ONS BLAD 5 het resultaat le 1 &5 aangifte moet, I DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 283 WOENSDAG 2 DECEMBER 1931 f 3000 VOORNAAMSTE NIEUWS De Nederlandsche Bank ST on Standen vertegenwoordiging Nederlandsche Bank DE WILD VERZOEK Adverteerders Het drama te Echt 8 De incidenten bij de itwapeningsbetooging De inzameling voor het Nationaal Crisis-Comité Het conflict in de textielindustrie De a.s. presidents verkiezing in Spanje PRIMA GEREEDSCHAPPEN VOOR ALLE AMBACHTEN VOOR ST. NICOLAAS-CADEAUX ALLÉÉN KWALITEITSARTIKELEN EN GOEDKOOP JOH. LAUWERS PAYGLOP3 ALKMAAR Ontwikkelen en Afdrukken W. M. H. PELS ZOON leveren het beste op dit gebied. Per flesch f 2.20, f 2.85 f 750.- tóiiSeT’*.^ f 250.- 1125.- f 50.- SLT" f 40, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OKGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD r s De verkiezing van Zamora zeker ver- De Crisisinvoerwet in de Tweede Kamer. Missionarissen in China gemarteld. Ingekomep bij de redactie Interpellatie in de Fransche Kamer moeten Indische Dienst Proces over Russische staatsschulden Betalingen geëischt van een Staatsobligatie. G. d. Barometerstand 9 uur v.m.: 775 stilstand. 5. De arbeids-kwaliteitszetels afgeperst 9 L. 1 Leveringert volgens Tarwewet Ernstige fraude ontdekt 1215 Dec. Gehuwde mannen Volendam, Staking op Maandag 14 December? 9 aan De Rijksvischafslag Twee arrestaties verricht gezind DK DIRECTIE Voortgezette realisatie van het Pondenbezit Interpellatie in de Belgische Kamer over de economische politiek. Vergadering der drie werknemers organisaties Verdere vermeerdering van den goudvoorraad LICHT OP. Dj lantaarns moeten morgen worden opgesto^en om: 4.18. De Ronde Tafel-conferentie geëindigd. Interpellatie in de Fransche Kamer over de verstoring der ontwapeningsbetooging. Mededeelingen over de voorbereidingen van een staatsgreep in Finland. Defensiebegrootlng In de avondvergadering van de Tweede Kamer. LAAT OVER DE BOTERSTRAAT TEL. 1500/4 LIJNEN J. ot- st, lm. A. U Als het r schenen is. pVREAD: Telefoon: De omzet in November f 318000 minder dan verleden jaar De verkiezing van den Spaanschen presi dent zal 10 December plaats vinden. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorlooplg verslag inzake Rükssteun aan gemeenten ter financiering der kasbe hoeften. L. H. M B. V. G. Familie K. D. de W. Postvlucht AmsterdamBatavia vice-versa in zeven dagen. sp- 'a. Ln- rocr- tioud ende !j. 0. Het Is niet voldoende dat PUNCH goed is; zij moet zelfs den meest ver- wenden smaak voldoen. >ff. de «e. m; ge; rr., d. ey. lej. x>r 4d. ie 1- zoo- stige bezit ver- tot Hard «hts ren bet toen ion- in mil- oen. om iler- sen. het sou ngst dan toen teer i’er- ide- na« >ro- ?le- •11e- Ige- snd :rde and in ner lijk md ard eft. en Er- Best., d„ m. n- W. n- Onbeperkt vrouwenkiesrecht Met 4 stemmen bleek bij de stemming van gistermiddag tn de nationale vergadering een meerderheid te bestaan voor onbeperkt vrouwenkisrecht. dat hiermede in de grond wet is opgenomen. Een belangrijke ontdekking van een Britschen dokter. Giften kunnen ook worden toegezonden aan het bureau van ons blad. Firma's, die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren in goederen in na ture, kunnen dit eveneens bij ons blad op geven. De Ingekomen giften zullen in dit blad worden verantwoord. Gedurende de maand November 1931 be droeg de omzet in den Rijksvischafslag te IJmulden f 1097255 tegen l 1415 483 in No vember 1931. De omzet gedurende het tijd vak van 31 Januari tot en met 30 November 1931 bedroeg f 10574 863, tegen f 13295 056 in hetzelfde tijdvak van het vorig Jaar, zoodat de omzet in de eerste elf maanden van dit jaar ruim f 2.720.000 minder was dan in de eerste elf maanden van 1930. te d. E. f 6.50. 4 1518 Dec. Melsjes-Congreganisten 17— 25 jaar f 650. 2.50 5 1 50 - 15.— BQ de Amsterdamsche Rechtbank |s een proces aanhangig gemaakt om den Ruasi- schen Staat te doen veroordeelen tot betaling van een uitgelote staatsobligatie 1880. De drie samenwerkende arbeidersorganisa ties in de textielindustrie hebben tegen 14 December M. de staking in Twente atgekoa- digd. .Goudvoorraad der Nederlandsche Bank weer met 23 mlllioen toegenomen. >i ««riles 'e anderen vinger Boechwachter en «ön zoon gearresteerd als de vermoedelijke daders van het drama te Echt (L.). Naar het ..Handelsblad" verneemt, heeft voor zijn cliënt mr. E. C. E. de Froe bij de Amsterdamsche Rechtbank een procedure aanhangig gemaakt tegen den Sovjet-8taat, met de bedoeling om den Russlschen Staat te doen veroordeelen tot betaling van een in 1917 uitgelote en betaalbaar gestelde en sindsdien door de gebeurtenissen in Rusland nimmer uitbetaalde Staatsobligatie van 1880. Met betrekking tot dezen ingestelden eisch teekent het blad hierbij aan. dat sommige juristen het standpunt Innemen, dat de Ne derlandsche rechter niet bevoegd is een vreemden staat te veroordeelen; daarbij ver wijst men naar art. 13a van de Wet houdende Algemeene Bepalingen. Anderen, die dit standpunt niet deelen. voeren daartegen aan, dat genoemd artikel eigenlijk bedoelt de re- geering de bevoegdheid te geven een vonnis van den Nederlandschen rechter, waarbij een vreemde staat zou worden veroordeeld, on wettig te verklaren en de executie daarvan te verhinderen. Ten aanzien van de praktische zijde van deze kwestie moet er op worden gewezen, dat Sovjet-Rusland een staat is, die met uit sluiting van zijn onderdanen buitenlandsche handel drijft; alle Russische ondernemingen drijven, zooals dit in wetten is vastgelegd, buitenlandschen handel mot voorkennis, toe stemming of in volmacht van den Staat, In dien de Rechtbank zich bevoegd zal achten en den eisch toewijzen, moet dus de moge lijkheid onder oogen worden gezien, dat het vonnis ten deele zou kunnen worden geëxe cuteerd door beslaglegging op Russische schepen, die onze havens aandoen, graan voorraden, die in ons land zijn opgeslagen, enz., die dan in den zin van het Russische Burgerlijk Wetboek als staatseigendommen zouden kunnen worden aangemerkt. Ook de „Residentiebode" wijdt een beschou wing aan de besprekingen over het kiesregle ment in de vergadering van den Partijraad en wijst er op, dat de standenvertegenwoor diging scherp becritiseerd en niet verdedigd la. Letterlijk Iaat het blad dan volgen: „Pastoor Overmeer uit Friesland heeft vooral krachtig gewaarschuwd tegen dit ver keerd beginsel, waarin hij den ondergang van onze Partij ziet. Een belangrijke onthulling deed deze pas toor in zake de bekende beslissing dat de vier zetels voor Arbeidszaken moesten worden bezet door personen uit de arbeidersbewe ging afkomstig en welke ongelukkige beslis sing hier in Den Haag vooral tot zulk een pijnlijk en politiek betreurenswaardig geschil aanleiding heeft gegeven in 1928. Pastoor Overmeer deelde nJ. mede dat deze beslissing het Centrale College in Utrecht is afgeperst door den heer de Bruijn, den leider van de R. K. Arbeidersbeweging en dat Jhr. Ruys, de toenmalige voorzitter van het Partijbestuur, tegen die beslissing tot het laatste oogenbllk toe zich met hand en tand beeft verzet. De heer de Bruijn dreigde echter, dat de Kath. arbeidersbeweging met eigen lijsten uit zou komen en daarvoor is de meerderheid van het Centraal College in een vergadering, die reeds verliep door eindelooze discussies, gezwicht. Deze mededeeling maakte nog al eenige sensatie en ontlokte veel verontwaardiging uit. Mr. Gosellng merkte wel op, dat pastoor Overmeer mededeelingen deed uit een ge heime bijeenkomst, waarvan het geheim nog niet was opgeheven, maar het leek toch wel gewenscht, dat. nu de vraag of herziening, van dit kiesreglement noodig is, aan de orde kwam, dit feit eens publiek gemaakt wordt. Indien op een dergelijke wijze onjuiste in terpretaties in geheime vergaderingen wor den afgeperst, dan moeten waarborgen geno men worden dat een herhaling van zoo iets niet meer mogelijk is.” i. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f L25: elke regel meer 025. RECLAME per regel S-75 de eerste pagina; voor de overige pagina's f 8.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bil vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 8.12 Besprekingen in het Engelsche Lagerhuis over de daling van het pond sterling. Voorkoming van malaria .boone's oo dit blad slto Inaevolxe do ’•r«?Xerinic»o<,rw..rllrn tcgM ongevallen verzekerd voor een der vol Kende uitkeerinoen Een Engelsche bacterioloog moet een middel hebben ontdekt ter preventieve be strijding van malaria. Verkiezing 10 December De regeerlng heeft besloten de verkiezing van den president der republiek, 10 De cember te doen geschieden. veranderingen, bankbiljettencirculatie uitbreiding tot De radicale afgevaardigde Deyrls heeft in de Fransche Kamer een interpellatie inge diend naar aanleiding van de inciden'en, welke zich jj. Vrijdagavond bij de ontwape ningsbetooging in het Trocadéro hebben voor gedaan. Deyrls vraagt, welke maatregelen de regce- rlng denkt te nemen, om de vrijheid van het woord te waarborgen, speciaal waarin het gaat om de kwesties van vrede onder de vol keren. Dringend moeten wij degenen, die ons een gift voor het Nationaal Crisiscomité doen toekomen, verzoeken, het geld niet, In een enveloppe gesloten, in de bus te depo- neeren. Men gelieve het geld in persoon af te geven of wel het ons per postwissel toe te zenden. men 1 gend geval. Men moet nu maar afwachten, wan neer er'een verlaging komen zal, te meer daar de spoorwegen voor de helft van den export van tuinbouwproducten nog aan een reductie vast zitten tot Juli. Nu weten we wel, dat de Kamer zich bij een afwijzing van een verlaging niet zal neerleggen, maar het zal niet voor Fe bruari of Maart zijn, voor de minister daarover geïnterpelleerd kan worden. De heer Colijn heeft bij de behandeling van de verhooglng der tarieven voor invoer rechten gezegd, dat men lederen maat regel in het belang van land- en tuin bouw de regeerlng als het ware uit de keel moet halen. Erg gelukkig was dat niet gezegd, want het is niet geheel juist, maar bij de verlaging van de vrachttarieven bij vervoer per spoor van land- en tuinbouwproducten is dat wel het geval. De verlaging zit nog in de keel van de regeerlng, en thans staat wel vast, dat de Kamer die er uit zal halen als ze niet vanzelf komt In Ja nuari of Februari en dat is naar onze meenlng nog wel het meest bevredi gende resultaat van het geheele debat voor land- en tuinbouw, alle toezeggin gen van den minister ten spijt. Als de verlaging komt, dan mag men gerust zeggen, dat ze daardoor Is afgedwongen. Op last van de Justitie zijn gisteravond te Posteiholt in verband met het drama Echt gearresteerd de Jachtopziener en zijn zoon, die eveneens jachtopziener 1». Het tweetal is zwaar geboeid en onder sterke politiegelelde naar Roermond overge bracht. Een groote menigte volgde onder verontwaardigde uitroepen den celwagen. Een derde arrestatie kan nog verwacht worden. De socialistische fractie in de Cortes heeft thans eveneens besloten om Aicara Zamora tot president van de Spaansehe republiek te verkiezen. Hierdoor zal Zambra in de Cor tes met algemeene stemmen tot president worden verkozen. De verkiezing vindt moedelijk op 10 December plaats. De Cortes heeft bet budget voor den staatspresident vastgesteld. Het salaris van den president bedraagt 1 mlllioen peseta». Voorts zal de president 125 mlllioen pesetas ontvangen voor kosten en salarissen voor het huis van den president. De socialistische partijleiding heeft. In te genstelling met in omloop zijnde geruchten, besloten den staatspresident de vriie hand te laten inzake de kwestie van de zittings periode der Cortes. Bestemd voor uitzending naar N.-Indlë: H. A. J. Ockers. adm. ambt. b. h. Blnn. Best., Hilversum; W. F. K. Ens, adm. ambt, b. h. Bum. Best., Lelden; N. Bleckmann, adm. ambt. b. h. Blnn. Best., Nijmegen. Verlofgangers N.-Indlë: W. C. Schuttenhelm, opz. Weg en Wer ken 1ste kl. b. d. SB. en Tr., ’s Graven- hage; R. A. N. Rijkschroeff, cotnm. b. d. P.T.T., Nice; D. B. Dutrieux, contr. 1ste kl. b. h. Blnn. Best., ’s-Gravenhage; G. M. Brinkman, contr. 1ste kl. b. d. P.T.T., ’s-Gravenhage; L. Fontüne, contr. 1ste kl. b. h. Binn. Best., ’s-Gravenhage; M. A- Verhulst, tijd, leeraar b. d. H2B. te Boe- rabaja, ’s-Gravenhage; J. F. C. Meulemans, hoofdcomm van pol., 's-Gravenhage; J. A. Th. Berg. tijd. wnd. boekh. b. d. 8. S. Tr.. Rotterdam; A. J. F. van Weezel rens, contr. 1ste kl. b. h. Blnn. Amersfoort. Gepenslonneerden N.-Indië: P. Beukema, mulo-onderw., gepl. b. opleidingsschool voor Inl. ambt, te Makas sar. Utrecht; mej. A. A. H. Resner, on- derw. O.W.L.O., gepl. b. d. 1ste openb. Eur lagere school te Medan, 's-Gravenhage. Reeds eenigen tijd kregen de autoriteiten aanwijzingen, dat groote partijen Belgische tarwe over de grens van West-Zeeuwsch Vlaanderen het land binnenkwamen. Deze worden dan in Aardenburg geschoond en daarna voor een deel aan zekere boeren ge leverd. die ze dan weder bij de gewestelijke tarwe-organisatie van Zeeland, de G T. O Z. afleverden als product van hun eigen bedrijf en dan ook den regeerlngstoeslag ontvingen. Een en ander hield verband met den leve- ringspllcht inzake de Tarwewet vóór 1 De cember van die boeren, die zef geen of weinig tarwe hadden doch een veel grootere hoe veelheid hadden opgepeven dan zU zelf ver bouwden. De opgave geschiedde met de moge lijkheid van fraude in het vooruitzicht. Men sprak van een complot, waarbij ver scheidene tusschenpersonen betrokken zou den zijn. Thans kunnen wij mededeelen. dat streng Ingegrepen is. Voor zoover bekend, zijn verschillende schuldigen reeds ontdekt. Er zullen os drastische maatregelen genomen Worden tegen de boeren. Zij worden n.l. uit resloten van elke verdere levering volgens de Tarwewet Naar de „Tel." verneemt, bedroegen de rartiten. die dagelijks over de grens gingen, tot 22.000 K G per keer. In vervolge op de vorige week Vrijdag gehouden gecombineerde besturen vergade ring, waar het standpunt der organisat es nog niet definitief kon worden vastgesteld, vond gisteren te Utrecht een vergadering plaats, waar de houding der drie organisat es werd bepaald ten opzichte van den aanval eer Twentsche werkgevers op de loonen der textielarbeiders Besloten werd, dat. Indien de werkgevers niet vóór of op Zaterdag 12 dezer op hun provo- ceerende houding terugkomen, bij de werk gevers, aangesloten bij de be de fabrikanten- vereeniglngen, de staking zal worden gepro clameerd. ingaande Maandag 14 December. Met nadruk werd geprotesteerd tegen het optreden van de werkgevers-vereenigingen. die de staking bij de firma Jann.nk. die absoluut niets u.tstaande heeft met de ge voerde actie tegen de loonsverlaging, vast koppelden aan deze actie. Dat is zóó onge hoord, dat daartegen het sterkst mcgelüke •verzet gerezen is. Daarom wordt geadviseerd overal te staken, tenzij dit in een enkele onderneming door omstandigheden niet mogelijk is. De besturen betreuren, dat niettegen staande het door hen gegeven auv.es, een deel der arbeiders reeds thans het werk heeft neergelegd en verwachten, dat, waar eens- en organisator sch optreden eerste voorwaarde voor het slagen eener staking is, dat deze arbeiders het werk zullen her vatten. De HOF ALKMAAR Administratie No. 433 k Redactie Ne. 633 I maar eens te nemen, gaat de minister, volgens zijn zeggen, studeeren en dan begint het overleg met de spoorwegen, die al lang weten wat er in het rapport staat, daar vier van de leidende perso nen van de directie In de commissie zit ten. Levert dat overleg niéts op, dan wascht de minister zijn handen in on schuld, want dan kan hij zeggen, ik heb woord gehouden en heb loyale me dewerking verleend, door mij niet te Terzetten tegen een verlaging, maar deze zelfs te bepleiten, ar de spoorwegen willen niet. We geven toe. dat we de zaak nu wat donker voorstellen, maar het is toch mogelijk en daarom moet er rekening mee wórden gehouden. Als de minister gezegd had, dal. hoe het rap- bport ook uit zou vallen, er onder iedere omstandigheid met 1 Januari een tarief- verlaging zou komen, zonder zich zelfs te binden aan een percentage, dan had kunnen spreken van een bevredi- resultaat. Thahs is dat niet het Retraitenhuis „St. Petrus Canisius” te Bergen N.-H. Men heeft In ons blad de nieuwe mede- deeling van de directie der Nederlandsche Bank kunnen lezen. Hierop neerkomend; dat de Bank op het in haar bezit zijnde kapitaal aan Engelsche ponden een zeer ernstig verlies heeft geleden, maar dat dit verlies de goede pos tie der Bank en de mogelijkheid om haar taak te vervullen, niet heeft aangetast. Dit laatste kan zonder eenig voorbehoud worden aangenomen; haar goud-dekkmg is Teel grocter dan wettelijk verelscht wordt. Toch rijst de vraag schrijft de .Avond postof het verlies op het ponden-bezit niet voorkomen had kunnen worden. Hoe groot het is. wordt in de verklar-ng der Bank niet medegedeeld, dcch In financieele kringen wordt het geraamd op 30 4 35 mll lioen gulden. Waarom heeft men zich niet tijdg van de ponden ontdaan? Voor het antwoord hierop moet men teruggaan naar de eerste verklaring, die van 27 September v.aarin werd medegedeeld, dat, „op grond tan besprekingen nog zeer onlangs met de Bank of England gehouden" er j»lle reden" was om aan te némen,’ dat er „in de toekomst geen verlies” op dit ponden bezit zou worden geleden. Met deze positieve verzeker ng van twee maanden geleden is het ernst ge feit thans in flagranten strijd. Hoe komt dit? Heeft de Bank van Enge land haar woord niet gehouden? Heeft zij destijds een garantie gegeven, die zij niet handhaafd:? Of heeft de toenmalige presi dent van onze circulat e-bank, mr. Visse ring. zich vergist? Wij kunnen niet meer dcen dan vragen. Maar er is tusschen de verklaring van 27 September en die van 28 November zulk een verschil, dat afdoende opheldering toch zeker niet overbodig is. Daarom: hoe groot is het verlies precies? En hoe Is het. na de pos tleve verklaring van des tijds, tóch ontstaan? Beleefd verzoeken wij de medewerking van onze H.H. Adverteerders inzake het vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-num- mers bestemde advertentiën. Wjj zullen het zeer op prijs stellen Indien wij de xn- nonces, bestemd voor Zater dag. reeds des Donderdags of ulterlijk des Vrijdagsmorgens ontvangen. Door het vroegtijdig Inzen den van advertentiën xun- nen wU ook aan de uitvoe ring, dus aan het zetten van de advertentie, meer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ten goede komt. Mede in Uw eigen belang vertrouwen wij op Uwe medewerking Inzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor bij voorbaat onzen dank. De voornaamste mutaties, d wz. die mu taties. waarin men op het oogenbllk het meest belang zal stellen, zijn ongetwijfeld de veranderingen in de verhouding tusschen buitenlandsche wissels, diverse rekeningen en goudvoorraad. In versneld tempo zette de Bank deze week blijkbaar de liquidatie van haar Pondenwissels en Pondensaldl voort, zoodat deze beide activa een waarde daling boekten van tezamen ruim 22 mll lioen gulden. Deze realisatie van wissels en saldi ging blijkbaar direct gepaard met een daaraan niet geheel correspondeerende aankoop van goud. De goudvoorraad on derging althans een uitbreiding met circa 24 mlllioen gulden. Hetgeen nog ruimte laat voor goudaanvoer uit anderen hoofde, schrijft de „Msb.". In hoeverre de met de Nederiandsch-In- dische regeerlng gesloten overeenkomst om trent den verkoop van een groot deel van het aanvankelijke Pondenbezit aan deze realisaties een einde heeft gemaakt, valt uit de cijfers van dezen weekstaat uiteraard moeilijk te benaderen. Doch wanneer men rekening houdt met de mogelijkheid, dat onder den boekpost .Diverse Rekeningen", behalve een bedrag aan Pondensaldl en andere activa tevens het verlies, dat op het oorspronkelijk Pondenbezit moet zijn geleden, ten deele werd ondergebracht, dan lijkt het niet uitgesloten, dat het totaal bedrag der belde rekeningen (Diverse Re keningen en buitenlandsche wissels! t.w. ruim II814 mlllioen gulden, een aanwijzing kan geven voor de waarschijnlijkheid, dat verdere verschuivingen in deze beide posten in onderling verband zullen worden aange bracht, en dat zij zich In mindere mate in de toekomst ^zullen reflecteeren in den goudvoorraad. De maandwlsseling heeft nog weinig in vloed gehad op de cijfers van dezen week staat. De binnenlandsche wisselportefeuille onderging zelfs nog eenige vermindering. De beleenlngen op effecten namen daaren tegen echter met ongeveer een gelijk bedrag toe, terwijl de door het Rijk en de door .anderen" In rekening-courant gedepo neerde saldi met tezamen ruim 26 mlllioen gulden verminderden. In overeenstemming met deze betrekkelljk bescheiden veranderingen, onderging ook de bankbiljettencirculatie geen noemens- waardlge uitbreiding tot 1050 mlllioen gulden. Met een bedrag van 901 mlllioen gulden heeft de goudvoorraad intusschen een hoogte bereikt als nog nimmer in de ge schiedenis der Bank werd vermeld. Volgens mededeelingen van sir Almroth Wright aldus meldt de Britsche Draad- looze Dienst uit Londen aan het ..Handels blad” staat de bekende expert op het gebied der geneeskunde de bacterioloog ko lonel James op het punt een belangrijke ontdekking te vol tooien ,-sdie ons een flinken stap voorwaarts zal brengen op den weg der middelen tot voorkoming van malaria. Deze kolonel James en zijn collega's aan het malaria-laboratorium te Surrey, een onderdeel van het Engelsche departement van Gezondheid, hebben proeven genomen met een nieuw praeparaat. Tien der op het laboratorium werkzaam zijnde personen hebben zich beschikbaar gesteld om zich door malaria-muskieten te laten Infecteeren. Zij zijn daarna met het nieuwe praeparaat behandeld en in geen enkel geval is de malaria uitgebroken. Naar het schijnt kan het praeparaat be smetting van gezonde menschen voorkomen. De proefnemingen tiin voortgezet ter be paling vsn het dagelijksche minimum, dat voldoende is om de ziekte te keeren. I De vorige week heeft in de Tweede I Kamer, bij de behandeling van de af- I I deeling spoorwegen der Waterstaatsbe- I grooting, het debat plaats gehad over de I f noodzakelijkheid van een verlaging van t de vrachttarieven voor het vervoer van I E jznd- en tuinbouwproducten per spoor- I I wegwagon- Dat men niet vriendelijk ge- I f stemd was ten aanzien van den be- I I windsman, die het vorige jaar de instel- É- ling van een commissie toezegde, die op I E korten termijn een rapport zou uitbren- I I gen, dat er nog niet is. terwijl er intus- I I schen ook niets gebeurd Is op dit gebied II in het belang van land- en tuinbouw, I lag voor de hand. In de Kamer had men I F echter na de gedachbenwisseling en het I antwoord van den minister den indruk I gekregen, dat er toch wel iets bereikt I was. Waar het In deze kwestie op een I I enkel woord aankomt, meenden we niet I b op dien indruk te mogen afgaan om het I I positieve resultaat vast te stellen, maar I daarmede te moeten wachten tot de a I handelingen verschenen waren. I Wij gelooven, dat dit juist is geweest, I want men moet wel zeer optimistisch I I gestemd zijn, om te kunnen zeggen, dat I F er een bevredigend resultaat verkregen I I is. Ongetwijfeld zijn we iets verder dan I I verleden jaar, dat zou bij den steeds I F slechter wordenden toestand ook wel I I niet anders gekund hebben, maar de I E verlaging der vrachttarieven blijft toch I nog een vogel in de lucht. Er bestaat I I kans, dat <ieze gevangen zal worden. I maar dan zal nog moeten blijken of het I I beestje meevalt en of het geen simpel muschje is, dat in het net zit. De ver- I I laging der vrachttarieven is er niet en I niemand weet wanneer deze komen zal, I want de daad werd tot later verschoven. I De minister is begonnen met zich te I I verschuilen achter de commissie Dat I I was natuurlijk zeer eenvoudig, vooral K omdat daaraan kon worden toegevoegd, I j dat hij Let zelf hoogst onaangenaam I vond nu geen basis te hebben voor een I I debat. De Kamer heeft dat, zij het met I I tegenzin, aanvaard, maar of dat noodig I was, betwijfelen we, daar we niet aan K kunnen nemen, dat de minister niet op 4e hoogte was van hetgeen het rapport I in zal houden. Voortdurend heeft hij zelf I en via zijn ambtenaren, zooals hij zeide. I in contact gestaan met de commissie en I het is merkwaardig, hoe er in zijn I woorden, aan het verschijnen van het rapport gewijd, een zekere tegenspraak is. Een tegenspraak, die het gevolg was van den opzet, om toch maar aanneme lijk te maken, dat de minister nog niets wist en dat hij dus geen basis had, waarop toezegging kon plaats hebben. Eerst zegt de minister, als de begroe ting een week of veertien dagen later behandeld zou zijn geworden, zooals an dere jaren in de eerste helft van De cember, dan zou het rapport hoogst waarschijnlijk reeds zijn verschenen. La ter weer op dat rapport terug komende, zegt hij, te weten, dat het rapport na genoeg gereed is, om daarop te laten volgen, dat het rapport der commissie ter landsdrukkerij is. Dat klopt niet, want als het rapport in druk is, is het klaar. Er komt echter nog iets bij en dat is wel, dat in een geval als dit, waar de minister zich zoo belangstellend toont voor het werk der commissie, het niet is aan te nemen, dat de bewinds man niet reeds voor het ter perse gaan van het rapport van den inhofad op de hoogte is gesteld. Dat is trouwens een gewone gang van zaken. Het merkwaar digste was nog, dat na de verklaring, dat het rapport ter landsdrukkerij was, de wel zeer ruim gestelde mededeeling kwam, dat naar ’s ministers overtuiging het rapport wel voor 1 Januari verschij nen zou. Als er zooveel haast is bij de oplossing van een vraagstuk als dit, waarop nu al een jaar gewacht wordt, dan kan men ten aanzien van een in druk zijnd rapport wel iets mee. positief zijn, laat staan eischen, dat het nu bin nen een week zal verschijnen. Waar het echter op aan komt, is de door den mi nister gedane toezegging en deze is he laas zoo gesteld, dat zij niet veel houvast geeft. Ook als lid der Regeerlng over tuigd zijnde van den nood, zegt de mi- nizter, die in land- en tuinbouw heerscht, en gevoelende wat hier in de heeren omgaat, wil ik gaarne verklaren, loyaal mijn medewerking te zullen ver- leenen ter bevrediging van redelijke ver langens, die in den land- en tuinbouw leven. Later bij repliek, naar aanleiding van de .motie Duijs, verklaarde de mi nister nog, dat de land- en tuinbouw hiet geholpen was met reducties, maar alleen met een verlaging der vrachtta rieven. Hieruit weten we in welke rich ting de loyale medewerking zal gaan, maar men moet goed weten, dat er nog niets is toegezegd Medewerking aan be vrediging van redelijke verlangens wil nog niet zeggen, dat aan de redelijke verlangens zal worden voldaan. Daar komt het echter op aan en zoo be schouwd is het resultaat nog niet groot. Als het rapport tegen 1 Januari ver schenen la, om dezen Julaten datum nu ABONNEMENTSPRIJS 1 fgf kwartaal, Alkmaar 2^- Vaar halten Alkmaar 225 Mei Geïllustreerd Zondagsblad t.M hoorer besturen der arbeiders-organisaties wijzen elke verantwoordelijkheid voor het geen Zaterdag en volgende dagen op enkel? fabrieken is gebeurd, af, terwijl door hen geen u tkeerinr zal worden verstrekt aan de leden, die het gegeven advies niet hebben opgevolgd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1