CENTRAAL ADVIESBUREAU- VOOR GEMEENTEPOLITIEK Voor do Huiskamer I I I BINNENLANDSCH NIEUWS GEMENGD NIEUWS KERKNIEUWS Ephese’s eeuwfeest 1 KUNST EN KENNIS KERK EN SCHOOL KERKNIEUWS Het nieuwe voedsel ONZE OOST Hand afgesneden Nieuwe Instelling der R.K. Staatspartij bioscooptheater In den aanvang reeds gesmoord De slotplechtigheden den alles offerenden 1 vindt j hulpbe- Bedrijfsvereenigingen Federatie van Algemeene ledenvergadering Orde t 1X00 ontvreemd 6.50 f W. B. Tholen f 1/ f 6.50 f 6.50 6.50 6.o0 in De „Enggano” heeft averij Aan de tertiarissen van Nederland dagblad- .Neder- hulp op Utrechtsch Stedelijk Orchest NU’ Van Beinum aal in December dirigeeren de Fraude bij de P. T. T. De dader onbekend Nationaal Crisis-Comité Architect Kropholler Het conflict in de textielindustrie Een ultimatum aan de firma Jannink. van Indische Dienst i -f d< B d fa St. Clemensretraitenhuis te Noordwijkerhout Inbraak bij de R. K. Coöperatie te Laren f Tb door 630 6.50 Secretariaat van de Dei der Minderbroeders te Weert en der Capucünen te Tilburg. tu d< wi Een mooie büdrage. De firma Vroom en Dreesmann stelt voor het geheele land elf duizend bons, groot f 2.50 per stuk, ter beschikking voor aan koop in hun magazijnen. Lezer en lezeres, laten we ons formeeren tot een van die vele bonden, die als frissche aderen ons leven in alle mogelijke kanten doorkruisen, zoodat we worden de Algemeene Bond tot wering van de Voedsel-pil. Dinsdag 1518 Dec. Meisjes Vrijdag 18—21 Dec. Mannen en Jongelingen f Dinsdag 2225 Dec. Jonge Mannen Maandag 2831 Dec. Mannen en Jongelingen Dinsdag 58 Jan. Jonge Mannen Zaterdag 912 Jan. Mannen en Jongelingen Dinsdag 1215 Jan. Mannen en Jongelingen Woensdag 2023 Jan. Gehuwde Mannen Zaterdag 2326 Jan. Gehuwde Mannen stelde, gevonden. Het schip zal naar Lissabon worden gesleept hl lx <k Ir v a fl op den het gezicht van zooveel C mei A get ben gep al led< 1 drc een van dei eer I hal kor geli dui bij mei gek de te Ai eei st M Ifi re de gedeél volgt: Dr. J. F. J. 1 teur van het R. 0 heil bier Bar sein toet dini hij teni N Of 1 Dez ik 1 hem mer wen Roll wak volb rent hebl b|je< op 1 B‘scl ma. paai El volg 6 ti V a 1 He nu lie bit Va Hji Ba kol ge’ 1 óei de ter twi 1 ter Scl 6.50 630 te M W*een algemeene leden- Federatle van BedriJfs- Men wordt verzocht zich liefst zoo spoe dig mogelijk op te geven aan de Directie van het Retraitenhuis St. Petrus Canlsius te Bergen N.-H EEN VRAAGBAAK VOOR R.K. GEMEENTERAADSLEDEN kend nog eenlge tijd mede gemoeid vooraleer eene behoorlijke „Ja, ziet u dokter, sinds Ik voor mijn gezondheid naar Napels gekomen ben, voel ik mezelf veel min der gezond.” ,.U weet toch, dat het bekende gezegde luidt: Napels zien en dan ster ven?” Het Nationaal Crisls-Comlté heeft gedu rende de laatste dagen zoo vele duizenden groote en kleine giften ontvangen, dat het ónmogelijk is, voortaan aan alle gevers per soonlijk een dankzegging te doen toekomen. Hierdoor bereikt het comité tevens een aanzienlijke besparing op- zijn bureau-kos- ten. Evenwel zal het comité voortgaan met het wekelijks publloeeren van een volledige ver volglijst der giften. 611. Bollebuisje, als de slimste van de drie, begreep eensklaps wat er aan haperde. „De kachelpijp zal verstopt zijn," riep hij uit. Toen haalden ze met z’n drieën de pijp uit elkaar en zagen toen wat de reden was, dat de kachel niet wilde trekken. De pijp en de schoorsteen zaten vol sneeuw en waren geheel verstopt. Binnen korten tijd hadden zij alles schoongeveegd en den boel weer in orde gebracht. ter liefde Gods, als t eenigszins kan, laai doorwerken nw personeel; zet arbeiders aan *i werk. Doet dat, al vraagt 't ook een offer! Vergeet niet: Onze orde is een offerorde. De brandweer te Amsterdam werd gis. •J voor op den PIL CHATEAU-DUN waarin verwerkt: hors-d’oeuvre varié pasteitje Gebakken schol met Ingedroogde botersaus Malsche biefstuk van 't Haasje met gebakken aardappelen en doperwten Chocoladepuddlng met rumsaus Vruchten koffie bonbons De bekende kunstschilder W. B. Tholen is na kortstondige ongesteldheid te ’s-Graven- hage overleden. Willem Bastiaan Tholen werd 13 Februari 1860 te Amsterdam geboren en zou dus bin nen enkele maanden 72 jaar zjjn geworden. Zijn 70e verjaardag werd in Febr. 1930 in broeden kring herdacht en er is toen in Pulchri Studio een groote eere-tentoonstel- llng van zijn werken gehouden, terwijl hem bij Kleykamp door zijn vrienden een hulde blijk werd aangeboden, waar eveneens een expositie te zijner eere was ingericht. Zijn intellectueele opleiding genoot hij op de H. B. S. te Kampen, waarna hij de rüks- academie van beeldende kunsten te Amster dam bezocht. Hij was een leerling van Ga briel en sinds 1885 was hij als kunstschilder te 'sHage gevestigd, waar hü tallooze land schappen, stadsgezichten, zee- en scheepsta- fereelen en portretten schilderde. Herhaalde malen werkte hij ook aan de Zuiderzeekust, waar hij de visschers met hun scheepjes in hun typische kleederdracht op het doek bracht. oogenblik, de twaalf diner-pillen naar bin nen werkt en als gevolg daarvan, op slag, uit zijn geheelen kleederen-voorraad ge groeid is. „De strijd om het bestaan” zal worden „De strijd om de pil” en als logisch gevolg zullen niet alleen de bakkers, krui deniers en slagers verdwijnen, doch ook de banketbakkers, die hun miniatuur etalage volproppen met versche gebak jen in allerhande smaken. Met Slnter- krijgen de kinderen suikerbeesten en figuurtjes-plllen, terwijl de groo- altaar bevinden, ingemetseld, ter ring aan het concilie. Door de latere verbouwing van basiliek ging de oorspronkelijke hoofdagent le klasse bij de Alg. Pol.. VUs- slngen; mej. F. van Zuylen, comm.-redac teur b|j het Dep. der B. O. W„ 's-Graven- hage; mr. P. J. Tromp, adj.-insp. van Fin., ’s-Gravenhage; J. Vorst, politie-opzichter bü de Alg. Pol., Amersfoort; P. Versteeg, contr. 1ste klasse bij de P. T. T., Zierlkzee; P. Kamphuis, hulpbeh. bij den dienst der Zoutregle. 's-Gravenhage; J. Hamilton of Sllvertonhill, werkman bij de S. 8. en Tr., s-Gravenhage; J. W. Ch. Mully, opzichter bij de 8. 8. en Tr., 's-Gravenhage: E. E. Vliex, hoofdagent van politie 2e klasse. Bo- cholz; A. R. D. Tanahatoe, monteur bij de P. T. T., 's-Gravenhage. Gepenslonneerden N.-Indië: J. P. Saltzherr, insp. van het W.L., M. U. L.en kweekschoolonderwljs, Haarlem; D. H. de Vries, opzichter weg en werken le kl. bü de 8. 8. en Tr., 's-Gravenhage. ge- landel ijke Centrales van Bestemd voor uitzending naar Ned. Indië: Th. H. Sanders, adm. ambt, bij het Blnn. Bestuur, Lelden; J. Dijk, adm. ambtenaar b|j het Blnn. Bestuur, 's-Gravenhage; A. Visser, adm. ambtenaar bij het Blnn. Best., Nijmegen; Ch. J. Ardewijn, opz. (ketelma- ker) bij het Mar. Etabl. te Soerabaja, Rot terdam. Verlofgangers Ned.-Indië: Mevr. F. A. van Bergen, geb. Goewie. on derwijzeres bjj het O.WL.O, 's-Gravenhage; A. W. Jongepier, contr. le klasse bij de P. T. T„ Goes; J. Okhuijsen, electricien bü de 8. 8. en Tr, 's-Gravenhage; E. de Bree, zullen pillen klaas pillen teren zullen smullen van een banketletters- pil. Waar blijft die heerlijke romantiek van een roomhoorn tje en de poëzie van een chocolade-vogeltje in een suikeren kooitje? Moeten we daartegen geen stelling nemen, opdat het toch reeds zoo vemuchterde leven niet heelemaal een nuchtere pilklont worden zal? met een zegen Medewerking der posterijen. Teneinde het inzamelen van giften ten plattelande te bevorderen, zullen binnenkort bü alle hulpkantoren, poststations en be stellers giften in ontvangst worden genomen ten behoeve vaq het Nationaal Crisis-Co- mité. Deze regeling kon getroffen worden dank zü de medewerking van het hoofdbestuur der P. JT. T. Naar het „U. D.” verneemt zullen in de maand December 6 concerten van het Utr. Sted. Orkest, namelijk 3 volks- en 3 abon nementsconcerten worden gedirigeerd door Ed. van Beinum, tweede dirigent van het Concertgebouworkest. Het laatste volks concert in December zal worden gedirigeerd door Albert van Raalte, met wlen daartoe reeds een regeling was getroffen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook na December de heer Van Beinum tü- delük de concerten van het U. 8. O. zal leiden, doch daaromtrent is nog geen beslis sing genomen door het bestuur van het Utr. Sted. Orchest. 1215 Dec. Gehuwde mannen Volendam, f 6.50. 1518 Dec. Meisjes-Congreganlsten 17— 25 jaar f 6.50. Alstublieft! Een heel menu in een heel klein pilletje verwerkt. Restaurants en café’s worden natuurlijk eveneens geheel anders Ingericht. Gewone automaten aan den kant, het geld in de gleuf en het diner-pilletje rolt naar bulten. Een hap en een slok (meestal water) en men heeft copieus ge dineerd, pardon „gepiUeerd". Geen soep- dulmende kellners, geen extra geloop en ge draaf voor dingen die vergeten werden, iedere pil is volmaakt compleet. Geen tijd verlies,, geen vette vingers, geen servetten, geen tafellakens, geen aanbranden, dank zü de Pkxnp-pll. Alleen zal men natuurlijk vette én magere pillen vervaardigen en van zelfsprekend ook: Boerenkool-met-worst- pillen; Pannekoek-pillenHuzarensla- en Russische-eieren-pillen enzoovoorts, enzoo- voorts. Natuurlijk zün er ook bezwaren aan verbonden en dat Is b.v. het bezwaar van over-voedlng. Stel je voor, iemand weet niet precies at hü reeds gepild heeft en hü neemt er nog een. De uitwerking Is volko men gelijk, alsof hü nu twee volledige por ties achtereen zou nuttigen Zijn maag zou zoo waarschijnlijk de onmogelükste pogin gen in het werk stellen om bulten de be bouwde kom te treden, tot groot ongerief van den verstrooiden plller. En ik kan me best voorstellen, dat tijdens een pD-diner de baby van bet gedn. in een onbewaakt Te Ulvenhout geraakte de 15-jarige land- bouwersknecht J. de K. met zün hand tu»- schen een bietensnüder. Het lichaamsdeel werd zoo goed als geheel geamputeerd. De jongen is in het St. Lauren tiusgesticht te Glnneken ter verzorging opgenomen. Brandje in een allereerst leven is geroepen. Vertrouwd mag worden, dat men in rul- jne mate van dit nieuwe Instituut, waar aan de leiding der R. K. Staatspartij zoo veel zorgen besteedt, zal gebruik maken. Dit is in het belang van onze gemeenteraads leden, die hun taak zullen zien verlicht, doch niet minder in het belang van onze partij zelf, die door een krachtige en kun dige behartiging der gemeente-polltieke be langen haar doel: de toepassing van de Ka- t Pollek staatkundige beginselen in alle dee- >en van het staatsbestuur, zal zien bevor derd. Tevens zal, met Kerstmis. eAi Pauselijk document, de sluiting van het eeuwfeest be treffende. verschünen. Den loden December vindt een groote plechtigheid plaats in de catacomben van de H. Priscilla aan de Via Salaria, waar mede het eeuwfeest plechtig besloten wordt. Zondag as, wordt het feest in de kerk vaA San Pietro in Vlncolo gevierd, waar een ge denksteen met een inscriptie ter herinnering aan het XVe eeuwfeest van 't concilie ont huld zal worden, in tegenwoordigheid van den titularis der basiliek, kardinaal L. Ca- potosti. Een soortgelijke gedenksteen was reeds in de primitieve basiliek van de H. Eudoxia van San Pietro in Vlncolo. waar zich ook de boeien van den H. Petrus onder het hoog- herinne- de oude gedenk steen verloren. Zün oude vorm en vooral de inscriptie konden echter uit beschrijvingen Franciscus. Uw leefregel is de korte inhoud van het Evangelie. En het Evangelie, dat is: God liefhebben boven alles, en den naaste lief hebben als zich zelf!!!! Tertiarissen, toont u zonen en dochters van de offervaardigheid van Assisi! Vergeet niet het voorbeeld van de groote Derde Ordslinge Sint Elisabeth, die zichzelf wegschonk en haar goederen om hoevenden en armen te hglpen. Denkt erom: Wat ge voor uw arme broeders doet, doet ge voor, Christus! Retraitenhuis „St. Petrus Canisius” te Bergen N.-H. Wü richten, ons tot u door de pers. Onze tijdschriften zün maandbladen, werken in noodtüden te langzaam. Ge weet, hoe Paus en Bisschoppen aan dringen op spoedige hulp aan werk- loozen. Die vermaning is voor ons. Derde Orde- llngen, als 'n bevel. Wü roepen u dan toe: Gisternacht is Ingebroken in het kantoer van de R. K. Coöperatie aan den Molen weg te Laren (N. H-). De dieven hebben zich tot de bakkerü der Coöperatie toegang verschaft door een gat in den muur van de kolenbergplaats. Hier na werd het slot van de deur van het kantoor geforceerd en een brandkastje, dit zich daar bevond, opengebroken. In totaal werd ontvreemd ongeveer 1800 gulden. Gistermorgen omstreeks half twaalf werd de inbraak ontdekt door den chef-bakker, die de politie met het geval in kennis Van de daders werd geen *poar Naar aanleiding van de berichten be treffende gepleegde fraude bü het hoofd bestuur der P. T. T. vernemen wü van be voegde züde, dat Inderdaad een bedrag van f 270 op onrechtmatige wüze is geïnd op halve voorschotdeclaraties. Op 7 November zün chèques uitbetaald voor reis- en ver- blüfkosten ten name van een technisch ambtenaar, welke posten niet gemaakt waren. Een onbevoegde is In het bezit ge komen yan twee ultbetalingsformulieren en heeft deze ingevuld en de handteekening van den chef van dienst vervalscht. Het geluk was hem gunstig, want toen hü het geld kwam halen, was de ambtenaar, anders de betalingen doet, afwezig en ver vangen door een ander, die met de zaken niet eoo goed op de hoogte was. Men heeft tot heden niet kunnen ontdekken, wie het geld geïnd heeft en hoe deze persoon aan de formulieren gekomen is. De Stoomvaart' Maatschappij land" deelt ons mede: Het vrachtschip ..Enggano” der Stoom- vaartmaatschappü „Nederland”, heeft op de thuisreis van Indië, Zaterdagavond op de Spaansche kust, ter hoogte van Oporto, haar schroefas gebroken. De Dultsche zeesleepboot „Max Berendt’ is ter assistentie van La Coruna vertrok ken en zou Zondagmiddag bü de .Eng gano” arrlveeren, waarna het schip ter reparatie waarschünlük naar Lissabon zal worden gesleept. Het weer is zeer goed. Aan boord la aUea weL Aan de firma Jannink en Zn., waar een tweede loonsverlaging van 5 pCt. niet is aangekondigd, is thans door de drie samen werkende organisaties een ultimatum ver zonden. in verband met de staking der we vers en de tewerkstelling van Dultsche werkkrachten. Wanneer op 19 Dec. as. geen bevredigende oplossing is verkregen, zal de staking op 21 Dec. ingaan. zün. eene behoorlüke documentatie omtrent al die onderwerpen van gemeente beleid. waarover inlichtingen kunnen wor den gevraagd, aanwezig is. Ofschoon nu reeds de gelegenheid openstaat ook om be doeld documentatie-materiaal in bruikleen te ontvangen, zal aanvankelük, zoolang het archief nog in wording is. eenlge vertraging in de beantwoording van vragen en in de toezending van gegevens niet zün te vermij den. Hiermede valt in den aanvang reke ning te houden. Vermelden wü nog, dat het Centraal Bu reau ook zün diensten kan aanbieden aan leden der R K. Staatsparty, die geen ge meenteraadslid zijn, ofschoon de instelling voor gemeenteraadsleden in het Te 's-Gravenhage vergadering van fie vereenigingen gehouden. Nadat de voorzitter van h$t bestuur der federatie, de heer E. Kupers, zün openings rede had gehouden, werd het verslag en de balans en rekening en verantwoording over het tijdvak van 13 September 1929 tot en met 31 December 1930 behandeld en onge- wijzigd vastgesteld. Door den heer Brouwer werd namens de contact-commlssie die de daarop betrekking hebbende stukken regelmatig heeft onder zocht. medegedeeld, dat de balans en reke ning en verantwoording steunt op de des betreffende boekposten en dat de admini stratie naar behooren is verzorgd. Benoemd werden de leden der balanscom missie tot nazien van het verslag en de ba lans en rekening en verantwoording over het boekjaar 1931. Besloten werd de benoeming van de leden en plaatsvervangende leden der commissie van scheidslieden te delegeeren aan het be stuur der federatie. Het voorstel van het bestuur ter bepaling van het aandeel der leden In de kosten der federatie werd onveranderd aangenomen. Hierna hield Mr. Cort van der Linden, secretaris van het federatiebestuur, tevens voorzitter van de commissie uit dat bestuur inzake de technische herziening van de ziek tewet een Inleiding over de juridische er varingen met de toepassing van de ziekte wet verkregen. Enkele in verband daarmede gestelde vragen werden door den inleider beantwoord. Op voorstel van de algemeene bedrijfs- vereeniging voor de bouwbedrijven werd be sloten, dat het bestuur nog onder oogen zal zien of stappen dienen te worden gedaan inzake het verleenen van het recht van pre ferentie aan de bedrijfsvereenigingen ter zake van vorderingen op haar leden. In verband met den toestand, welke ge schapen is door het feit, dat door eenlge Scheidsgerechten de omschrijving „dagloon” in het ziektereglement van eenlge bedrüf»- vereenlgingen is aangetast, vroeg de bedrijf s- vereenlgtng voor de vervoer- en havenbedrij ven als georganiseerd in de Scheepvaartver- eenlglng „Zuid” te Rotterdam en de Alge meene Bedrijfsvereenlglng voor de bouwbe- drüven te Haarlem overweging van stappen door de federatie van bedrijfsvereenigingen. Het bestuur zegde deze overweging toe. opnieuw worden samengesteld. De nieuwe gedenksteen is dezer dagen aan de rechterzüde van het tweede altaar in het rechter züschtp der basiliek ingemetseld. Boven dit altaar bevindt zich een prach tige schildering van Dominlchino. welke de bevrüding van den H. Petrus uit de Romein- sche gevangenis bü het Forum Romanum voorstelt. Aan den linkerkant van genoemd altaar werd nog een inscriptie in een steenen plaat gebeiteld, waarin de beteekenis van de in scriptie op den oorspronkelüken steen wordt verklaard en alles, wat met het feest van het concilie van Ephese in verband staat. Bü de onthulling van beide steenen vindt een groote kerkelijke plechtigheid plaats, waarbü kardinaal Capotosti een toespraak zal houden. Het feest wordt besloten Deum en den Eucharistischen den kardlnaal-titularis. 612. Nu ging het beter. Weldra knetterde een vroolük, kn«£- perend vuurtje in de kachel. Spoedig kreeg pogt een rood wangetje. De drie vrienden zaten genoegelük om het knap pende vuur en ontdooiden hun verkleumde ledematen. Toen vatten zü weer moed en beloofden elkaar blüven houden, net zoolang tot zü hun vriend Snarkey Cook weer terug hadden gevonden. Ik las in de courant, dat een zekere Pro- feasor Plomp (de naam klink wel erg gek, maar dit is absoluut buiten tnün schuld), hoogleeraar in de voedselonologie aan de Universitelt te Chicago, een nieuw voedsel heeft uitgevonden in sterk geconcentreerden vorm. Die professor heeft namelük ont* dekt, dat er in alles maar heel weinig voedsel zit, de rest dient als vulsel. Nu heeft die zeer schrandere mensch alleen de voedlngsdeelen verzameld en nu blükt, dat een geheel diner in een doodgewoon pille tje kan worden ondergebracht. Op het eerste gezicht lijkt dit heel eenvoudig, dus stel u eens voör, geachte lezer en dieet- lüdende lezeres, welke gevolgen deze uit vinding met zich medebrengt. Het werkwoord .eten” wordt natuurük vol maakt overbodig, dat wordt vervangen door „pillen”. „Heeft u soms idee morgenavond bü ons te komen pillen?” klinkt nu heel erg eigenaardig In uw ooren, doch binnen een paar jaren is het heel gewoon als een vriend je mededeelt: „dat hü buitengewoon smakelük gepild heeft”. Een menu in een restaurant zal er dus ongeveer zóó uitzien: Het Bestuur der R. K. Staatspartij heeft bü meer dan één gelegenheid te kennen ge geven. dat ofschoon de oprichting en in standhouding van een Partijbureau, als de groote politieke centrale, van waaruit de toepassing onzer beginselen in het staat kundig leven moet worden bevorderd, nog niet tot de direct verwezenlükbare moge- lükheden behoort, toch bü voortduring dit einddoel voor oogen wordt gehouden. In de vaste overtuiging, dat de actie voor het „Dr. Schaepmanfonds” moet slagen en binnen afzlenbaren tijd tot de oprichting van een Partübureau zal kunnen worden over gegaan, tracht het Bestuur de outillage en den Inwendigen dienst van het huidig Par- tüsecretariaat dusdanig te versterken, dat naast de omvangrüke administratieve ver- zorging van het Partüsecretariaat gelei- delük aan verschillende onderdeelen van politieke beteekenis kunnen worden ter hand genomen. Zoo wordt het terrein ge stadig voorbereid om, zoodra het ver- eischte fonds aanwezig zal zün, het onmis- 'baar eigen huis te betrekken, waardoor we derom een belangrijke mülpaal zal zün be reikt in de staatkundige ontwikkeling der katholieken in Nederland. In dezen gedachtengang heeft het Partij bestuur sedert geruimen tijd büzondere aandacht gewijd aan dat onderdeel züner bemoeiingen, hetwelk betrekking heeft op de gemeente-politiek. Zoo zün gedurende dit jaar, na overleg met de bestaande organi saties van R. K. Gemeenteraadsleden, de noodige voorbereidende maatregelen troffen, om te geraken tot een „Federatie van Bonden en R. K. Gemeenteraadsleden In Nederland”. Deze maatregelen zün thans zoo ver gevor derd, dat op 12 December as. te Utrecht de oprichtingsvergadering zal kunnen plaats hebben. De Partijleiding heeft zich hiermede ech ter niet tevreden gesteld; zü is overtuigd van de groote beteekenis der gemeentepoli tiek verder gegaan en heeft aan het Algemeen Partüsecretariaat, onder een In hoofdzaak daarmede- belasten leider, een nieuwe afdeellng toegevotgd: Het Centraal Adviesbureau voor Gemeentepolitiek. De taak van het gemeenteraadslid in onze dagen is verre van gemakkelük. Het steeds In omvang toenemende aantal onderwer pen. waarover de gemeentelüke zorg zich uitstrekt, verlangt van hem, dat hü om zün functie naar behooren te kunnen ver vullen zich voortdurend van tal van vraagstukken en hare practische verwezen- lüklng op de hoogte stelt. Het raadslid moet zich in de kwesties der gemeentepolitiek, welke aan de orde zullen komen, terdege Inwerken en eerst dan is hü in staat om een-dusdanig beleid, als overeenkomstig de aangehangen beginselen het meest dienst baar wordt geacht aan het algemeen wel- zün, krachtig te helpen bevorderen. Het is dikwüls moeilük in een cgncreet vraagstuk de juiste beslissing te nemen. Dit is te meer het geval, naar gelang het raads lid op zichzelf is aangewezen, niet in de gelegenheid is, om deskundige voorlichting te ontvangen en zich jlle gegevens te ver schaffen, welke noedlg.rijn om den stand van het vraagstuk, dat hem bezighoudt, te kunnen beoordeelen. Het Centraal Adviesbureau voor Gemeen tepolitiek Wil aan die bezwaren tegemoet komen en stelt zich daarvoor In dienst van onze R. K. Gemeenteraadsleden. Volgens artikel 2 van het Statuut is het de taak van dit bureau: le. aan gemeenteraadsleden, die lid zün der R. K. Staatspartü desgevraagd advies te verstrekken over onderwerpen, betreffen de het bestuur en de huishouding der ge meente; 2e. aan gemeenteraadsleden, die lid zün der R. K. Staatspartü desgevraagd in bruik-^ leen af te staan dossiers, die kunnen die nen om den bruikleener zoo volledig moge- hjk in te lichten, omtrent eenig punt van gemeentebeleid; 3e. alle maatregelen te treffen, welke kun nen bijdragen tot de juiste toepassing van de beginselen der katholieke staatkunde op het gebied van het bestuur en de huishou ding der gemeente. Wil dit nieuwe instituut aan zün doel be antwoorden, dan moeten vooral twee voar- waarden worden verwezenlükt. In de eerste plaats moeten onze gemeen- teraadaleden den weg naar het bureau we ten te vinden. De adviezen worden koste loos verstrekt, het materiaal prapadvlezen van burgemeester en wethouders, rapporten, gemeentelüke verordeningen enz. enz.) wordt kosteloos in bruikleen afgestaan. Alle denkbare vraagstukken, die de raadsleden in de uitoefening hunner functie ontmoeten, kuniien ter fine van advies worden voor gelegd en zullen nauwkeurig worden bestu deerd en zooveel mogelük gedocumenteerd worden beantwoord. Niet weinig draagt aan het gezag van het Adviesbureau bü het feit, dat het Partübe- stuur een tiental leden der R. K. Staats partü. bekwaam op staats- en gemeente- rechtelük gebied, heeft bereid gevonden om zitting te nemen in eene Commissie van Toezicht en Bystand, die aan het Centraal Bureau is toegevoegd. Zooals bereids mede- te deze Cbmmissle samengesteld als hpn Berge, Geneesheer-direc- K. Ziekenhuis te 's-Graven- hage en Oud-Wethouder van Utrecht; Mr. B. Berger, Burgemeester van Venlo; Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne, Lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland; Prof. Mr. Dr. J. J. van der Grinten, Hoog leeraar aan de R. K. Universitelt; Mr. P. J. M. Kallen, Gemeentesecretaris van Maastricht; W. Th. de Leeuw, Burgemeester van Eist (Old.) F. L. D. Nlvard, Wethouder van Rotter dam; J. J. Roovers, Gemeentesecretaris Amsterdam; Mr. Dr. G. W. A. van Sonsbeeck, Bur gemeester van Breda; J. J. L. M. Verwiel, Burgemeester van Ols- terwük. Het behoeft nauwelüks gezegd te worden maar ter vermijding van misverstand is het toch goed er de aandacht op te vesti gen dat de taak van dit bureau zich be perkt tot adviaeeren en voorlichten. Het is mta.w. geenszins de bedoeling aan een raadslid een bejaaalde beslissing op te drin gen. Het bureau moet zich tevreden stellen met gemotiveerd mede te deelen, wat onder gegeven omstandigheden het juiste stand punt wordt geacht. Zeer wel denkbaar is echter, dat b.v. zuiver plaatselüke toestan den oorzaak zün, dat 'het raadslid het ad vies niet tot het züne wenscht te maken. Dit te beoordeelen, blüft aan hem en niet aan het bureau. In de tweede plaats moet de nieuwe in stelling op den duur de beschikking krijgen over een belangrijke verzameling studie- en documentatie-materiaal. dat systematisch in een archief moet worden ondergebracht. Aan de samenstelling en zooveel mogelük volledig making van dit archief wordt thans dagelüks gewerkt, doch er zal vanarlfspre- Ultgetreden uit den bond van NederL Architecten en „Arehiteetora” teravond tegen half tien gealarmeerd een brand in het Luxor-Theater Nieuwendük. Met veel materiaal werd uitgerukt, om dat het een bioscoop gold. Toen de brand weer echter arrivee; 'e. hadden reeds de automatische bluschmiddelen hun werk - gedaan. In de cabine vin het theater was een riem, die het projectletoestel in beweging brengt, van de schijf geloopen. De operateur had het toestel met de hand gedraald. De assistent-operateur trachtte den riem op de schüf te brengen. Een oogenblik moest daarvoor het toestel stil staan. Dat oogen- bük was voldoende om de film door de hitte van de lamp te doen ontbranden. Dadelük daarop begonnen de sproeiers te werken en in een enkele minuut was de vlam gedoofd. Een oogenblik later draalde reeds een andere film. Het talrüke publiek, dat de zaal vulde, heeft tot dat oogenblik niets gemerkt van hetgeen in de cabine was gebeurd. Eerst toen de brandweer lieden in de zaal verscheenen, begreep 1, dat er iets gaande was geweest. De brandweer rukte dadelük weer in. Mtn groote menigte stroomde samen Nieuwendük op brandweerwagens De heer A. J. Kropholler, architect te Wassenaar, deelt mede, dat hü is uitge treden uit den Bond van Nederlandsche architecten en uit de Genootschap „Arehl- tectura" wegens z.1. averechtache bouw- kunstbevordering door deze organisaties. 1922 Dec. Gehuwde mannen f 6.50. 2427 Dec. St. Josephgezellen f 6.50. 2831 Dec. Jonge Dames Middenstand f 10. 25 Jan. Ongehuwde mannen f 6.50. 1114 Jan. HeerenVincentianen f 10. 1619 Jan. Dienstplichtigen 1 6.50. 2124 Jan. Mannen en jongelingen f 6.50. 2528 Jan. Meisjes-Congreganlsten 1725 jaar f 6.50. 30 Jan.2 Febr. Meisjes 1517 jaar f 630 25 Febr. Gehuwde vrouwen f 6.50. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.” Naar reeds gemeld werd zal de H. Vader op 27 December a.s., tot sluiting van het eeuwfeest van het Concilie van Ephese. in de St. Pieter een Heilige Mis celebreeren. 6/2 I I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 8