ONS BLAD MANDSJOERIJE TEGEMOET 1 R dit nummer bestaat uit twee bladen WOENSDAG 16 QECEMBER 1931 f 3000 wereldvrede I VOORNAAMSTE NIEUWS DOOR HET SOVJETLAND N wy Roofoverval te Zaandam TELEGRAFISCH WEERBERICHT Brand in een hospitaal VERZOEK Adverteerder* Geweldige brand te Bangkok Verlaging der Indische pensioenen? JOH. LAUWERS PAYGI OP 3 ALKMAAR „Kerkafscheidings- ambtenaar” VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 293 1 '-»• De Kerstgroet van H. M. de Koningin Katten en, Massa-staking van betalingen kwestie van opvoeding De inzameling voor het Nationaal CrisisGomité Maar het tooneel van den strijd (3000.- f 750.- f250.- f 125.- f so.- AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIENUL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD .g UW te dood van een Chlneeschen generaal, die ■Qn De Kerstgroet van H. M. de Koningin. ten cu« Sluiting van de Pruisische theater*. En nu komt het mooiste: Barometerstand 9 uur v.m. 7.73 vooruit. Zes dooden van Ook uitzending naar Oost en West aan toegezonden 0.25 25- 1200 Atnerikaansche banken Door heilige nacht (le en 3e in 2 jaar Geen Kerstgave Met tien procent DE DIRECTIE Oude weduwe door twee kerels overvallen We» ra ho ods Copyright Opera Mundl Pre»-, Op Sumatra sUn seven personen het slacht offer geworden van tUger-aanvallen. Sinds begin 1930 hebben «00 banken tn Amerika haar betalingen gestaakt. Begroeting van Blnnenlandsehe Zaken en landbouw door de Tweede Kamer aangeno men. De Elndhovensche politie beeft twee man nen aangehouden, die bekend hebben meer dan vijftien branden te hebben gesticht. Werkloosenrelletjes; te Rotterdam polltle- inspecteur van sljn paard geschoten. IM. ten. lijken Het Brillen en Face’s main Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.15. Spaarpenningen tot een bedrag van f 50.000 te Enschede verduisterd. Oade weduwe te Zaandam door twee ke rels overvallen, 600 geroofd. l«k ren oor da. Arbeid In broodbakkerijen In verband met de sa. feestdagen. 500 huizen verbrand, 2000 personen dakloos •at er- Hjn ABONNEMENTSPRIJS, Prr kwartaal, voor Alkmaar f t.— Voor bulten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Zes honderd gulden onder bet bed gevonden Aan het Ventje No. 31, een klein straatje te Zaandam woont een oude weduwe, ge naamd Swart. ZU heeft een zaakje In koffie en thee en vent daarmede overdag In een wa gentje. In den afgeloopen nacht tusschen 12 en 1 uur was *11 nog op, om haar koopwaar wat te rangschikken en te ordenen. Plotseling boorde zij achter het huls lawaai en vte een achterraampje drongen twee kerels de kamer binnen. Een der onverlaten hield den mond van de vrouw dicht en plaatste een revolver op haar voorhoofd. „Als je een kik geeft, schiet Ik je neer,” bedreigde hU Fn het oude vrouwtje smeekte zachtjes om genade. Iniusschen doorzocht de andere Indringer de kamer. Op drie plaatsen onder het bed vond hy beursjes, met een totaal bedrag van vijf 8 zeshonderd gulden. Toen hij het sein tot vertrek gaf vluchtten beiden vla het Ventje In de richting van den Provincialen weg. Een buurvrouw waar schuwde ds politie en onder persoonlijke lei ding van den commissaris van politie werd onmiddellijk een onderzoek tngesteld. De politie heeft eenlge vermoedens omtrent de daders. Of is het mode-slag- Olften kunnen ook worden aan het bureau van ons blad. Firma's, die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren in goederen in-na- tura, kunnen dit eveneens bij ons blad op geven. De ingekomen giften zullen In dit blad worden verantwoord. rijzen geweldige baksteen, Adres van den Ned. R. K. Middenstands bond Inzake steun aan den tuinbouw in West-Friesland. Gisteren hebben wederom lOpAmerikaan- sche banken haar betalingen gestaakt, door dat ook de Federal Nationale Bank te Boston haar betalingen heeft gestaakt. Ten gevolge van het verlies van groote deposito's, die de laatste dagen werden terug gevorderd hebben 9 andere banken In den staat Massachusetts, die nauw met de Fede ral National Bank gelieerd waren, eveneens haar betalingen gestaakt. Sedert het begin van het jaar 1930 hebben in de Ver. Staten In totaal ongeveer 1300 banken hun betalingen gestaakt. „De wet staat dit gruwelijke misdrijf, mits op eigen grond bedreven, toe. „Moreel kan deze middeleeuwsche wet. wier uitvoering In het diepste geheim wordt toegepast uit angst voor de volks woede, zich niet meer handhaven. „Helpt ons dit schandelijk gebruik, waarvan telkens opnieuw tallooze dieren In Nederland het slachtoffer worden, uit roeien. „WIJ elschen opheffing van deze wet!! Veiligheid voor onze huisdieren Malaise b(j de Papierfabriek Naar men ons uit Velsen bericht, aal dit jaar door de omstandigheden, aan de arbei ders der papierfabriek van Van Gelder Zonen, geen extra Kerstgave worden uitbe taald. >1, verlies ven 'u anderen rinser Hoogste barometerstand 773 6 te Aberdeen. Laagste barometerstand 744.4 te Memel. Verwachting meest zwakke Noordelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regel» f LMelke regel meer f 6-28. RECLAME per regel 6.75 voor de eerste pagina: voor de overige pagina's f 6.56. RUBRIEK „VRAAO EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 6.13 De Pruls'sche noodverordening Inzake bezuiniging op groote schaal zou reeds ge reed zj)n. Dr. L. de Jonge SJ. benoemd tot vtae- postulator in het zaligverklarlngsproces van P. Roothaan. De vrede te gestoord I In Dordrecht In de omgeving van de Wijn straat woont een echtpaar, dat een fune-te activiteit ontplooit In het doen verdwijnen van katten en duiven een activiteit, onge twijfeld een beter voorwerp waardig. Het te niet te verwonderen, dat deze ter reur in een zóó vrljheld-llevende stad als Dordrecht heftige verontwaardiging en In tense afkeer heeft gewekt. Gezien vooral het feit, dat de tyrannle van*het echtpaar zich niet uitstrekt tot de bij ontstentenis der poesjes welig tierende muizen- en ratten kolonies. Daar In zulke gevallen een adres der ge zamenlijke gedupeerden wel helpen wil, werd inderdaad door een ongehuwde dame eeu dergélijk document opgesteld, in de kranten gepubliceerd, en, vergezeld var. een gedrukt protest, aan de overheden toegezonden. In het adres wordt o.a. geconstateerd, dat deze moorden, die door menschelijkheld en beschaving worden veroordeeld, nog steeds by de wet zijn toegestaan, mits op eigen terrein gepleegd, en vervolgens, dat katten behooren beschermd te worden, omdat te genover de schade, welke die dieren aanrich- len, het veel groot^r nut staat dat ze doen (katten wel te verstaan, niet muizen). Het „protest” is nog veel scherper, dteeren er o.a. het volgende uit: Het Boer. Handelsblad meldt, dat een voor ste} tot verlaging der reeds toegekende pen sioenen met 10 pet. den Raad van Ind.ë heeft gepasseerd. De nieuwste geschiedenis der 8. D. A. P. geeft eenzelfde aaneenschakeling van gebeurtenissen te aanschouwen. Moeder 8. D. A. P. heeft haar jonge- luitjes Schmldt, De Kadt, ex., te veel beloofd; moeder weet, dat zij voorzich tiger moet worden; maar de jongelui zjjn daarvan heelemaal niet gediend: zij maken het moeder lastig, ze gaan onder onsjes vormen, week-ends houden, een eigen orgaan uitgeven; moeder pro beert dat alles den kop In te drukken, met harde en zachte woorden en maat regelen: er worden harde standjes uit gedeeld, maar met zachte middelen zal men pogen de opstandige kinderen weer in t gareel te brengen, door den groot- sten belhamel Schmldt In het huishoudelijk bestuur der partij op te nemen. Aldus geschiedt, maar het ver wende kind is niet tevreden te stellen: in „De Socialist" blijkt daar méér dan genoeg van. De leiders van „De Socialist” vormen in de pers een nevenregeerlng van de 8. D. A. P. Daar wordt wéér wat op verzonnen„De Socialist" zal verdwijnen, en daarvoor in de plaats zal gemeenschappelijk wor den uitgegeven ,JDe Sociaal-Demokraat”, waarin nu eens werkelijk alle richtin gen In de 8. D. A. P. zich kunnen uiten. Van Polak tot Fimmen toe. Maar de mislukking was al weer dAAr: Nóch In de partij, nóch In de pers liet de oppositie zich temmen. Dat de 8. D. A. P. zitting liet nemen in het Jullana-Krisis-comité zette veel kwaad bloed, en toen Schmldt voor de VA.R.A.-mikrophoon niet vrijelijk mocht zeggen, wat hij noodig vond, bedankte hij voor de eer. nog langer mede partij bestuurder te zijn. En nu heeft de linkervleugel-oppositic zich, nota bene, ook nog uit de redactie van „De Sociaal-Demokraat” terugge trokken, omdat zij, zelfs diérln. niet langer vrijheid van meeningsuiting had. Ook de allerlaatste poging, om de door moeder verwende kinderen In het gareel te houden, schijnt dus thans gefaald te hebben. Voor de S. D. A. P. staan nu ernstige gebeurtenissen te wachten. Maar de partij zal het aan zichzelf te wijten hebben. t Geldt hier een kwestie van opvoe ding. op fabrieken uit rooden reusachtige schoor - De conferentie van werkgever» en werk nemers in de katoenindustrie van Lan cashire te mislukt. Men sendt aan de Limb. Koerier een ad vertentie, geknipt uit „Het Volksblad" (soc.), waarin „De Dageraad” zich presen teert als adviesbureau voor menschen. die moeilijkheden hebben met hun kerkelUke belasting of slch om principieels redenen van de kerk wenschen af te scheiden. ZU moeten slch wenden tot.... de af- deellng van den Kerkafscheldlngsambte- naar! Wij zullen zoo vervolgt het Lim burgsen blad moeten gaan wennen aan een heel nieuwe titulatuur. Naast den doc tor in de goddeloosheid zetelt nu de kerk- afscheldlngsambtenaar. Wy hebben reeds kennis gemaakt met de autoprofeten en de goddeloozengastheeren. WU stellen ons voor, dat eerstdaags de oprichting van nieuwe bureaux sal moeten volgen: de afdeellng van den leugensver- zlnner, van den geschiedvervalscher, van den Moskou-contacthouder. van den dyna miet- beheerder voor op te blazen prachtige Verlosserskerken. van den handlgen volks- misleider. Van den Sovjetgeldverdeeler. Misschien moet ook de kerkafscheldlngs- ambtenaar eerst nog gegadigden zoeken voor de onderscheiden functies onder de dankbaren, die hU van hun kerkbelasting heeft „verlost" I Intusschen treuren wy niet, dat we door iets anders worden vastgehouden dan door kerkbelasting. Ingekomen bij de redactie: J. H Mel N. N. als lid van den R. K. Vrouwenbond Restant uit dan Ft. Nlcolaaspot van de 4de klas M. M. 8. 2. R. K. Lyceum Alkmaar 2.73}$ ningen, strenge winternachten wegkru pen en tus schen al dit primitiefs, al dit oorspronkelijks opeens hooge graanpakhulzen moderne rookende steenen. de markante kenteekenen van het nieuwe Rusland. Op de groote stations zijn nog resten over der versieringen, die bij gelegenheid van den zevenden November waren aangebracht De resultaten, die het vUfjarenplan tot dusver opleverde, worden op in het oog vallende plaatsen met groote roode cijfert sangekendigd. Méér dan In het Europeesche Rusland dringt het hier tot het bewustzijn door, dat je in Sovjet-Rusland bent. En zoo rollen wij verder door de korte dagen en dc lange nachten. Irkoetsk te al niet zoo ver meer en overmorgen zullen we ir Mandsjoe 1 zjjn, de grensstad tusschen Rusland en China, tenminste als de trein de vertraging, die hy thans heeft, nog ver mag In te halen. Nog twee dagen, dan z tten we midden In het gebied van het Ch neesch- Japansche conflict, dat, trots de koude, zich steeds meer schijnt uit te breiden. De tolk neemt afscheid. „Zullen we elkaar ir. Berlijn eens treffen?" vraag Ik hem. „In Eerlijn niet, eerder hier, In het Oosten, als ik soldaat ben”, antwoordt hy en denkt zorgelijk na. Reeds trekt de trein aan. Nog eenmaal wuiven wij naar den man, die ons tot nu toe begeleidde. Langzaam sporen wy de Mandsjoerijsche grenzen tegemoet. WALTER BOSSHARD. Nrd H. Dgbl. Het Spaansche kabinet-Azana definitief samengesteld. ALKMAAR Tstefoon: Administratie Nu. 433 Redaetle Na. 633 WU weten niet, wie dit proza heeft opge steld, doch zjjn van oordeel, nat dit de manier te om alles te bederven. OngetwUfeld: dat wat In Dordrecht gebeurt, verdient afkeuring, scherpe afkeuring zelfs. Het gaa: nu eenmaal niet aan, een dier zonder nood zaak het leven te ontnemen. Dat is-onna- tuuriyk. tegennatuurlUk, wreed. En de wreedheid te een menscheiyke liartstocht, waaraan evenmin de vrije teugel mag ge laten worden als aan elke andere van zijn soortgenooten. Zeker, de mensch staat boven het dier in de rangorde der natuur, en het dier te daarom op hem ingesteld. HU kan en mag erover beschikken, mits het hem middel blijft tot eigen welzijn en niet tot hét zg beschermen van spreeuwen, wat het Dordtsche echtpaar als voorwend sel gebruikt voor zUn afmaak-woede. (We spreken liever niet van „moord”), De dierenbescherming, die deze beginse len aanvaardt, staat op een sterke basis en behoeft zich niet op het gevaarlijke pad der gevoelsargumenten te begeven, waar men zoo spoedig de grens van het belache lijke overschrijdt. In bovenstaand protest is die grens wel degelijk overschreden. Beweren, dat de wereldvrede In gevaar is, zoolang er praktijken van katten-afmaker, bestaan, te blyk geven van een totaal ge mis aan gevoel voor proporties, eenvoudig speculatie op een woord? WU sympathiseeren met het streven de dierenbescherming toch heusch te veel, om dergelUken sentlmenteelen onzin goed te praten. (Van onzen speclalen Correspondent) Friedrichstrasse..... Schleslscher Bahn- hofStentschWarschauNegore- lojef.... Moskou... Mandsjoelldat zUn de etappen van een :eis van tien dagen naar het tooneel van den oorlog in Mand- sJoerUe. Hoe verder men Europa achter zich laat, des te grocter worden de afstanden tusschen de stations, d.e onze belangstelling opwekken Eerst zUn h"t minuten, clan uren en ten slotte liggen dorpen en vlekken op afstanden van dagen uit elkaar .Men raakt weer gewoon aan ongemeten afstanden en ruimten en men heeft volop dm tijd zich In Azf? in te denken, dit gewedlg brok con tinent. dat in de geschiedenis der mensch- held een zoa betrekenl-vo’le rol heeft ge speeld en aan welks huidige gebeurtenissen en ontwikkelingen wij. trots onze eigen zor gen en narigheden, niet achteloos kunnen voorbijgaan, als we tenminste op een goeden of liever een kwaden dag niet hoogst onaan gename verrassingen willen beleven. Want één ding mogen we niet vergeten: Wat zich daar in het Oosten afspeelt, is geen lokaal conflict, dat Europa verder niets oangaat. Integendeel, er wordt daar In het Oosten om belangen gestreden, die voor het econo mische leven va Euro :a van zeer vitale be- teekenis kunnen worcen. Als men dagen lang in den trein zit en voortzeult door het licht besneeuwde Russi sche landschep, t an heeft men gelegenheid om over al deze problemen na te Lectuur heeft men niet veel. Daarvoor hebben de Russ sche douanen in Negorelojef wel ge zorgd, die alle kranten, boeken en zelfs ae geïllustreerde tijdschriften geplombeerd heb ben met het almachtige Zegel van den Sovjetstaat, dat pas bij de Chineesche gren zen weer mag worden verwijderd. Vade:tje Rusland is zeer bezorgd over het welzUn van zijn gasten. Teveel lezen zou maar schadelijk kunnen zijn: twee, drie boe ken, die er onschuldig uitzien, mag men by zich houden en daarmee moet men dan door heel Siberië zien uit te komen. Tot Moskou is de trein zeer zwak bezet. Een Amerikaan.sch echtpaar, twee kooplieden en ik zjjn de eenige passagiers. De spoor wegbeambten klagen over de slechte tijden en zijn tweemaal beleefder dan vroeger. De witkielen vechten cm de paar koffers. En over alles breidt zich uit grauw en nukkig een hemel, die onvriendelijk en duister is en een vroolijken lach al te voren doet verdwij nen en verstikken. Droef en melancholiek zien de voorsteden van Moskou er uit en grauw en donker Is het voormalige Alexan- derstation. ..Wie Moskou net heeft gezien, weet niet wat schoonheid is.” Telkens als ik door de oude Russische hoofdstad rijd, moet ik aan deze spreuk denken. Maar de paar uur oponthoud geven geen gelegenheid om veel belangrijks te zien, men treft oude vrienden en bekenden en voor men er aan denkt, is het al weer tijd om naar het station te gaan, naar het Noorder-station, vanwaar de t:anssiberische trein vertrekt Een blik door de autoraampjes in de straten van Mos kou: overvolle autobussen en trams, vensters met roode plakkaten bedekt, overal voor de schoenen-, vleesch- en broodwinkels en ook voor de slijterijen lange rijen van menschen. die hun beurt moeten atwachten. Als men vraagt: „Waar begin eigenlijk Azië?" dan zou ik willen antwoorden: ,.Op hét Noorder-sta- tion te Moskoti.” Want de menschenmenigte die daar ononderbroken en op alle tijden van den dag in- en uitgaat, draagt zulke Aziatische kenmerken, dat men den indruk krijgt, dat Mongolië, Mandsjoerye,' ja neel China al heel dicht nabij is. Van Moskou af is de s’aapwagen overvol, Amer.kaansche mijningenieurs en machine- speciallsten gaan naar Swerdlowak. Gene raals en hooge beambten reizen verder naar bet Oosten. Hun vacantie is uit, zeggen ze, en nu moeten ze weer naar hun verre bureauen, naar hun troepen terugkeeren. In mijn coupé zit eer. collega- van de „Popolo d ltalia” en In een coupé naast den mijnen zit eer. Duitsch koopman, die in Shanghai bedv-.-eien gaat konpen. Een ambtenaar van het Inturist Buro reist als tolk met ons mede en vertelt zijn veelbewogen leven dat hij aan de Zwarte Zee begon, in Buenos- Aires voortzette en dat hem door Austra lië, Zwitserland. Engeland, Noord-Amerika en wel ook door i.eel het overige deel der wereld bracht. Ik wou een portoet van hem hebben. „Voor geen 5000 dollar".... lachte h*JWant ik zou toch ook weer eens graag uit Rusland wegkomen en het Is ab soluut niet noodig. oat de heele Internatio nale politie door haar foto-pub'.icaties weet, boe ik er op het oogenblik uitzie.... W'J babbelen een beetje over de groote wereld en ik vraag hem. wat hem het beste bevallen is op zifn reizen. Dadelijk ant woordt hij: „De Friedrichstrasse Unter den Linden daar is cultuur, daar is leven, daar heerscht drukte.” Hy zegt het enthousiast en pakt dan nadenkend zyn ongeschoren kin vast. Dagen lang sporen wy door de Siberische vlak'e Buiten sneeuwde het lichtelijk en glinsterende rijp h. ngt aan de' kale berken- boomen en twee mannen in schapenvellen geklaad en met bontmutsen op, stellen reeds de sneeuwh-Kken langs het baanvak op. Ik reken uit, hoelang ze wel noodig heb ben, cm klaar te komen met hun karwei, als ze aan belde zijden van het meer dan 7500 kilometer large traject de hekken moesten p aatsen. Als ze het alleen moester, doen, zouden ze by een achturigen werkdag ruim driehonderd jaar noodig hebben. En eiken winter plaatst men die sneeuwhekken, om ze in de lente weer weg te nemen en In kleine hcopan bij elkaar te zetten. Rus land Leeft er slag van on zyn werkloozen aan den gang te houden. Op 'n paar plaatsen maar is de nieuwe Russische ratio- naliseering begonnen Inp'aats van de hek ken zyn er bos~hjes en denneboompjes gekomen, maar er blyft nog veel houtves- terswerk te doen, alvorens het heele traject van Negorelojef to* Mand joell is beplant De Russische reizigers koopen nu en dan een courant en vertalen voor ons het laat ste nieuws, dat dooi het Mosknusche zend station wordt rondgezonden. In Swerdlowak vernemen wy den terugtocht van generaal Ma, in Tjoemen krijgen we bericht over den De 8. D. A. P. krijgt het steeds méér te kwaad. Niet van haar ekonomische aarts vijanden, de liberalen, niet van haar oervijanden in het bovennatuurlijke, de katholieken en de christelljken, neen, zelfs niet van de soclallsten-vretende communisten, wien niets te dol Is en die dus in tijden van Inzinking en verwar ring nog wel eens een succesje kunnen bereiken. De 8. D. A. P. krijgt het steeds meer te kwaad metzichzelf, met haar „eigen vleesch en bloed”. De 8. D. A. P. heeft heel onverant woordelijk, alleen maar levend bij en öm de baten van het oogenblik, een on tevreden, opstandig geslacht gekweekt; de 8. D. A. P. heeft haar kinderen gouden bergen beloofd en. ondanks hoe groote machtsvorming ook, de gegeven beloften niet kunnen Inlossen, omdat deze beloften nu eenmaal boven het be-l relkbare uitgingen. De kinderen verwijten de moeder, dat zij door haar bedrogen zijn. Moeder 8. D. A. P. heeft uit direct eigenbelang om maar zooveel moge lijk kiezer-klndertjes zoet te houden cn voor moeder te doen getuigen méér beloofd, dan zij geven kan; nu het op Inlossing van gegeven beloften aankomt, wordt moeder opeens heel gereserveerd en.cqjjservatlef 1 Maar de met beloften verwende kinderen zijn daarmee allerminst tevre den, en ze gaan samenspannen tegen moeder 8. D. A. P. Moeder stelt hen teleur. Welnu! dan zullen zij ófwel moeder gaan rlngeloorén, ófwel op eigen gele genheid de door moeder beloofde gou den bergen zien te bereiken. Sinds de stichting der 8. D. A. P. is het nog stééds zoo gegaan. De groep, die zich door de 8. D. A. P. bedrogen voelde, werd onwennig, ging In oppositie, scheidde zich af en begon op eigen gelegenheid den weg In te slaan naar „ons heilig ideaal”. Te Charlotte Town op het Prins Edward- eiland, brak brand uit In het Falconwood- hospltaal. waar 400 patiënten worden ver pleegd. De meeste patiënten konden gered worden, doch drie vonden den dood in de vlammen, terwijl 3 anderen, wier niet zijn gevonden, worden vermist, hospitaal brandde geheel uit. Te Bangkok (Siam) heeft een ontzetten de brand in de Chineesche zakenwijk 500 l’uizen en het gebouw van de Bank van 1. an ton verwoest. 2000 menschen zijn dak loos. Beleefd veraoeken wy de medewerking van onze H.H. Adverteerders inzake het vroegtydlg toezenden van de voor de Zaterdag-num- tners bestemde advertentlën. wy zullen het zeer op prys stellen indien wij de an nonces. bestemd voor Zater dag, reeds des Donderdags of ulteriyk des Vrydagsmorgens ontvangen. Door het vroegtydlg Inzen den van advertentlën cun- nen wij ook aan de uitvoe ring. dus aan het zetten van de advertentie, meer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ten goede komt. Mede Ie Uw eigen belang vertrouwen wij op Uwe medewerking inzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor bij voorbaat onzen dank- Liefdesdrama te Amsterdam; jongeman vrij matig gewond. „Wereldvrede te onbestaanbaar, zoo lang de dierenbeulen vrij uitgaan. „Uit dierenmoord ontstaat menschen- moord!” Nader kunnen wij melden, dat de korte Kerstgroet, die op Vrydag 25 dezer, des mid dags om vier uur door H. M. de Koningin voor de radio zal worden uitgesproken, tege- lykertyd zal worden uitgezonden naar Oost en West-Indië via de zenders van het Staats- bedryt der P. T. T, te Kootwijk. Tevens kunnen wy hieronder het program ma mededeelen, dat door de N. C. R. V. als verzorgster van het algemeen programma vla Hulzen op golflengte 1875 M. zal worden uitgezonden 4 uur namiddag. Uitzending uit het Ko- Konlnkiyic Paleis aan het Noordelnde te 's-Oravenhage. Kerstgroet van H. M. de Koningin tot het Nederlandsche volk. Muzi kale medewerking wordt verleend door de Haarlemsche Motet- en Madrlgaalvereenl- glng onder directie van den heer Sem Dres den. 1. Hoort de klokken (vrij naar het Roe- meensch 3. O Kerstnacht (van Joost van den Von del); 3 Inleidend woord en kerstgroet van HM. de Koningin. 4. Stille nacht, couplet). 5. Gezang 339. de verzen 1, 5 en 7. De liederen zijn vierstemmig gezet voor het Motet- en Madrlgaalkoor door den neer Sem Dresden. Brand in bet gebouw van de Engelsche Bank te Londen. aan den kant der apanneezen moet heb ben gevochten, in Werdschne-Udinsg ver telt men ons. dat .le Chlneezen bezig zyn met de reorganisatie van hun leger en dat ze, ais ze er mee klaar zyn met nieuwe troepen en vooral met veel ammunitie Tsitsihar willen heroveren. In Omsk wordt éindelijk myn Itallaanschc collega, die voort durend In angst heeft geleefd, dat hij te laat op het tocneel van den strijd zou aankomen, elndeiyk rustig. "Neen, zoo snel als men In Europa had gedacht kan dat heele complex van vraag stukken In Mandsjoerlje niet worden opge lost. De Chlneezen en de Japanneezen rul ler zóó lang doorvechten, tot koude en sneeuw verdere operaties onmogeiyk maken en wan neer er intusschen niet een oplossing te ge vonden. die be de partyen tevreden stelt dan begint deze oorlog, die zonder oorlogs verklaring begon, zoo gauw de lente aan breekt weer opnieuw. De Russen, die bU ons in den trein zitten moeten niet veel hebben van het optreden van Japan. Ze verklaren, dat Rusland neu traal wil blijven, maar ge hoort duidelijk uit hun woerden, dat ze bezorgd zyn om hun haven In het Oosten, Wladlwostok. zonder welke de ontwikkeling van Siber ten zeer ste zou worden belemmerd. Buiten de ge wone wachtposten by de bruggen en op eenlge strategische ounten. die ik er vor ge denken. ^Jaren ook al had opgemerkt, was er nau welijks ergens een soldaat te zien en men kan wel met zekerheid aannemen, dat Rus land. in leder geval dezen winter, zich niet met het conflict zal bemoeien. Ondertusschen is mijn Italiaansche collega ziek geworden Met heeten kop, met pijnen ir. keel en borst ligt hy in bed en vertelt In zijn koorts, dat hy met Kerstmis graag weer bl> zlin familie In Milaan zou willen zijn. Ik coe d enst als ziekenoppasser, maar toen de koorts hooger begon te stijgen, probeerde Ik een dokter te vinden. In den trein te er geen een. Ik geef den tolk opdracht om een tele gram naar 't eerste grootere dorp vcorult te zenden en als de trein daar stil staat, komt er een jonge, aardige vrouwelijke dokter In smetteloos witten jas naar binnen, beklopt mijn vriend borst en rug, kykt hem in de keel en constateert angina. U.t een étui haalt ze een paar tabletten, geeft den tolk eenlge voorschriften, pakt haar instrumenten bijeen en gaat. Ik wil de rekening betalen. „Dat Jtost bij ons In Rusland niets”, aegt de tolk, „ole dame wordt door den staat betaald". En reeds rollen we alweer het station uit, aldoor vzeer verder. Intusschen te de grauwe hemel van Rus land overgegaan In het klare heldere blauw van dien van Azië. Verblindend schijnt de zon In den goed verwarmden coupé, terwijl wij voortgiyden door de Siberische wouden De stations, waar de locomotief water moet innemen, liggen aldoor verder uit elkander Menschen in berenpelzen, met den zwanen schommelenden tred van dier, wiens vel hen tegen de koude beschermt, staan op de perrons en kyken verbaasd naar ons, llcht- ECkleede Westersche Europeanen. Lichte paardensleden houden langs het baanvak wedstrijd met den trein, langbeenlge jacht honden blaffen bjj den ingangwder holwo- waarln de houthakkers In de HOF oor U- «ee» J te. tar

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9