^33 W föl Buitenlandsch^C?^''ieuws go, FEUILLETON Ruwe Handen Fji vltREZ£)i o gepleegd Het Kasteel Roche-Noire RADIO-OMItOEP De tolmaatregelen Groote locomotieffabriek stilgelegd 1 Een opstand in den Congo Mijn-ongeluk in Japan Het geschil China-Japai i Politieke moorden De Ontwapeningsconferentie Koude in Europa Strenge vorst in Zuid-Slavië Nederlaag der Fransche regeering Dertig valsche Van Gogh’s het KOUT NIEUWS si Geen bezorgdheid Smokkelschip in brand geschoten Het uitjouwen van den Belgischen koning De Indië-politiek in het Lagerhuis Schilderijenvervalsching te Berlijn Gemengde Buitenlandsche Berichten Oostenrijk’s Nationale Raad Ruwe Huid-Schrale Lippen a O vr to P lo bt P» wt I* ZWITSERSCHE BALSEM Stakingsdreigement der Spaansche spoorweg arbeiders De positie van het pond iterïing- De Hongermarsch naar Washington ha. ..va. L Ernstige bestraffing der schuldigen 2100 personen werkloos Het drankverbod in Finland Ben volksstemming. Uit den Thueringschen Landdag 20 dooden, talrijke zwaargewonden De salarieerinc van ministers Geen ontruiming van Tsitsikar Enpbche stemmen voor uitstel '1 VI itie Geen vertrouw x (Wordt vervolg®. XV. 9 Drogitlen .S’ 1 c 1 I Ontevredenheid onder de inboorfingen-arbeiders Een geheime organisatie te New-Y ork MacDonald sprak namens de regeering De sporen moeten staatseigendom worden Nabij Woodshole In Massachusetts ia de motorschoener „Star” door de kustwacht in brand geschoten na een achtervolging, na- s v I s 1 I Het was op een avond tegen het einde van Maart. Het hullen van den wind geleek een dat den De president der Flnsche republiek heeft besloten, in den rijksdag een wetsontwerp in te dienen, dat beoogt, een volksstem ming over het drankverbod te doen houden. Beslist moet worden over de vraag, of het drankverbod moet blijven bestaan; of wij nen, die minder dan 12 pCt. alcohol bevat ten, en bier van het verbod uitgesloten moe ten worden; ofwel of het heele drankver bod' moet worden opgeheven. Het ontwerp wordt morgen in den rijks dag in behandeling genomen. Het beoogt op 29 en 30 December i.s. de volksstem ming te doen houden. Voor 150.000 dollar rum in beslag genomen. In het Kanaal, in de nabijheid van Beachy-Head, vond op den kruiser Karls ruhe” een plechtigheid plaats ter herdenking van de tijdens den oorlog gesneuvelde man schappen der onderzee- en torpedobooten. Na de plechtigheid 'werd een krans in zee gelaten. Naar men weet, zyn tijdens den oorlog 111 torpedobooten en 195 ondame booten verloren gegaan. E t b vi di 4 De niet spec Van de i Nor het Jt 1OOB won lede wlm en i D verg de mog wet! era» Dl man Besprekingen door den Belgischen handel Pa J. J. leee: Rijks rikzei hier steld. mt ooi g« zin vro vee gei ga» tig gin lan ber rim der d’ j ten Et Hl ta ut bo ril Va Noor aanb genui hedei trien La; mon< Af de 1 1931, Gedc van burg waai leem sterk artik trok} gad bon V ope was lam wer Dit gerl met rint roer teak 30 «n 60 ct „Alle Duitschers in Midden-Europa moeten vereenigd worden” Gisteravond kwamen te Kiel de tcr- torpedobooten „Falke" en „Albatros” tijdens de oefeningen met elkaar in botsing. Beide booten bekwamen materleele schade. Geen der opvarenden werd gewond. (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL Vertaling van Jac. J. Schoon Tengevolge van een explosie in Iwamlsawa in Noord-Japan is een ernstig mijnongeluk gebeurd. 20 mijnwerkers werden gedood, tal rijke anderen zwaar gewond. Wc gade; Va Als briev J. va Na orde ken grom het met bestu ^nlg dat het schip een lading rum aan land had gebracht. De zeven opvarenden werden ge red. De rum, die een- waarde vertegen woordigt van 160.000 dollar, werd in beslag genomen. Politiemaatregelen om Witte Huis Een” organisatie, die tegen de Brltsche overheerser ing in Indlë gericht schijnt te zijn, Is te New-York ontdekt als gevolg van de arrestatie door immigratle-agenten van acht leiders van een Indische vereenlging, die, naar men gelooft, een aantal moorden, den laatsten tijd op Indiërs In de Vereenlg- de Staten gepleegd, In bet bijzonder In bet Noorden van Canada, voor haar rekening heeft. De organisatie zou jaarlijks 25000 dollars ontvangen uit bijdragen der leden en af persing van Indiërs, die op onwettigs wijze in de Veroenlgde Staten zijn gekomen. In het Lagerhuis verklaarde de minister van financiën, dat de zwakte van het pond sterling in de eerste plaats te wijten is aan omstandigheden van bultenlandschen aard, welke bulten den Invloedsfeer van de Engel sche regeenng liggen. Daarbij is dan nog gekomen de groote seizoen- en andere be talingen voor invoeren. De minister ziet geen redenen om de jongste bewegingen van het pond met bezorgdheid gade te slaan. Het Belgische Nationaal Comité voor den buitenlandschen handel onder voorzitter schap van den heer Theunls, heeft een ver gadering gehouden, waarin van gedachten werd gewisseld over de jóngste tolmaatrege len. die verschillende landen troffen. Het comité besprak de nieuwe Engelsche douanetarieven en de Fransche maatregelen, benevens de reglementeering van den devie zenhandel In een zeker aantal landen. Kennis werd genomen van de inlichtingen, door bet departement van buitenland«rh® zaken ingewonnen In verband met den terug slag dier maatregelen op den uitvoer. Uit deze inlichtingen blijkt, dat volgens'schattingen, die gemaakt konden worden, de Engelsche maatregelen een hoeveelheid uitgevoerde goederen treffen van 700 mlllloen francs en de Fransche een uitvoer van 189 mlllloen. Het nationale comité voor den buitenlandscben handel zal eerlang opnieuw vergaderen om kennis te nemen van de uitslagen.der in verschillende landen gaande zijnde onder- handelingen. In Hongarije In het Hongaarsche parlement is heden over tolunie-plannen voor midden-Europa gesproken. Een afgevaardigde van de regee- rlngspartyen drong aan op een economische aaneensluiting van midden-Europa, waarvoor bet uitgangspunt een tolunie tusschen Oos tenrijk en Hongarije moet zijn. Oostenrijk kan een goede markt voor de Hongaarsche landbouwproducten zijn, terwijl Hongarije een goed afzetgebied voor de Oostenrijksche industrie kan vormen. Voorts werd aangedrongen op het sluiten van een godsvrede met de naburige staten, in bet bijaondsr met Tsjeobo-Slowakië en. Roe menië. Te Canossa (Itallaansche provincie Apulië) is gistermorgen om 10.40 een sterke aardschok waargenosnen. Hevig geschrokken ijlde de bevolking naar bulten. bevallige bewegingen, maar waarin hij de beste danser Is, die de dikste spijkers in zijn schoenen heeft. Toen Guillaume eindelijk den slaap kon vatten, begon reeds de morgen te gloren: maar het lachen, het zingen en dansen duurde nog steeds voort, want bij Bretonsche bruiloften is het gebruikelijk, minstens 24 uur onafgebroken feestvierend bijeen te biyeen te blijven. De doedelzakspelers bliezen met volle longen in hunne ontstemde Instrumen ten, zoodat Guillaume tot In z’n slaap door 't feestrumoer vervolgd werd. Aan deze om standigheid had hij het waarschijnlijk te danken, dat zulke wonderlijke droomen voor bij zijn slapenden geest trokken. In deze droomen droeg Antoinette Perrines bruids gewaad en hij vond haar bekooriyker dan ooit onder de sneeuwblanke Bretonsche muts en In het kastanjebruine keurslijf. Zich zel- ven daarentegen zag Guillaume In de boot van Jean Louis met allen ijver de netten uit werpen, denkend aan bet glimlachje, dat hem bij zijn terugkomst wachtte. Zóó duide lijk waren deze droomen, dat nog lang na zijn ontwaken, dezelfde gedachten hem bezig hielden en hij een oogenblik tot zich zelven zelde, dat hij gaarne het kasteel Roche-Noire met al de daarbij behoorende landerijen zou willen rullen tegen deze vlsschersboot. aan het woord van Dr. Seipel, die zelde: geen overeenkomst zonder Dultschland. Ben Donai(-confederatie is voor onze partij econo misch en politiek een onmogelijkheid. Wij zullen den strijd voor den weg, dien wij poll- tiek-economlsch voor den juiste houden, blij ven voortzetten. In het verdere verloop der besprekingen kwamen de Heimwehren ter sprake. De vroe gere Minister van Justitie, Hilber, verlangde amnestie voor degenen, die betrokken waren geweest by de gebeurtenissen van 13 Sep tember. De Minister van Justitie antwoordje, kwijtschelding van straf alleen door Bondspresident kan geschieden. Een amnes- tieverzoek heeft een wet noodig, welke wet door den Raad moet warden goedgekeurd. De wijze, waarop de Dultsche rijksregea2 ring zich tn een seml-offlcieel communiqué heeft uitgesproken tegen ieder uitstel van de ontwapeningsconferentie, beeft In Ixm- den geenszins onverdeelden bijval gevonden. [en begrijpt weliswaar de beweegredenen ■i de Duitse he regeering geheel en men A ook wel nadruk op het belang van nzeland bij de ontwapeningsconferentie, air desniettemin wordt verklaard, dat dó niet mag vergeten, dat de ontwape- Agsoonferentie eerst dan van werkelijk nut tn zjjn, wanneer het succes eenigszins ver eerd is. Men Is in Londeneche kringen van mee nt ng, dat bij een voorafgaande gelukkige oplossing van de flnancleele en economische problemen geen bezwaren tegen het bijeen komen van de conferentie op het vastge stelde tijdstip kunnen worden gemaakt De kansen daarop zijn echter alles behalve hoopvol. Er bestaat derhalve gevaar, dat de conferentie In een atmosfeer bijeenkomen zal, die nog beïnvloed is door de spanning der huidige onderhandelingen. In toonaan gevende Engelsche kringen laat men dan ook dóórschemeren, dat daar toch in den loop der onderhandelingen concessies moe ten worden gedaan juist een uitstel der ontwapeningsconferentie zou kunnen wor den benut Guillaume gelukkig over de blijdschap van den opgetogen verloofde. Jean Louis klapte In de handen en sprong als een kleine jón gen de kamer In het rond. Heilige Anna van Auray" Wat zal Per rine trotsch zijn in die staatsie, riep hy herhaaldelijk uit. Sedert de bruiloft van Margaretha Plonguel is er in het geheele land zulk een bruid niet meer geweest. Dat is veel te mooi voor zoo n armen drommel als Ik. De vicomte is krek als zijn madame moeder, de barones zaliger gedachtenis, zelde Jeanne Marie, terwijl zij bare oogen afdroog de. Goed als het dagelijksch brood, altoos een minzaam woord en een open hand. De bruiloft had plaats In den ouden toren en Guillaume betaalde ook nog de koeten van het bruilofstmaal, waaraan zoo’n 30 per sonen deel namen: vlsschers en boeren uit den omtrek met hunne vrouwen en kinderen. Hij had alle meoite, het voorzitterschap bij het landelijk feest af te slaan; maar hU kon niet beletten, dat het vroolljke „Lang zal ie leven”, de heildronken op hem uitgebracht en de loftuitingen op zijne goedheid tot In zijn eenzaam vertrek doordrongen. Den geheelen avond zat hi) treurig by het vuur, met een boek In de handen, waarvan echter zijn oogen en gedachten telkens af dwaalden. Van het rumoerige feest drong voortdurend het landelijk geluld der doedel zak, die bij den dans speelde, maar boven Het waren van die soiled® Bretonsche dan sen, waarbij het niet zoo zeer aankomt op Uiteending nieuwe versterkingen Naar uit Sjanghai gemeld wordt, gaan de Japanners voort versterkingen te sturen naar de districten Tsjlntsau en Tsitsikar. De acht ste brigade Infanterie der Japansche strijd krachten Is te Tsjlntsau aangekomen en de brigade van generaal Susukl is Tsitsikar bin nengerukt. Het Japansche opperbevel te Moekden deelt mede, dat in verband met de militaire toebereidselen van generaal Ma TSjang SJan de ontruiming van Tsitsikar door de Ja pansche troepen niet doorgaat. De troepen zullen te Tsitsikar blijven, tot de toestand In Noord-Mandsjoerije verbeterd is. De politie te Washington en de geheime dienst van het Witte Huls treffen alle voor bereidingen voor de ontvangst van de deel nemers aan den hongermarsch, die uit het centrale Westen met vrachtauto’s op Maan dag, den dag, dat de nieuwe zitting van het congres begint, naar Washington willen ko men. Men wil de demonstranten wel in de stad toelaten, doch een deel der stad zal afgezet worden, zoodat het den betoogers niet moge- üjk zal zijn, de parlementsgebouwen te na deren. Natuurlijk zijn ook alle voorbereidingen ge troffen, om relletjes te voorkomen kust gedreven moet hebben. Als hij gelijk heeft, zijn de stakkers verloren. En de goede,'oude vrouw liet de koralen van haren gewjjden rozenkrans door de vin gers glijden en prevelde half-lulde gebeden. Toen Guillaume aan het strand verscheen, regende het bij stroomen, de orkaan verhief zich zlenderoogen; gelijk ongebreidelde paar den woedden de golven tegen de kust. Een twaalftal matrozen en vrouwen, dis lantaarns droegen, stonden om Jean Louis heen, die druk tegen ben praatte. Er is geen pas-getrouwde onder jelui, zeld« hij bezwerend, ik verlang enkel maar, dat een uwer met mij gaat. Dat ia krankzinnigheid! weersprak hem een oude vlsscher op nadrukkelijken toen. Bij dezen storm moet immers een boot tegen de klippen verbrijzelen, gelijk een stuiven- püpl Dat hindert niet ik zou toch gaan, als Ik maar iemand kon vinden, die met mij mee wou! bleef Jean Louis op z’n stuk staan. Wetean, neem mij mee, zelde azd» een atem achter hem. Naar een Wolff-talegram uit Berlijn meldt, heeft het Openbaar Ministerie tegen den kunstschilder Otto Wacker een aanklacht in gediend wegens bedrog. Aangeklaagde heeft in de jaren 19251928 dertig schilderijen, voorzien van een valsche handteekenlng van Van Gogh verkocht als echte Van Goghs tegen een gemiddelden prijs van ruim 10.000 mark. De Fransche regeering leed in de Kamer bi) de artikelsgewijze behandeling over de credleten ten behoeve van Openbare Wer ken een nederlaag Het betrof het artikel Inzake den nieuwbouw van scholen. De socialistische afgevaardigde Lafont achtte de voorgestelde credleten te laag en ver langde terugwijzing van dit artikel naar de flnancleele commisle. De Minister van Financiën, Flandln, verzocht de regeerlngspartijen tegen dit voorstel te stemmen, in het belang naar hij zelde van de werklooeen, omdat een en ander de uitvoering van bet program van openbare werken zou vertragen. Bij de daarop volgende stemming, waarbij de vertrouwenskwestie niet werd gesteld, werd het voorstel der socialisten met 325 tegen 283 stemmen aangenomen en het artikel naar de flnancleele commissie terugverwe zen. Óe firma Henschel en Zoon A. G. te Cassel, een der grootste locomotleffabrieken van Dultschland, heeft heden bij den regeerlngs- presldent in Cassel het verzoek om machti ging tot stilleggen van het bedrijf ing^dlend en medegedeeld, dat zij daartoe gedwongen is wegens de troostelooze economische houdingen. A Na verloop van den wettigen termijn van 4 weken zal het geheele bedrijf op 31 Dec. aa. worden stopgezet. Bij Henschel en Zoon zijn op het oogenblik nog 1700 arbeiders en 450 kantoorbedienden werkzaam, zoodat den 31sten a s. dus daar 2100 menschen zonder werk komen. Naar de ,.Msb." meldt, zullen de studen ten der Lcuvensche Alma Mater, die, te St. Trulden koning Albert hebben uitgejouwd, van de ur.lversiteit weggezonden worden, terwijl anderzijds het gerecht naar de meest bezwarende wetsteksten zoekt om de beethoofden zoo streng mogelijk te straffen. De spoorwegarbeiders in Spanje hebben besloten de algemeene staking te proclamee- ren, wanneer de regeering niet onmlddellijk alle particuliere spoorwegen tot staatseigen dom maakt. Besprekingen te Londen Men bespreekt in Engelsche kringen de. mogelijkheid van een bezoek aan Londen de volgende week van vertegenwoordigers van de Fransche regeering om te spreken over een regeling van wederzijdse he tariefkwes ties. Zooals reeds gemeld, komt ook de Belgische minister van buitenlandsche zaken Maandag te Londen voor besprekingen met Sir John Simon en Runciman. Als de Fransche regeering er op blijft staan, speciale vertegenwoordigers te zenden zal de Dultsche regeering daartoe vermoedc- lljk eveneens den wensch te kennen geven. Naar het N. T. A. meldt, heeft reeds de Fransche gezant te Londen, De Fleuriau, een bezoek gebracht aan het Brltsche depar tement van buitenlandsche zaken, teneinde den wensch zijner regeering kenbaar te maken Inzake ff^9«»aanknoopen van onder handelingen over de Fransch-Brltsche handelsbetrekkingen er een speciale regeling van den toestand, welke is ontstaan door de toepassing van de Brltsche protectionistische maatregelen. Frankrijk is voornemens, het recht van Engeland op deze beschermende maatregelen te betwisten en wenscht in het belang van beide landen de mogelijkheid van een com promis te bespreken. akelig kreupen,; van tijd tot tijd hoorde men in de verte dof den donder rollen en nu en dan regende bet bij stroomen. Guillaume had den geheelen dag zitten schilderen. Nu maakte hij bet zich in het boekje van den haard gemakkelijk, strekte zijne voeten naar het vuur uit en dacht in een gelukkige gemoedsgesteldheid hij had Antoinette den vorigen dag gezien aan het verledene en aan de toekomst. Hij zelde, misschien voor den honderdsten keer, tot zich zelven, dat zijn leven toch nog schoon kon worden, dat een verstandig aangewen de rijkdom een goed ding was, en aan de zijde van een engel over de aarde te wande len een gelük, den hemel waardig. En weder rees voor bet oog van zijnen geest het beeld zijner nicht op en hij verheugde zich op nieuw over de reine, vreedzame schoonheid van haar karakter. Dat het hem maar niet wilde gelukken, op het doek deze teere lijnen vast te kluiste ren, welke toch leder oogenblik hem zoo levendig voor den geest stonden! Hoe zou het ook mogelijk zijn met het penseel bet zachte stralen dezer reine ziel op dat schoo- ne gelaat weer te geven? Guillaume had het al zoo dikwijls beproefd en telkens had zijn poging schipbreuk geleden. Middelerwijl nam ’t onweer van minuut tot minuut toe. De storm loeide bruisend over de duinen en met een droefgeestig zuch ten voer hij door de kronen der oude den nen. Hij beukte dreunend tegen de slecht sluitende deuren en vensters van den toren Churchill stelde bij de beschouwingen over de regeeringspolltlek Inzake Indlë voor, de regeeringspolltiek in dien zin uit te breide", dat Indlë geen dominlon- oonstltutle veixrijgt, de Brltsche handels belangen gesteund dienen te worden en een ontwikkeling van de zelfregeering in Indlë geen aanleiding mag zijn, dat de verant woordelijkheid van het Brltsche parle ment voor de handhaving van de rust in Indlë verminderd wordt. Churchill wees er op, dat het van de Labourregeering en van den Onderkoning onjuist is geweest het denkbeeld van een Dominionconstitutie weer te laten herleven. Indlë kan niet op een voet worden gesteld met Australië en Canada. Een democratische constitutie in Indlë zou terreur en wanorde tengevolge hebben. Wanneer Engeland van zijn hoog ste rechten ip de tropische landen beroofd wordt, dan benoeft men zich ook niet meer te verwonderen over de ineenstorting van bet pond. Sir John Simon zelde, dat de verklaring van den Minister-president aan het slot TM de Ronde Tafel-Conferentie niet was gedaan door één persoon, doch dat de ver klaring was geschied na eenstemmige goed keuring door het geheele kabinet. Voorts verklaarde de minister van Buitenlandsche Zaken, dat het niet twijfelachtig zou zijn, dat een nieuwe Indische constitutie speciale garanties zou bevatten ten aanzien van den Britschen handel en inzake de Minder- bedenrechten. Uit alle deelen van Joegoe-Slavlg worth een voor deaen tijd van bet jaar ongewone koudegolf gemeld. Te Belgrado wees de Ther mometer Donderdag 13 graden vorst, in Midden en Zuld-Servië zelfs 25 graden vorst aan. Troepen wolven dringen tot in de dalen door, waar zy groote schade aanrichten 22. Reeds na veertien dagen was de zaak door bemiddeling vtai den bode, die zich éénmaal per week naar Brest begaf, in orde gebracht. Leblhan had de opdracht ontvangen, een goede melkkoe en zes schapen te koopen. terwijl Antoinette, die in het geheim werd ingewijd, op zich genomen had, de trouw japon te maken. Overgelukkig, gemeenschap pelijk met Guillaume een goed werk te vol brengen, knipte zij met hare eigen vaardige handen den rooden rok met zwart band- fluweel gegarneerd, naaide het kastanje bruine kearsiyx en het daarover gaand glletje met zilveren kettinkjes. Zij zelve borduurde de Bretonsche muts met lange wieken en het wit mousseline kraagje. Er ontbrak niets aan, noch de fijne blauwe kousen, noch de schoenen met blinkend zilveren gespen, noch de zijden doek met groote bloemen, welke in het uitgesneden gedeelte van het keurs lijf wordt gedragen. Toen al deze dingen zorgvuldig in een kist verpakt, in den ouden toren aankwamen, was De algemeene beschouwingen in den Oos- tenrijkschen Natlonalen Raad over de be groeting van 1932 werden gisteren beëindigd. De Minister van financiën, Weldenhofer, deelde mede, dat de staatsinkomsten in de eerste tien maandeft van dit jaar met elf procent zijn teruggeloopen. De cijfers voor 1932 worden nog lager geschat. Hij kondigde aan, dat Clearing-overeenkomsten met de omliggende landen in de eerstvolgende dagen zullen wr den aangegaan. De sociaal-democraat Ellenbogen zelde, dat zijn party niet kan toetreden tot de regee ring. Mocht de buitengewone nood van het land de sociaal-demoèraten er toe dwingen, dan zullen zij bepaalde voorwaarden stellen, waartoe zij bereid zijn een dergelijk offer te brengen. Het lid van den Landbond Tauschitz ver klaarde, dat het Europeesche probleem nooit zal kunnen worden opgelost, of alle Duit schers in Midden-Europa moeten vereenigd worden. WU moeten breken met de opvatting, dat wij alles kunnen verwachten van de gunst van het buitenland. Wij gelooven, aldus spr., aan de groote zending de Dultsche natie in Europa, maar deze *an pas door ons vol tooid worden, als alle Duitschers in één eco nomisch gebied zullen zijn vereenigd. Deze aaneensluiting is ons politiek einddoel. De Groot-Dultscher Dr. Hampel herinnerde ZATERDAG 5 DECEMBER 193L HUIZEN. 1875 ML UltsL KRO-aita. 8 00 —9.15 Gramofoonpl. 10.00—11.30 Concert KRO-trio 1130 Godsdienstig halfuurtie 12.151.45 Concert KRO-sextet 1.46 2.15 Uit het concertgebouw Den Bosch: Con cert, Muziekensemble der Holl. Kunstzijde Industriefabriek te Breda, o. 1. van W. Vonk 2.15 Gramofoonpl. 230—3.30 St. Nl- colaasfeest uit het concertgebouw te Den Bosch (Orkest der H K. I. en Jongenskoor o. 1. van R Gevers) 330—4.00 Klnder- uurtje 4.154.30 Esperanto-nleuwsberlch- ten 4.308.40 Concert KRO-Kunstensemble o. L van P. Lustenhouwer 5.50—610 Joura. weekoverzicht door P. de Waard 6.40 Esperanto-cursus 7.10 Sportpraatje 735 Gramofoonpl. 7.4512.00 8t. Nicolaas- de Na de stemming over de voorstellen be treffende de Noodverordening in den Thue ringschen Landdag, werd ten slotte een motie der sociaal-democraten aangenomen, waarin de Landdag er zün afkeering over uitzpreekt, dat de regeering met het besluit om het salaris der ministers op 12.000 Mark terug te brengen, geen rekening heeft ge houden. Voor deze motie stemden, behalve de sociaal-democraten. de communisten en de nationaal-socialisten. in totaal 31 stem men tegen stemden de regeerlngspartijen en de Duitsch-natlonalen met 18 stemmen. Het lid der Staatspartij onthield zich van stemming. Deze nederlaag der regeering heeft geen gevolgen. Slechts zeef schaars worden berichten gepubliceerd over een Inboorlingenopstand, die onlangs plaats heeft gevonden in het tweede district van den Belgischen Congo bij het meer Leopold. Tijdens deze onlusten wer den 40 inboorlingen en 3 soldaten gedood. Een gedeelte van de inboorlingenbevolking van de opstandige streek is de wildernis in gevlucht, waar zij in groote moeilijkheden verkeert, tengevolge van gebrek aan voedsel en water. De regeeringsambtenaren op buitenposten hebben hun families naar de dichtstbijzijnde steden gezonden, teneinde ze tijdig in veiligheid te brengen. De oorzaak van de onlusten moet gezocht worden in het feit, dat In verband met de economische crisis vele inboorllngen-arbeiders in het mijngebied ontslagen zijn en naar hun dorpen zijn teruggestuurd, waar zij veel ontevredenheid hebben gewekt. en in de verte hoorde men de branding brul lend tegen de klippen opspringen. Dat zal een leeljjke nacht worden, dacht Guillaume, dien het toenemend geraas uit zijn zoeten gedachtengang rukte. God zij de schepen genadig, die zich thans op onze kus ten wagen. Plotseling meende hij buiten, heel in de verte, een eigenaardig geluid te hooren, een dof, lang aanhoudend, gelijkmatig gedonder, dat boven den storm en het onweer uit klonk. Verschrikt ^0k>ng hij op, maakte haastig de devr opCTFen ging de trap af naar de keuken. De twee vrouwen waren alleen, beiden zeer beangst en ongerust. Waar is Jean Louis? vroeg Guillaume binnentredend. Naar het strand, antwoordde Perrine, Hi) was niet meer te houden, toen hij de noodschoten hoorde en ik ben er zeker van, dat hij de eene of andere waaghalzerij van plan is, omdat hij ons verbood hem te vol gen. M’sleur vicomte wil dus ook naar be neden? vroeg zij angstig den jongen man, die juist de lantaarn, waarin een vetkaars stond, van den spijker nam. Ja, goeie Perrine. Het is verschrikkelijk in de veilige beschutting van het eigen dak te willen blijven, wanneer in onze nabijheid armé menschen in gevaar verkeeren van te gronde té gaanl In groot gevaar zelfs, bekrachtigde de oude vrouw, terwijl zij bet krulsteeken maak te. Jean Louis zelde, dat van den kant van L* Blanche de Oostenwind hen tegen de avond, m. m. van W. Hunsche. Gebr. de Laat, J. Nellseen (bariton), M van t Woud (Saxophoon), Pr. Boshart en W. Francois (piano), kinderkoor o. L van L. Schwina, Salonorkest o. 1. van M. van ’t Woud 7.45—9.00 „Hij komt” 9.00 Vaz Dlas 9.15930 St. NlcotaasverteUing door A Coo- len 9.3012.00 Cabaretprogramma. HILVERSUM. 298 M. «.45—7.00 en 730— 7.45 Gymnastiek 8.00 Gramofoon 12.00 Cedeert VARA-septet en gramofoonpl. 230 Grarh^foonpl. 3.30 Concert Hollandsche K^merifïuzlekvereenlging (plano, fluit; hobo, klarinet, fagot en hoorn) 5.40 Zang en plano, resp. Mevr. J. Hekkert—van Eysden en Joh. Jong 6.00 Concert VARA-Man- doline-ensemble o. L van J. B. Kok 630 Vervolg en slot Concert 73012.00 Sinter- klaas-pro<n*amma. DAVENTBY. 1554 M. 1035 Morgenwij ding 11.06 Lezing 130230 Het Com modore Grand Orkest o. L van J. Muscant 2.40 Rugby-wedstrijd Wales—Zuld-Afrika (De Springbokken) 4.20 Muziek van Edwara Oerman door het BBC-orkest o. 1. van Adrian Boula 5.05 Orgelconcert door Re ginald Foort 5.35 Kinderuur 630 Be richten 6.50 Beethoven’s plano-sonates door Dorothy Moggridge 7.10 en 7.30 Le zingen 730 Vsriété-programma. o.a. The New Alexander and the Old Moes (in „Dark Subjects”) 9.20—9.35 Berichten. Hierna actueele causerie 9.55 Concert door het Gershom Parklngton kwintet m m. van Bins Addy, alt, oa. Auf Flügeln des Oesanges, Mendelssohn -» 10301230 Dansmuziek door Ambroce en zijn Band uit het May Fair Hotel. PARUS „RADIO PARIS”. 1725 M. 805 Gramofoonpl. 9.20 Orkestconcert 1230 Gramofoonpl. 5.20 Orkestconcert 9.05 Ra- diorevue 930 Orkestconcert. Hierna Café- concert. LANGENBERG. 473 M. 635—730, 9 05— 930 GramofoonpL 12.25—130 Orkestconcert o. L van Wolf 1352.45 Gramofoonpl 430—6.20 Namiddagconcert 735 Vroolljke avond m. m. de orkesten Wolf en Eysoldt. Hierna tot 1230 dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 1130—130 Concert uit restaurant „Wlvex” 230430 Concert Omroeporkest 730735 Deen- sche volksdansen voor viool, viola, klarinet en contra-bas 7.351030 Discussie over So cialisme en Kapitalisme 10.3511.35 Dans muziek. BRUSSEL SM en 338 M. 508 M. 530 Orkestconcert 630 en 630 Gramofoonpl. 8 20 Orkestconcert oa. Potpourri, Morena 930 Concert in „Oud België” o. 1. van Max Alexys. 338 M. 530 Orkestconcert 530 St Nlcoiaasfeest 8.20 Orkestconcert. o.a „De ParelYlaschers”. Biset. Suite oriëntale, Fnpy. ROME, 441 M. 830 ..Adrienne Lecou- vreur", lyrisch drama in vier aoten van Fr. ^Seesen, isa M. eze Moearfs letzten Togen” van Prof. Bernhard Paum- gartner 7.40 sis Langenberg 10.40 Be richten en tot 1130 Dansmuziek door Bar nabas von Gecey en Zijn orkest. er do»t bij Apothekers De rede van Hugenberg, den leider der Duitsch-natlonalen, valt tooral op, door dat hij daarin stelling neemt tegen de nationaal-socialisten. Deze laatsten hebben, volgens Hug^berg, niet al te vriendschappelijk gehandeld ten aanzien van de Duitsch-natlonalen, met wie zij tot op heden in bondgenootschap Vereenigd waren. ZJj zouden Hugenberg's Partij ten slotte min of meer als quantité négligeable hebben beschouwd. Het blijkt wel, dat het hier een strijd om de macht betreft. Het vaët- hier tusschen twee partijen, <üe weliswaar samenwerkten, om het heft in handen te krijgen, maar die in den grond der zaak elkander de overwinning niet gunden. Nu is de nog altijd wassende macht van Hitler's partij een doorn in het oog der Duitsch-natlonalen, die in den groei der nationaal-socialisten, waarschyniyk te recht, een bedreiging van hun party zien. Aannemeiyk klinkt het, als Hugenberg verklaart, dat vele Duitsch-natlonalen den laatsten tyd op Hitler's partij gestemd heb ben, jwat hy (Hugenberg) betreurde, omdat slechts zyn party de eigeniyke nationale party zou zyn. Die spijtbetuiging zal den Duitsch-natio- nalen geen enkele stem méér verschaffen in de toekomst. Hugenberg heeft er niet het zyne toe bijgedragen, zyn party in macht en aanzien te doen stygen eerder andersom. Daarentegen heeft Hitler steeds meer volgelingen om zich heen weten te verzamelen en elke verkiezing opnieuw toont den aanwas zijner partij. Het zal Hugenberg moeilijk vallen, dit voor zyn party zoo slechte gety te keeren, selfs ondanks de volmachten, welke zyn party hem nu verleend heeft, waardoor het hem ónmogelijk gemaakt is, alléén beslui ten te nemen, welke bindend zyn voor zyn party. In de iyn der verwachting ligt het, dat dit niet het minste gunstige gevolg voor de Duitsch-nationalen zal hebben. Het over hellen naar de nationaal-socialisten is te onmiskenbaar, dan dat ook maar eenig succes verwacht zou kunnen worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2