooals uit het voorloopig verslag blijkt, kunnen ook vel kamerleden zich niet met het beleid van dezen Minister vereenigen. De bepaling, dat de veranderingen op 1 Januari a.s. reeds moeten worden ingevoerd, is in strijd met elk onder- wijs-begrip. Spr. spoorde de aanwezigen dan ook met klem aan het Hoofdbestuur in zijn protestactie te steunen (applas). Ged. Staten stellen voor een provinciale commissie in het leven te roepen, welke commissie van het verslag der staatscom missie, wanneer dit zal zfjn verschenen, zal kunnen kennis nemen en zelf zal kunnen beoordeelen. in hoeverre zij van de daarin vervatte gegevens en beschouwingen zal kunnen partij trekken. bekwaamd. De commissi e L. Door de afdeelingen Alkmaar, Den Helder en Hoorn van den Nederlandschen Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijver- h^^onderwijs, werd Zaterdagavond in café „Centraal” aan het Hofplein een protes- vergadering belegd, waar de heer K. Suze naar, leeraar aan dé Ambachtsschool alhier, als inleider optrad. Onder de belangstellenden merkten we o.a. het raadslid, den heer C. Venneker op. De vergadering werd feopend door den heer Kohnert met een woord van welkom. Spr. releveerde, dat hief reeds eerder ver gaderingen waren belegd, die echter in het teeken van den opbouw stonden thans zul len we den afbraak kunnen constateeren. De bezttinigingswoede grijpt steeds verder om zich heen en heeft zich thans ook op het onderwijs geworpen daar had men van af moéten blijven. Bij het Nijverheids-ondeiwijs zijn we zoo lang zamerhand eraan gewend geraakt, dat we vanuit Den Haag „gemasz- regelt” worden. Maar nu zouden we aan onzen plicht van huisvader en onderwijzer te kort doen, als we zwegen. De Minister wil ook op het Nijverheids onderwijs bezuinigen. Het grootste gevaar van bezuinigen is echter, dat het zoo lang nawerkt. Dit geldt vooral op het onderwijs gebied, ant de kinderen van heden, die door de maatregelen worden getroffen, zijn de mannen van de toekomst. Wel heeft het Nijverheidsonderwijs zich steeds uitgebreid, maar we zijn nog lang niet waa» we zijn moe ten en toch begint men vanuit Den Haag ons reeds te kortwieken. Dit is voor het Hoofdbestuur aanleiding geweest, om aan de plannen van de regeering meer bekendheid te geven. Vervolgens neemt de heer K. Suzenaar het woord. Spt. herinnert er in de eerste plaats aan, dat nog op een 7-tal andere plaat sen protestvergadei ingen worden gehouden tegen de bezuinigings-plannen, die vanuit Den Haag worden rondgezonden en waar mede men het Nijverheidsonderwijs in banden denkt te snoeren. Dit onderwijs komt hierbij echter niet enkel in het gedrang, maar dreigt ook een onherstelbaar verlies te worden toegebracht. De taktiek van den Minister is een bij zondere zij draagt namelijk het kenmerk van 'n heimelijke besluiping. De redacteur van het „Schoolblad" noemde het heel ty- peerend Het Nijv. Onderwijs wordt getor pedeerd. De groote bloei van het Nijv. On derwijs is de trots van degenen, die het Nijv. Onderwijs hielpen uitbouwen en groot- maken en heeft de dankbaarheid van de vroegere leerlingen. Het Nijv. Onderwijs heeft een groote taak te vervullen. Dr. A. Kuyper heeft eens gezegd Een goed ont wikkelde handwerkersstand zal ons volk ten goede komen. De Nijv. Onderwijswet van 1921 bracht eindelijk het zoo lang ge- wenschte, om dat onderwijs tot bloei te brengen. Na de eerste jaren van zegen rijken arbeid begon van regeeringszijde reeds de afbraak. Door het beruchte „stopwetje” •erd de vermeerdering van het aantal scho len stopgezet, terwijl uitbreiding slechts als een zeldzaamheid werd toegestaan. Minister Waszink koesterde plannen om den 3-iarigen cursus tot 'n 2-jarigen te doen inknmpen, doch op een te Den Haag ge houden vergadering is hem gebleken, dat dit niet mogelijk was. In 1927 kreeg de bezuinigings-cotntnissie opdracht ook haar aandacht te schenken aan het Nijverheids Onderwijs. In den loop van dit iaar verscheen het toe verslag van bedoelde commissie, hetwelk door den Minister gretig werd aanvaard. Inmiddels was de heer G. Hofsted tot directeur-generaal van het Nijv. Onderwijs benoemd, wiens overtuiging t.a.v. het Nijv. Onderwijs geen enkel gevaar deed duchten. Oeze persoon heeft blijkbaar andere perso nen achter zich, die hem dwingd te gaan in een richting, die voor ons Onderwijs wel licht noodlottig zal worden. Overal dringt zich de vraag op Wat moet het arbeideiskind Tot de Middelbare Technische school worden 2 groepen toegelaten, n.l. de theo retici en de practici. Deze laatste moeten in het bezit zijn van 'n diploma 3-jarige cursus Ambachtsschool, waarna ze verder nog raoe- worden Tegelijk met haar Ischias-genezing In drie maanden 16 pond lichter Wat een aangename verrassing voor deze vrouw! Haar grootste kwaal was Ischias, en zij nam Kruschen Salts om hiervan te ge nezen. En Kruschen Salts heeft haar niet teleurgesteld. Integendeel, niet alleen dat zij zich veel en veel beter voelde, zij merk te ook dat ze langzaam maar zeker haar overmatige corpulentie kwijt raakte. Leest eens haar eigen brief, hoe het gebeurde: „Jaren lang leed ik hevig aan Ischias en nlerpjjnen. Dit jaar nog heb ik midden in mijn Pün. pas dag schen Salts eens te probeeren. Ik gebruikte het ongeveer een maand, toen mijn kennis sen me al begonnen te zeggen, dat ik er zoo goed uitzag. Tegelijkertijd verloor ik mijn lastige dikte en nu. nadat ik drie maanden Kruschen gebruikt heb, weeg ik 150 pond inplaats van» 166. Ik ben op een moeilijken leeftijd voor vrouwen en over net minste of geringste maakte ik me vroeger kwaad, maar nu is dat allemaal voorbij. Deze week nog maakte mijn man de op merking dat mijn humeur tegenwoordig zooveel beter was. Ik zegen den dag. waar op ik met Kruschen begon en zal het altijd blijven gebruiken." Mevr. F. L. Zwaarlijvigheid en ischias gaan vaak sa men. Bijna altijd komen zij voort uit een en dezelfde oorzaak een organisme beladen met opgehoopte afvalstoffen; als een oven, die met asch en roet gestookt zou moeten worden. Als deze afvalstoffen zich kunnen op- hoopen, krijgt U last van urinezuur en te gelijkertijd loopt U groote kans ongezond en overdreven dik te worden. De zes zouten in Kruschen Saits helpen Uw inwendige organen eiken dag de bedorven en giftige afvalstoffen uit het lichaam te verwijderen langzaam maar zeker, verdwijnt ook overmatige corpulentie. De pijnen van ischias en nieren houden op. U voelt zich wonderlijk gezond en flink, kortom beter dan U zich ooit te.vpren gevoeld hebt. Kruschen Salts is^iiitsluitend verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten A 0.90 en 1.80 per flacon. Adv, Hiervoor werd reeds In de vorige verga dering een commissie benoemd, welke in- Uisschen reeds driemaal bijeenkwam. In middels is ook van Castrlcum een schrijven Ingekomen met een voorstel inzake een steunregeling. Hierin wordt voorgesteld aan noodlijdende tuinders minimum f 9, maxi mum f 15 voor werk in eigen bedrijf uit te keeren. Iemand, die dringend arbeidskrach ten noodig had. deze te verschaffen tegen werkverschaffingsloon. Voorts het geven van een renteloos voorschot voor Instandhouding van het bedrijf. Dit voorschot is terugvorder- baar. De Voorzitter meent, dat het echter wei nig baat nu een besluit te nemen, omdat nog niet bekend is wat het RUk zal doen en steunt alleen voor een plattelandsgemeente niet doenlijk is. Spreker zou willen aandrin gen op een beslissing van den Minister in dezen en stelt voor te wachten tot het Rijk zich zal hebben uitgesproken en daarna on middellijk raadsvergadering te houden. Van de Wed. H. Leyen, J Peperkamp en E. Kok is een verzoek Ingekomen tot aan sluiting van hun perceelen aan het electr. net. B en W meenen. dat hiertegen geen be zwaar zal zijn, wanneer het bovengrondsche net ondergrondsch wordt, dan blijft er veel materiaal over. De heer de Waard: De menschen kunnen ook misschien wel een kleine vergoeding be talen. De voorzitter: We zouden denzelfden maat staf kunnen nemen als vroeger, maar dan met sterk gereduceerde prijzen. Besloten wordt later te berekenen wat er betaald moet worden. Van de afdeeling Egmond-Binnen van den L. T. B. is een verzoek om subsidie Inge komen voor den tuinbouwcursus. Een bedrag ad f 80 is inmiddels hiervoor op de begroo- tlng gebracht, dti is dan een gedeeltelijke bijdrage aan het Schoolbestigir voor ver lichting en verwarming. De Raad van Noord-Scharwoude verzoekt adhaesie aan zjjn besluit tot vermindering wedden Burgemeester, secretaris en ontvan ger, resp. met 5 en 10 pct. B. en W. stellen voor geen adhaesie te betuigen, maar Ged. Staten te verzoeken, gezien den tegenwoor- dlgen tijd, de betrekkelijke salarissen te her zien en te verlagen. De heer van de Reep: Het zou m.i. een royaler standpunt zjjn. indien de functio narissen uit eigen beweging een deel van hun wedde terugstorten in de gemeentekas. De voorzitter: Dan zou een meer verdienen, dat Besloten wordt als steld. Een schrijven van den Bond van Ge- meente-ambtenaren verzoekende geen adhae sie te betuigen aan het besluit van Noord- Scharwoude, wordt voor kennisgeving aange nomen. Van den Minister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw is een schrijven inge komen, houdende de voorwaarden, waaronder hij bereid is subsidie te verleenen in de koeten werkverschaffing. Subsidie kan worden verleend voor het snoeien en rooien van boomen en voor het uitbaggeren van vaarten onder de volgende voorwaarden 1. Alleen werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners (één uit een gezin) mogen worden te werk gesteld. 2. Er zal zooveel mogelijk in accoord moe ten worden gewerkt tegen een zoodanig loon, dat bjj flink werken gemiddeld 30 cent per uur kan worden verdiend. 3. Er dient in de loonregeling geen onder scheid te zijn tusschen al of niet georganl- aeerden. 4 Bij verzuim wegens regen, mogen de eerste drie uren per week niet worden ver goed. de volgende regenuren met 25 cent. 5. Het algemeen toezicht op de werkver schaffing dient door de gemeente te worden opgedragen aan de Ned. Heidemaatschappij te Arnhem. De daaruit voortvloeiende kósten dragen Rijk e^i gemeente elk voor de helft. De dagelijkache leiding kan bjj personeel va* de gemeente berusten. 6. De premie, welke verschuldigd Is* in gevolge de Ziektewet, moet voor de helft op de arbeiders worden verhaald. Het Rjjk draagt in de andere helft niet bij. De toezegging wordt van kracht verklaard tot 2 Januari 1932. De voorzitter deelt mede, dat met het productieve werk nog niet kan worden be gonnen. Ook oan de Provincie werd reeds om steun verzocht. Nu is November nog niet ten einde en heeft de werkverschaffing reeds f 700 gekost, dit is niet vol te houden tot April B. en W. mennen dan ook met de Rljksregellng ac- cocMtl te moeten gaan, omdat de gemeente de kosten niet alleen zal kunnen dragen. Kindertoeslag is absoluut uitgesloten, er werd zelfs getracht een onderhoud te krijgen in Den Haag, per telefoon werd echter mede gedeeld, dat dit geen nut zou hebben, daar van de voorwaarden niet wordt afgeweken, en dat bij een niet houden aan deze voor waarden de subsidie wordt verspeeld. Het Rijk wil volle werkweken, zoodat dus wanneer om de andere week wordt gewerkt, zoowel door georganiseerden als niet-georga- nlseerden de eerste categorie aanmerkelijk wordt bevoordeeld door de uitkeering die ze krijgt. De subsidie van het Rijk is nog niet be kend. Ik meen echter dat we het een maand moeten probeeren. Besloten wordt de subsidie te aanvaarden tot Januari 1932. In den vorlgen Raad werd besloten een toeslag te geven op de uitkeering Nu vernam echter de voorzitter, dat de Hoef in een hoo- gere klasse staat als Egmond-Binnen de ge huwden krijgen in den Hoef f 10 20.’ ongeh. f 9. in Egmond-Binnen f 8 40 en f 7.20. De heer van de Reep licht toe dat men in een hoogere klasse komt, wanneer de leden een hoogere contributie betalen. Van den Raad van Ilpendam is een ver zoek om adhaesie Ingekomen aan zijn adres aan Prov. Staten tot uitbreiding waterleiding naar nlet-rendabele gedeelten der gemeente Op voorstel van B en W. wordt besloten aan dit adres adhaesie te betuigen. De begrootlng van het Burgerlijk Armbe stuur wordt vastgesteld als opgeniaakt met een subsidie van de gemeente ad f 1500. Gasbegrooting idem, in de prijzen is geen wijziging gekomen, dit met het oog op mo gelijke uitbreiding naar Egmond-Binnen. De winst werd geraamd op f 300. Electr. idem, geen winst werd geraamd, in verband met de as. netverbetering. Wel be staan er plannen een nieuw tarief vast te stellen, daar in dit tarief vooral bij vesti ging vna een nieuwen bewoner moeilijkheden De heer Hoffman verklaarde zich reeds bereid een plan te maken. De gemeentebegrooting ondergaat geen groote wijzigingen bij vorige jaren. Een sub sidie van f 25 zal verleend worden aan het Witte Kruis te Egmond aan Zee; geen sub sidie aan de Rljwielpadwereeniglng; geen subsidie aan de Malariabestrijding; f 15 aan de R.K. Mllltalrenvereenlging. B en W. stellen voor een verordening te maken op het ophalen van vuilnis, waarin wordt bepaald dat men een abonnement kan sluiten voor f 2 per jaar. Het is eerst niet recht duidelijk of de ophaler nu alleen dit geld zal krijgen of dat dit een tegemoetko ming is in de gemeentekosten. Het blijkt echter de bedoeling dat wanneer de regeling ingeburgerd is de ophaler de aansluitkosten ontvangt. Thans kost het de gemeente f 500, waar niets tegenover staat. Besloten wordt de verordening aldus vast te stellen. Vervolgens stellen B. en W. voor de op-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5