t F r X I ni i 1 i CASTRICUM 1 HOORN DE BEGROOTING ten nooit kunnen deelen; t te w rekeningen werden conform goedgc- I* tariefswijziging n Werk ver werd en W. na- op en een vergoeding voor den tijd er aan PAROCHIALE JEUGDRAAD den |g noemt de takth g W«ft altUd wel i r i c r Een voorstel-B. Re» om den poet schrijf- loonen van f 700 tot f 600 te verlagen, werd verworpen, met 7 tegen 4 stem- n a A B u K B t zijn schuiven. VERGADERING VAN DEN RAAD de ont- n Lt o c Begrootlng G. E. B. Hierbij stellen B. en W. voor, in overeen stemming met de commissie van bijstand een tariefswijziging, waardoor de rentabili teit van het bedrijf niet in gevaar wordt gebracht. De lieer Twisk stelt voor het presentiegeld van f 5 op f 3 te brengen. Dit voorstel wordt verworpen met 5 tegen 6 stemmen. Voor de Vrije groep en de heer Spaansen. er tenslotte op, dat het werk te veel Is voor de politie. Den heer Helllnga zegt spr. toe, vergun ningen aan harddraverjjvereenlgingen te weigeren, als zü niet toezeggen bepaalde per sonen te zullen weren, die zich aan hazard spel schuldig maken. Het voorstel-Res wordt met 7stemmen verworpen. Vóór de Vrije groep. De voorzitter schorst om 13 uur de ver gadering tot half 3. Uitbreidingswerken schatting. B. en W. stelden voor hun college een crediet te verleenen, groot f 38500.voor uitbreidingswerken van het Gasbedrijf, be staande in: a. verzwaring van het buizennet: b. bouw van een gashouder (1500 M3.) met regeling van de financieele lasten daar aan verbonden. B. en W. achten deze werken een object van groote beteekenls voor de werkverschaf fing. Zü stellen voor een geldleenlng aan te gaan en deze over 30 jaar af te lossen, te beginnen 1934. Van genoemd bedrag zal on- plaatselljk aan loonen ult- i beiders voren •He i kmJ?1 .de takt,ek van: .Jle8 maar raak, 1 wat van hangen.” De voorzitter zal geen gebruik maken van •en op schrift gezet betoog, door hem zelf •f door andere i opgesteld; spr. zal ook de Politiek bulten beschouwing laten. Bpr. ont- nt- dM het initiatief om maatregelen voor '’eun aan de tuinders uitgegaan ts van den Borst, zooals de heer Res zegtdeze had, «s hij dit aanneemt, de notulen niet moe. Komt er een openbare lees zaal In dat verband drong de heer Bossert aan op een openbare leeszaal, met de pogingen waartoe het, naar zijn zeggen, thans ernst is. Als daarvoor subsidie wordt gevraagd, merkt weth. Stumpel op, dan zullen ook de katholieken op steun daarvoor aandringen. De heer Esser verklaarde gaarne bereid te zijn het College van B. en W. in zijn huidige samenstelling te steunen. Met den heer Plomper bleek het hij eens, dat de heeren Smits en Baesjou nu maar eens precies moes ten zeggen, waarom 't hun inzake het Zieken huis te doen was. Uit hun antwoord bleek wel, dat er niets gevaarlijks achter schuilde. Mevr. Rupert, de katholieke vrouw in den raad, pleitte voor maatregelen in het belang van het groote gezin. Ze betreurde de af schaffing der kindertoeslagen, vroeg een schoolregeling nog meer in het belang van het groote gezin als de pas gewijzigde en wees ook op het belang van goede woningen voor groote gezinnen. De Voorzitter ant woordde onomwonden in deze beginsel- kwestie niet aan haar zijde te staan en speelde daarbij uit het niet gelukkige voorbeeld van den Minister v. Binn. Zaken en Landbouw gegeven in de voorschriften inzake steun aan werkloozen. Allereerst beantwoordde weth. Stumpel diverse sprekers en deelde o. a. op een vraag van den heer Plomper mede, dat het R. K. Kerkbestuur zich inzake den schoolbouw natuurlijk op een reëel standpunt zal plaat sen. doch stelde voorop, dat het een wettelijk recht is die school te bouwen. Verder werden nog enkele minder belangrijke vragen be antwoord. Ook weth. Betlem voerde nog het woord eif merkte o. a. op dat de tarieven voor gas M electriciteit hier gemiddeld lager zijn dan in andere soortgelijke gemeenten. De Voorzitter bestreed de sombere rede van den heer Spaander en ook diens plannen voor een sportveld aan de Buitenluien- dijk. Voor de hooge uitkeeringen aan Maat schappelijk Hulpbetoon verleden week werd ruim a300.aan steun, bedeeling en werkverschaffing uitgegeven is een crisisleening noodig. Dan geeft Voorzitter zeer interessante cijfers, waaruit bleek, dat de toestand te Hoorn niet slecht is, de schul denlast niet te hoog en zelfs volkomen nor maal. Door de nieuwe regeling zijn de belas tingbetalers vooruit gegaan, doch de gemeen te moet het loodje leggen. Spr. ontraadt het voorstel Baesjou. Na de replieken, waarin niet veel nieuws naar voren werd gebracht, sloot de Voor zitter om ir uur de vergadering. Critiek op de verkiezings- actie De heer Dorhout bracht de verkiezings- actie in het geding, waarin hij zijn spijt uitte over het verlies der V.D.’ers van één zetel aan de R. K. Dat was de schuld, zeide hij, van den Vrijheidsbond, waarop de heer Esser van antwoord diende en een aansporing liet hooren tot hechte eenheid, juist in dezen moeilijken tijd. Het woningvraagstuk beveelt spr. in de volle belangstelling van B. en W. aan en pleit vooral voor een verlaging der huren. Tevens wil hij een paedagogisch- medisch onderzoek naar het aantal achterlijk* kinderen. Met genoegen zag hij de, zij het dan ook bescheiden post, voor subsidieering aan vereenigingen voor ontwikkeling en ont spanning voor werkloozen. rekening van het Burgerlijk Armbe- heeft aan ontvangst 11.288 en eindigt met een batig saldo van f 1485 De rekening van het Huis voor Ouden van Dagen sluit met een bedrag aan ontv. van 3 658.95, met een saldo van f 239.75. De rekening van het Gasbedrijf sluit met een bedrag aan ontv. en uitg. van 56.168.56 met een winst van 3.233 32’.4. Voor den kapitaaldlenst op 40 919 24 met een voordeellg saldo van 5.394.89. De re kening van het G. E. B. heeft een eindbe drag van 41.827.28; winst f 5.41752^, Voor den kapitaaldlenst 33375.50. Winst- saldo f 5.417.22 H. De keurd. De Ziekenhuiskwestie. De uitvoering der Armenwet Aan de hand van een arrest van den Hoo- gen Raad en eenige artikelen uit vakbladen voert de heer P. G. Smits hierna een krachtig p'eidooi voor de vrije artsen- en vroedvrou wenkeuze in verband met de richtige uit voering der Armenwet. Deze spreker drong aan op een andere en betere regeling. De dokter in den Raad, de heer Baesjou liet zijn kans niet voorbijgaan en beschouwde van zuiver medisch standpunt de ziekenhuis kwestie te Hoorn in verband met den a.s. bouw van barakken voor besmenelijk* ziek ten. Bij deze beschouwingen waren het telkens de leden der roods fractie, die inter- 101.592.70H, saldo f 6.549.10. ontv. f 603.6554, 5695054. De stuur Socialistisch allerlei Namens de roode fractie wordt het woord gevoerd door den heer Plomper, die begint met zijn teleurstelling te uiten over de plannen inzake het woningvraagstuk, waarop zijn partijgenoot-wethouder duidelijk liet blijken, dat er toch nog verscheidene plannen voor uitvoering gereed waren. Inzake het uitblijven van het uitbreidingsplan, daar moest nu maaf eens een radicale oplossing voor worden gevonden. Voor 1 Jan. binnen, of anders geen geld. De architect heeft al een gedeelte binnen, zeide de Voorzitter. Dan pleitte de heer Plomper voor centralisatie in de administratie der Gemeentebedrijven, besprak de post politie, en de reinigingsdienst en king toen in op hetgeen door vorige spre kers was gezegd. Plannen voor een sport terrein zou hij gaarne steunen. Voorts werd den heeren Smits en Baesjou gevraagd, vanwaar hun buitengewone belangstelling kwam voor het Ziekenhuisvraagstuk. Z. is schuilde hier een addertje onder het gras. Het laatste, dat moet verdwijnen, is z. i. het Stadsziekenhuis. De Voorzitter zeide het nog even sterker. Dit ziekenhuis kan, zal en mag niet verdwijnen. Bekroond Op de te Enkhulzen gehouden Plulmveetentoonstellng behaalde de heer F. A. Florijn een eersten prijs en eereprüs met een inzending klein ChtacUla voedster. ge veer f 11000. gekeerd worden. De uitbreidingen van het buizennet be treffen Stationsweg, Mlent, Heereweg, Eer ste Groenelaan, Tweede Groenelaan Beverwljkerstraatweg. De heeren B. Res, G. Res, Twisk Borst hebben voorgesteld dit punt van agenda af te voeren en te Beverwijk Gisteravond (Dinsdag) hield de Parochiale Jeugdraad een vergadering in het Gezellen - huis. De vice-president kap. O. Pouw mocht aan drie nieuwe leden, de heeren G. Bultln*. J. v. d. Knaap en Mej. Lelstlkow, het welkom toeroepen. ZEerw. gaf een korte ulteenAttlng van het doel van den Jeugdraad, die geen wrrkcom- mlssle. doch een College van Advies is. De in de vorige vergadering besproken kwestie, of de ,<St Franclsca Romana"-vereenlglng hier wel aan haar doel beantwoordt, werd weder om besproken, echter zonder eenlg resultaat. De vice-president wijst nog eens op den plicht voor de schoolvrije jeugd lid te worden der Congregatie en als Je leeftijd bereikt is, tot aansluiting bü een katholieke vak vereent - ging. Besprekingen werden gevoerd over de vraag, hoe de schoolplichtige jeugd geduren de de vacantle bezig te houden. Mej. A. Ha ring waarschuwt in deae de meisje* niet te vergeten. Verzocht zal worden de Meisjescongrega tie voortaan op Vrijdag te houden. In de vasten zal wederom een oudersavond worden gehouden. Na de gebruikelijke rondvraag volgt slui ting onder dank. Voorgesteld wordt nl de tarieven voor avondstroom-verbrulk beneden 200 K.W.U. per jaar, welke thans 34 ct. per K. W. U. bedragen, met ingang van de meteropname December 31Januari '33 te bepalen op 30 ct. per K.W.U. Voorts wordt voorgesteld met de N. V. Stoomzulvelfabriek .De Holland” een con tract tot stroomleverlng aan te gaan met Ingang van 1 Januari 1932. Het thans gel dende contract u door deze N.V. met in gang van dien datum opgezegd. Daarbij bepaald worden, dat de stroom wordt gele- verd tegen 10 ct. per K.W.U., en door dat bedrijf zal worden betaald de voor dat be drijf geregistreerde maximale belasting, met dien verstande dat aan dat bedrijf van die geregistreerde maximale belasting niet in rekening zal worden gebracht een K. W- verbrulk van 2*4. De heer G. Res is tegen de bijdrage voor gebruik van een auto voor den directeur. De heer Aukes stelt voor de commissies Openbare als thans. rumpeerden. Naar de meening van Dr. Baesjou hapert er te Hoorn nog wel iets aan de medische hulp, hetgeen spr. duidelijk aantoonde. ’t Beste is, dat er één groot ziekenhuis komt voor W.-Friesland. Doch dan rijst direct bezwaar van katholieke zijde. Drie ziekenhuizen zijn te Hoorn niet te verdedigen. Er dient er dus één te verdwij nen. En dan merkt spr. op, dat in de naaste toekomst het Stadsziekenhuis enorme ver beteringen zal noodig hebben. En als dat gebeurt, moet de „Villa” verdwijnen. Spr. vraagt em-tige overweging en dient een voorstel in tot benoeming van een commissie, bestaande uit 5 artsen om deze zaak eens te onderzoeken. Dit voorstel wordt van ver schillende zijden ondersteund en zal later in behandeling komen. De verkiezlngsactle besproken D* raad deser gemeente vergaderde gis termorgen om half 10 ten gemeentehulze, onder voorzitterschap van burgemeester Lommen. Na opening der vergadering worden de notulen van 27 October en 34 November IJ. goedgekeurd en aldus vastgesteld. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres van den raad van Ilpendam aan Ged. SU ten, inzake aansluiting van nlet- nndabele gebieden aan de waterleiding. Het kohier rioolbelasting werd vastgesteld op 330. Het aanvullend wegenplan werd aangebo den en vastgesteld. ■enige raadsbesluiten Inzake verhuur van gemeentewonlngen werden door Ged. Bu ten goedgekeurd teruggezonden. N. a. v. de Ingekomen rapporten over de taanden bij Bloedjes en Hollenberg vraagt de heer Aukes, waarom de gemeente-auto niet gebruikt werd. De voorzitter antwoordt, dat dit op den dag van den brand wel noodig was. Den volgenden dag was de gemeenteauto elders noodig. eveneens men. De heer B. Res stelt voor het premle- vrU pensioen op te heffen en de ambtena ren zelf de premie te laten betalen. De voorzitter merkt op, dat dit in het G. O. moet worden besproken. De heer Spaansen wijst er op dat juist de lagere ambtenaren hierdoor getroffen worden. Het voorstel-B. Res wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór de Vrije groep. De heer B. Res stelt voor niet over te gaan tot politle-uitbreldlng voor bet eelaoen, waarvoor 1000.is uitgetrokken. De heer De Nljs is niet voor het voorstel- Res en acht uitbreiding noodig. De heer Spaansen vraagt, of de politie ook toezicht zal uitoefenen op on wel voeg! Uke kleeding; en het moreele belang ook ip het oog houdt. De heer Helllnga meent, dat de crisis bul ten beschouwing gelaten kan worden. Bpr. acht het niet overbodig een politieagent meer aan te stellen. De voorzitter acht één politieagent meer minstens noodig. B. en W. doen reeds het minimum. In antwoord aan den beer Bpsuui- sen zegt spr., dat de wet de politie macht geeft hier eventueel in te grijpen. Bpr. wijst voor de Lichtbedrüven en van Werken, zoolang de toestand ts te doen bestaan uit 5 personen, één uit iedere fractie. De heer Helllnga voelt het als een gemis, dat hjj niet in die commissies zit en steunt daarom het voorstelAukes. De heer B. Res is tegen de posten t 100 voor auto-gebrulk en t 200 voor reclame. De heer Weenk wil de post voor gebruik- auto brengen op f 50.- Weth. De Vries acht het gebruik van ’n auto in het belang van het bedrijf. Bpr. acht het een blijk van weinig kijk op het bedrijf als men zegt, zooals de heer G. Res, dat de directeur maar moet loopen. Recla me acht spr. noodzakelijk. Spr. ontraadt bet deze post af te stemmen. De heer Twisk acht het salaris van den directeur, dat bljng f 100.per week is, van dien aard, dat een vergoeding voor de auto niet noodig is. De voorzitter wijst nog op het belang voor de gemeente, dat de directeur van een auto gebruik maakt, waardoor een opzichter overbodig wordt. Spr. wijst ten sterkste van zich af, hetgeen 's morgens in den raad ge zegd is, dat de burgemeester aan den lei band van den directeur loopt. Spr. heeft 7 jaar samengewerkt met den directeur en beeft het volste vertrouwen in hem. De heer G. Res handhaaft zijn voorstel. De Voorzitter: U motiveert uw voorstel niet. De heer G. Res: de afstanden zijn kort. De voorzitter betoogt, dat de directeur voor zijn bedrijf ook groote afstanden af legt naar andere gemeenten. De voorzitter zegt toe binnenkort een voorstel te zullen doen om de commissies te doen bestaan uit 5 personen. De voorzitter acht reclame noodig. De heer Res acht dezen post onnoodlg. Het voorstel van den heer Res om den post f 200voor gebruik van den auto te schrappen, wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor de vrije groep. De heer B. Res bespreekt het hier boven aangehaalde voorstel van tarief wijziging en vraagt B. en W. een nadere verklaring. Weth. De Vries wil hier niet op Ingaan, nadat er in de commissie uitvoerig over ge sproken is. Het voorstel Inzake de wordt z. h. st. aangenomen. UIT DEN RAAD De begroeting 1933 aan de orde. Tamme algemeene beschouwingen. Goede har monie De Raad dezer gemeente is Maandagavond begonnen aan de behandeling der begroeting, waarover algemeene beschouwingen werden gevoerd. Dinsdagavond zou de arti- kelsgewijze behandeling beginnen. Onder de ingekomen stukken was schrijven van B. en W. ten geleide van een tweetal brieven van den Min. v. Binn. Zaken inzake eventueele rijksbijdragen in de kosten van werkloozenzorg. Op voorstel van B. en W. werd besloten in deze zaak om de krasse maatregelen, die door den Minister gevraagd worden, geen overijlde beslissing te nemen. De begrootingsdebatten werden geopend door den heer Spaander, die al een heel somber geluid liet hooren, meenende, dat in werkelijkheid de begroeting niet sluitend zou zijn te krijgen, terwijl spr. zich niet er mee kan vereenigen, de geheele winst der bedrijven in de gemeentekas te storten. De roode fractie kan deze maatregel in de huidige omstandigheden wel goedkeuren. De raming 89.000 aan Maatschappelijk Hulpbetoon meende deze liberale woordvoerder te laag. Als ev. redmiddelen werden aangewezen belastingverhooging, verhooging van de gas en electriciteitsprijzen, die toch al hoog zijn en extra bezuiniging. Wel wat onlogisch volgde hierop het enthousiaste pleidooi voor een gemeentelijk sportterrein. Voordeelen werk verschaffing en belang voor, den midden stand. Voorts stelde dit raadslid voor de on dersteuningen aan werkloozM ea. in natura te doen plaats hebben en hiirtoe bij de Re- geering pogingen aan te wenden. Dit voorstel werd door den Voorzitter als wel wat erg uit den tijd bestempeld. Dan zou de heer Spaander wel willen weten, waarom de Hoornsche werkloozen niet aan de Wieringer meer te werk gesteld worden. Uit het ant woord bleek echter al spoedig de niet mogelijkheid daarvan. *t Is hoofdzakelijk grondwerk. N. a. v. een kwestie tusschen de heeren O. F. Res en den gemeente-opzichter deelt weth. Hemmer mee, dat de commissie voor openbare werken voornemens is B. en W een voorstel te zullen aanbieden om werken boven 300 (openbaar) aan te besteden. De voorlooplge vaststelling van de ge- meente-rekenlng 1930 was hierna aan de orde. I> heer Aukes bracht rapport uit. De gemeenterekenlng toont aan uitgaven ontv. 108 142.80*4batig Voor den kapitaaldlenst ultg. 34.50. batig slot ding slechts een lage vergoeding is. Voorts zegt spr., dat de heer Wlerte zelf bevoegd genoeg is om te oordeelen, of hjj kan ad- vlseeren zonder offerte van Beverwijk; als men vertrouwen stelt in een rapporteur, moet men zich daarbij neerleggen; boven dien heeft hU een uitvoerige correspondentie gevoerd met den directeur te Beverwijk; deze correspondentie is echter gebruikelijk. Spr. toont voorts aan, dat de prijs In Cas- trlcum niet hooger Is dan In Beverwijk. Uit de contracten te Uitgeest en Wijk aan Zee en Duin heeft spr. geconstateerd, dat die gemeenten een hoogeren prijs betalen dan In Castricum. In Heemskerk zal de prijs niet lager zijn dan in Beverwijk; terwijl het recht heeft op ultkeertng van de winst; niettegenstaande Beverwijk groote winsten maakt, heeft Heemskerk nog nooit aandeel ontvangen. Voorts toont spr. aan, dat de door den heer Res In zijn voorstel genoemde ge meenten belangrijk meer per kub. M. gas betalen dan Castricum; aan de hand van deze cijfers meent spr. te hebben aange toond, dat men niet voordeellger uit Is door van elders gas te betrekken. Met klem be velen B. en W. hun voorstel aan, dat ten volle verantwoord Is. Men kan gerust zijn over de leiding van het bedrijf en over het beleid van B. en W. Met nadruk protesteert spr. tegen bewe ringen van bepaalde personen, waarop spr. in het vervolg niet meer zal antwooraen. Het voorstel van de Vrije Groep wordt met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren B. Res, G. Res, Twisk en Borst. De begrootlng van het G. E. B. wordt op dezelfde manier met 7 tegen 4 si. aange nomen, evenals de begroeting van het gas bedrijf. De heer G. Res zegt bü Ged. Staten ten sterkste te zullen protesteeren tegen dit be sluit. De voorzitter: Dat zal mij zeer aange naam zijn; u had dat alleen veel eerder moeten doen. Hierna wordt de begrootlng aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren G. Res, B. Res, Twisk en Borst. De heer G. Res: Daar zal ik ten sterkste tegen protesteeren; dat voel Je wel hél Onderwijs- B. en W. stellen verder voor met Ingang van den dag dat de openbare school II te Bakkum ter beschikking MBmt, en nadat de noodzakelljke moderntseertng van enkele onderdeden en algeheele bpknapplng sullen zijn tot stand gebracht, deze aan te bie den aan het Bestuur der Vereenlgtag tot stichting en In standhouding van scholen met den BVbel alhier. Een dergelijk besluit was reeds eerder ge nomen. doch om formeele redenen was een nieuw besluit noodig. De heer Weenk betreurt, dat dit voorstel 10 maanden gestagneerd is door het ver zuim den Inspecteur om advies te vragen. Voorts vraagt spr. den Raad geiden te willen voteeren voor een nieuwe school In het centrum, daar het bezwaarlijk is te wachten tot de nieuwe openbare school ge reed is. De Voorzitter betoogt, dat het wachten was op een schriftelijk advies van den In specteur. B. en W. stellen zich voorts op wette- HJk standpunt, volgens hetwelk zij de twee apenbare scholen kunnen maken tot een: daarna willen B. en W de school te Bak kum aan den school met den Bijbel over dragen. Spr. meent dat én de wettelijke vorm én de billijkheid In acht Is genomen. De heer Weenk vraagt, waarom de openbare school bevoorrecht Is boven de school met den Bijbel, die een verzoek deed om een nieuwe school. De Voorzitter herinnert er aan. dat de Ohr. schooi niet de eerste was, die óm een centrale school vraagt; reeds In 1938 werd besloten de openbare school te centralisee- ren. BU zakeiljke beschouwing moet men toch erkennen, dat hier een goede onlosslng is gevonden. Men mag de tweede schooi niet opheffen, als er geen school In bet centrum komt. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen; tegen de heer Weenk. De voorzitter schorst de vergadering tot den volgenden dag half 10. en de advies te vragen. B. en W. adviseeren hiér niet op In te gaan. De heer Spaansen is na uitvoerig onder zoek tot de overtuiging gekomen, dat deze uitbreiding noodig is; spr. steunt daarbU op het advies van Ir. Wlerts. De heer G. Res bespreekt het advies van den directeur en acht het onjuist om de 1J4 jaar rente op de gemeenterekenlng en niet op de bedrüfsrekening te verantwoor den. De heer Helllnga mist weer alle motlvee- ring van het voorstel der vrije groep en vraagt nadere verklaring en argumenten, wur spr. houvast aan kan hebben. Bpr. vindt het onjuist bü een ander be drijf offerte te vragen als men zelf een eigen bedrijf heeft, dat rendabel Is. De heer Weenk sluit zich aan bü den heer Spaansen. De heer B. Res heeft bü de raming van de opbrengst dezer uitbreiding gemist een dekking van e*n tekort van f 2.806.Spr Iran uit zakelük oogpunt niet met het voor stel van B. en W. meegaan. De heer Twisk vraagt waarom In 1927 de commissie niet Is gehoord bü het onderzoek naar de mogelijkheid van goedkooper gas uit Beverwük. De heer Aukes noemt het voorstel van de Vrüe Groep volkomen theoretisch; praktük Is zoek en alle argumenten breken. Spr. vreest van aansluiting op Be verwük een groot gas ver lies. Na de toelichting van den heer Spaansen In de commissie, had spr. het voorstel van de vrije groep niet verwacht. De heer De Nüs stelt vertrouwen In den adviseur van deze zaak; spr. acht het me de van sociaal belang, met het oog op de werkverschaffing, die dit voorstel mee brengt, dat dit voorstel wordt aangenomen. Weth. De Vries wüst op het productieve werk, dat uit dit voorstel voortvloeit; de aanleiding tot deze voorstellen was werk verschaffing. Uitbreidingswerken, als jeugd herberg en kolonlehuizen maken deze uit breiding gewenscht. Er ligt in dit voorstel dus een groot sociaal belang. Het voorstel om In Beverwük offerte te vragen, vindt spr. naïef. Niet alleen is de calorische waar de van het gas hier hooger (Beverwük 4250, Castricum 4750); de prüs Is bovendien wei nig verschillend. Beverwük Is ook voorne mens den prüs van het gas met 1 cent te verhoogen. Spr. gelooft niet, dat met het voorstel van de heeren Res het gemeentebe lang gediend wordt. Hetgeen deze heeren vragen, Is reeds uit den treure onderzocht. Bpr. toont aan, dat het bedrüf vooruit gaat en een goede toe komst nog te wachten staat. Met een gerustheid kan het voorstel van B. en W. worden aangenomen. De heer G. Res zal pas bevredigd zün na een advies van Ir. Wlerts en van den di recteur van het Gasbureau van de Ver. voor Ned. Gemeenten. Ir. Wlerts kan geen uitspraak doen zonder offerte van Bever wük. Bpr. is wel voor uitvoering der werk loosheid (hU zal wel bedoeld hebben werk verschaffing verslaggever), doch wil eerst uitvoerig onderzoek. Den heer Helllnga Is het niet duldelük, waarom de rentelast van de eerste 1>4 jaar op de gemeente moet drukken, omdat het werk vervroegd wordt. De voorzitter wijst er op, dat de vergoe- zoo blüft. De heer Aukes meent ook, dat de manier, waarop de Vrüe groep In den raad kwam, niet door den beugel kan. Spr. heeft er daarom voor bedankt, om met die heeren samen te werken bü de wethoudersverkie- xing. Ta v. de Schoolartsendlenst bepleit spr. het enkelvoudige district, hetgeen spr. eco nomischer acht dan de meervoudige distric ten. De heer G. F. Res heeft de notulen niet gelezen; daar Is niets aan te verdienen aldus spr. die gooi je gauw weg; spr. geeft toe, dat de heer Bos niet het Initiatief nam, doch wel meewerkte aan maatregelen voor steun aan de tuinders. Spr. trekt voorts zün woorden terug Inzake het uitgeven van een clruculaire door de klesvereeniging; dit was een circulaire van enkele leden van de klesvereeniging. De heer B. Res handhaaft zün meenin'?, dat de heer De Vries 8 jaar geleden met een vrüe lüst uitkwam, hü is dus even schuldig als spr. De heer Twisk vraagt, waarom in 1927 de commissie niet is gehoord Inzake de gas- kweatle. De voorzitter verwüst deze vraag naar het desbetreffende agenda-punt en sluit de alge meene beschouwingen, waarna de begrootlng artikelsgewüze behandeld wordt. De heer Twisk wil van de f 6000, die B. en U. voor de reserve willen bestemmen, f 4000 bü de ontvangsten voegen en daarbü de op centen op de personeele belasting van 50 ver lagen tot 25. Voorts wil spr. f 3000 besteden aan aanleg van een rijwielpad langs den Ba kk ummer weg. De voorzitter ontkent, dat de belasting te hoog is en noemt cüfers van andere gemeen ten, waar de belasting veel hooger is. B. en W. blüven op hun standpunt staan. De heer De Nüs wenscht de reserve ook niet bü de ontvangsten te voegen. De heer G. Res vraagt bü heffing van leges van bonnenboeken gebruik te maken, hetgeen B. en W. toezeggen. De heer Twisk vraagt opheffing van leges, hetgeen de voorzitter ondoenlük acht, om de gemeente-elgendommen te waarborgen. De heer Spaansen betreurt het. dat ae salarissen van B. 8. en O. niet verlaagd zün. Spr. brengt hulde aan de ambtenaren, die, gezien den nood, waarin vele burgers In deze gemeente verkeeren. gedurende 1932, zoolang de crisis duurt, vrüwllllg 3 pct. van hun salaris willen afstaan voor de gemeen tekas of voor een zg. crisisfonds; zü, die meer dan f 2000 salaris genieten, zullen 5 pet. afstaan. De heer Aukes sluit zich aan bü de hulde aan B. en W. In dezen; maar Is dit wel een voorzichtige daad. De heer Helllnga vraagt of dit offer door alle ambtenaren vrijwillig gebracht wordt; hoe is deze zaak geregeld en wie oordeelt, wanneer de crisis niet meer bestaat. Spr. vraagt of de salarissen administratief ook verlaagd worden. De voorzitter: Neen. De heer Helllnga vraagt, wat de nlet- ambtenaren In de gemeente zullen doen. De voorzitter deelt mee. dat hier een crisis-comite zal worden opgericht in natio naal verband; wat hier binnenkomt, zal plaatselük verdeeld worden. Het overbodige komt ten goede aan het Nationaal Crisis comité. Spr. betreurt het. dat de daad der ambtenaren besproken is; deze daad was ge heel vrijwillig. Wat het vrije bedrijf betreft, gelooft spr. dat de Inkomsten daarvan meer dan 5 pet. gedaald zün; men kan die dus niet In verband hiermee brengen. De heer Helllnga zag liever de vrije gave van de ambtenaren niet In ’n percentage uitgedrukt; men luid ze vrü moeten laten. Spr. herinnert aan den UJd, dat de tuinders heel veel verdienden en de ambtenaren met toeslag, en in het leven gehouden wer den. Thans, nu de tuinders het slecht hebben, moeten de ambtenaren er het eerst aan gelooven. Spr. juicht daarom deze daad niet toe. De voorzitter blüft wüzen op de vrijwillige daad. De heer B. Res stelt voor de salarissen der wethouders te verlagen van f 300 op f 200. De heer Aukes herinnert er aan, dat deze salarissen het vorig jaar om dé vele werk zaamheden verhoogd zün. De heer Spaansen kan meegaan met het voorstel met het cog op de tüdsomstandlg- heden. De voorzitter achtte de salarissen nog veel' te laag om het vele werk. Een bezuiniging op deze salarissen zou geen enkele groep ten goede komen. Het salaris Is nog niet eens een vergoeding voor den tüd er aan besteed. Het voorstel-B. Res om de wethouders- salarissen van f 300 op f 200 te brengen, wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen, 2 blanco. Vóór de Vrüe Groep en de heer Spaansen. De wethouders stemden blanco. De begrootlng 1932 kwam hierna in behandeling. De heer Helllnga (SJJ.AJ*.) opende de algemeene beschouwingen en herinnert aan het zetelverlies xüner partü, hetgeen nog niet een verlies van aantal kiezers was. Bpr. acht de R.K. Staatspartü te veelelschend, waar deze 2 wethouderszetels wilde hebben Spr. keurde de verklezlngsactle der vrüe H)st. die het kerngezonde gemeentebedrijf heeft gelaakt, onder de leus .lieg maar raak, er blüft altüd wat hangen af. De eed van die raadsleden werd daardoor belaagd. De heer O. F. Res dankt B. en W. na mens de vrüe groep voor de stappen, gedaan voor de noodlijdende tuinders, waarvoor ae heer Borst het Initiatief nam. Spr. herin nert aan de verkiezing, waarbü de vrüe groep van de wetboudersbenoesnlng werd uitgesloten *en zelf bü den heer Aukes en den heer Helllnga tevergeefs steun zocht, omdat deze de verkiezing te fel gevoerd achtten. Spr. releveert voorts de kwestie Inzake de gaslevering van Beverwük, waarin verschillende beweringen werden geult aan het adres van den burgemeester en weth. de Vries: namens zün 650 kiezers vraagt spr. aanhouding van de uitbreidingswerken der lichtbedrüven en opnieuw onderzoek en offerte te vragen aan Beverwük. De heer Aukes onderschrüft het betoog van den heer Hellingt grootendeels en be treurt, dat de RK. Staatspartü geen over leg met de V. D. en 8. D. A. P. heeft ge pleegd bü de wethoudersverkiezingen. In het belang van de drie groepen, die een fractie van één persoon vormen, stelt spr. voor de raadscommissies van 4 tot 5 personen uit te breiden. De voorzitter wil dit voorstel behandelen na de algemeene beschouwingen. De heer Aukes gaat hiermee accoord en ▼raagt verder bespoediging van de voor stellen in zake schoolartsendienst en uit breidingsplan. Spr. wjjst den heer G. F. Res er op, dat deze heel anders gehandeld heeft door uit de R.K. Staatspartü te tre den. dan spr. door uit de liberale porto te treden. Spr. deed dat, omdat deze partü niet handelde volgens spr.'s overtuiging: de heer Res heeft echter zich verzet tegen de bepalingen van de R.K. Staatspartü. omdat hü zün groep daarin naar voren wilde hetgeen hem niet gelukte en waarom hü een eigen groep vormde. Daar om noemt spr. hem terecht een revolutlon- nalre katholiek. De heer Spaansen betreurde het, dat in den verkiezingsstrijd met zooveel leugens ge werkt was. De heer De Nüs vraagt bespoediging van uit te voeren werk, omdat hü werkverschaf fing boven steun prefereert. Spr. betreurt de verdeeldheid In de R.K. Staatspartü bü de verkiezingen en de nlet-faire strüdwüze der vrüe groep, die een onprettige sfeer in de raadszaal bracht. Spr. bepleit formeerïng van een crisisfonds en uit zijn genoegen er over, dat de begrootlng sluitend is gemaakt, zonder belastingverhooging; spr. uit zün vertrouwen In het college. De heer B. Res leest evenals zün voor gangers een uitvoerig betoog voor, waarin hü de gaskwestie wederom ter sprake brengt. Ook herinnert spr. aan de verkiezingen, die voor de R. K. Staatspartü evenveel zetels bracht als aan de Vrü- Groep, terwül het •temmen op de Vrüe lüst meer eenheid de monstreerde dan het stemmen op de R. K. lüst. Spr. vindt het juist, dat de heeren Aukes en Helllnga niet aan de wethoudersbenoe- mlng deelnamen; de heer Weenk, had dat ook behooren te doen. Voorts vraagt spr. B. en W. aan Ged. St. te verzoeken degenen, die zich niet aan de waterleiding aansluiten, omdat zü goed water hebben, niet te vervolgen. De weth De Vries noemt het betoog van den heer G. F. Res een verzameling van wartaal. Spr. was 8 jaar geleden ook can- dldaat van een vrije lüst, omdat er In de R.K. Staatspartü toen geen plaats was voor de arbeiders; thans was dit anders en had het bestuur rekening gehouden met alle groe pen en de uitslag was zoo. dat 4 groepen vertegenwoordigd zouden worden In Raad. was Vrüe groep te doen om de ar- te weren; en om de wüze van het van den verkiezingsstrijd wü»t spr. samenwerking met die groep af Spr. er Middagvergadering. Om half 2 wordt de vergadering heropend en wordt voortgegaan met de behandeling der Begrootlng. Op verzoek van den heer De Nüs om ook de chauffeur van de brandweer met de brandweerkranen op de hoogte te brengen, zegt de voorzitter overleg met de Brandweer toe. De heer B. Res stelt voor de B. V. L. met t 50.te subsldleeren. De heer Aukes uit er zün verwondering over, dat lepand, die tegen uitbreiding der politie is, dit voorstel doet, dat niet om schreven is. Bovendien hoort deze zaak lnk de Tweede Kamer thuis. Dr. Hlllinga sluit zich hlerbü aan. Men moet niet de burgers tegenover elkaar stel len, als de rust bewaard moet worden. Spr. stelt voor de ongeregelde subsidie-aanvra gen af te wüzen. De heer De Nüs is niet tegen de B. V. L-, doch acht dit punt In de Tweede Kamer op zün plaats. De heer Twisk merkt den heer Helllnga op, dat een raadslid een voorstel kan doen, ook al Is een subsldle-aanvraag ongezegeld. De weth. de Vries Is tegen subsidie; de voorsteller van deze subsidie handelt incon sequent; dit Instituut wordt In de Tweede Kamer gesubsidieerd. Het voorstelB. Res wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor de heeren G. F. Res, Spaansen, Twisk, B. Res en Borst. Aan de E. H. B. O. werd f 50.sub sidie verleend. N. a v. een aanvraag van het Wlt-Gele Kruis om f 500 extra subsidie voor aanstel ling van een kraamverzorgster, merkt de heer Aukes op, dat een der geneesheeren, die om advies gevraagd waren, verklaarden te twüfelen aan de deskundigheid van de tegenwoordige verzorgster. De heer Helllnga zag de benoeming liever overgelaten aan het Witte Kruis, waar de heele bevolking lid van kan zün; terwül bü het Wlt-Gele Kruis de nlet-katholleke leden geen medezeggenschap hebben. Spr. stelt daarom voor f 500.aan het Witte Krui» te geven. De heer De Nüs juicht het initiatief van het Wlt-Gele Kruis van harte toe; deze aanstelling zal in een groote behoefte voor zien. De voorzitter bepleit voorts het subsidie. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Helllnga bepleit uitvoerig zün voorstel om f 300.subsidie te geven voor verpleging van patiënten in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Dit voorstel wordt verworpen met 9 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren Aukes en Helllnga. De heeren Aukes en Helllnga maken be zwaar tegen het subsidie aan de R. K. Vroedvrouwenschool te Heerlen, groot f 1250, welke subsidie met 9 tegen 3 st. wordt aan genomen. De rioolbelasting per perceel f 2.gehandhaafd. De heer B. Res maakt er bezwaar tegen, dat de post f 500.voor het maken van een uitbreidingsplan een ambtenaar bü de provincie ten goede komt. Spr. stelt voor B. en W. op te dragen Ged. St. te vragen of zü deze functie toe laatbaar achten als nevenbetrekking. De heer De Nüs haul het consekwent van den heer Res gevonden als hü voorgesteld had. deze post te verhoogen om aanstel ling van een gemeente-opzichter mogelük te maken. A De heer Res: dat is niet noodig. De voorzitter acht het een gemeentebe lang deze functie als zoodanig te handha ven; de functionaris kan thans onafhanke- lük handelen. Ged. St. hebben een bezwaar, omdat er geen ambtelük verband gelegd is. De heer B. Res beoogt met zün voorstel een ander ook wat te laten verdienen. Het voorstel van B. en W. om deze post te handhaven, wordt aangenomen z. h. st. De voorzitter zegt toe aan Ged. St. te vra gen, of zü het toelaatbaar achten, dat de heer Blob de functie van gemeente-opzich ter blüft vervullen. De heer B. Res bepleit voorts verbetering van de wegen op Noord-Bakkum. Weth. Hemmer wüst er op, dat de post wegen de laatste jaren van f 6000.tot f 34000.Is gestegen. Wanneer men wegen verhardt, zün het ook de onderhoudskosten, die groote bedragen vorderen. Spr. vreest bü verdere opvoering van deze post belasting verhooging. De beer Borst stelt voor de huur van ge meente-landerijen met 30 pCt. te verlagen voor 1931. De Voorzitter zegt, dat B. en W. met een dergelük voorstel zullen komen; M. H. zal dit ook doen. Voor 1933 acht spr. een dergelüke beslissing nog voorbarig. Op verzoek van den heer Aukes zegt de voorzitter toe publicatie* te zullen doen inzake vervolgonderwijs om te zien of hier animo voor bestaat. De heer Aukes vraagt naar de maatstaf van de f 450.aan het Bü*- Vervolgonder- wüs. waarop de voorzitter antwoordt, dat B. en W. contróle over de uitgaven uitoefenen en subsldleeren voor zoover de uitgaven noo dig zün. De post f 600 als büdrage aan het R. K. Lyceum te Alkmaar, wordt aangenomen met de heeren Aukes en Helllnga tegen. De heer G. F. Res stelt voor f 35.sub sidie te verleenen aan Vitesse; omdat C. F. C. ook f 50.subsidie krügt. De heer Aukes vindt dit geen motlvee- rtng; spr. vraagt of deze subsidie ten goe de komt aan het patronaat of aan Vitesse. Spr. kan niet meegaan met dit voorstel. De heer G. Res beoogt met zün voorstel Vltesre te subsldleeren. De heer Helllnga betoogt, dat de subsidie aan Vitesse Is verwerkt In de f 400 aan het patronaat. Daarom is spr. tegen. De heer O. Res trekt zün voorstel In. Een voorstelRes om de post 347 sa laris v. d. correspondent Arbeidsbemidde ling te verhoogen met f 40.wordt met alg. st. aangenomen. De heer B. Res stelt voor het subsidie aan V.V.V. tot f 300 te verlagen. DU voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór de Vrüe Groep en de heeren Spaan sen en Weenk. De heer Spaansen vraagt ter wille van de rechtvaardigheid de opcenten op de grond belasting der ongebouwde eigendommen te laten vervallen. De voorzitter betoogt dat twee derde van de eigenaars van eigendommen elders wo nen en dit 1* dus de eenige manier om deze te laten büdragen in de gemeentekas. De heer Spaansen betoogt, dat de eige naars die belasting toch verhalen op hun huurders. Deze post wordt gehandhaafd. De begrootlng van Maatachappelük Hulp betoon wordt a h. st. goedgekeurd. tra goedkeuren. Wat de gaskwestie betreft, Wüst spr. op het rapport van den meest-des- kundlge op dit gebied, den directeur van de RÜksbrandstoffen-economte; omdat dit rap port niet ukvart in den geest van de heeren. kunnen deze er zich niet mee vereenigen. Den heer Auges wüst spr. op het feit, dat in het uitbreidingsplan en den schoolartsen dienst factoren meespreken, die bulten het gemeentebestuur gaan. Op verzoek van den heer De Nüs zal spr. een verzoek aan de vereenigingen doen toekomen om subsldei- aanvragen voor November te zenden aan het gemeentebestuur. Voorts kan spr. niet meegaan met het voorstel van den heer B. Res om menschen. wier drinkwater Is af gekeurd door een deskundige, van aansluiting aan de waterleiding vrü te stellen. De heer Helllnga heeft de argumenten van de Vrüe groep bü ingediende voorstel len nooit kunnen deelen; zü uitten -.be weringen, die zü niet met bewüren konden staven. De wüze, waarop zü in den raad zün gekomen acht spr. foutief én ook de ma nier, waarop zü stemmen op zich verwor ven hebben, kan spr. niet goedkeuren; dat was onorganisatorisch. Spr. kan deze groep zün medewerking niet toezeggen, zoolang zü

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7