ieuws FEUILLETON vtfREZz). Het Kasteel Roche-Noire RADIO-OMROEP De verdwenen - Antwerpsche bankier Koude aan de Kaspische KORT NTEUWS Hitler over de nat.-soc. Overstrooming in Turkije partij A Smokkelarij als gevolg van werkloosheid Fransch kustwachtschip o vergaan Gemengde Buitenlandsche Berichten Hoe Duitschland zijn geld besteedde Het nieuwe Japansche kabinet r opi pv< na wor Europa’s schulden aan Amerika De Duitsche nood verordening D kerd moe D het den. r dan X woi •en De invoerbeperkingen in Engeland Naar Den Haag? het Gandhi te Rome Bezoek aan Muiolini Ongelukken gevreesd Tejintsjau’s ontruiming Jaren moeilijke voor budget Prooi van een storm be- Veraet bU de partijen. Een meerderheid verzekerd Brünin'7 ontkent verkwisting Een vlucht zonder succes Door aas gevangenen. Ongeregeldheden te Hamburg tarhrn communisten en politie Gevecht Tei XXI. (Wordt vervolg®- Hunne Zuidelijke levendigheid steekt Ingang der kamer, zoodat Guillaume deze 1 I» De rede, die Hitler voor de Amerikaan- sche luisteraars wilde houden en waarvan (Naar bet Fransch) door MARIE MARECHAL Antoinette aan Jonkvrouw De Kergoél: O, beminde peettante, hoe moede ben al deze genoegens, die uitstapjes per Geweldige stortregens hebben In de streek van Adrianopel de Maritaa en de Toendxja bulten de oevers doen treden. Kort voordat de Kerstmarkt by den Dom te Hamburg gesloten werd, is het gisteravond aldaar tot een ernstige botsing gekomen tus schen communisten en een politiepost van vijf man. De communisten hadden gepro beerd op de stampvolle markt een optocht te vormen. Op de standwerkersplaatsen ver schenen plotseling communisten, die toespra ken hielden, „Weg met Brünlng!" riepen ea ten slotte de Internationale aanhieven. Wel dra ontstond een stoet van eenlge honderden menschen. Toen de Dom-wacht Ingreep, wierp men Zes gevangenen, die zich heimelijk gewe ren hadden weten te verschaffen, dwongen den directeur der gevangenis te Leavenworth In Texas de groote poort te openen en na men da vlucht met een door hen gerequl- reerden militairen auto. De politie zette hen onmlddeliyk na. Drie gevangenen werden opnieuw gepakt in een boerderij na een vuurgevecht, waar bij er twee gewond werden. De drie anderen werden in een boerderij, waarin zy zich gebarricadeerd hadden, dood gevonden. Men gelooft, dat zij zelfmoord hadden ge pleegd, hoewel de politie met traanverwea- kende bommen had geworpen en een leven dig vuur had onderhouden op hun schuil plaats. De Europeesche spoorwegverblndigen met Stamboel zijn verbroken. ZEE8EN, 1635 M. 8.90 Populair concert door de kapel Arkadi Plato. 735 Lezing. 830 Berichten. 830 Vrooiyke avond m. m. van koor en solisten. 030 Berichten en hierna tot 1130 Orkestconcert o. L van Adolf See ker. BRUSSEL, 506 en 338 M. 508 M.: 1335— 235 Dansmuziek. 530 en 630 Gramofoonpl. 830 Orkestconcert, oa. Fant. .Kans de Fluit- speler", Ganne. 930 Vervolg concert, o. a. Pant, „Love Parade”, Schertzinger. 338 M: 1.063.06 Gramofoonpl. 530 en 830 dito. 830 Orkest en solistenconcert, oa. Ouvert. Zlgeunerbaron, Strauss en Ouvert. Marlta- na, Wallace. BOME. 441 M. 830 Gevarieerd concert en comedie-ultsendlng. Hierna Symphonte- concert, ojl uit „Rheingold", Wagner. •me bek Pas kerl InU •on Kaï uit die Cod sen nooit betreden of verlaten kon, zonder in de bekoring te komen zyn voornemen te bre ken. Zoo opende hy dan telkenmale, schier onbewust, den koffer, nam er eerst een, dan twee, vervolgens drie brieven uit, totdat hl) ten laatste de geheele vei zameling doorgelezen had. Hij scheen evenwel geen troost uit de liefdevolle woorden zijner nicht te putten, aangewen hij telkens de brieven met een diepen zucht weer wegsloot. Eindelijk kwam de laatste mededeellng der reizigers; zy was gedateerd uit Biarritz en luidde als volgt: I 1* ■d de dir CM taai 3 schap, beid. Alleen by deze uitgaven zou van verkwis ting gesproken kunnen worden. Men vergete echter niet, dat in deze jaren het Dultache volk na een langen tijd van onderbreking ge loofde, weer op cultuurgebied zijn werkzaam heid te kunnen ontplooien. De uitgaven van den woningbouw mogen niet als luxe-ultgaven worden beschouwd. D X «M voa met heli kan met het opd Jare D Nisi en i loot N MIs stelt H.-1 tiotb plicl H eersi men stel plicl conc licht boa nam III II I -—I- De gemeenteraad van Parijs heeft een eerste credlet van 9M millloen toege staan tot steun der werklooaen. Jane Addams een der winnaars van den Nobelprijs voor den vrede, beeft een ernstige operatie ondergaan. „Mijn partij is een beweging van hoop” De .Associated Press” meldt uit Washing ton, dat de Amerlkaansche regeering met de partijleiders in den senaat een overeen komst heeft bereikt, volgens welke de sohul- denbetaltngen door de Europeesche landen, die Dinsdag voldaan moeten worden, wor den uttgesteld tot het Hoover-moratorium geratificeerd wordt. Collier, de voorzitter der flnandeele com missie van het huis van afgevaardigden, zou heden een voorstel tot rattftceering van bet moratorium Indienen. Het Japansche tdtimalam afgewezen. Maarschalk Tsjang Kal Sjek deelt mede, dat hij het tweede ultimatum van het Ja pansche oppercommando te Moekden Inzake de ontruiming van Tsjlntsjau heeft afge wezen. HU verklaarde, Tsjlntsjau niet «on der strijd te zuilen ontruimen. Volgens een offlcieele Chlneesche mede- deeling heeft de Japansche cavalerie een aanval gedaan op de Chlneesche stellingen ten Noorden van de rivier Ljao. De Chlnee- zen wisten den Japonschen aanval echter af te slaam ftwran van het oude kasteel voor u meege bracht. Jammer genoeg heeft men het, helaas, gerestaureerd, zoodat bet niet Hoo seer op de verbeelding werkt, als ik verwacht had. Natuurlijk kunnen alle smakelooss ver nieuwingen niet geheel en al doen vergeten, die hier onze goede koning Henri (Hendrik IV, geb. 1553) gebaren werd. Slechts aan den eenen kant van het park bevindt zich nog een diepe loopgraaf met de bouwvallige over blijfsels van een geweldigen muur uit welks spleten gras en wilde bloemen In schilder- achtlgen overvloed groeien! U aoudt seker Paul Uefkrtjgen, tante, wegens zijne herinneringen, zijn schilderachtige lig ging (men gaat voortdurend bergop en berg af) en reeds uit dankbaarheid voor zijn kos telijk, zacht klimaat, dat voor vermoeide longen zoo weldadig is. Ik schrijf u heden geen sikkepit meer, noch over Bayonne, noch over Arcachon, ik moet immers wat bewaren, om by myn terugkomst Iets weten te 'vertellenHiuls- komst. Hoe zoet en liefeiyk klinkt dit woord in mijne ooren en in myn gemoed. Adieu, voor bet laatst, geliefde tante. Ik verzeker u, dat ik my onuitsprekelijk gelukkig gevoel, u weldra weer te zien. PB. Ik zal dan ook trachten, zoo spoedig mogelijk mijn neef te ontmoeten. 30. O, beste peettante ik geef aan het ernstige babbeluurtje met u de voorkeur, boven al dat wuft gedoe de degeiyke lek- .tuur, welke Ik oom verschaf en het zwijgende theedrinken in ons salon met zelfs het schaakspel op Roche-noire. heb Ik veel, ve-4 liever.' Ik denk dan ook met waar ongeduld aan de thuisreis! Deze maapd Augustus schijnt geen einde te willen nemen en dan staan ml) nog drie weken te Biarritz te wachten, waarvan Ik ook al geen te hoo- gen dunk koester. Adieu, geliefde tante! Ik ben met de hartelijkste gedachten myner ziel by u, en betreur het, dat ik het nog niet in werkelijkheid zyn kan! KALUNDBORG, 1153 M. 1130—130 Utt het Palace-Hotel: Strykconcert. 230*30 Concert Radio-orkest. 730735 Vlola-goll door J. Marke. 835 Noorsche liederen door T. Rasmussen. 935—1030 Dvorak-concert, oa. 4de Symphonic G-Dur. Leiding: Grön- dahl. Hierna van 10301130 Dansmuziek. Aan de hand van nieuwe veronderstellin gen rond de verdwijning van Kreglinger, schijnt men het thans niet voor onmogelyk te houden, dat de Antwerpsche koopman zich naar Den Haag zou begeven hebben. Er worden thans opsporingen In deze richting gedaan. Ik het slot, dat tril zeggen, met de gelukkige tijding van onze spoedige terugkomst. Oom beeft ons dezen morgen medegedeeld, dat onverwachte zaken hem naar Bretagne terug riepen en wij daarom elk oogenblik gereed moesten zyn te vertrekken. Ik kan u noch dag noch uur aangeven; maar het zal niet lang meer du ren, en alhoewel onverwacht, kunnen wij er zeker van zyn, dat onze aankomst u, lieve tante, ten allen tijde welkom zal zyn, niet waar? Ik verlaat zonder spijt dese blauwe zee en deze blauwe lucht, heel deze lachende wereld, die wel myne oogen in verrukking brengt, zonder nochtans tot myn hart en gemoed te spreken, zooals de eenzame oevers onzer wilde, Bretonsche zee. Om u, beminde tante, een genoegen te doen heb Ik getracht de gevaariyke Basklsche kust met een paar vluchtige potloodstrepen vast te houden, evenzoo het voorgebergte van Malaga en nog eenlge punten, welke mijne bel&Dgstelling bljsoncter bcwMon, BU qn* uit- stapje naar Pau evenwel, heb ik 1 niet ge waagd. mij op mijn bescheiden teeken talent te verlaten, maar daarvoor een fraaie hello- De verkiesingen voor den Prutel- seben landdag zijn zoo goed als vastgesteld op Zondag 8 Mei. Mussolini heeft den Indischen leider Gandhi In audiëntie ontvangen en zldi ge durende eenlgen tyd met hem onderhouden. Gandhi heeft den dag gebruikt om de be zienswaardigheden van Rome te bedchtlgen. Zaterdagavond te tien uur is hl) naar Brindisi vertrokken, vanwaar hy zich naar Bombay zal inschepen. Gandhi heeft een bezoek gebracht os aan de fascistische jeugd-organisatie en aan een Montessori-school. Ondanks de koude droeg hij zijn gewone gewaad en was hy slechts met sandalen geschoeid. DA VENTRY, 1554 M. 1035 Morgen wljdine 1106 Lezing. 1330—1.10 Nationale Kerk dienst voor de Ontwapening. 130 Leonardo Kemp en zyn orkest. 335—330 Gramofoou- platen. 430 Sonate's doer N. Phillips (viool) en H. Phillips (piano). 430 Het Trocadero- orkest o. 1 van A. v. Dam. 535 Klnderuur. 830 Berichten. 630 Bach's Engelsche suites door V. HelyHutchinson. 7.10 Franscbe Causerie. 7.40 Militair orkestconcert. 830 Literaire Causerie. 930935 Berichten. 9.40 3de en 3e acte van .Der Roeenkavelier" van Strauss. Leiding: J. Barbirolli 11301230 Dansmuziek, Henry Hall's Band. 26.000 gevallen in een half jaar Vlsschers uit Haderslev (Denemar ken) is bet gelukt In de Oostzee een wal- visch ter lengte van 35 meter en met een ge wicht van 10.000 pond te vangen. Japan eischt onmlddeliyke ont ruiming van Tsjlntsjau. Volgens een bericht uit Moekden is al daar bekend gemaakt, dat de opperbevel hebber van de Japansche troepen in Mandsjoerye, generaal Honjo, verklaard heeft, dat het Japansche oppercommando maarschalk Tsjang Hsoe Llang den elsch gesteld heeft, Tsjlntsjau onmlddeliyk te ontruimen en de Chlneesche troepen ter stond op transport te stellen naar Peking. Wanneer aan dezen elsch geen gevolg gegeven wordt, zou het 'Japansche opper commando zich genoodzaakt zien Tsjlntsjau te bezetten. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 836, 13.50 en 135 Gramofoonpl. 830 ,De klokken van Cornevllle" van Planquette. Van het oogenblik af, dat Guillaume dezen brief en vooral bet postscriptum gelezen bad, leefde hy elgeniyk nog slechts op de dui nen, terwyi hij op de smalste voetpaadjes, in de holle wegen, langs de hagen en tus- sehen de paden der kust ronddoolde; nergens EliXiyk1 za^Thy Antoinette. Daar was wederom dat lieve gezicht, dat goedhartige Ik al deze genoegens, die uitstapjes per rytuig en te paard of in een roeiboot, al die bezoeken, en dan vooral dat dansen eiken avond! Ik sta versteld over de drie gezus ters; niets vermoeit, niets verveelt haar! zy zyn altyd en eeuwig in beweging. Wat aou ik sr al niet voor willen geven, wanneer my van tyd tot tyd weder een van mijn rustige dagen op Roche-noire vergund ware! Wanneer Ik een beetje tot verademing wil den. Daart>y werd één man gedood, vier per sonen zwaar en een aantal licht gewond. Na ongeveer anderhalf uur was de rust hersteld. Eén spreker en vier betoogers zijn gearresteerd. Men meent te weten, dat zeer wasrscbyn- Wk deze week een derde verordening krach* tens de wet op den abnormalen invoer door het Engelsche ministerie van Handel aal worden uitgevaardigd Het is byna zeker, dat zy niet van toe passing zal zyn op ijzer en staal T plu :mg stuu A G deze D -xün wat njn fond D moei wil over heid cmd< nert niet terij Si het i den. Al V. op 1 te h< «PI ord déc 3 I Bij een hevigen sneeuwstorm, die in Noord-Chlna veel onheil aanrichtte, zyn 40 personen omgekomen. Dr. Brünlng heeft op het jaariyksche ban ket van de Amerlkaansche Kamer van Koop handel te Beriyn een rede door minister Warmboldt doen voorlezen. waarin hy Duitschland verdedigt tegen de door het bui tenland geulte verwijten van verkwisting. Tot 1929 hebben de buitenlandsche credie- ten den werkeUjken toestand verborgen. De rykskanseller betwistte, dat Duitschland lichtvaardig geleend en het geld onzakeiyk en verkwistend heeft besteed. Men wyst daarby in het byzorder op de steden, die sportterreinen aangelegd en pla netaria gesticht hebben. Indien fouten zyn begaan, dan zyn die niet te verontschuldigen. De lanlen en ge meenten, tegen wie deze verwijten In het bU- aonder zijn gericht, hebben echter slechts 13 pCt. van het totale bedrag geleend. Cp een totaal van 363 milliard is in de 7 jaar na 1934 366 millloen uitgegeven voor kunsten, weten voor sport en voor de volksgezond- komen wat voor myne waarschynlljk te onbeholpen natuur een behoefte Is, dan vlucht Ik naar de kleine dorpskerk, zy ligt, helaas, tamelyk ver van het kasteel verwy- derd. zoodat Ik my deze zoete kalmeerlng I niet al te dikwyis veroorloven kan. Myne kamer durfde Ik trouwens tegen de bemin- neiyke aanvallen der drie zusters niet te verdedigen, zy hebben, waarom weet ik niet, een groote toegenegenheid voor my opgevat, en nauweiyks verwüder ik my uit het salon of onmlddeliyk komt er een, meestal ver- schynen alle drie de zusters te zamen om my aan myne eenzaamheid te ontrukken. De schreef u daarom steeds in brokstukken, dlkwyis zonder juist te weten wat ik zei; daarom moet u het my ten goede houden, wanneer Ik uwe vragen, welke getuigen van beminneiyke belangstelling, in myn huidig leven, niet altyd zóó beantwoord, als gü het gaame aoudt hebben. U zegt, dat er aan myn schlldery nog een hoofdpersoon ontbreekt; de broeder van de drie zusters. Zoo wil ik u hem nog schetsen, zoo goed ik zulks vermag. Het zal my niet lang op houden, aangezien ik niet veel en niets by- zonders van hem weet te zeggen. Graaf Ge orge de Lansac geiykt zynen vader (ik schreef u immers over dezen In myn laat- sten brief) in menig opzicht; dezelfde def tigheid, dezelfde hoffeiykheid, alleen is ny zachter en ernstiger dan zyn vader; ja, ik verdenk zelfs hem ervan, dat hy inderdaad leest, als hy de kruisbanden en boeken open- gesneden heeft. Men zegt van hem, dat hy sieriyke verzen maakt. Zyt gy nu tevreden, lieve, onverzadlgiyke tante, of wilt u ook nog een en ander om trent het dienstpersoneel van den huize Lan sac hooren? Wat geiyken zy weinig op onze oude bedienden! óaj wan Pzn D wen T reke cent Een derde verordening te wackten DINSDAG 15 DECEMBER 193L HUIZEN, 1875 M. Uitat KRO-UitaeadiiM. 8.00 0:86 en 10.001130 Gramofnrmnl 11 m Godsd. Halfuurtje. 12.15—1.45 Concert KRO- Trio. 1.46 Gramofoonpl. 230 Vrouwenuurtie 3.00 Naaicursus. 330 Hoedenmaakcursus 3 44 Knipcursus. 4.15 GramofoonpL 430 Paeda- gogische Sonatencyclus door L. wyngaanta» J. Llgteiyn. 530—6.45 KRO-Kunstenseabte o. L v. P. Lustenhouwer. 7.10 Causerie over .Kerk en Parochie”. 7.46 Verbondskwar- tlertje. 8.00 KRO-orkest oJ.v. J. Gerritsen m. m. v. het Dubbelmannenkwartet Ma- ma van Bcheltema", o. a. Pant. .Eugen Ons- gin”, Tschaikowsky. Ca. 930 Vas Dias. Hier na vervolg concert, o.a. Blumenwalzer uit „Casse noisette", suite, Tschaikowsky. lino 12.00 Gramofoonpl. VOO was war des No< l aan sus Om Honderden huizen te Adrianopel onder water LANG EN BERG. 473 M. 635—730; 1130 —1135 en 1135—12.10 Gramofoonpl. 1235— 1.50 Middagconcert. 430—530 Concert o, L V. Wolf. 7307.45 Symphonie D-Dus nr. 86 van Haydn. 750 Symphonieconcert. Werag- orkest o. L v. Buschkötter en Tossy Spiwa- kowsky (viool)', oa Vlool-concert D-Dur, Brahms. D e m,l n 1 s t e r van volkswelvaart, eare- dlenst en onderwijs in Hongarije prelaat Alexander Ernszt, heeft sün portefeuilles neergelegd. Het voornemen van staatssecretaris Stim son, om aan de schuldenaarsstaten een nota te zenden, waarin verklaard wordt, dat zy by niet voldoen van de op 15 December ver vallende verplichtingen niet beschouwd zul len worden als ingebreke te zyn gebleven, stuitte op hevig verzet by de partyieldera. Mellon en de onderstaatssecretaris van de schatkist. Mills, hadden met de partyleiders geconfereerd, doch bet was Mills niet gelukt, de toestemming van de partyieldera voor de te zenden nota te verkrygen. Mac Padden had In zeer scherpen vorm verklaard, dat Stimson niet bevoegd was een dergeiyke nota af te zenden, aangezien slechts het congres over deze kwestie heeft te beslissen Hy w 'j daarbij op de verklaring, door Stimon by de ratificatie van de Mellon Berenger overeenkomst afgelegd, dat het eongres in deze zaak bet laatste woord heeft te zeggen. Thans is een overeenkomst bereikt. De ontwikkeling, zooals die tot nog toe Is gegaan. Is, volgens hem, veroorzaakt door de catastrofe van 1918, waarvoor alle be staande politieke partyen min of meer ver- antwoordeiyk zyn. Toen de nationaal-sociallstiscbe bewe ging, die nu 15 millloen kiezers telt, werd opgericht, stond Duitschland voor de'eerste maal op den rand van het bolsjewisme. De stryd tegen het communisme was bui tengewoon moeliyk. De onverstandige en hatehjke politieke en economische behan deling van Duitschland sedert Versailles, heeft meer dan zes millloen volwassenen naar het communisme gedreven. Het verdrag van Versailles verscheurt de solidariteit tusschen de naties en dry ft de volken naar een wereldrevolutie. Het slot van Hitlers rede zegt o. m.: .Eiyn beweging erken, elke van- koopman tot koopman aangegane schuldverplich ting. Myn party is geen beweging van vertwy- fellng, doch een beweging van hoep. Wij gelooven, dat wi* langs wettigen weg de macht in Duitschland veroveren kdhnen. Wy willen niets anders dan een Monroe- leer voor alle Duitsche mannen, vrouwen en kinderen onder het motto: .Duitschland voor de Dultschers! Ült een uitvoeriger lezing van de door Mellon gehouden rede biykt nog, dat de minister van financiën zijn verdediging van Hoover's politiek aldus omschreef: Van bet standpunt van den Engelschen be lastingbetaler uit, Is Engeland thans een bedrag schuldig, dat de oorspronkeiyk vast gestelde som verre te boven gaat. Dit is het beste bewijs, dat de Amerlkaan sche regeering de verplichtingen van baar schuldenaars aan een nieuw onderzoek moet onderwerpen. Het is absoluut noodlg, zich rekenschap te geven van de werkelijkheid en te erkennen, dat Europa thans zijn schulden niet volledig betalen kan. President Hoover verklaarde, zich niet door partybelangen te sullen laten leiden en doet daarom een beroep op het geheele volk, de r leering te steunen by de uitvoe ring van haar economisch programma. Zoo men al gemeend heeft dat een tyd. perk van grooten economlschen bloei voor de deur stond, zoo heeft men zich vergist. Dit is echter in alle landen het geval geweest, doch men kan niet zeggen, dat bet eene land het andere heeft misleid. Ook is niet lichtvaardig geleend in dien zin. dat men zich geen zorgen vobr de terug betaling heeft gemaakt. De crisis zou nooit zoo n uitbreiding heb ben aangenomen. Indien de schuldeischers niet zenuwachtig waren geworden. Ook onder de StUIhalte-overeënkomst Is' voor den rentedlenst goed gezorgd. Na het tot stand komen van deze overeenkomst zyn tot midden November meer dan 6 milliard mark op de credieten terugbetaald. Hierdoor is hét bewys geleverd, dat het Duitsche volk alles wil doen om zyn schuld eischers te bevredigen. Ook kwam dr. Brünlng op tegen de be schuldiging, dat de Dultache regeering zfzh niet genoeg tegen de kapltaalvlucht heeft verzet. - Hij besluit met het uitspreken van de hoop dat men er in zal slagen een oplossing te vin den van de kwestie der particuliere en her- stelschulden, op een zoo breed mogelyken grondslag, maar hy betoogde, dat de pogin gen slechts succes zullen hebben, als alle be trokkenen er voor zorgen, dat de vaak ver kondigde beginselen der solidaire samenwer king worden verwezenlykt. Na Brünlng sprak de Amerlkaansche am. tassadeur te Beriyn. Sackett, over de wereld- depressie. Om uit de crisis te komen, concludeerde hy. moet een organisatie women gescha pen. die de markten opent echter niM alleen in het belang der schuldeischers. maar in dat der geheele wereld. Uit een belastingkantoor te Stockholm Is een bedrag van ongeveer een half millloen kronen uit de brandkast ge stolen. Aan de Kaspische Zee heerscht sedert eenlge dagen een hevige vorst, die den ther mometer heeft doen dalen tot beneden 25 graden onder nul. De scheepvaart In de Kas pische Zee wordt door de vorst ernstig be dreigd. Zes groote trawlers en negen kotters worden vërmlst. Vyf stoomschepen met te samen tachtig koppen aan boord zyn tus schen bet ijs afgedreven. Een groot stoom schip met 110 arbeiders aan boord wordt eveneens vermist, De Sovjet-regeering heeft een vliegtuig- eskader naar de Kaspische Zee gezonden, die de afgedreven en door bet dryfys geïsoleerde schepen van de lucht uit van levensmidde len moeten voorzien. Men vreest, dat vooral eenlge kleinere schepen geen weerstand aan den druk van het Ijs hebben kunnen bieden en dat In to taal een zestig- 5 tachtigtal vlsschers ver dronken la Tot nog toe weet men slechts met zekerheid, dat een klein stoomschip is vergaan, waarby de uit elf personen bestaan de bemanning verdronken is. en troostvolle glimlachen. Hy wilde al wat maar mogeiyk was van haar te weten ko men over hare reis, over haar verbüjf in Lansac. Slechts van hetgeen hem het meest aan het harte lag, van den Indruk, welke zyn neef George hy beschouwde deze ah zyn medeminnaar op haar gemaakt had. waagde hy bet niet te reppen. Wel twintig malen brandde de naam George hem op de lippen, zonder dat hy er toe besluiten kon, die drie lettergrepen uit te spreken. •ok Antoinette was begeerlg. zoo velerlei van Guillaume te vernemen. Hoe aou hst er op den grond van deze verbitterde ziel, van dit zieke gemoed wel uitzien? Zy vorschte en peilde behoedzaam, zonder dat Guillaume zulks gewaar werd; en zy zag, dat de veran dering van zyn wezen, waarnaar zy zoo vurig verlangde, sedert hunne scheiding niet den geringsten vooruitgang gemaakt had. ft moet dus weer van voren af aan beginnen, zelde zy bedroefd tot zich zelve. In plaats van echter den moed te laten zinken, wijdde zy zich met verdubbelden yver aan het groo te en moeiiyke werk, dat zy ondernomen had; zy trok van elke gelegenheid partij, o® den balsem barer zachtmoedige, goedhartige woorden in de wonden zyner ziel te doen druppelen, die nog by de minste aanleiding met hevigheid dreigden open te scheuren. Op zekeren dag, toen zy op hare zachtzin- ngie manier, op min of meer schertaendw toon, hem de scherpheid van zyn inbor» verweet, zelde hy terstond gekalmeerd W» haar: zoo sterk af by onze Bretonsche langzaam heid; zy zyn beter geschoold, handiger, net ter; in één woord. Ik geef aan de ietwat plompe openhartigheid van onze brave lie den verreweg de voorkeur boven de vleie rijen en de kruipende beleefdheid van deze gegalonneerde lakeien. As. Maandag vertrekken wy naar Biarritz, zoodat ons verblijf alhier ietwat vroegtydig afgebroken wordt. Ik zegen oom daarvoor. Dat beteekent een week eerder thuis. Vergeet als t u belieft niet myn neef har telijk te groeten. Ouillaums las langzaam en telkens weder de korte woorden, welke George de Lansac betroffen. zy zegt zeer weinig van hem, dacht hy, en wat liet zy zich om die paar woorden bidden. Arme, wantrouwige Guillaume. Hy begreep het niet, dat bet slechts teergevoeligheid voor hem was, wanneer zy zoo mln mogeiyï den naam van den jongen man noemde, wel wetend, dat het hem onaangenaam moest aandoen. Zij had het maar al te goed opge merkt, hoe kort voor haar vertrek, bet gelaat van Guillaume betrok, toen er sprake kwam van den neef in Gascogne. Zou deze haar werkeiyk bevallen? En de plannen, die myn vader met haar schynt te hebben, zouden die by Antoinette weer klank vinden? Deze vragen stelde Guillaume zich wel twintig malen per dag. Tevergeefs had hy, om aan zyne gedachten een andere richting te geven, de brieven van Antoinette aan tante Irene weggesloten en ztehaslvan plechtig be loofd ze niet meer door te lezen. Tot ongeluk voor zyn voornemen stond echter de koffer, welke dezen schat bevatte, op een plank tegen den muur vlak by den Het uitstel van betaling Eindelijk heeft dr. Brünlng eens gespro ken óver de beschuldiging, dat bet Dultache Rijk de laatste jaren te verkwistend heeft ■tieefd. Deze beschuldiging la vooral door Frank rijk meermalen In het openbaar naar voren gebracht, doch de meenlng, dat Duitschland zyn geld niet geheel en al op de tieste ma nier besteedde, had wel In meer landen In gang gevonden, al gaven die dan ook niet ulteriyk biyk daarvan. De Rykskanseller heeft nu deze opvatting •trachten te weerleggen, doch zyn rede ern stig nalezende, kan men niet aan den In druk ontkomen, dat hy daarin toch niet ge heel en al geslaagd is. Trouwens, wie de laatste jaren in Dultoch- land gereisd heeft en niet In de gelegenheid was, de zaken grondig te bestudeeren, kon aan den buitenkant zeker niet ontdekken, dat de nood van het Duitsche volk hoog ge stegen wa& De grootsche wyze, waarop bouw welken gesticht, sportterreinen aange legd en andere groote werken verricht wa ren, gaf nu niet bepaald een beeld van dF4 Dultache armoede. Thans komt dr. Brünlng vertellen, dat die deelen van het ryk, die zich aan dergeiyke grootsche scheppingen hebben bezondigd, slechts 12 pet. van het totaal bedrag van Dultochland hebben geleend. Voor dergeUJke zaken zou de laatste 7 jaar van een totaal van 26 milliard slechts 265 millloen mark zijn gebruikt.De rykskanseller Is van oor deel, dat een dergeiyk bedrag ten behoeve van de cultuur van een volk gebruikt is mogen worden. Waar echter niet is, verliest zelfs de ko- ning zyn' recht. En dit aloude spreekwoord had zeker in de Duitschland moeten gelden. Het gewenschte had moéten wyken voor het noodzakeiyke. De Europeesche middenrijken Oostenryk en Hongarije hebben hiervan *n sprekend voor beeld gegeven. Speciaal laatstgenoemd land, aan hetwelk menu z'n beste deelen ontnomen beeft, Is zich zyn armoede welbewust gewest geweest en had niet de minste gelegenheid, speciale wenschen in vervulling te laten gaan. Van Duitschland kan dit laatste niet be weerd, hoe sympathiek men overigens te genover het land ook moge staan. Dat de rykskanseller zyn land verdedigt is verder begriJpeiyk, maar of hy er In slaagt, zich geloofwaardig te doen maken In deze, valt '•■hard te betwyfelen. Utt de verklaringen van de partijen in de begrootingzccuuntssle van den Dultechen rijksdag blijkt reeds thans, dat opheffing van de noodverordening door middel van een vroegere byeenoeplng van den rijksdag is buitengesloten. Nadat de woordvoerder van de economi sche party zich in hoofdzaak in toestem- menden geest had uitgesproken, verklaarde ook de soc.-dem. afgevaardigde dr. Hllfer- ding, dat de soc.-dem. weliswaar tegenstan ders waren van vele bepalingen van de noodverordening, doch dat zy niet zouden aansturen op haar opheffing, aangezien zy om staatspolltleke redenen den val van de huidige regeering en haar vervanging door een fascistisch regime beletten willen. Het nfewwe kabinet. Het nieuwe Japansche kabinet is voor een deel benoemd. Devolgende ministers zullen er zitting in hebben: Minister-president: InukaL Buitenlandsche Zaken: Joshisawa. Oorlog: Araki. Landbouw: JamanasL Bln- nenlandsche ZakenAdatajL Volksopvoe ding en Onderwijs: Katojama. Economische Zaken: Majadaa. De overige ministers zyn nog niet noemd. Zaterdag te een Fransch kustwachtschip. met een bemanning van 12 personen aan boord, aan de Noord-Afrikaansche kust tus schen Blzerte, in Tunis, en Bóne. hoofdstad van de provincie Constantine in Algiers, door den storm met man en muis vergaan. Het wachtschip was Vrijdag door een klei ne martne-sleepboot van Blzerte naar Bóne gesleept. Halverwege kwam een hevige storm op zetten. De sleeptros brak en het wacht schip werd een prooi der golven, die bet vaartuig in de richting van de kust dreven, aoodat de sleepboot, ten gevolge van de hooge aeeén en van de geringe diepte van het wa ter, het hulpelooee schip niet kon naderen Na een strijd van eenlge. uren was het wachtschip uit het gezicht verdwenen. De sleepboot keerde naar Blzerte terug, om de havenautoriteiten te waarschuwen. Terstond werden reddlngbooten en hulpsleepbooten uitgezonden, doch men acht het zoo goed als zeker, dat bet wachtschip met de bemanning in den storm vergaan la. HILVERSUM, 298 M. UttaL AVRO-UR- zendlng. 8.0010.00 Gramofoonpl. 1030 Morgenwydlng. 10.15 Gramofoonpl. 1130— 1230 Concert. F. J. Boshart pianoJ v. 4. Roslère—van Emmerik (sang), beget’ Egb. Veen. 1230—250 Kovacs Lajos en 'zyh or kest- (Bob Scholte, zang). In de rw.11?» cau serie door A. Radix. 230 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus. 4.00 Hollandsche Composities. To v. d. Sluis (zang). 430 Klnderuur. 8zo Oramofoonpl. 6.00 OramofoonpL 630 Radio Volkz-Unlversiteit. 7.00 Gramofoonpl. 730 Engelsche les. 8.00 Oramofoonpl. 8.15—036 Chr. Oratorium-Vereen. Utrecht o. L van A. v. d. Horst. M. Kloos (bariton), T. Cani- vez (cello), P. Loewer (fluit), A. v. d. Horst (orgel). 9.06 Omroeporkest o. L van N. Treep. o.a. Polonaise uit Eugen Onegin. Tschaikowsky. 10.00 Vas Dias. 10.15 Vervolg Omroeporkest, oa Fant. .Da Bohème Puc cini. 11.0012.00 Gramofoonpl. In de begrootlngsotxnmissie van den Duit- schen rijksdag zyn door de regeering verkla- klarlngen afgelegd over den zich steeds meer uitbreidenden smokkelhandel aan de Duit sche Westgrens met name aan de Nederland- sche grens. De regeering wilde met dese verklaringen een kleine overschrijding van het voor de grensbewaking motiveeren. De smokkelhandel aan de Westgrenzen wordt door tot honderd man sterk) smokke laarsbenden uitgeoefend, die ten deele sterk bewapend zyn en zich tegen de beambten verweren. De omvang van de smokkelarij biykt reeds uit het feit, dat de geheele handel in het Westen van het Duitsche Rijk door de smok kelarij sterk benadeeld wordt. De ramokkelde waren, voornameiyk thee, koffie ïSigaretlen. sigarettenpapier, tabak en meelproducten worden naar de groote steden van het Rijnland en Westfalen gezonden, doch ook naar Beriyn weten te smokkelaars hun waren te brengen. De voornaamste oorzaak van de smokkela rij te de groote ellende de.- werkloosheid. Het 'kyn vooral werkloaeen, die de gesmokkelde waren In kleine hoeveelheden in de groote steden verhandelen. De smokkelwaar wordt op van te voren af gesproken geheime plaatsen verborgen en vervolgens door vertrouwensmannen op mo torfietsen verder Duitschland ingebracht. Den laatsten tyd Is het t>U ontmoetingen tusschen de douane en smokkelaars herhaal. deljjk tot ernstige vuurgevechten gekomen. Niet zelden zyn de beambten gedwongen, ge pantserde smokkelauto’^ welke de eerste linie hebben weten te doorbreken, met motorfiet sen en auto's achtervolgen en gewapender hand tot stilstaan te dwingen. Ondanks al deze moeiiykheden wordt de strijd tegen den smokkelhandel met alle kracht voortgezet. Zoo werden alleen in de districten Münster. Düsseldorf en Keulen van 1 April tot 30 October 26300 gevallen van smokkelarij ontdekt en 18.900.000 sigaretten 223.000 pakjes sigarettenpapier, 46000 sigaren, 30.460 K. G. tabak. 252.600 K G. koren, 112.800 K. G. meelproducten, 860 fietsen, 125 motor fietsen en 115 auto’s In beslag genomen. Om zeker te zyn van de trouw der douane beambten en hei tot nog meer krachts inspanning aan te sporen, is het noodzakeiyk hen extra te beloonen. De hiervoor uit te trekken gelden komen In den vorm van geldboeten en de waarde van in beslag genomen smokkelwaren ruim schoots In de rijkskas terug. de uitzending verboden werd, is een korte samenvatting van geschiedenis en doelstel ling der nationaal-socialistische party.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2