SCHRIJFMACHINES Van Putten Oortmeijer Vergadering van den Raad I Remington No. 12 (laatste mod.) f 120.- Underwood (Niruw) vanaf f 160.- Ook eenige gebruikte machines inde prijzen v.a. f 35.- (Tnsscheetijdschen verknop voorbehouden) I. TWEEDE BLAD BLADZIJDE! WOENSDAG 16 DECEMBER 1931 STADSNIEUWS Waarschuwing REPAREEREN VERHUREN. - INRUILEN OFFICIEELE MEDEDEELINGEN r TOOMKAMERS: VERDRONKENOORD 30 - TEL. 658 ALKMAAR ite-begroo- Mr. P. Werkloozendemonst ratte Bekendmaking heeft hier geen be- AANBESTEDING 1 Witte Krwls-Magazljn B. f 35.500 34.000 31.443 stemming be de leerlingen u 975 büstam A. P. S. V.Bloemendaal 12 bijstand Aanschaffing en i I i d. Poll, Alkmaar J Reek, Twisk van Burgemeester en Wethouders daarbij verzoekende adhaesle te wl ■erzoekende gemeente 20 van de :elhulzen Igmond op de termijn kieken- |dt, de van raam aanzienlijke ingeschreven als volgt: P. Ha: log. Alkmaar B. Chr. Friedt, Alkmaar 8. Koster 8z., Alkmaar Wed. C. Tromp, Berkhout ■r 1931 van ierfjkerska- n de rede- 1000— te teeeren van ■ankweer- te tref- zal wor- jven voor ,er- het den 8 D. Bakker d. VaU 8. D. A P; Bu- en raad. |931 van H. dersteuning Üke Instel- •toon. ■meester en We it na loor- ;hep- R K„ Keüsper Bonsema bijstand ib«r 1931 van van Bureaux 1931 van ereidend pokkende jum van tester en aemla belangrijke sommen gevoeld worden. Spr. be- A1 36.675 A2 f 31.675 G. A. Nootebos, Bakkum G. Borst. Castricum fa. de Boer en Dekker Wonnerveer E. Groot, Purmerend, J. F. Philips Jr. 7 C. Molen, Alkmaar fa. P. Langendük, Beverwijk 3. Lugtig. H.H. Waard J. Breevoort fa. C. A. A C. Klomp, Bergen C. C. Otte, Wormerveer bij Maatschap- 'erklleden. A3 met werklieden vrij naar keuze. Ingeschreven was als volgt: 2985 2686.45 2038— 1835 <n 1735) 1673 1670 <n 16581 f 1660— 1637 1627— 1300— 1200— Het hoofd van het gemeentebestuur van Alkmaar bréngt ter algemeene kennis, dat van 17 tot en met 24 December a.s. ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter Inzage Is gelegd het ontwerp tot herziening van het uitbre dingsplan (2e gedeelte), vast gesteld bij raadsbesluiten van 17 Maart 1909, nr. 10 en 22 Juni 1909, nr. 5, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland bij hu besluit van 7 Juli 1909, nr. 105. zooals gemelde raadsbesluiten nader hand zijn gewijzigd, voor zoover dit uitbrei dingsplan betrekking heeft cp het grondge- b ed der gemeente, gelegen ten zuiden van de Linden laan en het Vamcbroek en ten westen van de oostelijke begrenzing van den Nennemerstraaweg. Geschiedende deze ter Inzage ligging in aansluiting aan die. welke In Augustus en September JJ. heeft plaats gehad. Alkmaar, 16 December 1931? Het hoofd van het gemeentebestuur. WENDELAAR. Subsidie aan de Stichting Cursus voor winkeliers en winkelbedien den. (Bijlage Nr. 217). B. en W. geven den Raad In overweging aan de Sétlchtlng „Cursus voor winkeliers en winkelbedienden" alhier ten behoeve van den cursus 19311932 een subsidie toe te ken nen tot een bedrag, gelijk aan het tekort, dat deze cursus mocht opleveren, tot een maxi mum van f 200 en overigens onder de voor alle gesubsidieerde vereenlgingen In deze gemeente gebruikelijke bepalingen ten aan zien van rekening en verantwoording, con trole enz. De heer KEYSPFR vraagt aan B. en W of er geen aanleiding Is, dit speciale vak onderwijs wat hoogtr te subsldleeren. Men vraagt slechts één derde van de kosten, dié gemaakt worden. 8pr. vraagt het subsidie tot f 500 te willen verhoogen. De heer GEELS wijst op het gemeentebe lang bij goed onderlegd personeel en op de electrificatle. waardoor de belangstelling voor Alkmaar als koopstad wordt verhoogd. ieegaan met het voorstel met net oog op de tljds. 33.020 *2.020 31.800 A. JP. Koopman. Zaandam f 30.800 30.550 27.550 30 499 27.499 Govers V B., en Sietsma V. D. Afwezig de heeren Ringers C. H. en Wol- dendoip K. gemaakt worden; van de begroeiing geen mededeellng gedaan. WV achten het een gewetensplicht, onze Katholieken ernstig te waarschuwen, niet in te gaan en nooit In te gaan op ultnoodlgln- gen vanwege den Nieuw-Malthuslaanschen Bond, ook dan niet, wanneer deze u komt verklaren, dat er nu een R. K. voorbehoed middel te uitgevonden. Katholieken, laat u niet misleiden. Er be staan geen geoorloofde voorbehoedmiddelen, dus zeker ook geen R. K. voorbehoedmidde len. Onverschrokken preekt de Katholieke Kerk de leer, dat de praktijken van het Neo-Malthuslanlsme tegen-natuurlijk en dus altijd en onder alle omstandigheden dood zonde zijn en schudt zoodoende de gewetens wakker en houdt mlllioenen van hare kin deren terug van' dat verderfelijk kwaad. Ed. P. RENG8, Deken van Alkmaar. Verzoek om een uitkeerlng In eens voor aanschaffing van kleeding dekking en schoeisel. Bij Raadsbesluit van 1 October J.I. werd om advies In handen van B. enW. gesteld een adres van het bestuur van eten Alkmaar- schen Bestuurdersbond d.d. 28 September t.v.. houdende het verzoek maatregelen tt nemen, die er toe zullen lelden, dat aan hen, die'langer dand rle maanden werkloos zijn en aan hen, die door plaatsing bij de werk verschaffing toch nog belancerijk minder verdienen dan toen zü in het particuliere bedrijf werkzaam waren, alsmede aan hen die door c-isis- omsandgheden een belang rijk aantal uren korter werken dan voor heen. zoowel gehuwden als alleenstaande personen, eene uitkeerlng In eens zal worden verstrekt tot aanschaffing van kleeding, deg- king en schoeisel. In gekomen stokken De VOORZITTER deelt mede dat zijn In gekomen a. een brief d.d. 18 November 1931, nr. 74, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurd raads besluit van 22 October 1931, nr. 25, tot vast stelling eener verordening tot wijziging der Bouw- en Wonlngverordenlng voor de ge meente Alkmaar. Aangenomen voor kennisgeving. b. een brief dd. 18 November 1931. nr. 204 van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten gelelde van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 22 October 1931, nr. 22, tot aanwijzing van de takken van Dienst voor de toepassing van artikel 252 der Gemeentewet. (Zelfstandige bedrijfsbegrooting en -rekenin gen. Alsvoren. c. een brief dd. 2 Dec. 1931, nr. 61 van Ge deputeerde Staten dezer provincie, ten gelel de van het door hen goedgekeurd raadsbe sluit van 9 Juli en 19 November 1931, tot verkoop van een perceel grond aan de Gast huisstraat aan de afdeeling A’kmaar van de Noord-Hollandsche Vereeniglng „Het Wlttz Kruis" en tot het garandeeren der rente en aflossing eener geldleening aan te gaan door de gemelde vereenlgingen. Alsvoren. d. brieven d.d. 30 November en 1 December 1931, nrs. 14/23613 van den Commissaris der Koningin In «deze provincie, houdende mede deellng van de herbenoeming en de becedl- glng van den Burgemeester. Alsvoren. De heer GOVERS feliciteert den burge meester met zijn herbenoeming. Het is de derde maal, en spr. hoopt, dat het den bur gemeester niet mag berouwen en dat hjj in gazondheid zijn zware functie verder mag vervullen (algemeen applaus). De BURGEMEESTER dankt den heer GOVERS voor zijn vriéndelijke woorden en Raad voor de daarmee betuigde Instemming, e. Een brief dd. 14 November 1931 van het Bestuur van de afdeeling Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-amb- tenaren. omtrent de jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Alsvoren. f. Een brief dd. 21 November 1931 van B en W. van Oterleek. omtrent de jaar wedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Alsvoren. g. Een brief dd. 27 November 1931 van Mej. C. W. van der Weele. houdende dank betuiging voor hare herbenoeming als stads vroedvrouw. Alsvoren. h. Een adres dd. 30 November 1931 \an den Nederlandschen Bond van huls- en grond eigenaren en bouwondernemers te 's-Gra- venhage. medewerking verzoekende in zijn streven om verhooging der huurprijzen tegen te gaan. door de bestaande belastingen niet te verhoogen en geen nieuwe belastin gen op te leggen. Alsvoren. I. Een brief dd. 5 December 1931 van Mr. L. van Lookeren Campagne, houdende me dedeellng. dat de Hooge Raad bij arrest van 4 December JJ. met vernietiging van het arrest van het Gerechtshof te Amster dam, de vordering van de Algemeene Ver- eenlglng van leeraren bij het M. O. Inzaxe salarieering leeraar Dr. J. B van Ameron- gen. heeft afgewezen. Alsvoren. J. Een brief. Ingekomen 30 November 1931 van het Bestuur der Commissie tot huis verzorging. houdende dankbetuiging voor de toekenning van het extra subsidie Alsvoren. k. een adres d.d. 25 November 1931 van het bestuur der arbeiders-woningbou wvereenl- glng .Rochdale", alhier, daarbij de finan- cleele medewerking der gemeente verzoekende ten behoeve van den bouw van 87 arbeiders woningen. 2 winkelhuizen en 6 bergplaatsen. In handen van Burgemeester en Wethou ders om bericht en raad gesteld. l. een adres d.d. 7 December 1931 van J. Borst cs, huurders van landerijen der ge meente, verzoekende een reductie te verlee- nen op de huren over 1931. Alsvoren. m. een adres d.d. 25 November 1931 van het bestuur der Alkmaarsche Ijsclub, ver zoekende gedurende den winter 1931-1932 een subsidie uit de gemeentekas te mogen ont vangen. Het gevraagde subsidie wordt verleend onder de gebruikelijke voorwaarden. n. een adres d.d. 1 December 1931 van W. Hopman cs. allen melkslljters alhier, om trent den verkoop van melk en aanverwante producten OP den Zondag en de werkdagen. In handen gesteld van de Commissie voor Het bestuur van „Het Witte Kruis" afd. Alkmaar heeft vanmorgen alhier aanbesteed het bouwen van een magazijn met kantoor, kelders en bovenwoning aan de Gasthuis- StTB&t. A 1 met 80% Alkmaarsche bestuur der gemeente- Maatschappelljk Hulp betoon. tot uit. December 1934. ter vervulling der vacature ontstaan door het aan den heer J. J. van Wlechen verleend eervol ontslag., In overeenstemming met de aanbeveling van het R. K. Parochiaal Armbestuur d d. 21 November j.l. hebben wij de volgende voor dracht opgemaakt: J Overtoom: C. A. Köllmann. De eerstvoorgedragenen worden met al- genjeene stemmen gekozen, uitgezonderd sub- 3. waar de heer E. Pauw no. 2 der voor dracht wordt gekozen met’ 18 stemmen. B tot verdeellng van den Raad In afdee- lineen voor het laar 1932, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 38 van het Reglement van orde. Aangewezen worden in de eerste afdeeling de heeren Vogelaar, Sietsma, Van Drunen Gistermiddag hebben de Alkmaarsche po- lltle-dlenaren den stnjd aangebonden tegen hun Bloemendaalsche collega's. De eerste speelhelft was een parodie op voetbal, een vertooning vol geklungel, waar bij elk tempo ontbrak. Tot overmaat van ramp kreeg Bloemen daal nog twee doelpunten door even zooveel blunders van den keeper cadeau. Met dezen stand ging de rust in. Na de rust leek A. P. S. V. geheel geme- tamorphoseerd en wierp zich met een niet te ontkennen enthousiasme In den strijd. Zij was dan ook verre in de meerderheid, «onder dit door doelpunten tot uiting te brengen. De sporadische uitvallen van Bloemendaal waren veel gevaarlijker. Kort ▼oor het einde wist A. P. 8. V. uit een cor ner den eersten en eenigsten tegengoal te «coren (1—2), ondanks haar verwoede po gingen om nog met gelijken stand den wedstrijd te doen eindigen. De eerste speelhelft te A. P. 8. V. duur te staan gekomen. Was van den beginne af flink aangepakt, dan had de uitslag wel even anders geweest. Open spel is de eenlgste kans op succes «ooals na de thee wel bleek, toen de vijan delijke achterhoede alle zeilen moest bij- «etten om erger te voorkomen. Een vol gende maal van den beginne af wat béter aangepakt en de aanvallen correcter af- werfcsn. W. van de Vail; D 3. Woldendorp. 12e vijf leden der commissie van bijstand voor het onderwijs. (Zie art. 2 der verorde- De commissie bestaat uit de leden: A. Bakker; 8. J A. Keesom; H. C. Stout- jesdijk; J. Vogelaar; D. J. Woldendorp. De heer VOGELAAR bespreekt de samen stelling der commissies en meent, dat het billijk te, de commissies te doen bestaan uit twee leden van de meerderheid en twee van de mlndrheld; met de stegpvan den voorzit ter kan dan toch een meerderheid verkregen worden. Wethouder WESTERHOF betoogt, dat bij deze commissies de evenredige vertegen- wordlging volledig te toegepast. Heel het col lege. ook de voorzitter, te van meentng, dat aan de stemming in de commissies de wet houders niet moeten deelnemen. HU heeft wel stemrecht, maar geen stemplicht. Na-j mens zUn collega's verklaart spr.. dat de wet houders In de commissies niet zullen stem men. De heer VOGELAAR meent, dat de wet houders In de commissies hun stemmen heb- te gebruiken. Spr. blUft er bU. dat het aantal van vier genoeg te. Namens de C. H.. A. R. en den V. B stelt spr. voor, de commissies, waarvan de burgemeester geen voorzitter Is, te doen bestaan uit vier, in plaats van vüf leden. Wethouder WESTERHOF bestrUdt dit voorstel en betoogt, dat B. en W het regeeren aan den Raad b‘j elk voorstel zich laten uitspreken. Het s net tegen de wet, van zUn stemrecht geen gebruik te maken, evenmin als he tegen de wet was. dat spr.'s fractie indertijd niet aan de commissievergaderingen deelnam. De VOORZITTER ziet In deze besprekin gen een politiek. Het Juridisch belang treedt hier op den achtergrond. Juridisch vindt spr. het niet sterk, wat de heeren doen. Het is een axiona dat Iemand, die een bevoegd heid krUgt. die nog niet heeft te gebruiken. Spr. kan zich vereenlgen met het practise!) politieke standpunt der vier wethouders. Het voorstel-Vogelaar wordt verworpen met 13 eg en7 semmen. Tegen de R. K. en 8. D. Een groep van ongeveer 100 werkloozen demonstreerde voor den aanvang der ver gadering In de Langestraat voor het Stad huis. Enkele borden met opschriften als: „Steunt de werkloozen” en „De werkloozen hébben honger", werden medegedragen. Er werd een krantje gecolporteerd, waarin o. m. een artikeltje voorkwam aan het adres van de Alkmaarsche VrUheldsbonders uit den Raad, die in beroep zouden gaan tegen het Raadsbesluit, om het uurloon van de ar beiders In werkverschaffing op f 0.43 te stellen plus 2 cent kindertoeslag Deze demonstratie ging niet uit van een bepaalde partU of richting, doch van de Alkmaarsche werkloozen In het algemeen. De demonstratie had een ordelUk verloop. De publieke tribunes waren reeds voor den aanvang der vergadering geheel met werkloozen gevuld. De VOORZITTER opent de vergadering en deelt mede, dat de heer Ringers berich’ heeft gezonden, dat hjj deze vergadering waarscbUnlUk niet zal bijwonen. Spr. schorst hierna de vergadering voor slechts korten tUd. De publieke tribunes worden derhalve ontruimd. Na de geheime zitting kwam de heer Wol dendorp (R. K.) ter vergadering. Openbare Leeszaal en Boekerij 29.016 38.616 28.580 28.500 d. Steen, eBrgen ƒ28.500 f 27500 28.160 28 .100 fa. J. Den Das Jbz. en O. 3. Smit Bergen 28 000 27 400 K. Saai, Amsterdam 27.850 27.700 3. v. d. VaU en J. Kloppenburg 27.848 27.748 27.780 26.780 27250 27.050 25.300 25.100 25 290 24.100 f 23 050 24.000 f 23.471 23880 23.530 23.400 23 000 27 000 26.740 26.800 26.700 25 555 30 400 29 964 28 964 29.500 29.000 29.443 Bakker. Bonsema. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Benoeming en aanvulling van com- mtesièn en besturen; verdeeling van den Raad in afdeelingen. (Bijlage Nr. 211) B. en W. stellen voor over te gaan: A tot benoeming voor het jaar 1932 var le. vijf leden der commissie voor het ont werpen van verordeningen tegen welker ovér- treding straf te bedreigd, waarvan de burg meester krachtens art. 197 der Gemeenl wet. voorzitter te. De Commissie bestaat uit de leden: H van Drunen. D. Geels, G. H. Hoütlnk, J. A. Keesom. Mr. P. Langeveld. 2e. vüf leden der commissie van voor de financiën. De commissie bestaat uit de leden: A. Bakker, D. Geels, 8. J. A Keesom, Sietsma. J. Vogelaar. 3e. vüf leden der commissie van voor de publieke werken. De commissie bestaat uit de leden: Mejuffr. K. Carels. H van Drunen. V. P Keüsper, J. Ringers. W. van de VaU. 4e. vüf leden der commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud van de wandelwegen, de beplanting van straten, wegen en pleinen dr gemeente (Zie art. 1 De commissie bestaat uit de leden: Mejuffr. N. Carels. H. van Drunen. V. P. Keüsper. J. Ringers, W. van de Vall 5e. vüf letten der commissie van voor de lichtbedrüven. De commissie bestaat uit de leden: W. J. Bulens, G H. Hoütlnk. V. P Keüs per A. Sietsma, D. J. Wordendorp. 6e. vüf leden der commissie van bijstand voor het gemeenteslachthuis. De commissie bestaat uit de leden: D. Geels, D Covers Jz.. H. C. Stoutjesdük W. van de Vail, D. J. Wolddorp. 7e vüf leden der commissie van bUstanq voor het gemeentelük pensioen- en ongeval* lenfonds. De commissie bestaat uit de leden: W. J. Bulens, G. H. Hoütlnk, 8. J. A. Keesom, C Venneker, J. Vogelaar. 8e. vüf leden der commissie van büstand in het beheer van den gemeentereigingsdiensll De commissie bestaat uit de leden: Mej N Carels; W. J. Bulens; D Govef Jz.; W. van de Vall; D. J. Woldendorp. 9e. vüf leden der commissie van bijstand voor het marktwezen en den havendienst De c^mmi'S'» b’’t~at v't d- leden: A. Bakker; W. J. Bulens; D Govern Jzj; V. P. Keüsper; J. Ringers. 10e. vüf leden der commissie van büstand voor het sportpark. De commissie bestaat uit de 'eden; H. van Drunen; D. Geels; Mr P. Langet- veld; A. Sietsma; D. J. Woldendorp. 11e. vüf ledep der commissie van büstand voor het onderwijs. De commissie b-«taat uit de leden: H. van Drunen; D. Covers Jz.; A. Sietsma Hierna wordt tot stemming overgegaan. De zittende leden worden allen herkozen. C. tot de benoeming van: le. een Ud van «te commissie van toezicht op het Stedelük Muzlekpark. tot uit. Decem* ber 1934. wegens nerWeke aftreding als zoo danig van den heer Th. L M. IJpm^ De commlsrie heeft bü brief van 16 No vember J.l. de volgende aanbeveling inge zonden T J.' H. Vermeulen; Th. L. M. IJpma. De hee-r KEESOM deelt mede, dat de heer Ypma niet meer voor een benoeming In aanmerking wenscht te komen. De eerstvoorgedragene wordt met op één na algemeene stemmen gekozen. De heer Gavers kreeg één stem. 2e. een I’d van het college van curatoren van het Gymnasium en wel tot uit December 1936. wegens periodieke aftreding als zoodanig van den heer Mr. P. A. Offers Het college van curatoren heeft bü brief van 24 November J.l. de navolgende aanbe veling Ingezonden: Mr. P A. Offers; Mr M Moens 3e één regent en één regentes van het burgerweeshuis, tot uit. December 1935. we gens periodieke aftreding als zoodanig van den heer W. Bruin en van mevr G. Ringers Wolzak, benevens twee regenten, resp. tot uit December 1934 en 1933, ter vervulling der vacatures ontstaan door het aan de heeren G. Oukes en P. Schipper verleend eervol ont slag. Het bestuur beveelt bij brief van 12 No vember 1.1. aan. voor regent: a. Vncature-W. Bruin: W. Bruin; P W. Groot. b. Vacature-G. Oukes: C. Couwenhoven: E Pauw c. Vacature-P. Schipper: P. W. Groot; C. L de Bruün. voor regentes: mevr. G. RingersWolzak; mevr. C. A F. te Winkelten Kate. 4e een regent van het stadsziekenhuis tot uit December 1937, wegens period'eke aftre ding ven den heer J. W. Boersma Regenten hebben bü brief van 29 Novem ber 1.1. d’ volvende aanbeveling lnr"zond-n' J. W Boersma; mevr. A. MakklnkUden Masman. 5e. een lid der commissie van toezicht on het middelbaar onderwijs tot uit. December 1937, wegens periodieke aftreding van den he«r H de Raat Jr. De commlsrie heeft bü brief van 12 No vember 1.1. de volgende aanbeveling Inge zonden H. de Raat Jr.; Dr F. J. Frederikse 6e. een lid der comml's'e van toezicht op het Gemeenteliik NUverheidsonderwijs. tot uit. December 1937 wegens periodieke aftre ding van den heer H. de Raat Jr. De commissie heeft bü br’ef van 12 No vember 1.1. de volgende aanbeveling inge zonden H. de Raat Jr.: Dr. F J. Fred«rikse. 7e. drie leden der commissie van toezicht op het lager onderwi’s tot uit. December 1936. wegens periodieke aftreding als zoodanig van de heeren Dr. J. Degenaar, Th. J. Hout en A. F. ZeeFers. De Comm’ssie heeft bü brief van 13 No vember 1.1. de volgende aanbeveling Inge zonden a. Vacature-Dr. 3 De-’enaar: Dr. J. De genaar; Ir. D. C. de Waal. b yacature-Th J Hout: Th. J. Hout; L. Tuin.^- c. Vacature-A. F. Zeegers: A. F. Zeegers; P Dokter Jr. 8e. een lid van het lijke instelling voor Amsterdam C. Hagenaar, Hoorn Y. Kroonenburg, Heiloo fa. J. Kes, Wük aan Zee—' IJmulden fa. M. v. Steeg, Heiloo Gebrs. Verweel, Alkmaar R. K. Koppen Zn., Alkmaar E. v. Latini, Alkmaar R. Bot, Alkmaar, W. 8. Botbül. Heemstede F. Buis, Oudorp fa. C. P. Veen, Haarlem Voor het glas-, verf- en behangwerk was en Stoutjesdijk. Tweede afdeeling: de heeren Langeveld, Bulens, Covers. Van de Vall en Hoytink. Derde afdeeling: mej. Carels en de hee ren Veneker. Geels en Keysper. Vierde afdeeling: de heeren Kessom. Woldendorp, Ringers en Bakker. B. en W. stellen den raad voor, het adres ter behandeling In handen tes tellen van het bestuur der Gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulnbetoon. De heer VENNEKER vraagt of het niet wenochelük te dit punt te behandelen de suppletolre begrcotlng van pelük Hulpbetoon. De VOORZITTER zwaar tegen. Aldus besloten. Geldleening Na heropening gaf de VOORZITTER het woord aan wethouder WESTERHOF. die voorstelde, een tjjdelüke leening aan te gaan met de firma A. van Hoboken te Rotterdam van f 200.000, ingaande 21 December 1931 en af te lossen 21 Maart 1932. Aldus zonder hoofdelüke sloten. Op verzoek van den VOORZITTER wordt het adres van de vereeniglng van de open bare Leeszaal, dat de vorige vergadering was aangehouden, In handen van B. en W. ge steld. De notulen van de vorige vergadering wor den onveranderd goedgekeurd. De Raad dezer gemeente vergaderde he denmiddag om een uur ten stadhuize. Voorzitter Mr. W. C. Wendelaar, burge meester. Secretaris Mr. A. Koelma. Aanwezig Mej. Carels V.D. en de heeren Klaver RK„ Van Slingerland RK.. Kees om R. K„ Geels R. K.. Venneker R. K, Keüsper R. K., Westerhof A. P., Bonsema 8. D. A. P. 8. D. A. P„ W v. C. Z. Z. lens 8. D. A. P„ Van Drunen 8 D. A. P., Hoytlng A. R„ Vogelaar C. Hs Mr. P. Langeveld V. B., H C. Stoutjesdük V. B., ren van Initiatief. (De heer GOVERS verlaat de vergadering, ter bijwoning van een poldervergadering) Wethouder WESTERHOF ontraadt het voorstel. Deze tactiek Is niet vol te houden. Het voorstel-Keysper wordt verworpen met 13 tegen 6 stemmen. Voor de heeren Woldendorp, Keysper. Vogelaar, Hoytink, Langeveld en Stoutjesdük. Maandagavond werd een algemeene ver gadering van bovengenoemde instelling ge houden. De periodiek aftredende bestuursleden, de dames M Buys, R. PrinsVlesslng en de heer Tj. Adema werden herkozen, terwül to< nieuw bestuurslid werd gekozen mej. A. d. Linden. Besloten werd aan de Centrale Vereeni glng In overweging te geven zich met het Nat. Crisiscomité in verbinding te stellen, teneinde na te gaan, op welke wüze en op welke voorwaarden de Openbare Leeszalen aan het Streven van dit comité steun kun nen verleenen. Eveneens werd besloten zich in verbin ding te stellen met de organisatie, welke zich ontwikkeling' en ontspanning van jeugdige kinderen ten doel stoelt. Zoo gewenscht zal het bestuur dezen arbeid steunen door het beschikbaar stellen van lectuur. tot leeraren, de heeren 3. 3. Blom, M. J. Lutterot en K. Suzenaar. allen voorheen werkzaam aan de school voor voorbereidend middelbaar technisch onderwüs te Alkme.tr. Mej. CARELS verwondert zich over het ontslag met terugwerkende kracht. Een werkgeefster als de gemeente treedt hier wel wat vreemd op tegenover de werknemers. Een langere termün had h.l. noodlg geweest. Blükens de Nüverheldsonderwüswet te een termijn van drie maanden noödig. Daarom kan het ontslag niet Ingaan op 1 September, doch drie maanden na de opheffing van dit onderwüs. De heer SIETSMA vraagt, waarom In het tweede cursusjaar het vak Nederlandache taal van den lesrooster te geschrapt. De heer VOGELAAR kan zich in het alge meen met de bijlage wel vereenlgen. Spr. maakt echter, evenals in de financieel* commissie, het voorbehoud, eerst aan de re- geerlng te vragen, of bij verminderd aantal leerlingen ook het subsidie voor het eerste Jaar geweigerd wordt. Spr. zag de bijlage gaarne aangevuld met de benallng, dat een en ander voor één Jaar wordt besloten. Daarna wil spr. het resultaat daarvan verder beoordeelen. Spr vraagt voorts naar de positie der ontslagen leeraren. De heer STOUTJESDIJK te voor het voor stel van B. en W. in den geest van den heer Vogelaar. Den VOORZITTER lijkt het verstandig, het volgend Jaar deze zaak nog eens te be kijken. Dan te ook het standpunt van den Minister verder bekend. Spr. ts bereid, dit amendement over te nemen. Het vak Nederlandsche taal is vervallen, omdat het 't eerst gaat om vakbekwaam heden. o Aangenomen wordt, dat daar voldoende van kennen. Het lükt spr. verstandig, zich neer t* leggen bü het advies der leeraren. Wat de positie der leeraren betreft, zegt spr., dat het ontslag met terugwerkende kracht is verleend naar aanleiding van den spoed, door den Minister betracht. In het voorjaar te reeds met den directeur overleg gepleegd, die op 2 Juni daarover met de leeraren vergaderd heeft. Dezen waren dus voorbereid. Het gemeentebestuur had de leeraren reeds eerder kunnen ontlaan, doch deed dit in het belang van leerlingen en leeraren niet. Spr. wüst er op. dat het gemeentebestuur veel werk heeft gedaan, om de school t* behouden. Het heeft spr. daarom niet aan genaam aangedaan, dat op formeele gron den nu dit verwijt door de leeraren geuit wordt aan het adres van B en W. Boven dien wüst spr. er op, dat deze fun:te der leeraren een bübetrekking was. Als het ge meentebestuur er In slaagt, de zaak weer te herstellen, komen ae leeraren 1 April weer in functie. De heer LANGEVELD vraagt aanhouding van dit voorstel, om voorzichtig te zün en de zaak nader te kunnen bekijken. Het adres der leeraren kwam, volgens spr., te laat In. De VOORZITTER wil niet het geheele voorstel aanhouden. In het belang van de school te, dat de zaak doorgaat. De heer SIETSMA wil het schrijven van de leeraren om prae-advies In handen van B. en W. stellen. Het voorstel-Langeveld wordt aangenomen met 11 tegen '8 stemmen. Tegen de heeren Keysper, Van de Vall, Bulens. Van Drunen. Woldendorp, Van Slingerland en Verordening tot heffing van op centen op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting. (Bijlage Nr. 212. en W. stellen den Raad voor hen te machtiging opnieuw de Koninklüke goed keuring te vragen op de Verordening tot hef fing van opcenten op de hoofdsom der ge- meentefondsbelastlng in de gemeente Alk maar, vastgesteld bü raadsbesluit van 24 Juli 1930, goedgekeurd bü Koninklük besluit van 28 Augustus 1930, nr. 80. Aldus besloten. de strafverordeningen om bericht o. een brief d.d. 10 December Swart, alhier, verzoekende een on te ontvangen van de Gemeentel ling voor Maatschappelük Hulptx In handen gesteld van-Burgi Wethouders ter afdoening. p. een adres d.d. 9 Decembj het bestuur der Koninklüke Rei mer „Bllderdük". verzoekende aa rijkerskamer een subsidie van willen toekennen voor het orgap volksvoorstellingen. Te behandelen bü de gemee tlng voor 1932. q. een brief d.d. 10 Deceml 1 het bestuur van de Federatie voor Medische Sportkeuring in Nederland, daarbü adhaesle betuigende aan het ver zoek van het bestuur der vereeniglng ..Bu reaux voor Medte?he Sportkeuring" alhier, voor 1932 een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Alsvoren. r. een brief d.d. 11 December 1931 van het bestuur der Vereeniglng „Slt. Joseph”, daarbü verzoekende ten behoeve van de RJC. Handelravondschool voor 1932 een subsidie, groot 1000.te wil|en verlee nen. In handen gesteld van B. en W om be richt en raad. s. een brief d.d. 11 December 1931 van de stichting cursus voor winkeliers én winkel bedienden, alhier, daarbij verzoekende het gevraagd subsidie tot een bedrag van 500 alsnog ten volle te willen toekennen. Te behandelen bij punt 5 vanjde agenda t. een brief d.d. 12 December 1931, nr. 1819 van het Bestuur der Vereeniglng ivoor Volks huisvesting „Alkmaar daarbü ferz de financieele medewerking der g voor een gewüzlgd bouwplan voor 20 ontworpen 28^wonlngen en 2 winki aan de Ultenboschstraat. In handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. u. een proces-verbaal van dé opneming van kas en boeken van den geri eente-ont- vanger op 11 Necember 1931. Voor kennisgeving aangenomen. v. een adres d.d. 14 December 1931 van het bestuur van het Alkmaarsch Dr. coomlté, verzoekende maatregelen fen, waardoor een sterke beperking den verkregen van het aantal verjo den verkoop van alcoholhoudende dranken. Op verzoek van den heer WOLDENDORP zal dit adres bü de begroeting behandeld worden. w. een brief d.d. 5 December 1931, nr. 538 an Wehl, len betui gen aan hun verzoek om tot instjelling van een Ministerie van Landbouw over .te gaan. Voor kennisgeving aangenomen. x. een brief d.d. 14 December 1931, nr. H. 643 van de Kamer van Koophandel |en fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier, daarbü adhaesle betuigende aan het verzoek van de stichting cursus voor winkeliers en winkel bedienden, alhier, om het gevraagd subsi die tot een bedrag van f 500 alsnogy ten volle te willen toekennen. Gevoegd bü punt 5 der agenda. een adres d.d. 15 December 1 leeraren aan de school voor voorn middelbaar technisch onderwüs, veri voor hun ontslag een anderen dat ingang vast te steil endan Burgeme Wethouders voorstellen. Gevoegd bü punt 6 der agenda, z. van het gemeentebestuur van aan Zee een adres, om met het oo tüdsoms'andlgheden den betaling Inzake de subsidie aan het Centraal huis te willen verlengen. Verzocht woi subsidie te willen halveeren en in plaa| 10 Jaar, 20 Jaar subsidie te geven. De VOORZITTER ontradt dit verroe hadden, aldus spr., er al op gerekend, c 10 Jaar de gewone subsidie zal worden betaald. Spr. vreest een precedent te i pen. als op dit verzoek wordt ingegaan. Ook In deze tüden zal door Alkmaar een van stelt voor, aan den Raad van Egmond té richten, dat op het verzoek niet kan worden Ingegaan. Aldus besloten. aa. Een verzoek van de rtjwlelpadverdenl- glng „Noord Kennemerland,” om flnant eele medewerking voor een rijwielpad Bergen Camperduin. In handen van B. en W. gesteld om ptae- advies. bb. van den heer mr. Langeveld een zoek, om vragen te mogen stellen inzake antwoord van B. en W. op de vragen van Vrüheldsbond betreffende het gymnast ek- lokaal aan de Koorlaan. Te behandelen aan het eind der agenda 3. Langenberg, Alkmaar P. H. Visser Jr., Alkmara fa. M. Ringers, Alkmaar W 8. Bottebül. Heemstede E. v. Latum, Alkmaar M. J. Rempt en P. Verwaal, Zaandam 1100.— 975 De gunning zal binnen een maand bekend werd schoolmeubelen leer- en hulpmiddelen R. K. Meis jesscholen. (Bijlage Nr. 222). B. en W. stellen den Raad vóór te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien drie adressen d.d. 9 October, 21 October en 20 November 1931 van het Be stuur der R. K. Meisjesscholen alhier, ver zoekende gelden uit de gemeentekas te wil len verstrekken resp. voor de aanschaffing van: lo. leermiddelen ten behoeve van de onder zün beheer staande 8t. Agnesschool aan de Koornlaan; 2o. tumartikelen ten behoeve van de on der zün beheer staande Jullaschool (u.l.o.), Jullaschool (gJ.o.( en Marlaschool aan de Emmastraat en Krugerstraat; 3o. schoolmeubelen ten behoeve van de onder zün beheer staande St. Josephschool (g.!.o.) aan de Oudegracht. Besluit: A. de gevraagde medewerking te verlee nen; B. de uit het besluit onder A voortvloeien de uitgaven te «üner rijd nader te regelen bti suppletolre begrooting. Conform besloten. Reorganisatie school voor Voor- bereidend Middelbaar Technisch Ónderwüs. (Bijlage no. 221). f B. en W. stellen den Raad voor: A. te rekenen met ingang van 1 Septem ber 1931 op te heffen de school voor voor bereidend middelbaar technisch onderwüs; B te rekenen met ingang van 1 September 1931 op te richten een gemeentelüke school voor uitgebreid nüverheldsonderwljs; C. vas,t te stellen een verordening voor de Gemeentelüke school voor uitgebreid nüver- heidsonderwüs. D. vast te stellen een verordening tot wüziging van de Verordening regelende het heffen van schoolgelden voor het onderwüs aan de Gemeentelüke Avondschool voor NU verheidsonderwijs en de School voor Voor bereidend Middelbaar Technisch Onderwas te Alkmaar. E. vast te stellen een verordening, tot wüziging van de Verordening regelende het invorderen van schoolgelden voor het on derwüs aan de Gemeentelüke Avondschool voor NUverheldsonderwüs en de school voor Voorbereidend Middelbaar Technisch On derwüs te Alkmaar. Hierdoor worden de woorden „School voor Voorbereidend Middelbaar Technisch On derwüs" vervangen door de woorden: „Ge meentelüke School voor Uitgebreid NUver heldsonderwüs". F. wegens opheffing van de school voor voorbereidend middelbaar technisch onder wüs. te rekenen met Ingang van 1 September 1931, eervol ontslag te verleenen aan: den heer A. Fledderus als directeur van die school de heeren J. J. Blom, E. Harder. J. G. Hazeloop, C. F. D. Kohnert, J. N. Kroo>.e, M. J. Lutterot, K. Suzenaar en G. Waale- wün als leeraren aan die school. G. te benoemen, te rekenen met ingang van 1 September 1931, behoudens goedkeu ring door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, aan de Ge meentelüke school voor uitgebreid nüver- heidsonderwüs. tot düecleur, den heer A. Fledderus; 3. Faus, Nieuwe Nledorp B. v. Polen en A. Komst, Blokker Fa. Schaaf en Stegerhoek, Alkmaar f 31.643 (met schilderwerk enz. f 33.234) M. J. Rempt en P Verwaal Zaandam J .Veuger, 8t. Mrts.brug Spr. kan echter mi om f 200 te geven, omst andigheden De heer STOUTJESDIJK verklaart, na mens den VB. dat deze fractie steun wil verleenen aan het verzoek, om f 500 te geven. De heer WOLDENDORP vraagt, wat de Kamer van Koophandel en wat de Midden, standsvereenlglngen doen. Met de restrictie, dat het volgend jaar van deze züde meer bijgedragen wordt, wil spr. het verzoek, om f 500, steunen. De heer KEESOOM betoogt, dat de Kamer van Koophandel niets van de crisis heeft te lüden. Laat de K. v. K. dan meer subsi die geven. De heer SIETSMA acht versobering van de uitgaven gewenscht en wil het volgend ‘aar nader over dit onderwerp spreken. De heer HOYTINK sluit zich bü den heer Keysper aan. De heer VAN DE VALL wil in aansluiting op den heer Sietsma verklaren, dat de mid. denstand In dit opzicht moet voorgaan, om bü te dragen. Spr. wil het subsidie op f 200 handhaven. De VOORZITTER noemt het voorstel van B. en W. een uiterste concessie. Een verhoo ging van f 100 te een verhooging van 100 pCt. van het subsidie, hetgeen In het van deze begrooting een zeer subsidie is B. en W. doen het voorstel uit financieele overwegingen. De heer KEIJ8PER meent, dat het niet uitsluitend de middenstand Is. die van dit cursusonderwüs geniet. Het zün ook betrek, kingloozen, die ervan proflteeren. Met het oog op het subsidie voor ander vakonderwüs handhaaft spr. ziln voorstel. Wethouder WESTERHOF wüst op de tac tiek bü het aanvragen van deze hoogere subsidie. Het verwondert spr. van den VB., dat deze dit voorstel steunt. ZU zün de hee- bezulnlging en van het particulier

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11