Rechtszaken JAN DE VRIES Informatie Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen Laatste Nieuws HET CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE Voor den Alkmaarschen Kantonrechter PERDE blad De Prima Blanke BERGER LEVERTRAAN >1 BLADZIJDE 1 MAANDAG 14 DECEMBER 1931 oom riem ZAADMARKT - ALKMAAR - TELEFOON 324 TVS BINNENLANDSCH NIEUWS Autobusdiensten in den Wieringermeerpölder Hedenmorgen 14000 arbeiders in staking gegaan uo De roofoverval te Ginneken - Ook i*/„ Volks Levertraan f 1.per groote flesch en 50 ct. per halve flesch. R. K. Spoor- en Tramweg personeel i i op het WO Nederlandsche Spoorwegen 630 630 t J. H. O. JANSEN, UO Aartsbisschop van Utrecht. 10.— 10.- overal justig De toestand den MAANDAG 14 DECEMBER 1931 Geen staking te Haaksbergen Q de tweede dader gearresteerd Te Enschede. 23 Decemoer. Nieuwe kerk te Aalsmeer 173 ivla te bewondering 7 1% Prolongatie t a I- 5%. 4 n het q aan Azn- 630 630 630 630 630 630 6.50 6-jO 630 «gen <W t i i i hU f 2 Zuivere 1SDAHL In Heele en Halve Flesschen en per Liter verkrijgbaar. Flesch Inbegrepen. Staataleeningen 5 Nederland 1919 4'4 Neder!. 1916 4H Nederl 1917 4 Nederland 1931 VJ4 N.Ind. 1926 B 31% 52 Vorige Koersen 114 50 125 154 18 178 55 55 75 Rationalisatie en bezuiniging in de Administratie Uitspraak inzake ongeoorioofden autodienst Tabi Dell Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw St Paul Kansas City South Erie Rallr 31 53 91% 46 36% Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoombf Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref. Rubber A’dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb. Rott. Tapanoeli Serbadjadl Sllau V. I. C. O. Al’ied Intercontin Rubber 100*/. 96 92 87% 71 22 23 2% 8 isdom et af» en. Hagen regfag el en het Zie daar >0 en AdvJ 124 54 19 181 27 55% 55% 76% 82% 9% 181 100*/, 96 92 87% 71 77 2% 2 630 030 4% 3*/, 12% 60 2»/, 40»/, 38 17 12 20 15 27 i Industr. Buitenland Anaconda jeltJke stjer. Jijden g aan iervan meter rotor at vol mijn en ik ▼CT" - dan innen t hun met dezen schen V.CA huld- lecht- ranen, stof- aeker erloet echte, t dan 9.70 34.40 8.45 2.47 58.60 48.10 Bethlehem Steel U. 8. Leather Intern. Nickel men- i, die rnsor- i om Maar .deus Petroleum Dorische Petroleum Saboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU SheU Union OU n om n uit eer u ilver- door De ontredderde fruit- en groentenkar. d. Pol, 'n actiaf lid van de die tal van Alkmaardersche en auto na. vermoedens Castricum 41% 38% 16% HVe 19 15% 27 25 I1/. kers onder leiding van de drie samenwer- kenlle organisaties ..De Eendracht", .Bint Lambertus” en „Unitas" een groote open- luchtmeetlng gehouden. Te Oldenzaal wordt aUeen gestaakt bij de N.V. textielfabriek W Kan. Maandagmorgen was de toestand zeer rustig en van de staking viel zeer weinig te merken. Overeenkomstig het advies van de hoofdbesturen der drie samenwerkende arbeidersorganisaties in de textiel-industrie zijn hedenmorgen te Borne de arbeiders van de N.V. Stoomspinnerijen en Weverijen voorheen A Spanjaard in staking gegaan. Incidenten hebben zich niet voorgedaan en alles was hedenmorgen rustig. Mussolini over bestrijding van de crisis in Italië Mussolini heeft gisteren het nieuwe Di- rectorum van de Fascistische Partij geïn- staUleerd. In zijn rede zeide hij o.a., dat de partij en de van haar afhankelijke instel lingen zich in een toestand van moreele en politieke mobilisatie moeten houden, ten einde tegemoet te Komen aan de economi- 167% 6 40*/. 22.20 Aan de Chefs van Diensten bij de Ned. Spoorwegen is door de directie het volgende schrijven gericht: Door de Directie wordt het wenscheiyk geacht, dat onderzocht worde of de reken industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’s Pat. Nieuwe PhUips Kuch. Accoustiek Ned. Ford Mijnbouw Boe ton Mijnbouw Alg. Exploratie Onlusten op Honoloeloe Te Honoloeloe, de hoofdstad van de Ha- waii-eilanden. hebben ernstige onlusten plaats gevonden, zoodat thorn in de stad een niet officieel afgekondigde staat van beleg heerschl. De onlusten ontstonden, doordat Amerikaansche matrozen eeen Japanner wil. den lynchen, die werd verdacht een Ame- rikaanschen officier te hebben aangevallen. Men dreigde den Japanner hem van een rots in zee te zullen gooien doch ten slotte gaf men hem een pak slaag. De inboorlingenbevo'king van Honoloeloe koos echter partij voor den Japanner en er ontstonden ernstige gevechten tusschen de inboorlingen en de Amerikaansche matrozen. Eenige detachementen mariniers werden aan land gebracht en eenige honderden Ame rikaansche matrozen werden gearresteerd en naar boord terug gebracht. Alle verloven aan boord van de Amerikaansche oorlogsschepen werden ingetrokken en patrouilles politietroe- pen en mariniers doorkruisen de stad. Oosterveld, Spinnerij Roombeek, Dubantia, Enschedesche katoen- Het is gevaarlijk op een druk verkeers punt de kluts kwijt te raken. Ben te Alkmaar woonachtige boekbinder, de heer R. de V. tevens permanent motor- njder vanwege den „Struggle for life”, had .Zaterdag 5 September den tegenslag, toen Mj met zijn motor vanaf het Ritsevoort tomende den Nieuwlar.dersingel wilde op rijden. bij dien nogal gevaarlijken hoek in aanrijding te komen met den twaalfjarigen jongenheer Nico Out. die op het rijwiel van af den Kennemerstraatweg in aantocht was. De motorryder vermeenende dat de knaap eenigermate weifelde, verliet het pad der deugd en kneep links den hoek af met het bier boven gereleveerde gevolg. Gelukkig ns het alleen de fiets die werd beschadigd. De boekbinder heden terecht staande, weet de schuld aan de twyfelzucht van den jeug digen Nico, die echter flink van zich af sprak en den motorrijder als de schuldige aan wees De ambtenaar requireerde f 20 boete tot niet geringe ontsteltenis van den boekbinder, doch tot diens merkbare opluchting stelde de Kantonrechter zich tevreden met het op leggen van f 6.boee of 6 dagen en f 5.50 schadevergoeding aan den papa van den jeugdigen wielrijder. 88% 45* 'a 3514 24% 79*/, 9*/. 181 dcelingen hadden voorgezeten en werd veroordeeld tot een boete van slechts subsidiair 2 dagen. 98 7% lil»/, 50% 3% 5»4 4»/„ 21% 22»/, 2% 8 De IJkwetcontróle schijnt by de bakkers 'weinig bewondering te wekken. Een onzer talryke Alkmaarsche bakkers, die over het algemeen aan vaderiyke belang stelling der wetshandhavers niet te klagen hebben, stond terecht omdat in zyn bakkerij op 6 November zooveel onvoldoend geykte gewichten waren aangetroffen, dat zelfs 2 3 12% 57 75*/,. 2»/,. De toestand rustig. De groote staking in de Twentsche textiel industrie is hedenmorgen begonnen. Over eenkomstig de verwachtingen, was het van morgen by de fabrieken, welke by de staking zjjn betrokken, buitengewoon rustig en in tegenstelling met voor 14 dagen, toen een deel der arbeiders in directe actiestaklng ging, gebeurde er niets bijzonders. Voor de poorten der diverse fabrieken verzamelden zich, als naar gewoonte, de ar beiders, doch een ieder scheen er reeds van te voren van overtuigd te zijn, dat niemand aan het werk zou gaan, omdat uit de stem ming onder de arbeiders voor dien reeds was af te leiden, dat allen, ook de onge organiseerden, het advies der samenwerken- dé organisaties zouden opvolgen. Slechts gingen op sommige fabrieken een paar oude arbeiders naar binnen, die hun kans op pen sioen door de staking niet verloren wilden doen gaan. Het brandpunt der belangstelling bevond zich ook nu weer, evenals by de vorige con flicten, qp de Lage Bothofstraat. waar de grootste fabriekscomplexen. nJ. die van de firma van Heek Co. en van de firma N. ter Kulle Zn. zich bevinden. Bij de verschillende fabriekspoorten aan deze straat verzamelden zich tal van arbeiders, die door de politie geheel ongemoeid werden gelaten. Slechts diende men er voor te zorgen, dat de ftigangen en de rijweg vrijbleven. De politie, die by de ingangen slechts op bescheiden wyze was vertegenwoordigd, behoefde geen enkele maal op te treden. chauffeeren. Thans was dit bezwaar onder vangen. Ondertusschen bleek duidelijk, dat by den heer V. geen andere dan eerlyke be suiker H. V. A. Poerwored jo Vorstenlanden Actions Atdem sche crisis en door hulpverleenlng de positie van alle volkslagen, die zich in moeiiykhe- den bevinden, te verlichten. Iedereen moest van steun verzekerd kunnen zijn. De bureaux van alle Fascistische organisaties dienden van nu af aan tot nadere aankondiging van 's ochtends elf tot avonds elf uur geopend te zijn en elke kameraad had de strenge plicht zyn levenshouding in overeenstem» ming met den huldigen toestand te brengen en niet minder de plicht om elke onrust, elk valsch gerucht en elke eigen baat te be strijden. De vyanden, die zich aan dergeiyke zaken schuldig zouden maken, zouden ter beschikking van de Justitie gesteld moeten worden. De party moest een actieve propa- ganda-campagne Inzetten om alles, wat in Italië door het oprichten van openbare hulp organisaties tot verzachting van de crisis is geschied, uitvoerig bekend te maken. De steun aan hulpbehoevenden mocht niet het karakter van een aalmoes dragen, doch zou een menscheliike nationaal-fascistische ge- njfenschapsdaad zyn. Het Directorium der Party besloot een vergadering bijeen te roe pen van de provinciale directoria, die zal worden gehouden in tegenwoordigheid van den party-secretaris en op 20 December IX te Milaan zal worden geopend. Na beëindi ging van deze vergadering zal de Nationale Raad der Bondssecretarlssen te Rome bij een komen. De heer P. J. de Goede, directeur der N.V. Bloembollen handel te Bever wyk. werd neden door den Kantonrechter schuldig verklaard en veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen. De Kantonrechter overwoog dat het hier niet gold een pleziertochtje met familie en vrienden, wat door den Kantonrechter niet werd beschouwd als een overtreding in den zin der wet. doch een geregelden personen dienst werd uitgeoefend met een voertuig, dat voor een dergeiyk gebruik niet was goedgekeurd en mitsdien gevaar opleverde Voor de veiligheid. De Wieringermeerpölder heeft op het oogenblik aller belangstelling. Wil Katholie ken hebben ons belang ter plaatse begrepen en binnenkort zal er reeds een hulpkerk in den polder gebouwd worden. Van groote beteekenis voor de vestiging in het nieuw gewonnen stuk Nederland-vastland is de communicatie met de steden. Het spreekt vanzelf, dat daarvoor voldoende autobus-exploitanten te vinden zijn. Heden morgen kwam reeds een aangevraagde con cessie in behandeling voor een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noord-Ho'land. De heer Geel vroeg een concessie voor de verbinding Oude Zeugde Terp in Wierin- gerwaard en Hypolitushoefde Terfci-Abbe- kerk. Meerdere aanvragen voor andere trajecten zullen nog behandeld worden. Er waren veel - bezwaren. De gemeente Hoorn begrijpt het groote belang, dat zy heeft by welvaart In den polder. Daar heeft men ook belang by een goede verbinding met Hoorn. Tegen verleening van een concessie aan den heer Geel verzet het gemeentebestuur zich ten sterkste. Er bestaat een autobus - dienst, de Comm. Venn. WACO, welke ven nootschap in alle richtingen rondom Hoorn autobussen laat ryden en van plan is den geheelen Wieringermeerpölder met één hoofdlljn en verschillende zyiynen diensten te geven. Daardoor ontstaat een ideale en vlugge verbinding met Hoorn, Amsterdam en Purmerend. De groote kapitalen, die aan den polder besteed zyn moeten rendabel worden. Er moet een stimulans zyn om zich daar te vestigen. Hoorn biedt alle voordee’en van een stad, hseft onderwijsinrichtingen (H.B.S.), ziekenhuis etc. Een goede v^binding is dus van enorm belang. De heer Geel geeft geradlrecte verbinding, de reis zal langer en duurder zijn dan nood zakelijk. Het gevaar van honderd autobus exploitanten In den polder moet vermeden worden. Ged. Staten zullen wellicht nog gerutmen tyd wachten aleer een bes'isslng te nemen, omdat de economie in den Wierlngermeer- polder een ernstig studle-object is, waarby de vervoergelegenheid natuuriyk nauw be trokken is. Slimme streek om een gemakkelijk te verwerven rijbewijs te veroveren. De heer Jacob V., ’n 36-jarig veehouder en melksiyter, had gebruik gemaakt van een bakfiets, waaraan een hulpmotor, ter- wyi hy niet voorzien was van een rUbewys, zooals te Alkmaar op 2 verschillende data was geconstateerd. Het was eigentlijk een vreemde geschiedenis met dat rybewys. De heer V. had ryvaardigheidsproeven afge legd onder de auspiciën van den promotor Kater en was schitterend geslaagd, doch toen hy aanvraag deed, werd hem uit Den Haag bericht, dat men hem geen rybewys kon verstrekken. Daar stond nu de melk- siyter met zyn goeie gedrag! Daar hy evenwel zyn paard had verkocht en al zyn hoop had gesteld op zyn bakfiets met hulp motor. moest hy natuuriyk aan den slag en waagde zich op den verkeersweg zonder ry bewys. Met het hierboven gereleveerde droe vige gevolg; maar gelukkig kon de rnelk- slyter, nu hy terecht stond, aantoonen, dat hy inmiddels in het bezit van een rU- bewys was gesteld, doch een verklaring had moeten teekenen, dat hy‘ bedoeld rybewys niet by het besturen van eenlg ander ty pe motorrytuig mocht aanwenden. Er werd nameiyk yverig - gebruik gemaakt van de leemte in de motor- en rywlelwet om zich met een gemakkeiyk te besturen bakfiets een rybewys te verwerven, dat ook het recht gaf andere 3 of 4 wielige motorrytuigen te Daar moet nog wat aan gewerkt worden. Een 33-jarig arbeider uit Egmond aan Zee, G. A-, wiens welluidende naam ons welbekend in de ooren klonk, zou op 2 No vember te Egmond Binnen op het terrein van den heer v. d. Vliet gebruik gemaakt hebben van honden met het nobele doel, eenige konyntjes te bemachtigen, hetwelk was geconstateerd door den jachtopziener Castricum, die van zijn bevindingen pro cesverbaal had opgemaakt. De heer A. gaf thans echter kort en goed te kennen, dat hy zich niet met den inhoud der dagvaarding kon vereenigen, waarop werd besloten de zaak aan te hou den tot a s. week, ten einde den verbalisant in persoon te hooren. Aansporing van het Doorluchtig Episcopaat MAANDAG 14 DECEMBER 1931 9-71% 34.45 8.55 2.47% 58.80 48.25 12.80 20.70 46.25 47.25 46.50 7.36 Ondanks het feit, dat thans het groote conflict in de textiel-industrie een feit is geworden, is het volkomen rustig in de stad. Er zyn, doordat zoo velen bulten de fabriek zyn, wat meer wandelaars op straat, dcoh alles is volkomen rustig. Op alle fabrieken, aangesloten by de fabrikanten-vereenlging te Enschede, met uitzondering vaw die der firma Jannink, Maandag as. de staking zal beginnen, is de staking algemeen^ Alleen de leden van het vaste personeel, de bazen, het personeel van de smederijen en enkele oude arbeiders, zyn hedenmorgen de poorten binnengegaan. Velen van hen zijn echter weer naar huis gestuudr, omdat het bedryf is stopgezet. Het is niet mogelyk een juiste opgave van het aantal'stakers te krygen. Naar schatting bedraagt het totaal aan tal stakers te Enschede ruim 9000. terwyi in totaal 13 k 14.000 arbeiders in de textiel industrie het werk hebben neergelegd. On geveer 5000 stakers hebben zich hedenmoi- gen op het van Steekplein te Enschede verzameld, waar zy werden toegesproken door den voorzitter van „de Eendracht” deu heer Rengellng. Deze gaf een overzicht van den toestand en oefende scherpe crltlek up de houding der fabrikanten. Met aandrang wekte de heer Rengellnk op, orde en rust te bewarenen waarschuwde tegen de ele menten, die probeerden verwarring te ver oorzaken. Na deze toespraak gingen de sta kers rustig uiteen. Te Haaksbergen wordt, hoewel hier eenige fabrieken zyn. dié by de fabrikantenver enigingen zyrf aangesloten, niet gestaakt. Be meerderheid der arbeiders is hier R.K. georganiseerd en van hen was het grootste gedeelte tegen staking. In verband daarmede heeft ook ,JDe Eendracht" besloten hier niet in staking te gaan. Alle arbeiders zijn hedenmorgen op de gewone wyze aan het werk gegaan. Aan de Hengelosche bontweverij aan de Deldensche straat en aan de N.V. Eerste Nederlandsche Kantfabriek De Jong en Van Dam te Hengelo zjjn hedenmorgen over eenkomstig het advies der organisatlebestu- ren de arbeiders in staking gegaan. Slechts een klem aantal oudere arbeiders en eenige meisjes gingen de fabriekspoorten bjnnen. Incidenteq deden zich niet voor. By de N.V. Katoenfabriek voorheen Amtzenius Jannink en. Co. zyn hedenmor gen de arbeiders op de gewone wijze aan het werk gegaan. Aan den Ingang van de fabriek stond een groote menigte nieuwsgie rigen, terwyi ook gemeente- en rijkspolitie aanwezig waren. Eenige communisten verspreidden strooi biljetten, waarin de arbeiders door de lan- deiyke federatie van textielarbeiders werden opgeroepen uit de fabrieken te biyven. In cidenten hebben zich echter te Goor niet voorgedaan. Te Neede is hedenmorgen het personeel van de textielfabriek de firma Ter Weems en Zn. in staking gegaan. Slechts een 15- tal arbeiders, meest bazen, is met goedkeu ring van de organisatie de fabriek binnen gegaan. In de vroegte verzamelden zich een groote menigte belangstellenden en een paar honderd stakers voor de fabriek. Toen om half 8, behalve de reeds genoemden, niemand naar binnen ging, gingen allen rustig uiteen. De burgemeester en eenige politiemannen waren ter plaatse. Te Almelo is geen verandering in den toestand gekomen. De stoomsplnnery Twente was. zooals bekend^ reeds gesloten en he denmorgen bleef de toestand ongewyzigd. Te Winterswijk zyn de arbeiders der tex tielfabrieken hedenmorgen op de gewone wyze aan het werk gegaan. Met dezelfde maat gemeten. Een caféhouder te Llmmen. de heer Com. W was op 14 October aangetroffen In het bezit van een tinnen maat, die niet alleen niet was voorzien van een geldig ykmerk. maar (Horesco referens) geheel en ai voor elk zakelyk gebruik was afgekeurd. Dat was natuuriyk een geweldig verschynsel dat op de portemonnaie van den caféhouder een zeer ongunstigen invloed uitoefende, zooals bleek uit het vonnis f 6.boete of 6 da gen. terwyi de gedlsqualificeerde maat ver beurd werd verklaard. Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My. Namens het Doorluchtig Episcopaat van Nederland brengen Wy ter kennis van alle R. K. Spcor- en Tramwegmannen. die lid zyn van den Centralen Bond, dat geheel byzon- derde redenen Ons nopen het voorschrift van liet Doorluchtig Episcopaat omtrent prin- cipieele organisatie nog eens byzonder naar voren te brengen in betrekking tot d t R. K Spoor- en Tramwegpersoneel en hen allen dringend aan te speren lid te worden van den R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel ..St. Raphael". Strafzitting van Vrijdag 11 December. Die de strafbare daad begaat, moet ook het risico dragen. Biet gewaardeerde opofferingsgezindheid. gen niet onaardige verschyning, zich torstenende als mej. C. M. K. uit Kwa- dj», had zich in den avond van 20 Augus- tas schuldig gemaakt aan twee strafbare feiten, haar thans by dagvaarding ten laste alegd. 2Ü werd nameiyk, radende in gezelschap jan baar nichtje, mej. Bets Koning, uit dj Beemster, door b eadier Talsma be- tnpt op het ryden zonder licht en had, wat nog veel erger was. aan den brigadier den nrsni van haar nichtje als den hare opge- teien. welke valschheid uitkwam by het teteekenen der dagvaarding aan de boer- dtrjj aan den Jisperweg. de ouderlyke wo ning van Bets Koning. Het meisje voor deze beide feiten terecht- jtaande, erkende deze openhartig, doch terde te barer verontschuldiging aan, dat nssr nicht hiar lantaarn had gebezigd en nj de meenlng koesterde, nu zy daardoor in moeilijkheden geraakte, haar nicht die kwa de gevolgen maar moest dragen. Natuuriyk was dit 'n totaal onjuiste hypo- liese, wat haar dan ook duidelijk werd ge maakt, doch rekening werd gehouden met de bijzondere omstandigheden waaronder de feiten waren gepleegd en de eenigszins roekelooze jonge dame veroordeeld tot f4. a f 5.— boete subsidiair 4 en 5 dagen hechtenis. H. Theresia, bisschop J. D. J. Hedenmorgen is te Aalsmeer de nieuwe R. K. Kerk toegewijd aan de plechtig geconsacreerd, door den van Haarlem. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent. Na de consecratie-plechtlgheden sprak Mgr. Aengenent van de biydschap en dank, baarheid, die de gelooviger. vervult by het in gebruik nemen van deze Kerk. Daaéna werd door den Bisschop het H. Misoffer opgedra gen. Behalve vele geesteiyken uit deze plaats en omgeving zagen wy onder de aanwezigen. B en W. van Aalsmeer met den gemeente secretaris. Het nieuwe kerkgebouw is gebouwd onder architectuur van de architecten Hendriks uit Rotterdam en Van der Bijl uit Amsterdam. pllchtige administratie der Maatschappijen, zoowel organisatorisch als technisch op de meest doelmatige en economische wijze wordt gevoerd. Te dien einde is een commissie Ingesteld, die zich met dat onderzoek zal belasten en de Directie omtrent hare bevindingen rap port zal uitbrengen, eventueel vergezeld van voorstellen, waartoe dat onderzoek aanleiding mocht geven. Als voorzitter van de Commissie zal de Chef van de Rekenkamer optreden, als plaatsvervangend voorzitter de Chef van de Hoof dboekhouding. Ik verzoek u het tot uw groep behoorende personeel op te dragen aan de Commissie alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. De gearresteerde C. van den overval op het postkantoor te Ginneken, heeft bekend, dat B. zijn medeplichtige was. Met hem had hy den ochtend voor den overval zijn intrek genomen in een onbewoonde gemeubileerde villa, waar de beic*e mannen zich aan den inhoud van de provlnikast- en wynkelder te goed hadden gedaan. Den geheelen Zondag is te Ginneken en omgeving nar dea tweeden verdachte ge zocht. omdat men vermoedde, dat hy geen geld by zich had en dus niet ver weg kon zyn. Vannacht om ralf een is hy echter te Nymegen gearresteerd. Hij zal vanmiddag naar Ginneken wor den overgebracht. De heer A. v. “kende familie van dagelyksch brood en fruit ,°°raiete was op Zaterdag 3 October in een gesprek gewikkeld met een dame over “t gewichtige onderwerp: wat zullen we tedaag voor groenten eten? toen het aan- onderwerp plotseling zuur werd af- Woroken door een vrachtauto, die de frult- ™Ben des heeren v. d. Pol tamelijk onzacht /Wee(i- zcodat de peren, appelen en ver- en KTO-hten met graf geweld op sfraat werden geslingerd en de handelaar ^.tamelijke schade aan zyn klein-bedryf duwt tos8ebracht. De auto reed ongestoord Wa* bekommert zich een olifant om n kip? Maar het bleek later, dat de be- °™wder was de heer C. K. uit Bergen, die werd veroordeeld tot. 110 boete of dagen, benevens schade vergoeding aan ^L.“eer T- d- Pol van f 20. Volgens den !jj.t)’®naar was de bestuurder niet opzette- ■JJk doorgereden, wat met de straf verre- *en'l werd. Hij link*» lodderig langs den linkerkant. Alkmaarsche arbeider en ^«3 vanzelf spreekt, ook wielrijder W. C. H.. reed op 17 Sept, op den hoek Lan- en Lourensstraat en hoorde toen t ^“aal van een auto, die van rechts naderde dien hy dus voorrang moest geven. In Hoorn wil een krachtige exploitatie in één hand processenverbaals noodig waren om al die overtredingen aan de vergetelheid te ont rukken. een ambtsyver, dien de Kantonrech ter zeer oneerbiedig papier vermorsen noemde. Wat den dubbel gedagvaarden bakker be treft, deze heer beweerde, dat zyn bakkerij geen lokaliteit was, bestemd tot het afleve ren of ontvangen van waren, zyn brood en andere proeven van bakkunst werden af geleverd in den winkel en het meel werd op zolder gebalanceerd via de keuken. Vol gens zyn bescheiden meenlng was hy dus ten onrechte vereerd met 2 bekeuringen. Natuurlijk kan een dergelyk vrymoedlg verweer niet worden genegeerd en volgde aanhouding tot a3. week, ten einde den heer de Webster zyn processenverbaal te hooren toelichten. Parijs Brussel Londen New-York (cable' Beriyn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Als gevolg van het feit, dat er tusschen werkgevers en werknemers in de textielindus trie geen overeenstemming is bereikt, zal he den in en buiten Enschede by 28 fabrieken de arbeid neergélegd worden. Een en ander heeft ten gevolge, dat er 14.000 man by de staking betrokken zal zijn. Van de stakers behooien er ongeveer 7000 man tot ,JDe Een dracht,” een goede 3200 zyn leden van „St. Lambertus plus minus 2000 leden van Uni tas'' en 400 van de Federatie. Oude klare-studenten nachtelijk oorlogspad. Het trok de aandacht van den heer Goo- sensons. assuradeur te Alkmaar, die in den laten avond van 1 October met zyn auto op de pont te Velsen bevond, dat in een eveneens zich op de pont bevindende ford een tweetal jonge lieden aanwezig waren, die zich beurtelings tiedienden van een kruik, waarin vermoedeluk. biykens de ge dragingen van deze snaken, geen Victoria water aanwezig was. In verband met de vel» ongelukken door geheel of ten deele be schonken autobestuurders veroorzaakt, be sloot de heer G. het nummer te noteeren en zette hy den wagen, toen deze met een vaart van wel 95 K.M. de richting Bever- wyk insloeg, met zyn eigen auto na. Het bleek dan ook weldra dat zyn juist waren. De ford reed door in de richting Bakkum en naar den over weg. die sterk verlicht maar momenteel afgesloten was. in afwachting van een electr. trein. Het feit echter, dat de bootnen gesloten waren, was voor den opgewonden bestuur der geen beletsel om er als een dolleman op los te rijden. Eerst werd het spatbord van een wachtenden auto vernietigd, daar op suistee de ford door de gesloten boomen, liep over nog 3 sporen heen en reed daarop ongeveer te pletter tegen een lichtpaal. die half doorsloeg, zoodat dé electrische trein, die bijna onmiddellijk daarop arriveerde, met moeite zyn loop kon vervolgen. Het was meer dan wonder, dat de be stuurder de 21-jarige Jhr. W w. van L. S. en zoo we vernamen zekere H., na zulk een geweldige aanrijding, nog zoo goed als on gedeerd bleken te zyn. Zelfs waren zy nog zoo vol „vitaliteit” dat de heer Goosen- sons. die hen zoo loffelijk had gecontro leerd. met een pak slaag werd bedreigd. De heer Anen Gorter, brigadier-tltulalr der Ryksveldwacht, werd inmiddels uit zyn wannen koffer opgetrommeld en nam den toestand in oogenschouw, teneinde proces verbaal op te kuAnen maken. De ontredder de passagiers werden door den heer Frans bloembollenhandelaar te Warmenhuizen, in zyn Alfa Romeo, waarvan het spatbord was vernield, verder thuis gebracht. De be stuurder van het drankwagentje een lang jongmensch met een nog kinderiyk gezicht, zich noemende „scholier" en wonende te Bergen, stond heden terecht. Aan zyn schuchter verweer, dat hij niet beschonken was geweest en de verlichting by den over weg onvoldoende was (zy was „kolossaal" zei brig. Gorter spontaan), werd weinig aandacht geschonken. Het was dan ook wel te verwachten, dat de heer ambtenaar zich zelf zou overtreffen in het nemen van een krachtig requisitoir, waarin hy ten 'duide lijkste liet uitkomen, het gevaar dat door dergeiyke autobestuurders kon worden ver oorzaakt. Een dergelyk optreden kon niet met een geldboete worden vereffend en ge vorderd werd dan ook 1 maand principale hechtenis en ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van 12 maanden. De Kantonrechter bleek het volkomen eens te zyn omtrent de graviteit van het strafbare feit, wees den verdachte op de kernspreuk van den adel: .Noblesse oblige" en» veroordeelde hem tot een principale hechtenisstraf voor den tyd van 14 dagen, benevens ontzegging rijbevoegdheid voor den tjjd van 1 jaar. plaats echter op 't rechtsche verkeer té let ten. bepaalde hy al zyn aandacht aan links, ot ontsteltenis van den automobilist, de heer J. Snoek uit Helloo, die direct remde, doch niet kon voorkomen dat de fiets onder zyn wagen terecht kwam. builder wist den danse mecabré nog tijdig te ontspringen. Hy werd heden ver maand tot beter uitkijken en veroordeeld tot f 5. boee of 5 dagen, gelukkig niet veel, want zyn fiets was. zeide getroffene weemoedig, ook al aan „brokkies" Waar gestaakt wordt. Te Enschede wordt thans gestaakt op alle fabrieken, die zyn aangesloten by de fabri- kantenvereeniging ter plaatse. Het zyn de volgende firma's en naamlooze Vennoot schappen: v. Heeck Co. (fabrieken Cre- mersmaten. Transvaal, Oostburg, Noorder- hagen en Nieuw Engeland); Na ter Kulle Zonen (fabrieken Lage Bothofstraat en Parkweg); Blendensteun Co. (fabrieken Losserscheweg en dorp Lonneker)Gebroe ders van Heek (fabriek Schuttersveld); N. J. Menko (fabrieken Roomweg, Brinkstraat en Zuiderhagen iS. J. Menko Zn., (fabrieken Kottendyk en Molenstraat); J. F. Scholten Zn., N.V. E. ter Kulle <fc Zn., ter Kulle Cromhoff (fabrieken Parkweg en gasfabriek) Spinnerij spinnerij spinnerij, katoenspinnerij Bamshoeve en de Twentsche textielmaatschappy. Voorts is nog by de fabrikantenvereeniging te Enschede aangesloten de firma Gerhard Jannink <fc Zn., welke fabrieken heeft aan de Haaks- bergerstraat, het van Heekplein en den Get- fersingel. Op de weverij aan de Haaksber- gerstraat van deze firma is eenige weken geleden de staking uitgebroken onder de wevers in verband met de /plaats gehad hebbende rationalisatie. Bijfl deze firma is Zaterdag thans ook de tweede loonsverla ging van 5 pet. afgekondigd en in verband daarmede habben de 3 samenwerkende or ganisaties hier de algemeene staking afge- kondigd tegen Maandag 21 December. Op de fabrieken aan de Haaksbergerstraat was echter ook een deel van de arbeiders der spinnerij reeds 14 dagen geleden in staking gegaan op advies van de landeiyke federal!” van textielarbeiders. Deze arbeiders zyn ook heden buiten de fabriek gebleven. De ove rige arbeiders gaan op Maandag 21 Decem ber in staking. Niet gestaakt wordt te Enschede en Lon neker op die fabrieken, die niet by de fa brikantenvereeniging zyn aangesloten. De grootrte van deze ongeorganiseerde fabrieken is „Rlgtersvleek" van de firma G. J. van Heek en Zn., een der belangrijkste textiel fabrieken van Nederland, die zich na net conflict van 1924 van de fabrikantenvereeni ging heeft af(res:heiden. Van de overige niet georganiseerde fabrie ken noemen wy: Textielfabriek „Holland”, van Dam en Zn.. Stoomweverij „Nyverheid", ..Bato', Wissellnk. Rozendaal, Bandfabriek Scholten en Van Heek. Blenken, Hardick en Scckel en Elfers en Feit. Maandagmorgen om half 9 hebben de sta- I Errare humanum est Dwalen is menscheljjk. I In een acuten aanval van aberratiomen- I üs, 'n geestelijke afwyking die meer ender I geleerden voorkomt, men denke slechts aan I de vergeten parapluies en verkeerde hoeden en overjassen, waarmede verstrooide profes- I swen tielachelijk worden gemaakt, hadden I rij in ons vorig verslag den bakker IJ. V. I uit Schermerhorn, die niet de noodige zorg I roe hebben besteed om zyn ket vast te zet- I tetj, van het hem ten laste gelegde vryge- I sproken, maar het bleek, dat de Kanton- I reehter minder onbezonnen met vrijspraken I handelde en. aanhouding der zaak had ge- I ast ten „inde zich zoo mogelyk door meer I bruikbare getuigen te doen voorlichten. De I akker had beweerd zijn ket te hebben vast- I gezet aan een hekpunt en de strop was af- I gegleden toen de ket was geschokken door I een voorbijkomende vrachtauto. Met droevig I gevolg, dat de ket voor den auto was ge- I sprongen, overreden, 'n poot had gebroken I en moest worden afgemaakt, omdat de re- I paratle van gebroken pooten by paarden tot I dusver nog niet met succes kan worden I uitgevoerd. I Thans werden in deze zaak nog gehoord I 2 getuigen, de heer P. te Kloeze, chauffeur I ran den vrachtauto uit Hilversum en briga- I dier Talsma uit Schermerhorn. I De chauffeur beweerde dat hy de hit reeds I hid aangereden, voor hy met zooveel ge- I reld tegen een woning aanreed, dat zijn I ragen slechts met behulp van een domme- I kracht van het perceel kon worden losge- I naakt. Voorts had hy geen touw om den L hals van de overreden ket gezien. Deze I laatste verklaring was in strijd met de be- I vinding van brig. Talsma, dat zich wei een I touw om den nek van de hit had bevon- I den, welk touw door den bakker werd ge toond. I Overigens verklaarde de brigadier, dat de bakker wel eene wat nalatig was in het I natmaken van zyn -paard. I De heer ambtenaar achtte bewezen, dat I het paard niet voldoende was bevestigd tn vorderde f 10— boete (h 10 dagen. Hr. Prins, verdediger wees op de civiele kwestie die aan dit schynbaar onbeduiden de zaakje was vastgeknoopt door de ver- *keringsmaatschappij van den beschadig den auto, zoodat men al het odium wil “ttriorten op het hoofd van den bakker, by het verlies van zyn ket, nu ook nog “eJtbade aan den adto zou moeten dragen. Verdediger trachtte voorts aan te too- heu, dat zijn cliënt voldoende zorg had ge dragen, bracht ter sprake uit de schrale ju- I ^Prudentie betreffende dergelyke overtre- i dingen een vonnis va nde rechtbank te Al melo. waarvan vrijspraak was verleend. Pleiter meende voorts, dat het culpa ele- “nt in casu niet voldoende was aange- t00nd en concludeerde alzoo tot vryspraak. de geanimeerde re- en dupliek be- Paa.de Nde Kantonrechter de uitspraak op

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 12